sysprof master - en to fi translation catalogue (163 entries)

en: Profile an application or entire system
fi: Profiloi sovellus tai koko järjestelmä

en: The GNOME Foundation
fi: Gnome-säätiö

en: Sysprof allows you to profile applications to aid in debugging and optimization.
fi: Sysprof mahdollistaa sovellusten profiloinnin esimerkiksi vianetsinnän tai optimoinnin vuoksi.

en: Profiler
fi: Profiilinmuodostaja

en: Profile an application or entire system.
fi: Profiloi sovellus tai koko järjestelmä.

en: Uncategorized
fi: Luokittelematon

en: Actions
fi: Toiminnot

en: Graphics
fi: Grafiikka

en: Icons
fi: Kuvakkeet

en: Input
fi: Syöte

en: Memory
fi: Muisti

en: Allocation
fi: Allokaatio

en: Recording at %X %x
fi: Taltiointi %X %x

en: Recording at %s
fi: Taltiointi %s

en: D-Bus Message
fi: D-Bus-viesti

en: Document loaded
fi: Asiakirja ladattu

en: Loading failed
fi: Lataaminen epäonistui

en: Symbolizing stack traces
fi: Symboloidaan pinojälkiä

en: Loading document
fi: Ladataan asiakirjaa

en: %s [Process %d]
fi: %s [Prosessi %d]

en: Process %d
fi: Prosessi %d

en: System Logs
fi: Järjestelmälokit

en: --merge requires at least 2 filename arguments
fi: --merge vaatii vähintään 2 tiedostonimeä argumentiksi

en: Run a command and profile the process
fi: Suorita komento ja profiloi prosessi

en: COMMAND
fi: KOMENTO

en: Disable recording of battery statistics
fi: Poista käytöstä akkutilastojen taltiointi

en: Disable recording of CPU statistics
fi: Poista käytöstä suoritintilastojen taltiointi

en: Disable recording of Disk statistics
fi: Poista käytöstä levytilastojen taltiointi

en: Disable recording of memory statistics
fi: Poista käytöstä muistitilastojen taltiointi

en: Disable recording of network statistics
fi: Poista käytöstä verkkotilastojen taltiointi

en: Profile the D-Bus session bus
fi: Profiloi D-Busin istuntoväylä

en: Profile the D-Bus system bus
fi: Profiloi D-Busin järjestelmäväylä

en: Set GJS_TRACE_FD environment to trace GJS processes
fi: Aseta GJS_TRACE_FD-ympäristö jäljittääksesi GJS-prosesseja

en: Set GTK_TRACE_FD environment to trace a GTK application
fi: Aseta GTK_TRACE_FD-ympäristö jäljittääksesi GTK-sovellusta

en: Include RAPL energy statistics
fi: Sisällytä RAPL-energiatilastot

en: Profile memory allocations and frees
fi: Profiloi muistiallokaatiot ja vapaat

en: Merge all provided *.syscap files and write to stdout
fi: Yhdistä kaikki *.syscap-tiedostot ja kirjoita stdoutiin

en: Print the sysprof-cli version and exit
fi: Tulosta sysprof-cli:n versio ja poistu

note: Translators: %s is a file name.
en: %s exists. Use --force to overwrite
fi: %s on olemassa. Käytä valitsinta --force korvataksesi

en: Profile the system
fi: Profiloi järjestelmä

en: Authentication is required to profile the system.
fi: Tunnistautuminen vaaditaan järjestelmän profilointia varten.

[ctx: shortcut window]
en: General
fi: Yleiset

[ctx: shortcut window]
en: Show Help
fi: Näytä ohje

[ctx: shortcut window]
en: Keyboard Shortcuts
fi: Pikanäppäimet

[ctx: shortcut window]
en: Close Window
fi: Sulje ikkuna

[ctx: shortcut window]
en: Quit
fi: Lopeta

en: _Preferences
fi: _Asetukset

en: _Keyboard Shortcuts
fi: _Pikanäppäimet

en: _Help
fi: _Ohje

en: _About Sysprof
fi: _Tietoja - Sysprof

en: Show Sysprof version and exit
fi: Näytä Sysprofin versio ja poistu

en: A system profiler
fi: Järjestelmän profiloija

en: Functions
fi: Funktiot

en: Callers
fi: Kutsujat

en: Descendants
fi: Jälkeläiset

en: Time
fi: Aika

en: Category
fi: Luokka

en: Name
fi: Nimi

en: Value
fi: Arvo

en: CPU Info
fi: Suorittimen tiedot

en: Model Name
fi: Mallinimi

en: Bus
fi: Väylä

en: Size
fi: Koko

en: Type
fi: Tyyppi

en: Sender
fi: Lähettäjä

en: Destination
fi: Kohde

en: Path
fi: Polku

en: Interface
fi: Liitäntä

en: Member
fi: Jäsen

en: Signature
fi: Allekirjoitus

en: Message
fi: Viesti

en: Files
fi: Tiedostot

en: Compressed
fi: Pakattu

en: CPU
fi: Suoritin

en: Close
fi: Sulje

en: Record to File
fi: Taltioi tiedostoon

en: Record
fi: Taltioi

en: Balanced
fi: Tasapainotettu

en: Power Saver
fi: Virransäästö

en: Performance
fi: Suorituskyky

en: Application
fi: Sovellus

en: Command Line
fi: Komentorivi

en: The application will be run as a subprocess of Sysprof.
fi: Sovellus suoritetaan Sysprofin aliprosessina.

en: Environment
fi: Ympäristö

en: Clear Environment
fi: Tyhjennä ympäristö

en: Clear the environment before launching application
fi: Tyhjennä ympäristö ennen sovelluksen käynnistämistä

en: Add _Variable
fi: Lisää _muuttuja

en: Add Variable
fi: Lisää muuttuja

en: _Add
fi: _Lisää

en: Counters
fi: Laskurit

en: CPU Usage
fi: Suorittimen käyttö

en: Memory Usage
fi: Muistinkäyttö

en: Disk Usage
fi: Levyn käyttö

en: Network Usage
fi: Verkon käyttö

en: Energy Usage
fi: Energiankulutus

en: Battery Charge
fi: Akun lataus

en: Record System Bus
fi: Taltioi järjestelmäväylä

en: Record Session Bus
fi: Taltioi istuntoväylä

en: Timings
fi: Ajoitukset

en: Devices
fi: Laitteet

en: Include GPU Information
fi: Sisällytä grafiikkaohjaimen tiedot

en: System
fi: Järjestelmä

en: Power Profile
fi: Virtaprofiili

en: Details
fi: Tiedot

en: Record System Log
fi: Taltioi järjestelmäloki

en: Watch the system log for new messages and record them
fi: Tarkkaile järjestelmälokia uusien viestien varalta ja taltioi ne

en: Include Hardware Information
fi: Sisällytä laitteistotiedot

en: Records information about PCI and USB devices
fi: Tallentaa tietoa PCI- ja USB-laitteista

en: Symbols
fi: Symbolit

en: _Open File…
fi: _Avaa tiedosto…

en: Record to _File…
fi: Taltioi _tiedostoon…

en: Record to _Memory
fi: Taltioi _muistiin

en: Help
fi: Ohje

en: About Sysprof
fi: Tietoja - Sysprof

en: Critical
fi: Kriittinen

en: Warning
fi: Varoitus

en: Debug
fi: Vianjäljitys

en: Error
fi: Virhe

en: Logs
fi: Lokit

en: Severity
fi: Vakavuus

en: Summary
fi: Yhteenveto

en: Minimum
fi: Pienin

en: Maximum
fi: Suurin

en: Average
fi: Keskiarvo

en: Median
fi: Mediaani

en: Duration
fi: Kesto

en: Process
fi: Prosessi

en: Group
fi: Ryhmä

en: Description
fi: Kuvaus

en: Total
fi: Yhteensä

en: Memory Allocations
fi: Muistiallokaatiot

en: Stack Traces
fi: Pinojäljet

en: Allocations
fi: Allokaatiot

en: Stack Trace
fi: Pinojälki

en: Key
fi: Avain

en: File
fi: Tiedosto

en: Filesystem
fi: Tiedostojärjestelmä

en: Threads
fi: Säikeet

en: Processes
fi: Prosessit

en: Process Chart
fi: Prosessikaavio

en: Process Table
fi: Prosessitaulukko

en: Recording Failed
fi: Taltiointi epäonistui

en: Stop Recording
fi: Pysäytä taltiointi

en: Callgraph
fi: Kutsukuvaaja

en: Zoom Out
fi: Loitonna

en: Reset Zoom
fi: Palauta mittakaava

en: Zoom In
fi: Lähennä

en: Hits
fi: Osumia

en: Open Recording
fi: Avaa taltiointi

en: Open
fi: Avaa

en: Sysprof Capture (*.syscap)
fi: Sysprof-taltiointi (*.syscap)

en: Save to File
fi: Tallenna tiedostoon

en: Save
fi: Tallenna

en: Loading...
fi: Ladataan...

en: Invalid Document
fi: Virheellinen asiakirja

en: Main Menu
fi: Päävalikko

en: Network
fi: Verkko

en: _Record Again…
fi: Taltioi _uudelleen…

en: Open Recording…
fi: Avaa taltiointi…

en: Save As…
fi: Tallenna nimellä…

en: Hide System Libraries
fi: Piilota järjestelmäkirjastot

en: Include Threads
fi: Sisällytä säikeet

en: Ignore Process 0
fi: Älä huomioi prosessia 0
