telegnome master - en to hu translation catalogue (64 entries)

en: Legacy migration complete
hu: Beállításköltöztetés kész

en: Set internally to true to indicate that TeleGNOME has checked for legacy gnome-config settings and migrated any that existed.
hu: A TeleGNOME ellenőrizte az örökölt gconf-beállításokat és átköltöztette, amit lehetett.

en: Channel children
hu: Csatorna gyermekek

en: List of channel IDs. Each channel folder uses the org.gnome.telegnome.channel schema.
hu: Csatornaazonosítók listája. Minden csatornamappa az org.gnome.telegnome.csatorna sémát követi.

en: Current channel
hu: Aktuális csatorna

en: ID of current channel.
hu: Aktuális csatorna azonosítója.

en: Zoom factor
hu: Nagyítás mértéke

en: Page zoom factor. Larger numbers produce larger text.
hu: Oldal nagyítási tényezője. A nagyobb számok nagyobb szöveget eredményeznek.

en: Automatically switch page at periodic intervals
hu: Oldal automatikus váltása rendszeres időközönként

en: The frequency of paging is controlled by the "paging-interval" key.
hu: A lapozás gyakoriságát a „paging-interval” kulcs szabályozza.

en: Paging interval
hu: Lapozási időköz

en: Specifies the interval for the auto-pager, in milliseconds.
hu: Lapozási időköz megadása ezredmásodpercben.

en: Current page number
hu: Aktuális oldalszám

en: Current subpage number
hu: Aktuális aloldalszám

en: Channel name
hu: Csatorna neve

en: Channel description
hu: Csatorna leírása

en: Page URL
hu: Oldal URL

en: URL pattern for pages. Must contain one C format string substitution accepting an int (e.g. %d), for the page number.
hu: Oldalak URL-mintája. Egy C formátumú, egészt (pl. %d) elfogadó karakterlánc-helyettesítést kell tartalmaznia az oldalszámhoz.

en: Subpage URL
hu: Aloldal URL

en: URL pattern for subpages. Must contain two C format string substitution accepting ints (e.g. %d), for the page and subpage numbers respectively.
hu: Aloldalak URL-mintája. Két C formátumú, egészt (pl. %d) elfogadó karakterlánc-helyettesítést kell tartalmaznia az oldalszámhoz és aloldalszámhoz.

en: Country code
hu: Országkód

en: Web server error: Wrong page number?
hu: Webkiszolgáló-hiba: Hibás oldalszám?

en: Error making HTTP connection
hu: Hiba a HTTP kapcsolat létrehozásakor

en: Internal error in HTTP query code
hu: Belső hiba a HTTP lekérdezés kódjában

en: Error in page entry
hu: Hiba az oldal bejegyzésben

en: _File
hu: _Fájl

en: _Quit
hu: _Kilépés

en: _Settings
hu: _Beállítások

en: _Preferences
hu: _Beállítások

en: _Channels
hu: _Csatornák

en: _Help
hu: _Súgó

en: _Contents
hu: _Tartalom

en: _About
hu: _Névjegy

en: TeleGNOME: Preferences
hu: TeleGNOME: Beállítások

en: Country
hu: Ország

en: Name
hu: Név

en: Move up
hu: Felfelé

en: Move down
hu: Lefelé

en: Add...
hu: Hozzáadás…

en: Delete
hu: Törlés

en: Edit
hu: Szerkesztés

en: Channels
hu: Csatornák

en: Miscellaneous
hu: Egyebek

en: _Cancel
hu: Mé_gse

en: New/Edit Channel
hu: Új csatorna / szerkesztés

en: Channel Information
hu: Csatornainformációk

en: Description
hu: Leírás

en: TeleGNOME: Teletext for GNOME
hu: TeleGNOME: GNOME teletext program

en: Page:
hu: Oldal:

en: Page number
hu: Oldalszám

en: _Jump to
hu: _Ugrás

en: Go To Page
hu: Ugrás

en: _Back
hu: _Vissza

en: Get Previous Page
hu: Előző oldal

en: _Forward
hu: _Előre

en: Get Next Page
hu: Következő oldal

en: _Home
hu: _Kezdőlap

en: Go to the home page
hu: Kezdőoldal

en: _Play
hu: _Lejátszás

en: Toggles auto-paging
hu: Automatikus oldallapozás

en: Teletext for GNOME
hu: GNOME teletext program

en: GNU General Public License, version 2 or later
hu: GNU General Public License 2. vagy újabb verzió

en: Viewer for Teletext pages
hu: Teletext oldalak megjelenítése

en: TeleGNOME is a program to display teletext pages over the internet, based on image feeds from a variety of broadcasters.
hu: A TeleGNOME teletext oldalak megjelenítésére szolgál, számos szolgáltató internetes képforrásai alapján.
