telegnome master - en to da translation catalogue (64 entries)

en: Legacy migration complete
da: Migrering af gamle data fuldført

en: Set internally to true to indicate that TeleGNOME has checked for legacy gnome-config settings and migrated any that existed.
da: Sættes til sand internt for at angive, at TeleGNOME har tjekket efter gamle gnome-config-indstillinger og migreret dem, der måtte have eksisteret.

en: Channel children
da: Underelementer for kanal

en: List of channel IDs. Each channel folder uses the org.gnome.telegnome.channel schema.
da: Liste af kanal-id'er. Hver kanalmappe bruger skemaet org.gnome.telegnome.channel.

en: Current channel
da: Nuværende kanal

en: ID of current channel.
da: Id for nuværende kanal.

en: Zoom factor
da: Zoomfaktor

en: Page zoom factor. Larger numbers produce larger text.
da: Sidezoomfaktor. Større tal svarer til større tekst.

en: Automatically switch page at periodic intervals
da: Skift automatisk side regelmæssigt

en: The frequency of paging is controlled by the "paging-interval" key.
da: Bladrefrekvensen styres af nøglen “paging-interval”.

en: Paging interval
da: Sidevisningsinterval

en: Specifies the interval for the auto-pager, in milliseconds.
da: Angiver intervallet for sidevisningen, i millisekunder.

en: Current page number
da: Nuværende sidenummer

en: Current subpage number
da: Nuværende undersidenummer

en: Channel name
da: Kanalnavn

en: Channel description
da: Kanalbeskrivelse

en: Page URL
da: Side-URL

en: URL pattern for pages. Must contain one C format string substitution accepting an int (e.g. %d), for the page number.
da: URL-mønster for sider. Skal indeholde en substitutionsstreng i C-format til heltal (int), såsom %d, som angiver sidetal.

en: Subpage URL
da: Underside-URL

en: URL pattern for subpages. Must contain two C format string substitution accepting ints (e.g. %d), for the page and subpage numbers respectively.
da: URL-mønster for undersider. Skal indeholde to substitutionsstrenge i C-format til heltal (int), såsom %d, som angiver henholdsvis sidetal og undersidetal.

en: Country code
da: Landekode

en: Web server error: Wrong page number?
da: Internet serverfejl: Forkert sidenummer?

en: Error making HTTP connection
da: Fejl under etablering af HTTP-forbindelse

en: Internal error in HTTP query code
da: Intern fejl i HTTP-forespørgselskode

en: Error in page entry
da: Fejl i sidepunkt

en: _File
da: _Fil

en: _Quit
da: _Afslut

en: _Settings
da: _Indstillinger

en: _Preferences
da: _Valgmuligheder

en: _Channels
da: _Kanaler

en: _Help
da: _Hjælp

en: _Contents
da: _Indhold

en: _About
da: _Om

en: TeleGNOME: Preferences
da: TeleGNOME: Indstillinger

en: Country
da: Land

en: Name
da: Navn

en: Move up
da: Flyt op

en: Move down
da: Flyt ned

en: Add...
da: Tilføj …

en: Delete
da: Slet

en: Edit
da: Rediger

en: Channels
da: Kanaler

en: Miscellaneous
da: Diverse

en: _Cancel
da: _Annullér

en: New/Edit Channel
da: Ny/rediger kanal

en: Channel Information
da: Kanalinformation

en: Description
da: Beskrivelse

en: TeleGNOME: Teletext for GNOME
da: TeleGNOME: Tekst-tv til GNOME

en: Page:
da: Side:

en: Page number
da: Sidenummer

en: _Jump to
da: _Hop til

en: Go To Page
da: Gå til side

en: _Back
da: _Tilbage

en: Get Previous Page
da: Hent forrige side

en: _Forward
da: _Fremad

en: Get Next Page
da: Hent næste side

en: _Home
da: _Hjem

en: Go to the home page
da: Gå til hjemmesiden

en: _Play
da: _Afspil

en: Toggles auto-paging
da: Slår autosidevisning til

en: Teletext for GNOME
da: Tekst-tv til GNOME

en: GNU General Public License, version 2 or later
da: GNU General Public License, version 2 eller senere

en: Viewer for Teletext pages
da: Fremviser for sider på tekst-tv

en: TeleGNOME is a program to display teletext pages over the internet, based on image feeds from a variety of broadcasters.
da: TeleGNOME er et program til at vise teletekstsider over internet. Det virker ved at indhente billeder fra forskellige billedkilder (feeds).
