The Tor Project - en to sv translation catalogue (96 entries)

en: You must run this application as root
sv: Du måste köra det här programmet som root

en: Extracting live image to the target device...
sv: Packar upp live-avbild till målenheten...

en: Wrote to device at %(speed)d MB/sec
sv: Skrev till enheten med %(speed)d MB/sek

en: There was a problem executing the following command: `%(command)s`.
    A more detailed error log has been written to '%(filename)s'.
sv: Ett problem inträffade när följande kommando kördes: `%(command)s`.
    En mer detaljerad feljournal har skrivits till '%(filename)s'.

en: Verifying SHA1 checksum of LiveCD image...
sv: Verifierar SHA1 kontrollsumma av LiveCD avbild...

en: Verifying SHA256 checksum of LiveCD image...
sv: Verifierar SHA256 kontrollsumma av LiveCD avbild...

en: Error: The SHA1 of your Live CD is invalid.  You can run this program with the --noverify argument to bypass this verification check.
sv: Fel: SHA1-summan för din Live CD är ogiltig.  Du kan köra detta program med argumentet --noverify för att hoppa över denna verifieringskontroll.

en: Unknown ISO, skipping checksum verification
sv: Okänd ISO, hoppar över verifiering av kontrollsumma

en: Not enough free space on device.
    %dMB ISO + %dMB overlay > %dMB free space
sv: Inte tillräckligt med ledigt utrymme på enheten.
    %d MB ISO + %d MB överlägg > %d MB ledigt utrymme

en: Creating %sMB persistent overlay
sv: Skapar %sMB beständig överlagring

en: Unable to copy %(infile)s to %(outfile)s: %(message)s
sv: Kunde inte kopiera %(infile)s till %(outfile)s: %(message)s

en: Removing existing Live OS
sv: Tar bort existerande Live OS

en: Unable to chmod %(file)s: %(message)s
sv: Kunde inte chmod %(file)s: %(message)s

en: Unable to remove file from previous LiveOS: %(message)s
sv: Kunde inte ta bort fil från tidigare LiveOS: %(message)s

en: Unable to remove directory from previous LiveOS: %(message)s
sv: Kunde inte ta bort mapp från tidigare LiveOS: %(message)s

en: Cannot find device %s
sv: Hittar inte enheten %s

en: Unable to write on %(device)s, skipping.
sv: Kunde inte skriva till %(device)s, hoppar över

en: Some partitions of the target device %(device)s are mounted. They will be unmounted before starting the installation process.
sv: Några partitioner på målenheten %(device)s är monterade. De kommer att avmonteras innan installationen påbörjas.

en: Unknown filesystem.  Your device may need to be reformatted.
sv: Okänt filsystem.  Din enhet kan behöva omformateras.

en: Unsupported filesystem: %s
sv: Stöder inte filsystemet: %s

en: Unknown GLib exception while trying to mount device: %(message)s
sv: Okänt GLib-undantag vid försök att montera enhet: %(message)s

en: Unable to mount device: %(message)s
sv: Kunde inte montera enheten: %(message)s

en: No mount points found
sv: Hittade inga monteringspunkter

en: Entering unmount_device for '%(device)s'
sv: Anger unmount_device för "%(device)s"

en: Unmounting mounted filesystems on '%(device)s'
sv: Avmonterar monterade filsystem på "%(device)s"

en: Unmounting '%(udi)s' on '%(device)s'
sv: Avmonterar "%(udi)s" på "%(device)s"

en: Mount %s exists after unmounting
sv: Montering %s existerar efter avmontering

en: Partitioning device %(device)s
sv: Partitionerar enheten %(device)s

en: Unsupported device '%(device)s', please report a bug.
sv: Enheten '%(device)s' stöds inte, anmäl detta som en bugg.

en: Trying to continue anyway.
sv: Försöker fortsätta ändå.

en: Verifying filesystem...
sv: Verifierar filsystem…

en: Unable to change volume label: %(message)s
sv: Kunde inte byta etikett på volymen: %(message)s

en: Installing bootloader...
sv: Installerar starthanteraren...

en: Could not find the '%s' COM32 module
sv: Det gick inte att hitta modulen "%s" COM32

en: Removing %(file)s
sv: Tar bort %(file)s

en: %s already bootable
sv: %s är redan startbar

en: Unable to find partition
sv: Kunde inte hitta partitionen

en: Formatting %(device)s as FAT32
sv: Formaterar %(device)s som FAT32

en: Could not find syslinux' gptmbr.bin
sv: Det gick inte att hitta syslinux gptmbr.bin

en: Reading extracted MBR from %s
sv: Läser extraherad MBR från %s

en: Could not read the extracted MBR from %(path)s
sv: Det gick inte att läsa extraheraded MBR från %(path)s

en: Resetting Master Boot Record of %s
sv: Nollställer Master Boot Record på %s

en: Drive is a loopback, skipping MBR reset
sv: Enheten är en loopback, hoppar över att återställa MBR

en: Calculating the SHA1 of %s
sv: Beräknar SHA1 för %s

en: Synchronizing data on disk...
sv: Synkroniserar data på disk...

en: Error probing device
sv: Fel vid sökning efter enheten

en: Unable to find any supported device
sv: Hittade ingen enhet som stöds.

en: Make sure your USB key is plugged in and formatted with the FAT filesystem
sv: Se till att din USB nyckel är inkopplat och formaterad med filsystemet FAT

en: Unsupported filesystem: %s
    Please backup and format your USB key with the FAT filesystem.
sv: Ej stött filsystem: %s
    Gör en säkerhetskopia och formatera din USB-pinne med filsystemet FAT.

en: Unable to get Win32_LogicalDisk; win32com query did not return any results
sv: Kunde inte läsa Win32_LogicalDisk; win32com frågan gav inte något svar

en: Cannot find
sv: Kan inte hitta

en: Make sure to extract the entire tails-installer zip file before running this program.
sv: Se till att du extraherar hela zip-filen för tails-installer innan du kör programmet.

en: Unknown release: %s
sv: Okänd utgåva: %s

en: Downloading %s...
sv: Hämtar %s…

en: Error: Cannot set the label or obtain the UUID of your device.  Unable to continue.
sv: Fel: Det går inte att sätta etiketten eller hämta UUID numret för din enhet.  Kan inte fortsätta.

en: Installation complete! (%s)
sv: Installationen är slutförd! (%s)

en: Tails installation failed!
sv: Tails installation misslyckades!

en: Warning: This tool needs to be run as an Administrator. To do this, right click on the icon and open the Properties. Under the Compatibility tab, check the "Run this program as an administrator" box.
sv: Varning: Detta verktyg måste köras som en administratör. För att göra detta, högerklicka på ikonen och välj Egenskaper. Under kompatibilitets-fliken markerar du rutan "Kör detta program som administratör".

en: Clone the current Tails
sv: Klona nuvarande Tails

en: Use a downloaded Tails ISO image
sv: Använd en hämtad Tails-ISO-bild

en: Upgrade
sv: Uppgradera

en: Install
sv: Installera

en: Installation Instructions
sv: Installations instruktioner

en: %(size)s %(vendor)s %(model)s device (%(device)s)
sv: %(size)s %(vendor)s %(model)s enhet (%(device)s)

en: No ISO image selected
sv: Ingen ISO-bild vald

en: Please select a Tails ISO image.
sv: Välj en Tails-ISO-bild.

en: No device suitable to install Tails could be found
sv: Ingen enhet som är lämplig för att installera Tails kunde hittas

en: Please plug a USB flash drive or SD card of at least %0.1f GB.
sv: Anslut en USB-flash-enhet eller SD-kort med minst %0.1f GB.

en: The USB stick "%(pretty_name)s" is configured as non-removable by its manufacturer and Tails will fail to start on it. Please try installing on a different model.
sv: USB-minnet "%(pretty_name)s" är konfigurerad som icke-flyttbar av dess tillverkare och Tails kommer misslyckas starta från det. Vänligen försök installera på ett annat märke.

en: The device "%(pretty_name)s" is too small to install Tails (at least %(size)s GB is required).
sv: Enheten "%(pretty_name)s" är för liten för att installera Tails (minst %(size)s GB krävs).

en: An error happened while installing Tails
sv: Ett fel inträffade under installationen av Tails

en: Refreshing releases...
sv: Uppdaterar utgåvor...

en: Releases updated!
sv: Utgåvor uppdaterade!

en: Installation complete!
sv: Installationen slutförd!

en: Unable to mount device
sv: Kunde inte montera enheten

en: Confirm the target USB stick
sv: Bekräfta mål-USB-minne

en: %(size)s %(vendor)s %(model)s device (%(device)s)
    
    All data on this USB stick will be lost.
sv: %(size)s %(vendor)s %(model)s enhet (%(device)s)
    
    All data på detta USB-minne kommer att gå förlorat.

en: %(parent_size)s %(vendor)s %(model)s device (%(device)s)
sv: %(parent_size)s %(vendor)s %(model)s enhet (%(device)s)

en: 
    
    The persistent storage on this USB stick will be preserved.
sv: 
    
    Den beständiga lagringen på detta USB-minne kommer att bevaras.

en: Download complete!
sv: Hämtning färdig!

en: Download failed:
sv: Hämtning misslyckades:

en: You can try again to resume your download
sv: Du kan försöka igen för att återuppta din hämtning

en: The selected file is unreadable. Please fix its permissions or select another file.
sv: Den valda filen kan inte läsas. Var god rätta till rättigheterna eller välj en annan fil.

en: Unable to use the selected file.  You may have better luck if you move your ISO to the root of your drive (ie: C:\)
sv: Kunde inte använda den valda filen.  Det kanske fungerar bättre om du flyttar din ISO till roten av din enhet (t.ex: C:\)

en: %(filename)s selected
sv: %(filename)s valda

en: Unable to find LiveOS on ISO
sv: Det gick inte att hitta LiveOS på ISO

en: Could not guess underlying block device: %s
sv: Det gick inte att gissa underliggande blockenhet: %s

en: There was a problem executing `%s`.
    %s
    %s
sv: Det uppstod ett problem vid körning av `%s`.
    %s
    %s

en: '%s' does not exist
sv: '%s' finns inte

en: '%s' is not a directory
sv: '%s' är inte en katalog

en: Skipping '%(filename)s'
sv: Hoppar över '%(filename)s'

en: There was a problem executing `%s`.%s
    %s
sv: Det uppstod ett problem vid körning av `%s`.%s
    %s

en: Could not open device for writing.
sv: Kunde inte öppna enheten för skrivning.

en: Select a distribution to download:
sv: Välj en distribution att ladda ner:

en: Target USB stick:
sv: Mål-USB-minne:

en: Reinstall (delete all data)
sv: Installera om (ta bort all data)
