tar-1.30 - en to ca translation catalogue (564 entries)

en: invalid argument %s for %s
ca: el paràmetre %s no és vàlid per %s

en: ambiguous argument %s for %s
ca: el paràmetre %s és ambigu per %s

en: Valid arguments are:
ca: Els paràmetres vàlids són:

en: ARGP_HELP_FMT: %s value is less than or equal to %s
ca: ARGP_HELP_FMT: el valor de %s és més petit o igual que %s

en: %.*s: ARGP_HELP_FMT parameter requires a value
ca: %.*s: El paràmetre ARGP_HELP_FMT necessita un valor

en: %.*s: Unknown ARGP_HELP_FMT parameter
ca: %.*s: Paràmetre ARGP_HELP_FMT desconegut

en: Garbage in ARGP_HELP_FMT: %s
ca: Hi ha brossa a ARGP_HELP_FMT: %s

en: Mandatory or optional arguments to long options are also mandatory or optional for any corresponding short options.
ca: Els paràmetres obligatoris o opcionals per les opcions llargues també ho són per les corresponents opcions curtes.

en: Usage:
ca: Ús:

en:   or:
ca:   o:

en:  [OPTION...]
ca:  [OPCIÓ...]

en: Try '%s --help' or '%s --usage' for more information.
ca: Proveu «%s --help» o bé «%s --usage» per a més informació.

en: Report bugs to %s.
ca: Informeu dels errors de programació a %s.

en: Unknown system error
ca: Error de sistema desconegut

en: give this help list
ca: dóna aquesta llista d'ajuda

en: give a short usage message
ca: dóna un missatge curt sobre utilització

en: NAME
ca: NOM

en: set the program name
ca: definiu el nom del programa

en: SECS
ca: SEGS

en: hang for SECS seconds (default 3600)
ca: es penja durant SECS segons (per defecte 3600)

en: print program version
ca: mostra la versió del programa

en: (PROGRAM ERROR) No version known!?
ca: (ERROR DE PROGRAMA) Versió desconeguda!?

en: %s: Too many arguments
ca: %s: Massa paràmetres

en: (PROGRAM ERROR) Option should have been recognized!?
ca: (ERROR DE PROGRAMA) Hauria de conèixer l'opció!?

en: write error
ca: error d'escriptura

en: %s: option '%s%s' is ambiguous
ca: %s: l'opció «%s%s» és ambigua

en: %s: option '%s%s' is ambiguous; possibilities:
ca: %s: l'opció «%s%s» és ambigua. Possibilitats:

en: %s: unrecognized option '%s%s'
ca: %s: opció no reconeguda «%s%s»

en: %s: option '%s%s' doesn't allow an argument
ca: %s: l'opció «%s%s» no permet cap paràmetre

en: %s: option '%s%s' requires an argument
ca: %s: l'opció «%s%s» necessita un paràmetre

en: %s: invalid option -- '%c'
ca: %s: opció invàlida -- «%c»

en: %s: option requires an argument -- '%c'
ca: %s: l'opció necessita un paràmetre -- «%c»

en: memory exhausted
ca: memòria exhaurida

en: unable to record current working directory
ca: No es pot desar el directori de treball actual

en: failed to return to initial working directory
ca: No es pot tornar al directori de treball inicial

note: TRANSLATORS: Get translations for open and closing quotation marks. The message catalog should translate "`" to a left quotation mark suitable for the locale, and similarly for "'".  For example, a French Unicode local should translate these to U+00AB (LEFT-POINTING DOUBLE ANGLE QUOTATION MARK), and
en: `
ca: «

en: '
ca: »

note: TRANSLATORS: A regular expression testing for an affirmative answer (english: "yes").  Testing the first character may be sufficient. Take care to consider upper and lower case. To enquire the regular expression that your system uses for this purpose, you can use the command locale -k LC_MESSAGES | 
en: ^[yY]
ca: ^[sS]

en: Packaged by %s (%s)
ca: Empaquetat per %s (%s)

en: Packaged by %s
ca: Empaquetat per %s

note: TRANSLATORS: %s denotes an author name.
en: Written by %s.
ca: Escrit per %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name.
en: Written by %s and %s.
ca: Escrit per %s i %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name.
en: Written by %s, %s, and %s.
ca: Escrit per %s, %s, i %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    and %s.
ca: Escrit per %s, %s, %s,
    i %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, and %s.
ca: Escrit per %s, %s, %s,
    %s, i %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, and %s.
ca: Escrit per %s, %s, %s,
    %s, %s, i %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, and %s.
ca: Escrit per %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, i %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    and %s.
ca: Escrit per %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    i %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    %s, and %s.
ca: Escrit per %s,·%s,·%s 
    %s,·%s,·%s,·%s,
    %s,·and·%s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    %s, %s, and others.
ca: Escrit per %s,·%s,·%s,
    %s,·%s,·%s,·%s,
    %s,·%s,·i d'altres.

en: Report %s bugs to: %s
ca: Informeu %s errors a: %s

en: %s home page: <%s>
ca: %s pàgina inicial <%s>

note: TRANSLATORS: %s after `Cannot' is a function name, e.g. `Cannot open'. Directly translating this to another language will not work, first because %s itself is not translated. Translate it as `%s: Function %s failed'.
en: %s: Cannot %s
ca: %s: No es pot %s

note: TRANSLATORS: %s after `Cannot' is a function name, e.g. `Cannot open'. Directly translating this to another language will not work, first because %s itself is not translated. Translate it as `%s: Function %s failed'.
en: %s: Warning: Cannot %s
ca: %s: Avís: No es pot %s

en: %s: Cannot change mode to %s
ca: %s: No es pot canviar el mode a %s

en: %s: Cannot hard link to %s
ca: %s: No es pot crear l'enllaç dur amb %s

en: %s: Cannot create symlink to %s
ca: %s: No es pot crear l'enllaç simbòlic a %s

en: Removing leading `%s' from member names
ca: Es treuen els «%s» del començament dels noms dels membres

en: Removing leading `%s' from hard link targets
ca: Es treuen els «%s» del començament dels objectius dels enllaços durs

en: Substituting `.' for empty member name
ca: Se substitueixen «.» per noms buits de membres

en: Substituting `.' for empty hard link target
ca: Se substitueixen «.» per objectius buits d'enllaços durs

en: exec/tcp: Service not available
ca: exec/tcp: El servei no està disponible

en: Cannot connect to %s: resolve failed
ca: No es pot connectar amb %s: no s'ha pogut resoldre

en: Cannot redirect files for remote shell
ca: No es poden redirigir els fitxers a un interpret d'ordres remot

en: Cannot execute remote shell
ca: No es pot executar un interpret d'ordres remot

en: Seek direction out of range
ca: La direcció de cerca està fora de rang

en: Invalid seek direction
ca: La direcció de cerca no és vàlida

en: Invalid seek offset
ca: L'òfset de cerca no és vàlid

en: Seek offset out of range
ca: L'òfset de cerca està fora de rang

en: Invalid byte count
ca: La mida en bytes no és vàlida

en: Byte count out of range
ca: La mida en bytes està fora de rang

en: Premature eof
ca: Final del fitxer prematur

en: Invalid operation code
ca: El codi de l'operació no és vàlid

en: Operation not supported
ca: L'operació no és compatible

en: Unexpected arguments
ca: Arguments inesperats

en: Manipulate a tape drive, accepting commands from a remote process
ca: Manipula una unitat de cinta, acceptant comandes d'un procés remot

en: NUMBER
ca: NÚMERO

en: set debug level
ca: estableix el nivell de depuració

en: FILE
ca: FITXER

en: set debug output file name
ca: estableix el nom del fitxer de sortida de la depuració

en: cannot open %s
ca: no es pot obrir %s

en: too many arguments
ca: massa arguments

en: Garbage command
ca: Ordre escombraria

en: This does not look like a tar archive
ca: No sembla un arxiu tar

en: Total bytes read
ca: Bytes totals llegits

en: Total bytes written
ca: Bytes totals escrits

en: Total bytes deleted
ca: Bytes totals esborrats

en: (pipe)
ca: (conducte)

en: Refusing to read archive contents from terminal (missing -f option?)
ca: No es poden llegir continguts de l'arxiu des del terminal (falta l'opció -f?)

en: Refusing to write archive contents to terminal (missing -f option?)
ca: No es poden escriure continguts de l'arxiu al terminal (falta l'opció -f?)

en: Invalid value for record_size
ca: El valor de record_size no és vàlid

en: No archive name given
ca: No s'ha donat el nom de l'arxiu

en: Cannot verify stdin/stdout archive
ca: No es pot verificar l'arxiu stdin/stdout

en: Archive is compressed. Use %s option
ca: L'arxiu està comprimit. Feu servir l'opció %s

en: Cannot update compressed archives
ca: No es poden actualitzar els arxius comprimits

en: At beginning of tape, quitting now
ca: Al principi de la cinta, se surt

en: Too many errors, quitting
ca: Massa errors, se surt

en: Record size = %lu block | Record size = %lu blocks
ca[0]: Mida del registre = %lu bloc
ca[1]: Mida del registre = %lu blocs

en: Unaligned block (%lu byte) in archive | Unaligned block (%lu bytes) in archive
ca[0]: Bloc desalineat(byte %lu) a l'arxiu
ca[1]: Bloc desalineat(bytes %lu) a l'arxiu

en: Cannot backspace archive file; it may be unreadable without -i
ca: No es pot tornar enrere al fitxer d'arxiu; potser no es pot llegir sense -i

en: rmtlseek not stopped at a record boundary
ca: rmtlseek no s'ha aturat als límits d'un registre

en: %s: contains invalid volume number
ca: %s: conté un número de volum invàlid

en: Volume number overflow
ca: Desbordament del número de volum

en: Prepare volume #%d for %s and hit return:
ca: Prepareu el volum #%d per %s i premeu retorn:

en: EOF where user reply was expected
ca: Final del fitxer on s'esperava una resposta de l'usuari

en: WARNING: Archive is incomplete
ca: AVÍS: L'arxiu és incomplet

en:  n name        Give a new file name for the next (and subsequent) volume(s)
     q             Abort tar
     y or newline  Continue operation
ca:  n nom        Dona el nom d'un fitxer nou pel següents (i següents) volum(s)
     q            Interromp tar
     y            Continua l'operació

en:  !             Spawn a subshell
ca:  !             Engendra un interpret d'ordres

en:  ?             Print this list
ca:  ?             Mostra aquesta ajuda

en: No new volume; exiting.
ca: No hi ha cap volum nou; se surt.

en: File name not specified. Try again.
ca: No s'ha especificat cap nom de fitxer. Torneu-ho a provar.

en: Invalid input. Type ? for help.
ca: Entrada invàlida. Tecleja ? per mostrar l'ajuda.

en: %s command failed
ca: L'ordre %s ha fallat

en: %s is not continued on this volume
ca: %s no continua a aquest volum

en: %s is possibly continued on this volume: header contains truncated name
ca: %s possiblement continua en aquest volum: la capçalera conté un nom truncat

en: %s is the wrong size (%s != %s + %s)
ca: %s té una mida equivocada (%s != %s + %s)

en: This volume is out of sequence (%s - %s != %s)
ca: Aquest volum és fora de la seqüència (%s - %s != %s)

en: Archive not labeled to match %s
ca: L'arxiu no està etiquetat per coincidir amb %s

en: Volume %s does not match %s
ca: El Volum %s no coincideix amb %s

en: %s: file name too long to be stored in a GNU multivolume header, truncated
ca: %s: El nom del fitxer és massa llarg per ser desat en una capçalera multivolum GNU. S'ha truncat

en: write did not end on a block boundary
ca: l'escriptura no ha acabat al límit d'un bloc

en: Could only read %lu of %lu byte | Could only read %lu of %lu bytes
ca[0]: Només es pot llegir %lu de %lu byte
ca[1]: Només es poden llegir %lu de %lu bytes

en: Contents differ
ca: El contingut no coincideix

en: Unexpected EOF in archive
ca: Final de l'arxiu inesperat

en: File type differs
ca: El tipus de fitxer no coincideix

en: Mode differs
ca: El mode no coincideix

en: Uid differs
ca: L'identificador d'usuari no coincideix

en: Gid differs
ca: L'identificador de grup d'usuaris no coincideix

en: Mod time differs
ca: La data de modificació no coincideix

en: Size differs
ca: La mida no coincideix

en: Not linked to %s
ca: No s'ha enllaçat amb %s

en: Symlink differs
ca: L'enllaç tou no coincideix

en: Device number differs
ca: El número de dispositiu no coincideix

en: Verify
ca: Verifiqueu

en: %s: Unknown file type '%c', diffed as normal file
ca: %s: Tipus de fitxer «%c» desconegut. S'hi fa servir el diff com si es tractés d'un fitxer normal

en: Archive contains file names with leading prefixes removed.
ca: L'arxiu conté noms de fitxers amb els prefixes inicials esborrats.

en: Archive contains transformed file names.
ca: L'arxiu conté noms de fitxers transformats.

en: Verification may fail to locate original files.
ca: Pot ser que la verificació no pugui trobar els fitxers originals.

en: VERIFY FAILURE: %d invalid header detected | VERIFY FAILURE: %d invalid headers detected
ca[0]: HA FALLAT LA VERIFICACIÓ: %d s'ha detectat una capçalera invàlida
ca[1]: HA FALLAT LA VERIFICACIÓ: %d s'han detectat capçaleres invàlides

en: A lone zero block at %s
ca: Un sol bloc zero a %s

en: %s: contains a cache directory tag %s; %s
ca: %s: conté una etiqueta de directori de memòria cau %s; %s

en: value %s out of %s range %s..%s; substituting %s
ca: el valor %s està fora del rang%s %s..%s; es substitueix per %s

en: value %s out of %s range %s..%s
ca: el valor %s està fora del rang %s %s..%s

en: Generating negative octal headers
ca: S'estan generant les capçaleres octals negatives

en: %s: file name is too long (max %d); not dumped
ca: %s: el nom del fitxer és massa llarg (màx %d); no s'aboca

en: %s: file name is too long (cannot be split); not dumped
ca: %s: el nom del fitxer és massa llarg (no es pot dividir); no s'aboca

en: %s: link name is too long; not dumped
ca: %s: el nom de l'enllaç és massa llarg; no s'aboca

en: %s: File shrank by %s byte; padding with zeros | %s: File shrank by %s bytes; padding with zeros
ca[0]: %s: El fitxer s'encongeix %s byte; s'omple amb zero
ca[1]: %s: El fitxer s'encongeix %s bytes; s'omple amb zeros

en: %s: file is on a different filesystem; not dumped
ca: %s: el fitxer es troba a un sistema de fitxers diferent; no s'aboca

en: contents not dumped
ca: els continguts no s'aboquen

en: %s: Unknown file type; file ignored
ca: %s: Tipus de fitxer desconegut; el fitxer s'ignora

en: Missing links to %s.
ca: Falten els enllaços a %s.

en: %s: file is unchanged; not dumped
ca: %s: el fitxer no ha canviat; no s'aboca

en: directory not dumped
ca: el directori no s'aboca

en: %s: file changed as we read it
ca: %s: el fitxer ha canviat mentre es llegia

en: %s: socket ignored
ca: %s: sòcol ignorat

en: %s: door ignored
ca: %s: porta ignorada

en: Skipping to next header
ca: Se salta fins a la propera capçalera

en: Deleting non-header from archive
ca: S'esborra la no-capçalera de l'arxiu

en: %s: implausibly old time stamp %s
ca: %s: marca horària inversemblantment antiga %s

en: %s: time stamp %s is %s s in the future
ca: %s: la marca horària %s pertany %s s al futur

en: %s: Unexpected inconsistency when making directory
ca: %s: Inconsistència inesperada en crear el directori

en: %s: skipping existing file
ca: %s: se salta el fitxer existent

en: %s: Directory renamed before its status could be extracted
ca: %s: S'ha canviat el nom del directori abans de poder extreure'n l'estat

en: Extracting contiguous files as regular files
ca: Els fitxers contigus s'extreuen com fitxers normals

en: Attempting extraction of symbolic links as hard links
ca: Es prova d'extreure els enllaços simbòlics com enllaços durs

en: %s: Cannot extract -- file is continued from another volume
ca: %s: No espot extreure -- el fitxer continua des d'un altre volum

en: Unexpected long name header
ca: Nom de la capçalera inesperadament llarg

en: %s: Unknown file type '%c', extracted as normal file
ca: %s: Tipus de fitxer «%c» desconegut. S'extreu com un fitxer normal

en: Current %s is newer or same age
ca: L'actual %s és igual d'antic o més nou

en: %s: Member name contains '..'
ca: %s: el nom del membre conté «..»

en: %s: Was unable to backup this file
ca: %s: No es pot fer la còpia de seguretat d'aquest fitxer

en: Cannot rename %s to %s
ca: No es pot canviar el nom de %s a %s

en: %s: Directory has been renamed from %s
ca: %s: El directori ha canviat de nom a partir de %s

en: %s: Directory is new
ca: %s: El directori és nou

en: %s: directory is on a different filesystem; not dumped
ca: %s: el directori es troba en un sistema de fitxers diferent. No s'aboca

en: %s: Directory has been renamed
ca: %s: El directori ha canviat de nom

en: Invalid time stamp
ca: Marca horària invàlida

en: Invalid modification time
ca: Modificació invalida del temps

en: Invalid modification time (nanoseconds)
ca: Modificació invàlida del temps (nanosegons)

en: Invalid device number
ca: Número de dispositiu invàlid

en: Invalid inode number
ca: Número de node d'identificació invàlid

en: %s: byte %s: %s %.*s... too long
ca: %s: byte %s: %s %.*s... massa llarg

en: Unexpected EOF in snapshot file
ca: Final de l'arxiu d'instantània inesperat

en: %s: byte %s: %s %s followed by invalid byte 0x%02x
ca: %s: byte %s: %s %s seguit del byte 0x%02x no vàlid

en: %s: byte %s: (valid range %s..%s)
    	%s %s
ca: %s: byte %s: (interval vàlid %s..%s)
    	%s %s

en: Missing record terminator
ca: Falta el terminador del registre

en: Bad incremental file format
ca: Format del fitxer incremental erroni

en: Unsupported incremental format version: %<PRIuMAX>
ca: No s'admet la versió del format incremental: %<PRIuMAX>

en: Malformed dumpdir: expected '%c' but found %#3o
ca: Directori d'abocament mal format: s'esperava «%c» i s'ha trobat %#3o

en: Malformed dumpdir: 'X' duplicated
ca: Directori d'abocament mal format: «X» duplicada

en: Malformed dumpdir: empty name in 'R'
ca: Directori d'abocament mal format: nom buit a «R»

en: Malformed dumpdir: 'T' not preceded by 'R'
ca: Directori d'abocament mal format: «T» no està  precedit de «R»

en: Malformed dumpdir: empty name in 'T'
ca: Directori d'abocament mal format: nom buit a «T»

en: Malformed dumpdir: expected '%c' but found end of data
ca: Directori d'abocament mal format: s'esperava «%c» però s'ha trobat el final de les dades

en: Malformed dumpdir: 'X' never used
ca: Directori d'abocament mal format: no s'ha fet servir «X»

en: Cannot create temporary directory using template %s
ca: No es pot crear el directori temporal fent servir la plantilla %s

en: %s: Not purging directory: unable to stat
ca: %s: No es purga el directori: no se'n pot saber l'estat

en: %s: directory is on a different device: not purging
ca: %s: el directori és en un dispositiu diferent: no es purga

en: %s: Deleting %s
ca: %s: S'elimina %s

en: %s: Cannot remove
ca: %s: No es pot esborrar

en: %s: Omitting
ca: %s: S'ometen

en: block %s: ** Block of NULs **
ca: bloc %s: ** Bloc de NULs **

en: block %s: ** End of File **
ca: bloc %s: ** Final del Fitxer **

en: block %s:
ca: bloc %s:

note: TRANSLATORS: %s is type of the value (gid_t, uid_t, etc.)
en: Blanks in header where numeric %s value expected
ca: Capçalera amb blancs on hi hauria d'haver un valor numèric %s

note: TRANSLATORS: Second %s is a type name (gid_t,uid_t,etc.)
en: Archive octal value %.*s is out of %s range; assuming two's complement
ca: El valor octal de l'arxiu %.*s està fora del rang %s; s'assumeix el complement a dos

note: TRANSLATORS: Second %s is a type name (gid_t,uid_t,etc.)
en: Archive octal value %.*s is out of %s range
ca: El valor octal de l'arxiu %.*s està fora del rang %s

en: Archive contains obsolescent base-64 headers
ca: L'arxiu conté capçaleres amb base 64 que estan esdevenint obsoletes

en: Archive signed base-64 string %s is out of %s range
ca: La cadena de signatura %s amb base 64 de l'arxiu està fora del rang %s

en: Archive base-256 value is out of %s range
ca: El valor amb base 256 de l'arxiu està fora del rang %s

note: TRANSLATORS: Second %s is a type name (gid_t,uid_t,etc.)
en: Archive contains %.*s where numeric %s value expected
ca: L'arxiu conté %.*s on hi hauria d'haver un valor numèric de tipus %s

note: TRANSLATORS: Second %s is type name (gid_t,uid_t,etc.)
en: Archive value %s is out of %s range %s..%s
ca: El valor %s de l'arxiu està fora del rang %s %s..%s

en:  link to %s
ca:  enllaç cap a %s

en:  unknown file type %s
ca:  tipus de fitxer desconegut %s

en: --Long Link--
ca: --Enllaç llarg--

en: --Long Name--
ca: --Nom Llarg--

en: --Volume Header--
ca: --Capçalera del volum--

en: --Continued at byte %s--
ca: --Continua al byte %s--

en: Creating directory:
ca: Es crea el directori:

en: Renaming %s to %s
ca: Es canvia el nom %s per %s

en: %s: Cannot rename to %s
ca: %s: No es pot canviar el nom a %s

en: Renaming %s back to %s
ca: Es torna a canviar el nom %s a %s

en: %s: File removed before we read it
ca: %s: El fitxer s'ha esborrat abans de poder-lo llegir

en: child process
ca: procés descendent

en: interprocess channel
ca: canal d'intercomunicació

en: Local file name selection:
ca: Selecció de fitxer local:

en: add given FILE to the archive (useful if its name starts with a dash)
ca: afegeix el FITXER a l'arxiu (útil si el nom comença per un guió)

en: DIR
ca: DIRECTORI

en: change to directory DIR
ca: Canvia al directori DIRECTORI

en: get names to extract or create from FILE
ca: obté els noms que cal extreure u crear del FITXER

en: -T reads null-terminated names; implies --verbatim-files-from
ca: -T llegeix els noms acabats en nul; inclou -verbatim-files-from

en: disable the effect of the previous --null option
ca: deshabilita l'efecte de l'opció --null prèvia

en: unquote input file or member names (default)
ca: treu les cometes dels noms dels membres o dels fitxers d'entrada (per defecte)

en: do not unquote input file or member names
ca: no treguis les cometes dels noms dels dels membres o dels fitxers d'entrada (per defecte)

en: -T reads file names verbatim (no escape or option handling)
ca: -T llegeix noms de fitxer verbatim (no permet opcions ni escapada)

en: -T treats file names starting with dash as options (default)
ca: -T tracta els noms de fitxer que comencen per guió com a opcions (per defecte)

en: PATTERN
ca: PATRÓ

en: exclude files, given as a PATTERN
ca: exclou els fitxers que es donen com un PATRÓ

en: exclude patterns listed in FILE
ca: exclou els patrons que es llisten al FITXER

en: exclude contents of directories containing CACHEDIR.TAG, except for the tag file itself
ca: exclou el contingut dels directoris que continguin CACHEDIR.TAG, excepte el propi fitxer d'etiquetes

en: exclude everything under directories containing CACHEDIR.TAG
ca: exclou tot el que estigui als directoris que continguin CACHEDIR.TAG

en: exclude directories containing CACHEDIR.TAG
ca: exclou els directoris que continguin CACHEDIR.TAG

en: exclude contents of directories containing FILE, except for FILE itself
ca: exclou el contingut dels directoris que contenen el FITXER, excepte el FITXER mateix

en: read exclude patterns for each directory from FILE, if it exists
ca: si existeix, llegeix els patrons exclosos de cada directori del FITXER

en: read exclude patterns for each directory and its subdirectories from FILE, if it exists
ca: si existeix, llegeix els patrons exclosos de cada directori i subdirectoris del FITXER

en: exclude everything under directories containing FILE
ca: exclou tot el que hi hagi al directori que contingui el FITXER

en: exclude directories containing FILE
ca: exclou els directoris que continguin el FITXER

en: exclude version control system directories
ca: exclou els directoris del sistema de control de versions

en: read exclude patterns from the VCS ignore files
ca: llegeix els patrons exclosos dels fitxers d'ignorat VCS

en: exclude backup and lock files
ca: exclou els fitxers de còpia de seguretat i de blocat

en: recurse into directories (default)
ca: incloure els subdirectoris (per defecte)

en: avoid descending automatically in directories
ca: no baixa automàticament als directoris

en: File name matching options (affect both exclude and include patterns):
ca: opcions de concordança de nom de fitxer (afecta tant als patrons de inclusió com als d'exclusió):

en: patterns match file name start
ca: comprova els patrons del començament del nom del fitxer

en: patterns match after any '/' (default for exclusion)
ca: comprova els patrons després de qualsevol «/» (per defecte a les exclusions)

en: ignore case
ca: ignora diferències majúscules/minúscules

en: case sensitive matching (default)
ca: comprova diferències majúscules/minúscules (per defecte)

en: use wildcards (default for exclusion)
ca: fa servir comodins (per defecte a les exclusions)

en: verbatim string matching
ca: concordància exacte a les cadenes

en: wildcards match '/' (default for exclusion)
ca: els comodins han de concordar amb «/» (per defecte a les exclusions)

en: wildcards do not match '/'
ca: els comodins no concorden amb «/»

en: -C %s has no effect
ca: -C %s no té cap efecte

en: --%s %s has no effect
ca: --%s %s no té cap efecte

en: --%s has no effect
ca: --%s no té cap efecte

en: command line
ca: línia de comandes

en: %s: file list requested from %s already read from %s
ca: %s: la llista de fitxers demanada des de %s ja s'ha llegit des de %s

en: cannot split string '%s': %s
ca: no es pot dividir la cadena «%s»:%s

en: %s: file name read contains nul character
ca: %s: la lectura del nom del fitxer conté un caràcter nul

en: Pattern matching characters used in file names
ca: Caràcters de patró de coincidència que es fan servir en noms de fitxers

en: Use --wildcards to enable pattern matching, or --no-wildcards to suppress this warning
ca: Feu servir --wildcards per habilitar els patrons de coincidència, o --no-wildcars per eliminar aquest avís.

en: %s: Not found in archive
ca: %s: No s'ha trobat a l'arxiu

en: %s: Required occurrence not found in archive
ca: %s: No s'ha trobat cap coincidència a l'arxiu

en: Archive label mismatch
ca: L'etiqueta de l'arxiu no coincideix

en: Using -C option inside file list is not allowed with --listed-incremental
ca: No podeu fer servir l'opció -C als llistats de fitxer amb --listed-incremental

en: Only one -C option is allowed with --listed-incremental
ca: Només podeu fer servit una opció -C amb --listed-incemental

en: Options '%s' and '%s' both want standard input
ca: Ambdues opcions «-%s» i «-%s» volen l'entrada estàndard

en: %s: Invalid archive format
ca: %s: Format de fitxer invàlid

en: GNU features wanted on incompatible archive format
ca: El format de l'arxiu és incompatible perquè requereix característiques de GNU

en: Unknown quoting style '%s'. Try '%s --quoting-style=help' to get a list.
ca: L'estil de citació «%s» és desconegut. Proveu «%s --quoting-style=help» per obtenir-ne una llista.

en: GNU 'tar' saves many files together into a single tape or disk archive, and can restore individual files from the archive.
    
    Examples:
      tar -cf archive.tar foo bar  # Create archive.tar from files foo and bar.
      tar -tvf archive.tar         # List all files in archive.tar verbosely.
      tar -xf archive.tar          # Extract all files from archive.tar.
ca: GNU «tar» agrupa diversos fitxers i els desa en un sol arxiu de cinta o de disc, i pot recuperar fitxers individuals de l'arxiu.
    
    Exemples:
      tar -cf arxiu.tar foo bar  # Crea l'arxiu.tar amb els fitxers foo i bar.
      tar -tvf arxiu.tar         # Fa una llista detallada dels fitxers que hi ha a l'arxiu.tar.
      tar -xf arxiu.tar          # Extreu tots els fitxers de l'arxiu.tar.

en: The backup suffix is '~', unless set with --suffix or SIMPLE_BACKUP_SUFFIX.
    The version control may be set with --backup or VERSION_CONTROL, values are:
    
      none, off       never make backups
      t, numbered     make numbered backups
      nil, existing   numbered if numbered backups exist, simple otherwise
      never, simple   always make simple backups
ca: El sufix de les còpies de seguretat és «~», a no ser que s'especifiqui amb --suffix o SIMPLE_BACKUP_SUFFIX.
    El control de versions pot ser especificat amb --backup or VERSION_CONTROL, els valors possibles son:
    
      none, off       no facis mai còpies de seguretat
      t, numbered     fes còpies de seguretat numerades
      nil, existing   numerades si existeixen còpies de seguretat numerades, si no simples
      never, simple   fes sempre còpies de seguretat simples

en: Main operation mode:
ca: Mode d'operació principal:

en: list the contents of an archive
ca: Llista els continguts d'un arxiu

en: extract files from an archive
ca: extreu fitxers d'un arxiu

en: create a new archive
ca: crea un arxiu nou

en: find differences between archive and file system
ca: cerca diferències entre un arxiu i el sistema de fitxers

en: append files to the end of an archive
ca: afegeix fitxers al final d'un arxiu

en: only append files newer than copy in archive
ca: només afegeix els fitxers més nous que les còpies dins l'arxiu

en: append tar files to an archive
ca: afegeix fitxers tar a un arxiu

en: delete from the archive (not on mag tapes!)
ca: esborra de l'arxiu (excepte en cintes magnètiques!)

en: test the archive volume label and exit
ca: prova l'etiqueta de volum de l'arxiu i surt

en: Operation modifiers:
ca: Modificadors d'operació:

en: handle sparse files efficiently
ca: tracta fitxers dispersos de manera eficient

en: TYPE
ca: TIPUS

en: technique to detect holes
ca: tècnica per detectar forats

en: MAJOR[.MINOR]
ca: MAJOR[.MENOR]

en: set version of the sparse format to use (implies --sparse)
ca: estableix la versió del format de dispersió que cal fer servir (implica --sparse)

en: handle old GNU-format incremental backup
ca: tracta l'antic format incremental GNU de còpies de seguretat

en: handle new GNU-format incremental backup
ca: tracta el nou format de còpies de seguretat incrementals de GNU

en: dump level for created listed-incremental archive
ca: nivell de bolcat per l'arxiu llistat-incremental creat

en: do not exit with nonzero on unreadable files
ca: no surtis si l'estat és diferent de zero quan trobis fitxers il·legibles

en: process only the NUMBERth occurrence of each file in the archive; this option is valid only in conjunction with one of the subcommands --delete, --diff, --extract or --list and when a list of files is given either on the command line or via the -T option; NUMBER defaults to 1
ca: processa només la ENÈssima aparició de cada fitxer a l'arxiu; aquesta opció només és vàlid amb una de les següents subcomandes --delete, --diff, --extract o --list i quan es dona una llista de fitxers ja sigui a la línia de comandes com amb l'opció -T; ENA val 1 per defecte

en: archive is seekable
ca: l'arxiu pot buscar-se

en: archive is not seekable
ca: L'arxiu no pot buscar-se

en: do not check device numbers when creating incremental archives
ca: no comprovis el número de dispositiu quan creis arxius incrementals

en: check device numbers when creating incremental archives (default)
ca: comprova el número de dispositiu quan creis arxius incrementals (per defecte)

en: Overwrite control:
ca: Control de sobreescriptura:

en: attempt to verify the archive after writing it
ca: intenta verificar l'arxiu després d'escriure'l

en: remove files after adding them to the archive
ca: eliminar els fitxers després d'afegir-los a l'arxiu

en: don't replace existing files when extracting, treat them as errors
ca: no reemplacis els fitxers existents quan els extreguis, tracta'ls com a errors

en: don't replace existing files when extracting, silently skip over them
ca: no reemplacis els fitxers existents quan els extreguis, salta-te'ls sense dir res

en: don't replace existing files that are newer than their archive copies
ca: no reemplacis els fitxers existents que siguin més nous que les còpies de l'arxiu

en: overwrite existing files when extracting
ca: sobreescriu els fitxers existents quan els extreguis

en: remove each file prior to extracting over it
ca: elimina cada fitxer abans d'extreure-hi a sobre

en: empty hierarchies prior to extracting directory
ca: buida les jerarquies abans d'extreure el directori

en: preserve metadata of existing directories
ca: conserva les metadades dels directoris existents

en: overwrite metadata of existing directories when extracting (default)
ca: sobreescriu les metadades dels directoris existents quan s'extreguin (per defecte)

en: preserve existing symlinks to directories when extracting
ca: conserva els enllaços simbòlics a directoris quan els extreguis

en: create a subdirectory to avoid having loose files extracted
ca: crea un subdirectori per evitar tenir fitxers extrets dispersats

en: Select output stream:
ca: Selecciona la sortida del flux de dades:

en: extract files to standard output
ca: extreu els fitxers a la sortida estàndard

en: COMMAND
ca: COMANDA

en: pipe extracted files to another program
ca: condueix els fitxers extrets a un altre programa

en: ignore exit codes of children
ca: ignora els codis de sortida dels processos fill

en: treat non-zero exit codes of children as error
ca: tracta els codis de sortida dels processos fills diferents de zero com a error

en: Handling of file attributes:
ca: Gestió dels atributs del fitxer:

en: force NAME as owner for added files
ca: força NOM coma propietari dels fitxers afegits

en: force NAME as group for added files
ca: força NOM com a grup pels fitxers afegits

en: use FILE to map file owner UIDs and names
ca: fa servir FITXER per mapar els noms i UIDs dels propietaris dels fitxers

en: use FILE to map file owner GIDs and names
ca: fa servir FITXER per mapar els noms i GIDs dels propietaris dels fitxers

en: DATE-OR-FILE
ca: DATA-O-FITXER

en: set mtime for added files from DATE-OR-FILE
ca: estableix mtime pels fitxers afegits des de DATA-O-FITXER

en: only set time when the file is more recent than what was given with --mtime
ca: només es posa l'hora quan el fitxer és més recent que el que s'ha donat amb --mtime

en: CHANGES
ca: CANVIS

en: force (symbolic) mode CHANGES for added files
ca: força CANVIS de mode (simbòlic) als fitxers que s'afegeixin

en: METHOD
ca: MÈTODE

en: preserve access times on dumped files, either by restoring the times after reading (METHOD='replace'; default) or by not setting the times in the first place (METHOD='system')
ca: conserva les hores d'accés dels fitxers bolcats, ja sigui restaurant les hores després de llegir-los (MÈTODE='replace'; per defecte) o no posant primer les hores(MÈTODE='system')

en: don't extract file modified time
ca: no extreguis la data de modificació dels fitxers

en: try extracting files with the same ownership as exists in the archive (default for superuser)
ca: intenta extreure els fitxers amb el mateix propietari que existeix a l'arxiu (per defecte pel superusuari)

en: extract files as yourself (default for ordinary users)
ca: extreu el fitxer com a tu mateix com a propietari (per defecte pels usuaris ordinaris

en: always use numbers for user/group names
ca: fes servir sempre números pels noms de usuari/grup

en: extract information about file permissions (default for superuser)
ca: extreu la informació dels permisos del fitxer (per defecte per al superusuari)

en: apply the user's umask when extracting permissions from the archive (default for ordinary users)
ca: fes servir els permisos especificats per l'usuari qua s'extreguin permisos de l'arxiu (per defecte per usuaris normals)

en: member arguments are listed in the same order as the files in the archive
ca: els arguments dels membres es llisten en el mateix ordre que els fitxers de l'arxiu

en: delay setting modification times and permissions of extracted directories until the end of extraction
ca: no modifiquis els temps i els permisos dels directoris extrets fins que s'acabi l'extracció

en: cancel the effect of --delay-directory-restore option
ca: cancel·la l'efecte de l'opció --delay-directory-restore

en: ORDER
ca: ORDRE

en: directory sorting order: none (default), name or inode
ca: sentit d'ordenació dels directoris: cap (per defecte), nom o inode

en: directory sorting order: none (default) or name
ca: sentit d'ordenació dels directoris: cap (per defecte) o nom

en: Handling of extended file attributes:
ca: Gestió dels atributs extesos del fitxer:

en: Enable extended attributes support
ca: Habilita l'ús d'atributs extesos

en: Disable extended attributes support
ca: Deshabilita l'ús d'atributs extesos

en: MASK
ca: MÀSCARA

en: specify the include pattern for xattr keys
ca: especifica el patró inclòs per les claus de l'xattr

en: specify the exclude pattern for xattr keys
ca: especifica el patró exclòs per les claus de l'xattr

en: Enable the SELinux context support
ca: Habilita l'ús del context SELinux

en: Disable the SELinux context support
ca: Deshabilita l'ús del context SELinux

en: Enable the POSIX ACLs support
ca: Habilita l'ús dels POSIX ACLs

en: Disable the POSIX ACLs support
ca: Deshabilita l'ús dels POSIX ACLs

en: Device selection and switching:
ca: Selecció i canvi de dispositiu:

en: ARCHIVE
ca: ARXIU

en: use archive file or device ARCHIVE
ca: fes servir el fitxer o dispositiu ARXIU

en: specify drive and density
ca: especifica la unitat i la densitat

en: archive file is local even if it has a colon
ca: l'arxiu és local encara que tingui dos punts

en: use given rmt COMMAND instead of rmt
ca: fes servir la COMANDA rmt en comtes de rmt

en: use remote COMMAND instead of rsh
ca: fes servir la COMANDA remota en comptes de rsh

en: create/list/extract multi-volume archive
ca: crea/llista/extreu arxius de múltiples volums

en: change tape after writing NUMBER x 1024 bytes
ca: canvia la cinta després d'escriure NÚMERO x 1024 bytes

en: run script at end of each tape (implies -M)
ca: executa seqüència al final de cada cinta (implica -M)

en: use/update the volume number in FILE
ca: fes servir/actualitza el número de volum del FITXER

en: Device blocking:
ca: Blocs als dispositius:

en: BLOCKS
ca: BLOCS

en: BLOCKS x 512 bytes per record
ca: BLOCS x 512 bytes per registre

en: NUMBER of bytes per record, multiple of 512
ca: NÚMERO de bytes per registre, múltiple de 512

en: ignore zeroed blocks in archive (means EOF)
ca: ignora els blocs posats a zero de l'arxiu (volen dir fi del fitxer)

en: reblock as we read (for 4.2BSD pipes)
ca: refés els blocs mentre els llegeixes (per conductes de 4.2BSD)

en: Archive format selection:
ca: Selecció del format de l'arxiu:

en: create archive of the given format
ca: crea un arxiu del format especificat

en: FORMAT is one of the following:
ca: El FORMAT és un dels següents

en: old V7 tar format
ca: format tar de l'antiga versió 7

en: GNU format as per tar <= 1.12
ca: format GNU tar <= 1.12

en: GNU tar 1.13.x format
ca: format GNU tar 1.13.x

en: POSIX 1003.1-1988 (ustar) format
ca: format POSIX 1003.1-1988 (ustar)

en: POSIX 1003.1-2001 (pax) format
ca: format POSIX 1003.1-2001 (pax)

en: same as pax
ca: el mateix que pax

en: same as --format=v7
ca: el mateix que --format=v7

en: same as --format=posix
ca: el mateix que --format=posix

en: keyword[[:]=value][,keyword[[:]=value]]...
ca: paraula clau[[:]=valor][,paraula clau[[:]=valor]]...

en: control pax keywords
ca: controla les paraules clau de pax

en: create archive with volume name TEXT; at list/extract time, use TEXT as a globbing pattern for volume name
ca: crea l'arxiu amb el nom de volum TEXT. Quan es llista/s'extreu, utilitza TEXT com a patró global de noms de volum

en: Compression options:
ca: Opcions de compressió:

en: use archive suffix to determine the compression program
ca: utilitza el sufix de l'arxiu per determinar el programa de compressió

en: do not use archive suffix to determine the compression program
ca: no fa servir el sufix de l'arxiu per determinar el programa de compressió

en: PROG
ca: PROGRAMA

en: filter through PROG (must accept -d)
ca: filtra mitjançant PROGRAMA (ha d'acceptar -d)

en: Local file selection:
ca: Selecció de fitxer local:

en: stay in local file system when creating archive
ca: queda't al sistema de fitxers local quan creïs l'arxiu

en: don't strip leading '/'s from file names
ca: no treguis les «/» del començament dels noms dels fitxers

en: follow symlinks; archive and dump the files they point to
ca: segueix els enllaços simbòlics; arxiva i aboca els fitxers als quals apunten

en: follow hard links; archive and dump the files they refer to
ca: segueix els enllaços durs; arxiva i aboca els fitxers als quals es refereix

en: MEMBER-NAME
ca: NOM-DEL-MEMBRE

en: begin at member MEMBER-NAME when reading the archive
ca: comença al membre NOM-DEL MEMBRE quan llegeixis l'arxiu

en: only store files newer than DATE-OR-FILE
ca: desa només els fitxers més nous que DATA-O-FITXER

en: DATE
ca: DATA

en: compare date and time when data changed only
ca: compara la data i l'hora només quan les dades hagin canviat

en: backup before removal, choose version CONTROL
ca: fes una còpia de seguretat abans d'esborrar, tria el CONTROL de versions

en: STRING
ca: CADENA

en: backup before removal, override usual suffix ('~' unless overridden by environment variable SIMPLE_BACKUP_SUFFIX)
ca: fa una còpia de seguretat abans d'esborrar, substitueix el sufix usual («~» si no s'ha definit la variable d'entorn SIMPLE_BACKUP_SUFFIX)

en: File name transformations:
ca: Transformacions del nom del fitxer:

en: strip NUMBER leading components from file names on extraction
ca: treu NÚMERO components de la capçalera dels noms dels fitxers quan extreu

en: EXPRESSION
ca: EXPRESSIÓ

en: use sed replace EXPRESSION to transform file names
ca: fes servir l'EXPRESSIÓ de substitució sed per transformar els noms dels fitxers

en: Informative output:
ca: Sortida informativa:

en: display progress messages every NUMBERth record (default 10)
ca: mostra els missatges de progres cada NÚMERO registres (per defecte 10)

en: ACTION
ca: ACCIÓ

en: execute ACTION on each checkpoint
ca: executa ACCIÓ a cada punt de comprovació

en: print a message if not all links are dumped
ca: mostra un missatge si no s'aboquen tots els enllaços

en: SIGNAL
ca: SENYAL

en: print total bytes after processing the archive; with an argument - print total bytes when this SIGNAL is delivered; Allowed signals are: SIGHUP, SIGQUIT, SIGINT, SIGUSR1 and SIGUSR2; the names without SIG prefix are also accepted
ca: mostra els bytes totals després de processar l'arxiu. Amb un argument - mostra els bytes totals quan es rep el SENYAL. Els senyals permesos són: SIGHUP, SIGQUIT, SIGINT, SIGUSR1 i SIGUSR2. També s'accepta els noms sense el prefix SIG

en: print file modification times in UTC
ca: mostra l'hora de modificació del fitxer en UTC

en: print file time to its full resolution
ca: Mostra l'hora del fitxer amb alta precisió

en: send verbose output to FILE
ca: envia la sortida detallada al FITXER

en: show block number within archive with each message
ca: mostra el número de bloc de dins l'arxiu a cada missatge

en: show tar defaults
ca: mostra els valors per defecte de tar

en: show valid ranges for snapshot-file fields
ca: mostra els intervals vàlids pels camps del fitxer instantània

en: when listing or extracting, list each directory that does not match search criteria
ca: quan es llisti o s'extregui, llista tots els directoris que no es corresponguin amb el criteri de cerca

en: show file or archive names after transformation
ca: mostra el nom del fitxer o de l'arxiu després de la transformació

en: STYLE
ca: ESTIL

en: set name quoting style; see below for valid STYLE values
ca: estableix el nom de l'estil de citació; vegeu més avall una llista de valors vàlids per ESTIL

en: additionally quote characters from STRING
ca: més caràcters de cometes des de CADENA

en: disable quoting for characters from STRING
ca: deshabilita els caràcters de cometa de la CADENA

en: ask for confirmation for every action
ca: demana la confirmació per cada acció

en: verbosely list files processed
ca: llista els fitxers processats detalladament

en: KEYWORD
ca: PARAULA CLAU

en: warning control
ca: control d'avisos

en: Compatibility options:
ca: Opcions de compatibilitat:

en: when creating, same as --old-archive; when extracting, same as --no-same-owner
ca: quan es crea, el mateix que --old-archive; quan s'extreu, el mateix que --no-same-owner

en: Other options:
ca: Altres opcions:

en: disable use of some potentially harmful options
ca: desactiva l'ús de certes opcions potencialment perjudicials

note: TRANSLATORS: Both %s in this statement are replaced with option names.
en: '%s' cannot be used with '%s'
ca: «%s» no es pot fer servir amb «%s»

en: You may not specify more than one '-Acdtrux', '--delete' or  '--test-label' option
ca: No podeu especificar més d'una opció «-Acdtrux», «--delete» o «--test-label»

en: Conflicting compression options
ca: Opcions de compressió conflictives

en: Unknown signal name: %s
ca: Nom del senyal desconegut: %s

en: Date sample file not found
ca: No s'ha trobat el fitxer de mostra de la data

en: Substituting %s for unknown date format %s
ca: S'està substituint %s pel format de data desconegut %s

en: Option %s: Treating date '%s' as %s
ca: Opció %s: S'està tractant la data «%s» com a %s

en: filter the archive through %s
ca: filtra l'arxiu a mitjançant %s

en: Valid arguments for the --quoting-style option are:
ca: Les opcions vàlides per l'opció --quoting-style són:

en: 
    *This* tar defaults to:
ca: 
    *Aquest* tar va per defecte en:

en: Invalid owner or group ID
ca: L'ID del grup o del propietari no és vàlid

en: Invalid blocking factor
ca: Factor de blocs invàlid

en: Malformed density argument: %s
ca: Argument de densitat mal format: %s

en: Unknown density: '%c'
ca: Densitat desconeguda: «%c»

en: Options '-[0-7][lmh]' not supported by *this* tar
ca: Les opcions «-[0-7][lmh]» no són compatibles amb *aquest* tar

en: Invalid tape length
ca: Longitud de la cinta invàlida

en: Invalid incremental level value
ca: valor invàlid del nivell d'increment

en: More than one threshold date
ca: Més d'una data del llindar

en: Invalid sparse version value
ca: valor de la versió de l'opció de dispersió invalid

en: --atime-preserve='system' is not supported on this platform
ca: No es permet l'ús de --atime-preserve=«system» en aquesta plataforma

en: --checkpoint value is not an integer
ca: El valor --checkpoint no és un enter

en: Invalid mode given on option
ca: Mode invàlid donat a les opcions

en: Invalid number
ca: Número invàlid

en: Invalid record size
ca: Mida del registre invàlida

en: Record size must be a multiple of %d.
ca: La mida del registre ha de ser múltiple de %d.

en: Invalid number of elements
ca: Nombre d'elements invàlid

en: Only one --to-command option allowed
ca: Només es permet una opció --to-command

en: %s:%lu: location of the error
ca: %s:%lu: ubicació de l'error

en: error parsing %s
ca: error en analitzar %s

en: [FILE]...
ca: [FITXER]...

en: cannot split TAR_OPTIONS: %s
ca: no es pot dividir TAR_OPCIONS:%s

en: non-option arguments in %s
ca: arguments sense opcions a %s

en: Old option '%c' requires an argument.
ca: L'opció antiga «%c» necessita un argument.

en: --occurrence is meaningless without a file list
ca: --occurrence no té sentit sense una llista de fitxers

en: Multiple archive files require '-M' option
ca: Per a múltiples arxius de fitxers es necessita l'opció «-M»

en: --level is meaningless without --listed-incremental
ca: --level no té sentit sense --listed-incremental

en: %s: Volume label is too long (limit is %lu byte) | %s: Volume label is too long (limit is %lu bytes)
ca[0]: %s: l'etiqueta del volum és massa llarga (el limit és %lu byte)
ca[1]: %s: l'etiqueta del volum és massa llarga (el limit és %lu bytes)

en: Cannot verify multi-volume archives
ca: No es poden verificar els arxius multi-volum

en: Cannot verify compressed archives
ca: No es poden verificar els arxius comprimits

en: Cannot use multi-volume compressed archives
ca: No es poden utilitzar arxius comprimits multi-volum

en: Cannot concatenate compressed archives
ca: No es poden concatenar arxius comprimits

en: --clamp-mtime needs a date specified using --mtime
ca: --clamp-mtime necessita una data que s'especifica emprant --mtime

en: --pax-option can be used only on POSIX archives
ca: --pax-option només es pot utilitzar en arxius POSIX

en: --acls can be used only on POSIX archives
ca: --acls només es pot fer servir en arxius POSIX

en: --selinux can be used only on POSIX archives
ca: --selinux només es pot utilitzar en arxius POSIX

en: --xattrs can be used only on POSIX archives
ca: --xattrs només es pot utilitzar en arxius POSIX

en: Cannot deduce top-level directory name; please set it explicitly with --one-top-level=DIR
ca: No es pot deduir el nom del directori de dalt de tot. Establiu-lo explícitament amb l'opció --one-top-level=DIR

en: Volume length cannot be less than record size
ca: La llargada del volum no pot ser inferior que la mida del registre

en: Cowardly refusing to create an empty archive
ca: S'està refusant covardament crear un arxiu buit

en: Options '-Aru' are incompatible with '-f -'
ca: Les opcions «-Aru» no són compatibles amb «-f -»

en: You must specify one of the '-Acdtrux', '--delete' or '--test-label' options
ca: Heu d'especificar una opció «-Acdtrux», «--delete» o «--test-label»

en: Exiting with failure status due to previous errors
ca: Se surt amb estat de fallida degut a errors prèvis

en: Keyword %s is unknown or not yet implemented
ca: La paraula clau %s és desconeguda o encara no s'ha implementat

en: Time stamp is out of allowed range
ca: La marca horària està fora del rang permés

en: Pattern %s cannot be used
ca: No s'ha pogut utilitzar el patró %s

en: Keyword %s cannot be overridden
ca: No s'ha pogut sobreescriure la paraula clau %s

en: Malformed extended header: missing length
ca: Capçalera estesa mal formada: falta la longitud

en: Malformed extended header: missing blank after length
ca: Capçalera estesa mal formada: falta l'espai després de la longitud

en: Malformed extended header: missing equal sign
ca: Capçalera estesa mal formada: falta el signe igual

en: Malformed extended header: missing newline
ca: Capçalera estesa mal formada: falta el salt de línia

en: Ignoring unknown extended header keyword '%s'
ca: S'ignora la paraula clau desconeguda de la capçalera estesa «%s»

en: Generated keyword/value pair is too long (keyword=%s, length=%s)
ca: La paraula clau/parella de valors generada és massa llarga (paraula clau=%s, longitud=%s)

note: TRANSLATORS: The first %s is the pax extended header keyword (atime, gid, etc.).
en: Extended header %s=%s is out of range %s..%s
ca: La capçalera estesa %s=%s està fora del rang %s..%s

en: Malformed extended header: invalid %s=%s
ca: Capçalera estesa mal formada: %s=%s invàlid

en: Malformed extended header: excess %s=%s
ca: Capçalera estesa mal formada: excedeix %s=%s

en: Malformed extended header: invalid %s: unexpected delimiter %c
ca: Capçalera estesa mal formada: %s invàlid, delimitador %c inesperat

en: Malformed extended header: invalid %s: odd number of values
ca: Capçalera estesa mal formada: %s invàlid: nombre de valors incorrecte

en: %s: not a valid timeout
ca: %s: no és un temps d'espera vàlid

en: %s: unknown checkpoint action
ca: %s: acció del punt de comprovació desconegut

en: write
ca: escriu

en: read
ca: llegeix

note: TRANSLATORS: This is a "checkpoint of write operation", *not* "Writing a checkpoint". E.g. in Spanish "Punto de comprobaci@'on de escritura", *not* "Escribiendo un punto de comprobaci@'on"
en: Write checkpoint %u
ca: Punt de comprovació d'escriptura %u

note: TRANSLATORS: This is a "checkpoint of read operation", *not* "Reading a checkpoint". E.g. in Spanish "Punto de comprobaci@'on de lectura", *not* "Leyendo un punto de comprobaci@'on"
en: Read checkpoint %u
ca: Punt de comprovació de lectura %u

en: genfile manipulates data files for GNU paxutils test suite.
    OPTIONS are:
ca: genfile manipula els fitxers de dades al conjunt de programes de proves GNU paxutils.
    Les OPCIONS són:

en: File creation options:
ca: Opcions de creació de fitxers:

en: SIZE
ca: MIDA

en: Create file of the given SIZE
ca: Crea un fitxer de la MIDA indicada

en: Write to file NAME, instead of standard output
ca: Escriu al fitxer amb NOM, en comptes de la sortida estàndard

en: Read file names from FILE
ca: Llegeix els noms dels fitxers del FITXER

en: -T reads null-terminated names
ca: -T llegeix els noms acabats en nul

en: Fill the file with the given PATTERN. PATTERN is 'default' or 'zeros'
ca: Omple el fitxer amb el PATRÓ indicat. El PATRÓ és «per defecte» o «zeros»

en: Size of a block for sparse file
ca: Mida d'un bloc per fitxer dispers

en: Generate sparse file. Rest of the command line gives the file map.
ca: Genera un fitxer dispers. La resta de la línia de comandes indica el mapa del fitxer

en: OFFSET
ca: ÒFSET

en: Seek to the given offset before writing data
ca: Cerca l'òfset donat abans d'escriure les dades

en: Suppress non-fatal diagnostic messages
ca: S'han eliminat els missatges de diagnosi que no eren fatals

en: File statistics options:
ca: Opcions de les estadístiques dels fitxers:

en: Print contents of struct stat for each given file. Default FORMAT is:
ca: Mostra el contingut de l'estructura stat per cadascun dels fitxers indicats. El FORMAT per defecte és:

en: Synchronous execution options:
ca: Opcions d'execució sincrónica:

en: Perform given action (see below) upon reaching checkpoint NUMBER
ca: Realitzar les accions donades (mirar avall) quan s'arrivi al punt de comprovació NÚMERO

en: Set date for next --touch option
ca: Defineix la data per a la següent opció --touch

en: Display executed checkpoints and exit status of COMMAND
ca: Mostra els punts de comprovació executats i l'estat de sortida de la COMANDA

en: Synchronous execution actions. These are executed when checkpoint number given by --checkpoint option is reached.
ca: Accions d'execució sincrónica. Aquestes son executades quan s'arriba al númerode punts de comprovació donat per --checkpoint

en: Truncate FILE to the size specified by previous --length option (or 0, if it is not given)
ca: Talla el FITXER a la mida especificada amb l'opció --length prèvia (o 0, si no s'ha especificat)

en: Append SIZE bytes to FILE. SIZE is given by previous --length option.
ca: Afegeix MIDA bytes al FITXER. MIDA s'ha especificat amb l'opció --length prèvia.

en: Update the access and modification times of FILE
ca: Actualitza les hores d'accés i modificació del FITXER

en: Execute COMMAND
ca: Executa COMANDA

en: Delete FILE
ca: Esborra FITXER

en: Invalid size: %s
ca: Mida invàlida: %s

en: Number out of allowed range: %s
ca: Número fora de l'abast permés: %s

en: Negative size: %s
ca: Mida negativa: %s

en: stat(%s) failed
ca: Ha fallat la petició d'stat(%s)

en: created file is not sparse
ca: el fitxer creat no és dispers

en: Error parsing number near `%s'
ca: Error en analitzar el número prop de «%s»

en: Unknown date format
ca: Format de data desconegut

en: cannot open `%s'
ca: no es pot obrir «%s»

en: cannot seek
ca: no es pot cercar

en: file name contains null character
ca: el nom del fitxer conté un caràcter nul

en: cannot generate sparse files on standard output, use --file option
ca: no es poden generar fitxers dispersos a la sortida estàndard, empreu l'opció --file

en: incorrect mask (near `%s')
ca: màscara incorrecta (prop de «%s»)

en: Unknown field `%s'
ca: Camp desconegut «%s»

en: cannot set time on `%s'
ca: no es pot definir el temps de «%s»

en: cannot truncate `%s'
ca: no es pot truncar «%s»

en: command failed: %s
ca: ha fallat la comanda: %s

en: cannot stat `%s'
ca: no es pot fer estadístiques de «%s»

en: cannot remove directory `%s'
ca: no es pot esborrar el directori «%s»

en: cannot unlink `%s'
ca: no es pot desfer l'enllaç «%s»

en: Command exited successfully
ca: La comanda ha finalitzat amb èxit

en: Command failed with status %d
ca: La comanda ha fallat amb estat %d

en: Command terminated on signal %d
ca: La comanda ha finalitzat amb la senyal %d

en: Command stopped on signal %d
ca: La comanda ha parat amb la senyal %d

en: Command dumped core
ca: La comanda ha abocat l'ànima

en: Command terminated
ca: Comanda finalitzada

en: --stat requires file names
ca: --stat requereix noms de fitxers
