gnome-games - en to fi translation catalogue (98 entries)

[ctx: shortcut window]
en: Start a new game
fi: Aloita uusi peli

[ctx: shortcut window]
en: Roll the dice
fi: Pyöritä noppaa

[ctx: shortcut window]
en: Toggle the first die
fi: Valitse ensimmäinen noppa tai poista siltä valinta

[ctx: shortcut window]
en: Toggle the second die
fi: Valitse toinen noppa tai poista siltä valinta

[ctx: shortcut window]
en: Toggle the third die
fi: Valitse kolmas noppa tai poista siltä valinta

[ctx: shortcut window]
en: Toggle the fourth die
fi: Valitse neljäs noppa tai poista siltä valinta

[ctx: shortcut window]
en: Toggle the fifth die
fi: Valitse viides noppa tai poista siltä valinta

[ctx: shortcut window]
en: Undo move
fi: Kumoa siirto

[ctx: shortcut window]
en: Show Help
fi: Näytä ohje

[ctx: shortcut window]
en: Show Keyboard Shortcuts
fi: Näytä pikanäppäimet

[ctx: shortcut window]
en: Quit
fi: Lopeta

en: Roll dice and score points
fi: Heitä noppaa ja ansaitse pisteitä

en: A variation on poker with dice and less money, this game is a family classic. Throw the dice three times in a row, holding back the ones you like, in order to make the best possible hand. You can also play a lesser-known variant with colored dice.
fi: Muunnelma pokerista nopilla ja vähemmällä rahalla. Heitä noppaa kolme kertaa putkeen, pidä haluamasi nopat, yritä tehdä paras mahdollinen käsi. Voit pelata myös vähemmän tunnettua muunnelmaa väritetyillä nopilla.

en: Play between one and five opponents at three difficulty levels.
fi: Pelaa yhdestä viiteen vastustajaa vastaan kolmella eri vaikeustasolla.

en: The GNOME Project
fi: Gnome-projekti

en: Beat the odds in a poker-style dice game
fi: Voita todennäköisyydet pokeri-tyylisessä noppapelissä

note: TRANSLATORS: Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon! Search terms to find this application.
en: yahtzee;
fi: yahtzee;jatsi;

en: Delay between rolls
fi: Viive heittojen välillä

en: Choose whether or not to insert a delay between the computer’s dice rolls so the player can follow what it is doing.
fi: Valitse halutaanko lisätä viive tietokoneen noppien heiton väliin, jotta pelaaja voi seurata mitä tietokone tekee.

en: Display the computer’s thoughts
fi: Näytä tietokoneen ajatukset

en: If set to true, a dump of the AI’s working will be done to standard output.
fi: Jos asetetaan todeksi, tekoälyn toiminta tulostetaan vakiotulosteeseen.

[ctx: PlayerNames]
en: [ 'Human', 'Alice', 'Bob', 'Carol', 'Dave', 'Eve' ]
fi: [ 'Pelaaja', 'Irja', 'Juha', 'Eila', 'Nora', 'Jooa' ]

[ctx: GameType]
en: 'Regular'
fi: 'Tavallinen'

en: _New Game
fi: _Uusi peli

en: _Scores
fi: _Pisteet

en: _Preferences
fi: _Asetukset

en: _Keyboard Shortcuts
fi: _Pikanäppäimet

en: _Help
fi: O_hje

en: _About Tali
fi: _Tietoja - Tali

en: Already used! Where do you want to put that?
fi: Jo käytetty! Mihin haluat laittaa sen?

en: Score: %d
fi: Pisteet: %d

en: Field used
fi: Käytetty kenttä

en: Delay computer moves
fi: Hidasta tietokoneen siirtoja

en: Display computer thoughts
fi: Näytä koneen ajatukset

en: Number of computer opponents
fi: Konevastustajien määrä

en: NUMBER
fi: LUKU

en: Number of human opponents
fi: Ihmispelaajien määrä

en: Game choice: Regular or Colors
fi: Pelin valinta: tavallinen tai värillinen

en: STRING
fi: MERKKIJONO

en: Number of computer-only games to play
fi: Tietokoneen itse pelaamien pelien lukumäärä

en: Number of trials for each roll for the computer
fi: Kuinka monta yritystä tietokoneella on kullakin heitolla

[ctx: game type]
note: Order must match GameType enum order
en: Regular
fi: Tavallinen

[ctx: game type]
en: Colors
fi: Värit

en: Roll all!
fi: Heitä kaikki!

en: Roll!
fi: Heitä!

en: The game is a draw!
fi: Peli on tasapeli!

en: %s wins the game with %d point | %s wins the game with %d points
fi[0]: %s voittaa pelin %d pisteellä
fi[1]: %s voittaa pelin %d pisteellä

en: Game over!
fi: Peli päättyi!

en: Computer playing for %s
fi: Tietokone pelaa pelaajaa %s

en: %s! – You’re up.
fi: %s! – Sinun vuorosi.

en: Select dice to roll or choose a score slot.
fi: Valitse heitettävät nopat tai valitse pistelaatikko.

en: Roll
fi: Heitä

en: You are only allowed three rolls. Choose a score slot.
fi: Vain kolme heittoa on sallittu! Valitse pistelaatikko.

en: GNOME version (1998):
fi: GNOME-versio (1998):

en: Console version (1992):
fi: Pääteversio (1992):

en: Colors game and multi-level AI (2006):
fi: Väripeli ja monitasoinen tekoäly (2006):

en: A variation on poker with dice and less money.
fi: Muunnelma pokerista nopilla ja vähemmällä rahalla.

en: Undo your most recent move
fi: Kumoa viimeisin siirtosi

en: Game Type:
fi: Pelin tyyppi:

en: Human
fi: Ihminen

en: Preferences will be updated in the next game.
fi: Muutokset tulevat voimaan seuraavassa pelissä.

en: Preferences
fi: Asetukset

en: Human Players
fi: Ihmispelaajat

en: _Number of players:
fi: _Pelaajien määrä:

en: Computer Opponents
fi: Tietokonevastustajat

note: --- Button ---
en: _Delay between rolls
fi: _Viive heittojen välillä

en: N_umber of opponents:
fi: Vast_ustajien lukumäärä:

en: _Difficulty:
fi: _Vaikeustaso:

[ctx: difficulty]
en: Easy
fi: Helppo

[ctx: difficulty]
en: Medium
fi: Melko vaikea

[ctx: difficulty]
en: Hard
fi: Vaikea

note: --- Combo (yahtzee or kismet style ----
en: Game Type
fi: Pelin tyyppi

note: --- PLAYER NAMES FRAME ----
en: Player Names
fi: Pelaajien nimet

en: 1s [total of 1s]
fi: Ykköset

en: 2s [total of 2s]
fi: Kakkoset

en: 3s [total of 3s]
fi: Kolmoset

en: 4s [total of 4s]
fi: Neloset

en: 5s [total of 5s]
fi: Viitoset

en: 6s [total of 6s]
fi: Kuutoset

note: End of upper panel
en: 3 of a Kind [total]
fi: Kolme samaa

en: 4 of a Kind [total]
fi: Neljä samaa

en: Full House [25]
fi: Täyskäsi [25]

en: Small Straight [30]
fi: Pieni suora [30]

en: Large Straight [40]
fi: Suuri suora [40]

en: 5 of a Kind [50]
fi: Viisi samaa [50]

en: Chance [total]
fi: Sattuma [yhteensä]

note: End of lower panel
en: Lower Total
fi: Alisumma

en: Grand Total
fi: Summa

note: Need to squish between upper and lower pannel
en: Upper total
fi: Alisumma

en: Bonus if >62
fi: Bonus, jos >62

note: End of upper panel
en: 2 pair Same Color [total]
fi: Kaksi paria, sama väri [summa]

en: Full House [15 + total]
fi: Täyskäsi [15 + summa]

en: Full House Same Color [20 + total]
fi: Täyskäsi samanvärisillä [20 + summa]

en: Flush (all same color) [35]
fi: Väri (kaikki samaa väriä) [35]

en: 4 of a Kind [25 + total]
fi: Neljä samaa [25 + summa]

en: 5 of a Kind [50 + total]
fi: Viisi samaa [50 + summa]

en: Choose a score slot.
fi: Valitse pistelaatikko.

en: 5 of a Kind [total]
fi: Viisi samaa [yhteensä]
