sysprof master - en to sv translation catalogue (289 entries)

en: Profile an application or entire system
sv: Profilera ett program eller hela systemet

note: developer_name tag deprecated with Appstream 1.0
en: The GNOME Project
sv: GNOME-projektet

en: Sysprof allows you to profile applications to aid in debugging and optimization.
sv: Sysprof låter dig profilera program för att hjälpa till med felsökning och optimering.

en: Profiler
sv: Profilerare

en: Profile an application or entire system.
sv: Profilera ett program eller hela systemet.

en: Uncategorized
sv: Okategoriserad

en: Accessibility
sv: Hjälpmedel

en: Actions
sv: Åtgärder

en: Crash Handler
sv: Kraschhanterare

en: Context Switches
sv: Kontextväxlingar

en: Graphics
sv: Grafik

en: Icons
sv: Ikoner

en: Input
sv: Inmatning

en: JavaScript
sv: Javascript

en: Kernel
sv: Kärna

en: Locking
sv: Låsning

en: Main Loop
sv: Huvudslinga

en: Memory
sv: Minne

en: Paint
sv: Måla

en: Type System
sv: Typsystem

en: Unwindable
sv: Går ej lösa upp

en: Windowing
sv: Fönsterhantering

en: Allocation
sv: Allokering

en: Unknown Process
sv: Okänd process

en: Indexing capture data frames
sv: Indexerar fångstdataramar

en: Discovering file system mounts
sv: Upptäcker filsystemsmonteringar

en: Discovering process mount namespaces
sv: Upptäcker monteringsnamnrymder för process

en: Analyzing process address layouts
sv: Analyserar processadresslayouter

en: Analyzing process command line
sv: Analyserar processkommandorad

en: Analyzing file system overlays
sv: Analyserar filsystemets överlägg

en: Processing counters
sv: Bearbetar räknare

en: Recording at %X %x
sv: Inspelning från %X %x

en: Recording at %s
sv: Inspelning från %s

en: D-Bus Message
sv: D-Bus-meddelande

en: Frame
sv: Ram

en: Document loaded
sv: Dokument inläst

en: Loading failed
sv: Inläsning misslyckades

en: Symbolizing stack traces
sv: Symboliserar stackspår

en: Loading document
sv: Läser in dokument

en: Log
sv: Logg

en: Mark
sv: Märke

en: Sample
sv: Sampling

en: System Logs
sv: Systemloggar

en: Recording system logs is not supported on your platform.
sv: Inspelning av systemloggar stöds inte på din plattform.

en: Tracer
sv: Spårare

en: Tracing requires spawning a program compiled with ‘-finstrument-functions’. Tracing will not be available.
sv: Spårning kräver start av ett program som kompilerats med ”-finstrument-functions”. Spårning kommer inte vara tillgänglig.

en: --merge requires at least 2 filename arguments
sv: --merge kräver minst 2 filnamnsargument

en: Disable CPU throttling while profiling [Deprecated for --power-profile]
sv: Inaktivera processorstrypning under profilering [Föråldrad för --power-profile]

en: Make sysprof specific to a task [Deprecated]
sv: Gör sysprof specifik för en uppgift [Föråldrad]

en: Run a command and profile the process
sv: Kör ett kommando och profilera processen

en: COMMAND
sv: KOMMANDO

en: Set environment variable for spawned process. Can be used multiple times.
sv: Ställ in miljövariabel för startad process. Kan användas flera gånger.

en: VAR=VALUE
sv: VAR=VÄRDE

en: Force overwrite the capture file
sv: Tvinga överskrivning av fångstfilen

en: Disable recording of battery statistics
sv: Inaktivera inspelning av batteristatistik

en: Disable recording of CPU statistics
sv: Inaktivera inspelning av processorstatistik

en: Disable recording of Disk statistics
sv: Inaktivera inspelning av diskstatistik

en: Do not record stacktraces using Linux perf
sv: Spela inte in stackspår med Linux perf

en: Do not append symbol name information from local machine
sv: Lägg inte till symbolnamnsinformation från lokal maskin

en: Disable recording of memory statistics
sv: Inaktivera inspelning av minnesstatistik

en: Disable recording of network statistics
sv: Inaktivera inspelning av nätverksstatistik

en: Set SYSPROF_TRACE_FD environment for subprocess
sv: Ställ in SYSPROF_TRACE_FD-miljö för underprocess

en: Track when processes are scheduled
sv: Spåra när processer schemaläggs

en: Profile the D-Bus session bus
sv: Profilera D-Bus-sessionsbussen

en: Profile the D-Bus system bus
sv: Profilera D-Bus-systembussen

en: Set GJS_TRACE_FD environment to trace GJS processes
sv: Ställ in GJS_TRACE_FD-miljö för att spåra GJS-processer

en: Set GTK_TRACE_FD environment to trace a GTK application
sv: Ställ in GTK_TRACE_FD-miljö för att spåra ett GTK-program

en: Include RAPL energy statistics
sv: Inkludera RAPL-energistatistik

en: Profile memory allocations and frees
sv: Profilera minnesallokeringar och frigöranden

en: Connect to org.gnome.Shell for profiler statistics
sv: Anslut till org.gnome.Shell för profilerarstatistik

en: Track performance of the applications main loop
sv: Spåra prestanda på programmets huvudslinga

en: Merge all provided *.syscap files and write to stdout
sv: Slå samman alla tillhandahållna *.syscap-filer och skriv till standard ut

en: Print the sysprof-cli version and exit
sv: Skriv ut version för sysprof-cli och avsluta

en: The size of the buffer in pages (1 = 1 page)
sv: Storlek på bufferten i sidor (1 = 1 sida)

en: Additional D-Bus address to monitor
sv: Ytterligare D-Bus-adress att övervaka

en: [CAPTURE_FILE] [-- COMMAND ARGS] — Sysprof
sv: [FÅNGSTFIL] [-- KOMMANDO ARGUMENT] — Sysprof

en: 
    Examples:
    
      # Record gtk4-widget-factory using trace-fd to get application provided
      # data as well as GTK and GNOME Shell data providers
      sysprof-cli --gtk --gnome-shell --use-trace-fd -- gtk4-widget-factory
    
      # Merge multiple syscap files into one
      sysprof-cli --merge a.syscap b.syscap > c.syscap
sv: 
    Exempel:
    
      # Spela in gtk4-widget-factory med trace-fd för att få data från program
      # så väl som GTK- och GNOME Shell-dataleverantörer
      sysprof-cli --gtk --gnome-shell --use-trace-fd -- gtk4-widget-factory
    
      # Slå samman flera syscap-filer till en
      sysprof-cli --merge a.syscap b.syscap > c.syscap

en: Too many arguments were passed to sysprof-cli:
sv: För många argument skickades till sysprof-cli:

note: Translators: %s is a file name.
en: %s exists. Use --force to overwrite
sv: %s existerar. Använd --force för att skriva över

en: Profile the system
sv: Profilera systemet

en: Authentication is required to profile the system.
sv: Autentisering krävs för att profilera systemet.

[ctx: shortcut window]
en: Recording View
sv: Inspelningsvy

[ctx: shortcut window]
en: Start New Recording
sv: Starta ny inspelning

[ctx: shortcut window]
en: Save As
sv: Spara som

[ctx: shortcut window]
en: Toggle Visibility of Main Sidebar
sv: Växla synligheten för huvudsidopanel

[ctx: shortcut window]
en: Toggle Visibility of Stack Trace Sidebar
sv: Växla synligheten för stackspårssidopanel

[ctx: shortcut window]
en: General
sv: Allmänt

[ctx: shortcut window]
en: Open Recording
sv: Öppna inspelning

[ctx: shortcut window]
en: Close Window
sv: Stäng fönster

[ctx: shortcut window]
en: Show Help
sv: Visa hjälp

[ctx: shortcut window]
en: Show keyboard shortcuts
sv: Visa tangentbordsgenvägar

[ctx: shortcut window]
en: Quit
sv: Avsluta

en: _Preferences
sv: _Inställningar

en: _Keyboard Shortcuts
sv: _Tangentbordsgenvägar

en: _Help
sv: _Hjälp

en: _About Sysprof
sv: _Om Sysprof

en: Failed to find property %s in %s
sv: Misslyckades med att hitta egenskapen %s i %s

en: Failed to retrieve va_list value: %s
sv: Misslyckades med att erhålla va_list-värde: %s

en: Show Sysprof version and exit
sv: Visa Sysprof-version och avsluta

en: A system profiler
sv: En systemprofilerare

en: Functions
sv: Funktioner

en: Filter Functions
sv: Filterfunktioner

en: Callers
sv: Anropare

en: Descendants
sv: Ättlingar

en: Counters Chart
sv: Räknardiagram

en: Counters Table
sv: Räknartabell

en: Time
sv: Tid

en: Category
sv: Kategori

en: Name
sv: Namn

en: Value
sv: Värde

en: CPU Info
sv: Processorinfo

en: Core
sv: Kärna

en: Model Name
sv: Modellnamn

en: Bus
sv: Buss

en: Serial
sv: Serienummer

en: Reply
sv: Svar

en: Flags
sv: Flaggor

en: Size
sv: Storlek

en: Type
sv: Typ

en: Sender
sv: Avsändare

en: Destination
sv: Mål

en: Path
sv: Sökväg

en: Interface
sv: Gränssnitt

en: Member
sv: Medlem

en: Signature
sv: Signatur

en: Filter Messages
sv: Filtermeddelanden

en: Message
sv: Meddelande

en: Files
sv: Filer

en: Compressed
sv: Komprimerad

en: Filter Files
sv: Filterfiler

en: File
sv: Fil

en: Use KEY=VALUE to set an environment variable
sv: Använd NYCKEL=VÄRDE för att ställa in en miljövariabel

en: Keys may not start with a number
sv: Nycklar får inte starta med en siffra

en: Keys may only contain alpha-numerics or underline.
sv: Nycklar får endast innehålla alfanumeriska tecken och understreck.

en: Must Capture to Local File
sv: Måste spela in till lokal fil

en: You must choose a local file to capture using Sysprof
sv: Du måste välja en lokal fil för att spela in med Sysprof

en: Close
sv: Stäng

en: System Capture from %s.syscap
sv: Systeminspelning från %s.syscap

en: Record to File
sv: Spela in till fil

en: Record
sv: Spela in

en: No Change
sv: Ingen ändring

en: Balanced
sv: Balanserad

en: Power Saver
sv: Strömsparare

en: Performance
sv: Prestanda

en: Sample Native Stacks
sv: Sampla inbyggda stackar

en: Record native stack traces using a sampling profiler
sv: Spela in inbyggda stackspår med en samplingsprofilerare

en: Sample JavaScript Stacks
sv: Sampla Javascript-stackar

en: Record JavaScript stack traces using a sampling profiler
sv: Spela in Javascript-stackspår med en samplingsprofilerare

en: Sysprof must launch your application to record JavaScript stacks using GJS.
sv: Sysprof måste starta ditt program för att spela in Javascript-spår med GJS.

en: Record Scheduler Details
sv: Spela in schemaläggardetaljer

en: Track when processes are scheduled per CPU
sv: Spåra när processer schemaläggs per processor

en: Tracing
sv: Spårning

en: Trace Memory Allocations
sv: Spåra minnesallokeringar

en: Record a stack trace when <tt>malloc</tt> or similar functions are used
sv: Spela in ett stackspår när <tt>malloc</tt> eller liknande funktioner används

en: Sysprof must launch your application to record memory allocations.
sv: Sysprof måste starta ditt program för att spela in minnesallokeringar.

en: Application
sv: Program

en: Command Line
sv: Kommandorad

en: Working directory
sv: Arbetskatalog

en: The application will be run as a subprocess of Sysprof.
sv: Programmet kommer köras som en underprocess till Sysprof.

en: Environment
sv: Miljö

en: Clear Environment
sv: Rensa miljö

en: Clear the environment before launching application
sv: Rensa miljön före start av program

en: Add _Variable
sv: Lägg till _variabel

en: Add Variable
sv: Lägg till variabel

en: _Add
sv: _Lägg till

en: Counters
sv: Räknare

en: CPU Usage
sv: Processoranvändning

en: Record coarse-grained counters about CPU usage and frequency
sv: Spela in grovmaskiga mätare för processoranvändning och frekvens

en: Memory Usage
sv: Minnesanvändning

en: Record coarse-grained counters about system memory usage
sv: Spela in grovmaskiga mätare för systemminnesanvändning

en: Disk Usage
sv: Diskanvändning

en: Record coarse-grained counters about storage throughput
sv: Spela in grovmaskiga mätare för lagringsgenomströmning

en: Network Usage
sv: Nätverksanvändning

en: Record coarse-grained counters about network traffic
sv: Spela in grovmaskiga mätare för nätverkstrafik

en: Energy Usage
sv: Energianvändning

en: Record coarse-grained counters about energy usage in Watts
sv: Spela in grovmaskiga mätare för energianvändning i watt

en: Battery Charge
sv: Batteriladdning

en: Record coarse-grained counters about battery charge or discharge rates
sv: Spela in grovmaskiga mätare för batteriladdning eller urladdningshastighet

en: Record System Bus
sv: Spela in systembuss

en: Record messages on the D-Bus system bus
sv: Spela in meddelanden på D-Bus-systembussen

en: Record Session Bus
sv: Spela in sessionsbuss

en: Record messages on the D-Bus user session bus
sv: Spela in meddelanden på D-Bus-användarsessionsbussen

en: The session bus may contain sensitive information such as keyboard usage and passwords.
sv: Sessionsbussen kan inkludera känslig information såsom tangentbordsanvändning och lösenord.

en: Timings
sv: Tidsvärden

en: Compositor Frame Timings
sv: Kompositionsramtider

en: Record frame-timing information from the GNOME Shell compositor
sv: Spela in ramtidsinformation från GNOME-skalets kompositionshanterare

en: Applications launched by Sysprof will automatically collect GTK frame timing information.
sv: Program som startas av Sysprof kommer automatiskt samla in GTK-ramtidsinformation.

en: Devices
sv: Enheter

en: Include GPU Information
sv: Inkludera GPU-information

en: Records information about graphics hardware and drivers
sv: Spelar in information om grafikhårdvara och drivrutiner

en: Power Profile
sv: Strömprofil

en: Record with Power Profile
sv: Spela in med strömprofil

en: Switch to power profile while recording
sv: Växla till prestandaprofil under inspelning

en: Details
sv: Detaljer

en: Record System Log
sv: Spela in systemlogg

en: Watch the system log for new messages and record them
sv: Övervaka systemloggen efter nya meddelanden och spela in dem

en: Include Hardware Information
sv: Inkludera hårdvaruinformation

en: Records information about PCI and USB devices
sv: Spelar in information om PCI- och USB-enheter

en: Symbols
sv: Symboler

en: Bundle Symbols
sv: Skicka med symboler

en: Make recording shareable by symbolizing stack traces after recording
sv: Gör inspelning delningsbar genom att symbolisera stackspår efter inspelning

en: _Open File…
sv: Ö_ppna fil…

en: Record to _File…
sv: Spela in till _fil…

en: Record to _Memory
sv: Spela in till _minne

en: Open Recording…
sv: Öppna inspelning…

en: Help
sv: Hjälp

en: About Sysprof
sv: Om Sysprof

en: Quit
sv: Avsluta

en: Critical
sv: Kritisk

en: Warning
sv: Varning

en: Debug
sv: Felsökning

en: Error
sv: Fel

en: Logs
sv: Loggar

en: Severity
sv: Allvarsgrad

en: Domain
sv: Domän

en: Marks
sv: Märken

en: Mark Chart
sv: Märk diagram

en: Mark Table
sv: Märk tabell

en: Mark Waterfall
sv: Märk vattenfall

en: Summary
sv: Sammanfattning

en: Average
sv: Medelvärde

en: Duration
sv: Längd

en: Group
sv: Grupp

en: Description
sv: Beskrivning

en: Self
sv: Själv

en: Total
sv: Totalt

en: Memory Allocations
sv: Minnesallokeringar

en: Stack Traces
sv: Stackspår

en: Allocations
sv: Allokeringar

en: Leaks
sv: Läckor

en: Stack Trace
sv: Stackspår

en: Key
sv: Nyckel

en: Address Layout
sv: Adresslayout

en: Start Address
sv: Startadress

en: End Address
sv: Slutadress

en: Mounts
sv: Monteringar

en: Parent
sv: Förälder

en: Major
sv: Större

en: Minor
sv: Mindre

en: Mount Point
sv: Monteringspunkt

en: Mount Source
sv: Monteringskälla

en: Root
sv: Rot

en: Filesystem
sv: Filsystem

en: Options
sv: Alternativ

en: Threads
sv: Trådar

en: Thread ID
sv: Tråd-ID

en: Main Thread
sv: Huvudtråd

en: Processes
sv: Processer

en: Process Chart
sv: Processdiagram

en: Process Table
sv: Processtabell

en: Recording Failed
sv: Inspelning misslyckades

en: Sysprof failed to record.
    
    %s
sv: Sysprof misslyckades med att spela in.
    
    %s

en: Stop Recording
sv: Sluta spela in

en: Time Profiler
sv: Tidsprofilerare

en: Callgraph
sv: Anropsgraf

en: Flamegraph
sv: Flamgraf

en: Seek Backward
sv: Spola bakåt

en: Zoom Out
sv: Zooma ut

en: Reset Zoom
sv: Återställ zoom

en: Zoom In
sv: Zooma in

en: Seek Forward
sv: Spola framåt

en: Depth
sv: Djup

en: Hits
sv: Träffar

en: Open Recording
sv: Öppna inspelning

en: Open
sv: Öppna

en: Sysprof Capture (*.syscap)
sv: Sysprof-fångst (*.syscap)

en: Save to File
sv: Spara till fil

en: Save
sv: Spara

en: Loading...
sv: Läser in…

en: Invalid Document
sv: Ogiltigt dokument

en: The document could not be loaded. Please check that you have the correct capture file.
    
    %s
sv: Dokumentet kunde inte läsas in. Kontrollera att du har rätt fångstfil.
    
    %s

en: Toggle Left Panel
sv: Aktivera/inaktivera vänsterpanel

en: Main Menu
sv: Huvudmeny

en: View Options
sv: Visningsalternativ

en: Toggle Right Panel
sv: Aktivera/inaktivera högerpanel

en: Energy
sv: Energi

en: Network
sv: Nätverk

en: Storage
sv: Lagring

en: _Record Again…
sv: S_pela in igen…

en: Save As…
sv: Spara som…

en: _Quit
sv: A_vsluta

en: Categorize Frames
sv: Kategorisera ramar

en: Hide System Libraries
sv: Dölj systembibliotek

en: Include Threads
sv: Inkludera trådar

en: Bottom Up
sv: Botten upp

en: Ignore Kernel Processes
sv: Ignorera kärnprocesser

en: Ignore Process 0
sv: Ignorera process 0

en: Merge Similar Processes
sv: Slå samman liknande processer

note: translators: Left Heavy means to sort larger (heavier) stack frames before others, starting from the left
en: Left Heavy
sv: Vänstertung
