The Tor Project - en to da translation catalogue (99 entries)

en: You must run this application as root
da: Du skal køre dette program som root

en: Extracting live image to the target device...
da: Udpakker det direkte foto til den valgte enhed...

en: Wrote to device at %(speed)d MB/sec
da: Skrev til enhed med %(speed)d MB/s

en: There was a problem executing the following command: `%(command)s`.
    A more detailed error log has been written to '%(filename)s'.
da: Der opstod et problem under kørsel af følgende kommando: "%(command)s".
    En mere detaljeret fejllog er blevet skrevet til "%(filename)s".

en: Verifying SHA1 checksum of LiveCD image...
da: Verificerer SHA1-kontrolsum af LiveCD-aftrykket...

en: Verifying SHA256 checksum of LiveCD image...
da: Verificerer SHA256-kontrolsum af LiveCD-aftrykket...

en: Error: The SHA1 of your Live CD is invalid.  You can run this program with the --noverify argument to bypass this verification check.
da: Fejl: SHA1'et på din live-CD er ugyldig. Du kan køre dette program med "--noverify"-argumentet for at springe over denne verificeringskontrol.

en: Unknown ISO, skipping checksum verification
da: Ukendt ISO, undlader verifikation af kontrolsum

en: Not enough free space on device.
    %dMB ISO + %dMB overlay > %dMB free space
da: Der er ikke tilstrækkelig ledig plads på enheden.
    %dMB ISO + %dMB ekstra > %dMB fri plads

en: Creating %sMB persistent overlay
da: Opretter %sMB vedvarende overlæg

en: Unable to copy %(infile)s to %(outfile)s: %(message)s
da: Kan ikke kopiere %(infile)s til %(outfile)s: %(message)s

en: Removing existing Live OS
da: Fjerner eksisterende Live OS

en: Unable to chmod %(file)s: %(message)s
da: Kan ikke chmod %(file)s: %(message)s

en: Unable to remove file from previous LiveOS: %(message)s
da: Kan ikke fjerne fil fra tidligere LiveOS: %(message)s

en: Unable to remove directory from previous LiveOS: %(message)s
da: Kan ikke fjerne mappe fra tidligere LiveOS: %(message)s

en: Cannot find device %s
da: Kan ikke finde enhed %s

en: Unable to write on %(device)s, skipping.
da: Kan ikke skrive til %(device)s, springer over.

en: Some partitions of the target device %(device)s are mounted. They will be unmounted before starting the installation process.
da: Nogle partitioner på den valgte enhed %(device)s er i brug. De vil alle blive skubbet ud før installationen starter.

en: Unknown filesystem.  Your device may need to be reformatted.
da: Ukendt filsystem. Din enhed skal måske formateres igen.

en: Unsupported filesystem: %s
da: Filsystem understøttes ikke: %s

en: Unknown GLib exception while trying to mount device: %(message)s
da: Ukendt GLib-undtagelse ved forsøg på at montere enhed: %(message)s

en: Unable to mount device: %(message)s
da: Kunne ikke tilslutte enhed: %(message)s

en: No mount points found
da: Fandt ingen tilslutningspunkter

en: Entering unmount_device for '%(device)s'
da: Starter afmontering for "%(device)s"

en: Unmounting mounted filesystems on '%(device)s'
da: Afmonterer monterede filsystemer på "%(device)s"

en: Unmounting '%(udi)s' on '%(device)s'
da: Afmonterer "%(udi)s" på "%(device)s"

en: Mount %s exists after unmounting
da: Tilslutning %s eksisterer efter frakobling

en: Partitioning device %(device)s
da: Partitionerer enheden %(device)s

en: Unsupported device '%(device)s', please report a bug.
da: Enheden "%(device)s" understøttes ikke. Rapportér venligst en fejl.

en: Trying to continue anyway.
da: Prøver at forsætte alligevel.

en: Verifying filesystem...
da: Verificerer filsystem...

en: Unable to change volume label: %(message)s
da: Kan ikke ændre drev-navn: %(message)s

en: Installing bootloader...
da: Installerer opstartsindlæser...

en: Could not find the '%s' COM32 module
da: Kunne ikke finde '%s' COM32-modulet

en: Removing %(file)s
da: Fjerner %(file)s

en: %s already bootable
da: %s er allerede i stand til at starte

en: Unable to find partition
da: Kan ikke finde partition

en: Formatting %(device)s as FAT32
da: Formatterer %(device)s som FAT32

en: Could not find syslinux' gptmbr.bin
da: Kunne ikke finde syslinux' gptmbr.bin

en: Reading extracted MBR from %s
da: Læser udtrukket MBR fra %s

en: Could not read the extracted MBR from %(path)s
da: Kunne ikke læse den udtrukne MBR fra %(path)s

en: Resetting Master Boot Record of %s
da: Nulstiller Master Boot Record for %s

en: Drive is a loopback, skipping MBR reset
da: Drevet er et loopback, springer nulstilling af MBR over

en: Calculating the SHA1 of %s
da: Beregner SHA1 for %s

en: Synchronizing data on disk...
da: Synkroniserer data på disk...

en: Error probing device
da: Fejl ved undersøgelse af enhed

en: Unable to find any supported device
da: Kunne ikke finde nogen understøttede enheder

en: Make sure your USB key is plugged in and formatted with the FAT filesystem
da: Sørg for at din USB-nøgle er sæt i og formateret med FAT-filsystemet

en: Unsupported filesystem: %s
    Please backup and format your USB key with the FAT filesystem.
da: Filsystem understøttes ikke: %s
    Foretag venligst en sikkerhedskopi og formatér din USB-nøgle med FAT-filsystemet.

en: Unable to get Win32_LogicalDisk; win32com query did not return any results
da: Kan ikke få Win32_LogicalDisk; win32com forespørgslen returnerede ingen resultater

en: Cannot find
da: Kan ikke finde

en: Make sure to extract the entire tails-installer zip file before running this program.
da: Sørg for at udtrække hele tails-installationsprogram zip-filen inden dette program køres.

en: Unknown release: %s
da: Ukendt udgivelse: %s

en: Downloading %s...
da: Downloader %s...

en: Error: Cannot set the label or obtain the UUID of your device.  Unable to continue.
da: Fejl: Kunne ikke sætte etiket eller finde enhedens UUID. Kan ikke fortsætte.

en: Installation complete! (%s)
da: Installation færdig! (%s)

en: Tails installation failed!
da: Tails installation mislykkedes!

en: Warning: This tool needs to be run as an Administrator. To do this, right click on the icon and open the Properties. Under the Compatibility tab, check the "Run this program as an administrator" box.
da: Advarsel: Dette værktøj skal køres som en administrator. For dette, højreklik på ikonet og åbn egenskaberne. Under kompatibilitetsfanebladet afkrydses boksen »Kør dette program som en administrator«.

en: Tails Installer
da: Tails-installationsprogram

en: Clone the current Tails
da: Klon den nuværende Tails

en: Use a downloaded Tails ISO image
da: Brug et downloadet Tails ISO-aftryk

en: Upgrade
da: Opgrader

en: Manual Upgrade Instructions
da: Instruktioner til manuel opgradering

en: Install
da: Installer

en: Installation Instructions
da: Installationsinstruktioner

en: %(size)s %(vendor)s %(model)s device (%(device)s)
da: %(size)s %(vendor)s %(model)s enhed (%(device)s)

en: No ISO image selected
da: Ingen ISO-aftryk valgt

en: Please select a Tails ISO image.
da: Vælg venligst et Tails ISO-aftryk.

en: No device suitable to install Tails could be found
da: Der kunne ikke findes nogen egnet enhed til installation af Tails

en: Please plug a USB flash drive or SD card of at least %0.1f GB.
da: Sæt venligst et USB-flash-drev eller SD-kort i på mindst %0.1f GB.

en: The USB stick "%(pretty_name)s" is configured as non-removable by its manufacturer and Tails will fail to start on it. Please try installing on a different model.
da: USB-pennen "%(pretty_name)s" er konfigureret som ikke-flytbar af dens producent og Tails vil ikke kunne start fra den. Prøv venligst at installere en anden model.

en: The device "%(pretty_name)s" is too small to install Tails (at least %(size)s GB is required).
da: Enheden "%(pretty_name)s" har ikke plads nok til at installere Tails (kræver mindst %(size)s GB).

en: To upgrade device "%(pretty_name)s" from this Tails, you need to use a downloaded Tails ISO image:
    https://tails.boum.org/install/download
da: For at opgradere enheden "%(pretty_name)s" fra denne Tails, skal du bruge et downloadet Tails ISO-aftryk:
    https://tails.boum.org/install/download

en: An error happened while installing Tails
da: Der opstod fejl ved installation af Tails

en: Refreshing releases...
da: Genopfrisker udgivelser...

en: Releases updated!
da: Udgivelser opdateret!

en: Installation complete!
da: Installation færdig!

en: Unable to mount device
da: Kan ikke tilslutte enhed

en: Confirm the target USB stick
da: Bekræft mål USB-pennen

en: %(size)s %(vendor)s %(model)s device (%(device)s)
    
    All data on this USB stick will be lost.
da: %(size)s %(vendor)s %(model)s enhed (%(device)s)
    
    Al data på denne USB-pen vil gå tabt.

en: %(parent_size)s %(vendor)s %(model)s device (%(device)s)
da: %(parent_size)s %(vendor)s %(model)s enhed (%(device)s)

en: 
    
    The persistent storage on this USB stick will be preserved.
da: 
    
    Det vedvarende lager på denne USB-pen vil blive bevaret.

en: Download complete!
da: Download udført!

en: Download failed:
da: Download fejlede:

en: You can try again to resume your download
da: Du kan prøve at genoptage din download

en: The selected file is unreadable. Please fix its permissions or select another file.
da: Den valgte fil er ikke læsbar. Du kan enten ændre filtilladelserne eller vælge en anden fil.

en: Unable to use the selected file.  You may have better luck if you move your ISO to the root of your drive (ie: C:\)
da: Kan ikke bruge den valgte fil. Prøv i stedet at flytte din ISO til roden af dit drev (dvs. C:\)

en: %(filename)s selected
da: %(filename)s valgt

en: Unable to find LiveOS on ISO
da: Kunne ikke finde LiveOS på ISO

en: Could not guess underlying block device: %s
da: Kunne ikke gætte underliggende blokenhed: %s

en: There was a problem executing `%s`.
    %s
    %s
da: Der opstod et problem ved eksekvering af `%s`.
    %s
    %s

en: '%s' does not exist
da: '%s' findes ikke

en: '%s' is not a directory
da: '%s' er ikke en mappe

en: Skipping '%(filename)s'
da: Springer '%(filename)s' over

en: There was a problem executing `%s`.%s
    %s
da: Der opstod et problem ved eksekvering af `%s`.%s
    %s

en: Could not open device for writing.
da: Kunne ikke åbne enhed til skrivning.

en: Select a distribution to download:
da: Vælg en distribution som skal downloades:

en: Target USB stick:
da: Mål USB-pen:

en: Reinstall (delete all data)
da: Geninstaller (slet al data)
