gnome-games 2.6 - en to is translation catalogue (38 entries)

en: Delay between rolls
is: Hlé milli kasta

en: Choose whether or not to insert a delay between the computer's dice rolls so the player can follow what it is doing.
is: Velja hvort á að setja hik á milli kasta tölvunnar svo leikmaðurinn geti fylgst meðþví hvað er hún er að gera.

en: Display the computer's thoughts
is: Sýna hugsanir tölvunnar

en: If set to true, a dump of the AI's working will be done to standard output.
is: Ef stillt á satt verður vinnuferli gervigreindar skrifað í staðlað úttak.

en: Already used! Where do you want to put that?
is: Búið! Hvar viltu setja þetta?

en: New Game
is: Nýr leikur

en: Delay computer moves
is: Bíða áður en tölva hreyfir

en: Display computer thoughts
is: Sýna hugsanir tölvunnar

en: Number of computer opponents
is: Fjöldi tölvustýrðra andstæðinga

en: NUMBER
is: FJÖLDI

en: Number of human opponents
is: Fjöldi mennskra andstæðinga

en: Roll!
is: Kasta!

en: Game over!
is: Leik lokið!

en: Computer playing for %s
is: Tölva leikur fyrir %s

en: Roll
is: Kasta

en: GNOME version (1998):
is: GNOME útgáfa (1998):

en: Human
is: Maður

en: Preferences
is: Stillingar

en: Human Players
is: Mennskir leikmenn

en: Computer Opponents
is: Tölvustýrðir andstæðingar

note: --- Combo (yahtzee or kismet style ----
en: Game Type
is: Tegund leiks

note: --- PLAYER NAMES FRAME ----
en: Player Names
is: Nöfn leikmanna

en: 1s [total of 1s]
is: 1 [samtals 1]

en: 2s [total of 2s]
is: 2 [samtals tvistar]

en: 3s [total of 3s]
is: 3 [samtals þristar]

en: 4s [total of 4s]
is: 4 [samtals fjarkar]

en: 5s [total of 5s]
is: 5 [samtals fimmur]

en: 6s [total of 6s]
is: 6 [samtals sexur]

note: End of upper panel
en: 3 of a Kind [total]
is: 3 eins [samtals]

en: 4 of a Kind [total]
is: 4 eins [samtals]

en: Full House [25]
is: Fullt hús [25]

en: Small Straight [30]
is: Lítil röð [30]

en: Large Straight [40]
is: Stór röð [40]

en: Chance [total]
is: Áhætta [samtals]

note: End of lower panel
en: Lower Total
is: Lægri samtala

en: Grand Total
is: Heildarstig

note: Need to squish between upper and lower pannel
en: Upper total
is: Hærri samtala

en: Bonus if >62
is: Bónus ef >62
