GNU tar 1.30 - en to da translation catalogue (563 entries)

en: invalid argument %s for %s
da: ugyldigt argument %s for %s

en: ambiguous argument %s for %s
da: flertydigt argument '%s' for %s

en: Valid arguments are:
da: Gyldige argumenter er:

en: ARGP_HELP_FMT: %s value is less than or equal to %s
da: ARGP_HELP_FMT: %s værdi er mindre eller lig med %s

en: %.*s: ARGP_HELP_FMT parameter requires a value
da: %.*s: Parameter for ARGP_HELP_FMT kræver en værdi

en: %.*s: Unknown ARGP_HELP_FMT parameter
da: %.*s: Ukendt ARGP_HELP_FMT-parameter

en: Garbage in ARGP_HELP_FMT: %s
da: Skidt i ARGP_HELP_FMT: %s

en: Mandatory or optional arguments to long options are also mandatory or optional for any corresponding short options.
da: Obligatoriske eller valgfri argumenter til lange flag er også obligatoriske eller valgfri for alle tilsvarende korte flag.

en: Usage:
da: Brug:

en:   or:
da:   eller:

en:  [OPTION...]
da:  [FLAG...]

en: Try '%s --help' or '%s --usage' for more information.
da: Prøv '%s --help' eller '%s --usage' for mere information.

en: Report bugs to %s.
da: Rapportér fejl til %s.

en: Unknown system error
da: Ukendt systemfejl

en: give this help list
da: vis denne hjælpetekst

en: give a short usage message
da: vis en kort hjælpemeddelelse

en: NAME
da: NAVN

en: set the program name
da: angiv progravnavnet

en: SECS
da: SEK

en: hang for SECS seconds (default 3600)
da: vent i SEK sekunder (standardværdi 3600)

en: print program version
da: vis programversion

en: (PROGRAM ERROR) No version known!?
da: (PROGRAMFEJL) Ingen version kendt!?

en: %s: Too many arguments
da: %s: For mange argumenter

en: (PROGRAM ERROR) Option should have been recognized!?
da: (PROGRAMFEJL) Flag burde være genkendt!?

en: write error
da: skrivefejl

en: %s: option '%s%s' is ambiguous
da: %s: flag '%s%s' er flertydigt

en: %s: option '%s%s' is ambiguous; possibilities:
da: %s: flag '%s%s' er flertydigt; muligheder:

en: %s: unrecognized option '%s%s'
da: %s: ukendt flag '%s%s'

en: %s: option '%s%s' doesn't allow an argument
da: %s: flag '%s%s' tillader ikke et argument

en: %s: option '%s%s' requires an argument
da: %s: flag '%s%s' kræver et argument

en: %s: invalid option -- '%c'
da: %s: ugyldigt flag -- '%c'

en: %s: option requires an argument -- '%c'
da: %s: flag kræver et argument -- '%c'

en: memory exhausted
da: hovedlager opbrugt

en: unable to record current working directory
da: Kan ikke notere nuværende arbejdskatalog

en: failed to return to initial working directory
da: Kan ikke gå tilbage til oprindeligt arbejdskatalog

note: TRANSLATORS: Get translations for open and closing quotation marks. The message catalog should translate "`" to a left quotation mark suitable for the locale, and similarly for "'".  For example, a French Unicode local should translate these to U+00AB (LEFT-POINTING DOUBLE ANGLE QUOTATION MARK), and
en: `
da: '

note: TRANSLATORS: A regular expression testing for an affirmative answer (english: "yes").  Testing the first character may be sufficient. Take care to consider upper and lower case. To enquire the regular expression that your system uses for this purpose, you can use the command locale -k LC_MESSAGES | 
en: ^[yY]
da: ^[jJyY]

en: Packaged by %s (%s)
da: Pakket af %s (%s)

en: Packaged by %s
da: Pakket af %s

note: TRANSLATORS: Translate "(C)" to the copyright symbol (C-in-a-circle), if this symbol is available in the user's locale.  Otherwise, do not translate "(C)"; leave it as-is.
en: (C)
da: ©

note: TRANSLATORS: %s denotes an author name.
en: Written by %s.
da: Skrevet af %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name.
en: Written by %s and %s.
da: Skrevet af %s og %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name.
en: Written by %s, %s, and %s.
da: Skrevet af %s, %s og %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    and %s.
da: Skrevet af %s, %s, %s
    og %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, and %s.
da: Skrevet af %s, %s, %s,
    %s og %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, and %s.
da: Skrevet af %s, %s, %s,
    %s, %s og %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, and %s.
da: Skrevet af %s, %s, %s,
    %s, %s, %s og %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    and %s.
da: Skrevet af %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s
    og %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    %s, and %s.
da: Skrevet af %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    %s og %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    %s, %s, and others.
da: Skrevet af %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    %s, %s og andre.

en: Report %s bugs to: %s
da: Rapportér %s fejl til: %s

en: %s home page: <%s>
da: %s hjemmeside: <%s>

note: TRANSLATORS: %s after `Cannot' is a function name, e.g. `Cannot open'. Directly translating this to another language will not work, first because %s itself is not translated. Translate it as `%s: Function %s failed'.
en: %s: Cannot %s
da: %s: Funktionen %s fejlede

note: TRANSLATORS: %s after `Cannot' is a function name, e.g. `Cannot open'. Directly translating this to another language will not work, first because %s itself is not translated. Translate it as `%s: Function %s failed'.
en: %s: Warning: Cannot %s
da: %s: Advarsel: Kan ikke %s

en: %s: Cannot change mode to %s
da: %s: Kan ikke ændre modus til %s

en: %s: Cannot hard link to %s
da: %s: Kan ikke oprette lænke til %s

en: %s: Cannot create symlink to %s
da: %s: Kan ikke oprette symbolsk lænke til '%s'

en: Removing leading `%s' from member names
da: Fjerner indledende '%s' fra medlemsnavne

en: Removing leading `%s' from hard link targets
da: Fjerner indledende '%s' fra hårde lænkemål

en: Substituting `.' for empty member name
da: Erstatter tomme navne i arkivet med "."

en: Substituting `.' for empty hard link target
da: Erstatter tomt mål for hård lænke med "."

en: exec/tcp: Service not available
da: exec/tcp: Tjeneste ikke tilgængelig

en: stdin
da: standard-ind

en: stdout
da: standard-ud

en: Cannot connect to %s: resolve failed
da: Kan ikke opkoble til %s: navneopslag mislykkedes

en: Cannot redirect files for remote shell
da: Kan ikke omdirigere filer for fjern skál

en: Cannot execute remote shell
da: Kan ikke eksekvere fjern skál

en: Seek direction out of range
da: Søgeretning udenfor interval

en: Invalid seek direction
da: Ugyldig søgeretning

en: Invalid seek offset
da: Ugyldig positioneringsværdi

en: Seek offset out of range
da: Søgeposition udenfor interval

en: Invalid byte count
da: Ugyldigt byteantal

en: Byte count out of range
da: Byteantal udenfor interval

en: Premature eof
da: For tidlig filafslutning

en: Invalid operation code
da: Ugyldig operationskode

en: Operation not supported
da: Operation understøttes ikke

en: Unexpected arguments
da: Uventede argumenter

en: Manipulate a tape drive, accepting commands from a remote process
da: Styr en båndstation via accept af kommandoer fra en fjernproces

en: NUMBER
da: NUMMER

en: set debug level
da: sæt fejlsøgningsniveau

en: FILE
da: FIL

en: set debug output file name
da: sæt fejlsøgningsfilnavn

en: cannot open %s
da: kan ikke åbne %s

en: too many arguments
da: for mange argumenter

en: Garbage command
da: Ugyldig kommando

en: This does not look like a tar archive
da: Dette ligner ikke et tar-arkiv

en: Total bytes read
da: Totalt antal byte læst

en: Total bytes written
da: Totalt antal byte skrevet

en: Total bytes deleted
da: Totalt antal byte slettet

en: (pipe)
da: (datakanal)

en: Refusing to read archive contents from terminal (missing -f option?)
da: Nægter at læse arkivindhold fra terminal (manglende -f-flag?)

en: Refusing to write archive contents to terminal (missing -f option?)
da: Nægter at skrive arkivindhold til terminal (manglende -f-flag?)

en: Invalid value for record_size
da: Ugyldig værdi for record_size

en: No archive name given
da: Arkivnavn er ikke opgivet

en: Cannot verify stdin/stdout archive
da: Kan ikke verificere standard-ind/standard-ud arkiver

en: Archive is compressed. Use %s option
da: Arkivet er komprimeret. Brug flaget %s

en: Cannot update compressed archives
da: Kan ikke opdatere komprimerede arkiver

en: At beginning of tape, quitting now
da: Ved begyndelsen af båndet, afslutter nu

en: Too many errors, quitting
da: For mange fejl, afslutter

en: Record size = %lu block | Record size = %lu blocks
da[0]: Poststørrelse = %lu blok
da[1]: Poststørrelse = %lu blokke

en: Unaligned block (%lu byte) in archive | Unaligned block (%lu bytes) in archive
da[0]: Ikke-justeret blok (%lu byte) i arkiv
da[1]: Ikke-justerede blokke (%lu byte) i arkiv

en: Cannot backspace archive file; it may be unreadable without -i
da: Kunne ikke gå tilbage i arkivfilen. Den kan være ulæselig uden -i

en: rmtlseek not stopped at a record boundary
da: rmtlseek stoppede ikke på en postgrænse

en: %s: contains invalid volume number
da: %s: indeholder ugyldigt delarkivs-nummer

en: Volume number overflow
da: Overløb på delarkiv-nummer

en: Prepare volume #%d for %s and hit return:
da: Klargør delarkiv nummer %d for %s og tryk retur:

en: EOF where user reply was expected
da: Filafslutning hvor svar fra bruger var forventet

en: WARNING: Archive is incomplete
da: ADVARSEL: Arkivet er ufuldstændigt

en:  n name        Give a new file name for the next (and subsequent) volume(s)
     q             Abort tar
     y or newline  Continue operation
da:  n navn              Giv et nyt filnavn for næste (og efterfølgende) delarkiver
     q                   Afbryd tar
     y eller ny linje    Fortsæt handling

en:  !             Spawn a subshell
da:  !            Start en ny skál

en:  ?             Print this list
da:  ?            Udskriv denne liste

en: No new volume; exiting.
da: Intet nyt delarkiv; afslutter.

en: File name not specified. Try again.
da: Filnavn ikke angivet, prøv igen.

en: Invalid input. Type ? for help.
da: Ugyldigt inddata. Skriv ? for at få hjælp.

en: %s command failed
da: '%s'-kommando mislykkedes

en: %s is not continued on this volume
da: %s fortsætter ikke i dette delarkiv

en: %s is possibly continued on this volume: header contains truncated name
da: %s fortsættes muligvis i dette delarkiv: hoved indeholder afkortet navn

en: %s is the wrong size (%s != %s + %s)
da: %s har forkert størrelse (%s != %s + %s)

en: This volume is out of sequence (%s - %s != %s)
da: Dette delarkiv er ude af rækkefølge (%s - %s != %s)

en: Archive not labeled to match %s
da: Arkivet er ikke navngivet til at passe med %s

en: Volume %s does not match %s
da: Delarkivet '%s' stemmer ikke overens med %s

en: %s: file name too long to be stored in a GNU multivolume header, truncated
da: %s: filnavnet er for langt til at gemmes i hovedet på et GNU-flerdelarkiv, afkortes

en: write did not end on a block boundary
da: skrivning stoppede ikke på en blokgrænse

en: Could only read %lu of %lu byte | Could only read %lu of %lu bytes
da[0]: Kunne kun læse %lu af %lu byte
da[1]: Kunne kun læse %lu af %lu byte

en: Contents differ
da: Indhold er forskelligt

en: Unexpected EOF in archive
da: Uventet filslutning i arkivet

en: File type differs
da: Filtype er forskellig

en: Mode differs
da: Modus er forskellig

en: Uid differs
da: Bruger-ID er forskellig

en: Gid differs
da: Gruppe-ID er forskellig

en: Mod time differs
da: Modificeringstid er forskellig

en: Size differs
da: Størrelse er forskellig

en: Not linked to %s
da: Ikke lænket til %s

en: Symlink differs
da: Symbolsk lænke er forskellig

en: Device number differs
da: Enhedsnummer er forskellig

en: Verify
da: Verificér

en: %s: Unknown file type '%c', diffed as normal file
da: %s: Ukendt filtype '%c', diff'et som en almindelig fil

en: Archive contains file names with leading prefixes removed.
da: Arkivet indeholder filnavne med indledende prefixer borttaget.

en: Archive contains transformed file names.
da: Arkiv indeholder transformerede filnavne.

en: Verification may fail to locate original files.
da: Verificering kan mislykkes med at finde originalfiler.

en: VERIFY FAILURE: %d invalid header detected | VERIFY FAILURE: %d invalid headers detected
da[0]: VERIFICERINGSFEJL: %d ukendt hoved fundet
da[1]: VERIFICERINGSFEJL: %d ukendte hoveder fundet

en: A lone zero block at %s
da: En enkeltstående nulblok ved %s

en: %s: contains a cache directory tag %s; %s
da: %s: indeholder et cachekatalog-mærke %s; %s

en: value %s out of %s range %s..%s; substituting %s
da: værdi %s ud af %s interval %s..%s; erstatter %s

en: value %s out of %s range %s..%s
da: værdi %s ud af %s interval %s..%s

en: Generating negative octal headers
da: Genererer negative oktale hoveder

en: %s: file name is too long (max %d); not dumped
da: %s: filnavnet er for langt (max %d); ikke arkiveret

en: %s: file name is too long (cannot be split); not dumped
da: %s: filnavnet er for langt (kan ikke opdeles); ikke arkiveret

en: %s: link name is too long; not dumped
da: %s: lænkenavn er for langt; ikke arkiveret

en: %s: File shrank by %s byte; padding with zeros | %s: File shrank by %s bytes; padding with zeros
da[0]: %s: Filen formindsket med %s byte, fylder ud med nul
da[1]: %s: Filen formindsket med %s byte, fylder ud med nuller

en: %s: file is on a different filesystem; not dumped
da: %s: fil er på et andet filesystem; ikke arkiveret

en: contents not dumped
da: indholdet ikke arkiveret

en: %s: Unknown file type; file ignored
da: %s: Ukendt filtype; filen blev ignoreret

en: Missing links to %s.
da: Mangler lænke til %s.

en: %s: file is unchanged; not dumped
da: %s: fil er uændret; ikke arkiveret

en: directory not dumped
da: katalog ikke arkiveret

en: %s: file changed as we read it
da: %s: Fil ændredes mens vi læste den

en: %s: socket ignored
da: %s: sokkel ignoreret

en: %s: door ignored
da: %s: dør ignoreret

en: Skipping to next header
da: Hopper til næste hoved

en: Deleting non-header from archive
da: Sletter ikke-hoved fra arkivet

en: %s: implausibly old time stamp %s
da: %s: usandsynligt gammelt tidsstempel %s

en: %s: time stamp %s is %s s in the future
da: %s: tidsstempel %s er %s sekunder ud i fremtiden

en: %s: Unexpected inconsistency when making directory
da: %s: Uventet uoverensstemmelse ved oprettelse af katalog

en: %s: skipping existing file
da: %s: skipper eksisterende fil

en: %s: Directory renamed before its status could be extracted
da: %s: Katalog omdøbt før dets status kunne blive udpakket

en: Extracting contiguous files as regular files
da: Udpakker sammenhængende filer som almindelige filer

en: Attempting extraction of symbolic links as hard links
da: Forsøger at udpakke symbolske lænker som hårde lænker

en: %s: Cannot extract -- file is continued from another volume
da: %s: Kan ikke udpakke -- filen er fortsat fra et andet delarkiv

en: Unexpected long name header
da: Uventet langt filnavnshoved

en: %s: Unknown file type '%c', extracted as normal file
da: %s: Ukendt filtype '%c', udpakket som en almindelig fil

en: Current %s is newer or same age
da: Nuværende %s er nyere eller lige så gammel

en: %s: Member name contains '..'
da: %s: Medlemsnavn indeholder '..'

en: %s: Was unable to backup this file
da: %s: Kunne ikke sikkerhedskopiere denne fil

en: Cannot rename %s to %s
da: Kan ikke omdøbe %s til %s

en: %s: Directory has been renamed from %s
da: %s: Kataloget er blevet omdøbt fra %s

en: %s: Directory is new
da: %s: Kataloget er nyt

en: %s: directory is on a different filesystem; not dumped
da: %s: katalog er på et andet filesystem; ikke arkiveret

en: %s: Directory has been renamed
da: %s: Kataloget er blevet omdøbt

en: Invalid time stamp
da: Ugyldigt tidsstempel

en: Invalid modification time
da: Ugyldig modifikationstid

en: Invalid modification time (nanoseconds)
da: Ugyldig modifikationstid (nanosekunder)

en: Invalid device number
da: Ugyldigt enhedsnummer

en: Invalid inode number
da: Ugyldigt inode-nummer

en: %s: byte %s: %s %.*s... too long
da: %s: byte %s: %s %.*s... for lang

en: Unexpected EOF in snapshot file
da: Uventet filslutning i øjebliksfil

en: %s: byte %s: %s %s followed by invalid byte 0x%02x
da: %s: byte %s: %s %s efterfulgt af ugyldig byte 0x%02x

en: %s: byte %s: (valid range %s..%s)
    	%s %s
da: %s: byte %s: (gyldigt område %s..%s)
    	%s %s

en: Missing record terminator
da: Postafslutning mangler

en: Bad incremental file format
da: Fejlagtigt inkrementelt filformat

en: Unsupported incremental format version: %<PRIuMAX>
da: Formatversion for inkrementel sikkerhedskopiering understøttes ikke: %<PRIuMAX>

en: Malformed dumpdir: expected '%c' but found %#3o
da: Fejlagtigt dumpkatalog: forventede "%c" men fandt %#3o

en: Malformed dumpdir: 'X' duplicated
da: Fejlagtigt dumpkatalog: "X" duplikeret

en: Malformed dumpdir: empty name in 'R'
da: Fejlagtigt dumpkatalog: tomt navn i "R"

en: Malformed dumpdir: 'T' not preceded by 'R'
da: Fejlagtigt dumpkatalog: 'T' foregås ikke af 'R'

en: Malformed dumpdir: empty name in 'T'
da: Fejlagtigt dumpkatalog: tomt navn i "T"

en: Malformed dumpdir: expected '%c' but found end of data
da: Fejlagtigt dumpkatalog: forventede "%c" men fandt slut på data

en: Malformed dumpdir: 'X' never used
da: Fejlagtigt dumpkatalog: "X" bruges aldrig

en: Cannot create temporary directory using template %s
da: kan ikke oprette midlertidigt katalog ved brug af skabelonen %s

en: %s: Not purging directory: unable to stat
da: %s: Renser ikke katalog: kunne ikke tage status

en: %s: directory is on a different device: not purging
da: %s: fil er på et andet filesystem: sletter ikke

en: %s: Deleting %s
da: %s: Sletter %s

en: %s: Cannot remove
da: Kan ikke slette %s

en: %s: Omitting
da: %s: Udelader

en: block %s: ** Block of NULs **
da: blok %s: ** Blok med NULler **

en: block %s: ** End of File **
da: blok %s: ** Slut på fil **

en: block %s:
da: blok %s:

note: TRANSLATORS: %s is type of the value (gid_t, uid_t, etc.)
en: Blanks in header where numeric %s value expected
da: Blank-tegn i hovedet hvor numerisk %s værdi var forventet

note: TRANSLATORS: Second %s is a type name (gid_t,uid_t,etc.)
en: Archive octal value %.*s is out of %s range; assuming two's complement
da: Oktal værdi %.*s i arkiv er udenfor %s interval; antager to-komplement

note: TRANSLATORS: Second %s is a type name (gid_t,uid_t,etc.)
en: Archive octal value %.*s is out of %s range
da: Oktal værdi %.*s i arkiv er udenfor %s interval

en: Archive contains obsolescent base-64 headers
da: Arkiv indeholder forældede base-64 hoveder

en: Archive signed base-64 string %s is out of %s range
da: Base-64 streng med fortegn %s i arkiv er udenfor %s interval

en: Archive base-256 value is out of %s range
da: Base-256 værdi i arkiv er udenfor %s interval

note: TRANSLATORS: Second %s is a type name (gid_t,uid_t,etc.)
en: Archive contains %.*s where numeric %s value expected
da: Arkiv indeholder %.*s hvor numerisk %s-værdi var forventet

note: TRANSLATORS: Second %s is type name (gid_t,uid_t,etc.)
en: Archive value %s is out of %s range %s..%s
da: Arkiv værdi %s er udenfor %s interval %s..%s

en:  link to %s
da:  lænke til %s

en:  unknown file type %s
da:  ukendt filtype %s

en: --Long Link--
da: --Lang lænke--

en: --Long Name--
da: --Langt navn--

en: --Volume Header--
da: --Delarkivhoved--

en: --Continued at byte %s--
da: --Fortsat ved byte %s--

en: Creating directory:
da: Opretter katalog:

en: Renaming %s to %s
da: Omdøber %s til %s

en: %s: Cannot rename to %s
da: %s: Kan ikke omdøbe til %s

en: Renaming %s back to %s
da: Omdøber %s tilbage til %s

en: %s: File removed before we read it
da: %s: Fil fjernet før vi læste den

en: child process
da: underproces

en: interprocess channel
da: mellemproces-kanal

en: Local file name selection:
da: Lokalt valg af filnavn:

en: add given FILE to the archive (useful if its name starts with a dash)
da: tilføj angivet FIL til arkivet (brugbart hvis FIL begynder med "-")

en: DIR
da: KATALOG

en: change to directory DIR
da: gå til arbejdskatalog KATALOG

en: get names to extract or create from FILE
da: hent navne at udpakke eller oprette fra FIL

en: -T reads null-terminated names; implies --verbatim-files-from
da: -T læser navne adskilt med nultegn; indebærer --verbatim-files-from

en: disable the effect of the previous --null option
da: fjern effekten af foregående --null-flag

en: unquote input file or member names (default)
da: afcitér inddata fil eller medlemsnavne (standardværdi)

en: do not unquote input file or member names
da: afcitér ikke inddata fil eller medlemsnavne

en: -T reads file names verbatim (no escape or option handling)
da: -T læser filnavne bogstaveligt (ingen beskyttelsestegn eller flagbehandling)

en: -T treats file names starting with dash as options (default)
da: -T behandler filnavne der begynder med '-' som flag (standard)

en: PATTERN
da: MØNSTER

en: exclude files, given as a PATTERN
da: udelad filer som matcher MØNSTER

en: exclude patterns listed in FILE
da: udelad filer som matcher mønster listet i FIL

en: exclude contents of directories containing CACHEDIR.TAG, except for the tag file itself
da: udelad indholdet i kataloger som indeholder CACHEDIR.TAG, undtagen mærkefilen CACHEDIR.TAG selv

en: exclude everything under directories containing CACHEDIR.TAG
da: udelad alt i kataloger som indeholder CACHEDIR.TAG

en: exclude directories containing CACHEDIR.TAG
da: udelad kataloger som indeholder CACHEDIR.TAG

en: exclude contents of directories containing FILE, except for FILE itself
da: udelad indholdet i kataloger som indeholder FIL, undtagen FIL selv

en: read exclude patterns for each directory from FILE, if it exists
da: indlæs ekskluderingsmønstre for hvert katalog fra FIL, hvis den eksisterer

en: read exclude patterns for each directory and its subdirectories from FILE, if it exists
da: indlæs ekskluderingsmønstre for hvert katalog og dets underkataloger fra FIL, hvis den eksisterer

en: exclude everything under directories containing FILE
da: udelad alting i kataloger som indeholder FIL

en: exclude directories containing FILE
da: udelad kataloger som indeholder FIL

en: exclude version control system directories
da: udelad kataloger fra versionshåndteringssystemer

en: read exclude patterns from the VCS ignore files
da: indlæs ekskluderingsmønstre fra VCS ignoreingsfiler

en: exclude backup and lock files
da: udelad sikkerhedskopier og låsefiler

en: recurse into directories (default)
da: gå rekursivt ned i kataloger (standardværdi)

en: avoid descending automatically in directories
da: gå ikke ned i kataloger automatisk

en: File name matching options (affect both exclude and include patterns):
da: Flag for match af filnavne (påvirker både ekskluderings- og inkluderingsmønstre):

en: patterns match file name start
da: mønstre skal matche med begyndelsen på filnavne

en: patterns match after any '/' (default for exclusion)
da: mønstre matches efter alle '/'-er (standardværdi ved ekskludering)

en: ignore case
da: ingen forskel på store og små bogstaver

en: case sensitive matching (default)
da: match store og små bogstaver forskelligt (standardværdi)

en: use wildcards (default for exclusion)
da: brug jokertegn (standardværdi for ekskludering)

en: verbatim string matching
da: ordret strengsammenligning

en: wildcards match '/' (default for exclusion)
da: jokertegn matcher '/' (standardværdi for ekskludering)

en: wildcards do not match '/'
da: jokertegn matcher ikke '/'

en: -C %s has no effect
da: -C %s har ingen virkning

en: --%s %s has no effect
da: --%s %s har ingen virkning

en: --%s has no effect
da: --%s har ingen virkning

en: command line
da: kommandolinje

en: %s: file list requested from %s already read from %s
da: %s: filliste forespurgt fra %s allerede læst fra %s

en: cannot split string '%s': %s
da: kan ikke opsplitte streng '%s': %s

en: %s: file name read contains nul character
da: %s: filnavnet som læstes indeholder nultegn

en: Pattern matching characters used in file names
da: Mønstermatchningstegn bruges i filnavne

en: Use --wildcards to enable pattern matching, or --no-wildcards to suppress this warning
da: Brug --wildcards for at aktivere mønstermatchning, eller --no-wildcards for at undertrykke denne advarsel

en: %s: Not found in archive
da: %s: Ikke fundet i arkivet

en: %s: Required occurrence not found in archive
da: %s: Krævet forekomst blev ikke fundet i arkivet

en: Archive label mismatch
da: Arkivetiket stemmer ikke overrens

en: Using -C option inside file list is not allowed with --listed-incremental
da: At bruge -C-flaget i en filliste er ikke tilladt med --listed-incremental

en: Only one -C option is allowed with --listed-incremental
da: Kun ét -C-flag er tilladt med --listed-incremental

en: Options '%s' and '%s' both want standard input
da: Flagene '%s' and '%s' vil begge have standard inddata

en: %s: Invalid archive format
da: %s: ugyldigt arkivformat

en: GNU features wanted on incompatible archive format
da: GNU-funktioner forsøgt på inkompatibelt arkiv-format

en: Unknown quoting style '%s'. Try '%s --quoting-style=help' to get a list.
da: Ukendt citeringsstíl '%s'. Prøv '%s --quoting-style=help' for at få en liste.

en: GNU 'tar' saves many files together into a single tape or disk archive, and can restore individual files from the archive.
    
    Examples:
      tar -cf archive.tar foo bar  # Create archive.tar from files foo and bar.
      tar -tvf archive.tar         # List all files in archive.tar verbosely.
      tar -xf archive.tar          # Extract all files from archive.tar.
da: GNU 'tar' gemmer mange filer sammen i et enkelt bånd- eller disk-arkiv, og kan gendanne individuelle filer fra arkivet.
    
    Eksempler:
      tar -cf arkiv.tar foo bar  # Skab arkiv.tar fra filerne foo og bar.
      tar -tvf arkiv.tar         # Vís alle filer i arkiv.tar udførligt.
      tar -xf arkiv.tar          # Udpak alle filer fra arkiv.tar.

en: The backup suffix is '~', unless set with --suffix or SIMPLE_BACKUP_SUFFIX.
    The version control may be set with --backup or VERSION_CONTROL, values are:
    
      none, off       never make backups
      t, numbered     make numbered backups
      nil, existing   numbered if numbered backups exist, simple otherwise
      never, simple   always make simple backups
da: Suffikset for sikkerhedskopiering er '~', med mindre det er sat med --suffix
    eller SIMPLE_BACKUP_SUFFIX. Versionskontrollen kan sættes med --backup eller
    VERSION_CONTROL, værdier er:
    
      none, off       lav aldrig sikkerhedskopier
      t, numbered     lav nummererede sikkerhedskopier
      nil, existing   nummererede, dersom nummererede sikkerhedskopier eksisterer,
                      ellers simple
      never, simple   lav altid simple sikkerhedskopier

en: Main operation mode:
da: Hovedoperationstilstand:

en: list the contents of an archive
da: vis indholdet af et arkiv

en: extract files from an archive
da: udpak filer fra et arkiv

en: create a new archive
da: opret et nyt arkiv

en: find differences between archive and file system
da: find forskelle mellem filsystemet og arkivet

en: append files to the end of an archive
da: tilføj filer til slutningen af et arkiv

en: only append files newer than copy in archive
da: tilføj kun filer som er nyere end dem i arkivet

en: append tar files to an archive
da: tilføj indholdet i tar-arkivfiler til et arkiv

en: delete from the archive (not on mag tapes!)
da: fjern fra arkivet (ikke på magnetbånd!)

en: test the archive volume label and exit
da: verificér arkivets delarkivnavn og afslut derefter.

en: Operation modifiers:
da: Ændringer til handling:

en: handle sparse files efficiently
da: håndtér filer med huller effektivt

en: technique to detect holes
da: teknik til at finde huller

en: MAJOR[.MINOR]
da: ØVRE[.NEDRE]

en: set version of the sparse format to use (implies --sparse)
da: angiv hvilken formatversion som skal håndtere filer med huller (implicerer --sparse)

en: handle old GNU-format incremental backup
da: håndtér det gamle GNU-format for inkrementel sikkerhedskopiering

en: handle new GNU-format incremental backup
da: håndtér det nye GNU-format for inkrementel sikkerhedskopiering

en: dump level for created listed-incremental archive
da: dumpniveau for "listed-incremental" arkiv

en: do not exit with nonzero on unreadable files
da: afslut ikke med fejlslutstatus p.g.a. filer, der ikke kan læses

en: process only the NUMBERth occurrence of each file in the archive; this option is valid only in conjunction with one of the subcommands --delete, --diff, --extract or --list and when a list of files is given either on the command line or via the -T option; NUMBER defaults to 1
da: behandl kun forekomst NUMMER af hver fil i arkivet. Dette flag er kun gyldigt med en af underkommandoerne --delete, --diff, --extract eller --list og når en liste af filer angives enten på kommandolinjen eller med flaget -T. Standardværdi for NUMMER er 1.

en: archive is seekable
da: arkivet er søgbart

en: archive is not seekable
da: arkivet er ikke søgbart

en: do not check device numbers when creating incremental archives
da: kontrollér ikke enhedsnumre når inkrementelle arkiver oprettes

en: check device numbers when creating incremental archives (default)
da: kontrollér enhedsnumre når inkrementelle arkiver oprettes (standardværdi)

en: Overwrite control:
da: Kontrollér overskrivning:

en: attempt to verify the archive after writing it
da: forsøg at verificere arkivet efter det blev skrevet

en: remove files after adding them to the archive
da: fjern filer efter de blev tilføjet til arkivet

en: don't replace existing files when extracting, treat them as errors
da: erstat ikke eksisterende filer ved udpakning, behandl dem som fejl

en: don't replace existing files when extracting, silently skip over them
da: erstat ikke eksisterende filer ved udpakning, skip over dem uden meddelelser

en: don't replace existing files that are newer than their archive copies
da: erstat ikke eksisterende filer som er nyere end de, som findes i arkivet

en: overwrite existing files when extracting
da: overskriv eksisterende filer ved udpakning

en: remove each file prior to extracting over it
da: fjern hver eksisterende fil inden en ny udpakkes oven i den

en: empty hierarchies prior to extracting directory
da: tøm kataloghierarkier før udpakning af katalog

en: preserve metadata of existing directories
da: bevar eksisterende katalogers metadata

en: overwrite metadata of existing directories when extracting (default)
da: overskriv metadata for eksisterende kataloger ved udpakning (standardværdi)

en: preserve existing symlinks to directories when extracting
da: bevar eksisterende symlinker til kataloger ved udpakning

en: create a subdirectory to avoid having loose files extracted
da: lav et underkatalog for at undgå at få løse filer udpakket

en: Select output stream:
da: Vælg uddatastrøm:

en: extract files to standard output
da: udpak filer til standard-ud

en: COMMAND
da: KOMMANDO

en: pipe extracted files to another program
da: udpak filer til standard input til et andet program

en: ignore exit codes of children
da: ignorér barneprocessers slutstatus

en: treat non-zero exit codes of children as error
da: behandl slutstatus fra barneprocesser bortset fra 0 som fejl

en: Handling of file attributes:
da: Håndtering af filattributter:

en: force NAME as owner for added files
da: sæt NAVN som ejer for tilføjede filer

en: force NAME as group for added files
da: sæt NAVN som gruppe for tilføjede filer

en: use FILE to map file owner UIDs and names
da: brug FIL til at associere filejer UID'er og navne

en: use FILE to map file owner GIDs and names
da: brug FIL til at associere filejer GID'er og navne

en: DATE-OR-FILE
da: DATO-ELLER-FIL

en: set mtime for added files from DATE-OR-FILE
da: sæt modificeringstid på tilføjede filer fra DATO-ELLER-FIL

en: only set time when the file is more recent than what was given with --mtime
da: sæt kun tid når filen er nyere end hvad der er givet med --mtime

en: CHANGES
da: RETTIGHEDER

en: force (symbolic) mode CHANGES for added files
da: sæt (symbolske) RETTIGHEDER for tilføjede filer

en: METHOD
da: METODE

en: preserve access times on dumped files, either by restoring the times after reading (METHOD='replace'; default) or by not setting the times in the first place (METHOD='system')
da: bevar accesstider på arkiverede filer, enten ved at genskabe tiderne efter læsning (METODE="replace", standardværdi) eller ved at ikke sætte tiderne overhovedet (METODE="system")

en: don't extract file modified time
da: udpak ikke filers modificeringstid

en: try extracting files with the same ownership as exists in the archive (default for superuser)
da: forsøg at udpakke filer til samme ejere som i arkivet (standardværdi for superbrugeren)

en: extract files as yourself (default for ordinary users)
da: udpak filer med dig selv som ejer (standardværdi for almindelige brugere)

en: always use numbers for user/group names
da: brug altid tal for bruger- og gruppnavn

en: extract information about file permissions (default for superuser)
da: udpak information om filrettigheder (standardværdi for superbrugeren)

en: apply the user's umask when extracting permissions from the archive (default for ordinary users)
da: anvend brugerens umask når rettigheder udpakkes fra arkivet (standardværdi for almindelige brugere)

en: member arguments are listed in the same order as the files in the archive
da: medlemsargumenter er listet i den samme orden som filerne i arkiverne

en: delay setting modification times and permissions of extracted directories until the end of extraction
da: udsæt sætning af modifikationstider og rettigheder på udpakkede kataloger til slutningen på arkivudpakningen.

en: cancel the effect of --delay-directory-restore option
da: fjern effekten af flaget --delay-directory-restore

en: ORDER
da: ORDEN

en: directory sorting order: none (default), name or inode
da: sorteringsorden for katalog: ingen (standardværdi), navn eller inode

en: directory sorting order: none (default) or name
da: orden for katalogsortering: ingen (standardværdi) eller navn

en: Handling of extended file attributes:
da: Håndtering af udvidede filattributter:

en: Enable extended attributes support
da: Aktivér understøttelse for udvidede filattributter

en: Disable extended attributes support
da: Deaktivér understøttelse for udvidede filattributter

en: specify the include pattern for xattr keys
da: angiv inkluderings-mønsteret for xattr-nøgler

en: specify the exclude pattern for xattr keys
da: angiv ekskluderings-mønsteret for xattr-nøgler

en: Enable the SELinux context support
da: Aktivér understøttelse for SELinux kontekster

en: Disable the SELinux context support
da: Deaktivér understøttelse for SELinux kontekster

en: Enable the POSIX ACLs support
da: Aktivér understøttelse for POSIX ACL-er

en: Disable the POSIX ACLs support
da: Deaktivér understøttelse for POSIX ACL-er

en: Device selection and switching:
da: Enhedsvalg og enhedsskift:

en: ARCHIVE
da: ARKIV

en: use archive file or device ARCHIVE
da: brug arkivfil eller enhed ARKIV

en: specify drive and density
da: angiv enhed og densitet

en: archive file is local even if it has a colon
da: arkivfilen er lokal selv om navnet har et kolon

en: use given rmt COMMAND instead of rmt
da: brug KOMMANDO i stedet for rmt

en: use remote COMMAND instead of rsh
da: brug ekstern KOMMANDO i stedet for rsh

en: create/list/extract multi-volume archive
da: opret/vis/udpak et flerdelarkiv

en: change tape after writing NUMBER x 1024 bytes
da: skift bånd efter at NUMMER x 1024 byte er skrevet

en: run script at end of each tape (implies -M)
da: kør kommandofil ved slutningen af hvert bånd (flaget -M sættes også)

en: use/update the volume number in FILE
da: brug/opdatér delarkivnummer i FIL

en: Device blocking:
da: Blokhåndtering:

en: BLOCKS
da: BLOK

en: BLOCKS x 512 bytes per record
da: BLOK x 512 byte per post

en: NUMBER of bytes per record, multiple of 512
da: ANTAL byte per post, deleligt med 512

en: ignore zeroed blocks in archive (means EOF)
da: ignorér blok med kun nultegn (betyder filslut)

en: reblock as we read (for 4.2BSD pipes)
da: lav nye blokke ved læsning (for 4.2BSD-datakanaler)

en: Archive format selection:
da: Valg af arkivformat:

en: create archive of the given format
da: opret et arkiv med det angivne format

en: FORMAT is one of the following:
da: FORMAT er et af følgende:

en: old V7 tar format
da: gammelt V7-format

en: GNU format as per tar <= 1.12
da: GNU-format for tar <= 1.12

en: GNU tar 1.13.x format
da: Format fra GNU tar 1.13.x

en: same as pax
da: samme som pax

en: same as --format=v7
da: samme som --format=v7

en: same as --format=posix
da: samme som --format=posix

en: keyword[[:]=value][,keyword[[:]=value]]...
da: nøgleord[[:]=værdi][,nøgleord[[:]=værdi]]...

en: control pax keywords
da: angiv nøgleord for pax

en: TEXT
da: TEKST

en: create archive with volume name TEXT; at list/extract time, use TEXT as a globbing pattern for volume name
da: opret et arkiv med delarkivnavnet TEKST. Ved visning/udpakning er TEKST et skálmønster ("globbing") for delarkivnavn

en: Compression options:
da: Komprimeringsflag:

en: use archive suffix to determine the compression program
da: brug arkivsuffix til at bestemme komprimeringsprogrammet

en: do not use archive suffix to determine the compression program
da: brug ikke arkivsuffix til at bestemme komprimeringsprogrammet

en: filter through PROG (must accept -d)
da: filtrér med PROG (skal acceptere -d)

en: Local file selection:
da: Lokalt filvalg:

en: stay in local file system when creating archive
da: skift ikke filsystem når arkivet oprettes

en: don't strip leading '/'s from file names
da: fjern ikke indledende '/'-er fra filnavne

en: follow symlinks; archive and dump the files they point to
da: følg symbolske lænker, arkivér filerne de peger på

en: follow hard links; archive and dump the files they refer to
da: følg hårde lænker, arkivér filerne de peger på

en: MEMBER-NAME
da: MEDLEMSNAVN

en: begin at member MEMBER-NAME when reading the archive
da: begynd med medlem MEDLEMSNAVN ved læsning af arkivet

en: only store files newer than DATE-OR-FILE
da: arkivér kun filer nyere end DATO-ELLER-FIL

en: DATE
da: DATO

en: compare date and time when data changed only
da: sammenlign kun dato og tid for dataændringer

en: CONTROL
da: KONTROL

en: backup before removal, choose version CONTROL
da: lav sikkerhedskopier før fjernelse, vælg type af versionshåndtering

en: STRING
da: STRENG

en: backup before removal, override usual suffix ('~' unless overridden by environment variable SIMPLE_BACKUP_SUFFIX)
da: lav sikkerhedskopier før fjernelse, erstat den normale sikkerhedskopiendelse ("~" hvis ikke ændret med miljøvariablen SIMPLE_BACKUP_SUFFIX)

en: File name transformations:
da: Filnavnstransformationer:

en: strip NUMBER leading components from file names on extraction
da: fjern ANTAL indledende komponenter fra filnavne ved udpakning

en: EXPRESSION
da: UDTRYK

en: use sed replace EXPRESSION to transform file names
da: brug sed's erstatnings-UDTRYK for at transformere filnavne

en: Informative output:
da: Informativ udskrift:

en: display progress messages every NUMBERth record (default 10)
da: vis forløbsmeddelelser efter hver gruppe af ANTAL poster (standardværdi 10)

en: ACTION
da: HANDLING

en: execute ACTION on each checkpoint
da: udfør HANDLING ved hvert kontrolpunkt

en: print a message if not all links are dumped
da: vis en meddelelse hvis ikke alle lænker bliver arkiveret

en: print total bytes after processing the archive; with an argument - print total bytes when this SIGNAL is delivered; Allowed signals are: SIGHUP, SIGQUIT, SIGINT, SIGUSR1 and SIGUSR2; the names without SIG prefix are also accepted
da: skriv totalt antal byte efter arkivet er blevet behandlet. Med et argument - skrives totalt antal byte når SIGNAL levereres. Tilladte signaler er: SIGHUP, SIGQUIT, SIGINT, SIGUSR1 coh SIGUSR2. Navne uden SIG-præfix accepteres også.

en: print file modification times in UTC
da: vis filers modificeringstid i UTC

en: print file time to its full resolution
da: vis fuld opløsning på filtider

en: send verbose output to FILE
da: send informative meddelelser til FIL

en: show block number within archive with each message
da: vis bloknummer i arkivet for hver meddelelse

en: show tar defaults
da: vis standardværdier for "tar"

en: show valid ranges for snapshot-file fields
da: vis gyldige områder for felter i snapshot-filer

en: when listing or extracting, list each directory that does not match search criteria
da: ved visning eller udpakning vises hvert katalog som ikke matcher søgekriterium

en: show file or archive names after transformation
da: vis fil- eller arkivnavne efter transformering

en: STYLE
da: STÍL

en: set name quoting style; see below for valid STYLE values
da: sæt citatstíl for navne. Se nedenfor for gyldige værdier på STÍL.

en: additionally quote characters from STRING
da: citér også tegn i STRENG

en: disable quoting for characters from STRING
da: citér ikke tegn fra STRENG

en: ask for confirmation for every action
da: bed om bekræftelse for hver handling

en: verbosely list files processed
da: vís navne på alle filer som bliver behandlet

en: KEYWORD
da: NØGLEORD

en: warning control
da: advarselskontrol

en: Compatibility options:
da: Kompatibilitetsflag:

en: when creating, same as --old-archive; when extracting, same as --no-same-owner
da: ved oprettelse det samme som --old-archive; ved udpakning det samme som --no-same-owner

en: Other options:
da: Andre flag:

en: disable use of some potentially harmful options
da: begræns brugen af potentielt farlige flag

note: TRANSLATORS: Both %s in this statement are replaced with option names.
en: '%s' cannot be used with '%s'
da: %s: kan ikke bruges med '%s'

en: You may not specify more than one '-Acdtrux', '--delete' or  '--test-label' option
da: Du kan ikke angive mere end ét af '-Acdtrux', --delete eller `--test-label' flagene

en: Conflicting compression options
da: Konflikt i komprimeringsflag

en: Unknown signal name: %s
da: Ukendt signalnavn: %s

en: Date sample file not found
da: Tidsfil blev ikke fundet

en: Substituting %s for unknown date format %s
da: Erstatter %s for ukendt dato-format %s

en: Option %s: Treating date '%s' as %s
da: Flag %s: Behandler tidsangivelse '%s' som %s

en: filter the archive through %s
da: filtrér arkivet igennem %s

en: Valid arguments for the --quoting-style option are:
da: Gyldige argumenter til flaget --quoting-style er:

en: 
    *This* tar defaults to:
da: 
    *Denne* tar har standardværdierne:

en: Invalid owner or group ID
da: Ugyldig ejer eller gruppe-ID

en: Invalid blocking factor
da: Ugyldig blokfaktor

en: Malformed density argument: %s
da: Ugyldig densitetsangivelse: %s

en: Unknown density: '%c'
da: Ukendt densitet: '%c'

en: Options '-[0-7][lmh]' not supported by *this* tar
da: Flagene '-[0-7][lmh]' understøttes ikke af *denne* implementering af tar

en: Invalid tape length
da: Ugyldig båndlængde

en: Invalid incremental level value
da: Fejlagtig værdi for inkrementelt niveau

en: More than one threshold date
da: Mere end én grænse-dato

en: Invalid sparse version value
da: Ugyldig version for filer med huller

en: --atime-preserve='system' is not supported on this platform
da: --atime-preserve="system" understøttes ikke på denne platform

en: --checkpoint value is not an integer
da: --checkpoint-værdien er ikke et heltal

en: Invalid mode given on option
da: Ugyldig modus angivet i flag

en: Invalid number
da: Ugyldigt nummer

en: Invalid record size
da: Ugyldig poststørrelse

en: Record size must be a multiple of %d.
da: Poststørrelse skal være deleligt med %d.

en: Invalid number of elements
da: Ugyldigt antal elementer

en: Only one --to-command option allowed
da: Kun ét --to-command flag tilladt

en: %s:%lu: location of the error
da: %s:%lu: sted for fejlen

en: error parsing %s
da: Fejl ved fortolkning af %s

en: [FILE]...
da: [FIL]...

en: cannot split TAR_OPTIONS: %s
da: kan ikke opsplitte TAR_OPTIONS: %s

en: non-option arguments in %s
da: argumenter uden flag i %s

en: Old option '%c' requires an argument.
da: Gammelt flag '%c' behøver et argument.

en: --occurrence is meaningless without a file list
da: --occurrence er meningsløs uden en filliste

en: Multiple archive files require '-M' option
da: Ved flere arkivfiler kræves '-M'-flaget

en: --level is meaningless without --listed-incremental
da: --level er meningsløs uden --listed-incremental

en: %s: Volume label is too long (limit is %lu byte) | %s: Volume label is too long (limit is %lu bytes)
da[0]: %s: etiket på delarkiv er for lang (grænse er %lu byte)
da[1]: %s: etiket på delarkiv er for lang (grænse er %lu byte)

en: Cannot verify multi-volume archives
da: Kan ikke verificere arkiv som går over flere delarkiver

en: Cannot verify compressed archives
da: Kan ikke verificere komprimerede arkiver

en: Cannot use multi-volume compressed archives
da: Kan ikke bruge komprimerede arkiver som går over flere delarkiver

en: Cannot concatenate compressed archives
da: Kan ikke sammenlægge (konkatenere) komprimerede arkiver

en: --clamp-mtime needs a date specified using --mtime
da: --clamp-mtime behøver en dato angivet med --mtime

en: --pax-option can be used only on POSIX archives
da: --pax-option kan kun bruges på POSIX-arkiver

en: --acls can be used only on POSIX archives
da: --acls kan kun bruges på POSIX-arkiver

en: --selinux can be used only on POSIX archives
da: --selinux kan kun bruges på POSIX-arkiver

en: --xattrs can be used only on POSIX archives
da: --xattrs kan kun bruges på POSIX-arkiver

en: Cannot deduce top-level directory name; please set it explicitly with --one-top-level=DIR
da: Kan ikke udlede topniveau-katalognav; sæt det eksplicit med --one-top-level=KAT

en: Volume length cannot be less than record size
da: Delarkivlængden kan ikke være mindre end poststørrelsen

en: Cowardly refusing to create an empty archive
da: Nægter stædigt at oprette et tomt arkiv

en: Options '-Aru' are incompatible with '-f -'
da: Flagene '-Aru' er inkompatible med '-f -'

en: You must specify one of the '-Acdtrux', '--delete' or '--test-label' options
da: Du skal angive et af '-Acdtrux', '--delete' eller '--test-label' flagene

en: Exiting with failure status due to previous errors
da: Afslutter med fejlstatus på grund af tidligere fejl

en: Keyword %s is unknown or not yet implemented
da: Nøgleordet %s er ukendt eller ikke implementeret endnu

en: Time stamp is out of allowed range
da: Tidsstempel udenfor tilladt interval

en: Pattern %s cannot be used
da: Mønster %s kan ikke bruges

en: Keyword %s cannot be overridden
da: Nøgleord %s kan ikke erstattes

en: Malformed extended header: missing length
da: Fejlagtigt udvidet hoved: længden mangles

en: Malformed extended header: missing blank after length
da: Fejlagtigt udvidet hoved: blanktegn efter længdangivelse mangles

en: Malformed extended header: missing equal sign
da: Fejlagtigt udvidet hoved: ligmedtegn mangles

en: Malformed extended header: missing newline
da: Fejlagtigt udvidet hoved: nylinje mangles

en: Ignoring unknown extended header keyword '%s'
da: Ignorerer nøgleord '%s' i udvidet hoved

en: Generated keyword/value pair is too long (keyword=%s, length=%s)
da: Genereret nøgle/værdi-par er for langt (nøgle=%s, længde=%s)

note: TRANSLATORS: The first %s is the pax extended header keyword (atime, gid, etc.).
en: Extended header %s=%s is out of range %s..%s
da: Udvidet hoved %s=%s er udenfor intervallet %s..%s

en: Malformed extended header: invalid %s=%s
da: Fejlagtigt udvidet hoved: ugyldig %s=%s

en: Malformed extended header: excess %s=%s
da: Fejlagtigt udvidet hoved: for mange %s=%s

en: Malformed extended header: invalid %s: unexpected delimiter %c
da: Fejlagtigt udvidet hoved: ugyldigt %s: uventet skilletegn %c

en: Malformed extended header: invalid %s: odd number of values
da: Fejlagtigt udvidet hoved: ugyldigt %s: ulige antal værdier

en: %s: not a valid timeout
da: %s: ugyldig tidsudløb

en: %s: unknown checkpoint action
da: %s: ukendt kontrolpunktshandling

en: write
da: skrive

en: read
da: læse

note: TRANSLATORS: This is a "checkpoint of write operation", *not* "Writing a checkpoint". E.g. in Spanish "Punto de comprobaci@'on de escritura", *not* "Escribiendo un punto de comprobaci@'on"
en: Write checkpoint %u
da: Skrivekontrolpunkt %u

note: TRANSLATORS: This is a "checkpoint of read operation", *not* "Reading a checkpoint". E.g. in Spanish "Punto de comprobaci@'on de lectura", *not* "Leyendo un punto de comprobaci@'on"
en: Read checkpoint %u
da: Læsekontrolpunkt %u

en: genfile manipulates data files for GNU paxutils test suite.
    OPTIONS are:
da: genfile bearbejder datafiler i testsuiten for GNU paxutils.
    FLAG er:

en: File creation options:
da: Flag for filoprettelse:

en: SIZE
da: STØRRELSE

en: Create file of the given SIZE
da: Opret en fil med angivet STØRRELSE

en: Write to file NAME, instead of standard output
da: Skriv til filen NAVN i stedet for til standard-ud

en: Read file names from FILE
da: Læs filnavne fra FIL

en: -T reads null-terminated names
da: -T læser navne adskilte med nultegn

en: Fill the file with the given PATTERN. PATTERN is 'default' or 'zeros'
da: Fyld filen med det angivne MØNSTER. MØNSTER er 'default' eller 'zeros'

en: Size of a block for sparse file
da: Størrelse af en blok for filer med huller

en: Generate sparse file. Rest of the command line gives the file map.
da: Generér fil med huller. Resten af kommandolinjen giver filmapningen.

en: OFFSET
da: POSITION

en: Seek to the given offset before writing data
da: Flyt til given position inden data skrives

en: Suppress non-fatal diagnostic messages
da: Undertryk ikke-fataler diagnosebeskeder

en: File statistics options:
da: Flag for filstatistik:

en: Print contents of struct stat for each given file. Default FORMAT is:
da: Vís indholdet i "struct stat" for hver given fil. Standardværdi på FORMAT er:

en: Synchronous execution options:
da: Flag for synkron udførelse:

en: Perform given action (see below) upon reaching checkpoint NUMBER
da: Udfør angivet handling (se nedenfor) når kontrolpunkt NUMMER nås

en: Set date for next --touch option
da: Sæt dato for næste --touch flag

en: Display executed checkpoints and exit status of COMMAND
da: Vís udførte kontrolpunkter og slutstatus på KOMMANDO

en: Synchronous execution actions. These are executed when checkpoint number given by --checkpoint option is reached.
da: Synkront udførte handlinger. Disse udføres når kontrolpunktnummeret givet med flaget --checkpoint nås.

en: Truncate FILE to the size specified by previous --length option (or 0, if it is not given)
da: Afkort FIL til størrelsen givet med det foregående --length flag (eller 0 hvis det ikke er angivet)

en: Append SIZE bytes to FILE. SIZE is given by previous --length option.
da: Tilføj STØRRELSE antal byte til FIL. STØRRELSE er givet med foregående --length flag.

en: Update the access and modification times of FILE
da: Opdatér acces- og modifikationstider for FIL

en: Execute COMMAND
da: Udfør KOMMANDO

en: Delete FILE
da: Slet FIL

en: Invalid size: %s
da: Ugyldig størrelse %s

en: Number out of allowed range: %s
da: Nummer udenfor tilladt interval: %s

en: Negative size: %s
da: Negativ størrelse: %s

en: stat(%s) failed
da: status (stat) kunne ikke tages på %s

en: created file is not sparse
da: oprettet fil har ikke huller

en: Error parsing number near `%s'
da: Fejl ved fortolkning af tal nær "%s"

en: Unknown date format
da: Ukendt datoformat

en: [ARGS...]
da: [ARGUMENTER...]

en: cannot open `%s'
da: kan ikke åbne '%s'

en: cannot seek
da: Kan ikke søge

en: file name contains null character
da: filnavnet indeholder nultegn

en: cannot generate sparse files on standard output, use --file option
da: kan ikke oprette filer med huller til standard-ud, brug flaget --file

en: incorrect mask (near `%s')
da: fejlagtig maske (nær "%s")

en: Unknown field `%s'
da: Ukendt felt '%s'

en: cannot set time on `%s'
da: kan ikke sætte tid på "%s"

en: cannot truncate `%s'
da: kan ikke trunkere '%s'

en: command failed: %s
da: kommando mislykkedes: %s

en: cannot stat `%s'
da: kan ikke tage status via stat() på '%s'

en: cannot remove directory `%s'
da: kan ikke fjerne katalog '%s'

en: cannot unlink `%s'
da: kan ikke fjerne (unlink) '%s'

en: Command exited successfully
da: Kommandoen afsluttedes uden fejl

en: Command failed with status %d
da: Kommandoen mislykkedes med slutstatus %d

en: Command terminated on signal %d
da: Kommandoen termineredes af signal %d

en: Command stopped on signal %d
da: Kommandoen stoppedes af signal %d

en: Command dumped core
da: Kommandoen dumpede hukommelsen

en: Command terminated
da: Kommandoen afsluttedes

en: --stat requires file names
da: --stat kræver filnavne
