tasque HEAD - en to pt_BR translation catalogue (90 entries)

en: Easy quick task management
pt_BR: Gerenciamento fácil e rápido de tarefas

en: Task Manager
pt_BR: Gerenciador de tarefas

en: All
pt_BR: Todas

en: Yesterday
pt_BR: Ontem

en: Last 7 Days
pt_BR: Últimos 7 dias

en: Last Month
pt_BR: Último mês

en: Last Year
pt_BR: Último ano

en: {0} task is Overdue
     | {0} tasks are Overdue
pt_BR[0]: {0} tarefa vencida
pt_BR[1]: {0} tarefas vencidas

en: {0} task for Today
     | {0} tasks for Today
pt_BR[0]: {0} tarefa para hoje
pt_BR[1]: {0} tarefas para hoje

en: {0} task for Tomorrow
     | {0} tasks for Tomorrow
pt_BR[0]: {0} tarefa para amanhã
pt_BR[1]: {0} tarefas para amanhã

note: Translators: This is the status icon's tooltip. When no tasks are overdue, due today, or due tomorrow, it displays this fun message
en: Tasque Rocks
pt_BR: Tasque é o melhor!

en: A Useful Task List
pt_BR: Uma lista de tarefas útil

en: Tasque Project Homepage
pt_BR: Página inicial do projeto Tasque

en: New Task ...
pt_BR: Nova tarefa...

en: Refresh Tasks ...
pt_BR: Atualizar tarefas...

en: Notes for: {0:s}
pt_BR: Notas para: {0:s}

note: Update the window title
en: Tasque Preferences
pt_BR: Preferências do Tasque

en: General
pt_BR: Geral

en: Appearance
pt_BR: Aparência

en: Color Management
pt_BR: Gerenciamento de cor

en: Today:
pt_BR: Hoje:

en: Overdue:
pt_BR: Vencidas:

en: Task Management System
pt_BR: Sistema de gerenciamento de tarefas

en: Task Filtering
pt_BR: Filtragem de tarefas

en: Sh_ow completed tasks
pt_BR: Mostrar tarefas _concluídas

note: Categories TreeView
en: Only _show these categories when "All" is selected:
pt_BR: _Mostrar apenas estas categorias quando "Todas" for selecionada:

en: Category
pt_BR: Categoria

en: New task created.
pt_BR: Nova tarefa criada.

note: Title for Completed/Checkbox Column
en: Completed
pt_BR: Concluída

note: Title for Priority Column
en: Priority
pt_BR: Prioridade

note: Title for Task Name Column
en: Task Name
pt_BR: Nome da tarefa

note: Title for Due Date Column
en: Due Date
pt_BR: Prazo

en: M/d -
pt_BR: d/M -

en: Today
pt_BR: Hoje

en: Tomorrow
pt_BR: Amanhã

en: M/d - ddd
pt_BR: d/M - ddd

en: In 1 Week
pt_BR: Em 1 semana

en: No Date
pt_BR: Sem data

en: Choose Date...
pt_BR: Escolha uma data...

note: Title for Notes Column
en: Notes
pt_BR: Notas

note: Title for Timer Column
en: Timer
pt_BR: Temporizador

en: Task Completed
pt_BR: Tarefas concluídas

en: M/d/yy - ddd
pt_BR: d/M/yy - ddd

en: Action Canceled
pt_BR: Ação cancelada

en: Completing Task In: {0}
pt_BR: Completando tarefa em: {0}

note: The new task entry widget Clear the entry if it contains the default text
en: New task...
pt_BR: Nova tarefa...

en: _Add
pt_BR: _Adicionar

en: _Add Task
pt_BR: _Adicionar tarefa

en: Overdue
pt_BR: Vencidas

en: Next 7 Days
pt_BR: Próximos 7 dias

en: Future
pt_BR: Futuro

note: Translators: This status shows the date and time when the task list was last refreshed
en: Tasks loaded: {0}
pt_BR: Tarefas carregadas: {0}

note: Show error status
en: Error creating a new task
pt_BR: Erro ao criar uma nova tarefa

note: Show successful status
en: Task created successfully
pt_BR: Tarefa criada com sucesso

en: _Notes...
pt_BR: _Notas...

en: _Delete task
pt_BR: E_xcluir tarefa

en: _Edit task
pt_BR: _Editar tarefa

note: TODO Needs translation.
en: _Change category
pt_BR: _Mudar categoria

en: Task deleted
pt_BR: Tarefas excluídas

en: Loading tasks...
pt_BR: Carregando tarefas...

en: Not connected.
pt_BR: Não conectado.

en: Today, {0}
pt_BR: Hoje, {0}

en: Yesterday, {0}
pt_BR: Ontem, {0}

en: {0} days ago, {1}
pt_BR: {0} dias atrás, {1}

en: {0} days ago
pt_BR: {0} dias atrás

en: Tomorrow, {0}
pt_BR: Amanhã, {0}

en: In {0} days, {1}
pt_BR: Em {0} dias, {1}

en: In {0} days
pt_BR: Em {0} dias

en: MMMM d yyyy, h:mm tt
pt_BR: d MMMM yyyy, h:mm tt

en: MMMM d yyyy
pt_BR: d MMMM yyyy

en: Click Here to Connect
pt_BR: Clique aqui para conectar

en: You are currently connected
pt_BR: Você está atualmente conectado

en: You are currently connected as
pt_BR: Você está atualmente conectado como

en: You are not connected
pt_BR: Você não está conectado

en: Remember the Milk not responding. Try again later.
pt_BR: O Remember the Milk não está respondendo. Tente novamente, mais tarde.

en: Click Here After Authorizing
pt_BR: Clique aqui ao obter autorização

en: Set the default browser and try again
pt_BR: Defina o navegador padrão e tente novamente

en: Processing...
pt_BR: Processando...

en: Failed, Try Again
pt_BR: Falhou, tente novamente

en: Thank You
pt_BR: Obrigado

note: Token "T" More information in http://git.gnome.org/browse/tasque/tree/TRANSLATORS
en: today
pt_BR: hoje

note: Token "T" More information in http://git.gnome.org/browse/tasque/tree/TRANSLATORS
en: tomorrow
pt_BR: amanhã

note: Token "m". Don't forget to include the plural value, if any More information in http://git.gnome.org/browse/tasque/tree/TRANSLATORS
en: month|months
pt_BR: mês|meses

note: Token "w". Don't forget to include the plural value, if any More information in http://git.gnome.org/browse/tasque/tree/TRANSLATORS
en: week|weeks
pt_BR: semana|semanas

note: Token "y". Don't forget to include the plural value, if any More information in http://git.gnome.org/browse/tasque/tree/TRANSLATORS
en: year|years
pt_BR: ano|anos

note: Token "d". Don't forget to include the plural value, if any More information in http://git.gnome.org/browse/tasque/tree/TRANSLATORS
en: day|days
pt_BR: dia|dias

note: Token "u". More information in http://git.gnome.org/browse/tasque/tree/TRANSLATORS
en: due before|due by|due
pt_BR: prazo anterior|prazo de|prazo

note: Token "n". Examples could be: "Next Month", "Next Monday" More information in http://git.gnome.org/browse/tasque/tree/TRANSLATORS
en: next
pt_BR: próximo

note: Token "o". Examples could be: "On April 1st", "On Wednesday" More information in http://git.gnome.org/browse/tasque/tree/TRANSLATORS
en: on
pt_BR: no

note: Token "i". Examples could be: "In 2 weeks", "In 3 months" More information in http://git.gnome.org/browse/tasque/tree/TRANSLATORS
en: in
pt_BR: em
