tar 1.32.90 - en to fi translation catalogue (535 entries)

en: invalid argument %s for %s
fi: argumentti %s on virheellinen %s:lle

en: ambiguous argument %s for %s
fi: argumentti %s on moniselitteinen %s:lle

en: Valid arguments are:
fi: Kelvolliset argumentit ovat:

en: ARGP_HELP_FMT: %s value is less than or equal to %s
fi: ARGP_HELP_FMT: %s-arvo on pienempi tai yhtäsuuri kuin %s

en: %.*s: ARGP_HELP_FMT parameter requires a value
fi: %.*s: ARGP_HELP_FMT-parametri vaatii arvon

en: %.*s: Unknown ARGP_HELP_FMT parameter
fi: %.*s: Tuntematon ARGP_HELP_FMT-parametri

en: Garbage in ARGP_HELP_FMT: %s
fi: Roskaa ARGP_HELP_FMT:ssä: %s

en: Mandatory or optional arguments to long options are also mandatory or optional for any corresponding short options.
fi: Pitkien valitsinten pakolliset tai valinnaiset argumentit ovat pakollisia tai valinnaisia myös vastaaville lyhyille.

en: Usage:
fi: Käyttö:

en:   or:
fi:   tai:

en:  [OPTION...]
fi:  [VALITSIN...]

en: Try '%s --help' or '%s --usage' for more information.
fi: Kokeile ”%s --help” tai ”%s --usage” saadaksesi lisää tietoa.

en: Report bugs to %s.
fi: Ilmoita ohjelmistovioista (englanniksi) osoitteeseen %s.

en: Unknown system error
fi: Tuntematon järjestelmävirhe

en: give this help list
fi: näytä tämä ohje

en: give a short usage message
fi: näytä lyhyt käyttöohje

en: NAME
fi: NIMI

en: set the program name
fi: aseta ohjelman nimi

en: SECS
fi: SEK

en: hang for SECS seconds (default 3600)
fi: odota SEK sekuntia (oletus 3600)

en: print program version
fi: näytä ohjelman versio

en: (PROGRAM ERROR) No version known!?
fi: (OHJELMAVIRHE) Tuntematon versio‽

en: %s: Too many arguments
fi: %s: Liian monta argumenttia

en: (PROGRAM ERROR) Option should have been recognized!?
fi: (OHJELMAVIRHE) Valitsin olisi pitänyt tunnistaa‽

en: write error
fi: kirjoitusvirhe

en: %s: option '%s%s' is ambiguous
fi: %s: valitsin ”%s%s” on moniselitteinen

en: %s: option '%s%s' is ambiguous; possibilities:
fi: %s: valitsin ”%s%s” on moniselitteinen; vaihtoehdot:

en: %s: unrecognized option '%s%s'
fi: %s: tunnistamaton valitsin ”%s%s”

en: %s: option '%s%s' doesn't allow an argument
fi: %s: valitsin ”%s%s” ei salli argumenttia

en: %s: option '%s%s' requires an argument
fi: %s: valitsin ”%s%s” vaatii argumentin

en: %s: invalid option -- '%c'
fi: %s: virheellinen valitsin -- ”%c”

en: %s: option requires an argument -- '%c'
fi: %s: valitsin vaatii argumentin -- ”%c”

en: memory exhausted
fi: muisti lopussa

en: unable to record current working directory
fi: nykyisen työhakemiston kirjaaminen ei onnistu

en: failed to return to initial working directory
fi: alkuperäiseen työhakemistoon palaaminen epäonnistui

note: TRANSLATORS: Get translations for open and closing quotation marks. The message catalog should translate "`" to a left quotation mark suitable for the locale, and similarly for "'".  For example, a French Unicode local should translate these to U+00AB (LEFT-POINTING DOUBLE ANGLE QUOTATION MARK), and
en: `
fi: ”

en: '
fi: ”

note: TRANSLATORS: A regular expression testing for an affirmative answer (english: "yes").  Testing the first character may be sufficient. Take care to consider upper and lower case. To enquire the regular expression that your system uses for this purpose, you can use the command locale -k LC_MESSAGES | 
en: ^[yY]
fi: ^[kKyY]

note: TRANSLATORS: A regular expression testing for a negative answer (english: "no").  Testing the first character may be sufficient. Take care to consider upper and lower case. To enquire the regular expression that your system uses for this purpose, you can use the command locale -k LC_MESSAGES | grep 
en: ^[nN]
fi: ^[eEnN]

en: Packaged by %s (%s)
fi: Paketoinut %s (%s)

en: Packaged by %s
fi: Paketoinut %s

note: TRANSLATORS: Translate "(C)" to the copyright symbol (C-in-a-circle), if this symbol is available in the user's locale.  Otherwise, do not translate "(C)"; leave it as-is.
en: (C)
fi: ©

note: TRANSLATORS: %s denotes an author name.
en: Written by %s.
fi: Kirjoittanut %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name.
en: Written by %s and %s.
fi: Kirjoittaneet %s ja %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name.
en: Written by %s, %s, and %s.
fi: Kirjoittaneet %s, %s ja %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    and %s.
fi: Kirjoittaneet %s, %s,
    %s ja %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, and %s.
fi: Kirjoittaneet %s, %s, %s,
    %s ja %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, and %s.
fi: Kirjoittaneet %s, %s, %s,
    %s, %s ja %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, and %s.
fi: Kirjoittaneet %s, %s, %s,
    %s, %s, %s ja %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    and %s.
fi: Kirjoittaneet %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    %s ja %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    %s, and %s.
fi: Kirjoittaneet %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    %s ja %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    %s, %s, and others.
fi: Kirjoittaneet %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    %s, %s, %s ja muut.

en: Report %s bugs to: %s
fi: Ilmoita %s-vioista (englanniksi) osoitteeseen %s.

en: %s home page: <%s>
fi: %s-kotisivu: <%s>

note: TRANSLATORS: %s after `Cannot' is a function name, e.g. `Cannot open'. Directly translating this to another language will not work, first because %s itself is not translated. Translate it as `%s: Function %s failed'.
en: %s: Cannot %s
fi: %s: Toimintoa %s ei voi suorittaa

note: TRANSLATORS: %s after `Cannot' is a function name, e.g. `Cannot open'. Directly translating this to another language will not work, first because %s itself is not translated. Translate it as `%s: Function %s failed'.
en: %s: Warning: Cannot %s
fi: %s: Varoitus: Toimintoa %s ei voi suorittaa

en: %s: Cannot change mode to %s
fi: %s: Oikeuksien muuttaminen tilaan %s ei onnistu

en: %s: Cannot hard link to %s
fi: %s: Kovaa linkkiä tiedostoon %s ei voi luoda

en: %s: Cannot create symlink to %s
fi: %s: Tiedostoon %s ei voida luoda symlinkkiä

en: Removing leading `%s' from member names
fi: Poistetaan ”%s” tiedostonimien alusta

en: Removing leading `%s' from hard link targets
fi: Poistetaan ”%s” kovien linkkien kohdenimien alusta

en: Substituting `.' for empty member name
fi: Korvataan ”.” tyhjällä tiedostonimellä

en: Substituting `.' for empty hard link target
fi: Korvataan ”.” tyhjällä kovan linkin kohteella

en: exec/tcp: Service not available
fi: exec/tcp: Palvelu ei ole käytettävissä

en: stdin
fi: vakiosyöte

en: stdout
fi: vakiotuloste

en: Cannot connect to %s: resolve failed
fi: Ei voi yhdistää kohteeseen %s: nimenselvitys epäonnistui

en: Cannot redirect files for remote shell
fi: Tiedostoja ei voida uudelleenohjata etäkuorelle

en: Cannot execute remote shell
fi: Etäkuorta ei voi käynnistää

en: Seek direction out of range
fi: Siirtymän suunta sallitun välin ulkopuolella

en: Invalid seek direction
fi: Virheellinen siirtymän suunta

en: Invalid seek offset
fi: Virheellinen siirtymän arvo

en: Seek offset out of range
fi: Siirtymä sallitun välin ulkopuolella

en: Invalid byte count
fi: Virheellinen tavumäärä

en: Byte count out of range
fi: Tavumäärä sallitun välin ulkopuolella

en: Premature eof
fi: Ennenaikainen tiedoston loppu

en: Invalid operation code
fi: Virheellinen operaatiokoodi

en: Operation not supported
fi: Toiminto ei ole tuettu

en: Unexpected arguments
fi: Odottamattomat argumentit

en: Manipulate a tape drive, accepting commands from a remote process
fi: Ohjaa nauha-asemaa, hyväksyen komentoja etäprosessilta

en: NUMBER
fi: MÄÄRÄ

en: set debug level
fi: aseta vianjäljityksen taso

en: FILE
fi: TIED

en: set debug output file name
fi: aseta vianjäljityksen tulostetiedoston nimi

en: cannot open %s
fi: tiedostoa %s ei voi avata

en: too many arguments
fi: liian monta argumenttia

en: Garbage command
fi: Roskakomento

en: This does not look like a tar archive
fi: Tämä ei näytä tar-arkistolta

en: Total bytes read
fi: Luettuja tavuja yhteensä

en: Total bytes written
fi: Kirjoitettuja tavuja yhteensä

en: Total bytes deleted
fi: Poistettuja tavuja yhteensä

en: (pipe)
fi: (putki)

en: Invalid value for record_size
fi: Virheellinen arvo kentälle record_size

en: No archive name given
fi: Arkiston nimeä ei ole annettu

en: Cannot verify stdin/stdout archive
fi: Vakiosyötteessä/tulosteessa olevaa arkistoa ei voi varmistaa

en: Archive is compressed. Use %s option
fi: Arkisto on tiivistetty. Käytä valitsinta %s

en: Cannot update compressed archives
fi: Pakattuja arkistoja ei voi päivittää

en: At beginning of tape, quitting now
fi: Nauhan alussa, lopetetaan

en: Too many errors, quitting
fi: Liian monta virhettä, lopetetaan

en: Record size = %lu block | Record size = %lu blocks
fi[0]: Tietueen koko = %lu lohko
fi[1]: Tietueen koko = %lu lohkoa

en: Unaligned block (%lu byte) in archive | Unaligned block (%lu bytes) in archive
fi[0]: Kohdistamaton lohko (%lu tavu) arkistossa
fi[1]: Kohdistamaton lohko (%lu tavua) arkistossa

en: Cannot backspace archive file; it may be unreadable without -i
fi: Arkistossa ei voi siirtyä taaksepäin; sitä ei ehkä voi lukea ilman valitsinta -i

en: rmtlseek not stopped at a record boundary
fi: rmtlseek ei pysähtynyt tietueen rajalle

en: %s: contains invalid volume number
fi: %s: sisältää virheellisen arkiston osan järjestysnumeron

en: Volume number overflow
fi: Arkisto-osan järjestysnumeron ylivuoto

en: Prepare volume #%d for %s and hit return:
fi: Valmistele osa #%d arkistolle %s ja paina return:

en: EOF where user reply was expected
fi: Tiedoston loppu odotetun käyttäjän syötteen sijaan

en: WARNING: Archive is incomplete
fi: VAROITUS: Arkisto on epätäydellinen

en:  n name        Give a new file name for the next (and subsequent) volume(s)
     q             Abort tar
     y or newline  Continue operation
fi:  n nimi        Anna uusi tiedostonimi seuraavalle (ja tuleville) arkiston
                   osalle/osille
     q             Keskeytä tar
     y tai rivinv. Jatka suoritusta

en:  !             Spawn a subshell
fi:  !             Käynnistä alikuori

en:  ?             Print this list
fi:  ?             Näytä tämä lista

en: No new volume; exiting.
fi: Ei uutta arkiston osaa, poistutaan.

en: File name not specified. Try again.
fi: Tiedostonimeä ei annettu. Yritä uudelleen.

en: Invalid input. Type ? for help.
fi: Virheellinen syöte. Kirjoita ? ohjeen näyttämiseksi.

en: %s command failed
fi: Komento %s epäonnistui

en: %s is not continued on this volume
fi: %s ei jatku tällä arkiston osalla

en: %s is possibly continued on this volume: header contains truncated name
fi: %s jatkuu mahdollisesti tällä arkiston osalla: otsake sisältää typistetyn nimen

en: %s is the wrong size (%s != %s + %s)
fi: %s on väärän kokoinen (%s ≠ %s + %s)

en: This volume is out of sequence (%s - %s != %s)
fi: Tämä arkiston osa epäjärjestyksessä (%s - %s ≠ %s)

en: Archive not labeled to match %s
fi: Arkistoa ei ole nimetty täsmää nimiöön %s

en: Volume %s does not match %s
fi: Arkiston osa %s ei täsmää nimiöön %s

en: %s: file name too long to be stored in a GNU multivolume header, truncated
fi: %s: tiedostonimi on liian pitkä tallennettavaksi moniosaisen GNU-arkiston otsakkeeseen; nimi typistetty

en: write did not end on a block boundary
fi: kirjoitus ei päättynyt lohkon rajalle

en: Could only read %lu of %lu byte | Could only read %lu of %lu bytes
fi[0]: Voitiin lukea vain %lu tavua %lu tavusta
fi[1]: Voitiin lukea vain %lu tavua %lu tavusta

en: Contents differ
fi: Sisällöt eroavat

en: Unexpected EOF in archive
fi: Odottamaton tiedoston loppu arkistossa

en: File type differs
fi: Tiedoston tyyppi eroaa

en: Mode differs
fi: Tila eroaa

en: Uid differs
fi: UID eroaa

en: Gid differs
fi: GID eroaa

en: Mod time differs
fi: Muutosaika eroaa

en: Size differs
fi: Koko eroaa

en: Not linked to %s
fi: Ei ole linkitetty tiedostoon %s

en: Symlink differs
fi: Symlinkki eroaa

en: Device number differs
fi: Laitenumero eroaa

en: Verify
fi: Tarkasta

en: %s: Unknown file type '%c', diffed as normal file
fi: %s: Tuntematon tiedostotyyppi ”%c”, vertailtu normaalina tiedostona

en: Archive contains file names with leading prefixes removed.
fi: Arkisto sisältää tiedostonimiä, joiden etuliitteet on poistettu.

en: Archive contains transformed file names.
fi: Arkisto sisältää muunnettuja tiedostonimiä.

en: Verification may fail to locate original files.
fi: Tarkastus ei ehkä löydä alkuperäisiä tiedostoja.

en: VERIFY FAILURE: %d invalid header detected | VERIFY FAILURE: %d invalid headers detected
fi[0]: TARKASTUSVIRHE: havaittu %d virheellinen otsake
fi[1]: TARKASTUSVIRHE: havaittu %d virheellistä otsaketta

en: A lone zero block at %s
fi: Yksinäinen nollalohko kohdassa %s

en: %s: contains a cache directory tag %s; %s
fi: %s: sisältää välimuistihakemiston tunnisteen %s; %s

en: value %s out of %s range %s..%s; substituting %s
fi: arvo %s on sallitun %s-välin %s..%s ulkopuolella, korvataan arvolla %s

en: value %s out of %s range %s..%s
fi: arvo %s on sallitun %s-välin %s..%s ulkopuolella

en: Generating negative octal headers
fi: Luodaan otsakkeet negatiivisilla oktaaleilla

en: %s: file name is too long (max %d); not dumped
fi: %s: tiedostonimi on liian pitkä (maksimi %d), ei lisätä

en: %s: file name is too long (cannot be split); not dumped
fi: %s: tiedostonimi on liian pitkä (ei voida jakaa), ei lisätä

en: %s: link name is too long; not dumped
fi: %s: linkin nimi on liian pitkä, ei lisätä

en: %s: File shrank by %s byte; padding with zeros | %s: File shrank by %s bytes; padding with zeros
fi[0]: %s: Tiedosto kutistui %s tavun verran, tasataan nollilla
fi[1]: %s: Tiedosto kutistui %s tavun verran, tasataan nollilla

en: %s: file is on a different filesystem; not dumped
fi: %s: tiedosto ei ole samalla tiedostojärjestelmällä, ei lisätä

en: contents not dumped
fi: sisältöä ei lisätty

en: %s: Unknown file type; file ignored
fi: %s: Tuntematon tiedostotyyppi, tiedostoa ei huomioida

en: Missing links to %s.
fi: Puuttuvia linkkejä tiedostoon %s.

en: %s: file is unchanged; not dumped
fi: %s: tiedosto on muuttumaton, ei lisätä

en: directory not dumped
fi: hakemistoa ei lisätty

en: %s: file changed as we read it
fi: %s: tiedosto muuttui lukemisen aikana

en: %s: socket ignored
fi: %s: pistoketta ei huomioida

en: %s: door ignored
fi: %s: ovea ei huomioida

en: Skipping to next header
fi: Siirrytään seuraavaan otsakkeeseen

en: Deleting non-header from archive
fi: Poistetaan epäotsake arkistosta

en: %s: implausibly old time stamp %s
fi: %s: epätodennäköisen vanha aikaleima %s

en: %s: time stamp %s is %s s in the future
fi: %s: aikaleima %s on %s sekuntia tulevaisuudessa

en: %s: Unexpected inconsistency when making directory
fi: %s: Odottamaton ristiriita luotaessa hakemistoa

en: %s: skipping existing file
fi: %s: ohitetaan olemassa oleva tiedosto

en: %s: Directory renamed before its status could be extracted
fi: %s: Hakemisto nimettiin uudelleen ennen kuin sen tilaa voitiin purkaa

en: Extracting contiguous files as regular files
fi: Puretaan jatkuvat tiedostot normaaleiksi tiedostoiksi

en: Attempting extraction of symbolic links as hard links
fi: Yritetään purkaa symboliset linkit koviksi linkeiksi

en: %s: Cannot extract -- file is continued from another volume
fi: %s: Ei voi purkaa -- tiedosto on jatkoa toisesta arkiston osasta

en: Unexpected long name header
fi: Odottamaton pitkä nimiotsake

en: %s: Unknown file type '%c', extracted as normal file
fi: %s: Tuntematon tiedostotyyppi ”%c”, purettu normaalina tiedostona

en: Current %s is newer or same age
fi: Nykyinen %s on uudempi tai yhtä vanha

en: %s: Member name contains '..'
fi: %s: Jäsenen nimessä on ”..”

en: %s: Was unable to backup this file
fi: %s: Tätä tiedostoa ei voitu varmuuskopioida

en: %s: Directory has been renamed from %s
fi: %s: Hakemisto %s on nimetty uudelleen

en: %s: Directory is new
fi: %s: Hakemisto on uusi

en: %s: directory is on a different filesystem; not dumped
fi: %s: tiedosto ei ole samalla tiedostojärjestelmällä, ei lisätä

en: %s: Directory has been renamed
fi: %s: Hakemisto on nimetty uudelleen

en: Invalid time stamp
fi: Virheellinen aikaleima

en: Invalid modification time
fi: Virheellinen muutosaika

en: Invalid modification time (nanoseconds)
fi: Virheellinen muutosaika (nanosekunnit)

en: Invalid device number
fi: Virheellinen laitenumero

en: Invalid inode number
fi: Virheellinen i-solmun numero

en: %s: byte %s: %s %.*s... too long
fi: %s: tavu %s: %s %.*s... liian pitkä

en: Unexpected EOF in snapshot file
fi: Odottamaton tiedoston loppu tilannevedostiedostossa

en: %s: byte %s: %s %s followed by invalid byte 0x%02x
fi: %s: tavu %s: %s %s: perässä virheellinen tavu 0x%02x

en: %s: byte %s: (valid range %s..%s)
    	%s %s
fi: %s: tavu %s: (kelvollinen väli %s..%s)
    	%s %s

en: %s: byte %s: %s %s
fi: %s: tavu %s: %s %s

en: %s: byte %s: %s
fi: %s: tavu %s: %s

en: Missing record terminator
fi: Puuttuva tietueen pääte

en: Bad incremental file format
fi: Virheellinen lisääntyvän tiedoston muoto

en: Cannot create temporary directory using template %s
fi: Väliaikaishakemiston luominen %s-mallia käyttäen ei onnistu

en: %s: Not purging directory: unable to stat
fi: %s: Ei poisteta hakemistoa: stat ei onnistu

en: %s: directory is on a different device: not purging
fi: %s: hakemisto on eri laitteella, ei poisteta

en: %s: Deleting %s
fi: %s: Poistetaan %s

en: %s: Cannot remove
fi: %s: Ei voi poistaa

en: %s: Omitting
fi: %s: Jätetään pois

en: block %s: ** Block of NULs **
fi: lohko %s: ** NUL-lohko **

en: block %s: ** End of File **
fi: lohko %s: ** Tiedoston loppu **

en: block %s:
fi: lohko %s:

note: TRANSLATORS: %s is type of the value (gid_t, uid_t, etc.)
en: Blanks in header where numeric %s value expected
fi: Tyhjiä merkkejä otsakkeessa, odotettiin numeerista %s-arvoa

note: TRANSLATORS: Second %s is a type name (gid_t,uid_t,etc.)
en: Archive octal value %.*s is out of %s range; assuming two's complement
fi: Arkiston oktaaliarvo %.*s on sallitun %s-välin ulkopuolella, oletetaan kahden komplementiksi

note: TRANSLATORS: Second %s is a type name (gid_t,uid_t,etc.)
en: Archive octal value %.*s is out of %s range
fi: Arkiston oktaaliarvo %.*s on sallitun %s-välin ulkopuolella

en: Archive contains obsolescent base-64 headers
fi: Arkisto sisältää käytöstä poistuvia base-64-otsakkeita

en: Archive signed base-64 string %s is out of %s range
fi: Arkiston etumerkillinen base-64-merkkijono %s on sallitun %s-välin ulkopuolella

en: Archive base-256 value is out of %s range
fi: Arkiston base-256-arvo on sallitun %s-välin ulkopuolella

note: TRANSLATORS: Second %s is a type name (gid_t,uid_t,etc.)
en: Archive contains %.*s where numeric %s value expected
fi: Arkisto sisältää merkkijonon %.*s, odotettiin numeerista %s-arvoa

note: TRANSLATORS: Second %s is type name (gid_t,uid_t,etc.)
en: Archive value %s is out of %s range %s..%s
fi: Arkiston arvo %s on sallitun %s-välin %s..%s ulkopuolella

en:  link to %s
fi:  linkki tiedostoon %s

en:  unknown file type %s
fi:  tuntematon tiedostotyyppi %s

en: --Long Link--
fi: --Pitkä linkki--

en: --Long Name--
fi: --Pitkä nimi--

en: --Volume Header--
fi: --Arkiston osan otsake--

en: --Continued at byte %s--
fi: --Jatkuu tavusta %s--

en: Creating directory:
fi: Luodaan hakemisto:

en: Renaming %s to %s
fi: Nimetään uudelleen %s -> %s

en: %s: Cannot rename to %s
fi: %s: Uudelleennimeäminen nimelle %s ei onnistu

en: Renaming %s back to %s
fi: Nimetään %s takaisin nimelle %s

en: %s: File removed before we read it
fi: %s: Tiedosto oli poistettu ennen sen lukemista

en: child process
fi: lapsiprosessi

en: interprocess channel
fi: prosessienvälinen kanava

en: Local file name selection:
fi: Paikallisten tiedostonimien valinta:

en: add given FILE to the archive (useful if its name starts with a dash)
fi: lisää annettu TIEDosto arkistoon (hyödyllinen, jos nimi alkaa viivalla)

en: DIR
fi: HAK

en: change to directory DIR
fi: siirry hakemistoon HAK

en: get names to extract or create from FILE
fi: hae purettavat/luotavat nimet TIEDOSTOsta

en: disable the effect of the previous --null option
fi: kumoa edellisen --null-valitsimen vaikutus

en: PATTERN
fi: HAHMO

en: exclude files, given as a PATTERN
fi: jätä pois HAHMOn mukaiset tiedostot

en: exclude patterns listed in FILE
fi: jätä pois TIEDOSTOssa listatut hahmot

en: exclude contents of directories containing CACHEDIR.TAG, except for the tag file itself
fi: jätä pois CACHEDIR.TAGin sisältävät hakemistot, lukuunottamatta tag-tiedostoa itseään

en: exclude everything under directories containing CACHEDIR.TAG
fi: jätä pois kaikki hakemistojen alta, jotka sisältävät CACHEDIR.TAGin

en: exclude directories containing CACHEDIR.TAG
fi: jätä pois CACHEDIR.TAGin sisältävät hakemistot

en: exclude contents of directories containing FILE, except for FILE itself
fi: jätä pois TIEDOSTOn sisältävien hakemistojen sisältö, lukuun ottamatta TIEDOSTOa itseään

en: exclude everything under directories containing FILE
fi: jätä pois kaikki hakemistojen alta, jotka sisältävät TIEDOSTOn

en: exclude directories containing FILE
fi: jätä pois TIEDOSTOn sisältävät hakemistot

en: exclude version control system directories
fi: jätä pois versionhallintajärjestelmän hakemistot

en: read exclude patterns from the VCS ignore files
fi: lue poisjättöhahmot versionhallinnan ignore-tiedostoista

en: exclude backup and lock files
fi: jätä pois varmuuskopio- ja lukkotiedostot

en: recurse into directories (default)
fi: etene alihakemistoihin (oletus)

en: avoid descending automatically in directories
fi: estä automaattinen eteneminen alihakemistoihin

en: File name matching options (affect both exclude and include patterns):
fi: Tiedostonimien täsmäysvalinnat (vaikuttavat sekä poisjättö- että sisällytyshahmoihin):

en: patterns match file name start
fi: hahmot täsmäävät tiedostonimen alkuun

en: ignore case
fi: älä huomioi kirjainkokoa

en: case sensitive matching (default)
fi: kirjainkoon huomioiva täsmäys (oletus)

en: use wildcards (default for exclusion)
fi: käytä jokerimerkkejä (oletus poisjätölle)

en: verbatim string matching
fi: sanatarkka merkkijonojen täsmäys

en: wildcards match '/' (default for exclusion)
fi: jokerimerkit täsmäävät merkkiin ”/” (oletus poisjätölle)

en: wildcards do not match '/'
fi: jokerimerkit eivät täsmää merkkiin ”/”

en: -C %s has no effect
fi: -C %s ei vaikuta mihinkään

en: --%s %s has no effect
fi: --%s %s ei vaikuta mihinkään

en: --%s has no effect
fi: --%s ei vaikuta mihinkään

en: command line
fi: komentorivi

en: cannot split string '%s': %s
fi: merkkijonoa ”%s” ei voi jakaa osiin: %s

en: %s: file name read contains nul character
fi: %s: tiedostonimi sisältää nul-merkin

en: Pattern matching characters used in file names
fi: Tiedostonimissä on käytetty jokerimerkkejä

en: Use --wildcards to enable pattern matching, or --no-wildcards to suppress this warning
fi: Käytä valitsinta --wildcards täsmäyksen käyttöön ottamiseksi, tai --no-wildcards tämän varoituksen hiljentämiseksi

en: %s: Not found in archive
fi: %s: Ei löytynyt arkistosta

en: %s: Required occurrence not found in archive
fi: %s: Vaadittua esiintymää ei löytynyt arkistosta

en: Archive label mismatch
fi: Arkiston nimiö ei täsmää

en: Only one -C option is allowed with --listed-incremental
fi: Vain yksi -C-valitsin on sallittu valitsimen --listed-incremental kanssa

en: Options '%s' and '%s' both want standard input
fi: Kumpikin valitsimista ”%s” ja ”%s” käyttää vakiosyötettä

en: %s: Invalid archive format
fi: %s: Virheellinen arkistomuoto

en: GNU features wanted on incompatible archive format
fi: Haluttiin käyttää GNU-ominaisuuksia yhteensopimattoman arkistomuodon kanssa

en: Unknown quoting style '%s'. Try '%s --quoting-style=help' to get a list.
fi: Tuntematon lainaustyyli ”%s”. Kokeile ”%s --quoting-style=help” saadaksesi listan.

en: GNU 'tar' saves many files together into a single tape or disk archive, and can restore individual files from the archive.
    
    Examples:
      tar -cf archive.tar foo bar  # Create archive.tar from files foo and bar.
      tar -tvf archive.tar         # List all files in archive.tar verbosely.
      tar -xf archive.tar          # Extract all files from archive.tar.
fi: GNU ”tar” tallentaa useita tiedostoja yhteen nauha- tai levyarkistoon, ja pystyy palauttamaan yksittäisiä tiedostoja arkistosta.
    
    Esimerkkejä:
      %s -cf arkisto.tar foo bar   # Luo arkisto.tar tiedostoista foo ja bar.
      %s -tvf arkisto.tar          # Listaa kaikki arkisto.tar:in tiedostot.
      %s -xf arkisto.tar           # Pura kaikki tiedostot arkisto.tar:ista.

en: The backup suffix is '~', unless set with --suffix or SIMPLE_BACKUP_SUFFIX.
    The version control may be set with --backup or VERSION_CONTROL, values are:
    
      none, off       never make backups
      t, numbered     make numbered backups
      nil, existing   numbered if numbered backups exist, simple otherwise
      never, simple   always make simple backups
fi: Varmuuskopion jälkiliite on ”~”, ellei sitä ole asetettu valitsimella
    --suffix tai muuttujalla SIMPLE_BACKUP_SUFFIX. Versionhallintaa voidaan
    säätää valitsimella --backup tai muuttujalla VERSION_CONTROL; arvot ovat:
    
      none, off       älä tee varmuuskopioita koskaan
      t, numbered     tee numeroituja varmuuskopioita
      nil, existing   numeroituja, jos numeroituja varmuuskopioita on olemassa,
                      muuten yksinkertaisia
      never, simple   tee aina yksinkertaisia varmuuskopioita

en: Main operation mode:
fi: Päätoimintatila:

en: list the contents of an archive
fi: listaa arkiston sisältö

en: extract files from an archive
fi: pura tiedostoja arkistosta

en: create a new archive
fi: luo uusi arkisto

en: find differences between archive and file system
fi: etsi arkiston ja tiedostojärjestelmän väliset erot

en: append files to the end of an archive
fi: lisää tiedostoja arkiston loppuun

en: only append files newer than copy in archive
fi: lisää vain arkistokopiota uudemmat tiedostot

en: append tar files to an archive
fi: lisää tar-tiedostoja arkistoon

en: delete from the archive (not on mag tapes!)
fi: poista tiedostoja arkistosta (ei toimi magneettinauhoilla!)

en: test the archive volume label and exit
fi: tarkasta arkiston osan nimiö ja poistu

en: Operation modifiers:
fi: Toimintovalinnat:

en: handle sparse files efficiently
fi: käsittele hajanaiset tiedostot tehokkaasti

en: TYPE
fi: TYYPPI

en: technique to detect holes
fi: reikienhavaitsemistekniikka

en: set version of the sparse format to use (implies --sparse)
fi: aseta käytettävän hajanaisen muodon versio (valitsin --sparse tulee käyttöön)

en: handle old GNU-format incremental backup
fi: käsittele vanha GNU-muotoinen lisääntyvä varmuuskopio

en: handle new GNU-format incremental backup
fi: käsittele uusi GNU-muotoinen lisääntyvä varmuuskopio

en: do not exit with nonzero on unreadable files
fi: jatka lukukelvottomista tiedostoista huolimatta

en: process only the NUMBERth occurrence of each file in the archive; this option is valid only in conjunction with one of the subcommands --delete, --diff, --extract or --list and when a list of files is given either on the command line or via the -T option; NUMBER defaults to 1
fi: käsittele vain kunkin tiedoston MÄÄRÄ-järjestyslukuinen esiintymä arkistossa; tämä valitsin on kelvollinen vain yhdessä alikomentojen --delete, --diff, --extract tai --list kanssa, ja kun luettelo tiedostoista on annettu komentirivillä tai -T-valitsimella; oletusMÄÄRÄ on 1

en: archive is seekable
fi: arkisto on selattava

en: archive is not seekable
fi: arkisto ei ole selattava

en: do not check device numbers when creating incremental archives
fi: älä tarkasta laitenumeroita lisääntyviä arkistoja luotaessa

en: Overwrite control:
fi: Ylikirjoituksen hallinta:

en: attempt to verify the archive after writing it
fi: yritä varmistaa arkisto kirjoittamisen jälkeen

en: remove files after adding them to the archive
fi: poista tiedostot arkistoon lisäämisen jälkeen

en: don't replace existing files when extracting, treat them as errors
fi: älä korvaa olemassa olevia tiedostoja purettaessa, käsittele ne virheinä

en: don't replace existing files when extracting, silently skip over them
fi: älä korvaa olemassa olevia tiedostoja purettaessa, ohita ne hiljaisesti

en: don't replace existing files that are newer than their archive copies
fi: älä korvaa olemassa olevia tiedostoja, jotka ovat arkistokopioitaan uudempia

en: overwrite existing files when extracting
fi: ylikirjoita olemassa olevat tiedostot purettaessa

en: remove each file prior to extracting over it
fi: poista jokainen tiedosto ennen sen päälle purkamista

en: empty hierarchies prior to extracting directory
fi: tyhjennä rakenne ennen hakemiston purkamista

en: preserve metadata of existing directories
fi: säilytä olemassa olevien hakemistojen metatiedot

en: overwrite metadata of existing directories when extracting (default)
fi: ylikirjoita purettaessa olemassa olevien hakemistojen metadata (oletus)

en: preserve existing symlinks to directories when extracting
fi: säilytä purettaessa olemassa olevat symlinkit hakemistoihin

en: create a subdirectory to avoid having loose files extracted
fi: luo alihakemisto purettujen irtotiedostojen välttämiseksi

en: Select output stream:
fi: Tulostevirran valinta:

en: extract files to standard output
fi: pura tiedostot vakiotulosteeseen

en: COMMAND
fi: KOMENTO

en: pipe extracted files to another program
fi: putkita puretut tiedostot toiselle ohjelmalle

en: ignore exit codes of children
fi: jätä lapsiprosessien paluuarvot huomiotta

en: treat non-zero exit codes of children as error
fi: käsittele lapsiprosessien nollasta poikkeavat paluuarvot virheinä

en: Handling of file attributes:
fi: Tiedostojen ominaisuuksien käsittely:

en: force NAME as owner for added files
fi: pakota NIMI lisättyjen tiedostojen omistajaksi

en: force NAME as group for added files
fi: pakota NIMI lisättyjen tiedostojen ryhmäksi

en: use FILE to map file owner UIDs and names
fi: yhdistä tiedostojen UID:t ja nimet TIEDOSTOn avulla

en: use FILE to map file owner GIDs and names
fi: yhdistä tiedostojen GID:t ja nimet TIEDOSTOn avulla

en: DATE-OR-FILE
fi: PÄIVÄYS-TAI-TIED

en: only set time when the file is more recent than what was given with --mtime
fi: aseta aika vain, kun tiedosto on tuoreempi kuin mitä --mtime määrää

en: CHANGES
fi: MUUTOS

en: force (symbolic) mode CHANGES for added files
fi: pakota (symbolinen) tila MUUTOS lisätyille

en: METHOD
fi: TAPA

en: don't extract file modified time
fi: älä pura tiedoston muutosaikaa

en: try extracting files with the same ownership as exists in the archive (default for superuser)
fi: yritä purkaa tiedostot samalla omistajuudella (oletus pääkäyttäjälle)

en: extract files as yourself (default for ordinary users)
fi: pura tiedostot itsenäsi (oletus tavallisille käyttäjille)

en: always use numbers for user/group names
fi: käytä aina numeroita käyttäjän/ryhmän nimissä

en: extract information about file permissions (default for superuser)
fi: pura tieto tiedostojen oikeuksista (oletus pääkäyttäjälle)

en: apply the user's umask when extracting permissions from the archive (default for ordinary users)
fi: sovella käyttäjän umaskia purettaessa tiedostojen oikeuksia arkistosta (oletus tavallisille käyttäjille)

en: member arguments are listed in the same order as the files in the archive
fi: jäsenargumentit listataan samassa järjestyksessä kuin arkiston tiedostot

en: cancel the effect of --delay-directory-restore option
fi: kumoa --delay-directory-restore -valitsimen vaikutus

en: ORDER
fi: JÄRJESTYS

en: directory sorting order: none (default) or name
fi: hakemiston lajittelujärjestys: ei mitään (oletus) tai nimi

en: Handling of extended file attributes:
fi: Tiedostojen lisämääreiden käsittely:

en: Enable extended attributes support
fi: Ota käyttöön lisämääreiden tuki

en: Disable extended attributes support
fi: Poista käytöstä lisämääreiden tuki

en: MASK
fi: PEITE

en: specify the include pattern for xattr keys
fi: määrittele xattr-avainten sisällytyshahmo

en: specify the exclude pattern for xattr keys
fi: määrittele xattr-avainten poisjättöhahmo

en: Enable the SELinux context support
fi: Ota käyttöön SELinux-kontekstin tuki

en: Disable the SELinux context support
fi: Poista käytöstä SELinux-kontekstin tuki

en: Enable the POSIX ACLs support
fi: Ota käyttöön POSIX ACLs -tuki

en: Disable the POSIX ACLs support
fi: Poista käytöstä POSIX ACLs -tuki

en: Device selection and switching:
fi: Laitteen valinta ja vaihtaminen:

en: ARCHIVE
fi: ARKISTO

en: use archive file or device ARCHIVE
fi: käytä arkistotiedostoa tai -laitetta ARKISTO

en: specify drive and density
fi: anna asema ja tiheys

en: archive file is local even if it has a colon
fi: arkisto on paikallinen vaikka nimessä olisi kaksoispiste

en: use given rmt COMMAND instead of rmt
fi: käytä rmt-KOMENTOA rmt:n sijaan

en: use remote COMMAND instead of rsh
fi: käytä etäKOMENTOa rsh:n sijaan

en: create/list/extract multi-volume archive
fi: luo/listaa/pura moniosainen arkisto

en: change tape after writing NUMBER x 1024 bytes
fi: vaihda nauhaa MÄÄRÄ × 1024 kirjoitetun tavun jälkeen

en: run script at end of each tape (implies -M)
fi: aja skripti joka nauhan lopussa (valitsin -M tulee käyttöön)

en: use/update the volume number in FILE
fi: käytä/päivitä arkiston osan numero TIEDostossa

en: Device blocking:
fi: Laitteen lohkot:

en: BLOCKS
fi: LOHKOT

en: BLOCKS x 512 bytes per record
fi: LOHKOT × 512 tavua tietuetta kohti

en: NUMBER of bytes per record, multiple of 512
fi: MÄÄRÄ tavua tietuetta kohti, 512:n monikerta

en: ignore zeroed blocks in archive (means EOF)
fi: älä huomioi nollattuja lohkoja arkistossa (merkitsee tiedoston loppua)

en: reblock as we read (for 4.2BSD pipes)
fi: suorita lohkominen uudelleen luettaessa (4.2BSD-putkia varten)

en: Archive format selection:
fi: Arkistomuodon valinta:

en: FORMAT
fi: MUOTO

en: create archive of the given format
fi: luo annetun muotoinen arkisto

en: FORMAT is one of the following:
fi: MUOTO on yksi seuraavista:

en: old V7 tar format
fi: vanha V7-tar-muoto

en: GNU format as per tar <= 1.12
fi: GNU-muoto tar-versioilla ≤ 1.12

en: GNU tar 1.13.x format
fi: GNU tar 1.13.x -muoto

en: POSIX 1003.1-1988 (ustar) format
fi: POSIX 1003.1-1988 (ustar) -muoto

en: POSIX 1003.1-2001 (pax) format
fi: POSIX 1003.1-2001 (pax) -muoto

en: same as pax
fi: sama kuin pax

en: same as --format=v7
fi: sama kuin --format=v7

en: same as --format=posix
fi: sama kuin --format=posix

en: keyword[[:]=value][,keyword[[:]=value]]...
fi: avainsana[[:]=arvo][,avainsana[[:]=arvo]]...

en: control pax keywords
fi: määrittele pax-avainsanoja

en: TEXT
fi: TEKSTI

en: create archive with volume name TEXT; at list/extract time, use TEXT as a globbing pattern for volume name
fi: luo arkisto nimiöllä TEKSTI. Listattaessa/purettaessa käytä TEKSTIä nimiönhakulausekkeena

en: Compression options:
fi: Tiivistysvalinnat:

en: use archive suffix to determine the compression program
fi: käytä arkiston päätettä tiivistysohjelman päättelemiseen

en: PROG
fi: OHJ

en: filter through PROG (must accept -d)
fi: ohjaa OHJelman läpi (on hyväksyttävä -d)

en: Local file selection:
fi: Paikallisten tiedostojen valinta:

en: stay in local file system when creating archive
fi: pysy nykyisessä tiedostojärjestelmässä arkistoa luotaessa

en: don't strip leading '/'s from file names
fi: älä poista ”/”-merkkiä tiedostonimien alusta

en: follow symlinks; archive and dump the files they point to
fi: seuraa symlinkkejä; arkistoi ja lisää niiden osoittamat tiedostot

en: follow hard links; archive and dump the files they refer to
fi: seuraa kovia linkkejä; arkistoi ja lisää niiden osoittamat tiedostot

en: MEMBER-NAME
fi: TIED-NIMI

en: only store files newer than DATE-OR-FILE
fi: tallenna vain PÄIVÄYS-TAI-TIEDostoa uudemmat tiedostot

en: DATE
fi: PÄIVÄYS

en: compare date and time when data changed only
fi: vertaa vain tiedoston muutosaikaa

en: CONTROL
fi: HALLINTA

en: backup before removal, choose version CONTROL
fi: varmuuskopiointi ennen poistoa, valitse versionHALLINTA

en: STRING
fi: MERKKIJONO

en: backup before removal, override usual suffix ('~' unless overridden by environment variable SIMPLE_BACKUP_SUFFIX)
fi: varmuuskopiointi ennen poistoa, älä käytä tavanomaista jälkiliitettä (joka on ”~”, ellei muuttujaa SIMPLE_BACKUP_SUFFIX ole asetettu)

en: File name transformations:
fi: Tiedostonimien muunnokset:

en: strip NUMBER leading components from file names on extraction
fi: poista MÄÄRÄn verran osia tiedostonimien alusta purettaessa

en: EXPRESSION
fi: LAUSEKE

en: use sed replace EXPRESSION to transform file names
fi: käytä sedin korvausLAUSEKEtta tiedostonimien muuntamiseen

en: Informative output:
fi: Tietoja antava tuloste:

en: display progress messages every NUMBERth record (default 10)
fi: näytä edistymisviesti MÄÄRÄn tietueen välein (oletus 10)

en: ACTION
fi: TOIMINTO

en: execute ACTION on each checkpoint
fi: suorita TOIMINTO jokaisen tarkistuspisteen kohdalla

en: print a message if not all links are dumped
fi: näytä viesti, ellei kaikkia linkkejä lisätty

en: SIGNAL
fi: SIGNAALI

en: print total bytes after processing the archive; with an argument - print total bytes when this SIGNAL is delivered; Allowed signals are: SIGHUP, SIGQUIT, SIGINT, SIGUSR1 and SIGUSR2; the names without SIG prefix are also accepted
fi: tulosta tavujen kokonaismäärä arkiston käsittelyn järkeen; argumentin - kanssa tulostaa kokonaistavut kun SIGNAALI vastaanotetaan; Sallitut signaalit ovat: SIGHUP, SIGQUIT, SIGINT, SIGUSR1 ja SIGUSR2; myös nimet ilman SIG-etuliitettä kelpaavat

en: print file modification times in UTC
fi: näytä tiedostojen muutosajat UTC-aikoina

en: print file time to its full resolution
fi: näytä tiedoston aikaleima täydellä tarkkuudella

en: send verbose output to FILE
fi: ohjaa monisanainen tuloste TIEDostoon

en: show block number within archive with each message
fi: näytä lohkonumero arkistossa viestien yhteydessä

en: show tar defaults
fi: näytä tarin oletukset

en: when listing or extracting, list each directory that does not match search criteria
fi: luettele hakuehtoihin täsmäämättömät hakemistot luetellessa tai purettaessa

en: show file or archive names after transformation
fi: näytä tiedosto- tai arkistonimet muunnoksen jälkeen

en: STYLE
fi: TYYLI

en: ask for confirmation for every action
fi: kysy varmistusta jokaiselle toiminnolle

en: verbosely list files processed
fi: listaa käsiteltävät tiedostot

en: KEYWORD
fi: AVAINSANA

en: warning control
fi: varoitusten hallinta

en: Compatibility options:
fi: Yhteensopivuusvalitsimet:

en: when creating, same as --old-archive; when extracting, same as --no-same-owner
fi: luotaessa sama kuin --old-archive; purettaessa sama kuin --no-same-owner

en: Other options:
fi: Muut valitsimet:

en: disable use of some potentially harmful options
fi: poista käytöstä joitakin potentiaalisesti vahingollisia valitsimia

note: TRANSLATORS: Both %s in this statement are replaced with option names.
en: '%s' cannot be used with '%s'
fi: ”%s” ja ”%s” ovat epäyhteensopivat

en: You may not specify more than one '-Acdtrux', '--delete' or  '--test-label' option
fi: Vain yhtä valitsimista ”-Acdtrux”, ”--delete” tai ”--test-label” voi käyttää kerrallaan

en: Conflicting compression options
fi: Ristiriitaiset pakkausvalitsimet

en: Unknown signal name: %s
fi: Tuntematon signaalin nimi: %s

en: Date sample file not found
fi: Päiväysnäytetiedostoa ei löytynyt

en: Substituting %s for unknown date format %s
fi: Korvataan tuntematon päiväysmuoto %2$s arvolla %1$s

en: Option %s: Treating date '%s' as %s
fi: Valitsin %s: Käsittellään päiväys ”%s” arvona %s

en: filter the archive through %s
fi: ohjaa arkisto %s-ohjelman läpi

en: Valid arguments for the --quoting-style option are:
fi: Kelvolliset argumentit --quoting-style-valitsimelle ovat:

en: 
    *This* tar defaults to:
fi: 
    *Tämä* tar käyttää oletuksena:

en: Invalid owner or group ID
fi: Virheellinen omistaja- tai ryhmä-ID

en: Invalid blocking factor
fi: Virheellinen lohkomiskerroin

en: Malformed density argument: %s
fi: Kelvoton tiheysargumentti: %s

en: Unknown density: '%c'
fi: Tuntematon tiheys: ”%c”

en: Options '-[0-7][lmh]' not supported by *this* tar
fi: *Tämä* tar ei tue valitsimia ”-[0-7][lmh]”

en: Invalid tape length
fi: Virheellinen nauhan pituus

en: More than one threshold date
fi: Annettu useampi kuin yksi kynnyspäiväys

en: Invalid sparse version value
fi: Virheellinen hajanaisversion arvo

en: --atime-preserve='system' is not supported on this platform
fi: --atime-preserve='system' ei ole tuettu tällä alustalla

en: --checkpoint value is not an integer
fi: --checkpoint-arvo ei ole kokonaisluku

en: Invalid mode given on option
fi: Valitsimelle annettiin virheellinen tila

en: Invalid number
fi: Virheellinen määrä

en: Invalid record size
fi: Virheellinen tietueen koko

en: Record size must be a multiple of %d.
fi: Tietueen koon on oltava %d:n monikerta.

en: Invalid number of elements
fi: Virheellinen osien määrä

en: Only one --to-command option allowed
fi: Vain yksi --to-command-valitsin on sallittu

en: %s:%lu: location of the error
fi: %s:%lu: virheen sijainti

en: error parsing %s
fi: virhe jäsennettäessä valitsinta %s

en: [FILE]...
fi: [TIEDOSTO]...

en: Old option '%c' requires an argument.
fi: Vanha valitsin ”%c” vaatii argumentin.

en: --occurrence is meaningless without a file list
fi: valitsin --occurence on merkityksetön ilman tiedostoluetteloa

en: Multiple archive files require '-M' option
fi: Usean arkistotiedoston käyttäminen vaatii valitsimen ”-M”

en: --level is meaningless without --listed-incremental
fi: --level on merkityksetön ilman valitsinta --listed-incremental

en: %s: Volume label is too long (limit is %lu byte) | %s: Volume label is too long (limit is %lu bytes)
fi[0]: %s: Arkiston osan nimiö on liian pitkä (raja on %lu tavu)
fi[1]: %s: Arkiston osan nimiö on liian pitkä (raja on %lu tavua)

en: Cannot verify multi-volume archives
fi: Moniosaisia arkistoja ei voi tarkastaa

en: Cannot verify compressed archives
fi: Pakattuja arkistoja ei voi varmistaa

en: Cannot use multi-volume compressed archives
fi: Pakattuja moniosaisia arkistoja ei voi käyttää

en: Cannot concatenate compressed archives
fi: Pakattuja arkistoja ei voi liittää toisiinsa

en: --pax-option can be used only on POSIX archives
fi: Valitsinta --pax-option voi käyttää vain POSIX-arkistoille

en: --acls can be used only on POSIX archives
fi: Valitsinta --acls voi käyttää vain POSIX-arkistoille

en: --selinux can be used only on POSIX archives
fi: Valitsinta --selinux voi käyttää vain POSIX-arkistoille

en: --xattrs can be used only on POSIX archives
fi: Valitsinta --xattrs voi käyttää vain POSIX-arkistoille

en: Cannot deduce top-level directory name; please set it explicitly with --one-top-level=DIR
fi: Ylätason hakemiston nimeä ei voi päätellä; aseta se valitsimella --one-top-level=HAK

en: Volume length cannot be less than record size
fi: Arkiston osan pituus ei voi olla pienempi kuin tietueen koko

en: Cowardly refusing to create an empty archive
fi: Kieltäydytään pelkurimaisesti luomasta tyhjää arkistoa

en: Options '-Aru' are incompatible with '-f -'
fi: Valitsimet ”-Aru” eivät ole yhteensopivia valitsimen ”-f -” kanssa

en: You must specify one of the '-Acdtrux', '--delete' or '--test-label' options
fi: Vähintään yhtä valitsimista ”-Acdtrux”, ”--delete” tai ”--test-label” on käytettävä

en: Exiting with failure status due to previous errors
fi: Poistutaan virhepaluuarvolla aiempien virheiden vuoksi

en: Keyword %s is unknown or not yet implemented
fi: Avainsana %s on tuntematon tai sillä ei vielä ole toteutusta

en: Time stamp is out of allowed range
fi: Aikaleima on sallitun välin ulkopuolella

en: Malformed pax option: %s
fi: Vääränmuotoinen pax-valitsin: %s

en: Pattern %s cannot be used
fi: Hahmoa %s ei voi käyttää

en: Keyword %s cannot be overridden
fi: Avainsanaa %s ei voi ohittaa

en: Malformed extended header: missing length
fi: Väärän muotoinen lisäotsake: pituus puuttuu

en: Malformed extended header: missing blank after length
fi: Väärän muotoinen lisäotsake: tyhje puuttuu pituuden jälkeen

en: Malformed extended header: missing equal sign
fi: Väärän muotoinen lisäotsake: yhtäsuuruusmerkki puuttuu

en: Malformed extended header: missing newline
fi: Väärän muotoinen lisäotsake: rivinvaihto puuttuu

en: Ignoring unknown extended header keyword '%s'
fi: Jätetään huomiotta tuntematon laajennetun otsakkeen avainsana ”%s”

en: Generated keyword/value pair is too long (keyword=%s, length=%s)
fi: Muodostettu avainsana-arvo-pari on liian pitkä (avainsana=%s, pituus=%s)

note: TRANSLATORS: The first %s is the pax extended header keyword (atime, gid, etc.).
en: Extended header %s=%s is out of range %s..%s
fi: Laajennettu otsake %s=%s on sallitun välin %s..%s ulkopuolella

en: Malformed extended header: invalid %s=%s
fi: Väärän muotoinen lisäotsake: virheellinen %s=%s

en: Malformed extended header: excess %s=%s
fi: Väärän muotoinen lisäotsake: ylimääräinen %s=%s

en: Malformed extended header: invalid %s: unexpected delimiter %c
fi: Väärän muotoinen lisäotsake: virheellinen %s: odottamaton rajoitin %c

en: Malformed extended header: invalid %s: odd number of values
fi: Väärän muotoinen lisäotsake: virheellinen %s: pariton määrä arvoja

en: %s: not a valid timeout
fi: %s ei ole kelvollinen aikakatkaisuarvo

en: %s: unknown checkpoint action
fi: %s: tuntematon tarkistuspistetoiminto

en: write
fi: kirjoitus

en: read
fi: luku

note: TRANSLATORS: This is a "checkpoint of write operation", *not* "Writing a checkpoint". E.g. in Spanish "Punto de comprobaci@'on de escritura", *not* "Escribiendo un punto de comprobaci@'on"
en: Write checkpoint %u
fi: Kirjoituksen tarkistuspiste %u

note: TRANSLATORS: This is a "checkpoint of read operation", *not* "Reading a checkpoint". E.g. in Spanish "Punto de comprobaci@'on de lectura", *not* "Leyendo un punto de comprobaci@'on"
en: Read checkpoint %u
fi: Lukemisen tarkistuspiste %u

en: genfile manipulates data files for GNU paxutils test suite.
    OPTIONS are:
fi: genfile muokkaa datatiedostoja GNU paxutils -testausta varten.
    VALITSIMET ovat:

en: File creation options:
fi: Tiedoston luontivalinnat:

en: SIZE
fi: KOKO

en: Create file of the given SIZE
fi: Luo annetun KOKOinen tiedosto

en: Write to file NAME, instead of standard output
fi: Kirjoita tuloste tiedostoon NIMI, ei vakiotulosteeseen

en: Read file names from FILE
fi: Lue tiedostonimet TIEDOSTOsta

en: -T reads null-terminated names
fi: -T lukee nollatavuun päättyviä nimiä

en: Fill the file with the given PATTERN. PATTERN is 'default' or 'zeros'
fi: Täytä tiedosto annetulla HAHMOlla. HAHMO on ”default” tai ”zeros”

en: Size of a block for sparse file
fi: Hajanaisen tiedoston lohkokoko

en: Generate sparse file. Rest of the command line gives the file map.
fi: Luo hajanainen tiedosto. Komentorivin loppuosa määrää tiedostokartan.

en: OFFSET
fi: SIIRTYMÄ

en: Seek to the given offset before writing data
fi: Siirry annettuun kohtaan ennen datan kirjoittamista

en: Suppress non-fatal diagnostic messages
fi: Vaienna ei-vakavat diagnostiikkaviestit

en: File statistics options:
fi: Tiedostojen tilastoinnin valinnat:

en: Print contents of struct stat for each given file. Default FORMAT is:
fi: Tulosta struct statin sisältö jokaisesta annetusta tiedostosta. OletusMUOTOILU on:

en: Synchronous execution options:
fi: Synkronisen suorituksen valinnat:

en: Set date for next --touch option
fi: Aseta päiväys seuraavalle --touch-valitsimelle

en: Display executed checkpoints and exit status of COMMAND
fi: Näytä suoritetut tarkistuspisteet sekä KOMENNOn paluuarvo

en: Synchronous execution actions. These are executed when checkpoint number given by --checkpoint option is reached.
fi: Synkronisen suorituksen toiminnot. Nämä suoritetaan, kun saavutetaan --checkpoint-valitsimella annettua numeroa vastaava tarkistuspiste.

en: Truncate FILE to the size specified by previous --length option (or 0, if it is not given)
fi: Typistä TIEDOSTO aiemmalla --length-valitsimella määrättyyn kokoon (tai nollaan, ellei annettu)

en: Append SIZE bytes to FILE. SIZE is given by previous --length option.
fi: Lisää TIEDOSTOon aiemmalla --length-valitsimella annettu määrä tavuja.

en: Update the access and modification times of FILE
fi: Päivitä TIEDOSTOn käyttö- ja muokkausajat

en: Execute COMMAND
fi: Suorita KOMENTO

en: Delete FILE
fi: Poista TIEDOSTO

en: Invalid size: %s
fi: Virheellinen koko: %s

en: Number out of allowed range: %s
fi: Lukuarvo sallitun välin ulkopuolella: %s

en: Negative size: %s
fi: Negatiivinen koko: %s

en: stat(%s) failed
fi: stat(%s) epäonnistui

en: created file is not sparse
fi: luotu tiedosto ei ole hajanainen

en: Error parsing number near `%s'
fi: Virhe lukuarvon jäsentämisessä lähellä kohtaa ”%s”

en: Unknown date format
fi: Tuntematon päiväyksen muoto

en: [ARGS...]
fi: [ARG...]

en: cannot open `%s'
fi: tiedostoa ”%s” ei voi avata

en: cannot seek
fi: ei voi siirtyä

en: file name contains null character
fi: tiedostonimi sisältää nollatavun

en: cannot generate sparse files on standard output, use --file option
fi: hajanaisia tiedostoja ei voi luoda vakiotulosteeseen, käytä valitsinta --file

en: incorrect mask (near `%s')
fi: virheellinen peite (lähellä kohtaa ”%s”)

en: Unknown field `%s'
fi: Tuntematon kenttä ”%s”

en: cannot set time on `%s'
fi: tiedoston ”%s” aikaa ei voi asettaa

en: cannot truncate `%s'
fi: tiedostoa ”%s” ei voi typistää

en: command failed: %s
fi: komento epäonnistui: %s

en: cannot remove directory `%s'
fi: hakemistoa ”%s” ei voi poistaa

en: cannot unlink `%s'
fi: tiedoston ”%s” linkitystä ei voi poistaa

en: Command exited successfully
fi: Komennon suoritus päättyi onnistuneesti

en: Command failed with status %d
fi: Komento epäonnistui paluuarvolla %d

en: Command terminated on signal %d
fi: Komento keskeytyi signaaliin %d

en: Command stopped on signal %d
fi: Komento pysähtyi signaaliin %d

en: Command dumped core
fi: Komento loi core-tiedoston

en: Command terminated
fi: Komento keskeytyi

en: --stat requires file names
fi: --stat vaatii tiedostonimiä
