taskcoach - en to pt_BR translation catalogue (1327 entries)

en: Errors have occured. Please see "taskcoachlog.txt" in your "My Documents" folder.
pt_BR: Erros ocorreram. Por favor verifique "taskcoachlog.txt" na sua pasta "Meus Documentos"

en: Error
pt_BR: Erro

en: Errors have occured. Please see "%s"
pt_BR: Alguns erros ocorreram. Por favor, veja "%s"

en: Couldn't load settings from TaskCoach.ini:
    %s
pt_BR: Não foi possível ler as configurações em TaskCoach.ini:
    %s

en: %s file error
pt_BR: Erro de arquivo: %s

en: Edit location of attachments
pt_BR: Editar localização dos anexos

en: Edit attachment "%s" location
pt_BR: Editar localização dos anexos "%s"

en: Add attachment
pt_BR: Adicionar anexo

en: Add attachment to "%s"
pt_BR: Adicionar anexo para  "%s"

en: New attachment
pt_BR: Novo anexo

en: Remove attachment
pt_BR: Remover anexo

en: Remove attachment to "%s"
pt_BR: Remover anexo para "%s"

en: Copy
pt_BR: Copiar

en: Copy "%s"
pt_BR: Copiar "%s"

en: Delete
pt_BR: Excluir

en: Delete "%s"
pt_BR: Excluir "%s"

en: Cut
pt_BR: Recortar

en: Cut "%s"
pt_BR: Recortar "%s"

en: Paste
pt_BR: Colar

en: Paste "%s"
pt_BR: Colar  "%s"

en: Paste as subitem
pt_BR: Colar como subitem

en: Paste as subitem of "%s"
pt_BR: Colar como subitem de "%s"

en: Drag and drop
pt_BR: Arrastar e soltar

en: Drag and drop "%s"
pt_BR: Arrastar e soltar  "%s"

en: Edit subjects
pt_BR: Editar assuntos

en: Edit subject "%s"
pt_BR: Editar assuntos  "%s"

en: Edit descriptions
pt_BR: Editar descrições

en: Edit description "%s"
pt_BR: Editar descrições "%s"

en: Change icons
pt_BR: Alterar ícones

en: Change icon "%s"
pt_BR: Alterar ícones "%s"

en: Change fonts
pt_BR: Alterar fontes

en: Change font "%s"
pt_BR: Alterar fontes "%s"

en: Change foreground colors
pt_BR: Alterar cores de primeiro plano

en: Change foreground color "%s"
pt_BR: Alterar cor de primeiro plano "%s"

en: Change background colors
pt_BR: Alterar cores do plano de fundo

en: Change background color "%s"
pt_BR: Alterar cores do plano de fundo "%s"

en: Toggle category
pt_BR: Mudar categoria

en: Toggle category of "%s"
pt_BR: Mudar categoria de  "%s"

en: New category
pt_BR: Nova categoria

en: New subcategories
pt_BR: Novas subcategorias

en: New subcategory of "%s"
pt_BR: Novas subcategorias de  "%s"

en: New subcategory
pt_BR: Nova subcategoria

en: Edit exclusive subcategories
pt_BR: Editar subcategorias exclusivas

en: Edit exclusive subcategories of "%s"
pt_BR: Editar subcategorias exclusivas de "%s"

en: Delete categories
pt_BR: Excluir categorias

en: Delete category "%s"
pt_BR: Excluir categorias  "%s"

en: Drag and drop categories
pt_BR: Arrastar e soltar categorias

en: New efforts
pt_BR: Novo esforço

en: New effort of "%s"
pt_BR: Novo esforço de  "%s"

en: Delete efforts
pt_BR: Excluir esforço

en: Delete effort "%s"
pt_BR: Excluir esforço  "%s"

en: Change task of effort
pt_BR: Alterar tarefa do esforço

en: Change task of "%s" effort
pt_BR: Alterar tarefa do esforço  "%s"

en: Change effort start date and time
pt_BR: Alterar data de início e fim do esforço

en: Change effort start date and time of "%s"
pt_BR: Alterar data de início e fim do esforço de "%s"

en: Change effort stop date and time
pt_BR: Alterar data e hora de parada do esforço

en: Change effort stop date and time of "%s"
pt_BR: Alterar data e hora de parada do esforço de "%s"

en: New note
pt_BR: Nova nota

en: New subnotes
pt_BR: Novas subnotas

en: New subnote of "%s"
pt_BR: Novas subnotas de  "%s"

en: New subnote
pt_BR: Nova subnota

en: Delete notes
pt_BR: Excluir notas

en: Delete note "%s"
pt_BR: Excluir notas  "%s"

en: Drag and drop notes
pt_BR: Arrastar e soltar notas

en: Drag and drop note "%s"
pt_BR: Arrastar e soltar notas  "%s"

en: Add note
pt_BR: Adicionar nota

en: Add note to "%s"
pt_BR: Adicionar nota para  "%s"

en: Add subnote
pt_BR: Adicionar subnota

en: Add subnote to "%s"
pt_BR: Adicionar subnota para "%s"

en: Remove note
pt_BR: Remover nota

en: Remove note from "%s"
pt_BR: Remover nota de "%s"

en: Drag and drop tasks
pt_BR: Arrastar e soltar tarefas

en: Delete tasks
pt_BR: Excluir tarefas

en: Delete task "%s"
pt_BR: Excluir tarefas  "%s"

en: New task
pt_BR: Nova tarefa

en: New subtasks
pt_BR: Novas subtarefas

en: New subtask of "%s"
pt_BR: Nova subtarefa de  "%s"

en: New subtask
pt_BR: Nova subtarefa

en: Mark tasks completed
pt_BR: Marcar tarefas completadas

en: Mark "%s" completed
pt_BR: Marcar  "%s" completadas

en: Mark task active
pt_BR: Marcar tarefa como ativa

en: Mark "%s" active
pt_BR: Marcar "%s" como ativa

en: Mark task inactive
pt_BR: Marcar tarefa como inativa

en: Mark "%s" inactive
pt_BR: Marcar "%s" como inativa

en: Start tracking
pt_BR: Iniciar acompanhamento

en: Start tracking "%s"
pt_BR: Iniciar acompanhamento  "%s"

en: Stop tracking
pt_BR: Parar acompanhamento

en: Stop tracking "%s"
pt_BR: Parar acompanhamento  "%s"

en: Maximize priority
pt_BR: Maximizar prioridade

en: Maximize priority of "%s"
pt_BR: Maximizar prioridade de  "%s"

en: Minimize priority
pt_BR: Minimizar prioridade

en: Minimize priority of "%s"
pt_BR: Minimizar prioridade de "%s"

en: Increase priority
pt_BR: Aumentar prioridade

en: Increase priority of "%s"
pt_BR: Aumentar prioridade de  "%s"

en: Decrease priority
pt_BR: Diminuir prioridade

en: Decrease priority of "%s"
pt_BR: Diminuir prioridade de  "%s"

en: Change priority
pt_BR: Alterar prioridade

en: Change priority of "%s"
pt_BR: Alterar prioridade de "%s"

en: Add note to tasks
pt_BR: Adicionar nota às tarefas

en: Change planned start date
pt_BR: Alterar data de início planejada

en: Change planned start date of "%s"
pt_BR: Alterar data de início planejada de "%s"

en: Change due date
pt_BR: Alterar data final

en: Change due date of "%s"
pt_BR: Alterar data final de "%s"

en: Change actual start date
pt_BR: Alterar data real de início

en: Change actual start date of "%s"
pt_BR: Alterar data real de início de "%s"

en: Change completion date
pt_BR: Alterar data de finalização

en: Change completion date of "%s"
pt_BR: Alterar data de finalização de "%s"

en: Change reminder dates/times
pt_BR: Alterar lembrete de data/hora

en: Change reminder date/time of "%s"
pt_BR: Alterar lembrete de data/hora de "%s"

en: Change recurrences
pt_BR: Alterar recorrências

en: Change recurrence of "%s"
pt_BR: Alterar recorrências de "%s"

en: Change percentage complete of "%s"
pt_BR: Alterar poncentagem finalizada de "%s"

en: Change when tasks are marked completed
pt_BR: Alterar quando as tarefas forem marcadas como finalizadas

en: Change when "%s" is marked completed
pt_BR: Alterar quando "%s" for marcado finalizado

en: Change budgets
pt_BR: Alterar orçamentos

en: Change budget of "%s"
pt_BR: Alterar orçamentos de "%s"

en: Change hourly fees
pt_BR: Alterar remuneração por hora

en: Change hourly fee of "%s"
pt_BR: Alterar remuneração por hora de "%s"

en: Change fixed fees
pt_BR: Alterar remuneração fixa

en: Change fixed fee of "%s"
pt_BR: Alterar remuneração fixa de "%s"

en: Toggle prerequisite
pt_BR: Alterar pré-requisito

en: Toggle prerequisite of "%s"
pt_BR: Alterar pré-requisito de "%s"

en: Error while reading the %s-%s setting from %s.ini.
pt_BR: Erro ao ler a configuração  %s-%s do  arquivo %s.ini.

en: The value is: %s
pt_BR: O valor é: %s

en: The error is: %s
pt_BR: O erro é: %s

en: %s will use the default value for the setting and should proceed normally.
pt_BR: %s usará o valor padrão para a configuração e deverá continuar normalmente.

en: Settings error
pt_BR: Erro de configuração

en: Error while saving %s.ini:
    %s
pt_BR: Erro enquanto salvando %s.ini:
    %s

en: Save error
pt_BR: Erro de gravação

en: Mail.app message
pt_BR: Mensagem Mail.app

en: New attachment...
pt_BR: Novo anexo...

en: Insert a new attachment
pt_BR: Inserir um novo anexo

en: Open attachment
pt_BR: Abrir anexo

en: Open the selected attachments
pt_BR: Abrir anexos selecionados

en: 5 minutes
pt_BR: 5 minutos

en: Don't snooze
pt_BR: Não pausar

en: 10 minutes
pt_BR: 10 minutos

en: 15 minutes
pt_BR: 15 minutos

en: 20 minutes
pt_BR: 20 minutos

en: 30 minutes
pt_BR: 30 minutos

en: 1.5 hour
pt_BR: 1,5 horas

en: 45 minutes
pt_BR: 45 minutos

en: 1 hour
pt_BR: 1 hora

en: 2 hours
pt_BR: 2 horas

en: 3 hours
pt_BR: 3 horas

en: 4 hours
pt_BR: 4 horas

en: 12 hours
pt_BR: 12 horas

en: 6 hours
pt_BR: 6 horas

en: 8 hours
pt_BR: 8 horas

en: 18 hours
pt_BR: 18 horas

en: 24 hours
pt_BR: 24 horas

en: 48 hours
pt_BR: 48 horas

en: 72 hours
pt_BR: 72 horas

en: 2 weeks
pt_BR: 2 semanas

en: 1 week
pt_BR: 1 semana

en: Total for %s
pt_BR: Total para %s

en: &New effort...	Ctrl+E
pt_BR: &Novo esforço...	Ctrl+E

en: Inactive tasks
pt_BR: Tarefas inativas

en: Hide &inactive tasks
pt_BR: Ocultar tarefas &inativas

en: Inactive tasks: %d (%d%%)
pt_BR: Tarefas inativas:  %d (%d%%)

en: Show/hide inactive tasks (incomplete tasks without actual start date)
pt_BR: Mostrar/ocultar tarefas inativas (tarefas incompletas sem data atual de início)

en: Late tasks
pt_BR: Tarefas atrasadas

en: Hide &late tasks
pt_BR: Ocultar tarefas &atrasadas

en: Late tasks: %d (%d%%)
pt_BR: Tarefas atrasadas: %d (%d%%)

en: Show/hide late tasks (inactive tasks with a planned start in the past)
pt_BR: Mostrar/ocultar tarefas atrasadas (tarefas inativas com data planejada de início no passado)

en: Active tasks
pt_BR: Tarefas ativas

en: Active tasks: %d (%d%%)
pt_BR: Tarefas ativas: %d (%d%%)

en: Hide &active tasks
pt_BR: Ocultar tarefas &ativas

en: Show/hide active tasks (incomplete tasks with an actual start date in the past)
pt_BR: Mostrar/ocultar tarefas ativas (tarefas incompletas com data atual de início no passado)

en: Due soon tasks
pt_BR: Tarefas que vencem logo

en: Due soon tasks: %d (%d%%)
pt_BR: Tarefas que vencem logo: %d (%d%%)

en: Hide &due soon tasks
pt_BR: Ocultar tarefas que &vencem logo

en: Show/hide due soon tasks (incomplete tasks with a due date in the near future)
pt_BR: Mostrar/ocultar tarefas que vencem logo (tarefas incompletas com data de vencimento em futuro próximo)

en: Overdue tasks
pt_BR: Tarefas com prazo expirado

en: Hide &over due tasks
pt_BR: Ocultar tarefas &vencidas

en: Overdue tasks: %d (%d%%)
pt_BR: Tarefas vencidas: %d (%d%%)

en: Show/hide over due tasks (incomplete tasks with a due date in the past)
pt_BR: Mostrar/ocultar tarefas vencidas (tarefas incompletas com data de vencimento no passado)T

en: Completed tasks
pt_BR: Tarefas concluídas

en: Completed tasks: %d (%d%%)
pt_BR: Tarefas finalizadas:  %d (%d%%)

en: Hide &completed tasks
pt_BR: Ocultar tarefas &finalizadas

en: Show/hide completed tasks
pt_BR: Mostrar/ocultar tarefas finalizadas

en: &New task...
pt_BR: &Nova tarefa...

en: Arrow down
pt_BR: Seta abaixo

en: Arrow down with status
pt_BR: Seta abaixo com status

en: Blue arrows looped
pt_BR: Setas azuis contínuas

en: Green arrows looped
pt_BR: Setas verdes contínuas

en: Arrow up
pt_BR: Seta acima

en: Arrow up with status
pt_BR: Seta acima com status

en: Bomb
pt_BR: Bomba

en: Book
pt_BR: Livro

en: Books
pt_BR: Livros

en: Box
pt_BR: Caixa

en: Ladybug
pt_BR: Joaninha

en: Cake
pt_BR: Bolo

en: Calculator
pt_BR: Calculadora

en: Calendar
pt_BR: Calendário

en: Cat
pt_BR: Gato

en: Compact disc (CD)
pt_BR: Compact Disc (CD)

en: Charts
pt_BR: Gráficos

en: Chatting
pt_BR: Conversando

en: Check mark
pt_BR: Marcar

en: Check marks
pt_BR: Verifique marcadores

en: Clock
pt_BR: Hora

en: Alarm clock
pt_BR: Alarme de tempo

en: Stopwatch
pt_BR: Parar assistência

en: Cogwheel
pt_BR: Engrenagem

en: Cogwheels
pt_BR: Engrenagens

en: Desktop computer
pt_BR: PC Desktop

en: Laptop computer
pt_BR: Laptop

en: Handheld computer
pt_BR: Handheld PC

en: Red cross
pt_BR: Cruz vermelha

en: Die
pt_BR: Dado

en: Document
pt_BR: Documento

en: Blue earth
pt_BR: Terra azul

en: Green earth
pt_BR: Terra verde

en: Blue folder
pt_BR: Pasta azul

en: Light blue folder
pt_BR: Pasta azul clara

en: Green folder
pt_BR: Pasta verde

en: Grey folder
pt_BR: Pasta cinza

en: Orange folder
pt_BR: Pasta laranja

en: Purple folder
pt_BR: Pasta roxa

en: Red folder
pt_BR: Pasta vermelha

en: Yellow folder
pt_BR: Pasta amarela

en: Blue folder with arrow
pt_BR: Pasta azul com seta

en: Heart
pt_BR: Coração

en: Hearts
pt_BR: Corações

en: Green house
pt_BR: Casa verde

en: Red house
pt_BR: Casa vermelha

en: Key
pt_BR: Tecla

en: Keys
pt_BR: Teclas

en: Lamp
pt_BR: Lâmpada

en: Question mark
pt_BR: Marcar questão

en: Information
pt_BR: Informação

en: Blue led
pt_BR: Led Azul

en: Light blue led
pt_BR: Led azul claro

en: Grey led
pt_BR: Led cinza

en: Green led
pt_BR: Led verde

en: Light green led
pt_BR: Led verde claro

en: Orange led
pt_BR: Led laranja

en: Purple led
pt_BR: Led roxo

en: Red led
pt_BR: Led vermelho

en: Yellow led
pt_BR: Led amarelo

en: Life ring
pt_BR: Salva vidas

en: Locked lock
pt_BR: Travar

en: Unlocked lock
pt_BR: Destravar

en: Magnifier glass
pt_BR: Lupa

en: Music note
pt_BR: Nota musical

en: Note
pt_BR: Nota

en: Palette
pt_BR: Paleta

en: Paperclip
pt_BR: Clipe de papel

en: Pencil
pt_BR: Lápis

en: Person
pt_BR: Pessoa

en: People
pt_BR: Povo

en: Identification
pt_BR: Identificação

en: Person talking
pt_BR: Pessoa falando

en: Warning sign
pt_BR: Sinal de Alerta

en: Minus
pt_BR: Menos

en: Plus
pt_BR: Mais

en: Red star
pt_BR: Estrela vermelha

en: Yellow star
pt_BR: Estrela amarela

en: Traffic light
pt_BR: Semáforo

en: Trashcan
pt_BR: Lixeira

en: Lightning
pt_BR: Relâmpago

en: Umbrella
pt_BR: Guarda-chuva

en: Partly sunny
pt_BR: Nublado

en: Wrench
pt_BR: Chave inglesa

en: No icon
pt_BR: Sem ícone

en: Close
pt_BR: Fechar

en: Message from the %s developers
pt_BR: Mensagem dos %s desenvolvedores

en: See:
pt_BR: Veja:

en: Description
pt_BR: Descrição

en: Edit to change all subjects
pt_BR: Editar para alterar todos os assuntos

en: Subject
pt_BR: Assunto

en: Edit to change all descriptions
pt_BR: Editar para alterar todas as descrições

en: Creation date
pt_BR: Data de criação

en: Modification date
pt_BR: Data de modificação

en: Priority
pt_BR: Prioridade

en: Mutually exclusive
pt_BR: Mutuamente exclusivos

en: Subcategories
pt_BR: Subcategorias

en: Edit to change location of all attachments
pt_BR: Editar para alterar a localização de todos os anexos

en: Browse
pt_BR: Procurar

en: Location
pt_BR: Localização

en: Appearance
pt_BR: Aparência

en: Foreground color
pt_BR: Cor de primeiro plano

en: Background color
pt_BR: Cor de plano de fundo

en: Font
pt_BR: Fonte

en: Icon
pt_BR: Ícone:

en: Dates
pt_BR: Datas

en: Planned start date
pt_BR: Data de início planejada

en: Due date
pt_BR: Prazo de conclusão

en: Actual start date
pt_BR: Data real de início

en: Completion date
pt_BR: Data de conclusão

en: Reminder
pt_BR: Lembrete

en: Recurrence
pt_BR: Recorrência

en: Progress
pt_BR: Andamento

en: Percentage complete
pt_BR: Porcentagem completa

en: Use application-wide setting
pt_BR: Usar configuração geral

en: No
pt_BR: Não

en: Yes
pt_BR: Sim

en: Mark task completed when all children are completed?
pt_BR: Marcar tarefa como completa quando todas suas subtarefas forem completadas?

en: Budget
pt_BR: Orçamento

en: Time spent
pt_BR: Tempo gasto

en: Budget left
pt_BR: Orçamento baixo

en: Hourly fee
pt_BR: Taxa horária

en: Fixed fee
pt_BR: Taxa fixada

en: Revenue
pt_BR: Receita

en: Effort
pt_BR: Esforço

en: Categories
pt_BR: Categorias

en: Attachments
pt_BR: Anexos

en: Notes
pt_BR: Notas

en: Prerequisites
pt_BR: Pré-requisitos

en: Edit task
pt_BR: Editar tarefa

en: Task
pt_BR: Tarefa

en: Start
pt_BR: Iniciar

en: Week(s)
pt_BR: Semana(s)

en: Day(s)
pt_BR: Dia(s)

en: Hour(s)
pt_BR: Hora(s)

en: Minute(s)
pt_BR: Minuto(s)

en: Stop
pt_BR: Parar

en: Start tracking from last stop time
pt_BR: Iniciar contagem a partir do último tempo de parada

en: Stop tracking now
pt_BR: Parar monitoramento agora

en: Warning: start must be earlier than stop
pt_BR: Alerta: o começo deve ser anterior à parada.

en: Multiple tasks
pt_BR: Tarefas múltiplas

en: %s (task)
pt_BR: %s (tarefa)

en: Multiple categories
pt_BR: Categorias múltiplas

en: %s (category)
pt_BR: %s (categoria)

en: Multiple notes
pt_BR: Notas múltiplas

en: %s (note)
pt_BR: %s (nota)

en: Multiple attachments
pt_BR: Anexos múltiplos

en: %s (attachment)
pt_BR: %s (anexo)

en: Multiple efforts
pt_BR: Esforços múltiplos

en: %s (effort)
pt_BR: %s (esforço)

en: Use font:
pt_BR: Usar fonte:

en: Use color:
pt_BR: Usar cor:

en: None
pt_BR: Nenhum

en: Daily
pt_BR: Diariamente

en: Monthly
pt_BR: Mensalmente

en: Weekly
pt_BR: Semanalmente

en: Yearly
pt_BR: Anualmente

en: keeping dates on the same weekday
pt_BR: Manter datas no mesmo dia da semana

en: , every
pt_BR: , tudo

en: Stop after
pt_BR: Parar após

en: recurrences
pt_BR: recorrências

en: Schedule each next recurrence based on
pt_BR: Programar cada próxima recorrência baseada em

en: day(s),
pt_BR: dia(s)

en: period,
pt_BR: período,

en: week(s),
pt_BR: semana(s)

en: month(s),
pt_BR: mês(es)

en: year(s),
pt_BR: ano(s)

en: Export items from:
pt_BR: Exportar itens de:

en: Export only the selected items
pt_BR: Exportar somente os itens selecionados

en: Columns to export:
pt_BR: Colunas para exportar:

en: Put task dates and times in separate columns
pt_BR: Ponha datas e horários de tarefas em colunas separadas

en: Write style information to a separate CSS file
pt_BR: Escrever informações de estilo para um arquivo CSS separado

en: If a CSS file exists for the exported file, %(name)s will not overwrite it. This allows you to change the style information without losing your changes on the next export.
pt_BR: Se um arquivo CSS existir para o arquivo exportado, %(name)s não irá sobreescrevê-lo. Você pode alterar o estilo da informação sem perder as alterações na próxima exportação.

en: Export as CSV
pt_BR: Exportar como CSV

en: Export as iCalendar
pt_BR: Exportar como iCalendar

en: Export as HTML
pt_BR: Exportar como HTML

en: Export as Todo.txt
pt_BR: Exportar como Todo.txt

en: An iPhone or iPod Touch device is trying
    to synchronize with this task file for
    the first time. What kind of synchronization
    would you like to use?
pt_BR: Um iPhone ou iPod Touch está tentando
    sincronizar com este arquivo de tarefas
    pela primeira vez. Que tipo de sincronização
    você gostaria de usar?

en: Refresh from desktop
pt_BR: Atualizar do desktop

en: Refresh from device
pt_BR: Atualizar do dispositivo

en: Cancel
pt_BR: Cancelar

en: You have enabled the iPhone synchronization feature, which
    needs Bonjour. Bonjour does not seem to be installed on
    your system.
pt_BR: Você ativou a sincronização de iPhone, que
    precisa do Bonjour. O Bonjour não parece estar instalado
    em seu sistema.

en: Please download and install Bonjour for Windows from
pt_BR: Por favor baixe e instale o Bonjour para Windows do

en: Apple's web site
pt_BR: Site da Apple

en: Bonjour support for Linux is generally provided by
    Avahi.
pt_BR: O Bonjour para Linux é geralmente fornecido por
    Avahi

en: You may find details for your distribution here
pt_BR: Você pode encontrar detalhes para sua distribuição aqui

en: Note that under some systems (Fedora), you may have to
    install the avahi-compat-libdns_sd package as well as Avahi in order
    for this to work.
pt_BR: Note que em alguns sistemas operacionais (Fedora), você terá que
    instalar o pacote avahi-compat-libdns_sd assim como o Avahi 
    para que funcione corretamente.

en: In addition, if you have a firewall, check that ports 4096-4100 are open.
pt_BR: Além disso, se você tiver um firewall, cheque se as portas 4096-4100 estão abertas.

en: This setting will take effect after you restart %s
pt_BR: Esta configuração será efetuada após reiniciar %s

en: This setting can be overridden for individual tasks
    in the task edit dialog.
pt_BR: Esta configuração pode ser sobreescrita por tarefas individuais
    no diálogo de edição de tarefas

en: Files
pt_BR: Arquivos

en: Auto save after every change
pt_BR: Salvar automaticamente após cada mudança

en: Save settings (%s.ini) in the same
    directory as the program
pt_BR: Salvar configurações (%s.ini) no mesmo
    diretório do programa

en: For running %s from a removable medium
pt_BR: Para executar %s de uma mídia removível

en: Attachment base directory
pt_BR: Anexar ao diretório principal

en: When adding an attachment, try to make
    its path relative to this one.
pt_BR: Quando adicionar um anexo, tente fazer
    seu caminho direcionado para ele

en: Before saving, automatically import from
pt_BR: Antes de salvar, importar automaticamente de

en: Todo.txt format
pt_BR: Formato Todo.txt

en: Before saving, %s automatically imports tasks
    from a Todo.txt file with the same name as the task file,
    but with extension .txt
pt_BR: Antes de salvar, %s automaticamente importa taredas
    de um arquivo Todo.txt com o mesmo nome do arquivo de tarefas,
    mas com extensão .txt

en: When saving, automatically export to
pt_BR: Ao salvar, exportar automaticamente para

en: When saving, %s automatically exports tasks
    to a Todo.txt file with the same name as the task file,
    but with extension .txt
pt_BR: Quando salvar, %s automaticamente exporta as tarefas
    para um arquivo Todo.txt com o mesmo nome do arquivo de tarefas,
    mas com extensão .txt

en: Window behavior
pt_BR: Comportamento da janela

en: Show splash screen on startup
pt_BR: Mostrar tela inicial do programa

en: Show tips window on startup
pt_BR: Mostrar dicas ao iniciar

en: Start with the main window iconized
pt_BR: Inicie com a janela principal iconificada

en: Always
pt_BR: Sempre

en: Never
pt_BR: Nunca

en: If it was iconized last session
pt_BR: Se estava iconificada na última sessão

en: Check for new version of %(name)s on startup
pt_BR: Checar por nova versão de %(name)s ao iniciar

en: Check for messages from the %(name)s developers on startup
pt_BR: Verificar mensagens dos %(name)s desenvolvedores ao iniciar

en: Hide main window when iconized
pt_BR: Esconder tela principal quando iconificado

en: Minimize main window when closed
pt_BR: Minimizar tela principal quando fechar

en: Make clock in the task bar tick when tracking effort
pt_BR: Faça o relógio na barra de tarefas piscar quando estiver contando esforço

en: Language
pt_BR: Idioma

en: Let the system determine the language
pt_BR: Deixar o sistema determinar o idioma

en: If your language is not available, or the translation needs improving, please consider helping. See:
pt_BR: Se seu idioma não está disponível, ou a tradução precisa melhorar, por favor considere nos ajudar. Veja:

en: Language not found?
pt_BR: Idioma não encontrado?

en: Task appearance
pt_BR: Aparência da tarefa

en: These appearance settings can be overridden for individual tasks in the task edit dialog.
pt_BR: Estas configurações de aparência podem ser sobreescritas por tarefas individuais
    no diálogo de edição de tarefas.

en: Features
pt_BR: Recursos

en: All settings on this tab require a restart of %s to take effect
pt_BR: Todas as configurações nesta aba requerem o reinício de %s para ter efeito

en: Enable SyncML
pt_BR: Habilitar SyncML

en: Enable iPhone synchronization
pt_BR: Habilitar sincronização com iPhone

en: Use X11 session management
pt_BR: Usar gerenciador de sessões X11

en: Start of work week
pt_BR: Início da semana de trabalho

en: Monday
pt_BR: Segunda-feira

en: Sunday
pt_BR: Domingo

en: Hour of start of work day
pt_BR: Hora de início do dia de trabalho

en: Hour of end of work day
pt_BR: Hora de término do dia de trabalho

en: End of day
pt_BR: Fim do dia

en: Use gradients in calendar views.
    This may slow down Task Coach.
pt_BR: Usar gradientes nas visualizações de calendário.
    Isso pode deixar o Task Coach mais lento.

en: Minutes between suggested times
pt_BR: Minutos entre os tempos sugeridos

en: In popup-menus for time selection (e.g. for setting the start 
    time of an effort) %(name)s will suggest times using this 
    setting. The smaller the number of minutes, the more times 
    are suggested. Of course, you can also enter any time you 
    want beside the suggested times.
pt_BR: Nos menus pop-ups de seleção de tempo (ex. para configuração de início
    de tempo em quaisquer esforços) %(name)s irá sugerir tempos utilizando esta
    configuração. Quanto menor for o número de minutos, maior será o tempo
    sugerido. É claro que, você também poderá digitar o tempo que quiser
    sobre o tempo sugerido.

en: Idle time notice
pt_BR: Aviso de tempo ocioso

en: If there is no user input for this amount of time
    (in minutes), %(name)s will ask what to do about current efforts.
pt_BR: Se não houver nenhuma entrada do usuário entre esta faixa de tempo
    (em minutos), %(name)s irá perguntar o que fazer com os esforços atuais.

en: Show a popup with the description of an item
    when hovering over it
pt_BR: Mostrar popup com descrição do item
    ao passar mouse sobre ele

en: Task dates
pt_BR: Datas da tarefa

en: Mark parent task completed when all children are completed
pt_BR: Marcar tarefa-pai como finalizada quando todas subtarefas estiverem finalizadas

en: Number of hours that tasks are considered to be 'due soon'
pt_BR: Número de horas para que as tarefas sejam consideradas 'a vencer'

en: Nothing
pt_BR: Nada

en: Changing the planned start date changes the due date
pt_BR: Ao alterar a data planejada de início alterar a data de término

en: Changing the due date changes the planned start date
pt_BR: Ao alterar a data de término alterar a data planejada de início

en: What to do with planned start and due date if the other one is changed
pt_BR: O que fazer com a data planejada de início e a data de término se uma delas for alterada

en: Preset
pt_BR: Pré-definido

en: Propose
pt_BR: Proposta

en: Today
pt_BR: Hoje

en: Tomorrow
pt_BR: Amanhã

en: Day after tomorrow
pt_BR: Depois de amanhã

en: Next Friday
pt_BR: Próxima sexta-feira

en: Next Monday
pt_BR: Próxima segunda-feira

en: Start of day
pt_BR: Início do dia

en: Start of working day
pt_BR: Início do dia de trabalho

en: Current time
pt_BR: Hora atual

en: End of working day
pt_BR: Fim do dia de trabalho

en: Default planned start date and time
pt_BR: Data e hora de início planejado padrão

en: Default due date and time
pt_BR: Data e hora padrão de vencimento

en: Default actual start date and time
pt_BR: Padrão de data e hora de início reais

en: Default completion date and time
pt_BR: Data e hora padrão de finalização

en: Default reminder date and time
pt_BR: Data e hora padrão de lembrete

en: Task reminders
pt_BR: Lembretes de tarefas

en: Notification system to use for reminders
pt_BR: Sistema de notificação usado para lembretes

en: Let the computer say the reminder
pt_BR: Deixar o computador dizer o lembrete

en: (Needs espeak)
pt_BR: (Precisa alto-falante)

en: Default snooze time to use after reminder
pt_BR: Tempo padrão de espera após lembretes

en: Snooze times to offer in task reminder dialog
pt_BR: Tempo de espera para lembrete de tarefa

en: Password for synchronization with iPhone
pt_BR: Senha para sincronizar com iPhone

en: When synchronizing, enter this password on the iPhone to authorize it
pt_BR: Quando estiver sincronizando, insira sua senha no iPhone para autorizá-lo

en: Bonjour service name
pt_BR: Nome no Bonjour

en: Upload completed tasks to device
pt_BR: Transferir tarefas completas para o dispositivo

en: Show the synchronization log
pt_BR: Mostrar o log de sincronização.

en: Check spelling in editors
pt_BR: Verificar ortografia em editores

en: Font to use in the description field of edit dialogs
pt_BR: Fonte a usar na descrição dos campos dos diálogos de edição

en: When dropping an e-mail from Mail.app, try to get its subject.
    This takes up to 20 seconds.
pt_BR: Quando baixar um email de Mail.app, tente obter pelo assunto.
    Isso leva até 20 segundos.

en: %(name)s reminder - %(task)s
pt_BR: lembrete %(name)s  - %(task)s

en: Reminder date/time
pt_BR: Lembrete data/hora

en: Snooze
pt_BR: Pausa

en: Also make this the default snooze time for future reminders
pt_BR: Também fazer deste, o tempo de soneca padrão para avisos futuros

en: Mark task completed
pt_BR: Marcar tarefa como finalizada

en: SyncML server
pt_BR: Servidor SyncML

en: Custom
pt_BR: Personalizar

en: SyncML server URL
pt_BR: URL do servidor SyncML

en: User name/ID
pt_BR: Nome de usuário/ID

en: Enable tasks synchronization
pt_BR: Ativar sincronização de tarefas

en: Tasks database name
pt_BR: Nome do banco de dados de tarefas

en: Preferred synchronization mode
pt_BR: Modo de sincronização preferido

en: Two way
pt_BR: Dois caminhos

en: Slow
pt_BR: Lenta

en: One way from client
pt_BR: Sincronizar do cliente

en: Refresh from client
pt_BR: Atualizar do cliente

en: One way from server
pt_BR: Sincronizar do servidor

en: Refresh from server
pt_BR: Atualizar do servidor

en: Enable notes synchronization
pt_BR: Habilitar sincronização de notas

en: Notes database name
pt_BR: Nome do banco de dados de notas

en: Access
pt_BR: Acesso

en: New task template
pt_BR: Novo modelo de tarefa

en: Preview
pt_BR: Visualizar

en: Available tools
pt_BR: Ferramentas disponíveis

en: Make this tool visible in the toolbar
pt_BR: Exibir esta ferramenta na barra de ferramentas

en: Hide this tool from the toolbar
pt_BR: Oculte essa ferramenta da barra de ferramentas

en: Tools
pt_BR: Ferramentas

en: Move the tool up (to the left of the toolbar)
pt_BR: Mova a ferramenta para cima (para a esquerda da barra de ferramentas)

en: Move the tool down (to the right of the toolbar)
pt_BR: Mova a ferramenta para baixo (para a direita da barra de ferramentas)

en: Reorder toolbar buttons by drag and dropping them in this list.
pt_BR: Reordenar a barra de ferramentas arrastando-a e soltando-a nesta lista.

en: Separator
pt_BR: Separador

en: Spacer
pt_BR: Espaçador

en: Notify me of new versions.
pt_BR: Avise-me sobre novas versões

en: New version of %(name)s available
pt_BR: Nova versão de %(name)s disponível

en: You are using %(name)s version %(currentVersion)s.
pt_BR: Você está usando %(name)s versão %(currentVersion)s.

en: Version %(version)s of %(name)s is available from
pt_BR: Versão %(version)s de %(name)s está diponível em

en: %(name)s is up to date
pt_BR: %(name)s está atualizado

en: %(name)s is up to date at version %(version)s.
pt_BR: %(name)s está atualizado para a versão %(version)s.

en: Couldn't find out latest version
pt_BR: Não foi possível encontrar a última versão

en: Couldn't find out what the latest version of %(name)s is.
pt_BR: Não foi possível descobrir qual é a última versão de  %(name)s.

en: Prerelease version
pt_BR: Versão Pré-release

en: You are using %(name)s prerelease version %(currentVersion)s.
pt_BR: Você está usando %(name)s versão pré-release  %(currentVersion)s.

en: The latest released version of %(name)s is %(version)s.
pt_BR: A última versão estável de %(name)s é %(version)s.

en: Warning
pt_BR: Aviso

en: Task Coach has known issues with XFCE4 session management.
pt_BR: Task Coach possui problemas conhecidos com o ambiente gráfico XFCE4.

en: If you experience random freeze at startup, please uncheck
    the "Use X11 session management" in the Features tab of the preferences.
pt_BR: Se você teve travamentos aleatórios  ao iniciar, por favor desmarque
    "Usar gerenciador de sessão X11" na aba Recursos das preferências.

en: Do not show this dialog at startup
pt_BR: Não mostrar este diálogo ao iniciar

en: No user input since %s. The following task was
    being tracked:
pt_BR: Sem entrada do usuário desde %s. A seguinte tarefa
    foi traçada:

en: Do nothing
pt_BR: Não fazer nada

en: Stop it at %s
pt_BR: Parar em %s

en: Stop it at %s and resume now
pt_BR: Parar em %s e resumir agora

en: Notification
pt_BR: Notificação

en: %s files (*.tsk)|*.tsk|All files (*.*)|*
pt_BR: %s arquivos (*.tsk)|*.tsk|Todoso os  arquivos (*.*)|*

en: %s files (*.tsk)|*.tsk|Backup files (*.tsk.bak)|*.tsk.bak|All files (*.*)|*
pt_BR: Arquivos %s (*.tsk)|*.tsk|Arquivos de backup (*.tsk.bak)|*.tsk.bak|Todos os arquivos (*.*)|*

en: iCalendar files (*.ics)|*.ics|All files (*.*)|*
pt_BR: Arquivos iCalendar (*.ics)|*.ics|Todos os arquivos (*.*)|*

en: HTML files (*.html)|*.html|All files (*.*)|*
pt_BR: Arquivos HTML (*.html)|*.html|Todos os arquivos (*.*)|*

en: CSV files (*.csv)|*.csv|Text files (*.txt)|*.txt|All files (*.*)|*
pt_BR: Arquivos CSV (*.csv)|*.csv|Arquivos de texto (*.txt)|*.txt|Todos os arquivos (*.*)|*

en: Todo.txt files (*.txt)|*.txt|All files (*.*)|*
pt_BR: Todo.txt arquivos (*.txt)|*.txt|Todos arquivos (*.*)|*

en: Open
pt_BR: Abrir

en: Loaded %(nrtasks)d tasks from %(filename)s
pt_BR: %(nrtasks)d tarefas carregadas de %(filename)s

en: Cannot open %s because it doesn't exist
pt_BR: Não foi possível abrir %s porque ele não existe

en: Merge
pt_BR: Mesclar

en: Cannot open %(filename)s
    because it is locked.
pt_BR: Não pode abrir %(filename)s porque ele está travado.

en: Merged %(filename)s
pt_BR: %(filename)s mesclado

en: Save as
pt_BR: Salvar como

en: Save selection
pt_BR: Salvar a seleção

en: Cannot save %s
    It is locked by another instance of %s.
pt_BR: Não pode salvar %s
    Ele está travado por outra instância de %s.

en: Cannot save %s
    %s
pt_BR: Não foi possível salvar %s
    %s

en: Import template
pt_BR: Importar modelo

en: %s template files (*.tsktmpl)|*.tsktmpl
pt_BR: %s arquivos de modelos (*.tsktmpl)|*.tsktmpl

en: Cannot import template %s
    %s
pt_BR: Não foi possível importar modelo %s
    %s

en: Exported %(count)d items to %(filename)s
pt_BR: Exportado %(count)d ítens para %(filename)s

en: Finished synchronization
pt_BR: Sincronização finalizada

en: Synchronization status
pt_BR: Status da sincronização

en: Cannot open %s
    %s
pt_BR: Não é possível abrir %s
    %s

en: A file named %s already exists.
    Do you want to replace it?
pt_BR: Um arquivo chamado %s já existe.
    Você quer substituí-lo?

en: You have unsaved changes.
    Save before closing?
pt_BR: Você tem alterações não salvas.
    Salvar antes de fechar?

en: %s: save changes?
pt_BR: %s: salvar alterações?

en: Cannot open %s because it is locked.
    
    This means either that another instance of TaskCoach
    is running and has this file opened, or that a previous
    instance of Task Coach crashed. If no other instance is
    running, you can safely break the lock.
    
    Break the lock?
pt_BR: Não é possível abrir %s porque ele está travado.
    
    Isto significa ou que outra instância do TaskCoach
    está em execução e tem este arquivo aberto, ou que o
    Task Coach travou com esse arquivo aberto. Se não houver
    outra instância aberta, você pode quebrar o bloqueio de forma segura.
    
    Destravar o arquivo?

en: %s: file locked
pt_BR: %s: arquivo protegido

en: Cannot acquire a lock because locking is not supported
    on the location of %s.
    Open %s unlocked?
pt_BR: Não foi possível bloquear porque o bloqueio não é suportado
    na localização de %s.
    Abrir %s desbloqueado?

en: Closed %s
pt_BR: Fechado %s

en: Saved %(nrtasks)d tasks to %(filename)s
pt_BR: %(nrtasks)d tarefas salvas em %(filename)s

en: Cannot open %(filename)s
    because it was created by a newer version of %(name)s.
    Please upgrade %(name)s.
pt_BR: Não foi possível abrir %(filename)s
    porque ele foi criado por uma versão mais nova do %(name)s.
    Por favor, atualize %(name)s.

en: Error while reading %s:
pt_BR: Erro ao abrir %s:

en: Synchronizing...
pt_BR: Sincronizando...

en: Synchronizing with %s...
pt_BR: Sincronizando com %s...

en: Welcome to %(name)s version %(version)s
pt_BR: Bem-vindo a %(name)s versão %(version)s

en: Couldn't restore the pane layout from TaskCoach.ini:
    %s
    
    The default pane layout will be used.
    
    If this happens again, please make a copy of your TaskCoach.ini file before closing the program, open a bug report, and attach the copied TaskCoach.ini file to the bug report.
pt_BR: Não foi possível  restaurar o layout do painel de TaskCoach.ini:
    %s
    
    O layout padrão do painel será usado.
    
    Se isso acontecer novamente, por favor faça uma  cópia do seu arquivo TaskCoach.ini antes de fechar o programa, abra um relatório de erro, e anexe o arquivo TaskCoach.ini copiado ao relatório de erro.

en: %s settings error
pt_BR: %s erros de configuração

en: Synchronization type
pt_BR: Tipo de sincronização

en: An iPhone or iPod Touch device tried to synchronize with this
    task file, but the protocol negotiation failed. Please file a
    bug report.
pt_BR: Um iPhone ou iPod Touch tentou sincronizar com este
    arquivo de tarefa, mas o protocolo de negociação falhou. Por favor
    envie um arquivo reportando a falha.

en: &File
pt_BR: &Arquivo

en: &Edit
pt_BR: &Editar

en: &View
pt_BR: &Exibir

en: &New
pt_BR: &Novo

en: &Actions
pt_BR: &Ações

en: &Help
pt_BR: &Ajuda

en: &Import
pt_BR: &Importar

en: &Export
pt_BR: &Exportar

en: &Select
pt_BR: &Selecionar

en: &New viewer
pt_BR: &Novo visualizador

en: &Activate next viewer	Ctrl+PgDn
pt_BR: &Ativar próximo visualizador	Ctrl+PgDn

en: Activate &previous viewer	Ctrl+PgUp
pt_BR: Habilitar o visualizador &anterior	Ctrl+PgUp

en: &Mode
pt_BR: &Modo

en: &Filter
pt_BR: &Filtrar

en: &Sort
pt_BR: &Ordenar

en: &Columns
pt_BR: &Colunas

en: &Rounding
pt_BR: &Arredondamento

en: &Tree options
pt_BR: &Opções de árvore

en: T&oolbar
pt_BR: &Barra de ferramentas

en: Show/hide status bar
pt_BR: Exibir/ocultar barra de status

en: Status&bar
pt_BR: &Barra de status

en: &Task
pt_BR: &Tarefa

en: Open a new tab with a viewer that displays tasks
pt_BR: Abrir nova aba com um visualizador de tarefas

en: Task &statistics
pt_BR: E&statíticas das tarefas

en: Open a new tab with a viewer that displays task statistics
pt_BR: Abrir uma nova aba com um visualizador que mostre as estatísticas das tarefas

en: Task &square map
pt_BR: &Quadro de tarefas

en: Open a new tab with a viewer that displays tasks in a square map
pt_BR: Abrir uma nova aba com um visualizador que exiba as tarefas em um quadro

en: T&imeline
pt_BR: L&inha de tempo

en: Open a new tab with a viewer that displays a timeline of tasks and effort
pt_BR: Abrir uma nova aba com um visualizador que mostre a linha de tempo de tarefas e esforços

en: &Calendar
pt_BR: &Calendário

en: Open a new tab with a viewer that displays tasks in a calendar
pt_BR: Abrir uma nova aba com um visualizador mostrando as tarefas num calendário

en: &Category
pt_BR: &Categoria

en: Open a new tab with a viewer that displays categories
pt_BR: Abrir nova aba com um visualizador que mostre as categorias

en: &Effort
pt_BR: &Atividade

en: Open a new tab with a viewer that displays efforts
pt_BR: Abrir uma nova aba com um visualizador que mostre as atividades

en: Open a new tab with a viewer that displays efforts for the selected task
pt_BR: Abrir uma nova aba com visualizador que mostre atividades para a tarefa selecionada

en: &Note
pt_BR: &Nota

en: Open a new tab with a viewer that displays notes
pt_BR: Abrir nova aba com um visualizador que mostre as notas

en: &Hide
pt_BR: &Ocultar

en: Hide the toolbar
pt_BR: Ocultar a barra de ferramentas

en: &Small images
pt_BR: Imagens &pequenas

en: Small images (16x16) on the toolbar
pt_BR: Imagens pequenas (16x16) na barra de ferramentas

en: &Medium-sized images
pt_BR: Imagens de tamanho &médio

en: Medium-sized images (22x22) on the toolbar
pt_BR: Imagens  de tamanho médio (22x22) na barra de ferramentas

en: &Large images
pt_BR: Imagens &grandes

en: Large images (32x32) on the toolbar
pt_BR: Imagens grandes (32x32) na barra de ferramentas

en: New task from &template
pt_BR: Nova tarefa do &modelo

en: &Toggle category
pt_BR: &Alterar categoria

en: Change task &priority
pt_BR: Alterar &prioridade da tarefa

en: &Start tracking effort
pt_BR: &Iniciar acompanhamento de esforço

en: %s (subcategories)
pt_BR: %s (subcategorias)

en: %s (subtasks)
pt_BR: %s (subtarefas)

en: &Priority
pt_BR: &Prioridade

en: Page
pt_BR: Página

en: %s Reminder
pt_BR: %s Lembrar

en: %d tasks overdue
pt_BR: %d tarefas atrasadas

en: one task overdue
pt_BR: uma tarefa atrasada

en: %d tasks due soon
pt_BR: %d tarefas que vencem logo

en: one task due soon
pt_BR: uma tarefa que vence logo

en: tracking "%s"
pt_BR: acompanhamento "%s"

en: tracking effort for %d tasks
pt_BR: contando esforço de %d tarefas

en: &Open...	Ctrl+O
pt_BR: &Abrir... 	Ctrl+O

en: Open %s
pt_BR: Abrir %s

en: &Merge...
pt_BR: &Mesclar...

en: Merge tasks from another file with the current file
pt_BR: Mesclar tarefas de outro arquivo com o arquivo atual

en: &Close	Ctrl+W
pt_BR: &Fechar	Ctrl+W

en: &Save	Ctrl+S
pt_BR: &Salvar	Ctrl+S

en: S&ave as...	Shift+Ctrl+S
pt_BR: S&alvar como...	Shift+Ctrl+S

en: Sa&ve selected tasks to new taskfile...
pt_BR: S&alvar tarefas selecionadas para novo arquivo de tarefas...

en: Save the selected tasks to a separate taskfile
pt_BR: Salvar as tarefas selecionadas para um arquivo de tarefas separadas

en: Save selected task as &template
pt_BR: Salvar a tarefa selecionada como &modelo

en: Save the selected task as a task template
pt_BR: Salvar a tarefa selcionada como um modelo de tarefa

en: &Import template...
pt_BR: &Importar modelo...

en: Import a new template from a template file
pt_BR: Importar um novo modelo de um arquivo de modelo

en: Edit templates...
pt_BR: Editar modelos...

en: Edit existing templates
pt_BR: Editar modelos existentes

en: Edit templates
pt_BR: Editar modelos

en: &Purge deleted items
pt_BR: &Excluir ítens apagados

en: Actually delete deleted tasks and notes (see the SyncML chapter in Help)
pt_BR: Realmente excluir tarefas e notas apagadas (veja o capítulo sobre SyncML na Ajuda)

en: Purging deleted items is undoable.
    If you're planning on enabling
    the SyncML feature again with the
    same server you used previously,
    these items will probably come back.
    
    Do you still want to purge?
pt_BR: Se apagar itens deletados será impossível recuperar.
    Se estiver planejando ativar
    o SyncML novamente com o
    mesmo servidor que usou anteriormente
    estes itens provavelmente voltarão.
    Você ainda quer apagar?

en: &Page setup...	Shift+Ctrl+P
pt_BR: Configurar &página...	Shift+Ctrl+P

en: &Print preview...
pt_BR: Visualizar &impressão...

en: Show a preview of what the print will look like
pt_BR: Mostrar como a página será impressa

en: Print preview
pt_BR: Visualizar impressão

en: &Print...	Ctrl+P
pt_BR: &Imprimir...	Ctrl+P

en: Export as &HTML...
pt_BR: Exportar como &HTML...

en: Export items from a viewer in HTML format
pt_BR: Exportar itens de um visualizador em formato HTML

en: Export as &CSV...
pt_BR: Exportar como &CSV...

en: Export items from a viewer in Comma Separated Values (CSV) format
pt_BR: Exportar itens de um visualizador em formato  Comma Separated Values (CSV)

en: Export as &iCalendar...
pt_BR: Exportar como &iCalendar...

en: Export items from a viewer in iCalendar format
pt_BR: Exportar itens de um visualizador em formato iCalendar

en: Export as &Todo.txt...
pt_BR: Exportar como &Todo.txt...

en: Export items from a viewer in Todo.txt format (see todotxt.com)
pt_BR: Exportar itens de um visualizador em formato Todo.txt (veja em todotxt.com)

en: &Import CSV...
pt_BR: &Importar CSV...

en: Import tasks from a Comma Separated Values (CSV) file
pt_BR: Importar tarefas de um arquivo Comma Separated Values (CSV)

en: Import CSV
pt_BR: Importar CSV

en: The selected file is empty. Please select a different file.
pt_BR: O arquivo selecionado está vazio. Por favor, selecione um arquivo diferente.

en: &Import Todo.txt...
pt_BR: &Importar Todo.txt...

en: Import tasks from a Todo.txt (see todotxt.com) file
pt_BR: Importar tarefas do arquivo Todo.txt (veja todotxt.com)

en: Import Todo.txt
pt_BR: Importar Todo.txt

en: S&yncML synchronization...
pt_BR: Sincronizar pelo S&yncML...

en: Synchronize with a SyncML server
pt_BR: Sincronizar com um servidor SyncML

en: &Quit	Ctrl+Q
pt_BR: Finalizar	Ctrl+Q

en: &Undo
pt_BR: Desfazer

en: &Redo
pt_BR: &Refazer

en: Cu&t	Ctrl+X
pt_BR: Recor&tar	Ctrl+X

en: &Copy	Ctrl+C
pt_BR: &Copiar	Ctrl+C

en: &Paste	Ctrl+V
pt_BR: &Colar	Ctrl+V

en: P&aste as subitem	Shift+Ctrl+V
pt_BR: C&olar como subitem	Shift+Ctrl+V

en: &Preferences...	Alt+P
pt_BR: &Preferências...	Alt+P

en: Preferences
pt_BR: Preferências

en: &SyncML preferences...
pt_BR: Preferẽncias do &SyncML...

en: Edit SyncML preferences
pt_BR: Editar preferências de SyncML

en: SyncML preferences
pt_BR: Preferẽncias do SyncML

en: Customize toolbar
pt_BR: Personalizar barra de ferramenta

en: Customize
pt_BR: Personalizar

en: &All	Ctrl+A
pt_BR: &Todos	Ctrl+A

en: &Clear selection
pt_BR: &Limpar seleção

en: Unselect all items
pt_BR: Desmarcar todos os ítens

en: &Clear all filters	Shift-Ctrl-R
pt_BR: &Limpar todos os filtros	Shift-Ctrl-R

en: &Reset all categories	Ctrl-R
pt_BR: &Reiniciar todas as categorias	Ctrl-R

en: Show/hide items belonging to %s
pt_BR: Mostrar/ocultar itens pertencentes a %s

en: &Rename viewer...
pt_BR: &Renomear visualizador...

en: Rename the selected viewer
pt_BR: Renomear o visualizador selecionado

en: New title for the viewer:
pt_BR: Novo título para o visualizador:

en: Rename viewer
pt_BR: Renomear visualizador

en: &Hide this column
pt_BR: &Ocultar esta coluna

en: Hide the selected column
pt_BR: &Ocultar a coluna selecionada

en: &Expand all items	Shift+Ctrl+E
pt_BR: &Expandir todos os ítens	Shift+Ctrl+E

en: &Collapse all items	Shift+Ctrl+C
pt_BR: &Recolher os ítens	Shift+Ctrl+C

en: &Ascending
pt_BR: &Ascendente

en: Sort ascending (checked) or descending (unchecked)
pt_BR: Ordem crescente (marcados) ou descendente (desmarcados)

en: Sort &case sensitive
pt_BR: Ordenar distinguindo entre maiúsculas e &minúsculas

en: When comparing text, sorting is case sensitive (checked) or insensitive (unchecked)
pt_BR: Quando comparar texto, ordenar diferenciando maiúsculas de minúsculas (marcados) ou não diferenciando (desmarcados)

en: Sort by status &first
pt_BR: Odenar por status primeiro

en: Sort tasks by status (active/inactive/completed) first
pt_BR: Ordenar tarefas inicialmente pelo status (ativa/inativa/completa)

en: Hide c&omposite tasks
pt_BR: Ocultar tarefas c&ompostas

en: Show/hide tasks with subtasks in list mode
pt_BR: Mostrar/ocultar lista de tarefas com subtarefas

en: &Edit...	RETURN
pt_BR: &Editar...	RETURN

en: Edit the selected item(s)
pt_BR: Editar o(s) item(ns) selecionado(s)

en: Edit &tracked task...	Shift-Alt-T
pt_BR: Editar &monitorar tarefa...	Shift-Alt-T

en: Edit the currently tracked task(s)
pt_BR: Editar o monitoramento atual da(s) tarefa(s)

en: &Delete	Ctrl+DEL
pt_BR: &Excluir	Ctrl+DEL

en: Delete the selected item(s)
pt_BR: Excluir o(s) item(ns) selecionado(s)

en: Create a new task from a template
pt_BR: Criar uma nova tarefa de um modelo

en: New task with selected &categories...
pt_BR: Nova tarefa com &categorias selecionadas...

en: Insert a new task with the selected categories checked
pt_BR: Inserir uma nova tarefa com as categorias selecionadas marcadas

en: New task with selected tasks as &prerequisites...
pt_BR: Nova tarefa com tarefas selecionadas como &pré-requisitos...

en: Insert a new task with the selected tasks as prerequisite tasks
pt_BR: Inserir uma nova tarefa com as tarefas selecionadas como tarefas pré-requisito

en: New task with selected tasks as &dependents...
pt_BR: Nova tarefa com tarefas selecionadas como &dependentes...

en: Insert a new task with the selected tasks as dependent tasks
pt_BR: Inserir uma nova tarefa com as tarefas selcionadas como tarefas dependentes

en: New &subitem...
pt_BR: Novo &subitem...

en: New &subtask...
pt_BR: Nova &subtarefa...

en: New &subnote...
pt_BR: Nova &subnota...

en: New &subcategory...
pt_BR: Nova &subcategoria...

en: Insert a new subitem of the selected item
pt_BR: Inserir um novo subitem para o item selecionado

en: Mark task &active	Alt+RETURN
pt_BR: Marcar tarefas &ativas	Alt+RETURN

en: Mark the selected task(s) active
pt_BR: Marcar a(s) tarefa(s) selecionada(s) como ativa(s)

en: Mark task &inactive	Ctrl+Alt+RETURN
pt_BR: Marcar tarefas &inativas	Ctrl+Alt+RETURN

en: Mark the selected task(s) inactive
pt_BR: Marcar tarefa(s) selecionada(s) como inativa(s)

en: Mark task &completed	Ctrl+RETURN
pt_BR: Marcar tarefas &finalizadas	Ctrl+RETURN

en: Mark the selected task(s) completed
pt_BR: Marcar a(s) tarefa(s) selecionada(s) como finalizada(s)

en: &Maximize priority	Shift+Ctrl+I
pt_BR: &Aumentar prioridade	Shift+Ctrl+I

en: &Minimize priority	Shift+Ctrl+D
pt_BR: &Diminuir prioridade	Shift+Ctrl+D

en: &Increase priority	Ctrl+I
pt_BR: &Incrementar prioridade	Ctrl+I

en: &Decrease priority	Ctrl+D
pt_BR: &Decrementar prioridade	Ctrl+D

en: Toggle %s
pt_BR: Alterar %s

en: &Mail...	Ctrl-M
pt_BR: &Correio...	Ctrl-M

en: Several things
pt_BR: Diversas coisas

en: and
pt_BR: e

en: Cannot send email:
    %s
pt_BR: Não foi possível enviar a mensagem:
    %s

en: %s mail error
pt_BR: Erro de caixa postal %s

en: Add &note...	Ctrl+B
pt_BR: Adicionar &nota...	Ctrl+B

en: Open all notes...	Shift+Ctrl+B
pt_BR: Abrir todas as notas...	Shift+Ctrl+B

en: &Start tracking effort	Ctrl-T
pt_BR: &Iniciar acompanhamento de esforço	Ctrl-T

en: Start tracking effort for the task(s) of the selected effort(s)
pt_BR: Iniciar monitoramento de esforço para a(s) tarefa(s) do(s) esforço(s) selecionado(s)

en: (No subject)
pt_BR: (Sem assunto)

en: Start tracking effort for %s
pt_BR: Iniciar acompanhamento de esforço %s

en: Select a task via the menu and start tracking effort for it
pt_BR: Selecionar uma tarefa pelo menu e iniciar acompanhamento de seu esforço

en: Stop tracking or resume tracking effort	Shift+Ctrl+T
pt_BR: Parar ou recomeçar monitoramento de atividade	Shift+Ctrl+T

en: St&op tracking %s	Shift+Ctrl+T
pt_BR: Pa&rar acompanhamento %s	Shift+Ctrl+T

en: Stop tracking effort for the active task(s)
pt_BR: Parar acompanhamento do esforço para a(s) tarefa(s) ativa(s)

en: &Resume tracking %s	Shift+Ctrl+T
pt_BR: &Reiniciar acompanhamento %s	Shift+Ctrl+T

en: Resume tracking effort for the last tracked task
pt_BR: Reiniciar acompanhamento de esforço para a última tarefa acompanhada

en: multiple tasks
pt_BR: múltiplas tarefas

en: New category...	Ctrl-G
pt_BR: Nova categoria...	Ctrl-G

en: New note...	Ctrl-J
pt_BR: Nova nota...	Ctrl-J

en: New &note with selected categories...
pt_BR: Nova &anotação com categorias selecionadas...

en: Insert a new note with the selected categories checked
pt_BR: Inserir nova nota com as categorias selecionadas verificadas

en: &Add attachment...	Shift-Ctrl-A
pt_BR: &Adicionar anexo...	Shift-Ctrl-A

en: Error opening attachment
pt_BR: Erro ao abrir anexo

en: &Open all attachments...	Shift+Ctrl+O
pt_BR: &Abrir todos os anexos...	Shift+Ctrl+O

en: &Help contents	Ctrl+?
pt_BR: &Conteúdo de ajuda	Ctrl+?

en: &Help contents	Ctrl+H
pt_BR: Conteúdo de &ajuda 	Ctrl+H

en: Help
pt_BR: Ajuda

en: &Tips
pt_BR: &Dicas

en: Tips about the program
pt_BR: Dicas sobre o programa

en: Anonymize
pt_BR: Deixar anônima

en: Anonymize a task file to attach it to a bug report
pt_BR: Deixar anônimo um arquivo de tarefa anexado a um relatório de erro

en: Your task file has been anonymized and saved to:
pt_BR: Seu arquivo de tarefa foi tornado anônimo e salvo em :

en: Finished
pt_BR: Finalizado

en: &About %s
pt_BR: &Sobre %s

en: Version and contact information about %s
pt_BR: Versão e informações de contato sobre %s

en: About %s
pt_BR: Sobre %s

en: &License
pt_BR: &Licença

en: %s license
pt_BR: %s licença

en: Check for update
pt_BR: Verificar atualizações

en: Check for the availability of a new version of %s
pt_BR: Verificar a existência de nova versão de %s

en: Cannot open URL:
    %s
pt_BR: Não foi possível abrir URL %s

en: %s URL error
pt_BR: %s erro de URL

en: &Frequently asked questions
pt_BR: Perguntas &frequentes

en: Browse the frequently asked questions and answers
pt_BR: Pesquisar perguntas frequentes e respostas

en: Report a &bug...
pt_BR: Reportar um &erro...

en: Report a bug or browse known bugs
pt_BR: Reportar um erro ou pesquisar erros conhecidos

en: Request a &feature...
pt_BR: Requisitar um &recurso...

en: Request a new feature or vote for existing requests
pt_BR: Requisitar um novo recurso ou votar nas requisições existentes

en: Request &support...
pt_BR: Requisitar &suporte...

en: Request user support from the developers
pt_BR: Requisitar suporte de usuário dos desenvolvedores

en: Help improve &translations...
pt_BR: Ajudar na &tradução...

en: Help improve the translations of %s
pt_BR: Ajudar na &tradução de %s

en: &Donate...
pt_BR: &Doar...

en: Donate to support the development of %s
pt_BR: Doar para suporte de desenvolvimento de %s

en: &Restore
pt_BR: &Restaurar

en: Restore the window to its previous state
pt_BR: Restaurar janela ao seu estado anterior

en: Search
pt_BR: Pesquisar

en: Effort details
pt_BR: Detalhes do esforço

en: Effort per day
pt_BR: Esforço por dia

en: Effort per month
pt_BR: Esforço por mês

en: Effort per week
pt_BR: Esforço por semana

en: Aggregation mode
pt_BR: Modo de agregação

en: List
pt_BR: Listar

en: Tree
pt_BR: Árvore

en: When checked, show tasks as tree, otherwise show tasks as list
pt_BR: Quando marcada, mostra tarefas como árvore, caso contrário mostra tarefas como lista.

en: Filter on all checked categories
pt_BR: Filtrar todas as categorias selecionadas

en: Filter on any checked category
pt_BR: Filtrar qualquer categoria selecionada

en: When checked, filter on all checked categories, otherwise on any checked category
pt_BR: Quando verificado, filtrar dentro de todas as categorias verificadas, senão dentro de qualquer categoria verificada

en: Order choice
pt_BR: Ordenar escolha

en: &Configure
pt_BR: &Configurar

en: Configure the calendar viewer
pt_BR: Configurar o visualizador de calendário

en: &Next period
pt_BR: &Próximo período

en: Show next period
pt_BR: Mostrar próximo período

en: &Previous period
pt_BR: Período &anterior

en: Show previous period
pt_BR: Mostrar o período anterior

en: &Today
pt_BR: &Hoje

en: Show today
pt_BR: Mostrar hoje

en: &Automatic column resizing
pt_BR: &Ajuste automático do tamanho de colunas

en: When checked, automatically resize columns to fill available space
pt_BR: Quando marcado, automaticamente redimensionar colunas para usarem o espaço disponível

en: Set pie chart angle
pt_BR: Configure gráfico de pizza.

en: No rounding
pt_BR: Não arredondar

en: 1 minute
pt_BR: 1 minuto

en: %d minutes
pt_BR: %d minutos

en: &Always round up
pt_BR: &Sempre arrendor

en: Always round up to the next rounding increment
pt_BR: Sempre arredondar para mais

en: Type
pt_BR: Tipo

en: Sort by subject
pt_BR: Odenar por assunto

en: Sub&ject
pt_BR: Assunto

en: Sort by description
pt_BR: Ordenar por descrição

en: &Description
pt_BR: &Descrição

en: &Creation date
pt_BR: Data de &criação

en: Sort by creation date
pt_BR: Ordenar por data de criação

en: &Modification date
pt_BR: Data de &modificação

en: Sort by last modification date
pt_BR: Ordenar por data da última modificação

en: Show/hide description column
pt_BR: Exibir/ocultar coluna de descrição

en: &Notes
pt_BR: &Notas

en: Show/hide notes column
pt_BR: Mostrar/ocultar coluna de notas

en: Show/hide creation date column
pt_BR: Mostrar/ocultar coluna de data de criação

en: Show/hide last modification date column
pt_BR: Mostrar/ocultar coluna de data de última modificação

en: Toolbars are customizable
pt_BR: Barras de ferramentas são personalizáveis

en: Click on the gear icon on the right to add buttons and rearrange them.
pt_BR: Clique no ícone da engrenagem à direita para adicionar botões e reodená-los.

en: &Attachments
pt_BR: &Anexos

en: Show/hide attachments column
pt_BR: Exibir/ocultar coluna de anexos

en: Categories: %d selected, %d total
pt_BR: Categorias: %d selecionadas, %d total

en: Status: %d filtered
pt_BR: Status: %d filtrado

en: Period
pt_BR: Período

en: Total time spent
pt_BR: Tempo total gasto

en: Total revenue
pt_BR: Rendimento total

en: Tuesday
pt_BR: Terça-feira

en: Wednesday
pt_BR: Quarta-feira

en: Thursday
pt_BR: Quinta-feira

en: Friday
pt_BR: Sexta-feira

en: Saturday
pt_BR: Sábado

en: &Categories
pt_BR: &Categorias

en: Show/hide categories column
pt_BR: Exibir/ocultar coluna de categorias

en: &Time spent
pt_BR: &Tempo gasto

en: Show/hide time spent column
pt_BR: Exibir/ocultar coluna de tempo gasto

en: &Revenue
pt_BR: &Rendimento

en: Show/hide revenue column
pt_BR: Exibir/ocultar coluna de rendimento

en: &Total time spent
pt_BR: &Tempo gasto total

en: Show/hide total time spent column
pt_BR: Exibir/ocultar a coluna de tempo total gasto

en: &Total revenue
pt_BR: &Receita total

en: Show/hide total revenue column
pt_BR: Exibir/ocultar coluna de rendimento total

en: Effort per weekday
pt_BR: Esforço por dia da semana

en: Show/hide time spent per weekday columns
pt_BR: Exibir/ocultar colunas de tempo gasto por dia da semana

en: Effort aggregation
pt_BR: Agregar esforço

en: Status: %d tracking
pt_BR: Status: %d em acompanhamento

en: Sort categories by subject
pt_BR: Ordenar tarefas por assunto

en: Sort categories by description
pt_BR: Ordenar categorias pela descrição

en: Sort categories by creation date
pt_BR: Ordenar categorias por data de criação

en: Sort categories by last modification date
pt_BR: Ordenar categorias pela última data de modificação

en: Sort categories manually
pt_BR: Ordenar categorias manualmente

en: Sort attachments by subject
pt_BR: Organizar anexos por assunto

en: Sort attachments by description
pt_BR: Organizar anexos por descrição

en: Sort attachments by category
pt_BR: Organizar anexos por categoria

en: Sort attachments by creation date
pt_BR: Ordenar anexos por data de criação

en: Sort attachments by last modification date
pt_BR: Ordenar anexos pela última data de modificação

en: Sort notes by subject
pt_BR: Ordenar notas por assunto

en: Sort notes by description
pt_BR: Ordenar notas por descrição

en: Sort notes by category
pt_BR: Ordenar notas por categoria

en: Sort notes by creation date
pt_BR: Ordenar notas por data de criação

en: Sort notes by last modification date
pt_BR: Ordenar notas pela última data de modificação

en: Sort notes manually
pt_BR: Ordenar notas manualmente

en: Sort tasks by subject
pt_BR: Ordenar tarefas por assunto

en: Sort tasks by description
pt_BR: Ordenar tarefas por descrição

en: Sort tasks by category
pt_BR: Ordenar tarefas por categoria

en: Sort tasks by creation date
pt_BR: Ordenar tarefas por data de criação

en: Sort tasks by last modification date
pt_BR: Ordenar tarefas pela última data de modificação

en: Sort tasks manually
pt_BR: Ordenar tarefas manualmente

en: Sort tasks by planned start date
pt_BR: Ordenar tarefas por data planejada de início

en: &Planned start date
pt_BR: Data &planejada de início

en: Sort tasks by due date
pt_BR: Ordenar tarefas por data final

en: &Due date
pt_BR: &Data final

en: Sort tasks by completion date
pt_BR: Ordenar tarefas por data de término

en: &Completion date
pt_BR: Data de término

en: Sort tasks by prerequisite tasks
pt_BR: Ordenar tarefas por tarefas pré-requisito

en: &Prerequisites
pt_BR: &Pré-requisitos

en: Sort tasks by dependent tasks
pt_BR: Ordenar tarefas por tarefas dependentes

en: &Dependents
pt_BR: &Dependentes

en: Sort tasks by time left
pt_BR: Ordenar tarefas por tempo restante

en: &Time left
pt_BR: &Tempo restante

en: Sort tasks by percentage complete
pt_BR: Ordenar tarefas por porcentagem completa

en: &Percentage complete
pt_BR: &Porcentagem completa

en: Sort tasks by recurrence
pt_BR: Ordenar tarefas por recorrência

en: &Recurrence
pt_BR: &Recorrência

en: Sort tasks by budget
pt_BR: Ordenar tarefas por orçamento

en: &Budget
pt_BR: Orçamento

en: Sort tasks by time spent
pt_BR: Ordenar tarefas por tempo gasto

en: Budget &left
pt_BR: Orçamento &restante

en: Sort tasks by budget left
pt_BR: Ordenar tarefas por orçamento restante

en: Sort tasks by priority
pt_BR: Ordenar tarefas por prioridade

en: Sort tasks by hourly fee
pt_BR: Ordenar tarefas pela taxa horária

en: &Hourly fee
pt_BR: Taxa &horária

en: Sort tasks by fixed fee
pt_BR: Ordenar tarefas pela taxa horária

en: &Fixed fee
pt_BR: Taxa &fixada

en: Sort tasks by revenue
pt_BR: Ordenar tarefas por rendimento

en: Sort tasks by reminder date and time
pt_BR: Ordenar tarefas por data e hora de lembrete

en: &Reminder
pt_BR: &Lembrete

en: &Subject
pt_BR: &Assunto

en: Sort notes by categories
pt_BR: Ordenar notas por categoria

en: Notes: %d selected, %d total
pt_BR: Notas: %d selecionadas, %d total

en: Status: n/a
pt_BR: Status: n/d

en: Tasks: %d selected, %d visible, %d total
pt_BR: Tarefas: %d selecionadas, %d visíveis, %d total

en: Status: %d overdue, %d late, %d inactive, %d completed
pt_BR: Status: %d vencidas, %d atrasadas, %d inativas, %d finalizadas

en: Tasks
pt_BR: Tarefas

en: Timeline
pt_BR: Linha de tempo

en: Now
pt_BR: Agora

en: Task square map
pt_BR: Quadro de tarefas

en: Lay out tasks by
pt_BR: Organizar por tarefas

en: Calendar viewer configuration
pt_BR: Configuração do visualizador de calendário

en: Dependents
pt_BR: Dependentes

en: % complete
pt_BR: % completa

en: Time left
pt_BR: Tempo restante

en: &Dates
pt_BR: &Datas

en: &All date columns
pt_BR: &Todas as colunas de data

en: Show/hide all date-related columns
pt_BR: Exibir/ocultar todas as colunas relacionadas a datas

en: Show/hide planned start date column
pt_BR: Mostrar/ocultar a coluna de data planejada de início

en: Show/hide due date column
pt_BR: Exibir/ocultar a coluna de data final

en: &Actual start date
pt_BR: Data &real de início

en: Show/hide actual start date column
pt_BR: Mostrar/ocultar coluna de data real de início

en: Show/hide completion date column
pt_BR: Exibir/ocultar a coluna data de término

en: Show/hide time left column
pt_BR: Mostrar/Ocultar coluna de tempo restante

en: Show/hide recurrence column
pt_BR: Exibir/ocultar a coluna de recorrência

en: &All budget columns
pt_BR: &Todas as colunas de orçamento

en: Show/hide all budget-related columns
pt_BR: Exibir/ocultar todas as colunas relacionadas a orçamento

en: Show/hide budget column
pt_BR: Exibir/ocultar a coluna de orçamento

en: &Budget left
pt_BR: &Orçamento restante

en: Show/hide budget left column
pt_BR: Exibir/ocultar a coluna de orçamento restante

en: &Financial
pt_BR: &Finanças

en: &All financial columns
pt_BR: &Todas as colunas financeiras

en: Show/hide all finance-related columns
pt_BR: Exibir/ocultar todas colunas relacionadas a finanças

en: Show/hide hourly fee column
pt_BR: Exibir/ocultar a coluna de taxa horária

en: Show/hide fixed fee column
pt_BR: Exibir/ocultar a coluna de taxa fixada

en: Show/hide prerequisites column
pt_BR: Mostrar/ocultar colunas de pré-requisitos

en: Show/hide dependents column
pt_BR: Mostrar/ocultar coluna dependentes

en: Show/hide percentage complete column
pt_BR: Mostrar/ocultar a coluna de porcentagens completas

en: Show/hide attachment column
pt_BR: Exibir/ocultar a coluna de anexos

en: Show/hide priority column
pt_BR: Exibir/ocultar a coluna prioridade

en: Show/hide reminder column
pt_BR: Exibir/ocultar a coluna de lembrete

en: Show tasks as
pt_BR: Mostrar tarefas como

en: Task statistics
pt_BR: Estatísticas das tarefas

en: Comma
pt_BR: Vírgula

en: Space
pt_BR: Espaço

en: Colon
pt_BR: Dois pontos

en: Semicolon
pt_BR: Ponto-e-vírgula

en: Pipe
pt_BR: Canal

en: DD/MM (day first)
pt_BR: DD/MM (dia antes)

en: MM/DD (month first)
pt_BR: MM/DD (mês antes)

en: Simple quote
pt_BR: Aspa simples

en: Double quote
pt_BR: Aspas

en: Double it
pt_BR: Dobrar

en: Escape with
pt_BR: Sair com

en: Import only the selected rows
pt_BR: Importar somente as linhas selecionadas

en: First line describes fields
pt_BR: A primeira linha descreve os campos

en: Delimiter
pt_BR: Separador

en: Date format
pt_BR: Formato de data

en: Quote character
pt_BR: Vírgula

en: Escape quote
pt_BR: Retirar citação

en: Field #%d
pt_BR: Campo #%d

en: Please select a file.
pt_BR: Por favor, selecione um arquivo.

en: Category
pt_BR: Categoria

en: Reminder date
pt_BR: Data do lembrete

en: Percent complete
pt_BR: Percentagem concluída

en: Column header in CSV file
pt_BR: Cabeçalho da coluna em arquivo CSV

en: %s attribute
pt_BR: %s atributo

en: No field mapping.
pt_BR: Nenhum campo mapeado

en: The "%s" field cannot be selected several times.
pt_BR: O campo "%s" não pode ser selecionado diversas vezes.

en: The fields %s cannot be selected several times.
pt_BR: Os campos "%s" não podem ser selecionados diversas vezes.

en: Table of contents
pt_BR: Índice

en: About tasks
pt_BR: Sobre as tarefas

en: Task properties
pt_BR: Propriedades das tarefas

en: Task states
pt_BR: Estado das tarefas

en: Task colors
pt_BR: Cores das tarefas

en: Reminders
pt_BR: Lembretes

en: About effort
pt_BR: Sobre esforços

en: Effort properties
pt_BR: Propriedades dos esforços

en: About categories
pt_BR: Sobre as categorias

en: Category properties
pt_BR: Propriedades das categorias

en: About notes
pt_BR: Sobre as anotações

en: Note properties
pt_BR: Propriedades das anotações

en: Printing and exporting
pt_BR: Imprimir e exportar

en: About printing and exporting
pt_BR: Sobre Imprimir e exportar

en: Printing
pt_BR: Imprimir

en: Exporting
pt_BR: Exportar

en: E-mail integration
pt_BR: Integração de e-mail

en: About e-mail integration
pt_BR: Sobre a integração de e-mail

en: Attaching an e-mail to a task
pt_BR: Anexando um e-mail a uma tarefa

en: Creating a task from an e-mail
pt_BR: Criando uma tarefa de um e-mail

en: SyncML support
pt_BR: Suporte SyncML

en: What is SyncML
pt_BR: O que é SyncML

en: Setup
pt_BR: Configuração

en: Limitations
pt_BR: Limitações

en: Troubleshooting
pt_BR: Resolução de problemas

en: Purging deleted items
pt_BR: Excluindo ítens apagados

en: iPhone and iPod Touch
pt_BR: iPhone e iPod Touch

en: %(name)s on the iPhone
pt_BR: %(name)s no iPhone

en: Configuration
pt_BR: Configuração

en: %(name)s on Android?
pt_BR: %(name)s no Android?

en: Todo.txt and Todo.txt Touch
pt_BR: Todo.txt e Todo.txt Touch

en: Importing todo.txt
pt_BR: Importando todo.txt

en: Exporting todo.txt
pt_BR: Exportando todo.txt

en: Task templates
pt_BR: Modelos de tarefas

en: About templates
pt_BR: Sobre os modelos

en: Using templates
pt_BR: Usando modelos

en: Graphical user interface
pt_BR: Interface gráfica do usuário

en: Keyboard shortcuts
pt_BR: Atalhos do teclado

en: Tasks are the basic objects that you manipulate. Tasks can
    represent anything from a single little thing you have to do to a complete 
    project consisting of different phases and numerous activities.
pt_BR: As tarefas são os objetos básicos que você manipula. Tarefas podem
    representar qualquer coisa desde alguma coisa pequena e simples que 
    você tenha que fazer a um projeto completo consistindo de diferentes 
    fases e numerosas atividades.

en: Tasks have the following properties you can change:
pt_BR: As tarefas tem as seguintes propriedades que você pode alterar:

en: Subject: a single line that summarizes the task.
pt_BR: Assunto: uma linha que sintetiza a tarefa

en: Description: a multi-line description of the task.
pt_BR: Descrição: várias linhas de texto que descrevem a tarefa

en: Planned start date: the first date on which the task can be started. 
    The planned start date defaults to the date the task is created. It can also be 'None' 
    indicating that you don't really want to start this task. This can be convenient 
    for e.g. registering sick leave.
pt_BR: Data de início planejada: a primeira data na qual a tarefa pode ser iniciada. 
    A data de planejada de início padrão é a data de criação da tarefa. Também pode ser 'Nenhuma' 
    indicando que você realmente não quer iniciar esta tarefa. Isso pode ser conveniente
    para, por exemplo, registrar que você está doente.

en: Due date: the date the task should be finished. 
    This can be 'None' indicating that this task has no fixed due date.
pt_BR: Data final: a data em que a tarefa deve ser terminada.
    Esta pode ser 'Nenhuma' indicando que a tarefa não tem data de término fixada.

en: Actual start date: the date the task was actually started.
    The actual start date can be edited directly, but it is also set when you 
    track effort for the task or when you set the percentage completed of a task
    to a value between 0% and 100%.
pt_BR: Data real de início: a data em que a tarefa foi realmente começada.
    A data real de início pode ser editada diretamente, mas também é marcada
    quando você inicia o monitoramento de esforço para a tarefa ou quando você
    marca a porcentagem de finalização da tarefa para um valor entre 0% e 100%.

en: Completion date: this date is 'None' as long as the task has 
    not been completed. It is set to the current date when you mark the task as 
    completed. The completion date can also be entered manually.
pt_BR: Data de término: esta é 'Nenhuma' enquanto a tarefa não é finalizada.
    Ela será atualizada para a data corrente quando você marcar a tarefa como
    terminada. A data de término também pode ser incluída manualmente.

en: Prerequisites: other tasks that need to be completed before
    a task can be started. The task remains inactive until the last prerequisite task is 
    completed. Note that if the task has a specific planned start date set, that
    date has to be in the past <em>and</em> all prerequisite tasks need to be
    completed before the task becomes late.
pt_BR: Pré-requisitos: outras tarefas que precisam ser completadas antes
    que a tarefa possa ser iniciada. A tarefa permanece como inativa até que o último pré-requisito
    seja completado. Note que se a tarefa tem uma data específica planejada para seu início, que
    a data esteja no passado <em> e </em> todos os pré-requisitos da tarefa precisam ser 
    completados antes que a tarefa torne-se atrasada.

en: Budget: amount of hours available for the task.
pt_BR: Orçamento: quantidade de horas disponíveis para a tarefa.

en: Hourly fee: the amount of money earned with the task per hour.
pt_BR: Taxa horária: valor a receber por hora de tarefa

en: Fixed fee: the amount of money earned with the task 
    regardless of the time spent.
pt_BR: Taxa fixa: valor a ser recebido pela tarefa

en: The following properties are calculated from the properties above:
pt_BR: As seguintes propriedades são calculadas a partir das propriedades acima:

en: Days left: the number of days left until the due date.
pt_BR: Dias restantes: o número de dias que restam até o prazo final.

en: Dependents: other tasks that can be started when the 
    prerequisite task has been completed.
pt_BR: Dependentes: outras tarefas que podem ser iniciadas quando as
    tarefas pré-requisito tiverem sido finalizadas.

en: Time spent: effort spent on the task.
pt_BR: Tempo gasto: esforço gasto na tarefa

en: Budget left: task budget minus time spent on the task.
pt_BR: Orçamento restante: orçamento da tarefa menos o tempo gasto na tarefa.

en: Revenue: hourly fee times hours spent plus fixed fee.
pt_BR: Receitas: custo por hora das horas gastas mais custe fixo.

en: Tasks always have exactly one of the following states:
pt_BR: As tarefas sempre tem exatamente um dos seguintes estados:

en: Active: the actual start date is in the past;
pt_BR: Ativa: a data real de início é no passado;

en: Inactive: the task has not been started and/or not all 
    prerequisite tasks have been completed;
pt_BR: Inativa: a tarefa não foi iniciada e/ou nem todos
    os pré-requisitos da tarefa foram completados;

en: Completed: the task has been completed.
pt_BR: Completa: a tarefa foi terminada.

en: In addition, tasks can be referenced as:
pt_BR: Adicionalmente, as tarefas podem ser referenciadas como:

en: Overdue: the due date is in the past;
pt_BR: Atrasada: o prazo de conclusão está no passado

en: Due soon: the due date is soon (what 'soon' is, can be 
    changed in the preferences);
pt_BR: Prazo final próximo: o prazo final está próximo (e 'próximo', pode ser
    alterado nas preferências);

en: Late: the planned start is in the past and the task has 
    not been started;
pt_BR: Atrasada: a data de início planejada está no passado a a tarefa
    ainda não foi iniciada;

en: Over budget: no budget left;
pt_BR: Orçamento estourado: não há mais dinheiro;

en: Under budget: still budget left;
pt_BR: Abaixo do orçamento: ainda há dinheiro;

en: No budget: the task has no budget.
pt_BR: Sem orçamento: a tarefa não tem orçamento.

en: The text of tasks is colored according to the following rules:
pt_BR: O texto das tarefas é colorizado de acordo com as seguintes regras:

en: Overdue tasks are red;
pt_BR: Tarefas atrasadas são em vermelho

en: Tasks due soon are orange;
pt_BR: Tarefas que vencem logo são laranja;

en: Active tasks are black text with a blue icon;
pt_BR: Tarefas ativas são em texto preto com um ícone azul;

en: Late tasks are purple;
pt_BR: Tarefas atrasadas são roxas;

en: Future tasks are gray, and
pt_BR: Tarefas a começar são cinza, e

en: Completed tasks are green.
pt_BR: Tarefas terminadas são verde.

en: This all assumes you have not changed the text colors through the 
    preferences dialog, of course.
pt_BR: Desde que você não tenha alterado as cores através do
    diálogo de preferências, naturalmente.

en: The background color of tasks is determined by the categories the 
    task belongs to. See the section about 
    <a href="#categoryproperties">category properties</a> below.
pt_BR: As cores de fundo das tarefas são determinadas pelas categorias a que
    as tarefas pertencem. Veja a seção sobre
    <a href="#categoryproperties">propriedades da categoria</a> abaixo.

en: You can set a reminder for a specific date and time. %(name)s will
    show a reminder message at that date and time. From the reminder dialog
    you can open the task, start tracking effort for the task, or mark the task
    completed. It is also possible to snooze the reminder.
pt_BR: Você pode marcar um lembrete para uma hora e data específicas. %(name)s irá
    mostrar uma mensagem de lembrete naquela data e hora. A partir do lembrete
    você pode abrir uma tarefa, começar o monitoramento de esforço para a tarefa,
    ou marcar a tarefa como finalizada. Também é possível colocar o lembrete em espera.

en: If you have Growl or Snarl installed, you can instruct
    %(name)s to use these for reminders in the preferences dialog.
pt_BR: Se você tiver Growl ou Snarl instalados, você pode can instruir
    %(name)s para usá-los para lembretes no diálogo de preferências.

en: Whenever you spent time on tasks, you can record the amount of time
    spent by tracking effort. Select a task and invoke 'Start tracking effort' in
    the Effort menu or context menu or via the 'Start tracking effort' toolbar 
    button.
pt_BR: Quando você dispende tempo nas tarefas, você pode gravar a quantidade de tempo
    gasto durante o esforço. Selecione a tarefa e clique 'Iniciar acompanhamento de esforço' no
    menu Esforço ou no menu de contexto ou através do botão 'Iniciar acompanhamento de esforço'
    na barra de ferramentas.

en: Effort records have the following properties you can change:
pt_BR: Esforços gravados tem as seguintes propriedades que você pode alterar:

en: Task: the task the effort belongs to.
pt_BR: Tarefas: a tarefa á qual o esforço pertence.

en: Start date/time: start date and time of the effort.
pt_BR: Data/hora de começo: data e hora em que o esforço começou.

en: Stop date/time: stop date and time of the effort. This can be 
    'None' as long as you are still working on the task.
pt_BR: Parar data/tempo: parar data e tempo do esforço. Isto pode ser 
    'Nenhum' enquanto você ainda estiver trabalhando na tarefa.

en: Description: a multi-line description of the effort.
pt_BR: Descrição: um texto em várias linhas que descreve o esforço.

en: Time spent: how much time you have spent working on the task.
pt_BR: Tempo gasto: quanto tempo você dispendeu trabalhando na tarefa.

en: Revenue: money earned with the time spent.
pt_BR: Receita: valor em dinheiro ganho com o tempo gasto.

en: Tasks and notes may belong to one or more categories. First, you 
    need to create the category that you want to use via the 'Category' menu. Then, 
    you can add items to one or more categories by editing the item and checking the 
    relevant categories for that item in the category pane of the edit dialog.
pt_BR: Tarefas e anotações podem pertencer a uma ou mais categorias. Primeiro, você
    precisa criar a categoria que quer usar através do menu 'Categoria'. Então,
    você pode adicionar ítens para uma ou mais categorias editando o ítem e marcando
    as categorias relevantes para aquele item no painel categoria da caixa de diálogo de edição.

en: You can limit the items shown in the task and notes viewers to one 
    or more categories by checking a category in the category viewer. For example, 
    if you have a category 'phone calls' and you check that category, the task 
    viewers will only show tasks belonging to that category; in other words the 
    phone calls you need to make.
pt_BR: Você pode limitar os ítens mostrados nos visualizadores de tarefas ou de anotações para uma
    ou mais categorias escolhendo categoria no visualizador de categoria. Por exemplo,
    se você tem uma categoria 'chamadas telefônicas' e você marcou esta categoria, o visualzador
    de tarefas mostrará apenas as tarefas que pertencerem a esta categoria; em outras palavras,
    as chamadas telefônicas que você precisa fazer.

en: Categories have the following properties you can change:
pt_BR: Categorias tem as seguintes propriedades que você pode alterar:

en: Subject: a single line that summarizes the category.
pt_BR: Assunto: uma linha de texto que sintetiza a categoria.

en: Description: a multi-line description of the category.
pt_BR: Descrição: várias linhas de texto que descrevem a categoria.

en: Mutually exclusive subcategories: a check box indicating
    whether the subcategories of the category are mutually exclusive. If they are,
    items can only belong to one of the subcategories. When filtering, you can only
    filter by one of the subcategories at a time.
pt_BR: Categorias mutuamente exclusivas: uma marca indica
    onde as subcategorias da categoria são mutuamente exclusiva. Se houver,
    os itens podem pertencer a somente uma das subcategorias. Ao filtrar, você pode somente
    filtrar por uma subcategoria de cada vez.

en: Appearance properties such as icon, font and colors: 
    the appearance properties are used to render the category, but also the items
    that belong to that category. If a category has no color, font or icon of its 
    own, but it has a parent category with such a property, the parent's property 
    will be used. If an item belongs to multiple categories that each have a color 
    associated with it, a mixture of those colors will be used to render that 
    item.
pt_BR: Propriedades de aparência como ícones, fontes e cores: 
    As propriedades de aparência são usadas identificar a categoria, mas também os ítens
    que pertencem a esta categoria. Se uma categoria não tem cor, fonte ou ícone definido,
    mas tem uma categoria anterior que possui essa propriedade, a propriedade da  
    categoria anterior será usada. Se um item pertencem a múltiplas categorias que cada uma tenha uma cor 
    associada com ela, uma mistura dessas cores será usada para representar o
    item.

en: Notes can be used to capture random information that you want
    to keep in your task file. Notes can be stand-alone or be part of other items,
    such as tasks and categories. Stand-alone notes are displayed in the notes
    viewer. Notes that are part of other items are not displayed in the notes
    viewer.
pt_BR: Notas podem ser usadas para recolher informações aleatórias que você quer
    guardar em seu arquivo de tarefas. Notas podem ser únicas ou parte de outros ítens,
    como tarefas e categorias. Notas únicas são mostradas o visualizador de notas.
    Notas que são parte de outros ítens não são mostradas o visualizador de notas.

en: Notes have the following properties you can change:
pt_BR: Notas tem as seguintes propriedades que você pode alterar:

en: Subject: a single line that summarizes the note.
pt_BR: Assunto: uma linha de texto que sintetiza a nota.

en: Description: a multi-line description of the note.
pt_BR: Descrição: várias linhas de texto que descrevem a nota.

en: Appearance properties such as icon, font and colors.
pt_BR: Propriedades de aparência como ícones, fontes e cores.

en: Both printing and exporting work in the same way: when you print
    or export data, the data from the active viewer is printed or exported.
    Moreover, the data is printed or exported in the same way as the viewer is 
    displaying it. The data is printed or exported in the same order as the
    viewer is displaying it. The columns that are visible determine what 
    details get printed or exported. When you filter items, for example hide
    completed tasks, those items don't get printed or exported.
pt_BR: Impressão e exportação trabalham ambos do mesmo modo: quando você imprime
    ou exporta dados, os dados do visualizador ativo são impressos ou exportados.
    Entretanto, os dados são impressos ou exportados do mesmo modo que o visualizador
    está mostrando. Os dados são impressos ou exportados na mesma ordem mostrada
    no visualizador. As colunas que estão visíveis determinam quais detalhes 
    serão impressos ou exportados. Quando você filtrar ítens, por exemplo ocultar
    tarefas finalizadas, estes ítens não serão impressos ou exportados.

en: Prepare the contents of a viewer, by putting the items in the 
    right order, show or hide the appropriate columns and apply the relevant 
    filters.
pt_BR: Prepare os conteúdos de um visualizador, colocando os ítens na 
    ordem correta, mostrando ou ocultando as colunas apropriadas e aplicando os filtros
    necessários.

en: You can preview how the print will look
    using the File -> Print preview menu item. You can edit the page settings
    using File -> Page setup. When printing and the platform supports it, you can 
    choose to print all visible items in the active viewer, or just the 
    selected items.
pt_BR: Você pode visualizar a impressão
    pelo menu em Arquivo->Visualizar impressão. Você pode editar as configurações da página
    em Arquivo->Configurar página. Quando for imprimir, se a plataforma suportar, você poderá
    escolher imprimir todos os ítens visíveis na visualização ativa, ou apenas os
    ítens selecionados.

en: Next, choose the format you want to export to and whether you
    want to export all visible items or just the selected ones. Available formats
    to export to include CSV (comma separated format), HTML and iCalendar. When
    you export to HTML, a CSS file is created that you can edit to change
    the appearance of the HTML.
pt_BR: Após isso. escolha o formato que você quer para exportar e onde você
    quer exportar todos os ítens visíveis ou apenas os selecionados. Formatos disponíveis
    para exportar incluem CSV (formato separado por vírgulas), HTML e iCalendar. Quando
    você exportar para HTML, um arquivo CSS será criado para que você possa editá-lo e mudar
    a aparência do HTML.

en: %(name)s integrates with several mail user
    agents, through drag and drop. This has some limitations; e-mails are
    copied in a directory next to the %(name)s file, as .eml files and are
    later opened using whatever program is associated with this file type
    on your system. On the other hand, this allows you to open these
    e-mail attachments on a system which is different from the one you
    created it first.
pt_BR: %(name)s integra com vários agentes de email
    utilizando arrastar e soltar. Isto tem algumas limitações; os emails
    são copiados no diretório junto ao arquivo %(name)s, e arquivos .eml
    são depois abertos usando o programa associado no seu sistema.
    De qualquer forma, isto habilita com que você abra estes anexos
    de e-mail em um sistema que é diferente do que voce criou
    primeiramente.

en: Mail user agents supported include:
pt_BR: Agentes de email suportados incluem:

en: Due to a Thunderbird limitation, you can't drag and drop several
    e-mails from Thunderbird. This does not apply to Outlook.
pt_BR: Devido a uma limitação do Thunderbird, você não pode arrastar e soltar diversos
    e-mails do Thunderbird. Isto não se aplica ao Outlook.

en: There are two ways to attach an e-mail to a task; you can:
pt_BR: Há dois modos de anexar um e-mail a uma tarefa; você pode:

en: Drop it on a task either in the task tree or the task list.
pt_BR: Soltá-lo numa tarefa na árvore de tarefas ou na lista de tarefas.

en: Drop it in the attachment pane in the task editor.
pt_BR: Soltá-lo no painel de anexos do editor de tarefas.

en: Dropping an e-mail on an empty part of the task tree or task list
    creates a new task. Its subject is the subject of the mail, its
    description is its content. Additionally, the mail is automatically
    attached to the newly created task.
pt_BR: Arrastar um e-mail para uma parte vazia da árvore de tarefas ou lista de tarefas
    cria uma nova tarefa. Seu assunto é o assunto do e-mail, sua
    descrição é o conteúdo. Além disso, o e-mail é automaticamente
    anexado à nova tarefa criada.

en: SyncML is an XML protocol designed to synchronize several
    applications with a server. A popular open-source server is <a
    href="http://www.funambol.com/" target="_blank">Funambol</a>. Synchronization 
    clients are available for many devices and applications (Outlook, Pocket PC,
    iPod, iPhone, Evolution, etc...), as well as so-called "connectors"
    which allow the server to synchronize with Exchange, Google Calendar,
    etc.
pt_BR: SyncML é um protocolo XML desenvolvido para sinchronizar diversas
    aplicações com um servidor. Um servidor de código aberto muito popular é <a
    href="http://www.funambol.com/" target="_blank">Funambol</a>. Clientes de
    sincronização estão disponíveis para diversos dispositivos e aplicativos (Outlook, Pocket PC,
    iPod, iPhone, Evolution, etc...), tanto quanto para os chamados "conectores"
    que permitem ao servidor sincronizar com Exchange, Google Calendar,
    etc.

en: %(name)s has built-in SyncML client support on Windows and Mac OS X
    (provided that you use the supplied binaries). This means you can
    setup %(name)s to synchronize with the same SyncML server you
    synchronize Outlook with and have all Outlook tasks and notes in
    your %(name)s file, as well as %(name)s tasks and notes in Outlook. Or
    your Pocket PC.
pt_BR: %(name)s possui  cliente SyncML com suporte  integrado para Windows e Mac OS X
    (sempre que utilize os binários fornecidos). Isto significa que pode
    configurar %(name)s para sincronizar com o mesmo servidor SyncML com que
    sincroniza o Outlook, e ter todas as tarefas e notas do Outlook em
    seu arquivo %(name)s, assim como as tarefas e notas de %(name)s no Outlook. Ou
    em seu Pocket PC.

en: This feature is optional and off by default. In order to turn it on,
    go to the preferences dialog and check it on the Features page.
pt_BR: Este recurso é opcional e desativado por padrão. Para ativá-lo,
    vá em preferências e marque-o na página de Recursos.

en: To setup SyncML, edit the SyncML preferences in Edit/SyncML 
    preferences. Fill in the synchronization URL, your ID on the server and choose 
    which items to synchronize (tasks and/or notes). The URL depends on the server
    you choose; some examples are:
pt_BR: Para configurar o SyncML, edite as preferências do SyncML em Editar/preferências 
    do SyncML. Preencha a URL de sincronização, seu ID no servidor e escolha 
    quais itens sincronizar (tarefas e/ou anotações). A URL depende do servidor
    que você escolheu; alguns exemplos são:

en: The database names are pretty standard; the default values 
    should work.
pt_BR: Os nomes do banco de dados estão muito padronizados; os valores padrão
    devem funcionar.

en: Each task file has its own client ID, so that two different task 
    files will be considered different "devices" by the server.
pt_BR: Cada arquivo de tarefas tem seu próprio cliente ID, então se houver dois arquivos 
    de tarefas diferentes eles serão considerados dispositivos diferentes pelo servidor.

en: Some limitations are due to the fact that, the underlying data 
    type being vcalendar, some %(name)s features cannot be presented to the 
    server.
pt_BR: Algumas limitações devem-se ao fato de que, o formato dos tipos de
    dados sendo vcalendar, alguns %(name)s recursos podem não ser apresentados ao 
    servidor.

en: Task and category hierarchy are lost to the server.
pt_BR: A hierarquia de tarefa e categoria estão perdidas para o servidor

en: Recurrence and reminders are not supported yet.
pt_BR: Recorrência e lembretes ainda não são suportados.

en: Note categories are lost to the server.
pt_BR: Notas de categoria estão perdidas para o servidor

en: The conflict detection/resolution system is a workaround 
    for a Funambol limitation. It should work in most cases, but if many 
    applications synchronize with the same server at the same time, problems may 
    arise.
pt_BR: Os conflitos de detecção/resolução do sistema devem-se a uma
    limitação do Funambol. Deveria funcionar na maioria dos casos, mas se muitos
    aplicativos sincronizarem ao mesmo tempo no mesmo servidor, podem ocorrer
    problemas.

en: Probably some others...
pt_BR: Provavelmente alguns outros...

en: The SyncML menu items are only present if your platform is 
    supported. Currently supported platforms are:
pt_BR: O menu de ítens do SyncML só é apresentado se sua plataforma for
    suportada. Atualmente as plataformas suportadas são:

en: Windows, 32 bits (see below)
pt_BR: Windows, 32 bits (veja abaixo)

en: Mac OS 10.3 and later, both Intel and PPC
pt_BR: Mac OS 10.3 e posteriores, Intel e PPC

en: You may experience problems under Windows if you don't have the 
    Microsoft Visual 8 runtime installed. You can download it on the
    <a target="_blank" href="%s"> Microsoft download site</a>.
pt_BR: Você pode ter alguns problemas no Windows se não tiver o
    Microsoft Visual 8 runtime instalado. Você pode baixá-lo em
    <a target="_blank" href="%s"> Microsoft download site</a>.

en: When SyncML is enabled, deleting a task or a note does not actually
    delete it, but rather mark it as deleted. The deleted task or note is actually 
    removed from the task or note list on the next synchronization. For this reason, 
    if you happen to use the SyncML feature, then disable it without having done a 
    sync, there may be some deleted notes or tasks in your task file. This is not a 
    problem, but takes a little more disk space.
pt_BR: Quando o SyncML estiver ativado, excluir uma tarefa ou uma nota não a apaga 
    realmente, apenas a marca como apagada. A tarefa ou nota excluída é realmente
    removida da lista de tarefas ou notas na próxima sincronização. Por esta razão,
    se você usar o recurso SyncML e desativá-lo sem ter feito uma sincronização,
    podem haver tarefas ou notas excluídas em seu arquivo de tarefas. Isto não é um
    problema, mas ocupa um pouco mais de espaço em disco.

en: In this case, the "Purge deleted items" menu item in the File menu 
    can be used to actually delete these tasks. It is only enabled when you
    need it, that is when there are items to purge. Be aware that after doing this,
    if you re-enable SyncML and make a sync with the same server you used
    previously, all those items will reappear, as the server
    doesn't know they're deleted.
pt_BR: Neste caso, pode-se usar "Eliminar ítens excluídos" no menu Arquivo
    para realmente excluir estas tarefas. Ele só é ativado quando você
    precisa, que é quando há ítens para eliminar. Tenha cuidado pois após fazer isso,
    se você reativar o SyncML e fizer uma nova sincronização com o mesmo servidor
    que você usou anteriormente, todos estes ítens reaparecerão, pois o servidor
    não sabe que eles foram excluídos.

en: %(name)s on the iPhone/iPod Touch/iPad
pt_BR: %(name)s no iPhone/iPod Touch/iPad

en: There is an iPhone/iPod Touch/iPad companion app for %(name)s, 
    available on <a 
    href="http://itunes.apple.com/WebObjects/MZStore.woa/wa/viewSoftware?id=311403563&mt=8"
    target="_blank">Apple's AppStore</a>. (If you don't have iTunes installed on 
    your computer, you'll be presented a page where you can download iTunes). 
    It supports the following features:
pt_BR: Há um aplicativo para iPhone/iPod Touch/iPad %(name)s, 
    disponível em <a 
    href="http://itunes.apple.com/WebObjects/MZStore.woa/wa/viewSoftware?id=311403563&mt=8"
    target="_blank">Apple's AppStore</a>. (Se você não tiver o iTunes instalado no 
    seu computador, será apresentada uma página onde poderá fazer o download do iTunes). 
    Ele suporta os seguintes recursos:

en: Basic task attributes: subject, description, dates (with 
    recurrence)...
pt_BR: Atributos básicos das tarefas: assunto, descrição, dados (com 
    recorrências)...

en: Hierarchical tasks and categories
pt_BR: Hierarquia de tarefas e categorias

en: Time tracking
pt_BR: Tempo de rastreamento

en: Multiple task files
pt_BR: Múltiplos arquivos de tarefas

en: Two-way synchronization with %(name)s on the desktop
pt_BR: Dois modos de sincronização com %(name)s no desktop

en: The application is universal and has a custom iPad UI.
pt_BR: O aplicativo é universal e tem uma versão para iPad

en: Configuration on the iPhone/iPod Touch/iPad
pt_BR: Configuração no iPhone/iPod Touch/iPad

en: There are some settings for the iPhone/iPod Touch/iPad app in the 
    Settings application:
pt_BR: Há algumas configurações para aplicativos de iPhone/iPod Touch/iPad nas 
    Configurações do aplicativo:

en: Show completed: whether to show completed tasks.
pt_BR: Mostrar finalizadas: onde mostrar as tarefas finalizadas.

en: Show inactive: whether to show inactive tasks (planned start date 
    in the future).
pt_BR: Mostrar inativas: onde mostrar as tarefas inativas (data de início planejada
    no futuro).

en: Icon position: the LED icon may show up either on the 
    left side or the right side of the screen.
pt_BR: Posição do ícone: o ícone do LED pode ser mostrado tanto no
    lado esquerdo quanto no direito da tela.

en: Compact mode: if this is enabled, the task list has smaller 
    LEDs and doesn't show categories or dates.
pt_BR: Modo compacto: se estiver ativado, a lista de tarefas terá LEDs
    menores e não mostrará categorias ou dados.

en: Confirm complete: if enabled, a message box will pop up for 
    confirmation when you mark a task complete by tapping its LED.
pt_BR: Confirmação completa: se ativada, uma mensagem aparecerá para
    pedir confirmação quando você marcar uma tarefa como conluída
    ao clicar em seu LED.

en: # days due soon: How many days in the future is 
    considered "soon".
pt_BR: # dias próximos do prazo final: Quantos dias no futuro são 
    considerados "próximos".

en: Configuration on the desktop, all platforms
pt_BR: Configuração no desktop, todas as plataformas

en: Before synchronizing, you must also configure %(name)s on the 
    desktop; in the preferences, in the "Features" tab, check "Enable iPhone
    synchronization". Restart %(name)s. Now, in the preferences, choose the 
    "iPhone" tab and fill in at least the password.
pt_BR: Antes de sincronizar, você deve também configurar %(name)s no
    desktop; em preferências, na aba "Recursos", marque "Ativar sincronização
    com iPhone"; Reinicie %(name)s. Agora, em preferências, escolha a 
    aba "iPhone" e insira sua senha.

en: When you tap the "Sync" button in the category view, %(name)s
    will automatically detect running instances of %(name)s on your
    desktop and ask you to select one (you may have several instances
    running on different computers on your network, or several instances
    on the same computer). The name displayed is, by default, some string
    identifying the computer it's running on. To customize this, you may
    change the "Bonjour service name" in the configuration.
pt_BR: Quando vocë clica  no botão "Sincronizar" no visualizador de categoria, %(name)s
    detectará automaticamente as instâncias em execução de %(name)s no seu
    desktop e solicitará que você selecione uma (você pode ter diversas instâncias
    em execução em diferentes computadores em sua rede, ou diversas instâncias
    no mesmo computador). O nome mostrado será, por padrão, alguma palavra
    identificando o computador que a está executando. Para personalizá-lo, você pode
    alterar o "Nome do serviço Bonjour" na configuração.

en: %(name)s will remember the chosen instance and try it next time
    you synchronize; if it's not running, it will prompt you again.
pt_BR: %(name)s lembrará a instância escolhida e tentará conectar da próxima vez
    que você sincronizar; se não estiver rodando, ele perguntará novamente.

en: Note that this synchronization happens through the network; there 
    is no need for the device to be connected through USB nor for iTunes to
    be running.
pt_BR: Veja que esta sincronização ocorre através da rede; não há
    necessidade do dispositivo ser conectado através da USB nem do iTunes
    estar rodando.

en: Configuration on Windows
pt_BR: Configuração no Windows

en: On Windows, you must install <a
    href="http://support.apple.com/kb/dl999">Bonjour for Windows</a> and
    unblock it when asked by the firewall.
pt_BR: No Windows, você deve instalar <a
    href="http://support.apple.com/kb/dl999">Bonjour para Windows</a> e
    desbloqueá-lo quando solicitado pelo firewall.

en: Configuration on Linux
pt_BR: Configuração no Linux

en: On Linux, you must have the <a href="http://avahi.org/">Avahi</a> 
    daemon installed and running. Most modern distributions already have it. You 
    must also install the dnscompat package; its name depends on your distribution 
    (libavahi-compat-libdnssd1 on Ubuntu for instance).
pt_BR: no Linux, vocẽ deve ter <a href="http://avahi.org/">Avahi</a> 
    daemon instalado e rodando. Muitas distribuições modernas já o tem. Você 
    deve instalar também o pacote dnscompat; seu nome dependerá da sua distribuição 
    (libavahi-compat-libdnssd1 no Ubuntu, por exemplo).

en: I can't seem to find the iPhone/iPod Touch app on Apple's 
    website
pt_BR: Não posso encontrar aplicativo para iPhone/iPod no website
    da Apple

en: You need to have iTunes installed on your computer to browse 
    Apple's App Store. <a href="http://www.apple.com/itunes/" target="_blank">Get 
    iTunes</a>.
pt_BR: Você precisa ter o iTunes instalado no seu computador para pesquisar na 
    Apple's App Store. <a href="http://www.apple.com/itunes/" target="_blank">Pegue o 
    iTunes</a>.

en: My computer doesn't appear in the list when trying to sync
pt_BR: Meu computador não aparece na lista quando tento sincronizar

en: Check that your iPhone/iPod Touch is connected to the same network 
    your computer is through WiFi.
pt_BR: Cerifique-se que seu iPhone/iPod Touch esteja conectado na mesma rede 
    que seu computador se usar WiFi.

en: The iPhone can't connect to my computer
pt_BR: O iPhone não consegue conectar ao meu computador

en: If you have a firewall, check that ports 4096-4100 are open.
pt_BR: Se você tiver um firewall, verifique se as portas 4096-4100 estão abertas

en: No, %(name)s is not available for the Android platform. But,
    <a target="_blank" href="http://todotxt.com">Todo.txt Touch</a> is. 
    You can export your tasks from %(name)s to the <a target="_blank" 
    href="https://github.com/ginatrapani/todo.txt-cli/wiki/The-Todo.txt-Format">Todo.txt 
    format</a> and then edit your tasks on your Android device.
pt_BR: Não, %(name)s não está disponível para a plataforma Android. Mas,
    <a target="_blank" href="http://todotxt.com">Todo.txt Touch</a> está. 
    Você pode exportar suas tarefas de %(name)s para o <a target="_blank" 
    href="https://github.com/ginatrapani/todo.txt-cli/wiki/The-Todo.txt-Format">formato 
    Todo.txt</a> e então editar suas tarefas no seu dispositivo Android.

en: Todo.txt is an open source todo list manager, created by Gina 
    Trapani, that works with plain text files. Todo.txt has a command-line 
    interface. However, since the file format is plain text, you can also edit your 
    tasks with any text editor. Todo.txt Touch is a version of Todo.txt for the 
    Android platform. Todo.txt Touch uses a todo.txt file that lives in your
    Dropbox folder. %(name)s can import from and export to that todo.txt 
    file.
pt_BR: Todo.txt é um geranciador de listas  de afazeres de código aberto, criado por Gina 
    Trapani, que trabalha com arquivos  texto simples. Todo.txt tem uma interface em 
    linha de comando. Entretanto, desde que o formato do arquivo seja texto simples, 
    você pode editar suas tarefas usando qualquer editor de textos. Todo.txt Touch é 
    a versão do Todo.txt para a plataforma Android. Todo.txt Touch usa um arquivo
    todo.txt salvo em sua pasta Dropbox %(name)s que pode ser importado de e 
    exportado para aquele arquivo todo.txt 
    file.

en: %(name)s imports task subjects, planned start date, due date, completion 
    date, priority, contexts and projects. Contexts and projects are both 
    transformed into categories in %(name)s. Projects cannot be transformed into 
    parent tasks because Todo.txt allows tasks to belong to multiple projects, 
    while %(name)s only allows one parent task per task.
pt_BR: %(name)s importa assuntos de tarefas, data planejada de início, data de vencimento, data de 
    finalização, prioridades, contextos e projetos. Contextos e projetos são ambos 
    transformados dentro de categorias em %(name)s. Projetos não podem ser transformados dentro 
    de tarefas-pai porque Todo.txt permite que as  tarefas tenham múltiplos projetos, 
    enquanto %(name)s somente permite uma tarefa-pai por tarefa.

en: When importing, %(name)s tries to find matching tasks and 
    categories and update those instead of creating new ones. It does the matching
    by looking at the subject of the task (or project, or context) and the parent
    item if any.
pt_BR: Ao importar, %(name)s tenta encontrar tarefas e categorias 
    correspondentes e atualizá-las ao invés de criar novas.
    A correspondência é feita através da análise do assunto da
    tarefa/projeto/contexto e do item-pai (se existente).

en: %(name)s exports task subjects, planned start date, due date, completion 
    date, priority and categories to the Todo.txt format. Other attributes are not
    exported.
pt_BR: %(name)s exporta assuntos de  tarefas,data planejada de início, data de vencimento, data de 
    finalização, prioridades e categorias para o formato Todo.txt. Outros atributos não são
    exportados.

en: %(name)s supports dates and times, but Todo.txt only supports 
    dates, so the time part of start, due, and completion date/times is not
    exported.
pt_BR: %(name)s suporta datas e horários, mas Todo.txt somente suporta 
    datas, então os tempos de início, vencimento e conclusão data/hora não
    serão exportados.

en: The default Todo.txt format only supports planned start dates and 
    completion dates, but no due dates. Therefore, %(name)s uses an extension to
    export the due date of tasks. Due dates are shown as "due:YYYY-MM-DD" in the
    todo.txt file.
pt_BR: O padrão do formato Todo.txt somente suporta datas planejada de início e datas de 
    finalização, mas não datas de vencimento. Entretanto, %(name)s usa uma extensão para
    exportar as datas de vencimento das tarefas. Datas de vencimento são mostradas como
    "vencimento:YYYY-MM-DD" no arquivo todo.txt.

en: Todo.txt has priorities in the form of a letter ('A'-'Z'). 
    %(name)s has numerical priorities. %(name)s priority 1 is transformed into 'A',
    2 becomes 'B', etc., and 26 is 'Z'. %(name)s priorities below 1 and above 26
    are not exported.
pt_BR: Todo.txt possui prioridades em forma de letras ('A'-'Z').
    %(name)s tem prioridades numéricas. A prioridade 1 de %(name)s é transformada em 'A',
    2 torna-se 'B', etc., e 26 é 'Z'. %(name)s com prioridades abaixo de 1 e acima de 26
    não são exportadas.

en: Categories whose subject starts with a '+' are exported as projects. 
    Categories whose subject starts with an '@'-sign are exported as context. 
    Categories whose subject doesn't start with '+' or '@' are not exported. 
    Subcategories are exported if their parent category is.
pt_BR: Categorias cujo assunto comece com a '+' são exportadas  como projetos. 
    Categorias cujo assunto comece com um  sinal '@' são exportadas  como contexto. 
    Categorias cujo assunto não comece com '+' or '@' não são exportadas. 
    Subcategorias são exportadas se suas categorias-pai também forem.

en: Templates are blueprints for new tasks. Right now, the only task 
    properties that can be "parameterized" are the dates. When instantiating a 
    template, the created task has its dates replaced with dates relative to the 
    current date.
pt_BR: Modelos são esquemas para novas tarefas. Atualmente, a única propriedade
    das tarefas que podem ser "parametrizadas" são as datas. Quando iniciado um
    modelo, a tarefa criada tem suas datas ajustadas com datas relativas à
    data atual.

en: One can create a template by selecting a task (only one) and click 
    on the "Save task as template" item in the File menu. All subtasks, notes and 
    attachments are part of the template. Only categories are not saved.
pt_BR: Você pode criar um modelo selecionando uma tarefa (apenas uma) e clicando
    em "Salvar tarefa como modelo" no menu Arquivo. Todas as subtarefas, notas e
    anexos são parte do modelo. Somente categorias não são salvas.

en: You can also create a new template from a pre-made template file 
    (.tsktmpl); just select "Import template" in the File menu and select the file. 
    Template files are stored in a subdirectory of the directory where TaskCoach.ini 
    is.
pt_BR: Você pode criar um novo modelo a partir de um arquivo de modelo pronto
    (.tsktmpl); apenas selecione "importar modelo"no menu Arquivo e selecione o arquivo.
    Arquivos de modelo são armazenados num subdiretório dentro do diretório onde
    TaskCoach.ini está.

en: In order to instantiate a task template, use the "New task from 
    template" menu in the Task menu, or the equivalent toolbar button. When the 
    task is created, the due, start and completion dates, if applicable, are 
    reevaluated relatively to the current date. That means that if you create a 
    template from a task starting today and due tomorrow, every time the template 
    is instantiated, the planned start date will be replaced by the current date and the 
    due date by the current date plus one day.
pt_BR: Para criar uma nova instância de um arquivo de modelo, use o menu "Nova tarefa do
    modelo" no menu Tarefas, ou o botão equivalente da  barra de ferramentas. Quando a
    tarefa for criada, as datas de vencimento, início e finalização, se aplicável, são 
    reavaliadas relativamente à data corrente. Isto significa que se voc6e criar um modelo
    de uma tarefa começando hoje e com vencimento amanhã, cada vez que o modelo for
    aberto, a data planejada de início será a data corrente (hoje) e a data de vencimento 
    será a data corrente mais um dia (amanhã).

en: You can also add templates from the template editor (File/Edit
    templates), as well as edit the template's basic properties (dates and
    subject). Dates are provided in a human-readable format; the date editor
    will become red if %(name)s cannot figure out what it means. Example
    dates:
pt_BR: Você tanto pode adicionar modelos a partir do editor de modelos (Arquivo/Editor
    de modelos), quanto editar as propriedades básicas dos modelos (datas e 
    assunto). Use as datas em formato legível; o editor de datas
    ficará vermelho se %(name)s não puder entender o que você digitou. Exemplos
    de datas:

en: Please note that this system is not localized; you must enter
    the dates in english.
pt_BR: Por favor, veja que o sistema não está localizado; você deve colocar
    as datas em inglês.

en: You can drag and drop viewers to create almost any user interface 
    layout you want. When you start dragging a viewer, drop hints will appear to
    show where you can drop the viewer. Viewers can also be dropped onto each other
    to create notebooks.
pt_BR: Você pode arrastar e soltar visualizadores para criar qualquer layout de interface
    de usuário que quiser. Quando você começa a arrastar um visualizador, dicas aparecerão
    para mostrar onde você pode soltar o visualizador. Visualizadores podem ser soltos dentro
    de outros visualizadores para criar cadernos.

en: In the edit dialogs, you can drag and drop tabs to rearrange 
    the order or to create a whole different user interface layout by placing tabs 
    next to eachother.
pt_BR: Nos diálogos de edição, você pode arrastar e soltar as abas para alterar 
    a ordem ou para criar um layout diferente da interface de usuário colocando as abas 
    próximas uma da outra.

en: Subjects and descriptions of tasks, notes and categories can be
    edited without opening an edit dialog. Select the item whose subject or
    description you want to change and click the item again, either in the subject
    column or in the description column. A text control will appear that lets you 
    change the subject or description. Hit return to confirm your changes. Hit 
    escape to cancel your changes. F2 is a keyboard shortcut for editing the 
    subject.
pt_BR: Assuntos e descrições de tarefas, notas e categorias podem ser
    editados sem abrir um diálogo de edição. Selecione o item do qual queira
    alterar o assunto ou descrição e clique no item novamente, na coluna de
    assunto ou na de descrição. Uma caixa de texto aparecerá para que você 
    altere o assunto ou descrição. Pressione enter para confirmar suas alterações. Pressione 
    escape (ESC) para cancelar as mudanças. F2 é um atalho de teclado para editar o 
    assunto.

en: %(name)s has several keyboard shortcuts, listed below. Keyboard 
    shortcuts are not configurable at the moment.
pt_BR: %(name)s tem diversos atalhos de teclado, listados abaixo. Os atalhos 
    de teclado não são configuráveis no momento.

en: Ctrl-M (Linux and Windows)
pt_BR: Ctrl-M (Linux e Windows)

en: Insert a new subitem
pt_BR: Inserir um novo subitem

en: Edit the selected item(s) or close a dialog
pt_BR: Editar o(s) item(ns) selecionado(s) ou fechar a caixa de diálogo

en: Enter
pt_BR: Entrar

en: Mark the selected task(s) (un)completed
pt_BR: Marcar a(s) tarefa(s) selecionada(s) como (in)completa(s)

en: Cancel a dialog or move keyboard focus from search control back to viewer
pt_BR: Fechar a caixa de diálogo ou mudar o foco do teclado do controle de procura de volta para o visualizador

en: Escape
pt_BR: Saída

en: Move keyboard focus to the next field in the dialog
pt_BR: Mudar o foco do teclado para o próximo campo na caixa de diálogo

en: Move keyboard focus to the previous field in the dialog
pt_BR: Mudar o foco do teclado  para o campo anterior da caixa de diálogo

en: Move keyboard focus to the next tab in a notebook control
pt_BR: Mudar o foco do teclado para a próxima aba no controle do caderno.

en: Move keyboard focus to the previous tab in a notebook control
pt_BR: Mudar o foco do teclado para a aba anterior no controle do caderno.

en: Pop up menu or drop down box
pt_BR: Pop up menu ou drop down box

en: Edit the subject of the selected item in a viewer
pt_BR: Editar o assunto do ítem selecionado num visualizador

en: <h4>%(name)s - %(description)s</h4>
    <h5>Version %(version)s, %(date)s</h5>
    <p>By %(author)s &lt;%(author_email)s&gt;<p>
    <p><a href="%(url)s" target="_blank">%(url)s</a></p>
    <p>%(copyright)s</p>
    <p>%(license_notice_html)s</p>
pt_BR: <h4>%(name)s - %(description)s</h4>
    <h5>Versão %(version)s, %(date)s</h5>
    <p>Por %(author)s &lt;%(author_email)s&gt;<p>
    <p><a href="%(url)s" target="_blank">%(url)s</a></p>
    <p>%(copyright)s</p>
    <p>%(license_notice_html)s</p>

en: %(name)s is actively developed. Although the %(name)s developers try hard to prevent them, bugs do happen. So, backing up your work on a regular basis is strongly advised.
pt_BR: %(name)s é ativamente desenvolvido. Embora os %(name)s desenvolvedores trabalhem duro para prevení-los, erros acontecem. Então, fazer backup do seu trabalho regularmente é fortemente recomendado.

en: %(name)s has a mailing list where you can discuss usage of %(name)s with fellow users, discuss and request features and complain about bugs. Go to %(url)s and join today!
pt_BR: %(name)s tem uma lista de e-mail onde você pode discutir o uso de %(name)s com outros usuários, discutir e solicitar recursos e notificar sobre bugs. Vá para %(url)s e registre-se hoje!

en: %(name)s has unlimited undo and redo. Any change that you make, be it editing a task description, or deleting an effort record, is undoable. Select 'Edit' -> 'Undo' and 'Edit' -> 'Redo' to go backwards and forwards through your edit history.
pt_BR: %(name)s tem opção ilimitada de desfazer e refazer. Qualquer alteração que você faça, seja na edição da descrição de uma tarefa, ou apagando um registro de esforço, é reversível. Selecione "Editar" -> "Desfazer" e "Editar" -> "Refazer" ir para frente e para trás no histórico de edição.

en: %(name)s is available in a number of different languages. Select 'Edit' -> 'Preferences' to see whether your language is one of them. If your language is not available or the translation needs improvement, please consider helping with the translation of %(name)s. Visit %(url)s for more information about how you can help.
pt_BR: %(name)s está disponível em diversos idiomas. Selecione 'Editar' -> 'Preferências' para ver se o seu idioma é um deles. Se o seu idioma não está disponível ou a tradução precisa melhorar, por favor considere ajudar com a tradução do %(name)s. Visite %(url)s para obter mais informações sobre como você pode ajudar.

en: If you enter a URL (e.g. %(url)s) in a task or effort description, it becomes a link. Clicking on the link will open the URL in your default web browser.
pt_BR: Se você digitar uma URL (por exemplo %(url)s) em uma tarefa ou descrição do esforço, ela torna-se um link. Clicando no link, a URL será aberta no navegador da Web padrão.

en: You can drag and drop tasks in the tree view to rearrange parent-child relationships between tasks. The same goes for categories.
pt_BR: Você pode arrastar e soltar as tarefas na exibição em árvore para reorganizar as relações pai-filho entre tarefas. O mesmo é válido para as categorias.

en: You can drag files from a file browser onto a task to create attachments. Dragging the files over a tab will raise the appropriate page, dragging the files over a collapsed task (the boxed + sign) in the tree view will expand the task to show its subtasks.
pt_BR: Você pode arrastar arquivos do gerenciador de arquivos para uma tarefa para criar anexos. Arrastando os arquivos em uma aba colocará foco nesta página, arrastando os arquivos em uma tarefa recolhida (a caixa com sinal +) na exibição em árvore irá expandir a tarefa para mostrar suas subtarefas.

en: You can create any viewer layout you want by dragging and dropping the tabs. The layout is saved and reused in the next session.
pt_BR: Você pode criar os  layouts de visualização que quiser arrastando e soltando as abas. Os layouts são salvos e reusados na próxima sessão.

en: What is actually printed when you select 'File' -> 'Print' depends on the current view. If the current view shows the task list, a list of tasks will be printed, if the current view shows effort grouped by month, that will be printed. The same goes for visible columns, sort order, filtered tasks, etc.
pt_BR: O que é realmente impresso quando você selecionar "Arquivo" -> "Imprimir" depende da visualização atual. Se a visualização atual mostra a lista de tarefas, uma lista de tarefas será impressa, se a vista atual mostra o esforço agrupado por mês, isso será impresso. O mesmo vale para colunas visíveis, ordem de classificação, tarefas filtradas, etc

en: Left-click a column header to sort by that column. Click the column header again to change the sort order from ascending to descending and back again. Right-click a column header to hide that column or make additional columns visible.
pt_BR: Clique com o botão esquerdo um cabeçalho da coluna para classificar por essa coluna. Clique no cabeçalho da coluna novamente para alterar a ordem de classificação de ascendente para descendente e vice-versa. Clique com o botão direito no cabeçalho da coluna para ocultar esta coluna ou tornar visível colunas adicionais.

en: You can create a template from a task in order to reduce typing when repetitive patterns emerge.
pt_BR: Você pode criar um modelo de uma tarefa para reduzir digitação quando padrões repetitivos aparecem.

en: Ctrl-Tab switches between tabs in edit dialogs.
pt_BR: Ctrl-Tab alterna entre abas no diálogo de edição.

en: Tip of the day
pt_BR: Dica do dia

en: Next tip
pt_BR: Próxima dica

en: Show tips on startup
pt_BR: Mostrar dicas ao iniciar

en: Browse for files to add as attachment to the selected item(s)
pt_BR: Pesquisar arquivos para adicionar como anexos ao(s) item(ns) selecionado(s)

en: Add a note to the selected item(s)
pt_BR: Adicionar uma nota ao(s) item(ns) selecionado(s)

en: Insert a new category
pt_BR: Inserir uma nova categoria

en: Cut the selected item(s) to the clipboard
pt_BR: Recortar itens selecionados para a área de transferência

en: Copy the selected item(s) to the clipboard
pt_BR: Copiar itens selecionados para a área de transferência

en: Paste item(s) from the clipboard
pt_BR: Colar os ítens da área de transferência

en: Paste item(s) from the clipboard as subitem of the selected item
pt_BR: Colar item (ns) da área de transferência como subitem do ítem selecionado

en: Edit preferences
pt_BR: Editar preferências

en: Redo the last command that was undone
pt_BR: Refazer o último comando que foi desfeito

en: Select all items in the current view
pt_BR: Selecionar todos os ítens no visualizador atual

en: Undo the last command
pt_BR: Desfazer o último comando

en: Add an effort period to the selected task(s)
pt_BR: Acrescentar um período de esforço para a(s) tarefa(s) selecionada(s)

en: Start tracking effort for the selected task(s)
pt_BR: Iniciar acompanhamento de esforço para tarefas selecionadas

en: Stop tracking effort or resume tracking effort
pt_BR: Parar ou reiniciar acompanhamento de  esforço

en: Close the current file
pt_BR: Fechar o arquivo atual

en: Exit %s
pt_BR: Sair %s

en: Open a %s file
pt_BR: Abrir arquivo %s

en: Save the current file
pt_BR: Salvar o arquivo atual

en: Save the current file under a new name
pt_BR: Salvar o arquivo atual com novo nome

en: Help about the program
pt_BR: Ajuda sobre o programa

en: Mail the selected item(s), using your default mailer
pt_BR: Enviar o(s) item(ns) selecionado(s), usando seu programa de e-mail padrão.

en: Insert a new note
pt_BR: Inserir uma nova nota

en: Open all attachments of the selected item(s)
pt_BR: Abrir todos os anecos do(s) item(ns) selecionado(s)

en: Open all notes of the selected item(s)
pt_BR: Abrir todas as notas do(s) item(ns) selecionado(s)

en: Print the current file
pt_BR: Imprimir o arquivo atual

en: Setup the characteristics of the printer page
pt_BR: Configurar as características da página para impressão

en: Show all items (reset all filters)
pt_BR: Exibir todos os ítens (reiniciar todos os filtros)

en: Show all items regardless of category
pt_BR: Mostrar todos os itens sem importar a categoria

en: Move keyboard focus from viewer to search control
pt_BR: Muda o foco do teclado do visualizador para o controle de procura

en: Decrease the priority of the selected task(s)
pt_BR: Diminuir prioridade da(s) tarefa(s) selecionada(s)

en: Increase the priority of the selected task(s)
pt_BR: Aumentar prioridade da(s) tarefa(s) selecionada(s)

en: Make the selected task(s) the highest priority task(s)
pt_BR: Marcar a(s) tarefa(s) selecionada(s) com maior prioridade

en: Make the selected task(s) the lowest priority task(s)
pt_BR: Marcar a(s) tarefa(s) selecionada(s) com menor prioridade

en: Insert a new task
pt_BR: Inserir uma nova tarefa

en: Collapse all items with subitems
pt_BR: Recolher todos ítens e subitens

en: Expand all items with subitems
pt_BR: Expandir todos os ítens e subítens

en: Activate the next open viewer
pt_BR: Ativar o próximo visualizador aberto

en: Activate the previous open viewer
pt_BR: Ativar o visualizador aberto anteriormente

en: An iPhone or iPod Touch tried to connect to Task Coach,
    but no password is set. Please set a password in the
    iPhone section of the configuration and try again.
pt_BR: Um iPhone ou iPod Touch tentou conectar-se ao Task Coach,
    mas nenhuma senha foi encontrada. Por favor, configure uma senha na
    seção de configuração do iPhone e tente novamente.

en: Protocol version: %d
pt_BR: Protocolo versão: %d

en: Rejected protocol version %d
pt_BR: Protocolo versão %d rejeitado

en: Device name: %s
pt_BR: Nome do dispositivo: %s

en: Sending file name: %s
pt_BR: Enviando arquivo: %s

en: Full from desktop.
pt_BR: Tudo do desktop.

en: %d categories
pt_BR: %d categorias

en: Send category %s
pt_BR: Enviar categoria %s

en: Response: %d
pt_BR: Resposta: %d

en: %d tasks
pt_BR: %d tarefas

en: Send task %s
pt_BR: Enviar tarefa %s

en: %d efforts
pt_BR: %d esforço

en: Send effort %s
pt_BR: Enviar esforço %s

en: Finished.
pt_BR: Finalizado.

en: %d new categories
pt_BR: %d novas categorias

en: %d new tasks
pt_BR: %d novas tarefas

en: %d new efforts
pt_BR: %d novos esforços

en: %d modified categories
pt_BR: %d categorias modificadas

en: %d modified tasks
pt_BR: %d tarefas modificadas

en: %d modified efforts
pt_BR: %d esforços modificados

en: %d deleted categories
pt_BR: %d categorias apagadas

en: %d deleted tasks
pt_BR: %d tarefas apagadas

en: %d deleted efforts
pt_BR: %d esforços apagados

en: New category (parent: %s)
pt_BR: Nova categoria (parent: %s)

en: Delete category %s
pt_BR: Apagar categoria %s

en: Modify category %s
pt_BR: Modificar categoria %s

en: New task %s
pt_BR: Nova tarefa %s

en: Delete task %s
pt_BR: Apagar tarefa %s

en: Modify task %s
pt_BR: Modificar tarefa %s

en: End of task synchronization.
pt_BR: Término da sincronização de tarefas

en: Could not find task %s for effort.
pt_BR: Não foi possível encontrar a tarefa %s para monitorar.

en: New effort %s
pt_BR: Novo esforço %s

en: Modify effort %s
pt_BR: Modificar esforço %s

en: Sending GUID: %s
pt_BR: Enviando GUID: %s

en: Reading mail info...
pt_BR: Lendo informação de correio....

en: Reading mail information. Please wait.
pt_BR: Lendo informação de correio. Por favor, espere.

en: Could not find Thunderbird data dir
pt_BR: Não foi possível encontrar o diretório data do Thunderbird

en: Could not find Thunderbird profile.
pt_BR: Não foi possível encontrar o perfil do Thunderbird.

en: No default section in profiles.ini
pt_BR: Não há seção default em profiles.ini

en: Malformed Thunderbird internal ID:
    %s. Please file a bug report.
pt_BR: ID interna do Thunderbird mal formada:
    %s. Por favor envie um relatório de erro.

en: Could not find directory for ID
    %s.
    Please file a bug report.
pt_BR: Não foi possível encontrar o diretório para ID
    %s.
    Por favor envie um relatório de erros.

en: Unrecognized URL scheme: "%s"
pt_BR: URL não reconhecida: "%s"

en: Could not open an IMAP connection to %(server)s:%(port)s
    to retrieve Thunderbird email message:
    %(reason)s
pt_BR: Não foi possível abrir uma conexão IMAP para %(server)s:%(port)s
    para receber as mensagens de email através do Thunderbird:
    %(reason)s

en: Please enter the domain for user %s
pt_BR: Por favor, entre com o nome de domínio para o usuário %s

en: Could not select inbox "%s"
    (%s)
pt_BR: Não foi possível selecionar a caixa de entrada "%s"
    (%s)

en: No such mail: %d
pt_BR: Não há e-mails: %d

en: Actual start time
pt_BR: Hora real de início

en: Planned start time
pt_BR: Hora inicial planejada

en: Due time
pt_BR: Hora do prazo

en: Completion time
pt_BR: Hora de finalização

en: Reminder time
pt_BR: Hora do lembrete

en: Creation time
pt_BR: Hora de criação

en: No subject
pt_BR: Sem assunto

en: New task due today
pt_BR: Nova tarefa para hoje

en: New task due tomorrow
pt_BR: Nova tarefa para amanhã

en: %d days
pt_BR: %d dias

en: 1 day
pt_BR: 1 dia

en: Every %(frequency)d days
pt_BR: Todos %(frequency)d os dias

en: Every %(frequency)d weeks
pt_BR: Toda %(frequency)d as semanas

en: Every %(frequency)d months
pt_BR: Todos %(frequency)d os meses

en: Every %(frequency)d years
pt_BR: Todos %(frequency)d os anos

en: Every other day
pt_BR: Todos os outros dias

en: Every other week
pt_BR: Todas as outras semanas

en: Every other month
pt_BR: Todos os outros meses

en: Every other year
pt_BR: Todos os outros anos

en: Yesterday
pt_BR: Ontem

en: now
pt_BR: agora

en: The synchronization for source %s
pt_BR: A sincronização para a origem %s

en: will be a refresh from server. All local items will
    be deleted. Do you wish to continue?
pt_BR: será atualizada do servidor. Todos os ítens locais
    serão deletados. Deseja continuar?

en: will be a refresh from client. All remote items will
    be deleted. Do you wish to continue?
pt_BR: serão atualizados do cliente. Todos os ítens remotos
    serão deletados. Deseja continuar?

en: Synchronization
pt_BR: Sincronização

en: Synchronizing. Please wait.
pt_BR: Sincronizando. Por favor, aguarde.

en: %d items added.
    %d items updated.
    %d items deleted.
pt_BR: %d ítens adicionados.
    %d ítens atualizados.
    %d ítens deletados.

en: An error occurred in the synchronization.
    Error code: %d; message: %s
pt_BR: Um erro ocorreu durante a sincronização.
    Código do erro: %d; mensagem: %s

en: You must first edit your SyncML Settings, in Edit/SyncML preferences.
pt_BR: Você deve primeiro editar suas configurações de SyncML, em Editar/Preferências SyncML

en: Pane Switcher
pt_BR: Alternar painel

en: Restore %s
pt_BR: Restaurar %s

en: Pane Preview
pt_BR: Visualizar painel

en: Cl&ose
pt_BR: F&echar

en: Close All
pt_BR: Fechar tudo

en: &Next
pt_BR: &Próximo

en: &Previous
pt_BR: &Anterior

en: &Window
pt_BR: &Janela

en: Edit
pt_BR: Editar

en: %d weeks
pt_BR: %d semanas

en: %d hours
pt_BR: %d horas

en: Done
pt_BR: Concluído

en: Kind of period displayed and its count
pt_BR: Espécie de período mostrado e sua contagem

en: Month
pt_BR: Mês

en: Calendar orientation
pt_BR: Orientação do calendário

en: Which tasks to display
pt_BR: Quais tarefas mostrar

en: Tasks with a planned start date and a due date
pt_BR: Tarefas com data planejada de início e data de vencimento

en: Tasks with a planned start date
pt_BR: Tarefas com data planejada de início

en: Tasks with a due date
pt_BR: Tarefas com data de término

en: All tasks
pt_BR: Todas as Tarefas

en: All tasks, except unplanned tasks
pt_BR: Todas as tarefas, exceto tarefas não planejadas

en: Draw a line showing the current time
pt_BR: Desenhar uma linha mostrando a hora atual

en: Color used to highlight the current day
pt_BR: Cor usada para realçar o dia atual

en: All files (*.*)|*
pt_BR: Todos os arquivos (*.*)|*

en: Password:
pt_BR: Senha:

en: Store in keychain
pt_BR: Armazenar no chaveiro

en: There was a problem trying to find out your system's keychain.
    Please file a bug report (see the Help menu) and attach a screenshot of this message.
    Error was:
    
    %s
pt_BR: Houve um problema enquanto tentavamos encontrar sua chave de sistema.
    Por favor, reporte um bug (veja o menu Ajuda) e anexe um screenshot desta mensagem.
    O erro foi:
    
    %s

en: Please enter your password.
pt_BR: Por favor, digite a sua senha.

en: Please enter your password
pt_BR: Por favor, digite sua senha

en: &Match case
pt_BR: &Diferenciar maiúsculas/minúsculas

en: Match case when filtering
pt_BR: Diferenciar maiúsculas de minúsculas quando filtrar

en: &Include sub items
pt_BR: &Incluir subitems

en: Include sub items of matching items in the search results
pt_BR: Incluir sub-ítens de ítens resultantes da pesquisa

en: &Search description too
pt_BR: &Procurar descrição também

en: Search both subject and description
pt_BR: Procurar descrição e assunto

en: &Regular Expression
pt_BR: Expressão &Regular

en: Consider search text as a regular expression
pt_BR: Considerar a procura de texto como uma expressão regular

en: This is an invalid regular expression.
pt_BR: Esta é uma expressão regular inválida.

en: Defaulting to substring search.
pt_BR: Procura padrão para substring

en: Recent searches
pt_BR: Pesquisas recentes

en: Viewer not searchable
pt_BR: Visualizador não pesquisável

en: Compatibility warning
pt_BR: Alerta de compatibilidade

en: The SyncML feature is disabled, because the module
    could not be loaded. This may be because your platform
    is not supported, or under Windows, you may be missing
    some mandatory DLLs. Please see the SyncML section of
    the online help for details (under "Troubleshooting").
pt_BR: O recurso SyncML está desabilitado, porque o módulo
    não pôde ser carregado. Talvez seja porque sua plataforma
    não é suportada, ou sob Windows, você pode ter perdido
    algumas DLLs necessárias. Por favor veja a seção SyncML da
    ajuda on-line para mais detalhes (em "Problemas").

en: Never show this dialog again
pt_BR: Não mostrar esse diálogo novamente

en: Error opening URL
pt_BR: Erro ao abrir URL
