gnome-games - en to cs translation catalogue (96 entries)

[ctx: shortcut window]
en: Start a new game
cs: Začít novou hru

[ctx: shortcut window]
en: Roll the dice
cs: Hodit kostkou

[ctx: shortcut window]
en: Toggle the first die
cs: Přepnout první kostku

[ctx: shortcut window]
en: Toggle the second die
cs: Přepnout druhou kostku

[ctx: shortcut window]
en: Toggle the third die
cs: Přepnout třetí kostku

[ctx: shortcut window]
en: Toggle the fourth die
cs: Přepnout čtvrtou kostku

[ctx: shortcut window]
en: Toggle the fifth die
cs: Přepnout pátou kostku

[ctx: shortcut window]
en: Undo move
cs: Tah zpět

[ctx: shortcut window]
en: Show Help
cs: Zobrazit nápovědu

[ctx: shortcut window]
en: Show Keyboard Shortcuts
cs: Zobrazit klávesové zkratky

[ctx: shortcut window]
en: Quit
cs: Ukončit

en: Roll dice and score points
cs: Vrhněte kostky a získejte za to body

en: A variation on poker with dice and less money, this game is a family classic. Throw the dice three times in a row, holding back the ones you like, in order to make the best possible hand. You can also play a lesser-known variant with colored dice.
cs: Variace na poker, akorát s kostkami a bez peněz v podobě klasické rodinné hry. Házíte kostkami třikrát po sobě, libovolné kostky můžete vrátit mezi vrhané a snažíte se získat co nejlepší „karty“. Můžete hrát také méně známou variantu s barevnými kostkami.

en: Play between one and five opponents at three difficulty levels.
cs: Hrajte s jedním až pěti protivníky ve třech úrovních obtížnosti.

en: The GNOME Project
cs: Projekt GNOME

en: Beat the odds in a poker-style dice game
cs: Hrajte hru s kostkami ve stylu pokeru

en: Delay between rolls
cs: Prodleva mezi hody

en: Choose whether or not to insert a delay between the computer’s dice rolls so the player can follow what it is doing.
cs: Vyberte, jestli vkládat prodlevy mezi hody počítače, aby mohl hráč sledovat, co počítač dělá.

en: Display the computer’s thoughts
cs: Zobrazovat myšlenky počítače

en: If set to true, a dump of the AI’s working will be done to standard output.
cs: Je-li nastaveno na zapnuto, bude na standardní výstup vypisována práce UI.

[ctx: PlayerNames]
en: [ 'Human', 'Alice', 'Bob', 'Carol', 'Dave', 'Eve' ]
cs: [ 'Člověk', 'Alice', 'Pepa', 'Monika', 'David', 'Eva' ]

[ctx: GameType]
en: 'Regular'
cs: 'Normální'

en: _New Game
cs: _Nová hra

en: _Scores
cs: _Skóre

en: _Preferences
cs: _Předvolby

en: _Keyboard Shortcuts
cs: _Klávesové zkratky

en: _Help
cs: _Nápověda

en: _About Tali
cs: O _aplikaci Tali

en: Already used! Where do you want to put that?
cs: Už se používá! Kam to chcete dát?

en: Score: %d
cs: Skóre: %d

en: Field used
cs: Pole používáno

en: Delay computer moves
cs: Zdržet tahy počítače

en: Display computer thoughts
cs: Zobrazit myšlenky počítače

en: Number of computer opponents
cs: Počet počítačových protivníků

en: NUMBER
cs: ČÍSLO

en: Number of human opponents
cs: Počet lidských protivníků

en: Game choice: Regular or Colors
cs: Volba hry: Normální nebo Barvy

en: STRING
cs: ŘETĚZEC

en: Number of computer-only games to play
cs: Počet čistě počítačových her k hraní

en: Number of trials for each roll for the computer
cs: Počet pokusů pro každý hod pro počítač

[ctx: game type]
note: Order must match GameType enum order
en: Regular
cs: Normální

[ctx: game type]
en: Colors
cs: Barevná

en: Roll all!
cs: Hodit všemi!

en: Roll!
cs: Hodit!

en: The game is a draw!
cs: Hra skončila nerozhodně!

en: %s wins the game with %d point | %s wins the game with %d points
cs[0]: %s vyhrává hru s %d bodem
cs[1]: %s vyhrává hru s %d body
cs[2]: %s vyhrává hru s %d body

en: Game over!
cs: Konec hry!

en: Computer playing for %s
cs: Počítač hraje pro %s

en: %s! – You’re up.
cs: %s! – Jste na řadě.

en: Select dice to roll or choose a score slot.
cs: Vyberte kostku, kterou chcete házet, nebo vyberte kolonku s body.

en: Roll
cs: Házet

en: You are only allowed three rolls. Choose a score slot.
cs: Máte povoleny pouze tři hody. Vyberte kolonku s body.

en: GNOME version (1998):
cs: Verze pro GNOME (1998):

en: Console version (1992):
cs: Verze pro konzolu (1992):

en: Colors game and multi-level AI (2006):
cs: Barevná hra a víceúrovňová AI (2006):

en: A variation on poker with dice and less money.
cs: Variace na poker, ale s kostkami a bez peněz.

en: Undo your most recent move
cs: Vrátit zpět váš poslední tah

en: Game Type:
cs: Typ hry:

en: Human
cs: Člověk

en: Preferences will be updated in the next game.
cs: Předvolby budou aktualizovány při následující hře.

en: Preferences
cs: Předvolby

en: Human Players
cs: Lidští hráči

en: _Number of players:
cs: _Počet hráčů:

en: Computer Opponents
cs: Počítačoví protivníci

note: --- Button ---
en: _Delay between rolls
cs: _Prodleva mezi hody

en: N_umber of opponents:
cs: Počet _protivníků:

en: _Difficulty:
cs: _Obtížnost:

[ctx: difficulty]
en: Easy
cs: Jednoduché

[ctx: difficulty]
en: Medium
cs: Střední

[ctx: difficulty]
en: Hard
cs: Těžké

note: --- Combo (yahtzee or kismet style ----
en: Game Type
cs: Typ hry

note: --- PLAYER NAMES FRAME ----
en: Player Names
cs: Jména hráčů

en: 1s [total of 1s]
cs: jedničky [celkem jedniček]

en: 2s [total of 2s]
cs: dvojky [celkem dvojek]

en: 3s [total of 3s]
cs: trojky [celkem trojek]

en: 4s [total of 4s]
cs: čtyřky [celkem čtyřek]

en: 5s [total of 5s]
cs: pětky [celkem pětek]

en: 6s [total of 6s]
cs: šestky [celkem šestek]

note: End of upper panel
en: 3 of a Kind [total]
cs: Trojice [celkem]

en: 4 of a Kind [total]
cs: Čtveřice [celkem]

en: Small Straight [30]
cs: Malá postupka [30]

en: Large Straight [40]
cs: Velká postupka [40]

en: 5 of a Kind [50]
cs: Pětice [50]

en: Chance [total]
cs: Šance [celkem]

note: End of lower panel
en: Lower Total
cs: Nižší součet

en: Grand Total
cs: Celkový součet

note: Need to squish between upper and lower pannel
en: Upper total
cs: Vyšší součet

en: Bonus if >62
cs: Bonus pokud >62

note: End of upper panel
en: 2 pair Same Color [total]
cs: 2 páry stejné barvy [celkem]

en: Full House [15 + total]
cs: Full House [15 + celkem]

en: Full House Same Color [20 + total]
cs: Full House stejné barvy [20 + celkem]

en: Flush (all same color) [35]
cs: Flush (všechny stejné barvy) [35]

en: 4 of a Kind [25 + total]
cs: Čtveřice [25 + celkem]

en: 5 of a Kind [50 + total]
cs: Pětice [50 + celkem]

en: Choose a score slot.
cs: Zvolte kolonku s body.

en: 5 of a Kind [total]
cs: Pětice [celkem]
