sysprof master - en to pa translation catalogue (204 entries)

en: Profile an application or entire system
pa: ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ ਜਾਂ ਪੂਰੇ ਸਿਸਟਮ ਲਈ ਪਰੋਫ਼ਾਇਲ

en: The GNOME Foundation
pa: ਗਨੋਮ ਫਾਊਂਡੇਸ਼ਨ

en: Profiler
pa: ਪਰੋਫਾਇਲਰ

en: Profile an application or entire system.
pa: ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ ਜਾਂ ਪੂਰੇ ਸਿਸਟਮ ਲਈ ਪਰੋਫ਼ਾਇਲ ਬਣਾਓ।

en: Uncategorized
pa: ਬਿਨਾਂ-ਕੈਟਾਗਰੀ

en: Accessibility
pa: ਸਹੂਲਤਾਂ

en: Actions
pa: ਕਾਰਵਾਈਆਂ

en: Crash Handler
pa: ਕਰੈਸ਼ ਹੈਂਡਲਰ

en: Graphics
pa: ਗਰਾਫਿਕਸ

en: Icons
pa: ਆਈਕਾਨ

en: Input
pa: ਇਨਪੁੱਟ

en: JavaScript
pa: ਜਾਵਾਸਕ੍ਰਿਪਟ

en: Kernel
pa: ਕਰਨਲ

en: Layout
pa: ਲੇਆਉਟ

en: Locking
pa: ਲਾਕਿੰਗ

en: Main Loop
pa: ਮੁੱਖ ਲੂਪ

en: Memory
pa: ਮੈਮੋਰੀ

en: Paint
pa: ਪੇਂਟ

en: Type System
pa: ਟਾਈਪ ਸਿਸਟਮ

en: Windowing
pa: ਵਿੰਡੋਇੰਗ

en: Allocation
pa: ਜਾਰੀ

en: Processing counters
pa: ਪ੍ਰੋਸੈਸਿੰਗ ਕਾਊਂਟਰ

en: Recording at %X %x
pa: %X %x ਉੱਤੇ ਰਿਕਾਰਡਿੰਗ

en: Recording at %s
pa: %s ਉੱਤੇ ਰਿਕਾਰਡਿੰਗ

en: D-Bus Message
pa: D-ਬੱਸ ਸੁਨੇਹਾ

en: Frame
pa: ਫਰੇਮ

en: Document loaded
pa: ਲੋਡ ਕੀਤਾ ਦਸਤਾਵੇਜ਼

en: Loading failed
pa: ਲੋਡ ਕਰਨਾ ਅਸਫ਼ਲ

en: Loading document
pa: ਦਸਤਾਵੇਜ਼ ਲੋਡ ਕੀਤਾ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ

en: Log
pa: ਲਾਗ

en: Mark
pa: ਨਿਸ਼ਾਨ

en: %s [Process %d]
pa: %s [ਪਰੋਸੈਸ %d]

en: Process %d
pa: ਪਰੋਸੈਸ %d

en: Sample
pa: ਸੈਂਪਲ

en: System Logs
pa: ਸਿਸਟਮ ਲਾਗ

en: Recording system logs is not supported on your platform.
pa: ਸਿਸਟਮ ਲਾਗ ਰਿਕਾਰਡ ਕਰਨਾ ਤੁਹਾਡੇ ਪਲੇਟਫ਼ਾਰਮ ਵਲੋਂ ਸਹਾਇਕ ਨਹੀਂ ਹੈ।

en: Tracer
pa: ਟਰੈਕਰ

en: Run a command and profile the process
pa: ਕਮਾਂਡ ਚਲਾਓ ਅਤੇ ਪਰੋਸੈਸ ਪਰੋਫ਼ਾਇਲ ਬਣਾਓ

en: COMMAND
pa: ਕਮਾਂਡ

en: Force overwrite the capture file
pa: ਬਣਾਈ ਫ਼ਾਇਲ ਉੱਤੇ ਲਿਖਣ ਲਈ ਮਜ਼ਬੂਰ ਕਰੋ

en: Disable recording of battery statistics
pa: ਬੈਟਰੀ ਅੰਕੜਿਆਂ ਦੀ ਰਿਕਾਰਡਿੰਗ ਅਸਮਰੱਥ ਕਰੋ

en: Disable recording of CPU statistics
pa: CPU ਅੰਕੜਿਆਂ ਦੀ ਰਿਕਾਰਡਿੰਗ ਅਸਮਰੱਥ ਕਰੋ

en: Disable recording of Disk statistics
pa: ਡਿਸਕ ਅੰਕੜਿਆਂ ਦੀ ਰਿਕਾਰਡਿੰਗ ਅਸਮਰੱਥ ਕਰੋ

en: Disable recording of memory statistics
pa: ਮੈਮੋਰੀ ਅੰਕੜਿਆਂ ਦੀ ਰਿਕਾਰਡਿੰਗ ਅਸਮਰੱਥ ਕਰੋ

en: Disable recording of network statistics
pa: ਨੈੱਟਵਰਕ ਅੰਕੜਿਆਂ ਦੀ ਰਿਕਾਰਡਿੰਗ ਅਸਮਰੱਥ ਕਰੋ

en: Print the sysprof-cli version and exit
pa: sysprof-cli ਵਰਜ਼ਨ ਛਾਪ ਕੇ ਬੰਦ ਕਰੋ

en: Profile the system
pa: ਸਿਸਟਮ ਨੂੰ ਪਰੋਫ਼ਾਇਲ ਕਰੋ

[ctx: shortcut window]
en: General
pa: ਆਮ

[ctx: shortcut window]
en: Show Help
pa: ਮਦਦ ਵੇਖੋ

[ctx: shortcut window]
en: Keyboard Shortcuts
pa: ਕੀ-ਬੋਰਡ ਸ਼ਾਰਟਕੱਟ

[ctx: shortcut window]
en: Close Window
pa: ਵਿੰਡੋ ਬੰਦ ਕਰੋ

[ctx: shortcut window]
en: Quit
pa: ਬਾਹਰ

en: _Preferences
pa: ਪਸੰਦਾਂ(_P)

en: _Keyboard Shortcuts
pa: ਕੀ-ਬੋਰਡ ਸ਼ਾਰਟਕੱਟ(_K)

en: _Help
pa: ਮਦਦ(_H)

en: _About Sysprof
pa: Sysprof ਬਾਰੇ(_A)

en: Show Sysprof version and exit
pa: Sysprof ਵਰਜ਼ਨ ਛਾਪ ਕੇ ਬੰਦ ਕਰੋ

en: A system profiler
pa: ਸਿਸਟਮ ਪਰੋਫ਼ਾਇਲਰ

en: Functions
pa: ਫੰਕਸ਼ਨ

en: Callers
pa: ਕਾਲਰ

en: Counters Chart
pa: ਗਿਣਤੀ ਚਾਰਟ

en: Counters Table
pa: ਗਿਣਤੀ ਸਾਰਣੀ

en: Time
pa: ਸਮਾਂ

en: Category
pa: ਕੈਟਾਗਰੀ

en: Name
pa: ਨਾਂ

en: Value
pa: ਮੁੱਲ

en: CPU Info
pa: CPU ਜਾਣਕਾਰੀ

en: Core
pa: ਕੋਰ

en: Model Name
pa: ਮਾਡਲ ਨਾਂ

en: Bus
pa: ਬਸ

en: Serial
pa: ਸੀਰੀਅਲ

en: Reply
pa: ਜਵਾਬ

en: Flags
pa: ਫਲੈਗ

en: Size
pa: ਆਕਾਰ

en: Type
pa: ਕਿਸਮ

en: Sender
pa: ਭੇਜਣ ਵਾਲਾ

en: Destination
pa: ਟਿਕਾਣਾ

en: Path
pa: ਮਾਰਗ

en: Interface
pa: ਇੰਟਰਫੇਸ

en: Member
pa: ਮੈਂਬਰ

en: Signature
pa: ਦਸਤਖ਼ਤ

en: Message
pa: ਸੁਨੇਹਾ

en: Files
pa: ਫਾਇਲਾਂ

en: Compressed
pa: ਕੰਪਰੈਸਡ

en: File
pa: ਫਾਇਲ

en: Close
pa: ਬੰਦ ਕਰੋ

en: System Capture from %s.syscap
pa: %s.syscap ਤੋਂ ਸਿਸਟਮ ਕੈਪਚਰ

en: Record to File
pa: ਫ਼ਾਇਲ ਉੱਤੇ ਰਿਕਾਰਡ ਕਰੋ

en: Record
pa: ਰਿਕਾਰਡ

en: No Change
pa: ਕੋਈ ਤਬਦੀਲੀ ਨਹੀਂ

en: Balanced
pa: ਸੰਤੁਲਤ

en: Power Saver
pa: ਪਾਵਰ ਬੱਚਤ

en: Performance
pa: ਕਾਰਗੁਜ਼ਾਰੀ

en: Sampling
pa: ਸੈਂਪਲਿੰਗ

en: Sample Native Stacks
pa: ਸੈਂਪਲ ਨੇਟਿਵ ਸਟਾਕ

en: Sample JavaScript Stacks
pa: ਸੈਂਪਲ ਜਾਵਾਸਕ੍ਰਿਪਟ ਸਟਾਕ

en: Record Scheduler Details
pa: ਸੈਡਿਊਲਰ ਵੇਰਵੇ ਰਿਕਾਰਡ ਕਰੋ

en: Tracing
pa: ਟਰੇਸਿੰਗ

en: Application
pa: ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ

en: Command Line
pa: ਕਮਾਂਡ ਲਾਈਨ

en: Environment
pa: ਇਨਵਾਇਰਮੈਂਟ

en: Clear Environment
pa: ਇਨਵਾਇਰਮੈਂਟ ਸਾਫ਼ ਕਰੋ

en: Clear the environment before launching application
pa: ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ ਚਲਾਉਣ ਤੋਂ ਪਹਿਲਾਂ ਇਨਵਾਇਰਮੈਂਟ ਸਾਫ਼ ਕਰੋ

en: Add _Variable
pa: ਵੇਰੀਬਲ ਜੋੜੋ(_V)

en: Add Variable
pa: ਵੇਰੀਬਲ ਜੋੜੋ

en: _Add
pa: ਜੋੜੋ(_A)

en: Counters
pa: ਗਿਣਤੀ

en: CPU Usage
pa: CPU ਵਰਤੋਂ

en: Memory Usage
pa: ਮੈਮੋਰੀ ਦੀ ਵਰਤੋਂ

en: Disk Usage
pa: ਡਿਸਕ ਥਾਂ ਦੀ ਵਰਤੋਂ

en: Network Usage
pa: ਨੈ਼ੱਟਵਰਕ ਵਰਤੋਂ

en: Energy Usage
pa: ਊਰਜਾ ਦੀ ਵਰਤੋਂ

en: Battery Charge
pa: ਬੈਟਰੀ ਚਾਰਜ

en: D-Bus
pa: ਡੀ-ਬੱਸ

en: Record System Bus
pa: ਸਿਸਟਮ ਬਸ ਰਿਕਾਰਡ ਕਰੋ

en: Record Session Bus
pa: ਸ਼ੈਸ਼ਨ ਬੱਸ ਰਿਕਾਰਡ ਕਰੋ

en: Timings
pa: ਟਾਈਮਿੰਗ

en: Devices
pa: ਡਿਵਾਈਸ

en: Include GPU Information
pa: GPU ਜਾਣਕਾਰੀ ਸਮੇਤ

en: Records information about graphics hardware and drivers
pa: ਗਰਾਫ਼ਿਕਸ ਹਾਰਡਵੇਅਰ ਅਤੇ ਡਰਾਇਵਰਾਂ ਬਾਰੇ ਜਾਣਕਾਰੀ ਰਿਕਾਰਡ ਕਰੋ

en: System
pa: ਸਿਸਟਮ

en: Power Profile
pa: ਪਾਵਰ ਪਰੋਫਾਈਲ

en: Record with Power Profile
pa: ਪਾਵਰ ਪਰੋਫਾਈਲ ਨਾਲ ਰਿਕਾਰਡ ਕਰੋ

en: Details
pa: ਵੇਰਵੇ

en: Record System Log
pa: ਸਿਸਟਮ ਲਾਗ ਰਿਕਾਰਡ ਕਰੋ

en: Include Hardware Information
pa: ਹਾਰਡਵੇਅਰ ਜਾਣਕਾਰੀ ਸਮੇਤ

en: Records information about PCI and USB devices
pa: PCI ਅਤੇ USB ਡਿਵਾਈਸਾਂ ਬਾਰੇ ਜਾਣਕਾਰੀ ਰਿਕਾਰਡ ਕਰੋ

en: Symbols
pa: ਚਿੰਨ੍ਹ

en: _Open File…
pa: …ਫ਼ਾਇਲ ਖੋਲ੍ਹੋ(_O)

en: Record to _File…
pa: …ਫ਼ਾਇਲ ਉੱਤੇ ਰਿਕਾਰਡ ਕਰੋ(_F)

en: Record to _Memory
pa: ਮੈਮੋਰੀ ਉੱਤੇ ਰਿਕਾਰਡ ਕਰੋ(_M)

en: Help
pa: ਮਦਦ

en: About Sysprof
pa: Sysprof ਬਾਰੇ

en: Critical
pa: ਨਾਜ਼ੁਕ

en: Warning
pa: ਚੇਤਾਵਨੀ

en: Debug
pa: ਡੀਬੱਗ

en: Info
pa: ਜਾਣਕਾਰੀ

en: Error
pa: ਗਲਤੀ

en: Logs
pa: ਲਾਗ

en: Severity
pa: ਤੀਬਰਤਾ

en: Summary
pa: ਸੰਖੇਪ

en: Minimum
pa: ਘੱਟੋ-ਘੱਟ

en: Maximum
pa: ਵੱਧੋ-ਵੱਧ

en: Average
pa: ਔਸਤ

en: Median
pa: ਮੱਧਮਾਨ

en: Start
pa: ਸ਼ੁਰੂ

en: Duration
pa: ਅੰਤਰਾਲ

en: Process
pa: ਪਰੋਸੈੱਸ

en: Group
pa: ਗਰੁੱਪ

en: Description
pa: ਵਰਣਨ

en: Self
pa: ਖੁਦ

en: Total
pa: ਕੁੱਲ

en: Memory Allocations
pa: ਜਾਰੀ ਮੈਮੋਰੀ

en: Leaks
pa: ਲੀਕ

en: Metadata
pa: ਮੇਟਾਡਾਟਾ

en: Key
pa: ਕੀ

en: Address Layout
pa: ਐਡਰੈਸ ਖਾਕਾ

en: Start Address
pa: ਸ਼ੁਰੂ ਐਡਰੈਸ

en: End Address
pa: ਅੰਤ ਐਡਰੈਸ

en: Mounts
pa: ਮਾਊਂਟ

en: Major
pa: ਮੇਜ਼ਰ

en: Minor
pa: ਮਾਈਨਰ

en: Mount Point
pa: ਮਾਊਂਟ ਪੁਆਇੰਟ

en: Mount Source
pa: ਮਾਊਂਟ ਸਰੋਤ

en: Root
pa: ਰੂਟ

en: Filesystem
pa: ਫਾਇਲ-ਸਿਸਟਮ

en: Options
pa: ਚੋਣਾਂ

en: Threads
pa: ਥਰਿੱਡ

en: Thread ID
pa: ਥਰਿੱਡ ID

en: Main Thread
pa: ਮੁੱਖ ਥਰਿੱਡ

en: Processes
pa: ਪਰੋਸੈੱਸ

en: Process Chart
pa: ਪਰੋਸੈੱਸ ਚਾਰਟ

en: Process Table
pa: ਪਰੋਸੈਸ ਸਾਰਣੀ

en: Recording Failed
pa: ਰਿਕਾਰਡ ਕਰਨਾ ਅਸਫ਼ਲ

en: Sysprof failed to record.
    
    %s
pa: Sysprof ਰਿਕਾਰਡ ਕਰਨ ਲਈ ਅਸਫ਼ਲ।
    
    %s

en: Stop Recording
pa: ਰਿਕਾਰਡਿੰਗ ਨੂੰ ਰੋਕੋ

en: Time Profiler
pa: ਸਮਾਂ ਪਰੋਫ਼ਾਇਲਰ

en: Callgraph
pa: ਕਾਲਗਰਾਫ਼

en: Flamegraph
pa: ਫ਼ਲੇਮ-ਗਰਾਫ਼

en: Zoom Out
pa: ਜ਼ੂਮ ਆਉਟ

en: Reset Zoom
pa: ਜ਼ੂਮ ਮੁੜ-ਸੈੱਟ ਕਰੋ

en: Zoom In
pa: ਜ਼ੂਮ ਇਨ

en: Depth
pa: ਡੂੰਘਾਈ

en: Hits
pa: ਹਿੱਟ

en: Open Recording
pa: ਰਿਕਾਰਡਿੰਗ ਨੂੰ ਖੋਲ੍ਹੋ

en: Open
pa: ਖੋਲ੍ਹੋ

en: Sysprof Capture (*.syscap)
pa: Sysprof ਕੈਪਚਰ (*.syscap)

en: Save to File
pa: ਫਾਇਲ ਵਿੱਚ ਸੰਭਾਲੋ

en: Save
pa: ਸੰਭਾਲੋ

en: Loading...
pa: ਲੋਡ ਕੀਤਾ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ...

en: Invalid Document
pa: ਗਲਤ ਦਸਤਾਵੇਜ਼

en: Toggle Left Panel
pa: ਖੱਬੀ ਬਾਹੀ ਬਦਲੋ

en: Main Menu
pa: ਮੁੱਖ ਮੇਨੂ

en: View Options
pa: ਵੇਖਣ ਚੋਣਾਂ

en: Toggle Right Panel
pa: ਸੱਜੀ ਬਾਹੀ ਬਦਲੋ

en: Energy
pa: ਊਰਜਾ

en: Network
pa: ਨੈੱਟਵਰਕ

en: Storage
pa: ਸਟੋਰੇਜ਼

en: _Record Again…
pa: …ਮੁੜ ਰਿਕਾਰਡ ਕਰੋ(_R)

en: Open Recording…
pa: …ਰਿਕਾਰਡਿੰਗ ਨੂੰ ਖੋਲ੍ਹੋ

en: Save As…
pa: …ਵਜੋਂ ਸੰਭਾਲੋ

en: Hide System Libraries
pa: ਸਿਸਟਮ ਲਾਇਬਰੇਰੀਆਂ ਲੁਕਾਓ

en: Include Threads
pa: ਥਰਿੱਡਾਂ ਸਮੇਤ

en: Bottom Up
pa: ਹੇਠੋਂ ਓਤੇ
