tar 1.34 - en to ro translation catalogue (574 entries)

en: invalid argument %s for %s
ro: argument invalid %s pentru %s

en: ambiguous argument %s for %s
ro: argument ambiguu %s pentru %s

en: Valid arguments are:
ro: Argumente valide sunt:

en: ARGP_HELP_FMT: %s value is less than or equal to %s
ro: ARGP_HELP_FMT: %s valoarea este mai mică sau egală cu %s

en: %.*s: ARGP_HELP_FMT parameter requires a value
ro: %.*s: parametrul ARGP_HELP_FMT necesită o valoare

en: %.*s: Unknown ARGP_HELP_FMT parameter
ro: %.*s: parametru ARGP_HELP_FMT necunoscut

en: Garbage in ARGP_HELP_FMT: %s
ro: Gunoi în ARGP_HELP_FMT: %s

en: Mandatory or optional arguments to long options are also mandatory or optional for any corresponding short options.
ro: Argumentele obligatorii sau opționale pentru opțiunile lungi sunt obligatorii sau opționale și pentru opțiunile corespunzătoare scurte.

en: Usage:
ro: Utilizare:

en:   or:
ro:  sau:

en:  [OPTION...]
ro:  [OPȚIUNE...]

en: Try '%s --help' or '%s --usage' for more information.
ro: Încercați «%s --help« sau «%s --usage» pentru mai multe informații.

en: Report bugs to %s.
ro: Raportați erorile la: %s.

en: Unknown system error
ro: Eroare sistem necunoscută

en: give this help list
ro: oferă această listă de ajutor

en: give a short usage message
ro: oferă un mesaj de utilizare scurt

en: NAME
ro: NUME

en: set the program name
ro: stabilește numele programului

en: hang for SECS seconds (default 3600)
ro: suspendă pentru SECS secunde (implicit 3600)

en: print program version
ro: afișează versiunea programului

en: (PROGRAM ERROR) No version known!?
ro: (EROARE DE PROGRAM) Nicio versiune cunoscută!?

en: %s: Too many arguments
ro: %s: Prea multe argumente

en: (PROGRAM ERROR) Option should have been recognized!?
ro: (EROARE DE PROGRAM) Opțiunea ar fi trebuit să fie recunoscută?

en: write error
ro: eroare de scriere

en: %s: option '%s%s' is ambiguous
ro: %s: opțiunea „%s%s” este ambiguă

en: %s: option '%s%s' is ambiguous; possibilities:
ro: %s: opțiunea „%s%s” este ambiguă; posibilități:

en: %s: unrecognized option '%s%s'
ro: %s: opțiune nerecunoscută „%s%s”

en: %s: option '%s%s' doesn't allow an argument
ro: %s: opțiunea „%s%s” nu permite un argument

en: %s: option '%s%s' requires an argument
ro: %s: opțiunea „%s%s” necesită un argument

en: %s: invalid option -- '%c'
ro: %s: opțiune nevalidă -- „%c”

en: %s: option requires an argument -- '%c'
ro: %s: opțiunea necesită un argument -- „%c”

en: memory exhausted
ro: memorie epuizată

en: unable to record current working directory
ro: nu se poate înregistra directorul de lucru curent

en: failed to return to initial working directory
ro: nu s-a putut întoarce la directorul de lucru inițial

note: TRANSLATORS: Get translations for open and closing quotation marks. The message catalog should translate "`" to a left quotation mark suitable for the locale, and similarly for "'".  For example, a French Unicode local should translate these to U+00AB (LEFT-POINTING DOUBLE ANGLE QUOTATION MARK), and
en: `
ro: „

en: '
ro: ”

note: TRANSLATORS: A regular expression testing for an affirmative answer (english: "yes").  Testing the first character may be sufficient. Take care to consider upper and lower case. To enquire the regular expression that your system uses for this purpose, you can use the command locale -k LC_MESSAGES | 
en: ^[yY]
ro: ^[dDyY]

en: Packaged by %s (%s)
ro: Împachetat de %s (%s)

en: Packaged by %s
ro: Împachetat de %s

note: TRANSLATORS: Translate "(C)" to the copyright symbol (C-in-a-circle), if this symbol is available in the user's locale.  Otherwise, do not translate "(C)"; leave it as-is.
en: (C)
ro: ©

note: TRANSLATORS: The %s placeholder is the web address of the GPL license.
en: License GPLv3+: GNU GPL version 3 or later <%s>.
    This is free software: you are free to change and redistribute it.
    There is NO WARRANTY, to the extent permitted by law.
ro: Licența GPLv3+: GNU GPL versiunea 3 sau ulterioară <%s>.
    Acesta este software liber: sunteți liber să îl modificați și să îl redistribuiți.
    NU există NICIO GARANȚIE, în măsura permisă de lege.

note: TRANSLATORS: %s denotes an author name.
en: Written by %s.
ro: Scris de %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name.
en: Written by %s and %s.
ro: Scris de %s și %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name.
en: Written by %s, %s, and %s.
ro: Scris de %s, %s, și %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    and %s.
ro: Scris de %s, %s, %s,
    și %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, and %s.
ro: Scris de %s, %s, %s,
    %s, și %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, and %s.
ro: Scris de %s, %s, %s,
    %s, %s, și %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, and %s.
ro: Scris de %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, și %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    and %s.
ro: Scris de %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    și %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    %s, and %s.
ro: Scris de %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    %s, și %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    %s, %s, and others.
ro: Scris de %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    %s, %s, și alții.

note: TRANSLATORS: The placeholder indicates the bug-reporting address for this package.  Please add _another line_ saying "Report translation bugs to <...>\n" with the address for translation bugs (typically your translation team's web or email address).
en: Report bugs to: %s
ro: Raportați erorile din program la: %s
    Raportați greșelile de traducere la: <translation-team-ro@lists.sourceforge.net>

en: Report %s bugs to: %s
ro: Raportați erorile din %s la: %s

en: %s home page: <%s>
ro: %s pagină principală: <%s>

en: General help using GNU software: <%s>
ro: Ajutor general pentru utilizarea software-ului GNU: <%s>

note: TRANSLATORS: %s after `Cannot' is a function name, e.g. `Cannot open'. Directly translating this to another language will not work, first because %s itself is not translated. Translate it as `%s: Function %s failed'.
en: %s: Cannot %s
ro: %s: Funcția %s a eșuat

note: TRANSLATORS: %s after `Cannot' is a function name, e.g. `Cannot open'. Directly translating this to another language will not work, first because %s itself is not translated. Translate it as `%s: Function %s failed'.
en: %s: Warning: Cannot %s
ro: %s: Avertisment: Funcția %s a eșuat

en: %s: Cannot change mode to %s
ro: %s: Nu se poate schimba modul la %s

en: %s: Cannot hard link to %s
ro: %s: Nu se poate crea legătura dura către %s

en: %s: Cannot create symlink to %s
ro: %s: Nu se poate crea legătura simbolică către %s

en: Removing leading `%s' from member names
ro: Se elimină primul „%s” din numele membrilor

en: Removing leading `%s' from hard link targets
ro: Se elimină primul „%s” din destinațiile legăturilor dure

en: Substituting `.' for empty member name
ro: Se înlocuiește cu „.” numele de membru gol.

en: Substituting `.' for empty hard link target
ro: Se înlocuiește cu „.” destinația de legătură dură goală

en: exec/tcp: Service not available
ro: exec/tcp: Serviciu indisponibil

en: stdin
ro: intrarea standard (stdin)

en: stdout
ro: ieșirea standard (stdout)

en: Cannot connect to %s: resolve failed
ro: Nu se poate conecta la %s: rezolvarea a eșuat

en: Cannot redirect files for remote shell
ro: Nu se pot redirecționa fișierele pentru shell-ul de la distanță

en: Cannot execute remote shell
ro: Nu se poate executa shell-ul de la distanță

en: Seek direction out of range
ro: Direcția

en: Invalid seek direction
ro: Direcție de deplasare nevalidă

en: Invalid seek offset
ro: Decalaj de deplasare nevalid

en: Seek offset out of range
ro: Decalaj de deplasare în afara intervalului

en: Invalid byte count
ro: Număr de octeți nevalid

en: Byte count out of range
ro: Număr de octeți în afara intervalului

en: Premature eof
ro: Sfârșit de fișier(EOF) prematur

en: Invalid operation code
ro: Cod de operație nevalid

en: Operation not supported
ro: Operația nu este acceptată

en: Unexpected arguments
ro: Argumente neașteptate

en: Manipulate a tape drive, accepting commands from a remote process
ro: Manipulează o unitate de bandă magnetică, acceptând comenzi de la un proces de la distanță

en: NUMBER
ro: NUMĂR

en: set debug level
ro: stabilește nivelul de depanare

en: FILE
ro: FIŞIER

en: set debug output file name
ro: stabilește numele fișierului de ieșire de depanare

en: cannot open %s
ro: nu se poate deschide %s

en: too many arguments
ro: prea multe argumente

en: Garbage command
ro: Comandă gunoi

en: This does not look like a tar archive
ro: Aceasta nu pare a fi o arhivă tar

en: Total bytes read
ro: Total octeți citiți

en: Total bytes written
ro: Total octeți scriși

en: Total bytes deleted
ro: Total octeți șterși

en: (pipe)
ro: (conductă)

en: Refusing to read archive contents from terminal (missing -f option?)
ro: Se refuză citirea conținutului arhivei de la terminal (lipsește opțiunea „-f”?)

en: Refusing to write archive contents to terminal (missing -f option?)
ro: Se refuză scrierea conținutului arhivei în terminal (lipsește opțiunea „-f?)

en: Invalid value for record_size
ro: Valoare inevalidă pentru record_size

en: No archive name given
ro: Nu a fost dat niciun nume de arhivă

en: Cannot verify stdin/stdout archive
ro: Nu se pot verifica arhivele la intrarea sau ieșirea standard

en: Archive is compressed. Use %s option
ro: Arhiva este comprimată. Utilizați opțiunea %s

en: Cannot update compressed archives
ro: Nu se pot actualiza arhive comprimate

en: At beginning of tape, quitting now
ro: La începutul benzii magnetice, se iese acum

en: Too many errors, quitting
ro: Prea multe erori, se abandonează

en: Record size = %lu block | Record size = %lu blocks
ro[0]: Dimensiune înregistrare = %lu bloc
ro[1]: Dimensiune înregistrare = %lu blocuri
ro[2]: Dimensiune înregistrare = %lu de blocuri

en: Unaligned block (%lu byte) in archive | Unaligned block (%lu bytes) in archive
ro[0]: Bloc nealiniat (%lu octet) în arhivă
ro[1]: Bloc nealiniat (%lu octeți) în arhivă
ro[2]: Bloc nealiniat (%lu de octeți) în arhivă

en: Cannot backspace archive file; it may be unreadable without -i
ro: Nu se poate merge înapoi în fișierul arhivă; acesta ar putea fi de necitit fără opțiunea „-i”

en: rmtlseek not stopped at a record boundary
ro: rmtlseek nu s-a oprit la limita unei înregistrări

en: %s: contains invalid volume number
ro: %s: conține un număr de volum nevalid

en: Volume number overflow
ro: Depășire în numărul de volum

en: Prepare volume #%d for %s and hit return:
ro: Pregătiți volumul #%d pentru %s și apăsați tasta «Enter»:

en: EOF where user reply was expected
ro: sfârșit de fișier, în timp ce se aștepta răspunsul utilizatorului

en: WARNING: Archive is incomplete
ro: AVERTISMENT: Arhiva este incompletă

en:  n name        Give a new file name for the next (and subsequent) volume(s)
     q             Abort tar
     y or newline  Continue operation
ro:  n nume        Dă un nume de fișier nou pentru următorul(ele) (și ulterioare) volum(e)
     q             Închide tar
     y sau «Enter»  Continuă operația

en:  !             Spawn a subshell
ro:  !             Creează un subshell

en:  ?             Print this list
ro:  ?             Afișează această listă

en: No new volume; exiting.
ro: Nici un volum nou; se iese.

en: File name not specified. Try again.
ro: Numele fișierului nu este specificat. Încercați din nou.

en: Invalid input. Type ? for help.
ro: Intrare nevalidă. Tastați „?” pentru ajutor.

en: %s command failed
ro: comanda %s a eșuat

en: %s is not continued on this volume
ro: %s nu este continuat pe acest volum

en: %s is possibly continued on this volume: header contains truncated name
ro: %s este posibil să fie continuat pe acest volum: antetul conține numele trunchiat

en: %s is the wrong size (%s != %s + %s)
ro: %s este de dimensiune greșită (%s != %s + %s)

en: This volume is out of sequence (%s - %s != %s)
ro: Acest volum se află în afara secvenței (%s - %s != %s)

en: Archive not labeled to match %s
ro: Arhiva nu este etichetată să se potrivească cu %s

en: Volume %s does not match %s
ro: Volumul %s nu se potrivește cu %s

en: %s: file name too long to be stored in a GNU multivolume header, truncated
ro: %s: numele de fișier este prea lung pentru a fi stocat într-un antet de multivolum GNU, se trunchiază

en: write did not end on a block boundary
ro: scrierea nu s-a terminat într-o limită de bloc

en: Could only read %lu of %lu byte | Could only read %lu of %lu bytes
ro[0]: S-a putut citi doar %lu din %lu octet
ro[1]: S-au putut citi doar %lu din %lu octeți
ro[2]: S-au putut citi doar %lu din %lu de octeți

en: Contents differ
ro: Conținuturile diferă

en: Unexpected EOF in archive
ro: Sfârșit de fișier neașteptat în arhivă

en: File type differs
ro: Tipul fișierelor diferă

en: Mode differs
ro: Modurile diferă

en: Uid differs
ro: Identificatoarele „uid” diferă

en: Gid differs
ro: Identificatoarele „gid” diferă

en: Mod time differs
ro: Data și ora de modificare diferă

en: Size differs
ro: Dimensiunea diferă

en: Not linked to %s
ro: Nu este vinculat cu %s

en: Symlink differs
ro: Legăturile simbolice diferă

en: Device number differs
ro: Numărul de dispozitiv diferă

en: Verify
ro: Verifică

en: %s: Unknown file type '%c', diffed as normal file
ro: %s: Tip de fișier necunoscut „%c”, diferit de un fișier obișnuit

en: Archive contains file names with leading prefixes removed.
ro: Arhiva conține nume de fișiere cu prefixele eliminate.

en: Archive contains transformed file names.
ro: Arhiva conține nume de fișiere transformate.

en: Verification may fail to locate original files.
ro: Verificare ar putea eșua să găsească fișierele originale.

en: VERIFY FAILURE: %d invalid header detected | VERIFY FAILURE: %d invalid headers detected
ro[0]: EȘEC DE VERIFICARE: %d antet nevalid detectat
ro[1]: EȘEC DE VERIFICARE: %d anteturi nevalide detectate
ro[2]: EȘEC DE VERIFICARE: %d de anteturi nevalide detectate

en: A lone zero block at %s
ro: Un bloc zero singuratic la %s

en: %s: contains a cache directory tag %s; %s
ro: %s: conține o etichetă de director de cache %s; %s

en: value %s out of %s range %s..%s; substituting %s
ro: valoarea %s în afara %s intervalului %s..%s; se înlocuiește %s

en: value %s out of %s range %s..%s
ro: valoarea %s în afara %s intervalului %s..%s

en: Generating negative octal headers
ro: Se generează antete octale negative

en: %s: file name is too long (max %d); not dumped
ro: %s: numele fișierului este prea lung (maxim %d); nimic generat

en: %s: file name is too long (cannot be split); not dumped
ro: %s: numele fișierului este prea lung (nu poate fi divizat); nimic generat

en: %s: link name is too long; not dumped
ro: %s: numele legăturii este prea lung; nimic generat

en: %s: File shrank by %s byte; padding with zeros | %s: File shrank by %s bytes; padding with zeros
ro[0]: %s: Fișierul s-a redus cu %s octet; se umple cu zerouri
ro[1]: %s: Fișierul s-a redus cu %s octeți; se umple cu zerouri
ro[2]: %s: Fișierul s-a redus cu %s de octeți; se umple cu zerouri

en: %s: file is on a different filesystem; not dumped
ro: %s: fișierul este pe un sistem de fișiere diferit; nimic generat

en: contents not dumped
ro: conținutul nu este transferat

en: %s: Unknown file type; file ignored
ro: %s: Tip de fișier necunoscut; fișier ignorat

en: Missing links to %s.
ro: Legături lipsă către %s.

en: %s: file is unchanged; not dumped
ro: %s: fișierul este neschimbat; nimic generat

en: directory not dumped
ro: directorul nu este transferat

en: %s: file changed as we read it
ro: %s: fișier s-a modificat în timp ce era citit

en: %s: socket ignored
ro: %s: soclu ignorat

en: %s: door ignored
ro: %s: poartă(door) ignorată

en: Skipping to next header
ro: Se sare la următorul antet

en: Deleting non-header from archive
ro: Se șterge non-antet din arhivă

en: %s: implausibly old time stamp %s
ro: %s: înregistrare de timp (dată+oră) neverosimilă %s

en: %s: time stamp %s is %s s in the future
ro: %s: marcajul de oră %s este %s secunde în viitor

en: %s: Unexpected inconsistency when making directory
ro: %s: Inconsistență neașteptată când se crea directorul

en: %s: skipping existing file
ro: %s: se omite fișierul existent

en: %s: Directory renamed before its status could be extracted
ro: %s: Director redenumit înainte de a fi putut extrage starea sa

en: Extracting contiguous files as regular files
ro: Se extrag fișierele contigue ca fișiere normale

en: Attempting extraction of symbolic links as hard links
ro: Se încearcă extragerea legăturilor simbolice ca legături dure

en: %s: Cannot extract -- file is continued from another volume
ro: %s: Nu se poate extrage -- fișierul este continuat din alt volum

en: Unexpected long name header
ro: Antet de nume lung neașteptat

en: %s: Unknown file type '%c', extracted as normal file
ro: %s: Tip de fișier necunoscut „%c”, extras ca fișier normal

en: Current %s is newer or same age
ro: %s-ul curent este mai nou sau de aceeași vârstă

en: %s: Member name contains '..'
ro: %s: Numele membrului conține „..”

en: %s: Was unable to backup this file
ro: %s: Nu s-a putut arhiva (backup) acest fișier

en: Cannot rename %s to %s
ro: Nu se poate redenumi %s la %s

en: %s: Directory has been renamed from %s
ro: %s: Directorul a fost redenumit de la %s

en: %s: Directory is new
ro: %s: Directorul este nou

en: %s: directory is on a different filesystem; not dumped
ro: %s: directorul este pe un sistem de fișiere diferit; nu este transferat

en: %s: Directory has been renamed
ro: %s: Directorul a fost redenumit

en: Invalid time stamp
ro: Marcaj de timp nevalid

en: Invalid modification time
ro: Timp de modificare nevalid

en: Invalid modification time (nanoseconds)
ro: Timp de modificare nevalid (nanosecunde)

en: Invalid device number
ro: Număr de dispozitiv nevalid

en: Invalid inode number
ro: Număr nod-i nevalid

en: %s: byte %s: %s %.*s... too long
ro: %s: octet %s: %s %.*s... prea lung

en: Unexpected EOF in snapshot file
ro: Sfârșit de fișier neașteptat în fișierul instantaneu

en: %s: byte %s: %s %s followed by invalid byte 0x%02x
ro: %s: octet %s: %s %s urmat de octetul nevalid 0x%02x

en: %s: byte %s: (valid range %s..%s)
    	%s %s
ro: %s: octet %s: (intervalul valid %s..%s)
    	%s %s

en: %s: byte %s: %s %s
ro: %s: octet %s: %s %s

en: %s: byte %s: %s
ro: %s: octet %s: %s

en: Missing record terminator
ro: Terminator de înregistrare lipsă

en: Bad incremental file format
ro: Format de fișier incremental greșit

en: Unsupported incremental format version: %<PRIuMAX>
ro: Versiune de format incremental nesuportat: %<PRIuMAX>

en: Malformed dumpdir: expected '%c' but found %#3o
ro: Director de transferare malformat: s-a așteptat „%c” dar s-a găsit %#3o

en: Malformed dumpdir: 'X' duplicated
ro: Director de transferare malformat: „X” duplicat

en: Malformed dumpdir: empty name in 'R'
ro: Director de transfer malformat: nume gol în „R”

en: Malformed dumpdir: 'T' not preceded by 'R'
ro: Director de transferare malformat: „T” nu este precedat de „R”

en: Malformed dumpdir: empty name in 'T'
ro: Director de transfer malformat: nume gol în „T”

en: Malformed dumpdir: expected '%c' but found end of data
ro: Director de transferare malformat: s-a așteptat „%c” dar s-a găsit sfârșitul datelor

en: Malformed dumpdir: 'X' never used
ro: Director de transferare malformat: „X” niciodată utilizat

en: Cannot create temporary directory using template %s
ro: Nu se poate crea directorul temporar utilizând șablonul %s

en: %s: Not purging directory: unable to stat
ro: %s: Nu se poate curăța directorul: nu se poate determina starea acestuia

en: %s: directory is on a different device: not purging
ro: %s: directorul este pe un dispozitiv diferit; nu se curăța

en: %s: Deleting %s
ro: %s: Se șterge %s

en: %s: Cannot remove
ro: %s: Nu se poate șterge

en: %s: Omitting
ro: %s: Se omite

en: block %s: ** Block of NULs **
ro: bloc %s: ** Bloc de NUL-uri **

en: block %s: ** End of File **
ro: bloc %s: ** Sfârşit de fişier **

en: block %s:
ro: bloc %s:

note: TRANSLATORS: %s is type of the value (gid_t, uid_t, etc.)
en: Blanks in header where numeric %s value expected
ro: Spații libere în antet unde valoarea %s numerică era așteptată

note: TRANSLATORS: Second %s is a type name (gid_t,uid_t,etc.)
en: Archive octal value %.*s is out of %s range; assuming two's complement
ro: Valoarea octală %.*s este în afara %s intervalului; se presupune că este complementul lui doi

note: TRANSLATORS: Second %s is a type name (gid_t,uid_t,etc.)
en: Archive octal value %.*s is out of %s range
ro: Valoarea octală a arhivei %.*s este în afara %s intervalului

en: Archive contains obsolescent base-64 headers
ro: Arhiva conține antete în baza-64 depășite

en: Archive signed base-64 string %s is out of %s range
ro: Șir în baza-64 (semnătura arhivei) %s este în afara %s intervalului

en: Archive base-256 value is out of %s range
ro: Valoarea în baza-256 a arhivei este în afara %s intervalului

note: TRANSLATORS: Second %s is a type name (gid_t,uid_t,etc.)
en: Archive contains %.*s where numeric %s value expected
ro: Arhiva conține %.*s unde valoarea %s numerică era așteptată

note: TRANSLATORS: Second %s is type name (gid_t,uid_t,etc.)
en: Archive value %s is out of %s range %s..%s
ro: Valoarea arhivei %s este în afara intervalului %s %s..%s

en:  link to %s
ro:  legătură către %s

en:  unknown file type %s
ro:  tip de fișier necunoscut %s

en: --Long Link--
ro: --Legătură lungă--

en: --Long Name--
ro: --Nume Lung--

en: --Volume Header--
ro: --Antet Volum--

en: --Continued at byte %s--
ro: --Continuat la octet %s--

en: Creating directory:
ro: Se creează directorul:

en: Renaming %s to %s
ro: Se redenumește %s ca %s

en: %s: Cannot rename to %s
ro: %s: Nu se poate redenumi ca %s

en: Renaming %s back to %s
ro: Se redenumește %s înapoi la %s

en: %s: File removed before we read it
ro: %s: Fișier eliminat înainte de a-l putea citi

en: child process
ro: proces-copil

en: interprocess channel
ro: canal între-procese

en: Local file name selection:
ro: Selecție de nume de fișier local:

en: add given FILE to the archive (useful if its name starts with a dash)
ro: adaugă FIȘIERUL dat la arhivă (util dacă numele acestuia începe cu o liniuță)

en: change to directory DIR
ro: schimbă în directorul DIR

en: get names to extract or create from FILE
ro: obține numele de extras sau de împachetat din FIȘIER

en: -T reads null-terminated names; implies --verbatim-files-from
ro: „-T” citește numele terminate în null; implică prezența opțiunii „--verbatim-files-from”

en: disable the effect of the previous --null option
ro: dezactivează efectul opțiunii „--null” precedentă

en: unquote input file or member names (default)
ro: elimină ghilimelele din numele fișierului de intrare sau din numele membrilor (implicit)

en: do not unquote input file or member names
ro: nu elimină ghilimelele din numele fișierului de intrare sau din numele membrilor

en: -T reads file names verbatim (no escape or option handling)
ro: „-T” citește numele de fișier textual (fără gestionarea eludărilor sau a opțiunilor)

en: -T treats file names starting with dash as options (default)
ro: „-T” tratează numele de fișier care încep cu o liniuță ca opțiuni (implicit)

en: PATTERN
ro: MODEL

en: exclude files, given as a PATTERN
ro: exclude fișierele, date ca un MODEL

en: exclude patterns listed in FILE
ro: exclude modelele care sunt listate în FIȘIER

en: exclude contents of directories containing CACHEDIR.TAG, except for the tag file itself
ro: exclude conținutul directoarelor care conțin CACHEDIR.TAG, cu excepția fișierului etichetă însuși

en: exclude everything under directories containing CACHEDIR.TAG
ro: exclude tot sub directoare care conțin CACHEDIR.TAG

en: exclude directories containing CACHEDIR.TAG
ro: exclude directoarele care conțin CACHEDIR.TAG

en: exclude contents of directories containing FILE, except for FILE itself
ro: exclude conținutul directoarelor care conțin FIȘIERUL, cu excepția FIȘIERULUI însuși

en: read exclude patterns for each directory from FILE, if it exists
ro: citește modelele de excludere pentru fiecare director din FIȘIER, dacă există

en: read exclude patterns for each directory and its subdirectories from FILE, if it exists
ro: citește modelele de excludere pentru fiecare director și subdirectoarele acestuia din FIȘIER, dacă există

en: exclude everything under directories containing FILE
ro: exclude tot sub directoarele care conțin FIȘIERUL

en: exclude directories containing FILE
ro: exclude directoarele care conțin FIȘIERUL

en: exclude version control system directories
ro: exclude directoarele sistemului de control al versiunii

en: read exclude patterns from the VCS ignore files
ro: citește modelele de excludere de la fișierele de ignorare VCS

en: exclude backup and lock files
ro: exclude fișierele de copii de rezervă și blocare

en: recurse into directories (default)
ro: coboară recursiv în directoare (implicit)

en: avoid descending automatically in directories
ro: evită coborârea automată în directoare

en: File name matching options (affect both exclude and include patterns):
ro: Nume de fișier care se potrivesc cu opțiunile (afectează amândouă modelele de excludere și includere):

en: patterns match file name start
ro: modelele se potrivesc cu începutul numelui fișierului

en: patterns match after any '/' (default for exclusion)
ro: modelele se potrivesc după fiecare „/” (implicit pentru excludere)

en: ignore case
ro: ignoră majusculele

en: case sensitive matching (default)
ro: potrivire sensibilă la majuscule (implicit)

en: use wildcards (default for exclusion)
ro: utilizează metacaractere (implicit pentru excludere)

en: verbatim string matching
ro: potrivire a șirului textuală

en: wildcards match '/' (default for exclusion)
ro: metacaracterele se potrivesc cu „/” (implicit pentru excludere)

en: wildcards do not match '/'
ro: metacaracterele nu se potrivesc cu „/”

en: %s:%lu: unrecognized option
ro: %s:%lu: opțiune nerecunoscută

en: -C %s has no effect
ro: -C %s nu are efect

en: --%s %s has no effect
ro: --%s %s nu are efect

en: --%s has no effect
ro: --%s nu are efect

en: command line
ro: linie de comandă

en: %s: file list requested from %s already read from %s
ro: %s: lista de fișiere cerută de la %s deja citită de la %s

en: cannot split string '%s': %s
ro: nu se poate separa șirul „%s”: %s

en: %s: file name read contains nul character
ro: %s: numele de fișier citit conține caracterul nul

en: Pattern matching characters used in file names
ro: Model care se potrivește caracterelor utilizate în nume de fișiere

en: Use --wildcards to enable pattern matching, or --no-wildcards to suppress this warning
ro: Utilizați opțiunea „--wildcards” pentru a activa potrivirea modelelor, sau opțiunea „--no-wildcards” pentru a suprima acest avertisment

en: %s: Not found in archive
ro: %s: Nu a fost găsit în arhivă

en: %s: Required occurrence not found in archive
ro: %s: Potrivirea cerută nu a fost găsită în arhivă

en: Archive label mismatch
ro: Nepotrivire a etichetei arhivei

en: Using -C option inside file list is not allowed with --listed-incremental
ro: Utilizarea opțiunii „-C” înăuntrul listei de fișiere nu este permisă cu „--listed-incremental”

en: Only one -C option is allowed with --listed-incremental
ro: Doar o opțiune „-C” este permisă cu „--listed-incremental”

en: Options '%s' and '%s' both want standard input
ro: Opțiunile „%s” și „%s” vor amândouă să aibă intrare standard

en: %s: Invalid archive format
ro: %s: Format de arhivă nevalid

en: GNU features wanted on incompatible archive format
ro: Caracteristici GNU cerute pentru un format de arhivă incompatibil

en: Unknown quoting style '%s'. Try '%s --quoting-style=help' to get a list.
ro: Stil de punere între ghilimele necunoscut „%s”. Încercați «%s --quoting-style=help» pentru a obține o listă.

en: GNU 'tar' saves many files together into a single tape or disk archive, and can restore individual files from the archive.
    
    Examples:
      tar -cf archive.tar foo bar  # Create archive.tar from files foo and bar.
      tar -tvf archive.tar         # List all files in archive.tar verbosely.
      tar -xf archive.tar          # Extract all files from archive.tar.
ro: GNU „tar” salvează multe fișiere împreună într-o singură arhivă de disc sau de bandă, și poate restaura fișiere individuale de la arhivă.
    
    Exemple:
      tar -cf arhiva.tar foo bar  # Creează arhiva.ar de la fișierele foo și bar.
      tar -tvf arhiva.tar         # Listează detaliat toate arhivele în arhiva.tar.
      tar -xf arhiva.tar          #Extrage toate fișierele de la arhiva.tar.

en: The backup suffix is '~', unless set with --suffix or SIMPLE_BACKUP_SUFFIX.
    The version control may be set with --backup or VERSION_CONTROL, values are:
    
      none, off       never make backups
      t, numbered     make numbered backups
      nil, existing   numbered if numbered backups exist, simple otherwise
      never, simple   always make simple backups
ro: Sufixul copie de rezervă este „~”, decât dacă nu este stabilit cu --sufix sau SIMPLE_BACKUP_SUFIX.
    Versiunea de control poate fi stabilită cu --backup sau VERSION_CONTROL, valorile sunt:
    
      none, oprit      nu face copii de rezervă niciodată
      t, numerotat     face copii de rezervă numerotate
      nil, existent   numerotat dacă copiile de rezervă numerotate există, simplu în caz contrar
      never, simplu   întotdeauna face copii de rezervă simple

en: Main operation mode:
ro: Mod de operare principal:

en: list the contents of an archive
ro: listează conținutul unei arhive

en: extract files from an archive
ro: extrage fișierele dintr-o arhivă

en: create a new archive
ro: creează o nouă arhivă

en: find differences between archive and file system
ro: găsește diferențele dintre arhive și sistemul de fișiere

en: append files to the end of an archive
ro: adaugă fișiere la sfârșitul unei arhive

en: only append files newer than copy in archive
ro: adaugă numai fișierele mai noi decât copia din arhivă

en: append tar files to an archive
ro: adaugă fișiere tar la o arhivă

en: delete from the archive (not on mag tapes!)
ro: șterge din arhivă (nu pe benzi magnetice!)

en: test the archive volume label and exit
ro: testează eticheta de volum a arhivei și iese

en: Operation modifiers:
ro: Modificatori operație:

en: handle sparse files efficiently
ro: manipulează eficient fișierele dispersate

en: TYPE
ro: TIP

en: technique to detect holes
ro: tehnică de detectare a găurilor

en: set version of the sparse format to use (implies --sparse)
ro: stabilește versiunea formatului dispersat de utilizat (implică „--sparse”)

en: handle old GNU-format incremental backup
ro: folosește vechiul format GNU pentru copie de rezervă incrementală

en: handle new GNU-format incremental backup
ro: folosește noul format GNU pentru copie de rezervă incrementală

en: dump level for created listed-incremental archive
ro: nivelul de transfer pentru arhiva listată incremental creată

en: do not exit with nonzero on unreadable files
ro: nu termină cu un cod de ieșire non-zero pentru fișiere ce nu pot fi citite

en: process only the NUMBERth occurrence of each file in the archive; this option is valid only in conjunction with one of the subcommands --delete, --diff, --extract or --list and when a list of files is given either on the command line or via the -T option; NUMBER defaults to 1
ro: procesează doar cazul al NUMĂR-ulea al fiecărui fișier din arhivă; această opțiune este validă doar în conjuncție cu una din subcomenzile „--delete”, „--diff”, „--extract” sau „--list” și când o listă de fișiere este dată fie în linia de comandă fie via opțiunii „-T”; NUMĂR revine implicit la 1

en: archive is seekable
ro: arhiva este derulabilă

en: archive is not seekable
ro: arhiva nu este derulabilă

en: do not check device numbers when creating incremental archives
ro: nu verifică numerele dispozitivului când se creează arhivele incrementale

en: check device numbers when creating incremental archives (default)
ro: verifică numerele dispozitivelor când se creează arhivele incrementale (implicit)

en: Overwrite control:
ro: Suprascrie controlul:

en: attempt to verify the archive after writing it
ro: încearcă să verifice arhiva după scrierea sa

en: remove files after adding them to the archive
ro: elimină fișierele după ce acestea sunt adăugate la arhivă

en: don't replace existing files when extracting, treat them as errors
ro: nu înlocuiește fișierele existente când se extrage, le tratează ca erori

en: don't replace existing files when extracting, silently skip over them
ro: nu înlocuiește fișierele existente când se extrage, trece silențios peste ele

en: don't replace existing files that are newer than their archive copies
ro: nu înlocuiește fișierele existente care sunt mai noi decât copiile acestora din arhivă

en: overwrite existing files when extracting
ro: suprascrie fișierele existente la extragere

en: remove each file prior to extracting over it
ro: elimină fiecare fișier înainte de a extrage fișierul de după acesta

en: empty hierarchies prior to extracting directory
ro: golește ierarhiile înainte de a extrage un director

en: preserve metadata of existing directories
ro: păstrează metadata directoarelor existente

en: overwrite metadata of existing directories when extracting (default)
ro: suprascrie datele meta a directoarelor existente când se extrage (implicit)

en: preserve existing symlinks to directories when extracting
ro: păstrează legăturile simbolice existente la directoare când se extrage

en: create a subdirectory to avoid having loose files extracted
ro: creează un subdirector pentru a evita extragere fișierelor libere

en: Select output stream:
ro: Selectați fluxul de ieșire:

en: extract files to standard output
ro: extrage fișierele la ieșirea standard

en: COMMAND
ro: COMANDĂ

en: pipe extracted files to another program
ro: conduce fișierele extrase la un alt program

en: ignore exit codes of children
ro: ignoră codurile de ieșire a proceselor-copil

en: treat non-zero exit codes of children as error
ro: tratează codurile de ieșire non-zero ale proceselor-copil ca eroare

en: Handling of file attributes:
ro: Manipulare atribute fișiere:

en: force NAME as owner for added files
ro: forțează NUME ca proprietar pentru fișierele adăugate

en: force NAME as group for added files
ro: forțează NUME ca grup pentru fișierele adăugate

en: use FILE to map file owner UIDs and names
ro: utilizează FIȘIERUL pentru a asocia UID-urile deținătorului de fișier și numele

en: use FILE to map file owner GIDs and names
ro: utilizați FIȘIERUL pentru a asocia GID-urile deținătorului de fișier și numele

en: DATE-OR-FILE
ro: DATA-SAU-FIȘIERUL

en: set mtime for added files from DATE-OR-FILE
ro: stabilește mtime pentru fișierele adăugate de la DATA-SAU-FIȘIERUL

en: only set time when the file is more recent than what was given with --mtime
ro: stabilește timpul doar când fișierul este mai recent decât a fost dat cu „--mtime”

en: CHANGES
ro: SCHIMBĂRI

en: force (symbolic) mode CHANGES for added files
ro: forțează mod (simbolic) SCHIMBĂRI pentru fișierele adăugate

en: METHOD
ro: METODĂ

en: preserve access times on dumped files, either by restoring the times after reading (METHOD='replace'; default) or by not setting the times in the first place (METHOD='system')
ro: păstrează timpii de acces la fișierele transferate, fie prin restaurarea timpilor după citire (METODĂ=„replace”; implicit) fie prin nestabilirea timpilor în primul rând (METODĂ=„system”)

en: don't extract file modified time
ro: nu extrage timpul de modificare al fişierului

en: try extracting files with the same ownership as exists in the archive (default for superuser)
ro: încearcă extragerea fișierelor cu aceeași proprietate care există în arhivă (implicit pentru superutilizator)

en: extract files as yourself (default for ordinary users)
ro: extrage fișierele ca tine (implicit pentru utilizatorii obișnuiți)

en: always use numbers for user/group names
ro: folosește întotdeauna numere pentru numele utilizator/grup

en: extract information about file permissions (default for superuser)
ro: extrage informații despre permisiunile fișierului (implicit pentru superutlizator)

en: apply the user's umask when extracting permissions from the archive (default for ordinary users)
ro: aplică demascarea utilizatorului când se extrag permisiunile de la arhivă (implicit pentru utilizatorii obișnuiți)

en: member arguments are listed in the same order as the files in the archive
ro: argumentele membrilor sunt listate în aceeași ordine ca fișierele în arhivă

en: delay setting modification times and permissions of extracted directories until the end of extraction
ro: întârzie configurarea de timpi de modificare și permisiuni ale directoarelor extrase până la sfârșitul extragerii

en: cancel the effect of --delay-directory-restore option
ro: anulează efectul opțiunii „--delay-directory-restore”

en: ORDER
ro: ORDINE

en: directory sorting order: none (default), name or inode
ro: ordine de sortare a directorului: nimic (implicit), nume sau nod-i

en: directory sorting order: none (default) or name
ro: ordine de sortare a directorului: nimic (implicit) sau nume

en: Handling of extended file attributes:
ro: Manipularea de atribute de fișier extinse:

en: Enable extended attributes support
ro: Activează suportul de atribute extinse

en: Disable extended attributes support
ro: Dezactivează suportul de atribute extinse

en: MASK
ro: MASCĂ

en: specify the include pattern for xattr keys
ro: specifică modelul de includere pentru cheile xattr

en: specify the exclude pattern for xattr keys
ro: specifică modelul de excludere pentru cheile xattr

en: Enable the SELinux context support
ro: Activează suportul de context SELinux

en: Disable the SELinux context support
ro: Dezactivează suportul de context SELinux

en: Enable the POSIX ACLs support
ro: Activează suportul ACL POSIX

en: Disable the POSIX ACLs support
ro: Dezactivează suportul ACL POSIX

en: Device selection and switching:
ro: Selectare și schimbare unitate:

en: ARCHIVE
ro: ARHIVĂ

en: use archive file or device ARCHIVE
ro: folosește fișier arhivă sau unitate ARHIVĂ

en: specify drive and density
ro: specifică unitatea și densitatea

en: archive file is local even if it has a colon
ro: fișierul arhivă este local chiar dacă are două puncte

en: use given rmt COMMAND instead of rmt
ro: folosește rmt COMANDĂ în loc de rmt

en: use remote COMMAND instead of rsh
ro: folosește COMANDA de la distanță în loc de rsh

en: create/list/extract multi-volume archive
ro: creează/listează/extrage arhiva pe volume multiple

en: change tape after writing NUMBER x 1024 bytes
ro: schimbă banda după scrierea a NUMĂR x 1024 octeți

en: run script at end of each tape (implies -M)
ro: rulează script la terminarea fiecărei benzi (implică „-M”)

en: use/update the volume number in FILE
ro: folosește/actualizează numărul de volum în FIȘIER

en: Device blocking:
ro: Blocuri unitate:

en: BLOCKS
ro: BLOCURI

en: BLOCKS x 512 bytes per record
ro: BLOCURI x 512 octeți pe înregistrare

en: NUMBER of bytes per record, multiple of 512
ro: NUMĂRUL de octeți per înregistrare, multiplu de 512

en: ignore zeroed blocks in archive (means EOF)
ro: ignoră blocuri zero-uate în arhivă (înseamnă sfârșit de fișier)

en: reblock as we read (for 4.2BSD pipes)
ro: redimensionează bloc în timpul citirii (pentru conducte BSD4.2)

en: Archive format selection:
ro: Selecție format arhivă:

en: create archive of the given format
ro: creează o arhivă în formatul dat

en: FORMAT is one of the following:
ro: FORMATUL este unul din următoarele:

en: old V7 tar format
ro: vechiul format tar V7

en: GNU format as per tar <= 1.12
ro: Format GNU ca per tar <= 1.12

en: GNU tar 1.13.x format
ro: Formatul GNU tar 1.13x

en: POSIX 1003.1-1988 (ustar) format
ro: Formatul POSIX 1003.1-1988 (ustar)

en: POSIX 1003.1-2001 (pax) format
ro: Formatul POSIX 1003.1-2001 (pax)

en: same as pax
ro: la fel ca pax

en: same as --format=v7
ro: ca și --format=v7

en: same as --format=posix
ro: ca și --format=posix

en: keyword[[:]=value][,keyword[[:]=value]]...
ro: cuvânt cheie[[:]=valoare][,cuvânt cheie[[:]=valoare]]...

en: control pax keywords
ro: controlează cuvintele cheie pax

en: create archive with volume name TEXT; at list/extract time, use TEXT as a globbing pattern for volume name
ro: creează o arhivă cu numele de volum TEXT; la timpul de listare/extragere, utilizează TEXT ca un model de expandare pentru numele volumului

en: Compression options:
ro: Opțiuni de compresie:

en: use archive suffix to determine the compression program
ro: utilizează sufixul arhivei pentru a determina programul de comprimare

en: do not use archive suffix to determine the compression program
ro: nu utilizează sufixul arhivei pentru a determina programul de comprimare

en: filter through PROG (must accept -d)
ro: filtrează prin PROG (trebuie să accepte „-d”)

en: Local file selection:
ro: Selecție fișier local:

en: stay in local file system when creating archive
ro: stă în sistemul de fișiere local la crearea arhivei

en: don't strip leading '/'s from file names
ro: nu elimină „/” din fruntea numelor de fișiere

en: follow symlinks; archive and dump the files they point to
ro: urmărește legăturile simbolice; arhivează și transferă fișierele la care arată

en: follow hard links; archive and dump the files they refer to
ro: urmărește legăturile dure; arhivează și transferă fișierele la care se referă

en: MEMBER-NAME
ro: NUME-MEMBRU

en: begin at member MEMBER-NAME when reading the archive
ro: începe la membrul NUME-MEMBRU când se citește arhiva

en: only store files newer than DATE-OR-FILE
ro: stochează numai fișiere mai noi decât DATA-FIȘIERULUI

en: DATE
ro: DATA

en: compare date and time when data changed only
ro: compară data și ora numai când a fost schimbată data

en: backup before removal, choose version CONTROL
ro: faceți o copie de rezervă înainte de-a șterge, alegeți CONTROL pentru versiuni

en: STRING
ro: ŞIR

en: backup before removal, override usual suffix ('~' unless overridden by environment variable SIMPLE_BACKUP_SUFFIX)
ro: faceți o copie de rezervă înaintea eliminării, suprascrie sufixul uzual („~” dacă nu este suprascris de variabila de mediu SIMPLE_BACKUP_SUFFIX)

en: File name transformations:
ro: Transformări de nume de fișier:

en: strip NUMBER leading components from file names on extraction
ro: scoateți componentele din frunte NUMĂR de la numele de fișier la extragere

en: EXPRESSION
ro: EXPRESIE

en: use sed replace EXPRESSION to transform file names
ro: utilizează «sed» pentru a înlocui EXPRESIA pentru a transforma numele de fișier

en: Informative output:
ro: Ieșire informativă:

en: display progress messages every NUMBERth record (default 10)
ro: afișează mesajele de progres la fiecare al NUMĂR-ulea înregistrare (implicit 10)

en: ACTION
ro: ACȚIUNE

en: execute ACTION on each checkpoint
ro: execută ACȚIUNEA la fiecare punct de verificare

en: print a message if not all links are dumped
ro: afișează un mesaj dacă nu toate legăturile sunt prelucrate

en: SIGNAL
ro: SEMNAL

en: print total bytes after processing the archive; with an argument - print total bytes when this SIGNAL is delivered; Allowed signals are: SIGHUP, SIGQUIT, SIGINT, SIGUSR1 and SIGUSR2; the names without SIG prefix are also accepted
ro: afișează octeții totali după procesarea arhivei; cu un argument „-” afișează octeții totali când acest SEMNAL este primit; Semnalele permise sunt SIGHUP, SIGQUIT, SIGINT, SIGUSR1 și SIGUSR2; numele fără prefixul SIG sunt, de asemenea, acceptate

en: print file modification times in UTC
ro: afișează timpii (data+ora) de modificare a fișierului în UTC

en: print file time to its full resolution
ro: afișează ora fișierului la rezoluția completă

en: send verbose output to FILE
ro: trimite ieșire detaliată în FIȘIER

en: show block number within archive with each message
ro: arată numărul blocului din arhivă pentru fiecare mesaj

en: show tar defaults
ro: afișează valorile implicite tar

en: show valid ranges for snapshot-file fields
ro: arată intervalele valide pentru câmpurile de fișier instantaneu

en: when listing or extracting, list each directory that does not match search criteria
ro: când se listează sau se extrage, listează fiecare director care nu se potrivește cu criteriile de căutare

en: show file or archive names after transformation
ro: afișează numele de fișier sau arhivă după transformare

en: STYLE
ro: STIL

en: set name quoting style; see below for valid STYLE values
ro: stabilește stilul de punere între ghilimele al numelui; vedeți mai jos pentru valorile de STIL valide

en: additionally quote characters from STRING
ro: pune adițional între ghilimele caractere de la ȘIR

en: disable quoting for characters from STRING
ro: dezactivează punerea între ghilimele pentru caractere de la ȘIR

en: ask for confirmation for every action
ro: cere confirmare pentru fiecare acţiune

en: verbosely list files processed
ro: listează cu amănunte fișierele procesate

en: KEYWORD
ro: CUVÂNT CHEIE

en: warning control
ro: control de avertisment

en: Compatibility options:
ro: Opțiuni compatibilitate:

en: when creating, same as --old-archive; when extracting, same as --no-same-owner
ro: când se creează, la fel ca „--old-archive”; când se extrage, la fel ca „--no-same-owner”

en: Other options:
ro: Alte opţiuni:

en: disable use of some potentially harmful options
ro: dezactivează utilizarea unor opțiuni potențial dăunătoare

note: TRANSLATORS: Both %s in this statement are replaced with option names.
en: '%s' cannot be used with '%s'
ro: „%s” nu poate fi utilizat cu „%s”

en: You may not specify more than one '-Acdtrux', '--delete' or  '--test-label' option
ro: Nu puteți specifica mai mult decât o opțiune „-Acdtrux”, „--delete” sau „--test-label”

en: Conflicting compression options
ro: Opțiunile de comprimare sunt în conflict

en: Unknown signal name: %s
ro: Nume de semnal necunoscut: %s

en: Date sample file not found
ro: Fișierul mostră de dată nu a fost găsit

en: Substituting %s for unknown date format %s
ro: Se înlocuiește %s pentru formatul de dată necunoscut %s

en: Option %s: Treating date '%s' as %s
ro: Opțiunea %s: Se tratează data „%s” ca %s

en: filter the archive through %s
ro: filtrează arhiva prin %s

en: Valid arguments for the --quoting-style option are:
ro: Argumentele valide pentru opțiunea „--quoting-style” sunt:

en: 
    *This* tar defaults to:
ro: 
    *Acest* tar folosește implicit:

en: Invalid owner or group ID
ro: ID de deținător sau grup nevalid

en: Invalid blocking factor
ro: Factor blocuri invalid

en: Malformed density argument: %s
ro: Argument de densitate malformat: %s

en: Unknown density: '%c'
ro: Densitate necunoscută: '%c'

en: Options '-[0-7][lmh]' not supported by *this* tar
ro: Opțiunile „-[0-7][lmh]” nu sunt suportate de *acest* tar

en: Invalid tape length
ro: Lungime de bandă nevalidă

en: Invalid incremental level value
ro: Valoare de nivel incremental nevalidă

en: More than one threshold date
ro: Mai mult de o singură dată limită

en: Invalid sparse version value
ro: Valoare de versiune dispersată nevalidă

en: --atime-preserve='system' is not supported on this platform
ro: --atime-preserve=„system” nu este acceptat pe această platformă

en: --checkpoint value is not an integer
ro: valoarea „--checkpoint” nu este un întreg

en: Invalid mode given on option
ro: Mod nevalid furnizat ca opțiune

en: Invalid number
ro: Număr nevalid

en: Invalid record size
ro: Dimensiune înregistrare nevalidă

en: Record size must be a multiple of %d.
ro: Dimensiunea înregistrării trebuie să fie un multiplu de %d.

en: Invalid number of elements
ro: Număr nevalid de elemente

en: Only one --to-command option allowed
ro: Doar o opțiune „--to-command” este permisă

en: %s:%lu: location of the error
ro: %s:%lu: locația erorii

en: error parsing %s
ro: eroare la analizarea %s

en: [FILE]...
ro: [FIŞIER]...

en: cannot split TAR_OPTIONS: %s
ro: nu se poate separa TAR_OPTIONS: %s

en: non-option arguments in %s
ro: argumente non-opțiune în %s

en: Old option '%c' requires an argument.
ro: Opțiunea veche „%c” necesită un argument.

en: --occurrence is meaningless without a file list
ro: „--occurrence” n-are sens fără o listă de fișiere

en: Multiple archive files require '-M' option
ro: Fișierele de arhivă multiple necesită opțiunea „-M”

en: --level is meaningless without --listed-incremental
ro: „--level” nu are sens fără „--listed-incremental”

en: %s: Volume label is too long (limit is %lu byte) | %s: Volume label is too long (limit is %lu bytes)
ro[0]: %s: Eticheta volumului este prea lungă (limita este %lu octet)
ro[1]: %s: Eticheta volumului este prea lungă (limita este %lu octeți)
ro[2]: %s: Eticheta volumului este prea lungă (limita este %lu de octeți)

en: Cannot verify multi-volume archives
ro: Nu se pot verifica arhive pe volume multiple

en: Cannot verify compressed archives
ro: Nu se pot verifica arhive comprimate

en: Cannot use multi-volume compressed archives
ro: Nu se pot folosi arhive comprimate pe volume multiple

en: Cannot concatenate compressed archives
ro: Nu se pot concatena arhivele comprimate

en: --clamp-mtime needs a date specified using --mtime
ro: „--clamp-mtime” are nevoie de o dată specificată utilizând „-mtime”

en: --pax-option can be used only on POSIX archives
ro: „--pax-option” poate fi folosită numai pentru arhive POSIX

en: --acls can be used only on POSIX archives
ro: „--acls” poate fi utilizată doar pe arhive POSIX

en: --selinux can be used only on POSIX archives
ro: „--selinux” poate fi utilizată doar pe arhive POSIX

en: --xattrs can be used only on POSIX archives
ro: „--xattrs” poate fi utilizată doar pe arhive POSIX

en: Cannot deduce top-level directory name; please set it explicitly with --one-top-level=DIR
ro: Nu se poate deduce numele de director de nivelul de top; stabiliți-l explicit cu „--one-top-level=DIR”

en: Volume length cannot be less than record size
ro: Lungimea volumului nu poate fi mai mică decât dimensiunea înregistrată

en: Cowardly refusing to create an empty archive
ro: Refuz categoric să creez o arhivă goală

en: Options '-Aru' are incompatible with '-f -'
ro: Opțiunile „-Aru” nu sunt compatibile cu „-f -”

en: failed to assert availability of the standard file descriptors
ro: nu a reușit să se confirme disponibilitatea descriptorilor de fișiere standard

en: You must specify one of the '-Acdtrux', '--delete' or '--test-label' options
ro: Trebuie să specificați una dintre opțiunile „-Acdtrux”, „--delete” sau „--test-label”

en: Exiting with failure status due to previous errors
ro: Se iese cu starea de eșec din cauza erorilor anterioare

en: Keyword %s is unknown or not yet implemented
ro: Cuvântul cheie %s nu este cunoscut sau nu este încă implementat

en: Time stamp is out of allowed range
ro: Datarea este în afara intervalului permis

en: Malformed pax option: %s
ro: Opțiune pax malformată: %s

en: Pattern %s cannot be used
ro: Modelul %s nu poate fi folosit

en: Keyword %s cannot be overridden
ro: Cuvânt_cheie %s nu poate fi înlocuit

en: can't update global extended header record
ro: nu se poate actualiza înregistrarea de antet extins global

en: Malformed extended header: missing length
ro: Antet extins malformat: lipsește lungimea

en: Malformed extended header: missing blank after length
ro: Antet extins malformat: lipsește linia goală după lungime

en: Malformed extended header: missing equal sign
ro: Antet extins malformat: lipsește semnul egal

en: Malformed extended header: missing newline
ro: Antet extins malformat: lipsește o linie nouă

en: Ignoring unknown extended header keyword '%s'
ro: Se ignoră cuvântul cheie de antet extins necunoscut „%s”

en: Generated keyword/value pair is too long (keyword=%s, length=%s)
ro: Perechea cuvânt_cheie/valoare generată este prea lungă (cuvânt cheie=%s, lungime=%s)

note: TRANSLATORS: The first %s is the pax extended header keyword (atime, gid, etc.).
en: Extended header %s=%s is out of range %s..%s
ro: Antetul extins %s=%s este în afara intervalului %s..%s

en: Malformed extended header: invalid %s=%s
ro: Antet extins malformat: nevalid %s=%s

en: Malformed extended header: excess %s=%s
ro: Antet extins malformat: exces %s=%s

en: Malformed extended header: invalid %s: unexpected delimiter %c
ro: Antet extins nevalid: %s nevalid: delimitator neașteptat %c

en: Malformed extended header: invalid %s: odd number of values
ro: Antet extins malformat: %s nevalid: număr impar de valori

en: %s: not a valid timeout
ro: %s: nu este o limită de timp validă

en: %s: unknown checkpoint action
ro: %s: acțiune de punct de verificare necunoscută

en: write
ro: scrie

en: read
ro: citește

note: TRANSLATORS: This is a "checkpoint of write operation", *not* "Writing a checkpoint". E.g. in Spanish "Punto de comprobaci@'on de escritura", *not* "Escribiendo un punto de comprobaci@'on"
en: Write checkpoint %u
ro: Punct de verificare al scrierii %u

note: TRANSLATORS: This is a "checkpoint of read operation", *not* "Reading a checkpoint". E.g. in Spanish "Punto de comprobaci@'on de lectura", *not* "Leyendo un punto de comprobaci@'on"
en: Read checkpoint %u
ro: Punct de verificare al citirii %u

en: genfile manipulates data files for GNU paxutils test suite.
    OPTIONS are:
ro: genfile manipulează fișiere de date pentru suita de teste paxutils GNU.
    OPȚIUNILE sunt:

en: File creation options:
ro: Opțiuni de creare a fișierului:

en: SIZE
ro: DIMENSIUNE

en: Create file of the given SIZE
ro: Creează un fișier cu DIMENSIUNEA dată

en: Write to file NAME, instead of standard output
ro: Scrie la NUMELE de fișier, în loc de ieșirea standard

en: Read file names from FILE
ro: Citește numele de fișiere de la FIȘIER

en: -T reads null-terminated names
ro: „-T” citește nume terminate cu null

en: Fill the file with the given PATTERN. PATTERN is 'default' or 'zeros'
ro: Umple fișierul cu MODELUL dat. MODELUL este „default (implicit)” sau „zeros (zerouri)”

en: Size of a block for sparse file
ro: Dimensiunea unui bloc pentru un fișier dispersat

en: Generate sparse file. Rest of the command line gives the file map.
ro: Generează un fișier dispersat. Restul liniei de comandă oferă harta fișierului.

en: OFFSET
ro: DECALAJ

en: Seek to the given offset before writing data
ro: Derulează la decalajul dat înaintea scrierii datelor

en: Suppress non-fatal diagnostic messages
ro: Suprimă mesajele de diagnostic ne-fatale

en: File statistics options:
ro: Opțiunile de statistici de fișier:

en: Print contents of struct stat for each given file. Default FORMAT is:
ro: Afișează conținutul de la structura de statistici pentru fiecare fișier dat. FORMATUL implicit este:

en: Synchronous execution options:
ro: Opțiunile de execuție sincronic:

en: Execute ARGS. Trigger checkpoints every Nth record (default 1). Useful with --checkpoint and one of --cut, --append, --touch, --unlink
ro: Execută ARGS. Declanșează punctele de verificare la fiecare al N-lea înregistrare (implicit 1). Util cu --checkpoint și una din --cut, --append, --touch, --unlink

en: Perform given action (see below) upon reaching checkpoint NUMBER
ro: Execută acțiunea dată (vedeți mai jos) la atingerea punctului de verificare NUMĂR

en: Set date for next --touch option
ro: Stabiliți data pentru următoarea opțiune „--touch”

en: Display executed checkpoints and exit status of COMMAND
ro: Afișează punctele de verificare executate și starea de ieșire a COMENZII

en: Synchronous execution actions. These are executed when checkpoint number given by --checkpoint option is reached.
ro: Acțiuni de executare sincronice. Acestea sunt executate când numărul de punct de verificare dat de opțiunea „--checkpoint” este atinsă.

en: Truncate FILE to the size specified by previous --length option (or 0, if it is not given)
ro: Trunchiază FIȘIERUL la dimensiunea specificată de opțiunea „--length” anterioară (sau 0, dacă nu este dată)

en: Append SIZE bytes to FILE. SIZE is given by previous --length option.
ro: Adaugă DIMENSIUNE octeți la FIȘIER. DIMENSIUNEA este dată de opțiunea „--length” anterioară.

en: Update the access and modification times of FILE
ro: Actualizează timpii de acces și de modificare a FIȘIERULUI

en: Execute COMMAND
ro: Execută COMANDA

en: Delete FILE
ro: Șterge FIȘIERUL

en: Invalid size: %s
ro: Dimensiune nevalidă: %s

en: Number out of allowed range: %s
ro: Numărul din intervalul permis: %s

en: Negative size: %s
ro: Dimensiune negativă: %s

en: stat(%s) failed
ro: stat(%s) a eșuat

en: created file is not sparse
ro: fișierul creat nu este dispers

en: Error parsing number near `%s'
ro: Eroare la analizarea numărului lângă „%s”

en: Unknown date format
ro: Format de dată necunoscut

en: [ARGS...]
ro: [ARGU...]

en: cannot open `%s'
ro: nu se poate deschide „%s”

en: cannot seek
ro: nu se poate derula

en: file name contains null character
ro: numele fișierului conține caracterul null

en: cannot generate sparse files on standard output, use --file option
ro: nu se pot genera fișiere rare la ieșirea standard, utilizați opțiunea „--file”

en: incorrect mask (near `%s')
ro: mască incorectă (lângă „%s”)

en: Unknown field `%s'
ro: Câmp necunoscut „%s”

en: cannot set time on `%s'
ro: nu se poate stabili ora pe „%s”

en: cannot truncate `%s'
ro: nu se poate trunchia „%s”

en: command failed: %s
ro: comanda a eșuat: %s

en: cannot stat `%s'
ro: nu se poate face stat la „%s”

en: cannot remove directory `%s'
ro: nu se poate elimina directorul „%s”

en: cannot unlink `%s'
ro: nu se poate elimina legătura „%s”

en: Command exited successfully
ro: Comanda a ieșit cu succes

en: Command failed with status %d
ro: Comanda a eșuat cu starea %d

en: Command terminated on signal %d
ro: Comanda s-a terminat la semnalul %d

en: Command stopped on signal %d
ro: Comanda s-a terminat la semnalul %d

en: Command dumped core
ro: Comanda a transferat conținutul memoriei

en: Command terminated
ro: Comanda s-a terminat

en: --stat requires file names
ro: opțiunea „--stat” necesită nume de fișiere
