tasque HEAD - en to da translation catalogue (97 entries)

en: Easy quick task management
da: Nem og hurtig opgavehåndtering

en: Task Manager
da: Opgavehåndtering

en: All
da: Alle

en: Yesterday
da: I går

en: Last 7 Days
da: De sidste 7 dage

en: Last Month
da: Sidste måned

en: Last Year
da: Sidste år

en: {0} task is Overdue
     | {0} tasks are Overdue
da[0]: {0} opgave er overskredet
da[1]: {0} opgaver er overskredet

en: {0} task for Today
     | {0} tasks for Today
da[0]: {0} opgave i dag
da[1]: {0} opgaver i dag

en: {0} task for Tomorrow
     | {0} tasks for Tomorrow
da[0]: {0} opgave i morgen
da[1]: {0} opgaver i morgen

note: Translators: This is the status icon's tooltip. When no tasks are overdue, due today, or due tomorrow, it displays this fun message
en: Tasque Rocks
da: Tasque Styrer

en: Copyright © 2008 Novell, Inc.
da: Ophavsret © 2008 Novell, Inc.

en: A Useful Task List
da: En nyttig opgaveliste

en: Tasque Project Homepage
da: Tasques projekthjemmeside

en: New Task ...
da: Ny opgave...

en: Refresh Tasks ...
da: Genopfrisk opgaver ...

en: Notes for: {0:s}
da: Noter til {0:s}

note: Update the window title
en: Tasque Preferences
da: Indstillinger for Tasque

en: General
da: Generelt

en: Appearance
da: Udseende

en: Color Management
da: Farvehåndtering

en: Today:
da: I dag:

en: Overdue:
da: Overskredet:

en: Task Management System
da: System til opgavehåndtering

en: Task Filtering
da: Opgavefiltrering

en: Sh_ow completed tasks
da: Vis _udførte opgaver

note: Categories TreeView
en: Only _show these categories when "All" is selected:
da: Vi_s kun disse kategorier når "Alle" er valgt:

en: Category
da: Kategori

en: New task created.
da: Ny opgave oprettet.

note: Title for Completed/Checkbox Column
en: Completed
da: Udført

note: Title for Priority Column
en: Priority
da: Prioritet

note: Title for Task Name Column
en: Task Name
da: Opgavenavn

note: Title for Due Date Column
en: Due Date
da: Forfaldsdato

en: M/d -
da: d/M -

en: Today
da: I dag

en: Tomorrow
da: I morgen

en: M/d - ddd
da: d/M - ddd

en: In 1 Week
da: Om 1 uge

en: No Date
da: Ingen dato

en: Choose Date...
da: Vælg dato...

note: Title for Notes Column
en: Notes
da: Noter

note: Title for Timer Column
en: Timer
da: Stopur

en: Task Completed
da: Opgave udført

en: M/d/yy - ddd
da: d/M/yy - ddd

en: Action Canceled
da: Handling annulleret

en: Completing Task In: {0}
da: Færdiggør opgaven i: {0}

note: The new task entry widget Clear the entry if it contains the default text
en: New task...
da: Ny opgave...

en: _Add
da: _Tilføj

en: _Add Task
da: _Tilføj opgave

en: Overdue
da: Overskredet

en: Next 7 Days
da: Næste 7 Dage

en: Future
da: Fremtidig

note: Translators: This status shows the date and time when the task list was last refreshed
en: Tasks loaded: {0}
da: Opgaver indlæst: {0}

note: Show error status
en: Error creating a new task
da: Fejl under oprettelse af ny opgave

note: Show successful status
en: Task created successfully
da: Opgave oprettet

en: _Notes...
da: _Noter...

en: _Delete task
da: _Slet opgave

en: _Edit task
da: R_edigér opgave

note: TODO Needs translation.
en: _Change category
da: _Skift kategori

en: Task deleted
da: Opgaven er slettet

en: Loading tasks...
da: Indlæser opgaver...

en: Not connected.
da: Du er ikke forbundet.

en: Today, {0}
da: I dag, {0}

en: Yesterday, {0}
da: I går, {0}

en: {0} days ago, {1}
da: {0} dage siden, {1}

en: {0} days ago
da: {0} dage siden

en: Tomorrow, {0}
da: I morgen, {0}

en: In {0} days, {1}
da: Om {0} dage, {1}

en: In {0} days
da: Om {0} dage

en: MMMM d, h:mm tt
da: d MMMM, h:mm tt

en: MMMM d
da: d MMMM

en: MMMM d yyyy, h:mm tt
da: d MMMM yyyy h:mm tt

en: MMMM d yyyy
da: d MMMM yyyy

en: Click Here to Connect
da: Klik her for at forbinde

en: You are currently connected
da: Du er forbundet

en: You are currently connected as
da: Du er forbundet som

en: You are not connected
da: Du er ikke forbundet

en: Remember the Milk not responding. Try again later.
da: Remember the Milk svarede ikke. Prøv igen senere.

en: Click Here After Authorizing
da: Klik her efter godkendelsen

en: Set the default browser and try again
da: Set standardbrowseren og prøv igen

en: Processing...
da: Bearbejder...

en: Failed, Try Again
da: Fejlede. Prøv Igen

en: Thank You
da: Tak

note: Token "O". Notice only the suffix is translated. More information in http://git.gnome.org/browse/tasque/tree/TRANSLATORS
en: th,st,nd,rd
da: .

note: Token "T" More information in http://git.gnome.org/browse/tasque/tree/TRANSLATORS
en: today
da: i dag

note: Token "T" More information in http://git.gnome.org/browse/tasque/tree/TRANSLATORS
en: tomorrow
da: i morgen

note: Token "m". Don't forget to include the plural value, if any More information in http://git.gnome.org/browse/tasque/tree/TRANSLATORS
en: month|months
da: måned|måneder

note: Token "w". Don't forget to include the plural value, if any More information in http://git.gnome.org/browse/tasque/tree/TRANSLATORS
en: week|weeks
da: uge|uger

note: Token "y". Don't forget to include the plural value, if any More information in http://git.gnome.org/browse/tasque/tree/TRANSLATORS
en: year|years
da: år|år

note: Token "d". Don't forget to include the plural value, if any More information in http://git.gnome.org/browse/tasque/tree/TRANSLATORS
en: day|days
da: dag|dage

note: Token "u". More information in http://git.gnome.org/browse/tasque/tree/TRANSLATORS
en: due before|due by|due
da: udføres inden|udføres før|udføres

note: Token "n". Examples could be: "Next Month", "Next Monday" More information in http://git.gnome.org/browse/tasque/tree/TRANSLATORS
en: next
da: næste

note: Token "o". Examples could be: "On April 1st", "On Wednesday" More information in http://git.gnome.org/browse/tasque/tree/TRANSLATORS
en: on
da: på

note: Token "i". Examples could be: "In 2 weeks", "In 3 months" More information in http://git.gnome.org/browse/tasque/tree/TRANSLATORS
en: in
da: om

note: Represents: "Next" expression. More information in http://git.gnome.org/browse/tasque/tree/TRANSLATORS
en: n w|n m|n y|n D
da: n W|n m|n y|n D

note: Represents "Due" expression. More information in http://git.gnome.org/browse/tasque/tree/TRANSLATORS
en: u o D|u M O|u M N|u O|u M
da: u o D|u O M|u M N|u O|u M

note: Represents all other expressions not using tokens. More information in http://git.gnome.org/browse/tasque/tree/TRANSLATORS
en: T|D|M O|M N|O|A
da: T|D|O M|M N|O|A
