gnome-games - en to uk translation catalogue (99 entries)

[ctx: shortcut window]
en: Start a new game
uk: Розпочати нову гру

[ctx: shortcut window]
en: Roll the dice
uk: Кинути кістку

[ctx: shortcut window]
en: Toggle the first die
uk: Перемкнути першу кістку

[ctx: shortcut window]
en: Toggle the second die
uk: Перемкнути друку кістку

[ctx: shortcut window]
en: Toggle the third die
uk: Перемкнути третю кістку

[ctx: shortcut window]
en: Toggle the fourth die
uk: Перемкнути четверту кістку

[ctx: shortcut window]
en: Toggle the fifth die
uk: Перемкнути п'яту кістку

[ctx: shortcut window]
en: Undo move
uk: Скасувати хід

[ctx: shortcut window]
en: Show Help
uk: Показати довідку

[ctx: shortcut window]
en: Show Keyboard Shortcuts
uk: Показати клавіатурні скорочення

[ctx: shortcut window]
en: Quit
uk: Вийти

en: Tali
uk: Кістяний покер

en: Roll dice and score points
uk: Киньте кубики і заробіть бали

en: A variation on poker with dice and less money, this game is a family classic. Throw the dice three times in a row, holding back the ones you like, in order to make the best possible hand. You can also play a lesser-known variant with colored dice.
uk: Варіант покеру з костями та з грошима, ця гра — класично для сім'ї. Кидайте кості три рази в ряд, забравши найкращі, щоб набрати найкращу руку. Можете грати менш відомий варіант з кольоровими костями.

en: Play between one and five opponents at three difficulty levels.
uk: Грайте проти від одного до п'яти суперників, у три різні рівні складності.

en: The GNOME Project
uk: Проект GNOME

en: Beat the odds in a poker-style dice game
uk: Бити решту у грі в кості в стилі покеру

note: TRANSLATORS: Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon! Search terms to find this application.
en: yahtzee;
uk: кості;покер;

en: Delay between rolls
uk: Затримка між киданнями

en: Choose whether or not to insert a delay between the computer’s dice rolls so the player can follow what it is doing.
uk: Виберіть, вставляти чи ні, затримку між киданнями костей комп'ютером так, щоб гравець міг бачити, що діється.

en: Display the computer’s thoughts
uk: Показувати хід думок комп'ютера

en: If set to true, a dump of the AI’s working will be done to standard output.
uk: Якщо встановлено, то на екран будуть виводитись дані про роботу штучного інтелекту.

[ctx: PlayerNames]
en: [ 'Human', 'Alice', 'Bob', 'Carol', 'Dave', 'Eve' ]
uk: [ 'Людина', 'Олена', 'Микола', 'Соломія', 'Сергій', 'Йосип' ]

[ctx: GameType]
en: 'Regular'
uk: 'Звичайна'

en: _New Game
uk: _Нова гра

en: _Scores
uk: _Результати

en: _Preferences
uk: _Параметри

en: _Keyboard Shortcuts
uk: _Клавіатурні скорочення

en: _Help
uk: _Довідка

en: _About Tali
uk: _Про «Кістяний покер»

en: Already used! Where do you want to put that?
uk: Вже використана! Виберіть іншу комбінацію.

en: Score: %d
uk: Результат: %d

en: Field used
uk: Зайняте поле

en: Delay computer moves
uk: Сповільнити дії комп'ютера

en: Display computer thoughts
uk: Показувати хід думок комп'ютера

en: Number of computer opponents
uk: Кількість комп'ютерних суперників

en: NUMBER
uk: Кількість

en: Number of human opponents
uk: Кількість суперників - людей

en: Game choice: Regular or Colors
uk: Вибір гри: звичайна чи кольорова

en: STRING
uk: РЯДОК

en: Number of computer-only games to play
uk: Кількість ігор лише для комп'ютерів

en: Number of trials for each roll for the computer
uk: Кількість спроб для кожного кидка комп'ютера

[ctx: game type]
note: Order must match GameType enum order
en: Regular
uk: Звичайна

[ctx: game type]
en: Colors
uk: Кольори

en: Roll all!
uk: Кинути усі!

en: Roll!
uk: Кинути!

en: The game is a draw!
uk: Нічия.

en: %s wins the game with %d point | %s wins the game with %d points
uk[0]: Гравець %s виграв гру набравши %d очко
uk[1]: Гравець %s виграв гру набравши %d очка
uk[2]: Гравець %s виграв гру набравши %d очок

en: Game over!
uk: Гру закінчено!

en: Computer playing for %s
uk: Комп'ютер грає за %s

en: %s! – You’re up.
uk: %s! — ваш хід.

en: Select dice to roll or choose a score slot.
uk: Виберіть кості для повторного кидка або виберіть клітину відліку.

en: Roll
uk: Кидати

en: You are only allowed three rolls. Choose a score slot.
uk: Можна зробити лише три кидка. Виберіть клітину.

en: GNOME version (1998):
uk: Версія для GNOME (1998):

en: Console version (1992):
uk: Консольна версія (1992):

en: Colors game and multi-level AI (2006):
uk: Кольори гри та рівень штучного інтелекту (2006):

en: A variation on poker with dice and less money.
uk: Варіанти гри в покер з костями та грошами.

en: Undo your most recent move
uk: Повернути останній хід

en: Game Type:
uk: Тип гри:

en: Human
uk: Людина

en: Preferences will be updated in the next game.
uk: Параметри буде оновлено в наступній грі.

en: Preferences
uk: Параметри

en: Human Players
uk: Гравців-людей

en: _Number of players:
uk: _Кількість гравців:

en: Computer Opponents
uk: Комп'ютерних суперників

note: --- Button ---
en: _Delay between rolls
uk: _Затримка між киданнями

en: N_umber of opponents:
uk: К_ількість опонентів:

en: _Difficulty:
uk: Ск_ладність

[ctx: difficulty]
en: Easy
uk: Легко

[ctx: difficulty]
en: Medium
uk: Середньо

[ctx: difficulty]
en: Hard
uk: Складно

note: --- Combo (yahtzee or kismet style ----
en: Game Type
uk: Тип гри

note: --- PLAYER NAMES FRAME ----
en: Player Names
uk: Імена гравців

en: 1s [total of 1s]
uk: 1 [сума одиничок]

en: 2s [total of 2s]
uk: 2 [сума двійок]

en: 3s [total of 3s]
uk: 3 [сума трійок]

en: 4s [total of 4s]
uk: 4 [сума четвірок]

en: 5s [total of 5s]
uk: 5 [сума п'ятірок]

en: 6s [total of 6s]
uk: 6 [сума шісток]

note: End of upper panel
en: 3 of a Kind [total]
uk: 3 однакових [сума]

en: 4 of a Kind [total]
uk: 4 однакових [сума]

en: Full House [25]
uk: Фул [25]

en: Small Straight [30]
uk: Малий стріт [30]

en: Large Straight [40]
uk: Великий стріт [40]

en: 5 of a Kind [50]
uk: 5 з сімейства [50]

en: Chance [total]
uk: Шанс [сума]

note: End of lower panel
en: Lower Total
uk: Нижня сума

en: Grand Total
uk: Повна сума

note: Need to squish between upper and lower pannel
en: Upper total
uk: Верхня сума

en: Bonus if >62
uk: Премія, якщо >62

note: End of upper panel
en: 2 pair Same Color [total]
uk: 2 пари одного кольору [сума]

en: Full House [15 + total]
uk: Фул [15 + сума]

en: Full House Same Color [20 + total]
uk: Фул одного кольору [20 + сума]

en: Flush (all same color) [35]
uk: Флеш (всі одного кольору) [35]

en: 4 of a Kind [25 + total]
uk: 4 однакових [25 + сума]

en: 5 of a Kind [50 + total]
uk: 5 однакових [50 + сума]

en: Choose a score slot.
uk: Виберіть клітину відліку.

en: 5 of a Kind [total]
uk: 5 однакових [разом]
