tasque HEAD - en to ru translation catalogue (93 entries)

en: Easy quick task management
ru: Простое и быстрое управление задачами

en: Task Manager
ru: Менеджер задач

en: All
ru: Все

en: Yesterday
ru: Вчера

en: Last 7 Days
ru: Последние 7 дней

en: Last Month
ru: Последний месяц

en: Last Year
ru: Последний год

en: {0} task is Overdue
     | {0} tasks are Overdue
ru[0]: {0} задача просрочена
ru[1]: Задач просрочено: {0}

en: {0} task for Today
     | {0} tasks for Today
ru[0]: {0} задача на сегодня
ru[1]: Задач на сегодня: {0}

en: {0} task for Tomorrow
     | {0} tasks for Tomorrow
ru[0]: {0} задача на завтра
ru[1]: Задач на завтра: {0}

note: Translators: This is the status icon's tooltip. When no tasks are overdue, due today, or due tomorrow, it displays this fun message
en: Tasque Rocks
ru: Tasque — классное приложение

en: A Useful Task List
ru: Список полезных задач

en: Tasque Project Homepage
ru: Домашняя страница проекта Tasque

en: New Task ...
ru: Создать задачу…

en: Refresh Tasks ...
ru: Обновить задачи…

en: Notes for: {0:s}
ru: Заметки для: {0:s}

note: Update the window title
en: Tasque Preferences
ru: Настройки Tasque

en: General
ru: Общее

en: Appearance
ru: Внешний вид

en: Color Management
ru: Управление цветом

en: Today:
ru: Сегодня:

en: Overdue:
ru: Просроченные:

en: Task Management System
ru: Система управления задачами

en: Task Filtering
ru: Фильтрация задач

en: Sh_ow completed tasks
ru: Показать _завершённые задачи

note: Categories TreeView
en: Only _show these categories when "All" is selected:
ru: _Показывать эти категории, только когда выбрано «Все»:

en: Category
ru: Категория

en: New task created.
ru: Создана новая задача.

note: Title for Completed/Checkbox Column
en: Completed
ru: Завершено

note: Title for Priority Column
en: Priority
ru: Приоритет

note: Title for Task Name Column
en: Task Name
ru: Имя задачи

note: Title for Due Date Column
en: Due Date
ru: Срок выполнения

en: M/d -
ru: d.M -

en: Today
ru: Сегодня

en: Tomorrow
ru: Завтра

en: M/d - ddd
ru: d.M - ddd

en: In 1 Week
ru: Через 1 неделю

en: No Date
ru: Без даты

en: Choose Date...
ru: Выберите дату…

note: Title for Notes Column
en: Notes
ru: Заметки

note: Title for Timer Column
en: Timer
ru: Таймер

en: Task Completed
ru: Задача выполнена

en: M/d/yy - ddd
ru: d.M.yy - ddd

en: Action Canceled
ru: Действие отменено

en: Completing Task In: {0}
ru: Выполнение задачи: {0}

note: The new task entry widget Clear the entry if it contains the default text
en: New task...
ru: Создать задачу…

en: _Add
ru: _Добавить

en: _Add Task
ru: _Добавить задачу

en: Overdue
ru: Просроченные

en: Next 7 Days
ru: Следующие 7 дней

en: Future
ru: Будущее

note: Translators: This status shows the date and time when the task list was last refreshed
en: Tasks loaded: {0}
ru: Загружено задач: {0}

note: Show error status
en: Error creating a new task
ru: Ошибка при создании новой задачи

note: Show successful status
en: Task created successfully
ru: Задача успешно создана

en: _Notes...
ru: _Заметки…

en: _Delete task
ru: _Удалить задачу

en: _Edit task
ru: _Изменить задачу

note: TODO Needs translation.
en: _Change category
ru: _Изменить категорию

en: Task deleted
ru: Задача удалена

en: Loading tasks...
ru: Загрузка задач…

en: Not connected.
ru: Нет подключения.

en: Today, {0}
ru: Сегодня, {0}

en: Yesterday, {0}
ru: Вчера, {0}

en: {0} days ago, {1}
ru: {0} дней назад, {1}

en: {0} days ago
ru: {0} дней назад

en: Tomorrow, {0}
ru: Завтра, {0}

en: In {0} days, {1}
ru: Через {0} дней, {1}

en: In {0} days
ru: Через {0} дней

en: MMMM d, h:mm tt
ru: d. MMMM, h:mm tt

en: MMMM d
ru: d. MMMM

en: MMMM d yyyy, h:mm tt
ru: d. MMMM yyyy, h:mm tt

en: MMMM d yyyy
ru: d. MMMM yyyy

en: Click Here to Connect
ru: Щёлкните, чтобы подключиться

en: You are currently connected
ru: Вы сейчас подключены

en: You are currently connected as
ru: Вы сейчас подключены как

en: You are not connected
ru: Подключение отсутствует

en: Remember the Milk not responding. Try again later.
ru: Remember the Milk не отвечает. Попробуйте ещё раз.

en: Click Here After Authorizing
ru: Щёлкните здесь после авторизации

en: Set the default browser and try again
ru: Установите браузер по умолчанию и попробуйте ещё раз

en: Processing...
ru: Обработка…

en: Failed, Try Again
ru: Неудачно, попробуйте ещё раз

en: Thank You
ru: Спасибо

note: Token "O". Notice only the suffix is translated. More information in http://git.gnome.org/browse/tasque/tree/TRANSLATORS
en: th,st,nd,rd
ru: -е

note: Token "T" More information in http://git.gnome.org/browse/tasque/tree/TRANSLATORS
en: today
ru: сегодня

note: Token "T" More information in http://git.gnome.org/browse/tasque/tree/TRANSLATORS
en: tomorrow
ru: завтра

note: Token "m". Don't forget to include the plural value, if any More information in http://git.gnome.org/browse/tasque/tree/TRANSLATORS
en: month|months
ru: месяц|месяцы

note: Token "w". Don't forget to include the plural value, if any More information in http://git.gnome.org/browse/tasque/tree/TRANSLATORS
en: week|weeks
ru: неделя|недели

note: Token "y". Don't forget to include the plural value, if any More information in http://git.gnome.org/browse/tasque/tree/TRANSLATORS
en: year|years
ru: год|годы

note: Token "d". Don't forget to include the plural value, if any More information in http://git.gnome.org/browse/tasque/tree/TRANSLATORS
en: day|days
ru: день|дни

note: Token "u". More information in http://git.gnome.org/browse/tasque/tree/TRANSLATORS
en: due before|due by|due
ru: выполнить до|выполнить к|выполнить

note: Token "n". Examples could be: "Next Month", "Next Monday" More information in http://git.gnome.org/browse/tasque/tree/TRANSLATORS
en: next
ru: след.

note: Token "o". Examples could be: "On April 1st", "On Wednesday" More information in http://git.gnome.org/browse/tasque/tree/TRANSLATORS
en: on
ru: (в)

note: Token "i". Examples could be: "In 2 weeks", "In 3 months" More information in http://git.gnome.org/browse/tasque/tree/TRANSLATORS
en: in
ru: в течение
