gnome-games master - en to be translation catalogue (98 entries)

[ctx: shortcut window]
en: Start a new game
be: Пачаць новую гульню

[ctx: shortcut window]
en: Roll the dice
be: Кінуць косці

[ctx: shortcut window]
en: Toggle the first die
be: Пераключыць першую косць

[ctx: shortcut window]
en: Toggle the second die
be: Пераключыць другую косць

[ctx: shortcut window]
en: Toggle the third die
be: Пераключыць трэцюю косць

[ctx: shortcut window]
en: Toggle the fourth die
be: Пераключыць чацвёртую косць

[ctx: shortcut window]
en: Toggle the fifth die
be: Пераключыць пятую косць

[ctx: shortcut window]
en: Undo move
be: _Адрабіць ход

[ctx: shortcut window]
en: Show Help
be: Паказаць даведку

[ctx: shortcut window]
en: Show Keyboard Shortcuts
be: Паказаць спалучэнні клавіш

[ctx: shortcut window]
en: Quit
be: Выйсці

en: Roll dice and score points
be: Кідайце косці і набірайце ачкі

en: A variation on poker with dice and less money, this game is a family classic. Throw the dice three times in a row, holding back the ones you like, in order to make the best possible hand. You can also play a lesser-known variant with colored dice.
be: Варыяцыя покера з касцямі і без грошай, класічная сямейная гульня. Тройчы кідайце косці і пакідайце тыя, што вам падабаюцца, каб сабраць найлепшую камбінацыю. Паспрабуйце таксама менш вядомы варыянт з каляровымі касцямі.

en: Play between one and five opponents at three difficulty levels.
be: Гуляйце з адным ці пяццю супернікамі на трох узроўнях складанасці.

en: The GNOME Project
be: Праект GNOME

en: Beat the odds in a poker-style dice game
be: Згуляйце ў косці падобныя на покер

note: TRANSLATORS: Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon! Search terms to find this application.
en: yahtzee;
be: покер;косці;яцзы;

en: Delay between rolls
be: Затрымка паміж кідкамі

en: Choose whether or not to insert a delay between the computer’s dice rolls so the player can follow what it is doing.
be: Ці ўстаўляць затрымку паміж кідкамі камп'ютара, каб гулец мог бачыць, што той робіць.

en: Display the computer’s thoughts
be: Паказваць думкі камп'ютара

en: If set to true, a dump of the AI’s working will be done to standard output.
be: Калі ўключана, будуць выводзіцца даныя аб працы штучнага інтэлекту.

[ctx: PlayerNames]
en: [ 'Human', 'Alice', 'Bob', 'Carol', 'Dave', 'Eve' ]
be: [ 'Чалавек', 'Алеся', 'Барыс', 'Вольга', 'Ганна', 'Дзяніс' ]

[ctx: GameType]
en: 'Regular'
be: 'Звычайная'

en: _New Game
be: _Новая гульня

en: _Scores
be: _Лепшыя вынікі

en: _Preferences
be: _Налады

en: _Keyboard Shortcuts
be: _Спалучэнні клавіш

en: _Help
be: _Даведка

en: _About Tali
be: _Пра Tali

en: Already used! Where do you want to put that?
be: Ужо занята! Куды запісаць вынік?

en: Score: %d
be: Лік: %d

en: Field used
be: Поле занята

en: Delay computer moves
be: Затрымка хадоў камп'ютара

en: Display computer thoughts
be: Паказваць думкі камп'ютара

en: Number of computer opponents
be: Колькасць супернікаў-камп'ютараў

en: NUMBER
be: КОЛЬКАСЦЬ

en: Number of human opponents
be: Колькасць супернікаў-людзей

en: Game choice: Regular or Colors
be: Выбар гульні: звычайная ці з колерамі

en: STRING
be: РАДОК

en: Number of computer-only games to play
be: Колькасць гульняў толькі з камп'ютарам

en: Number of trials for each roll for the computer
be: Колькасць спроб кожнага кідка для камп'ютара

[ctx: game type]
note: Order must match GameType enum order
en: Regular
be: Звычайная

[ctx: game type]
en: Colors
be: Каляровая

en: Roll all!
be: Кінуць усе косці!

en: Roll!
be: Кінуць!

en: The game is a draw!
be: Нічыя!

en: %s wins the game with %d point | %s wins the game with %d points
be[0]: Гулец %s перамог з %d ачком
be[1]: Гулец %s перамог з %d ачкамі
be[2]: Гулец %s перамог з %d ачкамі

en: Game over!
be: Гульня скончана!

en: Computer playing for %s
be: Камп'ютар гуляе за %s

en: %s! – You’re up.
be: %s! -- Ваша чарга.

en: Select dice to roll or choose a score slot.
be: Выберыце якую косць кінуць або ў які радок, каб запісаць ачкі.

en: Roll
be: Кінуць

en: You are only allowed three rolls. Choose a score slot.
be: Можна зрабіць толькі тры кідкі. Выберыце ў які радок, запісаць ачкі.

en: GNOME version (1998):
be: Версія для GNOME (1998):

en: Console version (1992):
be: Версія для кансолі (1992):

en: Colors game and multi-level AI (2006):
be: Каляровая гульня і шматузроўневы штучны інтэлект (2006):

en: A variation on poker with dice and less money.
be: Варыяцыя покера з касцямі і без грошай.

en: Undo your most recent move
be: Адрабіць ваш апошні ход

en: Game Type:
be: Тып гульні:

en: Human
be: Чалавек

en: Preferences will be updated in the next game.
be: Змены будуць ужыты для наступных гульняў.

en: Preferences
be: Налады

en: Human Players
be: Гульцы-людзі

en: _Number of players:
be: _Колькасць гульцоў:

en: Computer Opponents
be: Камп'ютарныя супернікі

note: --- Button ---
en: _Delay between rolls
be: _Затрымка паміж кідкамі

en: N_umber of opponents:
be: К_олькасць супернікаў:

en: _Difficulty:
be: _Складанасць:

[ctx: difficulty]
en: Easy
be: Проста

[ctx: difficulty]
en: Medium
be: Сярэдняя

[ctx: difficulty]
en: Hard
be: Цяжка

note: --- Combo (yahtzee or kismet style ----
en: Game Type
be: Тып гульні

note: --- PLAYER NAMES FRAME ----
en: Player Names
be: Імёны гульцоў

en: 1s [total of 1s]
be: Адзінкі [сума адзінак]

en: 2s [total of 2s]
be: Двойкі [сума двоек]

en: 3s [total of 3s]
be: Тройкі [сума троек]

en: 4s [total of 4s]
be: Чацвёркі [сума чацвёрак]

en: 5s [total of 5s]
be: Пяцёркі [сума пяцёрак]

en: 6s [total of 6s]
be: Шасцёркі [сума шасцёрак]

note: End of upper panel
en: 3 of a Kind [total]
be: Тройка [сума]

en: 4 of a Kind [total]
be: Карэ [сума]

en: Full House [25]
be: Фул-хаўс [25]

en: Small Straight [30]
be: Малы стрыт [30]

en: Large Straight [40]
be: Вялікі стрыт [40]

en: 5 of a Kind [50]
be: Пяцёрка [50]

en: Chance [total]
be: Шанс [сума]

note: End of lower panel
en: Lower Total
be: Ніжняя сума

en: Grand Total
be: Агульная сума

note: Need to squish between upper and lower pannel
en: Upper total
be: Верхняя сума

en: Bonus if >62
be: Бонус, калі >62

note: End of upper panel
en: 2 pair Same Color [total]
be: 2 пары аднаго колеру [сума]

en: Full House [15 + total]
be: Фул-хаўс [15 + сума]

en: Full House Same Color [20 + total]
be: Фул-хаўс аднаго колеру [20 + сума]

en: Flush (all same color) [35]
be: Флэш (усе аднаго колеру) [35]

en: 4 of a Kind [25 + total]
be: Карэ [25 + сума]

en: 5 of a Kind [50 + total]
be: Пяцёрка [50 + сума]

en: Choose a score slot.
be: Выберыце ў які радок запісаць ачкі.

en: 5 of a Kind [total]
be: Пяцёрка [сума]
