systemsettings - en to ja translation catalogue (45 entries)

en: Info Center
ja: 情報センター

en: Centralized and convenient overview of system information.
ja: システム情報の概要

en: System Settings
ja: KDE システム設定

en: Central configuration center by KDE.
ja: KDE のシステム設定センター

en: Maintainer
ja: メンテナ

en: Developer
ja: 開発者

en: Internal module representation, internal module model
ja: 内部モジュール表現、内部モジュールモデル

en: List all possible modules
ja: 利用可能なモジュールをすべて表示

en: Configuration module to open
ja: モジュール設定

en: Arguments for the module
ja: モジュールの引数

en: The following modules are available:
ja: 以下のモジュールが用意されています:

en: No description available
ja: 利用可能な説明はありません

[ctx: Search through a list of control modules]
en: Search
ja: 検索

en: Switch to Icon View
ja: アイコン表示に切り替え

en: Switch to Sidebar View
ja: サイドバー表示に切り替え

en: Highlight Changed Settings
ja: 変更された設定を強調表示

en: Report a Bug in the Current Page…
ja: 現在のページのバグを報告...

en: Help
ja: ヘルプ

en: System Settings was unable to find any views, and hence has nothing to display.
ja: システム設定がビューを見つけられなかったので表示するものはありません。

en: No views found
ja: ビューが見つかりません

en: About Active View
ja: 現在のビューについて

en: About %1
ja: %1 について

note: i18n: ectx: label, entry (ActiveView), group (Main)
en: Internal name for the view used
ja: 使用されるビューの内部名

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: About System Settings
ja: KDE システム設定について

en: Contains 1 item | Contains %1 items
ja[0]: %1 アイテムを含む

en: %1 is an external application and has been automatically launched
ja: 外部アプリケーション %1 を自動的に起動しました

en: Relaunch %1
ja: %1 を再起動

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ExternalModule)
en: Dialog
ja: ダイアログ

en: Reset all current changes to previous values
ja: 現在のすべての変更を元の値に戻します

en: The settings of the current module have changed.
    Do you want to apply the changes or discard them?
ja: 現在のモジュールの設定が変更されました。
    変更を適用しますか？それとも破棄しますか？

en: Apply Settings
ja: 設定を適用

en: Icon View
ja: アイコン表示

en: Provides a categorized icons view of control modules.
ja: 設定モジュールをカテゴリ別にアイコンで表示します。

en: Author
ja: 作者

en: All Settings
ja: すべての設定

en: Keyboard Shortcut: %1
ja: キーボードショートカット: %1

en: Finds system settings modules whose names or descriptions match :q:
ja: 名前または説明が :q: に一致するシステム設定モジュールを検索します。

en: System Information
ja: システム情報

en: Show intro page
ja: 紹介ページを表示

[ctx: A search yielded no results]
en: No items matching your search
ja: 検索にヒットするアイテムはありません

en: Show menu
ja: メニューの表示

en: Sidebar View
ja: サイドバー表示

en: Provides a categorized sidebar for control modules.
ja: 設定モジュールのためのカテゴリ別のサイドバーを提供します。

en: Sidebar
ja: サイドバー

en: Most Used
ja: 頻繁に使う設定
