tellico - en to pt_BR translation catalogue (1219 entries)

[ctx: Album XSL Template]
note: i18n: file: xslt/entry-templates/Album.xsl
en: Album
pt_BR: Álbum

[ctx: Default XSL Template]
note: i18n: file: xslt/entry-templates/Default.xsl
en: Default
pt_BR: Padrão

[ctx: Fancy XSL Template]
note: i18n: file: xslt/entry-templates/Fancy.xsl
en: Fancy
pt_BR: Bonito

[ctx: Video XSL Template]
note: i18n: file: xslt/entry-templates/Video.xsl
en: Video
pt_BR: Vídeo

[ctx: Compact XSL Template]
note: i18n: file: xslt/entry-templates/Compact.xsl
en: Compact
pt_BR: Compacto

[ctx: Title Listing (Vertical) XSL Template]
note: i18n: file: xslt/report-templates/Title_Listing_(Vertical).xsl
en: Title Listing (Vertical)
pt_BR: Listagem de títulos (Vertical)

[ctx: Group View XSL Template]
note: i18n: file: xslt/report-templates/Group_View.xsl
en: Group View
pt_BR: Área de grupos

[ctx: Loan View XSL Template]
note: i18n: file: xslt/report-templates/Loan_View.xsl
en: Loan View
pt_BR: Área de empréstimos

[ctx: Title Listing (Horizontal) XSL Template]
note: i18n: file: xslt/report-templates/Title_Listing_(Horizontal).xsl
en: Title Listing (Horizontal)
pt_BR: Listagem de títulos (Horizontal)

[ctx: Group Summary XSL Template]
note: i18n: file: xslt/report-templates/Group_Summary.xsl
en: Group Summary
pt_BR: Resumo de grupos

[ctx: Image List XSL Template]
note: i18n: file: xslt/report-templates/Image_List.xsl
en: Image List
pt_BR: Lista de imagens

[ctx: Image Grid XSL Template]
note: i18n: file: xslt/report-templates/Image_Grid.xsl
en: Image Grid
pt_BR: Lista de imagens

[ctx: Tri-Column XSL Template]
note: i18n: file: xslt/report-templates/Tri-Column.xsl
en: Tri-Column
pt_BR: Três colunas

[ctx: Group Statistics XSL Template]
note: i18n: file: xslt/report-templates/Group_Statistics.xsl
en: Group Statistics
pt_BR: Agrupar estatísticas

[ctx: Column View XSL Template]
note: i18n: file: xslt/report-templates/Column_View.xsl
en: Column View
pt_BR: Exibição em coluna

en: Citation Key Manager
pt_BR: Gerenciador da chave de citação

en: Checking for entries with duplicate citation keys...
pt_BR: Procurando os registros com chaves de citação duplicadas...

en: Check for duplicates
pt_BR: Procurar por duplicados

en: Filter for duplicates
pt_BR: Filtrar as duplicadas

en: There are no duplicate citation keys.
pt_BR: Não há chaves de citação duplicadas.

en: There is %1 duplicate citation key. | There are %1 duplicate citation keys.
pt_BR[0]: Existem %1 chave de citação duplicada.
pt_BR[1]: Existem %1 chaves de citação duplicadas.

en: Select Borrower
pt_BR: Selecione a pessoa que pegou o item emprestado

en: Name
pt_BR: Nome

en: Collection Size
pt_BR: Tamanho da coleção

en: Total entries: %1
pt_BR: Total de registros: %1

en: Collection Size Over Time
pt_BR: Tamanho da coleção ao longo do tempo

en: Group Summary: %1
pt_BR: Resumo do grupo: %1

en: Total number of entries: %1
pt_BR: Número total de registros: %1

en: Top Values: %1
pt_BR: Maiores valores: %1

en: Group Summary Report
pt_BR: Relatório de resumo do grupo

en: Year Distribution
pt_BR: Ano de distribuição

[ctx: Distinct number of items]
en: Count
pt_BR: Quantidade

en: <qt>Tellico is unable to write to the server pipe at <b>%1</b>.</qt>
pt_BR: <qt>O Tellico não conseguiu escrever para o pipe do servidor em <b>%1</b>.</qt>

en: My Collection
pt_BR: Minha coleção

en: Personal
pt_BR: Pessoal

en: Book Collection
pt_BR: Coleção de Livros

en: Bibliography
pt_BR: Bibliografia

en: Comic Book Collection
pt_BR: Coleção de Revistas em Quadrinhos

en: Video Collection
pt_BR: Coleção de Vídeos

en: Music Collection
pt_BR: Coleção de Músicas

en: Coin Collection
pt_BR: Coleção de Moedas

en: Stamp Collection
pt_BR: Coleção de Selos

en: Wine Collection
pt_BR: Coleção de Vinhos

en: Card Collection
pt_BR: Coleção de Cartões

en: Game Collection
pt_BR: Coleção de Jogos

en: File Catalog
pt_BR: Catálogo de Arquivos

en: Board Game Collection
pt_BR: Coleção de jogos de tabuleiro

en: Custom Collection
pt_BR: Coleção personalizada

en: Collection Fields
pt_BR: Campos da coleção

en: Current Fields
pt_BR: Campos atuais

[ctx: New Field]
en: &New
pt_BR: &Novo

en: Add a new field to the collection
pt_BR: Adicionar um novo campo à coleção

[ctx: Delete Field]
en: Delete
pt_BR: Excluir

en: Remove a field from the collection
pt_BR: Remover um campo da coleção

en: Move this field up in the list. The list order is important for the layout of the entry editor.
pt_BR: Mover este campo para cima. A ordem na lista é importante para o layout do editor de registros.

en: Move this field down in the list. The list order is important for the layout of the entry editor.
pt_BR: Mover este campo para baixo. A ordem na lista é importante para o layout do editor de registros.

en: Field Properties
pt_BR: Propriedades do campo

en: &Title:
pt_BR: &Título:

en: The title of the field
pt_BR: O título do campo

en: T&ype:
pt_BR: T&ipo:

en: The type of the field determines what values may be used.
pt_BR: O tipo do campo determina que valores podem ser utilizados.

en: <i>Simple Text</i> is used for most fields.
pt_BR: <i>Texto simples</i> é utilizado para a maioria dos campos.

en: <i>Paragraph</i> is for large text blocks.
pt_BR: <i>Parágrafo</i> é utilizado para grandes blocos de texto.

en: <i>Choice</i> limits the field to certain values.
pt_BR: <i>Escolha</i> limita o campo a certos valores.

en: <i>Checkbox</i> is for a simple yes/no value.
pt_BR: <i>Marcador</i> é usado para descrever valores do tipo sim/não.

en: <i>Number</i> indicates that the field contains a numerical value.
pt_BR: <i>Número</i> indica que o campo contém um valor numérico.

en: <i>URL</i> is for fields which refer to URLs, including references to other files.
pt_BR: <i>URL</i> é para os campos que fazem referência a uma URL, contendo referências a outros arquivos.

en: A <i>Table</i> may hold one or more columns of values.
pt_BR: Uma <i>Tabela</i> pode conter uma ou duas colunas de valores.

en: An <i>Image</i> field holds a picture.
pt_BR: Um campo <i>Imagem</i> serve para armazenar uma foto ou figura.

en: A <i>Date</i> field can be used for values with a day, month, and year.
pt_BR: Um campo <i>Data</i> pode ser utilizado para valores com dia, mês e ano.

en: A <i>Rating</i> field uses stars to show a rating number.
pt_BR: Um campo <i>Classificação</i> usa estrelas para indicar uma nota.

en: Cate&gory:
pt_BR: Cate&goria:

en: The field category determines where the field is placed in the editor.
pt_BR: O campo categoria determina a posição do campo no editor.

en: Set &properties...
pt_BR: Definir &propriedades...

en: Extended field properties are used to specify things such as the corresponding bibtex field.
pt_BR: As propriedades estendidas de um campo são utilizadas para definir coisas como o campo BibTeX correspondente.

en: Description:
pt_BR: Descrição:

en: The description is a useful reminder of what information is contained in the field.
pt_BR: A descrição é um lembrete útil de qual informação está contida no campo.

en: Value Options
pt_BR: Opções de valores

en: Default value:
pt_BR: Valor padrão:

en: <qt>A default value can be set for new entries.</qt>
pt_BR: <qt>Um valor padrão pode ser definido para novos registros.</qt>

en: Value template:
pt_BR: Modelo de valores:

en: Derived values are formed from the values of other fields according to the value template. Named fields, such as "%{year} %{title}", get substituted in the value.
pt_BR: Valores derivados são formados dos valores de outros campos, conforme o modelo de valores. Campos nomeados, tais como "%{year} %{title}", são substituídos no valor.

en: Use derived value
pt_BR: Usar valor derivado

en: A&llowed values:
pt_BR: Va&lores permitidos:

en: <qt>For <i>Choice</i>-type fields, these are the only values allowed. They are placed in a combo box. The possible values have to be separated by a semi-colon, for example: "dog; cat; mouse"</qt>
pt_BR: <qt>Para os campos do tipo <i>Escolha</i>, estes são os únicos valores permitidos. Eles são colocados numa lista de opções. O valores possíveis devem ser separados por ponto e vírgula, por exemplo: "cachorro; gato; rato"</qt>

en: Format options:
pt_BR: Opções de formato:

en: No formatting
pt_BR: Sem formatação

en: Allow auto-capitalization only
pt_BR: Permitir apenas a formatação automática em letras maiúsculas

en: Format as a title
pt_BR: Formatar como título

en: Format as a name
pt_BR: Formatar como nome

en: Field Options
pt_BR: Opções do campo

en: Enable auto-completion
pt_BR: Habilitar o completamento automático

en: If checked, KDE auto-completion will be enabled in the text edit box for this field.
pt_BR: Se selecionado, o completamento automático do KDE será habilitado na caixa de texto deste campo.

en: Allow multiple values
pt_BR: Permitir múltiplos valores

en: If checked, Tellico will parse the values in the field for multiple values, separated by a semi-colon.
pt_BR: Se selecionado, o Tellico separará os valores separados por ponto e vírgula no campo de múltiplos valores.

en: Allow grouping
pt_BR: Permitir agrupamento

en: If checked, this field may be used to group the entries in the group view.
pt_BR: Se selecionado, este campo será utilizado para reagrupar os registros na visão de grupos.

en: Revert the selected field's properties to the default values.
pt_BR: Reverter as propriedades dos campos selecionados para seus valores padrão.

en: Modify Fields
pt_BR: Modificar campos

en: <qt>Removing allowed values from the <i>%1</i> field which currently exist in the collection may cause data corruption. Do you want to keep your modified values or cancel and revert to the current ones?</qt>
pt_BR: <qt>Remover os valores possíveis do campo <i>%1</i> que existem na coleção pode causar corrupção de dados. Deseja manter seus valores modificados ou cancelar e reverter aos valores anteriores?</qt>

en: Keep modified values
pt_BR: Manter os valores modificados

en: New Field %1
pt_BR: Novo campo %1

en: Revert Field Properties
pt_BR: Reverter as propriedades do campo

en: <qt><p>Do you really want to revert the properties for the <em>%1</em> field back to their default values?</p></qt>
pt_BR: <qt><p>Deseja realmente reverter as propriedades do campo <em>%1</em> para seus valores padrão?</p></qt>

en: Revert
pt_BR: Reverter

en: Extended Field Properties
pt_BR: Propriedades estendidas do campo

en: Property
pt_BR: Propriedade

en: Value
pt_BR: Valor

en: A field with this title already exists. Please enter a different title.
pt_BR: Já existe um campo com este nome. Favor escolher um nome diferente.

en: <qt>The category may not be empty. Please enter a category.</qt>
pt_BR: <qt>A categoria não pode ser deixada em branco. Informe uma categoria.</qt>

en: <qt>A field may not be in the same category as a <em>Paragraph</em>, <em>Table</em> or <em>Image</em> field. Please enter a different category.</qt>
pt_BR: <qt>Um campo não pode estar na mesma categoria que um <em>Parágrafo</em>, uma <em>Tabela</em> ou uma <em>Imagem</em>. Favor escolher uma outra categoria.</qt>

en: A field's title may not be the same as an existing category. Please enter a different title.
pt_BR: O título de um campo não deve ser o mesmo que o de uma categoria existente. Digite um título diferente.

en: The range for a rating field must be between 1 and 10, and the lower bound must be less than the higher bound. Please enter different low and high properties.
pt_BR: A faixa para uma classificação tem que ser de 1 até 10, e o limite inferior deve ser menor que o limite superior. Entre com novos limites.

en: Tables are limited to a maximum of ten columns.
pt_BR: Tabelas são limitadas a um máximo de dez colunas.

en: A field with a derived value must have a value template.
pt_BR: Um campo com um valor derivado deve ter um modelo de valor.

en: General
pt_BR: Geral

en: Publishing
pt_BR: Publicação

en: Miscellaneous
pt_BR: Diversos

en: Entry Type
pt_BR: Tipo de registro

en: These entry types are specific to bibtex. See the bibtex documentation.
pt_BR: Estes tipos de registro são específicos para o BibTeX. Consulte a documentação do mesmo.

en: Author
pt_BR: Autor

en: Bibtex Key
pt_BR: Chave do BibTeX

en: Book Title
pt_BR: Título do livro

en: Organization
pt_BR: Organização

note: i18n("Institution")); field->setProperty(QLatin1String("bibtex"), QLatin1String("institution")); field->setCategory(i18n(bibtex_general)); field->setFlags(Field::AllowDelete); field->setFormatType(FieldFormat::FormatTitle); list.append(field); ****************** Publishing **************************
en: Publisher
pt_BR: Editora

en: Address
pt_BR: Endereço

en: Edition
pt_BR: Edição

en: Pages
pt_BR: Páginas

en: Year
pt_BR: Ano

en: Journal
pt_BR: Jornal

en: Digital Object Identifier
pt_BR: Identificador de objeto digital

en: Month
pt_BR: Mês

en: Number
pt_BR: Número

en: How Published
pt_BR: Modo de publicação

note: i18n("School")); field->setProperty(QLatin1String("bibtex"), QLatin1String("school")); field->setCategory(i18n(bibtex_publishing)); field->setFlags(Field::AllowCompletion | Field::AllowGrouped); list.append(field); ****************** Classification ***************************
en: Chapter
pt_BR: Capítulo

en: Series
pt_BR: Série

en: Cross-Reference
pt_BR: Referência cruzada

note: i18n("Annotation")); field->setProperty(QLatin1String("bibtex"), QLatin1String("annote")); field->setCategory(i18n(bibtex_misc)); list.append(field);
en: Keywords
pt_BR: Palavras-chave

en: Abstract
pt_BR: Resumo

en: Notes
pt_BR: Notas

en: Unknown
pt_BR: Desconhecido

en: My Board Games
pt_BR: Meus jogos de tabuleiro

en: Genre
pt_BR: Gênero

en: Mechanism
pt_BR: Mecanismo

en: Release Year
pt_BR: Ano de lançamento

en: Designer
pt_BR: Projetista

en: Number of Players
pt_BR: Número de jogadores

en: Playing Time
pt_BR: Tempo de jogo

en: Minimum Age
pt_BR: Idade mínima

en: Description
pt_BR: Descrição

en: Rating
pt_BR: Classificação

en: Purchase Date
pt_BR: Data da compra

en: Gift
pt_BR: Presente

en: Purchase Price
pt_BR: Preço de compra

en: Loaned
pt_BR: Emprestado

en: Cover
pt_BR: Capa

en: Comments
pt_BR: Comentários

en: Classification
pt_BR: Classificação

en: My Books
pt_BR: Meus livros

en: Subtitle
pt_BR: Legenda

en: Hardback
pt_BR: Capa dura

en: Paperback
pt_BR: Capa flexível econômica

en: Trade Paperback
pt_BR: Capa flexível

en: E-Book
pt_BR: Livro eletrônico

en: Magazine
pt_BR: Revista

en: Binding
pt_BR: Formato

en: Copyright Year
pt_BR: Ano do Copyright

en: Publication Year
pt_BR: Ano de publicação

en: Library of Congress Control Number
pt_BR: Número de Controle da Biblioteca do Congresso

en: Translator
pt_BR: Tradutor

en: Language
pt_BR: Idioma

en: Series Number
pt_BR: Nº de série

en: New
pt_BR: Novo

en: Used
pt_BR: Usado

en: Condition
pt_BR: Condição

en: Signed
pt_BR: Autografado

en: Read
pt_BR: Lido

en: Front Cover
pt_BR: Capa

en: Plot Summary
pt_BR: Resumo da Ação

en: My Cards
pt_BR: Meus Cartões

en: Player
pt_BR: Jogador

en: Team
pt_BR: Time

en: Brand
pt_BR: Marca

en: Card Number
pt_BR: Número do Cartão

en: Card Type
pt_BR: Tipo do Cartão

en: Location
pt_BR: Localização

en: Quantity
pt_BR: Quantidade

en: Front Image
pt_BR: Imagem Frontal

en: Back Image
pt_BR: Imagem no Verso

en: My Coins
pt_BR: Minhas Moedas

en: Type
pt_BR: Tipo

[ctx: monetary denomination]
en: Denomination
pt_BR: Denominação

en: Mint Mark
pt_BR: Marca da Casa Emissora

en: Country
pt_BR: País

en: Currency
pt_BR: Moeda

en: Coin Set
pt_BR: Conjunto de Moedas

[ctx: Coin grade levels - Proof-65,Proof-60,Mint State-65,Mint State-60,Almost Uncirculated-55,Almost Uncirculated-50,Extremely Fine-40,Very Fine-30,Very Fine-20,Fine-12,Very Good-8,Good-4,Fair]
en: Proof-65,Proof-60,Mint State-65,Mint State-60,Almost Uncirculated-55,Almost Uncirculated-50,Extremely Fine-40,Very Fine-30,Very Fine-20,Fine-12,Very Good-8,Good-4,Fair
pt_BR: Proof-65,Proof-60,Estado Mint-65,Estado Mint-60,Quase não Circulada-55,Quase não Circulada-50,Extremamente Rara-40,Muito Rara-30,Muito Rara-20,Rara-12,Muito Boa-8,Boa-4,Razoável

en: Grade
pt_BR: Classificação

en: Grading Service
pt_BR: Serviços de Classificação

en: Obverse
pt_BR: Observação

en: Reverse
pt_BR: Verso

en: My Comic Books
pt_BR: Minhas Revistas em Quadrinhos

en: Writer
pt_BR: Escritor

[ctx: Comic Book Illustrator]
en: Artist
pt_BR: Artista

en: Issue
pt_BR: Número

[ctx: Comic book grade levels - Mint,Near Mint,Very Fine,Fine,Very Good,Good,Fair,Poor]
en: Mint,Near Mint,Very Fine,Fine,Very Good,Good,Fair,Poor
pt_BR: Perfeito,Quase perfeito,Excelente,Ótimo,Muito bom,Bom,Razoável,Pobre

en: My Files
pt_BR: Meus arquivos

en: Folder
pt_BR: Pasta

en: Mimetype
pt_BR: Tipo MIME

en: Size
pt_BR: Tamanho

en: Permissions
pt_BR: Permissões

en: Owner
pt_BR: Proprietário

en: Group
pt_BR: Grupo

en: Created
pt_BR: Criado

en: Modified
pt_BR: Modificado

en: Meta Info
pt_BR: Metainformações

en: Icon
pt_BR: Ícone

en: My Games
pt_BR: Meus Jogos

en: Platform
pt_BR: Plataforma

[ctx: Games - Publisher]
en: Publisher
pt_BR: Editora

en: Developer
pt_BR: Desenvolvedor

en: ESRB Rating
pt_BR: Classificação da ESRB

en: Personal Rating
pt_BR: Nota Pessoal

en: Completed
pt_BR: Concluído

en: PlayStation2
pt_BR: PlayStation 2

en: PlayStation3
pt_BR: PlayStation 3

en: PlayStation4
pt_BR: PlayStation 4

[ctx: Sega Genesis]
en: Genesis
pt_BR: Mega Drive

[ctx: Video game ratings - Unrated, Adults Only, Mature, Teen, Everyone 10+, Everyone, Early Childhood, Pending]
en: Unrated, Adults Only, Mature, Teen, Everyone 10+, Everyone, Early Childhood, Pending
pt_BR: Não avaliado, Somente para adultos, Maduro, Adolescente, Para todos acima de 10 anos, Para todos, Primeira infância, Pendente

en: My Music
pt_BR: Minhas Músicas

en: Album
pt_BR: Álbum

en: Compact Disc
pt_BR: CD

en: Cassette
pt_BR: Cassete

en: Vinyl
pt_BR: Vinil

en: Medium
pt_BR: Mídia

en: Artist
pt_BR: Artista

en: Label
pt_BR: Selo

en: Tracks
pt_BR: Pistas

en: Title
pt_BR: Título

en: Length
pt_BR: Duração

en: My Stamps
pt_BR: Meus Selos

en: Issue Year
pt_BR: Ano de Edição

en: Color
pt_BR: Cor

[ctx: Stamp grade levels - Superb,Extremely Fine,Very Fine,Fine,Average,Poor]
en: Superb,Extremely Fine,Very Fine,Fine,Average,Poor
pt_BR: Soberbo, Extremamente bom, Excelente, Bom, Na média, Pobre

en: Cancelled
pt_BR: Cancelado

en: Hinged
pt_BR: Articulado

en: Centering
pt_BR: Centralizando

en: Gummed
pt_BR: Colado

en: Image
pt_BR: Imagem

en: Other People
pt_BR: Outras Pessoas

en: Features
pt_BR: Características

en: My Videos
pt_BR: Meus Vídeos

en: Production Year
pt_BR: Ano de Produção

en: Certification
pt_BR: Certificação

en: Region 0
pt_BR: Região 0

en: Region 1
pt_BR: Região 1

en: Region 2
pt_BR: Região 2

en: Region 3
pt_BR: Região 3

en: Region 4
pt_BR: Região 4

en: Region 5
pt_BR: Região 5

en: Region 6
pt_BR: Região 6

en: Region 7
pt_BR: Região 7

en: Region 8
pt_BR: Região 8

en: Region
pt_BR: Região

en: Nationality
pt_BR: Nacionalidade

en: Format
pt_BR: Formato

en: Cast
pt_BR: Elenco

en: Actor/Actress
pt_BR: Ator/Atriz

en: Role
pt_BR: Personagem

en: A table for the cast members, along with the roles they play
pt_BR: Uma tabela para o elenco do filme, com o papel representado por cada um

en: Director
pt_BR: Diretor

en: Producer
pt_BR: Produtor

en: Composer
pt_BR: Compositor

en: Studio
pt_BR: Estúdio

en: Language Tracks
pt_BR: Línguas disponíveis

en: Subtitle Languages
pt_BR: Língua das Legendas

en: Audio Tracks
pt_BR: Áudios Disponíveis

en: Running Time
pt_BR: Duração

en: The running time of the video (in minutes)
pt_BR: Duração do vídeo (em minutos)

en: Aspect Ratio
pt_BR: Taxa de proporção

en: Black & White
pt_BR: Preto e branco

en: Color Mode
pt_BR: Formato de Cor

en: Director's Cut
pt_BR: Cortes do Diretor

en: My Wines
pt_BR: Meus Vinhos

[ctx: Wine Producer]
en: Producer
pt_BR: Produtor

en: Appellation
pt_BR: Apelação

en: Varietal
pt_BR: Variedade

en: Vintage
pt_BR: Safra

en: Red Wine
pt_BR: Vinho tinto

en: White Wine
pt_BR: Vinho branco

en: Sparkling Wine
pt_BR: Espumoso

en: Drink By
pt_BR: Bebido por

en: Label Image
pt_BR: Etiqueta

en: Add Entries
pt_BR: Adicionar registros

[ctx: Add (Entry Title)]
en: Add %1
pt_BR: Adicionar %1

en: Check-out Items
pt_BR: Registrar saída de itens

[ctx: Check-out (Entry Title)]
en: Check-out %1
pt_BR: Registro de saída %1

en: Append Collection
pt_BR: Continuar coleção

en: Merge Collection
pt_BR: Combinar coleção

en: Replace Collection
pt_BR: Substituir coleção

en: Add %1 Field
pt_BR: Adicionar campo %1

en: Modify %1 Field
pt_BR: Modificar campo %1

en: Delete %1 Field
pt_BR: Excluir campo %1

en: Add Filter
pt_BR: Adicionar filtro

en: Modify Filter
pt_BR: Modificar filtro

en: Delete Filter
pt_BR: Excluir filtro

en: Modify Entries
pt_BR: Modificar registros

[ctx: Modify (Entry Title)]
en: Modify %1
pt_BR: Modificar %1

en: Modify Loan
pt_BR: Modificar empréstimo

en: Delete Entries
pt_BR: Excluir registros

[ctx: Delete (Entry Title)]
en: Delete %1
pt_BR: Excluir %1

en: Check-in Entries
pt_BR: Registros de entrada

[ctx: Check-in (Entry Title)]
en: Check-in %1
pt_BR: Registro de entrada %1

en: Rename Collection
pt_BR: Renomear a coleção

en: Reorder Fields
pt_BR: Reordenar campos

[ctx: comma-separated list of words ignored by auto-capitalize]
en: a,an,and,as,at,but,by,for,from,in,into,nor,of,off,on,onto,or,out,over,the,to,up,with
pt_BR: o,a,os,as,um,uma,uns,umas,e,como,em,mas,por,para,de,dentro,nem,ao,à,ou,sobre,sob,com

[ctx: comma-separated list of articles ignored for title sorting]
en: the
pt_BR: o,a,os,as

[ctx: comma-separated list of common surname suffixes, used for sorting]
en: jr.,jr,iii,iv
pt_BR: júnior,sênior,jr,jr.,iii,iv

note: i18n: ectx: label, entry (fontBook), group (Options - book) i18n: ectx: label, entry (fontVideo), group (Options - video) i18n: ectx: label, entry (fontAlbum), group (Options - album) i18n: ectx: label, entry (fontBibtex), group (Options - bibtex) i18n: ectx: label, entry (fontComicBook), group (Opt
en: Template font
pt_BR: Fonte do modelo

note: i18n: ectx: label, entry (baseColorBook), group (Options - book) i18n: ectx: label, entry (baseColorVideo), group (Options - video) i18n: ectx: label, entry (baseColorAlbum), group (Options - album) i18n: ectx: label, entry (baseColorBibtex), group (Options - bibtex) i18n: ectx: label, entry (baseCo
en: Template background color
pt_BR: Cor de fundo do modelo

note: i18n: ectx: label, entry (textColorBook), group (Options - book) i18n: ectx: label, entry (textColorVideo), group (Options - video) i18n: ectx: label, entry (textColorAlbum), group (Options - album) i18n: ectx: label, entry (textColorBibtex), group (Options - bibtex) i18n: ectx: label, entry (textCo
en: Template text color
pt_BR: Cor do texto do modelo

note: i18n: ectx: label, entry (highlightedBaseColorBook), group (Options - book) i18n: ectx: label, entry (highlightedBaseColorVideo), group (Options - video) i18n: ectx: label, entry (highlightedBaseColorAlbum), group (Options - album) i18n: ectx: label, entry (highlightedBaseColorBibtex), group (Option
en: Template highlight color
pt_BR: Cor de destaque do modelo

note: i18n: ectx: label, entry (highlightedTextColorBook), group (Options - book) i18n: ectx: label, entry (highlightedTextColorVideo), group (Options - video) i18n: ectx: label, entry (highlightedTextColorAlbum), group (Options - album) i18n: ectx: label, entry (highlightedTextColorBibtex), group (Option
en: Template highlighted text color
pt_BR: Cor do texto em destaque do modelo

note: i18n: ectx: label, entry (linkColorBook), group (Options - book) i18n: ectx: label, entry (linkColorVideo), group (Options - video) i18n: ectx: label, entry (linkColorAlbum), group (Options - album) i18n: ectx: label, entry (linkColorBibtex), group (Options - bibtex) i18n: ectx: label, entry (linkCo
en: Template link color
pt_BR: Cor do link do modelo

en: Configure Tellico
pt_BR: Configurar o Tellico

en: Printing
pt_BR: Impressão

en: Templates
pt_BR: Modelos

en: Data Sources
pt_BR: Fontes de dados

en: General Options
pt_BR: Opções gerais

en: &Reopen file at startup
pt_BR: &Reabrir o arquivo ao iniciar

en: If checked, the file that was last open will be re-opened at program start-up.
pt_BR: Se selecionado, o último arquivo aberto será reaberto na próxima inicialização do programa.

en: &Enable regular expressions in quick filter
pt_BR: $Habilita expressão regular no filtro rápido

en: If checked, the quick filter will interpret text as a regular expression.
pt_BR: Se selecionado, o filtro rápido irá interpretar texto como expressão regular.

en: &Show "Tip of the Day" at startup
pt_BR: &Mostrar "Dicas do Dia" ao iniciar

en: If checked, the "Tip of the Day" will be shown at program start-up.
pt_BR: Se selecionado, as '"Dicas do Dia" serão mostradas ao iniciar o programa.

en: &Enable webcam for barcode scanning
pt_BR: &Habilitar a webcam para o escaneamento de código de barras

en: If checked, the input from a webcam will be used to scan barcodes for searching.
pt_BR: Se selecionado, a entrada da webcam será usada para escanear código de barras para a pesquisa.

en: Image Storage Options
pt_BR: Opções de armazenamento das imagens

en: Store images in data file
pt_BR: Armazenar imagens no arquivo de dados

en: Store images in common application directory
pt_BR: Armazenar imagens na pasta comum do aplicativo

en: Store images in directory relative to data file
pt_BR: Armazenar imagens numa pasta relativa ao arquivo de dados

en: Images may be saved in the data file itself, which can cause Tellico to run slowly, stored in the Tellico application directory, or stored in a directory in the same location as the data file.
pt_BR: As imagens podem ser salvas no próprio arquivo de dados, o que pode fazer o Tellico executar lentamente, armazenadas na pasta do aplicativo Tellico, ou armazenadas em uma pasta na mesma localização que os arquivos de dados.

en: Formatting Options
pt_BR: Opções de formatação

en: Auto capitalize &titles and names
pt_BR: Iniciais maiúsculas nos &títulos e nomes

en: If checked, titles and names will be automatically capitalized.
pt_BR: Se selecionado, os títulos e os nomes serão automaticamente postos em maiúsculas.

en: Auto &format titles and names
pt_BR: &Formatação automática dos títulos e nomes

en: If checked, titles and names will be automatically formatted.
pt_BR: Se selecionado, os títulos e os nomes serão automaticamente formatados.

en: No capitali&zation:
pt_BR: Não capitali&zar:

en: <qt>A list of words which should not be capitalized. Multiple values should be separated by a semi-colon.</qt>
pt_BR: <qt>Uma lista de palavras que não devem ser capitalizadas. As palavras devem ser separadas por ponto e vírgula.</qt>

en: Artic&les:
pt_BR: Arti&gos:

en: <qt>A list of words which should be considered as articles if they are the first word in a title. Multiple values should be separated by a semi-colon.</qt>
pt_BR: <qt>Uma lista de palavras que devem ser consideradas como artigos se forem a primeira palavra em um título. As palavras devem ser separadas por ponto e vírgula.</qt>

en: Personal suffi&xes:
pt_BR: Sufi&xos pessoais:

en: <qt>A list of suffixes which might be used in personal names. Multiple values should be separated by a semi-colon.</qt>
pt_BR: <qt>Uma lista de sufixos que podem ser utilizados nos nomes de pessoas. Os sufixos devem ser separados por um ponto e vírgula.</qt>

en: Surname &prefixes:
pt_BR: &Prefixos de sobrenomes:

en: <qt>A list of prefixes which might be used in surnames. Multiple values should be separated by a semi-colon.</qt>
pt_BR: <qt>Uma lista de prefixos que podem ser utilizados em sobrenomes. Os prefixos devem ser separados por um ponto e vírgula.</qt>

en: Printing Options
pt_BR: Opções de impressão

en: &Format titles and names
pt_BR: &Formatação dos títulos e nomes

en: &Print field headers
pt_BR: Im&primir cabeçalhos dos campos

en: If checked, the field names will be printed as table headers.
pt_BR: Se selecionado, o nome dos campos será impresso como títulos de uma tabela.

en: Grouping Options
pt_BR: Opções de agrupamento

en: &Group the entries
pt_BR: A&grupar os registros

en: If checked, the entries will be grouped by the selected field.
pt_BR: Se selecionado, os registros serão agrupados em função do campo selecionado.

en: Image Options
pt_BR: Opções das imagens

en: Maximum image &width:
pt_BR: &Largura máxima da imagem:

en: The maximum width of the images in the printout. The aspect ratio is preserved.
pt_BR: Largura máxima das imagens na impressão. As proporções são preservadas.

en: &Maximum image height:
pt_BR: Altura &máxima da imagem:

en: The maximum height of the images in the printout. The aspect ratio is preserved.
pt_BR: Altura máxima da imagem na impressão. As proporções são preservadas.

en: Template Options
pt_BR: Opções do modelo

note: i18n string, a plain label can't have an '&'
en: Collection &type:
pt_BR: &Tipo de coleção:

en: Template:
pt_BR: Modelo:

en: Select the template to use for the current type of collections. Not all templates will use the font and color settings.
pt_BR: Selecione o modelo a ser utilizado para o tipo de coleção selecionado. Nem todos os modelos permitem a alteração do tipo e cor da fonte.

en: &Preview...
pt_BR: &Visualização...

en: Show a preview of the template
pt_BR: Apresenta uma amostra do modelo

note: i18n("The options below will be passed to the template, but not " "all templates will use them. Some fonts and colors may be " "specified directly in the template."), frame); l1->setTextFormat(Qt::RichText); l->addWidget(l1);
en: Font Options
pt_BR: Opções de fonte

en: Font:
pt_BR: Fonte:

en: This font is passed to the template used in the Entry View.
pt_BR: Esta fonte é utilizada no modelo usado na Visão de Registros.

en: Size:
pt_BR: Tamanho:

en: Color Options
pt_BR: Opções de cor

en: Background color:
pt_BR: Cor do plano de fundo:

en: This color is passed to the template used in the Entry View.
pt_BR: Esta cor é utilizada no modelo usado na Visão de Registro.

en: Text color:
pt_BR: Cor do texto:

en: Highlight color:
pt_BR: Cor do destaque:

en: Highlighted text color:
pt_BR: Cor do texto em destaque:

en: Link color:
pt_BR: Cor do link:

en: Manage Templates
pt_BR: Gerenciamento de modelos

en: Install...
pt_BR: Instalar...

en: Click to install a new template directly.
pt_BR: Clique para instalar um modelo diretamente.

en: Download...
pt_BR: Baixar...

en: Click to download additional templates.
pt_BR: Clique para baixar modelos adicionais.

en: Delete...
pt_BR: Excluir...

en: Click to select and remove installed templates.
pt_BR: Clique para selecionar e remover modelos instalados.

en: Data Sources Options
pt_BR: Opções da fonte de dados

en: Move &Up
pt_BR: Mover para &cima

en: The order of the data sources sets the order that Tellico uses when entries are automatically updated.
pt_BR: A ordem das fontes de dados define a ordem que o Tellico usa quando os registros são automaticamente atualizados.

en: Move &Down
pt_BR: Mover para &baixo

en: Filter by type:
pt_BR: Filtrar por tipo:

en: &New...
pt_BR: &Novo...

en: Click to add a new data source.
pt_BR: Clique para adicionar uma nova fonte de dados.

en: &Modify...
pt_BR: &Modificar...

en: Click to modify the selected data source.
pt_BR: Clique para modificar a fonte de dados selecionada.

en: &Delete
pt_BR: E&xcluir

en: Click to delete the selected data source.
pt_BR: Clique para excluir a fonte de dados selecionada.

en: XSL Files
pt_BR: Arquivos XSL

en: Template Packages
pt_BR: Pacotes de modelos

en: All Files
pt_BR: Todos os arquivos

en: Delete Template
pt_BR: Excluir modelo

en: Select template to delete:
pt_BR: Selecione o modelo a ser excluído:

en: Ready.
pt_BR: Pronto.

en: Do you really want to delete this entry?
pt_BR: Deseja realmente excluir este registro?

en: Delete Entry
pt_BR: Excluir registro

en: Do you really want to delete these entries?
pt_BR: Deseja realmente excluir estes registros?

en: Delete Multiple Entries
pt_BR: Excluir múltiplos registros

en: &Sort By
pt_BR: &Ordenar por

en: &Edit Entry...
pt_BR: &Editar registro...

en: D&uplicate Entry
pt_BR: D&uplicar registro

en: &Update Entry
pt_BR: &Atualizar registro

en: &Delete Entry
pt_BR: E&xcluir registro

en: &Edit Entries...
pt_BR: &Editar registros...

en: D&uplicate Entries
pt_BR: D&uplicar registros

en: &Update Entries
pt_BR: &Editar registros

en: &Delete Entries
pt_BR: E&xcluir registros

en: The following items are already loaned, but Tellico does not currently support lending an item multiple times. They will be removed from the list of items to lend.
pt_BR: Os seguintes itens já estão emprestados. Como Tellico não suporta emprestar itens múltiplas vezes, eles serão removidos da lista de itens a serem emprestados.

en: There is an XML parsing error in line %1, column %2.
pt_BR: Há um erro de análise XML na linha %1, coluna %2.

en: The error message from Qt is:
pt_BR: A mensagem de erro do Qt é:

en: A file named "%1" already exists. Are you sure you want to overwrite it?
pt_BR: Já existe um arquivo chamado "%1". Deseja sobrescrevê-lo?

en: Overwrite File?
pt_BR: Sobrescrever o arquivo?

en: Tellico is unable to open the file - %1.
pt_BR: O Tellico não pôde abrir o arquivo - %1.

en: Tellico is unable to load the file - %1.
pt_BR: O Tellico não pôde carregar o arquivo - %1.

en: Tellico is unable to write the file - %1.
pt_BR: O Tellico não pôde escrever o arquivo - %1.

en: Tellico is unable to upload the file - %1.
pt_BR: O Tellico não consegue atualizar o arquivo - %1.

en: Only collections with the same type of entries as the current one can be appended. No changes are being made to the current collection.
pt_BR: Somente coleções com os mesmos tipos de registros do da coleção atual podem ser adicionadas. Nenhuma mudança foi feita à coleção atual.

en: Only collections with the same type of entries as the current one can be merged. No changes are being made to the current collection.
pt_BR: Somente coleções com os mesmos tipos de registro da coleção atual podem ser combinadas. Nenhuma mudança será feita à coleção atual.

en: Tellico is unable to load an image from the file - %1.
pt_BR: O Tellico não pôde carregar o arquivo - %1.

en: Untitled
pt_BR: Sem título

en: This information was freely provided by <a href="%1">%2</a>.
pt_BR: Esta informação foi fornecida gratuitamente por <a href="%1">%2</a>.

en: View Columns
pt_BR: Exibir colunas

[ctx: Noun, Menu name]
en: Columns
pt_BR: Colunas

en: Hide This Column
pt_BR: Ocultar esta coluna

en: Resize to Content
pt_BR: Ajustar ao conteúdo

en: Show All Columns
pt_BR: Exibir todas as colunas

en: Hide All Columns
pt_BR: Ocultar todas as colunas

en: Saving file...
pt_BR: Salvando arquivo...

en: Edit Entry
pt_BR: Editar registro

en: &New Entry
pt_BR: &Novo registro

en: Sa&ve Entry
pt_BR: Sal&var registro

en: Do you really want to modify these entries?
pt_BR: Deseja realmente modificar estes registros?

en: Modify Multiple Entries
pt_BR: Modificar múltiplos registros

en: A value is required for the following fields. Do you want to continue?
pt_BR: É necessário um valor para os seguintes campos. Deseja continuar?

en: Edit Entries
pt_BR: Editar registros

en: Sa&ve Entries
pt_BR: Sal&var registros

en: The current entry has been modified.
    Do you want to enter the changes?
pt_BR: O registro atual foi modificado.
    Deseja salvar as alterações?

en: Save Entry
pt_BR: Salvar registro

en: Unsaved Changes
pt_BR: Alterações não salvas

en: (Empty)
pt_BR: (Vazio)

en: <qt>The <i>Icon View</i> shows each entry in the collection or group using an icon, which may be an image in the entry.</qt>
pt_BR: <qt>A <i>Visão de Ícones</i> mostra cada registro da coleção ou grupo utilizando um ícone, que pode ser uma imagem no registro.</qt>

[ctx: Open URL]
en: Open %1
pt_BR: Abrir %1

en: Select Match
pt_BR: Selecionar correspondência

en: <qt><b>%1</b> returned multiple results which could match <b>%2</b>, the entry currently in the collection. Please select the correct match.</qt>
pt_BR: <qt><b>%1</b> foram retornados múltiplos resultados que correspondem a <b>%2</b>, que é o registro corrente na coleção. Selecione o resultado desejado.</qt>

en: Merge Entries
pt_BR: Mesclar registros

en: Merging entries...
pt_BR: Mesclando registros...

en: Total merged/scanned entries: %1/%2
pt_BR: Total de registros analisados/mesclados: %1/%2

en: Updating %1...
pt_BR: Atualizando %1...

en: Updating entries...
pt_BR: Atualizando registros...

en: Update Entries
pt_BR: Atualizar registros

en: Updating <b>%1</b>...
pt_BR: Atualizando <b>%1</b>...

en: Tellico is unable to locate the default entry stylesheet.
pt_BR: O Tellico não pôde encontrar a folha de estilo padrão para os registros.

en: Please check your installation.
pt_BR: Confira sua instalação.

en: Export Options
pt_BR: Opções de exportação

en: Formatting
pt_BR: Formatação

en: Format all fields
pt_BR: Formatar todos os campos

en: If checked, the values of the fields will be automatically formatted according to their format type.
pt_BR: Se selecionados, os valores de todos os campos serão automaticamente formatados de acordo com seus tipos de formato.

en: Export selected entries only
pt_BR: Exportar apenas os registros selecionados

en: If checked, only the currently selected entries will be exported.
pt_BR: Se assinalado, apenas os registros selecionados serão exportados.

en: Export visible fields only
pt_BR: Exportar apenas os campos visíveis

en: If checked, only the fields currently visible in the view will be exported.
pt_BR: Se assinalado, apenas os campos atualmente visíveis na exibição serão exportados.

en: Encoding
pt_BR: Codificação

en: Encode in Unicode (UTF-8)
pt_BR: Codificar em Unicode (UTF-8)

en: Encode the exported file in Unicode (UTF-8).
pt_BR: Codificar o arquivo exportado em Unicode (UTF-8).

en: Encode in user locale (%1)
pt_BR: Codificar na localização do usuário (%1)

en: Encode the exported file in the local encoding.
pt_BR: Codifica o arquivo exportado na codificação local.

en: Registration is required for accessing this data source. If you agree to the terms and conditions, <a href='%1'>sign up for an account</a>, and enter your information below.
pt_BR: É necessário um registro para acessar esta fonte de dados. Se você concordar com os termos e condições, <a href='%1'>inscreva-se para uma conta</a> e digite suas informações abaixo.

en: Access key:
pt_BR: Chave de acesso:

en: The default Tellico key may be used, but searching may fail due to reaching access limits.
pt_BR: A chave padrão do Tellico pode ser usada, mas a pesquisa pode falhar por problemas de limites de acesso.

en: The cover image could not be loaded.
pt_BR: A imagem da capa não pôde ser carregada.

en: Allocine Link
pt_BR: Link Allocine

en: Original Title
pt_BR: Título original

en: &Maximum cast:
pt_BR: Elenco &máximo:

en: The list of cast members may include many people. Set the maximum number returned from the search.
pt_BR: A lista de membros do elenco pode incluir muitas pessoas. Especifique o número máximo a ser retornado da pesquisa.

en: Amazon (US)
pt_BR: Amazon (Estados Unidos)

en: United States
pt_BR: Estados Unidos

en: Amazon (UK)
pt_BR: Amazon (Reino Unido)

en: United Kingdom
pt_BR: Reino Unido

en: Amazon (Germany)
pt_BR: Amazon (Alemanha)

en: Germany
pt_BR: Alemanha

en: Amazon (Japan)
pt_BR: Amazon (Japão)

en: Japan
pt_BR: Japão

en: Amazon (France)
pt_BR: Amazon (França)

en: France
pt_BR: França

en: Amazon (Canada)
pt_BR: Amazon (Canadá)

en: Canada
pt_BR: Canadá

en: Amazon (Spain)
pt_BR: Amazon (Espanha)

en: Spain
pt_BR: Espanha

en: Amazon (Italy)
pt_BR: Amazon (Itália)

en: Italy
pt_BR: Itália

en: Amazon (Brazil)
pt_BR: Amazon (Brasil)

en: Brazil
pt_BR: Brasil

en: Amazon (Australia)
pt_BR: Amazon (Austrália)

en: Australia
pt_BR: Austrália

en: Amazon (India)
pt_BR: Amazon (Índia)

en: India
pt_BR: Índia

en: Amazon (Mexico)
pt_BR: Amazon (México)

en: Mexico
pt_BR: México

en: Amazon (Turkey)
pt_BR: Amazon (Turquia)

en: Turkey
pt_BR: Turquia

en: Amazon (Singapore)
pt_BR: Amazon (Singapura)

en: Singapore
pt_BR: Singapura

en: Amazon (UAE)
pt_BR: Amazon (EAU)

en: United Arab Emirates
pt_BR: Emirados Árabes Unidos

en: This data is licensed under <a href=%1>specific terms</a>.
pt_BR: Estes dados estão licenciados segundo <a href=%1>termos específicos</a>.

en: Access to data from Amazon.com requires an AWS Access Key ID and a Secret Key.
pt_BR: O acesso a dados do Amazon.com requer uma ID de Chave de Acesso AWS e uma Chave Secreta.

en: Those values must be entered in the data source settings.
pt_BR: Esses valores devem ser digitados nas configurações de fonte de dados.

en: Results from %1: %2/%3
pt_BR: Resultados de %1 : %2/%3

en: Amazon.com Web Services
pt_BR: Serviços Web da Amazon.com

en: Secret key:
pt_BR: Chave secreta:

en: Country:
pt_BR: País:

en: Amazon.com provides data from several different localized sites. Choose the one you wish to use for this data source.
pt_BR: Amazon.com disponibiliza dados de vários sites em diferentes localizações. Escolha o que deseja utilizar como fonte de dados.

en: &Image size:
pt_BR: &Tamanho da imagem:

en: Small Image
pt_BR: Imagem pequena

en: Medium Image
pt_BR: Imagem média

note: i18n("Medium Image"), MediumImage); // no medium right now, either thumbnail (small) or large
en: Large Image
pt_BR: Imagem grande

en: No Image
pt_BR: Sem imagem

en: The cover image may be downloaded as well. However, too many large images in the collection may degrade performance.
pt_BR: A imagem da capa pode obtida da mesma forma. No entanto, imagens grandes na coleção podem degradar o desempenho.

en: &Associate's ID:
pt_BR: Identidade &associada:

en: The associate's id identifies the person accessing the Amazon.com Web Services, and is included in any links to the Amazon.com site.
pt_BR: A identidade associada identifica a pessoa acessando os serviços Web Amazon.com, e será incluída em todos os links para o site Amazon.com.

en: Alternative Titles
pt_BR: Títulos alternativos

en: Distributor
pt_BR: Distribuidor

en: Episodes
pt_BR: Episódios

en: This source has no options.
pt_BR: Esta fonte não tem opções.

en: Colorist
pt_BR: Colorista

en: Bedetheque Link
pt_BR: Link do Bedetheque

en: Colnect Link
pt_BR: Link da Colnect

en: PEGI Rating
pt_BR: Classificação da PEGI

en: Language:
pt_BR: Idioma:

note: i18n("Colorist");
en: Comic Vine Link
pt_BR: Link do Comic Vine

en: Source Options
pt_BR: Opções da fonte

en: Available Fields
pt_BR: Campos disponíveis

en: %1 requires a username and password.
pt_BR: %1 requer um nome de usuário e senha.

en: &Username:
pt_BR: Nome de &usuário:

en: A username and password is required to access the CrossRef service.
pt_BR: Um nome de usuário e uma senha são exigidos para acessar o serviço CrossRef.

en: &Password:
pt_BR: &Senha:

en: For some accounts, only an email address is required.
pt_BR: Para algumas contas, somente um endereço de e-mail é necessário.

en: Email:
pt_BR: E-mail:

en: Danish Bibliographic Center (DBC.dk)
pt_BR: Biblioteca Central da Dinamarca (DBC.dk)

en: An access key is required to use this data source.
pt_BR: Uma chave de acesso é necessária para usar esta fonte de dados.

en: Discogs Link
pt_BR: Link do Discogs

note: i18n("Nationality");
en: Barcode
pt_BR: Código de barras

en: Catalog Number
pt_BR: Número do catálogo

en: The Discogs.com server reports a token error.
pt_BR: O servidor Discogs.com informou um erro do token.

en: Discogs Audio Search
pt_BR: Pesquisa de áudio do Discogs

en: User token:
pt_BR: Token do usuárioaaa

en: Douban Link
pt_BR: Link Douban

en: DVDFr Link
pt_BR: Link DVDFr

en: Entrez Database
pt_BR: Banco de dados Entrez

en: Institution
pt_BR: Instituição

en: External Application
pt_BR: Aplicativo externo

en: Set the collection type of the data returned from the external application.
pt_BR: Especifique o tipo de coleção dos dados retornados do aplicativo externo.

en: &Result type:
pt_BR: Tipo de &resultado:

en: Set the result type of the data returned from the external application.
pt_BR: Especifique o tipo de resultado dos dados retornados do aplicativo externo.

en: Application &path:
pt_BR: &Caminho do aplicativo:

en: Set the path of the application to run that should output a valid Tellico data file.
pt_BR: Especifique o caminho do aplicativo a ser executado que deve gerar um arquivo de dados Tellico válido.

en: Select the search keys supported by the data source.
pt_BR: Selecione as chaves de pesquisa suportadas pela fonte de dados.

en: Add any arguments that may be needed. <b>%1</b> will be replaced by the search term.
pt_BR: Adicione todos os argumentos necessários. <b>%1</b> será substituído pelo termo a ser pesquisado.

note: i18ncheckarg
en: Arguments
pt_BR: Argumentos

en: Update
pt_BR: Atualizar

en: <p>Enter the arguments which should be used to search for available updates to an entry.</p><p>The format is the same as for fields with derived values, where field names are contained inside braces, such as <i>%{author}</i>. See the documentation for details.</p>
pt_BR: <p>Forneça os argumentos que devem ser usados para pesquisar por atualizações disponíveis para um registro.</p><p>O formato é o mesmo dos campos com valores derivados, onde os nomes dos campos são contidos entre chaves, como <i>%{author}</i>. Veja a documentação para maiores detalhes.</p>

en: %1 does not allow searching for this collection type.
pt_BR: %1 não permite a pesquisa para este tipo de coleção.

en: Person
pt_BR: Pessoa

en: Keyword
pt_BR: Palavra-chave

en: PubMed ID
pt_BR: ID do PubMed

en: Raw Query
pt_BR: Pesquisa não refinada

en: FilmAffinity Link
pt_BR: Link do FilmAffinity

[ctx: Country]
en: Spain
pt_BR: Espanha

[ctx: Country]
en: USA
pt_BR: EUA

en: Filmaster Link
pt_BR: Referência à Filmaster

en: Gaming History Link
pt_BR: Link do Gaming History

en: GCstar Plugin
pt_BR: Plugin GCstar

en: Set the collection type of the data returned from the plugin.
pt_BR: Especifique o tipo de coleção dos dados retornados do plugin.

en: Select the GCstar plugin used for the data source.
pt_BR: Selecione o plugin GCstar usado para a fonte de dados.

en: Author:
pt_BR: Autor:

en: GiantBomb Link
pt_BR: Link do GiantBomb

en: Google Book Link
pt_BR: Link no Google Books

en: Google Book Search
pt_BR: Pesquisa no Google Books

en: Illustrator
pt_BR: Ilustrador

[ctx: Dewey Decimal classification system]
en: Dewey Decimal
pt_BR: Decimal Dewey

[ctx: Library of Congress classification system]
en: LoC Classification
pt_BR: Classificação da LoC

en: IGDB Link
pt_BR: Link IGDB

en: Internet Game Database (IGDB.com)
pt_BR: Banco de dados de jogos na Internet (IGDB.com)

en: Screenshot
pt_BR: Captura de tela

en: Internet Movie Database
pt_BR: Banco de dados de filmes na Internet

en: Internet Movie Database (French)
pt_BR: Banco de dados de filmes na Internet (francês)

en: Internet Movie Database (Spanish)
pt_BR: Banco de dados de filmes na Internet (espanhol)

en: Internet Movie Database (German)
pt_BR: Banco de dados de filmes na Internet (alemão)

en: Internet Movie Database (Italian)
pt_BR: Banco de dados de filmes na Internet (italiano)

en: Internet Movie Database (Portuguese)
pt_BR: Banco de dados de filmes na Internet (português)

en: IMDb Rating
pt_BR: Classificação IMDb

en: Certifications
pt_BR: Certificações

en: IMDb Link
pt_BR: Link IMDb

en: Download cover &image
pt_BR: Baixar a &imagem da capa

en: Dewey Decimal
pt_BR: Decimal Dewey

en: Enable batch ISBN searching (requires Premium or Pro plan)
pt_BR: Habilitar a pesquisa em lotes ISBN (requer plano Premium ou Pro)

en: Batch searching for ISBN values is faster but only available for Premium or Pro plans.
pt_BR: A pesquisa em lote de valores ISBN é mais rápida mas está disponível apenas para planos Premium e Pro.

en: iTunes Link
pt_BR: Link do iTunes

en: KinoPoisk Link
pt_BR: Link do KinoPoisk

en: Kino-Teatr Link
pt_BR: Link do Kino-Teatr

en: MobyGames Link
pt_BR: Link do MobyGames

en: MovieMeter Link
pt_BR: Referência à MovieMeter

en: Multiple Sources
pt_BR: Fontes múltiplas

en: Data source:
pt_BR: Fonte de dados:

en: Numista Link
pt_BR: Link do Numista

[ctx: Language]
en: English
pt_BR: Inglês

[ctx: Language]
en: French
pt_BR: Francês

en: Tellico is unable to read the search description in the OPDS catalog.
pt_BR: O Tellico não pôde ler a descrição da pesquisa no catálogo OPDS.

en: OPDS Catalog
pt_BR: Catálogo OPDS

en: Catalog:
pt_BR: Catálogo:

en: Enter the link to the OPDS server.
pt_BR: Insira o link para o servidor OPDS.

en: &Verify Catalog
pt_BR: &Verificar catálogo

en: OpenLibrary Link
pt_BR: Referência à OpenLibrary

en: Library of Congress (US)
pt_BR: Biblioteca do Congresso (Estados Unidos)

en: SRU Server
pt_BR: Servidor SRU

en: Scheme:
pt_BR: Esquema:

en: Enter the path to the database used by the server.
pt_BR: Insira o caminho para o banco de dados utilizado pelo servidor.

en: Hos&t:
pt_BR: &Servidor:

en: Enter the host name of the server.
pt_BR: Insira o nome do servidor.

en: &Port:
pt_BR: &Porta:

en: Enter the port number of the server. The default is %1.
pt_BR: Insira o número da porta do servidor. A porta padrão é %1.

en: Path:
pt_BR: Caminho:

en: Format:
pt_BR: Formato:

en: Enter the result format used by the server.
pt_BR: Informe o formato de resultado utilizado pelo servidor.

en: Field
pt_BR: Campo

en: TMDb Link
pt_BR: Link do TMDb

en: Network
pt_BR: Rede

[ctx: Language]
en: Chinese
pt_BR: Chinês

[ctx: Language]
en: German
pt_BR: Alemão

[ctx: Language]
en: Spanish
pt_BR: Espanhol

[ctx: Language]
en: Russian
pt_BR: Russo

en: TheTVDB Link
pt_BR: Link do TheTVDB

en: Subscriber PIN:
pt_BR: PIN do assinante:

en: VGCollect Link
pt_BR: Link da VGCollect

en: VideoGameGeek Link
pt_BR: Link do VideoGameGeek

en: Alias
pt_BR: Nome de exibição

en: Visual Novel
pt_BR: Novela visual

en: Query error!
pt_BR: Erro na pesquisa!

en: Connection search error %1: %2
pt_BR: Erro na pesquisa da conexão %1: %2

en: Record syntax error
pt_BR: Erro de sintaxe no registro

en: Connection error %1: %2
pt_BR: Erro de conexão %1: %2

en: z39.50 Server
pt_BR: Servidor z39.50

en: Use preset &server:
pt_BR: Usar &servidor pré-definido:

en: &Database:
pt_BR: Banco de &dados:

en: Enter the database name used by the server.
pt_BR: Insira o nome do banco de dados utilizado pelo servidor.

en: Query character set:
pt_BR: Consultar conjunto de caracteres:

en: Enter the character set encoding used for queries by the z39.50 server. The most likely choice is MARC-8, although ISO-8859-1 is common as well.
pt_BR: Insira o conjunto de caracteres usado para consultas pelo servidor z39.50. A escolha mais provável é MARC-8, apesar do ISO-8859-1 ser tão comum quanto.

en: Results character set:
pt_BR: Conjunto de caracteres resultantes:

en: Enter the character set encoding used for responses by the z39.50 server. The most likely choice is MARC-8, although ISO-8859-1 is common as well.
pt_BR: Insira o conjunto de caracteres usados para respostas pelo servidor z39.50. A escolha mais provável é MARC-8, apesar do ISO-8859-1 ser tão comum quanto.

en: &Format:
pt_BR: &Formato:

en: Auto-detect
pt_BR: Detectar automaticamente

en: Enter the data format used by the z39.50 server. Tellico will attempt to automatically detect the best setting if <i>auto-detect</i> is selected.
pt_BR: Entre com o formato de dados utilizado pelo servidor z39.50. Tellico vai tentar detectar a melhor configuração se <i>Detectar automaticamente</i> estiver selecionado.

en: &User:
pt_BR: &Usuário:

en: Optional
pt_BR: Opcional

en: Enter the authentication user name used by the z39.50 database. Most servers do not need one.
pt_BR: Insira o nome do banco de dados utilizado pelo servidor z39.50. A maioria dos servidores não precisam dele.

en: Pass&word:
pt_BR: &Senha:

en: Enter the authentication password used by the z39.50 database. Most servers do not need one. The password will be saved in plain text in the Tellico configuration file.
pt_BR: Insira a senha utilizada para o banco de dados z39.50. A maior parte dos servidores não precisam dela. A senha será salva em formato texto no arquivo de configuração do Tellico.

en: &Search
pt_BR: &Pesquisar

en: &Stop
pt_BR: &Interromper

en: Internet Search
pt_BR: Pesquisa na Internet

en: Search Query
pt_BR: Parâmetros da pesquisa

[ctx: Start the search]
en: S&earch:
pt_BR: P&esquisar:

en: Enter a search value. An ISBN search must include the full ISBN.
pt_BR: Forneça um valor de pesquisa. Uma pesquisa por ISBN deve incluir o número ISBN completo.

en: Choose the type of search
pt_BR: Escolha o tipo de pesquisa

en: Click to start or stop the search
pt_BR: Clique para iniciar ou interromper a pesquisa

en: &Multiple ISBN/UPC search
pt_BR: Pesquisa &múltiplos ISBN/UPC

en: Check this box to search for multiple ISBN or UPC values.
pt_BR: Assinale este marcador para pesquisar vários valores ISBN ou UPC.

en: Edit ISBN/UPC values...
pt_BR: Editar os valores ISBN/UPC...

en: Click to open a text edit box for entering or editing multiple ISBN or UPC values.
pt_BR: Clique para inserir ou editar os múltiplos valores de ISBN ou UPC.

en: Search s&ource:
pt_BR: Pesquisar f&onte:

en: Select the database to search
pt_BR: Escolha o banco de dados a pesquisar

en: Source
pt_BR: Fonte

en: As results are found, they are added to this list. Selecting one will fetch the complete entry and show it in the view below.
pt_BR: À medida em que os resultados são encontrados, eles são adicionados a esta lista. Ao selecionar um deles a informação completa do registro será descarregada e mostrada na lista abaixo.

en: An entry may be shown here before adding it to the current collection by selecting it in the list above
pt_BR: Um registro pode ser mostrado aqui antes de ser adicionado à coleção, bastando selecioná-lo na lista abaixo

en: &Add Entry
pt_BR: &Adicionar registro

en: Add the selected entry to the current collection
pt_BR: Adicionar o registro selecionado à coleção atual

en: Get More Results
pt_BR: Obter mais resultados

en: Fetch more results from the current data source
pt_BR: Obter mais resultados da fonte de dados atual

en: Clear all search fields and results
pt_BR: Apagar todos os campos e valores

en: Cancelling the search...
pt_BR: Cancelando a pesquisa...

en: Searching...
pt_BR: Pesquisando...

en: The search returned no items.
pt_BR: A pesquisa não retornou resultados.

en: The search returned 1 item. | The search returned %1 items.
pt_BR[0]: A pesquisa retornou 1 item.
pt_BR[1]: A pesquisa retornou %1 itens.

en: No results were found for the following ISBN values:
pt_BR: Nenhum resultado encontrado para os seguintes valores ISBN:

en: No Results
pt_BR: Nenhum resultado

en: Fetching %1...
pt_BR: Carregando %1...

en: Attribution
pt_BR: Atribuição

en: No Internet sources are available for your current collection type.
pt_BR: Não há fontes na Internet disponíveis para este tipo de coleção.

en: Edit ISBN/UPC Values
pt_BR: Editar os valores ISBN/UPC

en: <qt>Enter the ISBN or UPC values, one per line.</qt>
pt_BR: <qt>Insira os valores ISBN ou UPC, um por linha.</qt>

en: &Load From File...
pt_BR: &Carregar de um arquivo...

en: <qt>Load the list from a text file.</qt>
pt_BR: <qt>Carrega a lista de um arquivo texto.</qt>

en: <qt>An ISBN search can contain a maximum of 100 ISBN values. Only the first 100 values in your list will be used.</qt>
pt_BR: <qt>Uma pesquisa ISBN pode conter um máximo de 100 valores ISBN. Apenas os 100 primeiros serão utilizados.</qt>

en: Data Source Properties
pt_BR: Propriedades da fonte de dados

en: &Source name:
pt_BR: Nome da &fonte:

en: The name identifies the data source and should be unique and informative.
pt_BR: O nome identifica a fonte de dados, devendo ser único e informativo.

en: Source &type:
pt_BR: &Tipo de fonte:

en: Tellico supports several different data sources.
pt_BR: Tellico suporta várias fontes de dados diferentes.

en: Updating from source should overwrite user data
pt_BR: A atualização de uma fonte sobrescreverá dados preenchidos pelo usuário

en: If checked, updating entries will overwrite any existing information.
pt_BR: Se selecionado, a atualização dos registros sobrescreverá toda informação existente.

en: Simple Text
pt_BR: Texto simples

en: Paragraph
pt_BR: Parágrafo

en: Choice
pt_BR: Escolha

en: Checkbox
pt_BR: Opção

en: Table
pt_BR: Tabela

en: Date
pt_BR: Data

en: Date Created
pt_BR: Data de criação

en: Date Modified
pt_BR: Data de modificação

en: International Standard Book Number
pt_BR: Número Internacional Normalizado do Livro

[ctx: TV Season]
en: Season
pt_BR: Temporada

[ctx: TV Episode]
en: Episode
pt_BR: Episódio

en: Advanced Filter
pt_BR: Filtro avançado

en: Filter Criteria
pt_BR: Critérios do filtro

en: Match a&ll of the following
pt_BR: Coincidir a &todos os seguintes

en: Match an&y of the following
pt_BR: Coincidir com &qualquer um dos seguintes

en: Filter name:
pt_BR: Nome do filtro:

en: &Save Filter
pt_BR: &Salvar filtro

en: Filter
pt_BR: Filtrar

en: Filter (Sort by Count)
pt_BR: Filtro (Classificar por Contagem)

en: Expand All Groups
pt_BR: Expandir todos os grupos

en: Collapse All Groups
pt_BR: Recolher todos os grupos

en: Filter by Group
pt_BR: Filtrar por grupo

en: %1 (Sort by Count)
pt_BR: %1 (Classificar por ordem de contagem)

[ctx: Group Name Header]
en: Group
pt_BR: Grupo

en: People
pt_BR: Pessoas

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelName)
en: Template Name:
pt_BR: Nome do modelo:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelComment)
en: Comment:
pt_BR: Comentário:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelIcon)
en: Icon:
pt_BR: Ícone:

en: Save As Collection Template
pt_BR: Salvar como modelo da coleção

en: Any Field
pt_BR: Qualquer campo

en: equals
pt_BR: igual a

en: does not equal
pt_BR: diferente de

en: matches regular expression
pt_BR: corresponde à expressão regular

en: does not match regular expression
pt_BR: não corresponde à expressão regular

[ctx: is before a date]
en: is before
pt_BR: antes de

[ctx: is after a date]
en: is after
pt_BR: depois de

[ctx: is less than a number]
en: is less than
pt_BR: é menor que

[ctx: is greater than a number]
en: is greater than
pt_BR: é maior que

en: image size equals
pt_BR: tamanho da imagem igual

en: image size does not equal
pt_BR: tamanho da imagem não é igual

[ctx: image size is less than a number]
en: image size is less than
pt_BR: tamanho da imagem menor que

[ctx: image size is greater than a number]
en: image size is greater than
pt_BR: tamanho da imagem maior que

en: contains
pt_BR: contém

en: does not contain
pt_BR: não contém

en: Select Image...
pt_BR: Selecionar imagem...

en: Scan Image...
pt_BR: Digitalizar imagem...

en: Open With...
pt_BR: Abrir com...

[ctx: Clear image]
en: Clear
pt_BR: Limpar

en: Save link only
pt_BR: Salvar link somente

en: All Images (%1)
pt_BR: Todas as imagens (%1)

en: Opening the selected scanner failed.
pt_BR: Falha no acesso ao scanner selecionado.

en: Opening image in %1...
pt_BR: Abrindo imagem em %1...

en: Saving a link is only possible for newly added images.
pt_BR: Somente é possível salvar um link para imagens adicionadas recentemente.

[ctx: more widgets]
en: More
pt_BR: Mais

[ctx: fewer widgets]
en: Fewer
pt_BR: Menos

en: Template Preview
pt_BR: Visão de modelos

en: Cancel
pt_BR: Cancelar

[ctx: set a value]
en: &Set
pt_BR: &Definir

[ctx: delete a value]
en: &Delete
pt_BR: E&xcluir

en: Rename Column
pt_BR: Renomear coluna

en: New column name:
pt_BR: Novo nome da coluna:

en: Column %1
pt_BR: Coluna %1

en: Rename Column...
pt_BR: Renomear coluna...

en: Clear Table
pt_BR: Limpar tabela

en: Insert Row
pt_BR: Inserir linha

en: Remove Row
pt_BR: Remover linha

en: Move Row Up
pt_BR: Mover linha para cima

en: Move Row Down
pt_BR: Mover linha para baixo

en: Tellico is unable to load the image - %1.
pt_BR: O Tellico não pôde carregar a imagem - %1.

en: Import Options
pt_BR: Opções de importação

en: &Replace current collection
pt_BR: &Substituir a coleção atual

en: Replace the current collection with the contents of the imported file.
pt_BR: Substitui a coleção atual pelo conteúdo do arquivo importado.

en: A&ppend to current collection
pt_BR: A&dicionar à coleção

en: Append the contents of the imported file to the current collection. This is only possible when the collection types match.
pt_BR: Adiciona os dados do arquivo importado à coleção atual. Isso só é possível se as coleções forem do mesmo tipo.

en: &Merge with current collection
pt_BR: &Combinar com a coleção atual

en: Merge the contents of the imported file to the current collection. This is only possible when the collection types match. Entries must match exactly in order to be merged.
pt_BR: Combina os dados do arquivo importado com a coleção atual. Isso só é possível se as coleções forem do mesmo tipo. Os registros devem ser exatamente do mesmo tipo para que possam ser combinados.

en: &Import
pt_BR: &Importar

en: Tellico Files
pt_BR: Arquivos do Tellico

en: XML Files
pt_BR: Arquivos XML

en: Bibtex Files
pt_BR: Arquivos BibTeX

en: CSV Files
pt_BR: Arquivos CSV

en: RIS Files
pt_BR: Arquivos RIS

en: GCstar Data Files
pt_BR: Arquivos de dados GCstar

en: AMC Data Files
pt_BR: Arquivos de dados AMC

en: PDF Files
pt_BR: Arquivos PDF

en: Referencer Files
pt_BR: Arquivos do Referencer

en: CIW Files
pt_BR: Arquivos CIW

en: VinoXML Data Files
pt_BR: Arquivos de dados VinoXML

en: eBook Files
pt_BR: Arquivos eBook

en: Loan Dialog
pt_BR: Diálogo de empréstimo

en: The following items are being checked out:
pt_BR: Os seguintes itens estão registrados para saída:

en: The following item is on-loan:
pt_BR: O item seguinte está emprestado:

en: &Lend to:
pt_BR: &Emprestar para:

en: Enter the name of the person borrowing the items from you. Clicking the button allows you to select from your address book.
pt_BR: Entre com o nome da pessoa para quem você está emprestando esses itens. Você pode selecioná-lo do seu livro de endereços clicando neste botão.

en: &Loan date:
pt_BR: Data do &empréstimo:

en: The check-out date is the date that you lent the items. By default, today's date is used.
pt_BR: A data de saída é a data em que você emprestou os itens. Por padrão, a data de hoje é usada.

en: D&ue date:
pt_BR: Data para &devolução:

en: The due date is when the items are due to be returned. The due date is not required, unless you want to add the loan to your active calendar.
pt_BR: A data para devolução é o dia previsto para que os itens sejam devolvidos. Ela não é requerida, a menos que você queira adicionar o empréstimo ao seu calendário ativo.

en: &Note:
pt_BR: &Observação:

en: You can add notes about the loan.
pt_BR: Você pode adicionar notas sobre o empréstimo.

en: &Add a reminder to the active calendar
pt_BR: &Adicionar um lembrete ao calendário ativo

en: <qt>Checking this box will add a <em>To-do</em> item to your active calendar, which can be viewed using KOrganizer. The box is only active if you set a due date.</qt>
pt_BR: <qt>A checagem deste marcador vai adicionar um item de <em>Tarefa</em> no seu calendário ativo, podendo ser acessado pelo KOrganizer. Este marcador será habilitado somente se você especificar uma data para devolução.</qt>

en: Check-in
pt_BR: Registro de entrada

en: Modify Loan...
pt_BR: Modificar empréstimo...

en: Borrower
pt_BR: Pessoa que pegou emprestado

en: Borrower (Sort by Count)
pt_BR: Pessoa que pegou emprestado (Classificar por Contagem)

en: Tellico - collection management software, free and simple
pt_BR: Tellico - software gerenciador de coleções, gratuito e simples

en: Data source scripts
pt_BR: Scripts de fontes de dados

en: Icons
pt_BR: Ícones

en: Code examples and general inspiration
pt_BR: Exemplos de código e inspiração em geral

en: Author of btparse library
pt_BR: Autor da biblioteca btparse

en: Author of libcsv library
pt_BR: Autor da biblioteca libcsv

en: Author of rtf2html library
pt_BR: Autor da biblioteca rtf2html

en: Do not reopen the last open file
pt_BR: Não reabrir o último arquivo aberto

en: Import <filename> as a bibtex file
pt_BR: Importar <filename> como um arquivo do BibTeX

en: Import <filename> as a MODS file
pt_BR: Importar <filename> como um arquivo MODS

en: Import <filename> as a RIS file
pt_BR: Importar <filename> como um arquivo RIS

en: Import <filename> as a PDF file
pt_BR: Importar <filename> como um arquivo PDF

en: File to open
pt_BR: Arquivo a ser aberto

en: New Collection
pt_BR: Nova coleção

en: Create a new collection
pt_BR: Criar uma nova coleção

en: New &Book Collection
pt_BR: Nova coleção de &livros

en: Create a new book collection
pt_BR: Cria uma nova coleção de livros

en: New B&ibliography
pt_BR: Nova &Bibliografia

en: Create a new bibtex bibliography
pt_BR: Cria uma nova bibliografia do BibTeX

en: New &Comic Book Collection
pt_BR: Nova coleção de &Revistas em Quadrinhos

en: Create a new comic book collection
pt_BR: Cria uma nova coleção de revistas em quadrinhos

en: New &Video Collection
pt_BR: Nova coleção de &Vídeos

en: Create a new video collection
pt_BR: Cria uma nova coleção de vídeos

en: New &Music Collection
pt_BR: Nova coleção de &Músicas

en: Create a new music collection
pt_BR: Cria uma nova coleção de músicas

en: New C&oin Collection
pt_BR: Nova coleção de M&oedas

en: Create a new coin collection
pt_BR: Cria uma nova coleção de moedas

en: New &Stamp Collection
pt_BR: Nova coleção de &selos

en: Create a new stamp collection
pt_BR: Cria uma nova coleção de selos

en: New C&ard Collection
pt_BR: Nova coleção de &Cartões

en: Create a new trading card collection
pt_BR: Cria uma nova coleção de cartões

en: New &Wine Collection
pt_BR: Nova coleção de &Vinhos

en: Create a new wine collection
pt_BR: Cria uma nova coleção de vinhos

en: New &Game Collection
pt_BR: Nova coleção de &Jogos

en: Create a new game collection
pt_BR: Cria uma nova coleção de jogos

en: New Boa&rd Game Collection
pt_BR: Nova coleção de &jogos de tabuleiro

en: Create a new board game collection
pt_BR: Cria uma nova coleção de jogos de tabuleiro

en: New &File Catalog
pt_BR: Novo catálogo de &arquivos

en: Create a new file catalog
pt_BR: Cria um novo catálogo de arquivos

en: New C&ustom Collection
pt_BR: Nova coleção &personalizada

en: Create a new custom collection
pt_BR: Cria uma nova coleção personalizada

en: Open an existing document
pt_BR: Abre um documento existente

en: Open a recently used file
pt_BR: Abre um arquivo usado recentemente

en: Save the document
pt_BR: Salva o documento

en: Save the document as a different file...
pt_BR: Salva o documento como um novo arquivo...

en: Save As Template...
pt_BR: Salvar como modelo...

en: Save as a collection template
pt_BR: Salvar como modelo de coleção

en: Print the contents of the collection...
pt_BR: Imprime o conteúdo da coleção...

en: Preview the contents of the collection...
pt_BR: Visualizar o conteúdo da coleção...

en: Quit the application
pt_BR: Sai do aplicativo

en: Import the collection data from other formats
pt_BR: Importa a coleção de dados de outros formatos

en: Import Tellico Data...
pt_BR: Importar dados do Tellico...

en: Import another Tellico data file
pt_BR: Importa outro arquivo de dados do Tellico

en: Import CSV Data...
pt_BR: Importar dados CSV...

en: Import a CSV file
pt_BR: Importa um arquivo de valores separados por vírgula

en: Import MODS Data...
pt_BR: Importar dados do MODS...

en: Import a MODS data file
pt_BR: Importa um arquivo do MODS

en: Import Alexandria Data...
pt_BR: Importar dados do Alexandria...

en: Import data from the Alexandria book collection manager
pt_BR: Importa um arquivo do gerenciador de coleção de livros Alexandria

en: Import Delicious Library Data...
pt_BR: Importar dados da biblioteca do Delicious...

en: Import data from Delicious Library
pt_BR: Importa dados da biblioteca do Delicious

en: Import Collectorz Data...
pt_BR: Importar dados do Collectorz...

en: Import data from Collectorz
pt_BR: Importa dados do Collectorz

en: Import Data Crow Data...
pt_BR: Importar dados do Data Crow...

en: Import data from Data Crow
pt_BR: Importa dados do Data Crow

en: Import Referencer Data...
pt_BR: Importar dados do Referenciador...

en: Import data from Referencer
pt_BR: Importa dados do Referenciador

en: Import Bibtex Data...
pt_BR: Importar dados do BibTeX...

en: Import a bibtex bibliography file
pt_BR: Importa um arquivo de bibliografia do BibTeX

en: Import Bibtexml Data...
pt_BR: Importar dados do BibTeXML...

en: Import a Bibtexml bibliography file
pt_BR: Importa um arquivo de bibliografia do BibTeXML

en: Import RIS Data...
pt_BR: Importar dados do RIS...

en: Import an RIS reference file
pt_BR: Importa um arquivo de referência do RIS

en: Import MARC Data...
pt_BR: Importar dados MARC...

en: Import MARC data
pt_BR: Importar dados MARC

en: Import Goodreads Collection...
pt_BR: Importar uma coleção do Goodreads...

en: Import a collection from Goodreads.com
pt_BR: Importa uma coleção do Goodreads.com

en: Import LibraryThing Collection...
pt_BR: Importar uma coleção do LibraryThing...

en: Import a collection from LibraryThing.com
pt_BR: Importa uma coleção do LibraryThing.com

en: Import PDF File...
pt_BR: Importar arquivo PDF...

en: Import a PDF file
pt_BR: Importa um arquivo PDF

en: Import Audio File Metadata...
pt_BR: Importar metadados de arquivo de áudio...

en: Import meta-data from audio files
pt_BR: Importa metadados de arquivos de áudio

en: Import Audio CD Data...
pt_BR: Importar dados de CD de áudio...

en: Import audio CD information
pt_BR: Importa informações de um CD de áudio

en: Import Discogs Collection...
pt_BR: Importar uma coleção do Discogs...

en: Import a collection from Discogs.com
pt_BR: Importa uma coleção do Discogs.com

en: Import GCstar Data...
pt_BR: Importar dados do GCstar...

en: Import a GCstar data file
pt_BR: Importa arquivo de dados do GCstar

en: Import Griffith Data...
pt_BR: Importar dados do Griffith...

en: Import a Griffith database
pt_BR: Importa um banco de dados do Griffith

en: Import Ant Movie Catalog Data...
pt_BR: Importar dados do Ant Movie Catalog...

en: Import an Ant Movie Catalog data file
pt_BR: Importa um arquivo de dados do Ant Movie Catalog

en: Import BoardGameGeek Collection...
pt_BR: Importar uma coleção do BoardGameGeek...

en: Import a collection from BoardGameGeek.com
pt_BR: Importa uma coleção do BoardGameGeek.com

en: Import VinoXML...
pt_BR: Importar de VinoXML...

en: Import VinoXML data
pt_BR: Importar dados em VinoXML

en: Import File Listing...
pt_BR: Importar listagem de arquivos...

en: Import information about files in a folder
pt_BR: Importa informações sobre os arquivos de uma pasta

en: Import XSL Transform...
pt_BR: Importar transformação XSL...

en: Import using an XSL Transform
pt_BR: Importa dados utilizando uma transformação XSL

en: &Export
pt_BR: &Exportar

en: Export the collection data to other formats
pt_BR: Exporta os dados da coleção para outros formatos

en: Export to XML...
pt_BR: Exportar para XML...

en: Export to a Tellico XML file
pt_BR: Exporta para um arquivo XML do Tellico

en: Export to Zip...
pt_BR: Exportar para Zip...

en: Export to a Tellico Zip file
pt_BR: Exporta para um arquivo Zip do Tellico

en: Export to HTML...
pt_BR: Exportar para HTML...

en: Export to an HTML file
pt_BR: Exporta para um arquivo HTML

en: Export to CSV...
pt_BR: Exportar para CSV...

en: Export to a comma-separated values file
pt_BR: Exporta para um arquivo de valores separados por vírgula

en: Export to Alexandria...
pt_BR: Exportar para o Alexandria...

en: Export to an Alexandria library
pt_BR: Exporta para uma biblioteca do Alexandria

en: Export to Bibtex...
pt_BR: Exportar para o BibTeX...

en: Export to a bibtex file
pt_BR: Exporta para um arquivo do BibTeX

en: Export to Bibtexml...
pt_BR: Exportar para o BibTeXML...

en: Export to a Bibtexml file
pt_BR: Exporta para um arquivo BibTeXML

en: Export to ONIX...
pt_BR: Exportar para o ONIX...

en: Export to an ONIX file
pt_BR: Exporta para um arquivo ONIX

en: Export to GCstar...
pt_BR: Exportar para o GCstar...

en: Export to a GCstar data file
pt_BR: Exporta para um arquivo de dados do GCstar

en: Export XSL Transform...
pt_BR: Exportar transformação XSL...

en: Export using an XSL Transform
pt_BR: Exporta utilizando uma transformação XSL

en: Cut the selected text and puts it in the clipboard
pt_BR: Corta o texto selecionado e coloca-o na área de transferência

en: Copy the selected text to the clipboard
pt_BR: Copia o texto selecionado para a área de transferência

en: Paste the clipboard contents
pt_BR: Colar o conteúdo da área de transferência

en: Select all the entries in the collection
pt_BR: Seleciona todos os registros da coleção

en: Deselect all the entries in the collection
pt_BR: Desmarcar todos os registros da coleção

en: Advanced &Filter...
pt_BR: &Filtro avançado...

en: Filter the collection
pt_BR: Filtrar a coleção

en: &New Entry...
pt_BR: &Novo registro...

en: New Entry
pt_BR: Novo registro

en: Create a new entry
pt_BR: Cria um novo registro

en: Add Entry
pt_BR: Adicionar registro

en: Internet Search...
pt_BR: Pesquisa na Internet...

en: Search the internet...
pt_BR: Pesquisa registros em fontes da Internet...

en: Edit the selected entries
pt_BR: Edita os registros selecionados

en: Copy the selected entries
pt_BR: Copia os registros selecionados

en: Delete the selected entries
pt_BR: Excluir os registros selecionados

en: &Merge Entries
pt_BR: &Mesclar registros

en: Merge the selected entries
pt_BR: Mesclar os registros selecionados

en: Check-&out...
pt_BR: &Registrar saída...

en: Check-out the selected items
pt_BR: Registra saída dos itens selecionados

en: Check-&in
pt_BR: Registro de &entrada

en: Check-in the selected items
pt_BR: Registra entrada dos itens selecionados

en: &Rename Collection...
pt_BR: &Renomear coleção...

en: Rename the collection
pt_BR: Renomeia a coleção

en: Collection &Fields...
pt_BR: &Campos da coleção...

en: Fields
pt_BR: Campos

en: Modify the collection fields
pt_BR: Modifica os campos da coleção

en: &Generate Reports...
pt_BR: &Gerar relatórios...

en: Reports
pt_BR: Relatórios

en: Generate collection reports
pt_BR: Gera relatórios da coleção

en: Convert to &Bibliography
pt_BR: Converter para &Bibliografia

en: Convert a book collection to a bibliography
pt_BR: Converter uma coleção de livros para uma bibliografia

en: String &Macros...
pt_BR: &Macros de String...

en: Edit the bibtex string macros
pt_BR: Editar linhas de macros do BibTeX

en: Check for Duplicate Keys...
pt_BR: Procurar chaves duplicadas...

en: Check for duplicate citation keys
pt_BR: Procurar chaves de citação duplicadas

en: Copy Bibtex to Cli&pboard
pt_BR: Copia BibTeX para a &área de transferência

en: Copy bibtex citations to the clipboard
pt_BR: Copia citações do BibTeX para a área de transferência

en: Cite Entry in &LyX
pt_BR: Citar registro no &LyX

en: Cite the selected entries in LyX
pt_BR: Cita os registros selecionados no LyX

[ctx: Update Entry]
en: Update
pt_BR: Atualizar

en: All Sources
pt_BR: Todas as fontes

en: Update entry data from all available sources
pt_BR: Atualizar o registro de todas as fontes disponíveis

en: Unlock Layout
pt_BR: Desbloquear layout

en: Unlock the window's layout
pt_BR: Desbloquear layout da janela

en: Lock Layout
pt_BR: Bloquear layout

en: Lock the window's layout
pt_BR: Bloquear layout da janela

en: Reset Layout
pt_BR: Redefinir layout

en: Reset the window's layout
pt_BR: Restaurar o layout das janelas

en: Entry &Editor
pt_BR: &Editor de registro

en: Enable/disable the editor
pt_BR: Habilitar/desabilitar o editor

en: Change Grouping
pt_BR: Alterar o agrupamento

en: &Group Selection
pt_BR: Seleção de &grupo

en: Change the grouping of the collection
pt_BR: Alterar o agrupamento da coleção

en: Filter here...
pt_BR: Filtrar aqui...

en: <qt>The <i>Entry View</i> shows a formatted view of the entry's contents.</qt>
pt_BR: <qt>A <i>Visão de registros</i> mostra uma visão formatada do conteúdo do registro.</qt>

en: Collection View
pt_BR: Visualização da coleção

en: <qt>The <i>Column View</i> shows the value of multiple fields for each entry.</qt>
pt_BR: <qt>A <i>Visão de Colunas</i> mostra os valores de vários campos para cada registro</qt>

en: Group View
pt_BR: Área de grupos

en: Groups
pt_BR: Grupos

en: <qt>The <i>Group View</i> sorts the entries into groupings based on a selected field.</qt>
pt_BR: <qt>A <i>Visão de Grupos</i> classifica os registros em grupos com base em um campo selecionado.</qt>

en: Welcome to the Tellico Collection Manager
pt_BR: Bem-vindo ao gerenciador de coleções Tellico

en: <h3>Tellico is a tool for managing collections of books, videos, music, and whatever else you want to catalog.</h3><h3>New entries can be added to your collection by <a href="tc:///coll_new_entry">entering data manually</a> or by <a href="tc:///edit_search_internet">downloading data</a> from various Internet sources.</h3>
pt_BR: <h3>O Tellico é uma ferramenta para gerenciar coleções de livros, vídeos, músicas, e tudo o mais que você queira catalogar.</h3><h3>Novos registros podem ser adicionados à sua coleção ao <a href="tc:///coll_new_entry">digitar os dados manualmente</a> ou ao <a href="tc:///edit_search_internet">baixar os dados</a> de várias fontes da Internet.</h3>

en: The current file has been modified.
    Do you want to save it?
pt_BR: O arquivo atual foi modificado.
    Deseja salvá-lo?

en: Creating new collection...
pt_BR: Criando nova coleção...

en: Opening file...
pt_BR: Abrindo arquivo...

en: Open File
pt_BR: Abrir arquivo

en: <qt><p>You are saving a file with many images, which causes Tellico to slow down significantly. Do you want to save the images separately in Tellico's data directory to improve performance?</p><p>Your choice can always be changed in the configuration dialog.</p></qt>
pt_BR: <qt><p>Você está salvando um arquivo com muitas imagens, levando o Tellico a ficar significativamente lento. Você gostaria de salvar as imagens separadamente na pasta de dados do Tellico para melhorar a performance?</p><p>Sua escolha pode sempre ser alterada na caixa de diálogo de configuração.</p></qt>

en: Save Images Separately
pt_BR: Salvar as imagens separadamente

en: Save Images in File
pt_BR: Salvar as imagens no arquivo

en: Saving file with a new filename...
pt_BR: Salvando o arquivo com um novo nome...

en: Save As
pt_BR: Salvar como

en: Printing...
pt_BR: Impressão...

en: The collection is currently being filtered to show a limited subset of the entries. Only the visible entries will be printed. Continue?
pt_BR: A coleção esta sendo filtrada para mostrar um subconjunto limitado de seus registros. Apenas os registros visíveis serão impressos. Deseja continuar?

en: Exiting...
pt_BR: Saindo...

en: (%1 filtered; %2 selected)
pt_BR: (%1 filtrados, %2 selecionados)

en: (%1 filtered)
pt_BR: (%1 filtrados)

en: (%1 selected)
pt_BR: (%1 selecionados)

en: Tellico encountered an error in XSLT processing.
pt_BR: O Tellico encontrou um erro no processamento do XSLT.

en: Importing data...
pt_BR: Importação de dados...

en: Import File
pt_BR: Importar arquivo

en: Import Directory
pt_BR: Importar pasta

en: Exporting data...
pt_BR: Exportação de dados...

en: Export As
pt_BR: Exportar como

en: String Macros
pt_BR: Macros de String

en: Creating citations...
pt_BR: Criando citações...

en: Filters
pt_BR: Filtros

en: <qt>The <i>Filter View</i> shows the entries which meet certain filter rules.</qt>
pt_BR: <qt>A <i>Visão de Filtros</i> mostra os registros que atendem determinadas regras de filtros.</qt>

en: Loans
pt_BR: Empréstimos

en: <qt>The <i>Loan View</i> shows a list of all the people who have borrowed items from your collection.</qt>
pt_BR: <qt>A <i>Visão de Empréstimos</i> mostra uma lista com todas as pessoas que pegaram itens emprestados de sua coleção.</qt>

en: Some images are not saved in the configured location. The current file must be saved and the images will be transferred to the new location.
pt_BR: Algumas imagens não estão salvas na localização configurada. O arquivo atual deve ser salvo e as imagens serão transferidas para a nova localização.

en: Update entry data from %1
pt_BR: Atualiza os dados do registro %1

en: Tellico can only import one file of this type at a time. Only %1 will be imported.
pt_BR: O Tellico somente pode importar um arquivo deste tipo por vez. Somente %1 será importado.

en: Collection Report
pt_BR: Relatório da coleção

en: &Report template:
pt_BR: Modelo de &relatório:

en: One Entry Per Page
pt_BR: Uma entrada por página

en: &Generate
pt_BR: &Gerar

en: Select a report template and click <em>Generate</em>.
pt_BR: Selecione um modelo de relatório e clique em <em>Gerar</em>.

en: Some reports may take several seconds to generate for large collections.
pt_BR: Alguns relatórios de grandes coleções podem levar vários segundos para serem gerados.

en: PNG Files
pt_BR: Arquivos PNG

en: HTML Files
pt_BR: Arquivos HTML

en: Do you really want to delete this filter?
pt_BR: Deseja realmente excluir este filtro?

en: Delete Filter?
pt_BR: Excluir o filtro?

en: New collection name:
pt_BR: Novo nome da coleção:

en: Entry 1
pt_BR: Registro 1

en: Entry 2
pt_BR: Registro 2

en: Conflicting values for %1 were found while merging entries.
pt_BR: Valores conflitantes para %1 foram encontrados ao mesclar os registros.

en: Please choose which value to keep.
pt_BR: Escolha qual valor manter.

en: Select value from %1
pt_BR: Selecionar o valor de %1

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
pt_BR: &Arquivo

note: i18n: ectx: Menu (file_new_collection)
en: &New Collection
pt_BR: Nova coleção

[ctx: @title:menu]
note: i18n: ectx: Menu (file_import)
en: &Import
pt_BR: &Importar

[ctx: @title:menu]
note: i18n: ectx: Menu (file_export)
en: &Export
pt_BR: &Exportar

[ctx: @title:menu]
note: i18n: ectx: Menu (collection)
en: &Collection
pt_BR: &Coleção

[ctx: @title:menu]
note: i18n: ectx: Menu (coll_update_entry)
en: &Update Entry
pt_BR: &Atualizar registro

[ctx: @title:menu]
note: i18n: ectx: Menu (coll_bibliography)
en: &Bibliography
pt_BR: &Bibliografia

[ctx: @title:menu]
note: i18n: ectx: Menu (dockers)
en: &Show Views
pt_BR: Mo&strar exibições

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
pt_BR: Barra de ferramentas principal

note: i18n: ectx: ToolBar (collectionToolBar)
en: Collection Toolbar
pt_BR: Barra de ferramentas de coleção

en: <qt>An Alexandria library called <i>%1</i> already exists. Any existing books in that library could be overwritten.</qt>
pt_BR: <qt>Uma biblioteca do Alexandria chamada <i>%1</i> já existe. Quaisquer livros existentes nesta biblioteca podem ser sobrescritos.</qt>

en: Alexandria Options
pt_BR: Opções do Alexandria

en: &Library:
pt_BR: &Biblioteca:

en: Scanning audio files...
pt_BR: Procurando arquivos de áudio...

en: Files
pt_BR: Arquivos

en: Bitrate
pt_BR: Taxa de bits

en: Tracks (Disc %1)
pt_BR: Faixas (disco %1)

en: (Various)
pt_BR: (Vários)

en: Audio File Options
pt_BR: Opções do arquivo de áudio

en: Recursive &folder search
pt_BR: Pesquisa recursiva de &pastas

en: If checked, folders are recursively searched for audio files.
pt_BR: Se selecionado, as pastas são analisadas recursivamente por arquivos de áudio.

en: Include file &location
pt_BR: &Incluir localização do arquivo

en: If checked, the file names for each track are added to the entries.
pt_BR: Se selecionado, os nomes dos arquivos de cada faixa serão adicionados aos registros.

en: Include &bitrate
pt_BR: Incluir &taxa de bits

en: If checked, the bitrate for each track is added to the entries.
pt_BR: Se selecionado, a taxa de bits para cada faixa será adicionada aos registros.

en: Bibtex
pt_BR: BibTeX

en: Bibtex Options
pt_BR: Opções do BibTeX

en: Expand string macros
pt_BR: Expandir as macros de string

en: If checked, the string macros will be expanded and no @string{} entries will be written.
pt_BR: Se selecionado, as macros de string vão ser expandidas e nenhum registro @string{} será escrito.

en: Use URL package
pt_BR: Utilizar o pacote URL

en: If checked, any URL fields will be wrapped in a \url declaration.
pt_BR: Se selecionado, qualquer campo URL será transformado em uma declaração \url.

en: Skip entries with empty citation keys
pt_BR: Ignorar os registros com chaves de citação vazias

en: If checked, any entries without a bibtex citation key will be skipped.
pt_BR: Se selecionado, qualquer registro sem uma chave de citação do BibTeX será ignorado.

en: Bibtex quotation style:
pt_BR: Estilo das citações do BibTeX:

en: Braces
pt_BR: Colchetes

en: Quotes
pt_BR: Aspas

en: <qt>The quotation style used when exporting bibtex. All field values will be escaped with either braces or quotation marks.</qt>
pt_BR: <qt>Estilo de citação utilizado para arquivos no formato BibTeX. Os valores de todos os campos serão envolvidos por colchetes ou aspas.</qt>

en: No valid bibtex entries were found
pt_BR: Nenhum registro válido do BibTeX encontrado

en: No valid bibtex entries were found in file - %1
pt_BR: Nenhum registro válido do BibTeX encontrado no arquivo - %1

en: Use Unicode (UTF-8) encoding
pt_BR: Usar codificação Unicode (UTF-8)

en: Read the imported file in Unicode (UTF-8).
pt_BR: Ler o arquivo importado em Unicode (UTF-8).

en: Use user locale (%1) encoding
pt_BR: Usar a codificação local do usuário (%1)

en: Read the imported file in the local encoding.
pt_BR: Ler o arquivo importado na codificação local.

en: Bibtexml
pt_BR: BibTeXML

en: Bibtexml Files
pt_BR: Arquivos BibTeXML

en: A valid XSLT file is needed to import the file.
pt_BR: Um arquivo XSLT válido é necessário para importar o arquivo.

en: A valid user ID must be entered.
pt_BR: Deve ser indicado um ID de usuário válido.

en: BoardGameGeek Options
pt_BR: Opções do BoardGameGeek

en: Import owned items only
pt_BR: Importar apenas os itens de propriedade

en: User ID:
pt_BR: ID do usuário:

en: CSV Options
pt_BR: Opções CSV

en: Include field titles as column headers
pt_BR: Incluir os nomes dos campos como cabeçalho das colunas

en: If checked, a header row will be added with the field titles.
pt_BR: Se selecionada, uma linha de cabeçalho será adicionada com o nome dos campos.

en: Delimiter
pt_BR: Separador

en: In addition to a comma, other characters may be used as a delimiter, separating each value in the file.
pt_BR: Além da vírgula, outros caracteres podem ser utilizados para delimitar cada valor no arquivo.

en: Comma
pt_BR: Vírgula

en: Use a comma as the delimiter.
pt_BR: Utilizar a vírgula como separador.

en: Semicolon
pt_BR: Ponto e vírgula

en: Use a semi-colon as the delimiter.
pt_BR: Utilizar o ponto e vírgula como separador.

en: Tab
pt_BR: Aba

en: Use a tab as the delimiter.
pt_BR: Utilizar a tabulação como separador.

en: Other
pt_BR: Outro

en: Use a custom string as the delimiter.
pt_BR: Utilizar um outro caractere como separador.

en: A custom string, such as a colon, may be used as a delimiter.
pt_BR: Um caractere qualquer, como os dois-pontos, pode ser utilizado como separador.

en: Table column delimiter:
pt_BR: Separador de colunas da tabela:

en: The column delimiter separates values in each column of a <i>Table</i> field.
pt_BR: O separador de colunas separa os valores de cada coluna de um campo <i>Tabela</i>.

en: Table row delimiter:
pt_BR: Separador de linhas da tabela:

en: The row delimiter separates values in each row of a <i>Table</i> field.
pt_BR: O separador de linhas separa os valores de cada linha de um campo <i>Tabela</i>.

en: Select the type of collection being imported.
pt_BR: Selecionar o tipo de coleção a importar.

en: &First row contains field titles
pt_BR: A &primeira linha contém os títulos dos campos

en: If checked, the first row is used as field titles.
pt_BR: Se selecionado, a primeira linha será utilizada para o nome dos campos.

en: Delimiter:
pt_BR: Separador:

en: &Comma
pt_BR: &Vírgula

en: &Semicolon
pt_BR: &Ponto e vírgula

en: Ta&b
pt_BR: Ta&bulação

en: Ot&her:
pt_BR: Out&ro:

en: The table shows up to the first five lines of the CSV file.
pt_BR: A tabela mostra as cinco primeiras linhas do arquivo CSV.

en: <qt>Set each column to correspond to a field in the collection by choosing a column, selecting the field, then clicking the <i>Assign Field</i> button.</qt>
pt_BR: <qt>Marque cada coluna para corresponder a um campo na coleção escolhendo uma coluna, selecionando o campo e clicando no botão <i>Associar campo</i>.</qt>

en: Co&lumn:
pt_BR: Co&luna:

en: &Data field in this column:
pt_BR: Campo de &dados nesta coluna:

en: &Assign Field
pt_BR: &Associar campo

en: At least one column must be assigned to a field. Only assigned columns will be imported.
pt_BR: Pelo menos uma coluna deve ser associada a um campo. Somente colunas associadas serão importadas.

en: Review
pt_BR: Análise

en: <New Field>
pt_BR: <Novo campo>

en: Discogs Options
pt_BR: Opções do Discogs

en: Scanning files...
pt_BR: Analisando arquivos...

en: File Listing Options
pt_BR: Opções de listagem de arquivo

en: Recursive folder search
pt_BR: Pesquisa recursiva de pastas

en: If checked, folders are recursively searched for all files.
pt_BR: Se selecionado, as pastas são analisadas recursivamente por todos os arquivos.

en: Generate file previews
pt_BR: Gerar pré-visualizações dos arquivos

en: If checked, previews of the file contents are generated, which can slow down the folder listing.
pt_BR: Se selecionado, serão geradas pré-visualizações do conteúdo dos arquivos, o que pode causar lentidão na listagem das pastas.

en: <qt>Tellico was unable to access the CD-ROM device - <i>%1</i>.</qt>
pt_BR: <qt>O Tellico não pôde acessar o dispositivo de CD-ROM - <i>%1</i>.</qt>

en: Select CDDB Entry
pt_BR: Selecionar registro CDDB

en: Select a CDDB entry:
pt_BR: Seleciona um registro do CDDB:

en: <qt>No records were found to match the CD.</qt>
pt_BR: <qt>Nenhum registro correspondente ao CD foi encontrado.</qt>

en: <qt>Tellico was unable to complete the CD lookup.</qt>
pt_BR: <qt>O Tellico não pôde completar a pesquisa das informações do CD.</qt>

en: Various
pt_BR: Vários

en: Audio CD Options
pt_BR: Opções de CD de áudio

en: Read data from CD-ROM device
pt_BR: Ler dados do dispositivo de CD-ROM

en: Select or input the CD-ROM device location.
pt_BR: Selecione ou informe a localização do dispositivo de CD-ROM.

en: Read all CDDB cache files only
pt_BR: Ler apenas os arquivos de cache do CDDB

en: Read data recursively from all the CDDB cache files contained in the default cache folders.
pt_BR: Ler recursivamente os dados de todos os arquivos de cache do CDDB contidos nas pastas de cache padrão.

en: <qt>The file is not a valid GCstar data file.</qt>
pt_BR: <qt>O arquivo não é um arquivo de dados GCstar válido.</qt>

en: Goodreads Options
pt_BR: Opções do Goodreads

en: (grouped by %1)
pt_BR: (agrupados por %1)

en: HTML Options
pt_BR: Opções HTML

en: Print field headers
pt_BR: Imprimir os cabeçalhos dos campos

en: Group the entries
pt_BR: Agrupar os registros

en: Export individual entry files
pt_BR: Exportar arquivos de registros individuais

en: If checked, individual files will be created for each entry.
pt_BR: Se selecionado, serão criados arquivos individuais para cada registro.

en: Loading data...
pt_BR: Carregando dados...

en: Loading %1...
pt_BR: Carregando %1...

en: LibraryThing Options
pt_BR: Opções do LibraryThing

en: Export your LibraryThing collection in <a href="https://www.librarything.com/export.php?export_type=json">JSON format</a>.
pt_BR: Exportar sua coleção LibraryThing no <a href="https://www.librarything.com/export.php?export_type=json">formato JSON</a>.

en: JSON Files
pt_BR: Arquivos JSON

en: LibraryThing file:
pt_BR: Arquivo LibraryThing:

en: Tellico was unable to read any data.
pt_BR: O Tellico não pôde ler quaisquer dados.

en: MARC Options
pt_BR: Opções MARC

en: Character set:
pt_BR: Conjunto de caracteres:

en: MARC Format:
pt_BR: Formato MARC:

en: ONIX Archive
pt_BR: Arquivo ONIX

en: Zip Files
pt_BR: Arquivos Zip

en: ONIX Archive Options
pt_BR: Opções de arquivo ONIX

en: Include images in archive
pt_BR: Incluir as imagens no arquivo

en: If checked, the images in the document will be included in the zipped ONIX archive.
pt_BR: Se selecionado, as imagens do documento serão incluídas no arquivo zipado ONIX.

en: Tellico was unable to read any metadata from the PDF file.
pt_BR: O Tellico não pôde ler quaisquer metadados do arquivo PDF.

en: Tellico is able to download information about entries with a DOI from CrossRef.org. However, you must create an CrossRef account and add a new data source with your account information.
pt_BR: O Tellico é capaz de baixar informação sobre as entradas com um DOI do CrossRef.org. Contudo, você deve criar uma conta do CrossRef e adicionar uma nova fonte de dados com sua informação de conta.

en: The file is empty.
pt_BR: O arquivo está vazio.

en: The file contains no collection data.
pt_BR: O arquivo não contém dados de coleção.

en: Tellico XML Options
pt_BR: Opções XML do Tellico

en: Include images in XML document
pt_BR: Incluir as imagens no documento XML

en: If checked, the images in the document will be included in the XML stream as base64 encoded elements.
pt_BR: Se selecionado, as imagens do documento serão integradas aos dados em XML como elementos codificados em base64.

en: Tellico Zip File
pt_BR: Arquivo Zip Tellico

en: It is from a future version of Tellico.
pt_BR: Isto é para uma futura versão do Tellico.

en: XSLT Options
pt_BR: Opções de XSLT

en: XSLT file:
pt_BR: Arquivo XSLT:

en: Choose the XSLT file used to transform the data.
pt_BR: Escolher o arquivo XSLT para transformar os dados.

en: Decrease the maximum icon size in the icon list view
pt_BR: Diminuir o tamanho máximo do ícone na vista em lista de ícones

en: The current maximum icon size is %1.
    Move the slider to change it.
pt_BR: O tamanho máximo do ícone atual é %1.
    Mova o índice deslizante para mudá-lo.

en: Increase the maximum icon size in the icon list view
pt_BR: Aumentar o tamanho máximo do ícone na vista de ícones

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>...that if a book has more than one author, you should separate
    their names by a semi-colon, so that Tellico will know how to split them
    and use them separately.</p>
    <p>Any other field which allows multiple values should be entered the
    same way, with a semi-colon (;) separating each value.</p>
pt_BR: <p>...que se um livro tiver vários autores, você deve separar
    os nomes deles com ponto e vírgula, informando ao Tellico como
    separá-los e utilizá-los independentemente.</p>
    <p>Qualquer outro campo que permita múltiplos valores deverá ter a
    mesma estrutura, com um ponto e vírgula (;) separando cada valor.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>...that you can change which fields are shown in the column view by
    right-clicking on the column header.
pt_BR: <p>...que você pode alterar que campos serão apresentados na Visão
    de Coluna ao clicar com o botão direito sobre o cabeçalho das colunas.

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>...that you can add, edit, or modify the fields in the collection using
    the Field Editor. The arrow buttons below the field list can be used to change the
    position of the field in the list, which affects the placement in the entry
    editor.</p>
pt_BR: <p>...que você pode adicionar, editar, ou modificar os campos da
    coleção usando o Editor de Campos. Os botões com setas sob a
    lista de campos permitem modificar a posição do campo na lista,
    o que afetará sua posição no editor de registro.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>...that if you want to filter by a Checkbox field, a value of
    "true" should be used. If you'd like to filter to
    show only the science fiction books which you've not read, for
    example, check the <em>Match all of the
    following</em> button, set the first rule to have "Genre"
    "contains" "Science Fiction" (no quotes) and the second rule to
    have "Read" "does not contain" "true" (no quotes).</p>
pt_BR: <p>...que se quiser filtrar a partir de um campo do tipo
    Marcador, um valor "verdadeiro" deve ser usado. Se quiser,
    por exemplo, mostrar apenas os livros de ficção científica que
    ainda não leu, marque o botão <em>Verificar todas as regras
    seguintes</em>, ajuste a primeira regra para "Gênero" "contém"
    "Ficção científica" (sem aspas) e a segunda regra para: "Lido"
    "não contém" "verdadeiro" (sem aspas).</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>...that if a non-word character is used in the Quick Filter, the text is
    interpreted as a regular expression.</p>
    <p>To show only books which are by Weber or Bujold, for example, then
    type "weber|bujold" (no quotes) in the filter box.</p>
pt_BR: <p>...que se um caractere não alfabético for utilizado no Filtro Rápido, o
    texto é interpretado como uma expressão regular.</p>
    <p>Para mostrar somente os livros de Weber ou Bujold, por exemplo,
    escreva "weber|bujold" (sem aspas) no campo do filtro.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>...that you can edit more than one entry at a time, by holding down
    the Shift or Ctrl key and selecting multiple entries.</p>
pt_BR: <p>...que você pode editar mais de um registro de cada vez, segurando
    a tecla Shift ou Ctrl e selecionando múltiplos registros.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>...that you can convert an existing book collection to a bibliography,
    which can then be exported to bibtex or Bibtexml format.</p>
pt_BR: <p>...que você pode converter uma coleção de livros em bibliografia,
    que pode então ser exportada em formato BibTeX ou BibTeXML.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>...that you can add, edit, and delete string macros for bibliographies.</p>
pt_BR: <p>...que você pode adicionar, editar e excluir linhas de macros
    para bibliografias.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>...that if more than one field is formatted as a name, then an additional
    group named "People" is added to the collection, allowing authors and editors
    to be sorted or printed together, for example.</p>
pt_BR: <p>...que se mais de um campo for formatado como nome, então um grupo
    adicional chamado "Pessoas" é adicionado à coleção, permitindo que autores e editores
    sejam classificados ou impressos juntos, por exemplo.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>...that you can modify the appearance of the printed output by modifying
    the <tt>tellico-printing.xsl</tt> file. The file generates HTML, and the CSS
    within the stylesheet governs things like the font, the margins, etc.</p>
pt_BR: <p>...que você pode modificar a aparência da impressão modificando o arquivo
    <tt>tellico-printing.xsl</tt>. O arquivo produz HTML, e o código CSS na página
    de estilo determina parâmetros visuais como fontes, margens, etc.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>...that you can import using any generic XSL stylesheet which
    outputs a valid Tellico XML file.</p>
pt_BR: <p>...que você pode importar dados usando uma folha de estilo XSL genérica que
    seja capaz de produzir um arquivo XML do Tellico válido.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>...that double-clicking an entry item opens the Entry Editor.</p>
pt_BR: <p>...que um duplo clique sobre um registro permite abrir o editor de registros.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>...that you can add HTML tags to any Paragraph field for formatting, such as
    &lt;b&gt;bold&lt;/b&gt; or &lt;i&gt;italic&lt;/i&gt;.</p>
pt_BR: <p>...que você pode adicionar marcas HTML para formatar qualquer campo de tipo Parágrafo, tais como
    &lt;b&gt;bold&lt;/b&gt; ou &lt;i&gt;italic&lt;/i&gt;.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>...that when the Column View is focused, you can press a letter on the
    keyboard to scroll to the next entry that starts with that letter.</p>
pt_BR: <p>...quando a Visão de Coluna está com o foco, você pode pressionar uma letra
    do teclado para rolar para o próximo registro que começa por esta letra.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>...that you can use a field with a derived value to combine multiple separated fields
    into a single field. Use a derived value template
    similar to "Value: %{fielda}%{fieldb}" where %{...} gets replaced with the
    appropriate field value. This is useful to collect multiple values in a
    single field, e.g. for better grouping, and to combine fields of different
    types by respecting proper sorting at the same time. Consider for example
    a number field followed by a text subfield with entries 3b, 14a.</p>
pt_BR: <p>...que você pode usar um campo com um valor derivado para combinar múltiplos
    campos separados em um único campo. Use um modelo de valor
    derivado similar ao "Valor: %{campoa}%{campob}" onde %{...} é substituído pelo
    valor do campo apropriado. Isto é útil para coletar vários valores em
    um único campo, p.ex., para um melhor agrupamento, e para combinar
    campos de diferentes tipos, respeitando a correta organização ao
    mesmo tempo. Considere, por exemplo, um campo de número
    seguido por um subcampo de texto com entradas 3b, 14a.</p>

en: This template is meant for music collections only.
pt_BR: Este modelo é apenas para coleções de música.

en: This template is meant for video collections only.
pt_BR: Este modelo é apenas para coleções de vídeo.

en: : Group Summary
pt_BR: : Resumo de grupos

en: Total number of fields:
pt_BR: Número total de campos:

en: Total number of entries:
pt_BR: Número total de registros:

en: Generated by Tellico
pt_BR: Gerado pelo Tellico

en: Distinct values:
pt_BR: Valores distintos:

en: Loan Date
pt_BR: Data de empréstimo

en: Note
pt_BR: Observação

en: Due Date
pt_BR: Data de vencimento

en: Search
pt_BR: Pesquisar

en: Clear
pt_BR: Limpar
