GNU tar 1.34 - en to ja translation catalogue (547 entries)

en: invalid argument %s for %s
ja: 引数 %s は %s に対して無効です

en: ambiguous argument %s for %s
ja: 引数 %s は %s に対してあいまいです

en: Valid arguments are:
ja: 正しい引数は:

en: ARGP_HELP_FMT: %s value is less than or equal to %s
ja: ARGP_HELP_FMT: %s 値は %s より小さいか等しい

en: %.*s: ARGP_HELP_FMT parameter requires a value
ja: %.*s: ARGP_HELP_FMT パラメータは値が必要

en: %.*s: Unknown ARGP_HELP_FMT parameter
ja: %.*s: 未知の ARGP_HELP_FMT パラメータ

en: Garbage in ARGP_HELP_FMT: %s
ja: ARGP_HELP_FMT にゴミ: %s

en: Mandatory or optional arguments to long options are also mandatory or optional for any corresponding short options.
ja: 長いオプションに対する必須または任意の引数は対応する短いオプションに対しても必須または任意です.

en: Usage:
ja: 使用法:

en:   or:
ja:   または:

en:  [OPTION...]
ja:  [オプション...]

en: Try '%s --help' or '%s --usage' for more information.
ja: より詳しい情報は '%s --help' または '%s --usage' で.

en: Report bugs to %s.
ja: バグレポートは %s まで.

en: Unknown system error
ja: 不明なシステムエラー

en: give this help list
ja: このヘルプ一覧を表示

en: give a short usage message
ja: 短い使用法メッセージを表示

en: set the program name
ja: プログラム名を指定

en: hang for SECS seconds (default 3600)
ja: SECS 秒停止 (標準 3600)

en: print program version
ja: プログラムバージョンを表示

en: (PROGRAM ERROR) No version known!?
ja: (プログラムエラー) バージョン不明!?

en: %s: Too many arguments
ja: %s: 引数が多すぎます

en: (PROGRAM ERROR) Option should have been recognized!?
ja: (プログラムエラー) オプション認識不能!?

en: write error
ja: 書き込みエラー

en: %s: option '%s%s' is ambiguous
ja: %s: オプション '%s%s' はあいまいです

en: %s: option '%s%s' is ambiguous; possibilities:
ja: %s: オプション '%s%s' はあいまいです. 可能性があるのは

en: %s: unrecognized option '%s%s'
ja: %s: 未知のオプション '%s%s'

en: %s: option '%s%s' doesn't allow an argument
ja: %s: オプション '%s%s' に引数はありません

en: %s: option '%s%s' requires an argument
ja: %s: オプション '%s%s' には引数が必要です

en: %s: invalid option -- '%c'
ja: %s: 無効なオプション -- '%c'

en: %s: option requires an argument -- '%c'
ja: %s: オプションには引数が必要です -- '%c'

en: memory exhausted
ja: メモリを使い切りました

en: unable to record current working directory
ja: 現在のワークディレクトリを記録できません

en: failed to return to initial working directory
ja: 初期ワークディレクトリに戻るのに失敗しました

en: Packaged by %s (%s)
ja: パッケージ化: %s (%s)

en: Packaged by %s
ja: パッケージ化: %s

note: TRANSLATORS: The %s placeholder is the web address of the GPL license.
en: License GPLv3+: GNU GPL version 3 or later <%s>.
    This is free software: you are free to change and redistribute it.
    There is NO WARRANTY, to the extent permitted by law.
ja: 使用許諾 GPLv3+: GNU GPL version 3 またはそれ以降 <%s>.
    This is free software: you are free to change and redistribute it.
    There is NO WARRANTY, to the extent permitted by law.
    
    [参考訳]
    これはフリーソフトウェアです. 変更と再配布は自由です.
    法律で認められる範囲で「無保証」です.

note: TRANSLATORS: %s denotes an author name.
en: Written by %s.
ja: 作者: %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name.
en: Written by %s and %s.
ja: 作者: %s, %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name.
en: Written by %s, %s, and %s.
ja: 作者: %s, %s, %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    and %s.
ja: 作者: by %s, %s, %s,
    %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, and %s.
ja: 作者: %s, %s, %s,
    %s, %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, and %s.
ja: 作者: %s, %s, %s,
    %s, %s, %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, and %s.
ja: 作者: %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    and %s.
ja: 作者: %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    %s, and %s.
ja: 作者: %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    %s, %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    %s, %s, and others.
ja: 作者: %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    %s, %s 他.

note: TRANSLATORS: The placeholder indicates the bug-reporting address for this package.  Please add _another line_ saying "Report translation bugs to <...>\n" with the address for translation bugs (typically your translation team's web or email address).
en: Report bugs to: %s
ja: バグのレポート先: %s
    翻訳バグのレポート先: <translation-team-ja@lists.sourceforge.net>

en: Report %s bugs to: %s
ja: %s のバグのレポート先: %s

en: %s home page: <%s>
ja: %s のホームページ: <%s>

en: General help using GNU software: <%s>
ja: GNU ソフトウェア使用上の一般的ヘルプ: <%s>

note: TRANSLATORS: %s after `Cannot' is a function name, e.g. `Cannot open'. Directly translating this to another language will not work, first because %s itself is not translated. Translate it as `%s: Function %s failed'.
en: %s: Cannot %s
ja: %s: %s 不能

note: TRANSLATORS: %s after `Cannot' is a function name, e.g. `Cannot open'. Directly translating this to another language will not work, first because %s itself is not translated. Translate it as `%s: Function %s failed'.
en: %s: Warning: Cannot %s
ja: %s: 警告: %s 不能

en: %s: Cannot change mode to %s
ja: %s: モードを %s に変更できません

en: %s: Cannot hard link to %s
ja: %s: %s にハードリンクできませんでした

en: %s: Cannot create symlink to %s
ja: %s: `%s' へのシンボリックリンクが作れません

en: Removing leading `%s' from member names
ja: メンバ名から先頭の `%s' を取り除きます

en: Removing leading `%s' from hard link targets
ja: ハードリンク先から先頭の `%s' を取り除きます

en: Substituting `.' for empty member name
ja: 空のメンバ名に `.' を代入します

en: Substituting `.' for empty hard link target
ja: 空のハードリンク先に `.' を代入します

en: exec/tcp: Service not available
ja: exec/tcp: そのサービスは使えません

en: stdin
ja: 標準入力

en: stdout
ja: 標準出力

en: Cannot connect to %s: resolve failed
ja: %s に接続できません: 名前解決失敗

en: Cannot redirect files for remote shell
ja: 遠隔シェルに対してファイルをリダイレクトできません

en: Cannot execute remote shell
ja: 遠隔シェルが実行できません

en: Seek direction out of range
ja: 検索方向が範囲外

en: Invalid seek direction
ja: 無効な検索方向

en: Invalid seek offset
ja: 無効な検索オフセット

en: Seek offset out of range
ja: 検索オフセットが範囲外

en: Invalid byte count
ja: 無効なバイト数

en: Byte count out of range
ja: バイト数が範囲外

en: Premature eof
ja: ファイルの途中終了

en: Invalid operation code
ja: 無効な操作コード

en: Operation not supported
ja: 実装されていない操作

en: Unexpected arguments
ja: 予期せぬ引数

en: Manipulate a tape drive, accepting commands from a remote process
ja: 遠隔プロセスからの命令を受け付けてテープドライブを操作

en: set debug level
ja: デバッグレベルを設定

en: set debug output file name
ja: デバッグ出力ファイル名を設定

en: cannot open %s
ja: %s を開けません

en: too many arguments
ja: 引数が多すぎます

en: Garbage command
ja: 不要なコマンド

en: This does not look like a tar archive
ja: これは tar アーカイブではないようです

en: Total bytes read
ja: 総読み込みバイト数

en: Total bytes written
ja: 総書き出しバイト数

en: Total bytes deleted
ja: 総削除バイト数

en: (pipe)
ja: (パイプ)

en: Refusing to read archive contents from terminal (missing -f option?)
ja: 端末からアーカイブの内容を読み取るのを拒否 (-f オプションの指定忘れ?)

en: Refusing to write archive contents to terminal (missing -f option?)
ja: 端末にアーカイブの内容を書き出すのを拒否 (-f オプションの指定忘れ?)

en: Invalid value for record_size
ja: record_size が無効な値です

en: No archive name given
ja: アーカイブ名が指定されていません

en: Cannot verify stdin/stdout archive
ja: 標準入出力のアーカイブは検証できません

en: Archive is compressed. Use %s option
ja: アーカイブは圧縮されています. %s オプションを使ってください

en: Cannot update compressed archives
ja: 圧縮されたアーカイブはアップデートできません

en: At beginning of tape, quitting now
ja: テープの先頭です. 処理を中止します

en: Too many errors, quitting
ja: エラーが多すぎます. 処理を中止します

en: Record size = %lu block | Record size = %lu blocks
ja[0]: 記録サイズ = %lu ブロック
ja[1]: 記録サイズ = %lu ブロック

en: Unaligned block (%lu byte) in archive | Unaligned block (%lu bytes) in archive
ja[0]: アーカイブ内のアラインメントされていないブロック (%lu バイト)
ja[1]: アーカイブ内のアラインメントされていないブロック (%lu バイト)

en: Cannot backspace archive file; it may be unreadable without -i
ja: アーカイブファイルを後ろ方向に戻せません. -i なしでは読めないかも知れません.

en: rmtlseek not stopped at a record boundary
ja: rmtlseek を記録の境界で止めません

en: %s: contains invalid volume number
ja: %s: 無効なボリューム番号を含んでいます

en: Volume number overflow
ja: ボリューム番号がオーバーフローしました

en: Prepare volume #%d for %s and hit return:
ja: ボリューム #%d (%s) を準備します. リターンキーを押してください:

en: EOF where user reply was expected
ja: ユーザが応答する EOF が必要となります

en: WARNING: Archive is incomplete
ja: 警告: アーカイブが不完全です

en:  n name        Give a new file name for the next (and subsequent) volume(s)
     q             Abort tar
     y or newline  Continue operation
ja:  n [name]      次 (およびその続き) のボリュームに対する新しいファイル名を指定
     q             tar を終了
     y または改行  操作を継続

en:  !             Spawn a subshell
ja:  !             サブシェルを起動

en:  ?             Print this list
ja:  ?             このリストを表示

en: No new volume; exiting.
ja: 新しいボリュームがありません. 終了します.

en: File name not specified. Try again.
ja: ファイル名が指定されていません. もう一度.

en: Invalid input. Type ? for help.
ja: 不正な入力. ? でヘルプを表示

en: %s command failed
ja: %s コマンドが失敗しました

en: %s is not continued on this volume
ja: %s はこのボリューム上で連続していません

en: %s is possibly continued on this volume: header contains truncated name
ja: %s はこのボリューム上でおそらく連続しています: ヘッダは省略された名前を含んでいます

en: %s is the wrong size (%s != %s + %s)
ja: %s は不正なサイズです (%s != %s + %s)

en: This volume is out of sequence (%s - %s != %s)
ja: このボリュームは連続していません (%s - %s != %s)

en: Archive not labeled to match %s
ja: アーカイブは %s に一致するラベルが付いていません

en: Volume %s does not match %s
ja: ボリューム %s は %s に一致しません

en: %s: file name too long to be stored in a GNU multivolume header, truncated
ja: %s: ファイル名が長過ぎて GNU マルチボリュームヘッダに保存できないので切り捨てます

en: write did not end on a block boundary
ja: 書き込みがブロック境界で終わっていません

en: Could only read %lu of %lu byte | Could only read %lu of %lu bytes
ja[0]: %lu バイトだけを %lu バイトから読み込むことができました
ja[1]: %lu バイトだけを %lu バイトから読み込むことができました

en: Contents differ
ja: 内容が異なります

en: Unexpected EOF in archive
ja: アーカイブ中に予期せぬ EOF があります

en: File type differs
ja: ファイルタイプが異なります

en: Mode differs
ja: モードが異なります

en: Uid differs
ja: ユーザ ID が異なります

en: Gid differs
ja: グループ ID が異なります

en: Mod time differs
ja: 最終修正時刻が異なります

en: Size differs
ja: サイズが異なります

en: Not linked to %s
ja: %s にリンクしていません

en: Symlink differs
ja: シンボリックリンクが異なります

en: Device number differs
ja: デバイス番号が違います

en: Verify
ja: 検証

en: %s: Unknown file type '%c', diffed as normal file
ja: %s: 未知のファイルタイプ '%c', 通常ファイルと差分を取ります

en: Archive contains file names with leading prefixes removed.
ja: アーカイブ中に接頭辞が削除されたファイル名があります.

en: Archive contains transformed file names.
ja: アーカイブに変換されたファイル名が含まれています

en: Verification may fail to locate original files.
ja: 元のファイルの所在確認に失敗した可能性があります.

en: VERIFY FAILURE: %d invalid header detected | VERIFY FAILURE: %d invalid headers detected
ja[0]: 確認失敗: %d 個の無効なヘッダが見つかりました
ja[1]: 確認失敗: %d 個の無効なヘッダが見つかりました

en: A lone zero block at %s
ja: %s に孤立したゼロブロック

en: %s: contains a cache directory tag %s; %s
ja: %s: キャッシュ ディレクトリ タグ %s を含んでいます; %s

en: value %s out of %s range %s..%s; substituting %s
ja: 値 %s は %s の範囲 %s..%s にありません -- %s を代用

en: value %s out of %s range %s..%s
ja: 値 %s は %s の範囲 %s..%s にありません

en: Generating negative octal headers
ja: 負の 8 進ヘッダを生成します

en: %s: file name is too long (max %d); not dumped
ja: %s: ファイル名が長過ぎる (最大 %d) のでダンプしません

en: %s: file name is too long (cannot be split); not dumped
ja: %s: ファイル名が長過ぎる (分割不能) のでダンプしません

en: %s: link name is too long; not dumped
ja: %s: リンク名が長過ぎるのでダンプしません

en: %s: File shrank by %s byte; padding with zeros | %s: File shrank by %s bytes; padding with zeros
ja[0]: %s: %s バイト小さくなったので、ゼロで埋めます
ja[1]: %s: %s バイト小さくなったので、ゼロで埋めます

en: %s: file is on a different filesystem; not dumped
ja: %s: ファイルは異なるファイルシステム上にあるのでダンプしません

en: contents not dumped
ja: 内容をダンプしません

en: %s: Unknown file type; file ignored
ja: %s: 未知のファイル形式; ファイルは無視されます

en: Missing links to %s.
ja: %s へのリンクがありません.

en: %s: file is unchanged; not dumped
ja: %s: 変更されていないのでダンプしません

en: directory not dumped
ja: ディレクトリをダンプしません

en: %s: file changed as we read it
ja: %s: 読み込んだファイルが変更されています

en: %s: socket ignored
ja: %s: ソケットは無視します

en: %s: door ignored
ja: %s: door は無視します

en: Skipping to next header
ja: 次のヘッダをスキップします

en: Deleting non-header from archive
ja: アーカイブからヘッダでないものを削除します

en: %s: implausibly old time stamp %s
ja: %s: 恐らく古いタイムスタンプ %s

en: %s: time stamp %s is %s s in the future
ja: %s: タイムスタンプ %s は %s 秒先を示しています

en: %s: Unexpected inconsistency when making directory
ja: %s: ディレクトリ作成時に不測の矛盾が起こりました

en: %s: skipping existing file
ja: %s: 既存ファイルをスキップします

en: %s: Directory renamed before its status could be extracted
ja: %s: ディレクトリは状態を展開できるようになる前に名前を変更されました

en: Extracting contiguous files as regular files
ja: 連続したファイルを正常なファイルとして取り出します

en: Attempting extraction of symbolic links as hard links
ja: シンボリックリンクをハードリンクとして取り出してみます

en: %s: Cannot extract -- file is continued from another volume
ja: %s: 取り出せません -- ファイルは別のボリュームから続いています

en: Unexpected long name header
ja: 予期せぬ長い名前ヘッダ

en: %s: Unknown file type '%c', extracted as normal file
ja: %s: 未知のファイルタイプ '%c', 通常ファイルとして抽出

en: Current %s is newer or same age
ja: 現在の %s の方が新しいか同じ

en: %s: Member name contains '..'
ja: %s: メンバー名が含むのは '..'

en: %s: Was unable to backup this file
ja: %s: このファイルのバックアップを取ることができませんでした

en: Cannot rename %s to %s
ja: %s の名前を %s に変更できません

en: %s: Directory has been renamed from %s
ja: %s: ディレクトリ名が %s から変更されました

en: %s: Directory is new
ja: %s: ディレクトリは新しく作られました

en: %s: directory is on a different filesystem; not dumped
ja: %s: ディレクトリは異なるファイルシステム上にあるのでダンプしません

en: %s: Directory has been renamed
ja: %s: ディレクトリ名が変更されました

en: Invalid time stamp
ja: 無効なタイムスタンプ

en: Invalid modification time
ja: 不正な最終更新時刻

en: Invalid modification time (nanoseconds)
ja: 不正な最終更新時刻 (ナノ秒)

en: Invalid device number
ja: 無効なデバイス番号です

en: Invalid inode number
ja: 無効な inode 番号

en: %s: byte %s: %s %.*s... too long
ja: %s: バイト %s: %s %.*s... 長過ぎます

en: Unexpected EOF in snapshot file
ja: スナップショットファイルに予期せぬ EOF

en: %s: byte %s: %s %s followed by invalid byte 0x%02x
ja: %s: バイト %s: %s %s が不正なバイト 0x%02x に続いています

en: %s: byte %s: (valid range %s..%s)
    	%s %s
ja: %s: バイト %s: (正当な範囲 %s..%s)
    	%s %s

en: %s: byte %s: %s %s
ja: %s: バイト %s: %s %s

en: %s: byte %s: %s
ja: %s: バイト %s: %s

en: Missing record terminator
ja: 終端記録なし

en: Bad incremental file format
ja: 不正な増分ファイル形式

en: Unsupported incremental format version: %<PRIuMAX>
ja: 未実装の増分形式バージョン: %<PRIuMAX>

en: Malformed dumpdir: expected '%c' but found %#3o
ja: 不正形式の dumpdir: '%c' があるべきところに %#3o

en: Malformed dumpdir: 'X' duplicated
ja: 不正形式の dumpdir: 'X' が重複

en: Malformed dumpdir: empty name in 'R'
ja: 不正形式の dumpdir: 'R' に空の名前

en: Malformed dumpdir: 'T' not preceded by 'R'
ja: 不正形式の dumpdir: 'T' が 'R' の前にない

en: Malformed dumpdir: empty name in 'T'
ja: 不正形式の dumpdir: 'T' に空の名前

en: Malformed dumpdir: expected '%c' but found end of data
ja: 不正形式の dumpdir: '%c' があるべきところにデータの終端

en: Malformed dumpdir: 'X' never used
ja: 不正形式の dumpdir: 'X' が未使用

en: Cannot create temporary directory using template %s
ja: テンプレート %s を使って一時ディレクトリを作れません

en: %s: Not purging directory: unable to stat
ja: %s: ディレクトリを削除しません: 状態が分かりません

en: %s: directory is on a different device: not purging
ja: %s: ディレクトリは異なるデバイス上にあるので消去しません

en: %s: Deleting %s
ja: %s: %s を削除

en: %s: Cannot remove
ja: %s: 削除できません

en: %s: Omitting
ja: %s: 省略します

en: block %s: ** Block of NULs **
ja: ブロック %s: ** NUL のブロック **

en: block %s: ** End of File **
ja: ブロック %s: ** ファイルの終端 **

en: block %s:
ja: ブロック %s:

note: TRANSLATORS: %s is type of the value (gid_t, uid_t, etc.)
en: Blanks in header where numeric %s value expected
ja: 数値 %s となるべきヘッダ位置が空になっています

note: TRANSLATORS: Second %s is a type name (gid_t,uid_t,etc.)
en: Archive octal value %.*s is out of %s range; assuming two's complement
ja: 8 進数値 %.*s は %s の範囲外です -- 2 の補数と見なします

note: TRANSLATORS: Second %s is a type name (gid_t,uid_t,etc.)
en: Archive octal value %.*s is out of %s range
ja: 8 進数値 %.*s は %s の範囲外です

en: Archive contains obsolescent base-64 headers
ja: アーカイブに廃れた base-64 ヘッダが含まれています

en: Archive signed base-64 string %s is out of %s range
ja: 符号付き base-64 文字列 %s は %s の範囲外です

en: Archive base-256 value is out of %s range
ja: base-256 値は %s の範囲外です

note: TRANSLATORS: Second %s is a type name (gid_t,uid_t,etc.)
en: Archive contains %.*s where numeric %s value expected
ja: アーカイブに %.*s が含まれていますが、ここは数値 %s となるはずです

note: TRANSLATORS: Second %s is type name (gid_t,uid_t,etc.)
en: Archive value %s is out of %s range %s..%s
ja: アーカイブの値 %s は %s の範囲 %s..%s 内にありません

en:  link to %s
ja:  %s へのリンク

en:  unknown file type %s
ja:  不明なファイルタイプ %s

en: --Long Link--
ja: --長いリンク--

en: --Long Name--
ja: --長い名前--

en: --Volume Header--
ja: --ボリュームヘッダ--

en: --Continued at byte %s--
ja: --バイト %s で連続--

en: Creating directory:
ja: ディレクトリを作成:

en: Renaming %s to %s
ja: 名前を %s から %s に変更します

en: %s: Cannot rename to %s
ja: %s: 名前を %s に変更できません

en: Renaming %s back to %s
ja: 名前を %s から %s に戻します

en: %s: File removed before we read it
ja: %s: 読み込み以前に削除されました

en: child process
ja: 子プロセス

en: interprocess channel
ja: プロセス間チャネル

en: Local file name selection:
ja: ローカルファイル名選択:

en: add given FILE to the archive (useful if its name starts with a dash)
ja: 指定された FILE をアーカイブに追加 (ダッシュ ' で始まるファイル名の場合に便利)

en: change to directory DIR
ja: ディレクトリ DIR へ移動

en: get names to extract or create from FILE
ja: 抽出または作成する名前をファイル FILE から取得

en: -T reads null-terminated names; implies --verbatim-files-from
ja: -T が null で終わる名前を読み込み; --verbatim-files-from を暗示

en: disable the effect of the previous --null option
ja: 前の --null オプションの効果を無効化

en: unquote input file or member names (default)
ja: 入力ファイルまたはメンバー名を引用終了する (標準)

en: do not unquote input file or member names
ja: 入力ファイルまたはメンバー名を引用終了しない

en: -T reads file names verbatim (no escape or option handling)
ja: -T がファイル名を文字通りに読み込み (エスケープまたはオプション処理なし)

en: -T treats file names starting with dash as options (default)
ja: -T がファイル名をダッシュで始まるオプションとして処理 (標準)

en: exclude files, given as a PATTERN
ja: PATTERN に一致するファイルを除外

en: exclude patterns listed in FILE
ja: FILE に列挙されたパターンを除外

en: exclude contents of directories containing CACHEDIR.TAG, except for the tag file itself
ja: タグファイル自身を除く CACHEDIR.TAG を含むディレクトリの内容を除外

en: exclude everything under directories containing CACHEDIR.TAG
ja: CACHEDIR.TAG を含むディレクトリ以下の全てを除外

en: exclude directories containing CACHEDIR.TAG
ja: CACHEDIR.TAG を含むディレクトリを除外

en: exclude contents of directories containing FILE, except for FILE itself
ja: FILE 自身を除く FILE を含むディレクトリの内容を除外

en: read exclude patterns for each directory from FILE, if it exists
ja: 各ディレクトリの除外パターンをFILE (存在する場合) から読み取り

en: read exclude patterns for each directory and its subdirectories from FILE, if it exists
ja: 各ディレクトリおよびそのサブディレクトリの除外パターンをFILE (存在する場合) から読み取り

en: exclude everything under directories containing FILE
ja: FILE を含むディレクトリ以下の全てを除外

en: exclude directories containing FILE
ja: FILE を含むディレクトリを除外

en: exclude version control system directories
ja: バージョン管理システムのディレクトリを除外

en: read exclude patterns from the VCS ignore files
ja: 除外パターンをVCS無視ファイルから読み取り

en: exclude backup and lock files
ja: バックアップを除外してファイルをロック

en: recurse into directories (default)
ja: ディレクトリを順繰りに下っていく (default)

en: avoid descending automatically in directories
ja: ディレクトリを自動的に下っていかない

en: File name matching options (affect both exclude and include patterns):
ja: ファイル名一致オプション (除外/包含の両パターンに作用):

en: patterns match file name start
ja: ファイル名の先頭とパターンが一致

en: patterns match after any '/' (default for exclusion)
ja: 任意の '/' 以降にパターンが一致 (標準で除外)

en: ignore case
ja: 大文字小文字を無視

en: case sensitive matching (default)
ja: 大文字小文字を考慮して一致 (標準)

en: use wildcards (default for exclusion)
ja: ワイルドカードを使用 (標準で除外)

en: verbatim string matching
ja: 逐語的文字列一致

en: wildcards match '/' (default for exclusion)
ja: ワイルドカードが '/' に一致 (標準で除外)

en: wildcards do not match '/'
ja: ワイルドカードが '/' に一致しない

en: %s:%lu: unrecognized option
ja: %s:%lu: 未知のオプション

en: -C %s has no effect
ja: -C %s は効果なし

en: --%s %s has no effect
ja: --%s %s は効果なし

en: --%s has no effect
ja: --%s は効果なし

en: command line
ja: コマンドライン

en: %s: file list requested from %s already read from %s
ja: %s: %s から要求されたファイル一覧は既に %s から読み込み済み

en: cannot split string '%s': %s
ja: 文字列 '%s' を分割できません: %s

en: %s: file name read contains nul character
ja: %s: 読み込まれたファイル名にヌル文字

en: Pattern matching characters used in file names
ja: パターンマッチの文字がファイル名に使われています

en: Use --wildcards to enable pattern matching, or --no-wildcards to suppress this warning
ja: パターンマッチを有効にするなら --wildcards, この警告を抑止するなら --no-wildcards を使ってください

en: %s: Not found in archive
ja: %s: アーカイブ内に見つかりません

en: %s: Required occurrence not found in archive
ja: %s: アーカイブ内に見つかりません

en: Archive label mismatch
ja: アーカイブラベルが一致しません

en: Using -C option inside file list is not allowed with --listed-incremental
ja: ファイルリスト内で -C オプションは --listed-incremental と一緒に使えません

en: Only one -C option is allowed with --listed-incremental
ja: -C オプションは 1つだけなら --listed-incremental と一緒に使えます

en: Options '%s' and '%s' both want standard input
ja: オプション '%s' と '%s' はどちらも標準入力が必要です

en: %s: Invalid archive format
ja: %s: 無効なアーカイブ形式

en: GNU features wanted on incompatible archive format
ja: GNU 特有の機能は、非互換な形式を必要とします

en: Unknown quoting style '%s'. Try '%s --quoting-style=help' to get a list.
ja: 不明な引用形式 '%s', '%s --quoting-style=help' で一覧表示.

en: GNU 'tar' saves many files together into a single tape or disk archive, and can restore individual files from the archive.
    
    Examples:
      tar -cf archive.tar foo bar  # Create archive.tar from files foo and bar.
      tar -tvf archive.tar         # List all files in archive.tar verbosely.
      tar -xf archive.tar          # Extract all files from archive.tar.
ja: GNU 'tar' は多くのファイルを一つのテープやディスクのアーカイブにまとめ, 更に
    そこから個々のファイルを取り出すことができます.
    
    例:
      tar -cf archive.tar foo bar  # ファイル foo と bar から archive.tar 作成.
      tar -tvf archive.tar         # archive.tar 内の全ファイルを詳しく一覧表示.
      tar -xf archive.tar          # archive.tar から全ファイルを取り出す.

en: The backup suffix is '~', unless set with --suffix or SIMPLE_BACKUP_SUFFIX.
    The version control may be set with --backup or VERSION_CONTROL, values are:
    
      none, off       never make backups
      t, numbered     make numbered backups
      nil, existing   numbered if numbered backups exist, simple otherwise
      never, simple   always make simple backups
ja: --suffix や SIMPLE_BACKUP_SUFFIX で指定されない限り, バックアップの接尾辞は
    '~' です. また, バージョン管理は --backup や VERSION_CONTROL に次のような
    値を指定することで設定できます.
    
      none, off       バックアップを取らない
      t, numbered     バックアップに番号をふる
      nil, existing   番号がふられたバックアップがあれば番号をふり,
                      そうでなければ単にバックアップを取る
      never, simple   常に単純なバックアップを取る

en: Main operation mode:
ja: 主操作モード:

en: list the contents of an archive
ja: アーカイブの内容を一覧表示

en: extract files from an archive
ja: アーカイブからファイルを抽出

en: create a new archive
ja: 新しいアーカイブを作成

en: find differences between archive and file system
ja: アーカイブとファイルシステムとの違いを見付ける

en: append files to the end of an archive
ja: アーカイブの末尾にファイルを追加

en: only append files newer than copy in archive
ja: アーカイブ内にあるファイルより新しいファイルのみを追加

en: append tar files to an archive
ja: アーカイブに tar ファイルを追加

en: delete from the archive (not on mag tapes!)
ja: アーカイブから削除 (磁気テープ上ではダメ!)

en: test the archive volume label and exit
ja: アーカイブのボリュームラベルをテストして終了

en: Operation modifiers:
ja: 操作オプションに対する付加機能:

en: handle sparse files efficiently
ja: まばらに存在するファイルを効果的に処理

en: technique to detect holes
ja: 穴を検知する技術

en: set version of the sparse format to use (implies --sparse)
ja: まばら (sparse) 形式のバージョンを設定 (--sparse の意味を含む)

en: handle old GNU-format incremental backup
ja: 古い GNU 形式のインクリメンタルバックアップを処理

en: handle new GNU-format incremental backup
ja: 新しい GNU 形式のインクリメンタルバックアップを処理

en: dump level for created listed-incremental archive
ja: 作られた listed-incremental アーカイブに対するダンプレベル

en: do not exit with nonzero on unreadable files
ja: 読み込めないファイルにおいて非ゼロで終了しません

en: process only the NUMBERth occurrence of each file in the archive; this option is valid only in conjunction with one of the subcommands --delete, --diff, --extract or --list and when a list of files is given either on the command line or via the -T option; NUMBER defaults to 1
ja: アーカイブ中の各ファイルの NUMBER番目の存在のみ処理. このオプションはサブコマンド --delete, --diff, --extract または --list のうちの 1つと組み合わせて且つファイル一覧がコマンドラインか -T オプション経由のどちらかで指定された場合のみ有効. NUMBER は標準で 1.

en: archive is seekable
ja: アーカイブは検索可能

en: archive is not seekable
ja: アーカイブは検索可能ではありません

en: do not check device numbers when creating incremental archives
ja: インクリメンタルアーカイブ作成時にデバイス番号をチェックしない

en: check device numbers when creating incremental archives (default)
ja: インクリメンタルアーカイブ作成時にデバイス番号をチェックする (標準)

en: Overwrite control:
ja: 制御を上書き:

en: attempt to verify the archive after writing it
ja: アーカイブを書き出した後に検証

en: remove files after adding them to the archive
ja: ファイルをアーカイブに加えた後で削除

en: don't replace existing files when extracting, treat them as errors
ja: 取り出す際に既存のファイルを置き換えず, エラーとして扱う

en: don't replace existing files when extracting, silently skip over them
ja: 取り出す際に既存のファイルを置き換えず, そのままスキップする

en: don't replace existing files that are newer than their archive copies
ja: アーカイブコピーより新しい既存ファイルを置き換えない

en: overwrite existing files when extracting
ja: 取り出す際に既存ファイルを上書き

en: remove each file prior to extracting over it
ja: 各々のファイルを取り出して上書きする前に削除

en: empty hierarchies prior to extracting directory
ja: ディレクトリを取り出す前に階層を空に

en: preserve metadata of existing directories
ja: 既存ディレクトリのメタデータを保存

en: overwrite metadata of existing directories when extracting (default)
ja: 取り出す際に既存ディレクトリのメタデータを上書き (標準)

en: preserve existing symlinks to directories when extracting
ja: 取り出す際にディレクトリへの既存シンボリックリンクを維持

en: create a subdirectory to avoid having loose files extracted
ja: loose fileを取り出せないようにするためにサブディレクトリを作成

en: Select output stream:
ja: 出力ストリームを選択

en: extract files to standard output
ja: ファイルを取り出して標準出力に出力

en: pipe extracted files to another program
ja: ファイルを取り出して別のプログラムに出力

en: ignore exit codes of children
ja: 子プロセスの終了コードを無視

en: treat non-zero exit codes of children as error
ja: 子プロセスの非ゼロ終了コードをエラーとして処理

en: Handling of file attributes:
ja: ファイル属性の処理

en: force NAME as owner for added files
ja: 加えたファイルの所有者を NAME に変更

en: force NAME as group for added files
ja: 加えたファイルのグループを NAME に変更

en: use FILE to map file owner UIDs and names
ja: ファイル所有者 UID と名前をマップするのに FILE を使用

en: use FILE to map file owner GIDs and names
ja: ファイル所有者 GID と名前をマップするのに FILE を使用

en: set mtime for added files from DATE-OR-FILE
ja: DATE-OR-FILE から追加ファイルの mtime を設定

en: only set time when the file is more recent than what was given with --mtime
ja: ファイルが --mtime での指定より新しい場合に時刻設定するのみ

en: force (symbolic) mode CHANGES for added files
ja: 加えたファイルの (シンボリック) モードを CHANGES に変更

en: preserve access times on dumped files, either by restoring the times after reading (METHOD='replace'; default) or by not setting the times in the first place (METHOD='system')
ja: 最終アクセス時刻を, 読み込み後に復元する (METHOD='replace'; 標準) か最初に設定しない (METHOD='system') かのどちらかの方法でダンプファイル上で維持

en: don't extract file modified time
ja: ファイルの更新時刻を取り出さない

en: try extracting files with the same ownership as exists in the archive (default for superuser)
ja: アーカイブ内と同じ所有者のままでファイルを取り出してみる (スーパーユーザではデフォルト)

en: extract files as yourself (default for ordinary users)
ja: あなた自身のファイルとして取り出す (一般ユーザではデフォルト)

en: always use numbers for user/group names
ja: ユーザ名/グループ名として常に数字を使う

en: extract information about file permissions (default for superuser)
ja: ファイル属性についての情報を抽出 (superuser では標準)

en: apply the user's umask when extracting permissions from the archive (default for ordinary users)
ja: アーカイブから属性を抽出する際にユーザの umask を適用 (一般ユーザでは標準)

en: member arguments are listed in the same order as the files in the archive
ja: メンバー引数はアーカイブ内のファイルと同じ順番で並んでいます

en: delay setting modification times and permissions of extracted directories until the end of extraction
ja: 抽出が終了するまで抽出されたディレクトリの最終更新時刻と属性の設定を遅らせる

en: cancel the effect of --delay-directory-restore option
ja: --delay-directory-restore オプションの効果を取り消し

en: ORDER
ja: 順番

en: directory sorting order: none (default), name or inode
ja: ディレクトリ並び替え順: なし (標準), 名前またはiノード

en: directory sorting order: none (default) or name
ja: ディレクトリの並び替え順: なし (標準) または名前

en: Handling of extended file attributes:
ja: 拡張ファイル属性の処理

en: Enable extended attributes support
ja: 拡張属性対応を有効に

en: Disable extended attributes support
ja: 拡張属性対応を無効に

en: specify the include pattern for xattr keys
ja: xattr キーに対する包含パターンを指定

en: specify the exclude pattern for xattr keys
ja: xattr キーに対する除外パターンを指定

en: Enable the SELinux context support
ja: SELinux コンテクスト対応を有効に

en: Disable the SELinux context support
ja: SELinux コンテクスト対応を無効に

en: Enable the POSIX ACLs support
ja: POSIX ACL 対応を有効に

en: Disable the POSIX ACLs support
ja: POSIX ACL 対応を無効に

en: Device selection and switching:
ja: デバイスの選択と切替:

en: use archive file or device ARCHIVE
ja: アーカイブファイルまたはデバイス ARCHIVE を使用

en: specify drive and density
ja: ドライブと密度を指定

en: archive file is local even if it has a colon
ja: アーカイブファイルはコロンを含んでいてもローカル

en: use given rmt COMMAND instead of rmt
ja: 指定された rmt COMMAND を rmt の代わりに使用

en: use remote COMMAND instead of rsh
ja: rsh の代わりに COMMAND を使用

en: create/list/extract multi-volume archive
ja: マルチボリュームのアーカイブを作成/一覧/抽出

en: change tape after writing NUMBER x 1024 bytes
ja: NUMBER x 1024 バイトを書き出した後でテープを変更

en: run script at end of each tape (implies -M)
ja: 各々のテープの最後でスクリプトを実行 (-M 必須)

en: use/update the volume number in FILE
ja: FILE 中のボリューム番号を使用/更新

en: Device blocking:
ja: デバイスブロッキング:

en: BLOCKS x 512 bytes per record
ja: レコードあたり BLOCKS x 512 バイト

en: NUMBER of bytes per record, multiple of 512
ja: レコードあたり NUMBER バイト. 512 の倍数

en: ignore zeroed blocks in archive (means EOF)
ja: アーカイブ中のゼロブロック (つまり EOF) を無視

en: reblock as we read (for 4.2BSD pipes)
ja: 読み出したように再ブロック (4.2BSD パイプ用)

en: Archive format selection:
ja: アーカイブ形式の選択

en: create archive of the given format
ja: 指定された形式のアーカイブを作成

en: FORMAT is one of the following:
ja: FORMAT は次のうちの 1つ:

en: old V7 tar format
ja: 古い V7 tar 形式

en: GNU format as per tar <= 1.12
ja: GNU tar 1.12 以前の形式

en: GNU tar 1.13.x format
ja: GNU tar 1.13.x 形式

en: POSIX 1003.1-1988 (ustar) format
ja: POSIX 1003.1-1988 (ustar) 形式

en: POSIX 1003.1-2001 (pax) format
ja: POSIX 1003.1-2001 (pax) 形式

en: same as pax
ja: pax と同じ

en: same as --format=v7
ja: --format=v7 と同じ

en: same as --format=posix
ja: --format=posix と同じ

en: control pax keywords
ja: pax キーワードを制御

en: create archive with volume name TEXT; at list/extract time, use TEXT as a globbing pattern for volume name
ja: ボリューム名 TEXT のアーカイブを作成. 一覧/抽出時に TEXT をボリューム名に対する抽出パターンに使用

en: Compression options:
ja: 圧縮オプション:

en: use archive suffix to determine the compression program
ja: 圧縮プログラムを決めるのにアーカイブ接尾辞を使用する

en: do not use archive suffix to determine the compression program
ja: 圧縮プログラムを決めるのにアーカイブ接尾辞を使用しない

en: filter through PROG (must accept -d)
ja: PROG 経由でフィルタ (-d を受け付ける必要あり)

en: Local file selection:
ja: ローカルファイル選択:

en: stay in local file system when creating archive
ja: アーカイブ作成時にローカルファイルシステムに限定

en: don't strip leading '/'s from file names
ja: ファイル名から先頭の '/' を取り除かない

en: follow symlinks; archive and dump the files they point to
ja: シンボリックリンクをたどる; それらが指すファイルをアーカイブしてダンプ

en: follow hard links; archive and dump the files they refer to
ja: ハードリンクをたどる; それらが指すファイルをアーカイブしてダンプ

en: begin at member MEMBER-NAME when reading the archive
ja: アーカイブの読み取り時にメンバー MEMBER-NAME で開始

en: only store files newer than DATE-OR-FILE
ja: DATE-OR-FILE よる新しいファイルのみを格納

en: compare date and time when data changed only
ja: データが変更された時だけ日付および時刻を比較

en: backup before removal, choose version CONTROL
ja: 削除前にバージョン管理を CONTROL にしてバックアップ

en: backup before removal, override usual suffix ('~' unless overridden by environment variable SIMPLE_BACKUP_SUFFIX)
ja: 削除前にバックアップ, 通常の接尾辞 (環境変数 SIMPLE_BACKUP_SUFFIX が未設定なら '~') を上書き

en: File name transformations:
ja: ファイル名変換:

en: strip NUMBER leading components from file names on extraction
ja: 抽出時にファイル名から先頭の NUMBER 個のコンポネントを除去

en: use sed replace EXPRESSION to transform file names
ja: ファイル名の変換に sed の置換 EXPRESSION を使用

en: Informative output:
ja: 情報:

en: display progress messages every NUMBERth record (default 10)
ja: NUMBER (標準 10) 番目の記録ごとに進捗メッセージを表示

en: execute ACTION on each checkpoint
ja: 各検問で ACTION を実行

en: print a message if not all links are dumped
ja: 全てのリンクがダンプされない場合メッセージを表示

en: print total bytes after processing the archive; with an argument - print total bytes when this SIGNAL is delivered; Allowed signals are: SIGHUP, SIGQUIT, SIGINT, SIGUSR1 and SIGUSR2; the names without SIG prefix are also accepted
ja: アーカイブの処理後に総バイト数を表示. 引数があれば - この SIGNAL が発せられる時に総バイト数を表示. 許可された SIGNAL は: SIGHUP, SIGQUIT, SIGINT, SIGUSR1 および SIGUSR2. SIG 接頭辞がない名前でも可

en: print file modification times in UTC
ja: ファイルの更新時刻を UTC で表示

en: print file time to its full resolution
ja: ファイルの時刻情報を完全形式で表示

en: send verbose output to FILE
ja: 冗長出力を FILE に送信

en: show block number within archive with each message
ja: アーカイブ内のブロック数を各々メッセージ付きで表示

en: show tar defaults
ja: tar の既定値を表示

en: show valid ranges for snapshot-file fields
ja: スナップショットファイルの領域の正当な範囲を表示

en: when listing or extracting, list each directory that does not match search criteria
ja: 一覧や抽出時に, 検索基準に一致しないディレクトリを各々一覧表示

en: show file or archive names after transformation
ja: 変換後にファイル名またはアーカイブ名を表示

en: set name quoting style; see below for valid STYLE values
ja: 名前引用形式を設定. 有効な STYLE 値は下記参照.

en: additionally quote characters from STRING
ja: 更に STRING から文字を引用

en: disable quoting for characters from STRING
ja: STRING からの文字引用を無効に

en: ask for confirmation for every action
ja: 全ての動作を確認

en: verbosely list files processed
ja: 処理されているファイルの一覧を冗長に表示

en: warning control
ja: 警戒管制

en: Compatibility options:
ja: 互換オプション:

en: when creating, same as --old-archive; when extracting, same as --no-same-owner
ja: 作成時は --old-archive と同じ. 抽出時は --no-same-owner と同じ

en: Other options:
ja: その他オプション:

en: disable use of some potentially harmful options
ja: 潜在的に害になるオプションの使用を無効に

note: TRANSLATORS: Both %s in this statement are replaced with option names.
en: '%s' cannot be used with '%s'
ja: '%s' は '%s' と一緒に使えません

en: You may not specify more than one '-Acdtrux', '--delete' or  '--test-label' option
ja: '-Acdtrux', '--delete' または '--test-label' オプションのうち 2つ以上指定することはできません

en: Conflicting compression options
ja: 圧縮オプションが食い違っています

en: Unknown signal name: %s
ja: 未知のシグナル名: %s

en: Date sample file not found
ja: 日付サンプルファイルが見つかりません

en: Substituting %s for unknown date format %s
ja: 未知の日付フォーマットの %2$s 代わりに %1$s とします

en: Option %s: Treating date '%s' as %s
ja: オプション %s: 日付 '%s' を %s として扱う

en: filter the archive through %s
ja: %s 経由でアーカイブをフィルタ

en: Valid arguments for the --quoting-style option are:
ja: --quoting-style オプションに対する有効な引数:

en: 
    *This* tar defaults to:
ja: 
    「この」tar の規定値:

en: Invalid owner or group ID
ja: 無効な所有者またはグループID

en: Invalid blocking factor
ja: 無効なブロッキング因子

en: Malformed density argument: %s
ja: 不正形式の密度引数: %s

en: Unknown density: '%c'
ja: 未知の密度: '%c'

en: Options '-[0-7][lmh]' not supported by *this* tar
ja: オプション '-[0-7][lmh]' は「この」tar では実装されていません

en: Invalid tape length
ja: 無効なテープの長さ

en: Invalid incremental level value
ja: 無効な増分レベル値

en: More than one threshold date
ja: 1つ以上の敷居となる日付

en: Invalid sparse version value
ja: 無効なまばら (sparse) バージョン値

en: --atime-preserve='system' is not supported on this platform
ja: --atime-preserve='system' はこのプラットフォームでは実装されていません

en: --checkpoint value is not an integer
ja: --checkpoint 値は整数ではありません

en: Invalid mode given on option
ja: オプションで指定されたモードは無効です

en: Invalid number
ja: 無効な数

en: Invalid record size
ja: 無効な記録サイズ

en: Record size must be a multiple of %d.
ja: 記録サイズは %d の倍数でなければいけません

en: Invalid number of elements
ja: 無効なエレメント数

en: Only one --to-command option allowed
ja: --to-command オプションは 1つだけ許可

en: %s:%lu: location of the error
ja: %s:%lu: エラーの場所

en: error parsing %s
ja: %s の構文分析時にエラー

en: [FILE]...
ja: [ファイル]...

en: cannot split TAR_OPTIONS: %s
ja: TAR_OPTIONS を分割できません: %s

en: non-option arguments in %s
ja: %s に非オプション引数

en: Old option '%c' requires an argument.
ja: 古いオプション '%c' は引数を必要とします

en: --occurrence is meaningless without a file list
ja: --occurrence はファイル一覧がなければ無意味

en: Multiple archive files require '-M' option
ja: 複合型アーカイブファイルには '-M' オプションが必要です

en: --level is meaningless without --listed-incremental
ja: --listed-incremental なしの --level は無意味です

en: %s: Volume label is too long (limit is %lu byte) | %s: Volume label is too long (limit is %lu bytes)
ja[0]: %s: ボリュームラベルが長すぎます (%lu バイト制限)
ja[1]: %s: ボリュームラベルが長すぎます (%lu バイト制限)

en: Cannot verify multi-volume archives
ja: マルチボリュームアーカイブを確認できません

en: Cannot verify compressed archives
ja: 圧縮されたアーカイブは確認できません

en: Cannot use multi-volume compressed archives
ja: マルチボリュームに圧縮されたアーカイブは使えません

en: Cannot concatenate compressed archives
ja: 圧縮されたアーカイブは連結できません

en: --clamp-mtime needs a date specified using --mtime
ja: --clamp-mtime は --mtime で指定された日時が必要です

en: --pax-option can be used only on POSIX archives
ja: --pax-option は POSIX アーカイブでのみ使えます

en: --acls can be used only on POSIX archives
ja: --acls は POSIX アーカイブでのみ使えます

en: --selinux can be used only on POSIX archives
ja: --selinux は POSIX アーカイブでのみ使えます

en: --xattrs can be used only on POSIX archives
ja: --xattrs は POSIX アーカイブでのみ使えます

en: Cannot deduce top-level directory name; please set it explicitly with --one-top-level=DIR
ja: トップレベルディレクトリ名を推定不能; --one-top-level=DIR で明示的に指定してください

en: Volume length cannot be less than record size
ja: ボリューム長はレコードサイズより小さくてはいけません

en: Cowardly refusing to create an empty archive
ja: 空のアーカイブ作成はご容赦願います

en: Options '-Aru' are incompatible with '-f -'
ja: オプション '-Aru' と '-f -' とは相容れません

en: failed to assert availability of the standard file descriptors
ja: 標準のファイルディスクリプタの可用性のアサートに失敗

en: You must specify one of the '-Acdtrux', '--delete' or '--test-label' options
ja: '-Acdtrux', '--delete' または '--test-label' オプションのうち、いずれか 1つを指定しなければなりません

en: Exiting with failure status due to previous errors
ja: 前のエラーにより失敗ステータスで終了します

en: Keyword %s is unknown or not yet implemented
ja: キーワード %s は未知または未実装

en: Time stamp is out of allowed range
ja: タイムスタンプが許可された範囲外です

en: Malformed pax option: %s
ja: 不正形式の pax オプション: %s

en: Pattern %s cannot be used
ja: パターン %s は使えません

en: Keyword %s cannot be overridden
ja: キーワード %s は覆せません

en: can't update global extended header record
ja: グローバル拡張ヘッダレコードを更新できません

en: Malformed extended header: missing length
ja: 不正形式の拡張ヘッダ: 長さの指定がありません

en: Malformed extended header: missing blank after length
ja: 不正形式の拡張ヘッダ: 長さの後にブランクがありません

en: Malformed extended header: missing equal sign
ja: 不正形式の拡張ヘッダ: = (イコール) 記号がありません

en: Malformed extended header: missing newline
ja: 不正形式の拡張ヘッダ: 改行がありません

en: Ignoring unknown extended header keyword '%s'
ja: 未知の拡張ヘッダキーワード '%s' を無視

en: Generated keyword/value pair is too long (keyword=%s, length=%s)
ja: 生成されたキーワードと値のペアが長過ぎます (キーワード=%s, 長さ=%s)

note: TRANSLATORS: The first %s is the pax extended header keyword (atime, gid, etc.).
en: Extended header %s=%s is out of range %s..%s
ja: 拡張ヘッダ %s=%s は %s..%s の範囲内にありません

en: Malformed extended header: invalid %s=%s
ja: 不正形式の拡張ヘッダ: %s=%s は不正

en: Malformed extended header: excess %s=%s
ja: 不正形式の拡張ヘッダ: %s=%s は余分

en: Malformed extended header: invalid %s: unexpected delimiter %c
ja: 不正形式の拡張ヘッダ: %s は無効: 予期せぬ区切り文字 %c

en: Malformed extended header: invalid %s: odd number of values
ja: 不正形式の拡張ヘッダ: %s は無効: 奇数値

en: %s: not a valid timeout
ja: %s: 無効なタイムアウト

en: %s: unknown checkpoint action
ja: %s: 未知の検問処理

en: write
ja: 書き込み

en: read
ja: 読み出し

note: TRANSLATORS: This is a "checkpoint of write operation", *not* "Writing a checkpoint". E.g. in Spanish "Punto de comprobaci@'on de escritura", *not* "Escribiendo un punto de comprobaci@'on"
en: Write checkpoint %u
ja: チェックポイント %u を書き出します

note: TRANSLATORS: This is a "checkpoint of read operation", *not* "Reading a checkpoint". E.g. in Spanish "Punto de comprobaci@'on de lectura", *not* "Leyendo un punto de comprobaci@'on"
en: Read checkpoint %u
ja: チェックポイント %u を読み込みます

en: genfile manipulates data files for GNU paxutils test suite.
    OPTIONS are:
ja: genfile は GNU paxutils テストセットに対してデータファイルを操作します.
    オプションは:

en: File creation options:
ja: ファイル作成オプション:

en: Create file of the given SIZE
ja: 指定された SIZE のファイルを作成

en: Write to file NAME, instead of standard output
ja: 標準出力の代わりにファイル NAME に出力

en: Read file names from FILE
ja: FILE からファイル名を読み込み

en: -T reads null-terminated names
ja: -T は null で終わる名前を読み込みます

en: Fill the file with the given PATTERN. PATTERN is 'default' or 'zeros'
ja: 指定された PATTERN でファイルを埋めます. PATTERN は 'default' または 'zeros'

en: Size of a block for sparse file
ja: まばらな (sparse) ファイルのブロックサイズ

en: Generate sparse file. Rest of the command line gives the file map.
ja: まばらな (sparse) ファイルを生成. 残りのコマンドラインでファイルマップを指定.

en: OFFSET
ja: オフセット

en: Seek to the given offset before writing data
ja: データを書き出す前に指定されたオフセットまで検索

en: Suppress non-fatal diagnostic messages
ja: 致命的でない診断メッセージを抑制

en: File statistics options:
ja: ファイル統計オプション:

en: Print contents of struct stat for each given file. Default FORMAT is:
ja: 各々の指定ファイルに対して struct stat の内容を表示. 標準 FORMAT は:

en: Synchronous execution options:
ja: 同時実行オプション:

en: Execute ARGS. Trigger checkpoints every Nth record (default 1). Useful with --checkpoint and one of --cut, --append, --touch, --unlink
ja: ARGS を実行. N番目のレコードごとにチェックポイントをトリガー (デフォルトは1). --checkpoint および --cut, --append, --touch, --unlink の中の 1つとともに使用するとよい

en: Perform given action (see below) upon reaching checkpoint NUMBER
ja: チェックポイント NUMBER 到達時に指定されたアクション (下記参照) を実行

en: Set date for next --touch option
ja: 次の --touch オプションで日付を設定

en: Display executed checkpoints and exit status of COMMAND
ja: 実行されたチェックポイントと COMMAND の終了ステータスを表示

en: Synchronous execution actions. These are executed when checkpoint number given by --checkpoint option is reached.
ja: 同時実行アクション. これらは --checkpoint option で指定されたチェックポイント番号に到達したときに実行される.

en: Truncate FILE to the size specified by previous --length option (or 0, if it is not given)
ja: FILE を --length オプション (または指定がなければ 0) で指定されたサイズに切り捨て

en: Append SIZE bytes to FILE. SIZE is given by previous --length option.
ja: FILE に SIZE バイト追記. SIZE は前の --length オプションで指定.

en: Update the access and modification times of FILE
ja: FILE の最終アクセス時刻と最終更新時刻を更新

en: Execute COMMAND
ja: COMMAND を実行

en: Delete FILE
ja: FILE を削除

en: Invalid size: %s
ja: 無効なサイズ: %s

en: Number out of allowed range: %s
ja: 番号が許可された範囲外: %s

en: Negative size: %s
ja: 負のサイズ: %s

en: stat(%s) failed
ja: stat(%s) 失敗

en: created file is not sparse
ja: 作成されたファイルはスパースではありません

en: Error parsing number near `%s'
ja: `%s' の近くで数字を構文分析時にエラー

en: Unknown date format
ja: 未知の日付形式

en: cannot open `%s'
ja: `%s' を開けません

en: cannot seek
ja: 捜し出せません

en: file name contains null character
ja: ファイル名がヌル文字を含んでいます

en: cannot generate sparse files on standard output, use --file option
ja: まばらな (sparse) ファイルを標準出力に書き出せません. --file オプションを使用

en: incorrect mask (near `%s')
ja: 不正なマスク (`%s' に近い)

en: Unknown field `%s'
ja: 未知のフィールド `%s'

en: cannot set time on `%s'
ja: `%s' に時刻を設定できません

en: cannot truncate `%s'
ja: `%s' を truncate できません

en: command failed: %s
ja: コマンド失敗: %s

en: cannot stat `%s'
ja: `%s' を stat できません

en: cannot remove directory `%s'
ja: ディレクトリ `%s' を削除できません

en: cannot unlink `%s'
ja: `%s' を unlink できません

en: Command exited successfully
ja: コマンドが正常終了

en: Command failed with status %d
ja: コマンドがステータス %d で失敗

en: Command terminated on signal %d
ja: コマンドがシグナル %d で終了

en: Command stopped on signal %d
ja: コマンドがシグナル %d で停止

en: Command dumped core
ja: コマンドがコアをダンプ

en: Command terminated
ja: コマンドが終了

en: --stat requires file names
ja: --stat にはファイル名が必要
