sysprof master - en to he translation catalogue (301 entries)

en: Profile an application or entire system
he: ניתוח יישום או מערכת שלמה

note: developer_name tag deprecated with Appstream 1.0
en: The GNOME Project
he: מיזם GNOME

en: Sysprof allows you to profile applications to aid in debugging and optimization.
he: ‫Sysprof מאפשר לך לנתח יישומים כדי לסייע בניפוי שגיאות ובמיטוב.

en: Profiler
he: מאפיין

en: Profile an application or entire system.
he: ניתוח יישום או מערכת שלמה.

en: Uncategorized
he: ללא קטגוריה

en: Accessibility
he: נגישות

en: Actions
he: פעולות

en: Crash Handler
he: מטפל בקריסות

en: Context Switches
he: החלפת הקשר

en: Graphics
he: גרפיקה

en: Icons
he: סמלילים

en: Input
he: קלט

en: IO
he: קלט פלט

en: Kernel
he: ליבה

en: Layout
he: פריסה

en: Locking
he: נעילה

en: Main Loop
he: לולאה ראשית

en: Memory
he: זיכרון

en: Paint
he: צבע

en: Type System
he: סוג מערכת

en: Unwindable
he: לא ניתן לגולל

en: Windowing
he: חלונאי

en: Allocation
he: הקצאה

en: Unknown Process
he: תהליך לא ידוע

en: Indexing capture data frames
he: תמוניות נתונים שנלכדו מתועדות במפתח

en: Discovering file system mounts
he: גילוי מערכת קבצים מעוגנת

en: Discovering process mount namespaces
he: מתבצע גילוי של מרחבי שם העיגון של התהליך

en: Analyzing process address layouts
he: ניתוח פריסת כתובות של תהליך

en: Analyzing process command line
he: ניתוך תהליך שורת פקודה

en: Analyzing file system overlays
he: שכבות העל של מערכת הקבצים מאובחנות

en: Processing counters
he: מוני עיבוד

en: Recording at %X %x
he: הקלטה ב־%X %x

en: Recording at %s
he: הקלטה ב־%s

en: D-Bus Message
he: הודעות D-Bus

en: Frame
he: מסגרת

en: Document loaded
he: מסמך נטען

en: Loading failed
he: טעינה נכשלה

en: Symbolizing stack traces
he: מעקב מהלכים עובר המרה לסמליות

en: Loading document
he: טוען מסמך

en: Log
he: יומן

en: Mark
he: סימן

en: %s [Process %d]
he: ‏%s [תהליך %d]

en: Process %d
he: תהליך %d

en: Sample
he: דוגמה

en: System Logs
he: יומני מערכת

en: Recording system logs is not supported on your platform.
he: הקלטת יומני מערכת לא נתמכת בפלטפורמה שלך.

en: Tracer
he: עוקב

en: Tracing requires spawning a program compiled with ‘-finstrument-functions’. Tracing will not be available.
he: מעקב דורש הרצת תוכנית שהודרה עם ‚‎-finstrument-functions’ כצאצאית. מעקב לא יהיה זמין.

en: --merge requires at least 2 filename arguments
he: דרוש ‎--merge עם לפחות 2 שמות קבצים כארגומנטים

en: Disable CPU throttling while profiling [Deprecated for --power-profile]
he: להשבית האטת מעבד בעת הכנת פרופיל [לא תקף על ‎--power-profile]

en: Make sysprof specific to a task [Deprecated]
he: להפוך את sysprof לממוקד משימה [לא תקף עוד]

en: Run a command and profile the process
he: הפעלת פקודה ואפיון התהליך

en: Set environment variable for spawned process. Can be used multiple times.
he: הגדרת משתנים סביבתיים לתהליכים שהופעלו על ידי התוכנית. יכול לשמש מספר פעמים.

en: Force overwrite the capture file
he: אילוץ דריסת קובץ הלכידה

en: Disable recording of battery statistics
he: השבתת הקלטת סטטיסטיקת הסוללה

en: Disable recording of CPU statistics
he: השבתת הקלטת סטטיסטיקת המעבד

en: Disable recording of Disk statistics
he: השבתת הקלטת סטטיסטיקת הכונן

en: Do not record stacktraces using Linux perf
he: לא להקליט את מעקבי המחסניות עם perf של לינוקס

en: Do not append symbol name information from local machine
he: לא להוסיף את פרטי שם הסמל מהמכונה המקומית

en: Disable recording of memory statistics
he: השבתת הקלטת סטטיסטיקת זיכרון

en: Disable recording of network statistics
he: השבתת הקלטת סטטיסטיקת רשת

en: Set SYSPROF_TRACE_FD environment for subprocess
he: ניתן להגדיר את משתנה הסביבה SYSPROF_TRACE_FD לתת־תהליך

en: Track when processes are scheduled
he: לעקוב כאשר תהליכים מתוזמנים

en: Profile the D-Bus session bus
he: יצירת פרופיל מאפיק ה־D-Bus של ההפעלה

en: Profile the D-Bus system bus
he: יצירת פרופיל מאפיק ה־D-Bus של המערכת

en: Set GJS_TRACE_FD environment to trace GJS processes
he: ניתן להגדיר את משתנה הסביבה GJS_TRACE_FD למעקב אחר תהליכי GJS

en: Set GTK_TRACE_FD environment to trace a GTK application
he: ניתן להגדיר את משתנה הסביבה GTK_TRACE_FD כדי לעקוב אחר יישום GTK

en: Include RAPL energy statistics
he: כולל סטטיסטיקת אנרגיה ב־RAPL

en: Profile memory allocations and frees
he: אבחון הקצאות ופינויי זיכרון

en: Connect to org.gnome.Shell for profiler statistics
he: התחברות ל־org.gnome.Shell לסטטיסטיקת מאבחן

en: Track performance of the applications main loop
he: מעקב אחר ביצועי היישומים בלולאה המרכזית

en: Merge all provided *.syscap files and write to stdout
he: מיזוג כל קובצי ה־‎*.syscap שסופקו ולכתוב ל־stdout

en: Print the sysprof-cli version and exit
he: הדפסת גרסת sysprof-cli ולצאת

en: The size of the buffer in pages (1 = 1 page)
he: גודל הזיכרון החוצץ בעמודים (1 = עמוד אחד)

en: Additional D-Bus address to monitor
he: כתובת D-Bus נוספת למעקב

en: [CAPTURE_FILE] [-- COMMAND ARGS] — Sysprof
he: ‫‎[CAPTURE_FILE] [-- COMMAND ARGS] — Sysprof

en: 
    Examples:
    
      # Record gtk4-widget-factory using trace-fd to get application provided
      # data as well as GTK and GNOME Shell data providers
      sysprof-cli --gtk --gnome-shell --use-trace-fd -- gtk4-widget-factory
    
      # Merge multiple syscap files into one
      sysprof-cli --merge a.syscap b.syscap > c.syscap
he: 
    ‫‫דוגמאות:‬
    
    ‫‫  # יש להקליט gtk4-widget-factory באמצעות trace-fd כדי לקבל נתונים באמצעות‬
    ‫‫  # היישום לצד ספקי נתוני GTK ו־GNOME Shell‬
    ‫‏‫  sysprof-cli --gtk --gnome-shell --use-trace-fd -- gtk4-widget-factory
    ‬
    ‫‫  # מיזוג מספר קובצי syscap לאחד‬
    ‫‏‫  sysprof-cli --merge a.syscap b.syscap > c.syscap

en: Too many arguments were passed to sysprof-cli:
he: הועברו יותר מדי ארגומנטים ל־sysprof-cli:

note: Translators: %s is a file name.
en: %s exists. Use --force to overwrite
he: ‫%s קיים. יש להשתמש ב־‎--force לדריסה

en: Profile the system
he: אבחון המערכת

en: Authentication is required to profile the system.
he: נדרש אימות כדי לאבחן את המערכת.

[ctx: shortcut window]
en: Recording View
he: תצוגת הקלטה

[ctx: shortcut window]
en: Start New Recording
he: התחלת הקלטה חדשה

[ctx: shortcut window]
en: Save As
he: שמירה בשם

[ctx: shortcut window]
en: Toggle Visibility of Main Sidebar
he: החלפת מצב חשיפה של סרגל הצד הראשי

[ctx: shortcut window]
en: Toggle Visibility of Stack Trace Sidebar
he: החלפת מצב חשיפה של סרגל השתלשלות הקריאות

[ctx: shortcut window]
en: General
he: כללי

[ctx: shortcut window]
en: Open Recording
he: פתיחת הקלטה

[ctx: shortcut window]
en: Close Window
he: סגירת חלון

[ctx: shortcut window]
en: Show Help
he: הצגת עזרה

[ctx: shortcut window]
en: Show keyboard shortcuts
he: הצגת צירופי מקשים

[ctx: shortcut window]
en: Quit
he: יציאה

en: _Preferences
he: _העדפות

en: _Keyboard Shortcuts
he: _צירופי מקשים

en: _Help
he: ע_זרה

en: _About Sysprof
he: _על Sysprof

en: Failed to find property %s in %s
he: ארע כשל במציאת מאפיין %s בתוך %s

en: Failed to retrieve va_list value: %s
he: שליפת ערך va_list נכשלה: ‏%s

en: Show Sysprof version and exit
he: הצגת גרסת Sysprof ויציאה

en: A system profiler
he: מאבחן מערכת

en: Functions
he: פונקציות

en: Filter Functions
he: סינון פונקציות

en: Callers
he: קוראים

en: Descendants
he: צאצאים

en: Counters Chart
he: תרשים מונים

en: Counters Table
he: טבלת מונים

en: Time
he: זמן

en: Category
he: קטגוריה

en: Name
he: שם

en: Value
he: ערך

en: CPU Info
he: מידע על מעבד

en: ID
he: מזהה

en: Core
he: ליבה

en: Model Name
he: שם מודל

en: Bus
he: אפיק

en: Serial
he: סידורי

en: Reply
he: תגובה

en: Flags
he: דגלים

en: Size
he: גודל

en: Type
he: סוג

en: Sender
he: שולח

en: Destination
he: יעד

en: Path
he: נתיב

en: Interface
he: מנשק

en: Member
he: חבר

en: Signature
he: חתימה

en: Filter Messages
he: סינון הודעות

en: Message
he: הודעה

en: Files
he: קבצים

en: Compressed
he: דחוס

en: Filter Files
he: סינון קבצים

en: File
he: קובץ

en: CPU
he: מעבד

en: Use KEY=VALUE to set an environment variable
he: יש להשתמש מפתח=ערך לקביעת משתנה סביבת

en: Keys may not start with a number
he: מפתחות לא יכולים להיפתח במספר

en: Keys may only contain alpha-numerics or underline.
he: מפתחות יכולים להכיל אותיות, ספרות או קו תחתי.

en: Must Capture to Local File
he: חובה ללכוד לקובץ מקומי

en: You must choose a local file to capture using Sysprof
he: צריך לבחור בקובץ מקומי כדי ללכוד מידע באמצעות Sysprof

en: Close
he: סגירה

en: System Capture from %s.syscap
he: לכידת מערכת מ־%s.syscap

en: Record to File
he: ההקלטה לקובץ

en: Record
he: הקלטה

en: No Change
he: אינ שינוי

en: Balanced
he: מאוזן

en: Power Saver
he: חיסכון בחשמל

en: Performance
he: ביצועים

en: Sampling
he: דגימה

en: Sample Native Stacks
he: דגימת מחסניות טבעיות

en: Record native stack traces using a sampling profiler
he: להקליט השתלשלות קריאות של יישומים טבעיים למערכת באמצעות מתעד אפיון דגימה

en: Sample JavaScript Stacks
he: דגימת מחסניות JavaScript

en: Record JavaScript stack traces using a sampling profiler
he: להקליט השתלשלות קריאות של JavaScript באמצעות מתעד אפיון דגימה

en: Sysprof must launch your application to record JavaScript stacks using GJS.
he: Sysprof חייב להפעיל את היישום שלך כדי להקליט את מחסניות ה־JavaScript בעזרת GJS.

en: Record Scheduler Details
he: פרטי מתזמן הקלטה

en: Track when processes are scheduled per CPU
he: לעקוב כשתהליכים מתוזמנים לפי מעבד

en: Tracing
he: מעקב

en: Trace Memory Allocations
he: מעקב אחר הקצאות זיכרון

en: Record a stack trace when <tt>malloc</tt> or similar functions are used
he: להקליט השתלשלות קריאות כאשר נעשה שימוש ב־<tt>malloc</tt> או בפונקציות דומות

en: Sysprof must launch your application to record memory allocations.
he: על Sysprof להפעיל את היישום שלך כדי להקליט הקצאות זיכרון.

en: Application
he: יישום

en: Command Line
he: שורת פקודה

en: Working directory
he: תיקיית עבודה

en: The application will be run as a subprocess of Sysprof.
he: היישום יפעל כתת־תהליך של Sysprof.

en: Environment
he: סביבה

en: Clear Environment
he: ניקוי סביבה

en: Clear the environment before launching application
he: ניקוי הסביבה לפני הפעלת היישום

en: Add _Variable
he: הוספת _משתנה

en: Add Variable
he: הוספת משתנה

en: _Add
he: _הוספה

en: Counters
he: מונים

en: CPU Usage
he: ניצולת מעבד

en: Record coarse-grained counters about CPU usage and frequency
he: הקלטת מונים על ניצולת ותדירות המעבד בצורה גסה

en: Memory Usage
he: ניצולת זיכרון

en: Record coarse-grained counters about system memory usage
he: הקלטת מונים על ניצולת זיכרון המערכת בצורה גסה

en: Disk Usage
he: שימוש בכונן

en: Record coarse-grained counters about storage throughput
he: הקלטת מונים על מהירות תעבורת אמצעי האחסון בצורה גסה

en: Network Usage
he: שימוש ברשת

en: Record coarse-grained counters about network traffic
he: הקלטת מונים על תעבורת רשת בצורה גסה

en: Energy Usage
he: ניצולת חשמלית

en: Record coarse-grained counters about energy usage in Watts
he: הקלטת מונים על ניצולת אנרגטית בוואטים בצורה גסה

en: Battery Charge
he: טעינת סוללה

en: Record coarse-grained counters about battery charge or discharge rates
he: הקלטת מונים על שיעורי הטעינה או הפריקה של הסוללה בצורה גסה

en: Record System Bus
he: הקלטת אפיק המערכת

en: Record messages on the D-Bus system bus
he: הקלטת הודעות מאפיק המערכת של D-Bus

en: Record Session Bus
he: הקלטת אפיק ההפעלה

en: Record messages on the D-Bus user session bus
he: הקלטת הודעות מאפיק הפעלת המשתמש של D-Bus

en: The session bus may contain sensitive information such as keyboard usage and passwords.
he: אפיק ההפעלה עלול להכיל מידע רגיש כגון אופן השימוש במקלדת וססמאות.

en: Timings
he: תזמונים

en: Compositor Frame Timings
he: תזמוני תמוניות במערכת החלונאית

en: Record frame-timing information from the GNOME Shell compositor
he: הקלטת פרטי תזמון תמוניות מהמערכת החלונאית של מעטפת GNOME

en: Applications launched by Sysprof will automatically collect GTK frame timing information.
he: יישומים שמופעלים על ידי Sysprof יאספו פרטי תזמון תמוניות של GTK אוטומטית.

en: Devices
he: התקנים

en: Include GPU Information
he: לכלול פרטי מעבד גרפי

en: Records information about graphics hardware and drivers
he: מתעד מידע על החומרה הגרפית ומנהלי ההתקנים שלה

en: System
he: מערכת

en: Power Profile
he: פרופיל חשמל

en: Record with Power Profile
he: הקלטה עם פרופיל צריכת חשמל

en: Switch to power profile while recording
he: מעבר לפרופיל צריכת חשמל בזמן הקלטה

en: Details
he: פרטים

en: Record System Log
he: הקלטת יומן מערכת

en: Watch the system log for new messages and record them
he: לעקוב אחר הודעות חדשות ביומן המערכת ולתעד אותן

en: Include Hardware Information
he: לכלול מידע על החָמְרה

en: Records information about PCI and USB devices
he: מקליט מידע על התקני PCI ו־USB

en: Symbols
he: סמלים

en: Bundle Symbols
he: איגוד סמלים

en: Make recording shareable by symbolizing stack traces after recording
he: להפוך את ההקלטה לזמינה לשיתוף על ידי הפיכת מעקבי התהליכים לסמליים לאחר ההקלטה

en: _Open File…
he: _פתיחת קובץ…

en: Record to _File…
he: הקלטה  ל_קובץ…

en: Record to _Memory
he: הקלטה ל_זיכרון

en: Open Recording…
he: פתיחת הקלטה…

en: Help
he: עזרה

en: About Sysprof
he: על Sysprof

en: Quit
he: יציאה

en: Critical
he: מכריע

en: Warning
he: אזהרה

en: Debug
he: ניפוי שגיאות

en: Info
he: מידע

en: Error
he: שגיאה

en: Logs
he: יומנים

en: Severity
he: דחיפות

en: Domain
he: שם תחום

en: Marks
he: סימונים

en: Mark Chart
he: תרשים סימונים

en: Mark Table
he: סימון טבלה

en: Mark Waterfall
he: סימון מפל

en: Summary
he: תקציר

en: Minimum
he: מזערי

en: Maximum
he: מרבי

en: Average
he: ממוצע

en: Median
he: חציון

en: Start
he: התחלה

en: Duration
he: משך

en: Process
he: תהליך

en: Group
he: קבוצה

en: Description
he: תיאור

en: Self
he: עצמי

en: Total
he: סך הכול

en: Memory Allocations
he: הקצאות זיכרון

en: Stack Traces
he: מעקבי מחסניות

en: Allocations
he: הקצאות

en: Leaks
he: דליפות

en: Stack Trace
he: מעקב מחסניות

en: Metadata
he: נתוני על

en: Key
he: מפתח

en: Address Layout
he: פריסת כתובת

en: Start Address
he: התחלת כתובת

en: End Address
he: סוף כתובת

en: Mounts
he: עוגנים

en: Parent
he: הורה

en: Major
he: עיקרי

en: Minor
he: משני

en: Mount Point
he: נקודת עיגון

en: Mount Source
he: מקור עיגון

en: Root
he: שורש

en: Filesystem
he: מערכת קבצים

en: Options
he: אפשרויות

en: Threads
he: תהליכונים

en: Thread ID
he: מזהה תהליכון

en: Main Thread
he: תהליכון ראשי

en: Processes
he: תהליכים

en: Process Chart
he: תרשים תהליכים

en: Process Table
he: טבלת תהליכים

en: Recording Failed
he: ההקלטה נכשלה

en: Sysprof failed to record.
    
    %s
he: ההקלטה מצד Sysprof נכשלה.
    
    %s

en: Stop Recording
he: עצירת הקלטה

en: Time Profiler
he: מרכיב פרופיל לאורך זמן

en: Callgraph
he: תרשים קריאות

en: Flamegraph
he: תרשים להבות

en: Seek Backward
he: דילוג אחורה

en: Zoom Out
he: התרחקות

en: Reset Zoom
he: איפוס התקריב

en: Zoom In
he: התקרבות

en: Seek Forward
he: דילוג קדימה

en: Depth
he: עומק

en: Hits
he: פניות

en: Open Recording
he: פתיחת הקלטה

en: Open
he: פתיחה

en: Sysprof Capture (*.syscap)
he: לוכד Sysprof‏ ‏‎(*.syscap)

en: Save to File
he: שמירה לקובץ

en: Save
he: שמירה

en: Loading...
he: טעינה...

en: Invalid Document
he: מסמך לא תקף

en: The document could not be loaded. Please check that you have the correct capture file.
    
    %s
he: לא ניתן לטעון את המסמך. יש לבדוק שיש לך את קובץ הלכידה המתאים.
    
    ‏%s

en: Toggle Left Panel
he: הצגת הלוח הימני

en: Main Menu
he: תפריט ראשי

en: View Options
he: אפשרויות תצוגה

en: Toggle Right Panel
he: הצגת לוח שמאלי

en: Energy
he: אנרגיה

en: Network
he: רשת

en: Storage
he: אחסון

en: _Record Again…
he: הקלטה _חוזרת…

en: Save As…
he: שמירה בשם…

en: _Quit
he: _יציאה

en: Categorize Frames
he: סימון תמוניות בקטגוריות

en: Hide System Libraries
he: הסתרת ספריות מערכת

en: Include Threads
he: לכלול תהליכונים

en: Bottom Up
he: מלמטה ללמעלה

en: Ignore Kernel Processes
he: התעלמות מתהליכי ליבה

en: Ignore Process 0
he: התעלמות מתהליך 0

en: Merge Similar Processes
he: מיזוג תהליכים דומים

note: translators: Left Heavy means to sort larger (heavier) stack frames before others, starting from the left
en: Left Heavy
he: שמאל מעובה
