tali master - en to da translation catalogue (98 entries)

[ctx: shortcut window]
en: Start a new game
da: Start et nyt spil

[ctx: shortcut window]
en: Roll the dice
da: Kast terningerne

[ctx: shortcut window]
en: Toggle the first die
da: Vælg/fravælg første terning

[ctx: shortcut window]
en: Toggle the second die
da: Vælg/fravælg anden terning

[ctx: shortcut window]
en: Toggle the third die
da: Vælg/fravælg tredje terning

[ctx: shortcut window]
en: Toggle the fourth die
da: Vælg/fravælg fjerde terning

[ctx: shortcut window]
en: Toggle the fifth die
da: Vælg/fravælg femte terning

[ctx: shortcut window]
en: Undo move
da: Fortryd træk

[ctx: shortcut window]
en: Show Help
da: Vis hjælp

[ctx: shortcut window]
en: Show Keyboard Shortcuts
da: Vis tastaturgenveje

[ctx: shortcut window]
en: Quit
da: Afslut

en: Tali
da: Yatzy

en: Roll dice and score points
da: Kast terninger og scor point

en: A variation on poker with dice and less money, this game is a family classic. Throw the dice three times in a row, holding back the ones you like, in order to make the best possible hand. You can also play a lesser-known variant with colored dice.
da: En variant af poker med terninger og færre penge. Dette spil er en familieklassiker. Kast terningerne tre gange i træk, idet du holder dem tilbage du vil beholde, for at få den bedst mulige hånd. Du kan også spille en mindre kendt variant med farvede terninger.

en: Play between one and five opponents at three difficulty levels.
da: Spil med fra en til fem modstandere på tre sværhedsgrader.

en: The GNOME Project
da: GNOME-projektet

en: Beat the odds in a poker-style dice game
da: Se om du kan vinde i et pokerlignende terningspil

en: Delay between rolls
da: Pause mellem kast

en: Choose whether or not to insert a delay between the computer’s dice rolls so the player can follow what it is doing.
da: Vælg om der skal indsættes en pause mellem computerens terningkast, så spilleren kan følge hvad der sker.

en: Display the computer’s thoughts
da: Vis computerens tanker

en: If set to true, a dump of the AI’s working will be done to standard output.
da: Hvis denne sættes til “true” vil et dump af de aktive computerspilleres arbejde blive sendt til standarduddata.

[ctx: PlayerNames]
en: [ 'Human', 'Alice', 'Bob', 'Carol', 'Dave', 'Eve' ]
da: [ 'Menneske', 'Joe', 'Martin', 'Aputsiaq', 'Kenneth', 'Ask' ]

[ctx: GameType]
en: 'Regular'
da: 'Almindelig'

en: _New Game
da: _Nyt spil

en: _Scores
da: _Resultater

en: _Preferences
da: _Indstillinger

en: _Keyboard Shortcuts
da: _Tastaturgenveje

en: _Help
da: _Hjælp

en: _About Tali
da: _Om Yatzy

en: Already used! Where do you want to put that?
da: Allerede brugt! Hvor vil du placere det?

en: Score: %d
da: Resultat: %d

en: Field used
da: Feltet er brugt

en: Delay computer moves
da: Forsink computertræk

en: Display computer thoughts
da: Læs computerens tanker

en: Number of computer opponents
da: Antal computermodstandere

en: NUMBER
da: ANTAL

en: Number of human opponents
da: Antal menneskemodstandere

en: Game choice: Regular or Colors
da: Spilvalg: Almindelig eller farver

en: STRING
da: STRENG

en: Number of computer-only games to play
da: Antal computerstyrede spil som skal spilles

en: Number of trials for each roll for the computer
da: Antallet af terningeslag for hver tur for computeren

[ctx: game type]
note: Order must match GameType enum order
en: Regular
da: Almindelig

[ctx: game type]
en: Colors
da: Farver

en: Roll all!
da: Kast alle!

en: Roll!
da: Kast!

en: The game is a draw!
da: Spillet blev uafgjort!

en: %s wins the game with %d point | %s wins the game with %d points
da[0]: %s vandt spillet med %d point
da[1]: %s vandt spillet med %d point

en: Game over!
da: Spillet er slut!

en: Computer playing for %s
da: Computer spiller for %s

en: %s! – You’re up.
da: %s! – det er din tur.

en: Select dice to roll or choose a score slot.
da: Vælg terninger som skal kastes eller vælg et pointfelt.

en: Roll
da: Kast

en: You are only allowed three rolls. Choose a score slot.
da: Du har kun tre kast! Vælg et pointfelt.

en: GNOME version (1998):
da: GNOME-udgave (1998):

en: Console version (1992):
da: Kommandolinje-udgave (1992):

en: Colors game and multi-level AI (2006):
da: Spillet Farver og flerniveau-AI (2006):

en: A variation on poker with dice and less money.
da: En variant af poker med terninger og færre penge.

en: Undo your most recent move
da: Fortryd dit seneste træk

en: Game Type:
da: Spiltype:

en: Human
da: Menneske

en: Preferences will be updated in the next game.
da: Indstillingerne opdateres til næste spil.

en: Preferences
da: Indstillinger

en: Human Players
da: Menneskespillere

en: _Number of players:
da: _Antal spillere:

en: Computer Opponents
da: Computermodstandere

note: --- Button ---
en: _Delay between rolls
da: _Pause mellem kast

en: N_umber of opponents:
da: _Antal modstandere:

en: _Difficulty:
da: _Sværhedsgrad:

[ctx: difficulty]
en: Easy
da: Let

[ctx: difficulty]
en: Medium
da: Mellem

[ctx: difficulty]
en: Hard
da: Svær

note: --- Combo (yahtzee or kismet style ----
en: Game Type
da: Spiltype

note: --- PLAYER NAMES FRAME ----
en: Player Names
da: Spillernavne

en: 1s [total of 1s]
da: 1'ere [alle 1'ere]

en: 2s [total of 2s]
da: 2'ere [alle 2'ere]

en: 3s [total of 3s]
da: 3'ere [alle 3'ere]

en: 4s [total of 4s]
da: 4'ere [alle 4'ere]

en: 5s [total of 5s]
da: 5'ere [alle 5'ere]

en: 6s [total of 6s]
da: 6'ere [alle 6'ere]

note: End of upper panel
en: 3 of a Kind [total]
da: 3 ens [sum]

en: 4 of a Kind [total]
da: 4 ens [sum]

en: Full House [25]
da: Fuldt hus [25]

en: Small Straight [30]
da: Lille [30]

en: Large Straight [40]
da: Stor [40]

en: 5 of a Kind [50]
da: 5 ens [50]

en: Chance [total]
da: Chance [sum]

note: End of lower panel
en: Lower Total
da: Nedre total

en: Grand Total
da: Samlet total

note: Need to squish between upper and lower pannel
en: Upper total
da: Øvre total

en: Bonus if >62
da: Bonus hvis >62

note: End of upper panel
en: 2 pair Same Color [total]
da: 2 ensfarvede par [sum]

en: Full House [15 + total]
da: Fuldt hus [15 + sum]

en: Full House Same Color [20 + total]
da: Fuldt hus, samme farve [20 + sum]

en: Flush (all same color) [35]
da: Flush (alle i samme farve) [35]

en: 4 of a Kind [25 + total]
da: 4 ens [25 + sum]

en: 5 of a Kind [50 + total]
da: 5 ens [50 + sum]

en: Choose a score slot.
da: Vælg et pointfelt.

en: 5 of a Kind [total]
da: 5 ens [sum]
