tellico - en to el translation catalogue (1176 entries)

[ctx: Album XSL Template]
note: i18n: file: xslt/entry-templates/Album.xsl
en: Album
el: Άλμπουμ

[ctx: Default XSL Template]
note: i18n: file: xslt/entry-templates/Default.xsl
en: Default
el: &Καθορισμένο

[ctx: Fancy XSL Template]
note: i18n: file: xslt/entry-templates/Fancy.xsl
en: Fancy
el: Προτιμώμενο

[ctx: Video XSL Template]
note: i18n: file: xslt/entry-templates/Video.xsl
en: Video
el: Βίντεο

[ctx: Compact XSL Template]
note: i18n: file: xslt/entry-templates/Compact.xsl
en: Compact
el: CD

[ctx: Title Listing (Vertical) XSL Template]
note: i18n: file: xslt/report-templates/Title_Listing_(Vertical).xsl
en: Title Listing (Vertical)
el: Λίστα τίτλων (κάθετη)

[ctx: Group View XSL Template]
note: i18n: file: xslt/report-templates/Group_View.xsl
en: Group View
el: Προβολή ομάδων

[ctx: Loan View XSL Template]
note: i18n: file: xslt/report-templates/Loan_View.xsl
en: Loan View
el: Προβολή δανεισμού

[ctx: Title Listing (Horizontal) XSL Template]
note: i18n: file: xslt/report-templates/Title_Listing_(Horizontal).xsl
en: Title Listing (Horizontal)
el: Λίστα τίτλων (οριζόντια)

[ctx: Group Summary XSL Template]
note: i18n: file: xslt/report-templates/Group_Summary.xsl
en: Group Summary
el: Περίληψη ομάδων

[ctx: Image List XSL Template]
note: i18n: file: xslt/report-templates/Image_List.xsl
en: Image List
el: Λίστα εικόνων

[ctx: Tri-Column XSL Template]
note: i18n: file: xslt/report-templates/Tri-Column.xsl
en: Tri-Column
el: Τρίστηλο

[ctx: Group Statistics XSL Template]
note: i18n: file: xslt/report-templates/Group_Statistics.xsl
en: Group Statistics
el: Στατιστικά ομάδας

[ctx: Column View XSL Template]
note: i18n: file: xslt/report-templates/Column_View.xsl
en: Column View
el: Προβολή στήλης

en: Citation Key Manager
el: Διαχειριστής κλειδιών παραπομπών

en: Checking for entries with duplicate citation keys...
el: Έλεγχος για καταχωρήσεις με διπλότυπα κλειδιά παραπομπών...

en: Check for duplicates
el: Έλεγχος για διπλότυπα

en: Filter for duplicates
el: Φίλτρο για διπλότυπα

en: There are no duplicate citation keys.
el: Δεν υπάρχουν διπλότυπα κλειδιά παραπομπών.

en: There is %1 duplicate citation key. | There are %1 duplicate citation keys.
el[0]: Υπάρχει %1 διπλότυπο κλειδί παραπομπών.
el[1]: Υπάρχουν %1 διπλότυπα κλειδιά παραπομπών.

en: Select Borrower
el: Επιλογή δανειζόμενου

en: Name
el: Όνομα

en: Collection Size
el: Μέγεθος συλλογής

en: Total entries: %1
el: Σύνολο καταχωρήσεων: %1

en: Collection Size Over Time
el: Μέγεθος συλλογής στον χρόνο

en: Group Summary: %1
el: Περίληψη ομάδων: %1

en: Total number of entries: %1
el: Συνολικός αριθμός καταχωρήσεων: %1

en: Top Values: %1
el: Κορυφαίες τιμές: %1

en: Group Summary Report
el: Αναφορά περίληψης ομάδων

en: Year Distribution
el: Έτος Διανομή

[ctx: Distinct number of items]
en: Count
el: Πλήθος

en: <qt>Tellico is unable to write to the server pipe at <b>%1</b>.</qt>
el: <qt>Το Tellico δεν είναι σε θέση να γράψει δεδομένα στον δίαυλο του διακομιστή στο <b>%1</b>.</qt>

en: My Collection
el: Η συλλογή μου

en: Book Collection
el: Συλλογή βιβλίων

en: Bibliography
el: Βιβλιογραφία

en: Comic Book Collection
el: Συλλογή κόμικ

en: Video Collection
el: Συλλογή βιντεοταινιών

en: Music Collection
el: Συλλογή μουσικής

en: Coin Collection
el: Συλλογή νομισμάτων

en: Stamp Collection
el: Συλλογή γραμματοσήμων

en: Wine Collection
el: Συλλογή κρασιών

en: Card Collection
el: Συλλογή καρτών

en: Game Collection
el: Συλλογή παιχνιδιών

en: File Catalog
el: Αρχείο καταλόγου

en: Board Game Collection
el: Συλλογή επιτραπέζιων παιχνιδιών

en: Custom Collection
el: Προσαρμοσμένη συλλογή

en: Collection Fields
el: Πεδία συλλογής

en: Current Fields
el: Προσωρινά πεδία

[ctx: New Field]
en: &New
el: &Νέο

en: Add a new field to the collection
el: Προσθέστε ένα νέο πεδίο στη συλλογή

[ctx: Delete Field]
en: Delete
el: Διαγραφή

en: Remove a field from the collection
el: Απομακρύνετε ένα πεδίο από τη συλλογή

en: Move this field up in the list. The list order is important for the layout of the entry editor.
el: Μετακινήστε αυτό το πεδίο πάνω στη λίστα. Η σειρά της λίστας είναι σημαντική για τη διάταξη του επεξεργαστή εισαγωγών.

en: Move this field down in the list. The list order is important for the layout of the entry editor.
el: Μετακινήστε αυτό το πεδίο κάτω στη λίστα. Η σειρά της λίστας είναι σημαντική για τη διάταξη του επεξεργαστή εισαγωγών.

en: Field Properties
el: Ιδιότητες πεδίου

en: &Title:
el: &Τίτλος:

en: The title of the field
el: Τίτλος του πεδίου

en: T&ype:
el: Τ&ύπος:

en: The type of the field determines what values may be used.
el: Ο τύπος του πεδίου διευκρινίζει τι τιμές μπορούν να χρησιμοποιηθούν.

en: <i>Simple Text</i> is used for most fields.
el: <i>Απλό κείμενο</i>χρησιμοποιείται για τα περισσότερα πεδία.

en: <i>Paragraph</i> is for large text blocks.
el: <i>Παράγραφος</i> χρησιμοποιείται για μεγάλα τμήματα κειμένου.

en: <i>Choice</i> limits the field to certain values.
el: <i>Επιλογή</i> περιορίζει το πεδίο σε συγκεκριμένες τιμές.

en: <i>Checkbox</i> is for a simple yes/no value.
el: <i>Πλαίσιο επιλογής</i> προορίζεται για μια απλή τιμή ναι/όχι.

en: <i>Number</i> indicates that the field contains a numerical value.
el: <i>Αριθμός</i> υποδηλώνει ότι το πεδίο περιέχει μια αριθμητική τιμή.

en: <i>URL</i> is for fields which refer to URLs, including references to other files.
el: <i>URL</i> προορίζεται για πεδία που αναφέρονται σε URLs, περιλαμβάνοντας αναφορές για άλλα αρχεία.

en: A <i>Table</i> may hold one or more columns of values.
el: Ο <i>Πίνακας</i> μπορεί να περιέχει μία ή περισσότερες στήλες τιμών.

en: An <i>Image</i> field holds a picture.
el: Το πλαίσιο <i>Εικόνα</i> περιέχει μια φωτογραφία.

en: A <i>Date</i> field can be used for values with a day, month, and year.
el: Το πλαίσιο <i>Ημερομηνία</i> μπορεί να χρησιμοποιηθεί για τιμές που περιέχουν ημέρα, μήνα και έτος.

en: A <i>Rating</i> field uses stars to show a rating number.
el: Το πεδίο <i>Βαθμολογία</i> χρησιμοποιεί αστέρια για να δείξει τη βαθμολογία.

en: Cate&gory:
el: Κατη&γορία:

en: The field category determines where the field is placed in the editor.
el: Το πεδίο κατηγορία προσδιορίζει επακριβώς σε ποιο σημείο του επεξεργαστή θα τοποθετηθεί ένα πεδίο.

en: Set &properties...
el: Ορισμός &ιδιοτήτων...

en: Extended field properties are used to specify things such as the corresponding bibtex field.
el: Το εκτεταμένο πεδίο ιδιοτήτων χρησιμοποιείται για να ορίσει επακριβώς πράγματα όπως το αντίστοιχο πεδίο bibtex.

en: Description:
el: Περιγραφή:

en: The description is a useful reminder of what information is contained in the field.
el: Η περιγραφή είναι ένας χρήσιμος τρόπος υπενθύμισης για το είδος των πληροφοριών που περιέχονται στο πεδίο.

en: Value Options
el: Επιλογές τιμής

en: Default value:
el: Καθορισμένη τιμή:

en: <qt>A default value can be set for new entries.</qt>
el: <qt>Μια προκαθορισμένη τιμή μπορεί να οριστεί για τις νέες καταχωρήσεις.</qt>

en: Value template:
el: Τιμή προτύπου:

en: Derived values are formed from the values of other fields according to the value template. Named fields, such as "%{year} %{title}", get substituted in the value.
el: Οι παράγωγες τιμές σχηματίζονται από τις τιμές άλλων πεδίων σύμφωνα με την τιμή του προτύπου. Επώνυμα πεδία, όπως "%{έτος} %{τίτλος}", αντικαθίστανται από την τιμή αυτή.

en: Use derived value
el: Χρήση παράγωγης τιμής

en: A&llowed values:
el: Επ&ιτρεπόμενες τιμές:

en: <qt>For <i>Choice</i>-type fields, these are the only values allowed. They are placed in a combo box. The possible values have to be separated by a semi-colon, for example: "dog; cat; mouse"</qt>
el: <qt>Για το πεδίο <i>Επιλογή</i>, αυτές είναι οι μόνες τιμές που επιτρέπονται.Είναι τοποθετημένες στο πλαίσιο λίστας. Οι πιθανές τιμές πρέπει να είναι διαχωρισμένες με ελληνικό ερωτηματικό, για παράδειγμα: "σκύλος; γάτα; ποντίκι"</qt>

en: Format options:
el: Επιλογές μορφοποίησης:

en: No formatting
el: Χωρίς μορφοποίηση

en: Allow auto-capitalization only
el: Επιτρέπεται μόνο αυτόματη γραφή κεφαλαίων

en: Format as a title
el: Μορφοποίηση ως τίτλος

en: Format as a name
el: Μορφοποίηση ως όνομα

en: Field Options
el: Επιλογές πεδίου

en: Enable auto-completion
el: Ενεργοποίηση αυτόματης συμπλήρωσης

en: If checked, KDE auto-completion will be enabled in the text edit box for this field.
el: Εάν επιλεγεί, η αυτόματη συμπλήρωση του KDE θα ενεργοποιηθεί για το πλαίσιο επεξεργασίας κειμένου γι' αυτό το πεδίο.

en: Allow multiple values
el: Επιτρέπονται πολλαπλές τιμές

en: If checked, Tellico will parse the values in the field for multiple values, separated by a semi-colon.
el: Εάν επιλεγεί, το Tellico θα αναλύσει τις τιμές του πεδίου για πολλαπλές τιμές, διαχωρισμένες με ελληνικό ερωτηματικό.

en: Allow grouping
el: Επιτρέπεται η ομαδοποίηση

en: If checked, this field may be used to group the entries in the group view.
el: Εάν επιλεγεί, αυτό το πεδίο μπορεί να χρησιμοποιηθεί για να ομαδοποιηθούν οι καταχωρήσεις στην προβολή ομάδας.

en: Revert the selected field's properties to the default values.
el: Επαναφορά των επιλογών του επιλεγμένου πεδίου στις προκαθορισμένες τιμές.

en: Modify Fields
el: Τροποποίηση πεδίων

en: <qt>Removing allowed values from the <i>%1</i> field which currently exist in the collection may cause data corruption. Do you want to keep your modified values or cancel and revert to the current ones?</qt>
el: <qt>Η αφαίρεση των επιτρεπόμενων τιμών από το <i>%1</i> πεδίο που υπάρχει ακόμα στη συλλογή, μπορεί να προκαλέσει φθορά ή καταστροφή των δεδομένων. Θέλετε να διατηρήσετε τις τροποποιημένες τιμές ή να τις ακυρώσετε και να γίνει επαναφορά των τρεχουσών τιμών;</qt>

en: Keep modified values
el: Διατήρηση τροποποιημένων τιμών

en: New Field %1
el: Νέο πεδίο %1

en: Revert Field Properties
el: Επαναφορά επιλογών πεδίου

en: <qt><p>Do you really want to revert the properties for the <em>%1</em> field back to their default values?</p></qt>
el: <qt><p>Θέλετε πραγματικά να επαναφέρετε τις επιλογές του <em>%1</em> πεδίου στις προεπιλεγμένες τιμές;</p></qt>

en: Revert
el: Επαναφορά

en: Extended Field Properties
el: Εκτεταμένες ιδιότητες πεδίου

en: Property
el: Ιδιότητα

en: Value
el: Τιμή

en: A field with this title already exists. Please enter a different title.
el: Ένα πεδίο με αυτόν τον τίτλο υπάρχει ήδη. Παρακαλώ εισάγετε έναν διαφορετικό τίτλο.

en: <qt>The category may not be empty. Please enter a category.</qt>
el: <qt>Η κατηγορία δεν μπορεί να είναι κενή. Παρακαλώ εισάγετε μια κατηγορία.</qt>

en: <qt>A field may not be in the same category as a <em>Paragraph</em>, <em>Table</em> or <em>Image</em> field. Please enter a different category.</qt>
el: <qt>Ένα πεδίο δεν μπορεί να είναι στην ίδια κατηγορία με ένα άλλο πεδίο <em>Παράγραφος</em>, <em>Πίνακας</em> ή <em>Εικόνα</em>. Παρακαλώ εισάγετε μια διαφορετική κατηγορία.</qt>

en: A field's title may not be the same as an existing category. Please enter a different title.
el: Ο τίτλος ενός πεδίου δεν μπορεί να είναι όμοιος με μια υπάρχουσα κατηγορία. Παρακαλώ εισάγετε έναν διαφορετικό τίτλο.

en: The range for a rating field must be between 1 and 10, and the lower bound must be less than the higher bound. Please enter different low and high properties.
el: Οι αριθμοί για το πεδίο βαθμολογίας πρέπει να κυμαίνονται μεταξύ 1 και 10 και το κατώτατο όριο πρέπει να είναι μικρότερο από το υψηλότερο. Παρακαλώ εισάγετε διαφορετικά κατώτατα και ανώτατα όρια.

en: Tables are limited to a maximum of ten columns.
el: Οι πίνακες μπορούν να έχουν μέγιστο αριθμό στηλών 10.

en: A field with a derived value must have a value template.
el: Ένα πεδίο με μια παράγωγη τιμή πρέπει να διαθέτει ένα πρότυπο τιμής.

en: General
el: Γενικά

en: Publishing
el: Έκδοση

en: Miscellaneous
el: Διάφορα

en: Entry Type
el: Τύπος καταχώρησης

en: These entry types are specific to bibtex. See the bibtex documentation.
el: Αυτά τα είδη καταχωρήσεων προορίζονται για το bibtex. Διαβάστε την τεκμηρίωση για το bibtex.

en: Author
el: Συγγραφέας

en: Bibtex Key
el: Κλειδί Bibtex

en: Book Title
el: Τίτλος βιβλίου

en: Editor
el: Επεξεργαστής

en: Organization
el: Οργανισμός

note: i18n("Institution")); field->setProperty(QLatin1String("bibtex"), QLatin1String("institution")); field->setCategory(i18n(bibtex_general)); field->setFlags(Field::AllowDelete); field->setFormatType(FieldFormat::FormatTitle); list.append(field); ****************** Publishing **************************
en: Publisher
el: Εκδότης

en: Address
el: Διεύθυνση

en: Edition
el: Έκδοση

en: Pages
el: Σελίδες

en: Year
el: Έτος

en: Journal
el: Χρονικό

en: Digital Object Identifier
el: Αναγνωριστικό ψηφιακού αντικειμένου

en: Month
el: Μήνας

en: Number
el: Αριθμός

en: How Published
el: Πώς εκδόθηκε

note: i18n("School")); field->setProperty(QLatin1String("bibtex"), QLatin1String("school")); field->setCategory(i18n(bibtex_publishing)); field->setFlags(Field::AllowCompletion | Field::AllowGrouped); list.append(field); ****************** Classification ***************************
en: Chapter
el: Κεφάλαιο

en: Series
el: Σειρά

[ctx: A number field in a bibliography]
en: Volume
el: Τόμος

en: Cross-Reference
el: Αντι-Παραπομπή

note: i18n("Annotation")); field->setProperty(QLatin1String("bibtex"), QLatin1String("annote")); field->setCategory(i18n(bibtex_misc)); list.append(field);
en: Keywords
el: Λέξεις κλειδιά

en: Abstract
el: Περίληψη

en: Notes
el: Σημειώσεις

en: Unknown
el: Άγνωστο

en: Personal
el: Ατομικά στοιχεία

en: My Board Games
el: Τα επιτραπέζια παιχνίδια μου

en: Genre
el: Είδος

en: Mechanism
el: Μηχανισμός

en: Release Year
el: Έτος κυκλοφορίας

en: Designer
el: Σχεδιαστής

en: Number of Players
el: Αριθμός παικτών

en: Playing Time
el: Χρόνος παιχνιδιού

en: Minimum Age
el: Ελάχιστη ηλικία

en: Description
el: Περιγραφή

en: Rating
el: Βαθμολογία

en: Purchase Date
el: Ημερομηνία αγοράς

en: Gift
el: Δωρεά

en: Purchase Price
el: Τιμή αγοράς

en: Loaned
el: Δανεισμένο

en: Cover
el: Εξώφυλλο

en: Comments
el: Σχόλια

en: Classification
el: Ταξινόμηση

en: My Books
el: Τα βιβλία μου

en: Subtitle
el: Υπότιτλος

en: Hardback
el: Σκληρόδετο

en: Paperback
el: Χαρτόδετο

en: Trade Paperback
el: Εμπορικό χαρτόδετο

en: E-Book
el: Ηλεκτρονικό βιβλίο

en: Magazine
el: Περιοδικό

en: Binding
el: Βιβλιοδεσία

en: Copyright Year
el: Έτος πνευματικών δικαιωμάτων

en: Publication Year
el: Έτος έκδοσης

en: Library of Congress Control Number
el: Ο αριθμός ταξινόμησης του βιβλίου σύμφωνα με το σύστημα της βιβλιοθήκης του κογκρέσου

en: Translator
el: Μεταφραστής

en: Language
el: Γλώσσα

en: Series Number
el: Αριθμός σειράς

en: New
el: Νέο

en: Used
el: Μεταχειρισμένο

en: Condition
el: Συνθήκη

en: Signed
el: Υπογεγραμμένο

en: Read
el: Αναγνωσμένο

en: Front Cover
el: Εξώφυλλο

en: Plot Summary
el: Περίληψη πλοκής

en: My Cards
el: Οι κάρτες μου

en: Player
el: Παίκτης

en: Team
el: Ομάδα

en: Brand
el: Μάρκα

en: Card Number
el: Αριθμός κάρτας

en: Card Type
el: Είδος κάρτας

en: Location
el: Τοποθεσία

en: Quantity
el: Ποσότητα

en: Front Image
el: Εμπρόσθια εικόνα

en: Back Image
el: Οπίσθια εικόνα

en: My Coins
el: Τα νομίσματά μου

en: Type
el: Τύπος

[ctx: monetary denomination]
en: Denomination
el: Ονομαστική αξία

en: Mint Mark
el: Νομισματοκοπείο

en: Country
el: Χώρα

en: Currency
el: Νόμισμα

en: Coin Set
el: Σετ νομισμάτων

en: Grade
el: Βαθμός

en: Grading Service
el: Υπηρεσία βαθμολόγησης

en: Obverse
el: Μπροστινή όψη

en: Reverse
el: Αντιστροφή

en: My Comic Books
el: Τα κόμικ μου

en: Writer
el: Σεναριογράφος

[ctx: Comic Book Illustrator]
en: Artist
el: Καλλιτέχνης

en: Issue
el: Τεύχος

[ctx: Comic book grade levels - Mint,Near Mint,Very Fine,Fine,Very Good,Good,Fair,Poor]
en: Mint,Near Mint,Very Fine,Fine,Very Good,Good,Fair,Poor
el: Άψογη,Σχεδόν άψογη,Πολύ Καλή,Καλή,Μέτρια,Κακή

en: My Files
el: Τα αρχεία μου

[ctx: File catalog]
en: Volume
el: Τόμος

en: Folder
el: Φάκελος

en: Size
el: Μέγεθος

en: Permissions
el: Άδειες

en: Owner
el: Ιδιοκτήτης

en: Group
el: Ομάδα

en: Created
el: Δημιουργήθηκε

en: Modified
el: Τροποποιήθηκε

en: Meta Info
el: Μεταπληροφορίες

en: Icon
el: Εικονίδιο

en: My Games
el: Τα παιχνίδια μου

en: Platform
el: Πλατφόρμα

[ctx: Games - Publisher]
en: Publisher
el: Εκδότης

en: Developer
el: Προγραμματιστής

en: ESRB Rating
el: Βαθμολογία ESRB

en: Personal Rating
el: Προσωπική βαθμολογία

en: Completed
el: Ολοκληρώθηκε

[ctx: Video game ratings - Unrated, Adults Only, Mature, Teen, Everyone 10+, Everyone, Early Childhood, Pending]
en: Unrated, Adults Only, Mature, Teen, Everyone 10+, Everyone, Early Childhood, Pending
el: Αδιαβάθμητο, Μόνο για ενήλικες, Ώριμοι, Έφηβοι, Οποιοσδήποτε 10+, Οποιοσδήποτε, Παιδική ηλικία, Για κάθε ηλικία

en: My Music
el: Η μουσική μου

en: Album
el: Άλμπουμ

en: Compact Disc
el: CD

en: Cassette
el: Κασέτα

en: Vinyl
el: Δίσκος βινυλίου

en: Medium
el: Μέσο

en: Artist
el: Καλλιτέχνης

en: Label
el: Ετικέτα

en: Tracks
el: Κομμάτια

en: Title
el: Τίτλος

en: Length
el: Διάρκεια

en: My Stamps
el: Τα γραμματόσημα μου

en: Issue Year
el: Έτος διάθεσης

en: Color
el: Χρώμα

[ctx: Stamp grade levels - Superb,Extremely Fine,Very Fine,Fine,Average,Poor]
en: Superb,Extremely Fine,Very Fine,Fine,Average,Poor
el: Έξοχο,Εξαιρετικά καλό,Πολύ καλό,Καλό,Μέτριο,Φθαρμένο

en: Cancelled
el: Ακυρωμένο

en: Hinged
el: Περιστραμμένο

en: Centering
el: Κεντραρισμένο

en: Gummed
el: Κολλημένο

en: Image
el: Εικόνα

en: Other People
el: Άλλα άτομα

en: Features
el: Χαρακτηριστικά

en: My Videos
el: Τα βίντεο μου

en: Production Year
el: Έτος παραγωγής

en: Certification
el: Πιστοποίηση

en: Region 0
el: Περιοχή 0

en: Region 1
el: Περιοχή 1

en: Region 2
el: Περιοχή 2

en: Region 3
el: Περιοχή 3

en: Region 4
el: Περιοχή 4

en: Region 5
el: Περιοχή 5

en: Region 6
el: Περιοχή 6

en: Region 7
el: Περιοχή 7

en: Region 8
el: Περιοχή 8

en: Region
el: Περιοχή

en: Nationality
el: Εθνικότητα

en: Format
el: Τύπος

en: Cast
el: Διανομή ρόλων

en: Actor/Actress
el: Ηθοποιός

en: Role
el: Ρόλος

en: A table for the cast members, along with the roles they play
el: Πίνακας με τα μέλη της διανομής, μαζί με τους ρόλους τους

en: Director
el: Σκηνοθέτης

en: Producer
el: Παραγωγός

en: Composer
el: Συνθέτης

en: Studio
el: Στούντιο

en: Language Tracks
el: Γλώσσα κομματιών

en: Subtitle Languages
el: Γλώσσες υποτίτλων

en: Audio Tracks
el: Κομμάτια τραγουδιών

en: Running Time
el: Χρόνος

en: The running time of the video (in minutes)
el: Ο χρόνος της ταινίας (σε λεπτά)

en: Aspect Ratio
el: Αναλογία

en: Widescreen
el: Ευρεία οθόνη

en: Black & White
el: Ασπρόμαυρο

en: Color Mode
el: Λειτουργία χρώματος

en: My Wines
el: Τα κρασιά μου

[ctx: Wine Producer]
en: Producer
el: Παραγωγός

en: Appellation
el: Επωνυμία

en: Varietal
el: Ποικιλία

en: Vintage
el: Σοδειά

en: Red Wine
el: Κόκκινο κρασί

en: White Wine
el: Λευκό κρασί

en: Sparkling Wine
el: Αφρώδης οίνος

en: Drink By
el: Δοκιμάστηκε από

en: Label Image
el: Εικόνα ετικέτας

en: Add Entries
el: Προσθήκη καταχωρήσεων

[ctx: Add (Entry Title)]
en: Add %1
el: Προσθήκη %1

en: Check-out Items
el: Έλεγχος εξόδου αντικειμένων

[ctx: Check-out (Entry Title)]
en: Check-out %1
el: Έλεγχος εξόδου %1

en: Append Collection
el: Προσθήκη συλλογής

en: Merge Collection
el: Συγχώνευση συλλογής

en: Replace Collection
el: Αντικατάσταση συλλογής

en: Add %1 Field
el: Προσθήκη %1 πεδίο

en: Modify %1 Field
el: Τροποποίηση %1 πεδίου

en: Delete %1 Field
el: Διαγραφή %1 πεδίου

en: Add Filter
el: Προσθήκη φίλτρου

en: Modify Filter
el: Τροποποίηση φίλτρου

en: Delete Filter
el: Διαγραφή φίλτρου

en: Modify Entries
el: Τροποποίηση εισαγωγών

[ctx: Modify (Entry Title)]
en: Modify %1
el: Τροποποίηση %1

en: Modify Loan
el: Τροποποίηση δανεισμού

en: Delete Entries
el: Διαγραφή καταχωρήσεων

[ctx: Delete (Entry Title)]
en: Delete %1
el: Διαγραφή %1

en: Check-in Entries
el: Έλεγχος εισόδου αντικειμένων

[ctx: Check-in (Entry Title)]
en: Check-in %1
el: Έλεγχος εισόδου %1

en: Rename Collection
el: Μετονομασία συλλογής

en: Reorder Fields
el: Ανακατάταξη πεδίων

note: i18n: ectx: label, entry (fontBook), group (Options - book) i18n: ectx: label, entry (fontVideo), group (Options - video) i18n: ectx: label, entry (fontAlbum), group (Options - album) i18n: ectx: label, entry (fontBibtex), group (Options - bibtex) i18n: ectx: label, entry (fontComicBook), group (Opt
en: Template font
el: Πρότυπο γραμματοσειράς

note: i18n: ectx: label, entry (baseColorBook), group (Options - book) i18n: ectx: label, entry (baseColorVideo), group (Options - video) i18n: ectx: label, entry (baseColorAlbum), group (Options - album) i18n: ectx: label, entry (baseColorBibtex), group (Options - bibtex) i18n: ectx: label, entry (baseCo
en: Template background color
el: Πρότυπο χρώματος γραμματοσειράς

note: i18n: ectx: label, entry (textColorBook), group (Options - book) i18n: ectx: label, entry (textColorVideo), group (Options - video) i18n: ectx: label, entry (textColorAlbum), group (Options - album) i18n: ectx: label, entry (textColorBibtex), group (Options - bibtex) i18n: ectx: label, entry (textCo
en: Template text color
el: Πρότυπο χρώματος κειμένου

note: i18n: ectx: label, entry (highlightedBaseColorBook), group (Options - book) i18n: ectx: label, entry (highlightedBaseColorVideo), group (Options - video) i18n: ectx: label, entry (highlightedBaseColorAlbum), group (Options - album) i18n: ectx: label, entry (highlightedBaseColorBibtex), group (Option
en: Template highlight color
el: Πρότυπο χρώματος επισήμανσης

note: i18n: ectx: label, entry (highlightedTextColorBook), group (Options - book) i18n: ectx: label, entry (highlightedTextColorVideo), group (Options - video) i18n: ectx: label, entry (highlightedTextColorAlbum), group (Options - album) i18n: ectx: label, entry (highlightedTextColorBibtex), group (Option
en: Template highlighted text color
el: Πρότυπο χρώματος επισήμανσης κειμένου

en: Configure Tellico
el: Διαμόρφωση Tellico

en: Printing
el: Εκτύπωση

en: Templates
el: Πρότυπα

en: Data Sources
el: Πηγές δεδομένων

en: General Options
el: Γενικές επιλογές

en: &Reopen file at startup
el: &Επανάληψη ανοίγματος αρχείου κατά την εκκίνηση

en: If checked, the file that was last open will be re-opened at program start-up.
el: Εάν επιλεγεί, το αρχείο που ανοίχτηκε τελευταίο θα ανοίξει ξανά με την έναρξη της προγράμματος.

en: &Show "Tip of the Day" at startup
el: Εμφάνιση "Συμβουλή της ημέρας" κατά την εκκίνηση

en: If checked, the "Tip of the Day" will be shown at program start-up.
el: Εάν επιλεγεί, η "Συμβουλή της ημέρας" θα εμφανίζεται στην εκκίνηση της εφαρμογής.

en: &Enable webcam for barcode scanning
el: &Ενεργοποίηση κάμερας για σάρωση barcode

en: If checked, the input from a webcam will be used to scan barcodes for searching.
el: Αν ενεργοποιηθεί, η καταγραφή από την κάμερα θα χρησιμοποιηθεί για την σάρωση barcode για αναζήτηση.

en: Image Storage Options
el: Επιλογές αποθήκευσης εικόνων

en: Store images in data file
el: Αποθήκευση εικόνων στο αρχείο δεδομένων

en: Store images in common application directory
el: Αποθήκευση εικόνων στον συνηθισμένο φάκελο της εφαρμογής

en: Store images in directory relative to data file
el: Αποθήκευση εικόνων στον σχετικό με το αρχείο δεδομένων φάκελο

en: Images may be saved in the data file itself, which can cause Tellico to run slowly, stored in the Tellico application directory, or stored in a directory in the same location as the data file.
el: Οι εικόνες που μπορεί να αποθηκεύονται στο αρχείο δεδομένων, ενδέχεται να μειώσουν την ταχύτητα του Tellico. Αποθηκεύστε τις εικόνες στον φάκελο της εφαρμογής ή σε έναν άλλο φάκελο στην ίδια τοποθεσία με το αρχείο δεδομένων.

en: Formatting Options
el: Μορφοποίηση επιλογών

en: Auto capitalize &titles and names
el: Αυτόματη μετατροπή σε κεφαλαία των &τίτλων και των ονομάτων

en: If checked, titles and names will be automatically capitalized.
el: Εάν επιλεγεί, οι τίτλοι και τα ονόματα θα μετατρέπονται αυτόματα σε γραφή με κεφαλαία γράμματα.

en: Auto &format titles and names
el: Αυτόματη μορφοποίηση τίτλων και ονομάτων

en: If checked, titles and names will be automatically formatted.
el: Εάν επιλεγεί, οι τίτλοι και τα ονόματα θα μορφοποιούνται αυτόματα.

en: No capitali&zation:
el: Όχι κεφαλαία &γράμματα:

en: <qt>A list of words which should not be capitalized. Multiple values should be separated by a semi-colon.</qt>
el: <qt>Λίστα λέξεων οι οποίες δεν θα μετατρέπονται σε γραφή με κεφαλαία γράμματα. Πολλαπλές τιμές πρέπει να διαχωρίζονται με ελληνικό ερωτηματικό.</qt>

en: Artic&les:
el: Άρ&θρα:

en: <qt>A list of words which should be considered as articles if they are the first word in a title. Multiple values should be separated by a semi-colon.</qt>
el: <qt>Λίστα λέξεων, οι οποίες μπορεί να εκληφθούν ως άρθρα εάν καθεμιά είναι η πρώτη λέξη σε έναν τίτλο. Πολλαπλές τιμές πρέπει να διαχωρίζονται με ελληνικό ερωτηματικό.</qt>

en: Personal suffi&xes:
el: Προσωπικές καταλή&ξεις:

en: <qt>A list of suffixes which might be used in personal names. Multiple values should be separated by a semi-colon.</qt>
el: <qt>Λίστα καταλήξεων που μπορεί να χρησιμοποιηθούν σε ονόματα. Πολλαπλές τιμές πρέπει να διαχωρίζονται με ελληνικό ερωτηματικό.</qt>

en: Surname &prefixes:
el: &Προθέματα επωνύμου:

en: <qt>A list of prefixes which might be used in surnames. Multiple values should be separated by a semi-colon.</qt>
el: <qt>Λίστα προθεμάτων που μπορεί να χρησιμοποιηθούν σε επώνυμα. Πολλαπλές τιμές πρέπει να διαχωρίζονται με ελληνικό ερωτηματικό.</qt>

en: Printing Options
el: Επιλογές εκτύπωσης

en: &Format titles and names
el: Μορ&φοποίηση τίτλων και ονομάτων

en: &Print field headers
el: Εκτύ&πωση επικεφαλίδων πεδίων

en: If checked, the field names will be printed as table headers.
el: Εάν επιλεγεί, τα πεδία ονομάτων θα εκτυπωθούν ως επικεφαλίδες πίνακα.

en: Grouping Options
el: Επιλογές ομαδοποίησης

en: &Group the entries
el: &Ομαδοποίηση καταχωρήσεων

en: If checked, the entries will be grouped by the selected field.
el: Εάν επιλεγεί, οι καταχωρήσεις θα ομαδοποιηθούν σύμφωνα με το επιλεγμένο πεδίο.

en: Image Options
el: Επιλογές εικόνας

en: Maximum image &width:
el: Μέγιστο π&λάτος εικόνας:

en: The maximum width of the images in the printout. The aspect ratio is preserved.
el: Το μέγιστο πλάτος των εικόνων που εκτυπώνονται. Η αναλογία διατηρείται.

en: &Maximum image height:
el: &Μέγιστο ύψος εικόνας:

en: The maximum height of the images in the printout. The aspect ratio is preserved.
el: Το μέγιστο ύψος των εικόνων που εκτυπώνονται. Η αναλογία διατηρείται.

en: Template Options
el: Επιλογές προτύπου

note: i18n string, a plain label can't have an '&'
en: Collection &type:
el: &Είδος συλλογής:

en: Template:
el: Πρότυπο:

en: Select the template to use for the current type of collections. Not all templates will use the font and color settings.
el: Επιλέξτε το πρότυπο που θα χρησιμοποιηθεί για τις τρέχουσες συλλογές. Δεν χρησιμοποιούν όλα τα πρότυπα τη γραμματοσειρά και τις επιλογές χρώματος.

en: &Preview...
el: &Προεπισκόπηση...

en: Show a preview of the template
el: Προβολή προεπισκόπησης του προτύπου

note: i18n("The options below will be passed to the template, but not " "all templates will use them. Some fonts and colors may be " "specified directly in the template."), frame); l1->setTextFormat(Qt::RichText); l->addWidget(l1);
en: Font Options
el: Επιλογές γραμματοσειράς

en: Font:
el: Γραμματοσειρά:

en: This font is passed to the template used in the Entry View.
el: Αυτή η γραμματοσειρά πέρασε στο πρότυπο που χρησιμοποιείται στην Προβολή καταχώρησης.

en: Size:
el: Μέγεθος:

en: Color Options
el: Επιλογές χρώματος

en: Background color:
el: Χρώμα φόντου:

en: This color is passed to the template used in the Entry View.
el: Αυτό το χρώμα πέρασε στο πρότυπο που χρησιμοποιείται στην Προβολή καταχώρησης.

en: Text color:
el: Χρώμα κειμένου:

en: Highlight color:
el: Χρώμα τονισμού:

en: Highlighted text color:
el: Χρώμα τονισμού κειμένου:

en: Manage Templates
el: Διαχείριση προτύπων

en: Install...
el: Εγκατάσταση...

en: Click to install a new template directly.
el: Κάντε κλικ για να εγκαταστήσετε ένα νέο πρότυπο αμέσως.

en: Download...
el: Λήψη...

en: Click to download additional templates.
el: Κάντε κλικ για τη λήψη πρόσθετων προτύπων.

en: Delete...
el: Διαγραφή...

en: Click to select and remove installed templates.
el: Κάντε κλικ για να επιλέξετε και να διαγράψετε πρότυπα.

en: Data Sources Options
el: Επιλογές πηγών δεδομένων

en: Move &Up
el: Μετακίνηση &πάνω

en: The order of the data sources sets the order that Tellico uses when entries are automatically updated.
el: Η σειρά των πηγών δεδομένων, καθορίζει τη σειρά που χρησιμοποιεί το Tellico όταν οι καταχωρήσεις ενημερώνονται αυτόματα.

en: Move &Down
el: Μετακίνηση &κάτω

en: Filter by type:
el: Φιλτράρισμα ανάλογα με τον τύπο:

en: &New...
el: &Νέο...

en: Click to add a new data source.
el: Κάντε κλικ για να προσθέσετε μια νέα πηγή δεδομένων.

en: &Modify...
el: &Τροποποίηση...

en: Click to modify the selected data source.
el: Κάντε κλικ για να τροποποιήσετε τις επιλεγμένες πηγές δεδομένων.

en: &Delete
el: &Διαγραφή

en: Click to delete the selected data source.
el: Κάντε κλικ για να διαγράψετε την πηγή δεδομένων.

en: XSL Files
el: XSL αρχεία

en: Template Packages
el: Πακέτα προτύπων

en: All Files
el: Όλα τα αρχεία

en: Delete Template
el: Διαγραφή προτύπου

en: Select template to delete:
el: Επιλέξτε πρότυπο για να το διαγράψετε:

en: Ready.
el: Έτοιμο

en: Do you really want to delete this entry?
el: Θέλετε οπωσδήποτε να διαγράψετε αυτή την καταχώρηση;

en: Delete Entry
el: Διαγραφή καταχώρησης

en: Do you really want to delete these entries?
el: Θέλετε οπωσδήποτε να διαγράψετε αυτές τις καταχωρήσεις;

en: Delete Multiple Entries
el: Διαγραφή πολλαπλών καταχωρήσεων

en: &Sort By
el: %Ταξινόμηση κατά

en: &Edit Entry...
el: &Επεξεργασία καταχώρησης...

en: D&uplicate Entry
el: Α&ντίγραφο καταχώρησης

en: &Update Entry
el: &Ενημέρωση καταχώρησης

en: &Delete Entry
el: &Διαγραφή καταχώρησης

en: &Edit Entries...
el: &Επεξεργασία καταχωρήσεων...

en: D&uplicate Entries
el: Δ&ιπλοεγγραφές καταχωρήσεων

en: &Update Entries
el: &Ενημέρωση καταχωρήσεων

en: &Delete Entries
el: &Διαγραφή καταχωρήσεων

en: The following items are already loaned, but Tellico does not currently support lending an item multiple times. They will be removed from the list of items to lend.
el: Τα παρακάτω αντικείμενα είναι ήδη δανεισμένα, αλλά το Tellico δεν υποστηρίζει ακόμη τον δανεισμό ενός αντικειμένου πολλές φορές. Θα διαγραφούν από τη λίστα των δανεισμένων αντικειμένων.

en: There is an XML parsing error in line %1, column %2.
el: Υπάρχει ένα συντακτικό σφάλμα XML στη γραμμή %1, στήλη %2.

en: The error message from Qt is:
el: Το μήνυμα σφάλματος από την Qt είναι:

en: A file named "%1" already exists. Are you sure you want to overwrite it?
el: Ένα αρχείο με όνομα "%1" υπάρχει ήδη. Σίγουρα θέλετε να αντικατασταθεί;

en: Overwrite File?
el: Αντικατάσταση του αρχείου;

en: Tellico is unable to open the file - %1.
el: Το Tellico δεν είναι σε θέση να ανοίξει το αρχείο - %1.

en: Tellico is unable to load the file - %1.
el: Το Tellico δεν είναι σε θέση να φορτώσει το αρχείο - %1.

en: Tellico is unable to write the file - %1.
el: Το Tellico δεν είναι σε θέση να γράψει δεδομένα στο αρχείο - %1.

en: Tellico is unable to upload the file - %1.
el: Το Tellico δεν είναι σε θέση να ανεβάσει το αρχείο - %1.

en: Only collections with the same type of entries as the current one can be appended. No changes are being made to the current collection.
el: Μόνο συλλογές με τον ίδιο τύπο καταχωρήσεων, όπως η τρέχουσα, μπορούν να προσαρτηθούν. Δεν θα γίνουν αλλαγές στην τρέχουσα συλλογή.

en: Only collections with the same type of entries as the current one can be merged. No changes are being made to the current collection.
el: Μόνο συλλογές με τον ίδιο τύπο καταχωρήσεων, όπως η τρέχουσα, μπορούν να συγχωνευθούν. Δεν θα γίνουν αλλαγές στην τρέχουσα συλλογή.

en: Tellico is unable to load an image from the file - %1.
el: Το Tellico δεν είναι σε θέση να φορτώσει μια εικόνα από το αρχείο - %1.

en: Untitled
el: Ανώνυμο

en: This information was freely provided by <a href="%1">%2</a>.
el: Αυτή η πληροφορία παρέχεται δωρεάν από το <a href="%1">%2</a>.

en: View Columns
el: Προβολή στηλών

[ctx: Noun, Menu name]
en: Columns
el: Στήλες

en: Hide This Column
el: Απόκρυψη αυτής της στήλης

en: Resize to Content
el: Προσαρμογή μεγέθους στα περιεχόμενα

en: Show All Columns
el: Εμφάνιση όλων των στηλών

en: Hide All Columns
el: Απόκρυψη όλων των στηλών

en: Saving file...
el: Αποθήκευση αρχείου...

en: Edit Entry
el: Επεξεργασία εισαγωγής

en: &New Entry
el: &Δημιουργία εισαγωγής

en: Sa&ve Entry
el: Α&ποθήκευση εισαγωγής

en: Do you really want to modify these entries?
el: Θέλετε πραγματικά να τροποποιήσετε αυτές τις εισαγωγές;

en: Modify Multiple Entries
el: Τροποποίηση πολλαπλών εισαγωγών

en: A value is required for the following fields. Do you want to continue?
el: Απαιτείται μια τιμή στα ακόλουθα πεδία. Θέλετε να συνεχίσετε;

en: Edit Entries
el: Τροποποίηση εισαγωγών

en: Sa&ve Entries
el: Α&ποθήκευση εισαγωγών

en: The current entry has been modified.
    Do you want to enter the changes?
el: Η παρούσα εισαγωγή έχει τροποποιηθεί.
    Θέλετε να εισάγετε τις αλλαγές;

en: Save Entry
el: Αποθήκευση εισαγωγών

en: Unsaved Changes
el: Μη αποθηκευμένες αλλαγές

en: (Empty)
el: (Άδειο)

en: <qt>The <i>Icon View</i> shows each entry in the collection or group using an icon, which may be an image in the entry.</qt>
el: <qt>Η <i>Προβολή εικονιδίων</i> εμφανίζει κάθε καταχώρηση ή ομάδα της συλλογής με τη χρήση ενός εικονιδίου, το οποίο μπορεί να είναι μια εικόνα της καταχώρησης.</qt>

[ctx: Open URL]
en: Open %1
el: Άνοιγμα %1

en: Select Match
el: Επιλογή ταιριάσματος

en: <qt><b>%1</b> returned multiple results which could match <b>%2</b>, the entry currently in the collection. Please select the correct match.</qt>
el: <qt><b>%1</b> επέστρεψε πολλά αποτελέσματα που μπορεί να ταιριάζουν <b>%2</b> στην τρέχουσα καταχώρηση της συλλογής. Παρακαλώ επιλέξτε το αποτέλεσμα που ταιριάζει.</qt>

en: Merge Entries
el: Συγχώνευση καταχωρήσεων

en: Merging entries...
el: Συγχώνευση καταχωρήσεων...

en: Total merged/scanned entries: %1/%2
el: Σύνολο συγχωνευμένων/σαρωμένων καταχωρήσεων: %1/%2

en: Updating %1...
el: Ενημέρωση %1...

en: Updating entries...
el: Ενημέρωση καταχωρήσεων

en: Update Entries
el: Ενημέρωση καταχωρήσεων

en: Updating <b>%1</b>...
el: Ενημέρωση <b>%1</b>...

en: Tellico is unable to locate the default entry stylesheet.
el: Το Tellico δεν μπορεί να εντοπίσει το προκαθορισμένο στυλ φύλλου για τις καταχωρήσεις.

en: Please check your installation.
el: Παρακαλώ ελέγξτε την εγκατάστασή σας.

en: Export Options
el: Επιλογές εξαγωγής

en: Formatting
el: Μορφοποίηση

en: Format all fields
el: Μορφοποίηση όλων των πεδίων

en: If checked, the values of the fields will be automatically formatted according to their format type.
el: Εάν επιλεγεί, οι τιμές των πεδίων θα μορφοποιηθούν αυτόματα σύμφωνα με τον τύπο της μορφοποίησης τους.

en: Export selected entries only
el: Εξαγωγή μόνο των επιλεγμένων καταχωρήσεων

en: If checked, only the currently selected entries will be exported.
el: Εάν επιλεγεί, μόνο οι τρέχουσες επιλεγμένες καταχωρήσεις θα εξαχθούν.

en: Export visible fields only
el: Εξαγωγή μόνο των ορατών πεδίων

en: If checked, only the fields currently visible in the view will be exported.
el: Εάν επιλεγεί, μόνο τα τρέχοντα ορατά πεδία της προβολής θα εξαχθούν.

en: Encoding
el: Κωδικοποίηση

en: Encode in Unicode (UTF-8)
el: Κωδικοποίηση σε Unicode (UTF-8)

en: Encode the exported file in Unicode (UTF-8).
el: Κωδικοποίηση του αρχείου εξαγωγής σε Unicode (UTF-8)

en: Encode in user locale (%1)
el: Κωδικοποίηση με την επιλογή του χρήστη (%1)

en: Encode the exported file in the local encoding.
el: Κωδικοποίηση του αρχείου εξαγωγής με την επιλεγμένη από τον χρήση κωδικοποίηση.

en: Registration is required for accessing this data source. If you agree to the terms and conditions, <a href='%1'>sign up for an account</a>, and enter your information below.
el: Η εγγραφή είναι απαραίτητη για πρόσβαση σε αυτή την πηγή δεδομένων. Εάν συμφωνείτε με τους όρους και τις συμβάσεις, <a href='%1'>εγγραφείτε για να αποκτήσετε έναν λογαριασμό</a>, εισάγοντας τις προσωπικές σας πληροφορίες παρακάτω.

en: Access key:
el: Κλειδί πρόσβασης:

en: The default Tellico key may be used, but searching may fail due to reaching access limits.
el: Το προκαθορισμένο κλειδί πρόσβασης του Tellico μπορεί να χρησιμοποιηθεί, αλλά η αναζήτηση μπορεί να αποτύχει εάν πλησιάσετε τα όρια της πρόσβασης.

en: The cover image could not be loaded.
el: Το εξώφυλλο δεν ήταν δυνατό να φορτωθεί.

en: Allocine Link
el: Δεσμός Allocine

en: Original Title
el: Αυθεντικός τίτλος

en: &Maximum cast:
el: &Μέγιστη διανομή ρόλων:

en: The list of cast members may include many people. Set the maximum number returned from the search.
el: Ο κατάλογος με τα μέλη της διανομής ρόλων μπορεί να περιέχει πολλά άτομα. Καθορίστε τον μέγιστο αριθμό που θα επιστρέφει η αναζήτηση.

en: Amazon (US)
el: Amazon (Η.Π.Α.)

en: United States
el: Ηνωμένες Πολιτείες

en: Amazon (UK)
el: Amazon (Η.Β.)

en: United Kingdom
el: Ηνωμένο Βασίλειο

en: Amazon (Germany)
el: Amazon (Γερμανία)

en: Germany
el: Γερμανία

en: Amazon (Japan)
el: Amazon (Ιαπωνία)

en: Japan
el: Ιαπωνία

en: Amazon (France)
el: Amazon (Γαλλία)

en: France
el: Γαλλία

en: Amazon (Canada)
el: Amazon (Καναδάς)

en: Canada
el: Καναδάς

en: Amazon (China)
el: Amazon (Κίνα)

en: China
el: Κίνα

en: Amazon (Spain)
el: Amazon (Ισπανία)

en: Spain
el: Ισπανία

en: Amazon (Italy)
el: Amazon (Ιταλία)

en: Italy
el: Ιταλία

en: Amazon (Brazil)
el: Amazon (Βραζιλία)

en: Brazil
el: Βραζιλία

en: Amazon (Australia)
el: Amazon (Αυστραλία)

en: Australia
el: Αυστραλία

en: Amazon (India)
el: Amazon (Ινδία)

en: India
el: Ινδία

en: Amazon (Mexico)
el: Amazon (Μεξικό)

en: Mexico
el: Μεξικό

en: Amazon (Turkey)
el: Amazon (Τουρκία)

en: Turkey
el: Τουρκία

en: Amazon (Singapore)
el: Amazon (Σιγκαπούρη)

en: Singapore
el: Σιγκαπούρη

en: Amazon (UAE)
el: Amazon (ΗΑΕ)

en: United Arab Emirates
el: Ηνωμένα Αραβικά Εμιράτα

en: This data is licensed under <a href=%1>specific terms</a>.
el: Αυτά τα δεδομένα έχουν αδειοδοτηθεί με <a href=%1>συγκεκριμένους όρους</a>.

en: Access to data from Amazon.com requires an AWS Access Key ID and a Secret Key.
el: Η πρόσβαση στα δεδομένα του Amazon.com απαιτεί ένα AWS κλειδί πρόσβασης ID και ένα μυστικό κλειδί.

en: Those values must be entered in the data source settings.
el: Αυτές οι τιμές πρέπει να εισαχθούν στις ρυθμίσεις της πηγής δεδομένων.

en: Results from %1: %2/%3
el: Αποτελέσματα από %1: %2/%3

en: Amazon.com Web Services
el: Amazon.com Υπηρεσίες Web

en: Secret key:
el: Κρυφό κλειδί:

en: Country:
el: Χώρα:

en: Amazon.com provides data from several different localized sites. Choose the one you wish to use for this data source.
el: Το Amazon.com παρέχει δεδομένα από πολλούς διαφορετικούς ιστότοπους. Επιλέξτε αυτόν που επιθυμείτε να χρησιμοποιήσετε γι' αυτή την πηγή δεδομένων.

en: &Image size:
el: &Μέγεθος εικόνας

en: Small Image
el: Μικρή εικόνα

en: Medium Image
el: Μεσαία εικόνα

note: i18n("Medium Image"), MediumImage); // no medium right now, either thumbnail (small) or large
en: Large Image
el: Μεγάλη εικόνα

en: No Image
el: Χωρίς εικόνα

en: The cover image may be downloaded as well. However, too many large images in the collection may degrade performance.
el: Το εξώφυλλο

en: &Associate's ID:
el: &Ταυτότητα συσχετιζόμενου

en: The associate's id identifies the person accessing the Amazon.com Web Services, and is included in any links to the Amazon.com site.
el: Η ταυτότητα του συσχετιζόμενου ταυτοποιεί το άτομο που έχει πρόσβαση στις υπηρεσίες ιστού του Amazon.com  και συμπεριλαμβάνεται σε κάθε σύνδεσμο στην ιστοσελίδα Amazon.com

en: Alternative Titles
el: Εναλλακτικοί τίτλοι

en: Distributor
el: Διανομέας

en: Episodes
el: Επεισόδια

en: AnimeNfo Link
el: Δεσμός AnimeNfo

en: AnimeNfo Rating
el: Βαθμολογία AnimeNfo

en: This source has no options.
el: Αυτή η πηγή δεν έχει επιλογές

en: Colorist
el: Χρωματιστής

en: Bedetheque Link
el: Δεσμός Bedetheque

en: BoardGameGeek Link
el: Δεσμός BoardGameGeek

en: Mintage
el: Νομισματοκοπία

en: PEGI Rating
el: Βαθμολογία PEGI

en: Language:
el: Γλώσσα:

note: i18n("Colorist");
en: Comic Vine Link
el: Δεσμός Comic Vine

en: Source Options
el: Επιλογές πηγής

en: Available Fields
el: Διαθέσιμα πεδία

en: %1 requires a username and password.
el: %1 απαιτεί όνομα χρήστη και κωδικό.

en: &Username:
el: &Όνομα χρήστη:

en: A username and password is required to access the CrossRef service.
el: ´Όνομα χρήστη και κωδικός απαιτούνται για την πρόσβαση στην υπηρεσία CrossRef

en: &Password:
el: &Κωδικός:

en: For some accounts, only an email address is required.
el: Για μερικούς λογαριασμούς, μόνο η διεύθυνση email είναι απαραίτητη.

en: Email:
el: Ηλ. ταχυδρομείο:

en: Danish Bibliographic Center (DBC.dk)
el: Βιβλιογραφικό κέντρο Δανίας (DBC.dk)

en: An access key is required to use this data source.
el: Απαιτείται κλειδί πρόσβασης για να χρησιμοποιηθεί αυτή η πηγή δεδομένων.

en: Discogs Link
el: Δεσμός δισκογραφίας

note: i18n("Nationality");
en: Barcode
el: Γραμμωτός κώδικας

en: The Discogs.com server reports a token error.
el: Ο διακομιστής Discogs.con αναφέρει σφάλμα αναγνωριστικού.

en: Discogs Audio Search
el: Αναζήτηση δισκογραφίας

en: Douban Link
el: Δεσμός Douban

en: DVDFr Link
el: Δεσμός DVDFr

en: Entrez Database
el: Εισαγωγή βάσης δεδομένων

en: Institution
el: Ίδρυμα

en: External Application
el: Εξωτερική εφαρμογή

en: Set the collection type of the data returned from the external application.
el: Ρυθμίστε τον τύπο συλλογής των δεδομένων που επιστρέφονται από την εξωτερική εφαρμογή.

en: &Result type:
el: &τύπος αποτελέσματος

en: Set the result type of the data returned from the external application.
el: Ρυθμίστε τον τύπο αποτελέσματος των δεδομένων που επιστρέφονται από την εξωτερική εφαρμογή

en: Application &path:
el: &Διαδρομή εφαρμογής:

en: Set the path of the application to run that should output a valid Tellico data file.
el: Καθορίστε τη διαδρομή για την εκτέλεση της εφαρμογής, ώστε να εξαχθεί ένα έγκυρο αρχείο δεδομένων του Tellico.

en: Select the search keys supported by the data source.
el: Επιλέξτε τα κουμπιά αναζήτησης που υποστηρίζονται από την πηγή δεδομένων

en: Add any arguments that may be needed. <b>%1</b> will be replaced by the search term.
el: Προσθέστε όποιες παραμέτρους πιθανόν να χρειαστούν. <b>%1</b> θα αντικατασταθεί από τον όρο της αναζήτησης

note: i18ncheckarg
en: Arguments
el: Παράμετροι

en: Update
el: Ενημέρωση

en: <p>Enter the arguments which should be used to search for available updates to an entry.</p><p>The format is the same as for fields with derived values, where field names are contained inside braces, such as <i>%{author}</i>. See the documentation for details.</p>
el: <p>Εισάγετε τις παραμέτρους οι οποίες μπορεί να χρησιμοποιηθούν για αναζήτηση κατάλληλων ενημερώσεων για μια καταχώρηση.</p><p> Η μορφοποίηση είναι ίδια όπως στα πεδία με τις παράγωγες τιμές, όπου τα ονόματα των πεδίων περιέχονται μέσα σε αγκύλες, όπως στο <i>%{συγγραφέας}</i>.  Διαβάστε την τεκμηρίωση για περισσότερες λεπτομέρειες.</p>

en: %1 does not allow searching for this collection type.
el: %1 δεν επιτρέπει την αναζήτηση για αυτόν τον τύπο συλλογής.

en: Person
el: Άτομο

en: Keyword
el: Λέξη κλειδί

en: Raw Query
el: Ακατέργαστο ερώτημα

en: Filmaster Link
el: Δεσμός Filmaster

en: GCstar Plugin
el: Πρόσθετο GCstar

en: Set the collection type of the data returned from the plugin.
el: Καθορίστε το είδος της συλλογής στην οποία ανήκουν τα δεδομένα που αποδόθηκαν από το πρόσθετο.

en: &Plugin:
el: &Πρόσθετο:

en: Select the GCstar plugin used for the data source.
el: Επιλέξτε το πρόσθετο του GCstar που χρησιμοποιείται για τη λήψη δεδομένων από την πηγή.

en: Author:
el: Συγγραφέας:

en: Google Book Link
el: Δεσμός Google Book

en: Google Book Search
el: Αναζήτηση Google Book

en: Illustrator
el: Εικονογράφος

[ctx: Dewey Decimal classification system]
en: Dewey Decimal
el: Δεκαδική Ταξινόμηση Dewey

[ctx: Library of Congress classification system]
en: LoC Classification
el: LoC ταξινόμηση

en: IGDB Link
el: Δεσμός IGDB

en: Internet Game Database (IGDB.com)
el: Βάση δεδομένων παιχνιδιών διαδικτύου (IGDB.com)

en: Internet Movie Database
el: Βάση δεδομένων ταινιών διαδικτύου

en: Internet Movie Database (French)
el: Βάση δεδομένων ταινιών διαδικτύου (Γαλλικά)

en: Internet Movie Database (Spanish)
el: Βάση δεδομένων ταινιών διαδικτύου (Ισπανικά)

en: Internet Movie Database (German)
el: Βάση δεδομένων ταινιών διαδικτύου (Γερμανικά

en: Internet Movie Database (Italian)
el: Βάση δεδομένων ταινιών διαδικτύου (Ιταλικά)

en: Internet Movie Database (Portuguese)
el: Βάση δεδομένων ταινιών διαδικτύου (Πορτογαλικά)

en: IMDb Rating
el: Βαθμολογία IMDb

en: Certifications
el: Πιστοποιήσεις

en: IMDb Link
el: Δεσμός IMDb

en: Download cover &image
el: Λήψη &εικόνας εξώφυλλου

en: Dewey Decimal
el: Δεκαδικό Dewey

en: Enable batch ISBN searching (requires Premium or Pro plan)
el: ενεργοποίηση μαζικής αναζήτησης ISBN (απαιτεί πλάνο Premium ή Pro)

en: Batch searching for ISBN values is faster but only available for Premium or Pro plans.
el: Η μαζική αναζήτηση για τιμές ISBN είναι ταχύτερη αλλά διαθέσιμη μόνο για τα πλάνα Premium ή Pro.

en: KinoPoisk Link
el: Δεσμός KinoPoisk

en: Kino-Teatr Link
el: Δεσμός Kino-Teatr

en: MobyGames Link
el: Δεσμός MobyGames

en: MovieMeter Link
el: Δεσμός MovieMeter

en: Multiple Sources
el: Πολλαπλές πηγές

en: Data source:
el: Πηγή δεδομένων:

en: Numista Link
el: Δεσμός Numista

[ctx: Language]
en: English
el: Αγγλικά

[ctx: Language]
en: French
el: Γαλλικά

en: OpenLibrary Link
el: Δεσμός OpenLibrary

en: RPGGeek Link
el: Δεσμός RPGGeek

en: Library of Congress (US)
el: Βιβλιοθήκη του Κογκρέσου (ΗΠΑ)

en: SRU Server
el: Διακομιστής SRU

en: Enter the path to the database used by the server.
el: Εισάγετε τη διαδρομή για τη βάση δεδομένων που χρησιμοποιείται από τον εξυπηρετητή

en: Hos&t:
el: Υπολογισ&τής:

en: Enter the host name of the server.
el: Εισάγετε το όνομα του εξυπηρετητή.

en: &Port:
el: &Θύρα:

en: Enter the port number of the server. The default is %1.
el: Εισάγετε τον αριθμό θύρας του εξυπηρετητή. Προεπιλεγμένη είναι η %1.

en: Path:
el: Διαδρομή:

en: Format:
el: Μορφοποίηση:

en: Enter the result format used by the server.
el: Εισάγεται το αποτέλεσμα της μορφοποίησης που χρησιμοποιείται από τον εξυπηρετητή.

en: Field
el: Πεδίο

en: TMDb Link
el: Δεσμός TMDb

en: Network
el: Δίκτυο

[ctx: Language]
en: Chinese
el: Κινεζικά

[ctx: Language]
en: German
el: Γερμανικά

[ctx: Language]
en: Spanish
el: Ισπανικά

[ctx: Language]
en: Russian
el: Ρωσικά

en: TheTVDB Link
el: Δεσμός TheTVDB

en: VideoGameGeek Link
el: Δεσμός BoardGameGeek

en: Alias
el: Ψευδώνυμο

en: Visual Novel
el: Οπτικό μυθιστόρημα

en: Query error!
el: Σφάλμα ερωτήματος!

en: Connection search error %1: %2
el: Σφάλμα σύνδεσης στον διακομιστή %1: %2

en: Record syntax error
el: Καταγραφή συντακτικού λάθους

en: Connection error %1: %2
el: Σφάλμα σύνδεσης %1: %2

en: z39.50 Server
el: z39.50 Διακομιστής

en: Use preset &server:
el: Χρήση προκαθορισμένου &διακομιστή:

en: &Database:
el: &Βάση δεδομένων:

en: Enter the database name used by the server.
el: Εισάγετε το όνομα της βάσης δεδομένων που χρησιμοποιείται από τον εξυπηρετητή.

en: Query character set:
el: Σύνολο χαρακτήρων ερώτησης:

en: Enter the character set encoding used for queries by the z39.50 server. The most likely choice is MARC-8, although ISO-8859-1 is common as well.
el: Εισάγετε την κωδικοποίηση του συνόλου χαρακτήρων που χρησιμοποιείται για ερωτήσεις από τον διακομιστή z39.50. Η πιο πιθανή επιλογή είναι η MARC-8, αλλά και η ISO-8859-1 είναι επίσης συνηθισμένη.

en: Results character set:
el: Σύνολο χαρακτήρων αποτελέσματος:

en: Enter the character set encoding used for responses by the z39.50 server. The most likely choice is MARC-8, although ISO-8859-1 is common as well.
el: Εισάγετε την κωδικοποίηση του συνόλου χαρακτήρων που χρησιμοποιείται για απαντήσεις από τον διακομιστή z39.50. Η πιο πιθανή επιλογή είναι η MARC-8, αλλά και η ISO-8859-1 είναι επίσης συνηθισμένη.

en: &Format:
el: &Τύπος:

en: Auto-detect
el: Αυτόματος εντοπισμός

en: Enter the data format used by the z39.50 server. Tellico will attempt to automatically detect the best setting if <i>auto-detect</i> is selected.
el: Εισάγετε τη μορφοποίηση δεδομένων που χρησιμοποιείται από τον διακομιστή z39.50. Το Tellico θα προσπαθήσει αυτόματα να προσδιορίσει την καλύτερη ρύθμιση εάν επιλεγεί ο <i>Αυτόματος εντοπισμός</i>.

en: &User:
el: &Χρήστης:

en: Optional
el: Προαιρετικό

en: Enter the authentication user name used by the z39.50 database. Most servers do not need one.
el: Εισάγετε το πιστοποιημένο όνομα χρήστη που χρησιμοποιείται από τη βάση δεδομένων z39.50. Στους περισσότερους διακομιστές δεν είναι απαραίτητο.

en: Pass&word:
el: &Κωδικός:

en: Enter the authentication password used by the z39.50 database. Most servers do not need one. The password will be saved in plain text in the Tellico configuration file.
el: Εισάγετε τον πιστοποιημένο κωδικό πρόσβασης που χρησιμοποιείται από τη βάση δεδομένων z39.50. Στους περισσότερους διακομιστές δεν είναι απαραίτητο. Ο κωδικός πρόσβασης θα αποθηκευτεί σε απλό κείμενο στο αρχείο διαμόρφωσης του Tellico.

en: &Search
el: &Αναζήτηση

en: &Stop
el: &Σταμάτημα

en: Internet Search
el: Αναζήτηση στο Διαδίκτυο

en: Search Query
el: Ερώτημα αναζήτησης

[ctx: Start the search]
en: S&earch:
el: Αναζήτηση:

en: Enter a search value. An ISBN search must include the full ISBN.
el: Εισάγετε μια έγκυρη τιμή. Μια αναζήτηση ISBN πρέπει να περιλαμβάνει το πλήρες ISBN.

en: Choose the type of search
el: Επιλέξτε το είδος της αναζήτησης

en: Click to start or stop the search
el: Κάντε κλικ για να ξεκινήσετε ή να σταματήσετε την αναζήτηση

en: &Multiple ISBN/UPC search
el: Πολλαπλή ISBN/UPC αναζήτηση

en: Check this box to search for multiple ISBN or UPC values.
el: Επιλέξτε αυτό το πλαίσιο για να κάνετε αναζήτηση σε πολλαπλές τιμές ISBN ή UPC.

en: Edit ISBN/UPC values...
el: Επεξεργασία τιμών ISBN/UPC...

en: Click to open a text edit box for entering or editing multiple ISBN or UPC values.
el: Κάντε κλικ για να ανοίξετε ένα πλαίσιο επεξεργασίας κειμένου, ώστε να εισάγετε ή να επεξεργαστείτε πολλαπλές τιμές ISBN ή UPC.

en: Search s&ource:
el: Πηγή προς αναζήτη&ση:

en: Select the database to search
el: Επιλέξτε τη βάση δεδομένων για αναζήτηση

en: Source
el: Πηγή

en: As results are found, they are added to this list. Selecting one will fetch the complete entry and show it in the view below.
el: Τα αποτελέσματα που βρέθηκαν, μπορούν να εισαχθούν στη λίστα. Επιλέγοντας ένα θα ανακτηθεί η πλήρης καταχώρηση και θα προβληθεί στην παρακάτω προβολή.

en: An entry may be shown here before adding it to the current collection by selecting it in the list above
el: Μια καταχώρηση μπορεί να εμφανιστεί εδώ πριν την προσθέσετε στην τρέχουσα συλλογή επιλέγοντάς την από την παραπάνω λίστα.

en: &Add Entry
el: &Προσθήκη καταχώρησης

en: Add the selected entry to the current collection
el: Προσθήκη της επιλεγμένης ή των επιλεγμένων καταχωρήσεων στην τρέχουσα συλλογή.

en: Get More Results
el: Λήψη περισσότερων αποτελεσμάτων

en: Fetch more results from the current data source
el: Ανάκτηση περισσότερων αποτελεσμάτων από την τρέχουσα πηγή δεδομένων.

en: Clear all search fields and results
el: Καθαρισμός όλων των πεδίων αναζήτησης και αποτελεσμάτων

en: Cancelling the search...
el: Ακύρωση της αναζήτησης...

en: Searching...
el: Αναζήτηση...

en: The search returned no items.
el: Η αναζήτηση δεν επέστρεψε αποτελέσματα.

en: The search returned 1 item. | The search returned %1 items.
el[0]: Η αναζήτηση επέστρεψε μόνο ένα αντικείμενο.
el[1]: Η αναζήτηση επέστρεψε %1 αντικείμενα.

en: No results were found for the following ISBN values:
el: Δεν βρέθηκαν αποτελέσματα για τις ακόλουθες τιμές ISBN:

en: No Results
el: Δεν υπάρχουν αποτελέσματα

en: Fetching %1...
el: Ανάκτηση %1...

en: Attribution
el: Γνωρίσματα

en: No Internet sources are available for your current collection type.
el: Δεν υπάρχουν διαθέσιμες διαδικτυακές πηγές για το είδος της τρέχουσας συλλογής.

en: Edit ISBN/UPC Values
el: Επεξεργασία τιμών ISBN/UPC

en: <qt>Enter the ISBN or UPC values, one per line.</qt>
el: <qt>Εισάγετε τις τιμές ISBN ή UPC, μία σε κάθε γραμμή.</qt>

en: &Load From File...
el: Φόρτωση από αρχείο...

en: <qt>Load the list from a text file.</qt>
el: <qt>Φόρτωση της λίστας από ένα αρχείο κειμένου.</qt>

en: <qt>An ISBN search can contain a maximum of 100 ISBN values. Only the first 100 values in your list will be used.</qt>
el: <qt>Μια αναζήτηση ISBN μπορεί να περιέχει περισσότερες από 100 τιμές. Μόνο οι πρώτες 100 τιμές της λίστας θα χρησιμοποιηθούν.</qt>

en: Data Source Properties
el: Ιδιότητες πηγής δεδομένων

en: &Source name:
el: &Όνομα πηγής:

en: The name identifies the data source and should be unique and informative.
el: Το όνομα προσδιορίζει την πηγή δεδομένων και θα πρέπει να είναι μοναδικό και διαφωτιστικό.

en: Source &type:
el: &Είδος πηγής:

en: Tellico supports several different data sources.
el: Το Tellico υποστηρίζει πολλές διαφορετικές πηγές δεδομένων.

en: Updating from source should overwrite user data
el: Η ενημέρωση από την πηγή μπορεί να αντικαταστήσει τα δεδομένα του χρήστη

en: If checked, updating entries will overwrite any existing information.
el: Εάν επιλεγεί, οι ενημερωμένες καταχωρήσεις θα αντικαταστήσουν οποιεσδήποτε υπάρχουσες πληροφορίες.

en: Simple Text
el: Απλό κείμενο

en: Paragraph
el: Παράγραφος

en: Choice
el: Επιλογή

en: Checkbox
el: Πλαίσιο επιλογής

en: Table
el: Πίνακας

en: Date
el: Ημερομηνία

[ctx: ID # of the entry]
en: ID
el: Ταυτότητα

en: Date Created
el: Ημερομηνία δημιουργίας

en: Date Modified
el: Ημερομηνία τροποποίησης

[ctx: TV Season]
en: Season
el: Κύκλος

[ctx: TV Episode]
en: Episode
el: Επεισόδιο

en: Advanced Filter
el: Προσαρμοσμένο φίλτρο

en: Filter Criteria
el: Κριτήρια φίλτρων

en: Match a&ll of the following
el: Ταιριάζει με ό&λα τα παρακάτω

en: Match an&y of the following
el: Ταιριάζει σε κάπο&ιο από τα παρακάτω

en: Filter name:
el: Όνομα φίλτρου:

en: &Save Filter
el: &Αποθήκευση φίλτρου

en: Filter
el: Φίλτρο

en: Filter (Sort by Count)
el: Φίλτρο (ταξινόμηση σύμφωνα με την αρίθμηση)

en: Expand All Groups
el: Επέκταση όλων των ομάδων

en: Collapse All Groups
el: Σύμπτυξη όλων των ομάδων

en: Filter by Group
el: Φιλτράρισμα ανά ομάδα

en: %1 (Sort by Count)
el: %1 (Ταξινόμηση σύμφωνα με την αρίθμηση)

[ctx: Group Name Header]
en: Group
el: Ομάδα

en: People
el: Άτομα

en: Any Field
el: Οποιοδήποτε πεδίο

en: equals
el: ίσο με

en: does not equal
el: δεν είναι ίσο με

en: matches regular expression
el: ταιριάζει με κανονική έκφραση

en: does not match regular expression
el: δεν ταιριάζει με κανονική έκφραση

[ctx: is before a date]
en: is before
el: είναι πριν από

[ctx: is after a date]
en: is after
el: είναι μετά από

[ctx: is less than a number]
en: is less than
el: είναι μικρότερο από

[ctx: is greater than a number]
en: is greater than
el: είναι μεγαλύτερο από

en: image size equals
el: το μέγεθος εικόνας είναι ίσο

en: image size does not equal
el: το μέγεθος εικόνας δεν είναι ίσο

[ctx: image size is less than a number]
en: image size is less than
el: το μέγεθος εικόνας είναι μικρότερο από

[ctx: image size is greater than a number]
en: image size is greater than
el: το μέγεθος εικόνας είναι μεγαλύτερο από

en: contains
el: περιέχει

en: does not contain
el: δεν περιέχει

en: Select Image...
el: Επιλογή εικόνας...

en: Scan Image...
el: Σάρωση εικόνας...

en: Open With...
el: Άνοιγμα με...

[ctx: Clear image]
en: Clear
el: Καθαρισμός

en: Save link only
el: Αποθήκευση μόνο δεσμού

en: All Images (%1)
el: Όλες οι εικόνες (%1)

en: Opening the selected scanner failed.
el: Αποτυχία ανοίγματος του επιλεγμένου σαρωτή.

en: Opening image in %1...
el: Άνοιγμα εικόνας σε %1

en: Saving a link is only possible for newly added images.
el: Η αποθήκευση του δεσμού είναι επιτρεπτή μόνο για εικόνες που προστέθηκαν πρόσφατα.

[ctx: more widgets]
en: More
el: Περισσότερα

[ctx: fewer widgets]
en: Fewer
el: Λιγότερα

en: Template Preview
el: Προεπισκόπηση προτύπου

en: Cancel
el: Άκυρο

[ctx: set a value]
en: &Set
el: &Ορισμός

[ctx: delete a value]
en: &Delete
el: &Διαγραφή

en: Rename Column
el: Μετονομασία στήλης

en: New column name:
el: Νέο όνομα στήλης:

en: Column %1
el: Στήλη %1

en: Rename Column...
el: Μετονομασία στήλης...

en: Clear Table
el: Καθαρισμός πίνακα

en: Insert Row
el: Εισαγωγή γραμμής

en: Remove Row
el: Αφαίρεση γραμμής

en: Move Row Up
el: Μετακίνηση γραμμής πάνω

en: Move Row Down
el: Μετακίνηση γραμμής κάτω

en: Tellico is unable to load the image - %1.
el: Το Tellico δεν είναι σε θέση να φορτώσει την εικόνα - %1.

en: Import Options
el: Εισαγωγή ιδιοτήτων

en: &Replace current collection
el: Αντικατάσταση τρέχουσας συλλογής

en: Replace the current collection with the contents of the imported file.
el: Αντικατάσταση της τρέχουσας συλλογής με τα περιεχόμενα του εισαχθέντος αρχείου.

en: A&ppend to current collection
el: Προσάρτηση στην τρέχουσα συλλογή

en: Append the contents of the imported file to the current collection. This is only possible when the collection types match.
el: Προσάρτηση των περιεχομένων του εισαχθέντος αρχείου στην τρέχουσα συλλογή. Κάτι τέτοιο μπορεί να γίνει μόνον όταν οι τύποι των συλλογών ταιριάζουν.

en: &Merge with current collection
el: &Συγχώνευση με την τρέχουσα συλλογή

en: Merge the contents of the imported file to the current collection. This is only possible when the collection types match. Entries must match exactly in order to be merged.
el: Συγχώνευση των δεδομένων του εισαχθέντος αρχείου με αυτά της τρέχουσας συλλογής. Κάτι τέτοιο μπορεί να γίνει μόνον όταν οι τύποι των συλλογών ταιριάζουν. Οι καταχωρήσεις πρέπει να ταιριάζουν επακριβώς ώστε να είναι δυνατή η συγχώνευση.

en: &Import
el: Ει&σαγωγή

en: Tellico Files
el: Αρχεία Tellico

en: XML Files
el: XML αρχεία

en: Bibtex Files
el: Bibtex αρχεία

en: CSV Files
el: CSV αρχεία

en: RIS Files
el: RIS αρχεία

en: GCstar Data Files
el: Αρχεία δεδομένων GCstar

en: AMC Data Files
el: Αρχεία δεδομένων AMC

en: PDF Files
el: PDF αρχεία

en: Referencer Files
el: Αρχεία εφαρμογής αναφορών

en: CIW Files
el: CIW αρχεία

en: VinoXML Data Files
el: VinoXML αρχεία δεδομένων

en: Loan Dialog
el: Παράθυρο δανεισμού

en: The following items are being checked out:
el: Τα παρακάτω αντικείμενα πρόκειται να εξαχθούν:

en: The following item is on-loan:
el: Τα παρακάτω αντικείμενα είναι προς δανεισμό:

en: &Lend to:
el: &Δανείζεται στον:

en: Enter the name of the person borrowing the items from you. Clicking the button allows you to select from your address book.
el: Εισάγετε το όνομα του ατόμου που δανείστηκε τα αντικείμενα. Κάνοντας κλικ στο πλήκτρο, μπορείτε να επιλέξετε από το βιβλίο διευθύνσεων.

en: &Loan date:
el: Ημερομηνία δανεισμού:

en: The check-out date is the date that you lent the items. By default, today's date is used.
el: Η ημερομηνία ελέγχου εξόδου είναι αυτή κατά την οποία δανείσατε αντικείμενα. Ως προκαθορισμένη ημερομηνία, χρησιμοποιείται η σημερινή.

en: D&ue date:
el: Ημερομηνία &λήξης δανεισμού:

en: The due date is when the items are due to be returned. The due date is not required, unless you want to add the loan to your active calendar.
el: Η ημερομηνία λήξης είναι αυτή κατά την οποία τα αντικείμενα πρέπει να επιστραφούν. Η ημερομηνία αυτή δεν είναι απαραίτητη, παρά μόνο εάν θέλετε να προσθέσετε τον δανεισμό στο ενεργό σας ημερολόγιο.

en: &Note:
el: &Σημείωση:

en: You can add notes about the loan.
el: Μπορείτε να προσθέσετε σημειώσεις για τον δανεισμό.

en: &Add a reminder to the active calendar
el: Προσθέστε μι&α υπενθύμιση στο ενεργό ημερολόγιο.

en: <qt>Checking this box will add a <em>To-do</em> item to your active calendar, which can be viewed using KOrganizer. The box is only active if you set a due date.</qt>
el: <qt>Η επιλογή αυτού του πλαισίου θα προσθέσει ένα αντικείμενο <em>Σχεδιαζόμενες βελτιώσεις</em> στο ενεργό σας ημερολόγιο, το οποίο μπορείτε να δείτε με το KOrganizer. Το πλαίσιο είναι ενεργό μόνον εάν ορίσετε μια ημερομηνία επιστροφής.</qt>

en: Check-in
el: Έλεγχος εισόδου

en: Modify Loan...
el: Τροποποίηση δανεισμού...

en: Borrower
el: Δανειζόμενος

en: Borrower (Sort by Count)
el: Δανειζόμενος (κατάταξη σύμφωνα με την αρίθμηση)

en: Tellico - collection management software, free and simple
el: Tellico - λογισμικό διαχείρισης συλλογών, δωρεάν αι απλό

en: Data source scripts
el: Δέσμη ενεργειών πηγής δεδομένων

en: Icons
el: Εικονίδια

en: Code examples and general inspiration
el: Παραδείγματα κώδικα και γενική έμπνευση

en: Author of btparse library
el: Συγγραφέας της βιβλιοθήκης btparse

en: Author of libcsv library
el: Συγγραφέας της βιβλιοθήκης libcsv

en: Author of rtf2html library
el: Συγγραφέας της βιβλιοθήκης rtf2html

en: Do not reopen the last open file
el: Να μην ανοίγει ξανά το τελευταίο αρχείο

en: Import <filename> as a bibtex file
el: Εισαγωγή <filename> ως αρχείο bibtex

en: Import <filename> as a MODS file
el: Εισαγωγή <filename> ως αρχείο MODS

en: Import <filename> as a RIS file
el: Εισαγωγή <filename> ως αρχείο RIS

en: File to open
el: Αρχείο προς άνοιγμα

en: New Collection
el: Νέα συλλογή

en: Create a new collection
el: Δημιουργία μιας νέας συλλογής

en: New &Book Collection
el: Νέα συλλογή &βιβλίων

en: Create a new book collection
el: Δημιουργία μιας νέας συλλογής βιβλίων

en: New B&ibliography
el: Νέα β&ιβλιογραφία

en: Create a new bibtex bibliography
el: Δημιουργία μιας νέας βιβλιογραφίας bibtex

en: New &Comic Book Collection
el: Νέα συλλογή &βιβλίων κόμικ

en: Create a new comic book collection
el: Δημιουργία μιας νέας συλλογής βιβλίων κόμικ

en: New &Video Collection
el: Νέα συλλογή &ταινιών

en: Create a new video collection
el: Δημιουργία μιας νέας συλλογής ταινιών

en: New &Music Collection
el: Νέα συλλογή &μουσικής

en: Create a new music collection
el: Δημιουργία μιας νέας συλλογής μουσικής

en: New C&oin Collection
el: Νέα συλλογή &νομισμάτων

en: Create a new coin collection
el: Δημιουργία μιας νέας συλλογής νομισμάτων

en: New &Stamp Collection
el: Νέα &συλλογή γραμματοσήμων

en: Create a new stamp collection
el: Δημιουργία μιας νέας συλλογής γραμματοσήμων

en: New C&ard Collection
el: Νέα συλλογή κ&αρτών

en: Create a new trading card collection
el: Δημιουργία μιας νέας συλλογής καρτών

en: New &Wine Collection
el: Νέα &συλλογή κρασιών

en: Create a new wine collection
el: Δημιουργία μιας νέας συλλογής κρασιών

en: New &Game Collection
el: Νέα συλλογή &ηλεκτρονικών παιχνιδιών

en: Create a new game collection
el: Δημιουργία μιας νέας συλλογής ηλεκτρονικών παιχνιδιών

en: New Boa&rd Game Collection
el: Νέα συλλογή επιτ&ραπέζιων παιχνιδιών

en: Create a new board game collection
el: Δημιουργία μιας νέας συλλογής επιτραπέζιων παιχνιδιών

en: New &File Catalog
el: Νέος κατάλογος αρ&χείων

en: Create a new file catalog
el: Δημιουργία ενός νέου καταλόγου αρχείων

en: New C&ustom Collection
el: Νέα προσαρμοσ&μένη συλλογή

en: Create a new custom collection
el: Δημιουργία μιας νέας προσαρμοσμένης συλλογής

en: Open an existing document
el: Άνοιγμα ενός υπάρχοντος αρχείου

en: Open a recently used file
el: Άνοιγμα ενός πρόσφατα χρησιμοποιημένου αρχείου

en: Save the document
el: Αποθήκευση εγγράφου

en: Save the document as a different file...
el: Αποθήκευση εγγράφου ως διαφορετικό αρχείο...

en: Quit the application
el: Έξοδος από την εφαρμογή

en: Import the collection data from other formats
el: Εισαγωγή δεδομένων άλλης μορφοποίησης

en: Import Tellico Data...
el: Εισαγωγή δεδομένων Tellico...

en: Import another Tellico data file
el: Εισαγωγή ενός άλλου αρχείου δεδομένων Tellico

en: Import CSV Data...
el: Εισαγωγή δεδομένων CVS...

en: Import a CSV file
el: Εισαγωγή αρχείου CVS

en: Import MODS Data...
el: Εισαγωγή δεδομένων MODS...

en: Import a MODS data file
el: Εισαγωγή αρχείου δεδομένων MODS

en: Import Alexandria Data...
el: Εισαγωγή δεδομένων Alexandria...

en: Import data from the Alexandria book collection manager
el: Εισαγωγή δεδομένων από τον διαχειριστή συλλογών βιβλίων Alexandria

en: Import Delicious Library Data...
el: Εισαγωγή δεδομένων Delicious...

en: Import data from Delicious Library
el: Εισαγωγή δεδομένων από μια βιβλιοθήκη Delicious

en: Import Collectorz Data...
el: Εισαγωγή δεδομένων Collectorz...

en: Import data from Collectorz
el: Εισαγωγή δεδομένων από Collectorz

en: Import Referencer Data...
el: Εισαγωγή δεδομένων Referencer...

en: Import data from Referencer
el: Εισαγωγή δεδομένων από Referencer

en: Import Bibtex Data...
el: Εισαγωγή δεδομένων Bibtex...

en: Import a bibtex bibliography file
el: Εισαγωγή αρχείου βιβλιογραφίας Bibtex

en: Import Bibtexml Data...
el: Εισαγωγή δεδομένων Bibtexml...

en: Import a Bibtexml bibliography file
el: Εισαγωγή αρχείου βιβλιογραφίας Bibtexml

en: Import RIS Data...
el: Εισαγωγή δεδομένων RIS...

en: Import an RIS reference file
el: Εισαγωγή αρχείου αναφοράς RIS

en: Import Goodreads Collection...
el: Εισαγωγή συλλογής Goodreads...

en: Import a collection from Goodreads.com
el: Εισαγωγή συλλογής από Goodreads.com

en: Import LibraryThing Collection...
el: Εισαγωγή συλλογής LibraryThing...

en: Import a collection from LibraryThing.com
el: Εισαγωγή συλλογής από LibraryThing.com

en: Import PDF File...
el: Εισαγωγή αρχείου PDF...

en: Import a PDF file
el: Εισαγωγή ενός αρχείου PDF

en: Import Audio File Metadata...
el: Εισαγωγή αρχείου μεταδεδομένων ήχου...

en: Import meta-data from audio files
el: Εισαγωγή μεταδεδομένων από αρχεία ήχου

en: Import Audio CD Data...
el: Εισαγωγή δεδομένων Audio CD...

en: Import audio CD information
el: Εισαγωγή πληροφοριών Audio CD

en: Import GCstar Data...
el: Εισαγωγή δεδομένων GCstar...

en: Import a GCstar data file
el: Εισαγωγή αρχείου δεδομένων GCstar

en: Import Griffith Data...
el: Εισαγωγή δεδομένων Griffith...

en: Import a Griffith database
el: Εισαγωγή βάσης δεδομένων Griffith

en: Import Ant Movie Catalog Data...
el: Εισαγωγή καταλόγου δεδομένων Ant Movie...

en: Import an Ant Movie Catalog data file
el: Εισαγωγή καταλόγου δεδομένων Ant Movie

en: Import BoardGameGeek Collection...
el: Εισαγωγή συλλογής BoardGameGeek...

en: Import a collection from BoardGameGeek.com
el: Εισαγωγή συλλογής από BoardGameGeek.com

en: Import VinoXML...
el: Εισαγωγή VinoXML...

en: Import VinoXML data
el: Εισαγωγή δεδομένων VinoXML...

en: Import File Listing...
el: Εισαγωγή πληροφοριών αρχείων φακέλου...

en: Import information about files in a folder
el: Εισαγωγή πληροφοριών για αρχεία που περιέχονται σε έναν φάκελο

en: Import XSL Transform...
el: Εισαγωγή XSL Transform...

en: Import using an XSL Transform
el: Εισαγωγή με χρήση του XSL Transform

en: &Export
el: &Εξαγωγή

en: Export the collection data to other formats
el: Εξαγωγή των δεδομένων της συλλογής σε άλλες μορφοποιήσεις

en: Export to XML...
el: Εξαγωγή σε XML...

en: Export to a Tellico XML file
el: Εξαγωγή σε ένα αρχείο XML του Tellico

en: Export to Zip...
el: Εξαγωγή σε Zip...

en: Export to a Tellico Zip file
el: Εξαγωγή σε ένα αρχείο Zip του Tellico

en: Export to HTML...
el: Εξαγωγή σε HTML...

en: Export to an HTML file
el: Εξαγωγή σε ένα αρχείο HTML

en: Export to CSV...
el: Εξαγωγή σε CVS...

en: Export to a comma-separated values file
el: Εξαγωγή σε ένα αρχείο τιμών διαχωρισμένων με κόμμα

en: Export to Alexandria...
el: Εξαγωγή σε Alexandria...

en: Export to an Alexandria library
el: Εξαγωγή σε μια βιβλιοθήκη Alexandria

en: Export to Bibtex...
el: Εξαγωγή σε Bibtex...

en: Export to a bibtex file
el: Εξαγωγή σε ένα αρχείο bibtex

en: Export to Bibtexml...
el: Εξαγωγή σε Bibtexml...

en: Export to a Bibtexml file
el: Εξαγωγή σε ένα αρχείο Bibtexml

en: Export to ONIX...
el: Εξαγωγή σε ONIX...

en: Export to an ONIX file
el: Εξαγωγή σε ένα αρχείο ONIX

en: Export to GCstar...
el: Εξαγωγή σε GCstar...

en: Export to a GCstar data file
el: Εξαγωγή σε ένα αρχείο δεδομένων GCstar

en: Export XSL Transform...
el: Εξαγωγή σε XSL Transform...

en: Export using an XSL Transform
el: Εισαγωγή με χρήση του XSL Transform

en: Cut the selected text and puts it in the clipboard
el: Αποκοπή του επιλεγμένου κειμένου και τοποθέτησή του στο πρόχειρο

en: Copy the selected text to the clipboard
el: Αντιγραφή του επιλεγμένου κειμένου στο πρόχειρο

en: Paste the clipboard contents
el: Επικόλληση των περιεχομένων του πρόχειρου

en: Select all the entries in the collection
el: Επιλογή όλων των καταχωρήσεων της συλλογής

en: Deselect all the entries in the collection
el: Αποεπιλογή όλων των καταχωρήσεων της συλλογής

en: Advanced &Filter...
el: Προσαρμοσμένο &φίλτρο...

en: Filter the collection
el: Φιλτράρισμα της συλλογής

en: &New Entry...
el: &Νέα καταχώρηση...

en: New Entry
el: Νέα καταχώρηση

en: Create a new entry
el: Δημιουργία νέας καταχώρησης

en: Add Entry
el: Προσθήκη καταχώρησης

en: Internet Search...
el: Διαδικτυακή αναζήτηση...

en: Search the internet...
el: Αναζήτηση στο Διαδίκτυο...

en: Edit the selected entries
el: Επεξεργασία των επιλεγμένων καταχωρήσεων

en: Copy the selected entries
el: Αντιγραφή των επιλεγμένων καταχωρήσεων

en: Delete the selected entries
el: Διαγραφή των επιλεγμένων καταχωρήσεων

en: &Merge Entries
el: &Συγχώνευση καταχωρήσεων

en: Merge the selected entries
el: Συγχώνευση των επιλεγμένων καταχωρήσεων

en: Check-&out...
el: Έλεγχ&ος εξόδου...

en: Check-out the selected items
el: Έλεγχος εξόδου επιλεγμένων αντικειμένων

en: Check-&in
el: Έλεγχος ε&ισόδου

en: Check-in the selected items
el: Έλεγχος εισόδου επιλεγμένων αντικειμένων

en: &Rename Collection...
el: &Μετονομασία συλλογής...

en: Rename the collection
el: Μετονομασία της συλλογής

en: Collection &Fields...
el: Πε&δία συλλογής...

en: Fields
el: Πεδία

en: Modify the collection fields
el: Τροποποίηση των πεδίων της συλλογής

en: &Generate Reports...
el: &Δημιουργία αναφορών...

en: Reports
el: Αναφορές

en: Generate collection reports
el: Δημιουργία αναφορών συλλογής

en: Convert to &Bibliography
el: Μετατροπή σε &βιβλιογραφία

en: Convert a book collection to a bibliography
el: Μετατροπή της συλλογής βιβλίων σε βιβλιογραφία

en: String &Macros...
el: Αλφαριθμητικό &μακροεντολής...

en: Edit the bibtex string macros
el: Επεξεργασία των αλφαριθμητικών μακροεντολών του bibtex

en: Check for Duplicate Keys...
el: Έλεγχος για διπλότυπα κλειδιά...

en: Check for duplicate citation keys
el: Έλεγχος για διπλότυπα κλειδιά παραπομπών...

en: Copy Bibtex to Cli&pboard
el: Αντιγραφή Bibtex στο &πρόχειρο

en: Copy bibtex citations to the clipboard
el: Αντιγραφή παραπομπών bibtex στο πρόχειρο

en: Cite Entry in &LyX
el: Παράθεση καταχώρησης στο &LyX

en: Cite the selected entries in LyX
el: Παράθεση των επιλεγμένων καταχωρήσεων στο LyX

[ctx: Update Entry]
en: Update
el: Ενημέρωση

en: All Sources
el: Όλες οι πηγές

en: Update entry data from all available sources
el: Ενημέρωση των δεδομένων των καταχωρήσεων από όλες τις διαθέσιμες πηγές.

en: Unlock Layout
el: Ξεκλείδωμα της διάταξης

en: Unlock the window's layout
el: Ξεκλείδωμα της διάταξης του παραθύρου

en: Lock Layout
el: Κλείδωμα της διάταξης

en: Lock the window's layout
el: Κλείδωμα της διάταξης του παραθύρου

en: Reset Layout
el: Επαναφορά της διάταξης

en: Reset the window's layout
el: Επαναφορά της διάταξης του παραθύρου

en: Entry &Editor
el: &Επεξεργαστής καταχώρησης

en: Enable/disable the editor
el: Ενεργοποίηση/Απενεργοποίηση του επεξεργαστή

en: Change Grouping
el: Αλλαγή ομαδοποίησης

en: &Group Selection
el: &Επιλογή ομάδας

en: Change the grouping of the collection
el: Αλλαγή ομαδοποίησης της συλλογής

en: Filter here...
el: Φίλτρο εδώ...

en: <qt>The <i>Entry View</i> shows a formatted view of the entry's contents.</qt>
el: <qt>Η <i>Προβολή καταχώρησης</i> εμφανίζει μια μορφοποιημένη προβολή των περιεχομένων της καταχώρησης.</qt>

en: Collection View
el: Προβολή συλλογής

en: <qt>The <i>Column View</i> shows the value of multiple fields for each entry.</qt>
el: <qt>Η <i>Προβολή στήλης</i> εμφανίζει την τιμή πολλαπλών πεδίων για κάθε καταχώρηση.</qt>

en: Group View
el: Προβολή ομάδων

en: Groups
el: Ομάδες

en: <qt>The <i>Group View</i> sorts the entries into groupings based on a selected field.</qt>
el: <qt>Η <i>Προβολή ομάδας</i> ταξινομεί τις καταχωρήσεις σε ομάδες με βάση το επιλεγμένο πεδίο.</qt>

en: Welcome to the Tellico Collection Manager
el: Καλώς ήρθατε στον διαχειριστή συλλογών Tellico

en: <h3>Tellico is a tool for managing collections of books, videos, music, and whatever else you want to catalog.</h3><h3>New entries can be added to your collection by <a href="tc:///coll_new_entry">entering data manually</a> or by <a href="tc:///edit_search_internet">downloading data</a> from various Internet sources.</h3>
el: <h3>Το Tellico είναι ένα εργαλείο με το οποίο μπορείτε να διαχειριστείτε βιβλία ταινίες, μουσική και οτιδήποτε άλλο επιθυμείτε να γράψετε σε κατάλογο. </h3><h3>Μπορείτε να προσθέσετε νέες καταχωρήσεις στη συλλογή σας είτε <a href="tc:///coll_new_entry">με χειροκίνητη εισαγωγή δεδομένων</a> είτε <a href="tc:///edit_search_internet"> εισάγοντας δεδομένα από διαδικτυακές πηγές.</a></h3>

en: The current file has been modified.
    Do you want to save it?
el: Το τρέχον αρχείο έχει τροποποιηθεί.
    Θέλετε να το αποθηκεύσετε;

en: Opening file...
el: Άνοιγμα αρχείου...

en: Open File
el: Άνοιγμα αρχείου

en: <qt><p>You are saving a file with many images, which causes Tellico to slow down significantly. Do you want to save the images separately in Tellico's data directory to improve performance?</p><p>Your choice can always be changed in the configuration dialog.</p></qt>
el: <qt><p>Αποθηκεύσατε ένα αρχείο με πολλές εικόνες, το οποίο θα προκαλέσει σημαντική μείωση της ταχύτητας του Tellico. Θέλετε να αποθηκεύσετε ξεχωριστά τις εικόνες στον φάκελο δεδομένων του Tellico, ώστε να βελτιώσετε τη λειτουργία του; </p><p>Η επιλογή σας μπορεί να αλλάξει από το παράθυρο διαμόρφωσης.</p></qt>

en: Save Images Separately
el: Ξεχωριστή αποθήκευση εικόνων

en: Save Images in File
el: Αποθήκευση εικόνων σε αρχείο

en: Saving file with a new filename...
el: Αποθήκευση αρχείου με ένα νέο όνομα...

en: Save As
el: Αποθήκευση ως

en: Printing...
el: Εκτύπωση...

en: The collection is currently being filtered to show a limited subset of the entries. Only the visible entries will be printed. Continue?
el: Η συλλογή αυτή τη στιγμή φιλτράρεται για να εμφανίσει ένα περιορισμένο υποσύνολο των καταχωρήσεων. Μόνον οι εμφανιζόμενες καταχωρήσεις θα εκτυπωθούν. Θέλετε να συνεχίσετε;

en: Exiting...
el: Έξοδος...

en: (%1 filtered; %2 selected)
el: (%1 φιλτραρίστηκαν; %2 επιλέχθηκαν)

en: (%1 filtered)
el: (%1 φιλτραρίστηκαν)

en: (%1 selected)
el: (%1 Επιλεγμένο Παιχνίδι)

en: Tellico encountered an error in XSLT processing.
el: Το Tellico εντόπισε ένα σφάλμα στη διαδικασία XSLT.

en: Importing data...
el: Εισαγωγή δεδομένων...

en: Import File
el: Εισαγωγή αρχείου

en: Import Directory
el: Εισαγωγή φακέλου

en: Exporting data...
el: Εξαγωγή δεδομένων...

en: Export As
el: Εξαγωγή ως

en: String Macros
el: Αλφαριθμητικό μακροεντολής

en: Macro
el: Μακροεντολή

en: String
el: Συμβολοσειρά

en: Creating citations...
el: Δημιουργία παραπομπών...

en: Filters
el: Φίλτρα

en: <qt>The <i>Filter View</i> shows the entries which meet certain filter rules.</qt>
el: <qt>Η <i>Προβολή φίλτρου</i> εμφανίζει τις καταχωρήσεις που ικανοποιούν συγκεκριμένους κανόνες αναζήτησης.</qt>

en: Loans
el: Δανεισμοί

en: <qt>The <i>Loan View</i> shows a list of all the people who have borrowed items from your collection.</qt>
el: <qt>Η <i>Προβολή δανεισμού</i> εμφανίζει μια λίστα όλων των ατόμων, οι οποίοι έχουν δανειστεί αντικείμενα από τις συλλογές σας.</qt>

en: Some images are not saved in the configured location. The current file must be saved and the images will be transferred to the new location.
el: Μερικές εικόνες δεν αποθηκεύονται στη διαμορφωμένη τοποθεσία. Το τρέχον αρχείο πρέπει να αποθηκευτεί και οι εικόνες θα πρέπει να μεταφερθούν σε μια νέα τοποθεσία.

en: Update entry data from %1
el: Ενημέρωση δεδομένων καταχωρήσεων από %1

en: Tellico can only import one file of this type at a time. Only %1 will be imported.
el: Το Tellico μπορεί να κάνει εισαγωγή ενός μόνο αρχείου τη φορά. Μόνο %1 μπορεί να εισαχθεί.

en: Collection Report
el: Αναφορά συλλογής

en: &Report template:
el: Πρότυπο &αναφοράς:

en: &Generate
el: &Δημιουργία

en: Select a report template and click <em>Generate</em>.
el: Επιλέξτε ένα πρότυπο αναφοράς και κάντε κλικ <em>Δημιουργία</em>.

en: Some reports may take several seconds to generate for large collections.
el: Μερικές αναφορές που αφορούν μεγάλες συλλογές χρειάζονται αρκετά δευτερόλεπτα για να δημιουργηθούν.

en: PNG Files
el: PNG αρχεία

en: HTML Files
el: HTML αρχεία

en: Do you really want to delete this filter?
el: Θέλετε πραγματικά να διαγράψετε αυτό το φίλτρο;

en: Delete Filter?
el: Διαγραφή φίλτρου;

en: New collection name:
el: Νέο όνομα συλλογής:

en: Entry 1
el: Καταχώρηση 1

en: Entry 2
el: Καταχώρηση 2

en: Conflicting values for %1 were found while merging entries.
el: Συγκρουόμενες τιμές για %1 βρέθηκαν κατά τη συγχώνευση των καταχωρήσεων.

en: Please choose which value to keep.
el: Παρακαλώ επιλέξτε ποια τιμή θα παραμείνει.

en: Select value from %1
el: Επιλογή τιμής από %1

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
el: &Αρχείο

note: i18n: ectx: Menu (file_new_collection)
en: &New Collection
el: &Νέα συλλογή

[ctx: @title:menu]
note: i18n: ectx: Menu (file_import)
en: &Import
el: Ε&ισαγωγή

[ctx: @title:menu]
note: i18n: ectx: Menu (file_export)
en: &Export
el: &Εξαγωγή

[ctx: @title:menu]
note: i18n: ectx: Menu (collection)
en: &Collection
el: &Συλλογή

[ctx: @title:menu]
note: i18n: ectx: Menu (coll_update_entry)
en: &Update Entry
el: &Ενημέρωση καταχώρησης

[ctx: @title:menu]
note: i18n: ectx: Menu (coll_bibliography)
en: &Bibliography
el: &Βιβλιογραφία

[ctx: @title:menu]
note: i18n: ectx: Menu (dockers)
en: &Show Views
el: Εμφάνι&ση προβολών

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
el: Κύρια γραμμή εργαλείων

note: i18n: ectx: ToolBar (collectionToolBar)
en: Collection Toolbar
el: Εργαλειοθήκη συλλογής

en: Alexandria
el: Αλεξάνδρεια

en: <qt>An Alexandria library called <i>%1</i> already exists. Any existing books in that library could be overwritten.</qt>
el: <qt>Μια βιβλιοθήκη Alexandria που ονομάζεται <i>%1</i> υπάρχει ήδη. Όλα τα βιβλία σε αυτή τη βιβλιοθήκη θα αντικατασταθούν.</qt>

en: Alexandria Options
el: Επιλογές Alexandria

en: &Library:
el: &Βιβλιοθήκη:

en: Scanning audio files...
el: Σάρωση αρχείων ήχου...

en: Files
el: Αρχεία

en: Bitrate
el: Ρυθμός μετάδοσης

en: Tracks (Disc %1)
el: Κομμάτια (Δίσκος %1)

en: (Various)
el: (Διάφοροι)

en: Audio File Options
el: Επιλογές αρχείου ήχου

en: Recursive &folder search
el: Αναδρομική αναζήτηση &φακέλου

en: If checked, folders are recursively searched for audio files.
el: Εάν επιλεγεί, θα γίνει αναδρομική αναζήτηση στους φακέλους για αρχεία ήχου.

en: Include file &location
el: Συμπερί&ληψη τοποθεσίας αρχείου

en: If checked, the file names for each track are added to the entries.
el: Εάν επιλεγεί, τα ονόματα αρχείων για κάθε κομμάτι θα εισαχθούν στις καταχωρήσεις.

en: Include &bitrate
el: Συμπερίληψη &ρυθμού μετάδοσης

en: If checked, the bitrate for each track is added to the entries.
el: Εάν επιλεγεί, ο ρυθμός μετάδοσης κάθε κομματιού θα προστεθεί στις καταχωρήσεις.

en: Bibtex Options
el: Επιλογές Bibtex

en: Expand string macros
el: Επέκταση αλφαριθμητικού μακροεντολής

en: If checked, the string macros will be expanded and no @string{} entries will be written.
el: Εάν επιλεγεί, τα αλφαριθμητικά των μακροεντολών θα επεκταθούν και καμιά @string{} καταχώρηση δεν θα εγγραφεί.

en: Use URL package
el: Χρήση πακέτου URL

en: If checked, any URL fields will be wrapped in a \url declaration.
el: Εάν επιλεγεί, όλα τα πεδία URL θα αναδιπλωθούν σε μια \url δήλωση.

en: Skip entries with empty citation keys
el: Παράλειψη καταχωρήσεων με κενά κλειδιά παραθέσεων.

en: If checked, any entries without a bibtex citation key will be skipped.
el: Εάν επιλεγεί, όλες οι καταχωρήσεις που δεν διαθέτουν κλειδί παράθεσης bibtex θα παραλειφθούν.

en: Bibtex quotation style:
el: Στυλ εισαγωγικών Bibtex:

en: Braces
el: Αγκύλες

en: Quotes
el: Εισαγωγικά

en: <qt>The quotation style used when exporting bibtex. All field values will be escaped with either braces or quotation marks.</qt>
el: <qt>Το στυλ παράθεσης χρησιμοποιείται κατά την εξαγωγή bibtex. Όλες οι τιμές πεδίων θα διαφύγουν είτε με αγκύλες είτε με εισαγωγικά.</qt>

en: No valid bibtex entries were found
el: Δεν βρέθηκαν έγκυρες καταχωρήσεις bibtex.

en: No valid bibtex entries were found in file - %1
el: Δεν βρέθηκαν έγκυρες καταχωρήσεις bibtex στο αρχείο - %1.

en: Use Unicode (UTF-8) encoding
el: Χρήση κωδικοποίησης Unicode (UTF-8)

en: Read the imported file in Unicode (UTF-8).
el: Ανάγνωση εισαχθέντος αρχείο με Unicode (UTF-8).

en: Use user locale (%1) encoding
el: Χρήση κωδικοποίησης χρήστη (%1).

en: Read the imported file in the local encoding.
el: Ανάγνωση εισαχθέντος αρχείο με κωδικοποίηση χρήστη.

en: Bibtexml Files
el: Bibtexml αρχεία

en: A valid XSLT file is needed to import the file.
el: Ένα έγκυρο αρχείο XSLT απαιτείται για την εισαγωγή του αρχείου.

en: A valid user ID must be entered.
el: Ένα έγκυρο αναγνωριστικό χρήστη πρέπει να εισαχθεί.

en: BoardGameGeek Options
el: Επιλογές BoardGameGeek

en: Import owned items only
el: Εισαγωγή αντικειμένων με όνομα μόνο

en: User ID:
el: Αναγνωριστικό χρήστη:

en: CSV Options
el: Επιλογές CSV

en: Include field titles as column headers
el: Συμπερίληψη τίτλων πεδίων ως επικεφαλίδων των στηλών.

en: If checked, a header row will be added with the field titles.
el: Εάν επιλεγεί, θα προστεθεί μια γραμμή επικεφαλίδων με τους τίτλους των πεδίων.

en: Delimiter
el: Οριοθέτης

en: In addition to a comma, other characters may be used as a delimiter, separating each value in the file.
el: Μαζί με το κόμμα, μπορεί να χρησιμοποιηθούν και άλλοι χαρακτήρες ως οριοθέτες, διαχωρίζοντας κάθε τιμή στο αρχείο.

en: Comma
el: Κόμμα

en: Use a comma as the delimiter.
el: Χρήση του κόμματος ως οριοθέτη.

en: Semicolon
el: Άνω τελεία

en: Use a semi-colon as the delimiter.
el: Χρήση του ερωτηματικού ως οριοθέτη.

en: Tab
el: Στηλοθέτης

en: Use a tab as the delimiter.
el: Χρήση της καρτέλας ως οριοθέτη.

en: Other
el: Άλλο

en: Use a custom string as the delimiter.
el: Χρήση ενός προσαρμοσμένου αλφαριθμητικού ως οριοθέτη.

en: A custom string, such as a colon, may be used as a delimiter.
el: Ένα προσαρμοσμένο αλφαριθμητικό, όπως η άνω και κάτω τελεία, μπορεί να χρησιμοποιηθεί ως οριοθέτης.

en: Table column delimiter:
el: Διαχωριστικό στήλης πίνακα:

en: The column delimiter separates values in each column of a <i>Table</i> field.
el: Το διαχωριστικό στήλης διαχωρίζει τιμές σε κάθε στήλη ενός πεδίου του <i>Πίνακα</i>.

en: Table row delimiter:
el: Διαχωριστικό γραμμής πίνακα:

en: The row delimiter separates values in each row of a <i>Table</i> field.
el: Το διαχωριστικό γραμμής διαχωρίζει τιμές σε κάθε γραμμή ενός πεδίου του <i>Πίνακα</i>.

en: Select the type of collection being imported.
el: Επιλέξτε το είδος των συλλογών που θα εισαχθούν.

en: &First row contains field titles
el: Η πρώτη γραμμή περιέχει τους τίτλους των πεδίων

en: If checked, the first row is used as field titles.
el: Εάν επιλεγεί, η πρώτη γραμμή θα χρησιμοποιηθεί για τους τίτλους των πεδίων.

en: Delimiter:
el: Οριοθέτης:

en: &Comma
el: &Κόμμα

en: &Semicolon
el: &Ερωτηματικό

en: Ta&b
el: Στηλο&θέτης

en: Ot&her:
el: Ά&λλο:

en: The table shows up to the first five lines of the CSV file.
el: Ο πίνακας εμφανίζει τις πρώτες πέντε γραμμές του αρχείου CSV.

en: <qt>Set each column to correspond to a field in the collection by choosing a column, selecting the field, then clicking the <i>Assign Field</i> button.</qt>
el: <qt>Καθορίστε έτσι ώστε κάθε στήλη να αντιστοιχεί σε ένα πεδίο της συλλογής, επιλέγοντας μια στήλη και ένα πεδίο και κάνοντας κλικ στο πλήκτρο <i>Παραχωρημένο πεδίο</i> .</qt>

en: Co&lumn:
el: Στή&λη:

en: &Data field in this column:
el: Πεδίο &δεδομένων σε αυτή την στήλη:

en: &Assign Field
el: &Αντιστοίχηση πεδίου

en: At least one column must be assigned to a field. Only assigned columns will be imported.
el: Το λιγότερο μια στήλη πρέπει να παραχωρηθεί σε ένα πεδίο. Μόνο παραχωρημένες στήλες θα εισαχθούν.

en: Review
el: Επιθεώρηση

en: <New Field>
el: &lt;Νέο πεδίο&gt;

en: Scanning files...
el: Σάρωση αρχείων...

en: File Listing Options
el: Επιλογές καταλογογράφησης αρχείου

en: Recursive folder search
el: Αναδρομική αναζήτηση φακέλου

en: If checked, folders are recursively searched for all files.
el: Εάν επιλεγεί, θα γίνει αναδρομική αναζήτηση στους φακέλους για όλα τα αρχεία.

en: Generate file previews
el: Δημιουργία προεπισκοπήσεων αρχείου

en: If checked, previews of the file contents are generated, which can slow down the folder listing.
el: Εάν επιλεγεί, θα δημιουργηθούν προεπισκοπήσεις των περιεχομένων του αρχείου, οι οποίες θα μειώσουν την ταχύτητα της καταλογογράφησης του φακέλου.

en: <qt>Tellico was unable to access the CD-ROM device - <i>%1</i>.</qt>
el: <qt>Το Tellico δεν μπορεί να αποκτήσει πρόσβαση στη συσκευή CD-ROM - <i>%1</i>.</qt>

en: Select CDDB Entry
el: Επιλογή καταχώρησης CDDB

en: Select a CDDB entry:
el: Επιλογή μιας καταχώρησης CDDB:

en: <qt>No records were found to match the CD.</qt>
el: <qt>Δεν βρέθηκαν εγγραφές που να ταιριάζουν με το CD.</qt>

en: <qt>Tellico was unable to complete the CD lookup.</qt>
el: <qt>Το Tellico δεν μπόρεσε να ολοκληρώσει την αναζήτηση στο CD-ROM.</qt>

en: Various
el: Διάφοροι

en: Audio CD Options
el: Επιλογές CD ήχου

en: Read data from CD-ROM device
el: Ανάγνωση δεδομένων από τη συσκευή CD-ROM

en: Select or input the CD-ROM device location.
el: Επιλέξτε ή εισάγετε την τοποθεσία της συσκευής CD-ROM.

en: Read all CDDB cache files only
el: Ανάγνωση μόνο των αρχείων CDDB της λανθάνουσας μνήμης

en: Read data recursively from all the CDDB cache files contained in the default cache folders.
el: Αναδρομική ανάγνωση δεδομένων από όλα τα αρχεία λανθάνουσας μνήμης CDDB που περιέχονται στους προκαθορισμένους φακέλους λανθάνουσας μνήμης.

en: <qt>The file is not a valid GCstar data file.</qt>
el: <qt>Το αρχείο δεν είναι ένα έγκυρο αρχείο GCstar.</qt>

en: Goodreads Options
el: Επιλογές Goodreads

en: (grouped by %1)
el: (ομαδοποιήθηκε από %1)

en: HTML Options
el: Επιλογές HTML

en: Print field headers
el: Εκτύπωση επικεφαλίδων πεδίων

en: Group the entries
el: Ομαδοποίηση καταχωρήσεων

en: Export individual entry files
el: Εξαγωγή μεμονωμένων αρχείων καταχωρήσεων

en: If checked, individual files will be created for each entry.
el: Εάν επιλεγεί, θα δημιουργηθούν μεμονωμένα αρχεία για κάθε καταχώρηση.

en: Loading data...
el: Φόρτωση δεδομένων...

en: Loading %1...
el: Φόρτωση %1...

en: LibraryThing Options
el: Επιλογές LibraryThing

en: Export your LibraryThing collection in <a href="https://www.librarything.com/export.php?export_type=json">JSON format</a>.
el: Εξάγετε τη συλλογή LibraryThing σε <a href="https://www.librarything.com/export.php?export_type=json">τύπο αποθήκευσης JSON</a>.

en: JSON Files
el: JSON αρχεία

en: LibraryThing file:
el: LibraryThing αρχείο:

en: ONIX Archive
el: Αρχειοθήκη ONIX

en: Zip Files
el: Αρχεία zip

en: ONIX Archive Options
el: Επιλογές αρχειοθήκης ONIX

en: Include images in archive
el: Συμπερίληψη εικόνων στο αρχείο

en: If checked, the images in the document will be included in the zipped ONIX archive.
el: Εάν επιλεγεί, οι εικόνες του εγγράφου θα συμπεριληφθούν στο συμπιεσμένο αρχείο ONIX.

en: Tellico was unable to read any metadata from the PDF file.
el: Το Tellico δεν είναι σε θέση να διαβάσει μεταδεδομένα από το αρχείο PDF.

en: Tellico is able to download information about entries with a DOI from CrossRef.org. However, you must create an CrossRef account and add a new data source with your account information.
el: Το Tellico δεν μπορεί να λάβει πληροφορίες για τις καταχωρήσεις με DOI από το CrossRef.org. Γι' αυτό, πρέπει να δημιουργήσετε έναν λογαριασμό CrossRef και να προσθέσετε μια νέα πηγή δεδομένων με τις πληροφορίες του λογαριασμού σας.

en: The file is empty.
el: Το αρχείο είναι κενό.

en: The file contains no collection data.
el: Το αρχείο δεν περιέχει δεδομένα συλλογής.

en: Tellico XML Options
el: Επιλογές Tellico XML

en: Include images in XML document
el: Συμπερίληψη εικόνων στο έγγραφο XML.

en: If checked, the images in the document will be included in the XML stream as base64 encoded elements.
el: Εάν επιλεγεί, οι εικόνες του εγγράφου θα συμπεριληφθούν στη ροή XML ως base64 κωδικοποιημένα αντικείμενα.

en: Tellico Zip File
el: Συμπιεσμένο αρχείο Tellico

en: It is from a future version of Tellico.
el: Προέρχεται από μια μελλοντική έκδοση του Tellico.

en: XSLT Options
el: Επιλογές XSLT

en: XSLT file:
el: Αρχείο XSLT:

en: Choose the XSLT file used to transform the data.
el: Επιλέξτε το αρχείο XSLT που θα χρησιμοποιηθεί για τον μετασχηματισμό των δεδομένων.

en: Decrease the maximum icon size in the icon list view
el: Μειώστε το μέγιστο μέγεθος εικονιδίου στη λίστα προβολής εικονιδίων

en: The current maximum icon size is %1.
    Move the slider to change it.
el: Το τρέχον μέγεθος εικονιδίου είναι %1.
    Μετακινήστε την κύλιση για να το αλλάξετε.

en: Increase the maximum icon size in the icon list view
el: Αυξήστε το μέγιστο μέγεθος εικονιδίου στη λίστα προβολής εικονιδίων

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>...that if a book has more than one author, you should separate
    their names by a semi-colon, so that Tellico will know how to split them
    and use them separately.</p>
    <p>Any other field which allows multiple values should be entered the
    same way, with a semi-colon (;) separating each value.</p>
el: <p>...ότι εάν ένα βιβλίο έχει περισσότερους από έναν συγγραφείς, πρέπει να
    διαχωρίσετε τα ονόματά τους με ελληνικό ερωτηματικό, ώστε το Tellico να
    γνωρίζει πως να τα χωρίσει και να χρησιμοποιήσει ξεχωριστά.</p>
    <p>Κάθε άλλο πεδίο που επιτρέπει πολλαπλές τιμές, αυτές εισάγονται
    με τον ίδιο τρόπο, με ελληνικό ερωτηματικό (;) που διαχωρίζει κάθε τιμή.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>...that you can change which fields are shown in the column view by
    right-clicking on the column header.
el: <p>...ότι μπορείτε να αλλάξετε τα πεδία που εμφανίζονται στην
    προβολή στήλης με δεξί κλικ στην επικεφαλίδα της στήλης.

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>...that you can add, edit, or modify the fields in the collection using
    the Field Editor. The arrow buttons below the field list can be used to change the
    position of the field in the list, which affects the placement in the entry
    editor.</p>
el: <p>...ότι μπορείτε να προσθέσετε, να επεξεργαστείτε ή να τροποποιήσετε
    τα πεδία μιας συλλογής με τον Επεξεργαστή πεδίων. Τα πλήκτρα με τα βέλη
    κάτω από τη λίστα πεδίων μπορούν να χρησιμοποιηθούν για να αλλάξετε
    τη θέση των πεδίων στη λίστα, ώστε αυτά να εμφανίζονται με τη σειρά που
    επιθυμείτε στον επεξεργαστή καταχωρήσεων.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>...that if you want to filter by a Checkbox field, a value of
    "true" should be used. If you'd like to filter to
    show only the science fiction books which you've not read, for
    example, check the <em>Match all of the
    following</em> button, set the first rule to have "Genre"
    "contains" "Science Fiction" (no quotes) and the second rule to
    have "Read" "does not contain" "true" (no quotes).</p>
el: <p>...ότι εάν θέλετε να φιλτράρετε με ένα πεδίο πλαισίου επιλογής,
    μια τιμή "αληθής" πρέπει να χρησιμοποιηθεί. Εάν επιθυμείτε να
    φιλτράρετε για να προβάλλετε, για παράδειγμα, μόνο τα βιβλία
    επιστημονικής φαντασίας τα οποία δεν έχετε διαβάσει, επιλέξτε
    το πλαίσιο <em>Ταιριάζει με όλα τα παρακάτω</em> και καθορίστε
    τον πρώτο κανόνα φιλτραρίσματος ως εξής: επιλέξτε "Είδος"
    "περιέχει" "Επιστημονική φαντασία" (χωρίς εισαγωγικά) και
    τον δεύτερο κανόνα "Αναγνωσμένο" "δεν περιέχει" "αληθές"
    (χωρίς εισαγωγικά).</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>...that if a non-word character is used in the Quick Filter, the text is
    interpreted as a regular expression.</p>
    <p>To show only books which are by Weber or Bujold, for example, then
    type "weber|bujold" (no quotes) in the filter box.</p>
el: <p>...ότι εάν στο Γρήγορο φίλτρο χρησιμοποιηθεί μια λέξη ή φράση ανύπαρκτη
    ή χωρίς νόημα, το κείμενο θα ερμηνευτεί σαν μια συνηθισμένη έκφραση.</p>
    <p>Για να εμφανίσετε μόνο τα βιβλία του Καζαντζάκη ή του Levi-Strauss, για
    παράδειγμα, πληκτρολογήστε "Καζαντζάκης|Levi-Strauss" (χωρίς εισαγωγικά)
    στο πλαίσιο του φίλτρου.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>...that you can edit more than one entry at a time, by holding down
    the Shift or Ctrl key and selecting multiple entries.</p>
el: <p>...ότι μπορείτε να επεξεργαστείτε περισσότερες από μία καταχωρήσεις
    κάθε φορά, κρατώντας πατημένο το πλήκτρο Shift ή Ctrl και επιλέγοντας
    πολλαπλές καταχωρήσεις.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>...that you can convert an existing book collection to a bibliography,
    which can then be exported to bibtex or Bibtexml format.</p>
el: <p>...ότι μπορείτε να μετατρέψετε μια υπάρχουσα συλλογή βιβλίων σε
    βιβλιογραφία, η οποία μπορεί να εξαχθεί σε μορφοποίηση bibtex ή
    Bibtexml.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>...that you can add, edit, and delete string macros for bibliographies.</p>
el: <p>...ότι μπορείτε να προσθέσετε, να επεξεργαστείτε και να διαγράψετε αλφαριθμητικά μακροεντολών για βιβλιογραφίες..</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>...that if more than one field is formatted as a name, then an additional
    group named "People" is added to the collection, allowing authors and editors
    to be sorted or printed together, for example.</p>
el: <p>...ότι εάν ένα πεδίο είναι μορφοποιημένο ως όνομα, τότε μια πρόσθετη
    ομάδα με το όνομα "Άτομα" προστίθεται στη συλλογή, επιτρέποντας, για
    παράδειγμα, στους συγγραφείς ή τους επιμελητές να ταξινομηθούν ή να
    εκτυπωθούν μαζί.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>...that you can modify the appearance of the printed output by modifying
    the <tt>tellico-printing.xsl</tt> file. The file generates HTML, and the CSS
    within the stylesheet governs things like the font, the margins, etc.</p>
el: <p>...ότι μπορείτε να τροποποιήσετε την εμφάνιση των εκτυπώσεων,
    τροποποιώντας το αρχείο <tt>tellico-printing.xsl</tt>. Το αρχείο δημιουργεί
    HTML και το φύλλο στυλ CSS κυριαρχεί σε πράγματα όπως η γραμματοσειρά,
    τα περιθώρια, κλπ.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>...that you can import using any generic XSL stylesheet which
    outputs a valid Tellico XML file.</p>
el: <p>...ότι μπορείτε να κάνετε εισαγωγή χρησιμοποιώντας οποιοδήποτε
    φύλλο στυλ XSL, το οποίο παράγει ένα έγκυρο αρχείο Tellico XML.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>...that double-clicking an entry item opens the Entry Editor.</p>
el: <p>...ότι μπορείτε να ανοίξετε τον Επεξεργαστή καταχωρήσεων
    με διπλό κλικ σε οποιαδήποτε καταχώρηση.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>...that you can add HTML tags to any Paragraph field for formatting, such as
    &lt;b&gt;bold&lt;/b&gt; or &lt;i&gt;italic&lt;/i&gt;.</p>
el: <p>...ότι μπορείτε να προσθέσετε ετικέτες HTML σε οποιοδήποτε πεδίο
    παραγράφου, για να το μορφοποιήσετε ως &lt;b&gt;έντονα&lt;/b&gt; ή
     &lt;i&gt;πλάγια&lt;/i&gt;.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>...that when the Column View is focused, you can press a letter on the
    keyboard to scroll to the next entry that starts with that letter.</p>
el: <p>...ότι όταν η Προβολή στήλης είναι στο επίκεντρο, μπορείτε να πατήσετε
    ένα γράμμα στο πληκτρολόγιο για να γίνει κύλιση στην επόμενη
    καταχώρηση που ξεκινά με αυτό το γράμμα.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>...that you can use a field with a derived value to combine multiple separated fields
    into a single field. Use a derived value template
    similar to "Value: %{fielda}%{fieldb}" where %{...} gets replaced with the
    appropriate field value. This is useful to collect multiple values in a
    single field, e.g. for better grouping, and to combine fields of different
    types by respecting proper sorting at the same time. Consider for example
    a number field followed by a text subfield with entries 3b, 14a.</p>
el: <p>...ότι μπορείτε να χρησιμοποιήσετε ένα πεδίο με μια παράγωγη τιμή
    για να συνδυάσετε ξεχωριστά πεδία σε ένα μοναδικό πεδίο. Χρησιμοποιήστε
    ένα πρότυπο παράγωγης τιμής παρόμοιο με "Τιμή: %{πεδίο α}%{πεδίο β}"
    όπου το %{...} αντικαθίσταται με την κατάλληλη τιμή πεδίου. Αυτό είναι
    χρήσιμο για να συλλέξετε πολλαπλές τιμές σε ένα μοναδικό πεδίο, π.χ.,
    για καλύτερη ομαδοποίηση, καθώς και για να συνδυάσετε πεδία διαφορετικού
    είδους σεβόμενοι την ορθή ταξινόμηση την ίδια στιγμή. Εξετάστε για
    παράδειγμα, ένα αριθμητικό πεδίο που ακολουθείται από ένα υποπεδίο
    κειμένου με καταχωρήσεις 3b, 14a.</p>

en: This template is meant for music collections only.
el: Αυτό το πρότυπο προορίζεται μόνο για συλλογές μουσικής.

en: Total:
el: Σύνολο:

en: This template is meant for video collections only.
el: Αυτό το πρότυπο προορίζεται μόνο για συλλογές ταινιών.

en: : Group Summary
el: : Περίληψη ομάδων

en: Total number of fields:
el: Συνολικός αριθμός πεδίων:

en: Total number of entries:
el: Συνολικός αριθμός καταχωρήσεων:

en: Generated by Tellico
el: Δημιουργήθηκε από το Tellico

en: Distinct values:
el: Σαφείς τιμές:

en: Loan Date
el: Ημερομηνία δανεισμού

en: Note
el: Σημείωση

en: Due Date
el: Ημερομηνία λήξης

en: Search
el: Αναζήτηση

en: Clear
el: Καθαρισμός
