tasque HEAD - en to es translation catalogue (93 entries)

en: Easy quick task management
es: Gestione sus tareas fácil y rápidamente

en: Task Manager
es: Gestor de tareas

en: All
es: Todas

en: Yesterday
es: Ayer

en: Last 7 Days
es: Últimos 7 dias

en: Last Month
es: Último mes

en: Last Year
es: Último año

en: {0} task is Overdue
     | {0} tasks are Overdue
es[0]: {0} tarea está atrasada
es[1]: {0} tareas están atrasadas

en: {0} task for Today
     | {0} tasks for Today
es[0]: {0} tarea para hoy
es[1]: {0} tareas para hoy

en: {0} task for Tomorrow
     | {0} tasks for Tomorrow
es[0]: {0} tarea para mañana
es[1]: {0} tareas para mañana

note: Translators: This is the status icon's tooltip. When no tasks are overdue, due today, or due tomorrow, it displays this fun message
en: Tasque Rocks
es: Tasque mola

en: A Useful Task List
es: Una lista de tareas útil

en: Tasque Project Homepage
es: Página web del proyecto Tasque

en: New Task ...
es: Tarea nueva...

en: Refresh Tasks ...
es: Actualizar tareas...

en: Toggle Task Window
es: Alternar la ventana de tareas

en: Notes for: {0:s}
es: Notas para: {0:s}

note: Update the window title
en: Tasque Preferences
es: Preferencias de Tasque

en: Appearance
es: Apariencia

en: Color Management
es: Gestión de color

en: Today:
es: Hoy:

en: Overdue:
es: Atrasadas:

en: Task Management System
es: Sistema de gestión de tareas

en: Task Filtering
es: Filtro de tareas

en: Sh_ow completed tasks
es: Mostrar tareas _completas

note: Categories TreeView
en: Only _show these categories when "All" is selected:
es: Mostrar sólo estas categorias cuando "Todas" está seleccionada:

en: Category
es: Categoría

en: New task created.
es: Nueva tarea creada.

note: Title for Completed/Checkbox Column
en: Completed
es: Completada

note: Title for Priority Column
en: Priority
es: Prioridad

note: Title for Task Name Column
en: Task Name
es: Nombre de la tarea

note: Title for Due Date Column
en: Due Date
es: Fecha de vencimiento

en: M/d -
es: d/M -

en: Today
es: Hoy

en: Tomorrow
es: Mañana

en: M/d - ddd
es: d/M - ddd

en: In 1 Week
es: En 1 semana

en: No Date
es: Sin fecha

en: Choose Date...
es: Elegir una fecha...

note: Title for Notes Column
en: Notes
es: Notas

note: Title for Timer Column
en: Timer
es: Temporizador

en: Task Completed
es: Tarea completada

en: M/d/yy - ddd
es: d/M/yy - ddd

en: Action Canceled
es: Acción cancelada

en: Completing Task In: {0}
es: Completando tarea en: {0}

note: The new task entry widget Clear the entry if it contains the default text
en: New task...
es: Nueva tarea...

en: _Add
es: _Añadir

en: _Add Task
es: _Añadir Tarea

en: Overdue
es: Atrasadas

en: Next 7 Days
es: Próximos 7 días

en: Future
es: Futuro

note: Translators: This status shows the date and time when the task list was last refreshed
en: Tasks loaded: {0}
es: Tareas cargadas: {0}

note: Show error status
en: Error creating a new task
es: Error al crear una tarea nueva

note: Show successful status
en: Task created successfully
es: Tarea creada satisfactoriamente

en: _Notes...
es: _Notas

en: _Delete task
es: _Eliminar tarea

en: _Edit task
es: _Editar tarea

note: TODO Needs translation.
en: _Change category
es: _Cambiar categoría

en: Task deleted
es: Tarea borrada

en: Loading tasks...
es: Cargando tareas...

en: Not connected.
es: Sin conexión.

en: Today, {0}
es: Hoy, {0}

en: Yesterday, {0}
es: Ayer, {0}

en: {0} days ago, {1}
es: {0} días atrás, {1}

en: {0} days ago
es: {0} días atrás

en: Tomorrow, {0}
es: Mañana, {0}

en: In {0} days, {1}
es: En {0} días, {1}

en: In {0} days
es: En {0} días

en: MMMM d yyyy, h:mm tt
es: d MMMM yyyy h:mm tt

en: MMMM d yyyy
es: d MMMM yyyy

en: Click Here to Connect
es: Pulse aquí para conectar

en: You are currently connected
es: Ahora está conectado

en: You are currently connected as
es: Ahora está conectado como

en: You are not connected
es: No está conectado

en: Remember the Milk not responding. Try again later.
es: Remember the Milk no responde. Inténtelo de nuevo más tarde.

en: Click Here After Authorizing
es: Pulse aquí después de la autorización

en: Set the default browser and try again
es: Establecer el navegador predeterminado e intentarlo de nuevo

en: Processing...
es: Procesando…

en: Failed, Try Again
es: Falló, inténtelo de nuevo

en: Thank You
es: Gracias

note: Token "O". Notice only the suffix is translated. More information in http://git.gnome.org/browse/tasque/tree/TRANSLATORS
en: th,st,nd,rd
es: o

note: Token "T" More information in http://git.gnome.org/browse/tasque/tree/TRANSLATORS
en: today
es: hoy

note: Token "T" More information in http://git.gnome.org/browse/tasque/tree/TRANSLATORS
en: tomorrow
es: mañana

note: Token "m". Don't forget to include the plural value, if any More information in http://git.gnome.org/browse/tasque/tree/TRANSLATORS
en: month|months
es: mes|meses

note: Token "w". Don't forget to include the plural value, if any More information in http://git.gnome.org/browse/tasque/tree/TRANSLATORS
en: week|weeks
es: semana|semanas

note: Token "y". Don't forget to include the plural value, if any More information in http://git.gnome.org/browse/tasque/tree/TRANSLATORS
en: year|years
es: año|años

note: Token "d". Don't forget to include the plural value, if any More information in http://git.gnome.org/browse/tasque/tree/TRANSLATORS
en: day|days
es: día|dia|días|dias

note: Token "u". More information in http://git.gnome.org/browse/tasque/tree/TRANSLATORS
en: due before|due by|due
es: para|antes de|antes|antes del

note: Token "n". Examples could be: "Next Month", "Next Monday" More information in http://git.gnome.org/browse/tasque/tree/TRANSLATORS
en: next
es: la siguiente|la proxima|la próxima|el siguiente|el próximo|el proximo

note: Token "o". Examples could be: "On April 1st", "On Wednesday" More information in http://git.gnome.org/browse/tasque/tree/TRANSLATORS
en: on
es: el

note: Token "i". Examples could be: "In 2 weeks", "In 3 months" More information in http://git.gnome.org/browse/tasque/tree/TRANSLATORS
en: in
es: en

note: Represents "Due" expression. More information in http://git.gnome.org/browse/tasque/tree/TRANSLATORS
en: u o D|u M O|u M N|u O|u M
es: u 'del' D|u 'del' O 'de' M|u 'del' O|u 'de' M O|u 'de' M

note: Represents all other expressions not using tokens. More information in http://git.gnome.org/browse/tasque/tree/TRANSLATORS
en: T|D|M O|M N|O|A
es: T|D|O 'de' M|M N|O|A
