tar-1.34 - en to sr translation catalogue (580 entries)

en: invalid argument %s for %s
sr: неисправан аргумент „%s“ за „%s“

en: ambiguous argument %s for %s
sr: нејасан аргумент „%s“ за „%s“

en: Valid arguments are:
sr: Исправни аргументи су:

en: ARGP_HELP_FMT: %s value is less than or equal to %s
sr: ARGP_HELP_FMT: „%s“ вредност је мања од или једнака са „%s“

en: %.*s: ARGP_HELP_FMT parameter requires a value
sr: %.*s: „ARGP_HELP_FMT“ параметар захтева вредност

en: %.*s: Unknown ARGP_HELP_FMT parameter
sr: %.*s: Непознат „ARGP_HELP_FMT“ параметар

en: Garbage in ARGP_HELP_FMT: %s
sr: Ђубре у „ARGP_HELP_FMT“-у: %s

en: Mandatory or optional arguments to long options are also mandatory or optional for any corresponding short options.
sr: Обавезни или изборни аргументи за дуге опције су такође обавезни или изборни за било које одговарајуће кратке опције.

en: Usage:
sr: Употреба:

en:   or:
sr:   или:

en:  [OPTION...]
sr:  [ОПЦИЈА...]

en: Try '%s --help' or '%s --usage' for more information.
sr: Покушајте „%s --help“ или „%s --usage“ за више података.

en: Report bugs to %s.
sr: Грешке пријавите на %s.

en: Unknown system error
sr: Непозната грешка система

en: give this help list
sr: приказује овај списак помоћи

en: give a short usage message
sr: приказује кратку поруку коришћења

en: NAME
sr: НАЗИВ

en: set the program name
sr: поставља назив програма

en: SECS
sr: СЕКУНДИ

en: hang for SECS seconds (default 3600)
sr: стаје за СЕКУНДЕ секунде (основно је 3600)

en: print program version
sr: исписује издање програма

en: (PROGRAM ERROR) No version known!?
sr: (ГРЕШКА ПРОГРАМА) Није познато издање!?

en: %s: Too many arguments
sr: %s: Превише аргумената

en: (PROGRAM ERROR) Option should have been recognized!?
sr: (ГРЕШКА ПРОГРАМА) Опција треба да буде препозната!?

en: write error
sr: грешка писања

en: %s: option '%s%s' is ambiguous
sr: %s: опција „%s%s“ је нејасна

en: %s: option '%s%s' is ambiguous; possibilities:
sr: %s: опција „%s%s“ је нејасна; могућности:

en: %s: unrecognized option '%s%s'
sr: %s: непозната опција „%s%s“

en: %s: option '%s%s' doesn't allow an argument
sr: %s: опција „%s%s“ не дозвољава аргумент

en: %s: option '%s%s' requires an argument
sr: %s: опција „%s%s“ захтева аргумент

en: %s: invalid option -- '%c'
sr: %s: неисправна опција -- „%c“

en: %s: option requires an argument -- '%c'
sr: %s: опција захтева аргумент -- „%c“

en: memory exhausted
sr: меморија је потрошена

en: unable to record current working directory
sr: не могу да снимим тренутни радни директоријум

en: failed to return to initial working directory
sr: не могу да се вратим у почетни радни директоријум

note: TRANSLATORS: Get translations for open and closing quotation marks. The message catalog should translate "`" to a left quotation mark suitable for the locale, and similarly for "'".  For example, a French Unicode local should translate these to U+00AB (LEFT-POINTING DOUBLE ANGLE QUOTATION MARK), and
en: `
sr: „

en: '
sr: “

en: Packaged by %s (%s)
sr: Запаковао је %s (%s)

en: Packaged by %s
sr: Запаковао је %s

note: TRANSLATORS: Translate "(C)" to the copyright symbol (C-in-a-circle), if this symbol is available in the user's locale.  Otherwise, do not translate "(C)"; leave it as-is.
en: (C)
sr: ©

note: TRANSLATORS: The %s placeholder is the web address of the GPL license.
en: License GPLv3+: GNU GPL version 3 or later <%s>.
    This is free software: you are free to change and redistribute it.
    There is NO WARRANTY, to the extent permitted by law.
sr: Лиценца ОЈЛв3+: ГНУ ОЈЛ издање 3 или новије <%s>.
    Ово је слободан софтвер: слободни сте да га мењате и расподељујете.
    Не постоји НИКАКВА ГАРАНЦИЈА, у оквирима дозвољеним законом.

note: TRANSLATORS: %s denotes an author name.
en: Written by %s.
sr: Написао је %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name.
en: Written by %s and %s.
sr: Написали су %s и %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name.
en: Written by %s, %s, and %s.
sr: Написали су %s, %s, и %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    and %s.
sr: Написали су %s, %s, %s,
    и %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, and %s.
sr: Написали су %s, %s, %s,
    %s, и %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, and %s.
sr: Написали су %s, %s, %s,
    %s, %s, и %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, and %s.
sr: Написали су %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, и %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    and %s.
sr: Написали су %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    и %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    %s, and %s.
sr: Написали су %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    %s, и %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    %s, %s, and others.
sr: Написали су %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    %s, %s, и други.

note: TRANSLATORS: The placeholder indicates the bug-reporting address for this package.  Please add _another line_ saying "Report translation bugs to <...>\n" with the address for translation bugs (typically your translation team's web or email address).
en: Report bugs to: %s
sr: Грешке пријавите на: %s

en: Report %s bugs to: %s
sr: Грешке програма „%s“ пријавите на: %s

en: %s home page: <%s>
sr: Матична страница „%s“: <%s>

en: General help using GNU software: <%s>
sr: Општа помоћ коришћења Гну софтвера: <%s>

note: TRANSLATORS: %s after `Cannot' is a function name, e.g. `Cannot open'. Directly translating this to another language will not work, first because %s itself is not translated. Translate it as `%s: Function %s failed'.
en: %s: Cannot %s
sr: %s: Функција „%s“ није успела

note: TRANSLATORS: %s after `Cannot' is a function name, e.g. `Cannot open'. Directly translating this to another language will not work, first because %s itself is not translated. Translate it as `%s: Function %s failed'.
en: %s: Warning: Cannot %s
sr: %s: Упозорење: Функција „%s“ није успела

en: %s: Cannot change mode to %s
sr: %s: Не могу да променим режим у „%s“

en: %s: Cannot hard link to %s
sr: %s: Не могу да створим чврсту везу до „%s“

en: %s: Cannot create symlink to %s
sr: %s: Не могу да створим симболичку везу до „%s“

en: Removing leading `%s' from member names
sr: Уклањам водеће „%s“ из назива чланова

en: Removing leading `%s' from hard link targets
sr: Уклањам водеће „%s“ из мета чврстих веза

en: Substituting `.' for empty member name
sr: Замењујем „.“ за празан назив члана

en: Substituting `.' for empty hard link target
sr: Замењујем „.“ за празну мету чврсте везе

en: exec/tcp: Service not available
sr: ексец/тцп: Услуга није доступна

en: stdin
sr: стандардни улаз

en: stdout
sr: стандардни излаз

en: Cannot connect to %s: resolve failed
sr: Не могу да се повежем са „%s“: решавање није успело

en: Cannot redirect files for remote shell
sr: Не могу да преусмерим датотеке за удаљену шкољку

en: Cannot execute remote shell
sr: Не могу да извршим удаљену шкољку

en: Seek direction out of range
sr: Смер премотавања је изван опсега

en: Invalid seek direction
sr: Неисправан смер премотавања

en: Invalid seek offset
sr: Неисправан померај премотавања

en: Seek offset out of range
sr: Померај премотавања је изван опсега

en: Invalid byte count
sr: Неисправан број бајта

en: Byte count out of range
sr: Број бајта је изван опсега

en: Premature eof
sr: Прерани крај датотеке

en: Invalid operation code
sr: Неисправна шифра радње

en: Operation not supported
sr: Радња није подржана

en: Unexpected arguments
sr: Неочекивани аргументи

en: Manipulate a tape drive, accepting commands from a remote process
sr: Управља уређајем траке, прихватајући наредбе од удаљеног процеса

en: NUMBER
sr: БРОЈ

en: set debug level
sr: поставља ниво прочишћавања

en: FILE
sr: ДАТОТЕКА

en: set debug output file name
sr: поставља назив излазне датотеке прочишћавања

en: cannot open %s
sr: не могу да отворим „%s“

en: too many arguments
sr: превише аргумената

en: Garbage command
sr: Наредба за ђубре

en: This does not look like a tar archive
sr: Ово не изгледа као тар архива

en: Total bytes read
sr: Укупно прочитаних бајтова

en: Total bytes written
sr: Укупно уписаних бајтова

en: Total bytes deleted
sr: Укупно обрисаних бајтова

en: (pipe)
sr: (спојка)

en: Refusing to read archive contents from terminal (missing -f option?)
sr: Одбијам да читам садржаје архиве из терминала (да ли недостаје опција „-f“?)

en: Refusing to write archive contents to terminal (missing -f option?)
sr:  Одбијам да пишем садржаје архиве на терминал (да ли недостаје опција „-f“?)

en: Invalid value for record_size
sr: Неисправна вредност за величину_снимка

en: No archive name given
sr: Није дат назив архиве

en: Cannot verify stdin/stdout archive
sr: Не могу да проверим архиву стандарног улаза/излаза

en: Archive is compressed. Use %s option
sr: Архива је запакована. Користите опцију „%s“

en: Cannot update compressed archives
sr: Не могу да освежим запаковане архиве

en: At beginning of tape, quitting now
sr: На почетку сам траке, прекидам

en: Too many errors, quitting
sr: Превише грешака, прекидам

en: Record size = %lu block | Record size = %lu blocks
sr[0]: Величина снимања = %lu блок
sr[1]: Величина снимања = %lu блока
sr[2]: Величина снимања = %lu блокова

en: Unaligned block (%lu byte) in archive | Unaligned block (%lu bytes) in archive
sr[0]: Непоравнат блок (%lu бајт) у архиви
sr[1]: Непоравнат блок (%lu бајта) у архиви
sr[2]: Непоравнат блок (%lu бајтова) у архиви

en: Cannot backspace archive file; it may be unreadable without -i
sr: Не могу да померим уназад датотеку архиве; може бити нечитка без „-i“

en: rmtlseek not stopped at a record boundary
sr: „rmtlseek“ није заустављен на граници снимања

en: %s: contains invalid volume number
sr: %s: садржи погрешан број диска

en: Volume number overflow
sr: Прекорачење броја диска

en: Prepare volume #%d for %s and hit return:
sr: Припремите диск #%d за „%s“ и притисните врати:

en: EOF where user reply was expected
sr: крај датотеке где се очекивао одговор корисника

en: WARNING: Archive is incomplete
sr: УПОЗОРЕЊЕ: Архива није потпуна

en:  n name        Give a new file name for the next (and subsequent) volume(s)
     q             Abort tar
     y or newline  Continue operation
sr:  n назив        Даје нови назив датотеке за следећи (и наредни) диск(ове)
     q              Прекида тар
     y или newline  Наставља радњу

en:  !             Spawn a subshell
sr:  !              Израђа подшкољку

en:  ?             Print this list
sr:  ?              Испсиује овај списак

en: No new volume; exiting.
sr: Нема новог диска; излазим.

en: File name not specified. Try again.
sr: Нисте навели назив датотеке. Покушајте поново.

en: Invalid input. Type ? for help.
sr: Неисправан улаз. Укуцајте ? за помоћ.

en: %s command failed
sr: Није успела наредба „%s“

en: %s is not continued on this volume
sr: „%s“ није наставио на овом диску

en: %s is possibly continued on this volume: header contains truncated name
sr: „%s“ је вероватно наставио на овом диску: заглавље садржи скраћени назив

en: %s is the wrong size (%s != %s + %s)
sr: %s је погрешне величине (%s != %s + %s)

en: This volume is out of sequence (%s - %s != %s)
sr: Овај диск је ван низа (%s - %s != %s)

en: Archive not labeled to match %s
sr: Архива није обележена да поклопи „%s“

en: Volume %s does not match %s
sr: Диск „%s“ не поклапа „%s“

en: %s: file name too long to be stored in a GNU multivolume header, truncated
sr: %s: назив датотеке је предуг да би се сачувао у заглављу Гнуовог вишедика, скраћено

en: write did not end on a block boundary
sr: писање није завршило на граници блока

en: Could only read %lu of %lu byte | Could only read %lu of %lu bytes
sr[0]: Могу да прочитам само %lu од %lu бајта
sr[1]: Могу да прочитам само %lu од %lu бајта
sr[2]: Могу да прочитам само %lu од %lu бајтова

en: Contents differ
sr: Садржаји се разликују

en: Unexpected EOF in archive
sr: Неочекиван крај датотеке у архиви

en: File type differs
sr: Врста датотеке се разликује

en: Mode differs
sr: Режим се разликује

en: Uid differs
sr: Јиб се разликује

en: Gid differs
sr: Гиб се разликује

en: Mod time differs
sr: Време калупа се разликује

en: Size differs
sr: Величина се разликује

en: Not linked to %s
sr: Није повезан са „%s“

en: Symlink differs
sr: Симболичка веза се разликује

en: Device number differs
sr: Број уређаја се разликује

en: Verify
sr: Провери

en: %s: Unknown file type '%c', diffed as normal file
sr: %s: Непозната врста датотеке „%c“, другачија је од обичне датотеке

en: Archive contains file names with leading prefixes removed.
sr: Архива садржи називе датотека са уклоњеним водећим префиксима.

en: Archive contains transformed file names.
sr: Архива садржи преиначене називе датотека.

en: Verification may fail to locate original files.
sr: Провера можда не успе да пронађе изворне датотеке.

en: VERIFY FAILURE: %d invalid header detected | VERIFY FAILURE: %d invalid headers detected
sr[0]: НЕУСПЕЛА ПРОВЕРА: откривено је %d неисправно заглавље
sr[1]: НЕУСПЕЛА ПРОВЕРА: откривена су %d неисправна заглавља
sr[2]: НЕУСПЕЛА ПРОВЕРА: откривено је %d неисправних заглавља

en: A lone zero block at %s
sr: Усамљени нулти блок на „%s“

en: %s: contains a cache directory tag %s; %s
sr: %s: садржи ознаку директоријума оставе „%s“; %s

en: value %s out of %s range %s..%s; substituting %s
sr: вредност „%s“ је ван „%s“ опсега %s..%s; замењујем са „%s“

en: value %s out of %s range %s..%s
sr: вредност „%s“ је ван „%s“ опсега %s..%s

en: Generating negative octal headers
sr: Стварам негативна октална заглавља

en: %s: file name is too long (max %d); not dumped
sr: %s: назив датотеке је предуг (највише %d); није изнет

en: %s: file name is too long (cannot be split); not dumped
sr: %s: назив датотеке је предуг (не могу да га поделим); није изнет

en: %s: link name is too long; not dumped
sr: %s: назив везе је предуг; није изнет

en: %s: File shrank by %s byte; padding with zeros | %s: File shrank by %s bytes; padding with zeros
sr[0]: %s: Датотека је смањена за %s бајт, допуњена нулама
sr[1]: %s: Датотека је смањена за %s бајта, допуњена нулама
sr[2]: %s: Датотека је смањена за %s бајтова, допуњена нулама

en: %s: file is on a different filesystem; not dumped
sr: %s: датотека је на другачијем систему датотека; није изнета

en: contents not dumped
sr: садржај није изнет

en: %s: Unknown file type; file ignored
sr: %s: Непозната врста датотеке; датотека је занемарена

en: Missing links to %s.
sr: Недостаје веза на „%s“.

en: %s: file is unchanged; not dumped
sr: %s: датотека је непромењена; није изнета

en: directory not dumped
sr: директоријум није изнет

en: %s: file changed as we read it
sr: %s: датотека је промењена у току читања

en: %s: socket ignored
sr: %s: прикључница је занемарена

en: %s: door ignored
sr: %s: врата су занемарена

en: Skipping to next header
sr: Прелазим на следеће заглавље

en: Deleting non-header from archive
sr: Бришем не-заглавља из архиве

en: %s: implausibly old time stamp %s
sr: %s: неприхватљива стара временска ознака „%s“

en: %s: time stamp %s is %s s in the future
sr: %s: временска ознака „%s“ је %s сек. у будућности

en: %s: Unexpected inconsistency when making directory
sr: %s: Неочекивана недоследност приликом прављења директоријума

en: %s: skipping existing file
sr: %s: прескачем постојећу датотеку

en: %s: Directory renamed before its status could be extracted
sr: %s: Директоријум је преименован пре него што је његово стање могло бити извучено

en: Extracting contiguous files as regular files
sr: Извлачим суседне датотеке као обичне датотеке

en: Attempting extraction of symbolic links as hard links
sr: Покушавам да извучем симболичке везе као чврсте везе

en: %s: Cannot extract -- file is continued from another volume
sr: %s: Не могу да извучем — датотека је наставак са другог диска

en: Unexpected long name header
sr: Неочекивано дуго заглавље назива

en: %s: Unknown file type '%c', extracted as normal file
sr: %s: Непозната врста датотеке „%c“, извучена је као обична датотека

en: Current %s is newer or same age
sr: Тренутно „%s“ је новије или исте старости

en: %s: Member name contains '..'
sr: %s: Назив члана садржи „..“

en: %s: Was unable to backup this file
sr: %s: Нисам могао да направим резерву ове датотеке

en: Cannot rename %s to %s
sr: Не могу да преименујем „%s“ у „%s“

en: %s: Directory has been renamed from %s
sr: %s: Директоријуму је промењен назив са „%s“

en: %s: Directory is new
sr: %s: Директоријум је нов

en: %s: directory is on a different filesystem; not dumped
sr: %s: директоријум је на другачијем систему датотека; није изнет

en: %s: Directory has been renamed
sr: %s: Директоријум је преименован

en: Invalid time stamp
sr: Неисправна временска ознака

en: Invalid modification time
sr: Неисправно време измене

en: Invalid modification time (nanoseconds)
sr: Неисправно време измене (наносекунде)

en: Invalid device number
sr: Неисправан број уређаја

en: Invalid inode number
sr: Неисправан број и-чвора

en: %s: byte %s: %s %.*s... too long
sr: %s: бајт %s: %s %.*s... предуго

en: Unexpected EOF in snapshot file
sr: Неочекиван крај датотеке у датотеци брзог снимка

en: %s: byte %s: %s %s followed by invalid byte 0x%02x
sr: %s: бајт %s: %s %s је праћен неисправним бајтом 0x%02x

en: %s: byte %s: (valid range %s..%s)
    	%s %s
sr: %s: бајт %s: (исправан опсег %s..%s)
    	%s %s

en: %s: byte %s: %s %s
sr: %s: бајт %s: %s %s

en: %s: byte %s: %s
sr: %s: бајт %s: %s

en: Missing record terminator
sr: Недостаје окончавал снимања

en: Bad incremental file format
sr: Лош запис повећавајуће датотеке

en: Unsupported incremental format version: %<PRIuMAX>
sr: Неподржано издање повећавајућег записа: %<PRIuMAX>

en: Malformed dumpdir: expected '%c' but found %#3o
sr: Лош директоријум изношења: очекивах „%c“ али нађох „%#3o“

en: Malformed dumpdir: 'X' duplicated
sr: Лош директоријум изношења: „X“ је удвостручено

en: Malformed dumpdir: empty name in 'R'
sr: Лош директоријум изношења: празан назив у „R“

en: Malformed dumpdir: 'T' not preceded by 'R'
sr: Лош директоријум изношења: испред „T“ не иде „R“

en: Malformed dumpdir: empty name in 'T'
sr: Лош директоријум изношења: празан назив у „T“

en: Malformed dumpdir: expected '%c' but found end of data
sr: Лош директоријум изношења: очекивах „%c“ али нађох крај података

en: Malformed dumpdir: 'X' never used
sr: Лош директоријум изношења: „X“ није никада коришћено

en: Cannot create temporary directory using template %s
sr: Не могу да направим привремени директоријум користећи шаблон „%s“

en: %s: Not purging directory: unable to stat
sr: %s: Не чистим директоријум: не могу да добавим податке

en: %s: directory is on a different device: not purging
sr: %s: директоријум је на другом уређају: не чистим

en: %s: Deleting %s
sr: %s: Бришем „%s“

en: %s: Cannot remove
sr: %s: Не могу да уклоним

en: %s: Omitting
sr: %s: Пропуштам

en: block %s: ** Block of NULs **
sr: блок %s: ** Блок НИШТАВНИХ вредности **

en: block %s: ** End of File **
sr: блок %s: ** Крај датотеке **

en: block %s:
sr: блок %s:

note: TRANSLATORS: %s is type of the value (gid_t, uid_t, etc.)
en: Blanks in header where numeric %s value expected
sr: Празнине у заглављу где је очекивана бројевна „%s“ вредност

note: TRANSLATORS: Second %s is a type name (gid_t,uid_t,etc.)
en: Archive octal value %.*s is out of %s range; assuming two's complement
sr: Октална вредност архиве „%.*s“ је ван „%s“ опсега; сматрам да је комплемент двојке

note: TRANSLATORS: Second %s is a type name (gid_t,uid_t,etc.)
en: Archive octal value %.*s is out of %s range
sr: Октална вредност архиве „%.*s“ је ван „%s“ опсега

en: Archive contains obsolescent base-64 headers
sr: Архива садржи застарела заглавља основе-64

en: Archive signed base-64 string %s is out of %s range
sr: Архивом потписана ниска основе-64 „%s“ је ван „%s“ опсега

en: Archive base-256 value is out of %s range
sr: Вредност основе-256 архиве је ван „%s“ опсега

note: TRANSLATORS: Second %s is a type name (gid_t,uid_t,etc.)
en: Archive contains %.*s where numeric %s value expected
sr: Архива садржи „%.*s“ где је очекивана бројевна „%s“ вредност

note: TRANSLATORS: Second %s is type name (gid_t,uid_t,etc.)
en: Archive value %s is out of %s range %s..%s
sr: Вредност архиве „%s“ је ван „%s“ опсега %s..%s

en:  link to %s
sr:  веза до „%s“

en:  unknown file type %s
sr:  непозната врста датотеке „%s“

en: --Long Link--
sr: —Дуга веза—

en: --Long Name--
sr: —Дуг назив—

en: --Volume Header--
sr: —Заглавље диска—

en: --Continued at byte %s--
sr: —Настављен на бајту %s—

en: Creating directory:
sr: Стварам директоријум:

en: Renaming %s to %s
sr: Преименујем „%s“ у „%s“

en: %s: Cannot rename to %s
sr: %s: Не могу да преименујем у „%s“

en: Renaming %s back to %s
sr: Преименујем „%s“ назад на „%s“

en: %s: File removed before we read it
sr: %s: Датотека је уклоњена пре него што је прочитана

en: child process
sr: проистекли процес

en: interprocess channel
sr: канал међупроцеса

en: Local file name selection:
sr: Избор назива месне датотеке:

en: add given FILE to the archive (useful if its name starts with a dash)
sr: додаје дату ДАТОТЕКУ у архиву (корисно ако њен назив почиње цртицом)

en: DIR
sr: ДИР

en: change to directory DIR
sr:    прелази у директоријум ДИР

en: get names to extract or create from FILE
sr: добавља називе да извуче или створи из ДАТОТЕКЕ

en: -T reads null-terminated names; implies --verbatim-files-from
sr: „-T“ чита нулом завршене називе; подразумева „--verbatim-files-from“

en: disable the effect of the previous --null option
sr: искључује дејство претходне опције „--null“

en: unquote input file or member names (default)
sr: уклања наводнике улазне датотеке или назива чланова (основно)

en: do not unquote input file or member names
sr: не уклања наводнике улазне датотеке или назива чланова

en: -T reads file names verbatim (no escape or option handling)
sr: „-T“ чита дословност назива датотека (без изласка или рада са опцијама)

en: -T treats file names starting with dash as options (default)
sr: „-T“ називе датотека који почињу цртицом сматра за опције (основно)

en: PATTERN
sr: ШАБЛОН

en: exclude files, given as a PATTERN
sr:       искључује датотеке, дате као ШАБЛОН

en: exclude patterns listed in FILE
sr: искључује шаблоне исписане у ДАТОТЕЦИ

en: exclude contents of directories containing CACHEDIR.TAG, except for the tag file itself
sr: искључује садржај директоријума који садрже „CACHEDIR.TAG“, осим за саму ту ознаку датотеке

en: exclude everything under directories containing CACHEDIR.TAG
sr: искључује све под директоријумима који садрже „CACHEDIR.TAG“

en: exclude directories containing CACHEDIR.TAG
sr: искључује директоријуме који садрже „CACHEDIR.TAG“

en: exclude contents of directories containing FILE, except for FILE itself
sr: искључује садржај директоријума који садрже ДАТОТЕКУ, осим за саму ДАТОТЕКУ

en: read exclude patterns for each directory from FILE, if it exists
sr: чита шаблоне изузећа за сваки директоријум из ДАТОТЕКЕ, ако постоје

en: read exclude patterns for each directory and its subdirectories from FILE, if it exists
sr: чита шаблоне изузећа за сваки директоријум и њихове поддиректоријуме из ДАТОТЕКЕ, ако постоје

en: exclude everything under directories containing FILE
sr: искључује све испод директоријума који садрже ДАТОТЕКУ

en: exclude directories containing FILE
sr: искључује директоријуме који садрже ДАТОТЕКУ

en: exclude version control system directories
sr: искључује директоријуме система управљања издањем

en: read exclude patterns from the VCS ignore files
sr: чита шаблоне изузећа из ВЦС датотека занемаривања

en: exclude backup and lock files
sr: искључује датотеке резерве и закључавања

en: recurse into directories (default)
sr: дубачи у директоријумима (основно)

en: avoid descending automatically in directories
sr: избегава опадање самостално у директоријима

en: File name matching options (affect both exclude and include patterns):
sr: Опције поклапања назива датотека (утиче и на шаблоне укључивања и искључивања):

en: patterns match file name start
sr: шаблон се поклапа са почетком назива датотеке

en: patterns match after any '/' (default for exclusion)
sr: шаблони се поклапају након сваке / (основно за искључивања)

en: ignore case
sr: занемарује величину слова

en: case sensitive matching (default)
sr: поклапање величине слова (основно)

en: use wildcards (default for exclusion)
sr: користи џокере (основно за искључивања)

en: verbatim string matching
sr: дословно поклапање ниске

en: wildcards match '/' (default for exclusion)
sr: џокери се поклапају са / (основно за искључивања)

en: wildcards do not match '/'
sr: џокери се не поклапају са /

en: %s:%lu: unrecognized option
sr: %s:%lu: непозната опција

en: -C %s has no effect
sr: „-C %s“ нема дејства

en: --%s %s has no effect
sr: „--%s %s“ нема дејства

en: --%s has no effect
sr: „--%s“ нема дејства

en: command line
sr: линија наредби

en: %s: file list requested from %s already read from %s
sr: %s: списак датотека затражен са „%s“ већ је прочитан са „%s“

en: cannot split string '%s': %s
sr: не могу да поделим ниску „%s“: %s

en: %s: file name read contains nul character
sr: %s: прочитан назив датотеке садржи ништаван знак

en: Pattern matching characters used in file names
sr: Знаци поклапања шаблона су коришћени у називима датотека

en: Use --wildcards to enable pattern matching, or --no-wildcards to suppress this warning
sr: Користите „--wildcards“ да укључите поклапање шаблона, или „--no-wildcards“ да потиснете ово упозорење

en: %s: Not found in archive
sr: %s: Нисам нашао у архиви

en: %s: Required occurrence not found in archive
sr: %s: Нисам нашао у архиви захтевану појаву

en: Archive label mismatch
sr: Натпис архиве не одговара

en: Using -C option inside file list is not allowed with --listed-incremental
sr: Употреба опције „-C“ унутар списка датотека није допуштена са „--listed-incremental“

en: Only one -C option is allowed with --listed-incremental
sr: Само једна опција „-C“ је допуштена са „--listed-incremental“

en: Options '%s' and '%s' both want standard input
sr: Обе опције „%s“ и „%s“ желе стандардни улаз

en: %s: Invalid archive format
sr: %s: Неисправан запис архиве

en: GNU features wanted on incompatible archive format
sr: Гнуове функције се траже на несагласном запису архиве

en: Unknown quoting style '%s'. Try '%s --quoting-style=help' to get a list.
sr: Непознат стил цитирања „%s“. Пробајте „%s --quoting-style=помоћ“ да добавите списак.

en: GNU 'tar' saves many files together into a single tape or disk archive, and can restore individual files from the archive.
    
    Examples:
      tar -cf archive.tar foo bar  # Create archive.tar from files foo and bar.
      tar -tvf archive.tar         # List all files in archive.tar verbosely.
      tar -xf archive.tar          # Extract all files from archive.tar.
sr: Гнуов „тар“ чува заједно више датотека на једној траци или у архиви диска, и може да врати појединачне датотеке из архиве.
    
    Примери:
      tar -cf архива.tar пиво вино   # Прави „архиву.tar“ из датотека „пиво“ и „вино“.
      tar -tvf архива.tar            # Опширно исписује све датотеке из „архиве.tar“.
      tar -xf архива.tar             # Извлачи све датотеке из „архиве.tar“.

en: The backup suffix is '~', unless set with --suffix or SIMPLE_BACKUP_SUFFIX.
    The version control may be set with --backup or VERSION_CONTROL, values are:
    
      none, off       never make backups
      t, numbered     make numbered backups
      nil, existing   numbered if numbered backups exist, simple otherwise
      never, simple   always make simple backups
sr: Суфикс резерве је „~“, осим ако није постављен опцијом „--suffix“ или „SIMPLE_BACKUP_SUFFIX“.
    Управљање издањем може бити постављено опцијом „--backup“ или „VERSION_CONTROL“, вредности су:
    
      none, off       — никада не прави резерве
      t, numbered     — прави резерве са бројевима
      nil, existing   — са бројевима ако постоје резерве са бројевима, у супротном једноставне
      never, simple   — увек прави једноставне резерве

en: Main operation mode:
sr: Главни режим радње:

en: list the contents of an archive
sr: исписује садржај архиве

en: extract files from an archive
sr: извлачи датотеке из архиве

en: create a new archive
sr: ствара нову архиву

en: find differences between archive and file system
sr: налази разлике између архиве и система датотека

en: append files to the end of an archive
sr: додаје датотеке на крај архиве

en: only append files newer than copy in archive
sr: додаје само датотеке које су новије од примерка у архиви

en: append tar files to an archive
sr: додаје тар датотеке у архиву

en: delete from the archive (not on mag tapes!)
sr: брише из архиве (не ради на магнетним тракама!)

en: test the archive volume label and exit
sr: испробава натпис диска архиве и излази

en: Operation modifiers:
sr: Измењивачи радње:

en: handle sparse files efficiently
sr: успешно рукује разређеним датотекама

en: TYPE
sr: ВРСТА

en: technique to detect holes
sr: техника за брисање рупа

en: MAJOR[.MINOR]
sr: ГЛАВНИ[.СПОРЕДНИ]

en: set version of the sparse format to use (implies --sparse)
sr: поставља издање разређеног записа за употребу (подразумева „--sparse“)

en: handle old GNU-format incremental backup
sr: рукује старом увећавајућом резервом Гну-записа

en: handle new GNU-format incremental backup
sr: рукује новом увећавајућом резервом Гну-записа

en: dump level for created listed-incremental archive
sr:     износи ниво за направљене архиве увећавајуће исписане

en: do not exit with nonzero on unreadable files
sr: не излази са ненулом на нечитљивим датотекама

en: process only the NUMBERth occurrence of each file in the archive; this option is valid only in conjunction with one of the subcommands --delete, --diff, --extract or --list and when a list of files is given either on the command line or via the -T option; NUMBER defaults to 1
sr:  обрађује само појаву бр. БРОЈ за сваку датотеку у архиви; ова опција је исправна само у садејству са једном од поднаредби „--delete“, „--diff“, „--extract“ или „--list“ и када је списак датотека дат или на линији наредби или путем опције „-T“; БРОЈ подразумева 1

en: archive is seekable
sr: архива може да се претражује

en: archive is not seekable
sr: архива не може да се претражује

en: do not check device numbers when creating incremental archives
sr: не проверава бројеве уређаја када ствара увећавајуће архиве

en: check device numbers when creating incremental archives (default)
sr: проверава бројеве уређаја када ствара увећавајуће архиве (основно)

en: Overwrite control:
sr: Управљање преписивањем:

en: attempt to verify the archive after writing it
sr: покушава да провери архиву после писања

en: remove files after adding them to the archive
sr: уклања датотеке после додавања у архиву

en: don't replace existing files when extracting, treat them as errors
sr: не замењује постојеће датотеке приликом извлачења, сматра их грешкама

en: don't replace existing files when extracting, silently skip over them
sr: не замењује постојеће датотеке приликом извлачења, нечујно их прескаче

en: don't replace existing files that are newer than their archive copies
sr: не замењује постојеће датотеке које су новије од њихових примерака у архиви

en: overwrite existing files when extracting
sr: преписује постојеће датотеке приликом извлачења

en: remove each file prior to extracting over it
sr: уклања сваку датотеку пре извлачења преко ње

en: empty hierarchies prior to extracting directory
sr: празни хијерархије пре извлачења директоријума

en: preserve metadata of existing directories
sr: чува мета-податке постојећих директоријума

en: overwrite metadata of existing directories when extracting (default)
sr: преписује мета-податке постојећих директоријума приликом извлачења (основно)

en: preserve existing symlinks to directories when extracting
sr: очувава постојеће симболичке везе ка директоријумима приликом извлачења

en: create a subdirectory to avoid having loose files extracted
sr: ствара поддиректоријум да би избегао губљење распакованих датотека

en: Select output stream:
sr: Бирање излазног тока:

en: extract files to standard output
sr: извлачи датотеке на стандардни излаз

en: COMMAND
sr: НАРЕДБА

en: pipe extracted files to another program
sr: прослеђује извучене датотеке другом програму

en: ignore exit codes of children
sr: занемарује излазне кодове порода

en: treat non-zero exit codes of children as error
sr: сматра не-нулте излазне кодове порода као грешке

en: Handling of file attributes:
sr: Руковање особинама датотека:

en: force NAME as owner for added files
sr:      приморава НАЗИВ као власника за додате датотеке

en: force NAME as group for added files
sr:      приморава НАЗИВ као групу за додате датотеке

en: use FILE to map file owner UIDs and names
sr:      користи ДАТОТЕКА да мапира УИД-е власника датотека и називе

en: use FILE to map file owner GIDs and names
sr:      користи ДАТОТЕКА да мапира ГИД-е власника датотека и називе

en: DATE-OR-FILE
sr: ДАТУМ-ИЛИ-ДАТОТЕКА

en: set mtime for added files from DATE-OR-FILE
sr: поставља м-време за додате датотеке из ДАТУМ-ИЛИ-ДАТОТЕКА

en: only set time when the file is more recent than what was given with --mtime
sr:      подешава време само када је датотека новија од времена које је дато са „--mtime“

en: CHANGES
sr: ПРОМЕНЕ

en: force (symbolic) mode CHANGES for added files
sr:        приморава (симболично) режим ПРОМЕНА за додате датотеке

en: METHOD
sr: НАЧИН

en: preserve access times on dumped files, either by restoring the times after reading (METHOD='replace'; default) or by not setting the times in the first place (METHOD='system')
sr: очувава времена приступа на изнетим датотекама, било враћањем времена након читања (НАЧИН='replace'; основно) или не постављањем времена за време рада (НАЧИН='system')

en: don't extract file modified time
sr: не извлачи измењено време датотеке

en: try extracting files with the same ownership as exists in the archive (default for superuser)
sr: покушава извлачење датотека са истим власништвом које постоји у архиви (основно је за администратора)

en: extract files as yourself (default for ordinary users)
sr: извлачи датотеке као ви сами (основно је за обичн екориснике)

en: always use numbers for user/group names
sr: увек користи бројеве за називе корисника/групе

en: extract information about file permissions (default for superuser)
sr: извлчаи податке о овлашћењима датотека (основно је за администратора))

en: apply the user's umask when extracting permissions from the archive (default for ordinary users)
sr: примењује корисникову умаску када извлачи овлашћења из архиве (основно је за обичне кориснике)

en: member arguments are listed in the same order as the files in the archive
sr: аргументи члана се исписују истим редом као датотеке у архиви

en: delay setting modification times and permissions of extracted directories until the end of extraction
sr: одлаже подешавања измене времена и овлашћења извучених директоријума до краја извлачења

en: cancel the effect of --delay-directory-restore option
sr: отказује дејство опције „--delay-directory-restore“

en: ORDER
sr: ПОРЕДАК

en: directory sorting order: none (default), name or inode
sr: поредак ређања директоријума: „none“ (основно), „name“ или „inode“

en: directory sorting order: none (default) or name
sr: поредак ређања директоријума: „none“ (основно) или „name“

en: Handling of extended file attributes:
sr: Руковање проширеним особинама датотека:

en: Enable extended attributes support
sr: Укључује подршку проширених особина

en: Disable extended attributes support
sr: Искључује подршку проширених особина

en: MASK
sr: МАСКА

en: specify the include pattern for xattr keys
sr: наводи шаблон укључивања за кључеве икс-особине

en: specify the exclude pattern for xattr keys
sr: наводи шаблон искључивања за кључеве икс-особине

en: Enable the SELinux context support
sr: Укључује подршку СЕЛинукс контекста

en: Disable the SELinux context support
sr: Искључује подршку СЕЛинукс контекста

en: Enable the POSIX ACLs support
sr: Укључује подршку ПОСИКС АЦЛ-ова

en: Disable the POSIX ACLs support
sr: Искључује подршку ПОСИКС АЦЛ-ова

en: Device selection and switching:
sr: Бирање уређаја и пребацивање:

en: ARCHIVE
sr: АРХИВА

en: use archive file or device ARCHIVE
sr:       користи датотеку архиве или уређај АРХИВА

en: specify drive and density
sr: одеређује диск и густину

en: archive file is local even if it has a colon
sr: датотека архиве је месна чак и ако садржи двотачку

en: use given rmt COMMAND instead of rmt
sr: користи дато „rmt НАРЕДБА“ уместо „rmt“

en: use remote COMMAND instead of rsh
sr: користи удаљену НАРЕДБУ уместо „rsh“

en: create/list/extract multi-volume archive
sr: ствара/исписује/извлачи архиву више дискова

en: change tape after writing NUMBER x 1024 bytes
sr:     мења траку након писања БРОЈ x 1024 бајтова

en: run script at end of each tape (implies -M)
sr: покреће скрипту на крају сваке траке (подразумева „-M“)

en: use/update the volume number in FILE
sr: користи/освежава број диска у опцији ДАТОТЕКА

en: Device blocking:
sr: Блокови уређаја:

en: BLOCKS
sr: БЛОКОВИ

en: BLOCKS x 512 bytes per record
sr: БЛОКОВИ x 512 бајта по снимању

en: NUMBER of bytes per record, multiple of 512
sr: БРОЈ бајтова по снимању, умножак од 512

en: ignore zeroed blocks in archive (means EOF)
sr: занемарује нулте блокове у архиви (значи крај датотеке)

en: reblock as we read (for 4.2BSD pipes)
sr: уређује блокове током читања (за 4.2БСД спојке)

en: Archive format selection:
sr: Избор записа архиве:

en: FORMAT
sr: ЗАПИС

en: create archive of the given format
sr:      ствара архиву датог записа

en: FORMAT is one of the following:
sr: ЗАПИС је један од следећих:

en: old V7 tar format
sr: стари V7 тар запис

en: GNU format as per tar <= 1.12
sr: Гнуов запис као за тар <= 1.12

en: GNU tar 1.13.x format
sr: Запис Гнуовог тара 1.13.x

en: POSIX 1003.1-1988 (ustar) format
sr: Запис ПОСИКСА 1003.1-1988 (ustar)

en: POSIX 1003.1-2001 (pax) format
sr: Запис ПОСИКСА 1003.1-2001 (pax)

en: same as pax
sr: исто као и „pax“

en: same as --format=v7
sr: исто као и „--format=v7“

en: same as --format=posix
sr: исто као и „--format=posix“

en: keyword[[:]=value][,keyword[[:]=value]]...
sr: кључна реч[[:]=вредност][,кључна реч[[:]=вредност]]...

en: control pax keywords
sr: управља кључним речима пакса

en: TEXT
sr: ТЕКСТ

en: create archive with volume name TEXT; at list/extract time, use TEXT as a globbing pattern for volume name
sr:      ствара архиву са називом диска ТЕКСТ; за време исписивања/извлачења, користи ТЕКСТ као шаблон шаблонирања за назив диска

en: Compression options:
sr: Могућности сажимања:

en: use archive suffix to determine the compression program
sr: користи суфикс архиве да одреди програм сажимања

en: do not use archive suffix to determine the compression program
sr: не користи суфикс архиве да одреди програм сажимања

en: PROG
sr: ПРОГРАМ

en: filter through PROG (must accept -d)
sr: издваја кроз ПРОГРАМ (мора да прихвати „-d“)

en: Local file selection:
sr: Избор месне датотеке:

en: stay in local file system when creating archive
sr: остаје у месном датотека систему када ствара архиву

en: don't strip leading '/'s from file names
sr: не уклања водеће / из назива датотека

en: follow symlinks; archive and dump the files they point to
sr: прати симболичке везе; архивира и износи датотеке на које показују

en: follow hard links; archive and dump the files they refer to
sr: прати чврсте везе; архивира и износи датотеке на које упућују

en: MEMBER-NAME
sr: НАЗИВ-ЧЛАНА

en: begin at member MEMBER-NAME when reading the archive
sr: почиње од члана НАЗИВ-ЧЛАНА када чита архиву

en: only store files newer than DATE-OR-FILE
sr: чува само датотеке које су новије од ДАТУМ-ИЛИ-ДАТОТЕКА

en: DATE
sr: ДАТУМ

en: compare date and time when data changed only
sr:  упоређује датум и време када се промени само податак

en: CONTROL
sr: УПРАВЉАЊЕ

en: backup before removal, choose version CONTROL
sr: прави резерву пре уклањања, бира УПРАВЉАЊЕ издањем

en: STRING
sr: НИСКА

en: backup before removal, override usual suffix ('~' unless overridden by environment variable SIMPLE_BACKUP_SUFFIX)
sr:      прави резерву пре уклањања, преписује уобичајени суфикс („~“ уколико није преписан променљивом окружења „SIMPLE_BACKUP_SUFFIX“)

en: File name transformations:
sr: Преображавање назива датотеке:

en: strip NUMBER leading components from file names on extraction
sr: одсеца БРОЈ водећих састојака из назива датотека приликом извлачења

en: EXPRESSION
sr: ИЗРАЗ

en: use sed replace EXPRESSION to transform file names
sr: користи седов ИЗРАЗ замене за преображај назива датотека

en: Informative output:
sr: Обавештајни излаз:

en: display progress messages every NUMBERth record (default 10)
sr:  приказује поруке напредовања сваког снимања бр. БРОЈ (основно је 10)

en: ACTION
sr: РАДЊА

en: execute ACTION on each checkpoint
sr: извршава РАДЊУ на свакој тачки провере

en: print a message if not all links are dumped
sr: исписује поруку ако све везе нису изнете

en: SIGNAL
sr: СИГНАЛ

en: print total bytes after processing the archive; with an argument - print total bytes when this SIGNAL is delivered; Allowed signals are: SIGHUP, SIGQUIT, SIGINT, SIGUSR1 and SIGUSR2; the names without SIG prefix are also accepted
sr:    исписује укупност бајтова након обраде архиве; са аргументом — исписује укупно бајтова када је овај СИГНАЛ испоручен; Допуштени сигнали су: „SIGHUP, SIGQUIT, SIGINT, SIGUSR1 и SIGUSR2“; називи без префикса „SIG“ се такође прихватају

en: print file modification times in UTC
sr: исписује времена измена датотеке у КУВ-у

en: print file time to its full resolution
sr: исписује време датотеке у његовом потпуном простирању

en: send verbose output to FILE
sr: шаље опширан излаз у ДАТОТЕКУ

en: show block number within archive with each message
sr: приказује број блока унутар архиве са сваком поруком

en: show tar defaults
sr: приказује основности тара

en: show valid ranges for snapshot-file fields
sr: показује исправне опсеге за поља датотеке снимка

en: when listing or extracting, list each directory that does not match search criteria
sr: када исписује или извлачи, исписује сваки директоријум који се не поклапа са условом претраге

en: show file or archive names after transformation
sr: показује називе датотека или архива након преображаја

en: STYLE
sr: СТИЛ

en: set name quoting style; see below for valid STYLE values
sr: поставља стил цитирања назива; видите испод исправне вредности СТИЛА

en: additionally quote characters from STRING
sr:  додатно цитира знакове из НИСКЕ

en: disable quoting for characters from STRING
sr: искључује цитирање за знакове из НИСКЕ

en: ask for confirmation for every action
sr: пита за потврду за сваку радњу

en: verbosely list files processed
sr: опширно исписује обрађене датотеке

en: KEYWORD
sr: КЉУЧНА РЕЧ

en: warning control
sr: управља упозорењем

en: Compatibility options:
sr: Опције сагласности:

en: when creating, same as --old-archive; when extracting, same as --no-same-owner
sr: када ствара, исто као „--old-archive“; када извлачи, исто као „--no-same-owner“

en: Other options:
sr: Остале опције:

en: disable use of some potentially harmful options
sr: искључује употребу неких потенцијално штетних опција

note: TRANSLATORS: Both %s in this statement are replaced with option names.
en: '%s' cannot be used with '%s'
sr: „%s“ не може бити коришћена са „%s“

en: You may not specify more than one '-Acdtrux', '--delete' or  '--test-label' option
sr: Не можете навести више од једне опције „-Acdtrux“, „--delete“ или „--test-label“

en: Conflicting compression options
sr: Сукобљавајуће опције сажимања

en: Unknown signal name: %s
sr: Непознат назив сигнала: %s

en: Date sample file not found
sr: Нисам нашао датотеку примерка датума

en: Substituting %s for unknown date format %s
sr: Замењујем „%s“ за непознати запис датума „%s“

en: Option %s: Treating date '%s' as %s
sr: Опција „%s“: Сматрам датум „%s“ за „%s“

en: filter the archive through %s
sr: издваја архиву кроз „%s“

en: Valid arguments for the --quoting-style option are:
sr: Исправни аргументи за опцију „--quoting-style“ су:

en: 
    *This* tar defaults to:
sr: 
    *Овај* тар подразумева опције:

en: Invalid owner or group ID
sr: Неисправан власник или ИБ групе

en: Invalid blocking factor
sr: Неисправан блокирајући чинилац

en: Malformed density argument: %s
sr: Лош аргумент густине: %s

en: Unknown density: '%c'
sr: Непозната густина: „%c“

en: Options '-[0-7][lmh]' not supported by *this* tar
sr: Опције „-[0-7][lmh]“ нису подржане *овим* таром

en: Invalid tape length
sr: Неисправна дужина траке

en: Invalid incremental level value
sr: Неисправна увећавајућа вредност нивоа

en: More than one threshold date
sr: Више од једног датума помака

en: Invalid sparse version value
sr: Неисправна вредност разређеног издања

en: --atime-preserve='system' is not supported on this platform
sr: „--atime-preserve='system'“ није подржана на овој платформи

en: --checkpoint value is not an integer
sr: вредност „--checkpoint“ није цео број

en: Invalid mode given on option
sr: Неисправан режим је дат на опцији

en: Invalid number
sr: Неисправан број

en: Invalid record size
sr: Неисправна величина записа

en: Record size must be a multiple of %d.
sr: Величина снимања мора да буде вишеструка од %d.

en: Invalid number of elements
sr: Неисправан број елемената

en: Only one --to-command option allowed
sr: Дозвољена је само једна опција „--to-command“

en: %s:%lu: location of the error
sr: %s:%lu: место грешке

en: error parsing %s
sr: грешка обрађивања „%s“

en: [FILE]...
sr: [ДАТОТЕКА]...

en: cannot split TAR_OPTIONS: %s
sr: не могу да поделим „TAR_OPTIONS“: %s

en: non-option arguments in %s
sr: не-опциони аргументи у „%s“

en: Old option '%c' requires an argument.
sr: Стара опција „%c“ захтева аргумент.

en: --occurrence is meaningless without a file list
sr: „--occurrence“ нема значење без списка датотека

en: Multiple archive files require '-M' option
sr: Више датотека архиве захтева опцију „-M“

en: --level is meaningless without --listed-incremental
sr: „--level“ нема значења без „--listed-incremental“

en: %s: Volume label is too long (limit is %lu byte) | %s: Volume label is too long (limit is %lu bytes)
sr[0]: %s: Натпис диска је предуг (ограничење је %lu бајт)
sr[1]: %s: Натпис диска је предуг (ограничење је %lu бајта)
sr[2]: %s: Натпис диска је предуг (ограничење је %lu бајтова)

en: Cannot verify multi-volume archives
sr: Не могу да проверим архиве више дискова

en: Cannot verify compressed archives
sr: Не могу да проверим сажете архиве

en: Cannot use multi-volume compressed archives
sr: Не могу да користим сажете архиве више дискова

en: Cannot concatenate compressed archives
sr: Не могу да спојим сажете архиве

en: --clamp-mtime needs a date specified using --mtime
sr: „--clamp-mtime“ треба датум наведен опцијом „--mtime“

en: --pax-option can be used only on POSIX archives
sr: „--pax-option“ може бити коришћена само на ПОСИКС архивама

en: --acls can be used only on POSIX archives
sr: „--acls“ може бити коришћена само на ПОСИКС архивама

en: --selinux can be used only on POSIX archives
sr: „--selinux“ може бити коришћена само на ПОСИКС архивама

en: --xattrs can be used only on POSIX archives
sr: „--xattrs“ може бити коришћена само на ПОСИКС архивама

en: Cannot deduce top-level directory name; please set it explicitly with --one-top-level=DIR
sr: Не могу да докучим назив директоријума највишег нивоа; поставите га изричито са „--one-top-level=ДИР“

en: Volume length cannot be less than record size
sr: Величина диска не може бити мања од величине снимка

en: Cowardly refusing to create an empty archive
sr: Кукавички одбијам да направим празну архиву

en: Options '-Aru' are incompatible with '-f -'
sr: Опције „-Aru“ су несагласне са „-f -“

en: failed to assert availability of the standard file descriptors
sr: нисам успео да утврдим доступност описника стандардне датотеке

en: You must specify one of the '-Acdtrux', '--delete' or '--test-label' options
sr: Можете навести једну од опција „-Acdtrux“, „--delete“ или „--test-label“

en: Exiting with failure status due to previous errors
sr: Излазим са стањем неуспеха услед претходних грешака

en: Keyword %s is unknown or not yet implemented
sr: Кључна реч „%s“ је непозната или још није примењена

en: Time stamp is out of allowed range
sr: Временска ознака је ван допуштеног опсега

en: Malformed pax option: %s
sr: Лоша „pax“ опција: %s

en: Pattern %s cannot be used
sr: Шаблон „%s“ не може бити коришћен

en: Keyword %s cannot be overridden
sr: Кључна реч „%s“ не може бити преписана

en: can't update global extended header record
sr: не могу да освежим општи проширени запис заглавља

en: Malformed extended header: missing length
sr: Лоше проширено заглавље: недостаје дужина

en: Malformed extended header: missing blank after length
sr: Лоше проширено заглавље: недостаје празнина након дужине

en: Malformed extended header: missing equal sign
sr: Лоше проширено заглавље: недостаје знак једнакости

en: Malformed extended header: missing newline
sr: Лоше проширено заглавље: недостаје нови ред

en: Ignoring unknown extended header keyword '%s'
sr: Занемарујем непознату кључну реч „%s“ проширеног заглавља

en: Generated keyword/value pair is too long (keyword=%s, length=%s)
sr: Створени пар кључна реч/вредност је предуг (кључна реч=%s, дужина=%s)

note: TRANSLATORS: The first %s is the pax extended header keyword (atime, gid, etc.).
en: Extended header %s=%s is out of range %s..%s
sr: Проширено заглавље „%s=%s“ је ван опсега %s..%s

en: Malformed extended header: invalid %s=%s
sr: Лоше проширено заглавље: неисправно је „%s=%s“

en: Malformed extended header: excess %s=%s
sr: Лоше проширено заглавље: премашује „%s=%s“

en: Malformed extended header: invalid %s: unexpected delimiter %c
sr: Лоше проширено заглавље: неисправно „%s“: неочекивани разделник „%c“

en: Malformed extended header: invalid %s: odd number of values
sr: Лоше проширено заглавље: неисправно „%s“: непаран број вредности

en: %s: not a valid timeout
sr: %s: није исправан истек времена

en: %s: unknown checkpoint action
sr: %s: непозната радња тачке провере

en: write
sr: писање

en: read
sr: читање

note: TRANSLATORS: This is a "checkpoint of write operation", *not* "Writing a checkpoint". E.g. in Spanish "Punto de comprobaci@'on de escritura", *not* "Escribiendo un punto de comprobaci@'on"
en: Write checkpoint %u
sr: Тачка провере радње писања „%u“

note: TRANSLATORS: This is a "checkpoint of read operation", *not* "Reading a checkpoint". E.g. in Spanish "Punto de comprobaci@'on de lectura", *not* "Leyendo un punto de comprobaci@'on"
en: Read checkpoint %u
sr: Тачка провере радње читања „%u“

en: genfile manipulates data files for GNU paxutils test suite.
    OPTIONS are:
sr: стварање датотеке (genfile) управља датотекама података за пробни скуп Гнуовог помагала пакета (GNU paxutils).
    Опције су:

en: File creation options:
sr: Опције стварања датотеке:

en: SIZE
sr: ВЕЛИЧИНА

en: Create file of the given SIZE
sr: Прави датотеку задате ВЕЛИЧИНЕ

en: Write to file NAME, instead of standard output
sr: Пише у НАЗИВ датотеке, уместо на стандардни излаз

en: Read file names from FILE
sr: Чита називе датотека из ДАТОТЕКЕ

en: -T reads null-terminated names
sr: „-T“ чита нулом заврешене називе

en: Fill the file with the given PATTERN. PATTERN is 'default' or 'zeros'
sr: Испуњава датотеку задатим ШАБЛОНОМ. ШАБЛОН је „default“ (основно) или „zeros“ (нуле)

en: Size of a block for sparse file
sr: Величина блока за проређену датотеку

en: Generate sparse file. Rest of the command line gives the file map.
sr: Ствара проређену датотеку. Остатак линије наредби даје мапу датотеке.

en: OFFSET
sr: ПОМЕРАЈ

en: Seek to the given offset before writing data
sr: Премотава на задати померај пре записивања података

en: Suppress non-fatal diagnostic messages
sr: Потискује дијагностичке поруке које нису кобне

en: File statistics options:
sr: Опције статистичке датотеке:

en: Print contents of struct stat for each given file. Default FORMAT is:
sr: Исписује садржаје стања структуре за сваку дату датотеку. Основни ЗАПИС је:

en: Synchronous execution options:
sr: Опције усаглашеног извршавања:

en: Execute ARGS. Trigger checkpoints every Nth record (default 1). Useful with --checkpoint and one of --cut, --append, --touch, --unlink
sr: Извршава АРГУМЕНТЕ. Окида тачке провере сваког N-тог записа (основно је 1). Корисно уз „--checkpoint“ и уз „--cut“, „--append“, „--touch“, „--unlink“

en: Perform given action (see below) upon reaching checkpoint NUMBER
sr: Обавља задату радњу (видите испод) након достизања БРОЈА тачке провере

en: Set date for next --touch option
sr: Поставља датум за следећу опцију „--touch“

en: Display executed checkpoints and exit status of COMMAND
sr: Приказује извршене тачке провере и износи стање НАРЕДБЕ

en: Synchronous execution actions. These are executed when checkpoint number given by --checkpoint option is reached.
sr: Радње усаглашеног извршавања. Извршавају се када је достигнут број тачке провере задат опцијом „--checkpoint“.

en: Truncate FILE to the size specified by previous --length option (or 0, if it is not given)
sr: Скраћује ДАТОТЕКУ на величину наведену претходном опцијом „--length“ (или 0, ако није дата)

en: Append SIZE bytes to FILE. SIZE is given by previous --length option.
sr: Придодаје ВЕЛИЧИНА бајтова ДАТОТЕЦИ. ВЕЛИЧИНА је дата претходном опцијом „--length“.

en: Update the access and modification times of FILE
sr: Освежава времена приступа и промена ДАТОТЕКЕ

en: Execute COMMAND
sr: Извршава НАРЕДБУ

en: Delete FILE
sr: Брише ДАТОТЕКУ

en: Invalid size: %s
sr: Неисправна величина: %s

en: Number out of allowed range: %s
sr: Број је изван дозвољеног опсега: %s

en: Negative size: %s
sr: Негативна величина: %s

en: stat(%s) failed
sr: није успело добављање података за „%s“

en: created file is not sparse
sr: створена датотека није проређена

en: Error parsing number near `%s'
sr: Грешка анализе броја близу „%s“

en: Unknown date format
sr: Непознат запис датума

en: [ARGS...]
sr: [АРГУМЕНТИ...]

en: cannot open `%s'
sr: не могу да отворим „%s“

en: cannot seek
sr: не могу да премотам

en: file name contains null character
sr: назив датотеке садржи ништаван знак

en: cannot generate sparse files on standard output, use --file option
sr: не могу да створим проређену датотеку на стандардном излазу, користите опцију „--file“

en: incorrect mask (near `%s')
sr: неисправна маска (близу „%s“)

en: Unknown field `%s'
sr: Непознато поље „%s“

en: cannot set time on `%s'
sr: не могу да подесим време на „%s“

en: cannot truncate `%s'
sr: не могу да скратим „%s“

en: command failed: %s
sr: наредба није успела: %s

en: cannot stat `%s'
sr: Не могу да добавим податке за „%s“

en: cannot remove directory `%s'
sr: не могу да уклоним директоријум „%s“

en: cannot unlink `%s'
sr: не могу да развежем „%s“

en: Command exited successfully
sr: Наредба је изашла са успехом

en: Command failed with status %d
sr: Наредба није успела са стањем „%d“

en: Command terminated on signal %d
sr: Наредба је окончана сигналом %d

en: Command stopped on signal %d
sr: Наредба је заустављена сигналом %d

en: Command dumped core
sr: Језгро изнете наредбе

en: Command terminated
sr: Наредба је окончана

en: --stat requires file names
sr: „--stat“ захтева називе датотека
