The Tor Project - en to th translation catalogue (61 entries)

en: You must run this application as root
th: คุณต้องรันโปรแกรมนี้เป็นรูท

en: Extracting live image to the target device...
th: แตก live image ลงในอุปกรณ์ปลายทาง

en: Wrote to device at %(speed)d MB/sec
th: เขียนไปยังอุปกรณ์ ณ %(speed)d MB/sec

en: There was a problem executing the following command: `%(command)s`.
    A more detailed error log has been written to '%(filename)s'.
th: มีปัญหาขณะเรียกคำสั่ง `%(command)s`.⏎
    รายละเอียดปูมข้อผิดพลาดเพิ่มเติม เขียนไว้ที่ '%(filename)s'

en: Verifying SHA1 checksum of LiveCD image...
th: ตรวจสอบค่า SHA1 checksum ของภาพ LiveCD

en: Verifying SHA256 checksum of LiveCD image...
th: ตรวจสอบค่า SHA256 checksum ของภาพ LiveCD

en: Error: The SHA1 of your Live CD is invalid.  You can run this program with the --noverify argument to bypass this verification check.
th: ผิดพลาด: SHA1 ของ Live CD ของคุณผิดพลาด คุณสามารถรันโปรแกรมนี้โดยใช้อากิวเมนต์ --noverify เพื่อข้ามการตรวจสอบนี้

en: Unknown ISO, skipping checksum verification
th: ไม่รู้จัก ISO จะข้ามการตรวจสอบ checksum

en: Not enough free space on device.
    %dMB ISO + %dMB overlay > %dMB free space
th: มีที่ว่างบนอุปกรณ์ไม่พอ
    %dMB ISO + %dMB ที่เก็บข้อมูล > %dMB พื้นที่ว่าง

en: Creating %sMB persistent overlay
th: กำลังสร้างที่เก็บถาวร %sMB

en: Unable to copy %(infile)s to %(outfile)s: %(message)s
th: ไม่สามารถคัดลอก %(infile)s ไปที่ %(outfile)s: %(message)s

en: Removing existing Live OS
th: ถอดออกจาก Live OS ที่มีชื่อ

en: Unable to chmod %(file)s: %(message)s
th: ไม่สามารถ chmod %(file)s: %(message)s

en: Unable to remove file from previous LiveOS: %(message)s
th: ไม่สามารถถอดแฟ้มออกจาก LiveOS: %(message)s ก่อนหน้า

en: Unable to remove directory from previous LiveOS: %(message)s
th: ไม่สามารถถอดออกไดเรกทอรีจาก  LiveOS: %(message)s ก่อนหน้า

en: Cannot find device %s
th: ไม่สามารถหาอุปกรณ์ %s

en: Unable to write on %(device)s, skipping.
th: ไม่สามารถเขียนบน %(device)s, ข้ามไป

en: Some partitions of the target device %(device)s are mounted. They will be unmounted before starting the installation process.
th: Partition บน %(device)s ถูกเมานท์อยู่ จะยกเลิกการเม้านท์ก่อนเริ่มกระบวนการติดตั้ง

en: Unknown filesystem.  Your device may need to be reformatted.
th: ไม่ทราบระบบแฟ้ม อุปกรณ์ของคุณอาจจะจำเป็นต้องถูกจัดระบบใหม่

en: Unsupported filesystem: %s
th: ระบบไฟล์ไม่สนับสนุน: %s

en: Unable to mount device: %(message)s
th: ไม่สามารถใส่อุปกรณ์ %(message)s

en: No mount points found
th: ไม่พบจุดเมาต์

en: Entering unmount_device for '%(device)s'
th: กำลังเข้าสู่ unmount_device สำหรับ '%(device)s'

en: Unmounting mounted filesystems on '%(device)s'
th: ถอดระบบแฟ้มที่เชื่อมต่ออยู่ที่ '%(device)s'

en: Unmounting '%(udi)s' on '%(device)s'
th: เลิกการเชื่อมต่อ %(udi)s' ที่ '%(device)s'

en: Mount %s exists after unmounting
th: ใส่ %s ที่มีอยู่หลังถอดออก

en: Partitioning device %(device)s
th: แบ่งที่อุปกรณ์ %(device)s

en: Unsupported device '%(device)s', please report a bug.
th: อุปกรณ์ไม่รองรับ '%(device)s' กรุณารายงานบั้ก

en: Trying to continue anyway.
th: ลองทำต่อไปไม่ว่าอย่างไรก็ตาม

en: Verifying filesystem...
th: กำลังตรวจสอบระบบไฟล์...

en: Unable to change volume label: %(message)s
th: ไม่สามารถเปลี่ยนชื่อของแผ่น: %(message)s

en: Installing bootloader...
th: กำลังติดตั้งบูตโหลดเดอร์...

en: Removing %(file)s
th: ถอดแฟ้มออก %(file)s

en: %s already bootable
th: %s บูตได้อยู่แล้ว

en: Unable to find partition
th: ไม่พบพาร์ติชัน

en: Formatting %(device)s as FAT32
th: ฟอร์แมต %(device)s เป็น FAT32

en: Resetting Master Boot Record of %s
th: เริ่ม Master Boot Record ใหม่ %s

en: Drive is a loopback, skipping MBR reset
th: ไดรฟ์ loopback, ข้ามไปเริ่มใหม่ MBR

en: Calculating the SHA1 of %s
th: กำลังคำนวณ the SHA1 of %s

en: Synchronizing data on disk...
th: กำลังประสานข้อมูลบนดิสก์

en: Error probing device
th: ตรวจสอบข้อผิดพลาดของอุปกรณ์

en: Unable to find any supported device
th: ไม่พบอุปกรณ์ที่รองรับ

en: Make sure your USB key is plugged in and formatted with the FAT filesystem
th: โปรดตรวจสอบให้แน่ใจว่าได้เสียบ USB key แล้วและถูกฟอร์แมตด้วยระบบไฟล์ FAT

en: Unsupported filesystem: %s
    Please backup and format your USB key with the FAT filesystem.
th: ระบบไฟล์ไม่สนับสนุน: %s
    โปรดสำรองข้อมูลและฟอร์แมต USB key ด้วยระบบไฟล์แบบ FAT

en: Unable to get Win32_LogicalDisk; win32com query did not return any results
th: ไม่สามารถรับ Win32_LogicalDisk; win32com คำถามไม่ได้ผลลัพธ์ไดๆ

en: Cannot find
th: ไม่สามารถค้นหา

en: Unknown release: %s
th: ไม่ทราบรุ่น: %s

en: Downloading %s...
th: กำลังดาวน์โหลด %s...

en: Error: Cannot set the label or obtain the UUID of your device.  Unable to continue.
th: ผิดพลาด: ไม่สามารถกำหนดชื่อหรือหา UUID ของอุปกรณ์ของคุณ  ไม่สามารถดำเนินการต่อได้

en: Installation complete! (%s)
th: การติดตั้งเสร็จสิ้น! (%s)

en: Warning: This tool needs to be run as an Administrator. To do this, right click on the icon and open the Properties. Under the Compatibility tab, check the "Run this program as an administrator" box.
th: คำเตือน: เครื่องมือนี้จำเป็นที่จะทำงานโดยผู้ดูแลระบบ ปฏิบัติโดยคลิกขวาที่ไอคอนและเปิดคุณสมบัติ อยู่ในแถบความเข้ากันได้, เลือกกล่อง "ตรวจสอบการทำงานของโปรแกรมของผู้ดูแลระบบ"

en: Refreshing releases...
th: กำลังรีเฟรชรุ่นต่างๆ...

en: Releases updated!
th: ปรับปรุงรุ่นต่างๆแล้ว!

en: Installation complete!
th: การติดตั้งเสร็จสิ้น!

en: Unable to mount device
th: ไม่สามารถเมานต์อุปกรณ์

en: Download complete!
th: ดาวน์โหลดเสร็จสิ้น!

en: Download failed:
th: ดาวน์โหลดล้มเหลว:

en: You can try again to resume your download
th: คุณสามารถลองอีกครั้งได้เพื่อดาวน์โหลดต่อ

en: The selected file is unreadable. Please fix its permissions or select another file.
th: แฟ้มที่ถูกเลือกไม่สามารถอ่านได้ กรุณาแก้ไขสิทธิอนุญาตหรือเลือกแฟ้มอื่น

en: Unable to use the selected file.  You may have better luck if you move your ISO to the root of your drive (ie: C:\)
th: ไม่สามารถใช้แฟ้มที่เลือก อาจจะโชคดีกว่าถ้าย้าย ISO ไปไว้ที่รูตของไดรฟ์คุณ (ie: C:\)

en: %(filename)s selected
th: %(filename)s ถูกเลือก
