tasque HEAD - en to eo translation catalogue (93 entries)

en: Tasque
eo: Taskil

en: Easy quick task management
eo: Facila rapida task-administrado

en: Task Manager
eo: Task-administrilo

en: All
eo: Ĉiuj

en: Yesterday
eo: Hieraŭ

en: Last 7 Days
eo: Pasintaj 7 tagoj

en: Last Month
eo: Pasinta monato

en: Last Year
eo: Pasinta jaro

en: {0} task is Overdue
     | {0} tasks are Overdue
eo[0]: {0} tasko estas posttempe
eo[1]: {0} taskoj estas posttempe

en: {0} task for Today
     | {0} tasks for Today
eo[0]: {0} tasko por hodiaŭ
eo[1]: {0} taskoj por hodiaŭ

en: {0} task for Tomorrow
     | {0} tasks for Tomorrow
eo[0]: {0} tasko por morgaŭ
eo[1]: {0} taskoj por morgaŭ

note: Translators: This is the status icon's tooltip. When no tasks are overdue, due today, or due tomorrow, it displays this fun message
en: Tasque Rocks
eo: Tasko mojosas

en: Copyright © 2008 Novell, Inc.
eo: Kopirajto © 2008 Novell, Inc.

en: A Useful Task List
eo: Utila tasklisto

en: Tasque Project Homepage
eo: TTT-paĝo de Taskil-projekto

en: New Task ...
eo: Nova tasko...

en: Refresh Tasks ...
eo: Aktualigi taskojn...

en: Notes for: {0:s}
eo: Notoj por: {0:s}

note: Update the window title
en: Tasque Preferences
eo: Taskil-agordoj

en: General
eo: Ĝenerale

en: Appearance
eo: Aspekto

en: Color Management
eo: Kolor-administrado

en: Today:
eo: Hodiaŭ:

en: Overdue:
eo: Posttempe:

en: Task Management System
eo: Taskadministrad-sistemo

en: Task Filtering
eo: Task-filtrado

en: Sh_ow completed tasks
eo: Montri _plenumitajn taskojn

note: Categories TreeView
en: Only _show these categories when "All" is selected:
eo: Montri _nur tiujn kategoriojn kiam "Ĉiuj" estas elektite:

en: Category
eo: Kategorio

en: New task created.
eo: Nova tasko kreita.

note: Title for Completed/Checkbox Column
en: Completed
eo: Plenumite

note: Title for Priority Column
en: Priority
eo: Prioritato

note: Title for Task Name Column
en: Task Name
eo: Tasknomo

note: Title for Due Date Column
en: Due Date
eo: Limdato

en: M/d -
eo: d/M -

en: Today
eo: Hodiaŭ

en: Tomorrow
eo: Morgaŭ

en: M/d - ddd
eo: d/M - ddd

en: In 1 Week
eo: Post 1 semajno

en: No Date
eo: Neniu dato

en: Choose Date...
eo: Elekti daton...

note: Title for Notes Column
en: Notes
eo: Notoj

note: Title for Timer Column
en: Timer
eo: Horloĝo

en: Task Completed
eo: Tasko estas plenumite

en: M/d/yy - ddd
eo: d/M/yy - ddd

en: Action Canceled
eo: Ago nuligita

en: Completing Task In: {0}
eo: Plenumi taskon en: {0}

note: The new task entry widget Clear the entry if it contains the default text
en: New task...
eo: Nova tasko...

en: _Add
eo: _Aldoni

en: _Add Task
eo: _Aldoni taskon

en: Overdue
eo: Posttempe

en: Next 7 Days
eo: Sekvantaj 7 tagoj

en: Future
eo: Estonteco

note: Translators: This status shows the date and time when the task list was last refreshed
en: Tasks loaded: {0}
eo: Taskoj ŝargitaj: {0}

note: Show error status
en: Error creating a new task
eo: Eraro dum kreado de novan taskon

note: Show successful status
en: Task created successfully
eo: Taskon kreitas sukcese

en: _Notes...
eo: _Notoj...

en: _Delete task
eo: _Forigi taskon

en: _Edit task
eo: _Redakti taskon

note: TODO Needs translation.
en: _Change category
eo: _Ŝanĝi kategorio

en: Task deleted
eo: Tasko forigita

en: Loading tasks...
eo: Ŝarĝanta taskojn...

en: Not connected.
eo: Ne konekite.

en: Today, {0}
eo: Hodiaŭ, {0}

en: Yesterday, {0}
eo: Hieraŭ, {0}

en: {0} days ago, {1}
eo: antaŭ {0} tagoj, {1}

en: {0} days ago
eo: antaŭ {0} tagoj

en: Tomorrow, {0}
eo: Morgaŭ, {0}

en: In {0} days, {1}
eo: En {0} tagoj, {1}

en: In {0} days
eo: En {0} tagoj

en: MMMM d yyyy, h:mm tt
eo: d MMMM yyyy h:mm tt

en: MMMM d yyyy
eo: d MMMM yyyy

en: Click Here to Connect
eo: Klaku ĉi tien por konekti

en: You are currently connected
eo: Vi nun estas konektite

en: You are currently connected as
eo: Vi nun estas konektite kiel

en: You are not connected
eo: Vi ne estas konektite

en: Remember the Milk not responding. Try again later.
eo: 'Remember the Milk' ne respondis. Provu denove poste.

en: Click Here After Authorizing
eo: Klaku ĉi tien post rajtigo

en: Set the default browser and try again
eo: Agordu la defaŭltan foliumilon kaj provu denove

en: Processing...
eo: Traktado...

en: Failed, Try Again
eo: Fiaskis, provu denove

en: Thank You
eo: Dankon

note: Token "O". Notice only the suffix is translated. More information in http://git.gnome.org/browse/tasque/tree/TRANSLATORS
en: th,st,nd,rd
eo: a,a,a,a

note: Token "T" More information in http://git.gnome.org/browse/tasque/tree/TRANSLATORS
en: today
eo: hodiaŭ

note: Token "T" More information in http://git.gnome.org/browse/tasque/tree/TRANSLATORS
en: tomorrow
eo: morgaŭ

note: Token "m". Don't forget to include the plural value, if any More information in http://git.gnome.org/browse/tasque/tree/TRANSLATORS
en: month|months
eo: monato|monatoj

note: Token "w". Don't forget to include the plural value, if any More information in http://git.gnome.org/browse/tasque/tree/TRANSLATORS
en: week|weeks
eo: semajno|semajnoj

note: Token "y". Don't forget to include the plural value, if any More information in http://git.gnome.org/browse/tasque/tree/TRANSLATORS
en: year|years
eo: jaro|jaroj

note: Token "d". Don't forget to include the plural value, if any More information in http://git.gnome.org/browse/tasque/tree/TRANSLATORS
en: day|days
eo: tago|tagoj

note: Token "u". More information in http://git.gnome.org/browse/tasque/tree/TRANSLATORS
en: due before|due by|due
eo: limo antaŭ|limo je|posttempe

note: Token "n". Examples could be: "Next Month", "Next Monday" More information in http://git.gnome.org/browse/tasque/tree/TRANSLATORS
en: next
eo: sekva

note: Token "o". Examples could be: "On April 1st", "On Wednesday" More information in http://git.gnome.org/browse/tasque/tree/TRANSLATORS
en: on
eo: sur

note: Token "i". Examples could be: "In 2 weeks", "In 3 months" More information in http://git.gnome.org/browse/tasque/tree/TRANSLATORS
en: in
eo: post
