systemsettings - en to uk translation catalogue (48 entries)

en: Info Center
uk: Центр інформації

en: Centralized and convenient overview of system information.
uk: Централізований та зручний огляд усіх даних щодо системи.

en: (c) 2009, Ben Cooksley
uk: © Ben Cooksley, 2009

en: System Settings
uk: Системні параметри

en: Central configuration center by KDE.
uk: Основний центр керування від KDE.

en: Maintainer
uk: Супровідник

en: Developer
uk: Розробник

en: Internal module representation, internal module model
uk: Внутрішнє представлення модулів, внутрішня модель модулів

en: List all possible modules
uk: Вивести перелік усіх можливих модулів

en: Configuration module to open
uk: Модуль налаштування, який слід відкрити

en: Arguments for the module
uk: Аргументи для модуля налаштувань

en: The following modules are available:
uk: Наявні наступні модулі:

en: No description available
uk: Немає опису

[ctx: Search through a list of control modules]
en: Search
uk: Пошук

en: Switch to Icon View
uk: Перемкнутися на перегляд піктограм

en: Switch to Sidebar View
uk: Перемкнутися на перегляд з бічною панеллю

en: Highlight Changed Settings
uk: Підсвічувати змінені параметри

en: Report a Bug in the Current Page…
uk: Повідомити про ваду на поточній сторінці…

en: Help
uk: Довідка

en: System Settings was unable to find any views, and hence has nothing to display.
uk: «Системним параметрам» не вдалося знайти жодного з переглядів, а отже нічого показувати.

en: No views found
uk: Переглядів не знайдено

en: About Active View
uk: Про активний перегляд

en: About %1
uk: Про %1

note: i18n: ectx: label, entry (ActiveView), group (Main)
en: Internal name for the view used
uk: Внутрішня назва використаної панелі

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: About System Settings
uk: Про «Системні параметри»

en: Contains 1 item | Contains %1 items
uk[0]: Містить %1 елемент
uk[1]: Містить %1 елементи
uk[2]: Містить %1 елементів
uk[3]: Містить %1 елемент

en: %1 is an external application and has been automatically launched
uk: %1 є зовнішньою програмою, яку буде запущено у автоматичному режимі

en: Relaunch %1
uk: Перезапустити %1

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ExternalModule)
en: Dialog
uk: Діалогове вікно

en: Reset all current changes to previous values
uk: Повернути всім параметрам попередні значення

en: The settings of the current module have changed.
    Do you want to apply the changes or discard them?
uk: Параметри активного модуля було змінено.
    Застосувати зміни чи відкинути їх?

en: Apply Settings
uk: Застосувати параметри

en: Icon View
uk: Перегляд піктограмами

en: Provides a categorized icons view of control modules.
uk: Перегляд піктограм модулів керування, поділених за категоріями.

en: Author
uk: Автор

en: All Settings
uk: Усі параметри

en: Keyboard Shortcut: %1
uk: Клавіатурне скорочення: %1

en: Finds system settings modules whose names or descriptions match :q:
uk: Шукає модулі «Системних параметрів», у назві або описі яких міститься :q:

en: System Information
uk: Дані щодо системи

en: Show intro page
uk: Показати вступну сторінку

[ctx: A search yielded no results]
en: No items matching your search
uk: Відповідних записів не знайдено

en: Show menu
uk: Показати меню

en: Plasma
uk: Плазма

en: Sidebar View
uk: Бічна панель

en: Provides a categorized sidebar for control modules.
uk: Забезпечує роботу категоризованої бічної панелі для списку модулів керування.

en: (c) 2017, Marco Martin
uk: © Marco Martin, 2017

en: Sidebar
uk: Бічна панель

en: Most Used
uk: Найвживаніші
