tellico - en to fr translation catalogue (1193 entries)

[ctx: Default XSL Template]
note: i18n: file: xslt/entry-templates/Default.xsl
en: Default
fr: Par défaut

[ctx: Video XSL Template]
note: i18n: file: xslt/entry-templates/Video.xsl
en: Video
fr: Vidéo

[ctx: Compact XSL Template]
note: i18n: file: xslt/entry-templates/Compact.xsl
en: Compact
fr: Synthétique

[ctx: Title Listing (Vertical) XSL Template]
note: i18n: file: xslt/report-templates/Title_Listing_(Vertical).xsl
en: Title Listing (Vertical)
fr: Liste des titres (vertical)

[ctx: Group View XSL Template]
note: i18n: file: xslt/report-templates/Group_View.xsl
en: Group View
fr: Vue par groupe

[ctx: Loan View XSL Template]
note: i18n: file: xslt/report-templates/Loan_View.xsl
en: Loan View
fr: Date d'emprunt

[ctx: Title Listing (Horizontal) XSL Template]
note: i18n: file: xslt/report-templates/Title_Listing_(Horizontal).xsl
en: Title Listing (Horizontal)
fr: Liste des titres (horizontal)

[ctx: Group Summary XSL Template]
note: i18n: file: xslt/report-templates/Group_Summary.xsl
en: Group Summary
fr: Résumé du groupe

[ctx: Image List XSL Template]
note: i18n: file: xslt/report-templates/Image_List.xsl
en: Image List
fr: Liste d'images

[ctx: Image Grid XSL Template]
note: i18n: file: xslt/report-templates/Image_Grid.xsl
en: Image Grid
fr: Grille d'images

[ctx: Tri-Column XSL Template]
note: i18n: file: xslt/report-templates/Tri-Column.xsl
en: Tri-Column
fr: Tri-colonnes

[ctx: Group Statistics XSL Template]
note: i18n: file: xslt/report-templates/Group_Statistics.xsl
en: Group Statistics
fr: Statistiques de groupe

[ctx: Column View XSL Template]
note: i18n: file: xslt/report-templates/Column_View.xsl
en: Column View
fr: Vue colonne

en: Citation Key Manager
fr: Gestionnaire des clés de citations

en: Checking for entries with duplicate citation keys...
fr: Recherche d'entrées avec des clés de citations dupliquées...

en: Check for duplicates
fr: Vérifier s'il existe des doublons

en: Filter for duplicates
fr: Filtre pour les doublons

en: There are no duplicate citation keys.
fr: Il n'y pas de clés de citations dupliquées.

en: There is %1 duplicate citation key. | There are %1 duplicate citation keys.
fr[0]: Il y a %1 clé de citation dupliquée.
fr[1]: Il y a %1 clés de citations dupliquées.

en: Select Borrower
fr: Sélectionner l'emprunteur

en: Name
fr: Nom

en: Collection Size
fr: Taille de la collection

en: Total entries: %1
fr: Total des entrées : %1

en: Collection Size Over Time
fr: Taille de la collection dans la durée

en: Group Summary: %1
fr: Résumé du groupe : %1

en: Total number of entries: %1
fr: Nombre total d'entrées : %1

en: Top Values: %1
fr: Meilleures valeurs : %1

en: Group Summary Report
fr: Rapport de résumé du groupe

en: Year Distribution
fr: Distribution annuelle

[ctx: Distinct number of items]
en: Count
fr: Compteur

en: <qt>Tellico is unable to write to the server pipe at <b>%1</b>.</qt>
fr: <qt>Tellico ne peut pas écrire dans le tunnel du serveur à <b>%1</b>.</qt>

en: My Collection
fr: Ma collection

en: Book Collection
fr: Collection de livres

en: Bibliography
fr: Bibliographie

en: Comic Book Collection
fr: Collection de bandes dessinées

en: Video Collection
fr: Collection de vidéos

en: Music Collection
fr: Collection de musique

en: Coin Collection
fr: Collection de pièces

en: Stamp Collection
fr: Collection de timbres

en: Wine Collection
fr: Collection de vins

en: Card Collection
fr: Collection de cartes

en: Game Collection
fr: Collection de jeux vidéo

en: File Catalog
fr: Catalogue de fichiers

en: Board Game Collection
fr: Collection de jeux de plateau

en: Custom Collection
fr: Collection personnalisée

en: Collection Fields
fr: Champs de la collection

en: Current Fields
fr: Champs courants

[ctx: New Field]
en: &New
fr: &Nouveau

en: Add a new field to the collection
fr: Ajouter un nouveau champ à la collection

[ctx: Delete Field]
en: Delete
fr: Supprimer

en: Remove a field from the collection
fr: Supprimer un champ de la collection

en: Move this field up in the list. The list order is important for the layout of the entry editor.
fr: Déplacer ce champ vers le haut. L'ordre dans la liste est important pour le modèle de l'éditeur d'entrée.

en: Move this field down in the list. The list order is important for the layout of the entry editor.
fr: Déplacer le champ vers le bas. L'ordre dans la liste est important pour le modèle de l'éditeur d'entrée.

en: Field Properties
fr: Propriétés du champ

en: &Title:
fr: &Titre :

en: The title of the field
fr: Le titre du champ

en: T&ype:
fr: T&ype :

en: The type of the field determines what values may be used.
fr: Le type du champ détermine quelles values peuvent être utilisées.

en: <i>Simple Text</i> is used for most fields.
fr: <i>Texte simple</i> est utilisé pour la plupart des champs.

en: <i>Paragraph</i> is for large text blocks.
fr: <i>Paragraphe</i> est utilisé pour les textes longs.

en: <i>Choice</i> limits the field to certain values.
fr: <i>Liste</i> limite le champ à certaines valeurs.

en: <i>Checkbox</i> is for a simple yes/no value.
fr: <i>Case à cocher</i> est une simple valeur oui/non.

en: <i>Number</i> indicates that the field contains a numerical value.
fr: <i>Nombre</i> indiqué que le champ contient une valeur numérique.

en: <i>URL</i> is for fields which refer to URLs, including references to other files.
fr: <i>URL</i> est pour les champs faisant référence à une URL, contenant des références à d'autres fichiers.

en: A <i>Table</i> may hold one or more columns of values.
fr: <i>Tableau</i> peut contenir une ou plusieurs colonne(s) de valeurs.

en: An <i>Image</i> field holds a picture.
fr: Un champ <i>Image</i> contient une image.

en: A <i>Date</i> field can be used for values with a day, month, and year.
fr: Un champ <i>Date</i> peut être utilisé pour des valeurs avec jour, mois et année.

en: A <i>Rating</i> field uses stars to show a rating number.
fr: Un champ <i>Note</i> utilise des étoiles pour afficher une note donnée.

en: Cate&gory:
fr: Caté&gorie :

en: The field category determines where the field is placed in the editor.
fr: La catégorie du champ détermine la position du champ dans l'éditeur.

en: Set &properties...
fr: Régler les &propriétés...

en: Extended field properties are used to specify things such as the corresponding bibtex field.
fr: Les propriétés étendues d'un champ sont utilisées pour définir par exemple le champ BibTeX correspondant.

en: Description:
fr: Description :

en: The description is a useful reminder of what information is contained in the field.
fr: La description est un rappel utile du type d'information contenue dans le champ.

en: Value Options
fr: Options de la valeur

en: Default value:
fr: Valeur par défaut :

en: <qt>A default value can be set for new entries.</qt>
fr: <qt>Une valeur par défaut peut être appliquée aux nouvelles entrées.</qt>

en: Value template:
fr: Modèle de valeur :

en: Derived values are formed from the values of other fields according to the value template. Named fields, such as "%{year} %{title}", get substituted in the value.
fr: Les valeurs dérivées sont formées à partir des valeurs des autres champs, selon le modèle de la valeur. Les champs nommés, comme « %{year} %{title}, sont substitués dans la valeur.

en: Use derived value
fr: Utiliser la valeur dérivée

en: A&llowed values:
fr: Va&leurs autorisées :

en: <qt>For <i>Choice</i>-type fields, these are the only values allowed. They are placed in a combo box. The possible values have to be separated by a semi-colon, for example: "dog; cat; mouse"</qt>
fr: <qt>Pour les champs de type <i>Choix</i>, il s'agit des seules valeurs permises. Elles sont placées dans une liste déroulante. Les valeurs possibles doivent être séparées par un point-virgule, par exemple : « chien ; chat ; souris » </qt>

en: Format options:
fr: Options de mise en forme :

en: No formatting
fr: Pas de mise en forme

en: Allow auto-capitalization only
fr: Autoriser la mise en majuscule automatique seulement

en: Format as a title
fr: Mise en forme comme un titre

en: Format as a name
fr: Mise en forme comme un nom

en: Field Options
fr: Options des champs

en: Enable auto-completion
fr: Activer l'auto-complètement

en: If checked, KDE auto-completion will be enabled in the text edit box for this field.
fr: Si cochée, l'auto-complètement de KDE sera active dans la zone de saisie pour ce champ.

en: Allow multiple values
fr: Autoriser des valeurs multiples

en: If checked, Tellico will parse the values in the field for multiple values, separated by a semi-colon.
fr: Si cochée, Tellico séparera les valeurs du champ en multiples valeurs séparées par un point-virgule.

en: Allow grouping
fr: Autoriser le regroupement

en: If checked, this field may be used to group the entries in the group view.
fr: Si cochée, ce champ sera utilisé pour regrouper les entrées dans la vue par groupe.

en: Revert the selected field's properties to the default values.
fr: Revenir aux valeurs par défaut pour les champs sélectionnés.

en: Modify Fields
fr: Modifier les champs

en: <qt>Removing allowed values from the <i>%1</i> field which currently exist in the collection may cause data corruption. Do you want to keep your modified values or cancel and revert to the current ones?</qt>
fr: <qt>Supprimer des valeurs possibles du champ <i>%1</i> qui existent dans la collection peut causer des corruptions de données. Voulez-vous utiliser les valeurs modifiées ou annuler et revenir aux valeurs précédentes ?</qt>

en: Keep modified values
fr: Conserver les valeurs modifiées

en: New Field %1
fr: Nouveau champ %1

en: Revert Field Properties
fr: Revenir aux propriétés du champ par défaut

en: <qt><p>Do you really want to revert the properties for the <em>%1</em> field back to their default values?</p></qt>
fr: <qt><p>Voulez-vous vraiment revenir aux propriétés par défaut pour le champ <em>%1</em> ?</p></qt>

en: Revert
fr: Revenir

en: Extended Field Properties
fr: Propriétés étendues du champ

en: Property
fr: Propriété

en: Value
fr: Valeur

en: A field with this title already exists. Please enter a different title.
fr: Un champ avec ce nom existe déjà. Veuillez saisir un autre nom.

en: <qt>The category may not be empty. Please enter a category.</qt>
fr: <qt>La catégorie n'est peut-être pas vide. Veuillez saisir une catégorie.</qt>

en: <qt>A field may not be in the same category as a <em>Paragraph</em>, <em>Table</em> or <em>Image</em> field. Please enter a different category.</qt>
fr: <qt>Un champ ne doit pas être dans la même catégorie qu'un <em>paragraphe</em>, un <em>tableau</em> ou une <em>image</em>. Veuillez choisir une autre catégorie.</qt>

en: A field's title may not be the same as an existing category. Please enter a different title.
fr: Le nom d'un champ ne doit pas être le même que celui d'une catégorie existante. Veuillez saisir un autre nom.

en: The range for a rating field must be between 1 and 10, and the lower bound must be less than the higher bound. Please enter different low and high properties.
fr: Les valeurs utilisées pour la notation doivent être comprises entre 1 et 10, la valeur numérique de la limite inférieure devant être inférieure à celle de la limite supérieure. Veuillez saisir des valeurs différentes pour les bornes supérieures et inférieures.

en: Tables are limited to a maximum of ten columns.
fr: Les tableaux sont limités à un nombre maximum de dix colonnes.

en: A field with a derived value must have a value template.
fr: Un champ avec une valeur dérivée doit avoir une valeur de modèle.

en: General
fr: Général

en: Publishing
fr: Publication

en: Miscellaneous
fr: Divers

en: Entry Type
fr: Type d'entrée

en: These entry types are specific to bibtex. See the bibtex documentation.
fr: Cette entrée est spécifique à BibTeX. Voir la documentation BibTeX.

en: Author
fr: Auteur

en: Bibtex Key
fr: Clé BibTeX

en: Book Title
fr: Titre du livre

en: Editor
fr: Éditeur

en: Organization
fr: Organisation

note: i18n("Institution")); field->setProperty(QLatin1String("bibtex"), QLatin1String("institution")); field->setCategory(i18n(bibtex_general)); field->setFlags(Field::AllowDelete); field->setFormatType(FieldFormat::FormatTitle); list.append(field); ****************** Publishing **************************
en: Publisher
fr: Maison d'édition

en: Address
fr: Adresse

en: Edition
fr: Édition

en: Year
fr: Année

en: Month
fr: Mois

en: Number
fr: Nombre

en: How Published
fr: Mode de publication

note: i18n("School")); field->setProperty(QLatin1String("bibtex"), QLatin1String("school")); field->setCategory(i18n(bibtex_publishing)); field->setFlags(Field::AllowCompletion | Field::AllowGrouped); list.append(field); ****************** Classification ***************************
en: Chapter
fr: Chapitre

en: Series
fr: Série

en: Cross-Reference
fr: Référence croisée

note: i18n("Annotation")); field->setProperty(QLatin1String("bibtex"), QLatin1String("annote")); field->setCategory(i18n(bibtex_misc)); list.append(field);
en: Keywords
fr: Mots clés

en: Abstract
fr: Résumé

en: Unknown
fr: Inconnu

en: Personal
fr: Personnel

en: My Board Games
fr: Mes jeux de plateau

en: Mechanism
fr: Mécanisme

en: Release Year
fr: Année de parution

en: Designer
fr: Concepteur

en: Number of Players
fr: Nombre de joueurs

en: Playing Time
fr: Durée de lecture

en: Minimum Age
fr: Âge minimum

en: Rating
fr: Note

en: Purchase Date
fr: Date d'achat

en: Gift
fr: Cadeau

en: Purchase Price
fr: Prix d'achat

en: Loaned
fr: Prêté

en: Cover
fr: Couverture

en: Comments
fr: Commentaires

en: My Books
fr: Mes livres

en: Subtitle
fr: Sous-titre

en: Hardback
fr: Rigide

en: Paperback
fr: Souple

en: Trade Paperback
fr: Économique

en: E-Book
fr: Livre électronique

en: Binding
fr: Format

en: Copyright Year
fr: Année copyright

en: Publication Year
fr: Année de publication

en: Library of Congress Control Number
fr: Numéro de contrôle de la Bibliothèque du Congrès

en: Translator
fr: Traducteur

en: Language
fr: Langue

en: Series Number
fr: N° dans la série

en: New
fr: Nouveau

en: Used
fr: Usé

en: Signed
fr: Signé

en: Read
fr: Lu

en: Front Cover
fr: Couverture

en: Plot Summary
fr: Résumé de l'action

en: My Cards
fr: Mes cartes

en: Player
fr: Joueur

en: Team
fr: Équipe

en: Brand
fr: Marque

en: Card Number
fr: Numéro de carte

en: Card Type
fr: Type de carte

en: Location
fr: Lieu

en: Quantity
fr: Quantité

en: Front Image
fr: Image recto

en: Back Image
fr: Image verso

en: My Coins
fr: Mes pièces

[ctx: monetary denomination]
en: Denomination
fr: Dénomination

en: Mint Mark
fr: Différent

en: Country
fr: Pays

en: Currency
fr: Monnaie

en: Coin Set
fr: Pièce

[ctx: Coin grade levels - Proof-65,Proof-60,Mint State-65,Mint State-60,Almost Uncirculated-55,Almost Uncirculated-50,Extremely Fine-40,Very Fine-30,Very Fine-20,Fine-12,Very Good-8,Good-4,Fair]
en: Proof-65,Proof-60,Mint State-65,Mint State-60,Almost Uncirculated-55,Almost Uncirculated-50,Extremely Fine-40,Very Fine-30,Very Fine-20,Fine-12,Very Good-8,Good-4,Fair
fr: Flan bruni-65,Flan bruni-60,Fleur de coin-65,Fleur de coin-60,Superbe-55,Superbe-50,Superbe-40,Très très beau-30,Très très beau-20,Très beau-12,Beau-8,Bon-4,Moyen

en: Grade
fr: État de conservation

en: Grading Service
fr: Service d'évaluation

en: Obverse
fr: Observation

en: Reverse
fr: Verso

en: My Comic Books
fr: Mes bandes dessinées

en: Writer
fr: Scénariste

[ctx: Comic Book Illustrator]
en: Artist
fr: Artiste

en: Issue
fr: Numéro

[ctx: Comic book grade levels - Mint,Near Mint,Very Fine,Fine,Very Good,Good,Fair,Poor]
en: Mint,Near Mint,Very Fine,Fine,Very Good,Good,Fair,Poor
fr: Neuf, Presque neuf, Excellent, Très très bon, Très bon, Bon, Assez bon, Mauvais

en: My Files
fr: Mes fichiers

en: Folder
fr: Dossier

en: Mimetype
fr: Type MIME

en: Size
fr: Taille

en: Owner
fr: Propriétaire

en: Group
fr: Groupe

en: Created
fr: Créé le

en: Modified
fr: Modifié le

en: Meta Info
fr: Informations additionnelles

en: Icon
fr: Icône

en: My Games
fr: Mes jeux vidéo

en: Platform
fr: Plate-forme

[ctx: Games - Publisher]
en: Publisher
fr: Éditeur

en: Developer
fr: Développeur

en: ESRB Rating
fr: Classement ESRB

en: Personal Rating
fr: Note personnelle

en: Completed
fr: Terminé

en: Xbox Series X
fr: Xbox Séries X

en: PlayStation4
fr: PlayStation 4

[ctx: Video game ratings - Unrated, Adults Only, Mature, Teen, Everyone 10+, Everyone, Early Childhood, Pending]
en: Unrated, Adults Only, Mature, Teen, Everyone 10+, Everyone, Early Childhood, Pending
fr: Non classé, Seulement pour adultes, Personnes matures, Adolescents, Tout public, Jeunes enfants, En attente de classement

en: My Music
fr: Ma musique

en: Vinyl
fr: Vinyle

en: Medium
fr: Médium

en: Artist
fr: Artiste

en: Tracks
fr: Pistes

en: Title
fr: Titre

en: Length
fr: Durée

en: My Stamps
fr: Mes timbres

en: Issue Year
fr: Année

en: Color
fr: Couleur

[ctx: Stamp grade levels - Superb,Extremely Fine,Very Fine,Fine,Average,Poor]
en: Superb,Extremely Fine,Very Fine,Fine,Average,Poor
fr: Superbe,Excellent,Très bon,Bon,Moyen,Mauvais

en: Cancelled
fr: Annulé

en: Hinged
fr: Articulé

en: Centering
fr: Centrée

en: Gummed
fr: Gommé

en: Other People
fr: Autres personnes

en: Features
fr: Caractéristiques

en: My Videos
fr: Mes vidéos

en: Production Year
fr: Année de production

en: Region 0
fr: Région 0

en: Region 1
fr: Région 1

en: Region 2
fr: Région 2

en: Region 3
fr: Région 3

en: Region 4
fr: Région 4

en: Region 5
fr: Région 5

en: Region 6
fr: Région 6

en: Region 7
fr: Région 7

en: Region 8
fr: Région 8

en: Region
fr: Région

en: Nationality
fr: Nationalité

en: Cast
fr: Distribution

en: Actor/Actress
fr: Acteur/Actrice

en: Role
fr: Rôle

en: A table for the cast members, along with the roles they play
fr: Un tableau pour la distribution du film, avec le rôle joué

en: Director
fr: Réalisateur

en: Producer
fr: Producteur

en: Composer
fr: Compositeur

en: Language Tracks
fr: Langues disponibles

en: Subtitle Languages
fr: Langues des sous-titres

en: Audio Tracks
fr: Plages audio

en: Running Time
fr: Durée

en: The running time of the video (in minutes)
fr: Durée de la vidéo (en minutes)

en: Aspect Ratio
fr: Format d'image

en: Widescreen
fr: Écran large

en: Black & White
fr: Noir & blanc

en: Color Mode
fr: Format couleur

en: Director's Cut
fr: Version du réalisateur

en: My Wines
fr: Mes vins

[ctx: Wine Producer]
en: Producer
fr: Producteur

en: Varietal
fr: Variété

en: Vintage
fr: Cru

en: Red Wine
fr: Vin rouge

en: White Wine
fr: Vin blanc

en: Sparkling Wine
fr: Mousseux

en: Drink By
fr: Bu par

en: Label Image
fr: Étiquette

en: Add Entries
fr: Ajouter des entrées

[ctx: Add (Entry Title)]
en: Add %1
fr: Ajouter %1

en: Check-out Items
fr: Prêter les articles

[ctx: Check-out (Entry Title)]
en: Check-out %1
fr: Prêter l'article %1

en: Append Collection
fr: Ajouter la collection

en: Merge Collection
fr: Fusionner la collection

en: Replace Collection
fr: Remplacer la collection

en: Add %1 Field
fr: Ajouter le champ %1

en: Modify %1 Field
fr: Modifier le champ %1

en: Delete %1 Field
fr: Supprimer le champ %1

en: Add Filter
fr: Ajouter un filtre

en: Modify Filter
fr: Modifier le filtre

en: Delete Filter
fr: Supprimer le filtre

en: Modify Entries
fr: Modifier les entrées

[ctx: Modify (Entry Title)]
en: Modify %1
fr: Modifier le champ %1

en: Modify Loan
fr: Modifier le prêt

en: Delete Entries
fr: Supprimer les entrées

[ctx: Delete (Entry Title)]
en: Delete %1
fr: Supprimer %1

en: Check-in Entries
fr: Retour de prêt

[ctx: Check-in (Entry Title)]
en: Check-in %1
fr: Article %1 rendu (fin de prêt)

en: Rename Collection
fr: Renommer la collection

en: Reorder Fields
fr: Réordonner les champs

[ctx: comma-separated list of words ignored by auto-capitalize]
en: a,an,and,as,at,but,by,for,from,in,into,nor,of,off,on,onto,or,out,over,the,to,up,with
fr: un, comme, à, mais, sauf, par, pour, de, dans, à l'intérieur de, ni, de, hors, sur, ou, dessus, le, la, les, vers, au dessus, avec

[ctx: comma-separated list of common surname suffixes, used for sorting]
en: jr.,jr,iii,iv
fr: jr., jr, iii, iv

note: i18n: ectx: label, entry (fontBook), group (Options - book) i18n: ectx: label, entry (fontVideo), group (Options - video) i18n: ectx: label, entry (fontAlbum), group (Options - album) i18n: ectx: label, entry (fontBibtex), group (Options - bibtex) i18n: ectx: label, entry (fontComicBook), group (Opt
en: Template font
fr: Police du modèle

note: i18n: ectx: label, entry (baseColorBook), group (Options - book) i18n: ectx: label, entry (baseColorVideo), group (Options - video) i18n: ectx: label, entry (baseColorAlbum), group (Options - album) i18n: ectx: label, entry (baseColorBibtex), group (Options - bibtex) i18n: ectx: label, entry (baseCo
en: Template background color
fr: Couleur de fond du modèle

note: i18n: ectx: label, entry (textColorBook), group (Options - book) i18n: ectx: label, entry (textColorVideo), group (Options - video) i18n: ectx: label, entry (textColorAlbum), group (Options - album) i18n: ectx: label, entry (textColorBibtex), group (Options - bibtex) i18n: ectx: label, entry (textCo
en: Template text color
fr: Couleur du texte du modèle

note: i18n: ectx: label, entry (highlightedBaseColorBook), group (Options - book) i18n: ectx: label, entry (highlightedBaseColorVideo), group (Options - video) i18n: ectx: label, entry (highlightedBaseColorAlbum), group (Options - album) i18n: ectx: label, entry (highlightedBaseColorBibtex), group (Option
en: Template highlight color
fr: Couleur de mise en valeur du modèle

note: i18n: ectx: label, entry (highlightedTextColorBook), group (Options - book) i18n: ectx: label, entry (highlightedTextColorVideo), group (Options - video) i18n: ectx: label, entry (highlightedTextColorAlbum), group (Options - album) i18n: ectx: label, entry (highlightedTextColorBibtex), group (Option
en: Template highlighted text color
fr: Couleur de mise en valeur du texte du modèle

note: i18n: ectx: label, entry (linkColorBook), group (Options - book) i18n: ectx: label, entry (linkColorVideo), group (Options - video) i18n: ectx: label, entry (linkColorAlbum), group (Options - album) i18n: ectx: label, entry (linkColorBibtex), group (Options - bibtex) i18n: ectx: label, entry (linkCo
en: Template link color
fr: Couleur modèle de lien

en: Configure Tellico
fr: Configurer Tellico

en: Printing
fr: Impression

en: Templates
fr: Modèles

en: Data Sources
fr: Sources de données

en: General Options
fr: Options générales

en: &Reopen file at startup
fr: &Rouvrir le fichier au démarrage

en: If checked, the file that was last open will be re-opened at program start-up.
fr: Si cochée, le dernier fichier ouvert sera ouvert au prochain démarrage du programme.

en: &Enable regular expressions in quick filter
fr: &Autoriser les expressions rationnelles dans le filtrage rapide

en: If checked, the quick filter will interpret text as a regular expression.
fr: Si cette option est sélectionnée, le filtrage rapide interprétera le texte comme une expression rationnelle.

en: &Show "Tip of the Day" at startup
fr: Afficher le&s « Astuces du jour » au démarrage

en: If checked, the "Tip of the Day" will be shown at program start-up.
fr: Si cochée, l'« Astuce du jour » sera ouverte au démarrage du programme.

en: &Enable webcam for barcode scanning
fr: Activ&er la webcam pour numériser les codes barres

en: If checked, the input from a webcam will be used to scan barcodes for searching.
fr: Si cochée, les données de la webcam seront utilisées pour numériser les codes barres pour la recherche.

en: Image Storage Options
fr: Options de sauvegarde des images

en: Store images in data file
fr: Inclure les images dans le fichier de données

en: Store images in common application directory
fr: Enregistrer les images dans le dossier de données de Tellico.

en: Store images in directory relative to data file
fr: Enregistrer les images dans un dossier aux côtés du fichier de données.

en: Images may be saved in the data file itself, which can cause Tellico to run slowly, stored in the Tellico application directory, or stored in a directory in the same location as the data file.
fr: Les images peuvent être enregistrées dans le fichier de données lui-même, ce qui peut ralentir Tellico, dans le dossier de données de Tellico, ou dans un dossier situé aux côtés du fichier de données.

en: Formatting Options
fr: Options de mise en forme

en: Auto capitalize &titles and names
fr: Auto capitaliser les &titres et noms

en: If checked, titles and names will be automatically capitalized.
fr: Si cochée, les titres et les noms seront automatiquement mis en capitales.

en: Auto &format titles and names
fr: Mise en &forme automatique des titres et des noms

en: If checked, titles and names will be automatically formatted.
fr: Si cochée, les titres et les noms seront automatiquement mis en forme.

en: No capitali&zation:
fr: Ne pas mettre en majuscule :

en: <qt>A list of words which should not be capitalized. Multiple values should be separated by a semi-colon.</qt>
fr: <qt>Une liste de mots ne devant pas être mis en majuscules. Les suffixes doivent être séparés par un point-virgule.</qt>

en: Artic&les:
fr: Artic&les :

en: <qt>A list of words which should be considered as articles if they are the first word in a title. Multiple values should be separated by a semi-colon.</qt>
fr: <qt>Une liste de mots qui doivent être considérés comme des articles. Les articles doivent être séparés par un point-virgule.</qt>

en: Personal suffi&xes:
fr: Suffi&xes personnels :

en: <qt>A list of suffixes which might be used in personal names. Multiple values should be separated by a semi-colon.</qt>
fr: <qt>Une liste de suffixes qui peuvent être utilisés dans les noms. Les suffixes doivent être séparés par un point-virgule.</qt>

en: Surname &prefixes:
fr: &Préfixes de surnoms :

en: <qt>A list of prefixes which might be used in surnames. Multiple values should be separated by a semi-colon.</qt>
fr: <qt>Une liste de suffixes qui peuvent être utilisés dans les surnoms. Les suffixes doivent être séparés par un point-virgule.</qt>

en: Printing Options
fr: Options d'impression

en: &Format titles and names
fr: Mise en &forme des titres et des noms

en: &Print field headers
fr: Im&primer les libellés des champs

en: If checked, the field names will be printed as table headers.
fr: Si cochée, le nom des champs sera imprimé comme des titres de tableau.

en: Grouping Options
fr: Options de regroupement

en: &Group the entries
fr: &Grouper les entrées

en: If checked, the entries will be grouped by the selected field.
fr: Si cochée, les entrées seront regroupées en fonction du champ sélectionné.

en: Image Options
fr: Options des images

en: Maximum image &width:
fr: Largeur &maximale de l'image :

en: The maximum width of the images in the printout. The aspect ratio is preserved.
fr: La largeur maximale de l'image lors de l'impression. Les proportions sont conservées.

en: &Maximum image height:
fr: Hauteur &maximale de l'image :

en: The maximum height of the images in the printout. The aspect ratio is preserved.
fr: La hauteur maximale de l'image lors de l'impression. Les proportions sont conservées.

en: Template Options
fr: Options du modèle

note: i18n string, a plain label can't have an '&'
en: Collection &type:
fr: &Type de collection :

en: Template:
fr: Modèle :

en: Select the template to use for the current type of collections. Not all templates will use the font and color settings.
fr: Sélectionnez le modèle de page à utiliser pour le type de collection actuel. Tous les modèles utilisent les paramètres de polices et de couleurs.

en: &Preview...
fr: &Aperçu...

en: Show a preview of the template
fr: Afficher un aperçu du modèle

note: i18n("The options below will be passed to the template, but not " "all templates will use them. Some fonts and colors may be " "specified directly in the template."), frame); l1->setTextFormat(Qt::RichText); l->addWidget(l1);
en: Font Options
fr: Options de police

en: Font:
fr: Police :

en: This font is passed to the template used in the Entry View.
fr: Cette police est passée au modèle utilisé dans la vue des entrées.

en: Size:
fr: Taille :

en: Color Options
fr: Options de couleurs

en: Background color:
fr: Couleur de fond :

en: This color is passed to the template used in the Entry View.
fr: Cette couleur est passée au modèle utilisé dans la vue des entrées.

en: Text color:
fr: Couleur du texte :

en: Highlight color:
fr: Couleur de mise en valeur :

en: Highlighted text color:
fr: Couleur de mise en valeur du texte :

en: Link color:
fr: Couleur de lien :

en: Manage Templates
fr: Gestion des modèles

en: Install...
fr: Installer...

en: Click to install a new template directly.
fr: Cliquer pour installer un nouveau modèle directement.

en: Download...
fr: Télécharger...

en: Click to download additional templates.
fr: Cliquer pour télécharger des modèles supplémentaires.

en: Delete...
fr: Effacer...

en: Click to select and remove installed templates.
fr: Cliquer pour sélectionner et supprimer des modèles installés.

en: Data Sources Options
fr: Options des sources de données

en: Move &Up
fr: Déplacer vers le &haut

en: The order of the data sources sets the order that Tellico uses when entries are automatically updated.
fr: L'ordre des sources de données définit l'ordre dans lequel Tellico les utilise lorsque les entrées sont automatiquement mises à jour.

en: Move &Down
fr: &Déplacer vers le bas

en: Filter by type:
fr: Filtrer par type :

en: &New...
fr: &Nouveau...

en: Click to add a new data source.
fr: Cliquer pour ajouter une nouvelle source de données.

en: &Modify...
fr: &Modifier...

en: Click to modify the selected data source.
fr: Cliquer pour modifier la source de données sélectionnée.

en: &Delete
fr: &Effacer...

en: Click to delete the selected data source.
fr: Cliquer pour supprimer la source de données sélectionnée.

en: XSL Files
fr: Fichiers XSL

en: Template Packages
fr: Paquet de modèles

en: All Files
fr: Tous les fichiers

en: Delete Template
fr: Supprimer le modèle

en: Select template to delete:
fr: Choisissez le modèle à supprimer :

en: Ready.
fr: Prêt.

en: Do you really want to delete this entry?
fr: Voulez-vous vraiment supprimer cette entrée ?

en: Delete Entry
fr: Supprimer l'entrée

en: Do you really want to delete these entries?
fr: Voulez-vous vraiment supprimer ces entrées ?

en: Delete Multiple Entries
fr: Supprimer plusieurs entrées

en: &Sort By
fr: Trier &selon

en: &Edit Entry...
fr: &Éditer l'entrée...

en: D&uplicate Entry
fr: D&upliquer l'entrée

en: &Update Entry
fr: Mettre à jo&ur l'entrée

en: &Delete Entry
fr: &Supprimer l'entrée

en: &Edit Entries...
fr: &Éditer les entrées...

en: D&uplicate Entries
fr: D&upliquer les entrées

en: &Update Entries
fr: &Mettre à jour les entrées

en: &Delete Entries
fr: &Supprimer les entrées

en: The following items are already loaned, but Tellico does not currently support lending an item multiple times. They will be removed from the list of items to lend.
fr: Les articles suivants sont déjà empruntés. Par ailleurs, Tellico ne prend actuellement pas en charge le prêt multiple d'articles. Ces articles vont être supprimés de la liste des articles à prêter.

en: There is an XML parsing error in line %1, column %2.
fr: Une erreur d'analyse XML est survenue ligne %1, colonne %2.

en: The error message from Qt is:
fr: Le message d'erreur de Qt est :

en: A file named "%1" already exists. Are you sure you want to overwrite it?
fr: Un fichier nommé « %1 » existe déjà. Voulez-vous vraiment le remplacer ?

en: Overwrite File?
fr: Remplacer le fichier ?

en: Tellico is unable to open the file - %1.
fr: Tellico ne peut pas ouvrir le fichier - %1.

en: Tellico is unable to load the file - %1.
fr: Tellico ne peut pas charger le fichier - %1.

en: Tellico is unable to write the file - %1.
fr: Tellico ne peut pas écrire dans le fichier - %1.

en: Tellico is unable to upload the file - %1.
fr: Tellico ne peut pas mettre à jour le fichier - %1.

en: Only collections with the same type of entries as the current one can be appended. No changes are being made to the current collection.
fr: Seules les collections avec des types d'entrées identiques à la collection actuelle peuvent être ajoutées. Aucune modification n'est apportée à la collection actuelle.

en: Only collections with the same type of entries as the current one can be merged. No changes are being made to the current collection.
fr: Seules les collections avec des types d'entrées identiques à la collection actuelle peuvent être fusionnées. Aucune modification n'est apportée à la collection actuelle.

en: Tellico is unable to load an image from the file - %1.
fr: Tellico ne peut pas charger l'image depuis le fichier - %1.

en: Untitled
fr: Sans titre

en: This information was freely provided by <a href="%1">%2</a>.
fr: Cette information a été fournie gratuitement par <a href="%1">%2</a>.

en: View Columns
fr: Afficher les colonnes

[ctx: Noun, Menu name]
en: Columns
fr: Colonnes

en: Hide This Column
fr: Cacher cette colonne

en: Resize to Content
fr: Redimensionner au contenu

en: Show All Columns
fr: Afficher toutes les colonnes

en: Hide All Columns
fr: Cacher toutes les colonnes

en: Saving file...
fr: Enregistrer le fichier...

en: Edit Entry
fr: Éditer l'entrée

en: &New Entry
fr: &Nouvelle entrée

en: Sa&ve Entry
fr: En&registrer l'entrée

en: Do you really want to modify these entries?
fr: Voulez-vous vraiment modifier ces entrées ?

en: Modify Multiple Entries
fr: Modifier plusieurs entrées

en: A value is required for the following fields. Do you want to continue?
fr: Une valeur est nécessaire pour les champs suivants. Voulez-vous continuer ?

en: Edit Entries
fr: Éditer les entrées

en: Sa&ve Entries
fr: En&registrer les entrées

en: The current entry has been modified.
    Do you want to enter the changes?
fr: L'entrée courante a été modifiée.
    Voulez-vous valider les modifications ?

en: Save Entry
fr: Enregistrer l'entrée

en: Unsaved Changes
fr: Changements non enregistrés

en: (Empty)
fr: (Vide)

en: <qt>The <i>Icon View</i> shows each entry in the collection or group using an icon, which may be an image in the entry.</qt>
fr: <qt>La <i>vue par icônes</i> affiche chaque entrée de la collection ou groupe en utilisant une icône, qui peut être une image dans l'entrée.</qt>

[ctx: Open URL]
en: Open %1
fr: Ouvrir %1

en: Select Match
fr: Sélectionner une occurrence

en: <qt><b>%1</b> returned multiple results which could match <b>%2</b>, the entry currently in the collection. Please select the correct match.</qt>
fr: <qt><b>%1</b> a retourné plusieurs résultats qui pourraient correspondre à <b>%2</b>, entrée courante dans la collection. Veuillez sélectionner la correspondance la plus appropriée.</qt>

en: Merge Entries
fr: Fusionner les entrées

en: Merging entries...
fr: Fusion des entrées...

en: Total merged/scanned entries: %1/%2
fr: Total des entrées scannées/fusionnées : %1/%2

en: Updating %1...
fr: Mise à jour de %1...

en: Updating entries...
fr: Mettre à jour les entrées...

en: Update Entries
fr: Mettre à jour les entrées

en: Updating <b>%1</b>...
fr: Mise à jour de <b>%1</b>...

en: Tellico is unable to locate the default entry stylesheet.
fr: Tellico ne peut pas trouver la feuille de style d'entrée par défaut.

en: Please check your installation.
fr: Veuillez vérifier votre installation.

en: Export Options
fr: Options d'exportation

en: Formatting
fr: Formatage

en: Format all fields
fr: Formater tous les champs

en: If checked, the values of the fields will be automatically formatted according to their format type.
fr: Si cochée, tous les champs seront mis en forme selon leur type de format.

en: Export selected entries only
fr: Exporter seulement les entrées sélectionnées

en: If checked, only the currently selected entries will be exported.
fr: Si cochée, seules les entrées sélectionnées seront exportées.

en: Export visible fields only
fr: Exporter seulement les champs visibles

en: If checked, only the fields currently visible in the view will be exported.
fr: Si cochée, seules les champs visibles en ce moment seront exportées.

en: Encoding
fr: Encodage

en: Encode in Unicode (UTF-8)
fr: Encoder en Unicode (UTF-8)

en: Encode the exported file in Unicode (UTF-8).
fr: Encoder le fichier exporté en Unicode (UTF-8).

en: Encode in user locale (%1)
fr: Encoder dans la locale de l'utilisateur (%1)

en: Encode the exported file in the local encoding.
fr: Encoder le fichier exporté au format local.

en: SAO/NASA Astrophysics Data System
fr: Système de données d'astrophysique de SAO / NASA

en: Registration is required for accessing this data source. If you agree to the terms and conditions, <a href='%1'>sign up for an account</a>, and enter your information below.
fr: La création d'un compte est nécessaire pour accéder à cette source de données. Si vous êtes d'accord avec les conditions générales, <a href='%1'>demandez un compte</a> puis saisissez les informations ci-dessous.

en: Access key:
fr: Clé d'accès :

en: The default Tellico key may be used, but searching may fail due to reaching access limits.
fr: La clé par défaut de Tellico sera utilisée, mais la recherche peut échouer si des limites d'accès sont atteintes.

en: The cover image could not be loaded.
fr: La couverture n'a pas pu être chargée.

en: Allocine Link
fr: Lien vers « Allociné »

en: Original Title
fr: Titre original

en: &Maximum cast:
fr: Nombre &maximal d'acteur :

en: The list of cast members may include many people. Set the maximum number returned from the search.
fr: La liste des membres de la distribution peut contenir beaucoup de personnes. Sélectionnez le nombre d'occurrences maximal retourné par la recherche.

en: United States
fr: États Unis

en: United Kingdom
fr: Royaume Uni

en: Amazon (Germany)
fr: Amazon (Allemagne)

en: Germany
fr: Allemagne

en: Amazon (Japan)
fr: Amazon (Japon)

en: Japan
fr: Japon

en: Amazon (China)
fr: Amazon (Chine)

en: China
fr: Chine

en: Amazon (Spain)
fr: Amazon (Espagne)

en: Spain
fr: Espagne

en: Amazon (Italy)
fr: Amazon (Italie)

en: Italy
fr: Italie

en: Amazon (Brazil)
fr: Amazon (Brésil)

en: Brazil
fr: Brésil

en: Amazon (Australia)
fr: Amazon (Australie)

en: Australia
fr: Australie

en: Amazon (India)
fr: Amazon (Inde)

en: India
fr: Inde

en: Amazon (Mexico)
fr: Amazon (Mexique)

en: Mexico
fr: Mexique

en: Amazon (Turkey)
fr: Amazon (Turquie)

en: Turkey
fr: Turquie

en: Amazon (Singapore)
fr: Amazon (Singapour)

en: Singapore
fr: Singapour

en: Amazon (UAE)
fr: Amazon (EAU)

en: United Arab Emirates
fr: Émirats arabes unis

en: This data is licensed under <a href=%1>specific terms</a>.
fr: Ces données sont disponibles selon des <a href=%1>termes de licence spécifiques</a>.

en: Access to data from Amazon.com requires an AWS Access Key ID and a Secret Key.
fr: L'accès aux données d'Amazon.com nécessite un ID de clé d'accès AWS et une clé secrète.

en: Those values must be entered in the data source settings.
fr: Ces valeurs doivent être entrées dans la configuration des sources de données.

en: Results from %1: %2/%3
fr: Résultats de %1 : %2/%3

en: Amazon Link
fr: Lien Amazon

en: Amazon.com Web Services
fr: Amazon.com

en: Secret key:
fr: Clé secrète :

en: Country:
fr: Pays :

en: Amazon.com provides data from several different localized sites. Choose the one you wish to use for this data source.
fr: Amazon.com propose des données de plusieurs serveurs locaux. Choisissez celui que vous désirez utiliser comme source.

en: &Image size:
fr: &Taille de l'image

en: Small Image
fr: Petite image

en: Medium Image
fr: Image moyenne

note: i18n("Medium Image"), MediumImage); // no medium right now, either thumbnail (small) or large
en: Large Image
fr: Grande image

en: No Image
fr: Pas d'image

en: The cover image may be downloaded as well. However, too many large images in the collection may degrade performance.
fr: La couverture peut être également téléchargée. Cependant, de trop grosses images dans la collection peuvent dégrader les performances.

en: &Associate's ID:
fr: Identité &associée :

en: The associate's id identifies the person accessing the Amazon.com Web Services, and is included in any links to the Amazon.com site.
fr: L'identité associée identifie la personne accédant aux services Web Amazon.com, et est incluse dans tous les liens vers le site Amazon.com.

en: Alternative Titles
fr: Titres alternatifs

en: Distributor
fr: Distributeur

en: Episodes
fr: Épisodes

en: AnimeNfo Link
fr: Lien AnimeNfo

en: AnimeNfo Rating
fr: Note AnimeNfo

en: This source has no options.
fr: Cette source n'a pas d'option.

en: Colorist
fr: Coloriste

en: Bedetheque Link
fr: Lien vers le site « Bedetheque »

en: BoardGameGeek Link
fr: Lien BoardGameGeek

en: Colnect Link
fr: Lien vers le site « Colnect »

en: Mintage
fr: Tirage

en: PEGI Rating
fr: Classement PEGI

en: Language:
fr: Langue :

note: i18n("Colorist");
en: Comic Vine Link
fr: Lien Comic Vine

en: Source Options
fr: Options de source

en: Available Fields
fr: Champs disponibles

en: %1 requires a username and password.
fr: %1 nécessite un nom d'utilisateur et un mot de passe.

en: &Username:
fr: Nom d'&utilisateur :

en: A username and password is required to access the CrossRef service.
fr: Un nom d'utilisateur et un mot de passe sont nécessaires pour l'utilisation du service CrossRef.

en: &Password:
fr: Mot de &passe :

en: For some accounts, only an email address is required.
fr: Pour certains comptes, seulement une adresse de courrier électronique est requise.

en: Email:
fr: Courriel :

en: Danish Bibliographic Center (DBC.dk)
fr: Centre bibliographique danois (DBC.dk)

en: An access key is required to use this data source.
fr: Une clé d'accès est requise pour utiliser cette source de données.

en: Discogs Link
fr: Liens Discogs

note: i18n("Nationality");
en: Barcode
fr: Code barre

en: Catalog Number
fr: Numéro de catalogue

en: The Discogs.com server reports a token error.
fr: Le serveur de Discogs.com indique une erreur d'authentification.

en: Discogs Audio Search
fr: Recherche audio Discogs

en: User token:
fr: Identifiant de l'utilisateur :

en: Douban Link
fr: Lien Douban

en: DVDFr Link
fr: Lien DVDFr

en: Entrez Database
fr: Base de données « Entrez »

en: External Application
fr: Application externe

en: Set the collection type of the data returned from the external application.
fr: Sélectionne le type de collection des données retourné par l'application externe.

en: &Result type:
fr: Type de &résultat :

en: Set the result type of the data returned from the external application.
fr: Sélectionne le type des résultats des données retournées par l'application externe.

en: Application &path:
fr: Emplacement de l'a&pplication :

en: Set the path of the application to run that should output a valid Tellico data file.
fr: Sélectionne l'emplacement de l'application à exécuter qui devrait retourner un fichier de données Tellico valable.

en: Select the search keys supported by the data source.
fr: Sélectionner les touches de recherche prises en charge par la source de données.

en: Add any arguments that may be needed. <b>%1</b> will be replaced by the search term.
fr: Ajoutez tout argument pouvant être nécessaire.<b>%1</b> sera remplacé par l'expression recherchée.

en: Update
fr: Mettre à jour

en: <p>Enter the arguments which should be used to search for available updates to an entry.</p><p>The format is the same as for fields with derived values, where field names are contained inside braces, such as <i>%{author}</i>. See the documentation for details.</p>
fr: <p>Saisir les arguments qui devraient être utilisés pour chercher les mises à jour disponibles pour une entrée donnée.</p><p>Le format est le même que pour les champs avec des valeurs dérivées, dont les noms de champ sont entre crochets (par exemple <i>%{author}</i>). Se référer à la documentation pour plus de détails.</p>

en: %1 does not allow searching for this collection type.
fr: %1 ne permet pas la recherche pour ce type de collection.

en: Person
fr: Personne

en: Keyword
fr: Mot-clé

en: arXiv ID
fr: ID arXiv

en: PubMed ID
fr: ID « Pubmed »

en: Raw Query
fr: Requête brute

en: FilmAffinity Link
fr: Lien vers le site « FilmAffinity »

[ctx: Country]
en: Spain
fr: Espagne

[ctx: Country]
en: USA
fr: EU

en: Filmaster Link
fr: Lien vers le site « Filmaster »

en: Gaming History Link
fr: Lien pour l'historique de jeux vidéo

en: GCstar Plugin
fr: Module externe GCstar

en: Set the collection type of the data returned from the plugin.
fr: Sélectionne le type de données retourné par le module externe.

en: &Plugin:
fr: &Module externe :

en: Select the GCstar plugin used for the data source.
fr: Sélectionner le module externe GCstar utilisé comme source de données.

en: Author:
fr: Auteur :

en: GiantBomb Link
fr: Lien vers le site « GiantBomb »

en: Google Book Link
fr: Lien vers le site « Google Book »

en: Google Book Search
fr: Recherche sur le site « Google Book »

en: Illustrator
fr: Illustrateur

[ctx: Dewey Decimal classification system]
en: Dewey Decimal
fr: Classification décimale de Dewey

[ctx: Library of Congress classification system]
en: LoC Classification
fr: Classification LoC

en: Internet Bookshop (ibs.it)
fr: Librairie internet (ibs.it)

en: IGDB Link
fr: Lien vers le site « IGDB »

en: Internet Game Database (IGDB.com)
fr: Base de données de jeux vidéo sur Internet (IGDB.com)

en: Screenshot
fr: Copie d'écran

en: Internet Movie Database
fr: Base de données de films Internet

en: Internet Movie Database (French)
fr: Base de données de films Internet (français)

en: Internet Movie Database (Spanish)
fr: Base de données de films Internet (espagnol)

en: Internet Movie Database (German)
fr: Base de données de films Internet (allemand)

en: Internet Movie Database (Italian)
fr: Base de données de films Internet (italien)

en: Internet Movie Database (Portuguese)
fr: Base de données de films Internet (portugais)

en: IMDb Rating
fr: Note IMDb

en: IMDb Link
fr: Lien IMDb

en: Download cover &image
fr: Télécharger la c&ouverture

en: Dewey Decimal
fr: Classification décimale de Dewey

en: Enable batch ISBN searching (requires Premium or Pro plan)
fr: Activer la recherche « ISBN » par lot (nécessite un accès « Premium » ou « Pro plan »)

en: Batch searching for ISBN values is faster but only available for Premium or Pro plans.
fr: Recherche par lot de valeur « ISBN » est plus rapide mais n'est disponible qu'avec des accès « Premium » ou « Pro plan ».

en: iTunes Link
fr: Lien vers « iTunes »

en: KinoPoisk Link
fr: Lien vers le site « KinoPoisk »

en: Kino-Teatr Link
fr: Lien vers le site « Kino-Teatr »

en: MobyGames Link
fr: Lien vers le site « MobyGames »

en: MovieMeter Link
fr: Lien vers le site « MovieMeter »

en: Multiple Sources
fr: Plusieurs sources

en: Data source:
fr: Source de données :

en: Numista Link
fr: Lien vers le site « Numista »

[ctx: Language]
en: English
fr: Anglais

[ctx: Language]
en: French
fr: Français

en: Tellico is unable to read the search description in the OPDS catalog.
fr: Il est impossible pour Tellico de lire la description de recherche dans le catalogue « OPDS ».

en: OPDS Catalog
fr: Catalogue « OPDS »

en: Catalog:
fr: Catalogue :

en: Enter the link to the OPDS server.
fr: Saisissez le lien vers le serveur « OPDS »

en: &Verify Catalog
fr: &Vérifier le catalogue

en: OpenLibrary Link
fr: Lien OpenLibrary

en: RPGGeek Link
fr: Lien vers le site « RPGGeek »

en: Library of Congress (US)
fr: Bibliothèque du Congres (US)

en: SRU Server
fr: Serveur SRU

en: Scheme:
fr: Thème :

en: Enter the path to the database used by the server.
fr: Saisissez l'emplacement de la base de données utilisée par le serveur.

en: Hos&t:
fr: Hô&te :

en: Enter the host name of the server.
fr: Saisissez le nom du serveur.

en: &Port:
fr: &Port :

en: Enter the port number of the server. The default is %1.
fr: Saisissez le numéro de port du serveur. Le défaut est %1.

en: Path:
fr: Emplacement :

en: Format:
fr: Format :

en: Enter the result format used by the server.
fr: Saisissez le format de résultat utilisé par le serveur.

en: Field
fr: Champ

en: TMDb Link
fr: Lien vers « TMDb »

en: Network
fr: Réseau

[ctx: Language]
en: Chinese
fr: Chinois

[ctx: Language]
en: German
fr: allemand

[ctx: Language]
en: Spanish
fr: espagnol

[ctx: Language]
en: Russian
fr: Russe

en: TheTVDB Link
fr: Le lien « TVDB »

en: Subscriber PIN:
fr: Code PIN de l'abonné :

en: VGCollect Link
fr: Lien vers le site « VGCollect »

en: VideoGameGeek Link
fr: Lien vers le site « VideoGameGeek »

en: Query error!
fr: Erreur de requête !

en: Connection search error %1: %2
fr: Erreur de recherche %1 : %2

en: Record syntax error
fr: Enregistrer les erreurs de syntaxe

en: Connection error %1: %2
fr: Erreur de connexion %1 : %2

en: z39.50 Server
fr: Serveur z39.50

en: Use preset &server:
fr: Utiliser le &serveur préconfiguré :

en: &Database:
fr: Base de &données :

en: Enter the database name used by the server.
fr: Saisissez le nom de base de données utilisé par le serveur.

en: Query character set:
fr: Jeu de caractères de la requête :

en: Enter the character set encoding used for queries by the z39.50 server. The most likely choice is MARC-8, although ISO-8859-1 is common as well.
fr: Saisissez le jeu de caractères utilisé par le serveur z39.50 pour les requêtes. Le choix le plus probable est MARC-8, bien que ISO-8859-1 soit également courant.

en: Results character set:
fr: Jeu de caractères des résultats :

en: Enter the character set encoding used for responses by the z39.50 server. The most likely choice is MARC-8, although ISO-8859-1 is common as well.
fr: Saisissez le jeu de caractères utilisé par le serveur z39.50 pour les réponses. Le choix le plus probable est MARC-8, bien que ISO-8859-1 soit également courant.

en: &Format:
fr: &Format :

en: Auto-detect
fr: Détection automatique

en: Enter the data format used by the z39.50 server. Tellico will attempt to automatically detect the best setting if <i>auto-detect</i> is selected.
fr: Saisissez le format de données utilisé par le serveur z39.50. Tellico essaiera de le détecter automatiquement si le choix <i>Détection automatique</i> est sélectionné.

en: &User:
fr: &Utilisateur :

en: Optional
fr: Optionnel

en: Enter the authentication user name used by the z39.50 database. Most servers do not need one.
fr: Saisissez le nom d'utilisateur à utiliser pour l'authentification à la base de données z39.50. La plupart des serveurs n'en ont pas besoin.

en: Pass&word:
fr: &Mot de passe :

en: Enter the authentication password used by the z39.50 database. Most servers do not need one. The password will be saved in plain text in the Tellico configuration file.
fr: Saisissez le mot de passe utilisé par la base de données z39.50. La plupart des serveurs n'en ont pas besoin. Le mot de passe sera conserve en clair dans le fichier de configuration de Tellico.

en: &Search
fr: &Chercher

en: Internet Search
fr: Recherche Internet

en: Search Query
fr: Requête

[ctx: Start the search]
en: S&earch:
fr: Ch&ercher

en: Enter a search value. An ISBN search must include the full ISBN.
fr: Saisissez une valeur à chercher. Une recherche ISBN doit inclure le numéro ISBN complet.

en: Choose the type of search
fr: Choisissez le type de recherche

en: Click to start or stop the search
fr: Cliquez pour démarrer ou arrêter la recherche

en: &Multiple ISBN/UPC search
fr: Recherche ISBN/UPC &multiple

en: Check this box to search for multiple ISBN or UPC values.
fr: Cochez cette case pour chercher plusieurs valeurs ISBN ou UPC.

en: Edit ISBN/UPC values...
fr: Éditer les valeurs ISBN/UPC...

en: Click to open a text edit box for entering or editing multiple ISBN or UPC values.
fr: Cliquez pour saisir ou éditer les valeurs ISBN or UPC.

en: Search s&ource:
fr: S&ource :

en: Select the database to search
fr: Choisissez la base de données dans laquelle chercher

en: As results are found, they are added to this list. Selecting one will fetch the complete entry and show it in the view below.
fr: Au fur et à mesure que les résultats sont trouvés, ils sont ajoutés à cette liste. En sélectionner une téléchargera l'entrée complète et l'affichera dans la vue ci-dessous.

en: An entry may be shown here before adding it to the current collection by selecting it in the list above
fr: Une entrée peut être affichée ici avant d'être ajoutée à la collection, en la sélectionnant dans la liste ci-dessus

en: &Add Entry
fr: &Ajouter l'entrée

en: Add the selected entry to the current collection
fr: Ajouter l'entrée sélectionnée à la collection

en: Get More Results
fr: Obtenir plus de résultats

en: Fetch more results from the current data source
fr: Obtenir plus de résultats pour la recherche actuelle

en: Clear all search fields and results
fr: Effacer tous les champs et valeurs

en: Cancelling the search...
fr: Annulation de la recherche...

en: Searching...
fr: Recherche en cours...

en: The search returned no items.
fr: La recherche n'a rien trouvé.

en: The search returned 1 item. | The search returned %1 items.
fr[0]: La recherche a trouvé un élément
fr[1]: La recherche a trouvé %1 éléments

en: No results were found for the following ISBN values:
fr: Aucune entrée n'a été trouvée pour les ISBN suivants :

en: No Results
fr: Aucun résultat

en: Fetching %1...
fr: Téléchargement de %1...

en: No Internet sources are available for your current collection type.
fr: Aucune source Internet n'est disponible pour ce type de collection.

en: Edit ISBN/UPC Values
fr: Éditer les valeurs ISBN/UPC

en: <qt>Enter the ISBN or UPC values, one per line.</qt>
fr: <qt>Saisissez les valeurs ISBN ou UPC, une par ligne.</qt>

en: &Load From File...
fr: &Charger depuis un fichier...

en: <qt>Load the list from a text file.</qt>
fr: <qt>Charge la liste depuis un fichier texte.</qt>

en: <qt>An ISBN search can contain a maximum of 100 ISBN values. Only the first 100 values in your list will be used.</qt>
fr: <qt>Une recherche ISBN peut contenir un maximum de 100 valeurs ISBN. Seules les 100 premières valeurs de votre liste seront utilisées.</qt>

en: Data Source Properties
fr: Propriétés de la source de données

en: &Source name:
fr: Nom de la &source :

en: The name identifies the data source and should be unique and informative.
fr: Le nom identifie la source de données et devrait être unique et informatif.

en: Source &type:
fr: Type de source :

en: Tellico supports several different data sources.
fr: Tellico gère plusieurs sources de données différentes.

en: Updating from source should overwrite user data
fr: La mise à jour depuis cette source doit remplacer les données

en: If checked, updating entries will overwrite any existing information.
fr: Si cochée, la mise à jour des entrées remplacera les données existantes.

en: Simple Text
fr: Texte simple

en: Paragraph
fr: Paragraphe

en: Choice
fr: Choix

en: Checkbox
fr: Case à cocher

en: Table
fr: Tableau

en: Date Created
fr: Créé le

en: Date Modified
fr: Modifié le

en: International Standard Book Number
fr: Numéro international normalisé du livre

[ctx: TV Season]
en: Season
fr: Saison

[ctx: TV Episode]
en: Episode
fr: Épisode

en: Advanced Filter
fr: Filtre avancé

en: Filter Criteria
fr: Critère du filtre

en: Match a&ll of the following
fr: Vérifie &toutes les règles suivantes

en: Match an&y of the following
fr: Vérifie &une des règles suivantes

en: Filter name:
fr: Nom du filtre :

en: &Save Filter
fr: Enregi&strer le filtre

en: Filter
fr: Filtre

en: Filter (Sort by Count)
fr: Filtrer (tri par nombre d'occurrences)

en: Expand All Groups
fr: Développer tous les groupes

en: Collapse All Groups
fr: Réduire tous les groupes

en: Filter by Group
fr: Filtrer par groupe

en: %1 (Sort by Count)
fr: %1 (Tri par nombres croissants)

[ctx: Group Name Header]
en: Group
fr: Groupe

en: People
fr: Personnes

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelName)
en: Template Name:
fr: Nom du modèle :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelComment)
en: Comment:
fr: Commentaire :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelIcon)
en: Icon:
fr: Icône :

en: Save As Collection Template
fr: Enregistrer comme modèle de collection

[ctx: Edit Label]
en: %1:
fr: %1 :

en: Any Field
fr: Tout champ

en: equals
fr: égal à

en: does not equal
fr: différent de

en: matches regular expression
fr: Correspond à l'expression rationnelle

en: does not match regular expression
fr: Ne correspond pas à l'expression rationnelle

[ctx: is before a date]
en: is before
fr: est plus ancien

[ctx: is after a date]
en: is after
fr: est plus récent

[ctx: is less than a number]
en: is less than
fr: est plus petit que

[ctx: is greater than a number]
en: is greater than
fr: est plus grand que

en: image size equals
fr: La taille de l'image est égale à

en: image size does not equal
fr: La taille de l'image est différente de

[ctx: image size is less than a number]
en: image size is less than
fr: la taille de l'image est plus petite que

[ctx: image size is greater than a number]
en: image size is greater than
fr: la taille de l'image est plus grande que

en: contains
fr: contenant

en: does not contain
fr: ne contenant pas

en: Select Image...
fr: Sélectionner l'image...

en: Scan Image...
fr: Scanner l'image...

en: Open With...
fr: Ouvrir avec...

[ctx: Clear image]
en: Clear
fr: Effacer

en: Save link only
fr: Enregistrer uniquement un lien

en: All Images (%1)
fr: Toutes les images (%1)

en: Opening the selected scanner failed.
fr: L'ouverture du scanner sélectionné a échoué.

en: Opening image in %1...
fr: Ouverture de l'image dans %1...

en: Saving a link is only possible for newly added images.
fr: Enregistrer uniquement un lien n'est possible que pour les nouvelles images.

[ctx: more widgets]
en: More
fr: Plus

[ctx: fewer widgets]
en: Fewer
fr: Moins

en: Template Preview
fr: Aperçu du modèle

en: Cancel
fr: Annuler

[ctx: set a value]
en: &Set
fr: &Régler

[ctx: delete a value]
en: &Delete
fr: &Supprimer

en: Rename Column
fr: Renommer la colonne

en: New column name:
fr: Nouveau nom de colonne :

en: Column %1
fr: Colonne %1

en: Rename Column...
fr: Renommer la colonne...

en: Clear Table
fr: Effacer le tableau

en: Insert Row
fr: Insérer une ligne

en: Remove Row
fr: Supprimer la ligne

en: Move Row Up
fr: Se déplacer d'une ligne vers le haut

en: Move Row Down
fr: Se déplacer d'une ligne vers le bas

en: Tellico is unable to load the image - %1.
fr: Tellico ne peut pas charger l'image - %1.

en: Import Options
fr: Options d'importation

en: &Replace current collection
fr: &Remplacer la collection actuelle

en: Replace the current collection with the contents of the imported file.
fr: Remplacer la collection actuelle par le contenu du fichier importé.

en: A&ppend to current collection
fr: A&jouter à la collection actuelle

en: Append the contents of the imported file to the current collection. This is only possible when the collection types match.
fr: Ajouter le contenu du fichier importé à la collection courante. Ceci n'est possible que lorsque les collections sont de même type.

en: &Merge with current collection
fr: &Fusionner avec la collection courante

en: Merge the contents of the imported file to the current collection. This is only possible when the collection types match. Entries must match exactly in order to be merged.
fr: Fusionner le contenu du fichier importé dans la collection courante. Ceci n'est possible que si les collections sont de même type. La totalité des entrées doit correspondre parfaitement pour que la fusion soit possible.

en: &Import
fr: &Importer

en: Tellico Files
fr: Fichiers Tellico

en: XML Files
fr: Fichiers XML

en: Bibtex Files
fr: Fichiers BibTeX

en: CSV Files
fr: Fichiers CSV

en: RIS Files
fr: Fichiers RIS

en: GCstar Data Files
fr: Fichiers de données GCstar

en: AMC Data Files
fr: Fichiers de données AMC

en: PDF Files
fr: Fichiers PDF

en: Referencer Files
fr: Fichiers de référencement

en: CIW Files
fr: Fichiers CIW

en: VinoXML Data Files
fr: Fichiers de données « VinoXML »

en: eBook Files
fr: Fichiers « eBook »

en: Loan Dialog
fr: Fenêtre des prêts

en: The following items are being checked out:
fr: La vérification des articles suivants est en cours :

en: The following item is on-loan:
fr: L'objet suivant est emprunté :

en: &Lend to:
fr: &Prêter à :

en: Enter the name of the person borrowing the items from you. Clicking the button allows you to select from your address book.
fr: Saisissez le nom de l'emprunteur. Cliquer sur le bouton vous donne la possibilité de choisir un nom dans votre carnet d'adresses.

en: &Loan date:
fr: Date de &l'emprunt :

en: The check-out date is the date that you lent the items. By default, today's date is used.
fr: La date de contrôle est la date à laquelle vous avez prêté des articles. La date du jour est utilisée par défaut.

en: D&ue date:
fr: Date de reto&ur :

en: The due date is when the items are due to be returned. The due date is not required, unless you want to add the loan to your active calendar.
fr: La date de retour est la date à laquelle les articles doivent être rendus. Celle-ci n'est pas obligatoire, à moins que vous ne souhaitiez intégrer ce prêt à votre calendrier courant.

en: &Note:
fr: &Remarques :

en: You can add notes about the loan.
fr: Vous pouvez également ajouter des notes a propos du prêt.

en: &Add a reminder to the active calendar
fr: &Ajouter un rappel dans le calendrier actif

en: <qt>Checking this box will add a <em>To-do</em> item to your active calendar, which can be viewed using KOrganizer. The box is only active if you set a due date.</qt>
fr: <qt>Cocher cette case ajoutera une entrée <em>To-do</em> (tâche à faire dans le futur) dans votre calendrier actif, qui pourra être consulté en utilisant KOrganizer. Cette case n'est active que si la date de retour de prêt est spécifiée.</qt>

en: Check-in
fr: Article rendu (fin de prêt)

en: Modify Loan...
fr: Modifier le prêt...

en: Borrower
fr: Emprunteur

en: Borrower (Sort by Count)
fr: Emprunteur (Classement par nombre d'occurrences)

en: Tellico - collection management software, free and simple
fr: Tellico - un gestionnaire de collections libre et simple

en: (c) 2001-2023, Robby Stephenson
fr: (c) 2001 - 2023, Robby Stephenson

en: Data source scripts
fr: Scripts de sources de données

en: Icons
fr: Icônes

en: Code examples and general inspiration
fr: Exemples de code et inspiration générale

en: Author of btparse library
fr: Auteur de la bibliothèque btparse

en: Author of libcsv library
fr: Auteur de la bibliothèque libcsv

en: Author of rtf2html library
fr: Auteur de la bibliothèque rtf2html

en: Do not reopen the last open file
fr: Ne pas charger le dernier fichier ouvert

en: Import <filename> as a bibtex file
fr: Importer <filename> en tant que fichier BibTeX

en: Import <filename> as a MODS file
fr: Importer <filename> en tant que fichier MODS

en: Import <filename> as a RIS file
fr: Importer <filename> en tant que fichier CSV

en: Import <filename> as a PDF file
fr: Importer <filename> comme fichier « PDF »

en: File to open
fr: Fichier à ouvrir

en: New Collection
fr: Nouvelle collection

en: Create a new collection
fr: Créer une nouvelle collection

en: New &Book Collection
fr: Nouvelle collection de &livres

en: Create a new book collection
fr: Créer une nouvelle collection de livres

en: New B&ibliography
fr: Nouvelle b&ibliographie

en: Create a new bibtex bibliography
fr: Créer une nouvelle bibliographie BibTeX

en: New &Comic Book Collection
fr: Nouvelle collection de &bandes dessinées

en: Create a new comic book collection
fr: Créer une nouvelle collection de bandes dessinées

en: New &Video Collection
fr: Nouvelle collection de &vidéos

en: Create a new video collection
fr: Créer une nouvelle collection de vidéos

en: New &Music Collection
fr: Nouvelle collection &musicale

en: Create a new music collection
fr: Créer une nouvelle collection musicale

en: New C&oin Collection
fr: Nouvelle collection de &pièces

en: Create a new coin collection
fr: Créer une nouvelle collection de pièces

en: New &Stamp Collection
fr: Nouvelle collection de &timbres

en: Create a new stamp collection
fr: Créer une nouvelle collection de timbres

en: New C&ard Collection
fr: Nouvelle collection de &cartes

en: Create a new trading card collection
fr: Créer une nouvelle collection de cartes

en: New &Wine Collection
fr: Nouvelle collection de &vins

en: Create a new wine collection
fr: Créer une nouvelle collection de vins

en: New &Game Collection
fr: Nouvelle collection de &jeux vidéo

en: Create a new game collection
fr: Créer une nouvelle collection de jeux vidéo

en: New Boa&rd Game Collection
fr: Nouvelle collection de jeux de &plateau

en: Create a new board game collection
fr: Créer une nouvelle collection de jeux de plateau

en: New &File Catalog
fr: Nouveau catalogue de &fichiers

en: Create a new file catalog
fr: Créer un nouveau catalogue de fichiers

en: New C&ustom Collection
fr: Nouvelle collection &personnalisée

en: Create a new custom collection
fr: Créer une nouvelle collection personnalisée

en: Open an existing document
fr: Ouvrir un document existant

en: Open a recently used file
fr: Ouvrir un fichier ouvert récemment

en: Save the document
fr: Enregistrer le document

en: Save the document as a different file...
fr: Enregistrer le document ouvert avec un nouveau nom...

en: Save As Template...
fr: Enregistrer comme modèle...

en: Save as a collection template
fr: Enregistrer comme modèle de collection

en: Print the contents of the collection...
fr: Imprimer le contenu de la collection...

en: Preview the contents of the collection...
fr: Présenter un aperçu du contenu de la collection...

en: Quit the application
fr: Quitter l'application

en: Import the collection data from other formats
fr: Importer des données depuis d'autres formats

en: Import Tellico Data...
fr: Importer des données Tellico...

en: Import another Tellico data file
fr: Importer un autre fichier Tellico

en: Import CSV Data...
fr: Importer des données CSV...

en: Import a CSV file
fr: Importer un fichier CSV

en: Import MODS Data...
fr: Importer des données MODS...

en: Import a MODS data file
fr: Importer un fichier de données MODS

en: Import Alexandria Data...
fr: Importer des données Alexandria...

en: Import data from the Alexandria book collection manager
fr: Importer un fichier du gestionnaire de collection de livres Alexandria

en: Import Delicious Library Data...
fr: Importer des données Delicious...

en: Import data from Delicious Library
fr: Importer des données d'une bibliothèque Delicious

en: Import Collectorz Data...
fr: Importer des données « Collectorz »...

en: Import data from Collectorz
fr: Importer des données de « Collectorz »

en: Import Data Crow Data...
fr: Importer des données de « Data Crow »

en: Import data from Data Crow
fr: Importer des données à partir de « Data Crow »

en: Import Referencer Data...
fr: Importer des données Referencer...

en: Import data from Referencer
fr: Importer des données de Referencer

en: Import Bibtex Data...
fr: Importer des données BibTeX...

en: Import a bibtex bibliography file
fr: Importer un fichier de bibliographie BibTeX

en: Import Bibtexml Data...
fr: Importer des données « BibTeXML »...

en: Import a Bibtexml bibliography file
fr: Importer un fichier BibTeXML

en: Import RIS Data...
fr: Importer des données RIS...

en: Import an RIS reference file
fr: Importer un fichier de référence RIS

en: Import MARC Data...
fr: Importer des données « MARC »...

en: Import MARC data
fr: Importer des données « MARC »...

en: Import Goodreads Collection...
fr: Importer une collection « Goodreads »...

en: Import a collection from Goodreads.com
fr: Importer une collection depuis le site « Goodreads ».

en: Import LibraryThing Collection...
fr: Importer une collection « LibraryThing »...

en: Import a collection from LibraryThing.com
fr: Importer une collection depuis le site « LibraryThing.com »

en: Import PDF File...
fr: Importer un fichier PDF...

en: Import a PDF file
fr: Importer un fichier PDF

en: Import Audio File Metadata...
fr: Importer des données d'un fichier audio...

en: Import meta-data from audio files
fr: Importer des données d'un fichier audio

en: Import Audio CD Data...
fr: Importer des données d'un CD audio...

en: Import audio CD information
fr: Importer des données du CD audio

en: Import Discogs Collection...
fr: Importer une collection « Discogs »...

en: Import a collection from Discogs.com
fr: Importer une collection depuis le site « Discogs.com ».

en: Import GCstar Data...
fr: Importer des données GCstar...

en: Import a GCstar data file
fr: Importer un fichier de données GCstar

en: Import Griffith Data...
fr: Importer des données Griffith...

en: Import a Griffith database
fr: Importer une base de données Griffith

en: Import Ant Movie Catalog Data...
fr: Importer des données d'un catalogue de films Ant...

en: Import an Ant Movie Catalog data file
fr: Importer un catalogue de films Ant

en: Import BoardGameGeek Collection...
fr: Importer une collection BoardGameGeek...

en: Import a collection from BoardGameGeek.com
fr: Importer une collection depuis BoardGameGeek.com

en: Import VinoXML...
fr: Importer à partir de VinoXML...

en: Import VinoXML data
fr: Import des données VinoXML

en: Import File Listing...
fr: Importation d'une liste de fichiers...

en: Import information about files in a folder
fr: Importer les informations de fichiers dans un dossier

en: Import XSL Transform...
fr: Importer une transformation XSL...

en: Import using an XSL Transform
fr: Importer un fichier en utilisant une transformation XSL

en: &Export
fr: &Exporter

en: Export the collection data to other formats
fr: Exporter la collection vers un autre format

en: Export to XML...
fr: Exporter en XML...

en: Export to a Tellico XML file
fr: Exporter vers un fichier XML

en: Export to Zip...
fr: Exporter en Zip...

en: Export to a Tellico Zip file
fr: Exporter vers un fichier Zip Tellico

en: Export to HTML...
fr: Exporter en HTML...

en: Export to an HTML file
fr: Exporter vers un fichier HTML

en: Export to CSV...
fr: Exporter en CSV...

en: Export to a comma-separated values file
fr: Exporter vers un fichier CSV

en: Export to Alexandria...
fr: Exporter vers Alexandria...

en: Export to an Alexandria library
fr: Exporter vers une bibliothèque Alexandria

en: Export to Bibtex...
fr: Exporter en BibTeX...

en: Export to a bibtex file
fr: Exporter vers un fichier BibTeX

en: Export to Bibtexml...
fr: Exporter en BibTeXML...

en: Export to a Bibtexml file
fr: Exporter vers un fichier BibTeXML

en: Export to ONIX...
fr: Exporter en ONIX...

en: Export to an ONIX file
fr: Exporter vers un fichier ONIX

en: Export to GCstar...
fr: Exporter vers GCstar...

en: Export to a GCstar data file
fr: Exporter vers un fichier GCstar

en: Export XSL Transform...
fr: Exporter une transformation XSL...

en: Export using an XSL Transform
fr: Exporter un fichier en utilisant une transformation XSL

en: Cut the selected text and puts it in the clipboard
fr: Couper le texte sélectionner et le placer dans le presse-papiers

en: Copy the selected text to the clipboard
fr: Copier de la sélection dans le presse-papiers

en: Paste the clipboard contents
fr: Coller le contenu du presse-papiers

en: Select all the entries in the collection
fr: Sélectionner toutes les entrées dans cette collection

en: Deselect all the entries in the collection
fr: Désélectionner toutes les entrées de cette collection

en: Advanced &Filter...
fr: Filtre &avancé...

en: Filter the collection
fr: Filtrer la collection

en: &New Entry...
fr: &Nouvelle entrée...

en: New Entry
fr: Nouvelle entrée

en: Create a new entry
fr: Créer une nouvelle entrée

en: Add Entry
fr: Ajouter une entrée

en: Internet Search...
fr: Chercher sur Internet...

en: Search the internet...
fr: Effectuer une recherche sur Internet...

en: Edit the selected entries
fr: Éditer les entrées sélectionnées

en: Copy the selected entries
fr: Copier les entrées sélectionnées

en: Delete the selected entries
fr: Supprimer les entrées sélectionnées

en: &Merge Entries
fr: &Fusionner les entrées

en: Merge the selected entries
fr: Fusionner les entrées sélectionnées

en: Check-&out...
fr: Gesti&on des prêts...

en: Check-out the selected items
fr: Prêter les entrées sélectionnées

en: Check-&in
fr: &Recevoir

en: Check-in the selected items
fr: Retour de prêt des entrées sélectionnées

en: &Rename Collection...
fr: &Renommer la collection...

en: Rename the collection
fr: Renommer la collection

en: Collection &Fields...
fr: &Champs de la collection...

en: Fields
fr: Champs

en: Modify the collection fields
fr: Modifier les champs de la collection

en: &Generate Reports...
fr: &Générer des rapports...

en: Reports
fr: Rapports

en: Generate collection reports
fr: Générer des rapports de collection

en: Convert to &Bibliography
fr: Convertir en &bibliographie

en: Convert a book collection to a bibliography
fr: Convertir une collection de livre en bibliographie

en: String &Macros...
fr: Ligne de &Macros...

en: Edit the bibtex string macros
fr: Éditer les lignes de macros BibTeX

en: Check for Duplicate Keys...
fr: Vérifier s'il existe des clés en doublons...

en: Check for duplicate citation keys
fr: Vérifier s'il existe des clés de citations en doublons

en: Copy Bibtex to Cli&pboard
fr: Copier au format BibTeX vers le &presse-papiers

en: Copy bibtex citations to the clipboard
fr: Copier les citations BibTeX vers le presse-papiers

en: Cite Entry in &LyX
fr: Citer l'entrée dans &LyX

en: Cite the selected entries in LyX
fr: Citer les entrées sélectionnées dans LyX

[ctx: Update Entry]
en: Update
fr: Mettre à jour

en: All Sources
fr: Toutes les sources

en: Update entry data from all available sources
fr: Mettre à jour les données de l'entrée à partir de l'ensemble des sources disponibles

en: Unlock Layout
fr: Déverrouiller la disposition

en: Unlock the window's layout
fr: Déverrouiller la disposition de la fenêtre

en: Lock Layout
fr: Verrouiller la disposition

en: Lock the window's layout
fr: Verrouiller la disposition de la fenêtre

en: Reset Layout
fr: Réinitialiser la disposition

en: Reset the window's layout
fr: Réinitialiser la disposition de la fenêtre

en: Entry &Editor
fr: Éditeur d'&entrée

en: Enable/disable the editor
fr: Afficher/masquer l'éditeur

en: Change Grouping
fr: Changer le regroupement

en: &Group Selection
fr: &Options de regroupement

en: Change the grouping of the collection
fr: Changer le groupement de la collection

en: Filter here...
fr: Filtrer ici...

en: <qt>The <i>Entry View</i> shows a formatted view of the entry's contents.</qt>
fr: <qt>La <i>vue des entrées</i> affiche une vue formatée du contenu de l'entrée.</qt>

en: Collection View
fr: Vue collection

en: <qt>The <i>Column View</i> shows the value of multiple fields for each entry.</qt>
fr: <qt>La <i>vue en colonnes</i> affiche la valeur de plusieurs champs pour chaque entrée</qt>

en: Group View
fr: Vue groupée

en: Groups
fr: Groupes

en: <qt>The <i>Group View</i> sorts the entries into groupings based on a selected field.</qt>
fr: <qt>La <i>vue par groupe</i> trie les entrées par groupes fondés sur un champ sélectionné</qt>

en: Welcome to the Tellico Collection Manager
fr: Bienvenue dans le gestionnaire de collections Tellico

en: <h3>Tellico is a tool for managing collections of books, videos, music, and whatever else you want to catalog.</h3><h3>New entries can be added to your collection by <a href="tc:///coll_new_entry">entering data manually</a> or by <a href="tc:///edit_search_internet">downloading data</a> from various Internet sources.</h3>
fr: <h3>Tellico est un outil pour gérer des collections de livres, vidéos, musique, ou tout autre type de catalogue.</h3><h3> De nouvelles entrées peuvent être ajoutées à votre collection en <a href="tc:///coll_new_entry">les ajoutant manuellement</a> ou en <a href="tc:///edit_search_internet">téléchargeant les données</a> depuis différentes sources sur Internet.</h3>

en: The current file has been modified.
    Do you want to save it?
fr: Le document ouvert a été modifié.
    Voulez-vous l'enregistrer ?

en: Creating new collection...
fr: Création d'une nouvelle collection...

en: Opening file...
fr: Ouverture du fichier...

en: Open File
fr: Ouvrir le fichier

en: <qt><p>You are saving a file with many images, which causes Tellico to slow down significantly. Do you want to save the images separately in Tellico's data directory to improve performance?</p><p>Your choice can always be changed in the configuration dialog.</p></qt>
fr: <qt><p>Vous êtes sur le point d'enregistrer un fichier contenant de nombreuses images, ce qui diminue les performances de Tellico. Voulez-vous enregistrer les images séparément dans le dossier de données de Tellico pour augmenter les performances de l'enregistrement ?</p><p>Vous pouvez à tout moment revenir sur ce choix dans la fenêtre de configuration.</p></qt>

en: Save Images Separately
fr: Enregistrer les images séparément

en: Save Images in File
fr: Enregistrer les images dans le fichier

en: Saving file with a new filename...
fr: Enregistrer le fichier sous un nouveau nom...

en: Save As
fr: Enregistrer sous

en: Printing...
fr: Impression...

en: The collection is currently being filtered to show a limited subset of the entries. Only the visible entries will be printed. Continue?
fr: La collection est actuellement filtrée pour n'afficher qu'une partie des entrées. Seules les entrées visibles seront imprimées. Continuer ?

en: Exiting...
fr: Fermeture...

en: (%1 filtered; %2 selected)
fr: (%1 filtrée(s), %2 sélectionnée(s))

en: (%1 filtered)
fr: (%1 filtrée(s))

en: (%1 selected)
fr: (%1 sélectionnée(s))

en: Tellico encountered an error in XSLT processing.
fr: Tellico a rencontré une erreur dans le traitement XSLT.

en: Importing data...
fr: Importation de données...

en: Import File
fr: Importation d'un fichier

en: Import Directory
fr: Dossier de l'import

en: Exporting data...
fr: Exportation des données...

en: Export As
fr: Exporter sous

en: String Macros
fr: Ligne des macros

en: String
fr: Ligne

en: Creating citations...
fr: Création des citations en cours...

en: Filters
fr: Filtres

en: <qt>The <i>Filter View</i> shows the entries which meet certain filter rules.</qt>
fr: <qt>La <i>vue par groupe</i> montre les entrées correspondant à certaines règles de filtrage.</qt>

en: Loans
fr: Prêts

en: <qt>The <i>Loan View</i> shows a list of all the people who have borrowed items from your collection.</qt>
fr: <qt>La <i>vue des prêts en cours</i> affiche une liste de toutes les personnes ayant emprunté des articles dans votre collection.</qt>

en: Some images are not saved in the configured location. The current file must be saved and the images will be transferred to the new location.
fr: Certaines images ne sont enregistrées dans l'emplacement configuré. Le fichier courant doit être enregistré et toutes les images seront transférées vers le nouvel emplacement.

en: Update entry data from %1
fr: Mettre à jour les données de l'entrée %1

en: Tellico can only import one file of this type at a time. Only %1 will be imported.
fr: Tellico ne peut importer qu'un seul fichier à la fois. Seul %1 sera importé.

en: Collection Report
fr: Rapport de collection

en: &Report template:
fr: Modèle de &rapport :

en: One Entry Per Page
fr: Une entrée par page

en: &Generate
fr: &Générer

en: Select a report template and click <em>Generate</em>.
fr: Sélectionner un modèle de rapport et cliquez sur <em>Générer</em>.

en: Some reports may take several seconds to generate for large collections.
fr: Le temps de génération des rapports peut être assez long dans le cas de collections volumineuses.

en: PNG Files
fr: Fichiers « PNG »

en: HTML Files
fr: Fichiers HTML

en: Do you really want to delete this filter?
fr: Voulez-vous vraiment supprimer ce filtre ?

en: Delete Filter?
fr: Supprimer le filtre ?

en: New collection name:
fr: Nouveau nom de la collection :

en: Entry 1
fr: Entrée 1

en: Entry 2
fr: Entrée 2

en: Conflicting values for %1 were found while merging entries.
fr: Des valeurs en conflit pour %1 ont été trouvées en fusionnant des entrées.

en: Please choose which value to keep.
fr: Choisissez la valeur à conserver.

en: Select value from %1
fr: Sélectionner la valeur de %1

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
fr: &Fichier

note: i18n: ectx: Menu (file_new_collection)
en: &New Collection
fr: &Nouvelle collection

[ctx: @title:menu]
note: i18n: ectx: Menu (file_import)
en: &Import
fr: &Importer

[ctx: @title:menu]
note: i18n: ectx: Menu (file_export)
en: &Export
fr: &Exporter

[ctx: @title:menu]
note: i18n: ectx: Menu (coll_update_entry)
en: &Update Entry
fr: Mettre à jo&ur l'entrée

[ctx: @title:menu]
note: i18n: ectx: Menu (coll_bibliography)
en: &Bibliography
fr: &Bibliographie

[ctx: @title:menu]
note: i18n: ectx: Menu (dockers)
en: &Show Views
fr: Afficher les vue&s

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
fr: Barre principale

note: i18n: ectx: ToolBar (collectionToolBar)
en: Collection Toolbar
fr: Barre d'outils Collection

en: <qt>An Alexandria library called <i>%1</i> already exists. Any existing books in that library could be overwritten.</qt>
fr: <qt>Une bibliothèque Alexandria appelée <i>%1</i> existe déjà. Tout livre existant dans cette bibliothèque pourrait être remplacée</qt>

en: Alexandria Options
fr: Options Alexandria

en: &Library:
fr: Bib&liothèque :

en: Scanning audio files...
fr: Analyse des fichiers audio...

en: Files
fr: Fichiers

en: Bitrate
fr: Débit binaire

en: Tracks (Disc %1)
fr: Pistes (Disque %1)

en: (Various)
fr: (Varié)

en: Audio File Options
fr: Options de fichier audio

en: Recursive &folder search
fr: Recherche récursive

en: If checked, folders are recursively searched for audio files.
fr: Si cochée, les dossiers sont balayés récursivement pour chercher les fichiers audio.

en: Include file &location
fr: &Inclure l'emplacement du fichier

en: If checked, the file names for each track are added to the entries.
fr: Si cochée, le nom de fichier de chaque plage sera ajouté aux entrées.

en: Include &bitrate
fr: Inclure le &bitrate

en: If checked, the bitrate for each track is added to the entries.
fr: Si cochée, le bitrate de chaque plage sera ajouté aux entrées.

en: Bibtex
fr: BibTeX

en: Bibtex Options
fr: Options BibTeX

en: Expand string macros
fr: Étendre les lignes de macros

en: If checked, the string macros will be expanded and no @string{} entries will be written.
fr: Si cochée, les lignes de macros seront développées et aucune entrée @string{} ne sera écrite.

en: Use URL package
fr: Utiliser le formatage URL

en: If checked, any URL fields will be wrapped in a \url declaration.
fr: Si cochée, tout champ URL sera transformé en déclaration \URL.

en: Skip entries with empty citation keys
fr: Ignorer les entrées avec des clés de citation vides

en: If checked, any entries without a bibtex citation key will be skipped.
fr: Si cochée, toute entrée sans clé de citation BibTeX sera ignorée.

en: Bibtex quotation style:
fr: Styles des citations BibTeX :

en: Braces
fr: Accolades

en: Quotes
fr: Guillemets

en: <qt>The quotation style used when exporting bibtex. All field values will be escaped with either braces or quotation marks.</qt>
fr: <qt>Le style de citation est utilisé lorsque vous exportez au format BibTeX. Les valeurs de tous les champs seront entourés d'accolades ou de guillemets.</qt>

en: No valid bibtex entries were found
fr: Aucune entrée BibTeX valable n'a été trouvée

en: No valid bibtex entries were found in file - %1
fr: Aucune entrée BibTeX valable n'a été trouvée dans le fichier - %1

en: Use Unicode (UTF-8) encoding
fr: Utiliser l'encodage Unicode (UTF-8)

en: Read the imported file in Unicode (UTF-8).
fr: Lire le fichier importé en Unicode (UTF-8).

en: Use user locale (%1) encoding
fr: Utiliser l'encodage de la locale de l'utilisateur (%1)

en: Read the imported file in the local encoding.
fr: Lire le fichier exporté dans l'encodage local.

en: Bibtexml
fr: BibTeXML

en: Bibtexml Files
fr: Fichiers BibTeXML

en: A valid XSLT file is needed to import the file.
fr: Un fichier XSLT valable est nécessaire pour importer le fichier.

en: A valid user ID must be entered.
fr: Un identifiant d'utilisateur valable doit être saisi.

en: BoardGameGeek Options
fr: Options de BoardGameGeek

en: Import owned items only
fr: Importer seulement les entrées sélectionnées

en: User ID:
fr: Identifiant utilisateur :

en: CSV Options
fr: Options CSV

en: Include field titles as column headers
fr: Inclure les noms des champs comme en-tête des colonnes

en: If checked, a header row will be added with the field titles.
fr: Si cochée, une ligne d'en-tête sera ajoutée avec le nom des champs.

en: Delimiter
fr: Séparateur

en: In addition to a comma, other characters may be used as a delimiter, separating each value in the file.
fr: Outre la virgule, d'autres séparateurs peuvent être utilisés pour délimiter chaque valeur dans le fichier.

en: Comma
fr: Virgule

en: Use a comma as the delimiter.
fr: Utiliser la virgule comme séparateur.

en: Semicolon
fr: Point-virgule

en: Use a semi-colon as the delimiter.
fr: Utiliser le point-virgule comme séparateur.

en: Use a tab as the delimiter.
fr: Utiliser la tabulation comme séparateur.

en: Other
fr: Autre

en: Use a custom string as the delimiter.
fr: Utiliser un autre caractère comme séparateur.

en: A custom string, such as a colon, may be used as a delimiter.
fr: Un signe quelconque, comme les deux-points, peut être utilisé comme séparateur.

en: Table column delimiter:
fr: Séparateur de colonne :

en: The column delimiter separates values in each column of a <i>Table</i> field.
fr: Le séparateur de colonne sépare les valeurs dans chaque colonne d'un champ <i>Table</i>.

en: Table row delimiter:
fr: Séparateur de ligne :

en: The row delimiter separates values in each row of a <i>Table</i> field.
fr: Le séparateur de ligne sépare les valeurs dans chaque ligne d'un champ <i>Table</i>.

en: Select the type of collection being imported.
fr: Sélectionner le type de collection à importer.

en: &First row contains field titles
fr: La &première ligne contient les titres des champs

en: If checked, the first row is used as field titles.
fr: Si cochée, la première ligne sera utilisée pour le nom des champs.

en: Delimiter:
fr: Séparateur :

en: &Comma
fr: &Virgule

en: &Semicolon
fr: &Point-virgule

en: Ot&her:
fr: Au&tre :

en: The table shows up to the first five lines of the CSV file.
fr: Le tableau montre les cinq premières lignes du fichier CSV.

en: <qt>Set each column to correspond to a field in the collection by choosing a column, selecting the field, then clicking the <i>Assign Field</i> button.</qt>
fr: <qt>Associer chaque colonne à un champ de la collection en choisissant une colonne, sélectionnant le champ, puis en cliquant sur le bouton <i>Associer</i>.</qt>

en: Co&lumn:
fr: Co&lonne :

en: &Data field in this column:
fr: Champs de &donnée dans cette colonne :

en: &Assign Field
fr: &Assigner le champ

en: At least one column must be assigned to a field. Only assigned columns will be imported.
fr: Au moins une colonne doit être assignée à un champ. Seules les colonnes assignées seront exportées.

en: Review
fr: Passer en revue

en: <New Field>
fr: <Nouveau champ>

en: Discogs Options
fr: Options pour Discogs

en: Scanning files...
fr: Lecture des fichiers...

en: File Listing Options
fr: Options des listes de fichiers

en: Recursive folder search
fr: Recherche récursive

en: If checked, folders are recursively searched for all files.
fr: Si cochée, les dossiers sont balayés récursivement pour chercher tous les fichiers.

en: Generate file previews
fr: Générer les aperçus de fichiers

en: If checked, previews of the file contents are generated, which can slow down the folder listing.
fr: Si coché, l'aperçu du contenu du fichier est généré, ce qui peut ralentir l'affichage du contenu du dossier.

en: <qt>Tellico was unable to access the CD-ROM device - <i>%1</i>.</qt>
fr: <qt>Tellico n'a pas pu accéder au périphérique de type CD-ROM - <b>%1</b>.</qt>

en: Select CDDB Entry
fr: Supprimer l'entrée CDDB

en: Select a CDDB entry:
fr: Sélectionnez une entrée CDDB :

en: <qt>No records were found to match the CD.</qt>
fr: <qt>Aucune entrée correspondant au CD n'a été trouvée.</qt>

en: <qt>Tellico was unable to complete the CD lookup.</qt>
fr: <qt>Tellico n'a pas pu compléter la recherche des informations du CD.</qt>

en: Various
fr: Divers

en: Audio CD Options
fr: Options de CD Audio

en: Read data from CD-ROM device
fr: Lire les données depuis le lecteur de CD-ROM

en: Select or input the CD-ROM device location.
fr: Sélectionner le périphérique contenant le CD audio.

en: Read all CDDB cache files only
fr: Lire dans le cache CDDB seulement

en: Read data recursively from all the CDDB cache files contained in the default cache folders.
fr: Lit les données récursivement depuis tous les fichiers de cache de CDDB dans les dossiers de cache par défaut.

en: <qt>The file is not a valid GCstar data file.</qt>
fr: <qt>Le fichier n'est pas un fichier GCstar valable.</qt>

en: Goodreads Options
fr: Options Goodreads

en: (grouped by %1)
fr: (Regroupés par %1)

en: HTML Options
fr: Options HTML

en: Print field headers
fr: Imprimer les libellés des champs

en: Group the entries
fr: Grouper les entrées

en: Export individual entry files
fr: Exporter individuellement les entrées

en: If checked, individual files will be created for each entry.
fr: Si cochée, un fichier individuel sera créé pour chaque entrée.

en: Loading data...
fr: Importation des données...

en: Loading %1...
fr: Chargement de %1...

en: LibraryThing Options
fr: Options pour LibraryThing

en: Export your LibraryThing collection in <a href="https://www.librarything.com/export.php?export_type=json">JSON format</a>.
fr: Exportez votre collection « LibraryThing » au <a href="https://www.librarything.com/export.php?export_type=json">format JSON</a>.

en: JSON Files
fr: Fichiers JSON

en: LibraryThing file:
fr: Fichier LibraryThing :

en: Tellico was unable to read any data.
fr: Il a été impossible pour Tellico de lire n'importe quelles données.

en: MARC Options
fr: Options « MARC »

en: Character set:
fr: Jeu de caractères :

en: MARC Format:
fr: Format « MARC » :

en: ONIX Archive
fr: Archive ONIX

en: Zip Files
fr: Fichiers ZIP

en: ONIX Archive Options
fr: Options de l'archive ONIX

en: Include images in archive
fr: Inclure les images dans l'archive

en: If checked, the images in the document will be included in the zipped ONIX archive.
fr: Si cochée, les images du document seront intégrées dans le fichier ONIX.

en: Tellico was unable to read any metadata from the PDF file.
fr: Tellico n'a pas pu lire les métadonnées du fichier PDF.

en: Tellico is able to download information about entries with a DOI from CrossRef.org. However, you must create an CrossRef account and add a new data source with your account information.
fr: Tellico peut télécharger les informations à propos des entrées avec un « DOI CrossRef.org ». Pour cela, vous devez créer un compte « CrossRef » et ajouter une nouvelle source de données l'utilisant.

en: The file is empty.
fr: Le fichier est vide.

en: The file contains no collection data.
fr: Le fichier ne contient pas de collection.

en: Tellico XML Options
fr: Options Tellico XML

en: Include images in XML document
fr: Inclure les images dans le document XML

en: If checked, the images in the document will be included in the XML stream as base64 encoded elements.
fr: Si cochée, les images du document seront intégrées au flux XML en tant qu'éléments encodés en base64.

en: Tellico Zip File
fr: Fichier Zip Tellico

en: It is from a future version of Tellico.
fr: Ceci est pour une future version de Tellico.

en: XSLT Options
fr: Options XSLT

en: XSLT file:
fr: Fichier XSLT :

en: Choose the XSLT file used to transform the data.
fr: Choisir le fichier XSLT utilisé pour transformer les données

en: Decrease the maximum icon size in the icon list view
fr: Diminuer la taille maximale des icônes dans la vue de liste d'icônes

en: The current maximum icon size is %1.
    Move the slider to change it.
fr: La taille maximale d'icône est %1.
    Déplacez le curseur pour la changer.

en: Increase the maximum icon size in the icon list view
fr: Augmenter la taille maximale des icônes dans la vue de liste d'icônes

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>...that if a book has more than one author, you should separate
    their names by a semi-colon, so that Tellico will know how to split them
    and use them separately.</p>
    <p>Any other field which allows multiple values should be entered the
    same way, with a semi-colon (;) separating each value.</p>
fr: <p>... que si un livre a plusieurs auteurs, vous devez séparer
     leurs noms par un point-virgule. Tellico saura les séparer et les utiliser indépendamment.</p>
    <p>Tout autre champ permettant de multiples valeurs devra avoir la même structure, avec un point-virgule (;) séparant chaque valeur.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>...that you can change which fields are shown in the column view by
    right-clicking on the column header.
fr: <p>...que vous pouvez modifier les champs à afficher dans la liste avec
    un clic droit sur l'en-tête des colonnes.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>...that you can add, edit, or modify the fields in the collection using
    the Field Editor. The arrow buttons below the field list can be used to change the
    position of the field in the list, which affects the placement in the entry
    editor.</p>
fr: <p>...que vous pouvez ajouter, éditer, ou modifier les champs de la collection en utilisant
    le champ d'édition. Les boutons avec une flèche sous la liste des champs permet de modifier
    la position du champ dans la liste, ce qui affectera sa position dans l'éditeur d'entrée.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>...that if you want to filter by a Checkbox field, a value of
    "true" should be used. If you'd like to filter to
    show only the science fiction books which you've not read, for
    example, check the <em>Match all of the
    following</em> button, set the first rule to have "Genre"
    "contains" "Science Fiction" (no quotes) and the second rule to
    have "Read" "does not contain" "true" (no quotes).</p>
fr: <p>...que si vous voulez filtrer à partir d'un champ à cocher, une valeur
    « vrai » devrait être définie. Si vous voulez par exemple n'afficher que les livres
    de science-fiction que vous n'avez pas encore lu, cochez
    <em>Vérifier toutes les règles</em>, ajuster la première comme suit, « Genre »
    « contenant » « Science-fiction » (pas de guillemets) et la seconde règles ainsi :
    « Lu » « Ne contient pas » « Vrai » (pas de guillemets).</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>...that if a non-word character is used in the Quick Filter, the text is
    interpreted as a regular expression.</p>
    <p>To show only books which are by Weber or Bujold, for example, then
    type "weber|bujold" (no quotes) in the filter box.</p>
fr: <p>...que si un caractère non alphabétique est utilisé dans le filtrage rapide,
    le texte est interprété comme une expression rationnelle.</p>
    <p>Pour n'afficher que les livres de Weber ou Bujold par exemple, tapez
    « weber|bujold » (pas de guillemets) dans le champ du filtre.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>...that you can edit more than one entry at a time, by holding down
    the Shift or Ctrl key and selecting multiple entries.</p>
fr: <p>...que vous pouvez éditer plus d'une entrée à la fois, en gardant appuyé
    le bouton Maj ou le bouton Ctrl et en sélectionnant plusieurs entrées.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>...that you can convert an existing book collection to a bibliography,
    which can then be exported to bibtex or Bibtexml format.</p>
fr: <p>...que vous pouvez convertir une collection de livres en bibliographie,
    qui peut ensuite être exporter en format BibTeX ou BibTeXML.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>...that you can add, edit, and delete string macros for bibliographies.</p>
fr: <p>...que vous pouvez ajouter, éditer et supprimer des lignes de macros
    pour les bibliographies.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>...that if more than one field is formatted as a name, then an additional
    group named "People" is added to the collection, allowing authors and editors
    to be sorted or printed together, for example.</p>
fr: <p>...que si plus d'un champ est formaté en tant que nom, alors un groupe
    supplémentaires nommé « Personnes » est ajouté à la collection, autorisant
    les auteurs et les éditeurs à être triés et imprimés ensemble par exemple.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>...that you can modify the appearance of the printed output by modifying
    the <tt>tellico-printing.xsl</tt> file. The file generates HTML, and the CSS
    within the stylesheet governs things like the font, the margins, etc.</p>
fr: <p>...que vous pouvez modifier l'apparence de l'impression en modifiant
    le fichier <tt>tellico-printing.xsl</tt>. Le fichier produit du HTML, et les
    styles CSS déterminent la police, les marges, etc.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>...that you can import using any generic XSL stylesheet which
    outputs a valid Tellico XML file.</p>
fr: <p>...que vous pouvez importer et exporter n'importe quel modèle XSL qui
    produit un fichier Tellico XML valable.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>...that double-clicking an entry item opens the Entry Editor.</p>
fr: <p>...qu'un double clic sur une entrée permet d'ouvrir la fenêtre d'édition des entrées.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>...that you can add HTML tags to any Paragraph field for formatting, such as
    &lt;b&gt;bold&lt;/b&gt; or &lt;i&gt;italic&lt;/i&gt;.</p>
fr: <p>...que vous pouvez ajouter des balises HTML a un champ de type paragraphe pour la mise en forme, telles que
    &lt;b&gt;bold&lt;/b&gt; or &lt;i&gt;italic&lt;/i&gt;.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>...that when the Column View is focused, you can press a letter on the
    keyboard to scroll to the next entry that starts with that letter.</p>
fr: <p>...que dans la vue détaillée, vous pouvez appuyer sur une touche du clavier pour aller directement à la prochaine entrée débutant par cette lettre.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>...that you can use a field with a derived value to combine multiple separated fields
    into a single field. Use a derived value template
    similar to "Value: %{fielda}%{fieldb}" where %{...} gets replaced with the
    appropriate field value. This is useful to collect multiple values in a
    single field, e.g. for better grouping, and to combine fields of different
    types by respecting proper sorting at the same time. Consider for example
    a number field followed by a text subfield with entries 3b, 14a.</p>
fr: <p>...que vous pouvez utiliser un champ avec une valeur dérivée pour combiner plusieurs
    champs séparés dans un seul champ. Utiliser un modèle de valeur
    similaire à « Value: %{champ-a}%{champ-b} » en remplaçant le
    contenu de %{...} par les noms de champs appropriés. Cette fonctionnalité
    peut être utile pour grouper plusieurs valeurs en un seul champ, par exemple
    afin de disposer d'un meilleur regroupement tout en respectant le tri. Par exemple
    un numéro de champ suivi par un champ de texte avec les entrées 3b, 14a.</p>

en: This template is meant for music collections only.
fr: Ce modèle ne peut être utilisé que pour les collections musicales.

en: Total:
fr: Total :

en: This template is meant for video collections only.
fr: Ce modèle ne peut être utiliser que pour les collections de vidéos.

en: : Group Summary
fr:  : résumé du groupe

en: Total number of fields:
fr: Nombre total de champs :

en: Total number of entries:
fr: Nombre total d'entrées :

en: Generated by Tellico
fr: Généré par Tellico

en: Distinct values:
fr: Valeurs distinctes :

en: Loan Date
fr: Date d'emprunt

en: Due Date
fr: Date de retour

en: Search
fr: Chercher

en: Clear
fr: Effacer
