tellico - en to nds translation catalogue (1044 entries)

[ctx: Default XSL Template]
note: i18n: file: xslt/entry-templates/Default.xsl
en: Default
nds: Standard

[ctx: Fancy XSL Template]
note: i18n: file: xslt/entry-templates/Fancy.xsl
en: Fancy
nds: Smuck

[ctx: Compact XSL Template]
note: i18n: file: xslt/entry-templates/Compact.xsl
en: Compact
nds: Drang

[ctx: Title Listing (Vertical) XSL Template]
note: i18n: file: xslt/report-templates/Title_Listing_(Vertical).xsl
en: Title Listing (Vertical)
nds: Titellist (pielrecht)

[ctx: Group View XSL Template]
note: i18n: file: xslt/report-templates/Group_View.xsl
en: Group View
nds: Koppelansicht

[ctx: Loan View XSL Template]
note: i18n: file: xslt/report-templates/Loan_View.xsl
en: Loan View
nds: Utlehnansicht

[ctx: Title Listing (Horizontal) XSL Template]
note: i18n: file: xslt/report-templates/Title_Listing_(Horizontal).xsl
en: Title Listing (Horizontal)
nds: Titellist (kimmrecht)

[ctx: Group Summary XSL Template]
note: i18n: file: xslt/report-templates/Group_Summary.xsl
en: Group Summary
nds: Koppel-Tosamenfaten

[ctx: Image List XSL Template]
note: i18n: file: xslt/report-templates/Image_List.xsl
en: Image List
nds: Bildlist

[ctx: Tri-Column XSL Template]
note: i18n: file: xslt/report-templates/Tri-Column.xsl
en: Tri-Column
nds: Dree Striepen

[ctx: Group Statistics XSL Template]
note: i18n: file: xslt/report-templates/Group_Statistics.xsl
en: Group Statistics
nds: Koppelstatistik

[ctx: Column View XSL Template]
note: i18n: file: xslt/report-templates/Column_View.xsl
en: Column View
nds: Striepenansicht

en: Citation Key Manager
nds: Zitaatslötelpleger

en: Checking for entries with duplicate citation keys...
nds: Indrääg mit dubbelte Zitaatslötels söken…

en: Check for duplicates
nds: Na Dubbels söken

en: Filter for duplicates
nds: Na Dubbels filtern

en: There are no duplicate citation keys.
nds: Dat gifft keen dubbelt Zitaatslötels.

en: Select Borrower
nds: Utlehner utsöken

en: Name
nds: Naam

en: Total entries: %1
nds: Indrääg tosamen: %1

en: <qt>Tellico is unable to write to the server pipe at <b>%1</b>.</qt>
nds: <qt>Tellico kann nich na de Serverümledden op <b>%1</b> schrieven.</qt>

en: My Collection
nds: Mien Sammeln

en: Personal
nds: Persöönlich

en: Book Collection
nds: Bökersammeln

en: Bibliography
nds: Bökerverteken

en: Comic Book Collection
nds: Comicbooksammeln

en: Video Collection
nds: Videosammeln

en: Music Collection
nds: Musiksammeln

en: Coin Collection
nds: Müntsammeln

en: Stamp Collection
nds: Breefmarkensammeln

en: Wine Collection
nds: Wiensammeln

en: Card Collection
nds: Koortensammeln

en: Game Collection
nds: Speelsammeln

en: File Catalog
nds: Dateikataloog

en: Board Game Collection
nds: Brettspeelsammeln

en: Custom Collection
nds: Egen Sammeln

en: Collection Fields
nds: Sammeln-Feller

en: Current Fields
nds: Aktuell Feller

[ctx: New Field]
en: &New
nds: &Nieg

en: Add a new field to the collection
nds: De Sammeln en nieg Feld tofögen

en: Remove a field from the collection
nds: En Feld ut de Sammeln wegmaken

en: Move this field up in the list. The list order is important for the layout of the entry editor.
nds: Schuuv dit Feld in de List na baven. De Reeg is för dat Utsehn vun den Indrag-Editor wichtig.

en: Move this field down in the list. The list order is important for the layout of the entry editor.
nds: Schuuv dit Feld in de List na nerrn. De Reeg is för dat Utsehn vun den Indrag-Editor wichtig.

en: Field Properties
nds: Feldegenschappen

en: &Title:
nds: &Titel:

en: The title of the field
nds: De Titel vun dat Feld

en: T&ype:
nds: T&yp:

en: The type of the field determines what values may be used.
nds: De Typ vun dat Feld leggt fast, wat för Weerten sik bruken laat.

en: <i>Simple Text</i> is used for most fields.
nds: För de mehrsten Feller warrt <i>Eenfach Text</i> bruukt.

en: <i>Paragraph</i> is for large text blocks.
nds: <i>Afsnitt</i> is för groot Textblöck.

en: <i>Choice</i> limits the field to certain values.
nds: <i>Köör</i> grenzt dat Feld na fastleggt Weerten in.

en: <i>Checkbox</i> is for a simple yes/no value.
nds: <i>Krüüzfeld</i> is för en eenfach "Jo/Nee"-Weert.

en: <i>Number</i> indicates that the field contains a numerical value.
nds: <i>Tall</i> gifft an, dat dat Feld en numeersch Weert bargt.

en: <i>URL</i> is for fields which refer to URLs, including references to other files.
nds: <i>URL</i> is för Feller, de na en URL oder na anner Dateien wiest.

en: A <i>Table</i> may hold one or more columns of values.
nds: <i>Tabell</i> kann een oder mehr Striepen mit Weerten bargen.

en: An <i>Image</i> field holds a picture.
nds: En <i>Bild</i>-Feld bargt en Bild.

en: A <i>Date</i> field can be used for values with a day, month, and year.
nds: En <i>Datum</i>-Feld lett sik för Weerten bruken, de en Dag, Maand, oder Johr bargen.

en: A <i>Rating</i> field uses stars to show a rating number.
nds: En <i>Beweerten</i>-Feld bargt Steerns för en Beweerten-Stoop.

en: Cate&gory:
nds: &Kategorie:

en: The field category determines where the field is placed in the editor.
nds: De Feldkategorie leggt de Feldpositschoon in'n Editor fast.

en: Set &properties...
nds: &Egenschappen fastleggen...

en: Extended field properties are used to specify things such as the corresponding bibtex field.
nds: Verwiedert Feldegenschappen warrt för de Angaav vun Saken as a.B. dat tohören Bibtex-Feld bruukt.

en: Description:
nds: Beschrieven:

en: The description is a useful reminder of what information is contained in the field.
nds: De Beschrieven is en Anstoot, wat dat Feld bargen deit

en: Value Options
nds: Weertoptschonen

en: <qt>A default value can be set for new entries.</qt>
nds: <qt>För niege Indrääg lett sik en Standardweert fastleggen.</qt>

en: Value template:
nds: Weertvörlaag:

en: Derived values are formed from the values of other fields according to the value template. Named fields, such as "%{year} %{title}", get substituted in the value.
nds: Afleddt Weerten warrt langs de Weertvörlaag ut anner Feller ehr Weerten opstellt. Nöömt Feller, so as "%{year}" un "%{title}", warrt binnen den Weert utwesselt.

en: Use derived value
nds: Afleddt Weerten bruken

en: A&llowed values:
nds: &Tolaten Weerten:

en: <qt>For <i>Choice</i>-type fields, these are the only values allowed. They are placed in a combo box. The possible values have to be separated by a semi-colon, for example: "dog; cat; mouse"</qt>
nds: <qt>För <i>Köör</i>-liek Feller sünd bloots Weerten ut en Utsöökfeld tolaten. Möögliche Weerten mööt mit Streekpünkt scheedt wesen, as a.B. "Hund; Katt; Muus".</qt>

en: Format options:
nds: Formaat-Optschonen:

en: No formatting
nds: Keen Formateren

en: Allow auto-capitalization only
nds: Bloots automaatsch Grootschrieven verlöven

en: Format as a title
nds: As Titel formateren

en: Format as a name
nds: As Naam formateren

en: Field Options
nds: Feldoptschonen

en: Enable auto-completion
nds: Automaatsch Kompletteren bruken

en: If checked, KDE auto-completion will be enabled in the text edit box for this field.
nds: Wenn anmaakt, warrt de automaatsche Kompletteren vun KDE för dit Feld bruukt.

en: Allow multiple values
nds: Mehr as een Weert tolaten

en: If checked, Tellico will parse the values in the field for multiple values, separated by a semi-colon.
nds: Wenn anmaakt, warrt Tellico de Weerten binnen dat Feld för mehr Weerten bruken, mit Streekpünkt scheedt.

en: Allow grouping
nds: Tosamenkoppeln tolaten

en: If checked, this field may be used to group the entries in the group view.
nds: Wenn anmaakt, lett sik dit Feld för't Tosamenkoppeln vun Indrääg in de Koppelansicht bruken.

en: Revert the selected field's properties to the default values.
nds: Utsöchte Feldegenschappen op Standardweerten torüchsetten

en: Modify Fields
nds: Feller bewerken

en: <qt>Removing allowed values from the <i>%1</i> field which currently exist in the collection may cause data corruption. Do you want to keep your modified values or cancel and revert to the current ones?</qt>
nds: <qt>Dör Wegdoon vun tolaten Weerten ut dat opstunns binnen de Sammeln vörhannen <i>%1</i>-Feld kaamt Di villicht Daten afhannen. Wullt Du Dien ännert Daten wohren, oder afbreken un na de aktuellen Daten torüchsetten?</qt>

en: Keep modified values
nds: Ännert Weerten wohren

en: New Field %1
nds: Nieg Feld %1

en: Revert Field Properties
nds: Feldegenschappen ümdreihen

en: <qt><p>Do you really want to revert the properties for the <em>%1</em> field back to their default values?</p></qt>
nds: <qt><p>Wullt Du de Egenschappen vun dat <em>%1</em>-Feld redig op ehr Standardweerten torüchsetten?</p></qt>

en: Revert
nds: Torüchdreihen

en: Extended Field Properties
nds: Verwiedert Feldegenschappen

en: Property
nds: Egenschap

en: Value
nds: Weert

en: A field with this title already exists. Please enter a different title.
nds: Dat gifft al en Feld mit dissen Titel. Bitte en anner Titel ingeven.

en: <qt>The category may not be empty. Please enter a category.</qt>
nds: <qt>De Kategorie mutt nich leddig wesen. Bitte en Kategorie ingeven.</qt>

en: <qt>A field may not be in the same category as a <em>Paragraph</em>, <em>Table</em> or <em>Image</em> field. Please enter a different category.</qt>
nds: <qt>En Feld mutt nich binnen de sülve Kategorie wesen as en <em>Afsnitt</em>-, <em>Tabell</em>- oder <em>Bild</em>-Feld. Bitte en anner Kategorie ingeven.</qt>

en: A field's title may not be the same as an existing category. Please enter a different title.
nds: En Feldtitel mutt nich de sülve wesen as en vörhannen Kategorie. Bitte en anner Titel ingeven.

en: The range for a rating field must be between 1 and 10, and the lower bound must be less than the higher bound. Please enter different low and high properties.
nds: Dat Rebeet för en Beweerten-Feld mutt twischen 1 un 10 liggen, un de Neddergrenz mutt sieter wesen as de Bövergrenz. Bitte anner Weerten ingeven.

en: Tables are limited to a maximum of ten columns.
nds: Tabellen sünd op tohööchst teihn Striepen begrenzt.

en: A field with a derived value must have a value template.
nds: En Feld mit en afleddt Weert mutt en Weertvörlaag hebben.

en: General
nds: Allmeen

en: Publishing
nds: Apenmaken

en: Miscellaneous
nds: Annerswat

en: Entry Type
nds: Indragtyp

en: These entry types are specific to bibtex. See the bibtex documentation.
nds: Disse Indrääg sünd BibTex-egen. Bitte kiek binnen de BibTex-Dokmentatschoon na.

en: Author
nds: Schriever

en: Bibtex Key
nds: BibTeX-Slötel

en: Book Title
nds: Booktitel

en: Editor
nds: Bewerker

en: Organization
nds: Organisatschoon

note: i18n("Institution")); field->setProperty(QLatin1String("bibtex"), QLatin1String("institution")); field->setCategory(i18n(bibtex_general)); field->setFlags(Field::AllowDelete); field->setFormatType(FieldFormat::FormatTitle); list.append(field); ****************** Publishing **************************
en: Publisher
nds: Rutgever

en: Address
nds: Adress

en: Edition
nds: Utgaav

en: Pages
nds: Sieden

en: Year
nds: Johr

en: Journal
nds: Daagbook

en: Digital Object Identifier
nds: Digital Object Identifier (Beteker för digitaal Objekten)

en: Month
nds: Maand

en: Number
nds: Nummer

en: How Published
nds: Wodennig apenmaakt

note: i18n("School")); field->setProperty(QLatin1String("bibtex"), QLatin1String("school")); field->setCategory(i18n(bibtex_publishing)); field->setFlags(Field::AllowCompletion | Field::AllowGrouped); list.append(field); ****************** Classification ***************************
en: Chapter
nds: Kapitel

en: Series
nds: Reeg

[ctx: A number field in a bibliography]
en: Volume
nds: Sett

en: Cross-Reference
nds: Dwarsbetog

note: i18n("Annotation")); field->setProperty(QLatin1String("bibtex"), QLatin1String("annote")); field->setCategory(i18n(bibtex_misc)); list.append(field);
en: Keywords
nds: Slötelwöör

en: Abstract
nds: Afstrakt

en: Notes
nds: Notizen

en: Unknown
nds: Nich begäng

en: My Board Games
nds: Mien Brettspelen

en: Genre
nds: Oort

en: Mechanism
nds: Metood

en: Release Year
nds: Utgaavjohr

en: Designer
nds: Maker

en: Number of Players
nds: Tall vun Spelers

en: Description
nds: Beschrieven

en: Rating
nds: Beweerten

en: Purchase Date
nds: Kööpdatum

en: Gift
nds: Gaav

en: Purchase Price
nds: Kööppries

en: Loaned
nds: Utlehnt

en: Cover
nds: Titelbild

en: Comments
nds: Kommentaren

en: Classification
nds: Toornen

en: My Books
nds: Mien Böker

en: Subtitle
nds: Ünnertitel

en: Hardback
nds: Fastinband

en: Paperback
nds: Taschenbook

en: Trade Paperback
nds: Beter Taschenbook

en: Magazine
nds: Tietschrift

en: Binding
nds: Binnen

en: Copyright Year
nds: Copyright-Johr

en: Publication Year
nds: Rutgaav-Johr

en: LCCN#
nds: LCCN-Nr.

en: Library of Congress Control Number
nds: Kongressbibliotheek-Kuntrullnummer (Library of Congress Control Number)

en: Translator
nds: Översetter

en: Language
nds: Spraak

en: Series Number
nds: Reegnummer

en: New
nds: Nieg

en: Used
nds: Bruukt

en: Condition
nds: Tostand

en: Signed
nds: Ünnerschreven

en: Read
nds: Leest

en: Front Cover
nds: Vörsiet

en: Plot Summary
nds: Inholtangaav

en: My Cards
nds: Mien Koorten

en: Player
nds: Speler

en: Team
nds: Koppel

en: Brand
nds: Maker

en: Card Number
nds: Koort-Nummer

en: Card Type
nds: Koort-Typ

en: Location
nds: Steed

en: Quantity
nds: Mengde

en: Front Image
nds: Titelbild

en: Back Image
nds: Achterbild

en: My Coins
nds: Mien Münten

en: Type
nds: Typ

[ctx: monetary denomination]
en: Denomination
nds: Nennweert

en: Mint Mark
nds: Müntmark

en: Country
nds: Land

en: Currency
nds: Geldsort

en: Coin Set
nds: Münt-Sett

[ctx: Coin grade levels - Proof-65,Proof-60,Mint State-65,Mint State-60,Almost Uncirculated-55,Almost Uncirculated-50,Extremely Fine-40,Very Fine-30,Very Fine-20,Fine-12,Very Good-8,Good-4,Fair]
en: Proof-65,Proof-60,Mint State-65,Mint State-60,Almost Uncirculated-55,Almost Uncirculated-50,Extremely Fine-40,Very Fine-30,Very Fine-20,Fine-12,Very Good-8,Good-4,Fair
nds: Poleert Plaat-65, Poleert Plaat-60, Stempelgleem-65, Stempelgleem-60, meist nieg-55, meist nieg-50, bannig fien-40, bannig fien-30, bannig fien-20, fien-12, bannig goot-8, goot-4, bruukt

en: Grade
nds: Tostand

[ctx: Coin grading services - PCGS,NGC,ANACS,ICG,ASA,PCI]
en: PCGS,NGC,ANACS,ICG,ASA,PCI
nds: PCGS, NGC, ANACS, ICG, ASA, PCI

en: Grading Service
nds: Beweerten-Deenst

en: Obverse
nds: Vörsiet

en: Reverse
nds: Achtersiet

en: My Comic Books
nds: Mien Comic-Böker

en: Writer
nds: Schriever

[ctx: Comic Book Illustrator]
en: Artist
nds: Künstler

en: Issue
nds: Utgaav

[ctx: Comic book grade levels - Mint,Near Mint,Very Fine,Fine,Very Good,Good,Fair,Poor]
en: Mint,Near Mint,Very Fine,Fine,Very Good,Good,Fair,Poor
nds: Nieg, meist nieg, bannig fien, fien, bannig goot, goot, dörsnittlich, leeg

en: My Files
nds: Mien Dateien

[ctx: File catalog]
en: Volume
nds: Sett

en: Folder
nds: Orner

en: Mimetype
nds: MIME-Typ

en: Size
nds: Grött

en: Permissions
nds: Verlöven

en: Owner
nds: Eegner

en: Group
nds: Tosamenstellen

en: Created
nds: Opstellt

en: Modified
nds: Ännert

en: Meta Info
nds: Metainformatschonen

en: Icon
nds: Lüttbild

en: My Games
nds: Mien Spelen

en: Platform
nds: Systeem

[ctx: Games - Publisher]
en: Publisher
nds: Rutgever

en: Developer
nds: Schriever

en: ESRB Rating
nds: ESRB-Beweerten

en: Personal Rating
nds: Egen Beweerten

en: Completed
nds: Afslaten

en: Game Boy
nds: GameBoy

en: Game Boy Color
nds: GameBoy-Color

en: Game Boy Advance
nds: GameBoy-Advance

en: Nintendo Wii
nds: Nintendo-Wii

en: Nintendo DS
nds: Nintendo-DS

en: My Music
nds: Mien Musik

en: Compact Disc
nds: CD

en: Cassette
nds: Kassett

en: Vinyl
nds: Schiev

en: Medium
nds: Spiekermedium

en: Artist
nds: Künstler

en: Label
nds: Firma

en: Tracks
nds: Titeln

en: Title
nds: Titel

en: Length
nds: Duer

en: My Stamps
nds: Mien Marken

en: Issue Year
nds: Utgaavjohr

en: Color
nds: Klöör

en: Scott#
nds: Scott-Nr.

[ctx: Stamp grade levels - Superb,Extremely Fine,Very Fine,Fine,Average,Poor]
en: Superb,Extremely Fine,Very Fine,Fine,Average,Poor
nds: Allerbest, best, bannig fien, fien, Dörsnitt, leeg

en: Cancelled
nds: Stempelt

en: Hinged
nds: Klappbor

en: Centering
nds: Inmiddelt

en: Gummed
nds: Gummeert

en: Image
nds: Bild

en: Other People
nds: Anner Lüü

en: Features
nds: Markmalen

en: My Videos
nds: Mien Videos

en: Blu-ray
nds: Blu-Ray

en: HD DVD
nds: HD-DVD

en: Production Year
nds: Opstelljohr

[ctx: Movie ratings - G (USA),PG (USA),PG-13 (USA),R (USA), U (USA)]
en: G (USA),PG (USA),PG-13 (USA),R (USA), U (USA)
nds: G (USA), PG (USA), PG-13 (USA), R (USA), U (USA)

en: Certification
nds: Beglöven

en: Region 0
nds: Regioon 0

en: Region 1
nds: Regioon 1

en: Region 2
nds: Regioon 2

en: Region 3
nds: Regioon 3

en: Region 4
nds: Regioon 4

en: Region 5
nds: Regioon 5

en: Region 6
nds: Regioon 6

en: Region 7
nds: Regioon 7

en: Region 8
nds: Regioon 8

en: Region
nds: Regioon

en: Nationality
nds: Natschonaliteet

en: Format
nds: Formaat

en: Cast
nds: Rullen

en: Actor/Actress
nds: Aktöör

en: Role
nds: Funkschoon

en: A table for the cast members, along with the roles they play
nds: En Tabell för de Dorstellers, tosamen mit ehr Rullen.

en: Director
nds: Regissöör

en: Producer
nds: Maker

en: Composer
nds: Komponist

en: Language Tracks
nds: Spraaksporen

en: Subtitle Languages
nds: Ünnertitelspraken

en: Audio Tracks
nds: Audiotiteln

en: Running Time
nds: Looptiet

en: The running time of the video (in minutes)
nds: De Filmlooptiet (in Minuten)

en: Aspect Ratio
nds: Proportschonen

en: Widescreen
nds: Breed Schirm

en: Black & White
nds: Swattwitt

en: Color Mode
nds: Klöör

en: Director's Cut
nds: Regissöörverschoon

en: My Wines
nds: Mien Wienen

[ctx: Wine Producer]
en: Producer
nds: Maker

en: Appellation
nds: Beteken

en: Varietal
nds: Druuvsort

en: Vintage
nds: Johrgang

en: Red Wine
nds: Rootwien

en: White Wine
nds: Wittwien

en: Sparkling Wine
nds: Sekt

en: Drink By
nds: Drunken vun

en: Label Image
nds: Etikett-Bild

en: Add Entries
nds: Indrääg tofögen

[ctx: Add (Entry Title)]
en: Add %1
nds: %1 tofögen

en: Check-out Items
nds: Indrääg utboken

[ctx: Check-out (Entry Title)]
en: Check-out %1
nds: %1 utboken

en: Append Collection
nds: Sammeln anhangen

en: Merge Collection
nds: Sammeln tosamenföhren

en: Replace Collection
nds: Sammeln utwesseln

en: Add %1 Field
nds: Feld %1 tofögen

en: Modify %1 Field
nds: Feld %1 ännern

en: Delete %1 Field
nds: Feld %1 wegmaken

en: Add Filter
nds: Filter tofögen

en: Modify Filter
nds: Filter ännern

en: Delete Filter
nds: Filter wegmaken

en: Modify Entries
nds: Indrääg ännern

[ctx: Modify (Entry Title)]
en: Modify %1
nds: %1 bewerken

en: Modify Loan
nds: Utlehnen ännern

en: Delete Entries
nds: Indrääg wegdoon

[ctx: Delete (Entry Title)]
en: Delete %1
nds: %1 wegdoon

en: Check-in Entries
nds: Indrääg inboken

[ctx: Check-in (Entry Title)]
en: Check-in %1
nds: %1 inboken

en: Rename Collection
nds: Sammeln ümnömen

en: Reorder Fields
nds: Feller nieg anornen

[ctx: comma-separated list of words ignored by auto-capitalize]
en: a,an,and,as,at,but,by,for,from,in,into,nor,of,off,on,onto,or,out,over,the,to,up,with
nds: an,as,aver,bet,bi,de,en,för,in,na,man,mit,un,ut,över,vun

[ctx: comma-separated list of articles ignored for title sorting]
en: the
nds: de

[ctx: comma-separated list of common surname prefixes, used for sorting]
en: de,van,der,van der,von
nds: de,van,der,van der,von,vun

note: i18n: ectx: label, entry (fontBook), group (Options - book) i18n: ectx: label, entry (fontVideo), group (Options - video) i18n: ectx: label, entry (fontAlbum), group (Options - album) i18n: ectx: label, entry (fontBibtex), group (Options - bibtex) i18n: ectx: label, entry (fontComicBook), group (Opt
en: Template font
nds: Vörlaag för Schriftoort

note: i18n: ectx: label, entry (baseColorBook), group (Options - book) i18n: ectx: label, entry (baseColorVideo), group (Options - video) i18n: ectx: label, entry (baseColorAlbum), group (Options - album) i18n: ectx: label, entry (baseColorBibtex), group (Options - bibtex) i18n: ectx: label, entry (baseCo
en: Template background color
nds: Vörlaag för Achtergrundklöör

note: i18n: ectx: label, entry (textColorBook), group (Options - book) i18n: ectx: label, entry (textColorVideo), group (Options - video) i18n: ectx: label, entry (textColorAlbum), group (Options - album) i18n: ectx: label, entry (textColorBibtex), group (Options - bibtex) i18n: ectx: label, entry (textCo
en: Template text color
nds: Vörlaag för Textklöör

note: i18n: ectx: label, entry (highlightedBaseColorBook), group (Options - book) i18n: ectx: label, entry (highlightedBaseColorVideo), group (Options - video) i18n: ectx: label, entry (highlightedBaseColorAlbum), group (Options - album) i18n: ectx: label, entry (highlightedBaseColorBibtex), group (Option
en: Template highlight color
nds: Vörlaag-Markerenklöör

note: i18n: ectx: label, entry (highlightedTextColorBook), group (Options - book) i18n: ectx: label, entry (highlightedTextColorVideo), group (Options - video) i18n: ectx: label, entry (highlightedTextColorAlbum), group (Options - album) i18n: ectx: label, entry (highlightedTextColorBibtex), group (Option
en: Template highlighted text color
nds: Vörlaag för de Klöör för rutheevt Text

en: Configure Tellico
nds: Tellico instellen

en: Printing
nds: Drucken

en: Templates
nds: Vörlagen

en: Data Sources
nds: Datenborns

en: General Options
nds: Allmeen Optschonen

en: &Reopen file at startup
nds: Datei bi't Starten &wedder opmaken

en: If checked, the file that was last open will be re-opened at program start-up.
nds: Wenn anmaakt, warrt de tolest opmaakt Datei bi't Starten wedder opmaakt.

en: &Show "Tip of the Day" at startup
nds: "Tipp för Vundaag" bi't Starten &wiesen

en: If checked, the "Tip of the Day" will be shown at program start-up.
nds: Wenn anmaakt, warrt de "Tipp för vundaag" bi't Starten wedder opmaakt.

en: &Enable webcam for barcode scanning
nds: Nettkamera för't Inlesen vun Streekkoden &anmaken

en: If checked, the input from a webcam will be used to scan barcodes for searching.
nds: Wenn anmaakt, warrt en Nettkamera för't Inlesen vun Streekkoden för de Söök bruukt.

en: Image Storage Options
nds: Optschonen för't Sekern vun Biller

en: Store images in data file
nds: Biller as Datendatei sekern

en: Store images in common application directory
nds: Biller binnen allmeen Programmorner sekern

en: Store images in directory relative to data file
nds: Biller binnen en Orner relativ to de Datendatei sekern

en: Images may be saved in the data file itself, which can cause Tellico to run slowly, stored in the Tellico application directory, or stored in a directory in the same location as the data file.
nds: Biller laat sik binnen de Datendatei sülvst sekern (man Tellico löppt langsamer), binnen den Tellico-Programmorner, oder binnen en Orner mit de sülve Steed as de Datendatei.

en: Formatting Options
nds: Formateren-Optschonen

en: Auto capitalize &titles and names
nds: &Titels un Naams automaatsch groot schrieven

en: If checked, titles and names will be automatically capitalized.
nds: Wenn anmaakt, warrt Titels un Naams automaatsch groot schreven.

en: Auto &format titles and names
nds: Titels un Naams automaatsch &formateren

en: If checked, titles and names will be automatically formatted.
nds: Wenn anmaakt, warrt Titels un Naams automaatsch formateert.

en: No capitali&zation:
nds: Keen &Grootschrieven:

en: <qt>A list of words which should not be capitalized. Multiple values should be separated by a semi-colon.</qt>
nds: <qt>En List mit Wöör, de nich grootschreven warrn schöölt. Mehr Weerten mööt mit Streekpünkt scheedt wesen.</qt>

en: Artic&les:
nds: &Artikeln:

en: <qt>A list of words which should be considered as articles if they are the first word in a title. Multiple values should be separated by a semi-colon.</qt>
nds: <qt>En List mit Wöör, de as Artikeln bruukt warrt, wenn se dat eerste Woort vun en Titel sünd. Mehr Weerten mööt mit Streekpünkt scheedt wesen.</qt>

en: Personal suffi&xes:
nds: Persöönlich &Suffixen:

en: <qt>A list of suffixes which might be used in personal names. Multiple values should be separated by a semi-colon.</qt>
nds: <qt>En List mit Tosetten, de för Personennaams bruukt warrt. Mehr Weerten mööt mit Streekpünkt scheedt wesen.</qt>

en: Surname &prefixes:
nds: Familiennaam-&Prefixen:

en: <qt>A list of prefixes which might be used in surnames. Multiple values should be separated by a semi-colon.</qt>
nds: <qt>En List mit Vöranstellen, de för Familiennaams bruukt warrt. Mehr Weerten mööt mit Streekpünkt scheedt wesen.</qt>

en: Printing Options
nds: Druckoptschonen

en: &Format titles and names
nds: Titels un Naams &formateren

en: &Print field headers
nds: Feldköpp &drucken

en: If checked, the field names will be printed as table headers.
nds: Wenn anmaakt, warrt Feldnaams as Tabellenköpp druckt.

en: Grouping Options
nds: Koppeloptschonen

en: &Group the entries
nds: Indrääg &tohoopkoppeln

en: If checked, the entries will be grouped by the selected field.
nds: Wenn anmaakt, warrt de Indrääg na dat utsöchte Feld tohoopkoppelt.

en: Image Options
nds: Bildoptschonen

en: Maximum image &width:
nds: Gröttst Bild&breed:

en: The maximum width of the images in the printout. The aspect ratio is preserved.
nds: Gröttst Bildbreed för den Utdruck. De Bildproportschoon warrt wohrt.

en: &Maximum image height:
nds: &Gröttst Bildhööchde:

en: The maximum height of the images in the printout. The aspect ratio is preserved.
nds: Gröttst Bildhööchde för den Utdruck. De Bildproportschoon warrt wohrt.

en: Template Options
nds: Vörlaag-Optschonen

note: i18n string, a plain label can't have an '&'
en: Collection &type:
nds: Sammeln&typ:

en: Template:
nds: Vörlaag:

en: Select the template to use for the current type of collections. Not all templates will use the font and color settings.
nds: Söök en Vörlaag för de aktuelle Sammeln ut. Nich all Vörlagen bruukt de Instellen för Schriftoort un Klören.

en: &Preview...
nds: &Vöransicht...

en: Show a preview of the template
nds: En Vöransicht vun de Vörlaag wiesen

note: i18n("The options below will be passed to the template, but not " "all templates will use them. Some fonts and colors may be " "specified directly in the template."), frame); l1->setTextFormat(Qt::RichText); l->addWidget(l1);
en: Font Options
nds: Schriftinstellen

en: Font:
nds: Schriftoort:

en: This font is passed to the template used in the Entry View.
nds: Disse Schriftoort warrt na de Indragansicht-Vörlaag övergeven.

en: Size:
nds: Grött:

en: Color Options
nds: Klööroptschonen

en: Background color:
nds: Achtergrundklöör:

en: This color is passed to the template used in the Entry View.
nds: Disse Klöör warrt na de Indragansicht-Vörlaag övergeven.

en: Text color:
nds: Textklöör:

en: Highlight color:
nds: Markerenklöör:

en: Highlighted text color:
nds: Klöör för rutheevt Text:

en: Manage Templates
nds: Vörlagen plegen

en: Install...
nds: Installeren...

en: Click to install a new template directly.
nds: Klick hier, wenn Du direktemang en nieg Vörlaag installeren wullt.

en: Download...
nds: Daalladen...

en: Click to download additional templates.
nds: Klick hier, wenn Du mehr Vörlagen daalladen wullt.

en: Delete...
nds: Wegdoon...

en: Click to select and remove installed templates.
nds: Klick hier, wenn Du installeert Vörlagen utsöken un wegmaken wullt.

en: Data Sources Options
nds: Datenborn-Optschonen

en: Move &Up
nds: Na &baven

en: The order of the data sources sets the order that Tellico uses when entries are automatically updated.
nds: De Reeg vun Datenborns leggt de Reeg för automaatsche Opfrischen vun Indrääg fast, de Tellico bruukt.

en: Move &Down
nds: Na &nerrn

en: Filter by type:
nds: Typfilter:

en: &New...
nds: &Nieg...

en: Click to add a new data source.
nds: Klick hier, wenn Du en nieg Datenborn tofögen wullt.

en: &Modify...
nds: Ä&nnern...

en: Click to modify the selected data source.
nds: Klick hier, wenn Du den markeert Datenborn ännern wullt.

en: &Delete
nds: &Wegdoon

en: Click to delete the selected data source.
nds: Klick hier, wenn Du den markeert Datenborn wegdoon wullt.

en: Delete Template
nds: Vörlaag wegdoon

en: Select template to delete:
nds: Söök de Vörlaag ut, de Du wegdoon wullt:

en: Ready.
nds: Praat.

en: Do you really want to delete this entry?
nds: Wullt Du dissen Indrag redig wegdoon?

en: Delete Entry
nds: Indrag wegdoon

en: Do you really want to delete these entries?
nds: Wullt Du disse Indrääg redig wegdoon?

en: Delete Multiple Entries
nds: Indrääg wegdoon

en: &Sort By
nds: &Sorteren na

en: &Edit Entry...
nds: Indrag &bewerken...

en: D&uplicate Entry
nds: Indrag &verdubbeln

en: &Update Entry
nds: Indrag &opfrischen

en: &Delete Entry
nds: Indrag &wegdoon

en: &Edit Entries...
nds: Indrääg &bewerken...

en: D&uplicate Entries
nds: Indrääg &verdubbeln

en: &Update Entries
nds: Indrääg &opfrischen

en: &Delete Entries
nds: Indrääg &wegdoon

en: The following items are already loaned, but Tellico does not currently support lending an item multiple times. They will be removed from the list of items to lend.
nds: Disse Saken sünd al utlehnt, man opstunns ünnerstütt Tellico keen Mehrmaalutlehnen. Se warrt ut de List vun utlehnbor Saken wegdaan.

en: There is an XML parsing error in line %1, column %2.
nds: Dat gifft en XML-Inleesfehler in Reeg %1, Striep %2.

en: The error message from Qt is:
nds: De Qt-Fehlermellen is:

en: A file named "%1" already exists. Are you sure you want to overwrite it?
nds: Dat gifft al en Datei mit den Naam "%1". Wullt Du ehr överschrieven?

en: Overwrite File?
nds: Datei överschrieven?

en: Tellico is unable to open the file - %1.
nds: Tellico kann de Datei "%1" nich opmaken.

en: Tellico is unable to load the file - %1.
nds: Tellico kann de Datei "%1" nich laden.

en: Tellico is unable to write the file - %1.
nds: Tellico kann de Datei "%1" nich schrieven.

en: Tellico is unable to upload the file - %1.
nds: Tellico kann de Datei "%1" nich hoochladen.

en: Only collections with the same type of entries as the current one can be appended. No changes are being made to the current collection.
nds: Bloots Sammeln vun den sülven Indragtyp as den aktuellen laat sik tofögen. De aktuelle Sammeln warrt nich ännert.

en: Only collections with the same type of entries as the current one can be merged. No changes are being made to the current collection.
nds: Bloots Sammeln vun den sülven Indragtyp as den aktuellen laat sik tosamenföhren. De aktuelle Sammeln warrt nich ännert.

en: Tellico is unable to load an image from the file - %1.
nds: Tellico kann en Bild ut de Datei nich laden. - %1.

en: Untitled
nds: Ahn Titel

en: View Columns
nds: Striepen wiesen

[ctx: Noun, Menu name]
en: Columns
nds: Striepen

en: Resize to Content
nds: Grött den Inholt topassen

en: Show All Columns
nds: All Striepen wiesen

en: Hide All Columns
nds: All Striepen versteken

en: Saving file...
nds: Datei warrt sekert...

en: Edit Entry
nds: Indrag bewerken

en: &New Entry
nds: &Nieg Indrag

en: Sa&ve Entry
nds: Indrag &sekern

en: Do you really want to modify these entries?
nds: Wullt Du disse Indrääg redig ännern?

en: Modify Multiple Entries
nds: Indrääg ännern

en: A value is required for the following fields. Do you want to continue?
nds: För dat nakamen Feld deit en Weert noot. Wullt Du wiedermaken?

en: Edit Entries
nds: Indrääg bewerken

en: Sa&ve Entries
nds: Indrääg &sekern

en: The current entry has been modified.
    Do you want to enter the changes?
nds: De aktuell Indrag wöör ännert.
    Wullt du de Ännern ingeven?

en: Save Entry
nds: Indrag sekern

en: Unsaved Changes
nds: Nich sekerte Ännern

en: (Empty)
nds: (Leddig)

en: <qt>The <i>Icon View</i> shows each entry in the collection or group using an icon, which may be an image in the entry.</qt>
nds: <qt>De <i>Lüttbildansicht</i> wiest en Lüttbild för elk Sammeln- oder Koppel-Indrag, dat ok en Bild vun den Indrag wesen kann.</qt>

en: Select Match
nds: Passen utsöken

en: <qt><b>%1</b> returned multiple results which could match <b>%2</b>, the entry currently in the collection. Please select the correct match.</qt>
nds: <qt><b>%1</b> geev mehr Resultaten torüch, de villicht op den aktuellen Indrag <b>%2</b> passt. Bitte den richtigen utsöken.</qt>

en: Merge Entries
nds: Indrääg tosamenföhren

en: Merging entries...
nds: Indrääg warrt tosamenföhrt...

en: Total merged/scanned entries: %1/%2
nds: All tosamenföhrt/dörkeken Indrääg: %1/%2

en: Updating %1...
nds: %1 warrt opfrischt...

en: Updating entries...
nds: Indrääg warrt opfrischt...

en: Update Entries
nds: Indrääg opfrischen

en: Updating <b>%1</b>...
nds: <b>%1</b> warrt opfrischt...

en: Tellico is unable to locate the default entry stylesheet.
nds: Tellico kann de Stilvörlaag för Standardindrääg nich finnen.

en: Please check your installation.
nds: Bitte prööv Dien Installatschoon.

en: Export Options
nds: Exporteer-Optschonen

en: Formatting
nds: Formateren

en: Format all fields
nds: All Feller formateren

en: If checked, the values of the fields will be automatically formatted according to their format type.
nds: Wenn anmaakt, warrt de Feldweerten automaatsch na ehr Formaattypen formateert.

en: Export selected entries only
nds: Bloots utsöcht Indrääg exporteren

en: If checked, only the currently selected entries will be exported.
nds: Wenn anmaakt, warrt bloots utsöcht Indrääg exporteert.

en: Export visible fields only
nds: Bloots sichtbor Feller exporteren

en: If checked, only the fields currently visible in the view will be exported.
nds: Wenn anmaakt, warrt bloots de opstunns sichtbor Feller exporteert.

en: Encoding
nds: Koderen

en: Encode in Unicode (UTF-8)
nds: Unicode-Koderen (UTF-8) bruken

en: Encode the exported file in Unicode (UTF-8).
nds: Unicode-Koderen (UTF-8) för Dateiexporteren bruken.

en: Encode in user locale (%1)
nds: Bruker-Spraakkoderen (%1) bruken

en: Encode the exported file in the local encoding.
nds: Bruker-Spraakkoderen för Dateiexporteren bruken.

en: Access key:
nds: Togriepslötel:

en: The default Tellico key may be used, but searching may fail due to reaching access limits.
nds: Du kannst den Tellico-Standardslötel bruken, man de Söök mag fehlslaan, dat gifft dor Togriep-Grenzen för.

en: The cover image could not be loaded.
nds: Dat Titelbild lett sik nich laden.

en: Original Title
nds: Orginaaltitel

en: &Maximum cast:
nds: &Hööchsttall vun Dorstellers:

en: The list of cast members may include many people. Set the maximum number returned from the search.
nds: De Dorstellerlist kann vele Lüü bargen. Legg de Hööchsttall för de Söök fast.

en: United States
nds: Vereent Staten vun Amerika

en: United Kingdom
nds: Grootbritannien

en: Amazon (Germany)
nds: Amazon (Düütschland)

en: Germany
nds: Düütschland

en: Amazon (France)
nds: Amazon (Frankriek)

en: France
nds: Frankriek

en: Amazon (Canada)
nds: Amazon (Kanada)

en: Canada
nds: Kanada

en: Amazon (Spain)
nds: Amazon (Spanien)

en: Spain
nds: Spanien

en: Amazon (Italy)
nds: Amazon (Italien)

en: Italy
nds: Italien

en: This data is licensed under <a href=%1>specific terms</a>.
nds: Disse Daten warrt ünner <a href=%1>besünner Bedingen</a> verdeelt.

en: Access to data from Amazon.com requires an AWS Access Key ID and a Secret Key.
nds: För den Togriep op de Daten vun Amazon.com deit en AWS-Togriepslötel un en Privaatslötel noot.

en: Those values must be entered in the data source settings.
nds: Disse Weerten muttst Du binnen de Datenborn-Instellen ingeven.

en: Results from %1: %2/%3
nds: Resultaten vun %1: %2/%3

en: Amazon Link
nds: Amazon-Link

en: Amazon.com Web Services
nds: "Amazon.com"-Nettdeensten

en: Secret key:
nds: Privaatslötel:

en: Country:
nds: Land:

en: Amazon.com provides data from several different localized sites. Choose the one you wish to use for this data source.
nds: Amazon.com stellt Daten op en Reeg spraaktopasst Sieden praat. Söök de Siet ut, de Du för dissen Datenborn bruken wullt.

en: &Image size:
nds: &Bildgrött:

en: Small Image
nds: Lütt Bild

en: Medium Image
nds: Middelgroot Bild

note: i18n("Medium Image"), MediumImage); // no medium right now, either thumbnail (small) or large
en: Large Image
nds: Groot Bild

en: No Image
nds: Keen Bild

en: The cover image may be downloaded as well. However, too many large images in the collection may degrade performance.
nds: Dat Titelbild lett sik ok daalladen, man to vele grote Biller binnen de Sammeln köönt natüürlich de Leisten minnern.

en: &Associate's ID:
nds: &Liddmaat-ID:

en: The associate's id identifies the person accessing the Amazon.com Web Services, and is included in any links to the Amazon.com site.
nds: De Liddmaat-ID gifft de Persoon mit Togriep op de Nettdeensten vun amazon.com an, un is binnen elk Link na de Nettsiet vun Amazon.com inslaten.

en: Alternative Titles
nds: Anner Titeln

en: Distributor
nds: Rutgever

en: Episodes
nds: Kapitels

en: AnimeNfo Link
nds: AnimeNfo-Link

en: AnimeNfo Rating
nds: AnimeNfo-Beweerten

en: This source has no options.
nds: Disse Born bargt keen Optschonen.

en: ISBN#
nds: ISBN-Nr.

en: Language:
nds: Spraak:

en: Source Options
nds: Born-Optschonen

en: Available Fields
nds: Verföögbor Feller

en: %1 requires a username and password.
nds: %1 fraagt na Brukernaam un Passwoort.

en: &Username:
nds: &Brukernaam:

en: A username and password is required to access the CrossRef service.
nds: För den Togriep op den CrossRef-Deenst deit en Brukernaam un en Passwoort noot.

en: &Password:
nds: &Passwoort:

en: For some accounts, only an email address is required.
nds: För en poor Kontos deit bloots en Nettpostadress noot.

en: Email:
nds: Nettpostadress:

en: Discogs Link
nds: Discogs-Link

en: Discogs Audio Search
nds: Discogs-Audiosöök

en: Douban Link
nds: Douban-Link

en: DVDFr Link
nds: DVDFr-Link

en: Entrez Database
nds: Entrez-Datenbank

en: Institution
nds: Organisatschoon

en: External Application
nds: Extern Programm

en: Set the collection type of the data returned from the external application.
nds: Legg den Sammeln-Typ för de Daten fast, de dat extern Programm torüchgifft.

en: &Result type:
nds: &Resultaat-Typ:

en: Set the result type of the data returned from the external application.
nds: Legg den Resultatentyp för de Daten fast, de dat extern Programm torüchgifft.

en: Application &path:
nds: Programm&padd:

en: Set the path of the application to run that should output a valid Tellico data file.
nds: Legg den Padd na en extern Programm fast, dat na Oproop en gellen Tellico-Datendatei utgeven schall.

en: Select the search keys supported by the data source.
nds: Köör de Söökslötels mit Datenbornünnerstütten.

en: Add any arguments that may be needed. <b>%1</b> will be replaced by the search term.
nds: All villicht bruukt Argumenten tofögen. <b>%1</b> warrt mit dat Söökwoort utwesselt.

note: i18ncheckarg
en: Arguments
nds: Argumenten

en: Update
nds: Opfrischen

en: <p>Enter the arguments which should be used to search for available updates to an entry.</p><p>The format is the same as for fields with derived values, where field names are contained inside braces, such as <i>%{author}</i>. See the documentation for details.</p>
nds: <p>Giff de Argumenten in, de Du för de Söök na verföögbor Opfrischen för en Indrag bruken wullt.</p><p>Dat Formaat is dat sülvige as för Feller mit afleddt Weerten, de Weerten in Klemmen bargt, as a.B. <i>%{author}</i>. Kiek Di man ok de Dokmentatschoon an, wenn Du mehr Enkelheiten weten wullt.</p>

en: %1 does not allow searching for this collection type.
nds: %1 lett för dissen Sammeln-Typ keen Söök to.

en: Person
nds: Persoon

en: Keyword
nds: Slötelwoort

en: arXiv ID
nds: arXiv-ID

en: PubMed ID
nds: PubMed-ID

en: Raw Query
nds: Roh-Anfraag

en: Filmaster Link
nds: Filmaster-Link

en: GCstar Plugin
nds: GCstar-Moduul

en: Set the collection type of the data returned from the plugin.
nds: Legg den Sammelntyp för de Daten fast, de dat Moduul torüchgifft.

en: &Plugin:
nds: &Moduul:

en: Select the GCstar plugin used for the data source.
nds: Söök datGCstar-Moduul ut, dat Du för den Datenborn bruken wullt.

en: Author:
nds: Autor:

en: Google Book Link
nds: "Google-Böker"-Link

en: Google Book Search
nds: Google sien Böker-Söök

[ctx: Dewey Decimal classification system]
en: Dewey Decimal
nds: Dewey-Dezimaaltoornen

[ctx: Library of Congress classification system]
en: LoC Classification
nds: LoC-Toornen

en: Internet Bookshop (ibs.it)
nds: Internet-Bökerladen (ibs.it)

en: Internet Movie Database
nds: Internet-Filmdatenbank

en: IMDb Rating
nds: IMDB-Beweerten

en: Certifications
nds: Beglöven

en: IMDb Link
nds: IMDB-Link

en: Download cover &image
nds: &Titelbild daalladen

en: MovieMeter Link
nds: MovieMeter-Link

en: Multiple Sources
nds: Mehr Borns

[ctx: Language]
en: English
nds: Engelsch

[ctx: Language]
en: French
nds: Franzöösch

en: OpenLibrary Link
nds: OpenLibrary-Link

en: Library of Congress (US)
nds: Kongressbibliotheek (USA)

en: SRU Server
nds: SRU-Server

en: Enter the path to the database used by the server.
nds: Giff den Padd na den Server sien Datenbank in.

en: Hos&t:
nds: &Reekner:

en: Enter the host name of the server.
nds: Giff den Reeknernaam vun den Server in.

en: Enter the port number of the server. The default is %1.
nds: Giff den Server sien Portnummer an. Standard is %1.

en: Path:
nds: Padd:

en: Format:
nds: Formaat:

en: Enter the result format used by the server.
nds: Giff dat Resultatenformaat in, dat de Server bruukt.

en: TMDb Link
nds: TMDB-Link

[ctx: Language]
en: German
nds: Hoochdüütsch

[ctx: Language]
en: Spanish
nds: Spaansch

en: Query error!
nds: Söökfehler!

en: Connection search error %1: %2
nds: Tokoppelsöökfehler %1: %2

en: Record syntax error
nds: Syntaxfehler opteken

en: Connection error %1: %2
nds: Tokoppelfehler %1: %2

en: z39.50 Server
nds: z39.50-Server

en: Use preset &server:
nds: Vörinstellt &Server bruken:

en: &Database:
nds: &Datenbank:

en: Enter the database name used by the server.
nds: Giff den Server sien Datenbanknaam in.

en: &Format:
nds: &Formaat:

en: Auto-detect
nds: Automaatsch opdecken

en: Enter the data format used by the z39.50 server. Tellico will attempt to automatically detect the best setting if <i>auto-detect</i> is selected.
nds: Giff den " z39.50"-Server sien Datenformaat in. Wenn <i>Automaatsch opdecken</i> utsöcht is, warrt de Instellen automaatsch rutfunnen.

en: &User:
nds: &Bruker:

en: Optional
nds: Optschonaal

en: Enter the authentication user name used by the z39.50 database. Most servers do not need one.
nds: Giff den Brukernaam för de Identiteetprööv för de " z39.50"-Datenbank in. De mehrsten Servers bruukt keen.

en: Pass&word:
nds: Pass&woort:

en: Enter the authentication password used by the z39.50 database. Most servers do not need one. The password will be saved in plain text in the Tellico configuration file.
nds: Giff dat Passwoort för de Identiteetprööv för de " z39.50"-Datenbank in. De mehrsten Servers bruukt keen. Dat Passwoort warrt as Kloortext binnen de Tellico-Instellendatei sekert.

en: &Search
nds: &Söken

en: &Stop
nds: An&hollen

en: Internet Search
nds: In't Internet söken

en: Search Query
nds: Söökanfraag

[ctx: Start the search]
en: S&earch:
nds: &Söken:

en: Enter a search value. An ISBN search must include the full ISBN.
nds: Giff en Söökweert an. En ISBN-Söök mitt de hele ISBN-Nummer bargen.

en: Choose the type of search
nds: Sööktyp kören

en: Click to start or stop the search
nds: Klick hier, wenn Du de Söök starten oder ophollen wullt.

en: &Multiple ISBN/UPC search
nds: &Mehrfach ISBN- oder UPC-Söök

en: Check this box to search for multiple ISBN or UPC values.
nds: Maak dit an, wenn Du mehr ISBN- oder UPC-Nummern söken wullt.

en: Edit ISBN/UPC values...
nds: ISBN-/UPC-Nummern ännern...

en: Click to open a text edit box for entering or editing multiple ISBN or UPC values.
nds: Klick hier, wenn Du en Textfeld för't Ingeven oder Bewerken vun mehr ISBN- oder UPC-Nummern opmaken wullt.

en: Search s&ource:
nds: Söök&born:

en: Select the database to search
nds: Datenbank för de Söök kören

en: Source
nds: Born

en: As results are found, they are added to this list. Selecting one will fetch the complete entry and show it in the view below.
nds: Funnen Resultaten warrt na disse List toföögt. Wenn Du een utsöchst, warrt de heel Indrag haalt un in de Ansicht nerrn wiest.

en: An entry may be shown here before adding it to the current collection by selecting it in the list above
nds: Hier lett sik en Indrag wiesen, ehr de dör Markeren in de List baven na de aktuell Sammeln toföögt warrt.

en: &Add Entry
nds: Indrag &tofögen

en: Add the selected entry to the current collection
nds: Den utsöchten Indrag na de aktuelle Sammeln tofögen

en: Get More Results
nds: Mehr Resultaten halen

en: Fetch more results from the current data source
nds: Mehr Resultaten ut den aktuellen Datenborn halen

en: Clear all search fields and results
nds: All Söökfeller un Resultaten leddig maken

en: Cancelling the search...
nds: Söök afbreken...

en: Searching...
nds: An't Söken...

en: The search returned no items.
nds: De Söök hett keen Indrääg funnen.

en: The search returned 1 item. | The search returned %1 items.
nds[0]: De Söök hett een Indrag funnen.
nds[1]: De Söök hett %1 Indrääg funnen.

en: No results were found for the following ISBN values:
nds: För disse ISBN-Nummern laat sik keen Indrääg finnen:

en: No Results
nds: Keen Drepers

en: Fetching %1...
nds: %1 warrt haalt...

en: Attribution
nds: Toornen

en: No Internet sources are available for your current collection type.
nds: För Dien aktuellen Sammelntyp gifft dat keen Internetborns.

en: Edit ISBN/UPC Values
nds: ISBN-/UPC-Nummern ännern

en: <qt>Enter the ISBN or UPC values, one per line.</qt>
nds: <qt>Giff de ISBN- oder UPC-Nummern in (een per Reeg).</qt>

en: &Load From File...
nds: Ut Datei &laden...

en: <qt>Load the list from a text file.</qt>
nds: <qt>De List ut en Textdatei laden.</qt>

en: <qt>An ISBN search can contain a maximum of 100 ISBN values. Only the first 100 values in your list will be used.</qt>
nds: <qt>En ISBN-Söök kann tohööchst 100 ISBN-Nummern bargen. Bloots de eersten 100 Nummern ut Dien List warrt bruukt.</qt>

en: Data Source Properties
nds: Datenborn-Egenschappen

en: &Source name:
nds: &Bornnaam:

en: The name identifies the data source and should be unique and informative.
nds: De Naam gifft den Datenborn an un schull eenkennig wesen un wat utseggen.

en: Source &type:
nds: Born&typ:

en: Tellico supports several different data sources.
nds: Tellico ünnerstütt verscheden Datenborns.

en: Updating from source should overwrite user data
nds: Opfrischen vun Born schall Brukerdaten överschrieven

en: If checked, updating entries will overwrite any existing information.
nds: Wenn anmaakt, warrt dat Opfrischen vun Indrääg all vörhannen Informatschonen överschrieven.

en: Simple Text
nds: Eenfach Text

en: Paragraph
nds: Afsnitt

en: Choice
nds: Köör

en: Checkbox
nds: Krüüzfeld

en: Table
nds: Tabell

en: Date
nds: Datum

en: Date Created
nds: Opstelldatum

en: Date Modified
nds: Ännerdatum

en: International Standard Book Number
nds: Internatschonaal Standardbooknummer

en: Advanced Filter
nds: Verwiedert Filter

en: Filter Criteria
nds: Filtermarkmalen

en: Match a&ll of the following
nds: Passt op a&ll Nakamen

en: Match an&y of the following
nds: Passt op &een vun de Nakamen

en: Filter name:
nds: Filternaam:

en: &Save Filter
nds: Filter &sekern

en: Filter (Sort by Count)
nds: Filter (na Tall sorteert)

en: Expand All Groups
nds: All Koppeln utfoolden

en: Collapse All Groups
nds: All Koppeln tosamenfoolden

en: Filter by Group
nds: Na Koppel filtern

en: %1 (Sort by Count)
nds: %1 (na Tall sorteert)

[ctx: Group Name Header]
en: Group
nds: Koppel

en: People
nds: Lüüd

en: Any Field
nds: Jichtenseen Feld

en: equals
nds: is liek to

en: does not equal
nds: is nich liek to

[ctx: is before a date]
en: is before
nds: is vör

[ctx: is after a date]
en: is after
nds: is na

en: contains
nds: bargt

en: does not contain
nds: bargt nich

en: Select Image...
nds: Bild utsöken...

en: Scan Image...
nds: Bild inlesen...

en: Open With...
nds: Opmaken mit...

[ctx: Clear image]
en: Clear
nds: Wegmaken

en: Save link only
nds: Bloots Link sekern

en: Opening the selected scanner failed.
nds: Dat Opmaken vun den utsöchten Inleser is fehlslaan.

en: Opening image in %1...
nds: Bild warrt in %1 opmaakt...

en: Saving a link is only possible for newly added images.
nds: En Link lett sik bloots för nieg toföögt Biller sekern.

[ctx: more widgets]
en: More
nds: Mehr

[ctx: fewer widgets]
en: Fewer
nds: Weniger

en: Template Preview
nds: Vörlaag-Vöransicht

en: Cancel
nds: Torüchtrecken

[ctx: set a value]
en: &Set
nds: &Fastleggen

[ctx: delete a value]
en: &Delete
nds: &Wegdoon

en: Rename Column
nds: Striep ümnömen

en: New column name:
nds: Nieg Striepnaam:

en: Column %1
nds: Striep %1

en: Rename Column...
nds: Striep ümnömen...

en: Clear Table
nds: Tabell leddig maken

en: Insert Row
nds: Reeg infögen

en: Remove Row
nds: Reeg wegmaken

en: Move Row Up
nds: Reeg na baven schuven

en: Move Row Down
nds: Reeg na nerrn schuven

en: Tellico is unable to load the image - %1.
nds: Tellico kann dat Bild "%1" nich laden.

en: Import Options
nds: Importoptschonen

en: &Replace current collection
nds: Aktuell Sammeln &utwesseln

en: Replace the current collection with the contents of the imported file.
nds: Aktuell Sammeln mit den Importdatei-Inholt utwesseln

en: A&ppend to current collection
nds: An aktuell Sammeln &anhangen

en: Append the contents of the imported file to the current collection. This is only possible when the collection types match.
nds: Den Importdatei-Inholt an de aktuelle Sammeln anhangen. Dit geiht bloots mit passen Sammelntypen.

en: &Merge with current collection
nds: Mit aktuell Sammeln &tosamenföhren

en: Merge the contents of the imported file to the current collection. This is only possible when the collection types match. Entries must match exactly in order to be merged.
nds: Den Importdatei-Inholt mit de aktuell Sammeln tosamenföhren. Dit geiht bloots mit passen Sammelntypen. De Indrääg mööt nipp un nau na de sülve Reeg sorteert wesen, dormit se sik tosamenföhren laat.

en: &Import
nds: &Importeren

en: Loan Dialog
nds: Utlehnen-Dialoog

en: The following items are being checked out:
nds: Dit warrt jüst utbookt:

en: The following item is on-loan:
nds: Dit is utlehnt:

en: &Lend to:
nds: &Utlehnt an:

en: Enter the name of the person borrowing the items from you. Clicking the button allows you to select from your address book.
nds: Giff de Persoon ehr Naam in, de sik de Saken vun Di utlehnt. Wenn Du op den Knoop klickst, kannst Du Naams ut Dien Adressbook utsöken.

en: &Loan date:
nds: &Utlehndatum:

en: The check-out date is the date that you lent the items. By default, today's date is used.
nds: Dat Utlehndatum is dat Datum, op dat de Saken utlehnt warrt. Standardwies warrt dat Datum vun vundaag bruukt.

en: D&ue date:
nds: &Afloopdatum:

en: The due date is when the items are due to be returned. The due date is not required, unless you want to add the loan to your active calendar.
nds: Dat Torüchgaavdatum is dat Datum, op dat de Torüchgaav verwacht warrt. Dat Torüchgaavdatum deit nich noot, utbenahmen, Du wullt dat Dien aktiven Kalenner tofögen.

en: &Note:
nds: &Notiz:

en: You can add notes about the loan.
nds: Du kannst Notizen över dat Utlehnen tofögen.

en: &Add a reminder to the active calendar
nds: Den aktiven Kalenner en Anstoot &tofögen

en: <qt>Checking this box will add a <em>To-do</em> item to your active calendar, which can be viewed using KOrganizer. The box is only active if you set a due date.</qt>
nds: <qt>Wenn Du dit anmaakst, warrt Dien aktiven Kalenner en <em>Opgaav</em>-Indrag toföögt, de sik mit KOrginizer ankieken lett. Dit Feld lett sik bloots anmaken, wenn Du en Torüchgaavdatum fastleggt hest.</qt>

en: Check-in
nds: Inboken

en: Modify Loan...
nds: Utlehnen ännern...

en: Borrower
nds: Utlehner

en: Borrower (Sort by Count)
nds: Utlehner (na Tall sorteert)

en: Data source scripts
nds: Datenbornskripten

en: Icons
nds: Lüttbiller

en: Code examples and general inspiration
nds: Kodebispillen un allmeen Ideen

en: Author of btparse library
nds: Schriever vun de "btparse"-Bibliotheek

en: Author of libcsv library
nds: Schriever vun de "libcsv"-Bibliotheek

en: Author of rtf2html library
nds: Schriever vun de "rtf2html"-Bibliotheek

en: Do not reopen the last open file
nds: Tolest opmaakt Datei nich nochmaal opmaken

en: Import <filename> as a bibtex file
nds: <Dateinaam> as Bibtex-Datei importeren

en: Import <filename> as a MODS file
nds: <Dateinaam> as MODS-Datei importeren

en: Import <filename> as a RIS file
nds: <Dateinaam> as RIS-Datei importeren

en: File to open
nds: Datei, de Du opmaken wullt

en: Create a new collection
nds: En nieg Sammeln opstellen

en: New &Book Collection
nds: Nieg &Bökersammeln

en: Create a new book collection
nds: En nieg Bökersammeln opstellen

en: New B&ibliography
nds: Nieg &Bökerverteken

en: Create a new bibtex bibliography
nds: En nieg Bibtex-Bökerverteken opstellen

en: New &Comic Book Collection
nds: Nieg &Comicbooksammeln

en: Create a new comic book collection
nds: En nieg Comicbooksammeln opstellen

en: New &Video Collection
nds: Nieg &Videosammeln

en: Create a new video collection
nds: En nieg Videosammeln opstellen

en: New &Music Collection
nds: Nieg &Musiksammeln

en: Create a new music collection
nds: En nieg Musiksammeln opstellen

en: New C&oin Collection
nds: Nieg &Müntsammeln

en: Create a new coin collection
nds: En nieg Müntsammeln opstellen

en: New &Stamp Collection
nds: Nieg &Breefmarkensammeln

en: Create a new stamp collection
nds: En nieg Breefmarkensammeln opstellen

en: New C&ard Collection
nds: Nieg &Koortensammeln

en: Create a new trading card collection
nds: En nieg Koortensammeln opstellen

en: New &Wine Collection
nds: Nieg &Wiensammeln

en: Create a new wine collection
nds: En nieg Wiensammeln opstellen

en: New &Game Collection
nds: Nieg &Speelsammeln

en: Create a new game collection
nds: En nieg Speelsammeln opstellen

en: New Boa&rd Game Collection
nds: Nieg &Brettspeelsammeln

en: Create a new board game collection
nds: En nieg Brettspeelsammeln opstellen

en: New &File Catalog
nds: Nieg &Dateikataloog

en: Create a new file catalog
nds: Nieg Dateikataloog opstellen

en: New C&ustom Collection
nds: Nieg &egen Sammeln

en: Create a new custom collection
nds: En nieg egen Sammeln opstellen

en: Open an existing document
nds: En vörhannen Dokment opmaken

en: Open a recently used file
nds: En tolest bruukt Datei opmaken

en: Save the document
nds: Dat Dokment sekern

en: Save the document as a different file...
nds: Dat Dokment as anner Datei sekern...

en: Quit the application
nds: Dat Programm utmaken

en: Import the collection data from other formats
nds: De Sammeln-Daten ut anner Formaten importeren

en: Import Tellico Data...
nds: Tellico-Daten importeren...

en: Import another Tellico data file
nds: En anner Tellico-Datendatei importeren

en: Import CSV Data...
nds: CSV-Daten importeren...

en: Import a CSV file
nds: En CSV-Datei importeren

en: Import MODS Data...
nds: MODS-Daten importeren...

en: Import a MODS data file
nds: En MODS-Datendatei importeren

en: Import Alexandria Data...
nds: Alexandria-Daten importeren...

en: Import data from the Alexandria book collection manager
nds: Daten ut den Bökersammelnpleger "Alexandria" importeren

en: Import Delicious Library Data...
nds: Daten ut "Delicious Library" importeren...

en: Import data from Delicious Library
nds: Daten ut "Delicious Library" importeren

en: Import Referencer Data...
nds: Daten ut "Referencer" importeren...

en: Import data from Referencer
nds: Daten ut "Referencer" importeren

en: Import Bibtex Data...
nds: Bibtex-Daten importeren...

en: Import a bibtex bibliography file
nds: En Bibtex-Bökervertekendatei importeren

en: Import Bibtexml Data...
nds: Bibtexml-Daten importeren...

en: Import a Bibtexml bibliography file
nds: En Bibtexml-Bökervertekendatei importeren

en: Import RIS Data...
nds: RIS-Daten importeren...

en: Import an RIS reference file
nds: En RIS-Referenzdatei importeren

en: Import Goodreads Collection...
nds: Goodreads-Sammeln importeren…

en: Import a collection from Goodreads.com
nds: En Sammeln vun "Goodreads.com" importeren

en: Import PDF File...
nds: PDF-Datei importeren...

en: Import a PDF file
nds: En PDF-Datei importeren

en: Import Audio File Metadata...
nds: Klangdatei-Metadaten importeren...

en: Import meta-data from audio files
nds: Metadaten ut Klangdateien importeren

en: Import Audio CD Data...
nds: Klang-CD-Daten importeren...

en: Import audio CD information
nds: Klang-CD-Informatschonen importeren

en: Import GCstar Data...
nds: GCstar-Daten importeren...

en: Import a GCstar data file
nds: En GCstar-Datendatei importeren

en: Import Griffith Data...
nds: Griffith-Daten importeren...

en: Import a Griffith database
nds: En Griffith-Datenbank importeren

en: Import Ant Movie Catalog Data...
nds: "Ant Movie"-Kataloogdaten importeren...

en: Import an Ant Movie Catalog data file
nds: En "Ant Movie"-Kataloogdatendatei importeren

en: Import File Listing...
nds: Dateilist importeren...

en: Import information about files in a folder
nds: Informatschonen över Dateien binnen en Orner importeren

en: Import XSL Transform...
nds: XSL-Ümwanneln importeren...

en: Import using an XSL Transform
nds: XSL-Ümwanneln för't Importeren bruken

en: &Export
nds: &Exporteren

en: Export the collection data to other formats
nds: De Sammeln-Daten as anner Formaten exporteren

en: Export to XML...
nds: As XML exporteren...

en: Export to a Tellico XML file
nds: As Tellico-XML-Datei exporteren

en: Export to Zip...
nds: As Zip exporteren...

en: Export to a Tellico Zip file
nds: As Tellico-Zip-Datei exporteren

en: Export to HTML...
nds: As HTML exporteren...

en: Export to an HTML file
nds: As HTML-Datei exporteren

en: Export to CSV...
nds: As CSV exporteren...

en: Export to a comma-separated values file
nds: Na en Datei exporteren, de mit Kommas trennte Weerten bargt

en: Export to Alexandria...
nds: As "Alexandria" exporteren...

en: Export to an Alexandria library
nds: As "Alexandria"-Bibliotheek exporteren

en: Export to Bibtex...
nds: As Bibtex exporteren...

en: Export to a bibtex file
nds: As Bibtex-Datei exporteren

en: Export to Bibtexml...
nds: As Bibtexml exporteren...

en: Export to a Bibtexml file
nds: As Bibtexml-Datei exporteren

en: Export to ONIX...
nds: As ONIX exporteren...

en: Export to an ONIX file
nds: As ONIX-Datei exporteren

en: Export to GCstar...
nds: As GCstar exporteren...

en: Export to a GCstar data file
nds: As GCstar-Datendatei exporteren

en: Export XSL Transform...
nds: XSL-Ümwanneln exporteren...

en: Export using an XSL Transform
nds: XSL-Ümwanneln för't Exporteren bruken

en: Cut the selected text and puts it in the clipboard
nds: Den utsöchten Text na de Twischenaflaag knippen

en: Copy the selected text to the clipboard
nds: Den utsöchten Text na de Twischenaflaag koperen

en: Paste the clipboard contents
nds: Den Twischenaflaaginholt infögen

en: Select all the entries in the collection
nds: All Indrääg binnen de Sammeln utsöken

en: Deselect all the entries in the collection
nds: All Indrääg binnen de Sammeln afkören

en: Advanced &Filter...
nds: Verwiedert &Filter...

en: Filter the collection
nds: De Sammeln filtern

en: &New Entry...
nds: &Nieg Indrag...

en: Create a new entry
nds: En nieg Indrag opstellen

en: Internet Search...
nds: In't Internet söken...

en: Search the internet...
nds: Internetsöök...

en: Edit the selected entries
nds: De utsöchten Indrääg bewerken

en: Copy the selected entries
nds: De utsöchten Indrääg koperen

en: Delete the selected entries
nds: De utsöchten Indrääg wegdoon

en: &Merge Entries
nds: Indrääg &tosamenföhren

en: Merge the selected entries
nds: De utsöchten Indrääg tosamenföhren

en: Check-&out...
nds: &Utboken...

en: Check-out the selected items
nds: De utsöchten Saken utboken

en: Check-&in
nds: &Inboken

en: Check-in the selected items
nds: De utsöchten Saken inboken

en: &Rename Collection...
nds: &Sammeln ümnömen...

en: Rename the collection
nds: De Sammeln ümnömen

en: Collection &Fields...
nds: Sammeln-&Feller...

en: Fields
nds: Feller

en: Modify the collection fields
nds: Sammeln-Feller ännern

en: &Generate Reports...
nds: Berichten &opstellen...

en: Reports
nds: Berichten

en: Generate collection reports
nds: Sammelnberichten opstellen

en: Convert to &Bibliography
nds: Na &Bökerverteken ümwanneln

en: Convert a book collection to a bibliography
nds: Bökersammeln na en Bökerverteken ümwanneln

en: String &Macros...
nds: Tekenkeden-&Makros...

en: Edit the bibtex string macros
nds: De Bibtex-Tekenkeden-Makros bewerken

en: Check for Duplicate Keys...
nds: Na dubbelte Slötels söken

en: Check for duplicate citation keys
nds: Na dubbelte Zitaatslötels söken

en: Copy Bibtex to Cli&pboard
nds: Bibtex na de &Twischenaflaag koperen

en: Copy bibtex citations to the clipboard
nds: Bibtex-Zitaten na de Twischenaflaag koperen

en: Cite Entry in &LyX
nds: Indrag in &LyX ziteren

en: Cite the selected entries in LyX
nds: De utsöchten Indrääg in LyX ziteren

[ctx: Update Entry]
en: Update
nds: Opfrischen

en: All Sources
nds: All Borns

en: Update entry data from all available sources
nds: Indrääg ut all verföögbor Borns opfrischen

en: Enable/disable the editor
nds: Editor an- oder utmaken

en: Change Grouping
nds: Koppeltyp ännern

en: &Group Selection
nds: &Koppelköör

en: Change the grouping of the collection
nds: De Sammeln ehr Koppeltyp ännern

en: Filter here...
nds: Hier filtern...

en: <qt>The <i>Entry View</i> shows a formatted view of the entry's contents.</qt>
nds: <qt>De <i>Indragansicht</i> wiest en formateert Ansicht vun Indraginholden.</qt>

en: <qt>The <i>Column View</i> shows the value of multiple fields for each entry.</qt>
nds: <qt>De <i>Striepenansicht</i> wiest den Weert vun mehr Feller för elk Indrag.</qt>

en: Groups
nds: Koppeln

en: <qt>The <i>Group View</i> sorts the entries into groupings based on a selected field.</qt>
nds: <qt>De <i>Koppelansicht</i> sorteert de Indrääg na Koppeln, baseert op en utsöcht Feld.</qt>

en: Welcome to the Tellico Collection Manager
nds: Willkamen bi Tellico, den Sammelnpleger

en: <h3>Tellico is a tool for managing collections of books, videos, music, and whatever else you want to catalog.</h3><h3>New entries can be added to your collection by <a href="tc:///coll_new_entry">entering data manually</a> or by <a href="tc:///edit_search_internet">downloading data</a> from various Internet sources.</h3>
nds: <h3>Tellico is en Programm för de Pleeg vun Böker-, Video-, Musik-, oder anner Sammeln.</h3><h3>Nieg Indrääg laat sik dör <a href="tc:///coll_new_entry">Ingaav vun Hand</a> oder <a href="tc:///edit_search_internet">Daalladen vun Daten</a> ut verscheden Internetborns tofögen.</h3>

en: The current file has been modified.
    Do you want to save it?
nds: De aktuelle Datei wöör ännert.
    Wullt Du ehr sekern?

en: Opening file...
nds: Datei warrt opmaakt...

en: Open File
nds: Datei opmaken

en: <qt><p>You are saving a file with many images, which causes Tellico to slow down significantly. Do you want to save the images separately in Tellico's data directory to improve performance?</p><p>Your choice can always be changed in the configuration dialog.</p></qt>
nds: <qt><p>Du wullt en Datei mit en Barg Biller sekern. Dat maakt Tellico bannig langsamer. Wullt Du de Biller na den Tellico-Datenorner sekern?</p><p>Dien Köör lett sik ok later noch mit den Instellendialoog ännern.</p></qt>

en: Save Images Separately
nds: Biller för sik sekern

en: Save Images in File
nds: Biller in Datei sekern

en: Saving file with a new filename...
nds: Datei warrt mit en nieg Dateinaam sekert...

en: Save As
nds: Sekern as

en: Printing...
nds: An't Drucken...

en: The collection is currently being filtered to show a limited subset of the entries. Only the visible entries will be printed. Continue?
nds: De Sammeln warrt jüst filtert, dormit en Ünnersett vun Indrääg wiest warrt. Bloots sichtbor Indrääg warrt druckt. Wiedermaken?

en: Exiting...
nds: An't Beennen...

en: (%1 filtered; %2 selected)
nds: (%1 filtert; %2 utsöcht)

en: (%1 filtered)
nds: (%1 filtert)

en: (%1 selected)
nds: (%1 utsöcht)

en: Tellico encountered an error in XSLT processing.
nds: Tellico hett en Fehler bi't XSLT-Verarbeiden opdeckt.

en: Importing data...
nds: Daten warrt importeert...

en: Import File
nds: Datei importeren

en: Import Directory
nds: Orner importeren

en: Exporting data...
nds: Daten warrt exporteert...

en: Export As
nds: Exporteren as

en: String Macros
nds: Tekenkeden-Makros

en: Macro
nds: Makro

en: String
nds: Tekenkeed

en: Creating citations...
nds: Zitaten warrt opstellt...

en: Filters
nds: Filtern

en: <qt>The <i>Filter View</i> shows the entries which meet certain filter rules.</qt>
nds: <qt>De <i>Filteransicht</i> wiest de Indrääg, de op verscheden Filterregeln passt.</qt>

en: Loans
nds: Utlehnt

en: <qt>The <i>Loan View</i> shows a list of all the people who have borrowed items from your collection.</qt>
nds: <qt>De <i>Utlehnansicht</i> wiest en List vun Lüüd, se sik wat ut Dien Sammeln utlehnt hebbt.</qt>

en: Some images are not saved in the configured location. The current file must be saved and the images will be transferred to the new location.
nds: En poor Biller warrt nich an de instellte Steed wohrt. Du muttst de aktuelle Datei sekern, de Biller warrt denn na de niege Steed överdragen.

en: Update entry data from %1
nds: Indragdaten vun %1 warrt opfrischt.

en: Tellico can only import one file of this type at a time. Only %1 will be imported.
nds: Tellico kann bloots een Datei vun dissen Typ op eenmaal importeren. Bloots %1 warrt importeert.

en: Collection Report
nds: Sammelnbericht

en: &Report template:
nds: &Berichtvörlaag:

en: &Generate
nds: &Opstellen

en: Select a report template and click <em>Generate</em>.
nds: Söök en Berichtvörlaag ut un klick op <em>Opstellen</em>.

en: Some reports may take several seconds to generate for large collections.
nds: Dat Opstellen vun Berichten för grote Sammeln kann en poor Sekunnen duern.

en: Do you really want to delete this filter?
nds: Wullt Du dissen Filter redig wegdoon?

en: Delete Filter?
nds: Filter wegdoon?

en: New collection name:
nds: Nieg Sammeln-Naam:

en: Entry 1
nds: Indrag 1

en: Entry 2
nds: Indrag 2

en: Conflicting values for %1 were found while merging entries.
nds: Konfliktweerten för %1bi't Tosamenföhren vun Indrääg opdeckt.

en: Please choose which value to keep.
nds: Bitte den Weert utsöken, den Du wohren wullt.

en: Select value from %1
nds: Weert ut %1 utsöken

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
nds: &Datei

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
nds: Hööft-Warktüüchbalken

note: i18n: ectx: ToolBar (collectionToolBar)
en: Collection Toolbar
nds: Sammeln-Warktüüchbalken

en: <qt>An Alexandria library called <i>%1</i> already exists. Any existing books in that library could be overwritten.</qt>
nds: <qt>Dat gifft al en Alexandria-Bibliotheek mit den Naam <i>%1</i>. All vörhannen Böker binnen de Bibliotheek warrt villicht överschreven.</qt>

en: Alexandria Options
nds: Alexandria-Optschonen

en: &Library:
nds: &Bibliotheek:

en: Scanning audio files...
nds: Klangdateien warrt dörkeken...

en: Files
nds: Dateien

en: Bitrate
nds: Bit-Wedderhalen

en: Tracks (Disc %1)
nds: Titeln (Schiev %1)

en: (Various)
nds: (Verscheden)

en: Audio File Options
nds: Klangdatei-Optschonen

en: Recursive &folder search
nds: Ok binnen Ü&nnerornern söken

en: If checked, folders are recursively searched for audio files.
nds: Wenn anmaakt, warrt ok Ünnerornern na Klangdateien dörkeken.

en: Include file &location
nds: &Dateiadress insluten

en: If checked, the file names for each track are added to the entries.
nds: Wenn anmaakt, warrt de Dateinaams för elk Stück na de Indrääg toföögt.

en: Include &bitrate
nds: &Bit-Wedderhalen insluten

en: If checked, the bitrate for each track is added to the entries.
nds: Wenn anmaakt, warrt de Bitwedderhalen för elk Stück na de Indrääg toföögt.

en: Bibtex
nds: BibTeX

en: Bibtex Options
nds: BibTex-Optschonen

en: Expand string macros
nds: Tekenkeden-Makros verwiedert

en: If checked, the string macros will be expanded and no @string{} entries will be written.
nds: Wenn anmaakt, warrt Tekenkeden-Makros verwiedert, un keen @string{}-Indrääg schreven.

en: Use URL package
nds: URL-Paket bruken

en: If checked, any URL fields will be wrapped in a \url declaration.
nds: Wenn anmaakt, warrt all URL-Feller na en \URL-Deklaratschoon packt.

en: Skip entries with empty citation keys
nds: Indrääg mit leddige Zitaatslötels övergahn

en: If checked, any entries without a bibtex citation key will be skipped.
nds: Wenn anmaakt, warrt Dateien ahn Bibtex-Zitaatslötel övergahn.

en: Bibtex quotation style:
nds: Bibtex-Zitaatstil:

en: Braces
nds: Klemmen

en: Quotes
nds: Goosfööt

en: No valid bibtex entries were found
nds: Keen gellen Bibtex-Indrääg funnen

en: No valid bibtex entries were found in file - %1
nds: Keen gellen Bibtex-Indrääg binnen Datei funnen - %1

en: Use Unicode (UTF-8) encoding
nds: Unicode-Koderen (UTF-8) bruken

en: Read the imported file in Unicode (UTF-8).
nds: Importdatei in Unicode (UTF-8) lesen.

en: Use user locale (%1) encoding
nds: Bruker-Spraakkoderen (%1) bruken

en: Read the imported file in the local encoding.
nds: Importdatei in Bruker-Spraakkoderen lesen.

en: A valid XSLT file is needed to import the file.
nds: Dormit sik de Datei importeren lett, deit en gellen XSLT-Datei noot.

en: CSV Options
nds: CSV-Optschonen

en: Include field titles as column headers
nds: Feldtiteln as Koppregen insluten

en: If checked, a header row will be added with the field titles.
nds: Wenn anmaakt, warrt en Koppreeg mit de Feldtiteln toföögt.

en: Delimiter
nds: Trennteken

en: In addition to a comma, other characters may be used as a delimiter, separating each value in the file.
nds: För't Scheden vun Weerten binnen Dateien laat sik ok anner Trenntekens as bloots Kommas bruken.

en: Comma
nds: Komma

en: Use a comma as the delimiter.
nds: Komma as Trennteken bruken

en: Semicolon
nds: Streekpunkt

en: Use a semi-colon as the delimiter.
nds: Streekpunkt as Trennteken bruken

en: Tab
nds: Tabulator

en: Use a tab as the delimiter.
nds: Tabulator as Trennteken bruken

en: Other
nds: Anner

en: Use a custom string as the delimiter.
nds: En egen Trennteken bruken

en: A custom string, such as a colon, may be used as a delimiter.
nds: En egen Teken, a.B. en Dubbelpunkt, lett sik as Trennteken bruken.

en: Table column delimiter:
nds: Tabellenstriep-Trennteken:

en: The column delimiter separates values in each column of a <i>Table</i> field.
nds: Dat Tabellenstriep-Trennteken scheedt Weerten binnen elk Striep vun en <i>Tabellen</i>feld.

en: Table row delimiter:
nds: Tabellenreeg-Trennteken:

en: The row delimiter separates values in each row of a <i>Table</i> field.
nds: Dat Tabellenreeg-Trennteken scheedt Weerten binnen elk Reeg vun en <i>Tabellen</i>feld.

en: Select the type of collection being imported.
nds: Söök den Sammelntyp för't Importeren ut.

en: &First row contains field titles
nds: &Eerst Reeg bargt Feldtiteln

en: If checked, the first row is used as field titles.
nds: Wenn anmaakt, warrt de eerste Reeg as Feldtiteln bruukt.

en: Delimiter:
nds: Trennteken:

en: &Comma
nds: &Komma

en: &Semicolon
nds: &Streekpunkt

en: Ta&b
nds: Ta&bulator

en: Ot&her:
nds: &Anner:

en: The table shows up to the first five lines of the CSV file.
nds: De Tabell wiest de eersten fief Regen vun de CSV-Datei.

en: <qt>Set each column to correspond to a field in the collection by choosing a column, selecting the field, then clicking the <i>Assign Field</i> button.</qt>
nds: <qt>Legg för elk Striep en tohören Feld in de Sammeln fast. Söök en Striep un en Feld ut un klick op den Knoop <i>Feld towiesen</i>.</qt>

en: Co&lumn:
nds: &Striep:

en: &Data field in this column:
nds: &Datenfeld binnen dissen Striep:

en: &Assign Field
nds: Feld &towiesen

en: At least one column must be assigned to a field. Only assigned columns will be imported.
nds: Tominnst een Striep mutt en Feld towiest ween. Bloots towiest Striepen warrt importeert.

en: Scanning files...
nds: Dateien warrt dörkeken...

en: File Listing Options
nds: Dateilist-Optschonen

en: Recursive folder search
nds: Ok binnen Ünnerornern söken

en: If checked, folders are recursively searched for all files.
nds: Wenn anmaakt, warrt ok binnen Ünnerornern na all Dateien keken.

en: Generate file previews
nds: Datei-Vöransichten opstellen

en: If checked, previews of the file contents are generated, which can slow down the folder listing.
nds: Wenn anmaakt, warrt Vöransichten vun de Datei-Inholden opstellt, man dat kann de Gauigkeit för de Ornerdorstellen minnern.

en: <qt>Tellico was unable to access the CD-ROM device - <i>%1</i>.</qt>
nds: <qt>Tellico kunn nich op de CD-ROM-Reedschap <i>%1</i> togriepen.</qt>

en: Select CDDB Entry
nds: CDDB-Indrag utsöken

en: Select a CDDB entry:
nds: Söök en CDDB-Indrag ut:

en: <qt>No records were found to match the CD.</qt>
nds: <qt>Keen passen Indrääg för de CD funnen.</qt>

en: <qt>Tellico was unable to complete the CD lookup.</qt>
nds: <qt>Tellico kunn de CD-Affraag nich afsluten.</qt>

en: Various
nds: Verscheden

en: Audio CD Options
nds: Klang-CD-Optschonen

en: Read data from CD-ROM device
nds: Daten vun CD-ROM-Reedschap lesen

en: Select or input the CD-ROM device location.
nds: De Steed vun de CD-ROM-Reedschap utsöken oder ingeven

en: Read all CDDB cache files only
nds: Bloots all Dateien CDDB-Twischenspiekerdateien lesen

en: Read data recursively from all the CDDB cache files contained in the default cache folders.
nds: Daten mit Ünnerornern ut all CDDB-Twischenspiekerdateien binnen de Standard-Twischenspiekerornern lesen.

en: <qt>The file is not a valid GCstar data file.</qt>
nds: <qt>De Datei is keen tolaten GCstar-Datei.</qt>

en: Goodreads Options
nds: Goodreads-Optschonen

en: (grouped by %1)
nds: (sorteert na %1)

en: HTML Options
nds: HTML-Optschonen

en: Print field headers
nds: Feldköpp drucken

en: Group the entries
nds: De Indrääg tosamenkoppeln

en: Export individual entry files
nds: Enkelte Indragdateien exporteren

en: If checked, individual files will be created for each entry.
nds: Wenn anmaakt, warrt för elk Indrag en egen Dateien opstellt.

en: Loading data...
nds: Daten warrt laadt...

en: Loading %1...
nds: "%1" warrt laadt...

en: ONIX Archive
nds: ONIX-Archiv

en: ONIX Archive Options
nds: ONIX-Archivoptschonen

en: Include images in archive
nds: Biller na Archiv insluten

en: If checked, the images in the document will be included in the zipped ONIX archive.
nds: Wenn anmaakt, warrt de Biller binnen dat Dokment binnen dat ONIX-Archiv inslaten.

en: Tellico was unable to read any metadata from the PDF file.
nds: Tellico kunn keen Metadaten ut de PDF-Datei lesen.

en: Tellico is able to download information about entries with a DOI from CrossRef.org. However, you must create an CrossRef account and add a new data source with your account information.
nds: Tellico kann Informatschonen över Indrääg mit en DOI (Beteker för digitaal Objekten) vun CrossRef.org daalladen. Dor muttst Du man en CrossRef-Brukerkonto un en nieg Datenborn mit Dien Kontoinformatschonen för opstellen.

en: The file is empty.
nds: De Datei is leddig.

en: The file contains no collection data.
nds: De Datei bargt keen Sammelndaten.

en: Tellico XML Options
nds: Tellico-XML-Optschonen

en: Include images in XML document
nds: Biller na XML-Dokment insluten

en: If checked, the images in the document will be included in the XML stream as base64 encoded elements.
nds: Wenn anmaakt, warrt de Biller binnen dat Dokment as Base64-kodeert Elementen binnen den XML-Stroom inslaten.

en: Tellico Zip File
nds: Tellico-Zip-Datei

en: It is from a future version of Tellico.
nds: Dat is vun en nieger Tellico-Verschoon.

en: XSLT Options
nds: XSLT-Optschonen

en: XSLT file:
nds: XSLT-Datei:

en: Choose the XSLT file used to transform the data.
nds: Söök de XSLT-Datei för't Datenümwanneln ut.

en: Decrease the maximum icon size in the icon list view
nds: De Hööchstgrött för Lüttbiller binnen de Lüttbild-Listansicht minnern

en: The current maximum icon size is %1.
    Move the slider to change it.
nds: De aktuelle Hööchstgrött för Lüttbiller is %1.
    Mit den Schuver lett se sik ännern.

en: Increase the maximum icon size in the icon list view
nds: De Hööchstgrött för Lüttbiller binnen de Lüttbild-Listansicht ropsetten

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>...that if a book has more than one author, you should separate
    their names by a semi-colon, so that Tellico will know how to split them
    and use them separately.</p>
    <p>Any other field which allows multiple values should be entered the
    same way, with a semi-colon (;) separating each value.</p>
nds: <p>...dat Du Autorennaams mit Streekpünkt scheden schullst, wenn
    een Book mehr as een Autor hett, dormit Tellico weet, wodennig de
    to scheden sünd un de ok enkelt bruken kann.</p>
    <p>Weerten mööt ok binnen all anner Feller, de mehr Weerten verlöövt, mit Streekpünkt (;) scheedt warrn.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>...that you can change which fields are shown in the column view by
    right-clicking on the column header.
nds: <p>...dat Du de wiest Feller in de Striepansicht ännern kannst, wenn Du mit de Muus en Rechtsklick op den Strieptitel maakst?</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>...that you can add, edit, or modify the fields in the collection using
    the Field Editor. The arrow buttons below the field list can be used to change the
    position of the field in the list, which affects the placement in the entry
    editor.</p>
nds: <p>...dat Du Feller binnen de Sammeln mit den Feldeditor tofögen, bewerken
    oder ännern kannst? Mit de Pielknööp nerrn de Feldlist laat sik Indrääg
    in de List verschuven. Dat ännert de Positschoon in'n Indrageditor.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>...that if a non-word character is used in the Quick Filter, the text is
    interpreted as a regular expression.</p>
    <p>To show only books which are by Weber or Bujold, for example, then
    type "weber|bujold" (no quotes) in the filter box.</p>
nds: <p>...dat bi Bruuk vun en Nich-Textteken in'n Fixfilter de Text as
    reguleer Utdruck düüdt warrt?.</p>
    <p> Wenn Du a.B. bloots Böker wiesen wullt, de Harte oder Sass schreven
    hebbt, giff in't Filterfeld "harte|sass" (ahn Goosfööt) in.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>...that you can edit more than one entry at a time, by holding down
    the Shift or Ctrl key and selecting multiple entries.</p>
nds: <p>...dat Du mehr as een Indrag op eenmaal bewerken kannst, wenn Du de
    Ümschalt- oder Strg-Tast daaldrückt höllst un mehr Indrääg utsöchst?</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>...that you can convert an existing book collection to a bibliography,
    which can then be exported to bibtex or Bibtexml format.</p>
nds: <p>... dat Du en vörhannen Bökersammeln na en Bökerverteken ümwanneln
    kannst, dat sik denn na't Bibtex- oder Bibtexml-Formaat exporteren lett?</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>...that you can add, edit, and delete string macros for bibliographies.</p>
nds: <p>... dat Du Tekenkedenmakros för Bökervertekens tofögen, bewerken, oder wegmaken kannst?</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>...that if more than one field is formatted as a name, then an additional
    group named "People" is added to the collection, allowing authors and editors
    to be sorted or printed together, for example.</p>
nds: <p>...dat de Sammeln en Bito-Koppel mit den Naam "Lüü" toföögt warrt,
    wenn mehr as een Feld as Naam formateert is, so dat sik a.B.
    Schrievers un Bewerkers tohoop sorteren oder drucken laat?</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>...that you can modify the appearance of the printed output by modifying
    the <tt>tellico-printing.xsl</tt> file. The file generates HTML, and the CSS
    within the stylesheet governs things like the font, the margins, etc.</p>
nds: <p>...dat Du dat Druckutsehn ännern kannst, wenn Du de Datei
    <tt>tellico-printing.xsl</tt> ännerst? De Datei stellt HTML op, un mit de
    CSS-Stilvörlaag warrt a.B. Schriftoort, Ränners, usw. stüert.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>...that you can import using any generic XSL stylesheet which
    outputs a valid Tellico XML file.</p>
nds: <p>... dat Du för't Importeren all allmeen XSL-Stilvörlagen
    bruken kannst, de gellen XML-Dateien för Tellico utgeevt?</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>...that double-clicking an entry item opens the Entry Editor.</p>
nds: <p>... dat sik mit en Dubbelklick op en Indrag de Indrag-Editor opmaken lett?</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>...that you can add HTML tags to any Paragraph field for formatting, such as
    &lt;b&gt;bold&lt;/b&gt; or &lt;i&gt;italic&lt;/i&gt;.</p>
nds: <p>... dat sik HTML-Betekers för't Formateren vun Afsnittfeller tofögen laat, a.B.:
    &lt;b&gt;bold&lt;/b&gt; oder &lt;i&gt;italic&lt;/i&gt;.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>...that when the Column View is focused, you can press a letter on the
    keyboard to scroll to the next entry that starts with that letter.</p>
nds: <p>...dat Du in de Striepansicht en Bookstaventast drücken kannst,
    un so na den Indrag jumpen kannst, de mit den Bookstaav anfangt?</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>...that you can use a field with a derived value to combine multiple separated fields
    into a single field. Use a derived value template
    similar to "Value: %{fielda}%{fieldb}" where %{...} gets replaced with the
    appropriate field value. This is useful to collect multiple values in a
    single field, e.g. for better grouping, and to combine fields of different
    types by respecting proper sorting at the same time. Consider for example
    a number field followed by a text subfield with entries 3b, 14a.</p>
nds: <p>...dat sik mit afleddt Weerten mehr enkelte Feller binnen een Feld tosamenfaten laat?
    Bruuk en Vörlaag mit afleddt Weerten, so as "Weert: %{feld_a}%{feld_b}". För "%{...}"
    warrt de tohören Feldweert inföögt.  Dit is goot för't Tosamenfaten vun mehr Weerten
    binnen een Feld, a.B. för beter Tohoopkoppeln un för't Tosamenfaten vun mehr verscheden
    Feldtypen, bides de liekers propper sorteert warrt. En Bispill: en Tallenfeld mit nakamen
    Textünnerfeld, mit de Indrääg 3b un 14a.</p>

en: This template is meant for music collections only.
nds: Disse Vörlaag is bloots för Musiksammeln maakt.

en: Total:
nds: Tosamen:

en: This template is meant for video collections only.
nds: Disse Vörlaag is bloots för Videosammeln maakt.

en: : Group Summary
nds: : Koppel-Tosamenfaten

en: Total number of fields:
nds: Hele Tall vun Feller:

en: Total number of entries:
nds: Hele Tall vun Indrääg:

en: Generated by Tellico
nds: Vun Tellico opstellt

en: Distinct values:
nds: Verscheden Weerten:

en: Loan Date
nds: Utlehndatum

en: Note
nds: Henwies

en: Due Date
nds: Torüchgaavdatum

en: Search
nds: Söök

en: Clear
nds: Leddig maken
