tar 1.30 - en to ga translation catalogue (569 entries)

en: invalid argument %s for %s
ga: argóint neamhbhailí %s ar %s

en: ambiguous argument %s for %s
ga: argóint dhébhríoch %s ar %s

en: Valid arguments are:
ga: Na hargóintí bailí:

en: ARGP_HELP_FMT: %s value is less than or equal to %s
ga: ARGP_HELP_FMT: luach %s níos lú ná nó cothrom le %s

en: %.*s: ARGP_HELP_FMT parameter requires a value
ga: %.*s: Ní mór luach a thabhairt ar an pharaiméadar ARGP_HELP_FMT

en: %.*s: Unknown ARGP_HELP_FMT parameter
ga: %.*s: Paraiméadar anaithnid ARGP_HELP_FMT

en: Garbage in ARGP_HELP_FMT: %s
ga: Bruscar i ARGP_HELP_FMT: %s

en: Mandatory or optional arguments to long options are also mandatory or optional for any corresponding short options.
ga: Is riachtanach/roghnach le rogha ghearr aon argóint atá riachtanach/roghnach leis an rogha fhada.

en: Usage:
ga: Úsáid:

en:   or:
ga:   nó:

en:  [OPTION...]
ga:  [ROGHA...]

en: Try '%s --help' or '%s --usage' for more information.
ga: Bain triail as '%s --help' nó '%s --usage' chun tuilleadh eolais a fháil.

en: Report bugs to %s.
ga: Seol tuairiscí ar fhabhtanna chuig %s.

en: Unknown system error
ga: Earráid anaithnid chórais

en: give this help list
ga: taispeáin an chabhair seo

en: give a short usage message
ga: taispeáin beagán eolais faoin úsáid

en: NAME
ga: AINM

en: set the program name
ga: socraigh ainm an chláir

en: SECS
ga: SOIC

en: hang for SECS seconds (default 3600)
ga: moill de SOIC soicind (réamhshocrú: 3600)

en: print program version
ga: taispeáin leagan an chláir

en: (PROGRAM ERROR) No version known!?
ga: (EARRÁID RÍOMHCHLÁIR) Gan leagan!?

en: %s: Too many arguments
ga: %s: An iomarca argóintí

en: (PROGRAM ERROR) Option should have been recognized!?
ga: (EARRÁID RÍOMHCHLÁIR) Ba chóir aitheantas a thabhairt don rogha seo!?

en: write error
ga: earráid sa scríobh

en: %s: option '%s%s' is ambiguous
ga: %s: Tá an rogha '%s%s' débhríoch

en: %s: option '%s%s' is ambiguous; possibilities:
ga: %s: Tá an rogha '%s%s' débhríoch; féidearthachtaí:

en: %s: unrecognized option '%s%s'
ga: %s: rogha anaithnid '%s%s'

en: %s: option '%s%s' doesn't allow an argument
ga: %s: ní cheadaítear argóint i ndiaidh na rogha '%s%s'

en: %s: option '%s%s' requires an argument
ga: %s: tá argóint de dhíth i ndiaidh na rogha '%s%s'

en: %s: invalid option -- '%c'
ga: %s: rogha neamhbhailí -- '%c'

en: %s: option requires an argument -- '%c'
ga: %s: tá argóint de dhíth i ndiaidh na rogha -- '%c'

en: memory exhausted
ga: cuimhne ídithe

en: unable to record current working directory
ga: ní féidir an chomhadlann reatha a thaifeadadh

en: failed to return to initial working directory
ga: níorbh fhéidir filleadh ar an mbunchomhadlann oibre

note: TRANSLATORS: A regular expression testing for an affirmative answer (english: "yes").  Testing the first character may be sufficient. Take care to consider upper and lower case. To enquire the regular expression that your system uses for this purpose, you can use the command locale -k LC_MESSAGES | 
en: ^[yY]
ga: ^[yYiIsS]

en: Packaged by %s (%s)
ga: Pacáistithe ag %s (%s)

en: Packaged by %s
ga: Pacáistithe ag %s

note: TRANSLATORS: Translate "(C)" to the copyright symbol (C-in-a-circle), if this symbol is available in the user's locale.  Otherwise, do not translate "(C)"; leave it as-is.
en: (C)
ga: ©

note: TRANSLATORS: %s denotes an author name.
en: Written by %s.
ga: Scríofa ag %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name.
en: Written by %s and %s.
ga: Scríofa ag %s agus %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name.
en: Written by %s, %s, and %s.
ga: Scríofa ag %s, %s, agus %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    and %s.
ga: Scríofa ag %s, %s, %s,
    agus %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, and %s.
ga: Scríofa ag %s, %s, %s,
    %s, agus %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, and %s.
ga: Scríofa ag %s, %s, %s,
    %s, %s, agus %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, and %s.
ga: Scríofa ag %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, agus %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    and %s.
ga: Scríofa ag %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    agus %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    %s, and %s.
ga: Scríofa ag %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    %s, agus %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    %s, %s, and others.
ga: Scríofa ag %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    %s, %s, agus daoine eile nach iad.

en: Report %s bugs to: %s
ga: Seol tuairiscí ar fhabhtanna i %s chuig: %s

en: %s home page: <%s>
ga: Leathanach baile %s: <%s>

note: TRANSLATORS: %s after `Cannot' is a function name, e.g. `Cannot open'. Directly translating this to another language will not work, first because %s itself is not translated. Translate it as `%s: Function %s failed'.
en: %s: Cannot %s
ga: %s: Theip ar fheidhm %s

note: TRANSLATORS: %s after `Cannot' is a function name, e.g. `Cannot open'. Directly translating this to another language will not work, first because %s itself is not translated. Translate it as `%s: Function %s failed'.
en: %s: Warning: Cannot %s
ga: %s: Rabhadh: Theip ar fheidhm %s

en: %s: Cannot change mode to %s
ga: %s: Ní féidir an mód a athrú go %s

en: %s: Cannot hard link to %s
ga: %s: Ní féidir nasc crua a dhéanamh le %s

en: %s: Cannot create symlink to %s
ga: %s: Ní féidir nasc siombalach a chruthú le %s

en: Removing leading `%s' from member names
ga: Gach `%s' tosaigh á bhaint amach as ainmneacha baill

en: Removing leading `%s' from hard link targets
ga: Gach `%s' tosaigh á bhaint amach as spriocanna na nasc crua

en: Substituting `.' for empty member name
ga: Ag cur `.' in ionad ainm baill folamh

en: Substituting `.' for empty hard link target
ga: Ag cur `.' in ionad sprioc fholamh den nasc crua

en: exec/tcp: Service not available
ga: exec/tcp: Níl an tseirbhís ar fáil

en: Cannot connect to %s: resolve failed
ga: Ní féidir ceangal le %s: theip ar réiteach

en: Cannot redirect files for remote shell
ga: Ní féidir comhad a atreorú le haghaidh na cianbhlaoisce

en: Cannot execute remote shell
ga: Ní féidir cianbhlaosc a rith

en: Seek direction out of range
ga: Treo 'seek' as raon

en: Invalid seek direction
ga: Treo 'seek' neamhbhailí

en: Invalid seek offset
ga: Fritháireamh 'seek' neamhbhailí

en: Seek offset out of range
ga: Fritháireamh 'seek' as raon

en: Invalid byte count
ga: Líon beart neamhbhailí

en: Byte count out of range
ga: Líon beart as raon

en: Premature eof
ga: Comhadchríoch gan choinne

en: Invalid operation code
ga: Cód oibríochta neamhbhailí

en: Operation not supported
ga: Oibríocht gan tacaíocht

en: Unexpected arguments
ga: Argóintí gan súil leo

en: Manipulate a tape drive, accepting commands from a remote process
ga: Tiomántán téipe a láimhseáil, ag glacadh le horduithe ó phróiseas i gcéin

en: NUMBER
ga: UIMHIR

en: set debug level
ga: socraigh an leibhéal dífhabhtaithe

en: FILE
ga: COMHAD

en: set debug output file name
ga: socraigh ainm an logchomhaid dífhabhtaithe

en: cannot open %s
ga: ní féidir %s a oscailt

en: too many arguments
ga: an iomarca argóintí

en: Garbage command
ga: Ordú dramhaíola

en: This does not look like a tar archive
ga: Ní cosúil le cartlann `tar' é seo

en: Total bytes read
ga: Líon iomlán beart léite

en: Total bytes written
ga: Líon iomlán beart scríofa

en: Total bytes deleted
ga: Líon iomlán beart scriosta

en: (pipe)
ga: (píopa)

en: Refusing to read archive contents from terminal (missing -f option?)
ga: Ag diúltú inneachar na cartlainne a léamh ón teirminéal (-f ar iarraidh?)

en: Refusing to write archive contents to terminal (missing -f option?)
ga: Ag diúltú inneachar na cartlainne a scríobh sa teirminéal (-f ar iarraidh?)

en: Invalid value for record_size
ga: Luach neamhbhailí record_size

en: No archive name given
ga: Níor tugadh ainm cartlainne

en: Cannot verify stdin/stdout archive
ga: Ní féidir cartlann stdin/stdout a fhíorú

en: Archive is compressed. Use %s option
ga: Tá an chartlann seo comhbhrúite. Úsáid an rogha %s

en: Cannot update compressed archives
ga: Ní féidir cartlanna comhbhrúite a nuashonrú

en: At beginning of tape, quitting now
ga: Tosach na téipe, ag scor anois

en: Too many errors, quitting
ga: An iomarca earráidí, ag scor

en: Record size = %lu block | Record size = %lu blocks
ga[0]: Méid an taifid = %lu bloc
ga[1]: Méid an taifid = %lu bhloc
ga[2]: Méid an taifid = %lu bhloc
ga[3]: Méid an taifid = %lu mbloc
ga[4]: Méid an taifid = %lu bloc

en: Unaligned block (%lu byte) in archive | Unaligned block (%lu bytes) in archive
ga[0]: Bloc neamhailínithe (%lu beart) sa chartlann
ga[1]: Bloc neamhailínithe (%lu bheart) sa chartlann
ga[2]: Bloc neamhailínithe (%lu bheart) sa chartlann
ga[3]: Bloc neamhailínithe (%lu mbeart) sa chartlann
ga[4]: Bloc neamhailínithe (%lu beart) sa chartlann

en: Cannot backspace archive file; it may be unreadable without -i
ga: Ní féidir an chartlann a chúlú; is dócha go bhfuil sé doléite gan -i

en: rmtlseek not stopped at a record boundary
ga: Níor stopadh rmtlseek ag teorainn taifid

en: %s: contains invalid volume number
ga: %s: tá uimhir imleabhair neamhbhailí ann

en: Volume number overflow
ga: Uimhir imleabhair thar maoil

en: Prepare volume #%d for %s and hit return:
ga: Ullmhaigh imleabhar #%d le haghaidh %s agus brúigh an eochair iontrála:

en: EOF where user reply was expected
ga: Fuarthas comhadchríoch in áit freagra ón úsáideoir

en: WARNING: Archive is incomplete
ga: RABHADH: Tá an chartlann neamhiomlán

en:  n name        Give a new file name for the next (and subsequent) volume(s)
     q             Abort tar
     y or newline  Continue operation
ga:  n ainm        Cuir comhadainm nua ar an chéad imleabhar eile (agus gach ceann ina dhiaidh)
     q             Tobscoir tar
     y nó líne nua Lean ar aghaidh

en:  !             Spawn a subshell
ga:  !             Sceith fobhlaosc

en:  ?             Print this list
ga:  ?             Priontáil an liosta seo

en: No new volume; exiting.
ga: Níl aon imleabhar nua ann; ag scor.

en: File name not specified. Try again.
ga: Ainm an chomhaid gan sonrú. Bain triail eile as.

en: Invalid input. Type ? for help.
ga: Ionchur neamhbhailí. Clóscríobh ? chun cabhair a fháil.

en: %s command failed
ga: Theip ar ordú %s

en: %s is not continued on this volume
ga: Ní leanann %s ar an imleabhar seo

en: %s is possibly continued on this volume: header contains truncated name
ga: Seans go leanann %s ar aghaidh ar an imleabhar seo: tá ainm teasctha sa cheanntásc

en: %s is the wrong size (%s != %s + %s)
ga: Tá méid %s mícheart (%s != %s + %s)

en: This volume is out of sequence (%s - %s != %s)
ga: Tá an t-imleabhar seo as ord (%s - %s != %s)

en: Archive not labeled to match %s
ga: Lipéad ar chartlann nach bhfuil comhoiriúnaithe le %s

en: Volume %s does not match %s
ga: Níl an t-imleabhar %s comhoiriúnaithe le %s

en: %s: file name too long to be stored in a GNU multivolume header, truncated
ga: %s: Tá an comhadainm seo rófhada le bheith stóráilte i gceanntásc il-imleabhar GNU; teasctha

en: write did not end on a block boundary
ga: níor stop an scríobh ag teorainn bhloic

en: Could only read %lu of %lu byte | Could only read %lu of %lu bytes
ga[0]: Níorbh fhéidir ach %lu de %lu beart a léamh
ga[1]: Níorbh fhéidir ach %lu de %lu bheart a léamh
ga[2]: Níorbh fhéidir ach %lu de %lu bheart a léamh
ga[3]: Níorbh fhéidir ach %lu de %lu mbeart a léamh
ga[4]: Níorbh fhéidir ach %lu de %lu beart a léamh

en: Contents differ
ga: Ní ionann na hábhair

en: Unexpected EOF in archive
ga: Comhadchríoch gan choinne sa chartlann

en: File type differs
ga: Ní ionann na cineálacha comhaid

en: Mode differs
ga: Ní ionann na móid

en: Uid differs
ga: Ní ionann na UIDanna

en: Gid differs
ga: Ní ionann na GIDanna

en: Mod time differs
ga: Ní ionann na hamanna modhnaithe

en: Size differs
ga: Ní ionann na méideanna

en: Not linked to %s
ga: Níl sé ceangailte le %s

en: Symlink differs
ga: Ní ionann na naisc shiombalacha

en: Device number differs
ga: Ní ionann na huimhreacha gléis

en: Verify
ga: Fíoraigh

en: %s: Unknown file type '%c', diffed as normal file
ga: %s: Cineál anaithnid comhaid '%c', diff déanta mar ghnáthchomhad

en: Archive contains file names with leading prefixes removed.
ga: Tá comhaid sa chartlann agus a réimíreanna scriosta.

en: Archive contains transformed file names.
ga: Tá comhaid sa chartlann agus a n-ainmneacha aistrithe.

en: Verification may fail to locate original files.
ga: Ní féidir le fíorú na bunchomhaid a aimsiú i gcónaí.

en: VERIFY FAILURE: %d invalid header detected | VERIFY FAILURE: %d invalid headers detected
ga[0]: THEIP AR DHEIMHNIÚ: aimsíodh %d ceanntásc neamhbhailí
ga[1]: THEIP AR DHEIMHNIÚ: aimsíodh %d cheanntásc neamhbhailí
ga[2]: THEIP AR DHEIMHNIÚ: aimsíodh %d cheanntásc neamhbhailí
ga[3]: THEIP AR DHEIMHNIÚ: aimsíodh %d gceanntásc neamhbhailí
ga[4]: THEIP AR DHEIMHNIÚ: aimsíodh %d ceanntásc neamhbhailí

en: A lone zero block at %s
ga: Bloc nialasach amháin ag %s

en: %s: contains a cache directory tag %s; %s
ga: %s: tá clib chomhadlainne taisce %s ann; %s

en: value %s out of %s range %s..%s; substituting %s
ga: tá an luach %s as raon %s: %s..%s; ag cur %s ina ionad

en: value %s out of %s range %s..%s
ga: tá an luach %s as raon %s: %s..%s

en: Generating negative octal headers
ga: Ceanntásca ochtnártha diúltacha á gcruthú

en: %s: file name is too long (max %d); not dumped
ga: %s: ainm comhaid rófhada (uasfhada %d); gan dumpáil

en: %s: file name is too long (cannot be split); not dumped
ga: %s: ainm comhaid rófhada (ní féidir é a scoilt); gan dumpáil

en: %s: link name is too long; not dumped
ga: %s: ainm naisc rófhada; gan dumpáil

en: %s: File shrank by %s byte; padding with zeros | %s: File shrank by %s bytes; padding with zeros
ga[0]: %s: %s beart níos lú sa chomhad; á stuáil le náideanna
ga[1]: %s: %s bheart níos lú sa chomhad; á stuáil le náideanna
ga[2]: %s: %s bheart níos lú sa chomhad; á stuáil le náideanna
ga[3]: %s: %s mbeart níos lú sa chomhad; á stuáil le náideanna
ga[4]: %s: %s beart níos lú sa chomhad; á stuáil le náideanna

en: %s: file is on a different filesystem; not dumped
ga: %s: is ar chóras comhad eile ar fad é an comhad; gan dumpáil

en: contents not dumped
ga: ábhar gan dumpáil

en: %s: Unknown file type; file ignored
ga: %s: Cineál anaithnid comhaid; rinneadh neamhshuim air

en: Missing links to %s.
ga: Naisc le %s ar iarraidh.

en: %s: file is unchanged; not dumped
ga: %s: comhad gan athrú; gan dumpáil

en: directory not dumped
ga: níor dumpáladh an chomhadlann

en: %s: file changed as we read it
ga: %s: athraíodh an comhad agus é á léamh

en: %s: socket ignored
ga: %s: rinneadh neamhshuim ar an soicéad

en: %s: door ignored
ga: %s: rinneadh neamhshuim ar an doras

en: Skipping to next header
ga: Ag bogadh go dtí an chéad cheanntásc eile

en: Deleting non-header from archive
ga: Comhad nach ceanntásc é á scriosadh ón chartlann

en: %s: implausibly old time stamp %s
ga: %s: stampa ama dochreidte sean %s

en: %s: time stamp %s is %s s in the future
ga: %s: tá an stampa ama %s %s soicind sa todhchaí

en: %s: Unexpected inconsistency when making directory
ga: %s: Neamhfhreagracht gan súil leis agus comhadlann á cruthú

en: %s: skipping existing file
ga: %s: ag dul thar comhad atá ann

en: %s: Directory renamed before its status could be extracted
ga: %s: Athainmníodh an chomhadlann sularbh fhéidir a stádas a bhaint amach

en: Extracting contiguous files as regular files
ga: Comhaid theorantacha á mbaint amach mar ghnáthchomhaid

en: Attempting extraction of symbolic links as hard links
ga: Ag déanamh iarracht naisc shiombalacha a bhaint amach mar naisc chrua

en: %s: Cannot extract -- file is continued from another volume
ga: %s: Ní féidir an comhad a bhaint amach -- ar lean ó imleabhar eile

en: Unexpected long name header
ga: Ceanntásc ainm fada gan choinne

en: %s: Unknown file type '%c', extracted as normal file
ga: %s: Cineál anaithnid comhaid '%c', á bhaint amach mar ghnáthchomhad

en: Current %s is newer or same age
ga: Tá an %s reatha níos nuaí nó ar comhaois

en: %s: Member name contains '..'
ga: %s: Tá '..' in ainm an bhaill

en: %s: Was unable to backup this file
ga: %s: Níorbh fhéidir cúltaca a dhéanamh

en: Cannot rename %s to %s
ga: Ní féidir an t-ainm a athrú ó %s go %s

en: %s: Directory has been renamed from %s
ga: %s: Athainmníodh an chomhadlann ó %s

en: %s: Directory is new
ga: %s: Comhadlann nua

en: %s: directory is on a different filesystem; not dumped
ga: %s: ar chóras comhad eile ar fad é an chomhadlann; níor dumpáladh é

en: %s: Directory has been renamed
ga: %s: Athainmníodh an chomhadlann

en: Invalid time stamp
ga: Stampa ama neamhbhailí

en: Invalid modification time
ga: Am mionathraithe neamhbhailí

en: Invalid modification time (nanoseconds)
ga: Am mionathraithe neamhbhailí (nanashoicindí)

en: Invalid device number
ga: Uimhir neamhbhailí gléis

en: Invalid inode number
ga: Uimhir inode as raon

en: %s: byte %s: %s %.*s... too long
ga: %s: beart %s: %s %.*s... rófhada

en: Unexpected EOF in snapshot file
ga: Comhadchríoch gan choinne sa chomhad roghbhlúire

en: %s: byte %s: %s %s followed by invalid byte 0x%02x
ga: %s: beart %s: %s %s agus beart neamhbhailí 0x%02x ina dhiaidh

en: %s: byte %s: (valid range %s..%s)
    	%s %s
ga: %s: beart %s: (raon bailí %s..%s)
    	%s %s

en: %s: byte %s: %s %s
ga: %s: beart %s: %s %s

en: %s: byte %s: %s
ga: %s: beart %s: %s

en: Missing record terminator
ga: Críochnaitheoir taifid ar iarraidh

en: Bad incremental file format
ga: Drochfhormáid incriminteach

en: Unsupported incremental format version: %<PRIuMAX>
ga: Ní thacaítear leis an leagan seo den fhormáid incriminteach: %<PRIuMAX>

en: Malformed dumpdir: expected '%c' but found %#3o
ga: dumpdir míchumtha: bhíothas ag súil le '%c' ach fuarthas %#3o

en: Malformed dumpdir: 'X' duplicated
ga: dumpdir míchumtha: 'X' faoi dhó

en: Malformed dumpdir: empty name in 'R'
ga: dumpdir míchumtha: ainm folamh i 'R'

en: Malformed dumpdir: 'T' not preceded by 'R'
ga: dumpdir míchumtha: 'T' gan 'R' roimhe

en: Malformed dumpdir: empty name in 'T'
ga: dumpdir míchumtha: ainm folamh i 'T'

en: Malformed dumpdir: expected '%c' but found end of data
ga: dumpdir míchumtha: bhíothas ag súil le '%c' ach fuarthas deireadh na sonraí

en: Malformed dumpdir: 'X' never used
ga: dumpdir míchumtha: níor úsáideadh 'X' riamh

en: Cannot create temporary directory using template %s
ga: Ní féidir comhadlann shealadach a chruthú le teimpléad %s

en: %s: Not purging directory: unable to stat
ga: %s: Ní ghlanfar an chomhadlann: ní féidir é a stat

en: %s: directory is on a different device: not purging
ga: %s: tá an chomhadlann ar ghléas eile ar fad; gan ghlanadh

en: %s: Deleting %s
ga: %s: %s á scriosadh

en: %s: Cannot remove
ga: %s: Ní féidir é a bhaint

en: %s: Omitting
ga: %s: Á fhágáil ar lár

en: block %s: ** Block of NULs **
ga: bloc %s: ** bloc de NULanna **

en: block %s: ** End of File **
ga: bloc %s: ** Deireadh an chomhaid **

en: block %s:
ga: bloc %s:

note: TRANSLATORS: %s is type of the value (gid_t, uid_t, etc.)
en: Blanks in header where numeric %s value expected
ga: Bearnaí sa cheanntásc; ag súil le luach uimhriúil %s

note: TRANSLATORS: Second %s is a type name (gid_t,uid_t,etc.)
en: Archive octal value %.*s is out of %s range; assuming two's complement
ga: Tá an luach ochtnártha %.*s as raon %s sa chartlann;
    ag glacadh le comhlánú dénártha

note: TRANSLATORS: Second %s is a type name (gid_t,uid_t,etc.)
en: Archive octal value %.*s is out of %s range
ga: Tá an luach ochtnártha %.*s as raon %s sa chartlann

en: Archive contains obsolescent base-64 headers
ga: Tá ceanntásca le bunuimhir 64 i léig sa chartlann

en: Archive signed base-64 string %s is out of %s range
ga: Teaghrán %s le sín agus bunuimhir 64 as raon %s sa chartlann

en: Archive base-256 value is out of %s range
ga: Tá an luach le bunuimhir 256 as raon %s sa chartlann

note: TRANSLATORS: Second %s is a type name (gid_t,uid_t,etc.)
en: Archive contains %.*s where numeric %s value expected
ga: Tá %.*s sa chartlann; ag súil le luach uimhriúil %s

note: TRANSLATORS: Second %s is type name (gid_t,uid_t,etc.)
en: Archive value %s is out of %s range %s..%s
ga: Tá an luach cartlainne %s as raon %s: %s..%s

en:  link to %s
ga:  nasc le %s

en:  unknown file type %s
ga:  cineál anaithnid comhaid %s

en: --Long Link--
ga: --Nasc Fada--

en: --Long Name--
ga: --Ainm Fada--

en: --Volume Header--
ga: --Ceanntásc Imleabhair--

en: --Continued at byte %s--
ga: --Ar lean ag beart %s--

en: Creating directory:
ga: Comhadlann á cruthú:

en: Renaming %s to %s
ga: Ainm á athrú ó %s go %s

en: %s: Cannot rename to %s
ga: %s: Ní féidir athainmniú go %s

en: Renaming %s back to %s
ga: %s á athainmniú go %s arís

en: %s: File removed before we read it
ga: %s: Scriosadh an comhad sular léadh é

en: child process
ga: macphróiseas

en: interprocess channel
ga: bealach idir próisis

en: Local file name selection:
ga: Roghnú comhaid logánta:

en: add given FILE to the archive (useful if its name starts with a dash)
ga: cuir an COMHAD sainithe leis an gcartlann (úsáideach má tá dais ag tús ainm an chomhaid)

en: DIR
ga: COMHADLANN

en: change to directory DIR
ga: athraigh go dtí COMHADLANN

en: get names to extract or create from FILE
ga: tóg na hainmneacha le baint/cruthú as COMHAD

en: -T reads null-terminated names; implies --verbatim-files-from
ga: Léann -T ainmneacha a bhfuil NULL ag a ndeireadh; --verbatim-files-from intuigthe freisin

en: disable the effect of the previous --null option
ga: díchumasaigh an rogha --null roimhe seo

en: unquote input file or member names (default)
ga: bain comharthaí athfhriotail ó chomhadainmneacha (réamhshocrú)

en: do not unquote input file or member names
ga: ná bain comharthaí athfhriotail ó chomhadainmneacha

en: -T reads file names verbatim (no escape or option handling)
ga: léann -T ainmneacha comhaid go litriúil (gan éalúcháin nó roghanna a láimhseáil)

en: -T treats file names starting with dash as options (default)
ga: déileálann -T le hainmneacha comhaid a thosaíonn le dais mar roghanna (réamhshocrú)

en: PATTERN
ga: PATRÚN

en: exclude files, given as a PATTERN
ga: fág comhaid as an áireamh, tugtha mar PHATRÚN

en: exclude patterns listed in FILE
ga: fág as an áireamh aon phatrún atá i gCOMHAD

en: exclude contents of directories containing CACHEDIR.TAG, except for the tag file itself
ga: fág ábhar na gcomhadlann ina bhfuil CACHEDIR.TAG ar lár, seachas an comhad clibe féin

en: exclude everything under directories containing CACHEDIR.TAG
ga: fág gach rud faoi chomhadlanna ina bhfuil CACHEDIR.TAG ar lár

en: exclude directories containing CACHEDIR.TAG
ga: fág comhadlanna ina bhfuil CACHEDIR.TAG ar lár

en: exclude contents of directories containing FILE, except for FILE itself
ga: fág ábhar na gcomhadlann ina bhfuil COMHAD ar lár, seachas COMHAD féin

en: read exclude patterns for each directory from FILE, if it exists
ga: léigh patrúin eisiata i gcomhair gach comhadlann ó COMHAD, má tá sé ann

en: read exclude patterns for each directory and its subdirectories from FILE, if it exists
ga: léigh patrúin eisiata i gcomhair gach comhadlann agus a cuid fochomhadlann ó COMHAD, má tá sé ann

en: exclude everything under directories containing FILE
ga: fág gach rud faoi chomhadlanna ina bhfuil COMHAD ar lár

en: exclude directories containing FILE
ga: fág comhadlanna a bhfuil COMHAD iontu ar lár

en: exclude version control system directories
ga: fág comhadlanna a bhaineann le córas rialaithe foinsí ar lár

en: read exclude patterns from the VCS ignore files
ga: léigh patrúin eisiata ó na comhaid neamhaird VCS

en: exclude backup and lock files
ga: fág comhaid chúltaca agus comhaid ghlasála ar lár

en: recurse into directories (default)
ga: téigh isteach i gcomhadlanna go hathchúrsach (réamhshocrú)

en: avoid descending automatically in directories
ga: ná téigh isteach i bhfochomhadlanna go huathoibríoch

en: File name matching options (affect both exclude and include patterns):
ga: Roghanna maidir le comhoiriúnú ainmneacha comhaid (cuirfear iad seo i bhfeidhm do phatrúin eisiata agus do phatrúin iniata araon):

en: patterns match file name start
ga: meaitseálann patrúin le tús ainm an chomhaid

en: patterns match after any '/' (default for exclusion)
ga: meaitseálann patrúin tar éis aon '/' (réamhshocrú i gcás patrúin eisiata)

en: ignore case
ga: ná bí cásíogair

en: case sensitive matching (default)
ga: dealaigh idir litreacha beaga/móra (réamhshocrú)

en: use wildcards (default for exclusion)
ga: úsáid saoróga (réamhshocrú do phatrúin eisiata)

en: verbatim string matching
ga: comhoiriúnú teaghráin carachtar ar charachtar

en: wildcards match '/' (default for exclusion)
ga: meaitseálann saoróga le '/' (réamhshocrú i gcás patrúin eisiata)

en: wildcards do not match '/'
ga: ní ghlacann saoróga le '/'

en: -C %s has no effect
ga: -C %s - gan éifeacht

en: --%s %s has no effect
ga: --%s %s - gan éifeacht

en: --%s has no effect
ga: --%s - gan éifeacht

en: command line
ga: líne na n-orduithe

en: %s: file list requested from %s already read from %s
ga: %s: bhí an liosta comhad iarrtha ó %s léite ó %s cheana

en: cannot split string '%s': %s
ga: ní féidir teaghrán '%s' a scoilt: %s

en: %s: file name read contains nul character
ga: %s: tá carachtar nialasach sa chomhadainm a léadh

en: Pattern matching characters used in file names
ga: Aimsíodh saoróga in ainmneacha comhaid

en: Use --wildcards to enable pattern matching, or --no-wildcards to suppress this warning
ga: Úsáid --wildcards chun meaitseáil patrún a chumasú, nó --no-wildcards chun an rabhadh seo a mhúchadh

en: %s: Not found in archive
ga: %s: Níor aimsíodh sa chartlann é

en: %s: Required occurrence not found in archive
ga: %s: Níl rud riachtanach sa chartlann

en: Archive label mismatch
ga: Lipéad mícheart ar an gcartlann

en: Using -C option inside file list is not allowed with --listed-incremental
ga: Ní cheadaítear an rogha -C laistigh de liosta comhad in éineacht le --listed-incremental

en: Only one -C option is allowed with --listed-incremental
ga: Ní cheadaítear ach rogha amháin -C in éineacht le --listed-incremental

en: Options '%s' and '%s' both want standard input
ga: Teastaíonn an gnáth-ionchur ó na roghanna '%s' agus '%s'

en: %s: Invalid archive format
ga: %s: Formáid neamhbhailí chartlainne

en: GNU features wanted on incompatible archive format
ga: Níl roghanna GNU ar fáil d'fhormáid neamh-chomhoiriúnach chartlainne

en: Unknown quoting style '%s'. Try '%s --quoting-style=help' to get a list.
ga: Stíl athfhriotail anaithnid '%s'. Bain triail as '%s --quoting-style=help' chun liosta stíleanna a fháil.

en: GNU 'tar' saves many files together into a single tape or disk archive, and can restore individual files from the archive.
    
    Examples:
      tar -cf archive.tar foo bar  # Create archive.tar from files foo and bar.
      tar -tvf archive.tar         # List all files in archive.tar verbosely.
      tar -xf archive.tar          # Extract all files from archive.tar.
ga: Sábhálann GNU tar comhaid le chéile i gcartlann amháin ar théip nó ar dhiosca, agus is féidir comhaid ar leith a athchóiriú as an gcartlann.
    
    Samplaí:
      tar -cf cartlann.tar fú barr # Cruthaigh cartlann.tar as comhaid fú 7 barr.
      tar -tvf cartlann.tar       # Taispeáin gach comhad i cartlann.tar (foclach).
      tar -xf cartlann.tar        # Bain gach comhad amach as cartlann.tar.

en: The backup suffix is '~', unless set with --suffix or SIMPLE_BACKUP_SUFFIX.
    The version control may be set with --backup or VERSION_CONTROL, values are:
    
      none, off       never make backups
      t, numbered     make numbered backups
      nil, existing   numbered if numbered backups exist, simple otherwise
      never, simple   always make simple backups
ga: Is é '~' an iarmhír chúltaca, murar sonraíodh le --suffix nó le hathróg
    timpeallachta SIMPLE_BACKUP_SUFFIX é.
    Is féidir an modh rialaithe foinsí a shocrú le --backup nó le hathróg
    timpeallachta VERSION_CONTROL. Is iad seo na luachanna bailí:
    
      none, off       ná déan cúltaca riamh
      t, numbered     déan cúltacaí agus uimhreacha orthu
      nil, existing   'numbered' má tá uimhreacha orthu siúd atá ann cheana,
                      'simple' mura bhfuil
      never, simple   déan cúltacaí simplí i gcónaí

en: Main operation mode:
ga: Príomh-mhód oibre:

en: list the contents of an archive
ga: taispeáin an t-ábhar i gcartlann

en: extract files from an archive
ga: bain comhaid as cartlann

en: create a new archive
ga: cruthaigh cartlann nua

en: find differences between archive and file system
ga: taispeáin difríochtaí idir cartlann agus córas comhaid

en: append files to the end of an archive
ga: iarcheangail le deireadh cartlainne

en: only append files newer than copy in archive
ga: ná hiarcheangail ach comhaid mhionathraithe leis an gcartlann

en: append tar files to an archive
ga: iarcheangail comhaid tar le cartlann

en: delete from the archive (not on mag tapes!)
ga: scrios as an gcartlann (nach ar théipeanna maighnéadacha!)

en: test the archive volume label and exit
ga: tástáil lipéad imleabhair na cartlainne agus scoir

en: Operation modifiers:
ga: Mionathraitheoirí oibríochta:

en: handle sparse files efficiently
ga: caith le gannchomhaid go héifeachtach

en: TYPE
ga: CINEÁL

en: technique to detect holes
ga: teicníc chun poill a aimsiú

en: MAJOR[.MINOR]
ga: PRÍOMH[.MION]

en: set version of the sparse format to use (implies --sparse)
ga: socraigh leagan fhormáid na ngannchomhad le húsáid (--sparse intuigthe)

en: handle old GNU-format incremental backup
ga: déan cúltaca incriminteach de shean-nós GNU

en: handle new GNU-format incremental backup
ga: déan cúltaca incriminteach nua-aoise GNU

en: dump level for created listed-incremental archive
ga: leibhéal dumpála don chartlann nua listed-incremental

en: do not exit with nonzero on unreadable files
ga: ná scoir le stádas earráide má tá comhad doléite ann

en: process only the NUMBERth occurrence of each file in the archive; this option is valid only in conjunction with one of the subcommands --delete, --diff, --extract or --list and when a list of files is given either on the command line or via the -T option; NUMBER defaults to 1
ga: ná próiseáil ach an UIMHIRú leagan de gach comhad sa chartlann; níl an rogha bhailí ach in éineacht le ceann de na fo-orduithe --delete, --diff, --extract nó --list agus nuair a thugtar liosta comhad ar líne na n-orduithe nó leis an rogha -T; de réir réamhshocraithe UIMHIR=1

en: archive is seekable
ga: tá an chartlann inchuardaithe

en: archive is not seekable
ga: níl an chartlann inchuardaithe

en: do not check device numbers when creating incremental archives
ga: ná seiceáil uimhreacha gléasanna agus cartlanna incriminteacha á gcruthú

en: check device numbers when creating incremental archives (default)
ga: seiceáil uimhreacha gléasanna agus cartlanna incriminteacha á gcruthú (réamhshocrú)

en: Overwrite control:
ga: Rialú forscríofa:

en: attempt to verify the archive after writing it
ga: fíoraigh an chartlann i ndiaidh ag scríobh

en: remove files after adding them to the archive
ga: scrios comhaid i ndiaidh iad a chur leis an gcartlann

en: don't replace existing files when extracting, treat them as errors
ga: ná forscríobh comhaid atá ann le linn baint amach, déileáil leo mar earráidí

en: don't replace existing files when extracting, silently skip over them
ga: ná forscríobh comhaid atá ann le linn baint amach, ná bac leo

en: don't replace existing files that are newer than their archive copies
ga: ná forscríobh comhaid atá ann má tá siad níos nuaí ná na cinn sa chartlann

en: overwrite existing files when extracting
ga: forscríobh comhaid atá ann le linn baint amach

en: remove each file prior to extracting over it
ga: scrios gach comhaid sula scríobhtar air

en: empty hierarchies prior to extracting directory
ga: folmhaigh géagchóras sula mbaintear comhadlann amach

en: preserve metadata of existing directories
ga: ná forscríobh meiteashonraí comhadlainne

en: overwrite metadata of existing directories when extracting (default)
ga: forscríobh meiteashonraí de chomhadlanna atá ann agus cartlanna á mbaint amach (réamhshocrú)

en: preserve existing symlinks to directories when extracting
ga: coinnigh naisc shiombalacha atá ann le linn baint amach

en: create a subdirectory to avoid having loose files extracted
ga: cruthaigh fochomhadlann chun comhaid na cartlainne a choinneáil le chéile

en: Select output stream:
ga: Roghnaigh sruth aschurtha:

en: extract files to standard output
ga: bain comhaid amach agus scríobh ar an ngnáth-aschur

en: COMMAND
ga: ORDÚ

en: pipe extracted files to another program
ga: píopaigh comhaid bhainte go ríomhchlár eile

en: ignore exit codes of children
ga: ná bac le cóid scortha na macphróiseas

en: treat non-zero exit codes of children as error
ga: láimhseáil cóid scortha nach nialas ó mhacphróisis mar earráidí

en: Handling of file attributes:
ga: Tréithe comhaid á láimhseáil:

en: force NAME as owner for added files
ga: éiligh AINM mar úinéir de chomhaid bhreise

en: force NAME as group for added files
ga: éiligh AINM mar ghrúpa de chomhaid bhreise

en: use FILE to map file owner UIDs and names
ga: úsáid COMHAD mar mhapa idir UIDanna agus ainmneacha

en: use FILE to map file owner GIDs and names
ga: úsáid COMHAD mar mhapa idir GIDanna agus ainmneacha

en: DATE-OR-FILE
ga: DÁTA-NÓ-COMHAD

en: set mtime for added files from DATE-OR-FILE
ga: socraigh am mionathraithe na gcomhad nua de réir DÁTA-NÓ-COMHAD

en: only set time when the file is more recent than what was given with --mtime
ga: ná socraigh an t-am athraithe má tá an comhad níos sine ná an argóint a tugadh do --mtime

en: CHANGES
ga: ATHRUITHE

en: force (symbolic) mode CHANGES for added files
ga: déan ATHRUITHE ar mhód de chomhaid bhreise

en: METHOD
ga: MODH

en: preserve access times on dumped files, either by restoring the times after reading (METHOD='replace'; default) or by not setting the times in the first place (METHOD='system')
ga: coimeád amanna rochtana de chomhaid dhumpáilte, trí athchóiriú na n-amanna i ndiaidh na comhaid a léamh (MODH='replace', réamhshocraithe), nó gan a bheith ag socrú na n-amanna sa chéad áit (MODH='system')

en: don't extract file modified time
ga: ná bain am mionathraithe an chomhaid

en: try extracting files with the same ownership as exists in the archive (default for superuser)
ga: déan iarracht úinéirí na gcomhad sa chartlann a chaomhnú (réamhshocrú i gcás forúsáideora)

en: extract files as yourself (default for ordinary users)
ga: bain comhaid amach mar thusa féin (seo é an réamhshocrú le haghaidh gnáthúsáideoirí)

en: always use numbers for user/group names
ga: bain úsáid as uimhreacha d'ainmneacha úsáideora/grúpa

en: extract information about file permissions (default for superuser)
ga: bain eolas faoi cheadanna (réamhshocrú don fhorúsáideoir)

en: apply the user's umask when extracting permissions from the archive (default for ordinary users)
ga: cuir umask an úsáideora i bhfeidhm agus ceadanna á mbaint ón chartlann (réamhshocrú do ghnáthúsáideoirí)

en: member arguments are listed in the same order as the files in the archive
ga: taispeántar argóintí baill san ord céanna agus na comhaid sa chartlann

en: delay setting modification times and permissions of extracted directories until the end of extraction
ga: ná socraigh amanna mionathraithe ná ceadanna de na comhadlanna go dtí go bhfuil an bhaint curtha i gcrích

en: cancel the effect of --delay-directory-restore option
ga: cealaigh an éifeacht de rogha --delay-directory-restore

en: ORDER
ga: ORD

en: directory sorting order: none (default), name or inode
ga: ord sórtála na comhadlainne: none (réamhshocrú), name, nó inode

en: directory sorting order: none (default) or name
ga: ord sórtála na comhadlainne: none (réamhshocrú) nó name

en: Handling of extended file attributes:
ga: Tréithe comhaid breisithe á láimhseáil:

en: Enable extended attributes support
ga: Cumasaigh tacaíocht do thréithe breisithe

en: Disable extended attributes support
ga: Díchumasaigh tacaíocht do thréithe breisithe

en: MASK
ga: MASC

en: specify the include pattern for xattr keys
ga: socraigh an patrún iniata le haghaidh eochracha xattr

en: specify the exclude pattern for xattr keys
ga: socraigh an patrún eisiata le haghaidh eochracha xattr

en: Enable the SELinux context support
ga: Cumasaigh tacaíocht chomhthéacs SELinux

en: Disable the SELinux context support
ga: Díchumasaigh tacaíocht chomhthéacs SELinux

en: Enable the POSIX ACLs support
ga: Cumasaigh tacaíocht do ACLanna POSIX

en: Disable the POSIX ACLs support
ga: Díchumasaigh tacaíocht do ACLanna POSIX

en: Device selection and switching:
ga: Roghnú gléis agus malartú:

en: ARCHIVE
ga: CARTLANN

en: use archive file or device ARCHIVE
ga: bain úsáid as cartlann chomhaid nó gléas CARTLANN

en: specify drive and density
ga: sonraigh tiomántán agus a dhlús

en: archive file is local even if it has a colon
ga: is logánta í an chartlann fiú má tá idirstad ina hainm

en: use given rmt COMMAND instead of rmt
ga: bain úsáid as ORDÚ in ionad rmt

en: use remote COMMAND instead of rsh
ga: bain úsáid as ORDÚ cian in ionad rsh

en: create/list/extract multi-volume archive
ga: cruthaigh/liostaigh/bain amach cartlann le hiliomad imleabhair

en: change tape after writing NUMBER x 1024 bytes
ga: athraigh téip i ndiaidh UIMHIR × 1024 beart

en: run script at end of each tape (implies -M)
ga: rith script i ndiaidh gach téip (-M intuigthe)

en: use/update the volume number in FILE
ga: úsáid/nuashonraigh an uimhir imleabhair i gCOMHAD

en: Device blocking:
ga: Blocáil ghléis:

en: BLOCKS
ga: BLOIC

en: BLOCKS x 512 bytes per record
ga: BLOIC × 512 beart sa taifead

en: NUMBER of bytes per record, multiple of 512
ga: UIMHIR beart sa taifead, iolraí de 512

en: ignore zeroed blocks in archive (means EOF)
ga: déan neamhshuim ar bhloic nialasacha sa chartlann (is ionann le EOF)

en: reblock as we read (for 4.2BSD pipes)
ga: athbhlocáil le linn léimh (le píopaí 4.2BSD)

en: Archive format selection:
ga: Roghnú formáide:

en: FORMAT
ga: FORMÁID

en: create archive of the given format
ga: cruthaigh cartlann san fhormáid seo

en: FORMAT is one of the following:
ga: Is FORMÁID ceann de na rudaí seo:

en: old V7 tar format
ga: seanfhormáid V7 tar

en: GNU format as per tar <= 1.12
ga: formáid de réir GNU tar <= 1.12

en: GNU tar 1.13.x format
ga: formáid de réir GNU tar 1.13

en: POSIX 1003.1-1988 (ustar) format
ga: formáid POSIX 1003.1-1988 (ustar)

en: POSIX 1003.1-2001 (pax) format
ga: formáid POSIX 1003.1-2001 (pax)

en: same as pax
ga: ar comhbhrí le pax

en: same as --format=v7
ga: is ionann le --format=v7

en: same as --format=posix
ga: is ionann le --format=posix

en: keyword[[:]=value][,keyword[[:]=value]]...
ga: lorgfhocal[[:]=luach][,lorgfhocal[[:]=luach]]...

en: control pax keywords
ga: rialaigh lorgfhocail pax

en: TEXT
ga: TÉACS

en: create archive with volume name TEXT; at list/extract time, use TEXT as a globbing pattern for volume name
ga: cruthaigh cartlann le TÉACS mar ainm imleabhair; úsáid TÉACS mar phatrún globála ar an ainm imleabhair agus an chartlann á liostú/baint amach

en: Compression options:
ga: Roghanna comhbhrúite:

en: use archive suffix to determine the compression program
ga: úsáid iarmhír na cartlainne chun an modh comhbhrúite a dhéanamh amach

en: do not use archive suffix to determine the compression program
ga: ná húsáid iarmhír na cartlainne chun an clár comhbhrúite a dhéanamh amach

en: PROG
ga: CLÁR

en: filter through PROG (must accept -d)
ga: scag le CLÁR (ní foláir -d)

en: Local file selection:
ga: Roghnú comhaid logánta:

en: stay in local file system when creating archive
ga: ná fág an córas comhaid seo agus cartlann á cruthú

en: don't strip leading '/'s from file names
ga: ná bain '/' tosaigh ó ainmneacha comhaid

en: follow symlinks; archive and dump the files they point to
ga: lean naisc shiombalacha; cartlannaigh agus dumpáil na comhaid a nascann na naisc leo

en: follow hard links; archive and dump the files they refer to
ga: lean naisc chrua; cartlannaigh agus dumpáil na comhaid a nascann na naisc leo

en: MEMBER-NAME
ga: AINM-BAILL

en: begin at member MEMBER-NAME when reading the archive
ga: tosaigh ag ball AINM-BAILL agus an chartlann á léamh

en: only store files newer than DATE-OR-FILE
ga: ná sábháil comhaid níos nuaí ná DÁTA-NÓ-COMHAD

en: DATE
ga: DÁTA

en: compare date and time when data changed only
ga: déan comparáid le dáta/am modhnaithe

en: CONTROL
ga: MODH

en: backup before removal, choose version CONTROL
ga: déan cúltaca sula scriostar, roghnaigh modh oibre maidir le leaganacha

en: STRING
ga: TEAGHRÁN

en: backup before removal, override usual suffix ('~' unless overridden by environment variable SIMPLE_BACKUP_SUFFIX)
ga: déan cúltaca roimh bhaint, agus sáraigh an gnáth-iarmhír ('~' mura dtugtar é leis an athróg thimpeallachta SIMPLE_BACKUP_SUFFIX)

en: File name transformations:
ga: Trasfhoirmiú ainmneacha comhaid:

en: strip NUMBER leading components from file names on extraction
ga: struipeáil UIMHIR comhpháirt tosaigh ó ainmneacha comhaid

en: EXPRESSION
ga: SLONN

en: use sed replace EXPRESSION to transform file names
ga: Úsáid ordú ionadaíochta SLONN, i bhformáid "sed", chun ainmneacha comhaid a thrasfhoirmiú

en: Informative output:
ga: Aschur faisnéiseach:

en: display progress messages every NUMBERth record (default 10)
ga: cuir dul chun cinn ar taispeáint, gach UIMHIRú taifid (réamhshocrú 10)

en: ACTION
ga: GNÍOMH

en: execute ACTION on each checkpoint
ga: déan GNÍOMH ag gach seicphointe

en: print a message if not all links are dumped
ga: taispeáin eolas mura bhfuil gach nasc dumpáilte

en: SIGNAL
ga: COMHARTHA

en: print total bytes after processing the archive; with an argument - print total bytes when this SIGNAL is delivered; Allowed signals are: SIGHUP, SIGQUIT, SIGINT, SIGUSR1 and SIGUSR2; the names without SIG prefix are also accepted
ga: taispeáin líon iomlán na mbeart tar éis na cartlainne a phróiseáil; le hargóint - taispeáin líon iomlán na mbeart nuair a thugtar an COMHARTHA seo; Ceadaítear na comharthaí seo a leanas: SIGHUP, SIGQUIT, SIGINT, SIGUSR1 agus SIGUSR2; glacfar leis na hainmneacha céanna gan an réimír SIG freisin

en: print file modification times in UTC
ga: taispeáin amanna mionathraithe mar UTC

en: print file time to its full resolution
ga: taispeáin an t-am athraithe leis an taifeach is mine

en: send verbose output to FILE
ga: scríobh aschur foclach i gCOMHAD

en: show block number within archive with each message
ga: taispeáin bloc sa chartlann le gach teachtaireacht

en: show tar defaults
ga: taispeáin réamhshocruithe tar

en: show valid ranges for snapshot-file fields
ga: taispeáin raonta bailí le haghaidh réimsí sa chomhad roghbhlúire

en: when listing or extracting, list each directory that does not match search criteria
ga: agus á liostú nó á bhaint amach, taispeáin gach comhadlann nach bhfuil comhoiriúnaithe don chuardach

en: show file or archive names after transformation
ga: taispeáin ainmneacha comhaid/cartlainne i ndiaidh trasfhoirmithe

en: STYLE
ga: STÍL

en: set name quoting style; see below for valid STYLE values
ga: socraigh stíl athfhriotail ainmneacha; féach thíos le haghaidh luachanna bailí do STÍL

en: additionally quote characters from STRING
ga: cuir carachtair athfhriotail timpeall na carachtair ó TEAGHRÁN

en: disable quoting for characters from STRING
ga: ná húsáid comharthaí athfhriotail timpeall carachtair ó TEAGHRÁN

en: ask for confirmation for every action
ga: iarr deimhniú ar gach gníomh

en: verbosely list files processed
ga: taispeáin gach comhad atá próiseáilte, go foclach

en: KEYWORD
ga: LORGFHOCAL

en: warning control
ga: rialú rabhadh

en: Compatibility options:
ga: Roghanna Comhoiriúnachta:

en: when creating, same as --old-archive; when extracting, same as --no-same-owner
ga: is ionann le --old-archive le linn cruthaithe; is ionann le --no-same-owner le linn baint

en: Other options:
ga: Roghanna eile:

en: disable use of some potentially harmful options
ga: cuir bac ar úsáid de roghanna gurbh fhéidir leo a bheith urchóideach

note: TRANSLATORS: Both %s in this statement are replaced with option names.
en: '%s' cannot be used with '%s'
ga: '%s': ní féidir é seo a úsáid in éineacht le '%s'

en: You may not specify more than one '-Acdtrux', '--delete' or  '--test-label' option
ga: Ní féidir níos mó ná ceann amháin de na roghanna '-Acdtrux', '--delete' nó '--test-label' a shonrú

en: Conflicting compression options
ga: Roghanna contrártha comhbhrúite

en: Unknown signal name: %s
ga: Comhartha anaithnid: %s

en: Date sample file not found
ga: Comhad samplach dáta gan aimsiú

en: Substituting %s for unknown date format %s
ga: Formáid dáta anaithnid; ag baint úsáid as %s in ionad %s

en: Option %s: Treating date '%s' as %s
ga: Rogha %s: Ag déileáil le dáta '%s' mar %s

en: filter the archive through %s
ga: scag an chartlann trí %s

en: Valid arguments for the --quoting-style option are:
ga: Glacann an rogha --quoting-style leis na hargóintí seo a leanas:

en: 
    *This* tar defaults to:
ga: 
    Luachanna réamhshocraithe don tar *seo*:

en: Invalid owner or group ID
ga: Úinéir nó aitheantas grúpa neamhbhailí

en: Invalid blocking factor
ga: Fachtóir bacainneach neamhbhailí

en: Malformed density argument: %s
ga: Tá an argóint dlúis míchumtha: %s

en: Unknown density: '%c'
ga: Dlús anaithnid: '%c'

en: Options '-[0-7][lmh]' not supported by *this* tar
ga: Ní thacaíonn an leagan seo de tar le '-[0-7][lmh]'

en: Invalid tape length
ga: Fad téipe neamhbhailí

en: Invalid incremental level value
ga: Leibhéal incriminteach neamhbhailí

en: More than one threshold date
ga: Níos mó ná spriocdháta amháin

en: Invalid sparse version value
ga: Leagan neamhbhailí ar fhormáid na ngannchomhad

en: --atime-preserve='system' is not supported on this platform
ga: ní thacaítear le --atime-preserve='system' ar an chóras seo

en: --checkpoint value is not an integer
ga: ní mór do luach --checkpoint a bheith ina slánuimhir

en: Invalid mode given on option
ga: Mód neamhbhailí ar rogha

en: Invalid number
ga: Uimhir neamhbhailí

en: Invalid record size
ga: Méid taifid neamhbhailí

en: Record size must be a multiple of %d.
ga: Ní foláir méid taifid a bheith iolraí de %d.

en: Invalid number of elements
ga: Tá líon na mball neamhbhailí

en: Only one --to-command option allowed
ga: Ní cheadaítear ach aon rogha --to-command amháin

en: %s:%lu: location of the error
ga: %s:%lu: suíomh na hearráide

en: error parsing %s
ga: earráid agus %s á parsáil

en: [FILE]...
ga: [COMHAD]...

en: cannot split TAR_OPTIONS: %s
ga: ní féidir TAR_OPTIONS a scoilt: %s

en: non-option arguments in %s
ga: argóintí nach roghanna iad i %s

en: Old option '%c' requires an argument.
ga: Tá gá le hargóint tar éis seanrogha '%c'.

en: --occurrence is meaningless without a file list
ga: tá an rogha --occurrence gan bhrí in éagmais liosta comhad

en: Multiple archive files require '-M' option
ga: Ní mór an rogha '-M' a shonrú le níos mó ná cartlann amháin

en: --level is meaningless without --listed-incremental
ga: --level gan bhrí in éagmais --listed-incremental

en: %s: Volume label is too long (limit is %lu byte) | %s: Volume label is too long (limit is %lu bytes)
ga[0]: %s: Lipéad imleabhair rófhada (%lu beart ar a mhéad)
ga[1]: %s: Lipéad imleabhair rófhada (%lu bheart ar a mhéad)
ga[2]: %s: Lipéad imleabhair rófhada (%lu bheart ar a mhéad)
ga[3]: %s: Lipéad imleabhair rófhada (%lu mbeart ar a mhéad)
ga[4]: %s: Lipéad imleabhair rófhada (%lu beart ar a mhéad)

en: Cannot verify multi-volume archives
ga: Ní féidir cartlanna le hiliomad imleabhair a fhíorú

en: Cannot verify compressed archives
ga: Ní féidir cartlanna comhbhrúite a fhíorú

en: Cannot use multi-volume compressed archives
ga: Ní féidir úsáid a bhaint as cartlanna il-ranna comhbhrúite

en: Cannot concatenate compressed archives
ga: Ní féidir cartlanna comhbhrúite a iarcheangal

en: --clamp-mtime needs a date specified using --mtime
ga: Teastaíonn dáta --mtime ó --clamp-mtime

en: --pax-option can be used only on POSIX archives
ga: is féidir --pax-option a úsáid ar chartlanna POSIX amháin

en: --acls can be used only on POSIX archives
ga: is féidir --acls a úsáid ar chartlanna POSIX amháin

en: --selinux can be used only on POSIX archives
ga: is féidir --selinux a úsáid ar chartlanna POSIX amháin

en: --xattrs can be used only on POSIX archives
ga: is féidir --xattrs a úsáid ar chartlanna POSIX amháin

en: Cannot deduce top-level directory name; please set it explicitly with --one-top-level=DIR
ga: Ní féidir ainm na comhadlainne barrleibhéil a dhéanamh amach; ba chóir duit é a thabhairt le --one-top-level=X

en: Volume length cannot be less than record size
ga: Ní cheadaítear fad an imleabhair a bheith níos lú ná an mhéid taifid

en: Cowardly refusing to create an empty archive
ga: Ní chruthófar cartlann fholamh (go cladhartha)

en: Options '-Aru' are incompatible with '-f -'
ga: Ní féidir na roghanna '-Aru' a úsáid in éineacht le '-f -'

en: You must specify one of the '-Acdtrux', '--delete' or '--test-label' options
ga: Ní foláir ceann amháin de na roghanna '-Acdtrux', '--delete', nó '--test-label' a shonrú

en: Exiting with failure status due to previous errors
ga: Scor le stádas teipthe de bharr earráidí roimhe seo

en: Keyword %s is unknown or not yet implemented
ga: Tá an lorgfhocal %s anaithnid nó nach bhfuil sé curtha i bhfeidhm fós

en: Time stamp is out of allowed range
ga: Tá an stampa ama lasmuigh den raon ceadaithe

en: Pattern %s cannot be used
ga: Ní féidir an patrún %s a úsáid

en: Keyword %s cannot be overridden
ga: Ní féidir an lorgfhocal %s a shárú

en: Malformed extended header: missing length
ga: Ceanntásc míchumtha breisithe: fad ar iarraidh

en: Malformed extended header: missing blank after length
ga: Ceanntásc míchumtha breisithe: spás bán ar iarraidh tar éis an fhaid

en: Malformed extended header: missing equal sign
ga: Ceanntásc míchumtha breisithe: sín chothroime ar iarraidh

en: Malformed extended header: missing newline
ga: Ceanntásc míchumtha breisithe: líne nua ar iarraidh

en: Ignoring unknown extended header keyword '%s'
ga: Lorgfhocal anaithnid '%s' sa cheanntásc breisithe; déanfar neamhshuim air

en: Generated keyword/value pair is too long (keyword=%s, length=%s)
ga: Tá an péire a cruthaíodh (lorgfhocal/luach) rófhada (lorgfhocal=%s, fad=%s)

note: TRANSLATORS: The first %s is the pax extended header keyword (atime, gid, etc.).
en: Extended header %s=%s is out of range %s..%s
ga: Tá an ceanntásc breisithe %s=%s as raon %s..%s

en: Malformed extended header: invalid %s=%s
ga: Ceanntásc míchumtha breisithe: %s=%s neamhbhailí

en: Malformed extended header: excess %s=%s
ga: Ceanntásc míchumtha breisithe: %s=%s sa bhreis

en: Malformed extended header: invalid %s: unexpected delimiter %c
ga: Ceanntásc míchumtha breisithe: %s neamhbhailí: bhíothas ag súil le teormharcóir %c

en: Malformed extended header: invalid %s: odd number of values
ga: Ceanntásc míchumtha breisithe: %s neamhbhailí: corruimhir de luachanna

en: %s: not a valid timeout
ga: %s: teorainn ama neamhbhailí

en: %s: unknown checkpoint action
ga: %s: gníomh anaithnid seicphointe

en: write
ga: scríobh

en: read
ga: léamh

note: TRANSLATORS: This is a "checkpoint of write operation", *not* "Writing a checkpoint". E.g. in Spanish "Punto de comprobaci@'on de escritura", *not* "Escribiendo un punto de comprobaci@'on"
en: Write checkpoint %u
ga: Seicphointe scríofa %u

note: TRANSLATORS: This is a "checkpoint of read operation", *not* "Reading a checkpoint". E.g. in Spanish "Punto de comprobaci@'on de lectura", *not* "Leyendo un punto de comprobaci@'on"
en: Read checkpoint %u
ga: Seicphointe léimh %u

en: genfile manipulates data files for GNU paxutils test suite.
    OPTIONS are:
ga: Láimhseálann genfile comhaid shonraí le haghaidh an tsratha tástála GNU paxutils.
    Is iad na ROGHANNA:

en: File creation options:
ga: Roghanna - cruthú comhad:

en: SIZE
ga: MÉID

en: Create file of the given SIZE
ga: Cruthaigh comhad leis an MÉID seo

en: Write to file NAME, instead of standard output
ga: Scríobh i gcomhad AINM, in ionad an ghnáth-aschuir

en: Read file names from FILE
ga: Léigh ainmneacha comhaid ó COMHAD

en: -T reads null-terminated names
ga: Léann -T ainmneacha, foirceanta le NULanna

en: Fill the file with the given PATTERN. PATTERN is 'default' or 'zeros'
ga: Líon an comhad leis an PATRÚN sonraithe. Is é PATRÚN 'default' nó 'zeros'

en: Size of a block for sparse file
ga: Méid bhloic sa gannchomhad

en: Generate sparse file. Rest of the command line gives the file map.
ga: Cruthaigh gannchomhad. Tugtar an mapa comhaid ar an chuid eile de líne na n-orduithe.

en: OFFSET
ga: FRITHÁIREAMH

en: Seek to the given offset before writing data
ga: Léim go dtí an FRITHÁIREAMH roimh scríobh na sonraí

en: Suppress non-fatal diagnostic messages
ga: Ná taispeáin teachtaireachtaí diagnóiseacha neamh-mharfacha

en: File statistics options:
ga: Roghanna - staitisticí comhaid

en: Print contents of struct stat for each given file. Default FORMAT is:
ga: Taispeáin inneachar an struct stat le haghaidh gach comhad sonraithe. FORMÁID réamhshocraithe:

en: Synchronous execution options:
ga: Roghanna - feidhmiú sioncronach:

en: Perform given action (see below) upon reaching checkpoint NUMBER
ga: Déan an gníomh sonraithe (féach thíos) nuair a shroichtear seicphointe UIMHIR

en: Set date for next --touch option
ga: Socraigh an dáta le haghaidh an chéad rogha --touch eile

en: Display executed checkpoints and exit status of COMMAND
ga: Taispeáin na seicphointí a ritheadh agus stádas scortha den ORDÚ

en: Synchronous execution actions. These are executed when checkpoint number given by --checkpoint option is reached.
ga: Gníomhartha rite shioncronaigh. Ritear iad seo nuair a shroichtear an uimhir sheicphointe a sonraíodh leis an rogha --checkpoint

en: Truncate FILE to the size specified by previous --length option (or 0, if it is not given)
ga: Teasc COMHAD go dtí an mhéid a sonraíodh leis an rogha --length roimhe seo (nó teasc go dtí 0, mura sonraítear an rogha seo)

en: Append SIZE bytes to FILE. SIZE is given by previous --length option.
ga: Iarcheangail MÉID beart le COMHAD. Tógtar MÉID ón rogha --length roimhe seo.

en: Update the access and modification times of FILE
ga: Nuashonraigh na hamanna rochtana/mionathraithe de CHOMHAD

en: Execute COMMAND
ga: Rith ORDÚ

en: Delete FILE
ga: Scrios COMHAD

en: Invalid size: %s
ga: Méid neamhbhailí: %s

en: Number out of allowed range: %s
ga: Uimhir as raon: %s

en: Negative size: %s
ga: Méid diúltach: %s

en: stat(%s) failed
ga: theip ar stat(%s)

en: created file is not sparse
ga: ní gannchomhad é an comhad cruthaithe

en: Error parsing number near `%s'
ga: Earráid agus uimhir á parsáil i ngar do `%s'

en: Unknown date format
ga: Formáid anaithnid ar an dáta

en: [ARGS...]
ga: [ARGÓINTÍ...]

en: cannot open `%s'
ga: ní féidir `%s' a oscailt

en: cannot seek
ga: ní féidir 'seek' a dhéanamh

en: file name contains null character
ga: tá carachtar nialasach sa chomhadainm

en: cannot generate sparse files on standard output, use --file option
ga: ní féidir gannchomhaid a chruthú ar an ngnáth-aschur; úsáid rogha --file

en: incorrect mask (near `%s')
ga: masc mícheart (i ngar do `%s')

en: Unknown field `%s'
ga: Réimse anaithnid `%s'

en: cannot set time on `%s'
ga: ní féidir an t-am a shocrú ar `%s'

en: cannot truncate `%s'
ga: ní féidir `%s' a theascadh

en: command failed: %s
ga: theip ar an ordú: %s

en: cannot stat `%s'
ga: ní féidir `%s' a stat

en: cannot remove directory `%s'
ga: ní féidir comhadlann `%s' a bhaint

en: cannot unlink `%s'
ga: ní féidir `%s' a dhínascadh

en: Command exited successfully
ga: D'éirigh leis an ordú

en: Command failed with status %d
ga: Theip ar an ordú le stádas %d

en: Command terminated on signal %d
ga: Stopadh an t-ordú le comhartha %d

en: Command stopped on signal %d
ga: Stopadh an t-ordú ar chomhartha %d

en: Command dumped core
ga: Rinne an t-ordú córdhumpa

en: Command terminated
ga: Ordú críochnaithe

en: --stat requires file names
ga: Tá ainmneacha comhaid de dhíth ar --stat
