taskcoach - en to pap translation catalogue (624 entries)

en: Error
pap: Eror

en: Couldn't load settings from TaskCoach.ini:
    %s
pap: No por a karga e konfigurashon di TaskCoach.ini:
    %s

en: %s file error
pap: Eror di dokumento %s

en: Add attachment
pap: Añadí dokumento

en: Add attachment to "%s"
pap: Añadí dokumento serka "%s"

en: New attachment
pap: Dokumento nobo

en: Copy
pap: Kopia

en: Copy "%s"
pap: Kopia "%s"

en: Delete
pap: Eliminá

en: Delete "%s"
pap: Eliminá "%s"

en: Cut
pap: Kòrta

en: Cut "%s"
pap: Kòrta "%s"

en: Paste
pap: Plak

en: Paste "%s"
pap: Plak "%s"

en: Drag and drop
pap: Move i pone otro kaminda

en: Drag and drop "%s"
pap: Move i pone otro kaminda "%s"

en: Edit subjects
pap: Redaktá tópikonan

en: Edit subject "%s"
pap: Redaktá tópiko "%s"

en: Toggle category
pap: Kambia kategoria

en: Toggle category of "%s"
pap: Kambia kategoria di "%s"

en: New category
pap: Kategoria nobo

en: New subcategories
pap: Supkategoria nobo

en: New subcategory of "%s"
pap: Supkategoria nobo di "%s"

en: New subcategory
pap: Supkategoria nobo

en: Delete categories
pap: Eliminá kategoria

en: Delete category "%s"
pap: Eliminá e kategoria "%s"

en: Drag and drop categories
pap: Move kategoria

en: New efforts
pap: Esfuersonan nobo

en: New effort of "%s"
pap: Esfuerso nobo di "%s"

en: Delete efforts
pap: Eliminá e esfuersonan

en: Delete effort "%s"
pap: Eliminá esfuerso "%s"

en: New note
pap: Nota nobo

en: New subnotes
pap: Subnotanan nobo

en: New subnote of "%s"
pap: Subnota nobo di "%s"

en: New subnote
pap: Subnota nobo

en: Delete notes
pap: Eliminá nota

en: Delete note "%s"
pap: Eliminá nota "%s"

en: Drag and drop notes
pap: Move i kambia logá di nota

en: Drag and drop note "%s"
pap: Move i kambia logá di nota "%s"

en: Add note
pap: Añadí nota

en: Add note to "%s"
pap: Añadí nota na "%s"

en: Drag and drop tasks
pap: Move i kambia logá di tarea

en: Delete tasks
pap: Eliminá tarea

en: Delete task "%s"
pap: Eliminá tarea "%s"

en: New task
pap: Tarea nobo

en: New subtasks
pap: Subtarea nobo

en: New subtask of "%s"
pap: Subtarea nobo di "%s"

en: New subtask
pap: Subtarea nobo

en: Mark tasks completed
pap: Marka tarea komo kompletá

en: Mark "%s" completed
pap: Marka "%s"komo kompletá

en: Start tracking
pap: Kuminsá monitòr

en: Start tracking "%s"
pap: Kuminsá monitòr "%s"

en: Stop tracking
pap: Stòp di monitòr

en: Stop tracking "%s"
pap: Stòp di monitòr "%s"

en: Maximize priority
pap: Pone prioridat máksimo

en: Maximize priority of "%s"
pap: Pone prioridat máksimo pa "%s"

en: Minimize priority
pap: Pone prioridat mínimo

en: Minimize priority of "%s"
pap: Pone prioridat mínimo pa "%s"

en: Increase priority
pap: Oumentá prioridat

en: Increase priority of "%s"
pap: Oumentá priorida di "%s"

en: Decrease priority
pap: Baha prioridat

en: Decrease priority of "%s"
pap: Baha prioridat di "%s"

en: Add note to tasks
pap: Añadí nota na tarea

en: Error while saving %s.ini:
    %s
pap: Eror durante wardamentu di %s.ini:
    %s

en: Save error
pap: Eror durante wardamentu

en: Mail.app message
pap: mensahe di Mail.app

en: New attachment...
pap: Dokumento nobo...

en: Insert a new attachment
pap: Hinka dokumento nobo

en: Open attachment
pap: Habri dokumneto

en: Open the selected attachments
pap: Habri dokumentonan selektá

en: 5 minutes
pap: 5 minüt

en: Don't snooze
pap: No pousa

en: 10 minutes
pap: 10 minüt

en: 15 minutes
pap: 15 minüt

en: 20 minutes
pap: 20 minüt

en: 30 minutes
pap: 30 minüt

en: 1.5 hour
pap: 1.5 ora

en: 45 minutes
pap: 45 minüt

en: 1 hour
pap: 1 ora

en: 2 hours
pap: 2 ora

en: 3 hours
pap: 3 ora

en: 4 hours
pap: 4 ora

en: 12 hours
pap: 12 ora

en: 6 hours
pap: 6 ora

en: 8 hours
pap: 8 ora

en: 18 hours
pap: 18 ora

en: 24 hours
pap: 24 ora

en: 48 hours
pap: 48 ora

en: 72 hours
pap: 72 ora

en: Total for %s
pap: Total pa "%s"

en: &New effort...	Ctrl+E
pap: &Esfuerso nobo... 	Ctrl+E

en: Hide &inactive tasks
pap: Skonde tareanan &inaktivo

en: Hide &active tasks
pap: Skonde tareanan &aktivo

en: Hide &completed tasks
pap: Skonde tareanan &kompletá

en: Show/hide completed tasks
pap: Mustra/skonde tareanan kompletá

en: &New task...
pap: &Tarea nobo...

en: Arrow down
pap: Flecha pa bai abou

en: Arrow down with status
pap: Flecha pa bai abou ku status

en: Blue arrows looped
pap: Flecha blou sirkular

en: Green arrows looped
pap: Flecha bèrdè sirkular

en: Arrow up
pap: Flecha pa bai ariba

en: Arrow up with status
pap: Flecha pa bai ariba ku status

en: Bomb
pap: Bòm

en: Book
pap: Buki

en: Books
pap: Buki

en: Ladybug
pap: Bakatòr

en: Cake
pap: Bolo

en: Calculator
pap: Kalkuladó

en: Calendar
pap: Kalènder

en: Cat
pap: Pushi

en: Chatting
pap: chèt

en: Check mark
pap: marka di ta komplet

en: Clock
pap: Oloshi

en: Alarm clock
pap: Wèker

en: Stopwatch
pap: Stòpwòch

en: Cogwheel
pap: Wil ku djente

en: Cogwheels
pap: Wil ku djente

en: Desktop computer
pap: Kòmpiuter

en: Laptop computer
pap: Lèptòp

en: Handheld computer
pap: kòmpiuter di man

en: Red cross
pap: Krus kòrá

en: Die
pap: Dòu

en: Blue earth
pap: Tera blou

en: Green earth
pap: Tera bèrdè

en: Envelope
pap: Envelòp

en: Envelopes
pap: Envelòp

en: Blue folder
pap: Folder blou

en: Green folder
pap: Folder bèrdè

en: Grey folder
pap: Folder shinishi

en: Orange folder
pap: Folder oraño

en: Red folder
pap: Folder kòrá

en: Yellow folder
pap: Folder hel

en: Blue folder with arrow
pap: Folder blou ku flecha

en: Heart
pap: Kurason

en: Hearts
pap: Kurason

en: Green house
pap: Kas bèrdè

en: Red house
pap: Kas kòrá

en: Key
pap: Yabi

en: Keys
pap: Yabi

en: Question mark
pap: Signo di pregunta

en: Information
pap: Informashon

en: Blue led
pap: Led blou

en: Light blue led
pap: Led blou kla

en: Grey led
pap: Led shinishi

en: Green led
pap: Led bèrdè

en: Light green led
pap: Led bèrdè kla

en: Orange led
pap: Led oraño

en: Purple led
pap: Led lila

en: Red led
pap: Led kòrá

en: Yellow led
pap: Led hel

en: Locked lock
pap: Kandal será

en: Unlocked lock
pap: Kandal  habrí

en: Magnifier glass
pap: Lupa

en: Music note
pap: Nota musikal

en: Note
pap: Nota

en: Palette
pap: Palèt

en: Pencil
pap: Pòtlot

en: Person
pap: Un hende

en: People
pap: Hende

en: Identification
pap: Identifikashon

en: Person talking
pap: Hende ku ta papia

en: Warning sign
pap: Señal di aviso

en: Minus
pap: Menos

en: Plus
pap: Mas

en: Red star
pap: Strea kòrá

en: Yellow star
pap: Strea hel

en: Traffic light
pap: Lus di tráfiko

en: Trashcan
pap: Barí di shushi

en: Lightning
pap: Werlek

en: Umbrella
pap: Paraplü

en: Partly sunny
pap: Solo parsial

en: Wrench
pap: Yabi

en: No icon
pap: No tin símbolo

en: Description
pap: Deskripshon

en: Subject
pap: Tópiko

en: Priority
pap: Prioridat

en: Mutually exclusive
pap: Ta ekskluí otro

en: Subcategories
pap: Subkategoria

en: Browse
pap: Nabegá

en: Location
pap: Logá

en: Appearance
pap: Apariensia

en: Font
pap: Tipo di lèter

en: Icon
pap: Emblema

en: Dates
pap: Fecha

en: Due date
pap: Fecha di entrega

en: Completion date
pap: Fecha ku a kaba

en: Reminder
pap: Rekordatorio

en: Recurrence
pap: Ripitishon

en: Progress
pap: Progreso

en: Percentage complete
pap: Porsentahe kabá

en: Use application-wide setting
pap: Usa formato di henter e program

en: No
pap: Nò

en: Yes
pap: Si

en: Budget
pap: Presupuesto

en: Time spent
pap: Tempu dediká

en: Budget left
pap: Presupuesto ku a sobra

en: Hourly fee
pap: Prèis pa ora

en: Fixed fee
pap: Prèis fiho

en: Revenue
pap: Ganashi

en: Effort
pap: Esfuerso

en: Categories
pap: Kategoria

en: Attachments
pap: Dokumento

en: Notes
pap: Nota

en: Task
pap: Tarea

en: Start
pap: Kuminsá

en: Stop
pap: Stòp

en: Start tracking from last stop time
pap: Kuminsá monitòr for di lastu bia ku a stòp

en: Use font:
pap: Uza tipo di lèter

en: None
pap: Nigun

en: Daily
pap: Kada dia

en: Monthly
pap: Kada luna

en: Weekly
pap: Kada siman

en: Yearly
pap: Kada aña

en: keeping dates on the same weekday
pap: Mantené fecha riba e mes dia di siman

en: , every
pap: , kada

en: day(s),
pap: dia

en: period,
pap: periodo

en: week(s),
pap: siman

en: month(s),
pap: luna

en: year(s),
pap: aña

en: An iPhone or iPod Touch device is trying
    to synchronize with this task file for
    the first time. What kind of synchronization
    would you like to use?
pap: Un iPhone òf un iPod Touch ta purba
    sinkronisá ku e fail di tarea aki pa
    di promé bia. Ki tipo di sinkronisashon
    bo ke uza?

en: Refresh from desktop
pap: Refreská for di kòmpiuter

en: Refresh from device
pap: Refreská for di e aparato

en: Cancel
pap: Kanselá

en: You have enabled the iPhone synchronization feature, which
    needs Bonjour. Bonjour does not seem to be installed on
    your system.
pap: Bo a aktivá e posibilidat di sinkronisashon ku iPhone, loke
    ta basá riba Bonjour. Bonjour no ta instalá riba bo sistema.

en: Please download and install Bonjour for Windows from
pap: Por fabor baha i instalá Bonjour pa Windows for di

en: Apple's web site
pap: E wèpsait di Apple

en: Bonjour support for Linux is generally provided by
    Avahi.
pap: En general, Avahi ta duna yudansa ku 
    Bonjour pa Linux

en: You may find details for your distribution here
pap: Bo por haña detaye pa bo distibushon aki

en: Note that under some systems (Fedora), you may have to
    install the avahi-compat-libdns_sd package as well as Avahi in order
    for this to work.
pap: Nota ku pa sierto sistema (Fedora), por ta ku bo mester
    instalá e pakete avahi-compat-libdns_sd ademas di Avhai
    pa esaki por traha

en: In addition, if you have a firewall, check that ports 4096-4100 are open.
pap: Ademas, si bo tin un firewall, chèk ku portanan 4096-4100 ta habrí.

en: Files
pap: Fail

en: Auto save after every change
pap: Warda outomátikamente despues di kada kambio

en: Save settings (%s.ini) in the same
    directory as the program
pap: Warda e konfigurashon (%s.ini) den mes
    direktorio ku e programa

en: Attachment base directory
pap: Direktorio básiko a dokumento

en: When adding an attachment, try to make
    its path relative to this one.
pap: Ora ta pone un dolumento aserka
    purba hasi su direktorio relativo na esun aki

en: Window behavior
pap: Funshonamentu di bentana

en: Show splash screen on startup
pap: Mustra e "splash screen" ora habri e programa

en: Show tips window on startup
pap: Mustra e bentana di sugerensha ora habri e programa

en: Start with the main window iconized
pap: Kuminsá ku e bentana prinisipal den forma di emblema

en: Always
pap: Semper

en: Never
pap: Nunka

en: If it was iconized last session
pap: si e tabata den forma di emblema den e seshon anterior

en: Check for new version of %(name)s on startup
pap: Chèk si tin vershon nobo di %(name)s ora habri e programa

en: Hide main window when iconized
pap: Skonde e bentana prinsipal ora e ta den forma di emblema

en: Minimize main window when closed
pap: Minimisá e bentana prinsipal ora e ta será

en: Make clock in the task bar tick when tracking effort
pap: Pone e oloshi den e bara di tarea tek  ora ta monitòr esfuerso

en: Language
pap: Idioma

en: Language not found?
pap: No por haña e idioma?

en: Features
pap: Karakterístika

en: Enable SyncML
pap: Hasi SyncML posibel

en: Enable iPhone synchronization
pap: Hasi sinkronisashon di iPhone posibel

en: Monday
pap: Djaluna

en: Sunday
pap: Djadumingu

en: Hour of start of work day
pap: Ora ku dia di trabou ta kuminsá

en: Hour of end of work day
pap: Ora ku dia di trabou ta kaba

en: Use gradients in calendar views.
    This may slow down Task Coach.
pap: Uza gradashon den e pantaya di kalènder.
    Esaki por hasi Task Coach traha mas poko poko

en: Show a popup with the description of an item
    when hovering over it
pap: Mustra un "popup" ku deskripshon di algu
    ora pasa riba dje

en: Mark parent task completed when all children are completed
pap: Marka tarea mayó komo kompletá ora tur e yunan ta kompletá

en: Snooze times to offer in task reminder dialog
pap: Oranan di pousa pa ofresé den e diálogo di rekordatorio tokante tarea

en: Password for synchronization with iPhone
pap: kódigo sekreto pa sinkronisashon ku iPhone

en: Bonjour service name
pap: Nòmber di servisio di Bonjour

en: Upload completed tasks to device
pap: Pone tareanan kompletá riba e aparato

en: Show the synchronization log
pap: Mustra e lòg di sinkronisashon

en: Editor
pap: Redaktor

en: Check spelling in editors
pap: Chèk ortografia den redaktornan

en: Reminder date/time
pap: Fecha/ora di rekordatorio

en: Snooze
pap: Pousa

en: Mark task completed
pap: Marka tarea komo kompletá

en: SyncML server URL
pap: URL di e sirbidó di SyncML

en: User name/ID
pap: Nòmber/ID di uzadó

en: Enable tasks synchronization
pap: Hasi sinkronisashon di tarea posibel

en: Tasks database name
pap: Nòmber di database di e tarea

en: Two way
pap: Tur dos direkshon

en: Slow
pap: Poko poko

en: One way from client
pap: Di un direkshon so, di parti di e kliente

en: Refresh from client
pap: Refreská di parti di e kliente

en: One way from server
pap: Solamente di direkshon di e sirbidó

en: Refresh from server
pap: Refreská di parti di e sirbidó

en: Enable notes synchronization
pap: Hasi sinkronisashon di nota posibel

en: Notes database name
pap: Nòmber di base di dato di nota

en: Access
pap: Akseso

en: Notify me of new versions.
pap: Notifiká mi ora tin vershonnan nobo.

en: New version of %(name)s available
pap: Tin un vershon nobo di %(name)s

en: Version %(version)s of %(name)s is available from
pap: Vershon %(version)s di %(name)s ta disponibel di

en: Warning
pap: Aviso

en: %s files (*.tsk)|*.tsk|Backup files (*.tsk.bak)|*.tsk.bak|All files (*.*)|*
pap: Fail %s (*.tsk)|*.tsk|Fail di "backup" (*.tsk.bak)|*.tsk.bak|Tur fail (*.*)|*

en: iCalendar files (*.ics)|*.ics|All files (*.*)|*
pap: Fail di iCalendar (*.ics)|*.ics|Tur fail (*.*)|*

en: HTML files (*.html)|*.html|All files (*.*)|*
pap: Fail HTML (*.html)|*.html|Tur fail (*.*)|*

en: CSV files (*.csv)|*.csv|Text files (*.txt)|*.txt|All files (*.*)|*
pap: Fail CSV (*.csv)|*.csv|Fail di teksto (*.txt)|*.txt|Tur fail (*.*)|*

en: Open
pap: Habri

en: Loaded %(nrtasks)d tasks from %(filename)s
pap: A karga tareanan %(nrtasks)d di %(filename)s

en: Cannot open %s because it doesn't exist
pap: No por habri %s pasobra e no ta eksistí

en: Merge
pap: Uni

en: Cannot open %(filename)s
    because it is locked.
pap: No por habri %(filename)s
    pasobra e ta na yabi.

en: Cannot save %s
    It is locked by another instance of %s.
pap: No por warda %s
    E ta na yabi den un otro instansha di %s.

en: Cannot save %s
    %s
pap: No por warda %s
    %s

en: %s template files (*.tsktmpl)|*.tsktmpl
pap: %s fail di malchi (*.tsktmpl)|*.tsktmpl

en: Exported %(count)d items to %(filename)s
pap: A eksportá %(count)d "item"pa %(filename)s

en: Finished synchronization
pap: Sinkronisashon kompletá

en: Synchronization status
pap: Status di sinkronisashon

en: You have unsaved changes.
    Save before closing?
pap: Bo tin kambio no wardá.
    Warda promé ku sera?

en: %s: save changes?
pap: %s: warda e kambionan?

en: %s: file locked
pap: %s: fail na kandal

en: Cannot acquire a lock because locking is not supported
    on the location of %s.
    Open %s unlocked?
pap: No por krea kandal pasobra seramentu na kandal no ta pèrmití
    na e espasio di %s.
    Habri %s sin ta na kandal?

en: Closed %s
pap: Sera %s

en: Saved %(nrtasks)d tasks to %(filename)s
pap: A warda tareanan %(nrtasks)d den %(filename)s

en: Cannot open %(filename)s
    because it was created by a newer version of %(name)s.
    Please upgrade %(name)s.
pap: No por habri %(filename)s
    pasobra a kre'é ku un vershon mas nobo di %(name)s.
    Por fabor instalá vershon nobo di %(name)s.

en: Error while reading %s:
pap: Eror durante lesamentu di %s:

en: Synchronizing...
pap: Sinkronisando...

en: Synchronizing with %s...
pap: Sinkronisando ku %s...

en: Welcome to %(name)s version %(version)s
pap: Bon biní na %(name)s vershon %(version)s

en: Synchronization type
pap: Tipo di sinkronisashon

en: An iPhone or iPod Touch device tried to synchronize with this
    task file, but the protocol negotiation failed. Please file a
    bug report.
pap: Un iPhone o iPod ta purba sinkronisá ku e fail di tarea aki
    pero e negoshamentu di protokòl a faya. Por fabor
    entregá un rapòrt di mal funshonamentu.

en: &File
pap: &Fail

en: &Edit
pap: &Redaktá

en: &View
pap: &Mira

en: &Help
pap: &Yudansa

en: &Export
pap: &Eksportá

en: &Select
pap: &Selektá

en: &New viewer
pap: &Bista nobo

en: &Activate next viewer	Ctrl+PgDn
pap: &Aktivá próksimo bista	Ctrl+PgDn

en: Activate &previous viewer	Ctrl+PgUp
pap: Aktivá bista anterior	Ctrl+PgUp

en: &Filter
pap: &Felter

en: &Sort
pap: &Surti

en: &Columns
pap: &Kolòm

en: &Tree options
pap: &Opshon di taki

en: T&oolbar
pap: &Bara di hèrmènt

en: Show/hide status bar
pap: Mustra/skonde e bara di status

en: Status&bar
pap: Bara& di status

en: &Task
pap: &Tarea

en: Open a new tab with a viewer that displays tasks
pap: Habri un tab ku un bista pa mustra tarea

en: Task &square map
pap: Mapa &di tarea i kuadro

en: Open a new tab with a viewer that displays tasks in a square map
pap: Habri un tab nobo ku un bista ku ta mustra tarea den un mapa kuadro

en: T&imeline
pap: L&iña di tempu

en: Open a new tab with a viewer that displays a timeline of tasks and effort
pap: Habri un tab nobo ku un bista ku ta mustra e liña di tempu pa tarea i esfuerso

en: &Calendar
pap: &Kalènder

en: Open a new tab with a viewer that displays tasks in a calendar
pap: Habri un tab nobo ku un bista ku ta mustra tarea den un kalènder

en: &Category
pap: &Kategoria

en: Open a new tab with a viewer that displays categories
pap: Habri un tab nobo ku un bista ku ta mustra kategoria

en: &Effort
pap: &Esfuerso

en: Open a new tab with a viewer that displays efforts
pap: Habri un tab nobo ku un bista ku ta mustra esfuerso

en: Open a new tab with a viewer that displays efforts for the selected task
pap: Habri un tab nobo ku un bista ku ta mustra esfuerso pa e tarea skohí

en: &Note
pap: &Nota

en: Open a new tab with a viewer that displays notes
pap: Habri un tab nobo ku un bista ku ta mustra nota

en: &Hide
pap: &Skonde

en: Hide the toolbar
pap: Skonde e bara di hèrmènt

en: &Small images
pap: &Imáhen chikí

en: Small images (16x16) on the toolbar
pap: Imáhen chikí (16x16) riba e bara di hèrmènt

en: &Medium-sized images
pap: &Imáhen tamaño mediano

en: Medium-sized images (22x22) on the toolbar
pap: Imáhen tamaño mediano (22x22) riba e bara di hèrmènt

en: &Large images
pap: &Imáhen grandi

en: Large images (32x32) on the toolbar
pap: Imáhen grandi (32x32) riba e bara di hèrmènt

en: &Toggle category
pap: &Kambia kategoria

en: &Start tracking effort
pap: &Kuminsá monitòr esfuerso

en: %s (subcategories)
pap: %s (subkategoria)

en: %s (subtasks)
pap: %s (subtarea)

en: &Priority
pap: &Prioridat

en: Page
pap: Página

en: %s Reminder
pap: %s Rekordatorio

en: %d tasks overdue
pap: %d tarea a pasa término

en: one task overdue
pap: un tarea a pasa término

en: %d tasks due soon
pap: %d tarea serka di yega término

en: one task due soon
pap: un tarea serka di yega término

en: tracking "%s"
pap: monitòr "%s"

en: tracking effort for %d tasks
pap: monitòr esfuerso pa %d tarea

en: &Open...	Ctrl+O
pap: &Habri...	Ctrl+O

en: Open %s
pap: Habri %s

en: &Merge...
pap: &Uni...

en: Merge tasks from another file with the current file
pap: Uni tarea di otro fail ku e fail aki

en: &Close	Ctrl+W
pap: &Sera	Ctrl+W

en: &Save	Ctrl+S
pap: &Warda	Ctrl+S

en: S&ave as...	Shift+Ctrl+S
pap: W&arda komo...	Shift+Ctrl+S

en: Save the selected task as a task template
pap: Warda e tarea skohí komo malchi di tarea

en: Purging deleted items is undoable.
    If you're planning on enabling
    the SyncML feature again with the
    same server you used previously,
    these items will probably come back.
    
    Do you still want to purge?
pap: Bo no por deshasí kitamentu di kosnan eliminá.
    Si bo ke hasi SynchML posibel atrobe den futuro
    ku mesun sirbidó ku bo a uza anteriormente
    e kosnan aki probablemente lo bini bèk.
    
    Bo ke kita e kosnan tòg?

en: Show a preview of what the print will look like
pap: Mustra un bista previo di kon e imprenta lo ta

en: Print preview
pap: Bista previo di imprenta

en: Export as &HTML...
pap: Eksportá komo &HTML...

en: Export as &CSV...
pap: Eksportá komo &CSV...

en: Export as &iCalendar...
pap: Eksportá komo &iCalendar...

en: Synchronize with a SyncML server
pap: Sinkronisá ku un sirbidó SyncML

en: &Quit	Ctrl+Q
pap: &Bandoná	Ctrl+Q

en: &Undo
pap: &Deshasí

en: &Redo
pap: &Hasi di nobo

en: Cu&t	Ctrl+X
pap: K&òrta	Ctrl+X

en: &Copy	Ctrl+C
pap: &Kopia	Ctrl+C

en: &Paste	Ctrl+V
pap: &Plak	Ctrl+V

en: Edit SyncML preferences
pap: Redaktá  preferenshanan di SyncML

en: &All	Ctrl+A
pap: &Tur	Ctrl+A

en: &Clear selection
pap: &Des-selektá

en: Unselect all items
pap: Des-selektá tur kos

en: &Rename viewer...
pap: &Kambia nòmber di bista...

en: Rename the selected viewer
pap: Kambia nòmber di e bista selektá

en: New title for the viewer:
pap: Título nobo pa e bista:

en: Rename viewer
pap: Duna e bista un nòmber nobo

en: &Hide this column
pap: &Skonde e klòm aki

en: Hide the selected column
pap: Skonde e kolòm skohí

en: &Expand all items	Shift+Ctrl+E
pap: &Ekspandé tur kos	Shift+Ctrl+E

en: &Collapse all items	Shift+Ctrl+C
pap: &Redusí tur obheto	Shift+Ctrl+C

en: &Ascending
pap: &Oumentando

en: Sort ascending (checked) or descending (unchecked)
pap: Surti oumentando (marká) o disminuyendo (no marká)

en: When comparing text, sorting is case sensitive (checked) or insensitive (unchecked)
pap: Ora kompará teksto, surtimentu ta sensitivo(si e ta marká) on no sensitivo (si e no ta narká) pa mayúskulo i minúskulo

en: Sort by status &first
pap: Surti &promé pa status

en: Sort tasks by status (active/inactive/completed) first
pap: Surti e tareanan pa status (aktivo/inaktivo/kompletá) promé

en: Hide c&omposite tasks
pap: Skonde tareanan k&ompuesto

en: Show/hide tasks with subtasks in list mode
pap: Mustra/skonde tareanan ku subtarea den e formato di lista

en: Create a new task from a template
pap: Krea un tarea noboi for di malchi

en: Insert a new task with the selected categories checked
pap: Hinka un tarea nobo ku e kategorianan skohí marká

en: New &subtask...
pap: &Subtarea nobo...

en: Mark the selected task(s) completed
pap: Marka e tareanan skohí komo kompletá

en: Toggle %s
pap: Kambia %s

en: Cannot send email:
    %s
pap: No por manda email:
    %s

en: %s mail error
pap: Eror di email di %s

en: (No subject)
pap: (Ningun tópiko)

en: Start tracking effort for %s
pap: Kuminsá monitòr esfuerso pa %s

en: Select a task via the menu and start tracking effort for it
pap: Skohe un tarea via e menu i kuminsá monitòr esfuerso p'e

en: Stop tracking effort for the active task(s)
pap: Stòp di monitòr esfuerso pa tarea(nan) aktivo

en: Insert a new note with the selected categories checked
pap: Hinka un nota nobo i marka e kategorianan skohí

en: Error opening attachment
pap: Eror durante habrimentu di dokumento

en: &Help contents	Ctrl+?
pap: Kontenido di &Yudansa	Ctrl+?

en: &Help contents	Ctrl+H
pap: Kontenido di &Yudansa	Ctrl+H

en: Help
pap: Yudansa

en: &Tips
pap: &Tep

en: Tips about the program
pap: Tep tokante e programa

en: &About %s
pap: &Tokante %s

en: Version and contact information about %s
pap: Vershon i informashon tokante kontakto pa %s

en: &License
pap: &Lisensia

en: %s license
pap: Lisensia pa %s

en: &Restore
pap: &Trese bèk

en: Restore the window to its previous state
pap: Trese e bentana bèk na su estado anterior

en: Effort details
pap: Detaye di esfuerso

en: Effort per day
pap: Esfuerso pa dia

en: Effort per month
pap: Esfuerso pa luna

en: Effort per week
pap: Esfuerso pa siman

en: Filter on all checked categories
pap: Felter na tur e kategorianan marká

en: Filter on any checked category
pap: Felter na kualke kategoria marká

en: &Next period
pap: &Próksimo periodo

en: Show next period
pap: Mustra e próksimo periodo

en: &Previous period
pap: E periodo &Anterior

en: Show previous period
pap: Mustra e periodo anterior

en: &Today
pap: &Awe

en: Show today
pap: Mustra awe

en: &Automatic column resizing
pap: Kambio di tamaño di klòm outomátiko

en: When checked, automatically resize columns to fill available space
pap: Ora e ta marká, kambia tamaño di klòm outomátikamente pa yena e espasio disponibel

en: Type
pap: Tipo

en: Sort by subject
pap: Surti segun tipo

en: Sub&ject
pap: Tó&piko

en: Sort by description
pap: Surti segun deskripshon

en: &Description
pap: &Deskripshon

en: Show/hide description column
pap: Mustra/skonde e kolòm di deskripshon

en: &Notes
pap: &Nota

en: Show/hide notes column
pap: Mustra/skonde e kolòm di nota

en: &Attachments
pap: &Dokumento

en: Show/hide attachments column
pap: Mustra/skonde e kolòm di dokumento

en: Categories: %d selected, %d total
pap: Kategorianan: %d selectá, %d total

en: Status: %d filtered
pap: Status: %d filtrá

en: Period
pap: Periodo

en: Total time spent
pap: Tempu total dediká

en: Total revenue
pap: Ganashi total

en: Tuesday
pap: Djamars

en: Wednesday
pap: Djarason

en: Thursday
pap: Djaweps

en: Friday
pap: Djabièrnè

en: Saturday
pap: Djasabra

en: &Categories
pap: &Kategoria

en: Show/hide categories column
pap: Mustra/skonde e kolòm di kategoria

en: &Time spent
pap: &Tempu dediká

en: Show/hide time spent column
pap: Mustra/skonde e kolòm di tempu dediká

en: &Revenue
pap: &Ganashi

en: Show/hide revenue column
pap: Mustra/skonde e kolòm di ganashi

en: &Total time spent
pap: Tempu &total dediká

en: Show/hide total time spent column
pap: Mustra/skonde e kolòm di tempu total dediká

en: Show/hide total revenue column
pap: Mustra/skonde e kolòm di ganashi total

en: Effort per weekday
pap: Esfuerso pa dia di siman

en: Show/hide time spent per weekday columns
pap: Mustra/skonde e kolòm di esfuerso pa dia di siman

en: Status: %d tracking
pap: Status: ta monitòr %d

en: Sort categories by subject
pap: Surti kategorianan segun tópiko

en: Sort categories by description
pap: Surti kategorianan segun deskripshon

en: Sort attachments by subject
pap: Surti dokumentonan segun tópiko

en: Sort attachments by description
pap: Surti dokumentonan segun deskripshon

en: Sort attachments by category
pap: Surti dokumentonan segun kategoria

en: Sort notes by subject
pap: Surti notanan segun tópiko

en: Sort notes by description
pap: Surti nota segun deskripshon

en: Sort notes by category
pap: Surti nota segun kategorio

en: Sort tasks by subject
pap: Surti nota segun tópiko

en: Sort tasks by description
pap: Surti tarea segun deskripshon

en: Sort tasks by category
pap: Surti tarea segun kategoria

en: Sort tasks by due date
pap: Surti tarea segun fecha ku e mester ta kla

en: &Due date
pap: Fecha ku &mester ta kla

en: Sort tasks by completion date
pap: Surti tarea segun fecha ku nan ta kompletá

en: &Completion date
pap: Fecha ku a &kompletá

en: Sort tasks by percentage complete
pap: Surti tarea segun porshentu kompletá

en: &Percentage complete
pap: &Porshentu kompletá

en: Sort tasks by recurrence
pap: Surti tarea segun ripitishon

en: &Recurrence
pap: Ripitishon

en: Sort tasks by budget
pap: Surti tarea segun persupuesto

en: &Budget
pap: &Presupuesto

en: Sort tasks by time spent
pap: Surti tarea segun tempu dediká

en: Budget &left
pap: Presupuesto ku a &sobra

en: Sort tasks by budget left
pap: Surti tarea segun presupuesto ku a sobra

en: Sort tasks by priority
pap: Surti tarea segun prioridat

en: Sort tasks by hourly fee
pap: Surti tarea segun preis pa ora

en: &Hourly fee
pap: Prèis &pa ora

en: Sort tasks by fixed fee
pap: Surti tarea segun prèi fiho

en: &Fixed fee
pap: Preis &fiho

en: Sort tasks by revenue
pap: Surti tarea segun ganashi

en: Sort tasks by reminder date and time
pap: Surti tarea segun dia i ora di rekordatorio

en: &Reminder
pap: &Rekordatorio

en: &Subject
pap: &Tópiko

en: Sort notes by categories
pap: Surti nota segun kategoria

en: Notes: %d selected, %d total
pap: Nota: %d skohí, %d total

en: Tasks: %d selected, %d visible, %d total
pap: Tarea: %d, skohí, %d visibel, %d total

en: Tasks
pap: Tarea

en: Timeline
pap: Liña di tempu

en: Now
pap: Awor

en: Task square map
pap: Mapa kuadra di tarea

en: % complete
pap: % kompletá

en: &Dates
pap: &Fechanan

en: Show/hide all date-related columns
pap: Mustra/skonde tur kolòm relashoná ku fecha

en: Show/hide due date column
pap: Mustra/skonde e kolòm di fecha ku mester kompletá

en: Show/hide completion date column
pap: Mustra/skonde e kolòm di di fecha na kua a kompletá

en: Show/hide recurrence column
pap: Mustra/skonde e kolòm di ripitishon

en: Show/hide all budget-related columns
pap: Mustra/skonde tur kolòm relashoná ku presupuesto

en: Show/hide budget column
pap: Mustra/skonde e kolòm di presupuesto

en: Show/hide budget left column
pap: Mustra/skonde e kolòm di presupuesto ku a sobra

en: &Financial
pap: &Finansiero

en: Show/hide all finance-related columns
pap: Mustra/skonde e kolòm relashoná ku finansa

en: Show/hide hourly fee column
pap: Mustra/skonde e kolòm di prèis pa ora

en: Show/hide fixed fee column
pap: Mustra/skonde e kolòm di prèis fiho

en: Show/hide percentage complete column
pap: Mustra/skonde e kolòm di  porshentu kompletá

en: Show/hide attachment column
pap: Mustra/skonde e kolòm di dokumento

en: Show/hide priority column
pap: Mustra/skonde e kolòm di prioridat

en: Show/hide reminder column
pap: Mustra/skonde e kolòm di rekordatorio

en: Insert a new category
pap: Hinka un kategoria nobo

en: Cut the selected item(s) to the clipboard
pap: Kòrta kosnan skohí i pone nan den e area di rekorte

en: Copy the selected item(s) to the clipboard
pap: Kopia e kosnan skohí i pone nan den e area di rekorte

en: Paste item(s) from the clipboard
pap: Plak for di e area di rekorte

en: Edit preferences
pap: Redaktá preferenshanan

en: Redo the last command that was undone
pap: Bolbe hasi e lastu òrdu  ku a keda deshasí

en: Select all items in the current view
pap: Skohe tur kos den e bista aktual

en: Undo the last command
pap: Deshasí e lastu òrdu

en: Add an effort period to the selected task(s)
pap: Añadí un periodo pa e esfuerso na e tareanan skohí

en: Start tracking effort for the selected task(s)
pap: Kuminsá monitòr esfuerso pa e tarea(nan) selektá

en: Close the current file
pap: Sera e fail aki

en: Exit %s
pap: Sali for di %s

en: Open a %s file
pap: Habri un fail %s

en: Save the current file
pap: Warda e fail aki

en: Save the current file under a new name
pap: Warda e fail aki ku un otro nòmber

en: Help about the program
pap: Yudansa tokante e programa

en: Insert a new note
pap: Hinka un nota nobo

en: Print the current file
pap: Imprimí e fail aki

en: Setup the characteristics of the printer page
pap: Establesé e karakterístikanan di e página di imprenta

en: Show all items (reset all filters)
pap: Mustra tur kos (re-establesé tur felter original)

en: Decrease the priority of the selected task(s)
pap: Baha prioridat di tareanan skohí

en: Increase the priority of the selected task(s)
pap: Alsa prioridat di e tareanan skohí

en: Make the selected task(s) the highest priority task(s)
pap: Hasi e tareanan skohí tareanan di prioridat di mas haltu

en: Make the selected task(s) the lowest priority task(s)
pap: Hasi e tareanan skohí tareanan di prioridat di mas abou

en: Insert a new task
pap: Hinka tarea nobo

en: Collapse all items with subitems
pap: Redus

en: Expand all items with subitems
pap: Ekspandé tur obheto ku subobheto

en: Activate the next open viewer
pap: Aktivá e próksimo bista habrí

en: Activate the previous open viewer
pap: Aktivá e bista habrí anterior

en: Sending file name: %s
pap: Mandando fail: %s

en: Full from desktop.
pap: Kompletu, for di kòm.piuter

en: %d categories
pap: kategorianan %d

en: Send category %s
pap: Manda kategoria %s

en: Response: %d
pap: rospondi: %d

en: %d tasks
pap: tarea %d

en: Send task %s
pap: Manda tarea %s

en: %d efforts
pap: esfuerso %d

en: Send effort %s
pap: Manda esfuerso %s

en: Finished.
pap: Kompletá.

en: %d new categories
pap: %d kategoria nobo

en: %d new tasks
pap: %d tarea nobo

en: %d new efforts
pap: %d esfuereso nobo

en: %d modified categories
pap: %d kategoria modifiká

en: %d modified tasks
pap: %d tarea modifiká

en: %d modified efforts
pap: %d esfuerso modifiká

en: %d deleted categories
pap: %d kategoria modifiká

en: %d deleted tasks
pap: %d tarea eliminá

en: %d deleted efforts
pap: %d esfuerso eliminá

en: New category (parent: %s)
pap: Kategoria nobo (mayor: %s)

en: Delete category %s
pap: Eliminá kategoria %s

en: Modify category %s
pap: Modifiká kategoria %s

en: New task %s
pap: Tarea nobo %s

en: Delete task %s
pap: Eliminá tarea %s

en: Modify task %s
pap: Modifiká tarea %s

en: New effort %s
pap: Esfuerso nobo %s

en: Modify effort %s
pap: Modifiká esfuerso %s

en: Sending GUID: %s
pap: Mandando GUID: %s

en: New task due today
pap: Tarea nobo ku mester kompletá awe

en: New task due tomorrow
pap: Tarea nobo ku mester kompletá mañan

en: Every %(frequency)d days
pap: Kada %(frequency)d dia

en: Every %(frequency)d weeks
pap: Kada %(frequency)d siman

en: Every %(frequency)d months
pap: Kada %(frequency)d luna

en: Every %(frequency)d years
pap: Kada %(frequency)d aña

en: Every other day
pap: Kada dia pasa

en: Every other week
pap: Kada dos siman

en: Every other month
pap: Kada dos luna

en: Every other year
pap: Kada dos aña

en: now
pap: awor

en: The synchronization for source %s
pap: Sinkronisashon oa fuente %s

en: will be a refresh from client. All remote items will
    be deleted. Do you wish to continue?
pap: lo ta un re-apertura for di kliente. Lo eliminá tur obheto
    riba e otro mashin. Bo ke sigui?

en: Synchronization
pap: Sinkronisashon

en: Synchronizing. Please wait.
pap: Sinkronisando. Warda, por fabor.

en: %d items added.
    %d items updated.
    %d items deleted.
pap: a añadí %d obheto.
    a aktualisá %d obheto.
    a eliminá %d obheto.

en: An error occurred in the synchronization.
    Error code: %d; message: %s
pap: Un eror a sosodé durante sinkronisashon.
    Kòdigo di eror: %d; mensahe: %s

en: You must first edit your SyncML Settings, in Edit/SyncML preferences.
pap: Bo mester redaktá bo konfigurashon di SyncML promé, den Redaktá/Preferenshanan di SyncML

en: Cl&ose
pap: S&era

en: Close All
pap: Sera tur

en: &Next
pap: &Próksimo

en: &Previous
pap: &Anterior

en: &Window
pap: &Bentana

en: Month
pap: Luna

en: All files (*.*)|*
pap: Tur fail (*.*)|*

en: Match case when filtering
pap: Ora uza felter, rekonosé mayúskulo i minúskulo.

en: Include sub items of matching items in the search results
pap: Inkluí sub-obheto di obhetonan ku ta kuadra den e resultadonan

en: Search both subject and description
pap: Buska tantu den tópiko komo den deskripshon

en: This is an invalid regular expression.
pap: Esakita un ekspreshon regular ku no ta bálido.

en: Recent searches
pap: Búskedanan resien

en: Viewer not searchable
pap: No por buska den e bista

en: Compatibility warning
pap: Aviso di komaptibilidat

en: Never show this dialog again
pap: No mustra e diálogo aki nunka mas

en: Error opening URL
pap: Eror durante habrimentu di e URL
