tellico - en to fi translation catalogue (1226 entries)

[ctx: Album XSL Template]
note: i18n: file: xslt/entry-templates/Album.xsl
en: Album
fi: Albumi

[ctx: Default XSL Template]
note: i18n: file: xslt/entry-templates/Default.xsl
en: Default
fi: Oletus

[ctx: Fancy XSL Template]
note: i18n: file: xslt/entry-templates/Fancy.xsl
en: Fancy
fi: Tyylikäs

[ctx: Compact XSL Template]
note: i18n: file: xslt/entry-templates/Compact.xsl
en: Compact
fi: Tiivis

[ctx: Title Listing (Vertical) XSL Template]
note: i18n: file: xslt/report-templates/Title_Listing_(Vertical).xsl
en: Title Listing (Vertical)
fi: Otsikkoluettelo (pysty)

[ctx: Group View XSL Template]
note: i18n: file: xslt/report-templates/Group_View.xsl
en: Group View
fi: Ryhmänäkymä

[ctx: Loan View XSL Template]
note: i18n: file: xslt/report-templates/Loan_View.xsl
en: Loan View
fi: Lainausnäkymä

[ctx: Title Listing (Horizontal) XSL Template]
note: i18n: file: xslt/report-templates/Title_Listing_(Horizontal).xsl
en: Title Listing (Horizontal)
fi: Otsikkoluettelo (vaaka)

[ctx: Group Summary XSL Template]
note: i18n: file: xslt/report-templates/Group_Summary.xsl
en: Group Summary
fi: Ryhmäyhteenveto

[ctx: Image List XSL Template]
note: i18n: file: xslt/report-templates/Image_List.xsl
en: Image List
fi: Kuvaluettelo

[ctx: Image Grid XSL Template]
note: i18n: file: xslt/report-templates/Image_Grid.xsl
en: Image Grid
fi: Kuvaruudukko

[ctx: Tri-Column XSL Template]
note: i18n: file: xslt/report-templates/Tri-Column.xsl
en: Tri-Column
fi: Kolmisarakkeinen

[ctx: Group Statistics XSL Template]
note: i18n: file: xslt/report-templates/Group_Statistics.xsl
en: Group Statistics
fi: Ryhmätilastot

[ctx: Column View XSL Template]
note: i18n: file: xslt/report-templates/Column_View.xsl
en: Column View
fi: Sarakenäkymä

en: Citation Key Manager
fi: Viiteavainten hallinta

en: Checking for entries with duplicate citation keys...
fi: Etsitään tietueita, joiden viiteavaimet toistuvat…

en: Check for duplicates
fi: Etsi kaksoiskappaleita

en: Filter for duplicates
fi: Kaksoiskappalesuodatus

en: There are no duplicate citation keys.
fi: Toistuvia viiteavaimia ei ole.

en: There is %1 duplicate citation key. | There are %1 duplicate citation keys.
fi[0]: Löytyi %1 toistuva viiteavain.
fi[1]: Löytyi %1 toistuvaa viiteavainta.

en: Select Borrower
fi: Valitse lainaaja

en: Name
fi: Nimi

en: Collection Size
fi: Kokoelman koko

en: Total entries: %1
fi: Tietueita yhteensä: %1

en: Collection Size Over Time
fi: Kokoelman koko ajan myötä

en: Group Summary: %1
fi: Ryhmäyhteenveto: %1

en: Total number of entries: %1
fi: Tietueita yhteensä: %1

en: Top Values: %1
fi: Huippuarvot: %1

en: Group Summary Report
fi: Ryhmäyhteenvetoraportti

en: Year Distribution
fi: Jakeluvuosi

[ctx: Distinct number of items]
en: Count
fi: Lukumäärä

en: <qt>Tellico is unable to write to the server pipe at <b>%1</b>.</qt>
fi: <qt>Tellico ei pysty kirjoittamaan palvelimen putkeen: <b>%1</b>.</qt>

en: My Collection
fi: Oma kokoelma

en: Book Collection
fi: Kirjakokoelma

en: Bibliography
fi: Lähdeluettelo

en: Comic Book Collection
fi: Sarjakuvakokoelma

en: Video Collection
fi: Elokuvakokoelma

en: Music Collection
fi: Musiikkikokoelma

en: Coin Collection
fi: Kolikkokokoelma

en: Stamp Collection
fi: Postimerkkikokoelma

en: Wine Collection
fi: Viinikokoelma

en: Card Collection
fi: Korttikokoelma

en: Game Collection
fi: Pelikokoelma

en: File Catalog
fi: Tiedostoluettelo

en: Board Game Collection
fi: Lautapelikokoelma

en: Custom Collection
fi: Muokattu kokoelma

en: Collection Fields
fi: Kokoelman kentät

en: Current Fields
fi: Nykyiset kentät

[ctx: New Field]
en: &New
fi: &Uusi

en: Add a new field to the collection
fi: Lisää kokoelmaan uusi kenttä

[ctx: Delete Field]
en: Delete
fi: Poista

en: Remove a field from the collection
fi: Poista kenttä kokoelmasta

en: Move this field up in the list. The list order is important for the layout of the entry editor.
fi: Siirrä tämä kenttä ylös listassa. Listan järjestys vaikuttaa tietue-editorin kenttien asetteluun.

en: Move this field down in the list. The list order is important for the layout of the entry editor.
fi: Siirrä tämä kenttä alas listassa. Listan järjestys vaikuttaa tietue-editorin kenttien asetteluun.

en: Field Properties
fi: Kentän ominaisuudet

en: &Title:
fi: &Otsikko:

en: The title of the field
fi: Kentän otsikko

en: T&ype:
fi: &Tyyppi:

en: The type of the field determines what values may be used.
fi: Kentän tyyppi määrittää millaisia arvoja siinä voidaan käyttää.

en: <i>Simple Text</i> is used for most fields.
fi: Useimmissa kentissä käytetään <i>yksinkertaista tekstiä</i>.

en: <i>Paragraph</i> is for large text blocks.
fi: <i>Kappale</i> on isoille tekstilohkoille.

en: <i>Choice</i> limits the field to certain values.
fi: <i>Valinta</i> rajaa kentän arvot tiettyihin arvoihin.

en: <i>Checkbox</i> is for a simple yes/no value.
fi: <i>Valintaruutu</i> on yksinkertaisille kyllä/ei-arvoille.

en: <i>Number</i> indicates that the field contains a numerical value.
fi: <i>Numero</i> kertoo että kenttä sisältää lukuarvon.

en: <i>URL</i> is for fields which refer to URLs, including references to other files.
fi: <i>Verkko-osoite</i> on verkko-osoitteisiin viittaaville kentille, mukaan lukien viitteet toisiin tiedostoihin.

en: A <i>Table</i> may hold one or more columns of values.
fi: <i>Taulukko</i> voi sisältää yhden tai useampia arvosarakkeita.

en: An <i>Image</i> field holds a picture.
fi: <i>Kuva</i>-kenttä sisältää kuvan.

en: A <i>Date</i> field can be used for values with a day, month, and year.
fi: <i>Päivämäärä</i>-kenttää voidaan käyttää ilmaistaessa päivää, kuukautta ja vuotta.

en: A <i>Rating</i> field uses stars to show a rating number.
fi: A <i>Arvosana</i>-kenttä käyttää tähtiä kertomaan arvosanan.

en: Cate&gory:
fi: L&uokka:

en: The field category determines where the field is placed in the editor.
fi: Luokka-kenttä määrittää kentän välilehden tietuemuokkaimessa.

en: Set &properties...
fi: &Aseta ominaisuudet…

en: Extended field properties are used to specify things such as the corresponding bibtex field.
fi: Kentän lisäominaisuuksia käytetään määrittämään esim. kentän vastaavuus BibTex-tietueessa.

en: Description:
fi: Kuvaus:

en: The description is a useful reminder of what information is contained in the field.
fi: Kuvaus on hyvä muistutus siitä, millaista tietoa kenttään sisältyy.

en: Value Options
fi: Arvon asetukset

en: Default value:
fi: Oletusarvo:

en: <qt>A default value can be set for new entries.</qt>
fi: <qt>Uusille tietueille voidaan asettaa oletusarvo</qt>

en: Value template:
fi: Arvon mallipohja:

en: Derived values are formed from the values of other fields according to the value template. Named fields, such as "%{year} %{title}", get substituted in the value.
fi: Johdannaisarvot muodostetaan toisten kenttien arvoista arvomallin mukaan. Nimetyt kentät, kuten "%{year} %{title}", korvataan arvoilla.

en: Use derived value
fi: Käytä johdannaisarvoa

en: A&llowed values:
fi: &Sallitut arvot:

en: <qt>For <i>Choice</i>-type fields, these are the only values allowed. They are placed in a combo box. The possible values have to be separated by a semi-colon, for example: "dog; cat; mouse"</qt>
fi: <qt>Vain nämä arvot ovat sallittuja <i>Vaihtoehto</i>-tyyppisille kentille. Ne sijoitetaan yhdistelmäruutuun. Arvot pitää erotella puolipoisteella, tähän tyyliin: "koira; kissa; hiiri"</qt>

en: Format options:
fi: Muotoiluasetukset:

en: No formatting
fi: Ei muotoilua

en: Allow auto-capitalization only
fi: Salli vain automaattinen suuraakkostus

en: Format as a title
fi: Muotoile otsikoksi

en: Format as a name
fi: Muotoile nimeksi

en: Field Options
fi: Kentän asetukset

en: Enable auto-completion
fi: Käytä automaattitäydennystä

en: If checked, KDE auto-completion will be enabled in the text edit box for this field.
fi: Jos valittu, tässä kentässä käytetään KDE:n automaattista tekstintäydennystä.

en: Allow multiple values
fi: Salli monta arvoa

en: If checked, Tellico will parse the values in the field for multiple values, separated by a semi-colon.
fi: Jos valittu, Tellico tulkitsee kentän useiksi puolipistein erotetuiksi arvoiksi.

en: Allow grouping
fi: Salli ryhmittely

en: If checked, this field may be used to group the entries in the group view.
fi: Jos valittu, kenttää voidaan käyttää ryhmittelemään ryhmänäkymän tietueet.

en: Revert the selected field's properties to the default values.
fi: Palauta valittujen kenttien ominaisuudet oletusarvoihin.

en: Modify Fields
fi: Muuta kenttiä

en: <qt>Removing allowed values from the <i>%1</i> field which currently exist in the collection may cause data corruption. Do you want to keep your modified values or cancel and revert to the current ones?</qt>
fi: <qt>Sallittujen arvojen poistaminen nykyiseen kokoelmaan sisältyvästä <i>%1</i>-kentästä voi aiheuttaa tiedon korruptoitumista. Haluatko varmuuskopioida muutetut arvot vai keskeyttää toiminnon ja palata takaisiin nykyisiin arvoihin?</qt>

en: Keep modified values
fi: Pidä muutetut arvot

en: New Field %1
fi: Uusi kenttä %1

en: Revert Field Properties
fi: Palauta kentän asetukset

en: <qt><p>Do you really want to revert the properties for the <em>%1</em> field back to their default values?</p></qt>
fi: <qt><p>Haluatko varmasti palauttaa kentän <em>%1</em> asetukset oletusarvoikseen?</p></qt>

en: Revert
fi: Palauta

en: Extended Field Properties
fi: Kentän laajennetut ominaisuudet

en: Property
fi: Ominaisuus

en: Value
fi: Arvo

en: A field with this title already exists. Please enter a different title.
fi: Tämän niminen kenttä on jo olemassa. Anna joku muu nimi.

en: <qt>The category may not be empty. Please enter a category.</qt>
fi: <qt>Luokka ei voi olla tyhjä. Anna luokka.</qt>

en: <qt>A field may not be in the same category as a <em>Paragraph</em>, <em>Table</em> or <em>Image</em> field. Please enter a different category.</qt>
fi: <qt>Kenttä ei voi olla samaa luokkaa kuin <em>Kappale-</em>, <em>Taulukko-</em> tai <em>Kuva</em>-kenttä. Anna jokin muu luokka.</qt>

en: A field's title may not be the same as an existing category. Please enter a different title.
fi: Kentän otsikko ei voi olla sama kuin jo olemassa oleva luokka. Anna jokin muu otsikko.

en: The range for a rating field must be between 1 and 10, and the lower bound must be less than the higher bound. Please enter different low and high properties.
fi: Arvosanan arvoalue täytyy olla väliltä 1–10.Alempi raja pitää olla ylempää pienempi. Syötä uudet ala- ja yläraja-arvot.

en: Tables are limited to a maximum of ten columns.
fi: Taulukoissa voi olla enintään kymmenen saraketta.

en: A field with a derived value must have a value template.
fi: Johdannaisarvoinen kenttä vaatii arvomallin.

en: General
fi: Yleiset

en: Publishing
fi: Julkaisija

en: Miscellaneous
fi: Sekalainen

en: Entry Type
fi: Tietueen tyyppi

en: These entry types are specific to bibtex. See the bibtex documentation.
fi: Nämä tietuetyypit ovat vain BibTexille. Katso lisätietoa BibTeXin ohjeista.

en: Author
fi: Kirjailija

en: Bibtex Key
fi: BibTeX-avain

en: Book Title
fi: Kirjan nimi

en: Editor
fi: Kirjoittaja

en: Organization
fi: Organisaatio

note: i18n("Institution")); field->setProperty(QLatin1String("bibtex"), QLatin1String("institution")); field->setCategory(i18n(bibtex_general)); field->setFlags(Field::AllowDelete); field->setFormatType(FieldFormat::FormatTitle); list.append(field); ****************** Publishing **************************
en: Publisher
fi: Julkaisija

en: Address
fi: Osoite

en: Edition
fi: Versio

en: Pages
fi: Sivuja

en: Year
fi: Vuosiluku

en: Journal
fi: Aikakauslehti

en: Digital Object Identifier
fi: Digitaalinen kohdetunniste

en: Month
fi: Kuukausi

en: Number
fi: Numero

en: How Published
fi: Julkaisutapa

note: i18n("School")); field->setProperty(QLatin1String("bibtex"), QLatin1String("school")); field->setCategory(i18n(bibtex_publishing)); field->setFlags(Field::AllowCompletion | Field::AllowGrouped); list.append(field); ****************** Classification ***************************
en: Chapter
fi: Kappale

en: Series
fi: Sarja

[ctx: A number field in a bibliography]
en: Volume
fi: Volyymi

en: Cross-Reference
fi: Ristiviite

note: i18n("Annotation")); field->setProperty(QLatin1String("bibtex"), QLatin1String("annote")); field->setCategory(i18n(bibtex_misc)); list.append(field);
en: Keywords
fi: Avainsanat

en: URL
fi: Verkko-osoite

en: Abstract
fi: Tiivistelmä

en: Notes
fi: Muistiinpanot

en: Unknown
fi: Tuntematon

en: Personal
fi: Henkilökohtainen

en: My Board Games
fi: Omat lautapelit

en: Genre
fi: Tyylilaji

en: Mechanism
fi: Mekanismi

en: Release Year
fi: Julkaisuvuosi

en: Designer
fi: Suunnittelija

en: Number of Players
fi: Pelaajien määrä

en: Playing Time
fi: Toistoaika

en: Minimum Age
fi: Vähimmäisikä

en: Description
fi: Kuvaus

en: Rating
fi: Arvosana

en: Purchase Date
fi: Ostopäivä

en: Gift
fi: Lahja

en: Purchase Price
fi: Ostohinta

en: Loaned
fi: Lainattu

en: Cover
fi: Kansi

en: Comments
fi: Kommentit

en: Classification
fi: Luokitus

en: My Books
fi: Omat kirjat

en: Subtitle
fi: Alaotsikko

en: Hardback
fi: Kovakantinen

en: Paperback
fi: Pehmeäkantinen

en: Trade Paperback
fi: Irtokantinen

en: E-Book
fi: E-kirja

en: Magazine
fi: Lehti

en: Binding
fi: Sidonta

en: Copyright Year
fi: Tekijänoikeusvuosi

en: Publication Year
fi: Julkaisuvuosi

en: LCCN#
fi: LCCN-numero

en: Library of Congress Control Number
fi: LCCN, Hallintanumerokirjasto

en: Translator
fi: Kääntäjä

en: Language
fi: Kieli

en: Series Number
fi: Sarjanumero

en: New
fi: Uusi

en: Used
fi: Käytetty

en: Condition
fi: Kunto

en: Signed
fi: Signeerattu

en: Read
fi: Luettu

en: Front Cover
fi: Etukansi

en: Plot Summary
fi: Juonen yhteenveto

en: My Cards
fi: Omat kortit

en: Player
fi: Pelaaja

en: Team
fi: Joukkue

en: Brand
fi: Merkki

en: Card Number
fi: Kortin numero

en: Card Type
fi: Kortin tyyppi

en: Location
fi: Sijainti

en: Quantity
fi: Määrä

en: Front Image
fi: Etukannen kuva

en: Back Image
fi: Takakannen kuva

en: My Coins
fi: Omat kolikot

en: Type
fi: Tyyppi

[ctx: monetary denomination]
en: Denomination
fi: Nimellisarvo

en: Mint Mark
fi: Rahapajan merkki

en: Country
fi: Alkuperämaa

en: Currency
fi: Valuutta

en: Coin Set
fi: Kolikkoryhmä

en: Grade
fi: Luokitus

en: Grading Service
fi: Luokituspalvelu

en: Obverse
fi: Kuvapuoli

en: Reverse
fi: Takapuoli

en: My Comic Books
fi: Omat sarjakuvat

en: Writer
fi: Kirjoittaja

[ctx: Comic Book Illustrator]
en: Artist
fi: Tekijä

en: Issue
fi: Aihe

en: My Files
fi: Omat tiedostot

[ctx: File catalog]
en: Volume
fi: Volyymi

en: Folder
fi: Kansio

en: Mimetype
fi: MIME-tyyppi

en: Size
fi: Koko

en: Permissions
fi: Oikeudet

en: Owner
fi: Omistaja

en: Group
fi: Ryhmä

en: Created
fi: Luotu

en: Modified
fi: Muutettu

en: Meta Info
fi: Metatieto

en: Icon
fi: Kuvake

en: My Games
fi: Omat pelit

en: Platform
fi: Alusta

[ctx: Games - Publisher]
en: Publisher
fi: Julkaisija

en: Developer
fi: Kehittäjä

en: ESRB Rating
fi: ESRB-määritys

en: Personal Rating
fi: Oma arvosana

en: Completed
fi: Loppuun pelattu

en: PlayStation2
fi: PlayStation 2

en: PlayStation3
fi: PlayStation 3

en: PlayStation4
fi: PlayStation 4

en: PlayStation5
fi: PlayStation 5

[ctx: Video game ratings - Unrated, Adults Only, Mature, Teen, Everyone 10+, Everyone, Early Childhood, Pending]
en: Unrated, Adults Only, Mature, Teen, Everyone 10+, Everyone, Early Childhood, Pending
fi: Ei luokitusta, Vain aikuisille, Täysi-ikäisille, Teini-ikäisille, Yli 10-vuotiaille, Kaikenikäisille, Pienille lapsille, Ei tiedossa

en: My Music
fi: Oma musiikki

en: Album
fi: Albumi

en: Compact Disc
fi: CD-levy

en: Cassette
fi: Kasetti

en: Vinyl
fi: LP-levy

en: Medium
fi: Media

en: Artist
fi: Taiteilija

en: Label
fi: Levymerkki

en: Tracks
fi: Ääniraidat

en: Title
fi: Nimeke

en: Length
fi: Pituus

en: My Stamps
fi: Omat postimerkit

en: Issue Year
fi: Vuosiluku

en: Color
fi: Väri

en: Scott#
fi: Scott-numero

en: Cancelled
fi: Leimattu

en: Hinged
fi: Liimakkeella

en: Centering
fi: Keskitys

en: Gummed
fi: Liimattu

en: Image
fi: Kuva

en: Other People
fi: Muut ihmiset

en: Features
fi: Ominaisuudet

en: My Videos
fi: Omat elokuvat

en: Blu-ray
fi: Bluray

en: HD DVD
fi: HD-DVD

en: Production Year
fi: Tuotantovuosi

[ctx: Movie ratings - G (USA),PG (USA),PG-13 (USA),R (USA), U (USA)]
en: G (USA),PG (USA),PG-13 (USA),R (USA), U (USA)
fi: S (sallittu), K-7, K-11, K-15, K-18

en: Certification
fi: Ikäraja

en: Region 0
fi: Alue 0

en: Region 1
fi: Alue 1

en: Region 2
fi: Alue 2

en: Region 3
fi: Alue 3

en: Region 4
fi: Alue 4

en: Region 5
fi: Alue 5

en: Region 6
fi: Alue 6

en: Region 7
fi: Alue 7

en: Region 8
fi: Alue 8

en: Region
fi: Alue

en: Nationality
fi: Kansallisuus

en: Format
fi: Muoto

en: Cast
fi: Näyttelijät

en: Actor/Actress
fi: Näyttelijä

en: Role
fi: Rooli

en: A table for the cast members, along with the roles they play
fi: Taulukko näyttelijöistä rooleineen

en: Director
fi: Ohjaaja

en: Producer
fi: Tuottaja

en: Composer
fi: Säveltäjä

en: Language Tracks
fi: Kieliraidat

en: Subtitle Languages
fi: Tekstityskielet

en: Audio Tracks
fi: Ãäniraidat

en: Running Time
fi: Kesto

en: The running time of the video (in minutes)
fi: Elokuvan kesto (minuutteina)

en: Aspect Ratio
fi: Kuvasuhde

en: Widescreen
fi: Laajakuva

en: Black & White
fi: Mustavalkoinen

en: Color Mode
fi: Väritila

en: Director's Cut
fi: Ohjaajan leikkaus

en: My Wines
fi: Omat viinit

[ctx: Wine Producer]
en: Producer
fi: Tuottaja

en: Appellation
fi: Luokitus

en: Varietal
fi: Päälajike

en: Vintage
fi: Vuosikerta

en: Red Wine
fi: Punaviini

en: White Wine
fi: Valkoviini

en: Sparkling Wine
fi: Kuohuviini

en: Drink By
fi: Viimeinen käyttöpäivä

en: Label Image
fi: Etiketin kuva

en: Add Entries
fi: Lisää tietueita

[ctx: Add (Entry Title)]
en: Add %1
fi: Lisää %1

en: Check-out Items
fi: Lainaa nimikkeet

[ctx: Check-out (Entry Title)]
en: Check-out %1
fi: Lainaa %1

en: Append Collection
fi: Lisää kokoelma perään

en: Merge Collection
fi: Yhdistä kokoelma

en: Replace Collection
fi: Korvaa kokoelma

en: Add %1 Field
fi: Lisää kenttä %1

en: Modify %1 Field
fi: Muuta kenttää %1

en: Delete %1 Field
fi: Poista kenttä %1

en: Add Filter
fi: Lisää suodatin

en: Modify Filter
fi: Muuta suodatinta

en: Delete Filter
fi: Poista suodatin

en: Modify Entries
fi: Muuta tietueita

[ctx: Modify (Entry Title)]
en: Modify %1
fi: Muuta %1

en: Modify Loan
fi: Muuta lainausta

en: Delete Entries
fi: Poista tietueet

[ctx: Delete (Entry Title)]
en: Delete %1
fi: Poista %1

en: Check-in Entries
fi: Palauta nimikkeet

[ctx: Check-in (Entry Title)]
en: Check-in %1
fi: Palauta %1

en: Rename Collection
fi: Muuta kokoelman nimeä

en: Reorder Fields
fi: Järjestele kenttiä

[ctx: comma-separated list of common surname suffixes, used for sorting]
en: jr.,jr,iii,iv
fi: jr.,jr,iii,iv,nuorempi,vanhempi,nuor.,vanh.

[ctx: comma-separated list of common surname prefixes, used for sorting]
en: de,van,der,van der,von
fi: de,van,der,van der,von,af

note: i18n: ectx: label, entry (fontBook), group (Options - book) i18n: ectx: label, entry (fontVideo), group (Options - video) i18n: ectx: label, entry (fontAlbum), group (Options - album) i18n: ectx: label, entry (fontBibtex), group (Options - bibtex) i18n: ectx: label, entry (fontComicBook), group (Opt
en: Template font
fi: Mallipohjan fontti

note: i18n: ectx: label, entry (baseColorBook), group (Options - book) i18n: ectx: label, entry (baseColorVideo), group (Options - video) i18n: ectx: label, entry (baseColorAlbum), group (Options - album) i18n: ectx: label, entry (baseColorBibtex), group (Options - bibtex) i18n: ectx: label, entry (baseCo
en: Template background color
fi: Mallipohjan taustaväri

note: i18n: ectx: label, entry (textColorBook), group (Options - book) i18n: ectx: label, entry (textColorVideo), group (Options - video) i18n: ectx: label, entry (textColorAlbum), group (Options - album) i18n: ectx: label, entry (textColorBibtex), group (Options - bibtex) i18n: ectx: label, entry (textCo
en: Template text color
fi: Mallipohjan tekstin väri

note: i18n: ectx: label, entry (highlightedBaseColorBook), group (Options - book) i18n: ectx: label, entry (highlightedBaseColorVideo), group (Options - video) i18n: ectx: label, entry (highlightedBaseColorAlbum), group (Options - album) i18n: ectx: label, entry (highlightedBaseColorBibtex), group (Option
en: Template highlight color
fi: Mallipohjan korostusväri

note: i18n: ectx: label, entry (highlightedTextColorBook), group (Options - book) i18n: ectx: label, entry (highlightedTextColorVideo), group (Options - video) i18n: ectx: label, entry (highlightedTextColorAlbum), group (Options - album) i18n: ectx: label, entry (highlightedTextColorBibtex), group (Option
en: Template highlighted text color
fi: Mallipohjan korostetun tekstin väri

note: i18n: ectx: label, entry (linkColorBook), group (Options - book) i18n: ectx: label, entry (linkColorVideo), group (Options - video) i18n: ectx: label, entry (linkColorAlbum), group (Options - album) i18n: ectx: label, entry (linkColorBibtex), group (Options - bibtex) i18n: ectx: label, entry (linkCo
en: Template link color
fi: Mallipohjan linkkiväri

en: Configure Tellico
fi: Muokkaa Tellicon asetuksia

en: Printing
fi: Tulostus

en: Templates
fi: Mallipohjat

en: Data Sources
fi: Tietolähteet

en: General Options
fi: Yleisasetukset

en: &Reopen file at startup
fi: Avaa tiedosto &uudelleen käynnistettäessä

en: If checked, the file that was last open will be re-opened at program start-up.
fi: Jos valittu, viimeksi avattu tiedosto avataan ohjelman käynnistyessä.

en: &Enable regular expressions in quick filter
fi: Käytä &pikasuodattimessa säännöllisiä lausekkeita

en: If checked, the quick filter will interpret text as a regular expression.
fi: Jos valittu, pikasuodatin tulkitsee tekstin säännölliseksi lausekkeeksi.

en: &Show "Tip of the Day" at startup
fi: &Näytä käynnistettäessä päivän vinkki

en: If checked, the "Tip of the Day" will be shown at program start-up.
fi: Jos valittu, näytetään ohjelman käynnistyessä ”päivän vinkki”.

en: &Enable webcam for barcode scanning
fi: Käytä kameraa &viivakoodien lukemiseksi

en: If checked, the input from a webcam will be used to scan barcodes for searching.
fi: Jos valittu, etsittäessä käytetään verkkokamerasyötettä viivakoodien lukemiseen.

en: Image Storage Options
fi: Kuvien tallennusasetukset

en: Store images in data file
fi: Talleta kuvat tiedoston sisään

en: Store images in common application directory
fi: Tallenna kuvat ohjelman hakemistoon.

en: Store images in directory relative to data file
fi: Tallenna kuvat hakemistoon (suhteessa kokoelman tiedot sisältävään tiedostoon).

en: Images may be saved in the data file itself, which can cause Tellico to run slowly, stored in the Tellico application directory, or stored in a directory in the same location as the data file.
fi: Kuvat voidaan tallettaa itse tiedoston sisään jossa muukin tieto on (tämä tosin saattaa hidastaa Tellicoa), erilliseen hakemistoon joka sijaitsee samassa paikassa kuin em. tiedosto tai Tellico-sovelluksen hakemistoon.

en: Formatting Options
fi: Muotoiluasetukset

en: Auto capitalize &titles and names
fi: &Suuraakkosta otsikot ja nimet automaattisesti

en: If checked, titles and names will be automatically capitalized.
fi: Jos valittu, otsikkojen ja nimien alkukirjaimet suuraakkostetaan automaattisesti.

en: Auto &format titles and names
fi: Otsikoiden ja kenttien automaattinen muotoilu

en: If checked, titles and names will be automatically formatted.
fi: Jos valittu, otsikot ja nimet muotoillaan automaattisesti.

en: No capitali&zation:
fi: &Ei suuraakkostusta:

en: <qt>A list of words which should not be capitalized. Multiple values should be separated by a semi-colon.</qt>
fi: <qt>Lista sanoista joiden ei pitäisi alkaa isolla alkukirjaimella. Useampi arvo tulee erottaa toisistaan puolipistein.</qt>

en: Artic&les:
fi: Ar&tikkelit:

en: <qt>A list of words which should be considered as articles if they are the first word in a title. Multiple values should be separated by a semi-colon.</qt>
fi: <qt>Luettelo sanoista, jotka katsotaan artikkeleiksi niiden esiintyessä otsikon ensimmäisenä sanana. Useampi arvo tulee erottaa toisistaan puolipistein.</qt>

en: Personal suffi&xes:
fi: Henkilönimien &jälkiliitteet:

en: <qt>A list of suffixes which might be used in personal names. Multiple values should be separated by a semi-colon.</qt>
fi: <qt>Luettelo henkilönimien mahdollisista jälkiliitteistä. Useampi arvo tulee erottaa toisistaan puolipistein.</qt>

en: Surname &prefixes:
fi: Sukunimen &alkuliitteet:

en: <qt>A list of prefixes which might be used in surnames. Multiple values should be separated by a semi-colon.</qt>
fi: <qt>Luettelo sukunimien mahdollisesti alkuliitteistä. Useampi arvo tulee erottaa toisistaan puolipistein.</qt>

en: Printing Options
fi: Tulostusasetukset

en: &Format titles and names
fi: &Muotoile otsikot ja nimet

en: &Print field headers
fi: &Tulosta kenttien otsikot

en: If checked, the field names will be printed as table headers.
fi: Jos valittu, kenttien nimet tulostetaan taulukon otsakkeina.

en: Grouping Options
fi: Ryhmittelyasetukset

en: &Group the entries
fi: &Ryhmittele tietueet

en: If checked, the entries will be grouped by the selected field.
fi: Jos valittu, tietueet ryhmitellään valitun kentän mukaan.

en: Image Options
fi: Kuvan asetukset

en: Maximum image &width:
fi: Kuvan enimmäisl&eveys:

en: The maximum width of the images in the printout. The aspect ratio is preserved.
fi: Tulosteessa olevan kuvan enimmäisleveys. Kuvasuhde säilytetään.

en: &Maximum image height:
fi: &Kuvan enimmäiskorkeus:

en: The maximum height of the images in the printout. The aspect ratio is preserved.
fi: Tulosteessa olevan kuvan enimmäiskorkeus. Kuvasuhde säilytetään.

en: Template Options
fi: Mallipohjien asetukset

note: i18n string, a plain label can't have an '&'
en: Collection &type:
fi: Kokoelman tyyppi:

en: Template:
fi: Mallipohja:

en: Select the template to use for the current type of collections. Not all templates will use the font and color settings.
fi: Valitse aktiivisena olevan tyyppiseen kokoelmaan käytettävä mallipohja. Kaikki mallipohjat eivät käytät fontti- ja väriasetuksia.

en: &Preview...
fi: &Esikatselu…

en: Show a preview of the template
fi: Näytä esikatselu mallipohjasta

note: i18n("The options below will be passed to the template, but not " "all templates will use them. Some fonts and colors may be " "specified directly in the template."), frame); l1->setTextFormat(Qt::RichText); l->addWidget(l1);
en: Font Options
fi: Fonttiasetukset

en: Font:
fi: Fontti:

en: This font is passed to the template used in the Entry View.
fi: Tämä fontti viedään tietuenäkymän käyttämään mallipohjaan.

en: Size:
fi: Koko:

en: Color Options
fi: Väriasetukset

en: Background color:
fi: Taustaväri:

en: This color is passed to the template used in the Entry View.
fi: Tämä väri viedään tietuenäkymän käyttämään mallipohjaan.

en: Text color:
fi: Tekstin väri:

en: Highlight color:
fi: Korostusväri:

en: Highlighted text color:
fi: Korostetun tekstin väri:

en: Link color:
fi: Linkkiväri:

en: Manage Templates
fi: Hallitse mallipohjia

en: Install...
fi: Asenna…

en: Click to install a new template directly.
fi: Paina asentaaksesi suoraan uuden mallipohjan

en: Download...
fi: Lataa…

en: Click to download additional templates.
fi: Lataa lisämallipohjia napsauttamalla.

en: Delete...
fi: Poista…

en: Click to select and remove installed templates.
fi: Valitse ja poista asennettuja mallipohjia napsauttamalla.

en: Data Sources Options
fi: Tietolähteiden asetukset

en: Move &Up
fi: Siirrä &ylemmäs

en: The order of the data sources sets the order that Tellico uses when entries are automatically updated.
fi: Tietolähteiden järjestys määrää järjestyksen, jota Tellico käyttää päivittäessä tietolähteitä automaattisesti.

en: Move &Down
fi: Siirrä &alemmas

en: Filter by type:
fi: Suodata tyypin mukaan:

en: &New...
fi: &Uusi…

en: Click to add a new data source.
fi: Paina lisätäksesi uuden tietolähteen.

en: &Modify...
fi: &Muuta…

en: Click to modify the selected data source.
fi: Muuta valittua tietolähdettä napsauttamalla.

en: &Delete
fi: P&oista

en: Click to delete the selected data source.
fi: Poista valittu tietolähde napsauttamalla.

en: XSL Files
fi: XSL-tiedostot

en: Template Packages
fi: Mallipohjapaketit

en: All Files
fi: Kaikki tiedostot

en: Delete Template
fi: Poista mallipohja

en: Select template to delete:
fi: Valitse poistettava mallipohja:

en: Ready.
fi: Valmis.

en: Do you really want to delete this entry?
fi: Haluatko varmasti poistaa tämän tietueen?

en: Delete Entry
fi: Poista tietue

en: Do you really want to delete these entries?
fi: Haluatko varmasti poistaa nämä tietueet?

en: Delete Multiple Entries
fi: Poista useita tietueita

en: &Sort By
fi: La&jittelu

en: &Edit Entry...
fi: &Muokkaa tietuetta…

en: D&uplicate Entry
fi: &Monista tietue

en: &Update Entry
fi: Päi&vitä tietue

en: &Delete Entry
fi: &Poista tietue

en: &Edit Entries...
fi: &Muokkaa tietueita…

en: D&uplicate Entries
fi: Monista tietueet (x2)

en: &Update Entries
fi: Pä&ivitä tietueet

en: &Delete Entries
fi: Pois&ta tietueet

en: The following items are already loaned, but Tellico does not currently support lending an item multiple times. They will be removed from the list of items to lend.
fi: Seuraavat tietueet ovat jo lainattu. Nykyisellään Tellico ei tue nimikkeen lainausta useampaan kertaa. Nämä nimikkeet poistetaan lainattavien listalta.

en: There is an XML parsing error in line %1, column %2.
fi: XML-jäsennysvirhe rivillä %1, sarakkeessa %2.

en: The error message from Qt is:
fi: Qt:n virheilmoitus:

en: A file named "%1" already exists. Are you sure you want to overwrite it?
fi: Tiedosto ”%1” on jo olemassa. Haluatko varmasti korvata sen?

en: Overwrite File?
fi: Korvataanko tiedosto?

en: Tellico is unable to open the file - %1.
fi: Tellico ei pysty avaamaan tiedostoa: %1.

en: Tellico is unable to load the file - %1.
fi: Tellico ei pysty lataamaan tiedostoa: %1.

en: Tellico is unable to write the file - %1.
fi: Tellico ei pysty kirjoittamaan tiedostoon: %1.

en: Tellico is unable to upload the file - %1.
fi: Tellico ei pysty lähettämään tiedostoa: %1.

en: Only collections with the same type of entries as the current one can be appended. No changes are being made to the current collection.
fi: Vain aktiivisen kokoelman kanssa samanlaisen tietuerakenteen kokoelmia voidaan lisätä. Muutoksia ei tehdä nykyiseen kokoelmaan.

en: Only collections with the same type of entries as the current one can be merged. No changes are being made to the current collection.
fi: Vain aktiivisen kokoelman kanssa samanlaisen tietuerakenteen kokoelmia voidaan yhdistää. Muutoksia ei tehdä nykyiseen kokoelmaan.

en: Tellico is unable to load an image from the file - %1.
fi: Tellico ei pysty lataamaan kuvaa tiedostosta: %1.

en: Untitled
fi: Nimetön

en: This information was freely provided by <a href="%1">%2</a>.
fi: Tiedon tarjoaa ilmaiseksi <a href="%1">%2</a>.

en: View Columns
fi: Näytä sarakkeet

[ctx: Noun, Menu name]
en: Columns
fi: Sarakkeet

en: Hide This Column
fi: Piilota tämä sarake

en: Resize to Content
fi: Sovita sisällön kokoon

en: Show All Columns
fi: Näytä kaikki sarakkeet

en: Hide All Columns
fi: Piilota kaikki sarakkeet

en: Saving file...
fi: Talletetaan tiedostoa…

en: Edit Entry
fi: Muokkaa tietuetta

en: &New Entry
fi: &Uusi tietue

en: Sa&ve Entry
fi: &Tallenna tietue

en: Do you really want to modify these entries?
fi: Haluatko varmasti muuttaa valittuja tietueita?

en: Modify Multiple Entries
fi: Muuta useita tietueita

en: A value is required for the following fields. Do you want to continue?
fi: Seuraavat kentät vaativat arvon. Haluatko jatkaa?

en: Edit Entries
fi: Muokkaa tietueita

en: Sa&ve Entries
fi: T&allenna tietueet

en: The current entry has been modified.
    Do you want to enter the changes?
fi: Nykyistä tietuetta on muutettu.
    Haluatko tallettaa muutokset?

en: Save Entry
fi: Tallenna tietue

en: Unsaved Changes
fi: Tallentamattomia muutoksia

en: (Empty)
fi: (Tyhjä)

en: <qt>The <i>Icon View</i> shows each entry in the collection or group using an icon, which may be an image in the entry.</qt>
fi: <qt><i>Kuvakenäkymä</i> näyttää jokaisen kokoelmassa olevan tietueen tai ryhmän käyttäen kuvakkeita. Kuvake voi olla tietueenssa oleva kuva.</qt>

[ctx: Open URL]
en: Open %1
fi: Avaa: %1

en: Select Match
fi: Valitse osuma

en: <qt><b>%1</b> returned multiple results which could match <b>%2</b>, the entry currently in the collection. Please select the correct match.</qt>
fi: <qt><b>%1</b> palautti useita tuloksia jotka vastaavat <b>%2</b>, eli nykyistä kokoelman tietuetta. Ole hyvä ja valitse oikea tulos.</qt>

en: Merge Entries
fi: Yhdistä tietueet

en: Merging entries...
fi: Yhdistetään tietueita…

en: Total merged/scanned entries: %1/%2
fi: Yhdistettyjä/läpikäytyjä tietueita yhteensä: %1/%2

en: Updating %1...
fi: Päivitetään %1…

en: Updating entries...
fi: Päivitetään tietueita…

en: Update Entries
fi: Päivitä tietueet

en: Updating <b>%1</b>...
fi: Päivitetään <b>%1</b>…

en: Tellico is unable to locate the default entry stylesheet.
fi: Tellico ei pysty paikantamaan tietueen oletusmuotoilutyylipohjaa.

en: Please check your installation.
fi: Tarkista asennuksesi.

en: Export Options
fi: Vientiasetukset

en: Formatting
fi: Muotoilu

en: Format all fields
fi: Muotoile kaikkia kenttiä

en: If checked, the values of the fields will be automatically formatted according to their format type.
fi: Jos valittu, kenttien arvot muotoillaan automaattisesti niiden muotoilutyypin mukaan.

en: Export selected entries only
fi: Vie vain valitut tietueet

en: If checked, only the currently selected entries will be exported.
fi: Jos valittu, vain tällä hetkellä valittuna olevat tietueet viedään.

en: Export visible fields only
fi: Vie vain näkyvät kentät

en: If checked, only the fields currently visible in the view will be exported.
fi: Jos valittu, vain tällä hetkellä näkyvissä olevat kentät viedään.

en: Encoding
fi: Koodaus

en: Encode in Unicode (UTF-8)
fi: Koodaa Unicodeen (UTF-8)

en: Encode the exported file in Unicode (UTF-8).
fi: Koodaa viety tiedosto Unicode-muotoon (UTF-8).

en: Encode in user locale (%1)
fi: Koodaa käyttäjän paikallisella muotoon (%1)

en: Encode the exported file in the local encoding.
fi: Koodaa viety tiedosto paikalliseen muotoon.

en: SAO/NASA Astrophysics Data System
fi: SAO:n/NASAn astrofysiikan tietojärjestelmä

en: Registration is required for accessing this data source. If you agree to the terms and conditions, <a href='%1'>sign up for an account</a>, and enter your information below.
fi: Tietolähteen käyttö vaatii rekisteröitymisen. Jos hyväksyt käyttoehdot, <a href='%1'>luo tili</a> ja anna tietosi alla.

en: Access key:
fi: Saantiavain:

en: The default Tellico key may be used, but searching may fail due to reaching access limits.
fi: Tellicon oletusavainta voi käyttää, mutta saantirajoitusten takia haku voi epäonnistua.

en: The cover image could not be loaded.
fi: Kansikuvaa ei voitu ladata.

en: Allocine Link
fi: Allocine-linkki

en: Original Title
fi: Alkuperäinen otsikko

en: &Maximum cast:
fi: Näyttelijöitä &enintään:

en: The list of cast members may include many people. Set the maximum number returned from the search.
fi: Näyttelijäluettelossa voi olla varsin monta nimeä. Aseta suurin haussa palautettava näyttelijämäärä.

en: Amazon (US)
fi: Amazon (Yhdysvallat)

en: United States
fi: Yhdysvallat

en: Amazon (UK)
fi: Amazon (Iso-Britannia)

en: United Kingdom
fi: Iso-Britannia

en: Amazon (Germany)
fi: Amazon (Saksa)

en: Germany
fi: Saksa

en: Amazon (Japan)
fi: Amazon (Japani)

en: Japan
fi: Japani

en: Amazon (France)
fi: Amazon (Ranska)

en: France
fi: Ranska

en: Amazon (Canada)
fi: Amazon (Kanada)

en: Canada
fi: Kanada

en: Amazon (China)
fi: Amazon (Kiina)

en: China
fi: Kiina

en: Amazon (Spain)
fi: Amazon (Espanja)

en: Spain
fi: Espanja

en: Amazon (Italy)
fi: Amazon (Italia)

en: Italy
fi: Italia

en: Amazon (Brazil)
fi: Amazon (Brasilia)

en: Brazil
fi: Brasilia

en: Amazon (India)
fi: Amazon (Intia)

en: India
fi: Intia

en: Amazon (Mexico)
fi: Amazon (Meksiko)

en: Mexico
fi: Meksiko

en: Amazon (Turkey)
fi: Amazon (Turkki)

en: Turkey
fi: Turkki

en: Amazon (UAE)
fi: Amazon (Yhdistyneet arabiemiirikunnat)

en: United Arab Emirates
fi: Yhdistyneet arabiemiirikunnat

en: This data is licensed under <a href=%1>specific terms</a>.
fi: Tiedot on lisensoitu <a href=%1>määräehdoin</a>.

en: Access to data from Amazon.com requires an AWS Access Key ID and a Secret Key.
fi: Amazon.comissa olevien tietojen hakuun tarvitaan AWS-saantiavain sekä salainen avain.

en: Those values must be entered in the data source settings.
fi: Arvot on annettava tietolähteiden asetuksissa.

en: Results from %1: %2/%3
fi: Tulokset: %1: %2/%3

en: Amazon Link
fi: Amazon-linkki

en: Amazon.com Web Services
fi: Amazon.com

en: Secret key:
fi: Salainen avain:

en: Country:
fi: Maa:

en: Amazon.com provides data from several different localized sites. Choose the one you wish to use for this data source.
fi: Amazon.com tarjoaa tietoa monista lokalisoiduista lähteistä. Valitse käytettävä lähde.

en: &Image size:
fi: &Kuvakoko:

en: Small Image
fi: Pieni kuva

en: Medium Image
fi: Keskikokoinen kuva

note: i18n("Medium Image"), MediumImage); // no medium right now, either thumbnail (small) or large
en: Large Image
fi: Iso kuva

en: No Image
fi: Ei kuvaa

en: The cover image may be downloaded as well. However, too many large images in the collection may degrade performance.
fi: Myös kansikuva voidaan hakea. Huomaa kuitenkin että kokoelman sisältäessä monia isoja kuvia, sen käyttönopeus voi hidastua.

en: &Associate's ID:
fi: Käyttäjän tunnus:

en: The associate's id identifies the person accessing the Amazon.com Web Services, and is included in any links to the Amazon.com site.
fi: Käyttäjän tunnusta (ID) käytetään Amazon.com:in web-palvelussa tunnistautumiseen. Se sisältyy myös jokaiseen Amazon.com:iin viittaavaan linkkiin.

en: Alternative Titles
fi: Vaihtoehtoiset otsikot

en: Distributor
fi: Jakelija

en: Episodes
fi: Jaksot

en: AnimeNfo Link
fi: AnimeNfo-linkki

en: AnimeNfo Rating
fi: AnimeNfo-arvostelu

en: This source has no options.
fi: Tällä lähteellä ei ole valintoja.

en: ISBN#
fi: ISBN-numero

en: BoardGameGeek Link
fi: BoardGameGeek-linkki

en: Colnect Link
fi: Colnect-linkki

en: PEGI Rating
fi: PEGI-luokka

en: Language:
fi: Kieli:

note: i18n("Colorist");
en: Comic Vine Link
fi: Comic Vine -linkki

en: Source Options
fi: Tietolähteen asetukset

en: Available Fields
fi: Saatavilla olevat kentät

en: %1 requires a username and password.
fi: %1 vaatii käyttäjätunnuksen ja salasanan.

en: &Username:
fi: &Käyttäjätunnus:

en: A username and password is required to access the CrossRef service.
fi: CrossRef-palvelun käyttö vaatii käyttäjätunnuksen ja salasanan.

en: &Password:
fi: &Salasana:

en: For some accounts, only an email address is required.
fi: Jotkin tilit vaativat vain sähköpostiosoitteen.

en: Email:
fi: Sähköposti:

en: Danish Bibliographic Center (DBC.dk)
fi: Tanskan bibliografinen keskus (DBC.dk)

en: An access key is required to use this data source.
fi: Tietolähteen käyttö vaatii avainkoodin.

en: Discogs Link
fi: Discogs-linkki

note: i18n("Nationality");
en: Barcode
fi: Viivakoodi

en: Catalog Number
fi: Luettelonumero

en: The Discogs.com server reports a token error.
fi: Discogs.com-palvelin ilmoittaa tunnistevirheestä.

en: Discogs Audio Search
fi: Discogs-äänihaku

en: Douban Link
fi: Douban-linkki

en: DVDFr Link
fi: DVDFr-linkki

en: Entrez Database
fi: Entrez-tietokanta

en: Institution
fi: Instituutio

en: External Application
fi: Ulkoinen ohjelma

en: Set the collection type of the data returned from the external application.
fi: Aseta ulkoisen sovelluksen palauttaman kokoelman tyyppi.

en: &Result type:
fi: &Tuloksen tyyppi:

en: Set the result type of the data returned from the external application.
fi: Aseta ulkoisen sovelluksen palauttaman tiedon tyyppi.

en: Application &path:
fi: &Sovelluksen sijainti:

en: Set the path of the application to run that should output a valid Tellico data file.
fi: Aseta polku ajettavaan sovellukseen joka tekee validin Tellico-tietoa sisältävän tiedoston.

en: Select the search keys supported by the data source.
fi: Valitse tietolähteen tukemat hakuavaimet

en: Add any arguments that may be needed. <b>%1</b> will be replaced by the search term.
fi: Lisää tarvittavat parametrit. <b>%1</b> korvataan hakusanoilla.

note: i18ncheckarg
en: Arguments
fi: Parametrit

en: Update
fi: Päivitä

en: <p>Enter the arguments which should be used to search for available updates to an entry.</p><p>The format is the same as for fields with derived values, where field names are contained inside braces, such as <i>%{author}</i>. See the documentation for details.</p>
fi: <p>Anna saatavilla olevien päivitysten etsimiseen käytettävät parametrit.</p><p>Muoto on sama kuin johdannaisarvoisissa kentissä, missä kenttien nimet annetaan aaltosulkeissa, esim: <i>%{author}</i> Katso lisätietoja Tellicon ohjeista.</p>

en: %1 does not allow searching for this collection type.
fi: %1 ei salli tämän kokoelmatyypin hakuja.

en: Person
fi: Henkilö

en: ISBN
fi: ISBN-numero

en: Keyword
fi: Avainsana

en: PubMed ID
fi: Pubmed tunniste

en: Raw Query
fi: Raakahaku

en: FilmAffinity Link
fi: FilmAffinity-linkki

[ctx: Country]
en: Spain
fi: Espanja

[ctx: Country]
en: USA
fi: Yhdysvallat

en: Filmaster Link
fi: Filmaster-linkki

en: Gaming History Link
fi: Pelihistorialinkki

en: GCstar Plugin
fi: GCstar-liitännäinen

en: Set the collection type of the data returned from the plugin.
fi: Aseta liitännäisen palauttaman tiedon kokoelmatyyppi.

en: &Plugin:
fi: &Liitännäinen:

en: Select the GCstar plugin used for the data source.
fi: Valitse tietolähteeseen käytettävä GCstar-liitännäinen.

en: Author:
fi: Tekijä:

en: GiantBomb Link
fi: GiantBomb-linkki

en: Google Book Link
fi: Google Book -linkki

en: Google Book Search
fi: Google Book -haku

en: Illustrator
fi: Kuvittaja

[ctx: Dewey Decimal classification system]
en: Dewey Decimal
fi: Dewey-luokka

[ctx: Library of Congress classification system]
en: LoC Classification
fi: LoC-luokitus

en: IGDB Link
fi: IGDB-linkki

en: Internet Game Database (IGDB.com)
fi: Internet-pelitietokanta (IGDB.com)

en: Screenshot
fi: Ruutukaappaus

en: Internet Movie Database (French)
fi: Internet Movie Database (Ranska)

en: Internet Movie Database (Spanish)
fi: Internet Movie Database (Espanja)

en: Internet Movie Database (German)
fi: Internet Movie Database (Saksa)

en: Internet Movie Database (Italian)
fi: Internet Movie Database (Italia)

en: Internet Movie Database (Portuguese)
fi: Internet Movie Database (Portugali)

en: IMDb Rating
fi: IMDb-arvostelu

en: Certifications
fi: Ikärajat

en: IMDb Link
fi: IMDb-linkki

en: Download cover &image
fi: Lataa &kansikuva

en: Dewey Decimal
fi: Dewey-luokka

en: Enable batch ISBN searching (requires Premium or Pro plan)
fi: Käytä ISBN-erähakua (vaatii Premium- tai Pro-tilin)

en: Batch searching for ISBN values is faster but only available for Premium or Pro plans.
fi: ISBN-arvojen erähaku on nopeampi mutta käytettävissä vain Premium- ja Pro-tileille.

en: iTunes Link
fi: iTunes-linkki

en: KinoPoisk Link
fi: KinoPoisk-linkki

en: Kino-Teatr Link
fi: Kino-Teatr-linkki

en: MobyGames Link
fi: MobyGames-linkki

en: MovieMeter Link
fi: MovieMeter-linkki

en: Multiple Sources
fi: Useampi lähde

en: Data source:
fi: Tietolähde:

en: Numista Link
fi: Numista-linkki

[ctx: Language]
en: English
fi: Englanti

[ctx: Language]
en: French
fi: Ranska

en: Tellico is unable to read the search description in the OPDS catalog.
fi: Tellico ei pystynyt lukemaan ODPS-luettelon hakukuvausta.

en: OPDS Catalog
fi: ODPS-luettelo

en: Catalog:
fi: Luettelo:

en: Enter the link to the OPDS server.
fi: Anna linkki ODPS-palvelimeen.

en: &Verify Catalog
fi: T&arkista luettelo

en: OpenLibrary Link
fi: OpenLibrary-linkki

en: RPGGeek Link
fi: RPGGeek-linkki

en: Library of Congress (US)
fi: Kongressin kirjasto (Yhdysvallat)

en: SRU Server
fi: SRU-palvelin

en: Scheme:
fi: Malli:

en: Enter the path to the database used by the server.
fi: Anna palvelimen käyttämän tietokannan sijainti.

en: Hos&t:
fi: &Kone:

en: Enter the host name of the server.
fi: Anna palvelimen isäntänimi.

en: &Port:
fi: &Portti:

en: Enter the port number of the server. The default is %1.
fi: Anna palvelimen porttinumero. Oletusnumero on %1.

en: Path:
fi: Sijainti:

en: Format:
fi: Muoto:

en: Enter the result format used by the server.
fi: Anna palvelimen palauttaman vastauksen muoto

en: Field
fi: Kenttä

en: TMDb Link
fi: TMDb-linkki

en: Network
fi: Verkko

[ctx: Language]
en: Chinese
fi: kiina

[ctx: Language]
en: German
fi: Saksa

[ctx: Language]
en: Spanish
fi: Espanja

[ctx: Language]
en: Russian
fi: Venäläinen

en: TheTVDB Link
fi: TheTVDB-linkki

en: Subscriber PIN:
fi: Tilaajan PIN:

en: VideoGameGeek Link
fi: VideoGameGeek-linkki

en: Visual Novel
fi: Visuaalinen romaani

en: Query error!
fi: Kysely-virhe!

en: Connection search error %1: %2
fi: Hakuvirhe yhteydessä %1: %2

en: Record syntax error
fi: Syntaksivirhe

en: Connection error %1: %2
fi: Yhteysvirhe %1: %2

en: z39.50 Server
fi: z39.50-palvelin

en: Use preset &server:
fi: Käytä &esiasetettua palvelinta:

en: &Database:
fi: &Tietokanta:

en: Enter the database name used by the server.
fi: Anna palvelimen käyttämän tietokannan nimi.

en: Query character set:
fi: Kyselyn merkistö:

en: Enter the character set encoding used for queries by the z39.50 server. The most likely choice is MARC-8, although ISO-8859-1 is common as well.
fi: Anna z39.50-palvelimen merkistökoodaus. Todennäköisin vaihtoehto on MARC-8, mutta myös ISO-8859-1 on yleinen.

en: Results character set:
fi: Tulosmerkistö:

en: Enter the character set encoding used for responses by the z39.50 server. The most likely choice is MARC-8, although ISO-8859-1 is common as well.
fi: Anna z39.50-palvelimen merkistökoodaus. Todennäköisin vaihtoehto on MARC-8, mutta myös ISO-8859-1 on yleinen.

en: &Format:
fi: &Muoto:

en: Auto-detect
fi: Automaattinen tunnistaminen

en: Enter the data format used by the z39.50 server. Tellico will attempt to automatically detect the best setting if <i>auto-detect</i> is selected.
fi: Anna z39.50-palvelimen käyttämä tietomuoto. Tellico yrittää automaattisesti tunnistaa parhaan asetuksen jos <i>Automaattinen tunnistaminen</i> on valittu.

en: &User:
fi: &Tunnus:

en: Optional
fi: Valinnainen

en: Enter the authentication user name used by the z39.50 database. Most servers do not need one.
fi: Anna z39.50-tietokannan käyttämä sisäänkirjautumistunnus. Useimmat palvelimet eivät tarvitse tunnusta ollenkaan.

en: Pass&word:
fi: &Salasana:

en: Enter the authentication password used by the z39.50 database. Most servers do not need one. The password will be saved in plain text in the Tellico configuration file.
fi: Anna z39.50-tietokannan käyttämä sisäänkirjautumissalasana. Useimmat palvelimet eivät tarvitse salasanaa ollenkaan. Salasana tallennetaan normaalina näkyvänä tekstinä Tellicon asetustiedostoon.

en: &Search
fi: &Hae

en: &Stop
fi: &Lopeta

en: Internet Search
fi: Internet-haku

en: Search Query
fi: Hakuehto

[ctx: Start the search]
en: S&earch:
fi: &Etsi:

en: Enter a search value. An ISBN search must include the full ISBN.
fi: Anna hakuehto. ISBN-haun pitää sisältää koko ISBN-numero.

en: Choose the type of search
fi: Valitse haun tyyppi

en: Click to start or stop the search
fi: Paina aloittaaksesi tai lopettaaksesi haun

en: &Multiple ISBN/UPC search
fi: ISBN/UPC-&monihaku

en: Check this box to search for multiple ISBN or UPC values.
fi: Valitse tämä ruutu etsiäksesi monia ISBN- tai UP-arvoja

en: Edit ISBN/UPC values...
fi: Muokkaa ISBN/UPC-arvoja…

en: Click to open a text edit box for entering or editing multiple ISBN or UPC values.
fi: Napsauta avataksesi kentän, jossa voit syöttää tai muokata useampia ISBN- tai UPC-arvoja.

en: Search s&ource:
fi: Haun tieto&lähde:

en: Select the database to search
fi: Valitse etsinnässä käytettävä tietokanta

en: Source
fi: Lähde

en: As results are found, they are added to this list. Selecting one will fetch the complete entry and show it in the view below.
fi: Tulosten löytyessä niitä lisätään listaan. Valitsemalla niistä yhden, tietueesta noudetaan täydelliset tiedot ja ne näytetään alhaalla olevassa näkymässä.

en: An entry may be shown here before adding it to the current collection by selecting it in the list above
fi: Tietue voidaan näyttää tässä ennen kuin se lisätään nykyiseen kokoelmaan valitsemalla se yllä olevasta listasta.

en: &Add Entry
fi: Lisää &tietue

en: Add the selected entry to the current collection
fi: Lisää valittu tietue nykyiseen kokoelmaan

en: Get More Results
fi: Hae lisää tuloksia

en: Fetch more results from the current data source
fi: Nouda lisää tuloksia nykyisestä tietolähteestä

en: Clear all search fields and results
fi: Tyhjennä kaikki hakukentät ja -tulokset

en: Cancelling the search...
fi: Lopetetaan hakeminen…

en: Searching...
fi: Haetaan…

en: The search returned no items.
fi: Haku ei palauttanut tuloksia.

en: The search returned 1 item. | The search returned %1 items.
fi[0]: Haku palautti yhden osuman.
fi[1]: Haku palautti %1 osumaa.

en: No results were found for the following ISBN values:
fi: Seuraaville ISBN-arvoille ei löytynyt tuloksia:

en: No Results
fi: Ei tuloksia

en: Fetching %1...
fi: Noudetaan %1…

en: Attribution
fi: Omistus

en: No Internet sources are available for your current collection type.
fi: Internet-tietolähteitä ei ole saatavilla nykyiselle kokoelmatyypille.

en: Edit ISBN/UPC Values
fi: Muokkaa ISBN/UPC-arvoja

en: <qt>Enter the ISBN or UPC values, one per line.</qt>
fi: <qt>Anna ISBN- tai UPC-arvo, yksi per rivi.</qt>

en: &Load From File...
fi: &Lataa tiedostosta…

en: <qt>Load the list from a text file.</qt>
fi: <qt>Lataa lista tekstitiedostosta.</qt>

en: <qt>An ISBN search can contain a maximum of 100 ISBN values. Only the first 100 values in your list will be used.</qt>
fi: <qt>ISBN-haku voi sisältää enintään 100 ISBN-arvoa. Vain 100:aa ensimmäistä arvoa listassasi käytetään haussa.</qt>

en: Data Source Properties
fi: Tietolähteen ominaisuudet

en: &Source name:
fi: Tietolähteen &nimi:

en: The name identifies the data source and should be unique and informative.
fi: Nimi määrittää tietolähteen nimen. Sen tulisi olla yksilöllinen ja informatiivinen.

en: Source &type:
fi: Tietolähteen tyyppi:

en: Tellico supports several different data sources.
fi: Tellico tukee useita eri tietolähteitä

en: Updating from source should overwrite user data
fi: Tietolähteestä päivittäminen ylikirjoittaa aiemman tiedon

en: If checked, updating entries will overwrite any existing information.
fi: Jos valittu, tietueiden päivitys ylikirjoittaa kaiken olemassa olevan tiedon

en: Simple Text
fi: Tavallinen teksti

en: Paragraph
fi: Kappale

en: Choice
fi: Vaihtoehto

en: Checkbox
fi: Valintaruutu

en: Table
fi: Taulu

en: Date
fi: Päivämäärä

[ctx: ID # of the entry]
en: ID
fi: Tunniste

en: Date Created
fi: Luontipäivä

en: Date Modified
fi: Muutospäivä

en: International Standard Book Number
fi: Kansainvälinen ISBN-kirjanumero

[ctx: TV Season]
en: Season
fi: Kausi

[ctx: TV Episode]
en: Episode
fi: Jakso

en: Advanced Filter
fi: Tarkempi suodatin

en: Filter Criteria
fi: Suodattimen arvo

en: Match a&ll of the following
fi: Sopii kaikkiin &seuraaviin

en: Match an&y of the following
fi: Sopii mi&hin tahansa seuraavista

en: Filter name:
fi: Suodattimen nimi:

en: &Save Filter
fi: Tallenna &suodatin

en: Filter
fi: Suodatin

en: Filter (Sort by Count)
fi: Suodata (lajiteltu lukumäärittäin)

en: Expand All Groups
fi: Laajenna kaikki ryhmät

en: Collapse All Groups
fi: Supista kaikki ryhmät

en: Filter by Group
fi: Suodata ryhmän mukaan

en: %1 (Sort by Count)
fi: %1 (lajiteltu lukumäärittäin)

[ctx: Group Name Header]
en: Group
fi: Ryhmä

en: People
fi: Henkilöt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelName)
en: Template Name:
fi: Mallipohjan nimi:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelComment)
en: Comment:
fi: Kommentti:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelIcon)
en: Icon:
fi: Kuvake:

en: Save As Collection Template
fi: Tallenna kokoelmapohjaksi

en: Any Field
fi: Mikä tahansa kenttä

en: equals
fi: yhtä suuri kuin

en: does not equal
fi: erisuuri kuin

en: matches regular expression
fi: vastaa lauseketta

en: does not match regular expression
fi: ei vastaa lauseketta

[ctx: is before a date]
en: is before
fi: on ennen kuin

[ctx: is after a date]
en: is after
fi: on jälkeen kuin

[ctx: is less than a number]
en: is less than
fi: on pienempi kuin

[ctx: is greater than a number]
en: is greater than
fi: on suurempi kuin

en: image size equals
fi: kuvakoko on

en: image size does not equal
fi: kuvakoko on eri kuin

[ctx: image size is less than a number]
en: image size is less than
fi: kuvakoko on pienempi kuin

[ctx: image size is greater than a number]
en: image size is greater than
fi: kuvakoko on suurempi kuin

en: contains
fi: sisältää

en: does not contain
fi: ei sisällä

en: Select Image...
fi: Valitse kuva…

en: Scan Image...
fi: Lue kuva…

en: Open With...
fi: Avaa valitulla…

[ctx: Clear image]
en: Clear
fi: Tyhjennä

en: Save link only
fi: Tallenna vain linkki

en: All Images (%1)
fi: Kaikki kuvat (%1)

en: Opening the selected scanner failed.
fi: Valitun skannerin avaus epäonnistui.

en: Opening image in %1...
fi: Avaa ohjelmalla %1…

en: Saving a link is only possible for newly added images.
fi: Linkin tallentaminen on mahdollista vain uusimmille lisätyille kuville.

[ctx: more widgets]
en: More
fi: Lisää

[ctx: fewer widgets]
en: Fewer
fi: Vähemmän

en: Template Preview
fi: Mallipohjan esikatselu

en: Cancel
fi: Peru

[ctx: set a value]
en: &Set
fi: &Aseta

[ctx: delete a value]
en: &Delete
fi: &Poista

en: Rename Column
fi: Muuta sarakkeen nimeä

en: New column name:
fi: Uusi sarakkeen nimi:

en: Column %1
fi: Sarake %1

en: Rename Column...
fi: Muuta sarakkeen nimeä…

en: Clear Table
fi: Tyhjennä taulukko

en: Insert Row
fi: Lisää rivi

en: Remove Row
fi: Poista rivi

en: Move Row Up
fi: Nosta riviä ylemmäs

en: Move Row Down
fi: Laske rivi alemmas

en: Tellico is unable to load the image - %1.
fi: Tellico ei pysty lataamaan kuvatiedostoa - %1.

en: Import Options
fi: Tuontiasetukset

en: &Replace current collection
fi: &Korvaa nykyinen kokoelma

en: Replace the current collection with the contents of the imported file.
fi: Korvaa nykyinen kokoelma tuodun tiedoston sisällöllä.

en: A&ppend to current collection
fi: &Lisää nykyiseen kokoelmaan

en: Append the contents of the imported file to the current collection. This is only possible when the collection types match.
fi: Lisää tuodun tiedoston nykyiseen kokoelmaan. Tämä on mahdollista vain kun kokoelmien tietuerakenteet ovat identtisiä.

en: &Merge with current collection
fi: &Yhdistä nykyiseen kokoelmaan

en: Merge the contents of the imported file to the current collection. This is only possible when the collection types match. Entries must match exactly in order to be merged.
fi: Yhdistää tuodun kokoelman nykyiseen kokoelmaan. Tämä on mahdollista vain mikäli kokoelmien tietuerakenteet ovat identtisiä. Tietueiden on oltava tarkalleen toistensa kaltaiset.

en: &Import
fi: T&uo

en: Tellico Files
fi: Tellico-tiedostot

en: XML Files
fi: XML-tiedostot

en: Bibtex Files
fi: BibTeX-tiedostot

en: CSV Files
fi: CSV-tiedostot

en: RIS Files
fi: RIS-tiedostot

en: GCstar Data Files
fi: GCstar-tiedostot

en: AMC Data Files
fi: AMC-tiedostot

en: PDF Files
fi: PDF-tiedostot

en: Referencer Files
fi: Referencer-tiedostot

en: CIW Files
fi: CIW-tiedostot

en: VinoXML Data Files
fi: VinoXML-tiedostot

en: eBook Files
fi: eBook-tiedostot

en: Loan Dialog
fi: Lainausikkuna

en: The following items are being checked out:
fi: Lainatut nimikkeet:

en: The following item is on-loan:
fi: Lainassa olevat nimikkeet

en: &Lend to:
fi: &Lainaa henkilölle:

en: Enter the name of the person borrowing the items from you. Clicking the button allows you to select from your address book.
fi: Syötä lainaajan nimi. Voit valita nimen osoitekirjastasi napsauttamalla painiketta.

en: &Loan date:
fi: &Lainauspäivä:

en: The check-out date is the date that you lent the items. By default, today's date is used.
fi: Lainauspäivä on päivä, jolloin lainasit nimikkeet. Oletuksena käytetään tätä päivää.

en: D&ue date:
fi: &Palautuspäivä:

en: The due date is when the items are due to be returned. The due date is not required, unless you want to add the loan to your active calendar.
fi: Palautuspäivä on päivämäärä, jolloin lainat pitäisi palauttaa. Palautuspäivää ei vaadita, ellet halua lisätä lainaa kalenteriisi.

en: &Note:
fi: &Muistiinpano

en: You can add notes about the loan.
fi: Voit lisätä lainaa koskevia muistiinpanoja.

en: &Add a reminder to the active calendar
fi: Lisää &muistutus kalenteriin

en: <qt>Checking this box will add a <em>To-do</em> item to your active calendar, which can be viewed using KOrganizer. The box is only active if you set a due date.</qt>
fi: <qt>Tämän ruudun valitseminen lisää <em>tehtävä</em> aktiiviseen kalenteriisi, mistä sitä voi tarkastella KOrganizerissa. Valinta on aktiivinen vain, jos asetat palautuspäivän.</qt>

en: Check-in
fi: Palautus

en: Modify Loan...
fi: Muuta lainausta…

en: Borrower
fi: Lainaaja

en: Borrower (Sort by Count)
fi: Lainaaja (lajiteltu lukumäärittäin)

en: Tellico - collection management software, free and simple
fi: Tellico – vapaa ja yksinkertainen kokoelmanhallintaohjelma

en: (c) 2001-2023, Robby Stephenson
fi: © 2001–2023 Robby Stephenson

en: Data source scripts
fi: Tietolähteiden skriptit

en: Icons
fi: Kuvakkeet

en: Code examples and general inspiration
fi: Koodiesimerkkejä ja yleiseksi inspiraatioksi…

en: Author of btparse library
fi: Btparse-kirjaston tekijä

en: Author of libcsv library
fi: Libcvs-kirjaston tekijä

en: Author of rtf2html library
fi: rtf2html-kirjaston tekijä

en: Do not reopen the last open file
fi: Alä uudelleenavaa viimeksiaukaistua tiedostoa

en: Import <filename> as a bibtex file
fi: Tuo<filename> bibtex-tiedostona

en: Import <filename> as a MODS file
fi: Tuo <filename> MODS-tiedostona

en: Import <filename> as a RIS file
fi: Tuo <filename> RIS-tiedostona

en: Import <filename> as a PDF file
fi: Tuo <tstonimi> PDF-tiedostona

en: File to open
fi: Avattava tiedosto

en: New Collection
fi: Uusi kokoelma

en: Create a new collection
fi: Luo uusi kokoelma

en: New &Book Collection
fi: Uusi &kirjakokoelma

en: Create a new book collection
fi: Luo uusi kirjakokoelma

en: New B&ibliography
fi: Uusi &lähdeluettelo

en: Create a new bibtex bibliography
fi: Luo uusi BibTeX-lähdeluettelo

en: New &Comic Book Collection
fi: Uusi &sarjakuvakokoelma

en: Create a new comic book collection
fi: Luo uusi sarjakuvakokoelma

en: New &Video Collection
fi: Uusi &videokokoelma

en: Create a new video collection
fi: Luo uusi videokokoelma

en: New &Music Collection
fi: Uusi &musiikkikokoelma

en: Create a new music collection
fi: Luo uusi musiikkikokoelma

en: New C&oin Collection
fi: Uusi k&olikkokokoelma

en: Create a new coin collection
fi: Luo uusi kolikkokokoelma

en: New &Stamp Collection
fi: Uusi &postimerkkikokoelma

en: Create a new stamp collection
fi: Luo uusi postimerkkikokoelma

en: New C&ard Collection
fi: Uusi k&eräilykorttikokoelma

en: Create a new trading card collection
fi: Luo uusi keräilykorttikokoelma

en: New &Wine Collection
fi: Uusi &viinikokoelma

en: Create a new wine collection
fi: Luo uusi viinikokoelma

en: New &Game Collection
fi: Uusi &pelikokoelma

en: Create a new game collection
fi: Luo uusi pelikokoelma

en: New Boa&rd Game Collection
fi: Uusi &lautapelikokoelma

en: Create a new board game collection
fi: Luo uusi lautapelikokoelma

en: New &File Catalog
fi: Uusi tiedosto&luettelo

en: Create a new file catalog
fi: Luo uusi tiedostoluettelo

en: New C&ustom Collection
fi: Uusi &mukautettu kokoelma

en: Create a new custom collection
fi: Luo uusi mukautettu kokoelma

en: Open an existing document
fi: Avaa olemassa oleva tiedosto

en: Open a recently used file
fi: Avaa viimeisimmistä tiedostoista

en: Save the document
fi: Tallenna tiedosto

en: Save the document as a different file...
fi: Tallenna asiakirja eri tiedostoon…

en: Save As Template...
fi: Tallenna mallipohjaksi…

en: Save as a collection template
fi: Tallenna kokoelmapohjaksi

en: Print the contents of the collection...
fi: Tulosta kokoelman sisältö…

en: Preview the contents of the collection...
fi: Esikatsele kokoelman sisältöä…

en: Quit the application
fi: Lopeta ohjelma

en: Import the collection data from other formats
fi: Tuo kokoelmatietoa muista muodoista

en: Import Tellico Data...
fi: Tuo Tellico-tietoa…

en: Import another Tellico data file
fi: Tuo toinen Tellico-tiedosto

en: Import CSV Data...
fi: Tuo CSV-tietoa…

en: Import a CSV file
fi: Tuo CSV-tiedosto

en: Import MODS Data...
fi: Tuo MODS-tietoa…

en: Import a MODS data file
fi: Tuo MODS-tiedosto

en: Import Alexandria Data...
fi: Tuo Alexandria-tietoa…

en: Import data from the Alexandria book collection manager
fi: Tuo tietoa Alexandria-ohjelmasta

en: Import Delicious Library Data...
fi: Tuo  Delicious Library-tietoa…

en: Import data from Delicious Library
fi: Tuo tietoa Delicious Librarystä

en: Import Collectorz Data...
fi: Tuo Collectorz-tietoa…

en: Import data from Collectorz
fi: Tuo tietoa Collectorzista

en: Import Data Crow Data...
fi: Tuo Data Crow -tietoa…

en: Import data from Data Crow
fi: Tuo tietoa Data Crow’sta

en: Import Referencer Data...
fi: Tuo Referencer-tietoa…

en: Import data from Referencer
fi: Tuo tietoa Referenceristä

en: Import Bibtex Data...
fi: Tuo BibTeX-tietoa…

en: Import a bibtex bibliography file
fi: Tuo BibTeX-lähdeluettelotiedosto

en: Import Bibtexml Data...
fi: Tuo BibTeXML-tietoa…

en: Import a Bibtexml bibliography file
fi: Tuo BibTeXML-lähdeluettelotiedosto

en: Import RIS Data...
fi: Tuo RIS-tietoa…

en: Import an RIS reference file
fi: Tuo RIS-viitetiedosto

en: Import MARC Data...
fi: Tuo MARC-tietoa…

en: Import MARC data
fi: Tuo MARC-tieto

en: Import Goodreads Collection...
fi: Tuo Goodreads-kokoelma…

en: Import a collection from Goodreads.com
fi: Tuo kokoelman Goodreads.comista

en: Import LibraryThing Collection...
fi: Tuo LibraryThing-kokoelma…

en: Import a collection from LibraryThing.com
fi: Tuo kokoelma LibraryThing.comista

en: Import PDF File...
fi: Tuo PDF-tiedosto…

en: Import a PDF file
fi: Tuo PDF-tiedosto

en: Import Audio File Metadata...
fi: Tuo äänitiedoston metatietoa…

en: Import meta-data from audio files
fi: Tuo metatietoa äänitiedostoista

en: Import Audio CD Data...
fi: Tuo äänitiedoston tietoa…

en: Import audio CD information
fi: Tuo ääni-CD:n tietoa

en: Import GCstar Data...
fi: Tuo GCstar-tietoa…

en: Import a GCstar data file
fi: Tuo GCstar-tiedosto

en: Import Griffith Data...
fi: Tuo Griffith-tietoa…

en: Import a Griffith database
fi: Tuo Griffith-tietokanta

en: Import Ant Movie Catalog Data...
fi: Tuo Ant Movie Catalog -tietoa…

en: Import an Ant Movie Catalog data file
fi: Tuo Ant Movie Catalog -tiedosto

en: Import BoardGameGeek Collection...
fi: Tuo BoardGameGeek-kokoelma…

en: Import a collection from BoardGameGeek.com
fi: Tuo kokoelman BoardGameGeek.comista

en: Import VinoXML...
fi: Tuo VinoXML:stä…

en: Import VinoXML data
fi: Tuo VinoXML-tiedot

en: Import File Listing...
fi: Tuo tiedostoluettelo…

en: Import information about files in a folder
fi: Tuo tietoa hakemiston tiedostoista

en: Import XSL Transform...
fi: Tuo XSL-muunnos…

en: Import using an XSL Transform
fi: Tuo käyttäen XSL-muunnosta

en: &Export
fi: &Vie

en: Export the collection data to other formats
fi: Vie kokoelman tiedot toiseen muotoon

en: Export to XML...
fi: Vie XML:nä…

en: Export to a Tellico XML file
fi: Vie Tellico XML-tiedostoon

en: Export to Zip...
fi: Vie Zip-tiedostoon…

en: Export to a Tellico Zip file
fi: Vie Tellicon Zip-tiedostoon

en: Export to HTML...
fi: Vie HTML:nä…

en: Export to an HTML file
fi: Vie HTML-tiedostoon

en: Export to CSV...
fi: Vie CSV:nä…

en: Export to a comma-separated values file
fi: Vie CSV-tiedostoon (pilkuin erotetut arvot)

en: Export to Alexandria...
fi: Vie Alexandriaan…

en: Export to an Alexandria library
fi: Vie Alexandria-kirjastoon

en: Export to Bibtex...
fi: Vie BibTeXinä…

en: Export to a bibtex file
fi: Vie BibTeX-tiedostoon

en: Export to Bibtexml...
fi: Vie BibTeXML:nä…

en: Export to a Bibtexml file
fi: Vie BibTeXML-tiedostoon

en: Export to ONIX...
fi: Vie ONIXina…

en: Export to an ONIX file
fi: Vie ONIX-tiedostoon

en: Export to GCstar...
fi: Vie GCstarina…

en: Export to a GCstar data file
fi: Vie GCstar-tiedostoon

en: Export XSL Transform...
fi: Vie XSL-muunnoksella…

en: Export using an XSL Transform
fi: Vie käyttäen XSL-muunnosta

en: Cut the selected text and puts it in the clipboard
fi: Leikkaa valittu teksti leikepöydälle

en: Copy the selected text to the clipboard
fi: Kopioi valittu teksti leikepöydälle

en: Paste the clipboard contents
fi: Liitä leikepöydän sisältö

en: Select all the entries in the collection
fi: Valitse kaikki kokoelman tietueet

en: Deselect all the entries in the collection
fi: Poista kokoelman kaikkien tietueiden valinta

en: Advanced &Filter...
fi: &Tarkempi suodatin…

en: Filter the collection
fi: Suodata kokoelmaa

en: &New Entry...
fi: &Uusi tietue…

en: New Entry
fi: Uusi tietue:

en: Create a new entry
fi: Luo uusi tietue

en: Add Entry
fi: Lisää kohde

en: Internet Search...
fi: Internethaku…

en: Search the internet...
fi: Etsi internetistä…

en: Edit the selected entries
fi: Muokkaa valittuja tietueita

en: Copy the selected entries
fi: Kopioi valitut tietueet

en: Delete the selected entries
fi: Poista valitut tietueet

en: &Merge Entries
fi: &Yhdistä tietueet

en: Merge the selected entries
fi: Yhdistä valitut tietueet

en: Check-&out...
fi: &Lainaa…

en: Check-out the selected items
fi: Lainaa valitut nimikkeet

en: Check-&in
fi: &Palautus

en: Check-in the selected items
fi: Palauta valitut nimikkeet

en: &Rename Collection...
fi: &Muuta kokoelman nimeä…

en: Rename the collection
fi: Muuta kokoelman nimeä

en: Collection &Fields...
fi: &Kokoelman kentät…

en: Fields
fi: Kentät

en: Modify the collection fields
fi: Muuta kokoelman kenttiä

en: &Generate Reports...
fi: &Luo raportteja…

en: Reports
fi: Raportit

en: Generate collection reports
fi: Tee kokoelmaraportteja

en: Convert to &Bibliography
fi: Muunna &bibliografiaksi

en: Convert a book collection to a bibliography
fi: Muuta kirjakokoelma bibliografiaksi

en: String &Macros...
fi: &Merkkijonomakrot…

en: Edit the bibtex string macros
fi: Muokkaa BibTeX-merkkijonomakroja

en: Check for Duplicate Keys...
fi: Etsi toistuvia avaimia…

en: Check for duplicate citation keys
fi: Etsi viiteavainten kaksoiskappaleita

en: Copy Bibtex to Cli&pboard
fi: Kopioi BibTeX leikepöydälle

en: Copy bibtex citations to the clipboard
fi: Kopioi BibTex-viitteet leikepöydälle

en: Cite Entry in &LyX
fi: Viittaa tietueeseen L&yXissä

en: Cite the selected entries in LyX
fi: Lähetä valitut tietueet viitteinä LyXiin

[ctx: Update Entry]
en: Update
fi: Päivitä

en: All Sources
fi: Kaikki lähteet

en: Update entry data from all available sources
fi: Päivitä tietueet kaikista saatavilla olevista lähteistä

en: Unlock Layout
fi: Poista asettelun lukitus

en: Unlock the window's layout
fi: Poista ikkuna-asettelun lukitus

en: Lock Layout
fi: Lukitse asettelu

en: Lock the window's layout
fi: Lukitse ikkuna-asettelu

en: Reset Layout
fi: Palauta asettelu

en: Reset the window's layout
fi: Palauta ikkuna-asettelu

en: Entry &Editor
fi: Tietue&muokkain

en: Enable/disable the editor
fi: Käytä muokkainta tai poista se käytöstä

en: Change Grouping
fi: Muuta ryhmittelyä

en: &Group Selection
fi: &Ryhmävalinta

en: Change the grouping of the collection
fi: Muuta kokoelman ryhmittelyä

en: Filter here...
fi: Suodata…

en: <qt>The <i>Entry View</i> shows a formatted view of the entry's contents.</qt>
fi: <qt><i>Tietuenäkymä</i> näyttää tietueen sisällön muotoillusti.</qt>

en: Collection View
fi: Kokoelmanäkymä

en: <qt>The <i>Column View</i> shows the value of multiple fields for each entry.</qt>
fi: <qt><i>Sarakenäkymä</i> näyttää kuhunkin tietueeseen kuuluvien kenttien arvot.</qt>

en: Group View
fi: Ryhmänäkymä

en: Groups
fi: Ryhmät

en: <qt>The <i>Group View</i> sorts the entries into groupings based on a selected field.</qt>
fi: <qt><i>Ryhmänäkymä</i> lajittelee tietueet valitun kentän perusteella.</qt>

en: Welcome to the Tellico Collection Manager
fi: Tervetuloa Tellicoon – kokoelmien hallintaohjelmaan

en: <h3>Tellico is a tool for managing collections of books, videos, music, and whatever else you want to catalog.</h3><h3>New entries can be added to your collection by <a href="tc:///coll_new_entry">entering data manually</a> or by <a href="tc:///edit_search_internet">downloading data</a> from various Internet sources.</h3>
fi: <h3>Tellico on työkalu eri kokoelmien kuten kirjojen, videoiden, musiikin ja muiden lueteltavien asioiden hallintaan.</h3><h3>Kokoelmaan voi lisätä uusia tietueita <a href="tc:///coll_new_entry">käsin</a> tai <a href="tc:///edit_search_internet">lataamalla tiedot</a> eri verkkolähteistä.</h3>

en: The current file has been modified.
    Do you want to save it?
fi: Aktiivista tiedostoa on muutettu.
    Haluatko tallentaa sen?

en: Creating new collection...
fi: Luodaan uusi kokoelma…

en: Opening file...
fi: Avataan tiedostoa…

en: Open File
fi: Avaa tiedosto

en: <qt><p>You are saving a file with many images, which causes Tellico to slow down significantly. Do you want to save the images separately in Tellico's data directory to improve performance?</p><p>Your choice can always be changed in the configuration dialog.</p></qt>
fi: <qt><p>Tallennat tiedostoa, jossa on paljon kuvia, mikä hidastaa Tellicoa merkittävästi. Haluatko tallentaa kuvat Tellicon kansioon parantaaksesi suorituskykyä?</p><p>Voit aina muuttaa valintaasi myöhemmin asetuksista.</p></qt>

en: Save Images Separately
fi: Tallenna kuvat erikseen

en: Save Images in File
fi: Tallenna kuvat tiedostoon

en: Saving file with a new filename...
fi: Tallennetaan tiedostoa uudella nimellä…

en: Save As
fi: Tallenna nimellä

en: Printing...
fi: Tulostetaan…

en: The collection is currently being filtered to show a limited subset of the entries. Only the visible entries will be printed. Continue?
fi: Kokoelmasta on esillä suodatettu näkymä. Vain näkyvät tietueet tulostetaan. Jatketaanko?

en: Exiting...
fi: Lopetetaan…

en: (%1 filtered; %2 selected)
fi: (%1 suodatettu; %2 valittu)

en: (%1 filtered)
fi: (%1 suodatettu)

en: (%1 selected)
fi: (%1 valittu)

en: Tellico encountered an error in XSLT processing.
fi: Tellico kohtasi virheen XSLT-käsittelyssä.

en: Importing data...
fi: Tuodaan tietoja…

en: Import File
fi: Tuo tiedosto

en: Import Directory
fi: Tuo hakemisto

en: Exporting data...
fi: Viedään tietoja…

en: Export As
fi: Vie muodossa

en: String Macros
fi: Merkkijonomakrot

en: Macro
fi: Makro

en: String
fi: Merkkijono

en: Creating citations...
fi: Luodaan viitteitä…

en: Filters
fi: Suodattimet

en: <qt>The <i>Filter View</i> shows the entries which meet certain filter rules.</qt>
fi: <qt><i>Suodatinnäkymä</i>näyttää suodatussääntöä vastaavat tietueet.</qt>

en: Loans
fi: Lainaukset

en: <qt>The <i>Loan View</i> shows a list of all the people who have borrowed items from your collection.</qt>
fi: <qt><i>Lainausnäkymä</i> näyttää luettelon henkilöistä, jotka ovat lainanneet jotakin kokoelmastasi.</qt>

en: Some images are not saved in the configured location. The current file must be saved and the images will be transferred to the new location.
fi: Joitakin kuvia ei tallenneta asetuksissa määritettyyn sijaintiin. Nykyinen tiedosto pitää tallentaa, ja kuvat siirretään uuteen paikkaan.

en: Update entry data from %1
fi: Päivitä tietueen tiedot lähteestä %1

en: Tellico can only import one file of this type at a time. Only %1 will be imported.
fi: Tellico voi tuoda tämäntyyppisiä tiedostoja vain yhden kerrallaan. Vain %1 tuodaan.

en: Collection Report
fi: Kokoelmaraportti

en: &Report template:
fi: &Raportin mallipohja:

en: One Entry Per Page
fi: Tietue/sivu

en: &Generate
fi: &Luo

en: Select a report template and click <em>Generate</em>.
fi: Valitse raportin mallipohja ja napsauta <em>Luo</em>

en: Some reports may take several seconds to generate for large collections.
fi: Raporttien luominen suurista kokoelmista voi kestää useita sekunteja.

en: PNG Files
fi: PNG-tiedostot

en: HTML Files
fi: HTML-tiedostot

en: Do you really want to delete this filter?
fi: Haluatko varmasti poistaa tämän suodattimen?

en: Delete Filter?
fi: Poistetaanko suodatin?

en: New collection name:
fi: Uuden kokoelman nimi:

en: Entry 1
fi: Tietue 1

en: Entry 2
fi: Tietue 2

en: Conflicting values for %1 were found while merging entries.
fi: Tietueita yhdistettäessä löytyi ristiriitaisia arvoja: %1.

en: Please choose which value to keep.
fi: Valitse säilytettävä arvo.

en: Select value from %1
fi: Valitse arvo %1

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
fi: &Tiedosto

note: i18n: ectx: Menu (file_new_collection)
en: &New Collection
fi: &Uusi kokoelma

[ctx: @title:menu]
note: i18n: ectx: Menu (file_import)
en: &Import
fi: &Tuo

[ctx: @title:menu]
note: i18n: ectx: Menu (file_export)
en: &Export
fi: &Vie

[ctx: @title:menu]
note: i18n: ectx: Menu (collection)
en: &Collection
fi: K&okoelma

[ctx: @title:menu]
note: i18n: ectx: Menu (coll_update_entry)
en: &Update Entry
fi: Päi&vitä tietue

[ctx: @title:menu]
note: i18n: ectx: Menu (coll_bibliography)
en: &Bibliography
fi: Lä&hdeluettelo

[ctx: @title:menu]
note: i18n: ectx: Menu (dockers)
en: &Show Views
fi: Näytä &näkymät

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
fi: Päätyökalurivi

note: i18n: ectx: ToolBar (collectionToolBar)
en: Collection Toolbar
fi: Kokoelmatyökalurivi

en: <qt>An Alexandria library called <i>%1</i> already exists. Any existing books in that library could be overwritten.</qt>
fi: <qt><i>%1</i>-niminen Alexandria-kirjasto on jo olemassa. Kaikki siinä jo esiintyvät kirjat tullaan korvaamaan.</qt>

en: Alexandria Options
fi: Alexandria-asetukset

en: &Library:
fi: &Kirjasto:

en: Scanning audio files...
fi: Tutkitaan äänitiedostoja…

en: Files
fi: Tiedostot

en: Bitrate
fi: Bittinopeus

en: Tracks (Disc %1)
fi: Raidat (levy %1)

en: (Various)
fi: (Sekalaisia)

en: Audio File Options
fi: Äänitiedostoasetukset

en: Recursive &folder search
fi: Etsi myös &alikansioista

en: If checked, folders are recursively searched for audio files.
fi: Jos valittu, äänitiedostoja etsitään rekursiivisesti alikansioistakin.

en: Include file &location
fi: &Sisällytä tiedoston sijainti

en: If checked, the file names for each track are added to the entries.
fi: Jos valittu, tietueisiin lisätään kunkin kappaleen tiedostonimi.

en: Include &bitrate
fi: Sisällytä &bittinopeus

en: If checked, the bitrate for each track is added to the entries.
fi: Jos valittu, tietueisiin lisätään kunkin raidan bittinopeus.

en: Bibtex
fi: BibTeX

en: Bibtex Options
fi: BibTeX-asetukset

en: Expand string macros
fi: Laajenna merkkijonomakrot

en: If checked, the string macros will be expanded and no @string{} entries will be written.
fi: Jos valittu, merkkijonomakrot laajennetaan eikä @string{}-tietueita kirjoiteta.

en: Use URL package
fi: Käytä verkko-osoitepakettia

en: If checked, any URL fields will be wrapped in a \url declaration.
fi: Jos valittu, kaikki verkko-osoite -kentät sijoitetaan \url määritykseen.

en: Skip entries with empty citation keys
fi: Ohita tietueet, joiden viiteavain on tyhjä

en: If checked, any entries without a bibtex citation key will be skipped.
fi: Jos valittu, kaikki BibTeX-viiteavaimettomat tietueet ohitetaan.

en: Bibtex quotation style:
fi: BibTeX-viitetyyli:

en: Braces
fi: Aaltosulkeet

en: Quotes
fi: Lainausmerkit

en: <qt>The quotation style used when exporting bibtex. All field values will be escaped with either braces or quotation marks.</qt>
fi: <qt>Viitetyyli vietäessä BibTeXinä. Kenttien kaikki arvot lainataan joko aaltosulkein tai lainausmerkein.</qt>

en: No valid bibtex entries were found
fi: Kelvollisia BibTeX-tietueita ei löytynyt

en: No valid bibtex entries were found in file - %1
fi: Kelvollisia BibTeX-tietueita ei löytynyt tiedostosta: %1

en: Use Unicode (UTF-8) encoding
fi: Käytä Unicode-muotoa (UTF-8)

en: Read the imported file in Unicode (UTF-8).
fi: Lue tuotu tiedosto Unicodena (UTF-8).

en: Use user locale (%1) encoding
fi: Käytä koodauksessa käyttäjän maa-asetuksia (%1)

en: Read the imported file in the local encoding.
fi: Lue tuotu tiedosto paikallisella enkoodauksella.

en: Bibtexml
fi: BibTeXML

en: Bibtexml Files
fi: BibTeXML-tiedostot

en: A valid XSLT file is needed to import the file.
fi: Tiedoston tuomiseen tarvitaan säännönmukainen XSLT-tiedosto.

en: A valid user ID must be entered.
fi: Kelvollinen käyttäjätunnus vaaditaan.

en: BoardGameGeek Options
fi: BoardGameGeek-asetukset

en: Import owned items only
fi: Tuo vain omat tietueet

en: User ID:
fi: Käyttäjätunniste:

en: CSV Options
fi: CSV-asetukset

en: Include field titles as column headers
fi: Sisällytä kenttien nimet sarakkeiden otsikkoina.

en: If checked, a header row will be added with the field titles.
fi: Jos valittu, otsikokkorivi lisätään kenttien nimien kanssa.

en: Delimiter
fi: Erotin

en: In addition to a comma, other characters may be used as a delimiter, separating each value in the file.
fi: Pilkun lisäksi muitakin merkkejä voi käyttää erottamaan kentän eri arvoja toisistaan.

en: Comma
fi: Pilkku

en: Use a comma as the delimiter.
fi: Käytä erotinmerkkinä pilkkua.

en: Semicolon
fi: Puolipiste

en: Use a semi-colon as the delimiter.
fi: Käytä erotinmerkkinä puolipistettä.

en: Tab
fi: Sarkain

en: Use a tab as the delimiter.
fi: Käytä erotinmerkkinä sarkainta.

en: Other
fi: Muu

en: Use a custom string as the delimiter.
fi: Käytä erotinmerkkiä mukautettua merkkijonoa.

en: A custom string, such as a colon, may be used as a delimiter.
fi: Erotinmerkkinä voi käyttää myös mukautettua merkkijonoa, esim. välilyöntiä.

en: Table column delimiter:
fi: Taulukon sarake-erotin:

en: The column delimiter separates values in each column of a <i>Table</i> field.
fi: Sarake-erotin erottaa <i>Taulukko</i>-kentän eri sarakkeiden arvoja toisistaan.

en: Table row delimiter:
fi: Taulukon rivierotin:

en: The row delimiter separates values in each row of a <i>Table</i> field.
fi: Rivierotin erottaa <i>Taulukko</i>-kentän eri rivien arvoja toisistaan.

en: Select the type of collection being imported.
fi: Valitse tuotavan kokoelman tyyppi.

en: &First row contains field titles
fi: K&enttien nimet ensimmäisellä rivillä

en: If checked, the first row is used as field titles.
fi: Jos valittu, ensimmäistä riviä käytetään kenttien niminä.

en: Delimiter:
fi: Erotinmerkki:

en: &Comma
fi: Pil&kku

en: &Semicolon
fi: &Puolipiste

en: Ta&b
fi: Sa&rkain

en: Ot&her:
fi: &Muu:

en: The table shows up to the first five lines of the CSV file.
fi: Taulukossa näkyy CSV-tiedoston viisi ensimmäistä riviä.

en: <qt>Set each column to correspond to a field in the collection by choosing a column, selecting the field, then clicking the <i>Assign Field</i> button.</qt>
fi: <qt>Aseta jokainen sarake vastaamaan kokoelman kenttää valitsemalla ensin sarake, sitten kenttä ja napsauttamalla lopuksi <i>Kytke kenttään</i> -painiketta.</qt>

en: Co&lumn:
fi: &Sarake:

en: &Data field in this column:
fi: Tämän &sarakkeen tietokenttä:

en: &Assign Field
fi: K&ytke kenttään

en: At least one column must be assigned to a field. Only assigned columns will be imported.
fi: Ainakin yksi sarake pitää kytkeä johonkin kenttään. Vain kytketyt sarakkeet tuodaan.

en: Review
fi: Arvostelu

en: <New Field>
fi: <Uusi kenttä>

en: Scanning files...
fi: Tutkitaan tiedostoja…

en: File Listing Options
fi: Tiedostojen listausasetukset

en: Recursive folder search
fi: Haku myös alikansioista

en: If checked, folders are recursively searched for all files.
fi: Jos valittu, tiedostoja etsitään rekursiivisesti alikansioistakin.

en: Generate file previews
fi: Luo tiedostoista esikatselut

en: If checked, previews of the file contents are generated, which can slow down the folder listing.
fi: Jos valittu, tiedostojen sisällöistä luodaan esikatselut, mikä voi hidastaa kansion luettelointia.

en: <qt>Tellico was unable to access the CD-ROM device - <i>%1</i>.</qt>
fi: <qt>Tellico ei pystynyt käyttämään CD-ROM-laitetta: <b>%1</b>.</qt>

en: Select CDDB Entry
fi: Valitse CDDB-tietue

en: Select a CDDB entry:
fi: Valitse CDDB-tietue

en: <qt>No records were found to match the CD.</qt>
fi: <qt>CD-levyä vastaavia hakutuloksia ei löytynyt.</qt>

en: <qt>Tellico was unable to complete the CD lookup.</qt>
fi: <qt>Tellico ei pystynyt suorittamaan CD-hakua loppuun.</qt>

en: Various
fi: Sekalaista

en: Audio CD Options
fi: Ääni-CD-asetukset

en: Read data from CD-ROM device
fi: Lue tietoa CD-ROM-laitteesta

en: Select or input the CD-ROM device location.
fi: Valitse tai anna CD-ROM-laitteen sijainti.

en: Read all CDDB cache files only
fi: Lue vain kaikki CDDB-välimuistitiedostot

en: Read data recursively from all the CDDB cache files contained in the default cache folders.
fi: Lue rekursiivisesti tietoa kaikista oletusvälimuistikansion CDDB-välimuistitiedostoista.

en: <qt>The file is not a valid GCstar data file.</qt>
fi: <qt>Tiedosto ei ole kelvollinen GCstar-tiedosto</qt>

en: Goodreads Options
fi: Goodreads-asetukset

en: (grouped by %1)
fi: (lajitteluperuste: %1)

en: HTML Options
fi: HTML-asetukset

en: Print field headers
fi: Tulosta kenttien otsikot

en: Group the entries
fi: Ryhmittele tietueet

en: Export individual entry files
fi: Vie erillisiksi tietuetiedostoiksi

en: If checked, individual files will be created for each entry.
fi: Jos valittu, kullekin tietueelle luodaan oma tiedosto.

en: Loading data...
fi: Ladataan tietoa…

en: Loading %1...
fi: Ladataan %1…

en: LibraryThing Options
fi: LibraryThing-valinnat

en: Export your LibraryThing collection in <a href="https://www.librarything.com/export.php?export_type=json">JSON format</a>.
fi: Vie LibraryThing-kokoelma <a href="https://www.librarything.com/export.php?export_type=json">JSON-muotoon</a>.

en: JSON Files
fi: JSON-tiedostot

en: LibraryThing file:
fi: LibraryThing-tiedosto:

en: Tellico was unable to read any data.
fi: Tellico ei saanut luetuksi mitään tietoa.

en: MARC Options
fi: MARC-valinnat

en: Character set:
fi: Merkistö:

en: MARC Format:
fi: MARC-muoto:

en: ONIX Archive
fi: ONIX-arkisto

en: Zip Files
fi: Zip-tiedostot

en: ONIX Archive Options
fi: ONIX-arkiston asetukset

en: Include images in archive
fi: Sisällytä kuvat arkistoon

en: If checked, the images in the document will be included in the zipped ONIX archive.
fi: Jos valittu, tiedoston kuvat sisällytetään Zip-pakattuun ONIX-arkistoon.

en: Tellico was unable to read any metadata from the PDF file.
fi: Tellico ei pystynyt lukemaan PDF-tiedoston metatietoja.

en: Tellico is able to download information about entries with a DOI from CrossRef.org. However, you must create an CrossRef account and add a new data source with your account information.
fi: Tellico voi ladata tietoa tietueista DOI:n avulla CrossRef.orgista. Huomaa kuitenkin, että sinun pitää luoda CrossRef-tili ja uusi tietolähde tilisi tiedoilla.

en: The file is empty.
fi: Tiedosto on tyhjä

en: The file contains no collection data.
fi: Tiedosto ei sisällä kokoelmatietoa.

en: Tellico XML Options
fi: Tellicon XML-asetukset

en: Include images in XML document
fi: Sisällytä kuvat XML-tiedostoon

en: If checked, the images in the document will be included in the XML stream as base64 encoded elements.
fi: Jos valittu, tiedoston kuvat sisällytetään XML:ään base64-koodattuina alkioina.

en: Tellico Zip File
fi: Tellicon Zip-tiedosto

en: It is from a future version of Tellico.
fi: Tämä on Tellicon tulevasta versiosta.

en: XSLT Options
fi: XSLT-asetukset

en: XSLT file:
fi: XSLT-tiedosto:

en: Choose the XSLT file used to transform the data.
fi: Valitse tiedon muuttamiseen käytettävä XSLT-tiedosto.

en: Decrease the maximum icon size in the icon list view
fi: Pienennä kuvakeluettelonäkymän kuvakkeen enimmäiskokoa

en: The current maximum icon size is %1.
    Move the slider to change it.
fi: Kuvakkeen nykyinen enimmäiskoko on %1.
    Muuta sitä liukusäätimellä.

en: Increase the maximum icon size in the icon list view
fi: Suurenna kuvakeluettelonäkymän kuvakkeen enimmäiskokoa

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>...that if a book has more than one author, you should separate
    their names by a semi-colon, so that Tellico will know how to split them
    and use them separately.</p>
    <p>Any other field which allows multiple values should be entered the
    same way, with a semi-colon (;) separating each value.</p>
fi: <p>…että jos kirjalla on useampi kirjoittaja, nimet tulisi erottaa puolipistein,
    jotta Tellico osaa käsitellä näitä erillisinä tietoina.</p>
    <p>Muissakin usean arvon hyväksyvissä kentissä eri arvot tulee erottaa
    puolipistein.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>...that you can change which fields are shown in the column view by
    right-clicking on the column header.
fi: <p>…että voit muuttaa sarakenäkymän kenttiä napsauttamalla 
    sarakeotsikkoa hiiren oikealla painikkeella.

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>...that you can add, edit, or modify the fields in the collection using
    the Field Editor. The arrow buttons below the field list can be used to change the
    position of the field in the list, which affects the placement in the entry
    editor.</p>
fi: <p>…että voit lisätä tai muuttaa kokoelman kenttiä kenttämuokkaimessa. Kenttäluettelon
    alla olevin nuolipainikkein voit vaihtaa kentän paikkaa luettelossa, mikä vaikuttaa
    kentän paikkaan tietuemuokkaimessa.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>...that if you want to filter by a Checkbox field, a value of
    "true" should be used. If you'd like to filter to
    show only the science fiction books which you've not read, for
    example, check the <em>Match all of the
    following</em> button, set the first rule to have "Genre"
    "contains" "Science Fiction" (no quotes) and the second rule to
    have "Read" "does not contain" "true" (no quotes).</p>
fi: <p>…että jos haluat suodattaa näkymää valintaruudun perusteella,
    tulee käyttää arvoa ”tosi”. Jos esimerkiksi haluat suodattaa näkyviin
    vain kaikki lukemattomat tieteiskirjat, valitse <em>”Sopii kaikkiin
    seuraaviin”</em>-, aseta ensimmäiseksi säännöksi ”Lajityyppi”,
    ”sisältää” ”Tieteisfiktio” (lainausmerkeittä) ja toiseksi säännöksi
    ”Luettu” ”ei sisällä” ”tosi” (samoin lainausmerkeittä).</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>...that if a non-word character is used in the Quick Filter, the text is
    interpreted as a regular expression.</p>
    <p>To show only books which are by Weber or Bujold, for example, then
    type "weber|bujold" (no quotes) in the filter box.</p>
fi: <p>…että jos pikasuodattimessa käytetään erikoismerkkejä, teksti
    tulkitaan säännölliseksi lausekkeeksi.</p>
    <p>Näyttääksesi esimerkiksi vain Weberin tai Bujoldin kirjat
    kirjoita ”weber|bujold” (lainausmerkeittä).</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>...that you can edit more than one entry at a time, by holding down
    the Shift or Ctrl key and selecting multiple entries.</p>
fi: <p>…että voit muokata samanaikaisesti useampaa tietuetta pitämällä
    vaihto- tai Ctrl-näppäintä pohjassa valitessasi tietueita.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>...that you can convert an existing book collection to a bibliography,
    which can then be exported to bibtex or Bibtexml format.</p>
fi: <p>…että voit muuttaa olemassa olevan kirjakokoelman lähdeluetteloksi,
    joka voidaan viedä BibTeX- tai BibTeXML-muotoon.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>...that you can add, edit, and delete string macros for bibliographies.</p>
fi: <p>…että voit lisätä, muokata ja poistaa lähdeluetteloiden merkkijonomakroja</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>...that if more than one field is formatted as a name, then an additional
    group named "People" is added to the collection, allowing authors and editors
    to be sorted or printed together, for example.</p>
fi: <p>…että jos useampaa kenttää muokataan nimenä, kokoelmaan lisätään ryhmä
    ”Henkilöt”, jolloin tekijöitä ja kirjoittajia voi esimerkiksi lajitella
    ja tulostaa.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>...that you can modify the appearance of the printed output by modifying
    the <tt>tellico-printing.xsl</tt> file. The file generates HTML, and the CSS
    within the stylesheet governs things like the font, the margins, etc.</p>
fi: <p>…että voit vaikuttaa tulosteen ulkoasuun muuttamalla tiedostoa
    <tt>tellico-printing.xsl</tt>. Tiedoston tuottaa HTML:ää, ja sen
    sisältämällä CSS-tyylisivulla voit vaikuttaa esim. fontteihin ja
    ja reunuksiin.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>...that you can import using any generic XSL stylesheet which
    outputs a valid Tellico XML file.</p>
fi: <p>…että voit tuoda ja viedä tietoja käyttäen mitä tahansa yleistä
    XSL-tyylitiedostoa joka tuottaa kelvollisen Tellicon XML-tiedoston.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>...that double-clicking an entry item opens the Entry Editor.</p>
fi: <p>…että kaksoisnapsauttamalla tietuetta avaat tietuemuokkaimen.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>...that you can add HTML tags to any Paragraph field for formatting, such as
    &lt;b&gt;bold&lt;/b&gt; or &lt;i&gt;italic&lt;/i&gt;.</p>
fi: <p>…että voit lisätä HTML-tunnisteita muotoiluja varten mihin tahansa
    kappalekenttään, esim. &lt;b&gt;bold&lt;/b&gt; or &lt;i&gt;italic&lt;/i&gt;.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>...that when the Column View is focused, you can press a letter on the
    keyboard to scroll to the next entry that starts with that letter.</p>
fi: <p>…että kohdistuksen ollessa sarakenäkymässä, voit painaa näppäimistön
    kirjainta hypätäksesi seuraavaan sillä kirjaimella alkavaan tietueeseen.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>...that you can use a field with a derived value to combine multiple separated fields
    into a single field. Use a derived value template
    similar to "Value: %{fielda}%{fieldb}" where %{...} gets replaced with the
    appropriate field value. This is useful to collect multiple values in a
    single field, e.g. for better grouping, and to combine fields of different
    types by respecting proper sorting at the same time. Consider for example
    a number field followed by a text subfield with entries 3b, 14a.</p>
fi: <p>…että johdannaiskenttiä voi käyttää yhdistämään usean eri kentän arvot
    yhdeksi. Perityn arvon malli on esim. ”Arvo: %{kenttä1}%{kenttä2}”, missä
    %{…} korvataan vastaavan kentän arvolla. Näin voit koota eri arvoja
    yhteen kenttään esim. lajittelun helpottamiseksi. Voit myös yhdistää
    erityyppisiä kenttiä ilman, että se vaikuttaa lajitteluun, esim. jos
    lukukenttää seuraa tekstimuotoinen alikenttä (3b, 14a).</p>

en: This template is meant for music collections only.
fi: Tämä mallipohja on tarkoitettu vain musiikkikokoelmille

en: Total:
fi: Yhteensä:

en: This template is meant for video collections only.
fi: Tämä mallipohja on tarkoitettu vain elokuvakokoelmille

en: : Group Summary
fi: : Ryhmäyhteenveto

en: Total number of fields:
fi: Kenttiä yhteensä:

en: Total number of entries:
fi: Tietueita yhteensä:

en: Generated by Tellico
fi: Luonut Tellico

en: Distinct values:
fi: Erilliset arvot:

en: Loan Date
fi: Lainauspäivä

en: Note
fi: Muistiinpanot

en: Due Date
fi: Palautuspäivä

en: Search
fi: Etsi

en: Clear
fi: Tyhjennä
