sysprof master - en to kab translation catalogue (293 entries)

en: Profile an application or entire system
kab: Tameɣna n usnas neɣ n ungraw ummid

note: developer_name tag deprecated with Appstream 1.0
en: The GNOME Project
kab: Asenfar n GNOME

en: Sysprof allows you to profile applications to aid in debugging and optimization.
kab: Sysprof yessirig i tmeɣna n yisnasen i usifses n useɣti akked usekkey.

en: Profiler
kab: Amaɣnay

en: Profile an application or entire system.
kab: Tameɣna n usnas neɣ n ungraw ummid.

en: Uncategorized
kab: War-taggayt

en: Accessibility
kab: Tanekcumt

en: Actions
kab: Tigawin

en: Crash Handler
kab: Asefrak n truẓi

en: Context Switches
kab: Isenfalen n usatel

en: Graphics
kab: Asedlef

en: Icons
kab: Tignitin

en: Input
kab: Anekcum

en: Layout
kab: Asettef

en: Locking
kab: Amdal

en: Main Loop
kab: Taneddict tagejdant

en: Memory
kab: Takatut

en: Type System
kab: Anagraw n tira

en: Unwindable
kab: Ur ttwabḍan ara

en: Windowing
kab: Asexdem n yisfuyla

en: Allocation
kab: Aḥerri

en: Unknown Process
kab: Akal arussin

en: Indexing capture data frames
kab: Asmiter n yikataren n yisefka n tuṭṭfiwin n ugdil

en: Discovering file system mounts
kab: Asnirem n yiserkaben n unagraw n yifuyla

en: Discovering process mount namespaces
kab: Asnirem n tallunin n yismawen n yiserkaben n ukala

en: Analyzing process address layouts
kab: Aslaḍ n tneɣrufin n tansiwin n ukala

en: Analyzing process command line
kab: Aslaḍ n yizirig n tiludna n ukala

en: Analyzing file system overlays
kab: Aslaḍ n tduliyin n unagraw n yifuyla

en: Processing counters
kab: Asesfer n yimesmiḍanen

en: Recording at %X %x
kab: Asekles ɣer %X %x

en: Recording at %s
kab: Asekles ɣer %s

en: D-Bus Message
kab: Izen n D-Bus

en: Frame
kab: Akatar

en: Document loaded
kab: Isemli yuli-d

en: Loading failed
kab: Asali yecceḍ

en: Symbolizing stack traces
kab: Asezmel n lǧerray n tnebdant

en: Loading document
kab: Asali n yisemli

en: Log
kab: Aɣmis

en: Mark
kab: Creḍ

en: %s [Process %d]
kab: %s [Akala %d]

en: Process %d
kab: Akala %d

en: Sample
kab: Amedya

en: System Logs
kab: Iɣmisen n unagraw

en: Recording system logs is not supported on your platform.
kab: Asekles n yiɣmisen n unagraw ur yettwasefrak ara ɣef tɣerɣert-ik.

en: Tracer
kab: Asunaɣ

en: Tracing requires spawning a program compiled with ‘-finstrument-functions’. Tracing will not be available.
kab: Asuneɣ yesra asnulfu n wahil i d-yettwasefsun s ‘-finstrument-functions’. Asuneɣ ur yettili ara.

en: --merge requires at least 2 filename arguments
kab: --merge yesra ma drus 2 yifukal n yismawen n ufaylu

en: Disable CPU throttling while profiling [Deprecated for --power-profile]
kab: Sens taẓẓayt n CPU lawan n tmeɣna n [Asefruri n --power-profile]

en: Make sysprof specific to a task [Deprecated]
kab: Err sysprof d uzzig i temsekrit [Yefruri]

en: Run a command and profile the process
kab: Selkem taladna syen sebded amaɣnu n ukala

en: Set environment variable for spawned process. Can be used multiple times.
kab: Sbadu tamattayt n twennaḍt i ukala i yettwarnan. Yezmer ad yettwaseqdac acḥal n tikkal.

en: Force overwrite the capture file
kab: Ḥettem taruẓi n ufaylu n tuṭṭfa

en: Disable recording of battery statistics
kab: Sens asekles n tdaddanin n uẓru

en: Disable recording of CPU statistics
kab: Sens asekles n tdaddanin n COU

en: Disable recording of Disk statistics
kab: Sens asekles n tdaddanin n uḍebsi

en: Do not record stacktraces using Linux perf
kab: Ur sseklas ra lǧerrat n tnebdant s useqdec n Linux perf

en: Do not append symbol name information from local machine
kab: Ur rennu ara talɣut ɣef yismawen n yizamulen i d-yusan seg tmacint tadigant

en: Disable recording of memory statistics
kab: Sens asekles n tdaddanin n tkatut

en: Disable recording of network statistics
kab: Sens asekles n tdaddanin n uzeṭṭa

en: Set SYSPROF_TRACE_FD environment for subprocess
kab: Sbadu tawennaḍt SYSPROF_TRACE_FD i ukla arnaw

en: Track when processes are scheduled
kab: Lkem mi ara ikalayen ttusɣiwsen

en: Profile the D-Bus session bus
kab: Amaɣnu n uzrug n tɣimit D-Bus

en: Profile the D-Bus system bus
kab: Amaɣnu n uzrug n unagraw D-Bus

en: Set GJS_TRACE_FD environment to trace GJS processes
kab: Sbadu tawennaḍt GJS_TRACE_FD i usuneɣ n ukala GJS

en: Set GTK_TRACE_FD environment to trace a GTK application
kab: Sbadu tawennaḍt GTK_TRACE_FD i usuneɣ n usnas GTK

en: Include RAPL energy statistics
kab: Seddu tidaddanin n tezmert RAPL

en: Profile memory allocations and frees
kab: Aḥerri d uslelli n tkatut n umaɣnu

en: Connect to org.gnome.Shell for profiler statistics
kab: Qqen ɣer org.gnome.Shell i tdaddanin n umaɣnay

en: Track performance of the applications main loop
kab: Ḍfer tamellit n tneddict tagejdant n usnas

en: Merge all provided *.syscap files and write to stdout
kab: Sdukkel akk ifuyla i d-yekkan seg *.syscap syen aru ɣer stdout

en: Print the sysprof-cli version and exit
kab: Siggez lqem n sysprof-cli syen ffeɣ

en: The size of the buffer in pages (1 = 1 page)
kab: Teɣzi n tkatut tafellayt deg yisebtar (1 = 1 usebter)

en: Additional D-Bus address to monitor
kab: Tansa n D-Bus niḍen i usefrak

en: 
    Examples:
    
      # Record gtk4-widget-factory using trace-fd to get application provided
      # data as well as GTK and GNOME Shell data providers
      sysprof-cli --gtk --gnome-shell --use-trace-fd -- gtk4-widget-factory
    
      # Merge multiple syscap files into one
      sysprof-cli --merge a.syscap b.syscap > c.syscap
kab: 
    Imedyaten:
    
      # Sekles gtk4-widget-factory s useqdec n trace-fd i wawway n yisefka i d-imudd usnas
      # ula d isaǧǧawen data as well as GTK and GNOME Shell data providers
      sysprof-cli --gtk --gnome-shell --use-trace-fd -- gtk4-widget-factory
    
      #  # Sdukkel aṭas n yifuyla sysprof deg yiwen

en: Too many arguments were passed to sysprof-cli:
kab: Aṭas n yifukal uɣalen ɣer sysprof-cli:

note: Translators: %s is a file name.
en: %s exists. Use --force to overwrite
kab: %s yella. Seqdec --force i truẓi

en: Profile the system
kab: Amaɣnu n unagraw

en: Authentication is required to profile the system.
kab: Asesteb yettwasra i usbeddi n umaɣnu n unagraw.

[ctx: shortcut window]
en: Recording View
kab: Asekles n teskant

[ctx: shortcut window]
en: Start New Recording
kab: Bdu asekles amaynut

[ctx: shortcut window]
en: Save As
kab: Sekles s yisem

[ctx: shortcut window]
en: Toggle Visibility of Main Sidebar
kab: Sken/Ffer abani n ufeggag adisan agejdn

[ctx: shortcut window]
en: Toggle Visibility of Stack Trace Sidebar
kab: Sken/Γumm abani n ufeggag adisan n lǧerra n tnebdant

[ctx: shortcut window]
en: General
kab: Amatu

[ctx: shortcut window]
en: Open Recording
kab: Ldi asekles

[ctx: shortcut window]
en: Close Window
kab: Mdel asfaylu

[ctx: shortcut window]
en: Show Help
kab: Sken-d tallalt

[ctx: shortcut window]
en: Show keyboard shortcuts
kab: Sken inegzumen n unasiw

[ctx: shortcut window]
en: Quit
kab: Ffeɣ

en: _Preferences
kab: Ismenyafen (_P)

en: _Keyboard Shortcuts
kab: Inegzumen n unasiw (_K)

en: _Help
kab: Tallelt (_H)

en: _About Sysprof
kab: Γef Sysprof (_A)

en: Failed to find property %s in %s
kab: Tecceḍ tifin n warat %s deg %s

en: Failed to retrieve va_list value: %s
kab: Tecceḍ tririt n wazal va_list: %s

en: Show Sysprof version and exit
kab: Sken lqem n Sysprof syen ffeɣ

en: A system profiler
kab: Amaɣnay n unagraw

en: Functions
kab: Tiwuriwin

en: Filter Functions
kab: Tiwuriwin n umaɣnay

en: Callers
kab: Wid d-yessawalen

en: Descendants
kab: Urisen

en: Counters Chart
kab: Unuɣ n yimsiḍnen

en: Counters Table
kab: Tafelwit n yimsiḍnen

en: Time
kab: Akud

en: Category
kab: Taggayt

en: Name
kab: Isem

en: Value
kab: Azal

en: CPU Info
kab: Talɣut CPU

en: ID
kab: Asulay

en: Model Name
kab: Isem n timudemt

en: Bus
kab: Azrug

en: Serial
kab: Amazrar

en: Reply
kab: Err

en: Flags
kab: Anayen

en: Size
kab: Teɣzi

en: Type
kab: Anaw

en: Sender
kab: Amazan

en: Destination
kab: Tanila

en: Path
kab: Abrid

en: Interface
kab: Agrudem

en: Member
kab: Aεeggal

en: Signature
kab: Azmul

en: Filter Messages
kab: Sizdeg iznan

en: Message
kab: Izen

en: Files
kab: Ifuyla

en: Compressed
kab: Yekussem

en: Filter Files
kab: Sizdeg ifuyla

en: File
kab: Afaylu

en: Use KEY=VALUE to set an environment variable
kab: Seqdec KEY=VALUE i usbadu n tmattayt n twennaḍt

en: Keys may not start with a number
kab: Tisura ur zmirent ara ad bdunt s wuṭṭun

en: Keys may only contain alpha-numerics or underline.
kab: Tisura zemrent kan ad sεunt isekkilen alpha umḍinen neɣ aderrer.

en: Must Capture to Local File
kab: Ilaq tuṭṭfa deg ufaylu adigan

en: You must choose a local file to capture using Sysprof
kab: Ilaq ad tferneḍ afaylu adigan i tuṭṭfa s sueqdec n Sysprof

en: Close
kab: Mdel

en: System Capture from %s.syscap
kab: Tuṭṭfa n unagraw seg %s.syscap

en: Record to File
kab: Sekles deg ufaylu

en: Record
kab: Sekles

en: No Change
kab: Ulac isenfal

en: Balanced
kab: Yeεdel

en: Power Saver
kab: Aseklas iǧehden

en: Performance
kab: Atwal

en: Sampling
kab: Alemmec

en: Sample Native Stacks
kab: Imedyaten n yikufan n tesrewt

en: Record native stack traces using a sampling profiler
kab: Sekles lǧerrat n tnebdant tadigant s useqdec n umaɣnay n ulemmec

en: Sample JavaScript Stacks
kab: Imedyaten n tnebdatin n JavaScript

en: Record JavaScript stack traces using a sampling profiler
kab: Sekles lǧerrat n tnebdantn JavaScript s useqdec n umaɣnay n ulemmec

en: Sysprof must launch your application to record JavaScript stacks using GJS.
kab: Sysprof yezmer ad isenker asnas-ik neɣ ad issekles tinebdatin n JavaScript s useqdec n GJS.

en: Record Scheduler Details
kab: Sekles talqayt n usɣawas

en: Track when processes are scheduled per CPU
kab: Lkem mi ara ikalayen ttusɣiwsen s CPU

en: Tracing
kab: Aḍfar

en: Trace Memory Allocations
kab: Later n yiḥerriyen n tkatut

en: Record a stack trace when <tt>malloc</tt> or similar functions are used
kab: Sekles later n ukufi mi ara yettwaseqdac <tt>malloc</tt> neɣ tiwuriwin i t-yecban

en: Sysprof must launch your application to record memory allocations.
kab: Sysprof ilaq ad isenker asnas-ik i usekles n yiḥerriyen n tkatut.

en: Application
kab: Asnas

en: Command Line
kab: Izirig n inezḍayen

en: Working directory
kab: Akaram n umahil

en: The application will be run as a subprocess of Sysprof.
kab: Asnas ad yettwaselkem am ukala arnaw n Sysprof.

en: Environment
kab: Tawennaḍt

en: Clear Environment
kab: Sfeḍ  tamnaḍt

en: Clear the environment before launching application
kab: Sfeḍ tawennaḍt send asenker n usnas

en: Add _Variable
kab: Rnu tamattayt (_V)

en: Add Variable
kab: Rnu tamattayt

en: _Add
kab: Rnu (_A)

en: Counters
kab: Imesmiḍanen

en: CPU Usage
kab: Aseqdec n SPU

en: Record coarse-grained counters about CPU usage and frequency
kab: Sekles imesmiḍanen n tεeqqayin tizuranin ɣef useqdec akked usnagar n CPU

en: Memory Usage
kab: Aseqdec n tkatut

en: Record coarse-grained counters about system memory usage
kab: Sekles imesmiḍanen n tεeqqayin tizuranin ɣef useqdec n tkatut n unagraw

en: Disk Usage
kab: Aseqdec n uḍebsi

en: Record coarse-grained counters about storage throughput
kab: Sekles imesmiḍanen n tεeqqayin tizuranin ɣef uktum n uḥraz

en: Network Usage
kab: Aseqdec n uzeṭṭa

en: Record coarse-grained counters about network traffic
kab: Sekles imesmiḍanen n tεeqqayin tizuranin ɣef usiweḍ n uzeṭṭa

en: Energy Usage
kab: Aseqdec n tezmert

en: Record coarse-grained counters about energy usage in Watts
kab: Sekles imesmiḍanen n tεeqqayin tizuranin ɣef useqdec n tezmert deg Watts

en: Battery Charge
kab: Aεebbi n uẓru

en: Record coarse-grained counters about battery charge or discharge rates
kab: Sekles imesmiḍanen n tεeqqayin tizuranin ɣef yiktumen n uzdam neɣ aɣelluy n uzdam n uẓru

en: Record System Bus
kab: Sekles azrug n unagraw

en: Record messages on the D-Bus system bus
kab: Sekles iznan ɣef uzrug n unagraw n D-Bus

en: Record Session Bus
kab: Sekles azrug n tɣimit

en: Record messages on the D-Bus user session bus
kab: Sekles iznan ɣef uzrug n tɣimit n useqdac n D-Bus

en: The session bus may contain sensitive information such as keyboard usage and passwords.
kab: Azrug n tɣimit yezmer ad yesεu talɣut tamḥulfut am useqdec n unasiw d wawalen n uεeddi.

en: Timings
kab: Asragen

en: Compositor Frame Timings
kab: Asragen n ukatar n usuddis

en: Record frame-timing information from the GNOME Shell compositor
kab: Sekles talɣut n wakud n ukaram seg usuddis n GNOME Shell

en: Applications launched by Sysprof will automatically collect GTK frame timing information.
kab: Isnasen yettwasenkaren s Sysprof ad d-leqḍen s wudem awurman talɣut n wakud n ukatar GTK.

en: Devices
kab: Ibenkan

en: Include GPU Information
kab: Seddu talɣut GPU

en: Records information about graphics hardware and drivers
kab: Yesseklas talɣut ɣef warrum n wudlifen akked yinuḍafen

en: System
kab: Anagraw

en: Power Profile
kab: Amaɣnu n tnezmert

en: Record with Power Profile
kab: Sekles s umaɣnu n tnezmert

en: Switch to power profile while recording
kab: Uɣal ɣer umaɣnu n tnezmert mi ara tesseklaseḍ

en: Details
kab: Talqayt

en: Record System Log
kab: Sekles aɣmis n unagraw

en: Watch the system log for new messages and record them
kab: Ԑass aɣmis n unagraw i unadi n yiznan imaynuten akked usekles-nsen

en: Include Hardware Information
kab: Seddu talɣut n warrum

en: Records information about PCI and USB devices
kab: Isseklas talɣut ɣef yibenkan PCI akked USB

en: Symbols
kab: Izamulen

en: Bundle Symbols
kab: Izamulen n tewlellut

en: Make recording shareable by symbolizing stack traces after recording
kab: Err asekles yettwabḍay s usezmel n lǧerrat n tnebdant seld asekles

en: _Open File…
kab: Ldi afaylu… (O)

en: Record to _File…
kab: Sekles deg ufaylu… (_F)

en: Record to _Memory
kab: Sekles ɣer tkatut (_M)

en: Open Recording…
kab: Ldi asekles…

en: Help
kab: Tallalt

en: About Sysprof
kab: Γef Sysprof

en: Quit
kab: Ffeɣ

en: Critical
kab: Uzɣin

en: Warning
kab: Ɣur-k

en: Debug
kab: Aseɣti

en: Info
kab: Talɣut

en: Error
kab: Tuccḍa

en: Logs
kab: Iɣmisen

en: Severity
kab: Imihi

en: Domain
kab: Taɣult

en: Marks
kab: Ticraḍ

en: Mark Chart
kab: Unuɣ n tecreḍt

en: Mark Table
kab: Tafelwit n tecreḍt

en: Mark Waterfall
kab: Ticreḍt Waterfall

en: Summary
kab: Agzul

en: Minimum
kab: Adda

en: Maximum
kab: Afellay

en: Average
kab: Alemmas

en: Median
kab: Alemmas

en: Start
kab: Bdu

en: Duration
kab: Tanzagt

en: Process
kab: Asesfer

en: Group
kab: Agraw

en: Description
kab: Aglam

en: Self
kab: Iman

en: Total
kab: Asemday

en: Memory Allocations
kab: Iḥerriyen n tkatut

en: Stack Traces
kab: Lǧerrat n tnebdant

en: Allocations
kab: Iḥerriyen

en: Leaks
kab: Tuffɣiwin

en: Stack Trace
kab: Lǧerra n tnebdant

en: Metadata
kab: Iɣefisefka

en: Key
kab: Tasarut

en: Address Layout
kab: Taneɣruft n tansa

en: Start Address
kab: Tansa n tazwara

en: End Address
kab: Tansa n taggara

en: Mounts
kab: Iserkaben

en: Parent
kab: Amarraw

en: Major
kab: Ameqqran

en: Minor
kab: Amecṭuḥ

en: Mount Point
kab: Agaz n userkeb

en: Mount Source
kab: Aɣbalu n userkeb

en: Root
kab: Abrid

en: Filesystem
kab: Anagraw n yifuyla

en: Options
kab: Tinefrunin

en: Threads
kab: Asqerdec

en: Thread ID
kab: Asulay n usqerdec

en: Main Thread
kab: Asqerdec agejdan

en: Processes
kab: Akala

en: Process Chart
kab: Udlif n ukala

en: Process Table
kab: Tafelwit n ukala

en: Recording Failed
kab: Asekles yecceḍ

en: Sysprof failed to record.
    
    %s
kab: Sysprof yecceḍ deg usekles.
    
    %s

en: Stop Recording
kab: Seḥbes asekles

en: Time Profiler
kab: Amaɣnay n wakud

en: Seek Backward
kab: Ddu ɣer deffir

en: Zoom Out
kab: Semẓi

en: Reset Zoom
kab: Wennez asemɣer/asemẓi

en: Zoom In
kab: Semɣer

en: Seek Forward
kab: Ddu ɣer sdat

en: Depth
kab: Talqayt

en: Hits
kab: Amsiḍan

en: Open Recording
kab: Ldi asekles

en: Open
kab: Ldi

en: Sysprof Capture (*.syscap)
kab: Tuṭṭfa n Sysprof (*.syscap)

en: Save to File
kab: Sekles deg ufaylu

en: Save
kab: Sekles

en: Loading...
kab: Asali…

en: Invalid Document
kab: Isemli arameɣtu

en: The document could not be loaded. Please check that you have the correct capture file.
    
    %s
kab: Isemli ur yezmir ara ad yettwasmiren. Ttxil-k senqed ma tesεiḍ afaylu n tuṭṭfa ameɣtu.
    
    %s

en: Toggle Left Panel
kab: Uɣal ɣer ugalis n zelmeḍ

en: Main Menu
kab: Umuɣ agejdan

en: View Options
kab: Wali tixtiṛiyin

en: Toggle Right Panel
kab: Uɣal ɣer ugalis n yeffus

en: Energy
kab: Tazmert

en: Network
kab: Azeṭṭa

en: Storage
kab: Asekles

en: _Record Again…
kab: Sekles i tikkelt tayeḍ… (_R)

en: Save As…
kab: Sekles am…

en: _Quit
kab: Ffeɣ (_Q)

en: Categorize Frames
kab: Sesmel ikataren

en: Hide System Libraries
kab: Ffer tikarḍiwin n unagraw

en: Include Threads
kab: Seddu asqerdec

en: Bottom Up
kab: Seg ukessar ar usawen

en: Ignore Kernel Processes
kab: Zgel ikalayen n yiɣes

en: Ignore Process 0
kab: Zgel akala 0

en: Merge Similar Processes
kab: Sdukkel ikalayen yemcuban

note: translators: Left Heavy means to sort larger (heavier) stack frames before others, starting from the left
en: Left Heavy
kab: Taẓayt ɣer zelmeḍ
