sysstat 12.7.2 - en to sv translation catalogue (81 entries)

en: Usage: %s [ options ] [ <interval> [ <count> ] ]
sv: Användning: %s [ flaggor ] [ <intervall> [ <antal> ] ]

en: Options are:
    [ --dec={ 0 | 1 | 2 } ] [ --human ] [ --pretty ]
    [ -h ] [ -k | -m ] [ -t ] [ -V ] [ --debuginfo ]
sv: Flaggor är:
    [ --dec={ 0 | 1 | 2 } ] [ --human ] [ --pretty ]
    [ -h ] [ -k | -m ] [ -t ] [ -V ] [ --debuginfo ]

en: Options are:
    [ --dec={ 0 | 1 | 2 } ] [ --human ] [ --pretty ]
    [ -h ] [ -k | -m ] [ -t ] [ -V ]
sv: Flaggor är:
    [ --dec={ 0 | 1 | 2 } ] [ --human ] [ --pretty ]
    [ -h ] [ -k | -m ] [ -t ] [ -V ]

en: Cannot open %s: %s
sv: Kan inte öppna %s: %s

en: Cannot handle so many processors!
sv: Kan inte hantera så många processorer!

en: Options are:
    [ -c ] [ -d ] [ -h ] [ -k | -m ] [ -N ] [ -s ] [ -t ] [ -V ] [ -x ] [ -y ] [ -z ]
    [ { -f | +f } <directory> ] [ -j { ID | LABEL | PATH | UUID | ... } ]
    [ --compact ] [ --dec={ 0 | 1 | 2 } ] [ --human ] [ --pretty ] [ -o JSON ]
    [ [ -H ] -g <group_name> ] [ -p [ <device> [,...] | ALL ] ]
    [ <device> [...] | ALL ] [ --debuginfo ]
sv: Flaggor är:
    [ -c ] [ -d ] [ -h ] [ -k | -m ] [ -N ] [ -s ] [ -t ] [ -V ] [ -x ] [ -y ] [ -z ]
    [ { -f | +f } <mapp> ] [ -j { ID | LABEL | PATH | UUID | (...) } ]
    [ --compact ] [ --dec={ 0 | 1 | 2 } ] [ --human ] [ --pretty ] [ -o JSON ]
    [ [ -H ] -g <gruppnamn> ] [ -p [ <enhet> [,...] | ALL ] ]
    [ <enhet> [...] | ALL ] [ --debuginfo ]

en: Options are:
    [ -c ] [ -d ] [ -h ] [ -k | -m ] [ -N ] [ -s ] [ -t ] [ -V ] [ -x ] [ -y ] [ -z ]
    [ { -f | +f } <directory> ] [ -j { ID | LABEL | PATH | UUID | ... } ]
    [ --compact ] [ --dec={ 0 | 1 | 2 } ] [ --human ] [ --pretty ] [ -o JSON ]
    [ [ -H ] -g <group_name> ] [ -p [ <device> [,...] | ALL ] ]
    [ <device> [...] | ALL ]
sv: Flaggor är:
    [ -c ] [ -d ] [ -h ] [ -k | -m ] [ -N ] [ -s ] [ -t ] [ -V ] [ -x ] [ -y ] [ -z ]
    [ { -f | +f } <katalog> ] [ -j { ID | LABEL | PATH | UUID | (...) } ]
    [ --compact ] [ --dec={ 0 | 1 | 2 } ] [ --human ] [ --pretty ] [ -o JSON ]
    [ [ -H ] -g <gruppnamn> ] [ -p [ <enhet> [,...] | ALL ] ]
    [ <enhet> [...] | ALL ]

en: Invalid type of persistent device name
sv: Ogiltig typ av persistent enhetsnamn

en: Options are:
    [ -A ] [ -H ] [ -n ] [ -T ] [ -u ] [ -V ]
    [ -I { SUM | CPU | SCPU | ALL } ] [ -N { <node_list> | ALL } ]
    [ --dec={ 0 | 1 | 2 } ] [ -o JSON ] [ -P { <cpu_list> | ALL } ]
sv: Flaggor är:
    [ -A ] [ -H ] [ -n ] [ -T ] [ -u ] [ -V ]
    [ -I { SUM | CPU | SCPU | ALL } ] [ -N { <nod-lista> | ALL } ]
    [ --dec={ 0 | 1 | 2 } ] [ -o JSON ] [ -P { <cpu-lista> | ALL } ]

en: Average:
sv: Genomsnitt:

en: Usage: %s [ options ] [ <interval> [ <count> ] ] [ -e <program> <args> ]
sv: Användning: %s [ flaggor ] [ <intervall> [ <antal> ] ] [ -e <program> <argument> ]

en: Options are:
    [ -d ] [ -H ] [ -h ] [ -I ] [ -l ] [ -R ] [ -r ] [ -s ] [ -t ] [ -U [ <username> ] ]
    [ -u ] [ -V ] [ -v ] [ -w ] [ -C <command> ] [ -G <process_name> ]
    [ -p { <pid> [,...] | SELF | ALL } ] [ -T { TASK | CHILD | ALL } ]
    [ --dec={ 0 | 1 | 2 } ] [ --human ]
sv: Flaggor är:
    [ -d ] [ -H ] [ -h ] [ -I ] [ -l ] [ -R ] [ -r ] [ -s ] [ -t ] [ -U [ <användarnamn> ] ]
    [ -u ] [ -V ] [ -v ] [ -w ] [ -C <kommando> ] [ -G <processnamn> ]
    [ -p { <pid> [,…] | SELF | ALL } ] [ -T { TASK | CHILD | ALL } ]
    [ --dec={ 0 | 1 | 2 } ] [ --human ]

en: Requested activities not available
sv: Begärda aktiviteter är inte tillgängliga

en: Summary:
sv: Sammanfattning:

en: Cannot read %s
sv: Kan inte läsa %s

en: File created by sar/sadc from sysstat version %d.%d.%d
sv: Fil skapad av sar/sadc från sysstat version %d.%d.%d

en: Invalid system activity file: %s
sv: Ogiltig systemaktivitetsfil: %s

en: Current sysstat version cannot read the format of this file (%#x)
sv: Aktuell sysstat-version kan inte läsa formatet på denna fil (%#x)

en: Try to convert it to current format. Enter:
sv: Försök att konvertera den till nuvarande format. Ange:

en: You should then be able to read the new file created (%s.new)
sv: Du bör då kunna läsa den nya filen som skapats (%s.new)

en: Error while reading system activity file: %s
sv: Fel vid inläsning av systemaktivitetsfil: %s

en: End of system activity file unexpected
sv: Oväntat slut på systemaktivitetsfil

en: Please check if data collecting is enabled
sv: Kontrollera om datainsamling är aktiverad

en: Requested activities not available in file %s
sv: Begärda aktiviteter inte tillgängliga i filen %s

en: Cannot convert the format of this file
sv: Kan inte konvertera denna fils format

en: 
    CPU activity not found in file. Aborting...
sv: 
    Processoraktivitet hittades inte i fil. Avbryter…

en: 
    Invalid data found. Aborting...
sv: 
    Ogiltig data hittad. Avbryter…

en: Statistics:
sv: Statistik:

en: 
    File format already up-to-date
sv: 
    Filformatet är redan aktuellt

en: HZ: Using current value: %lu
sv: HZ: Använder nuvarande värde: %lu

en: File successfully converted to sysstat format version %s
sv: Filen konverterades till sysstat-format version %s

en: Usage: %s [ options ] [ <interval> [ <count> ] ] [ <outfile> ]
sv: Användning: %s [ flaggor ] [ <intervall> [ <antal> ] ] [ <utfil> ]

en: Options are:
    [ -C <comment> ] [ -D ] [ -F ] [ -f ] [ -L ] [ -V ]
    [ -S { INT | DISK | IPV6 | POWER | SNMP | XDISK | ALL | XALL } ]
sv: Flaggor är:
    [ -C <kommentar> ] [ -D ] [ -F ] [ -f ] [ -L ] [ -V ]
    [ -S { INT | DISK | IPV6 | POWER | SNMP | XDISK | ALL | XALL } ]

en: Cannot write data to system activity file: %s
sv: Kan inte skriva data till systemaktivitetsfil: %s

en: Cannot append data to that file (%s)
sv: Kan inte lägga till data till den filen (%s)

en: Usage: %s [ options ] [ <interval> [ <count> ] ] [ <datafile> | -[0-9]+ ]
sv: Användning: %s [ flaggor ] [ <intervall> [ <antal> ] ] [ <datafil> | -[0-9]+ ]

en: Options are:
    [ -C ] [ -c | -d | -g | -j | -l | -p | -r | -x ] [ -H ] [ -h ] [ -T | -t | -U ] [ -V ]
    [ -O <opts> [,...] ] [ -P { <cpu> [,...] | ALL } ]
    [ --dev=<dev_list> ] [ --fs=<fs_list> ] [ --iface=<iface_list> ] [ --int=<int_list> ]
    [ -s [ <time_start> ] ] [ -e [ <time_end> ] ]
    [ -- <sar_options> ]
sv: Flaggor är:
    [ -C ] [ -c | -d | -g | -j | -l | -p | -r | -x ] [ -H ] [ -h ] [ -T | -t | -U ] [ -V ]
    [ -O <flaggor> [,...] ] [ -P { <cpu> [,...] | ALL } ]
    [ --dev=<enhets-lista> ] [ --fs=<filsystem-lista> ] [ --iface=<gränssnitts-lista> ] [ --int=<heltals-lista> ]
    [ -s [ <tid-start> ] ] [ -e [ <slut-tid> ] ]
    [ -- <sar-flaggor> ]

en: PCP support not compiled in
sv: PCP-stöd är inte inkompilerat

en: System activity data file: %s (%#x)
sv: Systemaktivitetsfil: %s (%#x)

en: Genuine sa datafile: %s (%x)
sv: Genuin sa-datafil: %s (%x)

en: no
sv: nej

en: yes
sv: ja

en: Host:
sv: Värd:

en: File date: %s
sv: Fildatum: %s

en: File time:
sv: Filtid:

en: Timezone: %s
sv: Tidszon: %s

en: File composition: (%d,%d,%d),(%d,%d,%d),(%d,%d,%d)
sv: Filsammansättning: (%d,%d,%d),(%d,%d,%d),(%d,%d,%d)

en: Size of a long int: %d
sv: Storlek på en lång int: %d

en: Number of activities in file: %u
sv: Antal aktiviteter i filen: %u

en: Extra structures available: %c
sv: Extra strukturer tillgängliga: %c

en: List of activities:
sv: Lista över aktiviteter:

en: Unknown activity
sv: Okänd aktivitet

en:  	[Unknown format]
sv: 	[Okänt format]

en: Options are:
    [ -A ] [ -B ] [ -b ] [ -C ] [ -D ] [ -d ] [ -F [ MOUNT ] ] [ -H ] [ -h ]
    [ -p ] [ -r [ ALL ] ] [ -S ] [ -t ] [ -u [ ALL ] ] [ -V ]
    [ -v ] [ -W ] [ -w ] [ -y ] [ -z ]
    [ -I [ SUM | ALL ] ] [ -P { <cpu_list> | ALL } ]
    [ -m { <keyword> [,...] | ALL } ] [ -n { <keyword> [,...] | ALL } ]
    [ -q [ <keyword> [,...] | ALL ] ]
    [ --dev=<dev_list> ] [ --fs=<fs_list> ] [ --iface=<iface_list> ] [ --int=<int_list> ]
    [ --dec={ 0 | 1 | 2 } ] [ --help ] [ --human ] [ --pretty ] [ --sadc ]
    [ -j { SID | ID | LABEL | PATH | UUID | ... } ]
    [ -f [ <filename> ] | -o [ <filename> ] | -[0-9]+ ]
    [ -i <interval> ] [ -s [ <start_time> ] ] [ -e [ <end_time> ] ]
sv: Flaggor är:
    [ -A ] [ -B ] [ -b ] [ -C ] [ -D ] [ -d ] [ -F [ MOUNT ] ] [ -H ] [ -h ]
    [ -p ] [ -r [ ALL ] ] [ -S ] [ -t ] [ -u [ ALL ] ] [ -V ]
    [ -v ] [ -W ] [ -w ] [ -y ] [ -z ]
    [ -I [SUM | ALL } ] [ -P { <cpulista> | ALL } ]
    [ -m { <nyckelord> [,…] | ALL } ] [ -n { <nyckelord> [,…] | ALL } ]
    [ -q [ <nyckelord> [,…] | ALL ] ]
    [ --dev=<enhets-lista> ] [ --fs=<filsystem-lista> ] [ --iface=<gränssnitts-lista> ] [--int=<heltals-lista> ]
    [ --dec={ 0 | 1 | 2 } ] [ --help ] [ --human ] [ --pretty ] [ --sadc ]
    [ -j { SID | ID | LABEL | PATH | UUID | … } ]
    [ -f [ <filnamn> ] | -o [ <filnamn> ] | -[0-9]+ ]
    [ -i <interval> ] [ -s [ <start-tid> ] ] [ -e [ <slut-tid> ] ]

en: Main options and reports (report name between square brackets):
sv: Huvudflaggor och rapporter (rapportnamn mellan hakparenteser):

en: 	-B	Paging statistics [A_PAGE]
sv: 	-B	Statistik över sidväxling [A_PAGE]

en: 	-b	I/O and transfer rate statistics [A_IO]
sv: 	-b	Statistik över I/O och överföringshastighet [A_IO]

en: 	-d	Block devices statistics [A_DISK]
sv: 	-d	Statistik över blockenheter [A_DISK]

en: 		Filesystems statistics [A_FS]
sv: 		Statistik över filsystem [A_FS]

en: 	-H	Hugepages utilization statistics [A_HUGE]
sv: 	-H	Statistik över användning av stora sidor [A_HUGE]

en: 	-I [ SUM | ALL ]
    		Interrupts statistics [A_IRQ]
sv: 	-I [ SUM | ALL ]
    		Statistik över avbrott [A_IRQ]

en: 	-m { <keyword> [,...] | ALL }
    		Power management statistics [A_PWR_...]
    		Keywords are:
    		BAT	Batteries capacity
    		CPU	CPU instantaneous clock frequency
    		FAN	Fans speed
    		FREQ	CPU average clock frequency
    		IN	Voltage inputs
    		TEMP	Devices temperature
    		USB	USB devices plugged into the system
sv: 	-m { <nyckelord> [,…] | ALL }
    		Statistik över strömhantering [A_PWR_…]
    		Nyckelord är:
    		BAT Batterikapacitet
    		CPU	Processorns momentana klockfrekvens
    		FAN	Fläkthastigheter
    		FREQ	Processorns genomsnittliga klockfrekvens
    		IN	Spänningsingångar
    		TEMP	Enhetstemperaturer
    		USB	USB-enheter som finns kopplade till systemet

en: 	-n { <keyword> [,...] | ALL }
    		Network statistics [A_NET_...]
    		Keywords are:
    		DEV	Network interfaces
    		EDEV	Network interfaces (errors)
    		NFS	NFS client
    		NFSD	NFS server
    		SOCK	Sockets	(v4)
    		IP	IP traffic	(v4)
    		EIP	IP traffic	(v4) (errors)
    		ICMP	ICMP traffic	(v4)
    		EICMP	ICMP traffic	(v4) (errors)
    		TCP	TCP traffic	(v4)
    		ETCP	TCP traffic	(v4) (errors)
    		UDP	UDP traffic	(v4)
    		SOCK6	Sockets	(v6)
    		IP6	IP traffic	(v6)
    		EIP6	IP traffic	(v6) (errors)
    		ICMP6	ICMP traffic	(v6)
    		EICMP6	ICMP traffic	(v6) (errors)
    		UDP6	UDP traffic	(v6)
    		FC	Fibre channel HBAs
    		SOFT	Software-based network processing
sv: 	-n { <nyckelord> [,…] | ALL }
    		Statistik över nätverk [A_NET_…]
    		Nyckelord:
    		DEV	Nätverksgränssnitt
    		EDEV	Nätverksgränssnitt (fel)
    		NFS	NFS-klient
    		NFSD	NFS-server
    		SOCK	Uttag	(v4)
    		IP	IP-trafik	(v4)
    		EIP	IP-trafik	(v4) (fel)
    		ICMP	ICMP-trafik	(v4)
    		EICMP	ICMP-trafik	(v4) (fel)
    		TCP	TCP-trafik	(v4)
    		ETCP	TCP-trafik	(v4) (fel)
    		UDP	UDP-trafik	(v4)
    		SOCK6	Uttag	(v6)
    		IP6	IP-trafik	(v6)
    		EIP6	IP-trafik	(v6) (fel)
    		ICMP6	ICMP-trafik	(v6)
    		EICMP6	ICMP-trafik	(v6) (fel)
    		UDP6	UDP-trafik	(v6)
    		FC	Fiberkanal HBA:er
    		SOFT	Programvarubaserad nätverksbearbetning

en: 	-q [ <keyword> [,...] | PSI | ALL ]
    		System load and pressure-stall statistics
    		Keywords are:
    		LOAD	Queue length and load average statistics [A_QUEUE]
    		CPU	Pressure-stall CPU statistics [A_PSI_CPU]
    		IO	Pressure-stall I/O statistics [A_PSI_IO]
    		MEM	Pressure-stall memory statistics [A_PSI_MEM]
sv: 	-q [ <nyckelord> [,...] | PSI | ALL ]
    		Systemlast och tryck/uppehållsstatistik
    		Nyckelord är:
    		LOAD	Kölängd och statistik över genomsnittlig last [A_QUEUE]
    		CPU	Tryck/uppehållsstatistik för CPU [A_PSI_CPU]
    		IO	Tryck/uppehållsstatistik för I/O [A_PSI_IO]
    		MEM	Tryck/uppehållsstatistik för minne [A_PSI_MEM]

en: 	-r [ ALL ]
    		Memory utilization statistics [A_MEMORY]
sv: 	-r [ ALL ]
    		Statistik över minnesanvändning [A_MEMORY]

en: 	-S	Swap space utilization statistics [A_MEMORY]
sv: 	-S	Statistik över användning av växlingsutrymme [A_MEMORY]

en: 	-u [ ALL ]
    		CPU utilization statistics [A_CPU]
sv: 	-u [ ALL ]
    		Statistik över processoranvändning [A_CPU]

en: 	-v	Kernel tables statistics [A_KTABLES]
sv: 	-v	Statistik över kärntabeller [A_KTABLES]

en: 	-W	Swapping statistics [A_SWAP]
sv: 	-W	Statistik över växling [A_SWAP]

en: 	-w	Task creation and system switching statistics [A_PCSW]
sv: 	-w	Statistik över processkapande och systemväxling [A_PCSW]

en: 	-y	TTY devices statistics [A_SERIAL]
sv: 	-y	Statistik över TTY-enheter [A_SERIAL]

en: Data collector will be sought in PATH
sv: Datainsamlare kommer att eftersökas i SÖKVÄG

en: Data collector found: %s
sv: Datainsamlare hittade: %s

en: End of data collecting unexpected
sv: Oväntat slut på datainsamling

en: Inconsistent input data
sv: Inkonsekvent indata

en: Using a wrong data collector from a different sysstat version
sv: Använder fel datainsamlare från en annan version av sysstat

en: -f and -o options are mutually exclusive
sv: flaggorna -f och -o är ömsesidigt uteslutande

en: Not reading from a system activity file (use -f option)
sv: Läser inte från en systemaktivitetsfil (använd flaggan -f)

en: Cannot find the data collector (%s)
sv: Kan inte hitta datainsamlaren (%s)

en: Options are:
    [ --human ] [ -k | -m ] [ -t ] [ -V ] [ -y ] [ -z ]
sv: Flaggor är:
    [ --human ] [ -k | -m ] [ -t ] [ -V ] [ -y ] [ -z ]

en: No tape drives with statistics found
sv: Inga bandenheter med statistik hittades
