tar-1.32.90 - en to tr translation catalogue (571 entries)

en: invalid argument %s for %s
tr: %2$s için %1$s argümanı geçersiz

en: ambiguous argument %s for %s
tr: `%2$s' için %1$s argümanı belirsiz

en: Valid arguments are:
tr: Geçerli argümanlar:

en: ARGP_HELP_FMT: %s value is less than or equal to %s
tr: ARGP_HELP_FMT: %s değeri %s değerinden küçük veya ona eşit

en: %.*s: ARGP_HELP_FMT parameter requires a value
tr: %.*s: ARGP_HELP_FMT parametresi bir değer gerektirir

en: %.*s: Unknown ARGP_HELP_FMT parameter
tr: %.*s: ARGP_HELP_FMT ile belirtilen parametre bilinmiyor

en: Garbage in ARGP_HELP_FMT: %s
tr: ARGP_HELP_FMT bozuk: %s

en: Mandatory or optional arguments to long options are also mandatory or optional for any corresponding short options.
tr: Uzun seçenekler için zorunlu veya isteğe bağlı olan argümanlar kısa seçenekler için de geçerlidir.

en: Usage:
tr: Kullanım:

en:   or:
tr:   veya:

en:  [OPTION...]
tr:  [SEÇENEK...]

en: Try '%s --help' or '%s --usage' for more information.
tr: Daha fazla bilgi için '%s --help' veya '%s --usage' yazın.

en: Report bugs to %s.
tr: Hataları %s adresine bildirin.

en: Unknown system error
tr: Bilinmeyen sistem hatası

en: give this help list
tr: bu yardım iletisi göster

en: give a short usage message
tr: kısa bir kullanım iletisi göster

en: NAME
tr: AD

en: set the program name
tr: uygulama adını ayarla

en: SECS
tr: SAN

en: hang for SECS seconds (default 3600)
tr: SANİYE saniye bekler (öntanımlı 3600)

en: print program version
tr: sürüm bilgisi göster

en: (PROGRAM ERROR) No version known!?
tr: (YAZILIM HATASI) Sürüm bilinmiyor!?

en: %s: Too many arguments
tr: %s: Çok fazla argüman

en: (PROGRAM ERROR) Option should have been recognized!?
tr: (YAZILIM HATASI) Seçenek tanınmak zorunda!?

en: write error
tr: yazma hatası

en: %s: option '%s%s' is ambiguous
tr: %s: '%s%s' seçeneği belirsiz

en: %s: option '%s%s' is ambiguous; possibilities:
tr: %s: '%s%s' seçeneği belirsiz; olasılıklar:

en: %s: unrecognized option '%s%s'
tr: %s: `%s%s' seçeneği tanımlanamıyor

en: %s: option '%s%s' doesn't allow an argument
tr: %s: '%s%s' seçeneği argümana izin vermiyor

en: %s: option '%s%s' requires an argument
tr: %s: '%s%s' seçeneği bir argümanla gerektiriyor

en: %s: invalid option -- '%c'
tr: %s: Geçersiz seçenek -- %c

en: %s: option requires an argument -- '%c'
tr: %s: Seçenek bir argüman gerektiriyor -- %c

en: memory exhausted
tr: bellek tükendi

en: unable to record current working directory
tr: geçerli çalışma dizini kaydedilemiyor

en: failed to return to initial working directory
tr: başlangıç çalışma dizinine dönülemedi

note: TRANSLATORS: A regular expression testing for an affirmative answer (english: "yes").  Testing the first character may be sufficient. Take care to consider upper and lower case. To enquire the regular expression that your system uses for this purpose, you can use the command locale -k LC_MESSAGES | 
en: ^[yY]
tr: ^[eEyY]

note: TRANSLATORS: A regular expression testing for a negative answer (english: "no").  Testing the first character may be sufficient. Take care to consider upper and lower case. To enquire the regular expression that your system uses for this purpose, you can use the command locale -k LC_MESSAGES | grep 
en: ^[nN]
tr: ^[hHnN]

en: Packaged by %s (%s)
tr: %s tarafından paketlendi (%s)

en: Packaged by %s
tr: %s tarafından paketlendi

note: TRANSLATORS: %s denotes an author name.
en: Written by %s.
tr: %s tarafından yazıldı.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name.
en: Written by %s and %s.
tr: Yazanlar %s ve %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name.
en: Written by %s, %s, and %s.
tr: %s, %s ve %s tarafından yazıldı.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    and %s.
tr: %s, %s, %s
    ve %s tarafından yazıldı.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, and %s.
tr: Yazanlar %s, %s, %s,
    %s ve %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, and %s.
tr: %s, %s, %s,
    %s, %s ve %s tarafından yazıldı.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, and %s.
tr: %s, %s, %s,
    %s, %s, %s ve %s tarafından yazıldı.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    and %s.
tr: %s, %s, %s, %s,
    %s, %s, %s ve %s
    tarafından yazıldı.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    %s, and %s.
tr: %s, %s, %s, %s, %s, %s,
    %s, %s ve %s tarafından
    yazıldı.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    %s, %s, and others.
tr: %s, %s, %s, %s, %s, %s,
    %s, %s, %s ve diğerleri
    tarafından yazıldı.

en: Report %s bugs to: %s
tr: %s hatalarını şuraya bildirin: %s

en: %s home page: <%s>
tr: %s ana sayfası: <%s>

note: TRANSLATORS: %s after `Cannot' is a function name, e.g. `Cannot open'. Directly translating this to another language will not work, first because %s itself is not translated. Translate it as `%s: Function %s failed'.
en: %s: Cannot %s
tr: %s: %s olanaksız

note: TRANSLATORS: %s after `Cannot' is a function name, e.g. `Cannot open'. Directly translating this to another language will not work, first because %s itself is not translated. Translate it as `%s: Function %s failed'.
en: %s: Warning: Cannot %s
tr: %s: Uyarı: %s olanaksız

en: %s: Cannot change mode to %s
tr: %s: Kip %s olarak değiştirilemez

en: %s: Cannot hard link to %s
tr: %s: %s öğesine sabit bağ kurulamıyor

en: %s: Cannot create symlink to %s
tr: %s: %s ögesine sembolik bağ oluşturulamıyor

en: Removing leading `%s' from member names
tr: Üye adı başlarından `%s' kaldırılıyor

en: Removing leading `%s' from hard link targets
tr: Sabit bağ hedeflerinden `%s' kaldırılıyor

en: Substituting `.' for empty member name
tr: Boş üye adı yerine `.' kullanılıyor

en: Substituting `.' for empty hard link target
tr: Boş sabit bağ hedefi yerine `.' kullanılıyor

en: exec/tcp: Service not available
tr: exec/tcp: Hizmet kullanılamıyor

en: Cannot connect to %s: resolve failed
tr: %s bağlantısı yapılamadı: Çözme başarısız

en: Cannot redirect files for remote shell
tr: Uzak kabuk için dosyalar yönlendirilemiyor

en: Cannot execute remote shell
tr: Uzak kabuk çalıştırılamıyor

en: Seek direction out of range
tr: Arama yönü erim dışı

en: Invalid seek direction
tr: Geçersiz arama yönü

en: Invalid seek offset
tr: Geçersiz arama ofseti

en: Seek offset out of range
tr: Arama ofseti erim dışı

en: Invalid byte count
tr: Geçersiz bayt sayısı

en: Byte count out of range
tr: Bayt sayımı erim dışı

en: Premature eof
tr: Erken dosya sonu

en: Invalid operation code
tr: Geçersiz işlem kodu

en: Operation not supported
tr: İşlem desteklenmiyor

en: Unexpected arguments
tr: Beklenmedik argümanlar

en: Manipulate a tape drive, accepting commands from a remote process
tr: Uzak bir işlem komutları kabul eden, bir kaset sürücüsü değiştir

en: NUMBER
tr: SAYILAR

en: set debug level
tr: hata ayıklama düzeyini ayarla

en: FILE
tr: DOSYA

en: set debug output file name
tr: hata ayıklama çıktı dosyasının adını ayarla

en: cannot open %s
tr: %s açılamıyor

en: too many arguments
tr: argüman sayısı pek fazla

en: Garbage command
tr: Bozuk komut

en: This does not look like a tar archive
tr: Bu bir tar arşivi gibi görünmüyor

en: Total bytes read
tr: Okunan toplam bayt

en: Total bytes written
tr: Yazılan toplam bayt

en: Total bytes deleted
tr: Silinen toplam bayt

en: (pipe)
tr: (veri yolu)

en: Refusing to read archive contents from terminal (missing -f option?)
tr: Uçbirimden arşiv içeriğini okuma reddediliyor (-f seçeneği eksik?)

en: Refusing to write archive contents to terminal (missing -f option?)
tr: Uçbirime arşiv içeriğini yazma reddediliyor (-f seçeneği eksik?)

en: Invalid value for record_size
tr: record_size için geçersiz değer

en: No archive name given
tr: Arşiv adı verilmemiş

en: Cannot verify stdin/stdout archive
tr: stdin/stdout arşivi doğrulanamaz

en: Archive is compressed. Use %s option
tr: Arşiv sıkıştırılmış. %s seçeneğini kullanın

en: Cannot update compressed archives
tr: Sıkıştırılmış arşivler güncellenemez

en: At beginning of tape, quitting now
tr: Bandın başlangıcında, şimdilik çıkıyor

en: Too many errors, quitting
tr: Çok hata var, çıkıyor

en: Record size = %lu block | Record size = %lu blocks
tr[0]: Kayıt uzunluğu = %lu blok
tr[1]: Kayıt uzunluğu = %lu blok

en: Unaligned block (%lu byte) in archive | Unaligned block (%lu bytes) in archive
tr[0]: Arşivde hizalanmamış blok (%lu bayt)
tr[1]: Arşivde hizalanmamış blok (%lu bayt)

en: Cannot backspace archive file; it may be unreadable without -i
tr: Arşiv dosyası geri alınamaz; -i olmaksızın okunamayabilir

en: rmtlseek not stopped at a record boundary
tr: rmtlseek bir kaydın sınırında durmadı

en: %s: contains invalid volume number
tr: %s: Geçersiz bölüm numarası içeriyor

en: Volume number overflow
tr: Bölüm numarası taşması

en: Prepare volume #%d for %s and hit return:
tr: #%d. bölümü %s için hazırlamak istiyorsanız return tuşuna basınız:

en: EOF where user reply was expected
tr: Kullanıcı yanıtı beklenirken dosya sonuna gelindi

en: WARNING: Archive is incomplete
tr: UYARI: Arşiv eksik

en:  n name        Give a new file name for the next (and subsequent) volume(s)
     q             Abort tar
     y or newline  Continue operation
tr:  n ad                Sonraki (ve peşi sıra) bölüm(ler) için yeni dosya adı
     q                   tar'ı sonlandır
     y veya <enter>      İşlemi sürdür

en:  !             Spawn a subshell
tr:  !                   bir alt kabuk aç

en:  ?             Print this list
tr:  ?                    Bu listeyi yazdır

en: No new volume; exiting.
tr: Yeni bölüm yok; çıkılıyor.

en: File name not specified. Try again.
tr: Dosya adı belirtilmemiş. Yeniden deneyin.

en: Invalid input. Type ? for help.
tr: Girdi geçersiz. Yardım için ? yazın.

en: %s command failed
tr: %s komutu başarısız

en: %s is not continued on this volume
tr: %s bu bölümde sürdürülmüyor

en: %s is possibly continued on this volume: header contains truncated name
tr: %s belki de bu bölümde sürdürülüyor: Başlıktaki ad kırpılmış

en: %s is the wrong size (%s != %s + %s)
tr: %s yanlış uzunluk (%s != %s + %s)

en: This volume is out of sequence (%s - %s != %s)
tr: Bu bölüm sıranın dışında (% s -% s =% s)

en: Archive not labeled to match %s
tr: Arşiv etiketi %s ile eşleşmiyor

en: Volume %s does not match %s
tr: %s bölümü %s ile eşleşmiyor

en: %s: file name too long to be stored in a GNU multivolume header, truncated
tr: %s: Dosya adı GNU çoklu bölüm başlığında saklanamayacak kadar uzun, kırpıldı

en: write did not end on a block boundary
tr: yazma bir blok sınırında bitmiyor

en: Could only read %lu of %lu byte | Could only read %lu of %lu bytes
tr[0]: Yalnızca %2$lu baytın %1$lu baytı okunabildi
tr[1]: Yalnızca %2$lu baytın %1$lu baytı okunabildi

en: Contents differ
tr: İçerikler farklı

en: Unexpected EOF in archive
tr: Arşivde beklenmeyen dosya sonu

en: File type differs
tr: Dosya türleri farklı

en: Mode differs
tr: Kipleri farklı

en: Uid differs
tr: Kullanıcı kimlikleri farklı

en: Gid differs
tr: Grup kimlikleri farklı

en: Mod time differs
tr: Değişiklik zamanları farklı

en: Size differs
tr: Boyutları farklı

en: Not linked to %s
tr: %s ögesine bağlı değil

en: Symlink differs
tr: Sembolik bağlar farklı

en: Device number differs
tr: Aygıt numaraları farklı

en: Verify
tr: Doğrula:

en: %s: Unknown file type '%c', diffed as normal file
tr: %s: '%c' dosya türü bilinmiyor, normal dosya olarak karşılaştırıldı

en: Archive contains file names with leading prefixes removed.
tr: Arşivdeki dosya adları dosya yolu içermiyor.

en: Archive contains transformed file names.
tr: Arşiv dönüştürülmüş dosya adları içeriyor.

en: Verification may fail to locate original files.
tr: Doğrulama, özgün dosyaların konumlanmasında başarısız olabilir.

en: VERIFY FAILURE: %d invalid header detected | VERIFY FAILURE: %d invalid headers detected
tr[0]: DOĞRULAMA BAŞARISIZ: %d geçersiz başlık saptandı
tr[1]: DOĞRULAMA BAŞARISIZ: %d geçersiz başlık saptandı

en: A lone zero block at %s
tr: %s konumunda tek başına sıfır bloku

en: %s: contains a cache directory tag %s; %s
tr: %s: %s arabellekleme dizini etiketi içeriyor; %s

en: value %s out of %s range %s..%s; substituting %s
tr: %1$s değeri, %3$s..%4$s aralığının %2$s dışında; yerine %5$s kullanılıyor

en: value %s out of %s range %s..%s
tr: %1$s değeri, %3$s..%4$s aralığının %2$s dışında

en: Generating negative octal headers
tr: Negatif sekizlik başlık üretiliyor

en: %s: file name is too long (max %d); not dumped
tr: %s: Dosya adı pek uzun (en pek %d olabilir); dökümlenmedi

en: %s: file name is too long (cannot be split); not dumped
tr: %s: Dosya adı pek uzun (parçalanamıyor); dökümlenmedi

en: %s: link name is too long; not dumped
tr: %s: Bağ adı pek uzun; dökümlenmedi

en: %s: File shrank by %s byte; padding with zeros | %s: File shrank by %s bytes; padding with zeros
tr[0]: %s: Dosya %s baytta kaldı; sıfırlarla dolduruluyor
tr[1]: %s: Dosya %s baytta kaldı; sıfırlarla dolduruluyor

en: %s: file is on a different filesystem; not dumped
tr: %s: Dosya farklı bir dosya sisteminde; dökümlenmedi

en: contents not dumped
tr: içerik dökümlenmedi

en: %s: Unknown file type; file ignored
tr: %s: Bilinmeyen dosya türü; dosya yok sayıldı

en: Missing links to %s.
tr: %s için bağlar kayıp.

en: %s: file is unchanged; not dumped
tr: %s: Dosya değişmedi; dökümlenmedi

en: directory not dumped
tr: dizin dökümlenmedi

en: %s: file changed as we read it
tr: %s: Dosya okundu olarak imlendi

en: %s: socket ignored
tr: %s: Soket yok sayıldı

en: %s: door ignored
tr: %s: Kapı yok sayıldı

en: Skipping to next header
tr: Sonraki başlığa atlanıyor

en: Deleting non-header from archive
tr: Arşivden başlık-olmayan siliniyor

en: %s: implausibly old time stamp %s
tr: %s: Makul olmayan eski tarih damgası %s

en: %s: time stamp %s is %s s in the future
tr: %s: Zaman damgası %s, gelecekte %ssn

en: %s: Unexpected inconsistency when making directory
tr: %s: Dizin oluşturulurken anlaşılamayan uyumsuzluk

en: %s: skipping existing file
tr: %s: Var olan dosya atlanıyor

en: %s: Directory renamed before its status could be extracted
tr: %s: Durumu çıkarılamadan dizin adı değiştirildi

en: Extracting contiguous files as regular files
tr: Bitişik dosyaları normal dosyalar olarak çıkarıyor

en: Attempting extraction of symbolic links as hard links
tr: Sembolik bağlar, sabit bağlar olarak çıkarılmaya çalışılıyor

en: %s: Cannot extract -- file is continued from another volume
tr: %s: Dosya çıkarılamaz -- dosyanın başı diğer bölümde

en: Unexpected long name header
tr: Beklenmedik uzun ad üstbilgisi

en: %s: Unknown file type '%c', extracted as normal file
tr: %s: Bilinmeyen dosya türü '%c', normal dosya olarak çıkarıldı

en: Current %s is newer or same age
tr: Geçerli %s daha yeni veya yaşıt

en: %s: Member name contains '..'
tr: %s: Üye adı '..' içeriyor

en: %s: Was unable to backup this file
tr: %s: Bu dosya yedeklenemedi

en: Cannot rename %s to %s
tr: %s adı, %s olarak değiştirilemez

en: %s: Directory has been renamed from %s
tr: %s: Dizinin eski adı %s idi

en: %s: Directory is new
tr: %s: Dizin yeni

en: %s: directory is on a different filesystem; not dumped
tr: %s: Dizin farklı bir dosya sisteminde; dökümlenmedi

en: %s: Directory has been renamed
tr: %s: Dizin adı değiştirilmişti

en: Invalid time stamp
tr: Geçersiz zaman damgası

en: Invalid modification time
tr: Değişiklik zamanı geçersiz

en: Invalid modification time (nanoseconds)
tr: Değişiklik zamanı (nanosaniye cinsinden) geçersiz

en: Invalid device number
tr: Geçersiz aygıt numarası

en: Invalid inode number
tr: Geçersiz düğüm numarası

en: %s: byte %s: %s %.*s... too long
tr: %s: bayt %s: %s %.*s... pek uzun

en: Unexpected EOF in snapshot file
tr: Anlık görüntü dosyasında beklenmeyen dosya sonu

en: %s: byte %s: %s %s followed by invalid byte 0x%02x
tr: %s: Bayt %s: %s %s geçersiz bayt 0x%02x izliyor

en: %s: byte %s: (valid range %s..%s)
    	%s %s
tr: %s: bayt %s: (geçerli erim %s..%s)
    	%s %s

en: %s: byte %s: %s %s
tr: %s: bayt %s: %s %s

en: %s: byte %s: %s
tr: %s: bayt %s: %s

en: Missing record terminator
tr: Kayıt sonlandırıcı eksik

en: Bad incremental file format
tr: Artırımlı dosya biçimi hatalı

en: Unsupported incremental format version: %<PRIuMAX>
tr: Desteklenmeyen artırımlı biçim sürümü: %<PRIuMAX>

en: Malformed dumpdir: expected '%c' but found %#3o
tr: dumpdir bozuk: Beklenen '%c'; ancak bulunan %#3o

en: Malformed dumpdir: 'X' duplicated
tr: dumpdir bozuk: 'X' yinelenmiş

en: Malformed dumpdir: empty name in 'R'
tr: dumpdir bozuk: 'R'deki ad boş

en: Malformed dumpdir: 'T' not preceded by 'R'
tr: dumpdir bozuk: 'T' 'R' ile öncelenmemiş

en: Malformed dumpdir: empty name in 'T'
tr: dumpdir bozuk: 'T'deki ad boş

en: Malformed dumpdir: expected '%c' but found end of data
tr: dumpdir bozuk: Beklenen '%c' ama bulunan veri sonu

en: Malformed dumpdir: 'X' never used
tr: dumpdir bozuk: 'X' hiç kullanılmamış

en: Cannot create temporary directory using template %s
tr: %s şablonu kullanılarak geçici dizin oluşturulamıyor

en: %s: Not purging directory: unable to stat
tr: %s: dizin temizlenmiyor: Durumlama yapılamadı

en: %s: directory is on a different device: not purging
tr: %s: dizin farklı bir aygıtta: Temizlenmiyor

en: %s: Deleting %s
tr: %s: %s siliniyor

en: %s: Cannot remove
tr: %s: Kaldırılamaz

en: %s: Omitting
tr: %s: Geçiliyor

en: block %s: ** Block of NULs **
tr: blok %s: ** NUL bloku **

en: block %s: ** End of File **
tr: blok %s: ** Dosya Sonu **

en: block %s:
tr: blok %s:

note: TRANSLATORS: %s is type of the value (gid_t, uid_t, etc.)
en: Blanks in header where numeric %s value expected
tr: Sayısal %s değeri beklenirken başlıkta boşluklar bulundu

note: TRANSLATORS: Second %s is a type name (gid_t,uid_t,etc.)
en: Archive octal value %.*s is out of %s range; assuming two's complement
tr: Arşiv sekizlik değeri %.*s aralığın %s dışında; ikinin tümleyeni kabul ediliyor

note: TRANSLATORS: Second %s is a type name (gid_t,uid_t,etc.)
en: Archive octal value %.*s is out of %s range
tr: Arşiv sekizlik değeri %.*s aralığın %s dışında

en: Archive contains obsolescent base-64 headers
tr: Arşiv atıl base-64 başlıklar içeriyor

en: Archive signed base-64 string %s is out of %s range
tr: Arşiv imzalı base-64 dizi %s, %s aralığının dışında

en: Archive base-256 value is out of %s range
tr: Arşiv base-256 değeri %s aralığının dışında

note: TRANSLATORS: Second %s is a type name (gid_t,uid_t,etc.)
en: Archive contains %.*s where numeric %s value expected
tr: Arşiv %.*s içeriyor, halbuki orada sayısal %s değeri bekleniyor

note: TRANSLATORS: Second %s is type name (gid_t,uid_t,etc.)
en: Archive value %s is out of %s range %s..%s
tr: Arşiv değeri %s %s türünün %s..%s aralığının dışında

en:  link to %s
tr:  bağı -> %s

en:  unknown file type %s
tr:  bilinmeyen dosya türü %s

en: --Long Link--
tr: --Uzun Bağ--

en: --Long Name--
tr: --Uzun Ad--

en: --Volume Header--
tr: --Bölüm Üstbilgisi--

en: --Continued at byte %s--
tr: --%s bayt konumunda sürdürüldü--

en: Creating directory:
tr: Oluşturulan dizin:

en: Renaming %s to %s
tr: %s -> %s olarak değiştiriliyor

en: %s: Cannot rename to %s
tr: %s: Adı %s olarak değiştirilemez

en: Renaming %s back to %s
tr: Gerisin geriye %s -> %s olarak değiştiriliyor

en: %s: File removed before we read it
tr: %s: Dosya okunamadan kaldırıldı

en: child process
tr: alt süreç

en: interprocess channel
tr: süreçler arası kanal

en: Local file name selection:
tr: Yerel dosya adı seçimi:

en: add given FILE to the archive (useful if its name starts with a dash)
tr: belirtilen DOSYA arşive eklenir (ad bir tire ile başlıyorsa kullanışlıdır)

en: DIR
tr: DİZİN

en: change to directory DIR
tr: DİZİN dizinine geçilir

en: get names to extract or create from FILE
tr: çıkarılacak veya oluşturulacak adlar DOSYA'dan alınır

en: -T reads null-terminated names; implies --verbatim-files-from
tr: -T boş karakter sonlandırmalı adları okur, --verbatim-files-from anlamına gelir

en: disable the effect of the previous --null option
tr: önceki --null seçeneği etkisini devre dışı bırak

en: unquote input file or member names (default)
tr: girdi dosyası veya üye adlarında tırnakları kaldır (varsayılan)

en: do not unquote input file or member names
tr: girdi dosyası veya üye adlarında tırnakları kaldırma

en: -T reads file names verbatim (no escape or option handling)
tr: -T dosya adlarını harfiyen okur (kaçış veya seçenek işleme yok)

en: -T treats file names starting with dash as options (default)
tr: -T çizgi ile başlayan dosya adlarını seçenek olarak kabul eder (varsayılan)

en: PATTERN
tr: DİZGİ

en: exclude files, given as a PATTERN
tr: belirtilen DİZGİ'ye uyan dosyalar hariç tutulur

en: exclude patterns listed in FILE
tr: DOSYA'daki dizgilere uyan adlar hariç tutulur

en: exclude contents of directories containing CACHEDIR.TAG, except for the tag file itself
tr: etiket dosyası hariç, CACHEDIR.TAG içeren dizinler dışlanır

en: exclude everything under directories containing CACHEDIR.TAG
tr: CACHEDIR.TAG içeren dizinlerin altındaki her şey hariç tutulur

en: exclude directories containing CACHEDIR.TAG
tr: CACHEDIR.TAG içeren dizinler hariç tutulur

en: exclude contents of directories containing FILE, except for FILE itself
tr: DOSYA'nın kendisi hariç, DOSYA içeren dizinlerin içerikleri hariç tutulur

en: read exclude patterns for each directory from FILE, if it exists
tr: mevcutsa DOSYA'dan her dizin için dışta tutulma dizgisini oku

en: read exclude patterns for each directory and its subdirectories from FILE, if it exists
tr: mevcutsa DOSYA'dan her dizin ve alt dizini için dışta tutulma dizgisini oku

en: exclude everything under directories containing FILE
tr: DOSYA içeren dizinlerin altındaki her şey hariç tutulur

en: exclude directories containing FILE
tr: DOSYA içeren dizinler hariç tutulur

en: exclude version control system directories
tr: sürüm denetimi sistem dizinlerini hariç tut

en: read exclude patterns from the VCS ignore files
tr: VCS yok sayma dosyalarından dışta tutma kalıplarını oku

en: exclude backup and lock files
tr: yedek ve kilit dosyalarını hariç tut

en: recurse into directories (default)
tr: dizinlerin alt dizinlerine inilir (öntanımlı)

en: avoid descending automatically in directories
tr: dizinlerde özdevinimli olarak azalan sıralamadan kaçınılır

en: File name matching options (affect both exclude and include patterns):
tr: Dosya adı eşleştirme seçenekleri (içerme ve dışlama dizgilerini etkiler):

en: patterns match file name start
tr: dosya adının başlangıcına uyan dizgiler

en: patterns match after any '/' (default for exclusion)
tr: bir '/' iminden sonra şablonla eşleşen dizgiler (dışlama için öntanımlı)

en: ignore case
tr: harf büyüklükleri önemsenmez

en: case sensitive matching (default)
tr: harf büyüklüklerine duyarlı eşleşme (öntanımlı)

en: use wildcards (default for exclusion)
tr: jokerler kullanılır (dışlama için öntanımlı)

en: verbatim string matching
tr: birebir dizi eşleme

en: wildcards match '/' (default for exclusion)
tr: jokerler '/' ile eşleşir (dışlama için öntanımlı)

en: wildcards do not match '/'
tr: jokerler '/' ile eşleşmez

en: -C %s has no effect
tr: -C %s etkisiz

en: --%s %s has no effect
tr: --%s %s etkisiz

en: --%s has no effect
tr: --%s etkisiz

en: command line
tr: komut satırı

en: %s: file list requested from %s already read from %s
tr: %s: %s dosyasından istenen dosya listesi zaten %s dosyasından okundu

en: cannot split string '%s': %s
tr: '%s' dizisi ayrılamıyor: %s

en: %s: file name read contains nul character
tr: %s: Okunan dosya adı boş karakter içeriyor

en: Pattern matching characters used in file names
tr: Kalıp eşleme karakterleri dosya adlarında kullanılmış

en: Use --wildcards to enable pattern matching, or --no-wildcards to suppress this warning
tr: Lütfen ya kalıp eşlemeyi etkin kılmak için --wildcards ya da bu uyarıyı yok saymak için --no-wildcards kullanın

en: %s: Not found in archive
tr: %s: Arşivde bulunmadı

en: %s: Required occurrence not found in archive
tr: %s: Arşivde bulunması gerekirken yok

en: Archive label mismatch
tr: Arşiv etiketi uyumsuzluğu

en: Using -C option inside file list is not allowed with --listed-incremental
tr: Bir dosya listesi içerisinde --listed-incremental ile -C seçeneği kullanmaya izin verilmiyor

en: Only one -C option is allowed with --listed-incremental
tr: --listed-incremental seçeneği ile sadece bir -C seçeneği kullanılabilir

en: Options '%s' and '%s' both want standard input
tr: '-%s' ve '-%s' seçeneklerinin ikisi de standart girdi istiyor

en: %s: Invalid archive format
tr: %s: Geçersiz arşiv biçimi

en: GNU features wanted on incompatible archive format
tr: GNU özellikleri ile uyumsuz arşiv biçimi

en: Unknown quoting style '%s'. Try '%s --quoting-style=help' to get a list.
tr: Tırnaklama biçimi '%s' bilinmiyor. Listeyi almak için '%s --quoting-style=help' yazın.

en: GNU 'tar' saves many files together into a single tape or disk archive, and can restore individual files from the archive.
    
    Examples:
      tar -cf archive.tar foo bar  # Create archive.tar from files foo and bar.
      tar -tvf archive.tar         # List all files in archive.tar verbosely.
      tar -xf archive.tar          # Extract all files from archive.tar.
tr: GNU 'tar' bir çok dosyayı bir arada tek bir disk arşivine veya teybe kaydeder ve böyle bir arşivden dosyaları tek tek çıkarabilir
    
    Örnekler:
      tar -cf arşiv.tar foo bar  # foo ve bar dosyalarından arşiv.tar oluştur
      tar -tvf arşiv.tar         # arşiv.tar içindeki dosyaları listele
      tar -xf arşiv.tar          # arşiv.tar'dan tüm dosyaları çıkar

en: The backup suffix is '~', unless set with --suffix or SIMPLE_BACKUP_SUFFIX.
    The version control may be set with --backup or VERSION_CONTROL, values are:
    
      none, off       never make backups
      t, numbered     make numbered backups
      nil, existing   numbered if numbered backups exist, simple otherwise
      never, simple   always make simple backups
tr: --suffix veya SIMPLE_BACKUP_SUFFIX ile belirtilmedikçe yedek soneki '~'dir.
    Sürüm denetleme, --backup veya VERSION_CONTROL ile yapılabilir; değerler:
    
      none, off       yedekleme yapma
      t, numbered     numaralı yedekleme yap
      nil, existing   numaralıysa numaralı, değilse basit yedekleme yap
      never, simple   daima basit yedekleme yap

en: Main operation mode:
tr: Ana işlem kipi:

en: list the contents of an archive
tr: bir arşiv içeriğini liste

en: extract files from an archive
tr: bir arşivdeki dosyaları çıkar

en: create a new archive
tr: yeni bir arşiv oluştur

en: find differences between archive and file system
tr: arşiv ile dosya sistemi arasındaki farkları bul

en: append files to the end of an archive
tr: dosyaları arşivin sonuna ekle

en: only append files newer than copy in archive
tr: yalnızca arşivdeki kopyasından daha yeni dosyalar ekle

en: append tar files to an archive
tr: bir arşive tar dosyaları ekle

en: delete from the archive (not on mag tapes!)
tr: arşivden sil (teyplerde değil!)

en: test the archive volume label and exit
tr: arşiv bölüm etiketini sına ve çıkar

en: Operation modifiers:
tr: İşlem değiştiriciler:

en: handle sparse files efficiently
tr: seyrek dosyaları verimli biçimde elde et

en: TYPE
tr: TÜR

en: technique to detect holes
tr: boşlukları algılama teknikleri

en: MAJOR[.MINOR]
tr: ANA[.ALT]

en: set version of the sparse format to use (implies --sparse)
tr: kullanılacak seyrek biçim sürümü ayarla (--sparse uygular)

en: handle old GNU-format incremental backup
tr: GNU eski tarz artırımlı yedekleme tanı

en: handle new GNU-format incremental backup
tr: GNU yeni tarz artırımlı yedekleme tanı

en: dump level for created listed-incremental archive
tr: oluşturulan listed-incremental arşivi için döküm düzeyi

en: do not exit with nonzero on unreadable files
tr: dosyalar okunamadığında sıfırdan farklı bir değerle çıkma

en: process only the NUMBERth occurrence of each file in the archive; this option is valid only in conjunction with one of the subcommands --delete, --diff, --extract or --list and when a list of files is given either on the command line or via the -T option; NUMBER defaults to 1
tr: her dosyanın arşivdeki yalnızca SAYI'ıncı kopyası işlenir; bu seçenek yalnızca --delete, --diff, --extract veya --list alt komutlarından biri ile geçerlidir ve dosyaların listelenmesi sırasında ya komut satırından ya da -T seçeneği üzerinden belirtilir. SAYI öntanımlı olarak 1'dir.

en: archive is seekable
tr: arşiv arama yapılabilen türde

en: archive is not seekable
tr: arşiv aranabilir değil

en: do not check device numbers when creating incremental archives
tr: artımlı arşivler oluştururken aygıt numaralarını denetleme

en: check device numbers when creating incremental archives (default)
tr: artımlı arşivler oluştururken aygıt numaralarını denetle (öntanımlı)

en: Overwrite control:
tr: Üzerine yazma denetimi:

en: attempt to verify the archive after writing it
tr: yazdıktan sonra arşivi doğrulamaya çalış

en: remove files after adding them to the archive
tr: arşive eklendikten sonra dosyaları sil

en: don't replace existing files when extracting, treat them as errors
tr: çıkarırken mevcut dosyaları değiştirme, hatalar olarak değerlendir

en: don't replace existing files when extracting, silently skip over them
tr: çıkarırken mevcut dosyaları değiştirme, sessizce atla

en: don't replace existing files that are newer than their archive copies
tr: arşivdeki kopyalarından daha yeni dosyaları değiştirme

en: overwrite existing files when extracting
tr: çıkarılırken mevcut dosyaların üzerine yaz

en: remove each file prior to extracting over it
tr: çıkarılmadan önce mevcut dosyayı sil

en: empty hierarchies prior to extracting directory
tr: dizin çıkarılmadan önce alt dizinleri sil

en: preserve metadata of existing directories
tr: mevcut dizinlerin özniteliklerini koru

en: overwrite metadata of existing directories when extracting (default)
tr: çıkarılırken mevcut dizinlerin üstverisinin üzerine yaz (öntanımlı)

en: preserve existing symlinks to directories when extracting
tr: çıkarılırken dizinlere bağlanan sembolik bağları koru

en: create a subdirectory to avoid having loose files extracted
tr: geniş dosya ayıklanmasını önlemek için bir alt dizin oluştur

en: Select output stream:
tr: Çıktı akımını seçin:

en: extract files to standard output
tr: dosyalar standart çıktıya çıkarılır

en: COMMAND
tr: KOMUT

en: pipe extracted files to another program
tr: çıkarılan dosyaları başka bir uygulamaya veri yolu yap

en: ignore exit codes of children
tr: altsüreçlerin çıkış kodlarını yok say

en: treat non-zero exit codes of children as error
tr: altsüreçlerin çıkış kodları sıfırdan farklıysa hata olarak ele al

en: Handling of file attributes:
tr: Dosya özniteliklerinin elde edilmesi:

en: force NAME as owner for added files
tr: AD eklenen dosyaların sahibi yap

en: force NAME as group for added files
tr: AD eklenen dosyaların grubu yap

en: use FILE to map file owner UIDs and names
tr: sahip kullanıcı kimliği ve adlarını eşlemek için DOSYA kullan

en: use FILE to map file owner GIDs and names
tr: sahip grup kimliği ve adlarını eşlemek için DOSYA kullan

en: DATE-OR-FILE
tr: TARİH VEYA DOSYA

en: set mtime for added files from DATE-OR-FILE
tr: TARİH VEYA DOSYA'dan eklenen dosyalar için mtime ayarla

en: only set time when the file is more recent than what was given with --mtime
tr: yalnızca dosyanın --mtime ile verilenden daha yakın olduğunda zamanı ayarla

en: CHANGES
tr: DEĞİŞİKLİKLER

en: force (symbolic) mode CHANGES for added files
tr: eklenen dosyalar için kip DEĞİŞİKLİKLERİNİ (sembolik) zorla

en: METHOD
tr: YÖNTEM

en: preserve access times on dumped files, either by restoring the times after reading (METHOD='replace'; default) or by not setting the times in the first place (METHOD='system')
tr: dökümlenen dosyalarda erişim zamanları korunur; ya okuma sonrası eski değerine getirerek (YÖNTEM='replace' öntanımlıdır) ya da ilk yerindeki zamanı değiştirmeyerek (YÖNTEM='system').

en: don't extract file modified time
tr: dosya değişiklik zamanını çıkarma

en: try extracting files with the same ownership as exists in the archive (default for superuser)
tr: dosyaları arşivde bulunduğu gibi aynı sahiplikle çıkarmayı dene (yetkili kullanıcı için öntanımlı)

en: extract files as yourself (default for ordinary users)
tr: dosyaları sizin sahipliğinizde çıkarın (normal kullanıcılar için öntanımlı)

en: always use numbers for user/group names
tr: kullanıcı/grup adları yerine daima numaraları kullanılır

en: extract information about file permissions (default for superuser)
tr: dosya izinleri ile ilgili bilgileri çıkarır (kök kullanıcısı için öntanımlı)

en: apply the user's umask when extracting permissions from the archive (default for ordinary users)
tr: arşivden çıkarılırken izinlere kullanıcıların umask'ı uygulanır (sıradan kullanıcılar için öntanımlı)

en: member arguments are listed in the same order as the files in the archive
tr: üye bağımsız değişkenleri, arşivdeki dosyalarla aynı sırayla listelenir

en: delay setting modification times and permissions of extracted directories until the end of extraction
tr: herşey çıkarılana kadar çıkarılan dizinlerin izinleri ve değişiklik zamanlarının değiştirilmesi geciktirilir

en: cancel the effect of --delay-directory-restore option
tr: --delay-directory-restore seçeneğinin etkisi iptal edilir

en: ORDER
tr: SIRALAMA

en: directory sorting order: none (default), name or inode
tr: Dizin sıralaması: Yok (varsayılan), ad veya dosya indeksi

en: directory sorting order: none (default) or name
tr: Dizin sıralaması: Yok (varsayılan) veya ad

en: Handling of extended file attributes:
tr: Genişletilmiş dosya özniteliklerinin işlenmesi:

en: Enable extended attributes support
tr: Genişletilmiş öznitelik desteğini etkinleştir

en: Disable extended attributes support
tr: Genişletilmiş öznitelikler desteğini devre dışı bırak

en: MASK
tr: MASKE

en: specify the include pattern for xattr keys
tr: xattr düğmeleri için dahil edilecek deseni belirtin

en: specify the exclude pattern for xattr keys
tr: xattr düğmeleri için dışlama desenini belirtin

en: Enable the SELinux context support
tr: SELinux bağlam desteğini etkinleştir

en: Disable the SELinux context support
tr: SELinux bağlam desteğini devre dışı bırak

en: Enable the POSIX ACLs support
tr: POSIX ACL desteğini etkinleştir

en: Disable the POSIX ACLs support
tr: POSIX ACL desteğini devre dışı bırak

en: Device selection and switching:
tr: Aygıt seçimi ve aygıt değiştirme:

en: ARCHIVE
tr: ARŞİV

en: use archive file or device ARCHIVE
tr: arşiv dosyası veya ARŞİV aygıtı kullan

en: specify drive and density
tr: sürücü ve yoğunluk belirt

en: archive file is local even if it has a colon
tr: bir iki nokta üst üste içerse bile arşiv dosyası yereldir

en: use given rmt COMMAND instead of rmt
tr: rmt yerine rmt KOMUT kullan

en: use remote COMMAND instead of rsh
tr: rsh yerine uzak uçta KOMUT kullan

en: create/list/extract multi-volume archive
tr: pek bölümlü arşivi oluşturur/listeler/çıkarır

en: change tape after writing NUMBER x 1024 bytes
tr: SAYI x 1024 bayt yazıldıktan sonra band değiştir

en: run script at end of each tape (implies -M)
tr: her bandın sonunda betiği çalıştır (-M uygular)

en: use/update the volume number in FILE
tr: DOSYA'da bölüm numarası kullan/güncelle

en: Device blocking:
tr: Aygıtın blok düzeni:

en: BLOCKS
tr: BLOK

en: BLOCKS x 512 bytes per record
tr: kayıt başına BLOK x 512 bayt

en: NUMBER of bytes per record, multiple of 512
tr: 512'nin katları olarak kayıt başına BOYUT bayt

en: ignore zeroed blocks in archive (means EOF)
tr: arşivdeki sıfırlı blokları yok say (dosyasonu anlamında)

en: reblock as we read (for 4.2BSD pipes)
tr: okunmuş olarak yeniden blokla (4.2 BSD veri yolları için)

en: Archive format selection:
tr: Arşiv biçimi seçimi:

en: FORMAT
tr: BİÇİM

en: create archive of the given format
tr: belirtilen biçimin arşivi oluşturulur

en: FORMAT is one of the following:
tr: BİÇİM şunlardan biri olabilir:

en: old V7 tar format
tr: eski V7 tar biçimi

en: GNU format as per tar <= 1.12
tr: tar <= 1.12 için GNU biçimi

en: GNU tar 1.13.x format
tr: GNU tar 1.13.x biçimi

en: POSIX 1003.1-1988 (ustar) format
tr: POSIX 1003.1-1988 (ustar) biçimi

en: POSIX 1003.1-2001 (pax) format
tr: POSIX 1003.1-2001 (pax) biçimi

en: same as pax
tr: pax ile aynı

en: same as --format=v7
tr: --format=v7 ile aynı

en: same as --format=posix
tr: --format=posix ile aynı

en: keyword[[:]=value][,keyword[[:]=value]]...
tr: ad[[:]=değer][,ad[[:]=değer]]...

en: control pax keywords
tr: pax anahtar sözcüklerini denetler

en: TEXT
tr: METİN

en: create archive with volume name TEXT; at list/extract time, use TEXT as a globbing pattern for volume name
tr: arşivi METİN bölüm adıyla oluşturur; listeleme/çıkarma sırasında METİN, bölüm adı genelleme kalıbı olarak kullanılır

en: Compression options:
tr: Sıkıştırma seçenekleri:

en: use archive suffix to determine the compression program
tr: sıkıştırma programını bulmak için arşiv sonekini kullan

en: do not use archive suffix to determine the compression program
tr: sıkıştırma programını bulmak için arşiv sonekini kullanma

en: filter through PROG (must accept -d)
tr: arşivi UYG üzerinden geçirir (UYG -d kabul etmeli)

en: Local file selection:
tr: Yerel dosya seçimi:

en: stay in local file system when creating archive
tr: arşiv oluşturulurken yerel dosya sisteminde kalınır

en: don't strip leading '/'s from file names
tr: dosya adlarının başındaki '/' işaretlerini ayıklama

en: follow symlinks; archive and dump the files they point to
tr: sembolik bağlar izlenir; hedeflerindeki dosyalar arşivlenir ve dökümlenir

en: follow hard links; archive and dump the files they refer to
tr: sembolik bağları izle; hedeflerindeki dosyaları arşivle ve şuraya atıfta bulunan dosyaları dökümle

en: MEMBER-NAME
tr: ÜYE ADI

en: begin at member MEMBER-NAME when reading the archive
tr: arşivi okurken ÜYE ADI ile başla

en: only store files newer than DATE-OR-FILE
tr: sadece DOSYA-TARİHİ'nden daha yeni dosyaları sakla

en: DATE
tr: TARİH

en: compare date and time when data changed only
tr: yalnızca veri değişecekse tarih ve saat karşılaştır

en: CONTROL
tr: DENETİM

en: backup before removal, choose version CONTROL
tr: kaldırılmadan önce DENETİM sürümü seçilerek yedekle

en: STRING
tr: DİZİ

en: backup before removal, override usual suffix ('~' unless overridden by environment variable SIMPLE_BACKUP_SUFFIX)
tr: kaldırmadan önce uygun sonekle yedekleme yapılır (SIMPLE_BACKUP_SUFFIX ortam değişkeni ile belirlenmemişse sonek olarak '~' kullan

en: File name transformations:
tr: Dosya adı dönüşümleri:

en: strip NUMBER leading components from file names on extraction
tr: çıkarılırken dosya adlarından baştaki SAYI bileşen ayır

en: EXPRESSION
tr: İFADE

en: use sed replace EXPRESSION to transform file names
tr: dosya adları dönüştürülürken sed değiştirme İFADEsi kullan

en: Informative output:
tr: Bilgilendirme çıktısı:

en: display progress messages every NUMBERth record (default 10)
tr: her SAYI. kayıtta gelişim iletisi göster (öntanımlı: 10)

en: ACTION
tr: EYLEM

en: execute ACTION on each checkpoint
tr: her kontrol noktasında EYLEM çalıştır

en: print a message if not all links are dumped
tr: tüm bağlar dökümlenmezse bir ileti basılır

en: SIGNAL
tr: SiNYAL

en: print total bytes after processing the archive; with an argument - print total bytes when this SIGNAL is delivered; Allowed signals are: SIGHUP, SIGQUIT, SIGINT, SIGUSR1 and SIGUSR2; the names without SIG prefix are also accepted
tr: arşivi işledikten sonra bayt toplamını basar; bir - argümanla SiNYAL alındığında bayt toplamını basar; İzin verilen sinyaller: SIGHUP, SIGQUIT, SIGINT, SIGUSR1 ve SIGUSR2; SIG ile başlamayanları da kabul edilir

en: print file modification times in UTC
tr: dosya değişiklik zamanlarını UTC'ye göre bas

en: print file time to its full resolution
tr: tüm çözünürlüğü kullanarak dosya zamanını bas

en: send verbose output to FILE
tr: ayrıntılı çıktı DOSYA'ya gönder

en: show block number within archive with each message
tr: her iletide arşiv içindeki blok sayısını göster

en: show tar defaults
tr: tar öntanımlılarını göster

en: show valid ranges for snapshot-file fields
tr: Anlık görüntü dosyası alanları için geçerli aralıkları göster

en: when listing or extracting, list each directory that does not match search criteria
tr: listeleme veya çıkarma sırasında arama koşuluna uymayan dizinleri listele

en: show file or archive names after transformation
tr: dönüşümden sonra dosya ve arşiv adlarını göster

en: STYLE
tr: ŞEKİL

en: set name quoting style; see below for valid STYLE values
tr: sarmalama şeklinin adı; geçerli ŞEKİL değerleri için aşağıya bakın

en: additionally quote characters from STRING
tr: DİZİ'deki sarmalama karakterlerini ek olarak tırnakla

en: disable quoting for characters from STRING
tr: DİZİ'deki karakterler için sarmalamayı iptal et

en: ask for confirmation for every action
tr: her eylemden önce doğrulama istenir

en: verbosely list files processed
tr: işlenen dosyalar ayrıntılı listele

en: KEYWORD
tr: ANAHTAR SÖZCÜK

en: warning control
tr: uyarı denetimi

en: Compatibility options:
tr: Uyumluluk seçenekleri:

en: when creating, same as --old-archive; when extracting, same as --no-same-owner
tr: oluştururken --old-archive ile, çıkarırken --no-same-owner ile aynı

en: Other options:
tr: Diğer seçenekler:

en: disable use of some potentially harmful options
tr: bozuculuk olasılığı olan bazı seçeneklerin kullanımını iptal et

note: TRANSLATORS: Both %s in this statement are replaced with option names.
en: '%s' cannot be used with '%s'
tr: '%s', '%s' ile kullanılamaz

en: You may not specify more than one '-Acdtrux', '--delete' or  '--test-label' option
tr: Birden çok '-Acdtrux', '--delete' veya '--test-label' seçeneği belirtemezsiniz

en: Conflicting compression options
tr: Sıkıştırma seçenekleri çelişiyor

en: Unknown signal name: %s
tr: Bilinmeyen sinyal adı: %s

en: Date sample file not found
tr: Tarih örnekleri dosyası bulunamadı

en: Substituting %s for unknown date format %s
tr: Bilinmeyen tarih biçemi %2$s yerine %1$s kullanılıyor

en: Option %s: Treating date '%s' as %s
tr: Seçenek %s: '%s' tarihi %s olarak ele alınıyor

en: filter the archive through %s
tr: arşivi %s üzerinden süz

en: Valid arguments for the --quoting-style option are:
tr: --quoting-style seçeneği için geçerli argümanlar:

en: 
    *This* tar defaults to:
tr: 
    *Bu* tar için öntanımlılar:

en: Invalid owner or group ID
tr: Geçersiz kullanıcı veya grup kimliği

en: Invalid blocking factor
tr: Bloklama çarpanı geçersiz

en: Malformed density argument: %s
tr: Hatalı yoğunluk argümanı: %s

en: Unknown density: '%c'
tr: Bilinmeyen yoğunluk: '%c'

en: Options '-[0-7][lmh]' not supported by *this* tar
tr: '-[0-7][lmh]' seçeneği *bu* tar ile desteklenmiyor

en: Invalid tape length
tr: Kayıt ortamının uzunluğu geçersiz

en: Invalid incremental level value
tr: Geçersiz arttırımlı seviye değeri

en: More than one threshold date
tr: Birden fazla eşik tarihi

en: Invalid sparse version value
tr: Seyrek sürüm değeri geçersiz

en: --atime-preserve='system' is not supported on this platform
tr: --atime-preserve='system' seçeneği bu platformda desteklenmiyor

en: --checkpoint value is not an integer
tr: --checkpoint değeri bir tamsayı değil

en: Invalid mode given on option
tr: Seçenekte verilen kip geçersiz

en: Invalid number
tr: Sayı geçersiz

en: Invalid record size
tr: Kayıt uzunluğu geçersiz

en: Record size must be a multiple of %d.
tr: Kayıt uzunluğu %d ögesinin katları olmalı.

en: Invalid number of elements
tr: Elemen sayısı geçersiz

en: Only one --to-command option allowed
tr: Sadece tek bir --to-command seçeneği kullanılabilir

en: %s:%lu: location of the error
tr: %s:%lu: Dosya konum hatası

en: error parsing %s
tr: %s ayrıştırılırken hata oluştu

en: [FILE]...
tr: [DOSYA]...

en: cannot split TAR_OPTIONS: %s
tr: TAR_OPTIONS parçalanamıyor: %s

en: non-option arguments in %s
tr: %s içinde seçenek olmayan argümanlar

en: Old option '%c' requires an argument.
tr: Eski seçenek '%c' bir argümanla kullanılır.

en: --occurrence is meaningless without a file list
tr: --occurrence bir dosya listesi olmaksızın anlamlı değil

en: Multiple archive files require '-M' option
tr: Çok sayıda arşiv dosyası '-M' seçeneği gerektirir

en: --level is meaningless without --listed-incremental
tr: --listed-incremental olmadan --level anlamsızdır

en: %s: Volume label is too long (limit is %lu byte) | %s: Volume label is too long (limit is %lu bytes)
tr[0]: %s: Bölüm etiketi pek uzun (sınır: %lu bayt)
tr[1]: %s: Bölüm etiketi pek uzun (sınır: %lu bayt)

en: Cannot verify multi-volume archives
tr: Çok sayıda bölüm içeren arşivler doğrulanamaz

en: Cannot verify compressed archives
tr: Sıkıştırılmış arşivler doğrulanamaz

en: Cannot use multi-volume compressed archives
tr: Çok sayıda bölüm içeren sıkıştırılmış arşivler kullanılamıyor

en: Cannot concatenate compressed archives
tr: Sıkıştırılmış arşivler birleştirilemez

en: --clamp-mtime needs a date specified using --mtime
tr: --clamp-mtime, --mtime ile belirtilmiş bir tarihe ihtiyaç duyuyor

en: --pax-option can be used only on POSIX archives
tr: --pax-option sadece POSIX arşivlerinde kullanılabilir

en: --acls can be used only on POSIX archives
tr: --acls sadece POSIX arşivlerinde kullanılabilir

en: --selinux can be used only on POSIX archives
tr: --selinux sadece POSIX arşivlerinde kullanılabilir

en: --xattrs can be used only on POSIX archives
tr: --xattrs sadece POSIX arşivlerinde kullanılabilir

en: Cannot deduce top-level directory name; please set it explicitly with --one-top-level=DIR
tr: Üst düzey dizin adı çıkarılamıyor; lütfen açıkça --one-top-level=DİZİN ile ayarlayın

en: Volume length cannot be less than record size
tr: Bölüm uzunluğu kayıt boyutundan daha az olamaz

en: Cowardly refusing to create an empty archive
tr: Bir boş arşivin oluşturulması ister istemez reddediliyor

en: Options '-Aru' are incompatible with '-f -'
tr: '-Aru' seçenekleri '-f -' ile uyumsuz

en: You must specify one of the '-Acdtrux', '--delete' or '--test-label' options
tr: Aynı anda '-Acdtrux', '--delete' veya '--test-label' seçeneklerinin sadece birini kullanmalısınız

en: Exiting with failure status due to previous errors
tr: Önceki hatalar nedeniyle başarısız durumla çıkılıyor

en: Keyword %s is unknown or not yet implemented
tr: %s anahtar sözcüğü ya bilinmiyor ya da henüz gerçeklenmemiş

en: Time stamp is out of allowed range
tr: Zaman damgası izin verilen aralığın dışında

en: Malformed pax option: %s
tr: Bozuk pax seçeneği: %s

en: Pattern %s cannot be used
tr: %s şablonu kullanılamıyor

en: Keyword %s cannot be overridden
tr: %s anahtar sözcüğü çakıştırılamaz

en: can't update global extended header record
tr: global genişletilmiş üstbilgi kaydı güncellenemiyor

en: Malformed extended header: missing length
tr: Ek başlık bozuk: Uzunluk eksik

en: Malformed extended header: missing blank after length
tr: Ek başlık bozuk: Uzunluktan sonra boşluk yok

en: Malformed extended header: missing equal sign
tr: Ek başlık bozuk: Eşit işareti eksik

en: Malformed extended header: missing newline
tr: Ek başlık bozuk: Yenisatır eksik

en: Ignoring unknown extended header keyword '%s'
tr: Bilinmeyen ek başlık anahtar sözcüğü '%s' yok sayılıyor

en: Generated keyword/value pair is too long (keyword=%s, length=%s)
tr: Üretilen ad/değer çifti pek uzun (ad=%s, uzunluk=%s)

note: TRANSLATORS: The first %s is the pax extended header keyword (atime, gid, etc.).
en: Extended header %s=%s is out of range %s..%s
tr: Ek başlık %s=%s, %s..%s eriminin dışında

en: Malformed extended header: invalid %s=%s
tr: Ek başlık bozuk: %s=%s geçersiz

en: Malformed extended header: excess %s=%s
tr: Ek başlık bozuk: %s=%s aşırıya kaçmış

en: Malformed extended header: invalid %s: unexpected delimiter %c
tr: Ek başlık bozuk: %s geçersiz: Beklenmedik %c ayırıcısı

en: Malformed extended header: invalid %s: odd number of values
tr: Ek başlık bozuk: %s geçersiz: Değerler tek sayıda

en: %s: not a valid timeout
tr: %s: Geçerli bir zaman çıktısı değil

en: %s: unknown checkpoint action
tr: %s: Bilinmeyen kontrol noktası işlemi

en: write
tr: yazma

en: read
tr: okuma

note: TRANSLATORS: This is a "checkpoint of write operation", *not* "Writing a checkpoint". E.g. in Spanish "Punto de comprobaci@'on de escritura", *not* "Escribiendo un punto de comprobaci@'on"
en: Write checkpoint %u
tr: Yazma sınama noktası %u

note: TRANSLATORS: This is a "checkpoint of read operation", *not* "Reading a checkpoint". E.g. in Spanish "Punto de comprobaci@'on de lectura", *not* "Leyendo un punto de comprobaci@'on"
en: Read checkpoint %u
tr: Okuma sınama noktası %u

en: genfile manipulates data files for GNU paxutils test suite.
    OPTIONS are:
tr: genfile, GNU paxutils deneme araçları için veri dosyalarını işleme sokar.
    SEÇENEKLER:

en: File creation options:
tr: Dosya oluşturma seçenekleri:

en: SIZE
tr: BOYUT

en: Create file of the given SIZE
tr: Dosya belirtilen BOYUT'ta oluşturulur

en: Write to file NAME, instead of standard output
tr: Dosyalar standart çıktı yerine AD dosyasına yazılır

en: Read file names from FILE
tr: Dosya adları DOSYA'dan okunur

en: -T reads null-terminated names
tr: -T boş karakter sonlandırmalı adları okur

en: Fill the file with the given PATTERN. PATTERN is 'default' or 'zeros'
tr: Dosyayı belirtilen DİZGİ ile doldurur. DİZGİ, 'default' veya 'zeros' olabilir

en: Size of a block for sparse file
tr: Seyrek dosyalar için blok boyu

en: Generate sparse file. Rest of the command line gives the file map.
tr: Seyrek dosya üret. Komut satırının kalanı dosya eşlemini ver.

en: OFFSET
tr: OFSET

en: Seek to the given offset before writing data
tr: Veriyi yazmadan önce belirtilen konuma git

en: Suppress non-fatal diagnostic messages
tr: Ölümcül olmayan tanı mesajlarını gizle

en: File statistics options:
tr: Dosya istatistikleri seçenekleri:

en: Print contents of struct stat for each given file. Default FORMAT is:
tr: Belirtilen her dosya için stat yapısının içeriğini basar. Öntanımlı BİÇİM:

en: Synchronous execution options:
tr: İcra eşzamanlama seçenekleri:

en: Execute ARGS. Trigger checkpoints every Nth record (default 1). Useful with --checkpoint and one of --cut, --append, --touch, --unlink
tr: ARG'ları çalıştır. Sınama noktalarını her N. kayıtta tetikle (öntanımlı 1). --checkpoint ve --cut --append, --touch ve --unlink'in biri ile yararlıdır.

en: Perform given action (see below) upon reaching checkpoint NUMBER
tr: Sınama SAYI'sı aşıldığında belirtilen eylemi uygula (aşağıya bakın)

en: Set date for next --touch option
tr: Sonraki --touch seçeneği için tarih ayarla

en: Display executed checkpoints and exit status of COMMAND
tr: İcra edilen sınamalar ve KOMUT'un çıkış durumu göster

en: Synchronous execution actions. These are executed when checkpoint number given by --checkpoint option is reached.
tr: Çalıştırma eylemlerini eşzamanlar. Bunlar --checkpoint seçeneği ile belirtilen sayı aşıldığında çalıştırılırlar.

en: Truncate FILE to the size specified by previous --length option (or 0, if it is not given)
tr: DOSYA --length seçeneği ile belirtilen boyutta kırpılır (belirtilmemişse 0)

en: Append SIZE bytes to FILE. SIZE is given by previous --length option.
tr: DOSYA'ya BOYUT bayt eklenir. BOYUT önceki --length seçeneği ile belirtilir.

en: Update the access and modification times of FILE
tr: DOSYA'nın değişiklik ve erişim zamanlarını güncelle

en: Execute COMMAND
tr: KOMUT çalıştır

en: Delete FILE
tr: DOSYA'yı sil

en: Invalid size: %s
tr: Geçersiz boyut: %s

en: Number out of allowed range: %s
tr: Numara izin verilen erimin dışında: %s

en: Negative size: %s
tr: Negatif boyut: %s

en: stat(%s) failed
tr: stat(%s) başarısız

en: created file is not sparse
tr: oluşturulan dosya seyrek değil

en: Error parsing number near `%s'
tr: Sayı çözümlenirken `%s' civarında hata

en: Unknown date format
tr: Bilinmeyen tarih biçimi

en: [ARGS...]
tr: [ARGÜMANLAR...]

en: cannot open `%s'
tr: `%s' açılamıyor

en: cannot seek
tr: bulunamıyor

en: file name contains null character
tr: dosya adı boş karakter içeriyor

en: cannot generate sparse files on standard output, use --file option
tr: seyrek dosyalar standart çıktıda üretilemez, --file seçeneğini kullanın

en: incorrect mask (near `%s')
tr: kalıp yanlış (`%s' yakınında)

en: Unknown field `%s'
tr: Bilinmeyen alan `%s'

en: cannot set time on `%s'
tr: zaman `%s' olarak ayarlanamaz

en: cannot truncate `%s'
tr: `%s' parçalanamıyor

en: command failed: %s
tr: komut başarısız: %s

en: cannot stat `%s'
tr: `%s' durumlanamıyor

en: cannot remove directory `%s'
tr: '%s' dizini kaldırılamıyor

en: cannot unlink `%s'
tr: `%s' bağlantısı kesilemiyor

en: Command exited successfully
tr: Komut başarıyla sonlandı

en: Command failed with status %d
tr: Komut %d çıkış durumu ile başarısız oldu

en: Command terminated on signal %d
tr: Komut %d sinyali ile sonlandırıldı

en: Command stopped on signal %d
tr: Komut %d sinyali ile durduruldu

en: Command dumped core
tr: Komut bellek dökümü verdi

en: Command terminated
tr: Komut sonlandı

en: --stat requires file names
tr: --stat seçeneği dosya adları gerektirir
