systemsettings - en to sr@ijekavianlatin translation catalogue (44 entries)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, GbViewStyle)
en: View Style
sr@ijekavianlatin: Stil prikaza

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ChTooltips)
en: Show detailed tooltips
sr@ijekavianlatin: Detaljni oblačići

en: (c) 2009, Ben Cooksley
sr@ijekavianlatin: © 2009, Ben Kuksli

en: Ben Cooksley
sr@ijekavianlatin: Ben Kuksli

en: Maintainer
sr@ijekavianlatin: Održavalac

en: Mathias Soeken
sr@ijekavianlatin: Matijas Seken

en: Developer
sr@ijekavianlatin: Programer

en: Will Stephenson
sr@ijekavianlatin: Vil Stivenson

en: Internal module representation, internal module model
sr@ijekavianlatin: Unutrašnje predstavljanje modula, unutrašnji model modula

en: System Settings
sr@ijekavianlatin: Sistemske postavke

en: Central configuration center by KDE.
sr@ijekavianlatin: Centralno mjesto za podešavanje iz KDE‑a.

[ctx: Search through a list of control modules]
en: Search
sr@ijekavianlatin: Pretraga

en: Help
sr@ijekavianlatin: Pomoć

en: About Active Module
sr@ijekavianlatin: O aktivnom modulu

[ctx: General config for System Settings]
en: General
sr@ijekavianlatin: Opšte

en: System Settings was unable to find any views, and hence nothing is available to configure.
sr@ijekavianlatin: Ne može se naći nijedan prikaz za Sistemske postavke, stoga ništa nije dostupno za podešavanje.

en: No views found
sr@ijekavianlatin: Nema nijednog prikaza

en: System Settings was unable to find any views, and hence has nothing to display.
sr@ijekavianlatin: Ne može se naći nijedan prikaz za Sistemske postavke, stoga nema ničeg za prikazivanje.

en: About Active View
sr@ijekavianlatin: O aktivnom prikazu

en: About %1
sr@ijekavianlatin: O %1|/|O $[dat %1]

note: i18n: ectx: label, entry (ShowToolTips), group (Main)
en: Determines whether detailed tooltips should be used
sr@ijekavianlatin: Određuje da li se prikazuju detaljni oblačići

note: i18n: ectx: label, entry (ActiveView), group (Main)
en: Internal name for the view used
sr@ijekavianlatin: Unutrašnje ime za korišćeni prikaz

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: About System Settings
sr@ijekavianlatin: O Sistemskim postavkama

en: Contains 1 item | Contains %1 items
sr@ijekavianlatin[0]: Sadrži %1 stavku
sr@ijekavianlatin[1]: Sadrži %1 stavke
sr@ijekavianlatin[2]: Sadrži %1 stavki
sr@ijekavianlatin[3]: Sadrži jednu stavku

en: %1 is an external application and has been automatically launched
sr@ijekavianlatin: %1 je spoljašnji program i automatski je pokrenut

en: Relaunch %1
sr@ijekavianlatin: Pokreni ponovo %1|/|Pokreni ponovo $[aku %1]

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ExternalModule)
en: Dialog
sr@ijekavianlatin: Dijalog

en: Reset all current changes to previous values
sr@ijekavianlatin: Vratite sve tekuće izmjene na prethodne vrijednosti.

en: The settings of the current module have changed.
    Do you want to apply the changes or discard them?
sr@ijekavianlatin: Postavke tekućeg modula su izmijenjene.
    Želite li da primijenite ili odbacite izmjene?

en: Apply Settings
sr@ijekavianlatin: Primjena postavki

en: Icon View
sr@ijekavianlatin: Prikaz ikonica|/|$[svojstva dat 'Prikazu ikonica']

en: Provides a categorized icons view of control modules.
sr@ijekavianlatin: Pruža prikaz kontrolnih modula po kategorizovanim ikonicama.

en: Author
sr@ijekavianlatin: Autor

en: All Settings
sr@ijekavianlatin: Sve postavke

en: Keyboard Shortcut: %1
sr@ijekavianlatin: Prečica s tastature: %1

en: Most used module number %1
sr@ijekavianlatin: Najkorišćeniji modul broj %1

en: Back
sr@ijekavianlatin: Nazad

en: Sidebar View
sr@ijekavianlatin: Prikaz bočne trake

en: Provides a categorized sidebar for control modules.
sr@ijekavianlatin: Pruža prikaz kontrolnih modula u bočnoj traci po kategorijama.

en: (c) 2017, Marco Martin
sr@ijekavianlatin: © 2017, Marko Martin

en: Marco Martin
sr@ijekavianlatin: Marko Martin

en: Sidebar
sr@ijekavianlatin: Bočna traka

en: Most Used
sr@ijekavianlatin: Najkorišćenije

en: <i>Contains 1 item</i> | <i>Contains %1 items</i>
sr@ijekavianlatin[0]: <i>Sadrži %1 stavku</i>
sr@ijekavianlatin[1]: <i>Sadrži %1 stavke</i>
sr@ijekavianlatin[2]: <i>Sadrži %1 stavki</i>
sr@ijekavianlatin[3]: <i>Sadrži jednu stavku</i>
