tellico - en to it translation catalogue (1201 entries)

[ctx: Default XSL Template]
note: i18n: file: xslt/entry-templates/Default.xsl
en: Default
it: Predefinito

[ctx: Fancy XSL Template]
note: i18n: file: xslt/entry-templates/Fancy.xsl
en: Fancy
it: Elegante

[ctx: Compact XSL Template]
note: i18n: file: xslt/entry-templates/Compact.xsl
en: Compact
it: Compatto

[ctx: Title Listing (Vertical) XSL Template]
note: i18n: file: xslt/report-templates/Title_Listing_(Vertical).xsl
en: Title Listing (Vertical)
it: Lista titoli (Verticale)

[ctx: Group View XSL Template]
note: i18n: file: xslt/report-templates/Group_View.xsl
en: Group View
it: Vista di gruppo

[ctx: Loan View XSL Template]
note: i18n: file: xslt/report-templates/Loan_View.xsl
en: Loan View
it: Vista per prestiti

[ctx: Title Listing (Horizontal) XSL Template]
note: i18n: file: xslt/report-templates/Title_Listing_(Horizontal).xsl
en: Title Listing (Horizontal)
it: Lista titoli (Orizzontale)

[ctx: Group Summary XSL Template]
note: i18n: file: xslt/report-templates/Group_Summary.xsl
en: Group Summary
it: Sommario del gruppo

[ctx: Image List XSL Template]
note: i18n: file: xslt/report-templates/Image_List.xsl
en: Image List
it: Elenco immagini

[ctx: Image Grid XSL Template]
note: i18n: file: xslt/report-templates/Image_Grid.xsl
en: Image Grid
it: Griglia immagine

[ctx: Tri-Column XSL Template]
note: i18n: file: xslt/report-templates/Tri-Column.xsl
en: Tri-Column
it: Colonna tripla

[ctx: Group Statistics XSL Template]
note: i18n: file: xslt/report-templates/Group_Statistics.xsl
en: Group Statistics
it: Statistiche del gruppo

[ctx: Column View XSL Template]
note: i18n: file: xslt/report-templates/Column_View.xsl
en: Column View
it: Vista delle colonne

en: Citation Key Manager
it: Gestore delle chiavi di citazione

en: Checking for entries with duplicate citation keys...
it: Controllo degli elementi con chiavi di citazione duplicate...

en: Check for duplicates
it: Cerca duplicati

en: Filter for duplicates
it: Filtro per i duplicati

en: There are no duplicate citation keys.
it: Non ci sono chiavi di citazione duplicate.

en: There is %1 duplicate citation key. | There are %1 duplicate citation keys.
it[0]: C'è %1 chiave di citazione duplicata.
it[1]: Ci sono %1 chiavi di citazione duplicate.

en: Select Borrower
it: Seleziona chi ha ricevuto il prestito

en: Name
it: Nome

en: Collection Size
it: Dimensione della collezione

en: Total entries: %1
it: Elementi totali: %1

en: Collection Size Over Time
it: Dimensioni della collezione nel tempo

en: Group Summary: %1
it: Sommario del gruppo: %1

en: Total number of entries: %1
it: Numero totale di elementi: %1

en: Top Values: %1
it: Valori massimi: %1

en: Group Summary Report
it: Resoconto del sommario del gruppo

en: Year Distribution
it: Anno di distribuzione

[ctx: Distinct number of items]
en: Count
it: Conteggio

en: <qt>Tellico is unable to write to the server pipe at <b>%1</b>.</qt>
it: <qt>Tellico non è riuscito a scrivere sulla server pipe in <b>%1</b>.</qt>

en: My Collection
it: La mia collezione

en: Book Collection
it: Collezione di libri

en: Bibliography
it: Bibliografia

en: Comic Book Collection
it: Collezione di fumetti

en: Video Collection
it: Collezione di video

en: Music Collection
it: Collezione musicale

en: Coin Collection
it: Collezione di monete

en: Stamp Collection
it: Collezione di francobolli

en: Wine Collection
it: Collezione di vini

en: Card Collection
it: Collezione di carte

en: Game Collection
it: Collezione di giochi

en: File Catalog
it: Catalogo di file

en: Board Game Collection
it: Collezione di giochi da tavolo

en: Custom Collection
it: Collezione personalizzata

en: Collection Fields
it: Campi della collezione

en: Current Fields
it: Campi attuali

[ctx: New Field]
en: &New
it: &Nuovo

en: Add a new field to the collection
it: Aggiungi un campo alla collezione

[ctx: Delete Field]
en: Delete
it: Elimina

en: Remove a field from the collection
it: Rimuove un campo dalla collezione

en: Move this field up in the list. The list order is important for the layout of the entry editor.
it: Sposta verso l'alto questo campo. L'ordine della lista è importante per la disposizione nell'editor degli elementi.

en: Move this field down in the list. The list order is important for the layout of the entry editor.
it: Sposta verso il basso questo campo. L'ordine della lista è importante per la disposizione nell'editor degli elementi.

en: Field Properties
it: Proprietà del campo

en: &Title:
it: &Titolo:

en: The title of the field
it: Il titolo del campo

en: T&ype:
it: T&ipo:

en: The type of the field determines what values may be used.
it: Il tipo di campo determina i valori che possono essere usati.

en: <i>Simple Text</i> is used for most fields.
it: <i>Testo semplice</i> si usa per la maggior parte dei campi.

en: <i>Paragraph</i> is for large text blocks.
it: <i>Paragrafo</i> si usa per i grossi blocchi di testo.

en: <i>Choice</i> limits the field to certain values.
it: <i>Scelta</i> limita i campi a certi valori.

en: <i>Checkbox</i> is for a simple yes/no value.
it: <i>Spunta</i> permette di inserire solo valori si/no.

en: <i>Number</i> indicates that the field contains a numerical value.
it: <i>Numero</i> indica che il campo contiene un valore numerico.

en: <i>URL</i> is for fields which refer to URLs, including references to other files.
it: <i>URL</i> si usa per i campi che contengono URL, compresi riferimenti ad altri file.

en: A <i>Table</i> may hold one or more columns of values.
it: Una <i>Tabella</i> può contenere una o più colonne di valori.

en: An <i>Image</i> field holds a picture.
it: Un campo <i>Immagine</i> contiene un'immagine.

en: A <i>Date</i> field can be used for values with a day, month, and year.
it: In un campo <i>Data</i> si possono inserire valori comprensivi di giorno, mese e anno.

en: A <i>Rating</i> field uses stars to show a rating number.
it: Un campo <i>Valutazione</i> usa delle stelline per mostrare un valore di valutazione.

en: Cate&gory:
it: Cate&goria:

en: The field category determines where the field is placed in the editor.
it: La categoria determina dove sarà collocato il campo nell'editor.

en: Set &properties...
it: Imposta &proprietà...

en: Extended field properties are used to specify things such as the corresponding bibtex field.
it: Le proprietà avanzate possono essere usate per specificare cose come il campo bibtex corrispondente.

en: Description:
it: Descrizione:

en: The description is a useful reminder of what information is contained in the field.
it: La descrizione è un utile promemoria del tipo di informazione contenuta nel campo.

en: Value Options
it: Opzioni valore

en: Default value:
it: Valore predefinito:

en: <qt>A default value can be set for new entries.</qt>
it: <qt>Si può inserire un valore predefinito per i nuovi elementi.</qt>

en: Value template:
it: Modello di valore:

en: Derived values are formed from the values of other fields according to the value template. Named fields, such as "%{year} %{title}", get substituted in the value.
it: I valori derivati sono formati dai valori di altri campi seguendo il modello di valore. I campi presenti, come "%{year} %{title}" , saranno sostituiti nel valore.

en: Use derived value
it: Usa valore derivato

en: A&llowed values:
it: Va&lori ammessi:

en: <qt>For <i>Choice</i>-type fields, these are the only values allowed. They are placed in a combo box. The possible values have to be separated by a semi-colon, for example: "dog; cat; mouse"</qt>
it: <qt>Per i campi di tipo <i>Scelta</i>, questi sono gli unici valori ammessi. Vengono inseriti in un menù a tendina. I valori resi disponibili devono essere separati da un punto e virgola, ad es.: "gatto; cane; topo"</qt>

en: Format options:
it: Opzioni di formattazione:

en: No formatting
it: Nessuna formattazione

en: Allow auto-capitalization only
it: Permetti solo il maiuscolo automatico

en: Format as a title
it: Formatta come titolo

en: Format as a name
it: Formatta come nome

en: Field Options
it: Opzioni del campo

en: Enable auto-completion
it: Abilita l'auto-completamento

en: If checked, KDE auto-completion will be enabled in the text edit box for this field.
it: Se selezionato, l'auto-completamento di KDE verrà abilitato per la casella di testo di questo campo.

en: Allow multiple values
it: Ammetti valori multipli

en: If checked, Tellico will parse the values in the field for multiple values, separated by a semi-colon.
it: Se selezionato, Tellico analizzerà i valori del campo cercando quelli multipli, divisi da un punto e virgola.

en: Allow grouping
it: Ammetti il raggruppamento

en: If checked, this field may be used to group the entries in the group view.
it: Se selezionato, il campo può essere usato per raggruppare gli elementi nella vista di gruppo.

en: Revert the selected field's properties to the default values.
it: Ripristina le proprietà dei campi selezionati secondo i valori predefiniti.

en: Modify Fields
it: Modifica campi

en: <qt>Removing allowed values from the <i>%1</i> field which currently exist in the collection may cause data corruption. Do you want to keep your modified values or cancel and revert to the current ones?</qt>
it: <qt>Cancellare i valori ammessi dal campo <i>%1</i> attualmente esistente può causare la corruzione dei dati contenuti nella collezione. Vuoi usare i valori modificati o annullarli e mantenere quelli attuali?</qt>

en: Keep modified values
it: Usa i valori modificati

en: New Field %1
it: Nuovo campo %1

en: Revert Field Properties
it: Ripristina le proprietà del campo

en: <qt><p>Do you really want to revert the properties for the <em>%1</em> field back to their default values?</p></qt>
it: <qt><p>Vuoi davvero ripristinare le proprietà del campo <em>%1</em> riportandole ai valori predefiniti?</p></qt>

en: Revert
it: Ripristina

en: Extended Field Properties
it: Proprietà estese del campo

en: Property
it: Proprietà

en: Value
it: Valore

en: A field with this title already exists. Please enter a different title.
it: Esiste già un campo con questo titolo. Inseriscine uno diverso.

en: <qt>The category may not be empty. Please enter a category.</qt>
it: <qt>La categoria non può essere vuota. Inseriscine una.</qt>

en: <qt>A field may not be in the same category as a <em>Paragraph</em>, <em>Table</em> or <em>Image</em> field. Please enter a different category.</qt>
it: <qt>Alcuni tipi di campo non possono essere nella stessa categoria dei campi <em>Paragrafo</em>, <em>Tabella</em> o <em>Immagine</em>. Inseriscili in un'altra categoria.</qt>

en: A field's title may not be the same as an existing category. Please enter a different title.
it: Il titolo di un campo non può essere uguale al nome di una categoria. Inserisci un altro titolo.

en: The range for a rating field must be between 1 and 10, and the lower bound must be less than the higher bound. Please enter different low and high properties.
it: Il valore di un campo di valutazione dev'essere compreso tra 1 e 10, ed il limite minimo dev'essere necessariamente inferiore a quello massimo. Inserisci dei valori diversi per minimo e massimo.

en: Tables are limited to a maximum of ten columns.
it: Le tabelle hanno un limite massimo di dieci colonne.

en: A field with a derived value must have a value template.
it: Un campo con un valore derivato deve avere un modello che ne definisca il valore.

en: General
it: Generale

en: Publishing
it: Pubblicazione

en: Miscellaneous
it: Varie

en: Entry Type
it: Tipo di elemento

en: These entry types are specific to bibtex. See the bibtex documentation.
it: Questi tipi di elementi sono specifici di Bibtex. Vedi la documentazione di Bibtex.

en: Author
it: Autore

en: Bibtex Key
it: Chiave Bibtex

en: Book Title
it: Titolo del libro

en: Editor
it: Curatore

en: Organization
it: Organizzazione

note: i18n("Institution")); field->setProperty(QLatin1String("bibtex"), QLatin1String("institution")); field->setCategory(i18n(bibtex_general)); field->setFlags(Field::AllowDelete); field->setFormatType(FieldFormat::FormatTitle); list.append(field); ****************** Publishing **************************
en: Publisher
it: Casa editrice

en: Address
it: Indirizzo

en: Edition
it: Edizione

en: Pages
it: Pagine

en: Year
it: Anno

en: Journal
it: Rivista

en: Month
it: Mese

en: Number
it: Numero

en: How Published
it: Pubblicato come

note: i18n("School")); field->setProperty(QLatin1String("bibtex"), QLatin1String("school")); field->setCategory(i18n(bibtex_publishing)); field->setFlags(Field::AllowCompletion | Field::AllowGrouped); list.append(field); ****************** Classification ***************************
en: Chapter
it: Capitolo

en: Series
it: Collana

en: Cross-Reference
it: Riferimento incrociato

note: i18n("Annotation")); field->setProperty(QLatin1String("bibtex"), QLatin1String("annote")); field->setCategory(i18n(bibtex_misc)); list.append(field);
en: Keywords
it: Parole chiave

en: Abstract
it: Sunto

en: Notes
it: Note

en: Unknown
it: Sconosciuto

en: Personal
it: Personale

en: My Board Games
it: I miei giochi da tavolo

en: Genre
it: Genere

en: Mechanism
it: Meccanismo

en: Release Year
it: Anno

en: Designer
it: Ideatore

en: Number of Players
it: Numero di giocatori

en: Playing Time
it: Durata del gioco

en: Minimum Age
it: Età minima

en: Description
it: Descrizione

en: Rating
it: Voto

en: Purchase Date
it: Data di acquisto

en: Gift
it: Regalo

en: Purchase Price
it: Prezzo d'acquisto

en: Loaned
it: Prestato

en: Cover
it: Copertina

en: Comments
it: Commenti

en: Classification
it: Classificazione

en: My Books
it: I miei libri

en: Subtitle
it: Sottotitolo

en: Hardback
it: Rigida

en: Paperback
it: Morbida

en: Trade Paperback
it: Economica

en: Magazine
it: Periodico

en: Binding
it: Rilegatura

en: Copyright Year
it: Copyright (anno)

en: Publication Year
it: Anno di pubblicazione

en: LCCN#
it: Num. LCCN

en: Library of Congress Control Number
it: Numero di Controllo della Biblioteca del Congresso (Library of Congress Control Number)

en: Translator
it: Traduttore

en: Language
it: Lingua

en: Series Number
it: Numero di serie

en: New
it: Nuovo

en: Used
it: Usato

en: Condition
it: Condizioni

en: Signed
it: Autografato

en: Read
it: Letto

en: Front Cover
it: Copertina

en: Plot Summary
it: Trama-Riassunto

en: My Cards
it: Le mie carte

en: Player
it: Giocatore

en: Team
it: Squadra

en: Brand
it: Marca

en: Card Number
it: Numero della carta

en: Card Type
it: Tipo di carta

en: Location
it: Collocazione

en: Quantity
it: Quantità

en: Front Image
it: Immagine frontale

en: Back Image
it: Immagine posteriore

en: My Coins
it: Le mie monete

en: Type
it: Tipo

[ctx: monetary denomination]
en: Denomination
it: Denominazione

en: Mint Mark
it: Marchio di zecca

en: Country
it: Paese

en: Currency
it: Valuta

en: Coin Set
it: Serie

[ctx: Coin grade levels - Proof-65,Proof-60,Mint State-65,Mint State-60,Almost Uncirculated-55,Almost Uncirculated-50,Extremely Fine-40,Very Fine-30,Very Fine-20,Fine-12,Very Good-8,Good-4,Fair]
en: Proof-65,Proof-60,Mint State-65,Mint State-60,Almost Uncirculated-55,Almost Uncirculated-50,Extremely Fine-40,Very Fine-30,Very Fine-20,Fine-12,Very Good-8,Good-4,Fair
it: Fondo specchio (FS),Fior di conio (FDC),Splendido (SPL),Bellissimo (BB),Molto bello (MB),Bello (B),Discreto (D)

en: Grade
it: Stato

en: Grading Service
it: Servizi di valutazione

en: Obverse
it: Dritto (Recto)

en: Reverse
it: Rovescio (Verso)

en: My Comic Books
it: I miei fumetti

en: Writer
it: Sceneggiatore

[ctx: Comic Book Illustrator]
en: Artist
it: Artista

en: Issue
it: Numero

[ctx: Comic book grade levels - Mint,Near Mint,Very Fine,Fine,Very Good,Good,Fair,Poor]
en: Mint,Near Mint,Very Fine,Fine,Very Good,Good,Fair,Poor
it: Nuovo,Come nuovo,Ottime condizioni,Buone condizioni,Accettabile,Danneggiato

en: My Files
it: I miei file

en: Folder
it: Cartella

en: Mimetype
it: Tipo MIME

en: Size
it: Dimensioni

en: Permissions
it: Permessi

en: Owner
it: Proprietario

en: Group
it: Gruppo

en: Created
it: Data creazione

en: Modified
it: Ultima modifica

en: Meta Info
it: Meta informazioni

en: Icon
it: Icona

en: My Games
it: I miei giochi

en: Platform
it: Piattaforma

[ctx: Games - Publisher]
en: Publisher
it: Distributore

en: Developer
it: Sviluppatore

en: ESRB Rating
it: Classificazione ESRB

en: Personal Rating
it: Valutazione personale

en: Completed
it: Finito

[ctx: Video game ratings - Unrated, Adults Only, Mature, Teen, Everyone 10+, Everyone, Early Childhood, Pending]
en: Unrated, Adults Only, Mature, Teen, Everyone 10+, Everyone, Early Childhood, Pending
it: Non classificato, Solo per adulti, Persone mature, Per ragazzi, Dai 10 anni, Per tutti, Bambini, Da valutare

en: My Music
it: La mia musica

en: Cassette
it: Musicassetta

en: Vinyl
it: Vinile

en: Medium
it: Supporto

en: Artist
it: Artista

en: Label
it: Etichetta

en: Tracks
it: Tracce

en: Title
it: Titolo

en: Length
it: Durata

en: My Stamps
it: I miei francobolli

en: Issue Year
it: Anno di emissione

en: Color
it: Colore

en: Cancelled
it: Annullato

en: Hinged
it: Linguellato

en: Centering
it: Centratura

en: Gummed
it: Gommato

en: Image
it: Immagine

en: Other People
it: Altre persone

en: Features
it: Caratteristiche

en: My Videos
it: I miei video

en: VHS
it: Videocassetta

en: Production Year
it: Anno di produzione

en: Certification
it: Certificazione

en: Region 0
it: Regione 0

en: Region 1
it: Regione 1

en: Region 2
it: Regione 2

en: Region 3
it: Regione 3

en: Region 4
it: Regione 4

en: Region 5
it: Regione 5

en: Region 6
it: Regione 6

en: Region 7
it: Regione 7

en: Region 8
it: Regione 8

en: Region
it: Regione

en: Nationality
it: Nazionalità

en: Format
it: Formato

en: Actor/Actress
it: Attore/Attrice

en: Role
it: Ruolo

en: A table for the cast members, along with the roles they play
it: Un elenco degli attori del cast con i ruoli che interpretano

en: Director
it: Regista

en: Producer
it: Produttore

en: Composer
it: Autore della colonna sonora

en: Language Tracks
it: Lingue audio

en: Subtitle Languages
it: Lingue dei sottotitoli

en: Audio Tracks
it: Tracce audio

en: Running Time
it: Durata

en: The running time of the video (in minutes)
it: La durata del video (in minuti)

en: Aspect Ratio
it: Proporzioni

en: Black & White
it: Bianco e nero

en: Color Mode
it: Colori

en: Director's Cut
it: Versione del regista

en: My Wines
it: I miei vini

[ctx: Wine Producer]
en: Producer
it: Produttore

en: Appellation
it: Denominazione

en: Varietal
it: Varietà

en: Vintage
it: Annata

en: Red Wine
it: Vino rosso

en: White Wine
it: Vino bianco

en: Sparkling Wine
it: Spumante

en: Drink By
it: Da bere per

en: Label Image
it: Immagine dell'etichetta

en: Add Entries
it: Aggiungi elementi

[ctx: Add (Entry Title)]
en: Add %1
it: Aggiungi %1

en: Check-out Items
it: Presta oggetti

[ctx: Check-out (Entry Title)]
en: Check-out %1
it: Presta %1

en: Append Collection
it: Aggiungi collezione

en: Merge Collection
it: Fondi collezione

en: Replace Collection
it: Rimpiazza collezione

en: Add %1 Field
it: Aggiungi il campo %1

en: Modify %1 Field
it: Modifica il campo %1

en: Delete %1 Field
it: Cancella il campo %1

en: Add Filter
it: Aggiungi filtro

en: Modify Filter
it: Modifica filtro

en: Delete Filter
it: Cancella filtro

en: Modify Entries
it: Modifica elementi

[ctx: Modify (Entry Title)]
en: Modify %1
it: Modifica %1

en: Modify Loan
it: Modifica prestito

en: Delete Entries
it: Cancella elementi

[ctx: Delete (Entry Title)]
en: Delete %1
it: Cancella %1

en: Check-in Entries
it: Riconsegna elementi

[ctx: Check-in (Entry Title)]
en: Check-in %1
it: Riconsegna %1

en: Rename Collection
it: Rinomina collezione

en: Reorder Fields
it: Riordina campi

[ctx: comma-separated list of words ignored by auto-capitalize]
en: a,an,and,as,at,but,by,for,from,in,into,nor,of,off,on,onto,or,out,over,the,to,up,with
it: a,an,and,as,at,but,by,for,from,in,into,nor,of,off,on,onto,or,out,over,the,to,up,with,il,lo,la,le,i,gli,un,una,di,da,in,con,su,per,tra,del,delle,degli,della,dello,dal,dallo,dalle,dagli,nel,nello,nelle,negli,nella,sul,sulla,sugli,sulle,e

[ctx: comma-separated list of articles ignored for title sorting]
en: the
it: the,il,lo,la,le,i,gli,un,una,uno

[ctx: comma-separated list of common surname prefixes, used for sorting]
en: de,van,der,van der,von
it: de,van,der,van der,von,di

note: i18n: ectx: label, entry (fontBook), group (Options - book) i18n: ectx: label, entry (fontVideo), group (Options - video) i18n: ectx: label, entry (fontAlbum), group (Options - album) i18n: ectx: label, entry (fontBibtex), group (Options - bibtex) i18n: ectx: label, entry (fontComicBook), group (Opt
en: Template font
it: Carattere del modello

note: i18n: ectx: label, entry (baseColorBook), group (Options - book) i18n: ectx: label, entry (baseColorVideo), group (Options - video) i18n: ectx: label, entry (baseColorAlbum), group (Options - album) i18n: ectx: label, entry (baseColorBibtex), group (Options - bibtex) i18n: ectx: label, entry (baseCo
en: Template background color
it: Colore di sfondo del modello

note: i18n: ectx: label, entry (textColorBook), group (Options - book) i18n: ectx: label, entry (textColorVideo), group (Options - video) i18n: ectx: label, entry (textColorAlbum), group (Options - album) i18n: ectx: label, entry (textColorBibtex), group (Options - bibtex) i18n: ectx: label, entry (textCo
en: Template text color
it: Colore testo del modello

note: i18n: ectx: label, entry (highlightedBaseColorBook), group (Options - book) i18n: ectx: label, entry (highlightedBaseColorVideo), group (Options - video) i18n: ectx: label, entry (highlightedBaseColorAlbum), group (Options - album) i18n: ectx: label, entry (highlightedBaseColorBibtex), group (Option
en: Template highlight color
it: Colore evidenziatore del modello

note: i18n: ectx: label, entry (highlightedTextColorBook), group (Options - book) i18n: ectx: label, entry (highlightedTextColorVideo), group (Options - video) i18n: ectx: label, entry (highlightedTextColorAlbum), group (Options - album) i18n: ectx: label, entry (highlightedTextColorBibtex), group (Option
en: Template highlighted text color
it: Colore del testo evidenziato del modello

note: i18n: ectx: label, entry (linkColorBook), group (Options - book) i18n: ectx: label, entry (linkColorVideo), group (Options - video) i18n: ectx: label, entry (linkColorAlbum), group (Options - album) i18n: ectx: label, entry (linkColorBibtex), group (Options - bibtex) i18n: ectx: label, entry (linkCo
en: Template link color
it: Colore collegamento modello

en: Configure Tellico
it: Configura Tellico

en: Printing
it: Stampa

en: Templates
it: Modelli

en: Data Sources
it: Fonti dei dati

en: General Options
it: Opzioni generali

en: &Reopen file at startup
it: &Riapri il file all'avvio

en: If checked, the file that was last open will be re-opened at program start-up.
it: Se selezionato, l'ultimo file usato verrà riaperto all'avvio.

en: &Enable regular expressions in quick filter
it: Abilita le &espressioni regolari nel filtro rapido

en: If checked, the quick filter will interpret text as a regular expression.
it: Se selezionato, il filtro rapido interpreterà il testo come un'espressione regolare.

en: &Show "Tip of the Day" at startup
it: Mostra il «&suggerimento del giorno» all'avvio

en: If checked, the "Tip of the Day" will be shown at program start-up.
it: Se selezionato, un «suggerimento del giorno» verrà visualizzato ad ogni avvio.

en: &Enable webcam for barcode scanning
it: Abilita l'analisi del codice a barre tramite w&ebcam.

en: If checked, the input from a webcam will be used to scan barcodes for searching.
it: Se selezionato, la webcam fornirà i codici a barre da usare nella ricerca.

en: Image Storage Options
it: Opzioni di salvataggio delle immagini

en: Store images in data file
it: Includi immagini nel file dati

en: Store images in common application directory
it: Salva le immagini nella cartella dell'applicazione

en: Store images in directory relative to data file
it: Salva le immagini in una cartella relativa al file della collezione

en: Images may be saved in the data file itself, which can cause Tellico to run slowly, stored in the Tellico application directory, or stored in a directory in the same location as the data file.
it: Le immagini possono essere salvate nel file della collezione, con la possibilità di rallentare l'esecuzione del programma, oppure nella cartella di Tellico o in una cartella nello stesso percorso del file dati.

en: Formatting Options
it: Opzioni di formattazione

en: Auto capitalize &titles and names
it: Maiuscolo automatico per &titoli e nomi

en: If checked, titles and names will be automatically capitalized.
it: Se selezionato, titoli e nomi diventeranno automaticamente maiuscoli.

en: Auto &format titles and names
it: &Formattazione automatica di titoli e nomi

en: If checked, titles and names will be automatically formatted.
it: Se selezionato, titoli e nomi verranno formattati automaticamente.

en: No capitali&zation:
it: Non in &maiuscolo:

en: <qt>A list of words which should not be capitalized. Multiple values should be separated by a semi-colon.</qt>
it: <qt>Una lista di prefissi, separati da punto e virgola, che non verranno resi in maiuscolo.</qt>

en: Artic&les:
it: Artico&li:

en: <qt>A list of words which should be considered as articles if they are the first word in a title. Multiple values should be separated by a semi-colon.</qt>
it: <qt>Un elenco di parole, separate da punto e virgola, che saranno considerati articoli se appaiono come prima parola di un titolo.</qt>

en: Personal suffi&xes:
it: Suffissi per&sonali:

en: <qt>A list of suffixes which might be used in personal names. Multiple values should be separated by a semi-colon.</qt>
it: <qt>Una lista di suffissi, separati da punto e virgola, presenti in alcuni nomi di persona.</qt>

en: Surname &prefixes:
it: &Prefissi dei cognomi:

en: <qt>A list of prefixes which might be used in surnames. Multiple values should be separated by a semi-colon.</qt>
it: <qt>Una lista di prefissi, separati da punto e virgola, utilizzati in alcuni cognomi.</qt>

en: Printing Options
it: Opzioni di stampa

en: &Format titles and names
it: &Formatta titoli e nomi

en: &Print field headers
it: &Stampa le intestazioni dei campi

en: If checked, the field names will be printed as table headers.
it: Se selezionato, i nomi di campo saranno stampati come intestazioni della tabella.

en: Grouping Options
it: Opzioni di raggruppamento

en: &Group the entries
it: Ra&ggruppa gli elementi

en: If checked, the entries will be grouped by the selected field.
it: Se selezionato, gli elementi verranno raggruppati secondo il campo selezionato.

en: Image Options
it: Opzioni immagini

en: Maximum image &width:
it: Larghezza massima delle immagini:

en: The maximum width of the images in the printout. The aspect ratio is preserved.
it: La larghezza massima delle immagini in stampa. Vengono rispettate le proporzioni.

en: &Maximum image height:
it: Altezza &massima delle immagini:

en: The maximum height of the images in the printout. The aspect ratio is preserved.
it: L'altezza massima delle immagini in stampa. Vengono rispettate le proporzioni.

en: Template Options
it: Opzioni modello

note: i18n string, a plain label can't have an '&'
en: Collection &type:
it: &Tipo di collezione:

en: Template:
it: Modello:

en: Select the template to use for the current type of collections. Not all templates will use the font and color settings.
it: Seleziona il modello da usare per questo tipo di collezione. Non tutti i modelli useranno le impostazioni per i caratteri ed i colori.

en: &Preview...
it: Ante&prima...

en: Show a preview of the template
it: Mostra un'anteprima del modello

note: i18n("The options below will be passed to the template, but not " "all templates will use them. Some fonts and colors may be " "specified directly in the template."), frame); l1->setTextFormat(Qt::RichText); l->addWidget(l1);
en: Font Options
it: Opzioni carattere

en: Font:
it: Carattere:

en: This font is passed to the template used in the Entry View.
it: Questo carattere sarà usato dal modello nella vista per elementi.

en: Size:
it: Dimensione:

en: Color Options
it: Opzioni colore

en: Background color:
it: Colore di sfondo:

en: This color is passed to the template used in the Entry View.
it: Questo colore sarà usato nel modello nella vista per elementi.

en: Text color:
it: Colore testo:

en: Highlight color:
it: Colore evidenziatore:

en: Highlighted text color:
it: Colore del testo evidenziato:

en: Link color:
it: Colore dei collegamenti:

en: Manage Templates
it: Gestisci modelli

en: Install...
it: Installa...

en: Click to install a new template directly.
it: Fai clic per installare direttamente un nuovo modello.

en: Download...
it: Scarica...

en: Click to download additional templates.
it: Fai clic per scaricare altri modelli.

en: Delete...
it: Rimuovi...

en: Click to select and remove installed templates.
it: Fai clic per selezionare e rimuovere i modelli installati.

en: Data Sources Options
it: Opzioni delle fonti dei dati

en: Move &Up
it: S&posta in alto

en: The order of the data sources sets the order that Tellico uses when entries are automatically updated.
it: L'ordine delle fonti di dati sarà quello usato da Tellico quando si aggiorna automaticamente un elemento.

en: Move &Down
it: Sposta in &basso

en: Filter by type:
it: Filtra per tipo:

en: &New...
it: &Nuovo...

en: Click to add a new data source.
it: Fai clic per aggiungere una nuova fonte di dati.

en: &Modify...
it: &Modifica...

en: Click to modify the selected data source.
it: Fai clic per modificare la fonte selezionata.

en: &Delete
it: &Elimina

en: Click to delete the selected data source.
it: Fai clic per eliminare la fonte selezionata.

en: XSL Files
it: File XSL

en: Template Packages
it: Pacchetti di modelli

en: All Files
it: Tutti i file

en: Delete Template
it: Elimina modello

en: Select template to delete:
it: Seleziona il modello da eliminare:

en: Ready.
it: Pronto.

en: Do you really want to delete this entry?
it: Vuoi davvero eliminare questo elemento?

en: Delete Entry
it: Elimina elemento

en: Do you really want to delete these entries?
it: Vuoi davvero eliminare questi elementi?

en: Delete Multiple Entries
it: Elimina più elementi

en: &Sort By
it: &Ordina per

en: &Edit Entry...
it: Modifica &elemento...

en: D&uplicate Entry
it: D&uplica elemento

en: &Update Entry
it: &Aggiorna elemento

en: &Delete Entry
it: &Elimina elemento

en: &Edit Entries...
it: &Modifica elementi...

en: D&uplicate Entries
it: D&uplica elementi

en: &Update Entries
it: &Aggiorna elementi

en: &Delete Entries
it: &Cancella elementi

en: The following items are already loaned, but Tellico does not currently support lending an item multiple times. They will be removed from the list of items to lend.
it: I seguenti elementi sono già stati prestati. Dato che al momento Tellico non supporta il prestito di un elemento più volte, questi saranno rimossi dall'elenco degli oggetti da prestare.

en: There is an XML parsing error in line %1, column %2.
it: C'è un errore nell'elaborazione XML alla linea %1, colonna %2.

en: The error message from Qt is:
it: Il messaggio di errore di Qt è:

en: A file named "%1" already exists. Are you sure you want to overwrite it?
it: Esiste già un file chiamato «%1». Sei sicuro di volerlo sovrascrivere?

en: Overwrite File?
it: Sovrascrivo il file?

en: Tellico is unable to open the file - %1.
it: Tellico non riesce ad aprire il file - %1.

en: Tellico is unable to load the file - %1.
it: Tellico non riesce a caricare il file - %1.

en: Tellico is unable to write the file - %1.
it: Tellico non riesce a scrivere sul file - %1.

en: Tellico is unable to upload the file - %1.
it: Tellico non riesce ad aggiornare il file - %1.

en: Only collections with the same type of entries as the current one can be appended. No changes are being made to the current collection.
it: Possono essere aggiunte solo le collezioni con lo stesso tipo di elementi di quella attuale. Nessuna modifica verrà applicata alla collezione attuale.

en: Only collections with the same type of entries as the current one can be merged. No changes are being made to the current collection.
it: Possono essere fuse solo le collezioni con lo stesso tipo di elementi di quella attuale. Nessuna modifica verrà applicata alla collezione attuale.

en: Tellico is unable to load an image from the file - %1.
it: Tellico non riesce a caricare un'immagine dal file - %1.

en: Untitled
it: Senza titolo

en: This information was freely provided by <a href="%1">%2</a>.
it: Queste informazioni sono state fornite gratuitamente da <a href="%1">%2</a>.

en: View Columns
it: Visualizza colonne

[ctx: Noun, Menu name]
en: Columns
it: Colonne

en: Hide This Column
it: Nascondi questa colonna

en: Resize to Content
it: Adatta dimensioni al contenuto

en: Show All Columns
it: Mostra tutte le colonne

en: Hide All Columns
it: Nascondi tutte le colonne

en: Saving file...
it: Salvataggio file...

en: Edit Entry
it: Modifica elemento

en: &New Entry
it: &Nuovo elemento

en: Sa&ve Entry
it: Sal&va elemento

en: Do you really want to modify these entries?
it: Vuoi davvero modificare questi elementi?

en: Modify Multiple Entries
it: Modifica più elementi

en: A value is required for the following fields. Do you want to continue?
it: È necessario inserire un valore per i seguenti campi. Vuoi continuare?

en: Edit Entries
it: Modifica elementi

en: Sa&ve Entries
it: Sal&va elementi

en: The current entry has been modified.
    Do you want to enter the changes?
it: L'elemento attuale è stato modificato.
    Lo vuoi salvare?

en: Save Entry
it: Salva elemento

en: Unsaved Changes
it: Modifiche non salvate

en: (Empty)
it: (Vuoto)

en: <qt>The <i>Icon View</i> shows each entry in the collection or group using an icon, which may be an image in the entry.</qt>
it: <qt>La <i>vista per icone</i> mostra ogni elemento della collezione o del gruppo usando un'icona, che può essere un'immagine contenuta nell'elemento.</qt>

[ctx: Open URL]
en: Open %1
it: Apri %1

en: Select Match
it: Seleziona il risultato

en: <qt><b>%1</b> returned multiple results which could match <b>%2</b>, the entry currently in the collection. Please select the correct match.</qt>
it: <qt><b>%1</b> ha restituito più risultati che potrebbero corrispondere a <b>%2</b>, l'attuale elemento della collezione. Per favore seleziona il risultato corretto.</qt>

en: Merge Entries
it: Fondi elementi

en: Merging entries...
it: Fusione elementi...

en: Total merged/scanned entries: %1/%2
it: Elementi fusi/esaminati: %1/%2

en: Updating %1...
it: Aggiornamento di %1...

en: Updating entries...
it: Aggiornamento elementi...

en: Update Entries
it: Aggiorna elementi

en: Updating <b>%1</b>...
it: Aggiornamento <b>%1</b>...

en: Tellico is unable to locate the default entry stylesheet.
it: Tellico non riesce a trovare il foglio di stile predefinito.

en: Please check your installation.
it: Controlla la tua installazione.

en: Export Options
it: Opzioni esportazione

en: Formatting
it: Formattazione

en: Format all fields
it: Formatta tutti i campi

en: If checked, the values of the fields will be automatically formatted according to their format type.
it: Se selezionato, i valori nei campi saranno automaticamente formattati secondo il loro tipo di formato.

en: Export selected entries only
it: Esporta solo gli elementi selezionati

en: If checked, only the currently selected entries will be exported.
it: Se selezionato, verranno esportati solo gli elementi selezionati.

en: Export visible fields only
it: Esporta solo i campi visibili

en: If checked, only the fields currently visible in the view will be exported.
it: Se selezionato, verranno esportati solo i campi attualmente visibili.

en: Encoding
it: Codifica

en: Encode in Unicode (UTF-8)
it: Codifica in Unicode (UTF-8)

en: Encode the exported file in Unicode (UTF-8).
it: Codifica il file esportato in Unicode (UTF-8).

en: Encode in user locale (%1)
it: Codifica secondo l'impostazione locale dell'utente (%1)

en: Encode the exported file in the local encoding.
it: Codifica il file esportato secondo l'impostazione locale.

en: SAO/NASA Astrophysics Data System
it: Sistema Dati Astrofisica SAO/NASA

en: Registration is required for accessing this data source. If you agree to the terms and conditions, <a href='%1'>sign up for an account</a>, and enter your information below.
it: La registrazione è necessaria per accedere a questa fonte. Per favore leggi termini e condizioni, <a href='%1'>richiedi un account</a> e inserisci i tuoi dati qui sotto.

en: Access key:
it: Chiave d'accesso:

en: The default Tellico key may be used, but searching may fail due to reaching access limits.
it: Si può usare la chiave predefinita di Tellico, ma la ricerca potrebbe non andare a buon fine se si è raggiunto il limite di accessi.

en: The cover image could not be loaded.
it: L'immagine di copertina non può essere caricata.

en: Allocine Link
it: Collegamento a Allocine

en: Original Title
it: Titolo originale

en: &Maximum cast:
it: Numero &massimo attori:

en: The list of cast members may include many people. Set the maximum number returned from the search.
it: La lista dei componenti del cast potrebbe includere molte persone. Poni un limite al numero dei risultati forniti dalla ricerca.

en: Amazon (US)
it: Amazon (USA)

en: United States
it: Stati Uniti

en: Amazon (UK)
it: Amazon (GB)

en: United Kingdom
it: Regno Unito

en: Amazon (Germany)
it: Amazon (Germania)

en: Germany
it: Germania

en: Amazon (Japan)
it: Amazon (Giappone)

en: Japan
it: Giappone

en: Amazon (France)
it: Amazon (Francia)

en: France
it: Francia

en: Amazon (China)
it: Amazon (Cina)

en: China
it: Cina

en: Amazon (Spain)
it: Amazon (Spagna)

en: Spain
it: Spagna

en: Amazon (Italy)
it: Amazon (Italia)

en: Italy
it: Italia

en: Amazon (Brazil)
it: Amazon (Brasile)

en: Brazil
it: Brasile

en: Amazon (Mexico)
it: Amazon (Messico)

en: Mexico
it: Messico

en: Amazon (Turkey)
it: Amazon (Turchia)

en: Turkey
it: Turchia

en: Amazon (UAE)
it: Amazon (EAU)

en: United Arab Emirates
it: Emirati Arabi Uniti

en: This data is licensed under <a href=%1>specific terms</a>.
it: Questi dati sono forniti sotto <a href=%1>condizioni specifiche</a>.

en: Access to data from Amazon.com requires an AWS Access Key ID and a Secret Key.
it: Accedere ai dati da Amazon.com richiede un'ID chiave d'accesso AWS ed una chiave segreta.

en: Those values must be entered in the data source settings.
it: Questi valori vanno inseriti nelle impostazioni delle fonti dei dati.

en: Results from %1: %2/%3
it: Risultati da %1: %2/%3

en: Amazon Link
it: Collegamento ad Amazon

en: Amazon.com Web Services
it: Servizi Web di Amazon.com

en: Secret key:
it: Chiave segreta:

en: Country:
it: Paese:

en: Amazon.com provides data from several different localized sites. Choose the one you wish to use for this data source.
it: Amazon.com fornisce dati attraverso diversi siti nazionali. Scegli quello che vuoi usare per questa fonte.

en: &Image size:
it: Dimensione &immagine:

en: Small Image
it: Immagine piccola

en: Medium Image
it: Immagine media

note: i18n("Medium Image"), MediumImage); // no medium right now, either thumbnail (small) or large
en: Large Image
it: Immagine grande

en: No Image
it: Nessuna immagine

en: The cover image may be downloaded as well. However, too many large images in the collection may degrade performance.
it: Si può scegliere di scaricare anche l'immagine di copertina, tuttavia inserire troppe immagini grandi nella collezione può peggiorare le prestazioni.

en: &Associate's ID:
it: ID &utente:

en: The associate's id identifies the person accessing the Amazon.com Web Services, and is included in any links to the Amazon.com site.
it: L'ID utente identifica la persona che accede ai servizi di Amazon.com ed incluso in tutti i link al sito.

en: Alternative Titles
it: Titoli alternativi

en: Distributor
it: Distributore

en: Episodes
it: Episodi

en: AnimeNfo Link
it: Collegamento ad AnimeNfo

en: AnimeNfo Rating
it: Valutazione AnimeNfo

en: This source has no options.
it: Questa fonte non ha opzioni.

en: Colorist
it: Colorista

en: Bedetheque Link
it: Collegamento a Bedetheque

en: ISBN#
it: Num. ISBN

en: BoardGameGeek Link
it: Collegamento a BoardGameGeek

en: Colnect Link
it: Collegamento a Colnect

en: Mintage
it: Coniazione

en: PEGI Rating
it: Valutazione PEGI

en: Language:
it: Lingua:

note: i18n("Colorist");
en: Comic Vine Link
it: Collegamento a Comic Vine

en: Source Options
it: Opzioni della fonte

en: Available Fields
it: Campi disponibili

en: %1 requires a username and password.
it: %1 richiede un nome utente ed una password.

en: &Username:
it: Nome &utente:

en: A username and password is required to access the CrossRef service.
it: Nome utente e password sono necessari per accedere ai servizi CrossRef.

en: For some accounts, only an email address is required.
it: Per alcuni account è richiesto soltanto un indirizzo di posta elettronica.

en: Email:
it: Posta elettronica:

en: Danish Bibliographic Center (DBC.dk)
it: Centro bibliografico danese (DBC.dk)

en: An access key is required to use this data source.
it: È necessaria una chiave di accesso per usare questa fonte di dati.

en: Discogs Link
it: Collegamento a Discogs

note: i18n("Nationality");
en: Barcode
it: Codice a barre

en: Catalog Number
it: Numero di catalogo

en: The Discogs.com server reports a token error.
it: Il server di Discogs.com rileva un errore di accesso.

en: Discogs Audio Search
it: Ricerca Audio Discogs

en: User token:
it: Accesso utente:

en: Douban Link
it: Collegamento a Douban

en: DVDFr Link
it: Collegamento a DVDFr

en: Entrez Database
it: Database Entrez

en: Institution
it: Istituzione

en: External Application
it: Applicazione esterna

en: Set the collection type of the data returned from the external application.
it: Imposta il tipo di collezione per i dati forniti dall'applicazione esterna.

en: &Result type:
it: Tipo di &risultato:

en: Set the result type of the data returned from the external application.
it: Imposta il tipo di risultato per i dati forniti dall'applicazione esterna.

en: Application &path:
it: &Percorso dell'applicazione:

en: Set the path of the application to run that should output a valid Tellico data file.
it: Inserisci il percorso dell'applicazione da avviare per produrre un valido file di dati per Tellico.

en: Select the search keys supported by the data source.
it: Seleziona le chiavi di ricerca supportate dalla fonte dei dati.

en: Add any arguments that may be needed. <b>%1</b> will be replaced by the search term.
it: Aggiungi ogni argomento che potrebbe essere necessario. <b>%1</b> verrà sostituito dai termini di ricerca.

note: i18ncheckarg
en: Arguments
it: Argomenti

en: Update
it: Aggiorna

en: <p>Enter the arguments which should be used to search for available updates to an entry.</p><p>The format is the same as for fields with derived values, where field names are contained inside braces, such as <i>%{author}</i>. See the documentation for details.</p>
it: <p>Inserisci gli argomenti da usare per ricercare gli aggiornamenti disponibili per un elemento.</p><p>Il formato è lo stesso dei campi <i>Dipendenti</i>, in cui il valore di un campo è racchiuso fra parentesi, come ad esempio <i>%{author}</i>. Leggi la documentazione per ulteriori dettagli.</p>

en: %1 does not allow searching for this collection type.
it: %1 non permette ricerche per questo tipo di collezione.

en: Person
it: Persona

en: Keyword
it: Parola chiave

en: arXiv ID
it: ID arXiv

en: PubMed ID
it: ID PubMed

en: LCCN
it: Num. LCCN

en: Raw Query
it: Interrogazione in modalità Raw

en: FilmAffinity Link
it: Collegamento a FilmAffinity

[ctx: Country]
en: Spain
it: Spagna

en: Filmaster Link
it: Collegamento a Filmaster

en: Gaming History Link
it: Collegamento a Gaming History

en: GCstar Plugin
it: Estensione GCstar

en: Set the collection type of the data returned from the plugin.
it: Seleziona il tipo di collezione per i dati forniti dall'estensione.

en: &Plugin:
it: &Estensione:

en: Select the GCstar plugin used for the data source.
it: Seleziona l'estensione GCstar da usare per questa fonte.

en: Author:
it: Autore:

en: GiantBomb Link
it: Collegamento a GiantBomb

en: Google Book Link
it: Collegamento a Google Book

en: Google Book Search
it: Ricerca in Google Book

en: Illustrator
it: Illustratore

[ctx: Dewey Decimal classification system]
en: Dewey Decimal
it: Dewey decimale

[ctx: Library of Congress classification system]
en: LoC Classification
it: Classificazione LoC

en: IGDB Link
it: Collegamento a IGDB

en: Screenshot
it: Schermata

en: Internet Movie Database (French)
it: Internet Movie Database (Francia)

en: Internet Movie Database (Spanish)
it: Internet Movie Database (Spagna)

en: Internet Movie Database (German)
it: Internet Movie Database (Germania)

en: Internet Movie Database (Italian)
it: Internet Movie Database (Italia)

en: Internet Movie Database (Portuguese)
it: Internet Movie Database (Portogallo)

en: IMDb Rating
it: Valutazione IMDB

en: Certifications
it: Certificazioni

en: IMDb Link
it: Collegamento a IMDb

en: Download cover &image
it: Scarica l'&immagine di copertina

en: Dewey Decimal
it: Dewey decimale

en: Enable batch ISBN searching (requires Premium or Pro plan)
it: Abilita le ricerche in serie (richiede un piano Premium o Pro)

en: Batch searching for ISBN values is faster but only available for Premium or Pro plans.
it: La ricerca in serie dei valori ISBN è più veloce ma è disponibile solo per i piani Premium e Pro.

en: iTunes Link
it: Collegamento a iTunes

en: KinoPoisk Link
it: Collegamento a KinoPoisk

en: Kino-Teatr Link
it: Collegamento a Kino-Teatr

en: MobyGames Link
it: Collegamento a MobyGames

en: MovieMeter Link
it: Collegamento a MovieMeter

en: Multiple Sources
it: Fonti multiple

en: Data source:
it: Fonte dati:

en: Numista Link
it: Collegamento a Numista

[ctx: Language]
en: English
it: Inglese

[ctx: Language]
en: French
it: Francese

en: Tellico is unable to read the search description in the OPDS catalog.
it: Tellico non è riuscito a leggere la descrizione di ricerca nel catalogo OPDS.

en: OPDS Catalog
it: Catalogo OPDS

en: Catalog:
it: Catalogo:

en: Enter the link to the OPDS server.
it: Inserisci il collegamento al server OPDS.

en: &Verify Catalog
it: &Verifica il catalogo

en: OpenLibrary Link
it: Collegamento a OpenLibrary

en: RPGGeek Link
it: Collegamento a RPGGeek

en: Library of Congress (US)
it: Biblioteca del Congresso (USA)

en: SRU Server
it: Server SRU

en: Scheme:
it: Schema:

en: Enter the path to the database used by the server.
it: Inserisci il percorso del database usato dal server.

en: Enter the host name of the server.
it: Inserisci l'host name del server.

en: &Port:
it: &Porta:

en: Enter the port number of the server. The default is %1.
it: Inserisci il numero della porta del server. Quella predefinita è la %1.

en: Path:
it: Percorso:

en: Format:
it: Formato:

en: Enter the result format used by the server.
it: Scegli il formato per i risultati usato dal server.

en: Field
it: Campo

en: TMDb Link
it: Collegamento a TMDb

en: Network
it: Rete

[ctx: Language]
en: Chinese
it: Cinese

[ctx: Language]
en: German
it: Tedesco

[ctx: Language]
en: Spanish
it: Spagnolo

[ctx: Language]
en: Russian
it: Russo

en: TheTVDB Link
it: Collegamento a TheTVDB

en: Subscriber PIN:
it: PIN dell'abbonato:

en: VGCollect Link
it: Collegamento a VGCollect

en: VideoGameGeek Link
it: Collegamento a VideoGameGeek

en: Query error!
it: Errore nell'interrogazione

en: Connection search error %1: %2
it: Errore di connessione %1: %2

en: Record syntax error
it: Errore nella sintassi dell'elemento

en: Connection error %1: %2
it: Errore di connessione %1: %2

en: z39.50 Server
it: Server z39.50

en: Use preset &server:
it: Usa &server preimpostato:

en: Enter the database name used by the server.
it: Inserisci il nome del database usato dal server.

en: Query character set:
it: Insieme di caratteri per le interrogazioni:

en: Enter the character set encoding used for queries by the z39.50 server. The most likely choice is MARC-8, although ISO-8859-1 is common as well.
it: Inserisci la codifica dell'insieme di caratteri usata per le interrogazioni dal server z39.50. La scelta più probabile è MARC-8, ma è piuttosto comune anche ISO-8859-1.

en: Results character set:
it: Insieme di c&aratteri dei risultati:

en: Enter the character set encoding used for responses by the z39.50 server. The most likely choice is MARC-8, although ISO-8859-1 is common as well.
it: Inserisci la codifica dell'insieme di caratteri usata per le risposte del server z39.50. La scelta più probabile è MARC-8, ma è piuttosto comune anche ISO-8859-1.

en: &Format:
it: &Formato:

en: Auto-detect
it: Rileva automaticamente

en: Enter the data format used by the z39.50 server. Tellico will attempt to automatically detect the best setting if <i>auto-detect</i> is selected.
it: Inserisci il formato dati del server z39.50. Se si seleziona <i>rileva automaticamente</i> Tellico cercherà automaticamente di rilevare le impostazioni migliori.

en: &User:
it: &Utente:

en: Optional
it: Facoltativo

en: Enter the authentication user name used by the z39.50 database. Most servers do not need one.
it: Inserisci il nome utente per l'autenticazione nel database z39.50. Per molti server non è necessario.

en: Enter the authentication password used by the z39.50 database. Most servers do not need one. The password will be saved in plain text in the Tellico configuration file.
it: Inserisci la password di autenticazione utilizzata dal database z39.50. Per molti server non è necessario. La password verrà salvata in chiaro nel file di configurazione di Tellico.

en: &Search
it: Cer&ca

en: &Stop
it: &Ferma

en: Internet Search
it: Ricerca su Internet

en: Search Query
it: Interrogazione di ricerca

[ctx: Start the search]
en: S&earch:
it: C&erca

en: Enter a search value. An ISBN search must include the full ISBN.
it: Inserisci una valore da ricercare. Una ricerca ISBN deve includere il numero ISBN completo.

en: Choose the type of search
it: Scegli il tipo di ricerca

en: Click to start or stop the search
it: Un clic avvia o ferma la ricerca

en: &Multiple ISBN/UPC search
it: Ricerca di ISBN/UPC &multipli

en: Check this box to search for multiple ISBN or UPC values.
it: Seleziona questa casella per ricercare valori multipli di ISBN o di UPC.

en: Edit ISBN/UPC values...
it: Modifica i valori ISBN/UPC...

en: Click to open a text edit box for entering or editing multiple ISBN or UPC values.
it: Un clic apre una casella in cui inserire o modificare i valori ISBN o UPC.

en: Search s&ource:
it: Cerca f&onte:

en: Select the database to search
it: Seleziona il database per la ricerca

en: Source
it: Fonte

en: As results are found, they are added to this list. Selecting one will fetch the complete entry and show it in the view below.
it: Man mano che i risultati trovati vengono aggiunti a questa lista. Selezionandone uno si visualizzerà l'intero elemento, che verrà mostrato nell'elenco sotto.

en: An entry may be shown here before adding it to the current collection by selecting it in the list above
it: Un elemento può essere visualizzato qui prima di aggiungerlo alla collezione attuale selezionandolo dalla lista sopra

en: &Add Entry
it: &Aggiungi elemento

en: Add the selected entry to the current collection
it: Aggiunge l'elemento selezionato alla collezione corrente

en: Get More Results
it: Ottieni più risultati

en: Fetch more results from the current data source
it: Preleva più risultati dalla fonte attuale

en: Clear all search fields and results
it: Pulisci tutti i campi di ricerca ed i risultati

en: Cancelling the search...
it: Ripulisco la ricerca...

en: Searching...
it: Ricerca in corso...

en: The search returned no items.
it: La ricerca non ha dato risultati.

en: The search returned 1 item. | The search returned %1 items.
it[0]: La ricerca ha prodotto 1 risultato.
it[1]: La ricerca ha prodotto %1 risultati.

en: No results were found for the following ISBN values:
it: Nessun risultato per i seguenti valori ISBN:

en: No Results
it: Nessun risultato

en: Fetching %1...
it: Passo in rassegna %1...

en: Attribution
it: Attribuzione

en: No Internet sources are available for your current collection type.
it: Non sono disponibili su Internet fonti adatte per questo tipo di collezione.

en: Edit ISBN/UPC Values
it: Modifica i valori ISBN/UPC

en: <qt>Enter the ISBN or UPC values, one per line.</qt>
it: <qt>Inserisci i valori ISBN o UPC. Uno per riga.</qt>

en: &Load From File...
it: &Carica da file...

en: <qt>Load the list from a text file.</qt>
it: <qt>Importa la lista da un file di testo.</qt>

en: <qt>An ISBN search can contain a maximum of 100 ISBN values. Only the first 100 values in your list will be used.</qt>
it: <qt>Una ricerca ISBN può contenere al massimo 100 valori ISBN. Verranno utilizzati solo i primi cento numeri della lista.</qt>

en: Data Source Properties
it: Proprietà della fonte dei dati

en: &Source name:
it: Nome della &fonte:

en: The name identifies the data source and should be unique and informative.
it: Il nome identifica la fonte dei dati, e dovrebbe essere univoco per permetterne una facile identificazione.

en: Source &type:
it: &Tipo della fonte:

en: Tellico supports several different data sources.
it: Tellico supporta molti tipi di fonti di dati.

en: Updating from source should overwrite user data
it: Aggiornando dalla fonte scelta potresti sovrascrivere i dati utente

en: If checked, updating entries will overwrite any existing information.
it: Se selezionato, l'aggiornamento sovrascriverà i dati attuali.

en: Simple Text
it: Testo semplice

en: Paragraph
it: Paragrafo

en: Choice
it: Scelta

en: Checkbox
it: Spunta

en: Table
it: Tabella

en: Date
it: Data

en: Date Created
it: Data di creazione

en: Date Modified
it: Ultima modifica

en: International Standard Book Number
it: Numero Standard Internazionale per i libri (International Standard Book Number)

[ctx: TV Season]
en: Season
it: Stagione

[ctx: TV Episode]
en: Episode
it: Episodio

en: Advanced Filter
it: Filtro avanzato

en: Filter Criteria
it: Criteri di filtraggio

en: Match a&ll of the following
it: Verifica &tutti i criteri seguenti

en: Match an&y of the following
it: Verifica almeno &uno dei criteri seguenti

en: Filter name:
it: Nome del filtro:

en: &Save Filter
it: &Salva filtro

en: Filter
it: Filtro

en: Filter (Sort by Count)
it: Filtra (ordina per numero di elementi)

en: Expand All Groups
it: Espandi tutti i gruppi

en: Collapse All Groups
it: Riduci tutti i gruppi

en: Filter by Group
it: Filtra per gruppo

en: %1 (Sort by Count)
it: %1 (Ordina per numero di elementi)

[ctx: Group Name Header]
en: Group
it: Gruppo

en: People
it: Persone

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelName)
en: Template Name:
it: Nome del modello:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelComment)
en: Comment:
it: Commento:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelIcon)
en: Icon:
it: Icona:

en: Save As Collection Template
it: Salva come modello di collezione

en: Any Field
it: Tutti i campi

en: equals
it: uguale a

en: does not equal
it: diverso da

en: matches regular expression
it: corrisponde all'espressione regolare

en: does not match regular expression
it: non corrisponde all'espressione regolare

[ctx: is before a date]
en: is before
it: è precedente a

[ctx: is after a date]
en: is after
it: è successivo a

[ctx: is less than a number]
en: is less than
it: è minore di

[ctx: is greater than a number]
en: is greater than
it: è maggiore di

en: image size equals
it: dimensione dell'immagine uguale a

en: image size does not equal
it: dimensione dell'immagine diversa da

[ctx: image size is less than a number]
en: image size is less than
it: la dimensione dell'immagine è minore di

[ctx: image size is greater than a number]
en: image size is greater than
it: la dimensione dell'immagine è maggiore di

en: contains
it: contiene

en: does not contain
it: non contiene

en: Select Image...
it: Seleziona immagine...

en: Scan Image...
it: Acquisisci da scanner...

en: Open With...
it: Apri con...

[ctx: Clear image]
en: Clear
it: Pulisci

en: Save link only
it: Salva solo collegamento

en: All Images (%1)
it: Tutte le immagini (%1)

en: Opening the selected scanner failed.
it: L'apertura dello scanner è fallita.

en: Opening image in %1...
it: Apertura immagine in %1...

en: Saving a link is only possible for newly added images.
it: Il salvataggio del collegamento è possibile soltanto per le immagini aggiunte successivamente

[ctx: more widgets]
en: More
it: Più

[ctx: fewer widgets]
en: Fewer
it: Meno

en: Template Preview
it: Anteprima modello

en: Cancel
it: Annulla

[ctx: set a value]
en: &Set
it: Impo&sta

[ctx: delete a value]
en: &Delete
it: &Elimina

en: Rename Column
it: Rinomina colonna

en: New column name:
it: Nuovo nome della colonna:

en: Column %1
it: Colonna %1

en: Rename Column...
it: Rinomina colonna...

en: Clear Table
it: Pulisci tabella

en: Insert Row
it: Inserisci riga

en: Remove Row
it: Rimuovi riga

en: Move Row Up
it: Sposta riga in alto

en: Move Row Down
it: Sposta riga in basso

en: Tellico is unable to load the image - %1.
it: Tellico non riesce a caricare l'immagine - %1.

en: Import Options
it: Opzioni d'importazione

en: &Replace current collection
it: &Sostituisci la collezione attuale

en: Replace the current collection with the contents of the imported file.
it: Sostituisce la collezione attuale con i contenuti del file importato.

en: A&ppend to current collection
it: &Aggiungi alla collezione attuale

en: Append the contents of the imported file to the current collection. This is only possible when the collection types match.
it: Aggiunge il contenuto del file importato alla collezione attuale. Questo è possibile solo se le collezioni sono dello stesso tipo.

en: &Merge with current collection
it: &Fondi alla collezione attuale

en: Merge the contents of the imported file to the current collection. This is only possible when the collection types match. Entries must match exactly in order to be merged.
it: Fonde i contenuti del file importato a quelli della collezione attuale. Questo è possibile solo quando le collezioni sono dello stesso tipo. Per poter essere fusi, gli elementi devono essere ordinati.

en: &Import
it: &Importa

en: Tellico Files
it: File di Tellico

en: XML Files
it: File XML

en: Bibtex Files
it: File Bibtex

en: CSV Files
it: File CSV

en: RIS Files
it: File RIS

en: GCstar Data Files
it: File dati GCstar

en: AMC Data Files
it: File dati AMC

en: PDF Files
it: File PDF

en: Referencer Files
it: File Referencer

en: CIW Files
it: File CIW

en: VinoXML Data Files
it: File dati VinoXML

en: eBook Files
it: File eBook

en: Loan Dialog
it: Finestra dei prestiti

en: The following items are being checked out:
it: I seguenti oggetti sono stati prestati:

en: The following item is on-loan:
it: Il seguente oggetto è in prestito:

en: &Lend to:
it: &Presta a:

en: Enter the name of the person borrowing the items from you. Clicking the button allows you to select from your address book.
it: Inserisci il nome della persona che riceve l'oggetto da te. Il pulsante ti permette di selezionare qualcuno presente nella tua rubrica.

en: &Loan date:
it: Data de&l prestito:

en: The check-out date is the date that you lent the items. By default, today's date is used.
it: La data in cui hai prestato gli oggetti. La data predefinita è quella di oggi.

en: D&ue date:
it: Data di restit&uzione:

en: The due date is when the items are due to be returned. The due date is not required, unless you want to add the loan to your active calendar.
it: È la data in cui dovrebbero esserti restituiti gli oggetti. La data di restituzione è facoltativa, a meno che tu non voglia inserire il prestito al tuo calendario.

en: &Note:
it: &Nota:

en: You can add notes about the loan.
it: Puoi aggiungere delle note riguardanti il prestito.

en: &Add a reminder to the active calendar
it: &Aggiungi un promemoria al calendario

en: <qt>Checking this box will add a <em>To-do</em> item to your active calendar, which can be viewed using KOrganizer. The box is only active if you set a due date.</qt>
it: <qt>Selezionando questa casella aggiungerai una <em>cosa da fare</em> al calendario attivo che viene mostrato da KOrganizer. Puoi selezionare la casella solo se hai impostato una data di restituzione.</qt>

en: Check-in
it: Riconsegna

en: Modify Loan...
it: Modifica prestito...

en: Borrower
it: Chi ha ricevuto il prestito

en: Borrower (Sort by Count)
it: Chi ha ricevuto il prestito (ordina per numero di elementi)

en: Tellico - collection management software, free and simple
it: Tellico - un software libero e semplice per la gestione di collezioni

en: Data source scripts
it: Script della fonte di dati

en: Icons
it: Icone

en: Code examples and general inspiration
it: Esempi di codice e ispirazioni in generale

en: Author of btparse library
it: Autore della libreria btparse

en: Author of libcsv library
it: Autore della libreria libcsv

en: Author of rtf2html library
it: Autore della libreria rtf2html

en: Do not reopen the last open file
it: Non riaprire l'ultimo file aperto

en: Import <filename> as a bibtex file
it: Importa <filename> come file bibtex

en: Import <filename> as a MODS file
it: Importa <filename> come file MODS

en: Import <filename> as a RIS file
it: Importa <filename> come file RIS

en: Import <filename> as a PDF file
it: Importa <filename> come file PDF

en: File to open
it: File da aprire

en: New Collection
it: Nuova collezione

en: Create a new collection
it: Crea una nuova collezione

en: New &Book Collection
it: Nuova Collezione di li&bri

en: Create a new book collection
it: Crea una nuova collezione di libri

en: New B&ibliography
it: Nuova &bibliografia

en: Create a new bibtex bibliography
it: Crea una nuova bibliografia bibtex

en: New &Comic Book Collection
it: Nuova &collezione di fumetti

en: Create a new comic book collection
it: Crea una nuova collezione di fumetti

en: New &Video Collection
it: Nuova collezione &video

en: Create a new video collection
it: Crea una nuova collezione di video

en: New &Music Collection
it: Nuova collezione &musicale

en: Create a new music collection
it: Crea una nuova collezione di musica

en: New C&oin Collection
it: Nuova collezione di m&onete

en: Create a new coin collection
it: Crea una nuova collezione di monete

en: New &Stamp Collection
it: Nuova collezione di f&rancobolli

en: Create a new stamp collection
it: Crea una nuova collezione di francobolli

en: New C&ard Collection
it: Nuova collezione di c&arte

en: Create a new trading card collection
it: Crea una nuova collezione di carte collezionabili

en: New &Wine Collection
it: Nuova collezione di vi&ni

en: Create a new wine collection
it: Crea una nuova collezione di vini

en: New &Game Collection
it: Nuova collezione di &giochi

en: Create a new game collection
it: Crea una nuova collezione di giochi

en: New Boa&rd Game Collection
it: Nuova collezione di giochi da tavolo

en: Create a new board game collection
it: Crea una nuova collezione di giochi da tavolo

en: New &File Catalog
it: Nuova collezione di &file

en: Create a new file catalog
it: Crea una nuova collezione di file

en: New C&ustom Collection
it: Nuova collezione &personalizzata

en: Create a new custom collection
it: Crea una nuova collezione personalizzata

en: Open an existing document
it: Apri un documento esistente

en: Open a recently used file
it: Apri un documento recente

en: Save the document
it: Salva il documento

en: Save the document as a different file...
it: Salva il documento come nuovo file...

en: Save As Template...
it: Salva come modello...

en: Save as a collection template
it: Salva come modello di collezione

en: Print the contents of the collection...
it: Stampa il contenuto della collezione...

en: Preview the contents of the collection...
it: Anteprima dei contenuti della collezione...

en: Quit the application
it: Esci

en: Import the collection data from other formats
it: Importa i dati collezione da altri formati

en: Import Tellico Data...
it: Importa dati Tellico...

en: Import another Tellico data file
it: Importa un altro file Tellico

en: Import CSV Data...
it: Importa dati CSV...

en: Import a CSV file
it: Importa un file CSV

en: Import MODS Data...
it: Importa dati MODS...

en: Import a MODS data file
it: Importa un file di dati MODS

en: Import Alexandria Data...
it: Importa dati Alexandria...

en: Import data from the Alexandria book collection manager
it: Importa dati dal gestore di collezioni di libri Alexandria

en: Import Delicious Library Data...
it: Importa dati Delicious Library...

en: Import data from Delicious Library
it: Importa dati da Delicious Library

en: Import Collectorz Data...
it: Importa dati Collectorz...

en: Import data from Collectorz
it: Importa dati da Collectorz

en: Import Data Crow Data...
it: Importa dati Crow Data...

en: Import data from Data Crow
it: Importa dati da Data Crow

en: Import Referencer Data...
it: Importa dati Referencer...

en: Import data from Referencer
it: Importa dati da Referencer

en: Import Bibtex Data...
it: Importa dati Bibtex...

en: Import a bibtex bibliography file
it: Importa un file di bibliografia Bibtex

en: Import Bibtexml Data...
it: Importa dati Bibtexml...

en: Import a Bibtexml bibliography file
it: Importa un file di bibliografia Bibtexml

en: Import RIS Data...
it: Importa dati RIS...

en: Import an RIS reference file
it: Importa un reference file RIS

en: Import MARC Data...
it: Importa dati MARC...

en: Import MARC data
it: Importa dati MARC

en: Import Goodreads Collection...
it: Importa collezione Goodreads...

en: Import a collection from Goodreads.com
it: Importa una collezione da Goodreads.com

en: Import LibraryThing Collection...
it: Importa collezione LibraryThing...

en: Import a collection from LibraryThing.com
it: Importa una collezione da LibraryThing.com

en: Import PDF File...
it: Importa file PDF...

en: Import a PDF file
it: Importa un file PDF

en: Import Audio File Metadata...
it: Importa metadati da un file audio...

en: Import meta-data from audio files
it: Importa metadati da file audio

en: Import Audio CD Data...
it: Importa dati CDAudio...

en: Import audio CD information
it: Importa informazioni CDAudio

en: Import Discogs Collection...
it: Importa collezione Discogs...

en: Import a collection from Discogs.com
it: Importa una collezione da Discogs.com

en: Import GCstar Data...
it: Importa dati GCstar...

en: Import a GCstar data file
it: Importa un file GCstar

en: Import Griffith Data...
it: Importa dati Griffith...

en: Import a Griffith database
it: Importa un database Griffith

en: Import Ant Movie Catalog Data...
it: Importa dati da Ant Movie Catalog...

en: Import an Ant Movie Catalog data file
it: Importa un file di dati di Ant Movie Catalog

en: Import BoardGameGeek Collection...
it: Importa collezione BoardGameGeek...

en: Import a collection from BoardGameGeek.com
it: Importa una collezione da BoardGameGeek.com

en: Import VinoXML...
it: Importazione VinoXML...

en: Import VinoXML data
it: Importa dati VinoXML

en: Import File Listing...
it: Importa lista file...

en: Import information about files in a folder
it: Importa informazioni sui file di una cartella

en: Import XSL Transform...
it: Importa XSL Transform...

en: Import using an XSL Transform
it: Importa usando XSL Transform

en: &Export
it: &Esporta

en: Export the collection data to other formats
it: Esporta i dati della collezione in altri formati

en: Export to XML...
it: Esporta in XML...

en: Export to a Tellico XML file
it: Crea un file XML con Tellico

en: Export to Zip...
it: Esporta in Zip...

en: Export to a Tellico Zip file
it: Crea un file Zip con Tellico

en: Export to HTML...
it: Esporta in HTML...

en: Export to an HTML file
it: Esporta in un file HTML

en: Export to CSV...
it: Esporta in CSV...

en: Export to a comma-separated values file
it: Esporta in un file con dati separati da virgole (CSV)

en: Export to Alexandria...
it: Esporta in Alexandria...

en: Export to an Alexandria library
it: Esporta in una biblioteca Alexandria

en: Export to Bibtex...
it: Esporta in Bibtex...

en: Export to a bibtex file
it: Esporta come file Bibtex

en: Export to Bibtexml...
it: Esporta in Bibtexml...

en: Export to a Bibtexml file
it: Esporta come file Bibtexml

en: Export to ONIX...
it: Esporta in ONIX...

en: Export to an ONIX file
it: Esporta in un file ONIX

en: Export to GCstar...
it: Esporta in GCstar...

en: Export to a GCstar data file
it: Esporta come file GCstar

en: Export XSL Transform...
it: Esporta in XSL Transform...

en: Export using an XSL Transform
it: Esporta il file usando un XSL Transform

en: Cut the selected text and puts it in the clipboard
it: Taglia il testo selezionato e lo memorizza negli appunti

en: Copy the selected text to the clipboard
it: Copia il testo selezionato negli appunti

en: Paste the clipboard contents
it: Incolla il contenuto degli appunti

en: Select all the entries in the collection
it: Seleziona tutti gli elementi della collezione

en: Deselect all the entries in the collection
it: Deseleziona tutti gli elementi della collezione

en: Advanced &Filter...
it: &Filtro avanzato...

en: Filter the collection
it: Applica i filtri

en: &New Entry...
it: &Nuovo elemento...

en: New Entry
it: Nuovo elemento

en: Create a new entry
it: Crea un nuovo elemento

en: Add Entry
it: Aggiungi elemento

en: Internet Search...
it: Ricerca in Internet...

en: Search the internet...
it: Ricerca in Internet...

en: Edit the selected entries
it: Modifica gli elementi selezionati

en: Copy the selected entries
it: Copia gli elementi selezionati

en: Delete the selected entries
it: Cancella gli elementi selezionati

en: &Merge Entries
it: Fondi ele&menti

en: Merge the selected entries
it: Fonde gli elementi selezionati

en: Check-&out...
it: &Presta...

en: Check-out the selected items
it: Presta gli elementi selezionati

en: Check-&in
it: Riconsegna

en: Check-in the selected items
it: Segna come riconsegnati gli elementi selezionati

en: &Rename Collection...
it: &Rinomina collezione...

en: Rename the collection
it: Rinomina la collezione

en: Collection &Fields...
it: Campi della colle&zione...

en: Fields
it: Campi

en: Modify the collection fields
it: Modifica i campi della collezione

en: &Generate Reports...
it: &Genera resoconti...

en: Reports
it: Resoconti

en: Generate collection reports
it: Genera resoconti sulla collezione

en: Convert to &Bibliography
it: Converti in &Bibliografia

en: Convert a book collection to a bibliography
it: Trasforma una collezione di libri in una bibliografia

en: String &Macros...
it: &Macro di stringhe...

en: Edit the bibtex string macros
it: Modifica le macro di stringhe Bibtex

en: Check for Duplicate Keys...
it: Cerca chiavi duplicate...

en: Check for duplicate citation keys
it: Controlla l'esistenza di chiavi di citazione duplicate

en: Copy Bibtex to Cli&pboard
it: Copia dati Bibtex negli a&ppunti

en: Copy bibtex citations to the clipboard
it: Copia le citazioni Bibtex negli appunti

en: Cite Entry in &LyX
it: Cita elemento in &LyX

en: Cite the selected entries in LyX
it: Cita l'elemento selezionato in LyX

[ctx: Update Entry]
en: Update
it: Aggiorna

en: All Sources
it: Tutte le fonti

en: Update entry data from all available sources
it: Aggiorna l'elemento da tutte le fonti disponibili

en: Unlock Layout
it: Sblocca disposizione

en: Unlock the window's layout
it: Sblocca la disposizione della finestra

en: Lock Layout
it: Blocca disposizione

en: Lock the window's layout
it: Blocca la disposizione della finestra

en: Reset Layout
it: Azzera disposizione

en: Reset the window's layout
it: Azzera la disposizione della finestra

en: Entry &Editor
it: &Editor elemento

en: Enable/disable the editor
it: Abilita/disabilita l'editor

en: Change Grouping
it: Cambia raggruppamento

en: &Group Selection
it: Selezione di &gruppo

en: Change the grouping of the collection
it: Cambia il modo di raggruppamento della collezione

en: Filter here...
it: Filtra qui...

en: <qt>The <i>Entry View</i> shows a formatted view of the entry's contents.</qt>
it: <qt>La <i>vista per elementi</i> mostra il contenuto degli elementi formattato secondo il modello scelto.</qt>

en: Collection View
it: Vista della collezione

en: <qt>The <i>Column View</i> shows the value of multiple fields for each entry.</qt>
it: <qt>La <i>vista per colonne</i> mostra il valore di diversi campi per ogni elemento.</qt>

en: Group View
it: Vista di gruppo

en: Groups
it: Gruppi

en: <qt>The <i>Group View</i> sorts the entries into groupings based on a selected field.</qt>
it: <qt>La <i>vista di gruppo</i> ordina gli elementi in gruppi secondo il campo selezionato.</qt>

en: Welcome to the Tellico Collection Manager
it: Benvenuto in Tellico, un gestore di collezioni personali

en: <h3>Tellico is a tool for managing collections of books, videos, music, and whatever else you want to catalog.</h3><h3>New entries can be added to your collection by <a href="tc:///coll_new_entry">entering data manually</a> or by <a href="tc:///edit_search_internet">downloading data</a> from various Internet sources.</h3>
it: <h3>Tellico è uno strumento di gestione di collezioni di libri, materiale video, musica, e qualsiasi altra cosa tu voglia catalogare.</h3><h3>I nuovi elementi possono essere aggiunti alla tua collezione <a href="tc:///coll_new_entry">manualmente</a> o <a href="tc:///edit_search_internet">recuperando i dati</a> da diverse fonti su Internet.</h3>

en: The current file has been modified.
    Do you want to save it?
it: Il file attuale è stato modificato.
    Lo vuoi salvare?

en: Creating new collection...
it: Creazione della nuova collezione...

en: Opening file...
it: Apertura file...

en: Open File
it: Apri file

en: <qt><p>You are saving a file with many images, which causes Tellico to slow down significantly. Do you want to save the images separately in Tellico's data directory to improve performance?</p><p>Your choice can always be changed in the configuration dialog.</p></qt>
it: <qt><p>Stai salvando un file con molte immagini, e questo può rallentare molto Tellico. Vuoi salvare le immagini separatamente nella cartella dati di Tellico per aumentare le prestazioni del programma?</p><p>Potrai sempre cambiare la tua scelta nella finestra di configurazione.</p></qt>

en: Save Images Separately
it: Salva immagini separatamente

en: Save Images in File
it: Salva immagini nel file

en: Saving file with a new filename...
it: Salvataggio file con un nuovo nome...

en: Save As
it: Sal&va come

en: Printing...
it: In stampa...

en: The collection is currently being filtered to show a limited subset of the entries. Only the visible entries will be printed. Continue?
it: La collezione è attualmente filtrata per mostrare solo un numero limitato di elementi, ma verranno stampati solo gli elementi visibili. Continuo?

en: Exiting...
it: Chiusura in corso...

en: (%1 filtered; %2 selected)
it: (%1 filtrati, %2 selezionati)

en: (%1 filtered)
it: (%1 filtrati)

en: (%1 selected)
it: (%1 selezionati)

en: Tellico encountered an error in XSLT processing.
it: Tellico ha rilevato un errore processando XSLT.

en: Importing data...
it: Sto importando i dati...

en: Import File
it: Importa file

en: Import Directory
it: Importa cartella

en: Exporting data...
it: Sto esportando i dati...

en: Export As
it: Esporta come

en: String Macros
it: Macro di stringhe

en: String
it: Stringa

en: Creating citations...
it: Creazione citazioni...

en: Filters
it: Filtri

en: <qt>The <i>Filter View</i> shows the entries which meet certain filter rules.</qt>
it: <qt>La <i>vista filtrata</i> mostra gli elementi che soddisfano i criteri del filtro di ricerca.</qt>

en: Loans
it: Prestiti

en: <qt>The <i>Loan View</i> shows a list of all the people who have borrowed items from your collection.</qt>
it: <qt>La <i>vista per prestiti</i> mostra tutte le persone che hanno preso in prestito elementi della tua collezione.</qt>

en: Some images are not saved in the configured location. The current file must be saved and the images will be transferred to the new location.
it: Alcune immagini non sono salvate nella posizione impostata. Il file corrente deve essere salvato e le immagini verranno spostate nella nuova posizione.

en: Update entry data from %1
it: Aggiorna elemento da %1

en: Tellico can only import one file of this type at a time. Only %1 will be imported.
it: Tellico può importare un solo file alla volta di questo tipo. Solo %1 verrà importato.

en: Collection Report
it: Resoconto sulla collezione

en: &Report template:
it: Modello del &resoconto:

en: One Entry Per Page
it: Un elemento per pagina

en: &Generate
it: &Genera

en: Select a report template and click <em>Generate</em>.
it: Seleziona un modello per il resoconto e fai clic su <em>Genera</em>.

en: Some reports may take several seconds to generate for large collections.
it: Per generare i resoconti di grandi collezioni possono essere necessari alcuni secondi.

en: PNG Files
it: File PNG

en: HTML Files
it: File HTML

en: Do you really want to delete this filter?
it: Vuoi davvero cancellare questo filtro?

en: Delete Filter?
it: Cancello il filtro?

en: New collection name:
it: Nuovo nome della collezione:

en: Entry 1
it: Elemento 1

en: Entry 2
it: Elemento 2

en: Conflicting values for %1 were found while merging entries.
it: Durante la fusione degli elementi sono stati trovati valori in conflitto per %1.

en: Please choose which value to keep.
it: Scegli quale conservare.

en: Select value from %1
it: Seleziona valore da %1

note: i18n: ectx: Menu (file_new_collection)
en: &New Collection
it: &Nuova collezione

[ctx: @title:menu]
note: i18n: ectx: Menu (file_import)
en: &Import
it: &Importa

[ctx: @title:menu]
note: i18n: ectx: Menu (file_export)
en: &Export
it: &Esporta

[ctx: @title:menu]
note: i18n: ectx: Menu (collection)
en: &Collection
it: &Collezione

[ctx: @title:menu]
note: i18n: ectx: Menu (coll_update_entry)
en: &Update Entry
it: &Aggiorna elemento

[ctx: @title:menu]
note: i18n: ectx: Menu (coll_bibliography)
en: &Bibliography
it: &Bibliografia

[ctx: @title:menu]
note: i18n: ectx: Menu (dockers)
en: &Show Views
it: Mostra viste

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
it: Barra degli strumenti principale

note: i18n: ectx: ToolBar (collectionToolBar)
en: Collection Toolbar
it: Barra degli strumenti della collezione

en: <qt>An Alexandria library called <i>%1</i> already exists. Any existing books in that library could be overwritten.</qt>
it: <qt>Una biblioteca di Alexandria denominata <i>%1</i> esiste già. I libri contenuti nella biblioteca potrebbero venire sovrascritti.</qt>

en: Alexandria Options
it: Opzioni di Alexandria

en: &Library:
it: &Biblioteca:

en: Scanning audio files...
it: Analisi dei file audio...

en: Files
it: File

en: Tracks (Disc %1)
it: Tracce (Disco %1)

en: (Various)
it: (Varie)

en: Audio File Options
it: Opzioni file audio

en: Recursive &folder search
it: Ricerca &ricorsiva nelle cartelle

en: If checked, folders are recursively searched for audio files.
it: Se selezionato, i file verranno ricercati ricorsivamente all'interno delle cartelle.

en: Include file &location
it: Includi &percorso file

en: If checked, the file names for each track are added to the entries.
it: Se selezionato, i nomi di campo saranno stampati come intestazioni della tabella.

en: Include &bitrate
it: Includi &bitrate

en: If checked, the bitrate for each track is added to the entries.
it: Se selezionato, il bitrate dei brani verrà aggiunto agli elementi.

en: Bibtex Options
it: Opzioni Bibtex

en: Expand string macros
it: Espandi macro di stringhe

en: If checked, the string macros will be expanded and no @string{} entries will be written.
it: Se selezionato, le macro di stringhe verranno espanse, e non verrà scritto nessun elemento @string{}.

en: Use URL package
it: Usa pacchetto URL

en: If checked, any URL fields will be wrapped in a \url declaration.
it: Se selezionato, qualsiasi campo URL verrà tradotto in una dichiarazione \url.

en: Skip entries with empty citation keys
it: Salta elementi con chiavi di citazione vuota

en: If checked, any entries without a bibtex citation key will be skipped.
it: Se selezionato, ogni elemento privo di citazione bibtex verrà saltato.

en: Bibtex quotation style:
it: Stile per le citazioni Bibtex:

en: Braces
it: Parentesi

en: Quotes
it: Virgolette

en: <qt>The quotation style used when exporting bibtex. All field values will be escaped with either braces or quotation marks.</qt>
it: <qt>Lo stile usato per le citazioni quando si esporta bibtex. Tutti i valori dei campi verranno racchiusi tra parentesi graffe o virgolette.</qt>

en: No valid bibtex entries were found
it: Non è stato trovato alcun elemento Bibtex valido.

en: No valid bibtex entries were found in file - %1
it: Non è stato trovato alcun elemento Bibtex valido nel file - %1

en: Use Unicode (UTF-8) encoding
it: Usa codifica Unicode (UTF-8)

en: Read the imported file in Unicode (UTF-8).
it: Leggi il file esportato come Unicode (UTF-8).

en: Use user locale (%1) encoding
it: Codifica secondo le impostazioni locali (%1) dell'utente

en: Read the imported file in the local encoding.
it: Leggi il file importato usando la codifica locale.

en: Bibtexml Files
it: File Bibtexml

en: A valid XSLT file is needed to import the file.
it: È necessario un file XSLT per importare il file.

en: A valid user ID must be entered.
it: Devi inserire un utente valido.

en: BoardGameGeek Options
it: Opzioni BoardGameGeek

en: Import owned items only
it: Importa solo gli elementi posseduti

en: User ID:
it: ID utente:

en: CSV Options
it: Opzioni CSV

en: Include field titles as column headers
it: Includi i titoli dei campi come intestazioni di colonna

en: If checked, a header row will be added with the field titles.
it: Se selezionato, verrà aggiunta una riga con i titoli dei campi.

en: Delimiter
it: Delimitatore

en: In addition to a comma, other characters may be used as a delimiter, separating each value in the file.
it: Altri caratteri possono essere usati come delimitatori oltre alla virgola, per separare un valore da un altro.

en: Comma
it: Virgola

en: Use a comma as the delimiter.
it: Usa una virgola come delimitatore.

en: Semicolon
it: Punto e virgola

en: Use a semi-colon as the delimiter.
it: Usa un punto e virgola come delimitatore.

en: Tab
it: Tabulatore

en: Use a tab as the delimiter.
it: Usa un tabulatore (tab) come delimitatore.

en: Other
it: Altro

en: Use a custom string as the delimiter.
it: Usa una stringa personalizzata come delimitatore.

en: A custom string, such as a colon, may be used as a delimiter.
it: Una stringa personalizzata, come per esempio due punti (:), può essere usata come delimitatore.

en: Table column delimiter:
it: Separatore per le colonne:

en: The column delimiter separates values in each column of a <i>Table</i> field.
it: Il separatore per le colonne separa i valori presenti in ogni colonna di un campo <i>Tabella</i>

en: Table row delimiter:
it: Delimitatore per le righe:

en: The row delimiter separates values in each row of a <i>Table</i> field.
it: Il separatore per le righe separa i valori presenti in ogni riga di un campo <i>Tabella</i>

en: Select the type of collection being imported.
it: Seleziona il tipo di collezione da importare.

en: &First row contains field titles
it: La prima riga contiene i &titoli dei campi

en: If checked, the first row is used as field titles.
it: Se selezionato, la prima riga verrà utilizzata come titolo per i campi.

en: Delimiter:
it: Delimitatore:

en: &Comma
it: &Virgola

en: &Semicolon
it: Pun&to e virgola

en: Ot&her:
it: &Altro:

en: The table shows up to the first five lines of the CSV file.
it: La tabella mostra fino alle prime cinque righe del file CSV.

en: <qt>Set each column to correspond to a field in the collection by choosing a column, selecting the field, then clicking the <i>Assign Field</i> button.</qt>
it: <qt>Fai in modo che ogni colonna corrisponda ad un campo della collezione: scegli una colonna ed un campo, e premi il pulsante <i>Assegna campo</i>.</qt>

en: Co&lumn:
it: Co&lonna:

en: &Data field in this column:
it: &Campo di dati in questa colonna:

en: &Assign Field
it: &Assegna campo

en: At least one column must be assigned to a field. Only assigned columns will be imported.
it: Almeno una colonna deve essere assegnata ad un campo. Solo le colonne assegnate verranno importate.

en: Review
it: Revisiona

en: <New Field>
it: <Nuovo campo>

en: Discogs Options
it: Opzioni per Discogs

en: Scanning files...
it: Analisi dei file...

en: File Listing Options
it: Opzioni di elencazione dei file

en: Recursive folder search
it: Ricerca ricorsiva nelle cartelle

en: If checked, folders are recursively searched for all files.
it: Se selezionato, i file verranno ricercati ricorsivamente all'interno delle cartelle.

en: Generate file previews
it: Genera anteprime dei file

en: If checked, previews of the file contents are generated, which can slow down the folder listing.
it: Se selezionato, verranno generate anteprime del contenuto dei file. Questo può rallentare il processo.

en: <qt>Tellico was unable to access the CD-ROM device - <i>%1</i>.</qt>
it: <qt>Tellico non è riuscito ad accedere alla periferica CD-ROM - <i>%1</i>.</qt>

en: Select CDDB Entry
it: Seleziona elemento CDDB

en: Select a CDDB entry:
it: Seleziona un elemento CDDB:

en: <qt>No records were found to match the CD.</qt>
it: <qt>No sono stati trovati elementi corrispondenti al CD.</qt>

en: <qt>Tellico was unable to complete the CD lookup.</qt>
it: <qt>Tellico non ha potuto completare il controllo del CD.</qt>

en: Various
it: Varie

en: Audio CD Options
it: Opzioni CD Audio

en: Read data from CD-ROM device
it: Leggi i dati dal dispositivo CD-ROM

en: Select or input the CD-ROM device location.
it: Seleziona o inserisci il percorso della periferica CD-ROM.

en: Read all CDDB cache files only
it: Leggi solo i file di cache CDDB

en: Read data recursively from all the CDDB cache files contained in the default cache folders.
it: Leggi ricorsivamente i dati dai file di cache CDDB contenuti nelle cartelle predefinite della cache.

en: <qt>The file is not a valid GCstar data file.</qt>
it: <qt>Il file selezionato non è un file GCstar valido.</qt>

en: Goodreads Options
it: Opzioni Goodreads

en: (grouped by %1)
it: (raggruppato per %1)

en: HTML Options
it: Opzioni HTML

en: Print field headers
it: Stampa le intestazioni dei campi

en: Group the entries
it: Raggruppa gli elementi

en: Export individual entry files
it: Esporta file per singoli elementi

en: If checked, individual files will be created for each entry.
it: Se selezionato, verranno creati singoli file per ogni elemento.

en: Loading data...
it: Caricamento dati...

en: Loading %1...
it: Caricamento di %1...

en: LibraryThing Options
it: Opzioni LibraryThing

en: Export your LibraryThing collection in <a href="https://www.librarything.com/export.php?export_type=json">JSON format</a>.
it: Esporta collezione LibraryThing in <a href="https://www.librarything.com/export.php?export_type=json">formato JSON</a>.

en: JSON Files
it: File JSON

en: LibraryThing file:
it: File LibraryThing:

en: Tellico was unable to read any data.
it: Tellico non è riuscito a leggere i dati.

en: MARC Options
it: Opzioni MARC

en: Character set:
it: Insieme di caratteri:

en: MARC Format:
it: Formato MARC:

en: ONIX Archive
it: Archivio ONIX

en: Zip Files
it: File Zip

en: ONIX Archive Options
it: Opzioni archivio ONIX

en: Include images in archive
it: Includi immagini nell'archivio

en: If checked, the images in the document will be included in the zipped ONIX archive.
it: Se selezionato, le immagini contenute nel documento verranno incluse nell'archivio ONIX compresso.

en: Tellico was unable to read any metadata from the PDF file.
it: Tellico non è riuscito a leggere i metadati del file PDF.

en: Tellico is able to download information about entries with a DOI from CrossRef.org. However, you must create an CrossRef account and add a new data source with your account information.
it: Tellico è in grado di scaricare le informazioni di elementi con un DOI da CrossRef.org. Tuttavia per fare ciò è necessario creare un account CrossRef e aggiungerlo come fonte di dati.

en: The file is empty.
it: Il file è vuoto.

en: The file contains no collection data.
it: Il file non contiene dati di una collezione.

en: Tellico XML Options
it: Opzioni XML di Tellico

en: Include images in XML document
it: Includi immagini nel file XML

en: If checked, the images in the document will be included in the XML stream as base64 encoded elements.
it: Se selezionato, le immagini contenute nel documento verranno incluse nel flusso XML come elementi codificati in base64.

en: Tellico Zip File
it: File Zip Tellico

en: It is from a future version of Tellico.
it: Il file sembra appartenere ad una versione futura di Tellico.

en: XSLT Options
it: Opzioni XSLT

en: XSLT file:
it: File XSLT:

en: Choose the XSLT file used to transform the data.
it: Scegli il file XSLT utilizzato per processare i dati XML di Tellico.

en: Decrease the maximum icon size in the icon list view
it: Riduce la dimensione massima delle icone nella vista per icone

en: The current maximum icon size is %1.
    Move the slider to change it.
it: Ora la dimensione massima delle icone è %1.
    Puoi modificarla spostando il cursore.

en: Increase the maximum icon size in the icon list view
it: Aumenta la dimensione massima delle icone nella vista ad icone

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>...that if a book has more than one author, you should separate
    their names by a semi-colon, so that Tellico will know how to split them
    and use them separately.</p>
    <p>Any other field which allows multiple values should be entered the
    same way, with a semi-colon (;) separating each value.</p>
it: <p>... che se un libro ha più autori, devi separare i diversi nomi
    usando un punto e virgola, cosicché Tellico possa suddividerli
    ed usarli separatamente.</p>
    <p>In qualsiasi altro campo che ammetta valori multipli i dati devono essere
    immessi allo stesso modo, usando il punto e virgola (;) come separatore.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>...that you can change which fields are shown in the column view by
    right-clicking on the column header.
it: <p>... che puoi cambiare il campo visualizzato in una colonna.
     Basta un clic con il tasto destro sull'intestazione della colonna.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>...that you can add, edit, or modify the fields in the collection using
    the Field Editor. The arrow buttons below the field list can be used to change the
    position of the field in the list, which affects the placement in the entry
    editor.</p>
it: <p>... che puoi aggiungere, modificare e cambiare i campi della collezione
    usando l'editor. I tasti freccia sotto i campi possono essere usati per cambiare
    la posizione all'interno della lista, il ché modificherà la posizione nell'editor degli elementi.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>...that if you want to filter by a Checkbox field, a value of
    "true" should be used. If you'd like to filter to
    show only the science fiction books which you've not read, for
    example, check the <em>Match all of the
    following</em> button, set the first rule to have "Genre"
    "contains" "Science Fiction" (no quotes) and the second rule to
    have "Read" "does not contain" "true" (no quotes).</p>
it: <p>.. che se vuoi filtrare in base al campo di una casella
    dovresti usare «true». Se per esempio volessi avere solo
    i libri di fantascienza che non hai ancora letto, spunta il
    pulsante <em>Verifica tutti i criteri seguenti</em>, imposta la prima
    regola in modo da avere «Genere» «contiene», e scrivi «Fantascienza»,
    mentre nella seconda regola metti «Letto», «non contiene», e «true».</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>...that if a non-word character is used in the Quick Filter, the text is
    interpreted as a regular expression.</p>
    <p>To show only books which are by Weber or Bujold, for example, then
    type "weber|bujold" (no quotes) in the filter box.</p>
it: <p>... che se nel filtro rapido inserisci un carattere non alfanumerico, il testo
    verrà interpretato come un'espressione regolare (regexp).</p>
    <p>Per mostrare solo i libri di Vidal o Weber, per esempio, digita 
    «vidal|weber» (senza virgolette) nella casella del filtro rapido.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>...that you can edit more than one entry at a time, by holding down
    the Shift or Ctrl key and selecting multiple entries.</p>
it: <p>... che puoi modificare più di un elemento alla volta tenendo premuto 
    il tasto Ctrl o Shift e selezionando vari elementi.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>...that you can convert an existing book collection to a bibliography,
    which can then be exported to bibtex or Bibtexml format.</p>
it: <p>... che puoi convertire una collezione di libri in una bibliografia,
    che può essere poi esportata in formato Bibtex o Bibtexml.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>...that you can add, edit, and delete string macros for bibliographies.</p>
it: <p>... che puoi aggiungere, modificare e cancellare le macro di stringhe per  le bibliografie.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>...that if more than one field is formatted as a name, then an additional
    group named "People" is added to the collection, allowing authors and editors
    to be sorted or printed together, for example.</p>
it: <p> ... che se più di un campo contiene un nome, allora viene aggiunto
    alla collezione un gruppo chiamato "persone".
    Questo permette, per esempio, di organizzare o di stampare
     un elenco di autori e curatori.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>...that you can modify the appearance of the printed output by modifying
    the <tt>tellico-printing.xsl</tt> file. The file generates HTML, and the CSS
    within the stylesheet governs things like the font, the margins, etc.</p>
it: <p>... che puoi cambiare l'aspetto delle pagine stampate modificando il file
    <tt>tellico-printing.xsl</tt>. Il file genera l'HTML, mentre il CSS
     all'interno del foglio di stile gestisce cose come i caratteri, i margini, ecc.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>...that you can import using any generic XSL stylesheet which
    outputs a valid Tellico XML file.</p>
it: <p>... che puoi importare ed esportare file usando un qualsiasi foglio
    di stile XSL che produca un file XML valido per Tellico.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>...that double-clicking an entry item opens the Entry Editor.</p>
it: <p>...che con due clic su un elemento si apre l'editor per modificarlo.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>...that you can add HTML tags to any Paragraph field for formatting, such as
    &lt;b&gt;bold&lt;/b&gt; or &lt;i&gt;italic&lt;/i&gt;.</p>
it: <p>...che puoi aggiungere a qualsiasi campo Paragrafo dei tag HTML
    come &lt;b&gt;bold&lt;/b&gt; o &lt;i&gt;italic&lt;/i&gt; 
    per migliorarne la formattazione.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>...that when the Column View is focused, you can press a letter on the
    keyboard to scroll to the next entry that starts with that letter.</p>
it: <p>...che quando viene focalizzata la vista delle colonne puoi premere una lettera
    sulla tastiera per saltare all'elemento successivo che comincia con quella lettera.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>...that you can use a field with a derived value to combine multiple separated fields
    into a single field. Use a derived value template
    similar to "Value: %{fielda}%{fieldb}" where %{...} gets replaced with the
    appropriate field value. This is useful to collect multiple values in a
    single field, e.g. for better grouping, and to combine fields of different
    types by respecting proper sorting at the same time. Consider for example
    a number field followed by a text subfield with entries 3b, 14a.</p>
it: <p>...che puoi usare un campo con un valore derivato per combinare più campi singoli
    in un unico campo. Usa un modello per il valore derivato
    simile a «Valore: %{campoa}%{campob}», dove %{...} sarà sostituito dal valore
    appropriato del campo. Questo è utile per raggruppare più valori in un unico
    campo, per un raggruppamento migliore, e per combinare campi di tipi
    diversi rispettando allo stesso tempo l'ordinamento. Ad esempio un campo numerico
    seguito da un sotto-campo testuale con voci 3b, 14a.</p>

en: This template is meant for music collections only.
it: Questo modello è solo per le collezioni musicali.

en: Total:
it: Totale:

en: This template is meant for video collections only.
it: Questo modello è specifico per le collezioni di video.

en: : Group Summary
it: : Sommario del gruppo

en: Total number of fields:
it: Numero totale di campi:

en: Total number of entries:
it: Numero totale di elementi:

en: Generated by Tellico
it: Generato da Tellico

en: Distinct values:
it: Valori distinti:

en: Loan Date
it: Data di prestito

en: Due Date
it: Data di restituzione

en: Search
it: Cerca

en: Clear
it: Pulisci
