KDE 4.2 - en to hu translation catalogue (45 entries)

en: Info Center
hu: Rendszerinformáció

en: Centralized and convenient overview of system information.
hu: A rendszerjellemzők központosított és kényelmes áttekintése.

en: (c) 2009, Ben Cooksley
hu: (C) Ben Cooksley, 2009.

en: System Settings
hu: Rendszerbeállítások

en: Central configuration center by KDE.
hu: Központi beállítóközpont a KDE-hez.

en: Maintainer
hu: Karbantartó

en: Developer
hu: Fejlesztő

en: Internal module representation, internal module model
hu: Belső modulok reprezentációja, belső modulmodell

en: List all possible modules
hu: Az összes lehetséges modul listázása

en: Configuration module to open
hu: A megnyitandó beállítómodul

en: Arguments for the module
hu: A modul argumentumai

en: The following modules are available:
hu: A következő modulok érhetők el:

en: No description available
hu: Nem érhető el leírás

[ctx: Search through a list of control modules]
en: Search
hu: Keresés

en: Switch to Icon View
hu: Váltás ikonnézetre

en: Switch to Sidebar View
hu: Váltás oldalsáv nézetre

en: Help
hu: Súgó

en: System Settings was unable to find any views, and hence has nothing to display.
hu: A Rendszerbeállítások nem talált egyetlen nézetet sem, ebből következően semmi sem jeleníthető meg.

en: No views found
hu: Nem találhatók nézetek

en: About Active View
hu: Névjegy: Aktív nézet

en: About %1
hu: Névjegy: %1

note: i18n: ectx: label, entry (ActiveView), group (Main)
en: Internal name for the view used
hu: A használt nézet belső neve

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: About System Settings
hu: Névjegy: Rendszerbeállítások

en: Contains 1 item | Contains %1 items
hu[0]: Egy elemet tartalmaz
hu[1]: %1 elemet tartalmaz

en: %1 is an external application and has been automatically launched
hu: A(z) %1 egy külső alkalmazás, és automatikusan került elindításra

en: Relaunch %1
hu: %1 újraindítása

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ExternalModule)
en: Dialog
hu: Párbeszédablak

en: Reset all current changes to previous values
hu: Összes jelenlegi változtatás visszaállítása a korábbi értékekre

en: The settings of the current module have changed.
    Do you want to apply the changes or discard them?
hu: A jelenlegi modul beállításai megváltoztak.
    Alkalmazza a változtatásokat vagy eldobja azokat?

en: Apply Settings
hu: Beállítások alkalmazása

en: Icon View
hu: Ikonnézet

en: Provides a categorized icons view of control modules.
hu: Kategorizált ikonnézet a vezérlőmodulokhoz.

en: Author
hu: Szerző

en: All Settings
hu: Minden beállítás

en: Keyboard Shortcut: %1
hu: Gyorsbillentyű: %1

en: Finds system settings modules whose names or descriptions match :q:
hu: Rendszerbeállítás-modulok keresése, amiknek a nevére vagy leírására illeszkedik a(z) :q: kifejezés

en: System Information
hu: Rendszerjellemzők

en: Show intro page
hu: Kezdőlap megjelenítése

[ctx: A search yielded no results]
en: No items matching your search
hu: Nincs találat a keresésre

en: Show menu
hu: Menü megjelenítése

en: Sidebar View
hu: Oldalsáv nézet

en: Provides a categorized sidebar for control modules.
hu: Kategorizált oldalsáv a vezérlőmodulokhoz.

en: (c) 2017, Marco Martin
hu: © Marco Martin, 2017.

en: Sidebar
hu: Oldalsáv

en: Most Used
hu: Leggyakrabban használt
