sysstat 12.7.2 - en to ro translation catalogue (82 entries)

en: Usage: %s [ options ] [ <interval> [ <count> ] ]
ro: Utilizare: %s [ opțiuni ] [ <interval> [ <repetiții> ] ]

en: Options are:
    [ --dec={ 0 | 1 | 2 } ] [ --human ] [ --pretty ]
    [ -h ] [ -k | -m ] [ -t ] [ -V ] [ --debuginfo ]
ro: Opțiunile sunt:
    [ --dec={ 0 | 1 | 2 } ] [ --human ] [ --pretty ]
    [ -h ] [ -k | -m ] [ -t ] [ -V ] [ --debuginfo ]

en: Options are:
    [ --dec={ 0 | 1 | 2 } ] [ --human ] [ --pretty ]
    [ -h ] [ -k | -m ] [ -t ] [ -V ]
ro: Opțiunile sunt:
    [ --dec={ 0 | 1 | 2 } ] [ --human ] [ --pretty ]
    [ -h ] [ -k | -m ] [ -t ] [ -V ]

en: sysstat version %s
ro: versiunea sysstat %s

en: Cannot open %s: %s
ro: Nu se poate deschide %s: %s

en: Cannot handle so many processors!
ro: Nu se pot gestiona atât de multe procesoare!

en: Options are:
    [ -c ] [ -d ] [ -h ] [ -k | -m ] [ -N ] [ -s ] [ -t ] [ -V ] [ -x ] [ -y ] [ -z ]
    [ { -f | +f } <directory> ] [ -j { ID | LABEL | PATH | UUID | ... } ]
    [ --compact ] [ --dec={ 0 | 1 | 2 } ] [ --human ] [ --pretty ] [ -o JSON ]
    [ [ -H ] -g <group_name> ] [ -p [ <device> [,...] | ALL ] ]
    [ <device> [...] | ALL ] [ --debuginfo ]
ro: Opțiunile sunt:
    [ -c ] [ -d ] [ -h ] [ -k | -m ] [ -N ] [ -s ] [ -t ] [ -V ] [ -x ] [ -y ] [ -z ]
    [ { -f | +f } <director> ] [ -j { ID | ETICHETĂ | RUTĂ | UUID | ... } ]
    [ --compact ] [ --dec={ 0 | 1 | 2 } ] [ --human ] [ --pretty ] [ -o JSON ]
    [ [ -H ] -g <nume_grup> ] [ -p [ <dispozitiv> [,...] | ALL ] ]
    [ <dispozitiv> [...] | ALL ] [ --debuginfo ]

en: Options are:
    [ -c ] [ -d ] [ -h ] [ -k | -m ] [ -N ] [ -s ] [ -t ] [ -V ] [ -x ] [ -y ] [ -z ]
    [ { -f | +f } <directory> ] [ -j { ID | LABEL | PATH | UUID | ... } ]
    [ --compact ] [ --dec={ 0 | 1 | 2 } ] [ --human ] [ --pretty ] [ -o JSON ]
    [ [ -H ] -g <group_name> ] [ -p [ <device> [,...] | ALL ] ]
    [ <device> [...] | ALL ]
ro: Opțiunile sunt:
    [ -c ] [ -d ] [ -h ] [ -k | -m ] [ -N ] [ -s ] [ -t ] [ -V ] [ -x ] [ -y ] [ -z ]
    [ { -f | +f } <director> ] [ -j { ID | ETICHETĂ | RUTĂ | UUID | ... } ]
    [ --compact ] [ --dec={ 0 | 1 | 2 } ] [ --human ] [ --pretty ] [ -o JSON ]
    [ [ -H ] -g <nume_grup> ] [ -p [ <dispozitiv> [,...] | ALL ] ]
    [ <dispozitiv> [...] | ALL ]

en: Invalid type of persistent device name
ro: Tip nevalid de nume de dispozitiv persistent

en: Options are:
    [ -A ] [ -H ] [ -n ] [ -T ] [ -u ] [ -V ]
    [ -I { SUM | CPU | SCPU | ALL } ] [ -N { <node_list> | ALL } ]
    [ --dec={ 0 | 1 | 2 } ] [ -o JSON ] [ -P { <cpu_list> | ALL } ]
ro: Opțiunile sunt:
    [ -A ] [ -H ] [ -n ] [ -T ] [ -u ] [ -V ]
    [ -I { SUM | CPU | SCPU | ALL } ] [ -N { <listă_nod> | ALL } ]
    [ --dec={ 0 | 1 | 2 } ] [ -o JSON ] [ -P { <listă_cpu> | ALL } ]

en: Average:
ro: Media:

en: Usage: %s [ options ] [ <interval> [ <count> ] ] [ -e <program> <args> ]
ro: Utilizare: %s [ opțiuni ] [ <interval> [ <repetiții> ] ] [ -e <program> <argumente> ]

en: Options are:
    [ -d ] [ -H ] [ -h ] [ -I ] [ -l ] [ -R ] [ -r ] [ -s ] [ -t ] [ -U [ <username> ] ]
    [ -u ] [ -V ] [ -v ] [ -w ] [ -C <command> ] [ -G <process_name> ]
    [ -p { <pid> [,...] | SELF | ALL } ] [ -T { TASK | CHILD | ALL } ]
    [ --dec={ 0 | 1 | 2 } ] [ --human ]
ro: Opțiunile sunt:
    [ -d ] [ -H ] [ -h ] [ -I ] [ -l ] [ -R ] [ -r ] [ -s ] [ -t ] [ -U [ <nume_utilizator> ] ]
    [ -u ] [ -V ] [ -v ] [ -w ] [ -C <comanda> ] [ -G <nume_proces> ]
    [ -p { <pid> [,...] | SELF | ALL } ] [ -T { TASK | CHILD | ALL } ]
    [ --dec={ 0 | 1 | 2 } ] [ --human ]

en: Requested activities not available
ro: Activitățile solicitate nu sunt disponibile

en: Summary:
ro: Rezumat:

en: Cannot read %s
ro: Nu se poate citi %s

en: File created by sar/sadc from sysstat version %d.%d.%d
ro: Fișier creat de sar/sadc din versiunea sysstat %d.%d.%d

en: Invalid system activity file: %s
ro: Fișier de activitate a sistemului nevalid: %s

en: Current sysstat version cannot read the format of this file (%#x)
ro: Versiunea actuală a sysstat nu poate citi formatul acestui fișier (%#x)

en: Try to convert it to current format. Enter:
ro: Încercați să îl convertiți în formatul actual. Introduceți:

en: You should then be able to read the new file created (%s.new)
ro: Ar trebui apoi să puteți citi noul fișier creat (%s.new)

en: Error while reading system activity file: %s
ro: A apărut o eroare la citirea fișierului de activitate a sistemului: %s

en: End of system activity file unexpected
ro: Sfârșit neașteptat al fișierului de activitate a sistemului

en: Please check if data collecting is enabled
ro: Vă rugăm să verificați dacă colectarea datelor este activată

en: Requested activities not available in file %s
ro: Activitățile solicitate nu sunt disponibile în fișierul %s

en: Cannot convert the format of this file
ro: Nu se poate converti formatul acestui fișier

en: 
    CPU activity not found in file. Aborting...
ro: 
    Activitatea procesorului nu a fost găsită în fișier. Se întrerupe...

en: 
    Invalid data found. Aborting...
ro: 
    S-au găsit date nevalide. Se întrerupe...

en: Statistics:
ro: Statistici:

en: 
    File format already up-to-date
ro: 
    Formatul fișierului este deja actualizat

en: HZ: Using current value: %lu
ro: HZ: Se utilizează valoarea curentă: %lu

en: File successfully converted to sysstat format version %s
ro: Fișierul a fost convertit cu succes în formatul sysstat versiunea %s

en: Usage: %s [ options ] [ <interval> [ <count> ] ] [ <outfile> ]
ro: Utilizare: %s [ opțiuni ] [ <interval> [ <repetiții> ] ][ <fișier_ieșire> ]

en: Options are:
    [ -C <comment> ] [ -D ] [ -F ] [ -f ] [ -L ] [ -V ]
    [ -S { INT | DISK | IPV6 | POWER | SNMP | XDISK | ALL | XALL } ]
ro: Opțiunile sunt:
    [ -C <comentariu> ] [ -D ] [ -F ] [ -f ] [ -L ] [ -V ]
    [ -S { INT | DISK | IPV6 | POWER | SNMP | XDISK | ALL | XALL } ]

en: Cannot write data to system activity file: %s
ro: Nu se pot scrie date în fișierul de activitate a sistemului: %s

en: Cannot append data to that file (%s)
ro: Nu se pot adăuga date la acel fișier (%s)

en: Usage: %s [ options ] [ <interval> [ <count> ] ] [ <datafile> | -[0-9]+ ]
ro: Utilizare: %s [ opțiuni ] [ <interval> [ <repetiții> ] ] [ <fișier_date> | -[0-9]+ ]

en: Options are:
    [ -C ] [ -c | -d | -g | -j | -l | -p | -r | -x ] [ -H ] [ -h ] [ -T | -t | -U ] [ -V ]
    [ -O <opts> [,...] ] [ -P { <cpu> [,...] | ALL } ]
    [ --dev=<dev_list> ] [ --fs=<fs_list> ] [ --iface=<iface_list> ] [ --int=<int_list> ]
    [ -s [ <time_start> ] ] [ -e [ <time_end> ] ]
    [ -- <sar_options> ]
ro: Opțiunile sunt:
    [ -C ] [ -c | -d | -g | -j | -l | -p | -r | -x ] [ -H ] [ -h ] [ -T | -t | -U ] [ -V ]
    [ -O <opțiuni> [,...] ] [ -P { <cpu> [,...] | ALL } ]
    [ --dev=<listă_dispozitive> ] [ --fs=<listă_sisteme_fișiere> ] [ --iface=<listă_interfețe> ] [ --int=<listă_întreruperi> ]
    [ -s [ <ora_de_începere (format: hh:mm[:ss])> ] ] [ -e [ <ora_de_sfârșit (format: hh:mm[:ss])> ] ]
    [ -- <sar_opțiuni> ]

en: PCP support not compiled in
ro: Suportul PCP nu a fost compilat în

en: System activity data file: %s (%#x)
ro: Fișier de date despre activitatea sistemului: %s (%#x)

en: Genuine sa datafile: %s (%x)
ro: Fișier de date «sa» autentic: %s (%x)

en: no
ro: nu

en: yes
ro: da

en: Host:
ro: Gazda:

en: File date: %s
ro: Data fișierului: %s

en: File time:
ro: Ora fișierului:

en: Timezone: %s
ro: Zona orară: %s

en: File composition: (%d,%d,%d),(%d,%d,%d),(%d,%d,%d)
ro: Compoziția fișierului: (%d,%d,%d),(%d,%d,%d),(%d,%d,%d)

en: Size of a long int: %d
ro: Dimensiunea unui număr întreg lung: %d

en: Number of activities in file: %u
ro: Numărul de activități din fișier: %u

en: Extra structures available: %c
ro: Structuri suplimentare disponibile: %c

en: List of activities:
ro: Lista activităților:

en: Unknown activity
ro: Activitate necunoscută

en:  	[Unknown format]
ro:  	[Format necunoscut]

en: Options are:
    [ -A ] [ -B ] [ -b ] [ -C ] [ -D ] [ -d ] [ -F [ MOUNT ] ] [ -H ] [ -h ]
    [ -p ] [ -r [ ALL ] ] [ -S ] [ -t ] [ -u [ ALL ] ] [ -V ]
    [ -v ] [ -W ] [ -w ] [ -y ] [ -z ]
    [ -I [ SUM | ALL ] ] [ -P { <cpu_list> | ALL } ]
    [ -m { <keyword> [,...] | ALL } ] [ -n { <keyword> [,...] | ALL } ]
    [ -q [ <keyword> [,...] | ALL ] ]
    [ --dev=<dev_list> ] [ --fs=<fs_list> ] [ --iface=<iface_list> ] [ --int=<int_list> ]
    [ --dec={ 0 | 1 | 2 } ] [ --help ] [ --human ] [ --pretty ] [ --sadc ]
    [ -j { SID | ID | LABEL | PATH | UUID | ... } ]
    [ -f [ <filename> ] | -o [ <filename> ] | -[0-9]+ ]
    [ -i <interval> ] [ -s [ <start_time> ] ] [ -e [ <end_time> ] ]
ro: Opțiunile sunt:
    [ -A ] [ -B ] [ -b ] [ -C ] [ -D ] [ -d ] [ -F [ MOUNT ] ] [ -H ] [ -h ]
    [ -p ] [ -r [ ALL ] ] [ -S ] [ -t ] [ -u [ ALL ] ] [ -V ]
    [ -v ] [ -W ] [ -w ] [ -y ] [ -z ]
    [ -I SUM | ALL } ] [ -P { <listă_cpu> | ALL } ]
    [ -m { <cuvânt_cheie> [,...] | ALL } ] [ -n { <cuvânt_cheie> [,...] | ALL } ]
    [ -q [ <cuvânt_cheie> [,...] | ALL ] ]
    [ --dev=<listă_dispozitive> ] [ --fs=<listă_sistem_fișiere> ] [ --iface=<listă_interfețe> ] [ --int=<listă_întreruperi> ]
    [ --dec={ 0 | 1 | 2 } ] [ --help ] [ --human ] [ --pretty ] [ --sadc ]
    [ -j { SID | ID | ETICHETĂ | RUTĂ | UUID | ... } ]
    [ -f [ <nume_fișier> ] | -o [ <nume_fișier> ] | -[0-9]+ ]
    [ -i <interval> ] [ -s [ ora_de_începere (format: hh:mm[:ss] ] ] [ -e [ ora_de_sfârșit (format: hh:mm[:ss] ] ]

en: Main options and reports (report name between square brackets):
ro: Principalele opțiuni și rapoarte (numele raportului între paranteze drepte):

en: 	-B	Paging statistics [A_PAGE]
ro: 	-B	Statistici de paginare [A_PAGE]

en: 	-b	I/O and transfer rate statistics [A_IO]
ro: 	-b	In/Ieș(I/O) și statistici privind rata de transfer [A_IO]

en: 	-d	Block devices statistics [A_DISK]
ro: 	-d	Statistici de dispozitive bloc [A_DISK]

en: 		Filesystems statistics [A_FS]
ro: 		Statistici ale sistemelor de fișiere [A_FS]

en: 	-H	Hugepages utilization statistics [A_HUGE]
ro: 	-H	Statistici de utilizare a paginilor uriașe [A_HUGE]

en: 	-I [ SUM | ALL ]
    		Interrupts statistics [A_IRQ]
ro: 	-I { SUM | ALL }
    		Statistici întreruperi [A_IRQ]

en: 	-m { <keyword> [,...] | ALL }
    		Power management statistics [A_PWR_...]
    		Keywords are:
    		BAT	Batteries capacity
    		CPU	CPU instantaneous clock frequency
    		FAN	Fans speed
    		FREQ	CPU average clock frequency
    		IN	Voltage inputs
    		TEMP	Devices temperature
    		USB	USB devices plugged into the system
ro: 	-m { <cuvânt_cheie> [,...] | ALL }
    		Statistici de gestionare a energiei [A_PWR_...]
    		Cuvintele cheie sunt:
    		BAT	Capacitatea bateriei
    		CPU	Frecvența de ceas instantanee a procesorului
    		FAN	Viteza ventilatoarelor
    		FREQ	Frecvența medie de ceas a procesorului
    		IN	Intrări de tensiune
    		TEMP	Temperatura dispozitivelor
    		USB	Dispozitive USB conectate la sistem

en: 	-n { <keyword> [,...] | ALL }
    		Network statistics [A_NET_...]
    		Keywords are:
    		DEV	Network interfaces
    		EDEV	Network interfaces (errors)
    		NFS	NFS client
    		NFSD	NFS server
    		SOCK	Sockets	(v4)
    		IP	IP traffic	(v4)
    		EIP	IP traffic	(v4) (errors)
    		ICMP	ICMP traffic	(v4)
    		EICMP	ICMP traffic	(v4) (errors)
    		TCP	TCP traffic	(v4)
    		ETCP	TCP traffic	(v4) (errors)
    		UDP	UDP traffic	(v4)
    		SOCK6	Sockets	(v6)
    		IP6	IP traffic	(v6)
    		EIP6	IP traffic	(v6) (errors)
    		ICMP6	ICMP traffic	(v6)
    		EICMP6	ICMP traffic	(v6) (errors)
    		UDP6	UDP traffic	(v6)
    		FC	Fibre channel HBAs
    		SOFT	Software-based network processing
ro: 	-n { <cuvânt_cheie> [,...] | ALL }
    		Statistici de rețea [A_NET_...]
    		Cuvintele cheie sunt:
    		DEV	Interfețe de rețea
    		EDEV	Interfețe de rețea (erori)
    		NFS	Client NFS
    		NFSD	Server NFS
    		SOCK	Socluri	(v4)
    		IP	Traficul IP	(v4)
    		EIP	Traficul IP	(v4) (erori)
    		ICMP	Traficul ICMP	(v4)
    		EICMP	Traficul ICMP	(v4) (erori)
    		TCP	Traficul TCP	(v4)
    		ETCP	Traficul TCP	(v4) (erori)
    		UDP	Traficul UDP	(v4)
    		SOCK6	Socluri	(v6)
    		IP6	Traficul IP	(v6)
    		EIP6	Traficul IP	(v6) (erori)
    		ICMP6	Traficul ICMP	(v6)
    		EICMP6	Traficul ICMP	(v6) (erori)
    		UDP6	Traficul UDP	(v6)
    		FC	HBA-uri cu canal de fibră
    		SOFT	Procesare de rețea bazată pe software

en: 	-q [ <keyword> [,...] | PSI | ALL ]
    		System load and pressure-stall statistics
    		Keywords are:
    		LOAD	Queue length and load average statistics [A_QUEUE]
    		CPU	Pressure-stall CPU statistics [A_PSI_CPU]
    		IO	Pressure-stall I/O statistics [A_PSI_IO]
    		MEM	Pressure-stall memory statistics [A_PSI_MEM]
ro: 	-q [ <cuvânt_cheie> [,...] | PSI | ALL ]
    		Statistici de încărcare și congestionare a sistemului
    		Cuvintele cheie sunt:
    		LOAD	Lungimea cozii și statistici medii de încărcare [A_QUEUE]
    		CPU	Statistici de congestionare a procesorului [A_PSI_CPU]
    		IO	Statistici de congestionare la Intrare/Ieșire [A_PSI_IO]
    		MEM	Statistici de congestionare a memoriei [A_PSI_MEM]

en: 	-r [ ALL ]
    		Memory utilization statistics [A_MEMORY]
ro: 	-r [ ALL ]
    		Statistici de utilizare a memoriei [A_MEMORY]

en: 	-S	Swap space utilization statistics [A_MEMORY]
ro: 	-S	Statisticile de utilizare a spațiului de interschimb(swap) [A_MEMORY]

en: 	-u [ ALL ]
    		CPU utilization statistics [A_CPU]
ro: 	-u [ ALL ]
    		Statistici de utilizare a procesorului [A_CPU]

en: 	-v	Kernel tables statistics [A_KTABLES]
ro: 	-v	Statistici pentru tabelele kernelului [A_KTABLES]

en: 	-W	Swapping statistics [A_SWAP]
ro: 	-W	Statisticile spațiului memoriei de interschimb(swap) [A_SWAP]

en: 	-w	Task creation and system switching statistics [A_PCSW]
ro: 	-w	Statistici de creare a sarcinilor și comutare de sistem [A_PCSW]

en: 	-y	TTY devices statistics [A_SERIAL]
ro: 	-y	Statisticile dispozitivelor TTY [A_SERIAL]

en: Data collector will be sought in PATH
ro: Colectorul de date va fi căutat în PATH

en: Data collector found: %s
ro: Colector de date găsit: %s

en: End of data collecting unexpected
ro: Sfârșit de colectare a datelor neașteptat

en: Inconsistent input data
ro: Date de intrare inconsistente

en: Using a wrong data collector from a different sysstat version
ro: Se utilizează un colector de date greșit dintr-o versiune diferită de sysstat

en: -f and -o options are mutually exclusive
ro: Opțiunile „-f” și „-o” se exclud reciproc

en: Not reading from a system activity file (use -f option)
ro: Nu se citește dintr-un fișier de activitate a sistemului (utilizați opțiunea „-f”)

en: Cannot find the data collector (%s)
ro: Nu se poate găsi colectorul de date (%s)

en: Options are:
    [ --human ] [ -k | -m ] [ -t ] [ -V ] [ -y ] [ -z ]
ro: Opțiunile sunt:
    [ --human ] [ -k | -m ] [ -t ] [ -V ] [ -y ] [ -z ]

en: No tape drives with statistics found
ro: Nu au fost găsite unități de bandă cu statistici
