systemsettings - en to nn translation catalogue (46 entries)

en: Info Center
nn: Informasjonssenter

en: Centralized and convenient overview of system information.
nn: Sentralisert og praktisk oversikt over systeminformasjon.

en: (c) 2009, Ben Cooksley
nn: © 2009 Ben Cooksley

en: System Settings
nn: Systemoppsett

en: Central configuration center by KDE.
nn: Sentralt oppsettsenter frå KDE.

en: Maintainer
nn: Vedlikehaldar

en: Developer
nn: Utviklar

en: Internal module representation, internal module model
nn: Intern modulrepresentasjon, intern modulmodell

en: List all possible modules
nn: List ut alle moglege modular

en: Configuration module to open
nn: Oppsettsmodul som skal opnast

en: Arguments for the module
nn: Argument for modulen

en: The following modules are available:
nn: Desse modulane er tilgjengelege:

en: No description available
nn: Inga skildring tilgjengeleg

[ctx: Search through a list of control modules]
en: Search
nn: Søk

en: Switch to Icon View
nn: Byt til ikonvising

en: Switch to Sidebar View
nn: Byt til sidestolpe-vising

en: Highlight Changed Settings
nn: Marker endra innstillingar

en: Report a Bug in the Current Page…
nn: Meld frå om feil på denne sida …

en: Help
nn: Hjelp

en: System Settings was unable to find any views, and hence has nothing to display.
nn: Systemoppsettet fann ingen utformingar, og kan derfor ikkje visa noko.

en: No views found
nn: Fann ingen utformingar

en: About Active View
nn: Om utforminga

en: About %1
nn: Om %1

note: i18n: ectx: label, entry (ActiveView), group (Main)
en: Internal name for the view used
nn: Internnamn på visinga som er bruk

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: About System Settings
nn: Om systemoppsettet

en: Contains 1 item | Contains %1 items
nn[0]: Inneheld 1 element
nn[1]: Inneheld %1 element

en: %1 is an external application and has been automatically launched
nn: %1 er eit eksternt program og vart starta automatisk

en: Relaunch %1
nn: Start om att %1

en: Reset all current changes to previous values
nn: Tilbakestill alle endringane til dei førre verdiane

en: The settings of the current module have changed.
    Do you want to apply the changes or discard them?
nn: Innstillingane i denne modulen er endra.
    Ønskjer du å bruka eller forkasta endringane?

en: Apply Settings
nn: Bruk innstillingane

en: Icon View
nn: Ikonvising

en: Provides a categorized icons view of control modules.
nn: Ei kategoribasert ikonvising av kontrollmodulane.

en: Author
nn: Opphavsperson

en: All Settings
nn: Alle innstillingar

en: Keyboard Shortcut: %1
nn: Tastatursnarveg: %1

en: Finds system settings modules whose names or descriptions match :q:
nn: Finn systemoppsettmodular med namn eller skildringar med teksten :q:

en: System Information
nn: Systeminformasjon

en: Show intro page
nn: Vis snøgginnstillingar

[ctx: A search yielded no results]
en: No items matching your search
nn: Fann ingen søkjetreff

en: Show menu
nn: Vis menylinje

en: Sidebar View
nn: Sidestolpe-vising

en: Provides a categorized sidebar for control modules.
nn: Ein kategoribasert sidestolpe med kontrollmodular.

en: (c) 2017, Marco Martin
nn: © 2017 Marco Martin

en: Sidebar
nn: Sidestolpe

en: Most Used
nn: Mest brukte
