systemsettings - en to ar translation catalogue (46 entries)

en: Info Center
ar: مركز المعلومات

en: Centralized and convenient overview of system information.
ar: نظرة عامة مركزية ومريحة لمعلومات النظام.

en: System Settings
ar: إعدادات النّظام

en: Central configuration center by KDE.
ar: المركز الرّئيسيّ لضبط كِيدِي.

en: Maintainer
ar: المصين

en: Developer
ar: مطوّر

en: Internal module representation, internal module model
ar: تمثيل الوحدات الدّاخلي، نموذج الوحدات الدّاخليّة

en: List all possible modules
ar: سرد كل الوحدات المحتملة

en: Configuration module to open
ar: وحدة الضبط لفتح

en: Arguments for the module
ar: معاملات للوحدة

en: The following modules are available:
ar: الوحدات التالية متوفرة:

en: No description available
ar: لا يوجد وصف

[ctx: Search through a list of control modules]
en: Search
ar: ابحث عن

en: Switch to Icon View
ar: بدل إلى وضع الأيقونات

en: Switch to Sidebar View
ar: بدل إلى عرض شريط جانبي

en: Highlight Changed Settings
ar: تمييز الإعدادات المُغيرة

en: Report a Bug in the Current Page…
ar: أبلغ عن علة في الصفحة الحالية…

en: Help
ar: مساعدة

en: System Settings was unable to find any views, and hence has nothing to display.
ar: تعذّر على «إعدادات النّظام» العثور على أيّة عروض، لذلك لا شيء ليُعرض.

en: No views found
ar: لا عروض

en: About Active View
ar: عن العرض النّشط

en: About %1
ar: عن %1

note: i18n: ectx: label, entry (ActiveView), group (Main)
en: Internal name for the view used
ar: الاسم الدّاخليّ للعرض المستخدم

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: About System Settings
ar: عن «إعدادات النّظام»

en: Contains 1 item | Contains %1 items
ar[0]: لا يحوي شيئًا
ar[1]: يحوي عنصر واحد
ar[2]: يحوي عنصرين
ar[3]: يحوي %1 عناصر
ar[4]: يحوي %1 عنصرًا
ar[5]: يحوي %1 عنصر

en: %1 is an external application and has been automatically launched
ar: التّطبيق %1 خارجي وقد أُطلق آليًّا

en: Relaunch %1
ar: أعد إطلاق %1

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ExternalModule)
en: Dialog
ar: حواريّ

en: Reset all current changes to previous values
ar: صفّر كلّ التّعديلات الحاليّة إلى قيمها السّابقة

en: The settings of the current module have changed.
    Do you want to apply the changes or discard them?
ar: تغيّرت إعدادات الوحدة الحاليّة.
    أتريد تطبيق الإعدادات أو رفضها؟

en: Apply Settings
ar: طبّق الإعدادات

en: Icon View
ar: وضع الأيقونات

en: Provides a categorized icons view of control modules.
ar: يوفّر وضعًا لأيقونات مصنّفة لوحدات التّحكّم.

en: Author
ar: المؤلّف

en: All Settings
ar: كلّ الإعدادات

en: Keyboard Shortcut: %1
ar: اختصار لوحة المفاتيح: %1

en: Finds system settings modules whose names or descriptions match :q:
ar: يعثر على وحدات إعداد النظام التي يتطابق اسمها أو وصفها مع :q:

en: System Information
ar: معلومات النظام

en: Show intro page
ar: أظهر في الصفحة

[ctx: A search yielded no results]
en: No items matching your search
ar: لا توجد عناصر مطابقة لبحثك

en: Show menu
ar: أظهر القائمة

en: Plasma
ar: بلازما

en: Sidebar View
ar: عرض شريط جانبي

en: Provides a categorized sidebar for control modules.
ar: يوفّر وضع الشريط الجانبي مصنّفة لوحدات التّحكّم.

en: Sidebar
ar: الشريط الجانبي

en: Most Used
ar: الأكثر استعمالا
