tali master - en to fr translation catalogue (95 entries)

[ctx: shortcut window]
en: Start a new game
fr: Commencer une nouvelle partie

[ctx: shortcut window]
en: Roll the dice
fr: Lancer les dés

[ctx: shortcut window]
en: Toggle the first die
fr: Sélectionner/désélectionner le premier dé

[ctx: shortcut window]
en: Toggle the second die
fr: Sélectionner/désélectionner le deuxième dé

[ctx: shortcut window]
en: Toggle the third die
fr: Sélectionner/désélectionner le troisième dé

[ctx: shortcut window]
en: Toggle the fourth die
fr: Sélectionner/désélectionner le quatrième dé

[ctx: shortcut window]
en: Toggle the fifth die
fr: Sélectionner/désélectionner le cinquième dé

[ctx: shortcut window]
en: Undo move
fr: Annuler coup

[ctx: shortcut window]
en: Show Help
fr: Afficher l’aide

[ctx: shortcut window]
en: Show Keyboard Shortcuts
fr: Afficher les raccourcis clavier

[ctx: shortcut window]
en: Quit
fr: Quitter

en: Roll dice and score points
fr: Lancez les dés et récoltez des points

en: A variation on poker with dice and less money, this game is a family classic. Throw the dice three times in a row, holding back the ones you like, in order to make the best possible hand. You can also play a lesser-known variant with colored dice.
fr: Un genre de poker avec des dés et moins d’argent, ce jeu est un classique familial. Lancez les dés trois fois d’affilée, en conservant ceux qui vous plaisent, pour constituer la meilleure main possible. Vous pouvez aussi jouer à une variante moins connue avec des dés colorés.

en: Play between one and five opponents at three difficulty levels.
fr: Vous pouvez jouer contre un à cinq adversaires, avec trois niveaux de difficulté.

en: The GNOME Project
fr: Le projet GNOME

en: Beat the odds in a poker-style dice game
fr: Jeter des dés à la manière du poker

en: Delay between rolls
fr: Attendre entre les lancers

en: Choose whether or not to insert a delay between the computer’s dice rolls so the player can follow what it is doing.
fr: Choisir si un délai doit être inséré entre les lancés de dé de l’ordinateur, afin que le joueur puisse suivre ce qu’il fait, ou non.

en: Display the computer’s thoughts
fr: Afficher les réflexions de l’ordinateur

en: If set to true, a dump of the AI’s working will be done to standard output.
fr: Si défini à vrai, une sortie du travail de l’IA sera affichée sur la sortie standard.

[ctx: PlayerNames]
en: [ 'Human', 'Alice', 'Bob', 'Carol', 'Dave', 'Eve' ]
fr: [ 'Humain', 'Alice', 'Bernard', 'Carole', 'Dave', 'Ève' ]

[ctx: GameType]
en: 'Regular'
fr: 'Normal'

en: _New Game
fr: _Nouvelle partie

en: _Preferences
fr: _Préférences

en: _Keyboard Shortcuts
fr: _Raccourcis clavier

en: _Help
fr: Aid_e

en: _About Tali
fr: À _propos de Tali

en: Already used! Where do you want to put that?
fr: Déjà utilisé ! Où voulez-vous le mettre ?

en: Score: %d
fr: Score : %d

en: Field used
fr: Grille utilisée

en: Delay computer moves
fr: Retarder les mouvements de l’ordinateur

en: Display computer thoughts
fr: Afficher la réflexion de l’ordinateur

en: Number of computer opponents
fr: Nombre d’adversaires joués par l’ordinateur

en: NUMBER
fr: NOMBRE

en: Number of human opponents
fr: Nombre d’adversaires humains

en: Game choice: Regular or Colors
fr: Choix du jeu : normal ou couleurs

en: STRING
fr: CHAÎNE

en: Number of computer-only games to play
fr: Nombre de parties à jouer uniquement par l’ordinateur

en: Number of trials for each roll for the computer
fr: Nombre de tentatives pour chaque lancer de l’ordinateur

[ctx: game type]
note: Order must match GameType enum order
en: Regular
fr: Normal

[ctx: game type]
en: Colors
fr: Couleurs

en: Roll all!
fr: Tout relancer !

en: Roll!
fr: Lancer !

en: The game is a draw!
fr: La partie est nulle !

en: %s wins the game with %d point | %s wins the game with %d points
fr[0]: %s gagne cette partie avec %d point
fr[1]: %s gagne cette partie avec %d points

en: Game over!
fr: Fin de la partie !

en: Computer playing for %s
fr: L’ordinateur joue pour %s

en: %s! – You’re up.
fr: %s ! — Vous êtes prêt.

en: Select dice to roll or choose a score slot.
fr: Sélectionnez les dés à relancer ou sélectionnez une combinaison.

en: Roll
fr: Lancer

en: You are only allowed three rolls. Choose a score slot.
fr: Vous n’avez droit qu’à trois jets de dés. Choisissez une combinaison.

en: GNOME version (1998):
fr: Version GNOME (1998) :

en: Console version (1992):
fr: Version de la console (1992) :

en: Colors game and multi-level AI (2006):
fr: Jeu en couleurs et intelligence artificielle multi-niveaux (2006) :

en: A variation on poker with dice and less money.
fr: Un genre de poker avec des dés et moins d’argent.

en: Undo your most recent move
fr: Annule votre dernier coup

en: Game Type:
fr: Type de jeu :

en: Human
fr: Humain

en: Preferences will be updated in the next game.
fr: Les préférences seront mises à jour pour la prochaine partie.

en: Preferences
fr: Préférences

en: Human Players
fr: Joueurs humains

en: _Number of players:
fr: _Nombre de joueurs :

en: Computer Opponents
fr: Adversaires informatiques

note: --- Button ---
en: _Delay between rolls
fr: _Attente entre les lancers

en: N_umber of opponents:
fr: N_ombre d’adversaires :

en: _Difficulty:
fr: _Difficulté :

[ctx: difficulty]
en: Easy
fr: Facile

[ctx: difficulty]
en: Medium
fr: Moyenne

[ctx: difficulty]
en: Hard
fr: Difficile

note: --- Combo (yahtzee or kismet style ----
en: Game Type
fr: Type de jeu

note: --- PLAYER NAMES FRAME ----
en: Player Names
fr: Noms des joueurs

en: 1s [total of 1s]
fr: 1 [total de 1]

en: 2s [total of 2s]
fr: 2 [total de 2]

en: 3s [total of 3s]
fr: 3 [total de 3]

en: 4s [total of 4s]
fr: 4 [total de 4]

en: 5s [total of 5s]
fr: 5 [total de 5]

en: 6s [total of 6s]
fr: 6 [total de 6]

note: End of upper panel
en: 3 of a Kind [total]
fr: Brelan (3 id.) [total]

en: 4 of a Kind [total]
fr: Carré (4 id.) [total]

en: Full House [25]
fr: Main pleine [25]

en: Small Straight [30]
fr: Petite suite [30]

en: Large Straight [40]
fr: Grande suite [40]

en: 5 of a Kind [50]
fr: 5 identiques [50]

note: End of lower panel
en: Lower Total
fr: Petit total

en: Grand Total
fr: Grand total

note: Need to squish between upper and lower pannel
en: Upper total
fr: Total supérieur

en: Bonus if >62
fr: Bonus si > 62

note: End of upper panel
en: 2 pair Same Color [total]
fr: 2 paires de la même couleur [total]

en: Full House [15 + total]
fr: Main pleine [15 + total]

en: Full House Same Color [20 + total]
fr: Main pleine de la même couleur [20 + total]

en: Flush (all same color) [35]
fr: Couleur [35]

en: 4 of a Kind [25 + total]
fr: Carré [25 + total]

en: 5 of a Kind [50 + total]
fr: 5 identiques [50 + total]

en: Choose a score slot.
fr: Choisissez une combinaison.

en: 5 of a Kind [total]
fr: 5 identiques [total]
