sysprof master - en to id translation catalogue (291 entries)

en: Profile an application or entire system
id: Susun profil suatu aplikasi atau seluruh sistem

en: Sysprof allows you to profile applications to aid in debugging and optimization.
id: Sysprof memungkinkan Anda memantau profil aplikasi untuk membantu pengawakutuan dan optimisasi.

en: Profiler
id: Pemprofil

en: Profile an application or entire system.
id: Memantau profil suatu aplikasi atau seluruh sistem.

en: Uncategorized
id: Tanpa kategori

en: Accessibility
id: Aksesibilitas

en: Actions
id: Aksi

en: Crash Handler
id: Penangan Crash

en: Context Switches
id: Perpindahan Konteks

en: Graphics
id: Grafis

en: Icons
id: Ikon

en: Input
id: Masukan

en: Layout
id: Tata Letak

en: Locking
id: Penguncian

en: Main Loop
id: Loop Utama

en: Memory
id: Memori

en: Paint
id: Cat

en: Type System
id: Tipe Sistem

en: Unwindable
id: Tidak Bisa Di-wind

en: Windowing
id: Perjendelaan

en: Downloading Symbols…
id: Mengunduh Simbol…

en: Allocation
id: Alokasi

en: Unknown Process
id: Proses Tak Dikenal

en: Indexing capture data frames
id: Mengindeks frame data yang ditangkap

en: Discovering file system mounts
id: Menemukan titik kait sistem berkas

en: Discovering process mount namespaces
id: Menemukan namespace kait proses

en: Analyzing process address layouts
id: Menganalisis tata letak alamat proses

en: Analyzing process command line
id: Menganalisis baris perintah proses

en: Analyzing file system overlays
id: Menganalisis overlay sistem berkas

en: Processing counters
id: Memroses pencacah

en: Recording at %X %x
id: Merekam pada %X %x

en: Recording at %s
id: Merekam pada %s

en: D-Bus Message
id: Pesan D-Bus

en: Frame
id: Bingkai

en: Document loaded
id: Dokumen dimuat

en: Loading failed
id: Pemuatan gagal

en: Symbolizing stack traces
id: Mengurai simbol pelacakan stack

en: Loading document
id: Memuat dokumen

en: Mark
id: Tandai

en: %s [Process %d]
id: %s [Proses %d]

en: Process %d
id: Proses %d

en: Sample
id: Cuplikan

en: System Logs
id: Log Sistem

en: Recording system logs is not supported on your platform.
id: Pencatatan log sistem tidak didukung pada platform Anda.

en: Tracer
id: Pelacak

en: Tracing requires spawning a program compiled with ‘-finstrument-functions’. Tracing will not be available.
id: Pelacakan memerlukan men-spawn suatu program yang di-compile dengan '-finstrument-functions'. Pelacakan tidak akan tersedia.

en: --merge requires at least 2 filename arguments
id: --merge membutuhkan setidaknya 2 argumen nama berkas

en: Disable CPU throttling while profiling [Deprecated for --power-profile]
id: Nonaktifkan pelambatan CPU saat membuat profil [Tidak berlaku lagi diganti --power-profile]

en: Make sysprof specific to a task [Deprecated]
id: Membuat sysprof spesifik ke suatu tugas [Tidak berlaku lagi]

en: Run a command and profile the process
id: Menjalankan suatu perintah dan membuat profil proses tersebut

en: COMMAND
id: PERINTAH

en: Set environment variable for spawned process. Can be used multiple times.
id: Tetapkan variabel lingkungan untuk proses spawned. Dapat digunakan beberapa kali.

en: VAR=VALUE
id: VAR=NILAI

en: Force overwrite the capture file
id: Paksa menimpa berkas tangkapan

en: Disable recording of battery statistics
id: Nonaktifkan perekaman statistik baterai

en: Disable recording of CPU statistics
id: Nonaktifkan perekaman statistik CPU

en: Disable recording of Disk statistics
id: Nonaktifkan perekaman statistik Diska

en: Do not record stacktraces using Linux perf
id: Jangan rekam jejak stack memakai perf Linux

en: Do not append symbol name information from local machine
id: Jangan imbuhkan informasi nama simbol dari mesin lokal

en: Disable recording of memory statistics
id: Nonaktifkan perekaman statistik memori

en: Disable recording of network statistics
id: Nonaktifkan perekaman statistik jaringan

en: Set SYSPROF_TRACE_FD environment for subprocess
id: Atur lingkungan SYSPROF_TRACE_FD untuk subproses

en: Track when processes are scheduled
id: Lacak ketika proses diskedulkan

en: Profile the D-Bus session bus
id: Buat profil bus sesi D-Bus

en: Profile the D-Bus system bus
id: Buat profil bus sistem D-Bus

en: Set GJS_TRACE_FD environment to trace GJS processes
id: Atur lingkungan GJS_TRACE_FD untuk melacak proses-proses GJS

en: Set GTK_TRACE_FD environment to trace a GTK application
id: Atur lingkungan GJS_TRACE_FD untuk melacak suatu aplikasi GTK

en: Include RAPL energy statistics
id: Sertakan statistik energi RAPL

en: Profile memory allocations and frees
id: Profil alokasi memori dan bebas

en: Connect to org.gnome.Shell for profiler statistics
id: Menyambung ke org.gnome.Shell untuk statistik pembuat profil

en: Track performance of the applications main loop
id: Lacak kinerja loop utama aplikasi

en: Merge all provided *.syscap files and write to stdout
id: Gabungkan semua berkas * .syscap yang disediakan dan tulis ke stdout

en: Print the sysprof-cli version and exit
id: Cetak versi sysprof-cli dan keluar

en: The size of the buffer in pages (1 = 1 page)
id: Ukuran penyangga dalam page (1 = 1 page)

en: Additional D-Bus address to monitor
id: Alamat D-Bus tambahan untuk dipantau

en: Stack size to copy for unwinding in user-space
id: Ukuran stack yang akan disalin untuk di-unwind di ruang pengguna

en: Do not use debuginfod to resolve symbols
id: Jangan pakai debuginfod untuk mengurai simbol

en: [CAPTURE_FILE] [-- COMMAND ARGS] — Sysprof
id: [BERKAS_TANGKAPAN] [-- PERINTAH ARG] — Sysprof

en: 
    Examples:
    
      # Record gtk4-widget-factory using trace-fd to get application provided
      # data as well as GTK and GNOME Shell data providers
      sysprof-cli --gtk --gnome-shell --use-trace-fd -- gtk4-widget-factory
    
      # Merge multiple syscap files into one
      sysprof-cli --merge a.syscap b.syscap > c.syscap
    
      # Unwind by capturing stack/register contents instead of frame-pointers
      # where the stack-size is a multiple of page-size
      sysprof-cli --stack-size=8192
id: 
    Contoh:
    
      # Rekam gtk4-widget-factory menggunakan trace-fd untuk mendapatkan data
      # yang disediakan aplikasi serta penyedia data GTK dan GNOME Shell
      sysprof-cli --gtk --gnome-shell --use-trace-fd -- gtk4-widget-factory
    
      # Gabungkan banyak berkas syscap menjadi satu
      sysprof-cli --merge a.syscap b.syscap > c.syscap
    
      # Unwind dengan menangkap isi stack/register bukan frame-pointer
      # dimana stack-size adalah kelipatan dari page-size
      sysprof-cli --stack-size=8192

en: Too many arguments were passed to sysprof-cli:
id: Terlalu banyak argumen yang disampaikan ke sysprof-cli:

note: Translators: %s is a file name.
en: %s exists. Use --force to overwrite
id: %s sudah ada. Gunakan —force untuk menimpa

en: Profile the system
id: Buat profil sistem

en: Authentication is required to profile the system.
id: Autentikasi diperlukan untuk membuat profil sistem.

[ctx: shortcut window]
en: Recording View
id: Tampilan Perekaman

[ctx: shortcut window]
en: Start New Recording
id: Mulai Perekaman Baru

[ctx: shortcut window]
en: Save As
id: Simpan Sebagai

[ctx: shortcut window]
en: Toggle Visibility of Main Sidebar
id: Jungkitkan Kenampakan Bilah Sisi Utama

[ctx: shortcut window]
en: Toggle Visibility of Stack Trace Sidebar
id: Jungkitkan Kenampakan Bilah Sisi Jejak Stack

[ctx: shortcut window]
en: General
id: Umum

[ctx: shortcut window]
en: Open Recording
id: Buka Perekaman

[ctx: shortcut window]
en: Close Window
id: Tutup Jendela

[ctx: shortcut window]
en: Show Help
id: Tampilkan Bantuan

[ctx: shortcut window]
en: Show keyboard shortcuts
id: Tampilkan pintasan papan tik

[ctx: shortcut window]
en: Quit
id: Keluar

en: Failed to find property %s in %s
id: Gagal menemukan properti %s dalam %s

en: Failed to retrieve va_list value: %s
id: Gagal mengambil nilai va_list: %s

en: Show Sysprof version and exit
id: Tampilkan versi sysprof dan keluar

en: A system profiler
id: Pembuat profil sistem

en: Functions
id: Fungsi

en: Filter Functions
id: Saring Fungsi

en: Callers
id: Pemanggil

en: Descendants
id: Turunan

en: Counters Chart
id: Bagan Pencacah

en: Counters Table
id: Tabel Pencacah

en: Time
id: Waktu

en: Category
id: Kategori

en: Name
id: Nama

en: Value
id: Nilai

en: CPU Info
id: Info CPU

en: Core
id: Inti

en: Model Name
id: Nama Model

en: Reply
id: Balasan

en: Flags
id: Flag

en: Size
id: Ukuran

en: Type
id: Tipe

en: Sender
id: Pengirim

en: Destination
id: Tujuan

en: Interface
id: Antar Muka

en: Member
id: Anggota

en: Signature
id: Tanda Tangan

en: Filter Messages
id: Saring Pesan

en: Message
id: Pesan

en: Files
id: Berkas

en: Compressed
id: Dimampatkan

en: Filter Files
id: Saring Berkas

en: File
id: Berkas

en: Use KEY=VALUE to set an environment variable
id: Gunakan KUNCI=NILAI untuk mengatur variabel lingkungan

en: Keys may not start with a number
id: Kunci tidak boleh dimulai dengan angka

en: Keys may only contain alpha-numerics or underline.
id: Kunci hanya boleh berisi alfanumerik atau garis bawah.

en: Must Capture to Local File
id: Harus Menangkap ke Berkas Lokal

en: You must choose a local file to capture using Sysprof
id: Anda harus memilih sebuah berkas lokal untuk menangkap menggunakan Sysprof

en: Close
id: Tutup

en: System Capture from %s.syscap
id: Tangkapan Sistem dari %s.syscap

en: Record to File
id: Rekam ke Berkas

en: Record
id: Rekam

en: No Change
id: Tidak Ada Perubahan

en: Balanced
id: Seimbang

en: Power Saver
id: Penghemat Daya

en: Performance
id: Kinerja

en: Sampling
id: Pencuplikan

en: Sample Native Stacks
id: Cuplik Stack Native

en: Record native stack traces using a sampling profiler
id: Rekam jejak stack native memakai suatu pemrofil pencuplikan

en: Unwind Stacks in User Space
id: Unwind Stack di Ruang Pengguna

en: Copy stack contents and registers for unwinding in user-space
id: Salin isi stack dan register untuk di-unwind dalam ruang pengguna

en: Stack Size
id: Ukuran Stack

en: The number of bytes to copy from the stack
id: Berapa byte yang akan disalin dari stack

en: Unwinding in user-space has considerable overhead but may help in situations where frame-pointers are unavailable.
id: Meng-unwind di ruang pengguna punya overhead yang besar tapi mungkin membantu dalam situasi di mana frame-pointer tidak tersedia.

en: Sample JavaScript Stacks
id: Cuplik Stack JavaScript

en: Record JavaScript stack traces using a sampling profiler
id: Rekam jejak stack JavaScript memakai suatu pemrofil cuplikan

en: Sysprof must launch your application to record JavaScript stacks using GJS.
id: Sysprof mesti meluncurkan aplikasi Anda untuk merekam stack JavaScript memakai GJS.

en: Record Scheduler Details
id: Rekam Rincian Penjadwal

en: Track when processes are scheduled per CPU
id: Lacak ketika proses dijadwalkan per CPU

en: Tracing
id: Pelacakan

en: Trace Memory Allocations
id: Lacak Alokasi Memori

en: Record a stack trace when <tt>malloc</tt> or similar functions are used
id: Rekam suatu jejak stack ketika <tt>malloc</tt> atau fungsi serupa dipakai

en: Sysprof must launch your application to record memory allocations.
id: Sysprof harus meluncurkan aplikasi Anda untuk merekam alokasi memori.

en: Application
id: Aplikasi

en: Command Line
id: Baris Perintah

en: Working directory
id: Direktori kerja

en: The application will be run as a subprocess of Sysprof.
id: Aplikasi akan dijalankan sebagai sub proses dari Sysprof.

en: Environment
id: Lingkungan

en: Clear Environment
id: Bersihkan Lingkungan

en: Clear the environment before launching application
id: Bersihkan lingkungan sebelum meluncurkan aplikasi

en: Add _Variable
id: Tambah _Variabel

en: Add Variable
id: Tambah Variabel

en: _Add
id: T_ambah

en: Counters
id: Pencacah

en: CPU Usage
id: Penggunaan CPU

en: Record coarse-grained counters about CPU usage and frequency
id: Rekam pencacah kasar tentang penggunaan dan frekuensi CPU

en: Memory Usage
id: Penggunaan Memori

en: Record coarse-grained counters about system memory usage
id: Rekam pencacah kasar tentang penggunaan memori sistem

en: Disk Usage
id: Penggunaan Diska

en: Record coarse-grained counters about storage throughput
id: Rekam pencacah kasar tentang throughput penyimpanan

en: Network Usage
id: Penggunaan Jaringan

en: Record coarse-grained counters about network traffic
id: Rekam pencacah kasar tentang lalu lintas jaringan

en: Energy Usage
id: Penggunaan Energi

en: Record coarse-grained counters about energy usage in Watts
id: Rekam pencacah kasar tentang penggunaan energi dalam Watt

en: Battery Charge
id: Muatan Baterai

en: Record coarse-grained counters about battery charge or discharge rates
id: Rekam pencacah kasar tentang laju pengisian atau pengosongan baterai

en: Record System Bus
id: Rekam Bus Sistem

en: Record messages on the D-Bus system bus
id: Rekam pesan pada bus sistem D-Bus

en: Record Session Bus
id: Rekam Bus Sesi

en: Record messages on the D-Bus user session bus
id: Rekam pesan di bus sesi pengguna D-Bus

en: The session bus may contain sensitive information such as keyboard usage and passwords.
id: Bus sesi mungkin berisi informasi sensitif seperti penggunaan papan ketik dan kata sandi.

en: Timings
id: Pewaktuan

en: Compositor Frame Timings
id: Pewaktuan Bingkai Kompositor

en: Record frame-timing information from the GNOME Shell compositor
id: Rekam informasi pewaktuan bingkai dari kompositor GNOME Shell

en: Applications launched by Sysprof will automatically collect GTK frame timing information.
id: Aplikasi yang diluncurkan oleh Sysprof akan secara otomatis mengumpulkan informasi pewaktuan frame GTK.

en: Devices
id: Perangkat

en: Include GPU Information
id: Sertakan Informasi GPU

en: Records information about graphics hardware and drivers
id: Rekam informasi tentang perangkat keras dan driver grafis

en: System
id: Sistem

en: Power Profile
id: Profil Daya

en: Record with Power Profile
id: Rekam dengan Profil Daya

en: Switch to power profile while recording
id: Beralih ke profil daya ketika merekam

en: Details
id: Rincian

en: Record System Log
id: Rekam Log Sistem

en: Watch the system log for new messages and record them
id: Amati log sistem untuk pesan baru dan rekam mereka

en: Include Hardware Information
id: Sertakan Informasi Perangkat Keras

en: Records information about PCI and USB devices
id: Rekam informasi tentang perangkat PCI dan USB

en: Symbols
id: Simbol

en: Bundle Symbols
id: Bundelkan Simbol

en: Make recording shareable by symbolizing stack traces after recording
id: Buat perekaman dapat dibagikan dengan mensimbolkan jejak stack setelah perekaman

en: Enable Debuginfod to automatically fetch debug symbols
id: Fungsikan Debuginfod untuk secara otomatis mengambil simbol awakutu

en: _Open File…
id: _Buka Berkas…

en: Record to _File…
id: Rekam ke _Berkas…

en: Record to _Memory
id: Rekam ke _Memori

en: _Keyboard Shortcuts
id: Pintasan Papan _Ketik

en: Help
id: Bantuan

en: About Sysprof
id: Tentang Sysprof

en: Critical
id: Kritis

en: Warning
id: Peringatan

en: Debug
id: Awakutu

en: Error
id: Galat

en: Logs
id: Log

en: Severity
id: Keparahan

en: Marks
id: Tanda

en: Mark Chart
id: Tandai Bagan

en: Mark Table
id: Tandai Tabel

en: Mark Waterfall
id: Tandai Air Terjun

en: Summary
id: Ringkasan

en: Maximum
id: Maksimum

en: Average
id: Rata-rata

en: Start
id: Mulai

en: Duration
id: Durasi

en: Process
id: Proses

en: Group
id: Grup

en: Description
id: Deskripsi

en: Memory Allocations
id: Alokasi Memori

en: Stack Traces
id: Jejak Stack

en: Allocations
id: Alokasi

en: Leaks
id: Kebocoran

en: Stack Trace
id: Jejak Stack

en: Key
id: Kunci

en: Address Layout
id: Tata Letak Alamat

en: Start Address
id: Alamat Awal

en: End Address
id: Alamat Akhir

en: Mounts
id: Kait

en: Parent
id: Induk

en: Major
id: Mayor

en: Mount Point
id: Titik Kait

en: Mount Source
id: Sumber Kait

en: Filesystem
id: Sistem Berkas

en: Options
id: Opsi

en: Threads
id: Thread

en: Thread ID
id: ID Thread

en: Main Thread
id: Thread Utama

en: Processes
id: Proses

en: Process Chart
id: Bagan Proses

en: Process Table
id: Tabel Proses

note: translators: this expands to the number of events recorded by the profiler as an indicator of progress
en: %<PRIi64> events
id: Kejadian %<PRIi64>

en: Recording Failed
id: Perekaman Gagal

en: Sysprof failed to record.
    
    %s
id: Sysprof gagal merekam.
    
    %s

en: Stop Recording
id: Berhenti Merekam

en: Time Profiler
id: Pemrofil Waktu

en: Callgraph
id: Bagan Pemanggilan

en: Flamegraph
id: Bagan Api

en: Seek Backward
id: Cari Mundur

en: Zoom Out
id: Perkecil

en: Reset Zoom
id: Reset Zum

en: Zoom In
id: Perbesar

en: Seek Forward
id: Cari Maju

en: Depth
id: Kedalaman

en: Hits
id: Hit

en: Open Recording
id: Buka Rekaman

en: Open
id: Buka

en: Sysprof Capture (*.syscap)
id: Tangkapan Sysprof (*.syscap)

en: Save to File
id: Simpan ke Berkas

en: Save
id: Simpan

en: Loading…
id: Memuat…

en: Invalid Document
id: Dokumen Tidak Valid

en: The document could not be loaded. Please check that you have the correct capture file.
    
    %s
id: Dokumen tidak dapat dimuat. Harap periksa apakah Anda memiliki berkas tangkapan yang benar.
    
    %s

en: Toggle Left Panel
id: Jungkitkan Panel Kiri

en: Main Menu
id: Menu Utama

en: View Options
id: Opsi Tilikan

en: Toggle Right Panel
id: Jungkitkan Panel Kanan

en: Energy
id: Energi

en: Network
id: Jaringan

en: Storage
id: Penyimpanan

en: _Record Again…
id: _Rekam Lagi…

en: Open Recording…
id: Buka Rekaman…

en: Save As…
id: SImpan Sebagai…

en: _Quit
id: _Keluar

en: Categorize Frames
id: Kategorikan Frame

en: Hide System Libraries
id: Sembunyikan Pustaka Sistem

en: Include Threads
id: Sertakan Thread

en: Bottom Up
id: Dasar Ke Puncak

en: Ignore Kernel Processes
id: Abaikan Proses Kernel

en: Ignore Process 0
id: Abaikan Proses 0

en: Merge Similar Processes
id: Gabungkan Proses Serupa

note: translators: Left Heavy means to sort larger (heavier) stack frames before others, starting from the left
en: Left Heavy
id: Berat Di Kiri
