tellico - en to ia translation catalogue (1164 entries)

[ctx: Default XSL Template]
note: i18n: file: xslt/entry-templates/Default.xsl
en: Default
ia: Predefinite

[ctx: Fancy XSL Template]
note: i18n: file: xslt/entry-templates/Fancy.xsl
en: Fancy
ia: Phantasia

[ctx: Compact XSL Template]
note: i18n: file: xslt/entry-templates/Compact.xsl
en: Compact
ia: Compacte

[ctx: Title Listing (Vertical) XSL Template]
note: i18n: file: xslt/report-templates/Title_Listing_(Vertical).xsl
en: Title Listing (Vertical)
ia: Lista de titulo (vertical)

[ctx: Group View XSL Template]
note: i18n: file: xslt/report-templates/Group_View.xsl
en: Group View
ia: Vista de gruppo

[ctx: Loan View XSL Template]
note: i18n: file: xslt/report-templates/Loan_View.xsl
en: Loan View
ia: Vista de Presto

[ctx: Title Listing (Horizontal) XSL Template]
note: i18n: file: xslt/report-templates/Title_Listing_(Horizontal).xsl
en: Title Listing (Horizontal)
ia: Lista de titulo (Horizontal)

[ctx: Group Summary XSL Template]
note: i18n: file: xslt/report-templates/Group_Summary.xsl
en: Group Summary
ia: Summario de gruppo

[ctx: Image List XSL Template]
note: i18n: file: xslt/report-templates/Image_List.xsl
en: Image List
ia: Lista de imagine

[ctx: Image Grid XSL Template]
note: i18n: file: xslt/report-templates/Image_Grid.xsl
en: Image Grid
ia: Grilla de imagine

[ctx: Tri-Column XSL Template]
note: i18n: file: xslt/report-templates/Tri-Column.xsl
en: Tri-Column
ia: Tres-columna

[ctx: Group Statistics XSL Template]
note: i18n: file: xslt/report-templates/Group_Statistics.xsl
en: Group Statistics
ia: Statisticas de gruppo

[ctx: Column View XSL Template]
note: i18n: file: xslt/report-templates/Column_View.xsl
en: Column View
ia: Vista de columna

en: Citation Key Manager
ia: Gerente de clave de citation

en: Checking for entries with duplicate citation keys...
ia: Marcante per entratas con claves de citation duplicate...

en: Check for duplicates
ia: Marca per duplicatos

en: Filter for duplicates
ia: Filtro per duplicatos

en: There are no duplicate citation keys.
ia: On non ha claves de citation duplicate

en: There is %1 duplicate citation key. | There are %1 duplicate citation keys.
ia[0]: On ha %1 claves de citation duplicate.
ia[1]: On ha %1 claves de citation duplicate.

en: Select Borrower
ia: Selige prestatario

en: Name
ia: Nomine

en: Collection Size
ia: Grandor de collection

en: Total entries: %1
ia: Entratas total: %1

en: Collection Size Over Time
ia: Grandor de collection sur tempore

en: Group Summary: %1
ia: Summario de gruppo: %1

en: Total number of entries: %1
ia: Numero total de entratas: %1

en: Top Values: %1
ia: Valores de culmine: %1

en: Group Summary Report
ia: Reporto de Summario de gruppo

en: Year Distribution
ia: Distribution de Anno

[ctx: Distinct number of items]
en: Count
ia: Computo

en: <qt>Tellico is unable to write to the server pipe at <b>%1</b>.</qt>
ia: <qt> Tellico es incapace de scriber al pipe del servitor a <b>%1</b>,</qt>

en: My Collection
ia: Mi collection

en: Book Collection
ia: Collection de libro

en: Bibliography
ia: Bibliographia

en: Comic Book Collection
ia: Collection de magazine a designos (comics)

en: Video Collection
ia: Collection video

en: Music Collection
ia: Collection de musica

en: Coin Collection
ia: Collection de numisma

en: Stamp Collection
ia: Collection philatelic

en: Wine Collection
ia: Collection de vino

en: Card Collection
ia: Collection de cartas

en: Game Collection
ia: Collection de jocos

en: File Catalog
ia: Catalogo de file

en: Board Game Collection
ia: Collection de jocos de tabula

en: Custom Collection
ia: Collection personalisate

en: Collection Fields
ia: Campos de collection

en: Current Fields
ia: Campos currente

[ctx: New Field]
en: &New
ia: &Nove

en: Add a new field to the collection
ia: Adde un nove campo al collection

[ctx: Delete Field]
en: Delete
ia: Dele

en: Remove a field from the collection
ia: Remove un campo ex le collection

en: Move this field up in the list. The list order is important for the layout of the entry editor.
ia: Move iste campo in alto in le lista. Le ordine de lista es importante pro le disposition del editor de entrata.

en: Move this field down in the list. The list order is important for the layout of the entry editor.
ia: Move iste campo a basso in le lista. Le ordine de lista es importante pro le disposition del editor de entrata.

en: Field Properties
ia: Proprietates de campo

en: &Title:
ia: &Titulo:

en: The title of the field
ia: Le titulo del campo

en: T&ype:
ia: T&ypo:

en: The type of the field determines what values may be used.
ia: Le typo del campo determina qual valores debe esser usate.

en: <i>Simple Text</i> is used for most fields.
ia: <i>Texto simplice</i> es usate pro le major parte de campos.

en: <i>Paragraph</i> is for large text blocks.
ia: <i>Paragrapho</i> es pro grande blocos de texto.

en: <i>Choice</i> limits the field to certain values.
ia: <i>Selection</i> limita le campo a certe valores.

en: <i>Checkbox</i> is for a simple yes/no value.
ia: <i>Quadrato de selection</i> es pro simplice valores de si o no.

en: <i>Number</i> indicates that the field contains a numerical value.
ia: <i>Numero</i> indica que il campo contine un valor numeric.

en: <i>URL</i> is for fields which refer to URLs, including references to other files.
ia: <i>URL</i> es pro campos que refere a URLs, includente referentias a altere files.

en: A <i>Table</i> may hold one or more columns of values.
ia: Un <i>Tabula</i> pote continer un o plus columnas de valores,

en: An <i>Image</i> field holds a picture.
ia: Un campo <i>Imagine</i> pote continer un photo.

en: A <i>Date</i> field can be used for values with a day, month, and year.
ia: Un campo <i>data</i> pote esser usate pro valores con un die, mense e anno.

en: A <i>Rating</i> field uses stars to show a rating number.
ia: Un campo <i>Evalutation</i> usa stellas pro monstrar un numero de evalutation.

en: Cate&gory:
ia: Cate&goria:

en: The field category determines where the field is placed in the editor.
ia: Le campo categoria determina ubi le campo es placiate in le redactor.

en: Set &properties...
ia: Fixa &proprietates...

en: Extended field properties are used to specify things such as the corresponding bibtex field.
ia: Proprietates de campo extendite es usate pro specificar cosas como le correspondente campo de bibtex.

en: The description is a useful reminder of what information is contained in the field.
ia: Le description es un utile memento de qual information es continite in le campo.

en: Value Options
ia: Optiones de valor

en: Default value:
ia: Valor predefinite:

en: <qt>A default value can be set for new entries.</qt>
ia: <qt>Un valor predefinite pote esser fixate pro nove entratas.</qt>

en: Value template:
ia: Patrono de valor:

en: Derived values are formed from the values of other fields according to the value template. Named fields, such as "%{year} %{title}", get substituted in the value.
ia: Valores derivate es formate ex le valores de altere campos secundo le patrono de valor. Campos nominate, tal como "%{anno} %{titulo}, es substituite in le valor.

en: Use derived value
ia: Usa valor derivate

en: A&llowed values:
ia: Va&lores permittite:

en: <qt>For <i>Choice</i>-type fields, these are the only values allowed. They are placed in a combo box. The possible values have to be separated by a semi-colon, for example: "dog; cat; mouse"</qt>
ia: <qt>Pro campos de typo <i>Selection</i> , istos es le sol valores permittite. Illos es placiate in un quadro combo. Le valores possibile debe esser separatemente per un puncto e virgula, pro exemplo: "can, catto; mus"</qt>

en: Format options:
ia: Optiones de formato:

en: No formatting
ia: Nulle formato

en: Allow auto-capitalization only
ia: Permitte sol de passar automaticamente a litteras majusculas

en: Format as a title
ia: Formato como titulo

en: Format as a name
ia: Formato como nomine

en: Field Options
ia: Optiones de campo

en: Enable auto-completion
ia: Habilita completamento automatic

en: If checked, KDE auto-completion will be enabled in the text edit box for this field.
ia: Si marcate, completamento automatic de KDE essera habilitate in le quadrato de edit pro iste campo.

en: Allow multiple values
ia: Permitte valores multiple

en: If checked, Tellico will parse the values in the field for multiple values, separated by a semi-colon.
ia: Si marcate, Tellico analysara le valores in le campo pro valores multiple, separate per un puncto e virgula.

en: Allow grouping
ia: Permitte gruppar

en: If checked, this field may be used to group the entries in the group view.
ia: Si marcate, iste campo essera usate pro gruppar entratas in le vista de gruppo.

en: Revert the selected field's properties to the default values.
ia: Retorna le proprietates del campo seligite al valores predefinite.

en: Modify Fields
ia: Modifica campos

en: <qt>Removing allowed values from the <i>%1</i> field which currently exist in the collection may cause data corruption. Do you want to keep your modified values or cancel and revert to the current ones?</qt>
ia: <qt>Remover valores permittite ex le campo <i>%1</i> que existe ora in le collection pote causar corruption de datos.Tu vole mantener tu valores modificate o cancellar e retornar al valores currente?</qt>

en: Keep modified values
ia: Mantene valores modificate

en: New Field %1
ia: Nove campo %1

en: Revert Field Properties
ia: Reverte proprietate de campo

en: <qt><p>Do you really want to revert the properties for the <em>%1</em> field back to their default values?</p></qt>
ia: <qt><p>Tu vermente vole reverter le proprietates pro le campo <em>%1</em> a lor valor predefinite?</p></qt>

en: Revert
ia: Reverte

en: Extended Field Properties
ia: Proprietates de campo extendite

en: Property
ia: Proprietate

en: Value
ia: Valor

en: A field with this title already exists. Please enter a different title.
ia: Un campo con iste titulo ja existe. Pro favor tu inserta un titulo differente.

en: <qt>The category may not be empty. Please enter a category.</qt>
ia: <qt>Le categoria non pote esser vacue. Pro favor, inserta un categoria.</qt>

en: <qt>A field may not be in the same category as a <em>Paragraph</em>, <em>Table</em> or <em>Image</em> field. Please enter a different category.</qt>
ia: <qt>Un campo non pote esser in le mesme categoria que un campo <em>Paragrapho</em>, <em>Tabula</em> o <em>Imagine</em>. Pro favor inserta un categoria differente.</qt>

en: A field's title may not be the same as an existing category. Please enter a different title.
ia: Un titulo de campo non pote esser le mesme que un categoria existente. Pro favor inserta un titulo differente.

en: The range for a rating field must be between 1 and 10, and the lower bound must be less than the higher bound. Please enter different low and high properties.
ia: Le extension de un campo de evalutation debe esser inter 1 e 10 e le plus basse debe esser inferior al plus alte. Pro favor tu inserta differente proprietates de basso e alto.

en: Tables are limited to a maximum of ten columns.
ia: Tabulas e limitate a un maxime de 10 columnas.

en: A field with a derived value must have a value template.
ia: Un campo con un valor derivate debe haber un patrono de valor.

en: Publishing
ia: Publicante

en: Miscellaneous
ia: Miscellanea

en: Entry Type
ia: Typo de entrata

en: These entry types are specific to bibtex. See the bibtex documentation.
ia: Iste typos de entrata es specific de bibtex. Vide documentation de bibtex.

en: Author
ia: Autor

en: Bibtex Key
ia: Clave de Bibtex

en: Book Title
ia: Titulo de libro

en: Editor
ia: Redactor (Editor)

en: Organization
ia: Organisation

note: i18n("Institution")); field->setProperty(QLatin1String("bibtex"), QLatin1String("institution")); field->setCategory(i18n(bibtex_general)); field->setFlags(Field::AllowDelete); field->setFormatType(FieldFormat::FormatTitle); list.append(field); ****************** Publishing **************************
en: Publisher
ia: Editor (Publisher)

en: Address
ia: Adresse

en: Pages
ia: Paginas

en: Year
ia: Anno

en: Digital Object Identifier
ia: Identificator de Objecto Digital

en: Month
ia: Mense

en: Number
ia: Numero

en: How Published
ia: Modo de publication

note: i18n("School")); field->setProperty(QLatin1String("bibtex"), QLatin1String("school")); field->setCategory(i18n(bibtex_publishing)); field->setFlags(Field::AllowCompletion | Field::AllowGrouped); list.append(field); ****************** Classification ***************************
en: Chapter
ia: Capitulo

[ctx: A number field in a bibliography]
en: Volume
ia: Tomo

en: Cross-Reference
ia: Referentia cruciate

note: i18n("Annotation")); field->setProperty(QLatin1String("bibtex"), QLatin1String("annote")); field->setCategory(i18n(bibtex_misc)); list.append(field);
en: Keywords
ia: Parolas clave

en: Abstract
ia: Summario

en: Notes
ia: Notas

en: Unknown
ia: Incognite

en: My Board Games
ia: Mi jocos de tabula

en: Genre
ia: Genere

en: Mechanism
ia: Mechanismo

en: Release Year
ia: Anno de liberation

en: Designer
ia: Designator

en: Number of Players
ia: Numero de jocatores

en: Playing Time
ia: Tempore de execution

en: Minimum Age
ia: Etate minime

en: Rating
ia: Evalutation

en: Purchase Date
ia: Data de compra

en: Gift
ia: Regalo

en: Purchase Price
ia: Precio de compra

en: Loaned
ia: Prestate

en: Cover
ia: Copertura

en: Comments
ia: Commentos

en: My Books
ia: Mi libros

en: Subtitle
ia: Sub-Titulo

en: Hardback
ia: Rigide

en: Paperback
ia: Libro de tasca

en: Trade Paperback
ia: Libro de tasca commercial

en: Binding
ia: Ligatura

en: Copyright Year
ia: Anno de copyright

en: Publication Year
ia: Anno de publication

en: Library of Congress Control Number
ia: Library of Congress Control Number (Numero de Controlo de Bibliotheca del  Congresso)

en: Translator
ia: Traductor

en: Language
ia: Linguage

en: Series Number
ia: Numero de serie

en: New
ia: Nove

en: Used
ia: Usate

en: Signed
ia: Signate

en: Read
ia: Legite

en: Front Cover
ia: Copertura de fronte

en: Plot Summary
ia: Synopsis

en: My Cards
ia: Mi cartas

en: Player
ia: Jocator

en: Team
ia: Equipa

en: Brand
ia: Marca

en: Card Number
ia: Numero de carta

en: Card Type
ia: Typo de carta

en: Quantity
ia: Quantitate

en: Front Image
ia: Imagine de fronte

en: Back Image
ia: Imagine de retro

en: My Coins
ia: Mi numismas

en: Type
ia: Typo

en: Mint Mark
ia: Marca de battite de moneta

en: Country
ia: Pais

en: Currency
ia: Numerario

en: Coin Set
ia: Insimul de numisma

[ctx: Coin grade levels - Proof-65,Proof-60,Mint State-65,Mint State-60,Almost Uncirculated-55,Almost Uncirculated-50,Extremely Fine-40,Very Fine-30,Very Fine-20,Fine-12,Very Good-8,Good-4,Fair]
en: Proof-65,Proof-60,Mint State-65,Mint State-60,Almost Uncirculated-55,Almost Uncirculated-50,Extremely Fine-40,Very Fine-30,Very Fine-20,Fine-12,Very Good-8,Good-4,Fair
ia: Prova-65, Prova-60, Stato Perfecte-65, Stato Perfecte-60, quasi non circulate-55, quasi non circulate-50, Extrememente Optime, Optime-30, Optime-20, Optime-12, Multo bon-8, Bon-4,Mediocre

en: Grade
ia: Grado

en: Grading Service
ia: Servicio graduante

en: Obverse
ia: Obverso

en: Reverse
ia: Revertite

en: My Comic Books
ia: Mi libros de comic

en: Writer
ia: Scriptor

[ctx: Comic Book Illustrator]
en: Artist
ia: Artista

en: Issue
ia: Emission

[ctx: Comic book grade levels - Mint,Near Mint,Very Fine,Fine,Very Good,Good,Fair,Poor]
en: Mint,Near Mint,Very Fine,Fine,Very Good,Good,Fair,Poor
ia: Perfecte, Quasi perfecte, Multe Belle, Belle, Multe Bon, Bon, Passabile, Mediocre

en: My Files
ia: Mi files

[ctx: File catalog]
en: Volume
ia: Tomo

en: Folder
ia: Dossier

en: Mimetype
ia: Typo Mime

en: Size
ia: Dimension

en: Permissions
ia: Permissiones

en: Owner
ia: Proprietario

en: Group
ia: Gruppo

en: Created
ia: Create

en: Modified
ia: Modificate

en: Icon
ia: Icone

en: My Games
ia: Mi jocos

en: Platform
ia: Platteforma

[ctx: Games - Publisher]
en: Publisher
ia: Editor (Publisher)

en: Developer
ia: Disveloppator

en: ESRB Rating
ia: Evalutation ESRB

en: Personal Rating
ia: Evalutation personal

en: Completed
ia: Completate

en: Xbox 360
ia: XBox 360

en: Game Boy Advance
ia: Game Boy Avantiate

[ctx: Video game ratings - Unrated, Adults Only, Mature, Teen, Everyone 10+, Everyone, Early Childhood, Pending]
en: Unrated, Adults Only, Mature, Teen, Everyone 10+, Everyone, Early Childhood, Pending
ia: Sin evalutation, Solo per Adultos, Mature, Juvenes, Omne personas 10+,Omne Personas, Infantes, Expectante

en: My Music
ia: Mi musica

en: Medium
ia: Medie

en: Artist
ia: Artista

en: Label
ia: Etiquetta

en: Tracks
ia: Tracias

en: Title
ia: Titulo

en: Length
ia: Longitude

en: My Stamps
ia: Mi timbros

en: Issue Year
ia: Anno de emission

[ctx: Stamp grade levels - Superb,Extremely Fine,Very Fine,Fine,Average,Poor]
en: Superb,Extremely Fine,Very Fine,Fine,Average,Poor
ia: Superbe, Extrememente Bon, Multe Bon, Medie, Mal

en: Cancelled
ia: Cancellate

en: Hinged
ia: Con cardine

en: Centering
ia: Centrate

en: Gummed
ia: Gummate

en: Image
ia: Imagine

en: Other People
ia: Altere Gente

en: Features
ia: Characteristicas

en: My Videos
ia: Mi videos

en: Blu-ray
ia: Blu Ray

en: Production Year
ia: Anno de production

en: Nationality
ia: Nationalitate

en: Format
ia: Formato

en: Actor/Actress
ia: Actor/Actrice

en: Role
ia: Rolo

en: A table for the cast members, along with the roles they play
ia: Un tabula pro le membros del cast, insimul con le rolos que illos recita

en: Producer
ia: Productor

en: Composer
ia: Compositor

en: Language Tracks
ia: Bandas de linguage

en: Subtitle Languages
ia: Linguages de sub-titulo

en: Audio Tracks
ia: Banda audio

en: Running Time
ia: Tempore de execution

en: The running time of the video (in minutes)
ia: Le tempore de duration del video (in minutas)

en: Aspect Ratio
ia: Proportiones

en: Widescreen
ia: Schermo ample

en: Black & White
ia: Blanc & Nigre

en: Color Mode
ia: Modo de color

en: Director's Cut
ia: Sectura de director

en: My Wines
ia: Mi vinos

[ctx: Wine Producer]
en: Producer
ia: Productor

en: Varietal
ia: Varietate

en: Vintage
ia: Vendemia

en: Red Wine
ia: Vino rubie

en: White Wine
ia: Vino blanc

en: Sparkling Wine
ia: Vino spumante

en: Drink By
ia: Biber per

en: Label Image
ia: Imagine de etiquetta

en: Add Entries
ia: Adde entratas

[ctx: Add (Entry Title)]
en: Add %1
ia: Adde %1

en: Check-out Items
ia: Elementos de presto

[ctx: Check-out (Entry Title)]
en: Check-out %1
ia: Presta %1

en: Append Collection
ia: Appende collection

en: Merge Collection
ia: Fusiona collection

en: Replace Collection
ia: Reimplacia collection

en: Add %1 Field
ia: Adde %1 campo

en: Modify %1 Field
ia: Modifica %1 campo

en: Delete %1 Field
ia: Dele %1 campo

en: Add Filter
ia: Adde filtro

en: Modify Filter
ia: Modifica filtro

en: Delete Filter
ia: Dele filtro

en: Modify Entries
ia: Modifica entratas

[ctx: Modify (Entry Title)]
en: Modify %1
ia: Modifica %1

en: Modify Loan
ia: Modifica presto

en: Delete Entries
ia: Dele entratas

[ctx: Delete (Entry Title)]
en: Delete %1
ia: Dele %1

en: Check-in Entries
ia: Entratas restituite

[ctx: Check-in (Entry Title)]
en: Check-in %1
ia: Restitue %1

en: Rename Collection
ia: Renomina collection

en: Reorder Fields
ia: Re-ordina campos

[ctx: comma-separated list of words ignored by auto-capitalize]
en: a,an,and,as,at,but,by,for,from,in,into,nor,of,off,on,onto,or,out,over,the,to,up,with
ia: un,e,como,a,ma,sed,per,pro,ex,ab,in,o,super,sur,le,a,con

[ctx: comma-separated list of articles ignored for title sorting]
en: the
ia: le

note: i18n: ectx: label, entry (fontBook), group (Options - book) i18n: ectx: label, entry (fontVideo), group (Options - video) i18n: ectx: label, entry (fontAlbum), group (Options - album) i18n: ectx: label, entry (fontBibtex), group (Options - bibtex) i18n: ectx: label, entry (fontComicBook), group (Opt
en: Template font
ia: Font de patrono

note: i18n: ectx: label, entry (baseColorBook), group (Options - book) i18n: ectx: label, entry (baseColorVideo), group (Options - video) i18n: ectx: label, entry (baseColorAlbum), group (Options - album) i18n: ectx: label, entry (baseColorBibtex), group (Options - bibtex) i18n: ectx: label, entry (baseCo
en: Template background color
ia: Color de fundo de patrono

note: i18n: ectx: label, entry (textColorBook), group (Options - book) i18n: ectx: label, entry (textColorVideo), group (Options - video) i18n: ectx: label, entry (textColorAlbum), group (Options - album) i18n: ectx: label, entry (textColorBibtex), group (Options - bibtex) i18n: ectx: label, entry (textCo
en: Template text color
ia: Color de texto de patrono

note: i18n: ectx: label, entry (highlightedBaseColorBook), group (Options - book) i18n: ectx: label, entry (highlightedBaseColorVideo), group (Options - video) i18n: ectx: label, entry (highlightedBaseColorAlbum), group (Options - album) i18n: ectx: label, entry (highlightedBaseColorBibtex), group (Option
en: Template highlight color
ia: Color evidentiate de patrono

note: i18n: ectx: label, entry (highlightedTextColorBook), group (Options - book) i18n: ectx: label, entry (highlightedTextColorVideo), group (Options - video) i18n: ectx: label, entry (highlightedTextColorAlbum), group (Options - album) i18n: ectx: label, entry (highlightedTextColorBibtex), group (Option
en: Template highlighted text color
ia: Color de texto evidentiate de patrono

note: i18n: ectx: label, entry (linkColorBook), group (Options - book) i18n: ectx: label, entry (linkColorVideo), group (Options - video) i18n: ectx: label, entry (linkColorAlbum), group (Options - album) i18n: ectx: label, entry (linkColorBibtex), group (Options - bibtex) i18n: ectx: label, entry (linkCo
en: Template link color
ia: Color de ligamine de patrono

en: Configure Tellico
ia: Configura Tellico

en: Printing
ia: Imprimente

en: Templates
ia: Patronos

en: Data Sources
ia: Fontes de datos

en: General Options
ia: Optiones general

en: &Reopen file at startup
ia: Ape&ri de nove file al initiar

en: If checked, the file that was last open will be re-opened at program start-up.
ia: Si marcate, le file que esseva aperite per ultime essera aperite al initiar del programma.

en: &Enable regular expressions in quick filter
ia: &Habilita expressiones regular in filtro rapide

en: If checked, the quick filter will interpret text as a regular expression.
ia: Si marcate, le filtro rapide interpretara le texto como un expression regular.

en: &Show "Tip of the Day" at startup
ia: Mon&stra "Consilio del die" al initio

en: If checked, the "Tip of the Day" will be shown at program start-up.
ia: Si marcate, le "Consilio del die" essera monstrate al initiar del programma.

en: &Enable webcam for barcode scanning
ia: &Habilita webcam pro scansion de codice a barras

en: If checked, the input from a webcam will be used to scan barcodes for searching.
ia: Si marcate, le entrata ex un webcam essera usate pro scander codices a barras pro cerca.

en: Image Storage Options
ia: Optiones de immagazinage de imagine

en: Store images in data file
ia: Immagazina imagines in file de datos

en: Store images in common application directory
ia: Immagazina imagines in un directorio de application commun

en: Store images in directory relative to data file
ia: Immagazina imagines in un directorio relative a file de datos

en: Images may be saved in the data file itself, which can cause Tellico to run slowly, stored in the Tellico application directory, or stored in a directory in the same location as the data file.
ia: Imagines pote esser salveguardate in le mesme file de datos, lo que pote causar un relentamento de Tellico, immagazinate in le directorio de application de Tellico, o immagazinate in le mesme location del file de datos.

en: Formatting Options
ia: Optiones de formato

en: Auto capitalize &titles and names
ia: Pone automaticamente in majusculas &titulos e nomines

en: If checked, titles and names will be automatically capitalized.
ia: Si marcate, titulos e nomines essera automaticamente ponite in litteras majusculas.

en: Auto &format titles and names
ia: Da &formato automaticamente a titulos e  nomines

en: If checked, titles and names will be automatically formatted.
ia: Si marcate, titulos e nomine habera automaticamente un formato.

en: No capitali&zation:
ia: Nulle uso de littera ma&jusculas:

en: <qt>A list of words which should not be capitalized. Multiple values should be separated by a semi-colon.</qt>
ia: <qt>Un lista de parolas que non debera scriber se con litteras majusculas. valores multiple essera separate per un puncto e virgula.</qt>

en: Artic&les:
ia: Articu&los:

en: <qt>A list of words which should be considered as articles if they are the first word in a title. Multiple values should be separated by a semi-colon.</qt>
ia: <qt>Un lista de parolas que deberea esser considerate como articulos si illos es le prime parola in un titulo. Valores multiple debera esser separate per un puncto e virgula</qt>

en: Personal suffi&xes:
ia: Suffi&xos personal:

en: <qt>A list of suffixes which might be used in personal names. Multiple values should be separated by a semi-colon.</qt>
ia: <qt> Un lista de suffixos que pote esser usate in nomine personal. Valores multiple debera esser separate per un puncto e virgula.</qt>

en: Surname &prefixes:
ia: &Prefixos de nomine de familia :

en: <qt>A list of prefixes which might be used in surnames. Multiple values should be separated by a semi-colon.</qt>
ia: <qt>Un lista de prefixos que pote esser usate in nomines de familia. Valores multiple debera esser separate per un puncto e virgula.</qt>

en: Printing Options
ia: Optiones de Imprimer

en: &Format titles and names
ia: Da &formato a titulos e nomines

en: &Print field headers
ia: &Imprime capites de campo

en: If checked, the field names will be printed as table headers.
ia: Si marcate, le nomines de campo essera imprimite como capites de tabula.

en: Grouping Options
ia: Optiones de gruppar

en: &Group the entries
ia: &Gruppa le entratas

en: If checked, the entries will be grouped by the selected field.
ia: Si marcate, le entratas essera gruppate per le campo seligite.

en: Image Options
ia: Optiones de imagines

en: Maximum image &width:
ia: Maxime &largessa de imagine:

en: The maximum width of the images in the printout. The aspect ratio is preserved.
ia: Le maxime largessa de imagine in le exito de imprimer. Le proportion de aspecto es preservate.

en: &Maximum image height:
ia: Maxime &altessa de imagine:

en: The maximum height of the images in the printout. The aspect ratio is preserved.
ia: Le maxime altessa de imagine in le exito de imprimer. Le proportion de aspecto es preservate.

en: Template Options
ia: Optiones de patrono

note: i18n string, a plain label can't have an '&'
en: Collection &type:
ia: Typo de collec&tion:

en: Template:
ia: Patrono:

en: Select the template to use for the current type of collections. Not all templates will use the font and color settings.
ia: Selige le patrono de usar pro le typo currente de collection. Non omne patronos usara le preferentias de color e font.

en: &Preview...
ia: Vista p&reliminar...

en: Show a preview of the template
ia: Monstra un vista preliminar del patrono

note: i18n("The options below will be passed to the template, but not " "all templates will use them. Some fonts and colors may be " "specified directly in the template."), frame); l1->setTextFormat(Qt::RichText); l->addWidget(l1);
en: Font Options
ia: Optiones de font

en: This font is passed to the template used in the Entry View.
ia: Iste font es passate al patrono usate in le "Vista de entrata".

en: Size:
ia: Dimension:

en: Color Options
ia: Optiones de color

en: Background color:
ia: Color de fundo:

en: This color is passed to the template used in the Entry View.
ia: Iste color es passate al patrono usate in le "Vista de entrata".

en: Text color:
ia: Color de texto :

en: Highlight color:
ia: Color de evidentia:

en: Highlighted text color:
ia: Color de texto evidentiate :

en: Link color:
ia: Color de ligamine:

en: Manage Templates
ia: Gere patronos

en: Install...
ia: Installa...

en: Click to install a new template directly.
ia: Pulsa pro installar directemente un nove patrono.

en: Download...
ia: Discarga...

en: Click to download additional templates.
ia: Pulsa pro discargar patronos additional.

en: Delete...
ia: Dele...

en: Click to select and remove installed templates.
ia: Pulsa pro seliger e remover patronos installate

en: Data Sources Options
ia: Optiones de fontes de datos

en: Move &Up
ia: Move in &alto

en: The order of the data sources sets the order that Tellico uses when entries are automatically updated.
ia: Le ordine de fontes de datos fixa le ordine que Tellico usa quando entratas es automaticamente actualisate.

en: Move &Down
ia: Move a &basso

en: Filter by type:
ia: Filtra per typo:

en: &New...
ia: &Nove ...

en: Click to add a new data source.
ia: Pulsa pro adder un nove fonte de datos.

en: &Modify...
ia: &Modifica...

en: Click to modify the selected data source.
ia: Pulsa pro modificar le fonte de datos seligite.

en: &Delete
ia: &Dele

en: Click to delete the selected data source.
ia: Pulsa pro deler le seligite fonte de datos.

en: XSL Files
ia: Files XSL

en: Template Packages
ia: Pacchettos de patrono

en: All Files
ia: Omne files

en: Delete Template
ia: Dele patrono

en: Select template to delete:
ia: Selige patrono de deler:

en: Ready.
ia: Preste.

en: Do you really want to delete this entry?
ia: Tu vermente vole deler iste entrata?

en: Delete Entry
ia: Dele entrata

en: Do you really want to delete these entries?
ia: Tu vermente vole deler iste entratas?

en: Delete Multiple Entries
ia: Dele entratas multiple

en: &Sort By
ia: &Ordina per

en: &Edit Entry...
ia: &Edita entrata...

en: D&uplicate Entry
ia: D&uplica entrata

en: &Update Entry
ia: &Actualisa entrata

en: &Delete Entry
ia: &Dele entrata

en: &Edit Entries...
ia: &Edita entratas...

en: D&uplicate Entries
ia: D&uplica entratas

en: &Update Entries
ia: &Actualisa entratas

en: &Delete Entries
ia: &Dele entratas

en: The following items are already loaned, but Tellico does not currently support lending an item multiple times. They will be removed from the list of items to lend.
ia: Le sequente elementos es ja prestate, ma currentemente Tellico non supporta que on presta un elemento multiple vices. Illos essera removite ex le lista de elementos de prestar.

en: There is an XML parsing error in line %1, column %2.
ia: On ha un error de analysar syntaxe de XML in linea %1, columna %2.

en: The error message from Qt is:
ia: Le message de error ex QT es:

en: A file named "%1" already exists. Are you sure you want to overwrite it?
ia: Un file de nomine "%1" jam existe. Vos es secur que vos vole super scriber lo?

en: Overwrite File?
ia: Super scribe le file?

en: Tellico is unable to open the file - %1.
ia: Tellico non pote aperir le file -%1.

en: Tellico is unable to load the file - %1.
ia: Tellico non pote cargar le file -%1.

en: Tellico is unable to write the file - %1.
ia: Tellico non pote scriber le file -%1.

en: Tellico is unable to upload the file - %1.
ia: Tellico non pote incargar le file -%1.

en: Only collections with the same type of entries as the current one can be appended. No changes are being made to the current collection.
ia: Solo collectiones con le mesme typo de entratas como le currente pote esser appendite. Necun modification es facite al collection currente.

en: Only collections with the same type of entries as the current one can be merged. No changes are being made to the current collection.
ia: Solo collectiones con le mesme typo de entratas como le currente pote esser miscite. Necun modification es facite al collection currente.

en: Tellico is unable to load an image from the file - %1.
ia: Tellico non pote cargar un imagine ex le file -%1.

en: Untitled
ia: Sin titulo

en: This information was freely provided by <a href="%1">%2</a>.
ia: Iste information esseva liberemente fornite per <a href="%1">%2</a>.

en: View Columns
ia: Vide columnas

[ctx: Noun, Menu name]
en: Columns
ia: Columnas

en: Hide This Column
ia: Cela iste columna

en: Resize to Content
ia: Re-dimensiona a contento

en: Show All Columns
ia: Monstra omne columnas

en: Hide All Columns
ia: Cela omne columnas

en: Saving file...
ia: Salvante file...

en: Edit Entry
ia: Edita entrata

en: &New Entry
ia: &Nove entrata

en: Sa&ve Entry
ia: Sal&veguarda entrata

en: Do you really want to modify these entries?
ia: Tu vermente vole modificar iste entratas?

en: Modify Multiple Entries
ia: Modifica multiple entratas

en: A value is required for the following fields. Do you want to continue?
ia: Un valor es requirite pro le campos sequente. Tu vole continuar?

en: Edit Entries
ia: Edita entratas

en: Sa&ve Entries
ia: Sal&veguarda entratas

en: The current entry has been modified.
    Do you want to enter the changes?
ia: Le currente entrata ha essite modificate.
    Tu vole insertar le modificationes?

en: Save Entry
ia: Salveguarda entrata

en: Unsaved Changes
ia: Modificationes non salveguardate

en: (Empty)
ia: (Vacue)

en: <qt>The <i>Icon View</i> shows each entry in the collection or group using an icon, which may be an image in the entry.</qt>
ia: <qt>Le <i>Vista a icone</i> monstra cata entrata in le collection o gruppos per un icone, que pote esser un imagine in le entrata.</qt>

[ctx: Open URL]
en: Open %1
ia: Aperi %1

en: Select Match
ia: Selige resultato

en: <qt><b>%1</b> returned multiple results which could match <b>%2</b>, the entry currently in the collection. Please select the correct match.</qt>
ia: <qt><b>%1</b>retornava resultatos multiple que pote coincider con <b>%2</b>, le entrata currente in le collection. Pro favor tu selige le coincidentia correcte.</qt>

en: Merge Entries
ia: Fusiona entratas

en: Merging entries...
ia: Fusionante entrata...

en: Total merged/scanned entries: %1/%2
ia: Entratas total fusionate/scandite: %1/%2

en: Updating %1...
ia: Actualisante %1...

en: Updating entries...
ia: Actualisante entratas...

en: Update Entries
ia: Actualisa entratas

en: Updating <b>%1</b>...
ia: Actualisante <b>%1</b>...

en: Tellico is unable to locate the default entry stylesheet.
ia: Tellico es incapace de localisar le folio de stilo de entrata predefinite.

en: Please check your installation.
ia: Pro favor, verifica tu installation.

en: Export Options
ia: Optiones de exportar

en: Formatting
ia: Da formato

en: Format all fields
ia: Da forma a omne campos

en: If checked, the values of the fields will be automatically formatted according to their format type.
ia: Si marcate, le valores de campo habera automaticamente un forma secundo lor typo de formato.

en: Export selected entries only
ia: Exporta solmente entratas seligite

en: If checked, only the currently selected entries will be exported.
ia: Si marcate, solmente le entratas seligite currentemente essera exportate.

en: Export visible fields only
ia: Exporta solmente campos visibile

en: If checked, only the fields currently visible in the view will be exported.
ia: Si marcate, solmente le campos currentemente visibile in le vista essera exportate.

en: Encoding
ia: Codificar

en: Encode in Unicode (UTF-8)
ia: Codifica in Unicode (UTF-8)

en: Encode the exported file in Unicode (UTF-8).
ia: Codifica le file exportate in Unicode (UTF-8).

en: Encode in user locale (%1)
ia: Codifica in le localisation del usator (%1)

en: Encode the exported file in the local encoding.
ia: Codifica le file exportate in le codifica de localisation

en: Registration is required for accessing this data source. If you agree to the terms and conditions, <a href='%1'>sign up for an account</a>, and enter your information below.
ia: Registration es requirite pro acceder le fonte de datos %1. Si tu concorda con le terminos e conditiones, <a href='%1'> tu signa pro un conto</a> e tu inserta tu informationes a basso.

en: Access key:
ia: Clave de accesso:

en: The default Tellico key may be used, but searching may fail due to reaching access limits.
ia: Le clave predefinite de Tellico pote esser usate, sed le cerca pote faller per attingite limites de accesso.

en: The cover image could not be loaded.
ia: Le imagine de copertura non pote esser cargate.

en: Allocine Link
ia: Ligamine de Allocine

en: Original Title
ia: Titulo original

en: &Maximum cast:
ia: Cast &Maxime:

en: The list of cast members may include many people. Set the maximum number returned from the search.
ia: Le lista de membros de cast pote includer plure de personas. Tu fixa le numero maxime retornate ex le cerca.

en: Amazon (US)
ia: Amazon (SU)

en: United States
ia: Statos Unite de America

en: Amazon (UK)
ia: Amazon (RU)

en: United Kingdom
ia: Grande Britannia / Regno Unite

en: Amazon (Germany)
ia: Amazon (Germania)

en: Germany
ia: Germania

en: Amazon (Japan)
ia: Amazon (Japon)

en: Japan
ia: Japon

en: Amazon (France)
ia: Amazon (Francia)

en: France
ia: Francia

en: Amazon (Spain)
ia: Amazon (Espania)

en: Spain
ia: Espania

en: Amazon (Italy)
ia: Amazon (Italia)

en: Italy
ia: Italia

en: Amazon (Brazil)
ia: Amazon (Brasil)

en: Brazil
ia: Brasil

en: Amazon (Turkey)
ia: Amazon (Turchia)

en: Turkey
ia: Turchia

en: Amazon (UAE)
ia: Amazon (EAU)

en: United Arab Emirates
ia: Emirates Arabe Unite

en: This data is licensed under <a href=%1>specific terms</a>.
ia: Iste datos es licentiate sub <a href=%1> specific terminos </a>.

en: Access to data from Amazon.com requires an AWS Access Key ID and a Secret Key.
ia: Accesso a datos ex Amazon.com require un ID de clave de accesso AWS e un clave secrete.

en: Those values must be entered in the data source settings.
ia: Illos valores debe esser entrate in le preferentias de fonte de datos.

en: Results from %1: %2/%3
ia: Resultatos ex %1:%2/%3

en: Amazon Link
ia: Ligamine de Amazon

en: Amazon.com Web Services
ia: Servicios Web de Amazon.com

en: Secret key:
ia: Clave secrete:

en: Country:
ia: Pais:

en: Amazon.com provides data from several different localized sites. Choose the one you wish to use for this data source.
ia: Amazon.co forni datos ex multe sitos localisate differente. Tu selige illo que tu desira usar pro iste fonte de datos.

en: &Image size:
ia: Grandor de &Imagine:

en: Small Image
ia: Parve imagine

en: Medium Image
ia: Medie imagine

note: i18n("Medium Image"), MediumImage); // no medium right now, either thumbnail (small) or large
en: Large Image
ia: Grande imagine

en: No Image
ia: Nulle imagine

en: The cover image may be downloaded as well. However, too many large images in the collection may degrade performance.
ia: Etiam le imagine de copertura pote esser discargate. Totevia, imagines nimie grande in le collection pote degradar performance.

en: &Associate's ID:
ia: ID de &Associate:

en: The associate's id identifies the person accessing the Amazon.com Web Services, and is included in any links to the Amazon.com site.
ia: Le id de associate identifica le persona accedente al servicios web de Amazon, e il es includite in omne ligamine al sito de Amazon.com.

en: Alternative Titles
ia: Titulos alternative

en: AnimeNfo Link
ia: Ligamine de AnimeNfo

en: AnimeNfo Rating
ia: Evalutation de AnimeNfo

en: This source has no options.
ia: Iste fonte non ha optiones.

en: Bedetheque Link
ia: Ligame de Bedetheque

en: BoardGameGeek Link
ia: Ligamine de BoardGameGeek

en: Colnect Link
ia: Ligamine de Colnect

en: Mintage
ia: Vendemia

en: PEGI Rating
ia: Evalutation PEGI

en: Language:
ia: Linguage:

note: i18n("Colorist");
en: Comic Vine Link
ia: Ligamine de Comic Vine

en: Source Options
ia: Optiones de fonte

en: Available Fields
ia: Campos disponibile

en: %1 requires a username and password.
ia: %1 require un nomine de usator e un contrasigno.

en: &Username:
ia: Nomine de &Usator:

en: A username and password is required to access the CrossRef service.
ia: Un nomine de usator e un contrasigno es requirite pro acceder a servicio de CrossRef.

en: &Password:
ia: &Contrasigno:

en: For some accounts, only an email address is required.
ia: Pro alcun contos, il es requirite sol un adresse de e-posta.

en: Email:
ia: E-posta

en: Danish Bibliographic Center (DBC.dk)
ia: Danish Bibliographic Center (DBC.dk) (Centro Bibliographic Danese)

en: An access key is required to use this data source.
ia: Un clave de accesso es requirite per usar iste fonte de datos.

en: Discogs Link
ia: Ligamine de Discogs

note: i18n("Nationality");
en: Barcode
ia: Codice a barras

en: Catalog Number
ia: Numero de Catalogo

en: The Discogs.com server reports a token error.
ia: Le servitor Discogs.com reporta un error de token.

en: Discogs Audio Search
ia: Cerca audio de Discogs

en: User token:
ia: Token de usator:

en: Douban Link
ia: Ligamine Douban

en: DVDFr Link
ia: Ligamine DVDFr

en: Entrez Database
ia: Base de datos Entrez

en: External Application
ia: Application externe

en: Set the collection type of the data returned from the external application.
ia: Fixa le typo de collection del datos retornate ex le application externe.

en: &Result type:
ia: Typo de &resultato:

en: Set the result type of the data returned from the external application.
ia: Fixa le typo de resultato del datos retornate ex le application externe.

en: Application &path:
ia: Percurso de a&pplication:

en: Set the path of the application to run that should output a valid Tellico data file.
ia: Fixa le percurso del application de exequer que deberea dar un valide file de datos de Tellico.

en: Select the search keys supported by the data source.
ia: Selige le claves de cerca supportate per le fonte de datos.

en: Add any arguments that may be needed. <b>%1</b> will be replaced by the search term.
ia: Adde omne argumentos que pote esser necessari. <b>%1</b> essera reimplaciate per le elemento de cerca.

note: i18ncheckarg
en: Arguments
ia: Argumentos

en: Update
ia: Actualisa

en: <p>Enter the arguments which should be used to search for available updates to an entry.</p><p>The format is the same as for fields with derived values, where field names are contained inside braces, such as <i>%{author}</i>. See the documentation for details.</p>
ia: <p>Inserta le argumentos que deberea  usar se pro cercar actualisationes disponibile de un entrata.</p><p>Le formato es le mesme de campos con valores derivate, ubi nomine de campos es continite inter parentheses, assi como <i>%{author}</i>. Vide le documentation pro detalios.</p>

en: %1 does not allow searching for this collection type.
ia: %1 non permitte de cercar pro iste typo de collection.

en: Person
ia: Persona

en: Keyword
ia: Parola clave

en: arXiv ID
ia: ID de arXiv

en: PubMed ID
ia: ID de PubMed

en: Raw Query
ia: Requesta crude

en: FilmAffinity Link
ia: Ligamine de FilmAffinity

[ctx: Country]
en: Spain
ia: Espania

en: Filmaster Link
ia: Ligamine de Filmaster

en: Gaming History Link
ia: Ligamine de chronologia de Jocar

en: GCstar Plugin
ia: Plugin de GCStar

en: Set the collection type of the data returned from the plugin.
ia: Fixa le typo de collection del datos retornate ab le plugin.

en: Select the GCstar plugin used for the data source.
ia: Selige le plugin de GCStar usate pro le fonte de datos.

en: Author:
ia: Autor:

en: GiantBomb Link
ia: Ligamine de GiantBomb

en: Google Book Link
ia: Ligamine de Google Book

en: Google Book Search
ia: Cerca de Google Book

[ctx: Dewey Decimal classification system]
en: Dewey Decimal
ia: Decimal  Dewey

[ctx: Library of Congress classification system]
en: LoC Classification
ia: Classification LoC

en: IGDB Link
ia: Ligamine IGDB

en: Internet Game Database (IGDB.com)
ia: Base de datos  Internet Game (IGDB.com)

en: Screenshot
ia: Captura de schermo

en: Internet Movie Database
ia: Base de datos  Internet Movie

en: Internet Movie Database (French)
ia: Base de datos  Internet Movie (Francese)

en: Internet Movie Database (Spanish)
ia: Base de datos  Internet Movie (Espaniol)

en: Internet Movie Database (German)
ia: Base de datos  Internet Movie (Germano)

en: Internet Movie Database (Italian)
ia: Base de datos  Internet Movie (Italiano)

en: Internet Movie Database (Portuguese)
ia: Base de datos  Internet Movie (Portugese)

en: IMDb Rating
ia: Evalutation IMDb

en: Certifications
ia: Certificationes

en: IMDb Link
ia: Ligamine IMDb

en: Download cover &image
ia: Discarga &imagine de copertura

en: Dewey Decimal
ia: Decimal  Dewey

en: Enable batch ISBN searching (requires Premium or Pro plan)
ia: Habilita cerca batch de ISBN (require plan Premium o Pro)

en: Batch searching for ISBN values is faster but only available for Premium or Pro plans.
ia: Cerca batch per valores ISBN es plus rapide ma solmente disponibile per planes Premium o Pro.

en: iTunes Link
ia: Ligamine de iTunes

en: KinoPoisk Link
ia: Ligamine de KinoPoisk

en: Kino-Teatr Link
ia: Ligamine de Kino-Teatr

en: MobyGames Link
ia: Ligamine de MobyGames

en: MovieMeter Link
ia: Ligamine de MovieMeter

en: Multiple Sources
ia: Fontes multiple

en: Data source:
ia: Fonte de datos:

en: Numista Link
ia: Ligamine de Numista

[ctx: Language]
en: English
ia: Anglese

[ctx: Language]
en: French
ia: Francese

en: Tellico is unable to read the search description in the OPDS catalog.
ia: Tellico es incapace a leger le description de cerca in le catalogo OPDS.

en: OPDS Catalog
ia: Catalogo OPDS

en: Catalog:
ia: Catalogo:

en: Enter the link to the OPDS server.
ia: Inserta le ligamine al servitor de OPDS.

en: &Verify Catalog
ia: &Verifica Catalogo

en: OpenLibrary Link
ia: Ligamine de OpenLibrary

en: RPGGeek Link
ia: Ligamine de RPGGeek

en: Library of Congress (US)
ia: Bibliotheca de Congresso (SU)

en: SRU Server
ia: Servitor SRU

en: Scheme:
ia: Schema:

en: Enter the path to the database used by the server.
ia: Inserta le percurso al base de datos usate per le servitor.

en: Hos&t:
ia: Hospi&te:

en: Enter the host name of the server.
ia: Inserta le nomine de  hospite del servitor.

en: &Port:
ia: &Porto:

en: Enter the port number of the server. The default is %1.
ia: Inserta le numero de porto del servitor. Le predefinite es %1.

en: Path:
ia: Percurso:

en: Format:
ia: Formato:

en: Enter the result format used by the server.
ia: Inserta le formato de resultato usate per le servitor.

en: Field
ia: Campo

en: TMDb Link
ia: Ligamine de TMDb

en: Network
ia: Rete

[ctx: Language]
en: German
ia: Germano

[ctx: Language]
en: Spanish
ia: Espaniol

[ctx: Language]
en: Russian
ia: Russo

en: TheMovieDB (%1)
ia: TheMovieDB(%1)

en: TheTVDB Link
ia: Ligamine TheTVDB

en: Subscriber PIN:
ia: PIN de subscriptor:

en: VGCollect Link
ia: Ligamine de VGCollect

en: VideoGameGeek Link
ia: Ligamine de VideoGameGeek

en: Query error!
ia: Error de consulta!

en: Connection search error %1: %2
ia: Error de cerca de connexion %1:%2

en: Record syntax error
ia: Error de syntaxe de registration

en: Connection error %1: %2
ia: Error de connexion %1:%2

en: z39.50 Server
ia: Servitor z39.50

en: Use preset &server:
ia: Usa &servitor predefinite:

en: &Database:
ia: Base de &Datos:

en: Enter the database name used by the server.
ia: Inserta le nomine de base de datos usate per le servitor.

en: Query character set:
ia: Demandar insimul de character:

en: Enter the character set encoding used for queries by the z39.50 server. The most likely choice is MARC-8, although ISO-8859-1 is common as well.
ia: Inserta le insimul de character codificante usate per le servitor z39.50. Le selection plus probabile es MARC-8, anque si ISO-8859-1 es commun.

en: Results character set:
ia: Exitos de Insimul de character:

en: Enter the character set encoding used for responses by the z39.50 server. The most likely choice is MARC-8, although ISO-8859-1 is common as well.
ia: Inserta le insimul de character codificante usate per le servitor z39.50. Le selection plus probabile es MARC-8, anque si ISO-8859-1 es commun.

en: &Format:
ia: &Formato:

en: Auto-detect
ia: Auto-releva

en: Enter the data format used by the z39.50 server. Tellico will attempt to automatically detect the best setting if <i>auto-detect</i> is selected.
ia: Inserta le formato de datos usate per servitor z39.50. Tellico tentara de relevar automaticamente le melior preferentia si <i>auto-releva</i> es seligite.

en: &User:
ia: &Usator:

en: Enter the authentication user name used by the z39.50 database. Most servers do not need one.
ia: Inserta le nomine de usator de authentication usate per base de datos de z39.50. Plure de servitores non lo necessita.

en: Pass&word:
ia: Contra&signo:

en: Enter the authentication password used by the z39.50 database. Most servers do not need one. The password will be saved in plain text in the Tellico configuration file.
ia: Inserta le contrasigno de authentication usate per le base de datos z39.50. Plure de servitores non necessita de illo. Le contrasigno essera salvate in texto plan in le file de configuration de Tellico.

en: &Search
ia: &Cerca

en: &Stop
ia: &Stoppa

en: Internet Search
ia: Cerca de Internet

en: Search Query
ia: Texto a cercar

[ctx: Start the search]
en: S&earch:
ia: C&erca:

en: Enter a search value. An ISBN search must include the full ISBN.
ia: Inserta un valor de cerca. Un cerca ISBN debe includer le complete ISBN.

en: Choose the type of search
ia: Selige le typo de cerca

en: Click to start or stop the search
ia: Pulsa pro initiar o stoppar le cerca

en: &Multiple ISBN/UPC search
ia: Cerca ISBN/UPC &multiple

en: Check this box to search for multiple ISBN or UPC values.
ia: Marca iste quadro pro cercar valores multiple ISBN o UPC.

en: Edit ISBN/UPC values...
ia: Edita valores ISBN/UPC...

en: Click to open a text edit box for entering or editing multiple ISBN or UPC values.
ia: Pulsa pro aperir un quadro de modifica de texto pro insertar o cambiar valores multiple ISBN o UPC.

en: Search s&ource:
ia: F&onte de cerca:

en: Select the database to search
ia: Selige le base de datos de cercar

en: Source
ia: Fonte

en: As results are found, they are added to this list. Selecting one will fetch the complete entry and show it in the view below.
ia: Quando resultatos es trovate, illos es addite a iste lista. Le selection de un de illos completara le entrata e essera monstrate in le vista a basso.

en: An entry may be shown here before adding it to the current collection by selecting it in the list above
ia: Ci essera monstrate un entrata ante adder lo al collection currente per seliger lo in le lista de supra

en: &Add Entry
ia: &Adde entrata

en: Add the selected entry to the current collection
ia: Adde le entrata seligite al currente collection

en: Get More Results
ia: Obtene altere resultatos

en: Fetch more results from the current data source
ia: Reporta altere resultatos ex le fonte currente de datos

en: Clear all search fields and results
ia: Netta omne campos e resultatos de cerca

en: Cancelling the search...
ia: Cancella le cerca...

en: Searching...
ia: Cercante...

en: The search returned no items.
ia: Le cerca retornava nulle elementos.

en: The search returned 1 item. | The search returned %1 items.
ia[0]: Le cerca retornava 1 elemento.
ia[1]: Le cerca retornava %1 elementos.

en: No results were found for the following ISBN values:
ia: Nulle resultatos esseva trovate pro le sequente valores ISBN:

en: No Results
ia: Nulle resultatos

en: Fetching %1...
ia: Reportante %1...

en: No Internet sources are available for your current collection type.
ia: Nulle fonte internet es disponibile pro tu typo de collection currente.

en: Edit ISBN/UPC Values
ia: Edita valores ISBN/UPC

en: <qt>Enter the ISBN or UPC values, one per line.</qt>
ia: <qt>Inserta le valores ISBN o UPC, un pro linea.</qt>

en: &Load From File...
ia: &Carga ex file ...

en: <qt>Load the list from a text file.</qt>
ia: <qt>Carga le lista ex un file de texto,</qt>

en: <qt>An ISBN search can contain a maximum of 100 ISBN values. Only the first 100 values in your list will be used.</qt>
ia: <qt>Un cerca ISBN pote continer un maxime de 100 valores ISBN. Sol le prime 100 valores in tu lista essera usate.</qt>

en: Data Source Properties
ia: Proprietates de fonte de datos

en: &Source name:
ia: Nomine de &fonte:

en: The name identifies the data source and should be unique and informative.
ia: Tu nomine identifica le fonte de datos e deberea esser unic e informative.

en: Source &type:
ia: T&ypo de fonte:

en: Tellico supports several different data sources.
ia: Tellico supporta plure fontes de datos differente.

en: Updating from source should overwrite user data
ia: Actualisar ex fonte super-scribera datos de usator

en: If checked, updating entries will overwrite any existing information.
ia: Si marcate, quando on actualisa entrata on super-scribera ulle information existente.

en: Simple Text
ia: Texto simplice

en: Paragraph
ia: Paragrapho

en: Choice
ia: Selection

en: Checkbox
ia: Quadrato de Selection

en: Table
ia: Tabella

en: Date
ia: Data

en: Date Created
ia: Data create

en: Date Modified
ia: Data modificate

en: International Standard Book Number
ia: International Standard Book Number  (Standard International de Numero de Libro)

[ctx: TV Season]
en: Season
ia: Saison

[ctx: TV Episode]
en: Episode
ia: Episodio

en: Advanced Filter
ia: Filtro avantiate

en: Filter Criteria
ia: Criterios de filtro

en: Match a&ll of the following
ia: il es coincidente con omne del se&quente

en: Match an&y of the following
ia: Il es coincidente con &ulle del sequente

en: Filter name:
ia: Nomine de filtro:

en: &Save Filter
ia: &Salveguarda filtro

en: Filter
ia: Filtro

en: Filter (Sort by Count)
ia: Filtra (Ordina per computo)

en: Expand All Groups
ia: Expander Omne Gruppos

en: Collapse All Groups
ia: Plicar Omne Gruppos

en: Filter by Group
ia: Filtra per Gruppo

en: %1 (Sort by Count)
ia: %1 (Ordina per Computo)

[ctx: Group Name Header]
en: Group
ia: Gruppo

en: People
ia: Gente

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelName)
en: Template Name:
ia: Nomine de patrono:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelComment)
en: Comment:
ia: Commento:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelIcon)
en: Icon:
ia: Icone:

en: Save As Collection Template
ia: Salveguarda como Patrono de Collection

en: Any Field
ia: Ulle campo

en: equals
ia: equala

en: does not equal
ia: non equala

en: matches regular expression
ia: es coincidente con le expression regular

en: does not match regular expression
ia: non coincide con expression regular

[ctx: is before a date]
en: is before
ia: es ante

[ctx: is after a date]
en: is after
ia: es post

[ctx: is less than a number]
en: is less than
ia: es minor que

[ctx: is greater than a number]
en: is greater than
ia: es major que

en: image size equals
ia: grandor de image equala

en: image size does not equal
ia: grandor de image non equala

[ctx: image size is less than a number]
en: image size is less than
ia: grandor de image es minor que

[ctx: image size is greater than a number]
en: image size is greater than
ia: grandor de image es major que

en: contains
ia: contine

en: does not contain
ia: non contine

en: Select Image...
ia: Selige imagine...

en: Scan Image...
ia: Scande imagine...

en: Open With...
ia: Aperi con...

[ctx: Clear image]
en: Clear
ia: Netta

en: Save link only
ia: Salva solmente ligamine

en: All Images (%1)
ia: Omne Images (%1)

en: Opening the selected scanner failed.
ia: Il falleva a aperir le scanner seligite.

en: Opening image in %1...
ia: Aperir imagine in %1...

en: Saving a link is only possible for newly added images.
ia: Salvar un ligamine es solmente possibile pro imagines addite de nove.

[ctx: more widgets]
en: More
ia: Altere

[ctx: fewer widgets]
en: Fewer
ia: De minus

en: Template Preview
ia: Vista preliminar de patrono

en: Cancel
ia: Cancella

[ctx: set a value]
en: &Set
ia: &Fixa

[ctx: delete a value]
en: &Delete
ia: &Dele

en: Rename Column
ia: Renomina columna

en: New column name:
ia: Nove nomine de columna:

en: Column %1
ia: Columna %1

en: Rename Column...
ia: Renomina columna...

en: Clear Table
ia: Netta tabula

en: Insert Row
ia: Inserta rango

en: Remove Row
ia: Remove rango

en: Move Row Up
ia: Move rango in alto

en: Move Row Down
ia: Move rango a basso

en: Tellico is unable to load the image - %1.
ia: Tellico non pote cargar le image -%1.

en: Import Options
ia: Optiones pro importation

en: &Replace current collection
ia: &Reimplacia collection currente

en: Replace the current collection with the contents of the imported file.
ia: Reimplacia collection currente con le contentos del file importate.

en: A&ppend to current collection
ia: A&ppende  a collection currente

en: Append the contents of the imported file to the current collection. This is only possible when the collection types match.
ia: Appende  le contentos del file importate al collection currente. Isto es possibile solmente quando le typos de collection es coincidente.

en: &Merge with current collection
ia: &Fusiona  con collection currente

en: Merge the contents of the imported file to the current collection. This is only possible when the collection types match. Entries must match exactly in order to be merged.
ia: Fusiona le contentos del file importate con le currente collection. Isto es solmente possibile quando le typos de collection coincide. Entratas debe coincider exactemente pro poter esser fusionate.

en: &Import
ia: &Importa

en: Tellico Files
ia: Files de Tellico

en: XML Files
ia: Files XML

en: Bibtex Files
ia: Files Bibtex

en: CSV Files
ia: Files CSV

en: RIS Files
ia: Files RIS

en: GCstar Data Files
ia: Files de datos GCstar

en: AMC Data Files
ia: Files de Datos AMC

en: PDF Files
ia: Files PDF

en: Referencer Files
ia: Files de Referencer

en: CIW Files
ia: Files CIW

en: VinoXML Data Files
ia: Files de datos VinoXML

en: eBook Files
ia: Files de eLibro (eBook)

en: Loan Dialog
ia: Dialogo de presto

en: The following items are being checked out:
ia: Le sequente elementos ha essite prestate:

en: The following item is on-loan:
ia: Le sequente elemento es in presto:

en: &Lend to:
ia: &Presta a:

en: Enter the name of the person borrowing the items from you. Clicking the button allows you to select from your address book.
ia: Inserta le nomine del persona prestante le elementos ab te. Pulsar le button permitte te de seliger ex tu agenda de adresse.

en: &Loan date:
ia: Data de &Presto:

en: The check-out date is the date that you lent the items. By default, today's date is used.
ia: Le data de prestation es le data que tu prestava le elementos. Pro definition es usate le data de hodie.

en: D&ue date:
ia: Data de &restitution:

en: The due date is when the items are due to be returned. The due date is not required, unless you want to add the loan to your active calendar.
ia: Le data de restitution es quando le elementos debe esser retornate. Le data de restitution non es requirite, a minus que tu vole adder le presto a tu calendario active.

en: &Note:
ia: &Nota:

en: You can add notes about the loan.
ia: Tu pote adder notas re le presto.

en: &Add a reminder to the active calendar
ia: &Adde un memento al calendario active

en: <qt>Checking this box will add a <em>To-do</em> item to your active calendar, which can be viewed using KOrganizer. The box is only active if you set a due date.</qt>
ia: <qt>Marcar iste quadrato pro adder un elemento <em>De facer</em> a tu calendario active, que potera esser vidite usante Korganizer. le quadrato es solmente active si tu fixa un data de restitution.</qt>

en: Check-in
ia: Restitue

en: Modify Loan...
ia: Modifica presto...

en: Borrower
ia: Prestatario

en: Borrower (Sort by Count)
ia: Prestatario (Ordinate per computo)

en: Tellico - collection management software, free and simple
ia: Tellico - un software gerente de collection, libere e simplice

en: Data source scripts
ia: Scripts de fonte de datos

en: Icons
ia: Icones

en: Code examples and general inspiration
ia: Exemplos de codice e inspiration general

en: Author of btparse library
ia: Autor de bibliotheca btparse

en: Author of libcsv library
ia: Autor de bibliotheca libcsv

en: Author of rtf2html library
ia: Autor de bibliotheca rtf2html

en: Do not reopen the last open file
ia: Non aperi de nove le ultime file aperite

en: Import <filename> as a bibtex file
ia: Importa <filename> como file de bibtex

en: Import <filename> as a MODS file
ia: Importa  <filename> como file MODS

en: Import <filename> as a RIS file
ia: Importa <filename> como file RIS

en: Import <filename> as a PDF file
ia: Importa  <filename> como file PDF

en: File to open
ia: File de aperir

en: New Collection
ia: Nove Collection

en: Create a new collection
ia: Crea un nove collection

en: New &Book Collection
ia: Nove collection de li&bro

en: Create a new book collection
ia: Crea un nove collection de libro

en: New B&ibliography
ia: Nove B&ibliographia

en: Create a new bibtex bibliography
ia: Crea un nove bibliographia de bibtex

en: New &Comic Book Collection
ia: Nove collection de libro de &comic

en: Create a new comic book collection
ia: Crea un nove collection de libro comic

en: New &Video Collection
ia: Nove collection &video

en: Create a new video collection
ia: Crea un nove collection de video

en: New &Music Collection
ia: Nove collection de &musica

en: Create a new music collection
ia: Crea un nove collection de musica

en: New C&oin Collection
ia: Nove collection de &numisma

en: Create a new coin collection
ia: Crea un nove collection de numisma

en: New &Stamp Collection
ia: Nove collection &philatelic

en: Create a new stamp collection
ia: Crea un nove collection de timbros

en: New C&ard Collection
ia: Nove collection de &cartas

en: Create a new trading card collection
ia: Crea un nove collection de cartas de joco

en: New &Wine Collection
ia: Nove collection de &vino

en: Create a new wine collection
ia: Crea un nove collection de vino

en: New &Game Collection
ia: Nove collection de &jocos

en: Create a new game collection
ia: Crea un nove collection de jocos

en: New Boa&rd Game Collection
ia: Nove collection de jocos de ta&bula

en: Create a new board game collection
ia: Crea un nove collection de jocos de tabula

en: New &File Catalog
ia: Nove catalogo de &file

en: Create a new file catalog
ia: Crea un nove catalogo de file

en: New C&ustom Collection
ia: Nove collection &personalisate

en: Create a new custom collection
ia: Crea un nove collection personalisate

en: Open an existing document
ia: Aperi un documento existente

en: Open a recently used file
ia: Aperi un file usate recentemente

en: Save the document
ia: Salveguarda un documento

en: Save the document as a different file...
ia: Salveguarda le documento como un file differente...

en: Save As Template...
ia: Salveguarda como Patrono ...

en: Save as a collection template
ia: Salveguarda como un patrono de collection

en: Print the contents of the collection...
ia: Imprime le contentos del  collection..

en: Preview the contents of the collection...
ia: Vista preliminar del  contentos del collection...

en: Quit the application
ia: Quita le application

en: Import the collection data from other formats
ia: Importa le datos de collection ex altere formatos

en: Import Tellico Data...
ia: Importa datos de Tellico...

en: Import another Tellico data file
ia: Importa un altere file de datos de Tellico

en: Import CSV Data...
ia: Importa datos CSV...

en: Import a CSV file
ia: Importa un file CSV

en: Import MODS Data...
ia: Importa datos MODS

en: Import a MODS data file
ia: Importa un file de datos MODS

en: Import Alexandria Data...
ia: Importa datos de Alexandria...

en: Import data from the Alexandria book collection manager
ia: Importa datos ex le gerente de collection de libro Alexandria

en: Import Delicious Library Data...
ia: Importa Datos de Bibliotheca Delicious

en: Import data from Delicious Library
ia: Importa datos ex bibliotheca Delicious

en: Import Collectorz Data...
ia: Importa datos de Collectorz...

en: Import data from Collectorz
ia: Importa datos ex Collectorz

en: Import Data Crow Data...
ia: Importa datos  de Data Crow ...

en: Import data from Data Crow
ia: Importa datos ex Data Crow

en: Import Referencer Data...
ia: Importa datos de Referencer...

en: Import data from Referencer
ia: Importa datos ex Referencer

en: Import Bibtex Data...
ia: Importa datos de Bibtex...

en: Import a bibtex bibliography file
ia: Importa un file de bibliographia de bibtex

en: Import Bibtexml Data...
ia: Importa datos de Bibtexml...

en: Import a Bibtexml bibliography file
ia: Importa un file de bibliographia de Bibtexml

en: Import RIS Data...
ia: Importa datos RIS...

en: Import an RIS reference file
ia: Importa un file de referentia RIS

en: Import MARC Data...
ia: Importa datos MARC...

en: Import MARC data
ia: Importa datos MARC

en: Import Goodreads Collection...
ia: Importa collection de Goodreads...

en: Import a collection from Goodreads.com
ia: Importa un collection ex Goodreads.com

en: Import LibraryThing Collection...
ia: Importa collection de LibraryThing ...

en: Import a collection from LibraryThing.com
ia: Importa un collection ex LibraryThing.com

en: Import PDF File...
ia: Importa file PDF...

en: Import a PDF file
ia: Importa un file PDF

en: Import Audio File Metadata...
ia: Importa Audio File Metadata...

en: Import meta-data from audio files
ia: Importa meta-datos ex files audio

en: Import Audio CD Data...
ia: Importa datos Audio CD...

en: Import audio CD information
ia: Importa information de CD audio

en: Import Discogs Collection...
ia: Importa collection de Discogs...

en: Import a collection from Discogs.com
ia: Importa un collection ex Discogs.com

en: Import GCstar Data...
ia: Importa datos GCStar...

en: Import a GCstar data file
ia: Importa un file de datos GCStar

en: Import Griffith Data...
ia: Importa datos Griffith...

en: Import a Griffith database
ia: Importa un base de datos Griffith

en: Import Ant Movie Catalog Data...
ia: Importa datos de catalogo Ant Movie

en: Import an Ant Movie Catalog data file
ia: Importa un file de datos de catalogo Ant Movie

en: Import BoardGameGeek Collection...
ia: Importa collection de BoardGamesGeek...

en: Import a collection from BoardGameGeek.com
ia: Importa un collection ex BoardGameGeek.com

en: Import VinoXML...
ia: Importa VinoXML...

en: Import VinoXML data
ia: Importa datos VinoXML

en: Import File Listing...
ia: Importa un lista de file...

en: Import information about files in a folder
ia: Importa information re files in un dossier

en: Import XSL Transform...
ia: Importa e transforma con XSL...

en: Import using an XSL Transform
ia: Importa e transforma per un Transform XSL

en: &Export
ia: &Exporta

en: Export the collection data to other formats
ia: Exporta le collection de datos a altere formatos

en: Export to XML...
ia: Exporta a XML...

en: Export to a Tellico XML file
ia: Exporta a file XML de Tellico

en: Export to Zip...
ia: Exporta a Zip...

en: Export to a Tellico Zip file
ia: Exporta a un file Zip de Tellico

en: Export to HTML...
ia: Exporta a HTML...

en: Export to an HTML file
ia: Exporta a un file HTML

en: Export to CSV...
ia: Exporta a CSV...

en: Export to a comma-separated values file
ia: Exporta a un file de valores separate per virgula

en: Export to Alexandria...
ia: Exporta a Alexandria...

en: Export to an Alexandria library
ia: Exporta a un libreria de Alexandria

en: Export to Bibtex...
ia: Exporta a Bibtex...

en: Export to a bibtex file
ia: Exporta a un file de bibtex

en: Export to Bibtexml...
ia: Exporta a Bibtexml...

en: Export to a Bibtexml file
ia: Exporta a un file Bibtexml

en: Export to ONIX...
ia: Exporta a ONIX...

en: Export to an ONIX file
ia: Exporta a un file ONIX

en: Export to GCstar...
ia: Exporta a GCStar...

en: Export to a GCstar data file
ia: Exporta a un file de datos GCStar

en: Export XSL Transform...
ia: Exporta e transforma XSL Transform...

en: Export using an XSL Transform
ia: Exportar per usar XSL Transform

en: Cut the selected text and puts it in the clipboard
ia: Talia le texto seligite e pone lo in le area de transferentia

en: Copy the selected text to the clipboard
ia: Copia le texto seligite al area de transferentia

en: Paste the clipboard contents
ia: Colla contentos de area de transferentia

en: Select all the entries in the collection
ia: Selige omne entratas in le collection

en: Deselect all the entries in the collection
ia: De-selige omne entratas in le collection

en: Advanced &Filter...
ia: &Filtro avantiate...

en: Filter the collection
ia: Filtra le collection

en: &New Entry...
ia: &Nove entrata...

en: New Entry
ia: Nove entrata

en: Create a new entry
ia: Crea un nove entrata

en: Add Entry
ia: Adde Entrata

en: Internet Search...
ia: Cerca in Internet...

en: Search the internet...
ia: Cerca in le Internet...

en: Edit the selected entries
ia: Edita le entrata seligite

en: Copy the selected entries
ia: Copia le entratas seligite

en: Delete the selected entries
ia: Dele entratas seligite

en: &Merge Entries
ia: &Fusiona entratas

en: Merge the selected entries
ia: Fusiona le entratas seligite

en: Check-&out...
ia: Prestati&on...

en: Check-out the selected items
ia: Presta le terminos seligite

en: Check-&in
ia: Report&a

en: Check-in the selected items
ia: Restitue le elementos seligite

en: &Rename Collection...
ia: &Renomina collection...

en: Rename the collection
ia: Renomina le collection

en: Collection &Fields...
ia: &Campos de collection...

en: Fields
ia: Campos

en: Modify the collection fields
ia: Modifica le campo de collection

en: &Generate Reports...
ia: &Genera reportos...

en: Reports
ia: Reportos

en: Generate collection reports
ia: Genera reportos de collection

en: Convert to &Bibliography
ia: Converte a &Bibliographia

en: Convert a book collection to a bibliography
ia: Converte un collection de libro a un bibliographia

en: String &Macros...
ia: &Macros de catena...

en: Edit the bibtex string macros
ia: Modifica le macros de catena de bibtex

en: Check for Duplicate Keys...
ia: Marca per claves duplicate...

en: Check for duplicate citation keys
ia: Marca per entratas con claves de citation duplicate

en: Copy Bibtex to Cli&pboard
ia: Copia Bibtex a area de transfe&rentia

en: Copy bibtex citations to the clipboard
ia: Copia citationes de bibtex a area de transferentia

en: Cite Entry in &LyX
ia: Cita entrata in &LyX

en: Cite the selected entries in LyX
ia: Cita entratas seligite in LyX

[ctx: Update Entry]
en: Update
ia: Actualisa

en: All Sources
ia: Omne fontes

en: Update entry data from all available sources
ia: Actualisa datos de entrata ex omne fontes disponibile

en: Unlock Layout
ia: Disbloca Disposition

en: Unlock the window's layout
ia: Disbloca le disposition de fenestra

en: Lock Layout
ia: Bloca disposition

en: Lock the window's layout
ia: Bloca le disposition de fenestra

en: Reset Layout
ia: Refixa Disposition

en: Reset the window's layout
ia: Reinitia le disposition de fenestra

en: Entry &Editor
ia: R&edactor de entrata

en: Enable/disable the editor
ia: Habilita/dishabilita le redactor

en: Change Grouping
ia: Modifica como gruppar

en: &Group Selection
ia: Selection de &gruppo

en: Change the grouping of the collection
ia: Modifica le gruppamento del collection

en: Filter here...
ia: Filtra ci...

en: <qt>The <i>Entry View</i> shows a formatted view of the entry's contents.</qt>
ia: <qt>Le <i>Vista de entrata</i> monstra un vista formatate del contentos del entrata.</qt>

en: Collection View
ia: Vista de collection

en: <qt>The <i>Column View</i> shows the value of multiple fields for each entry.</qt>
ia: <qt>Le <i>Vista de columna</i> monstra le valor de campos multiple pro cata entrata. </qt>

en: Group View
ia: Vista de gruppo

en: Groups
ia: Gruppos

en: <qt>The <i>Group View</i> sorts the entries into groupings based on a selected field.</qt>
ia: <qt>Le <i>Vista de gruppo</i> ordina entratas in gruppamentos basate sur un campo de selection.</qt>

en: Welcome to the Tellico Collection Manager
ia: Benvenite al Gerente de Collection Tellico

en: <h3>Tellico is a tool for managing collections of books, videos, music, and whatever else you want to catalog.</h3><h3>New entries can be added to your collection by <a href="tc:///coll_new_entry">entering data manually</a> or by <a href="tc:///edit_search_internet">downloading data</a> from various Internet sources.</h3>
ia: <h3>Tellico es un instrumento pro gerer collectiones de libros, videos, musica e qualcunque altere cosa tu vole catalogar.</h3><h3>Nove entratas pote esser addite a tu collection per <a href="tc:///coll_new_entry"> insertar datos manualmente</a> o per <a href="tc:///edit_search_internet"> discargar datos</a> ex varie fontes de internet.</h3>

en: The current file has been modified.
    Do you want to save it?
ia: Le file currente ha essite modificate.
    Tu vole salveguardar lo?

en: Creating new collection...
ia: Creante un nove collection...

en: Opening file...
ia: Aperi file...

en: Open File
ia: Aperi file

en: <qt><p>You are saving a file with many images, which causes Tellico to slow down significantly. Do you want to save the images separately in Tellico's data directory to improve performance?</p><p>Your choice can always be changed in the configuration dialog.</p></qt>
ia: <qt><p>Tu es salveguardante un file con multe imagines, isto causa que Tellico relenta significantemente. Esque tu vole salveguardar imagines separatemente in directorio de datos pro meliorar prestationes?</p><p>Tu selection pote sempre esser modificate in le dialogo de configuration.</p></qt>

en: Save Images Separately
ia: Salveguarda imagines separatemente

en: Save Images in File
ia: Salveguardar imagines in un file

en: Saving file with a new filename...
ia: Salveguardar file con un nove nomine de file...

en: Save As
ia: Salveguarda como

en: Printing...
ia: Imprimente...

en: The collection is currently being filtered to show a limited subset of the entries. Only the visible entries will be printed. Continue?
ia: Le collection es currentemente filtrate pro monstrar un limitate sub-insimul de entratas. Solmente entrata visibile essera imprimite. On debe continuar?

en: Exiting...
ia: Exiente...

en: (%1 filtered; %2 selected)
ia: (%1 filtrate; %2 seligite)

en: (%1 filtered)
ia: (%1 filtrate)

en: (%1 selected)
ia: (%1 selectionate)

en: Tellico encountered an error in XSLT processing.
ia: Tellico incontrava un error in processar XSLT.

en: Importing data...
ia: Importa datos...

en: Import File
ia: Importa file

en: Import Directory
ia: Importa directorio

en: Exporting data...
ia: Exporta datos...

en: Export As
ia: Exporta como

en: String Macros
ia: Macros de catena

en: String
ia: Catena

en: Creating citations...
ia: Crea citationes...

en: Filters
ia: Filtros

en: <qt>The <i>Filter View</i> shows the entries which meet certain filter rules.</qt>
ia: <qt>Le <i>Vista de filtro</i> monstra le entratas que incontra certe regulas de filtro.</qt>

en: Loans
ia: Prestos

en: <qt>The <i>Loan View</i> shows a list of all the people who have borrowed items from your collection.</qt>
ia: <qt>Le <i>Vista de Presto</i> monstra un lista de omne personas que se ha facite prestar elementos ab tu collection.</qt>

en: Some images are not saved in the configured location. The current file must be saved and the images will be transferred to the new location.
ia: Alcun imagines non es salveguardate in le location configurate. Le file currente debe esser salveguardate e le imagines essera transferite al nove location.

en: Update entry data from %1
ia: Actualisa datos de entrata ex %1

en: Tellico can only import one file of this type at a time. Only %1 will be imported.
ia: Tellico pote solmente importar un file de iste typo al vice. Solmente %1 essera importate.

en: Collection Report
ia: Reporto de collection

en: &Report template:
ia: Patrono de &reporto:

en: One Entry Per Page
ia: Un elemento per pagina

en: &Generate
ia: &Genera

en: Select a report template and click <em>Generate</em>.
ia: Selige un patrono de reporto e pressa <em>Genera</em>.

en: Some reports may take several seconds to generate for large collections.
ia: Alcun reportos pote prender plure secundas pro generar grande collectiones.

en: PNG Files
ia: Files PNG

en: HTML Files
ia: Files HTML

en: Do you really want to delete this filter?
ia: Tu realmente vole deler iste filtro?

en: Delete Filter?
ia: Dele filtro?

en: New collection name:
ia: Nove nomine de collection:

en: Entry 1
ia: Entrata 1

en: Entry 2
ia: Entrata 2

en: Conflicting values for %1 were found while merging entries.
ia: Valores confligente pro %1 esseva trovate durante que on  fusionava entratas.

en: Please choose which value to keep.
ia: Pro favor tu selige qual valor tu mantene.

en: Select value from %1
ia: Selige valor ex %1

note: i18n: ectx: Menu (file_new_collection)
en: &New Collection
ia: &Nove Collection

[ctx: @title:menu]
note: i18n: ectx: Menu (file_import)
en: &Import
ia: &Importa

[ctx: @title:menu]
note: i18n: ectx: Menu (file_export)
en: &Export
ia: &Exporta

[ctx: @title:menu]
note: i18n: ectx: Menu (coll_update_entry)
en: &Update Entry
ia: &Actualisa entrata

[ctx: @title:menu]
note: i18n: ectx: Menu (coll_bibliography)
en: &Bibliography
ia: &Bibliographia

[ctx: @title:menu]
note: i18n: ectx: Menu (dockers)
en: &Show Views
ia: Mon&stra vistas

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
ia: Barra de instrumento principal

note: i18n: ectx: ToolBar (collectionToolBar)
en: Collection Toolbar
ia: Barra de instrumento de collection

en: <qt>An Alexandria library called <i>%1</i> already exists. Any existing books in that library could be overwritten.</qt>
ia: <qt>Un bibliotheca de Alexandria appellate <i>%1</i> ja existe. Ulle libros existente in ille bibliotheca poterea esser super scribite.</qt>

en: Alexandria Options
ia: Optiones de Alexandria

en: &Library:
ia: Bib&liotheca:

en: Scanning audio files...
ia: Scandente  files audio...

en: Bitrate
ia: Frequentia de bit

en: Tracks (Disc %1)
ia: Tracias (Disc %1)

en: (Various)
ia: (Varies)

en: Audio File Options
ia: Optiones de file audio

en: Recursive &folder search
ia: Cerca de &dossier recursive

en: If checked, folders are recursively searched for audio files.
ia: Si marcate, dossieres es cercate recursivemente pro files audio.

en: Include file &location
ia: Include &location de file

en: If checked, the file names for each track are added to the entries.
ia: Si marcate, le nomine de file es addite pro cata tracia al entratas.

en: Include &bitrate
ia: Include frequentia de &bit

en: If checked, the bitrate for each track is added to the entries.
ia: Si marcate, le nomine de file es addite pro cata tracia al entratas.

en: Bibtex Options
ia: Optiones de Bibtex

en: Expand string macros
ia: Expande macros de catena

en: If checked, the string macros will be expanded and no @string{} entries will be written.
ia: Si marcate, le macros de catena essera expandite e nulle entratas @catena{} essera scribite.

en: Use URL package
ia: Usa pacchetto URL

en: If checked, any URL fields will be wrapped in a \url declaration.
ia: Si marcate, omne campos URL essera pacchettate in un declaration \url .

en: Skip entries with empty citation keys
ia: Salta entratas con claves de citation vacue

en: If checked, any entries without a bibtex citation key will be skipped.
ia: Si marcate, ulle entrata sin un clave de citation bibtex essera saltate.

en: Bibtex quotation style:
ia: Stilo de citation de Bibtex:

en: Braces
ia: Parentheses

en: Quotes
ia: Citationes

en: <qt>The quotation style used when exporting bibtex. All field values will be escaped with either braces or quotation marks.</qt>
ia: <qt>Le stilo de citation usate quando on exporta bibtex. Omne valores de campo essera escappate o con parentheses o con virgulettas.</qt>

en: No valid bibtex entries were found
ia: Nulle valide entratas de bibtex esseva trovate

en: No valid bibtex entries were found in file - %1
ia: Nulle valide entratas de bibtex esseva trovate in file - %1

en: Use Unicode (UTF-8) encoding
ia: Usa codifica Unicode (UTF-8)

en: Read the imported file in Unicode (UTF-8).
ia: Lege le file importate in Unicode (UTF-8).

en: Use user locale (%1) encoding
ia: Usa codifica de usator local (%1)

en: Read the imported file in the local encoding.
ia: Leger le file importate in le codifica local.

en: Bibtexml Files
ia: Files Bibtexml

en: A valid XSLT file is needed to import the file.
ia: Un valide file XSLT es necessitate pro importar le file.

en: A valid user ID must be entered.
ia: On debe insertar un valide ID de usator .

en: BoardGameGeek Options
ia: Optiones de BoardGameGeek

en: Import owned items only
ia: Importa solmente entratas possedite

en: User ID:
ia: ID Usator:

en: CSV Options
ia: Optiones CSV

en: Include field titles as column headers
ia: Include titulos de file como capites de columna

en: If checked, a header row will be added with the field titles.
ia: Si marcate, un rango de capite essera addite con le titulos de campo.

en: Delimiter
ia: Delimitator

en: In addition to a comma, other characters may be used as a delimiter, separating each value in the file.
ia: In addition a un virgula, altere characteres pote esser usate como delimitator, separante cata valor in le file.

en: Comma
ia: Virgula

en: Use a comma as the delimiter.
ia: Usa un virgula como delimitator

en: Semicolon
ia: Puncto e virgula

en: Use a semi-colon as the delimiter.
ia: Usa un puncto e virgula como delimitator.

en: Use a tab as the delimiter.
ia: Usa un Tab como delimitator.

en: Other
ia: Altere

en: Use a custom string as the delimiter.
ia: Usa un catena personalisate como delimitator.

en: A custom string, such as a colon, may be used as a delimiter.
ia: Un catena personalisate, tal como un duo punctos, pote esser usate como delimitator.

en: Table column delimiter:
ia: Delimitator de columna de tabula:

en: The column delimiter separates values in each column of a <i>Table</i> field.
ia: Le delimitator de columna separa valores in cata columna de un campo <i>Tabula</i>.

en: Table row delimiter:
ia: Delimitator de rango de tabula:

en: The row delimiter separates values in each row of a <i>Table</i> field.
ia: Le delimitator de rango separa valores in cata rango de un campo <i>Tabula</i>.

en: Select the type of collection being imported.
ia: Selige le typo de collection que debe esser importate.

en: &First row contains field titles
ia: &Prime rango contine titulos de campo

en: If checked, the first row is used as field titles.
ia: Si marcate, le prime rango essera usate como titulos de campo.

en: Delimiter:
ia: Delimitator;

en: &Comma
ia: &Virgula

en: &Semicolon
ia: &Puncto e virgula

en: Ot&her:
ia: Alt&ere:

en: The table shows up to the first five lines of the CSV file.
ia: Le tabula monstra le prime cinque lineas del file CSV.

en: <qt>Set each column to correspond to a field in the collection by choosing a column, selecting the field, then clicking the <i>Assign Field</i> button.</qt>
ia: <qt>Fixa cata columna per corresponder a un campo in le collection per seliger un columna, selige le campo, postea pulsa le button de <i>Assigna campo</i>.</qt>

en: Co&lumn:
ia: Co&lumna:

en: &Data field in this column:
ia: Campo de &datos in iste columna:

en: &Assign Field
ia: &Assigna campo

en: At least one column must be assigned to a field. Only assigned columns will be imported.
ia: Al minus un columnas debe esser assignate a un campo. Solmente columnas assignate essera importate.

en: Review
ia: Revision

en: Discogs Options
ia: Optiones de Discogs

en: Scanning files...
ia: Scandente files ...

en: File Listing Options
ia: Optiones pro listar files

en: Recursive folder search
ia: Cerca recursive de dossier

en: If checked, folders are recursively searched for all files.
ia: Si marcate, dossieres essera cercate recursivemente pro omne campos.

en: Generate file previews
ia: Genera vistas preliminar de file

en: If checked, previews of the file contents are generated, which can slow down the folder listing.
ia: Si marcate, vistas preliminar de contentos de file essera generate. Isto pote relentar le listar de dossier.

en: <qt>Tellico was unable to access the CD-ROM device - <i>%1</i>.</qt>
ia: <qt>Tellico esseva incapace de acceder al dispositivo CD-ROM - <i>%1</i>.</qt>

en: Select CDDB Entry
ia: Selige entrata de CDDB

en: Select a CDDB entry:
ia: Selige un entrata de CDDB:

en: <qt>No records were found to match the CD.</qt>
ia: <qt>Nulle registro coincidente con le CD esseva trovate.</qt>

en: <qt>Tellico was unable to complete the CD lookup.</qt>
ia: <qt>Tellico esseva incapace de completar le cerca e scansion de CD.</qt>

en: Various
ia: Varie

en: Audio CD Options
ia: Optiones de CD audio

en: Read data from CD-ROM device
ia: Lege datos ex dispositivo CD-ROM

en: Select or input the CD-ROM device location.
ia: Selige o inserta le location de dispositivo CD-ROM

en: Read all CDDB cache files only
ia: Lege solmente omne files de cache CDDB

en: Read data recursively from all the CDDB cache files contained in the default cache folders.
ia: Lege datos recursivemente ex omne files de cache CDDB continite in le dossieres de cache predefinite.

en: <qt>The file is not a valid GCstar data file.</qt>
ia: <qt>Le file non es un valide file de datos de GCStar.</qt>

en: Goodreads Options
ia: Optiones de Goodreads

en: (grouped by %1)
ia: (gruppate per %1)

en: HTML Options
ia: Optiones HTML

en: Print field headers
ia: Imprime capites de campo

en: Group the entries
ia: Gruppa le entratas

en: Export individual entry files
ia: Exporta files de entrata individual

en: If checked, individual files will be created for each entry.
ia: Si marcate, files individual essera create pro cata entrata.

en: Loading data...
ia: Cargante datos...

en: Loading %1...
ia: Cargante %1...

en: LibraryThing Options
ia: Optiones de LibraryThing

en: Export your LibraryThing collection in <a href="https://www.librarything.com/export.php?export_type=json">JSON format</a>.
ia: Exporta tu collection de LibraryThing in <a href="https://www.librarything.com/export.php?export_type=json">JSON format</a>.

en: JSON Files
ia: Files JSON

en: LibraryThing file:
ia: File de LibraryThing :

en: Tellico was unable to read any data.
ia: Tellico non poteva leger alcun dato.

en: MARC Options
ia: Optiones de MARC

en: Character set:
ia: Insimul de character:

en: MARC Format:
ia: Formato MARC:

en: ONIX Archive
ia: Archivo ONIX

en: Zip Files
ia: Files Zip

en: ONIX Archive Options
ia: Optiones de archivo ONIX

en: Include images in archive
ia: Includer imagines in archivo

en: If checked, the images in the document will be included in the zipped ONIX archive.
ia: Si marcate, le imagines in le documento essera includite in le archivo ONIX comprimite (zipp-ate).

en: Tellico was unable to read any metadata from the PDF file.
ia: Tellico non poteva leger alcun metadata ex le file PDF.

en: Tellico is able to download information about entries with a DOI from CrossRef.org. However, you must create an CrossRef account and add a new data source with your account information.
ia: Tellico pote discargar information re entratas con un DOI ex CrossRef.org. Totevia, tu debe crear un conto de CrossRef e adder un nove fonte de datos con tu information de conto.

en: The file is empty.
ia: Le file es vacue.

en: The file contains no collection data.
ia: Le file non contine alcun datos de collection.

en: Tellico XML Options
ia: Optiones XML de Tellico

en: Include images in XML document
ia: Include imagines in documento XML

en: If checked, the images in the document will be included in the XML stream as base64 encoded elements.
ia: Si marcate, le imagines in le documento essera includite in le fluxo XML como elementos codificate de base64.

en: Tellico Zip File
ia: File Zip de Tellico

en: It is from a future version of Tellico.
ia: Il es ab version future de Tellico.

en: XSLT Options
ia: Optiones XSLT

en: XSLT file:
ia: File XSLT:

en: Choose the XSLT file used to transform the data.
ia: Selige le file XSLT usate pro transformar le datos.

en: Decrease the maximum icon size in the icon list view
ia: Diminue le maxime grandor de icone in le vista de lista de icone

en: The current maximum icon size is %1.
    Move the slider to change it.
ia: Le maxime grandor de icone currente es %1.
    Move le glissator pro modificar lo.

en: Increase the maximum icon size in the icon list view
ia: Augmenta le maxime grandor de icone in le vista de lista de icone

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>...that if a book has more than one author, you should separate
    their names by a semi-colon, so that Tellico will know how to split them
    and use them separately.</p>
    <p>Any other field which allows multiple values should be entered the
    same way, with a semi-colon (;) separating each value.</p>
ia: <p>...que si un libro ha plus que un autor, tu debera separar lor nomines
    per un puncto e virgula, assi que Tellico sapera como divider los e usar los
    separatemente.</p>
    <p>Ulle altere campos que permitte valores multiple essera insertate in le
    mesme modo, con un puncto e virgula (;) separante cata valor,</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>...that you can change which fields are shown in the column view by
    right-clicking on the column header.
ia: <p>...que tu pote modificar qual campos es monstrate in le vista a columna
    per pulsar con le button dextere sur le capite de columna.

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>...that you can add, edit, or modify the fields in the collection using
    the Field Editor. The arrow buttons below the field list can be used to change the
    position of the field in the list, which affects the placement in the entry
    editor.</p>
ia: <p>... que tu pote adder, editar o modificar campos in le collection per
    usar le redactor de campo. Le buttones de flechas a basso del campo pote 
    esser usate pro cambiar le position del campo in le lista, le qual influentia le
    placiamento in le editor de lista.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>...that if you want to filter by a Checkbox field, a value of
    "true" should be used. If you'd like to filter to
    show only the science fiction books which you've not read, for
    example, check the <em>Match all of the
    following</em> button, set the first rule to have "Genre"
    "contains" "Science Fiction" (no quotes) and the second rule to
    have "Read" "does not contain" "true" (no quotes).</p>
ia: <p>...que si tu vole filtrar per un campo de quadrato de selection, un valor de
    "ver"  deberea esser usate. Si tu preferera filtrar solmente pro monstrar
    libros de fiction de scientia que tu non ha legite, pro exemplo,
    tu marcara le button <em>Coincide con omne de los
    sequentes</em>,  fixa le prime regula pro haber "Genere"
    "contine" "Fiction de Scientia" (nulle citationes) e le secunde regula pro
    haber "Legite" "non contine" "ver" (nulle citationes).</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>...that if a non-word character is used in the Quick Filter, the text is
    interpreted as a regular expression.</p>
    <p>To show only books which are by Weber or Bujold, for example, then
    type "weber|bujold" (no quotes) in the filter box.</p>
ia: <p>... que si un character que non es un parola es usate in le Filtro Rapide,
    le texto es interpretate como un expression regular.</p>
    <p>Pro monstrar solmente libros que es de Weber o Bujold, pro exemplo, alora 
    tu typa "weber|bujold" (nulle citationes) in le quadrato de filtro.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>...that you can edit more than one entry at a time, by holding down
    the Shift or Ctrl key and selecting multiple entries.</p>
ia: <p>... que tu pote editar plus que un entrata per vice, per premer le clave
    Shift o Ctrl e seliger entratas multiple.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>...that you can convert an existing book collection to a bibliography,
    which can then be exported to bibtex or Bibtexml format.</p>
ia: <p>...que tu pote converter un collection existente de libro in un bibliographia,
    que potera alora esser exportate a formato de bibtex o Bibtexml.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>...that you can add, edit, and delete string macros for bibliographies.</p>
ia: <p>...que tu pote adder, editar, e deler macros de catena pro bibliographias.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>...that if more than one field is formatted as a name, then an additional
    group named "People" is added to the collection, allowing authors and editors
    to be sorted or printed together, for example.</p>
ia: <p>... que si plus que un campo ha le forma de un nomine, alora un gruppo
    additional appellate "Gente" es addite al collection, lo que permittera a
    autores e editores de esser ordinate o imprimite insimul, pro exemplo.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>...that you can modify the appearance of the printed output by modifying
    the <tt>tellico-printing.xsl</tt> file. The file generates HTML, and the CSS
    within the stylesheet governs things like the font, the margins, etc.</p>
ia: <p>... que tu pote modificar le apparentia del resultato de imprimer per modificar
    le file <tt>tellico-printing.xsl</tt>. Le file genera HTML e CSS intra cosas de
    stilo de folio como font, margines etc.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>...that you can import using any generic XSL stylesheet which
    outputs a valid Tellico XML file.</p>
ia: <p>...que tu pote importar per usar omne generic stilo de folio XSL que da como
    resultatos un valide file XML de Tellico XML file.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>...that double-clicking an entry item opens the Entry Editor.</p>
ia: <p>...que quando on pulsa duo vices un elemento de entrata il aperi le Redactor de entrata.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>...that you can add HTML tags to any Paragraph field for formatting, such as
    &lt;b&gt;bold&lt;/b&gt; or &lt;i&gt;italic&lt;/i&gt;.</p>
ia: <p>...que tu pote adder schedas HTML a omne campo paragrapho pro dar forma, tal como
    &lt;b&gt;bold&lt;/b&gt; or &lt;i&gt;italic&lt;/i&gt;.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>...that when the Column View is focused, you can press a letter on the
    keyboard to scroll to the next entry that starts with that letter.</p>
ia: <p>...que quando le Vista a columna es focalisate, tu pote pressar un
    littera sur le claviero pro rolar al proxime entrata que initia con ille
    littera.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>...that you can use a field with a derived value to combine multiple separated fields
    into a single field. Use a derived value template
    similar to "Value: %{fielda}%{fieldb}" where %{...} gets replaced with the
    appropriate field value. This is useful to collect multiple values in a
    single field, e.g. for better grouping, and to combine fields of different
    types by respecting proper sorting at the same time. Consider for example
    a number field followed by a text subfield with entries 3b, 14a.</p>
ia: <p>...que tu pote usar un campo con un valor derivate pro combinar campos multiple separate in un singule campo. Tu usa un patrono de valor derivate
    simile a "Valor: %{campoa}%{campob}" ubi %{...} debe esser reimplaciate
    con le appropriate valor de campo. Isto es utile pro colliger valores multiple in
    un singule campo, p.ex. pro un melior gruppamento al mesme tempore. Tu
    considera p.ex. un campo numeric sequite per un sub-campo de texto con entratas
    3b, 14a.</p>

en: This template is meant for music collections only.
ia: Iste patrono es significative solmente pro collectiones de musica.

en: This template is meant for video collections only.
ia: Iste patrono es significative solmente pro collectiones de video.

en: : Group Summary
ia: : Summario de gruppo

en: Total number of fields:
ia: Numero total de campos:

en: Total number of entries:
ia: Numero total de entratas:

en: Generated by Tellico
ia: Generate per Tellico

en: Distinct values:
ia: Valores distincte:

en: Loan Date
ia: Data de Presto

en: Note
ia: Nota

en: Due Date
ia: Data de expiration

en: Search
ia: Cerca

en: Clear
ia: Netta
