sysprof master - en to hi translation catalogue (301 entries)

en: Profile an application or entire system
hi: किसी अनुप्रयोग या संपूर्ण सिस्टम की प्रोफाइल बनाएं

note: developer_name tag deprecated with Appstream 1.0
en: Christian Hergert
hi: क्रिश्चियन हेर्गर्ट

en: Sysprof allows you to profile applications to aid in debugging and optimization.
hi: Sysprof आपको डिबगिंग और अनुकूलन में सहायता के लिए अनुप्रयोग को प्रोफाइल करने की अनुमति देता है।

en: Profiler
hi: प्रोफाइलर

en: Profile an application or entire system.
hi: किसी अनुप्रयोग या संपूर्ण सिस्टम की प्रोफाइल बनाएं।

en: Uncategorized
hi: अवर्गीकृत

en: Accessibility
hi: अभिगम्यता

en: Actions
hi: कार्रवाई

en: Crash Handler
hi: क्रैश हैंडलर

en: Context Switches
hi: प्रसंग स्विच

en: Graphics
hi: ग्राफिक्स

en: Icons
hi: आइकन

en: Input
hi: इनपुट

en: JavaScript
hi: जावास्क्रिप्ट

en: Kernel
hi: कर्नेल

en: Layout
hi: अभिन्यास

en: Locking
hi: तालाबंदी

en: Main Loop
hi: मुख्य लूप

en: Memory
hi: मेमोरी

en: Paint
hi: पेंट

en: Type System
hi: सिस्टम प्रकार

en: Unwindable
hi: अनिवार्य

en: Windowing
hi: विंडोइंग

en: Allocation
hi: आवंटन

en: Unknown Process
hi: अज्ञात प्रक्रिया

en: Indexing capture data frames
hi: कैप्चर किए गए डेटा फ़्रेम को अनुक्रमित करना

en: Discovering file system mounts
hi: फाइल सिस्टम माउंट की खोज

en: Discovering process mount namespaces
hi: प्रक्रिया माउंट नेमस्पेस की खोज

en: Analyzing process address layouts
hi: प्रक्रिया पता लेआउट का विश्लेषण

en: Analyzing process command line
hi: प्रक्रिया कमांड लाइन का विश्लेषण

en: Analyzing file system overlays
hi: फाइल सिस्टम उपरिशायी का विश्लेषण

en: Processing counters
hi: प्रसंस्करण काउंटर

en: Recording at %X %x
hi: %X %x पर रिकॉर्डिंग

en: Recording at %s
hi: %s पर रिकॉर्डिंग

en: D-Bus Message
hi: डी-बस संदेश

en: Frame
hi: फ्रेम

en: Document loaded
hi: दस्तावेज़ लोड किया गया

en: Loading failed
hi: लोडिंग विफल रही

en: Symbolizing stack traces
hi: स्टैक ट्रेस को प्रतीकत्व करें

en: Loading document
hi: दस्तावेज़ लोड हो रहा है

en: Log
hi: लॉग

en: Mark
hi: निशान

en: %s [Process %d]
hi: %s [प्रक्रिया %d]

en: Process %d
hi: प्रक्रिया %d

en: Sample
hi: नमूना

en: System Logs
hi: सिस्टम लॉग

en: Recording system logs is not supported on your platform.
hi: आपके प्लेटफ़ॉर्म पर रिकॉर्डिंग सिस्टम लॉग समर्थित नहीं है।

en: Tracer
hi: ट्रेसर

en: Tracing requires spawning a program compiled with ‘-finstrument-functions’. Tracing will not be available.
hi: ट्रेसिंग के लिए ‘-finstrument-functions’ के साथ संकलित एक प्रोग्राम को तैयार करने की आवश्यकता होती है। ट्रेसिंग उपलब्ध नहीं होगी।

en: --merge requires at least 2 filename arguments
hi: --merge के लिए कम से कम 2 फाइल नाम तर्कों की आवश्यकता होती है

en: Disable CPU throttling while profiling [Deprecated for --power-profile]
hi: प्रोफाइलिंग करते समय CPU थ्रॉटलिंग अक्षम करें [--power-profile के लिए अप्रचलित]

en: Make sysprof specific to a task [Deprecated]
hi: किसी कार्य के लिए sysprof को विशिष्ट बनाएं [बहिष्कृत]

en: Run a command and profile the process
hi: कमांड चलाएं और प्रक्रिया को प्रोफाइल करें

en: COMMAND
hi: कमांड

en: Set environment variable for spawned process. Can be used multiple times.
hi: उत्पन्न प्रक्रिया के लिए पर्यावरण चर निर्धारित करें। कई बार उपयोग किया जा सकता है।

en: VAR=VALUE
hi: चर=मान

en: Force overwrite the capture file
hi: कैप्चर फाइल को बलपूर्वक अधिलेखित करें

en: Disable recording of battery statistics
hi: बैटरी आंकड़ों की रिकॉर्डिंग अक्षम करें

en: Disable recording of CPU statistics
hi: CPU आंकड़ों की रिकॉर्डिंग अक्षम करें

en: Disable recording of Disk statistics
hi: डिस्क आंकड़ों की रिकॉर्डिंग अक्षम करें

en: Do not record stacktraces using Linux perf
hi: Linux perf का उपयोग करके स्टैकट्रैस रिकॉर्ड न करें

en: Do not append symbol name information from local machine
hi: स्थानीय मशीन से प्रतीक नाम की जानकारी न जोड़ें

en: Disable recording of memory statistics
hi: मेमोरी आंकड़ों की रिकॉर्डिंग अक्षम करें

en: Disable recording of network statistics
hi: नेटवर्क आंकड़ों की रिकॉर्डिंग अक्षम करें

en: Set SYSPROF_TRACE_FD environment for subprocess
hi: उपप्रक्रिया के लिए SYSPROF_TRACE_FD वातावरण निर्धारित करें

en: Track when processes are scheduled
hi: प्रक्रियाएं निर्धारित होने पर ट्रैक करें

en: Profile the D-Bus session bus
hi: डी-बस सत्र बस को प्रोफाइल करें

en: Profile the D-Bus system bus
hi: डी-बस सिस्टम बस को प्रोफाइल करें

en: Set GJS_TRACE_FD environment to trace GJS processes
hi: GJS प्रक्रियाओं को ट्रैक करने के लिए GJS_TRACE_FD वातावरण निर्धारित करें

en: Set GTK_TRACE_FD environment to trace a GTK application
hi: GTK अनुप्रयोग को ट्रेस करने के लिए GTK_TRACE_FD वातावरण निर्धारित करें

en: Include RAPL energy statistics
hi: RAPL ऊर्जा आँकड़े शामिल करें

en: Profile memory allocations and frees
hi: मेमोरी आवंटन और मुफ़्त को प्रोफाइल करें

en: Connect to org.gnome.Shell for profiler statistics
hi: प्रोफाइलर आँकड़ों के लिए org.gnome.Shell से कनेक्ट करें

en: Track performance of the applications main loop
hi: अनुप्रयोग के मुख्य लूप के प्रदर्शन को ट्रैक करें

en: Merge all provided *.syscap files and write to stdout
hi: प्रदान की गई सभी *.syscap फाइलों को मर्ज करें और stdout पर लिखें

en: Print the sysprof-cli version and exit
hi: Sysprof-cli संस्करण प्रिंट करें और बाहर निकलें

en: The size of the buffer in pages (1 = 1 page)
hi: पृष्ठों में बफ़र का आकार (1 = 1 पृष्ठ)

en: Additional D-Bus address to monitor
hi: निगरानी के लिए अतिरिक्त डी-बस पता

en: 
    Examples:
    
      # Record gtk4-widget-factory using trace-fd to get application provided
      # data as well as GTK and GNOME Shell data providers
      sysprof-cli --gtk --gnome-shell --use-trace-fd -- gtk4-widget-factory
    
      # Merge multiple syscap files into one
      sysprof-cli --merge a.syscap b.syscap > c.syscap
hi: 
    उदाहरण:
    
      # अनुप्रयोग द्वारा प्रदान किए गए डेटा के साथ-साथ GTK और गनोम शेल डेटा प्रदाताओं को प्राप्त करने के लिए
      # trace-fd का उपयोग करके gtk4-widget-factory रिकॉर्ड करें
      sysprof-cli --gtk --gnome-shell --use-trace-fd -- gtk4-widget-factory
    
      # एकाधिक syscap फाइलों को एक में मर्ज करें
      sysprof-cli --merge a.syscap b.syscap > c.syscap

en: Too many arguments were passed to sysprof-cli:
hi: sysprof-cli को बहुत सारे तर्क पारित किए गए:

note: Translators: %s is a file name.
en: %s exists. Use --force to overwrite
hi: %s मौजूद है। अधिलेखित करने के लिए --force का उपयोग करें

en: Profile the system
hi: सिस्टम को प्रोफाइल करें

en: Authentication is required to profile the system.
hi: सिस्टम को प्रोफाइल करने के लिए प्रमाणीकरण आवश्यक है।

[ctx: shortcut window]
en: Recording View
hi: रिकॉर्डिंग दृश्य

[ctx: shortcut window]
en: Start New Recording
hi: नई रिकॉर्डिंग प्रारंभ करें

[ctx: shortcut window]
en: Save As
hi: ऐसे सहेजें

[ctx: shortcut window]
en: Toggle Visibility of Main Sidebar
hi: मुख्य पार्श्वपट्टी की दृश्यता टॉगल करें

[ctx: shortcut window]
en: Toggle Visibility of Stack Trace Sidebar
hi: स्टैक ट्रेस पार्श्वपट्टी की दृश्यता टॉगल करें

[ctx: shortcut window]
en: General
hi: सामान्य

[ctx: shortcut window]
en: Open Recording
hi: रिकॉर्डिंग खोलें

[ctx: shortcut window]
en: Close Window
hi: विंडो बंद करे

[ctx: shortcut window]
en: Show Help
hi: सहायता दिखाएं

[ctx: shortcut window]
en: Show keyboard shortcuts
hi: कीबोर्ड शॉर्टकट दिखाएं

[ctx: shortcut window]
en: Quit
hi: छोड़ें

en: _Preferences
hi: प्राथमिकताएं (_P)

en: _Keyboard Shortcuts
hi: कीबोर्ड शॉर्टकट (_K)

en: _Help
hi: सहायता (_H)

en: _About Sysprof
hi: Sysprof के बारे में (_A)

en: Failed to find property %s in %s
hi: %2$s में प्रॉपर्टी %1$s खोजने में विफल

en: Failed to retrieve va_list value: %s
hi: va_list मान पुनर्प्राप्त करने में विफल: %s

en: Show Sysprof version and exit
hi: Sysprof संस्करण दिखाएं और बाहर निकलें

en: A system profiler
hi: एक सिस्टम प्रोफाइलर

en: Functions
hi: प्रकार्य

en: Filter Functions
hi: फिल्टर प्रकार्य

en: Callers
hi: कॉलर्स

en: Descendants
hi: वंशज

en: Counters Chart
hi: काउंटर का चार्ट

en: Counters Table
hi: काउंटर की तालिका

en: Time
hi: समय

en: Category
hi: श्रेणी

en: Name
hi: नाम

en: Value
hi: मान

en: CPU Info
hi: CPU जानकारी

en: Core
hi: कोर

en: Model Name
hi: मॉडल नाम

en: Bus
hi: बस

en: Serial
hi: धारावाहिक

en: Reply
hi: जवाब

en: Flags
hi: झंडे

en: Size
hi: आकार

en: Type
hi: प्रकार

en: Sender
hi: प्रेषक

en: Destination
hi: गंतव्य

en: Path
hi: पथ

en: Interface
hi: इंटरफ़ेस

en: Member
hi: सदस्य

en: Signature
hi: हस्ताक्षर

en: Filter Messages
hi: संदेश फिल्टर करें

en: Message
hi: संदेश

en: Files
hi: फाइलें

en: Compressed
hi: संपीड़ित

en: Filter Files
hi: फाइलें फिल्टर करें

en: File
hi: फाइल

en: Use KEY=VALUE to set an environment variable
hi: पर्यावरण चर सेट करने के लिए कुंजी=मान का उपयोग करें

en: Keys may not start with a number
hi: कुंजियां किसी संख्या से प्रारंभ नहीं हो सकतीं

en: Keys may only contain alpha-numerics or underline.
hi: कुंजियों में केवल अक्षरांकीय या रेखांकित हो सकती है।

en: Must Capture to Local File
hi: स्थानीय फाइल में अवश्य कैप्चर करें

en: You must choose a local file to capture using Sysprof
hi: आपको Sysprof का उपयोग करके कैप्चर करने के लिए एक स्थानीय फाइल चुननी होगी

en: Close
hi: बंद करें

en: System Capture from %s.syscap
hi: %s.syscap से सिस्टम कैप्चर

en: Record to File
hi: फाइल में रिकॉर्ड करें

en: Record
hi: रिकार्ड

en: No Change
hi: कोई परिवर्तन नहीं

en: Balanced
hi: संतुलित

en: Power Saver
hi: ऊर्जा बचत

en: Performance
hi: प्रदर्शन

en: Sampling
hi: सैंपलिंग

en: Sample Native Stacks
hi: नमूना मूल स्टैक

en: Record native stack traces using a sampling profiler
hi: सैंपलिंग प्रोफाइलर का उपयोग करके मूल स्टैक ट्रेस रिकॉर्ड करें

en: Sample JavaScript Stacks
hi: नमूना जावास्क्रिप्ट स्टैक

en: Record JavaScript stack traces using a sampling profiler
hi: सैंपलिंग प्रोफाइलर का उपयोग करके जावास्क्रिप्ट स्टैक ट्रेस रिकॉर्ड करें

en: Sysprof must launch your application to record JavaScript stacks using GJS.
hi: GJS का उपयोग करके जावास्क्रिप्ट स्टैक रिकॉर्ड करने के लिए Sysprof को आपका अनुप्रयोग शुरू करना होगा।

en: Record Scheduler Details
hi: अनुसूचक विवरण रिकार्ड करें

en: Track when processes are scheduled per CPU
hi: प्रति CPU प्रक्रियाएं निर्धारित होने पर ट्रैक करें

en: Tracing
hi: अनुरेखण

en: Trace Memory Allocations
hi: मेमोरी आवंटन ट्रेस करें

en: Record a stack trace when <tt>malloc</tt> or similar functions are used
hi: जब <tt>malloc</tt> या समान प्रकार्य का उपयोग किया जाता है तो स्टैक ट्रेस रिकॉर्ड करें

en: Sysprof must launch your application to record memory allocations.
hi: मेमोरी आवंटन रिकॉर्ड करने के लिए Sysprof को आपका अनुप्रयोग शुरू करना होगा।

en: Application
hi: अनुप्रयोग

en: Command Line
hi: कमांड लाइन

en: Working directory
hi: कार्यशील निर्देशिका

en: The application will be run as a subprocess of Sysprof.
hi: अनुप्रयोग को Sysprof की उपप्रक्रिया के रूप में चलाया जाएगा।

en: Environment
hi: पर्यावरण

en: Clear Environment
hi: पर्यावरण साफ़ करें

en: Clear the environment before launching application
hi: अनुप्रयोग शुरू करने से पहले वातावरण साफ़ करें

en: Add _Variable
hi: चर जोड़ें (_V)

en: Add Variable
hi: चर जोड़ें

en: _Add
hi: जोड़ें (_A)

en: Counters
hi: काउंटर

en: CPU Usage
hi: CPU उपयोग

en: Record coarse-grained counters about CPU usage and frequency
hi: CPU उपयोग और आवृत्ति पर मोटे तौर पर डेटा एकत्र करें

en: Memory Usage
hi: मेमोरी उपयोग

en: Record coarse-grained counters about system memory usage
hi: सिस्टम मेमोरी उपयोग के बारे में मोटे तौर पर डेटा एकत्र करें

en: Disk Usage
hi: डिस्क उपयोग

en: Record coarse-grained counters about storage throughput
hi: मोटे तौर पर डिस्क थ्रूपुट डेटा एकत्र करें

en: Network Usage
hi: नेटवर्क उपयोग

en: Record coarse-grained counters about network traffic
hi: मोटे तौर पर नेटवर्क ट्रैफिक डेटा एकत्र करें

en: Energy Usage
hi: ऊर्जा उपयोग

en: Record coarse-grained counters about energy usage in Watts
hi: वाट्स में ऊर्जा खपत पर मोटे तौर पर डेटा एकत्र करें

en: Battery Charge
hi: बैटरी चार्ज

en: Record coarse-grained counters about battery charge or discharge rates
hi: बैटरी चार्ज या डिस्चार्ज दरों को मोटे तौर पर डेटा एकत्र करें

en: D-Bus
hi: डी-बस

en: Record System Bus
hi: सिस्टम बस रिकॉर्ड करें

en: Record messages on the D-Bus system bus
hi: डी-बस सिस्टम बस पर संदेश रिकॉर्ड करें

en: Record Session Bus
hi: सत्र बस रिकॉर्ड करें

en: Record messages on the D-Bus user session bus
hi: डी-बस उपयोगकर्ता सत्र बस पर संदेश रिकॉर्ड करें

en: The session bus may contain sensitive information such as keyboard usage and passwords.
hi: सत्र बस में कीबोर्ड उपयोग और पासवर्ड जैसी संवेदनशील जानकारी हो सकती है।

en: Timings
hi: समयाभ्यास

en: Compositor Frame Timings
hi: कंपोजिटर फ़्रेम टाइमिंग

en: Record frame-timing information from the GNOME Shell compositor
hi: गनोम शैल कंपोजिटर से फ़्रेम-टाइमिंग जानकारी रिकॉर्ड करें

en: Applications launched by Sysprof will automatically collect GTK frame timing information.
hi: Sysprof द्वारा शुरू किए गए अनुप्रयोग स्वचालित रूप से GTK फ़्रेम टाइमिंग जानकारी एकत्र करेंगे।

en: Devices
hi: उपकरण

en: Include GPU Information
hi: GPU जानकारी शामिल करें

en: Records information about graphics hardware and drivers
hi: ग्राफिक्स हार्डवेयर और ड्राइवर के बारे में जानकारी रिकॉर्ड करता है

en: System
hi: सिस्टम

en: Power Profile
hi: पावर प्रोफाइल

en: Record with Power Profile
hi: पावर प्रोफाइल के साथ रिकॉर्ड करें

en: Switch to power profile while recording
hi: रिकॉर्डिंग के दौरान पावर प्रोफाइल पर स्विच करें

en: Details
hi: विवरण

en: Record System Log
hi: सिस्टम लॉग रिकॉर्ड करें

en: Watch the system log for new messages and record them
hi: नए संदेशों के लिए सिस्टम लॉग देखें और उन्हें रिकॉर्ड करें

en: Include Hardware Information
hi: हार्डवेयर जानकारी शामिल करें

en: Records information about PCI and USB devices
hi: PCI और USB डिवाइस के बारे में जानकारी रिकॉर्ड करता है

en: Symbols
hi: प्रतीक

en: Bundle Symbols
hi: बंडल प्रतीक

en: Make recording shareable by symbolizing stack traces after recording
hi: रिकॉर्डिंग के बाद स्टैक ट्रेस का प्रतीक बनाकर रिकॉर्डिंग को साझा करने योग्य बनाएं

en: _Open File…
hi: फाइल खोलें (_O)…

en: Record to _File…
hi: फाइल में रिकॉर्ड करें (_F)…

en: Record to _Memory
hi: मेमोरी में रिकॉर्ड करें (_M)

en: Open Recording…
hi: रिकार्डिंग खोलें…

en: Help
hi: सहायता

en: About Sysprof
hi: Sysprof के बारे में

en: Quit
hi: छोड़ें

en: Critical
hi: गंभीर

en: Warning
hi: चेतावनी

en: Debug
hi: डिबग

en: Info
hi: जानकारी

en: Error
hi: त्रुटि

en: Logs
hi: लॉग्स

en: Severity
hi: गंभीरता

en: Domain
hi: डोमेन

en: Marks
hi: निशान

en: Mark Chart
hi: चार्ट चिह्नित करें

en: Mark Table
hi: तालिका चिह्नित करें

en: Mark Waterfall
hi: झरना चिह्नित करें

en: Summary
hi: सारांश

en: Minimum
hi: न्यूनतम

en: Maximum
hi: अधिकतम

en: Average
hi: औसत

en: Median
hi: माध्यिका

en: Start
hi: प्रारंभ

en: Duration
hi: अवधि

en: Process
hi: प्रक्रिया

en: Group
hi: समूह

en: Description
hi: विवरण

en: Self
hi: स्व

en: Total
hi: कुल

en: Memory Allocations
hi: मेमोरी आवंटन

en: Stack Traces
hi: स्टैक ट्रेस

en: Allocations
hi: आवंटन

en: Leaks
hi: लीक

en: Stack Trace
hi: स्टैक ट्रेस

en: Metadata
hi: मेटाडेटा

en: Key
hi: कुंजी

en: Address Layout
hi: पते का अभिन्यास

en: Start Address
hi: प्रारंभ पता

en: End Address
hi: समापन पता

en: Mounts
hi: माउंट

en: Parent
hi: पैरेंट

en: Major
hi: प्रमुख

en: Minor
hi: मामूली

en: Mount Point
hi: माउंट प्वाइंट

en: Mount Source
hi: माउंट स्रोत

en: Root
hi: रूट

en: Filesystem
hi: फाइल सिस्टम

en: Options
hi: विकल्प

en: Threads
hi: सूत्र

en: Thread ID
hi: सूत्र ID

en: Main Thread
hi: मुख्य सूत्र

en: Processes
hi: प्रक्रियाएं

en: Process Chart
hi: प्रक्रिया चार्ट

en: Process Table
hi: प्रक्रिया तालिका

en: Recording Failed
hi: रिकॉर्डिंग विफल

en: Sysprof failed to record.
    
    %s
hi: Sysprof रिकॉर्ड करने में विफल रहा।
    
    %s

en: Stop Recording
hi: रिकॉर्डिंग बंद करें

en: Time Profiler
hi: समय प्रोफाइलर

en: Callgraph
hi: कॉलग्राफ

en: Flamegraph
hi: फ्लेमग्राफ

en: Seek Backward
hi: पीछे खोजें

en: Zoom Out
hi: छोटा करें

en: Reset Zoom
hi: ज़ूम रीसेट

en: Zoom In
hi: बड़ा करें

en: Seek Forward
hi: आगे खोजें

en: Depth
hi: गहराई

en: Hits
hi: हिट

en: Open Recording
hi: रिकॉर्डिंग खोलें

en: Open
hi: खोलें

en: Sysprof Capture (*.syscap)
hi: Sysprof कैप्चर (*.syscap)

en: Save to File
hi: फाइल में सहेजें

en: Save
hi: सहेजें

en: Loading…
hi: लोड हो रहा है…

en: Invalid Document
hi: अमान्य दस्तावेज़

en: The document could not be loaded. Please check that you have the correct capture file.
    
    %s
hi: दस्तावेज़ लोड नहीं हो सका। कृपया जांचें कि आपके पास सही कैप्चर फाइल है।
    
    %s

en: Toggle Left Panel
hi: बायां फलक टॉगल करें

en: Main Menu
hi: मुख्य मेनू

en: View Options
hi: विकल्प देखें

en: Toggle Right Panel
hi: दायां फलक टॉगल करें

en: Energy
hi: ऊर्जा

en: Network
hi: नेटवर्क

en: Storage
hi: स्टोरेज

en: _Record Again…
hi: दोबारा रिकॉर्ड करें (_R)…

en: Save As…
hi: ऐसे सहेजें…

en: _Quit
hi: छोड़ें (_Q)

en: Categorize Frames
hi: फ़्रेमों को वर्गीकृत करें

en: Hide System Libraries
hi: सिस्टम लाइब्रेरी छुपाएं

en: Include Threads
hi: सूत्र शामिल करें

en: Bottom Up
hi: नीचे से ऊपर

en: Ignore Kernel Processes
hi: कर्नेल प्रक्रियाओं पर ध्यान न दें

en: Ignore Process 0
hi: प्रक्रिया 0 पर ध्यान न दें

en: Merge Similar Processes
hi: समान प्रक्रियाओं को मर्ज करें

note: translators: Left Heavy means to sort larger (heavier) stack frames before others, starting from the left
en: Left Heavy
hi: बायां भारी पहले
