tasque HEAD - en to de translation catalogue (95 entries)

en: Easy quick task management
de: Leichte, schnelle Aufgabenverwaltung

en: Task Manager
de: Aufgabenverwaltung

en: All
de: Alle

en: Yesterday
de: Gestern

en: Last 7 Days
de: Letzte 7 Tage

en: Last Month
de: Letzter Monat

en: Last Year
de: Letztes Jahr

en: {0} task is Overdue
     | {0} tasks are Overdue
de[0]: {0} Aufgabe ist überfällig
de[1]: {0} Aufgaben sind überfällig

en: {0} task for Today
     | {0} tasks for Today
de[0]: {0} Aufgabe für heute
de[1]: {0} Aufgaben für heute

en: {0} task for Tomorrow
     | {0} tasks for Tomorrow
de[0]: {0} Aufgabe für morgen
de[1]: {0} Aufgaben für morgen

note: Translators: This is the status icon's tooltip. When no tasks are overdue, due today, or due tomorrow, it displays this fun message
en: Tasque Rocks
de: Tasque fetzt

en: A Useful Task List
de: Eine praktische Aufgabenliste

en: Tasque Project Homepage
de: Tasque-Projekt-Homepage

en: New Task ...
de: Neue Aufgabe …

en: Refresh Tasks ...
de: Aufgaben aktualisieren …

en: Toggle Task Window
de: Zeige/Verstecke Fenster

en: Notes for: {0:s}
de: Notizen für: {0:s}

note: Update the window title
en: Tasque Preferences
de: Tasque – Einstellungen

en: General
de: Allgemein

en: Appearance
de: Erscheinungsbild

en: Color Management
de: Farbverwaltung

en: Today:
de: Heute:

en: Overdue:
de: Überfällig:

en: Task Management System
de: Aufgabenverwaltung

en: Task Filtering
de: Aufgaben filtern

en: Sh_ow completed tasks
de: _Beendete Aufgaben anzeigen

note: Categories TreeView
en: Only _show these categories when "All" is selected:
de: Nur die_se Kategorien anzeigen, wenn »Alle« ausgewählt ist:

en: Category
de: Kategorie

en: New task created.
de: Neue Aufgabe wurde angelegt.

note: Title for Completed/Checkbox Column
en: Completed
de: Erledigt

note: Title for Priority Column
en: Priority
de: Priorität

note: Title for Task Name Column
en: Task Name
de: Aufgabenname

note: Title for Due Date Column
en: Due Date
de: Fälligkeitsdatum

en: M/d -
de: d.M. -

en: Today
de: Heute

en: Tomorrow
de: Morgen

en: M/d - ddd
de: d.M. - ddd

en: In 1 Week
de: In 1 Woche

en: No Date
de: Kein Datum

en: Choose Date...
de: Datum wählen …

note: Title for Notes Column
en: Notes
de: Notizen

note: Title for Timer Column
en: Timer
de: Countdown

en: Task Completed
de: Aufgabe erledigt

en: M/d/yy - ddd
de: d.M.yy - ddd

en: Action Canceled
de: Aktion abgebrochen

en: Completing Task In: {0}
de: Vervollständigen der Aufgabe in: {0}

note: The new task entry widget Clear the entry if it contains the default text
en: New task...
de: Neue Aufgabe …

en: _Add
de: _Hinzufügen

en: _Add Task
de: _Aufgabe hinzufügen

en: Overdue
de: Überfällig

en: Next 7 Days
de: Nächste 7 Tage

en: Future
de: Zukunft

note: Translators: This status shows the date and time when the task list was last refreshed
en: Tasks loaded: {0}
de: Geladene Aufgaben: {0}

note: Show error status
en: Error creating a new task
de: Fehler beim Erstellen einer neuen Aufgabe

note: Show successful status
en: Task created successfully
de: Aufgabe wurde erfolgreich erstellt

en: _Notes...
de: _Notizen …

en: _Delete task
de: Aufgabe _löschen

en: _Edit task
de: Aufgab_e bearbeiten

note: TODO Needs translation.
en: _Change category
de: Kategorie än_dern

en: Task deleted
de: Aufgabe gelöscht

en: Loading tasks...
de: Aufgaben laden …

en: Not connected.
de: Sie sind nicht verbunden.

en: Today, {0}
de: Heute, {0}

en: Yesterday, {0}
de: Gestern, {0}

en: {0} days ago, {1}
de: vor {0} Tagen, {1}

en: {0} days ago
de: vor {0} Tagen

en: Tomorrow, {0}
de: Morgen, {0}

en: In {0} days, {1}
de: In {0} Tagen, {1}

en: In {0} days
de: In {0} Tagen

en: MMMM d, h:mm tt
de: d. MMMM, h:mm tt

en: MMMM d
de: d. MMMM

en: MMMM d yyyy, h:mm tt
de: d. MMMM yyyy, h:mm tt

en: MMMM d yyyy
de: d. MMMM yyyy

en: Click Here to Connect
de: Hier klicken, um zu verbinden

en: You are currently connected
de: Sie sind gegenwärtig verbunden

en: You are currently connected as
de: Sie sind gegenwärtig verbunden als

en: You are not connected
de: Sie sind nicht verbunden

en: Remember the Milk not responding. Try again later.
de: »Remember the Milk« reagiert nicht. Bitte später versuchen.

en: Click Here After Authorizing
de: Nach Legitimierung hier klicken

en: Set the default browser and try again
de: Standardbrowser festlegen und erneut versuchen

en: Processing...
de: Verarbeitung läuft …

en: Failed, Try Again
de: Gescheitert, bitte erneut versuchen

en: Thank You
de: Danke

note: Token "O". Notice only the suffix is translated. More information in http://git.gnome.org/browse/tasque/tree/TRANSLATORS
en: th,st,nd,rd
de: .

note: Token "T" More information in http://git.gnome.org/browse/tasque/tree/TRANSLATORS
en: today
de: heute

note: Token "T" More information in http://git.gnome.org/browse/tasque/tree/TRANSLATORS
en: tomorrow
de: morgen

note: Token "m". Don't forget to include the plural value, if any More information in http://git.gnome.org/browse/tasque/tree/TRANSLATORS
en: month|months
de: Monat|Monate

note: Token "w". Don't forget to include the plural value, if any More information in http://git.gnome.org/browse/tasque/tree/TRANSLATORS
en: week|weeks
de: Woche|Wochen

note: Token "y". Don't forget to include the plural value, if any More information in http://git.gnome.org/browse/tasque/tree/TRANSLATORS
en: year|years
de: Jahr|Jahre

note: Token "d". Don't forget to include the plural value, if any More information in http://git.gnome.org/browse/tasque/tree/TRANSLATORS
en: day|days
de: Tag|Tage

note: Token "u". More information in http://git.gnome.org/browse/tasque/tree/TRANSLATORS
en: due before|due by|due
de: fällig vor|fällig am|fällig

note: Token "n". Examples could be: "Next Month", "Next Monday" More information in http://git.gnome.org/browse/tasque/tree/TRANSLATORS
en: next
de: nächsten

note: Token "o". Examples could be: "On April 1st", "On Wednesday" More information in http://git.gnome.org/browse/tasque/tree/TRANSLATORS
en: on
de: am

note: Represents "Due" expression. More information in http://git.gnome.org/browse/tasque/tree/TRANSLATORS
en: u o D|u M O|u M N|u O|u M
de: u o D|u O M|u O|u M

note: Represents all other expressions not using tokens. More information in http://git.gnome.org/browse/tasque/tree/TRANSLATORS
en: T|D|M O|M N|O|A
de: T|D|O M|O|A
